Son Dakika
Yol çizgisi uygulama işi yaptırılacaktır (Lüleburgaz Belediyesi)Yedek parça alımı yapılacaktır (Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı) Gıda ürünleri alımı yapılacaktır (Süleymanpaşa Belediyesi)Pazaryeri Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'dan da rağbet görmeye başladıErikli Çevre ve Güç Birliği Derneği, arıtmanın yetersizliğine dikkat çektiKılınç: “21 yıldır milletimizin emrindeyiz”İndirim uygulayan marketlerde 5 litrelik ayçiçek yağı ve şeker kısa sürede bittiKent Konseyi FSRU Gemi İskelesi'ne tepki için "Sembolik piknik" yapacakAçar: “Bilgi ne kadar doğru kullanılırsa, hedefe o kadar hızlı gidilir”Baş: “Sahilde yaşanan çöp sorunu çözüme kavuşturulmalı”
Yöresel ürünler Keşan TSO ve Edirne Belediyesi'nin işbirliğinde tanıtıldı

Yöresel ürünler Keşan TSO ve Edirne Belediyesi'nin işbirliğinde tanıtıldı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) ile Edirne Belediyesi işbirliğinde, yöresel ürünler ve Saros Körfezi, Travel Turkey İzmir Fuarı'nda tanıtıldı.

Edirne Belediyesi ve Keşan TSO işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı destekleriyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ve İzmir Ticaret Odası’nın katkılarıyla bu yıl 15’incisi düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı'nda açtıkları stant ile bölgesel turizmi, yöresel ürünleri ve Saros Körfezi'ni firmalara ve yüz binlerce katılımcıya tanıttı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın da ziyaret ettiği stanttaki yöresel ürünler ve bölge turizmi hakkında bilgiler aldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın katılımıyla, İZFAŞ Uluslararası Fuar Merkezi'nde, 2 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilen Travel Turkey İzmir’in açılışına; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Yüksekdağ ile katıldı.

Gürkan: "2022 Edirne'nin yılı olacak"

Fuar ile ilgili yaptığı açıklamada, 2022 yılının Edirne'nin yılı olacağını vurgulayan Recep Gürkan, “El birliğiyle şehri daha da güzelleştireceğiz. 2022 yılı, yıl boyuna yayılmış sosyal, sportif, kültürel ve sanatsal her anlamda toplantılar ve etkinlikler yapacağımız bir yıl olacak. 2022 Edirne'nin yılı olacak. Edirne’nin plakası 22, ayrıca 2022 yılı. Edirne’nin son işgalden kurtuluşunun yüzüncü yılı." dedi.

Arıkan: “Bölgemizi turizm açısından en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyoruz”

40 Belediye, Odalar, Borsalar ve turizm firmaları olmak üzere 500’ün üzerinde katılımcının yer aldığı bu yılki Travel Turkey İzmir’e, Keşan’ın yöresel ürünleri olan Keşan Satır Eti, İpsala Pirinci, Siğilli Bamyası, Mahmutköy Kuru Fasulyesi, Mecidiye Kavunu ve Çamlıca Bodur Elması ile ve turizm bölgeleri olan Saros Körfezi’nin tanıtımları ile katılım sağlanırken, bölgesel turizm ve yöresel ürünler, açılan stantta yüzbinlerce kişi ve çok sayıda firmaya tanıtılarak yöresel ürünler pazarlandı, turizm rotaları ve yeni destinasyoların geliştirilmesi sağlandı. Daha sonra söz alan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan, “Edirne Belediyesi’nin katkıları ile birlik ve beraberlik içerisinde, Edirne standında yöresel ürünlerimizi ve bölge turizmimizi arttırmak açısından en iyi şekilde temsil etmenin her türlü yollarını arıyoruz, birçok fuar ve etkinliklere Keşan TSO olarak katılımlar gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Bizlere buradan bulunma imkânı sağlayan Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan’a odamız adına teşekkür ederim. Bölgemizde bulunan Coğrafi işaretli ürünlerimizi ve başvuru aşamasında olan diğer ürünlerimizi, bölge turizmimiz için Saros Körfezi turizm bölgelerimizi Travel Turkey İzmir Turizm Fuarında yeni ağlar oluşturmak adına görüşmeler düzenliyor, bölgemize daha fazla nitelikli yerli-yabancı turist getirmek ve bölgemizi cazibe merkezi haline getirmek için çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

"Keşan TSO olarak her zaman ve her platformda bölgemiz için çalışacağız"

Fuarda, bölge turizminin geliştirilmesi, turizm rotalarının oluşturulması ve coğrafi işaretli ürünlerin ulusal ve uluslararasında platformlarda tanıtılması için de görüşmelerde bulunulduğunun altını çizen Arıkan, "Kurum, kuruluşlar ve firmalarla iletişim imkânının sunulduğu Travel Turkey İzmir, 4 Aralık 2021 tarihinde sona erdi. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı onursal katılımcısı olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a coğrafi işaretli yöresel ürünlerimizi, Saros Körfezimizi ve bölgemizi tanıtmamız için, standlarında yer vererek bizlere katkı sağladıkları için teşekkür ederiz. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizi marka değeri haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Edirne Belediyesi ile işbirliğimizi AB projelerimiz, turizm ulusal ve uluslararası fuarlarına katılım, bölgesel kalkınma için ortak akıl toplantıları, etkinlikler ve faaliyetler ile çalışmalar yapacağız. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın rol model olacak çalışmalarını ve Edirne için yapılan projelerinde İlçelerimizde uygulanması ve devamlılığının sağlanarak, bölgesel ekonomimizin gelişmesi için Keşan TSO olarak her zaman ve her platformda bölgemiz için çalışacağız." diye konuştu.

Yüksekdağ: "Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri görmek ve bu tecrübeleri bölgemize taşımak için buradayız"

Murat Arıkan’dan sonra söz alan Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Yüksekdağ’da pandemi sonrası turizmin yeniden inşa edildiğine dikkat çekti. Yüksekdağ, "Pandemi süresince turizm sektörünün ayakta kalabilmesi için ciddi çalışmalar yapıldı. Güvenli turizm sertifikasyon çalışmalarından turizmde çalışanlara aşı önceliğinin verilmesine kadar bir çok girişim gerçekleştirildi. Pandemi sonrasında turizmde kaldığımız yerden devam edemeyeceğimizi, eski usullerin işe yaramayacağını hepimiz biliyoruz. Önümüzdeki dönemde artık yeni kurallar ile karşılaşacağımızın farkındayız. Travel Turkey İzmir Fuarı’nda da Türkiye ve Dünyadaki gelişmeleri görmek ve bu tecrübeleri bölgemize taşımak için Edirne Belediye’miz ile işbirliği içerisinde yerimizi aldık. Bölge ekonomimizin tarımla birlikte büyük oranda turizme bağlı olmasından dolayı yeni normal dönemde turizm sektörünün geleceğine ilişkin gözlemlerimizi gerçekleştirdik. Travel Turkey İzmir Fuarın’da gördüğümüz TT Outdoor kamp-karavan turizmini geliştirmek , Pandemiyle gelen alternatif turizm çeşitlerini, bölgemize kazandırmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Demircan da Edirne standını ziyaret etti

TRAVEL TURKEY İZMİR Fuarının ilk gününde, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da standı ziyaret ederek, Edirne Belediyesi ve Keşan TSO’ya başarılı çalışmalarının devamını diledi. Standı ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı’na yörede üretilen ürünler hediye edildi.

Haber: İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Yol çizgisi uygulama işi yaptırılacaktır (Lüleburgaz Belediyesi)

Lüleburgaz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, ilçe sınırları içerisinde muhtelif cadde ve sokaklarda çift kompenant ve soğuk yol çizgi boyası ile çizgi uygulaması yapım işi için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; 2mm kalınlığında çift kompenantlı boya ile 2200m² yaya geçidi çizgisi ve yavaşlama uyarı çizgilerinin çizilmesi, Soğuk yol çizgi boyası ile 2500m² yaya geçidi çizgilerinin çizilmesi, ofset çizgilerinin çizilmesi işleri ile 3500m² termoplastik boya ile şerit çizgilerinin çizilmesi işi yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 31 Ağustos 2022, 10.30;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; İhale Komisyonu Salonu olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1032288/ihale-duyurulari-yapim-ve-insaat-ihaleleri-yol-cizgisi-uygulama-isi-yaptirilacaktir

Yedek parça alımı yapılacaktır (Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı)

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Nace Konkasör Yedek Parça mal alımı için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Hacıköy Şantiyesinde bulunan konkasörde kullanılmak üzere 44 Kalem yedek parça - Mal Alımı yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 5 Eylül 2022, 10.00;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası 1. Kat İhale İşleri Müdürlüğü İhale Salonu (Atatürk Mahallesi 57.Alay Caddesi No:6 Süleymanpaşa/Tekirdağ) olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1031119/ihale-duyurulari-mal-alim-ihaleleri-yedek-parca-alimi-yapilacaktir

Gıda ürünleri alımı yapılacaktır (Süleymanpaşa Belediyesi)

Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, kırmızı et alımı için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; 2.500 kilogram Bütün Kemiksiz Dana But 2.000 kilogram Bütün Kemiksiz Dana Kol alınacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 29 Ağustos 2022, 14.00;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Tekirdağ İli Süleymanpaşa Belediyesi Ek Hizmet Binası (100. Yıl Mahallesi Suna Kan Caddesi No:40 Süleymanpaşa/Tekirdağ) olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1031774/ihale-duyurulari-mal-alim-ihaleleri-gida-urunleri-alimi-yapilacaktir

Pazaryeri Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'dan da rağbet görmeye başladı

Alışveriş için Bulgaristan'dan Edirne'ye akın ede kalabalık, son haftalarda Keşan'a da yansımaya başlarken, Hasan Kocaman, güler yüzlü hizmet ve en önemlisi etiket uygulamasına özen  gösterilmesinin,  esnaflar kadar Keşan ekonomisine de fayda sağlayacağını söyledi.

Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girişlerine imkan sağlanmasıyla birlikte alışveriş için Edirne’ye akın eden ve araçlarının bagajlarını doldurarak ülkelerine dönüş yoluna geçen Bulgaristan vatandaşları, son haftalarda Keşan'da kurulan pazaryerini de tercih etmeye başladı.

Kocaman: "Etiket uygulaması önemli"

Günübirlik alışveriş için Edirne'den sonra Keşan'ı da tercih etmeye başlayan Bulgaristan vatandaşları, pazaryerinde ve Keşan'daki işyerlerinde alışverişlerini gerçekleştiriyor. Konuyla ilgili olarak Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'dan alışveriş için Keşan'a gelen misafirlerin, Keşan'daki ekonomi adına önemine dikkat çeken Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, genellikle özel araçları ile geldikleri Keşan'da alışveriş yapmaya başlayan Bulgaristan vatandaşlarının her hafta artmaya başlamasının sevindirici olduğunu söyledi. Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'dan da alışveriş için Keşan'ın tercih edilebilir olmasının, Keşan'daki tüm esnaflar kadar ekonomiye de katkısının görülmeye başlayacağını dile getiren Kocaman, "Esnaflarımız bu konuda kaliteli ve güler yüzlü hizmetlerine, etiket uygulamasını da eklemesinin önemi oldukça fazla. Yurt dışından Keşan'a alışveriş için gelen vatandaşların etiket konusundaki duyarlılığı bir hayli etkili. Dolayısıyla, Edirne gibi Keşan'ın ekonomisine de önemli bir etki sağlayabilecek bu konuda duyarlı olmalıyız." dedi.

"İşbirliğinde geliştirici çalışmalar yapmalıyız"

Keşan'ın çevredeki alışveriş hareketliliğinden daha fazla yararlanabilmesi adına bazı adımlar atılması gerektiğini ve bu adımların da tüm kamu kurumları ve STK'lar ile iblrikte atılmasının son derece önemli olduğunun altını çizen Hasan Kocaman, "İşbirliği içerisinde yapılacak tüm çalışmaların Keşan'a vereceği katkı mutlaka çok daha fazla olacaktır. 'Bir elin nesi var, iki elin sesi var' sözünden hareketle, Keşan'ın ekonomisini canlandıracak birtakım çalışmaları görüşüp hayata geçirmek için bir yerden başlayalım. Şuanda yurtdışından bölgemize alışveriş için gelen gerek Yunanistan, gerekse Bulgaristan vatandaşlarını Keşan'a çekebilecek yenilikçi çalışmaları masaya yatıracak bir toplantı yapabiliriz. Bu konuda biz, gereken adımları atmadaki işbirliğine oda olarak her zaman hazırız." diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği, arıtmanın yetersizliğine dikkat çekti

Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği üyeleri, Erikli’de arıtmanın yetersizliğine dikkat çekmek adına hafta sonu eylem yaptı.

Erikli’de kanalizasyonun arıtılamadan denize dökülmesi, tuz gölünün kirletilmesi, çevreye yayılan koku ve haşerelerin artmasına dikkat çekildi.

Erikli Sahili’ndeki otogar girişinde bir araya gelen dernek üyeleri ve gönüllüler, arıtmanın kontrolsüz boşaltıldığı Tuz Gölü kıyısına yürüdüler. Dernek üyeleri, “arıtma yetersiz”, “denizimi kirletme”, “temiz çevre, sağlıklı yaşam”, “Keşan, Erikli’ye sahip çık” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması dernek adına Genel Sekreter Mürşide Çoban tarafından yapıldı.

“Sorunlarla uğraşmaya ve

boğuşmaya devam edeceğiz”

Açıklamasına, “Erikli Çevre ve Güç Birliği derneği olarak, her hafta Erikli’de rahatsızlık duyduğumuz sorunları dile getirmeye devam edeceğiz. Bizlere destek olmaya, omuz vermeye hoş geldiniz.” diyerek başlayan Çoban, şunları söyledi: “Bugün burada Erikli için yetersiz kalan ve işlevini yitirmiş, Saros Körfezi’ni kirletmek için büyük tehlike olan arıtma tesisine dikkat çekmek için toplandık. Saros Körfezi’nin bölge ve ülke turizmine olan katkısı, devlet ve devlet kurumlarınca önemsenmediği sürece maalesef ki, bu sorunlarla uğraşmaya ve boğuşmaya devam edeceğiz. Erikli nüfusunu dikkate aldığımızda nüfusu 100 bini aşmıştır. Hala mevcut kullanımdaki arıtma, o dönemde yaşayanların katkısıyla 20 bin nüfusa göre, kooperatif tarafından yaptırılarak hizmete konmuş olan biyolojik arıtma ve kanalizasyon şebekesidir. Bu konuda, derneğimizin kurucusu ve onursal başkanımız sayın Şükrü Akıllı’nın araştırıp yazdığı yazıdan aldığımız bilgiye göre; biyolojik arıtma, kooperatif yönetimi süresince bürokratik işlemlere rağmen zor da olsa başarılarak, çevre yasası ve su kirliliği kontrol yönetmeliklerin uyularak, evsel atıkların yani kanalizasyon atıkların deşarj izinleri çevre il müdürlüğünden alınmış, uzmanlaşmış çevre mühendislik firmalarının ayrıntılı çalışmaları, denetim ve kontrolleri ile sağlıklı bir şekilde yürütülmüştü. Hatta o dönem arıtmadan çıkan atık su ile arıtma çevresindeki ağaçlar ve yeşil alan sulanıyordu. Yani arıtma da dahil devletin ve belediyenin yapması gereken aklımıza gelen tüm hizmetleri bugüne kadar kurulan kooperatif ve üyeleri sayesinde yapılmıştı.”

“Çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike

içeren arıtmanın acilen deşarj izni alınmalı”

Mürşide Çoban sözlerine şöyle devam etti: “Kooperatifin, Keşan Belediyesi’ne devredilmesinden sonra ne yazık ki, beklenen hizmetler alınamamıştır. Kooperatif yönetimlerinin çevreye ve insan sağlığına gösterdiği hassasiyeti yerel yönetim yani belediye mücavir alanına göstermemiştir. Yasa ve kurallar göz ardı edilerek uyulmamıştır. Erikli’deki mevcut biyolojik arıtma tesisinin deşarj izni 5 yıldır alınmadığı gibi yıllardır 7000’i aşkın konutun evsel ve kanalizasyon atıkları arıtmadan geçerek önce göle sonra denize ulaştırılmaktadır. Oysaki hiçbir bilimsel ve teknik çalışma olmasa bile, 24 saat çalışan makinaların ve biyolojik arıtma sisteminin tükettiği elektik bedeli enerji bakanlığının teşvik uygulamasından yararlanıp %50’si geri iade alınabilirdi. Kooperatif yönetiminin yararlandığı bu olanaktan deşarj izni almayan Keşan Belediyesi yararlanamamış ve dolayısıyla kamu hakları heba olmuştur. Gelinen noktada gölün tabanı ve kanalın denize ulaştığı önemli bir saha balçık, çamur ile kaplıdır. Göl kıyısındaki çirkin manzaraların yansıra gözlenen olumsuzluklar ciddi bir tehlikenin işaretidir. Göl çevresi sinek ve haşere üretim merkezi haline gelmiştir. Buralarda su ürünleri avlanması ve denize girilmesi çok ciddi sağlık problemleri oluşturmaktadır. Arıtmanın deşarj izni olmadan göle ve denize verilen atık sular yeraltı sularının da kalitesini bozacak şekilde kuyulardan şebekeye sızmakta ve ciddi bir kontaminasyon ortamı oluşturmaktadır. Çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike içeren arıtmanın acilen deşarj izni alınmalıdır. Belediye de çevre kanunu yönetmelik hükümlerine uymak zorundadır.”

“Arıtılan suyun kullanılabileceği ileri

biyolojik arıtma tesisi kurulması elzemdir”

Çoban sözlerini şöyle tamamladı: “Deniz sularının genel kalite kriterlerine göre, sağlık birimlerince düzenli aralıklarla uyum ölçümü yapılmalıdır. Halk sağlığı çevre ve denizin temiz kalması ve temiz su kullanımıyla gerçekleşir. Kooperatif yönetimlerini sürekli denetleyen, cezai müeyyide uygulamakla tehdit eden, baskı kuran çevre yetkililerini göreve davet ediyoruz. Tüm bunlar araştırılıp yasalar gereği soruşturulması ve gereken önlemler daha fazla zaman geçirilmeden acilen yapılmalıdır. Erikli’ye artık bunca insan yükünü kaldırabilecek ve arıtılan suyun kullanılabileceği ileri biyolojik arıtma tesisi kurulması elzemdir. ERÇED olarak, insana verdiğimiz değerle halk sağlığını korumak, çevresel tüm sorunları çözerek hem çevreyi korumak ve muhtemel çevre kirliliklerinin önüne geçmek hedefinde ve takibinde olacağız.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar