Son Dakika
Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu “Üretici için iyi bir sezon olmadı”Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştıGüpegündüz attılar ve gittilerErikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi yöneticileri, gündemdeki konuları değerlendirdiDurak, Sazlıdere’de bugün yapılacak toplantıya bölge halkını davet ettiSu havuzu, çiçeklik olduKorkuluklar kot farkında eridiAktaş: “İkinci el piyasasında, bayram öncesi hareketlilik bekliyoruz”
Yiğit: “İmkânı olanlar, fitre ve zekatlarını vermeli” ----*---

Yiğit: “İmkânı olanlar, fitre ve zekatlarını vermeli” ----*---

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldığını ve bayramlarda küskünlerin barışması gerektiğini belirtirken; fıtır sadakası ve zekatla ilgili bilgilendirmede bulundu.

“Ramazan, Kur’an Ayı’dır”

Ramazan Ayı’nın rahmetle ve bereketle geldiğinin altını çizerek, sözlerine başlayan Yiğit, şunları söyledi: “Peygamber Efendimizin, ‘Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluştur’ dediği ve 11 ayın sultanı olan mübarek Ramazan Ayı’nın artık son günlerine yaklaştık. İnşallah önümüzdeki 15 Haziran 2018 Cuma günü bayrama da yetişmiş olacağız. Allah hepimize bu güzel günleri yaşamayı nasip eyler. Ramazan Ayı rahmetle, bereketle geldi. Mübarek Ramazan Ayı, Kur’an Ayı olduğu için bol bol bütün camilerimizde, evlerimizde Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar yapıldı. Kadir Gecesi’nde bütün vatandaşlarımız, tüm Müslümanlar dualar ettiler. Şüphesiz ki, Ramazanın en önemli özelliği de dua etmektir. Allah oruçlunun duasını kabul ediyor, namazlardan sonraki duaları kabul ediyor. Şimdi de Ramazanın son günlerinde yapmamız gereken bir görev daha var. Bu görev fıtır sadakası (fitre) vermektir. Ramazan Ayı’na mahsus olan bu fıtır sadakası bir ibadettir. Bunu Ramazan Ayı sonunda müminler verirler. Fıtır sadakası aslında bayram sabahı vaciptir ama fakir kardeşlerimizin imkânlarını iyileştirmek, onlara güç katmak için bayramdan önce de fıtır sadakası verilebilir.”

“Fıtır sadakası, miktarı 19 TL’dir”

Mehmet Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Fıtır sadakası zekât gibi değildir. Fıtır sadakası ailedeki kişi sayısı kadar verilir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından fıtır sadakası miktarı 19 TL olarak açıklandı. İsteyen fazla da verebilir. Bir de fidye var. Ramazan Ayı’nda hastalığı nedeniyle oruç tutamayan kişilerin vermesi gereken bir yardımdır. Bunun miktarı fıtır sadakası ile aynıdır. Her gün için 19 TL verilir. Fakir vatandaşlarımız eğer oruç tutamadıysalar fidye vermek için kendilerini zorlamasınlar.”

“Zekat kimlere verilir?”

Ramazan Ayı’nda yapılan ibadetlerin daha fazla olması nedeniyle, vatandaşların zekâtlarını bu aya denk getirmeye çalıştığı ifade eden Yiğit, şunları söyledi: “Vatandaşlarımız kendi ellerindeki mallardan asıl ihtiyaçları dışında artanlardan % 2,5’luk kısmını zekât verebilir. Bu da, 80.18 gram altına denk gelen bir miktardır. Örneğin 20 bin TL’si olan bir kişi 500 TL zekât verebilir. Bu yardımlar fakirlere, muhtaçlara, ihtiyaç sahiplerine verilir. Bu yardımlar anneye-babaya-dedeye yukarı doğru, aşağı doğru da kıza-erkeğe-torunlara verilmez. Eşler de birbirlerine zekât veremez. Bunların dışındaki akrabalara fitre-zekât verilebilir.”

“İmkânı olan vatandaşlarımız

fitre ve zekatlarını versin”

Fitre ve zekâtın toplumda sosyal dengelerin sağlanması için çok güzel bir ibadet şekli olduğunu belirten Mehmet Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ibadetlerimizi yerine getirelim. İmkânı olan vatandaşlarımız fitre ve zekatlarını versinler. Bazen vergi ile fitre-zekâtı karşılaştırıyorlar. Vergi ile bu yardımlar ayrı şeylerdir. Vergi devletimize karşı olan sorumluluğumuzdur. Bunlar farklı şeylerdi. Vergi devlete, fitre-zekat şahıslara verilir. Bunları karıştırmamak lazım.”

“Bayram namazı, saat 06.27’de kılınacak”

Bayram namazı hakkında da, bilgilendirmede bulunan Yiğit, şöyle konuştu: “Bu yıl Ramazan Bayramı 15 Haziran 2018 Cuma sabahı saat 06.27’de kılınacak. Tüm vatandaşlarımızı bayramda camilerimize davet ediyoruz. Geçtiğimiz Kadir Gecesi’nde Yörüker Camii’ni ibadete açtık. Bu camide inşallah 5 vakit namaz kılınacak. Bu bölgenin camiye ihtiyacı vardı, bir ihtiyaç daha karşılanmış oldu. Caminin kalan eksiklerinin de tamamlanmasıyla resmi açılışını yapmayı da arzu ediyoruz. Bayramların sevinç günleri olduğunu unutmayalım. Bayramlarda herkes bir arada olmalıdır. Yıllardır yaşadığımız güzellikleri umarım bu bayramda da yaşarız. Bayramlarda mutlaka büyüklerimizi ziyaret edelim. Uzakta olanlara da muhakkak telefon edelim. Vefat edenleri de mezarlıklarda ziyaret edelim ve oradan ibret alalım. Oruç ibadeti insana nefis terbiyesi kazandırıyor. Bu sayede çok güzellikler kazanıldı. Vücut dinlendi. Peygamber Efendimiz de, ‘Oruç tutun sıhhat bulun’ diyor. Oruç tutamayan kardeşlerimiz inşallah önümüzdeki yıl bunu telafi ederler. Allah’ın bize verdiği nimetlerin kıymetini bilmemiz lazım.”

“Kimse kimseyle küs kalmasın”

Küskünlerin ve dargınların bayramlarda barışması gerektiğine vurgu yapan Mehmet Yiğit, sözlerini şöyle tamamladı: “Küs olanlara bayramlarda yardımcı olalım, onları barıştıralım. Bu büyük bir erdemdir. Kimse kimseyle küs kalmasın, bayramlar sevinç günleridir. Bu güzel günlere bizi ulaştırdığı için rabbimize hamd ediyoruz. Bütün Keşanlı kardeşlerimizin Ramazan Bayramlarını tebrik ediyorum.”

(Deniz ÇİL)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan, Keşan S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi ortakları tarafından kurulan KETUS (Keşan Toplu Ulaşım Sistemi)'a alınan 2 aracın satışa çıkartılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Büyükkayhan, dernek başkanı olarak göreve geldiğinde, engellilerin Çanakkale gezisi için KETUS A.Ş.'ye başvurduğunu ve şirket yönetiminin hiçbir talepte bulunmadan engelli vatandaşları Çanakkale'ye geziye götürdüğünün altını çizerek başladığı açıklamasında, bu konuda KETUS A.Ş. yönetimine bir kez daha teşekkür ettiğini söyledi. Bahse konu gezi sırasında, engelli vatandaşların taşınabilmesi adına en azından TOKİ ile Halk Ekmek arasında bir güzergah belirlenebileceği yönünde bir talepte bulunduğunu dile getiren İsmail Büyükkayhan, "Bunu tamamen ücretsiz yapmasalar da olurdu. Ancak bu işlem bir türlü gerçekleşemedi. Bu konuyu Keşan Belediye Başkanımıza ilettiğimde bazı hukuksal problemler olduğunu, bunları aşmak için çalıştıklarını, aştıkları andan itibaren engellilerin yanında olmak için çaba gösterdiklerini söylemişti. Fakat şimdiye kadar bir sonuç alınamadı." dedi.

" Mecburen araçları satışa çıkartmış oluyor"

Engelli vatandaşların bu süreçte, KETUS A.Ş. tarafından alınan araçlardan yararlanma şanslarının olmadığına dikkat çeken Büyükkayhan, "Bunun asın nedeninin, hukuksal problemin çözülmemesi olduğunu düşünüyorum. KETUS bu araçlara para ödedi ve araçlar çalışmadığı halde taksitlerini ödüyor. Mecburen de araçları satışa çıkartmış oluyor. Bu, onlar için gayet doğal. Çalışmayan bir malzemeye ölü yatırım yapılmaz. Ben de bir ticaret adamı olsam belki ben de aynı şeyi düşünürü.m. Biran önce KETUS ve belediye arasındaki problemin çözülerek engelli ve yaşlılar için diğer ile ve ilçelerde olduğu gibi halkın menfaatine işlem başlamasını bekliyoruz. Belediye seçimlerinden önce inşallah bu iş olacaktır. Belediye Başkanımızın da bize bu fedakarlığı göstereceğinden hiç şüphem yok." diye konuştu.

"Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

KETUS A.Ş.'nin araçları satmasıyla ilgili plaka ve güzergah belirlenmesinin etken olabileceği yönündeki söylemleri hatırlatan İsmail Büyükkayhan, bu konunun Keşan Belediye Meclisi toplantılarında dile getirilmediğini ifade ederek, şunları söyledi; "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir. Nasıl ki TBMM, aldığı kararları Türkiye sınırları içerisinde uyguluyorsa, yerelde Belediye Meclisi de aldığı kararları ilçe sınırları içinde uygulayabilir. Alacağı kararlar da her zaman halkın menfaatinedir." 

İlker GÜREL

 

Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne eski İl Başkanı Oktay Bozkurt yaptığı açıklamada; kurultay delegelerinin, halkın çağrısına cevap vermesi gerektiğini ve değişim kurultayı için imza vermeleri gerektiğini kaydetti.

“Delegelerimiz, halkın çağrısına cevap vermeli”

Açıklamasına, “Sevgili yol arkadaşlarım, başlamış olan kurultay çağrımız Türkiye'nin gerçeklerini gören delegelerimizce karşılık bulmuş ve ilk günden 350 imzayı geçmiştir.” diyerek, başlayan Bozkurt, şunları söyledi: “Yeterli imza olmasından çok sevindirici olan, koltuk hesabı olmadan siyasi kariyer hesabı olmadan değişim ihtiyacına yürekleri ile katılan delegelerimiz olmasıdır. Bülent Ecevit’in genel başkanlığa geldiği gibi halkın isteklerine yanıt veren bir Cumhuriyet Halk Partisi delegasyonu o yıllarda olduğu gibi %40 barajını yıkıp geçecektir. Cumhuriyet Halk Partisi adında da geçtiği gibi halkın partisidir. Halkın çağrısına cevap vermek tüm delegelerimizi bir görevdir.”

“Değişim kurultayına imza verilmesini istiyorum”

Oktay Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Tek adam rejimine, karşı muhalefet etmek kolay olmayacaktır. Bu görevi yıllar sonra ‘bu adam baş eder’ dediğimiz Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce üstlenmelidir. Cumhurbaşkanı olarak, görmek istediğimiz ve Türkiye'yi gerçek kimliğine kavuşturacak diye inandığımız Muharrem İnce'yi Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek kimliğine büründürecek kişi olarak görmemek zaten en büyük hata olacaktır. Bu bilinç ile tüm delegelerimizin bizlere 16 yıl sonra muhalefet olarak, kaç oy alacağımız değil; nasıl kazanacağımızı gösteren Muharrem İnce'nin genel başkan olması için değişim kurultayına imza vermelerini dilerim.”

“Delegelerimize çağrım, değişim hareketine katılmalarıdır”

Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çağrıyı daha önce de yapmış bir eski il başkanı olarak, bu değişimin siyasi kayıpların ve kazançların değil, halkın kazanç ve kayıpları ile sonuçlanacağını tekrar hatırlatmak isterim. Mesele parti içi mesele değil; tam olarak Türkiye meselesidir. Türkiye'nin kazanması için yapmış olduğum çağrı için siyasi kayıp yaşamış biri olarak kendimi çok gururlu ve onurlu hissetmekteyim. Bunu zaman bize Cumhuriyet Halk Partimizin Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye'ye yakışan bir aday kazandırması ile daha da derinden hissettim. Yeni yönetim sistemi ile seçim süreçlerinde artık partinin kurumsal yapısının yanında güçlü lider ve halkın lideri ihtiyacı çok açıktır. İşte tam olarak bu sebep ile Muharrem İnce’yi partimize genel başkan olmasının yanında cumhuriyetimize, kişisel haklarımıza, özgürlüğümüze, halkımıza önderlik etmesi için delegelerimize çağrım bu değişim hareketine katılmalarıdır.”

(Deniz ÇİL)

 

 “Üretici için iyi bir sezon olmadı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada; hububat hasadı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sezonun üretici açısından iyi olmadığını kaydetti.

“Döviz kurundaki yükseliş,

girdi maliyetlerini %30 arttırdı”

Hububat üreticisi açısından iyi bir sezonun geçmediğini belirten Darcan, şunları söyledi: “Verimler düşük. Sap da zayıf ve balya sıkıntısı var. Çok iyi bir sezon değildi. Sezon ortasında yağmurların yağması sıkıntılı bir süreçti. Rekolte beklentilerin altında kaldı. Fiyat açısından baktığımızda ise diğer yıllara göre verilen fiyat iyiydi. Geçen yılki fiyatlara %12 artış yansıtıldı. Fiyat güzel ama döviz kurunda yükseliş girdi maliyetlerini yaklaşık %30 arttırdı. Gelen zamlara göre fiyat düşük kaldı. Ekim sezonunda artışları yakından hissedeceğiz. Mazot, gübre ve ilaçta müthiş bir artış var. Yeni sezonda bunlar karşımıza çıkacak.”

“Çimlenmeden dolayı TMO’nun

ürün almama sorununu çözdük”

Hüseyin Darcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çimlenmeden dolayı TMO ürün almıyordu ama bu sorunu çözdük. TMO ile görüşmelerimiz oldu. Şu anda çimlenmedeki %4 oran, %10’a çıktı. Yemlik sınıfından alacaklar. Ufak bir fiyat düşüşü yaşandı. Söz konusu oran geri çevrilenler için iyi bir rakam. Vatandaşın elinde ürün kalacağını düşünmüyorum.”

“Ayçiçeği üretimi açısından sıkıntı gözükmüyor”

Ayçiçeği üretimi hakkında değerlendirmede bulunan Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayçiçeği üretimi açısından şu anda her hangi bir sıkıntı gözükmüyor. Yağışların zamanında meydana gelmesi faydalı oldu. Ancak hasat sezonuna daha belirli bir zaman var ve neler yaşanacağını kestiremeyiz. Çeltikte de sıkıntımız yok. Örtü altında değiliz, doğaya müdahale etme şansımız yok. Aşırı sıcaklar ayçiçeğini etkiliyor.” 

(Deniz ÇİL)

Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştı

 

18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, borçlarını yapılandırmak isteyenler için süreç devam ediyor.

31.03.2018 tarihine kadar olan borçları ve beyana tabi vergilerde 31 Mart 2018 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameleri kapsayan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki yeniden yapılandırma başvuruları yoğun şekilde devam ediyor. Bahse konu kanun ile ilgili olarak Keşan merkezin yanı sıra, belde ve köylerinde de bilgilendirici çalışmalar yürüten Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü, kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Kanun kapsamında başvuru sayısının 3 bini aştığı tahmin ediliyor.

İlker GÜREL

Güpegündüz attılar ve gittiler

İspat Cami Mahallesi Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerindeki boşluk alana, güpegündüz gayet doğalmış gibi atılan koltuklar tepki çekti.

Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerinde, gündüz vakti, taşıdıkları eski koltukları herkesin şaşkın bakışları arasında, daha önce park yapılacağı yönünde açıklamaların yapıldığı, ancak hurdalıktan kurtulamayan alana atan kişilerin, daha sonra da hiçbir şey olmamış gibi oradan ayrılması tepki çekti. Vatandaşların uyarısına rağmen atılan koltuklar, uzun süredir hala aynı yerde dururken, ilgili mercilerin bu konuda yasal bir yaptırım uygulaması gerektiği dile getiriliyor. Daha önce, yeşil alan olduğu ve park yapılacağı yönündeki söylemlerin ardından park bekleyen vatandaşlar, bu manzara ile karşılaşmaları sonrasında yetkililerin gereğini yapmalarını istedi.

İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar