Son Dakika
Keşan Devlet Hastanesi'nin resmi açılışı TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un katılımıyla yapıldıTBMM Başkanı Şentop, Trakya Bölgesi'ndeki en önemli 2 eksik noktaya dikkat çekti: "Organize olmak ve iş takibi konularında sıkıntı yaşıyoruz"“Edirne’de hedefimiz, 16-0 yapmaktır”Keşan KHGB 2018 yılı kesinleşen bütçesinde 174 bin 996.68 TL artı fark oluştu“İşsizlik oranları, 1 Nisan’dan sonra artacak..!!”TAR-DER’in yönetiminde Keşanlı Lütfü Açar da yer aldıMüftülük, okuma yarışması düzenledi27. Alay, yürüyüşünü tamamladı -Yalı, şehit aileleri ve gazilerle yemekte bir araya geldi“1 yılda, 1 milyon yeni işsiz oldu”
Veteriner Hekimi Küçük, Kurban Bayramı öncesinde uyarılarda bulundu

Veteriner Hekimi Küçük, Kurban Bayramı öncesinde uyarılarda bulundu

Veteriner Hekimi Oktay Küçük, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, kurbanlıklar ile ilgili bazı uyarılarda bulunurken, kurban kesimine dikkat çekti.

Küçük, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, bazı vatandaşların şimdiden kurbanlık seçmeye başladığını dile getirerek, kurban kesiminin, ibadet anlamında da son derece önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Her yıl Kurban Bayramı'nda, ortalama 800 bin büyükbaş ve 2,5 milyon küçükbaş hayvanın her yıl kurban olarak kesilmesi göz önünde bulundurulduğunda, toplumun birçok kesimini ilgilendiren ekonomik faaliyet olduğunun da bilindiğine dikkat çeken Oktay Küçük, "Kurban sürecinin tarımsal ekonomiye getirdiği pozitif ivme ile birlikte, çok sayıda küçükbaş ve küçükbaş hayvanın kısa bir zaman diliminde doğu illerinden batı illerine nakli, bu hayvanların kesimi ve tüketilecek ete dönüştürülmesi sürecinde çevre sağlığı, hayvan sağlığı dolayısıyla halk sağlığı ile gıda güvenirliğin ilişkin birçok riski de beraberinde getirmektedir. Kırsal yaşamdan uzaklaşmış, büyükşehirlerde yaşamlarını sürdüren kurbanlık hayvan hususunda bilgi ve tecrübesi yok denecek kadar az olan insanlar için, sağlıklı ve güvenilir kurban seçiminin nasıl yapılacağı, kurban kesiminde nelere dikkat edileceği, çevre ve halk sağlığının korunması adına yapılması gerekenler ve kesim sonrası elde edilen etin değerlendirilmesinin ve muhafazasının nasıl yapılacağı önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

"Kurban olarak satın alınacak hayvanın sağlıklı olması son derece önemlidir"

Kurbanlıkların, illerde vali, ilçelerde ise kaymakam başkanlığında toplanan komisyonlar tarafından belirlenen ve ilan edilen kurban satış yerlerinden alınması gerektiğini dile getiren Küçük, "Ülkemizdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tanımlanarak kayıt altına alınmakta olup her bir hayvana bireysel tanımlama numarası içeren kulak küpesi takılmaktadır. Kurbanlık olarak satın alınacak hayvanın mutlaka kulak küpelerinin olmasına buna ilaveten büyükbaş hayvanlar için sahip, işletme, uygulanan koruyucu aşı bilgileri gibi birçok bilginin mevcut olduğu hayvan pasaportunun bulunmasına dikkat edilmeli ve satıcıdan talep edilmelidir. Ayrıca kurbanlık hayvan, satış yerine başka bir ilden getirilmiş ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerinde görevli veteriner hekimler tarafından düzenlenen 'Veteriner Sağlık Raporu' olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır. Kurban olarak satın alınacak hayvanın sağlıklı olması son derece önemlidir. Kist hidatik, şarbon bruselloz, tüberküloz gibi hayvanlardan insanlara geçebilen zoonoz hastalıklar halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Genel hatları ile sağlıklı hayvan çevre ile iletişim halindedir. Kıl yapısı parlak ve iştahı yerindedir. Çevre ile iletişimi olmayan veya çok az olan etrafındaki hareketlere tepki vermeyen ya da huysuz olan kıl yapısı mat ve kırışık olan, iştahsız olan vücut ısısı yükselmiş olan öksürük, ağzında aşırı salya, burundan irinli akıntı, aşırı göz akıntısı soluk alıp vermede zorlanma gibi dış bakı ile elde edilebilen bu gözlemler ile hayvanın sağlık durumuna ait fikir sahibi olabiliriz." diye konuştu.

"Alt çenede ön orta ve son kesiciler olmak üzere 8 adet kesici diş 18 adet azı dişi toplam 20 diş bulunmaktadır"

Kurbanlıkların, kurban olarak sayılabilmesi için bazı gerekliliklerin olduğu bilgisini veren Oktay Küçük, şunları söyledi; "Bir hayvanın kurban olabilmesi için, koyun ve keçi için 1, sığır ve manda 2, devenin ise 5 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Koyunlar için istisnai durumlar söz konusu olup,6 aylıktan büyük olmak şartı ile bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli cüsseli olan koyunlarda kurban edilebilmektedir. Hayvanların yaşları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kayıtlarına, üretici tarafından tutulan kayıtlara en önemlisi de hayvanların diş gelişimine göre tayin edilebilmektedir. Sığırların üst çenesinde kesici diş mevcut değildir, üst çenede sadece azı dişi bulunur ki bunlar toplam 12 adettir. Alt çenelerinde ise hem kesici hem de azı dişi bulunur. Alt çenede ön orta ve son kesiciler olmak üzere 8 adet kesici diş 18 adet azı dişi toplam 20 diş bulunmaktadır. Sığırlarda kesici dişlerin durumu izlenerek yaşları belirlenebilir. Kesici dişler geçici süt dişi olarak çıkar, bu süt dişlerin dökülerek yani halk arasında “ kapak atma diye” diye ifade edilen kalıcı kesici dişlerin çıkması hayvanın 2 yaşını doldurduğunu gösterir. Hayvanın cüssesi kesinlikle yaşına ilişkin net bir bilgi vermez.”

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Devlet Hastanesi'nin resmi açılışı TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un katılımıyla yapıldı

* 2018 yılının Eylül ayında hasta kabulüne başlanan Keşan Devlet Hastanesi yeni binasının resmi açılış törenine katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Sınırlarımızın ötesine de hizmet eden büyüklük ve kapsamda bir tesis." derken, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ise Hz. Mevlana'nın "Kamil odur ki, koya dünyaya eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser" sözlerini hatırlattı.

Keşan Devlet Hastanesi’nin resmi açılış töreni, TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'un katılımıyla gerçekleştirilirken, törende konuşan Şentop, 195 yataklı Keşan Devlet Hastanesi’nin bir kavşak noktasında bulunduğunu ifade ederek, Trakya'nın doğusuna hizmet edeceğini söyledi.

Saat 13.00 sıralarında başlayan açılış törenine; TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. MustafaŞentop, Edirne Valisi EkremCanalp, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkan Vekili Ercan Ersoylu, bazı belediye başkanları, siyasi parti ve STK'ların temsilcileri, seçilmişler ve vatandaşlar katıldı.

Kalkan: "400 bini aşan hastamız, muayenelerini şifayla tamamlamış ve taburcu olmuşlardır"

Törenin açış konuşmasını, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkanyaptı. Keşan Devlet Hastanesi'nin, yeni binasında 26 Eylül 2018’de hasta kabulüne başladığını hatırlatan Kalkan, şimdiye kadar 400 binin üzerindeki kişinin hizmet aldığını ifade ederek, "Hastanemizde yatak sayısı 200’ü bulmaktadır. Merkezi konumu itibariyle sadece Keşan’a değil, bölgedeki ilçelerimizin tümüne de hinterlandında bulunduğu için hizmet vermektedir. 13-14 diyaliz makinesiyle tüm diyaliz hastalarına 3 seans hizmet verebilen tek hastanedir. Biri tam donanımlı, diğerleri de özel donanımlı 5 ameliyathanesi bulunmaktadır. Bu 5 ameliyathanede bugüne kadar ABC grubu özellikli 1468 ameliyat, toplamda 5 bin 800 ameliyat gerçekleşmiş bulunmaktadır. Aynı şekilde 400 bini aşan hastamız, muayenelerini şifayla tamamlamış ve taburcu olmuşlardır. Hastanemizde bu fiziki ortamında vatandaşlarımızın memnuniyetini ifade etmekteyiz. Kıymetli sağlık camiamızın, üretenlerine teşekkürü bir borç biliyorum. Kalite destek ekibimizin yaptığı bilinçli gebe ve mutlu aile sloganıyla başlayan çalışmalarımızla tüm ebe arkadaşlarımıza normal doğum bilgilendirmeleri, sağlıklı doğum süreci anlatılmakta olup 2018 yılı içerisinde 728 gebemiz burada doğumlarını yapmışlardır. Sayın Valimize de huzurlarınızda kendisi sezaryen oranlarımızı yakından takip ettiği için müjde vermek isterim ki 2019’un Ocak ayı itibariyle bu çalışmalarımızın semeresini vermiş ve sezaryen oranı da %7 olarak kayıtlara geçmiştir. Konuşmamı, Hz. Mevlana'nın 'Kamil odur ki, koya dünyaya eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser' sözleriyle sonlandırmak istiyorum." dedi.

Canalp: "Kendi büyüklüğünün çok daha ötesine taşan, diğer Edirne’nin ilçelerine de hitap eden bir özelliği vardır"

Törenin devamında, Edirne Valisi EkremCanalp söz aldı. Keşan'ın büyük bir ilçe olduğunu, ancak Keşan'ın da sadece kendinden ibaret olmadığını ifade ederek sözlerine başlayan Canalp, "Kendi büyüklüğünün çok daha ötesine taşan, diğer Edirne’nin ilçelerine de hitap eden bir özelliği vardır. Bu özellik öylesine belirgindir ki aynı zamanda Edirne’nin sınırları ötesine taşan da bir özelliktir. Dolayısıyla biz Keşan’ı düşünürken, Keşan’ı planlarken, Keşan’a yönelik hizmetleri bu şekilde dizayn ederken mutlaka bu özelliği de her zaman için göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Bu muhteşem eser de esas itibariyle sadece Keşan’ın büyüklüğüne değil, aynı zamanda Keşan'ın bölgesel olarak da büyüklüğüne uygun bir eser olarak ortaya çıkmıştır. Keşan Devlet Hastanesi 195 yatak kapasitelidir ve bu kapasitede de sadece Keşan’a, Keşanlılara değil, bölgede yer alan bütün ilçelere hizmet veren devasa bir tesistir.” diye konuştu.

"Artık dışarıya hasta gönderen değil, dışarıdan hasta kabul eden ve gelişmiş ülke olarak ülkelerden de hasta kabul eden ülke konumuna geldik"

2019 yılının, Türkiye için turizmde Göbeklitepe yılı olarak ilan edildiğine dikkat çeken EkremCanalp, "Göbeklitepe çok özelliklidir. Dünyada bugüne kadar yeraltında bulunmak suretiyle medeniyetin ilk eserlerinin ortaya çıktığı yer olarak bilinmektedir. Şanlıurfamızda da Göbeklitepe'ye baktığımız zaman şunu görüyoruz ki insanoğlunun her zaman temel arayışı, temel uğraşı şifayı bulmak üzerine. Bugün de bu gerçeklik değişmiyor. Bugün de aynı şekilde insanoğlunun temel uğraşlarından bir tanesi şifa ve şifayı bulma uğraşıdır. 2000'li yıllardan itibariyle devletimiz pek çok alanda yapmış olduğu hizmetleri sağlık alanında daha çok radikal değişiklikle gündeme getirmiştir. Bu program çerçevesinde devasal sağlık yatırımları yapılmıştır. Sağlık ocaklarından, hastaneden ve sağlık personelimize yönelik de devasa yatırımlar sonrasında bugün hepimiz biliyoruz ki, halkımızın sağlık hizmetlerine yönelik olarak da belli bir hoşnutluk düzeyine kavuşmuş bulunuyoruz. Geçmişte Avrupa’ya şifa bulmaya giden hastalarımız vardı. Ama bugün bununla ilgili diyebiliriz ki Edirnemize, üniversitemize, hastanemize, Edirne I. Murat Devlet Hastanesi'ne ve bu muhteşem hastaneye de Avrupa ülkelerinden şifa bulmaya gelen hastalarımız vardır. Artık dışarıya hasta gönderen değil, dışarıdan hasta kabul eden ve gelişmiş ülke olarak ülkelerden de hasta kabul eden ülke konumuna geldik ve bunun gururunu millet olarak yaşıyoruz şükürler olsun." şeklinde konuştu.

Şentop: "Sınırlarımızın ötesine de hizmet eden büyüklük ve kapsamda bir tesis"

Törende son konuşmayı, TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ MilletvekiliProf. Dr. Mustafa Şentopyaptı.195 yataklı Keşan Devlet Hastanesi’nin sadece Keşan'a değil, kavşak noktasında bulunması nedeniyle Trakya'nın doğusuna hizmet edeceğini ifade edenŞentop, “Bununla da yetinmiyor, sınırlarımızın ötesine de hizmet eden büyüklük ve kapsamdabir tesis. Sağlık alanında değerli çok önemli mesafeler alındı. Yaklaşık 20 sene öncesine kadar Türkiye'de sağlık hizmeti en sıkıntılı hizmetlerden birisiydi. İnsanlarımız hastalanmamak için her zaman dua ederlerdi. Bir korku,kabus halindeydi hastalanmak. Bir kere hastanelerdeki fiziki imkânlar çok yetersizdi. Çok insan,mekânların temizliğinden, hijyenik olmamasından şikâyetçiydi. Hastanelerimizin;ekipman, alet, edevat bakımından çok büyük eksiklikleri vardı. Doktorlara ulaşmak çok ciddi bir problemdi. Doktora ulaştıktan sonra muayene olabilmek mümkün değildi. Çünkü doktorların baktığı hasta sayısı muazzam bir sayıda olmaktaydı. Reçete aldığınızda ilaçları temin etmekte çok ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Ayrıca sosyal güvenlikle ilgili önemli problemler vardı. Farklı sosyal güvenlik kurumları vardı. Bazı vatandaşlarımız Emekli Sandığı'na, bazı vatandaşlarımız SSK'ya, bazı vatandaşlarımız Bağ-Kur’a tabiydi. Dolayısıyla her birinin sağlık hizmetinde farklılıklar vardı. Bazen vatandaşlarımız önemli rahatsızlıkları için yurtdışına gitmek için referanslar ararlardı. Bugün hamdolsun çok büyük hayal edilemeyecek bir noktadayız sağlıkla ilgili.Türkiye büyüdükçe, imkânlar arttıkça, bu imkânları vatandaşın hizmetine sunmak bakımından elimiz daha fazla güçleniyor, daha iyi hizmet sunma imkânımız oluyor. Sunduğumuz bu imkanlar ile sağlık turizminde Türkiye ön planda yer alacak. Yurtdışından Türkiye çok daha farklı, çok daha büyük görünüyor. Bazen Türkiye’nin günlük meseleleri tartışmaları içerisinde nereden nereye geldiğimizi tam olarak fark edemiyoruz.”şeklinde konuştu.

"Gözü dönmüş manyak bir teröristin bir katilin gerçekleştirdiği bir eylem değil"

Sözlerinin bu bölümünde, Yeni Zelanda'da yaşanan terör saldırısına da değinen Şentop, "Müslüman kardeşlerimizin üzerine gözü dönmüş cani, katil, ırkçı, dinci bir katil saldırdı ve 50 Müslüman kardeşimizi katletti. Onları bir araya getiren ortak özellik sadece Müslüman olmalarıdır. Bu bir münferit bir hadise. Gözü dönmüş manyak bir teröristin bir katilin gerçekleştirdiği bir eylem değil." diye konuştu.

"Cumhurbaşkanımızın, TBMM Başkanlığı'na aday gösterme konusundaki takdirinin, şahsıma değil, Tekirdağ'a, tüm Trakya'ya ve Rumeli'ne gösterilen bir teveccüh olduğunu düşünüyorum"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisini TBMM Başkanlığı'na aday gösterme konusundaki takdirinin, kendisine değil, Tekirdağ'a, tüm Trakya'ya, Rumeli'ne gösterilen bir teveccüh olduğunun da altını çizen MustafaŞentop, sözlerini şöyle tamamladı; "İnşallah Cumhurbaşkanımıza karşı, sizlere karşı, millete karşı mahcup olmayız. Dualarınızı desteklerinizi bu anlamda bekliyorum. Cumhurbaşkanımızın bu teveccühü Tekirdağ’ın teveccühüne karşılık idi. 24 Haziran’da Tekirdağ bir teveccühte bulundu. Bunun karşılığında böyle bir teveccüh oldu. Bunun karşılığında teveccüh gösterme sırası Tekirdağ'da. Böyle bir teveccüh olduğu takdirde inşallah daha büyük teveccühlerde bölgemize, Trakya'ya gelecek. Bugüne kadar elimizden gelen bütün gayretle Trakyamızın meselelerinde arkadaşlarımızın yanında olduk. Hep beraber çalıştık, bundan sonra imkânlarımız artmış oluyor. Bu imkânlarla yine Keşan'ın, Tekirdağ'ın, Edirne'nin, Kırklareli'nin hizmetinde olacağız. Cenabı-ı Allah'tanbu güzel tesisin hayırlı olmasını diliyorum."

Hastaları ziyaret etti

Yapılan bu konuşmaların ardından, TBMM Başkanı MustafaŞentopile beraberindeki protokol üyeleri, Keşan Devlet Hastanesi’nin yeni binasının açılış kurdelesini kesti.Şentop ve beraberindekiler,daha sonra hastanedeki bazı hastaları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. MustafaŞentop, ziyaretlerin ardından, hastane personeliyle toplu fotoğraf çektirerek Keşan Devlet Hastanesi’nden ayrıldı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

TBMM Başkanı Şentop, Trakya Bölgesi'ndeki en önemli 2 eksik noktaya dikkat çekti: "Organize olmak ve iş takibi konularında sıkıntı yaşıyoruz"

Keşan ile İpsala oda ve borsaların organizasyonunda dün gerçekleştirilen Hamzadere Bölgesi Oda ve Borsaları İstişare Toplantısı'nda konuşan TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Trakya Bölgesi'ndeki potansiyele dikkat çekerken, bölge olarak organize olmak ve iş takibi konularında sıkıntı yaşandığını söyledi.

Saat 14.00 sıralarında başlayan toplantıya; TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası) ve İpsala TB (Ticaret Borsası) Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri ile oda ve borsa üyeleri, siyasi partilerin ve STK'ların temsilcileri katıldı.

Şapçı: "Bölgemizde planlı tarım uygulamaları veya yeni çiftçi ürün teşviki sistemine geçilmesi gerekmektedir"

Toplantı, oda ve borsaların başlatılan "İstihdam Seferberliği 2019" kampanyası ile ilgili hazırlanan tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Sunumun ardından söz alan Keşan TSO Yönetim Kurlu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan ve İpsala oda borsaları işbirliğiyle düzenledikleri toplantıya katılan herkese "Hoş geldiniz" diyerek, gündemlerinin, her zaman olduğu gibi bu toplantıda da Keşan, İpsala, Enez ve Saros Körfezi'ni kapsayan Hamzadere Bölgesi olduğunu kaydetti. Dünya ekseninde bölgenin ve ülkenin, genel anlamda ise ekonomi ve bu kapsamda tarım, ticaret ve turizmde bölge olarak ne tür desteklere ihtiyaç olunduğu konusunda bilgi paylaşımı bulunacaklarının altını çizen Şapçı, "Hepinizin bildiği üzere, Hamzadere Sulama Projesi %90 civarında tamamlandı. Fakat bu yıl tamamlanması ve bütçede yer bulamadığı için şuanda bekleme konumunda. Biz, bölge oda-borsaları olarak, Hamzadere Barajı ve sulama kanallarının bölgemiz adına tarımda çağ atlamak ve Gıda İhtisas OSB’ye hammadde sağlamak için olmazsa olmazımız olarak görüyoruz. Hamzadere Projesi’nin tamamlanması ile bölgemizde tarım çeşitliliğinin artarak çiftçilerimize daha yüksek ciro-gelir ve daha az riskli ürünler sağlayacağına inanıyoruz. Tabi bunun için detaylı çalışmalar yapıp, bölgemizde planlı tarım uygulamaları veya yeni çiftçi ürün teşviki sistemine geçilmesi gerekmektedir. Trakya’da en fazla coğrafi işaretli ürüne sahip bölge olarak, Hamzadere Sulama Projesi’nin tamamlanması ile coğrafi işaretli ürünlerimizin sayısını daha da arttırarak markalaşma süreçlerini başlatmamız gerekmektedir. Ayrıca; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 21 ocak 2019 tarihinde yapılan '10. Türkiye Ekonomi Şurası' sırasında çalışmalarının başlatılacağını belirttiği, İhtisas OSB’ler için en üst seviye olan 6. seviye Teşvik Bölgesi Uygulaması’nın bir an önce hayata geçirilip, bölgemizde kurulacak olan Gıda İhtisas OSB’nin de bu kapsama alınması nihai önem arz etmektedir." dedi.

"Saros Körfezi’nde daha profesyonel bir turizm gelişimi sağlanması gerekmektedir"

Bölgenin, sadece tarım ve ticarette değil, turizm anlamında da büyük bir potansiyele sahip olduğunu da vurgulayan İsmail Şapçı, "Bu kapsamda, kalifiye yatırımcılarımızı bölgeye çekmek için bir an önce 1/25 binlik master planlarının tamamlanıp turizm teşvikli bölge ilanı gerçekleştirilmesi ve Saros Körfezi’nde daha profesyonel bir turizm gelişimi sağlanması gerekmektedir. İnanıyoruz ki; Saros Sahilleri, bölgede olduğu gibi Türkiye turizminde de önemli bir paya sahip olacak. Enez, Keşan karayolunun tamamlanma çalışmalarının yine turizm kapsamında ele alınması gereken önemli konular olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yine bir diğer önemli konu; bölge nüfusumuz sürekli artış halinde, bu nedenle gençlerimiz daha kapsamlı yüksekokul ve üniversite eğitimine ihtiyaç duyuyorlar. Bölgede şehir dışından gelen öğrenci sayısının artması da bölge ekonomisine bacasız sanayi etkisi yapmaktadır. Ekonomiye bu denli katkısı olan üniversitelerimizin, bölüm ve öğrenci sayısını arttıracak çalışmaların yapılması düşük bütçeler ile büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca, Keşan’ın bölgede merkez konumunda olması dolayısıyla ağır ceza merkezi ve buna bağlı ceza evinin kurulması, yine bölge ekonomimize yadsınamaz getiri sağlarken, ayrıca bizden bir hayli uzak olan ağır ceza merkezlerine ulaşılması konusunda da yol ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. İlaveten, bölgemizin Yunanistan ile Bulgaristan başta olmak üzere Avrupa’ya yakınlığı ve her geçen gün artacak sanayisi dolayısıyla ihracatımız bölgenin çok üstünde gerçekleşecektir. Bu nedenle; bölgemize yakın olan İpsala Gümrük Kapısı’na veya Keşan’a iç gümrükleme alanı sağlanması halinde, ülke ekonomimize döviz getirerek ekonomimize büyük katkıda bulunacağız. Son olarak; Maliye Bakanlığı önderliğinde, aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, beraberliğiyle 'Burası Türkiye, Burada İş Var' istihdam 2019 seferberliği başlatılmış bulunmaktadır. İşverenlere istihdam ile ilgili 8 ana başlıkta toplanan teşvikler sağlanmaktadır. Bölgemizde bu teşviklerin uygulanması kolay ve makul olacağı için buradan bütün işverenlerimizi bu teşviklerden yararlanmaya davet ediyorum. İşletme maliyetlerimizi düşürmek için her türlü destek ve teşviklerden yararlanmamız, ekonomi anlamında zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde bizlere nefes olacaktır." diye konuştu.

Kaymaz: "Bölge sorunlarının çözümünde yanımızda olacağınıza olan inancım tamdır"

Şapçı'nın ardından, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz Söz aldı. Mustafa Şentop'un, Türkiye'nin önemli görevlerinden olan TBMM Başkanlığı görevine seçilmesinden dolayı, bölge insanı olarak gurur duyduklarını ifade eden Kaymaz, "Ayrıca bu görev süresi içerisinde Rabbim sizlerle birlikte olsun. İnşallah güzel ilerle anılırsınız. Bölge sorunlarının çözümünde yanımızda olacağınıza olan inancım tamdır." şeklinde konuştu.

Girgin: "Suyumuz var, noksan olan üretim kanallarımızın köylerde buluşması lazım"

Daha sonra söz alan İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, dünyada en çok konuşulanların, su, gıda ve enerji olduğunun altını çizerek, "Gelecekte de böyle olacaktır. Katar örneği bize gıdanın önemini gösterdi. Enerjiyi elinde bulunduran devletler, devletlere hükmedecek, gıdayı elinde bulunduran ülkelerde insana hükmedecek. O yüzden gıdanın önemini kavramamız, Katar örneğine iyi bakmamız gerekiyor. Hamzadere Bölgesi diye adlandırdığımız, Keşan, İpsala ve Enez Bölgesi'ni sulayacak olan 350 bin dönüme cansuyu katacak olan Hamzadere Barajı, bizim en büyük önceliğimiz. İpsala, Keşan ve Enez'i kalkındıracak olan Hamzadere Barajı, sulama üretim kanallarının köylerde buluşmasıyla sertifikalı tohumculuğun bölgemizde geliştirilmesi, organik tarımın yaygınlaştırılması, yılda 2 ürün alınması, sebze ve meyveciliğin desteklenmesinin yanı sıra, seracılığın da geliştirilecek olması, ürün çeşitliliği ile katkı sağlayacak olması bölgemizin ekonomik katma değerini yükseltecektir. Bundan dolayı 2019 yılı için Hamzadere Barajı sulama faaliyetlerini yapabilmesi için mutlaka ödenek ayrılmalıdır. Bu bizim birinci görevimiz olmalıdır. Suyumuz var, noksan olan üretim kanallarımızın köylerde buluşması lazım. İstanbul'a 2 saat mesafedeyiz ve buradan bütün bölgeyi besleyecek bir potansiyelimiz var. Zenginlik orada duruyor ve bizlere bakıyor. Ne olur buraya bir ödenek çıkaralım. Ben sözlerimi, 'İnadına üretim, yine üretim, mutlaka üretim' diyerek, Atatürk'ün 'millete efendilik yoktur ona hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur.' sözleriyle noktalıyorum." dedi.

Canalp: "Çanakkale üzerindeki bu köprü, sadece bir köprüden ibaret değildir"

Toplantı, Edirne Valisi Ekrem Canalp'in söz almasıyla devam etti. Keşanlılar, Enezliler ve İpsalalıların, kendilerini coğrafi bir bölgeyle tanımlama geleneğine sahip olduğunu belirten Canalp, "Aynı zamanda hepimiz Edirneli ve Trakyalıyız. Trakyalı olmanın da bir özelliğini de Sayın Meclis Başkanımızın seçiminde hepimiz beraber yaşadık. Tekirdağlılar, Sayın Başkanımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildiği zaman, Tekirdağ Milletvekili olmalarından dolayı bir heyecanı ve bir gururu yaşadılar. Ama aynı heyecanı ve aynı gururu bütün Edirneliler de yaşadı. Bu bölge, tarihsel olarak kendisini tarımla ve turizm ile özdeşleşmiş olan bir bölgedir. Gerçekten de tarımın bu bölge için hayati bir değere sahip olduğunu, bizden önce konuşma yapan çok saygıdeğer hatiplerde ifade ettiler. Turizm de aynı şekilde Saros Bölgesi'nden dolayı bu bölge için son derece kıymetli ve değerlidir. Ama bunların çok daha ötesinde yeni açılımlara da ihtiyacımız olduğu bir vakıadır.Bu çerçeve içerisinde de Keşan için ve bu bölge için kaçınılmaz olarak sanayinin de bu bölgelerde yoğun şekilde yer alması gerekmektedir. Bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın da gereği gibi karşılanabilmesi amacıyla Keşan'da kurulacak olan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Keşanımızın da bu bölgemizin de hem tarımının, hem de sanayisinin gelişmesi açısından son derece kritik bir rol oynayacaktır. Çünkü, tarımsal üretim, çok derin, çok değerli ve stratejiktir. Tarımsal ürünleri hammadde olarak ürettiğimiz zaman, mutlaka belli bir katma değer ile satabiliyoruz. Fakat biz bunları yarı mamül ya da tam muamele getirirsek, elde etmiş olduğumuz katma değer de bu kadar artıyor. Dolayısıyla da tarım ürünlerinin üretiminden elde etmiş olduğumuz avantajı katma değere dönüştürmek suretiyle, diğer illerde elde edilmiş olan avantajları, Edirnemize kazandırmak durumundayız. Bu sadece tarımın gelişmesini değil, aynı zamanda Keşan'da sanayinin gelişmesinin de önünü açacaktır. Katma değerin Keşan'da bulunması buranın ekonomisine dinamizm kazandıracaktır. Keşan için yeni fırsatlar da kapıdadır. Bu fırsatlarda esas itibariyle, Çanakkale Boğazı üzerinde inşa edilecek olan yeni köprünün tamamlanmasıyla ortaya çıkacaktır. Çanakkale üzerindeki bu köprü, sadece bir köprüden ibaret değildir. Ulaştırma Bakanlığı'nın stratejik planlama ve stratejik bakış açısına göre İstanbul üzerindeki aksı, bir şekilde daha geriye kaydırma planı vardır. Dolayısıyla şu anda yeni bir ulaşım aksı, yeni bir ulaşım ekseni ortaya çıkıyor. Bu ulaşım ekseni de Keşan, İpsala, Enez ve Uzunköprü'ye yepyeni fırsatları da beraberinde getirecektir. Fırsatlarla beraber inşallah bu bölgedeki ekonomizm, dinamizm çok daha belirgin hale gelecektir. İnşallah bölgemizi iyi bir gelecek bekliyor olacaktır." diye konuştu.

Şentop: "Bundan sonra, sahip olduğumuz imkanlar dahilinde, daha fazla işler yapacağız"

Toplantıda son konuşmayı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptı. Bu toplantının, bir başlangıç toplantısı olması temennisinde bulunan Şentop, Trakya Bölgesi'nde projelerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Edirne, Kırklareli, Tekirdağ olarak baktığımızda Türkiye'nin sanayi imkanlarının büyük bir kısmı bu bölgelerde. Özellikle Tekirdağ'ın ekonomiye katkısı bakımından bir hesaplama yaptığımızda, Türkiye genelinde 5. sıralarda olduğunu görüyoruz. Tekirdağ'ın ihracatı ise 1.5 milyar dolar. Bu oran daha çok olması lazım. Yapılan iş burada ancak resmi kayıtlar İstanbul'da gözüküyor. Dolayısıyla buralara yatırım yapalım. Potansiyelimiz var. Turizm ve ziraat tarım alanında; sanayi, ulaştırma çok önemli. Bölgede çok iyi girişimciler, vatanını, toprağını seven insanlarımız var. Organize olmak ve iş takibi ile talep konusunda sıkıntımız var. Bundan sonra, sahip olduğumuz imkanlar dahilinde, daha fazla işler yapacağız. Sizlerin öncülüğünde, sizlerin takibiyle ben her zaman elimden gelen gayreti göstereceğim. Cumhurbaşkanımız, Tekirdağ mitinginde de; 'TBMM Başkanı aramızda. Bundan sonra O'nun koordinasyonunda Trakya'ya, Tekirdağ'a daha fazla hizmet getireceğiz' dedi. Biz bu sözün arkasında sonuna kadar duracağız. Hamzadere'yi takip edeceğiz ve arkasında duracağız. Beraber netice almaya çalışacağız." diye konuştu.

"Trakya'nın diğer ilçelerinden en önemli farkı kinoa yetiştiricileridir"

Sözlerinin son bölümünde, "Kinoa" üretimine dikkat çeken Mustafa Şentop, sözlerini şöyle tamamladı; "Trakya'nın diğer ilçelerinden en önemli farkı kinoa yetiştiricileridir. Kinoa, Avrupa'da çok tutulan bir tahıl. Besleyici değeri, protein değeri çok yüksek. Bu naturel, glutensiz bir tahıl. Diğer tahıllardan farklı olarak, anne sütüne eşdeğer protein içeren bir tahıl. Fiyatı da oldukça yüksek. Buğday kadar da verim veriyor. Bununla ilgili Avrupa'nın talebi; Güney Amerika'dan karşılanıyor. Bu ürünü, Latin Amerika'dan Avrupa pazarına sunmak, 90 günlük bir süreç imiş. Gemilere yüklendiği için nem sıkıntısı var. Bunun için ilaçlama yapmıyorlar, koruyucu bazı maddeler koyuyorlar. Geldikten sonra bunları bir daha temizliyorsunuz. Bu maddelerden arındırmak gerekiyor. Herhangi bir Avrupa ülkesinden buraya gelse, 2 günde buraya indirebiliriz. Avrupa'ya yakınlık bu anlamda çok önemli imkan sunuyor. Tüm bu imkanları değerlendirmek gerekiyor. Bu tarihi bir milat olarak kabul edelim." Yapılan konuşmaları ardından, Şentop'a, Keşan ve İpsala oda-borsa başkanları tarafından, günün anlam ve önemini belirten plaket ile "İpsala Pirinci" hediye edildi. MustafaŞentop, yenilen yemeğin ve toplantıya katılanlar ile fotoğraf çekilmesinin ardından Keşan'dan ayrıldı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Edirne’de hedefimiz, 16-0 yapmaktır”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; yerel seçim süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Millet İttifakı olarak, Edirne’de hedefimiz; 16-0 yapmaktır.” dedi.

“İktidarın uyguladığı ekonomik politikalar iflas etti”

31 Mart yerel seçimlerine az bir zaman kaldığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Bizler, sahadayız ve insanlarda sürekli seçim atmosferinde bulunmanın bezginliği olması nedeniyle, iktidarın işinin bu defa zor olduğunu görmekteyiz. İktidarın uyguladığı ekonomik politikaların iflas ettiğini gözlemliyoruz. Yerel seçimler olmasına rağmen halkımızda, genel seçim havası varmışçasına bu iktidardan kurtulma belirtileri var. Bizlerde bunu gerçekleştireceğimizi umuyoruz. Çünkü iktidarın verebileceği vaatlerin sonuna gelindi. İktidar, Türkiye’yi iyi yönetemiyor ve dış politikada, ekonomide ciddi hatalar yaptığını görmekteyiz. Kimsenin güvencesi kalmadı. Herkes seçim sonrası ekonominin daha da, bozulacağını dile getiriyor. İktidar artık, yolucudur. Ama Türkiye’nin sürekli seçim atmosferinde olmasını istemiyoruz. Yeter ki, demokrasi olsun.”

“Edirne’yi 16-0 alacağız”

Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “CHP ve İYİ Parti’nin birlikte seçime girdiği her yerde başarılı sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Bizler her zaman olduğu gibi seçimlere hazırız. Bu seçimlerde, tüm evlere girmeye çalışıyoruz. Edirne’nin her yerini geziyoruz ve dokunuyoruz. CHP’nin politikalarını ve ittifakı neden yaptığımızı anlatıyoruz. Millet İttifakı’nın ülkeye neler getireceğini ve hukuk sistemini nasıl inşa edeceğini, cumhuriyetin temel değerlerini nasıl koruyacağımızı anlatıyoruz. Halkımızdan büyük bir karşılık görüyoruz. Edirne’yi 16-0 alacağız gibi gözüküyor. AKP’nin başarılı olacağını düşünmüyorum.”

“İşsizlik oranları yükseldi”

Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “AKP’nin politikaları bitmiş durumda. Ülkeyi büyük bir kaosa sürüklediler. İnsanların gelir dağılımındaki bozukluk gün geçtikçe arttı. İşsizlik oranları yükseldi. Kısa vadeli çözümlerle bir şeyler üretmeye çalıştılar. Ülkemize fabrika ve üretim lazım. Bu defa farklı bir atmosfer var.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Keşan KHGB 2018 yılı kesinleşen bütçesinde 174 bin 996.68 TL artı fark oluştu

Keşan KHGB'nin olağan genel kurul toplantısı, dün gerçekleştirilirken, encümen üyeleri seçiminin, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler nedeniyle, Nisan ayında alınacak olağanüstü genel kurul kararı ile yapılacağı bildirildi.

Saat 10.00 sıralarında, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Derviş Günday Eğitim Salonu'nda, Keşan Kaymakamı ve Birlik Başkanı Nuri Özder başkanlığında başlayan toplantıya; İl Genel Meclisi üyeleri, bazı daire amirleri ve muhtarlar katıldı. Yapılan yoklamanın ardından, saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Toplantıda; Divan Heyeti; Şükrüköy Muhtarı Recep Kılıç ve Karacaali köyü Muhtarı Taner Tezgören’den oluştu.

Özder: "Birlikte çalıştığımız İl Genel Meclisi üyeleri ve muhtarlarımıza teşekkür ederim"

Birlik Başkanı Nuri Özder, yaptığı açış konuşmasında, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimler öncesinde, Keşan KHGB'nde çalıştığı tüm İl Genel Meclisi üyelerine ve muhtarlara teşekkür ederek, "Bana hep yardımcı ve destek oldular. Seçimlerin ardından, seçilecekler ile çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.  

174 bin 996.68 TL artı fark oluştu

Toplantı; kesinleşen 2018 bütçesi hakkında Birlik Müdürü Bülent Sorut'un sunum yapmasıyla devam etti. Buna göre; 7 milyon 854 bin TL olan tahmini 2018 yılı gelir bütçesi, 5 milyon 938 bin 272.08 TL olarak gerçekleştiği, yine 7 milyon 854 bin TL olan tahmini 2018 yılı gider bütçesi 5 milyon 763 bin 275.40 TL olarak gerçekleştiği bildirildi. Buna göre; kesinleşen gelir-gider bütçesi arasında 174 bin 996.68 TL artı fark oluştu.

Seçim Nisan ayında yapılacak

Toplantıda, Keşan KHGB encümen üyeleri seçimine geçildiğinde, 31 Mart 2019 seçimlerini hatırlatan Kaymakam Özder, bu seçimin, Nisan ayında yapılacak olağanüstü genel kurulda yapılmasını oyladı. Seçim maddesi, oy birliği ile Nisan ayına bırakıldı.

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan İl Genel Meclisi'nin AK Parti'li Üyesi Adnan Vural, 5 yıllık görev süresi boyunca birlikte çalıştığı muhtarlara teşekkür ederek, "Seçilecek olan arkadaşlarımıza şimdiden başarılar dilerim. Benden yana hakkım helal olsun. Sizler de helal edin." dedi. Köy muhtarları da haklarını helal ederek, Vural'a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. İl Genel Meclisi'nin CHP'li Üyesi Mehmet Ali Yetim de, 5 yıllık görev süresi içerisinde çalıştığı herkese teşekkür etti. Lalacık Köyü Muhtarı Mesut Pişkin ise içme suyu anlamında kullandıkları yolun yapımı için talebini yineledi. Daha sonra söz alan Maltepe Köyü Muhtarı Arif Kuşkonmaz, Hacıköy Su Birliği'ndeki 1500 metrelik borunun, yeni dönemde değişmesi temennisini iletti. Küçükdoğanca Köyü Muhtarı Ercan Yirik, uzun süredir su sorunu yaşadıklarını ve bu sorunun biran önce giderilmesini istedi. Yayla Köyü Muhtarı ve Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Onur da, tüm muhtarlara seçimlerde başarı dileklerini iletti. Çobançeşme Köyü Muhtarı Soner Koşan, Edirne Valisi Ekrem Canalp'e de aktarılan şantiye yolunda bir gelişme yaşanmadığını ve çiftçilik zamanının yaklaştığını söyledi. Toplantının son bölümünde, muhtarlık seçimlerinde, oy kullanılması konusunda bir bilgilendirme toplantısı yapılması talep edildi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

“İşsizlik oranları, 1 Nisan’dan sonra artacak..!!”

EMEP (Emek Partisi) Keşan İlçe Başkanı Erdal Aydemir yaptığı açıklamada; Türkiye’de işsizlik rakamlarının her geçen gün arttığını belirterek, bu oranların 1 Nisan’dan sonra daha da artacağını söyledi.

“İşsizlik oranları, 7 milyonu aştı”

Türkiye’de işsizlik oranlarının her geçen gün arttığını belirten Aydemir, “Türkiye’de resmi rakamlara göre; işsizlik sayısı 4 milyon 302 bin kişiye ulaştı. Ama geçici ya da mevsimlik işçilerle birlikte, bu rakamın 7 milyonu aştığını görmekteyiz. Yaşanan işsizlik rakamlarına bakıldığında, uygulanan geçici politikaların hiçbir işe yaramadı. İşsizlik oranlarının, 1 Nisan’dan sonra daha da artacağı öngörülmektedir.” dedi.

“Üretim desteklenmiyor”

Erdal Aydemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye, üretim ekonomisinden vazgeçip; ithalata dayalı bir ekonomik modelin seçilmesiyle birlikte işsizlik oranlarında da, artışlar yaşandı. Tüm fabrikalar kapatıldı ve üretim desteklenmiyor. Özellikle, tarımın desteklenmemesinden kaynaklı tarımsal alanda faaliyet gösteren kişilerin işsizlikle yüz yüze kaldığını görmekteyiz. Bu durum, işsizliğin her geçen gün artacağını göstermektedir. İktidar, işsizliğin arttığı bu süreçte, emekçiden yana değil; sermaye kesiminin çıkarları doğrultusunda politika izlemektedir. AKP’nin uyguladığı yanlış ekonomik politikalar devam ettiği sürece, dışa bağımlılık ve işsizlik sorununa çare bulma olağanı yoktur. Bu dönem, işten atılmaların yasaklanması, ücretlerin artırılması ve istihdamı artırabilmek için çalışma sürelerinin kısaltılmasına gidilmediği sürece, yaşanan soruna engel olunamayacağı açıkça görülüyor.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar