Son Dakika
T.Ü. Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adil Oğuzhan: "Sadece Keşan'a ya da Trakya'ya değil, Balkan ülkelerine de eğitim veriyoruz"Geçmiş olsun Yeni Gazete! --“Su sorununun çözümü için hiçbir çalışma yok” --.Esnaf da "Bocuk Gecesi" için hazırlıklara başladıHafif ticari araçların çarpışmasında 1 kişi yaralandı ---...Kerman: “İpsala’ya, 100 milyonluk kamu yatırımı yaptık” -.Özkul, ikametgah değişikliği konusunda uyardı --..Hırsızlık suçlarından hapis cezası bulunan şahıs yakalandı --.Vatandaş, çukurların kapatılmasını istiyor ---...Kaldırımlara park yapılmaması için çalışma yapıldı -....
“Zamlar, öğrenci velilerini kara kara düşündürüyor” ---_

“Zamlar, öğrenci velilerini kara kara düşündürüyor” ---_

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Salim Yatıkçı yaptığı açıklamada; 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın, 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayacağını belirterek, eğitim ve öğretimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“İmam Hatip açılabilmesi için

koşulan 5 bin nüfus şartı kaldırılıyor”

Açıklamasına, “17 Eylül 2018 Pazartesi günü yeni sorunları, zorlukları ve sıkıntıları beraberinde getirerek, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’na başlandı.” diyerek, başlayan Yatıkçı, şunları söyledi: “İçine girdiğimiz yeni eğitim döneminde, Milli Eğitim Bakanlığı kurum açma ve ad verme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ‘Çok Amaçlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim merkezinde karma eğitim yapılır’ maddesi geçtiğimiz gün kaldırıldı. Bu haremlik selamlık eğitiminin önünü açıyor. İmam Hatip açılabilmesi için koşulan 5 bin nüfus şartı kaldırılıyor. Öyle görünüyor ki, karma eğitimin ortadan kaldırılma çaba ve çalışması içerisindeler. Milli Eğitim Bakanlığı imam hatiplere herhangi bir öğrenci şartı getirmezken, ilkokul öğrencileri için öğrenci sayısı şartı getiriyor. Bilim alanında ilerleme kaydetmemiz gerekirken dini eğitimin ağırlıkta olduğu bir eğitim sistemi ülkenin kalkınmasına hiçbir şekilde yardımcı olamaz. Aynı zamanda, MEB imam hatip liselerine ayrıcalık yapmaya devam ederken, öğrenciler tam aksine imam hatip liselerini tercih etmiyor. Yüzde 31 devamsızlık oranına sahip imam hatip liselerinde boş kontenjan oranı yüzde 50’ler seviyelerindedir. Lise geçiş sınavlarında öğrenciler, Anadolu Liseleri tercihleri ile Anadolu Lisesi doluluk oranlarını yüzde 95’lere taşımışlardır. Bu oran meslek liselerinde yüzde 55, imam hatiplerde ise yüzde 52’dir. Bakanlık, Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazı ile açıkta kalan öğrencilerin tercih edilmeyen meslek liselerini, Anadolu liselerine dönüştürülmesini istemiş fakat imam hatip liselerine dokunmamıştır.”

“Bir ülkenin geleceği eğitime bağlı”

Bir ülkenin geleceğinin, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlı olduğuna vurgu yapan Salim Yatıkçı, “Eğitim müfredatına yönelik bilim dışı müdahaleler arttıkça, felsefe-bilim-sanat dersleri azaldıkça, her Milli Eğitim Bakanı değiştiğinde sınav sistemi ve eğitim sistemi değişirse, çocuklarımız eğitim haklarından eşit şekilde yararlanamazlar ise, OECD’ye üye ülkeler sıralamasındaki sonunculuğumuz hiçbir zaman değişmez. Bilim kategorisinde (Matematik, Fizik vb..) en başarısız ülkeler arasında yerimizi aldık. Bu Atatürk Türkiye’sine yakışmaz bir tablodur. Eğitim denince, etik değerlerden hukuk devletine, demokrasiden insan haklarına, çağdaş, demokratik, laik ve Atatürk ilkeleri ışığındaki eğitimi yakalamak amaç olmalıdır. Birleştirilmiş sınıfların olmadığı, ikili öğretim yapan okulların son bulduğu, sınıflarında 25-30 öğrencinin olduğu, çocukların şiddet görmediği, öğrencilerin mutlu olduğu okullar olmalı.” şeklinde konuştu.

“Atanamayan öğretmenler…”

Salim Yatıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atanamayan öğretmenlerimizin, bir an önce atamalarının yapılarak o ışık saçan, ülkemizi aydınlatacak olan öğretmenlerimizin, okulları ile öğrencileri ile buluşmalarını, kucaklaşmalarını istiyoruz. Eğitimde önce, ‘Liyakat sistemi’ uygulanmalı. Ehli olan kişiler hak ettiği yerlere gelmeli. Senin ya da benim adamım diyerek, hak edilmeyen idarecilik ve müdürlük gibi makamlara getirilmemeli.”

“Öğrenci velileri kara kara düşündürüyor”

Ülkedeki ekonomik koşulların milleti oldukça zorlar hale geldiğine dikkat çeken Yatıkçı sözlerini şöyle tamamladı: “Pahalılık had safhada. Her gün yağmur gibi yağan zamlar, öğrenci velilerini kara kara düşündürüyor. Kitap kırtasiye ve giyim masraflarının yanı sıra; ulaşım ve zaruri giderler konusunda anne ve babalar ne yapacaklarını şaşırmış vaziyetteler. Ekonomi ve eğitim birbirini tamamlayan iki unsur farklı düşünülemez. Eğitim toprağa dikilen fidan, ekonomi o fidanı sulayan sudur, yağmurdur. Suyun olmadığı yerde fidan kurur. Eğitim çocuklarımızı sevmekle başlar. Bizler diyoruz ki;

çocuklarımız hep gülsün ve mutlu olsun. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

T.Ü. Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adil Oğuzhan: "Sadece Keşan'a ya da Trakya'ya değil, Balkan ülkelerine de eğitim veriyoruz"

T.Ü. (Trakya Üniversitesi) YÇUBYO (Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu) Müdürü Prof. Dr. Adil Oğuzhan, 2018-2019 Akademik Yılı'nda, okuldaki öğrenci sayısında düşüş yaşandığını ve bu düşüşün, değişen puanlama sistemi nedeniyle Türkiye genelinde meydana geldiğini dile getirirken, T.Ü. olarak, Balkan ülkelerindeki gençlere de eğitim verdiklerini söyledi.

Oğuzhan, YÇUBYO kontenjanlarına bakıldığında, her biri 60 kontenjanlı 5 bölümün, 2018-2019 Akademik Yılı'nda, yabancı uyruklu öğrenciler hariç, yaklaşık 151 öğrencinin kayıt yaptırdığını ifade etti. Bu durumun, metropollerdeki üniversitelerde de aynı olduğunu bildiren Adil Oğuzhan, "Denize kıyısı bulunan şehirler haricindeki üniversitelerde düşüş var. Örneğin; Trakya Üniversitesi'ndeki Ekonometri'nin 2. öğretiminde 70 kontenjan varken, kayıt yaptıran 2 öğrenci var. Buna bağlı olarak, bu bölümün 2. öğretimi kapandı ve 3 öğrenci, gündüz eğitimine kaydırıldı. Okulumuzda ise yeni Akademik Yıl'da, Gümrük İşletme bölümü ve Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri bölümleri ful çekerken, diğer 3 bölümde azalma mevcut." dedi.

"2023 yılı hedefleri arasında, 10 bin öğrenciye bünyesinde eğitim vermek var"

Öğrencilerin, okuldaki fiziki durum ve eğitim-öğretimden memnun olduğunu vurgulayan Oğuzhan, "Okulumuzdaki gerek fiziki durum, gerekse eğitim-öğretimdeki kalite her geçen yıl artıyor. 40'ı aşkın yabancı uyruklu öğrencimiz var. Trakya Üniversitesi'nin 2023 yılı hedefleri arasında, 10 bin öğrenciye bünyesinde eğitim vermek var. Bizler de bu hedefe doğru, eğitimlerimiz ile katkı veriyoruz. Özellikle Balkan ülkeleri ile ilgili çalışmalarımız var. Bu ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrenci sayımız daha fazla. Bizim okulumuzda, bu öğrenciler daha çok Gümrük İşletme ve Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri bölümlerini tercih etmektedir. Bu anlamda, sadece Keşan'a ya da Trakya'ya değil, Balkan ülkelerine de eğitim veriyoruz." diye konuştu.

"Onlar farklı branşlarda yönetici pozisyonuna geldiklerinde bizleri temsil edecekler"

Yabancı uyruklu öğrencilere, T.Ü.'nde eğitim verilmesiyle, her Balkan ülkesinde birer temsilci bulundurulmuş olunacağını kaydeden Adil Oğuzhan, "Onlar farklı branşlarda yönetici pozisyonuna geldiklerinde bizleri temsil edecekler. Balkan ülkelerinden buraya gelen öğrenciler, hemen hemen aynı koşullarda yaşadıkları için çok da yabancılık çekmiyorlar. Zaten burada da Balkan kültürü var. Sadece ikamet anlamında sorun yaşıyorlar. Buradaki yurtlarda yabancı öğrenci kontenjanları yüzde 10'dur. Hepsini yurda yerleştirmek mümkün olmadığı için tek sorun burada yaşanıyor." şeklinde konuştu.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

 

Geçmiş olsun Yeni Gazete! --

Yayın hayatını uzun yıllardır İpsala'da gerçekleştiren Yeni Gazete'nin bürosunda, dün öğlen saatlerinde yangın çıkarken, maddi hasarın meydana geldiği Yeni Gazete ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Yayın hayatına 1983 yılında İpsala'da başlayan ve 3 yılı aşkın bir süre önce Cenan Tetik tarafından alınarak yayın hayatına devam eden Yeni Gazete'nin İpsala'daki bürosunda, dün öğlen saatlerinde, elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın ile hasar meydana geldi. Bürodaki malzemelerin kullanılamaz hale geldiği üzücü yangında, Yeni Gazete ailesinden herhangi bir kişinin yaralanmamış olması ise sevindirici bir gelişme olarak karşılandı. Yeni Gazete ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Haber: Haber MERKEZİ

“Su sorununun çözümü için hiçbir çalışma yok” --.

Erikli Köyü Muhtarı Ercan Yıldız yaptığı açıklamada; Erikli’de su sorunun uzun zamandır yaşandığını ancak, çözüm anlamında yapılan bir çalışmanın olmadığını kaydetti.

“Su getirme konusunda çalışma yok”

Erikli’deki su sorunun yıllardır kanayan bir yara haline geldiğini hatırlatarak, sözlerine başlayan Yıldız, şunları söyledi: “Mecidiye Göledinden su getirme konusunda belli bir çalışma vardı. Fakat, şuanda hiçbir çalışmanın olmadığını görüyoruz. Edirne İl Özel İdaresi ve Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne su kuyusu açma talebinde bulundum. Ama talebimle ilgili şuana kadar herhangi bir cevap bana ulaşmadı.”

“Kooperatif, su vermeme durumlarının olacağını söylüyorlar”

Erikli Sahili’nde, S.S. Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin faaliyet gösterdiğini belirten Ercan Yıldız, “Kooperatif, bize ‘Erikli biran önce başının çaresine baksın.’ şeklinde yazı gönderilmiş. Aksi takdirde, gelecek yaz mevsiminde su vermeme durumlarının olacağını bizlerle paylaştılar. İl Özel İdaresi, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Koruklu havzasında kuyular açılmıştı. O havzada, açılan kuyulardan çıkan sular Erikli, Koruklu ve Danişment köylerine verilecek. Fazla gelen su ise, sahile verileceği ifade edildi. Fakat, kooperatifte o bölgeden yer aldı ve oralarda kuyu açmaya başladı. Daha sonra da, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından açılan kuyuların çöktüğü bizlerle paylaşıldı. Kullanılan suyun ise, kooperatife ait kuyulardan geldiği dile getirildi. Biz konu hakkında, İl Özel İdare’ye talepte bulunduk ama kimse bizlere sahip çıkmadı. Daha sonra, önceki dönem valimiz, İl Özel İdare’ye yetki verdi ve harekete geçilerek, köyün suyunun ayrılacağını söylediler. Ama bu konuda, bir daha herhangi bir gelişme olmadı.” şeklinde konuştu.

“İl Genel üyeleri, kendi dertlerine düşmüş”

“İl Genel Meclisi üyelerinin su konusunda herhangi bir çalışması var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: “İl Genel Meclisi üyelerinin hepsi şuanda kendi dertlerine düşmüş durumda. Vatandaşın dertleriyle ilgilenmiyorlar. Kooperatif, bizlere su vermeme gibi bir durumlarının olacağını dile getiriyor ama böyle bir hakları yok. Kooperatif artık, 30 yıllık miladını doldurdu. Umarım gelecek süreç içerisinde su sorunumuz çözüme kavuşur ve rahat bir nefes alırız.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Esnaf da "Bocuk Gecesi" için hazırlıklara başladı

Keşan'da hediyelik eşya satışı yapan Ünsal Yücel, Çamlıca Köyü Muhtarlığı, Çamlıca Kültür Turizm Derneği, Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği (KORUDER) işbirliğinde 5 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan "Bocuk Gecesi"nde, vatandaşların eğlenmesi için geceye uygun eşyaları tedarik etmeye başladı.

Yücel, bu yılki teması "Vikings" olarak belirlenen "Bocuk Gecesi"nde, geceye uygun şekilde eğlenmek isteyen vatandaşların, bu konudaki eğlencelerine yönelik ürün tedariki yaptıklarını ve Bocuk Gecesi'ne hazırlıklı giderek eğlenmek isteyen vatandaşların, geceye özel hediyeliklerin sergilendiği mağazada görebileceklerini kaydetti. Yücel, ürünleri 5 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilecek gecede stant açıp vatandaşların beğenisine sunacağını söyledi. Çok sayıda vatandaşın, "Bocuk Gecesi"ni sabırsızlıkla beklediğini aktaran Ünsal Yücel, "Esnaf olarak, öncelikli amacımız vatandaşlarımızın bu gecenin anlamına uygun şekilde eğlenmelerini sağlamak. Bunun için de, vatandaşlarımız, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen 'Bocuk Gecesi'nde, korkutucu kıyafetler tedarik etmeye çalışıp, fotoğraflar çekerek renklendirdiği bu geceyi, daha çok renklendirmelerini sağlayacağız. Bunun için de 'Bocuk Gecesi'nde kullanabilecekleri çok sayıda ürün tedarik edip, beğenilerine sunacağız. Bu geleneği yaşatmak için bizler de esnaf olarak katkıda bulunacağız." dedi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Hafif ticari araçların çarpışmasında 1 kişi yaralandı ---...

İspat Cami Mahallesi Kurtuluş Caddesi üzerinde, dün saat 13.30 sıralarında meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

İddiaya göre; Çarşı merkezi istikametinden Mehmet Gemici Cennet Bahçesi istikametine giden Muhammet Yazar yönetimindeki 34 LA 6932 plakalı hafif ticari araç, İtfaiye Caddesi'ni geçtiği sırada, çarşı merkezi istikametine "U" dönüşü yapan Mustafa Sahil yönetimindeki 34 HF 6872 plakalı hafif ticari araca çarptı. Kazada yaralanan Yazar, kaza yerine çağırılan ambulans ile Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Haber / FOTO: Haber MERKEZİ

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar