Son Dakika
Eylül ayında 12 FETÖ şüphelisi yakalayan emniyet son 2 ayda 1211 aracı kontrol etti “2019 yılı bütçesinin, 88 milyon lira olması bekleniyor” Hem eğitimde, hem de konaklamada Keşan'a katkı sağlayacak “Yetiştiricinin, hayvancılık yapması zorlaşıyor” -_“Keşan’da ilk defa kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi” Enez'de çıkan yangın korkuttu -“İsa Vural ve Adnan Vural’ı karalayarak, partimize zarar vermeye çalışmak doğru değil” --“İhtiyaç sahibi öğrencilerle, destek verecek insanları bir araya getireceğiz” -Vergi Dairesi Müdürü Cüneyt Solak'tan iade-i ziyaret -Zabıta ekipleri hatalı park yapan araçlara cezai işlem uyguladı -
Üreticiyi rahatlatacak Lisanslı Depoculuk Sistemi’nin temeli İpsala’da atıldı

Üreticiyi rahatlatacak Lisanslı Depoculuk Sistemi’nin temeli İpsala’da atıldı

Bölge üreticisine büyük katkı sağlayacak olan Lisanslı Depoculuk Sistemi ve yaklaşık bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan Petek Tekstil Fabrikası’nın inşaat temeli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in da katılımıyla dün İpsala’da düzenlenen törenle atıldı.

Saat 15.00 sıralarında, İpsala- Keşan yolu Kumdere Köyü sapağı yakınlarındaki Lisanslı Depoculuk inşaat alanında başlayan törene; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, siyasi parti temsilcileri, oda ve borsaların yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, TMO bölge müdürleri ve temsilcileri, Trakya Kalkınma Ajansı temsilcileri, üreticiler ve davetliler katıldı.

Kerman: “Türkiye’de ilk defa bir belediye ‘Lisanslı Depoculuk’ yapıyor”

Törende ilk olarak konuşan İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, tüm katılımcılara “Hoş geldiniz” diyerek şunları söyledi: “İhalelerini yaparak, yağmur, çamur, soğuk demeden kısa bir zaman içerisinde inşaatımızı ilerlettik. Bunu yaparken aynı zamanda belediyemize ait olan arsamızı Petek Tekstil’in değerli yöneticilerine vererek, burada güzel bir yatırım yapmalarını sağladık. İlçemiz, hak ettiği ve uzun zamandan beri beklediği yere yavaş yavaş geliyor. Tabi bunlar yetmez. Allah’ın izniyle bölgemiz çiftçisine temelini atmak üzere bulunduğumuz alanda 20 bin tonluk Lisanslı Depoculuk’un ruhsatını Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’den aldık. Daha sonra, yaptığımız ziyarette ‘Burada değişiklik yapalım. Bu depo bize yetmeyecek’ dedik. Proje değişikliği yaparak, lisansını alalım ve 20 bin tonu 30 bin tona çıkarmak için destek bekliyoruz. Şunu gururla söylüyorum; Türkiye’de ilk defa bir belediye ‘Lisanslı Depoculuk’ yapıyor. Bu depoyu ilçemize kazandırmanın mutluluğu ve huzuru içerisindeyiz. Bu tür yapılan tesisler, kısa bir zaman içerisinde değerli üreticilerimize çok büyük destekler verecek. Ben ürünümü hemen satmak istemiyorum, gelecekte bu ürünler para yapacak’ gibi düşünen üreticilerimiz, bu depolara ürünlerini emanet edecek. Buralardan alacakları belgeler ile bankalardan maliyetinin biraz daha üstünde krediler kullanarak, nakit ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Buna bir önder olarak, bunu ilk defa yapmaktan gurur duyuyorum.”

“Petek Tekstil Fabrikası, yaklaşık 100 ülkeye İpsala’dan ihracat yapacak”

Kerman, konuşmasının devamında, “Lisanslı Depoculuk inşaatının hemen yanında bulunacak olan ve 3 ay gibi bir süre sonra açılışını yapacağımız Petek Tekstil Fabrikası da yaklaşık 100 ülkeye İpsala’dan ihracat yapacak. İpsalalarımız bununla gurur duymalıdır. Malatya’dan İstanbul’a gelmiş ve yatırım yapmak için buraları tercih eden bu fabrikanın yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Bölgemizdeki işsizliği karşılayacak bir kapasitede fabrika yapıyorlar. Ayrıca kendilerinden aldığım söz ile ‘Biz buraya gelirsek, bizden sonra 20 yatırımcı daha bu bölgeye gelecek’ dediler. Ben bu müjdeli haberi alınca çok mutlu oldum.” dedi.

“OSB de ilçemize gelirse en az 100 fabrika daha buraya gelecektir”

İpsala’ya Organize Sanayi Bölgesi getirilmesi için Bakan Yardımcısı Daniş’den her türlü yardım ve desteğin verileceği sözünü aldığının altını çizen Mehmet Kerman, “Seçilmeden önce 3 fabrikanın sözünü vermiştik. Ancak şuanda 3 değil 4 taneyi bitirmek üzereyiz. İnşallah OSB de ilçemize gelirse en az 100 fabrika daha buraya gelecektir. Aslında buradaki konumuz Lisanslı Depoculuk ve Petek Tekstil Fabrikası’nın temelinin atılması. Bunun dışında artık ihale aşamasına getirdiğimiz sıcak su kaplıcalarını da aramaya başlayacağız. Noktaları belli. Sondaj çalışmaları için kısa bir zaman sonra sayın İl Başkanımın desteği ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun da desteğini alarak, ilçemizde sıcak suyu yeryüzüne çıkaracağız. Ayrıca ilçemize sağlık turizmi ve seracılığı da geliştireceğiz. İlçemizde her geçen gün güzellikler olacak. 3’üncü toplu konut projesini de İpsalamıza getireceğiz. Bizler durmadan, yorulmadan çalışıyoruz. Güzel işler yaptıkça bütün yorgunluğumuz gidiyor. Yapılan bu tesislerimizin ilçemize, ülkemize, vatana millete hayırlar getirmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Soyalp: “Hasat dönemlerinde uzun kuyrukların oluşmasına son verildi”

Kerman’ın ardından konuşan TMO Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, “20 bin tonluk lisanslı depoculuk tesisinin temelini atıyoruz. 1938 yılında buğday üreticilerine destek olmak ve piyasaları düzenlemek amacıyla, kurulan TMO değişen şartlar içerisinde arpa, çavdar, yulaf, mısır ve çeltik gibi ürünlerin yanı sıra; bakanlar kurulunun kararıyla değişik ürünlerde de görevlendirildi. Bu görevi yaparken birçok zorlukla karşılaşıldı ancak, TMO’nun kurumsal bilgisi ve deneyimle personeliyle tüm bunların üstesinden gelmiştir. TMO hububat başta olmak üzere, görevlendirildiği tarım ürünleriyle ilgili olarak, iç ve dış piyasaları yakından takip etmektedir. Bu ürünlerin alım ve satım işlerini yapmaktadır. Gerektiğinde, ithalat ve ihracat yaparak, piyasaların sağlıklı işleyişini temin etmektedir. TMO olarak, emanet alım, randevulu alım, kaliteye dayalı alım ve 4 milyon tonu geçen önemli uygulamalarla ülkemiz hububat uygulamalarına yön verilmiştir. Kaliteye dayalı alım sistemiyle birlikte, buğdayın kalitesi ön plana çıkmıştır. Kaliteli ürün daha değerli hale gelmiştir. Randevulu sistemle birlikte, hasat dönemlerinde uzun kuyrukların oluşmasına son verilmiştir.” dedi.

“Alım garantisi vereceğiz”

Lisanslı depoculuk hamlesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Soyalp, şöyle devam etti: “2011 yılından bu yana lisanslı depolar üzerinden alım yapıyoruz. Özellikle 2016 ve 2017 yıllarında lisanslı depolar aracılığıyla, elektronik senet üzerinden alım yapıyoruz. 2016 yılında 222 bin ton, 2017 yılında ise, 335 bin ton alım yaptık. TMO olarak, buradaki depoya alım garantisi vereceğiz.”

“Lisanslı depoculuğun faydaları…”

Lisanslı depoculuğun faydaları hakkında bilgi veren Cihan Soyalp, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici, ürününü getirip lisanslı depoya koyduğunda ilk 6 ay, 6 TL/ton destek veriyor. Lisanslı depolarda ürünler 24 ay tutulabiliyor. Bundan ötürü de, geri kalan 18 ayda, 3 TL/ton destek verilecek. Hatta, üreticilerin lisanslı depolara getirdiği ürün için ton başına 25 TL destek veriliyor. Kısacası, lisanslı depolar üreticilerimiz açısından çok faydalı olacak. Bölgemiz açısından hayırlı olmasını diliyorum.”

Uysal: “150 bin tonun üzerinde çeltiğin hasat edildiği bir yerde çalışmak benim için bir keyiftir”

Soyalp’in ardından konuşan İpsala Kaymakamı Ali Uysal da, şunları ifade etti: “Bugün İpsala’mızda tarihi bir an yaşıyoruz. Ben İpsala ve ülkem adına çok mutluyum. Her iki tesisinde İpsala’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum. Mücadele ruhuyla öne çıkan değerli bakanımız Mehmet Kerman’ı vermiş olduğu emeklerden dolayı yürekten kutluyorum. 1 yılı aşkın süredir Kaymakam olarak çalıştığım İpsala’da, görev yapmak benim için bir zorunluluk değil, bir ayrıcalık, onur ve şereftir. Çünkü İpsala’nın çok bilinçli, dünya çapındaki yenilikleri ve teknolojiyi takip eden bir çiftçi kitlesi var. 150 bin tonun üzerinde çeltiğin hasat edildiği bir yerde çalışmak benim için bir keyiftir.”   

Törende daha sonra, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Daniş söz aldı.

Daniş: “Birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor”

İpsala’nın tarımsal faaliyetlerde, ticarette ve belediye hizmetlerinde çok üst seviye bir çalışmanın yürütüldüğünün altını çizen Daniş, şunları söyledi: “İpsala gibi küçük ilçelerimizde belli hizmetlerin bir noktaya gelebilmesi için birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Bugün yapılan hizmetlerin sebebi, İpsala’da çok yoğun ve iyi bir tarımın yapılabilmesidir. Türkiye’deki çeltik üretiminin yüzde 20’sini İpsala’daki üreticilerimiz üretmektedir. 330 bin tonlarda olan çeltik üretimi, son 15 yıl içerisinde 900 bin tonlara geldiyse, bunda en büyük pay, İpsalalı üreticilerimizindir.”

“Seracılık üretimi yapılabilir”

Mehmet Daniş, sözlerine şöyle devam etti: “İpsala’da çok iyi çeltik üretimi yapıyoruz. Ama üretimimizi çeşitlendirebiliriz. Katma değeri daha yüksek ürünlerde üretebiliriz. Bunlardan biri de, seracılıktır. Seracılık üretimi, doğru şekilde yapıldığında birim başına ciddi geliri olan bir uğraştır. Yüksek derece seracılık üretimi yapabileceğini düşünüyorum. Eğer İpsala’ya bunu kazandırabilirsek, bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu çalışmanın bölgenin gelirini artıracağına inanıyorum.”

“Türkiye genelinde böyle bir yatırımı yapan tek belediye, İpsala’dır”

Lisanslı depoculuğun üreticiler açısından son derece önemli olduğuna kayıt düşen Daniş, şunları söyledi: “Sermaye, ürünün en bol olduğu dönemde ucuza almaya çalışır. Üreticilerin en büyük sorunlarından biri budur. Lisanslı depoculuk sayesinde, üretici ürününü sermaye istediği zaman değil; biz istediğimiz zaman satmasını sağlayacaktır. Ürününüzü lisanslı depolara koyduğunuzda, ilk 6 ay 6 TL destek verilecek. Üreticimiz, ürününü depolasın ve piyasalara baksın, satmak isterse satar, satmak istemezse depoya koyar. Depoya koyduğu ürün karşılığında, elektronik ürün senedi alıyor ve bununla birlikte bankaya gittiğinde istediği zaman paraya çevirebilecek. Geri kalan 18 ay içinde 3 TL/ton verilecek. Bunun yanı sıra; ürünün depoya getirilmesi nedeniyle, ton başına 25 TL destek verilecek. Böylece, üretici ürettiği ürünü dilediği zaman ve dilediği kadar satabilme imkanı veriyor. Türkiye genelinde böyle bir yatırımı yapan tek belediye, İpsala’dır. İpsala Belediyesi tarafından bugün 20 bin ton olarak yapılıyor ancak, yakın zaman içerisinde 30 bin tona çıkartılacağına inanıyorum.”

“Türkiye, tarımsal gayri milli hasıla da Avrupa birincisidir”

Türkiye olarak, ciddi bir tarımsal üretimin yapıldığına vurgu yapan Mehmet Daniş, “Türkiye, tarımsal gayri milli hasıla anlamında, Avrupa’nın birinci konumundadır. 2000’li yıllarda, 24 milyar-25 milyar dolar olan tarım gelirimiz, 51 milyar dolara çıkmış durumda. Avrupa’nın dördüncüsüydük ama şuanda birincisiyiz. Dünya’da ise, bazı yıllarda dokuzuncu bazı yıllarda yedincisiyiz. Ama yeterli görmüyoruz. Üreticimizin üretimden daha fazla refah payı almasını istiyoruz. İpsala bölgesinde, çeltik üretimini yüzde 150 arttırıldığını görmekteyiz. Ayçiçeği üretimini ülkemizde yüzde 130 artırdık. Sebze ve meyvede benzer durumlar yaşanmıştır. Şimdi ki, hedefimiz depoculuk ve tarımsal sanayi gibi ürünlerimizin katma değerinin bölgemizde kalabilmesidir. Üreticilerimizin desteklemelerden yararlanmasını istiyoruz. Bölge olarak, daha fazla hayvancılık yapılmalı. Bu konuda gerekli desteklemeler yapılacaktır.” dedi.

“Üreticimizin hizmetindeyiz”

Daniş, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler, her zaman üreticimizin hizmetindeyiz. Tarım topraklarının bölünmemesi için adımlar attık. Topraklarımızın, tarım dışına çıkmasını istemiyoruz. Çünkü toprak, gelecektir. Bundan ötürü de, tarım topraklarına sahip çıkmamız gerekiyor. Gelecekte gıda güvenliği açısından bağımsız olmayan ülkelerin milli güvenlikleri tehlikede olacaktır. Bunun sinyalleri verilmeye başlandı. Tarım topraklarımıza sahip çıkmalıyız. Topraklarımızı gelecek nesillere iyi şekilde bırakmalıyız.”

“İpsala, yakın zaman içerisinde bölgenin parlayan yıldızı konumuna gelecek”

Mehmet Daniş sözlerini şöyle tamamladı: “İpsala tarım ve belediyecilik faaliyetleri anlamında iyi durumda. İpsala’nın yakın zaman içerisinde bölgenin parlayan yıldızı konumuna geleceğine inanıyorum. Termal kaynaklarından yeteri kadar faydalanmamız durumunda, sağlık turizmini de İpsala’ya kazandırmış olacağız.”

Temel atma töreni gerçekleştirildi

Konuşmaların ardından İpsala’ya kazandırılan Lisanslı Depoculuk ve Petek Tekstil Fabrikası’nın bölgeye hayırlı olması için kurdele kesilirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcı Mehmet Daniş’in önderliğinde inşaat butonuna basıldı.

Tören, pilav-ayran ikramının ardından sona erdi.

(Fevzi Can DİREK)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Eylül ayında 12 FETÖ şüphelisi yakalayan emniyet son 2 ayda 1211 aracı kontrol etti

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün yıl boyunca ve Ağustos ile Eylül aylarında gerçekleştirdiği icraatlar kapsamında, yıl içerisinde çeşitli suçlardan yakalama kararı bulunan 236 kişi, yine yıl içerisinde tam 1264 göçmen yakalanırken, yakalanan 236 kişiden 126'sı tutuklandı.

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yıl boyunca ve son 2 ayda gerçekleştirdikleri icraatlar hakkında bilgi verildi. Buna göre; Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 1 Ocak - 17 Eylül tarihleri arsında, yasadışı göçle mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalarda, toplamda 1264 göçmeni yakaladı. Yakalanan göçmenler, 6458 Sayılı Kanuna Muhalefet suçundan işlem yapılarak İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi. Ekipler bu kapsamda, dün bir çalışma daha gerçekleştirdi. Ekipler, şüphe üzerine İpsala yolu üzerinde, ŞafakAkman yönetimindeki 22 HR 686 plakalı aracı durdurdu. Ekiplerin araçta yaptığı kontrolde, Pakistan uyruklu 4 göçmen yakalanırken, araç sürücüsü Akman, Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda gözaltına alındı. Yakalanan göçmenlerin her birine ayrı ayrı, 6458 Sayılı Kanun kapsamında 2 bin 869 TL idari para cezası uygulanırken, araç sürücüsü ŞafakAkman hakkında da, aynı kanun maddesi kapsamında, göçmen başına 1144 TL idari para cezası uygulandı. Akman, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KOM Grup Amirliği 17 günde 12 FETÖ/PDY şüphelisi yakaladı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü KOM Grup Amirliği ekipleri, 1 Eylül - 17 Eylül 2018 tarihleri arasında, FETÖ/PDY'ye yönelik yürüttüğü operasyonlarda, haklarında silahlı örgüte üye olmak suçundan yakalama kararı bulunan ve bu kapsamda illegal yollardan yurtdışına kaçma girişiminde bulunan 12 şüpheliyi yakaladı. Buna bağlı olarak, 12 şüpheliye yurtdışına çıkmasına yardım eden 3 kişi yakalandı. Şüpheliler hakkında gerekli yasal işlemler yapıldı.

Asayiş Büro'nun yıl içerisinde yakaladığı 236 kişiden, 126'sı tutuklandı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, 1 Ocak - 17 Eylül 2018 tarihleri arasında yürüttüğü araştırmalarda, haklarında çeşitli suçlardan arama kararı olan 236 kişini yakaladı. Yakalanan 236 kişiden 126'si, sevk edildikleri mahkemelerce tutuklanarak cezaevlerine teslim edildi.

1 ayda 15 kişi tutuklandı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, haklarında şehitli suçlardan yakalama kararı olan kişiler üzerinde, 17 Ağustos - 17 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında, 21 kişiyi yakaladı. Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemelere sevk edilen 21 kişiden 15'i, çeşitli suçlardan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Trafik ekipleri son 2 ay içerisinde 1211 araç kontrol etti

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri, 1 Ağustos - 17 Eylül 2018 tarihleri arasında, şehrin çeşitli noktalarında gerçekleştirdiği denetimlerde, 1211 aracı ve araç sürücüsünü kontrol etti. Yapılan denetimlerde, 178 motosiklet sürücüsü kontrol edilirken, toplamda; 66 motosiklet ve 33 kamyon, kamyonet ile otomobil, trafikten men edilerek yedi emin otoparkına çekildi. Trafikten men edilen 66 motosikletten 8 tanesinin çalıntı olduğunu tespit eden ekipler, 450 araç ve araç sürücüsüne 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddelerince cezai işlem uyguladı.

7 defa genel asayiş ve "Huzur" uygulaması yapıldı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü, 4 Ağustos - 17 Eylül tarihleri arasında, sorumluluk sahası içerisinde faaliyet gösteren umuma açık işletmeler ve umuma mahsus yerler ile ilgili olarak toplamda 7 defa genel asayiş ve "Huzur" uygulaması gerçekleştirdi. Tüm ekiplerin katıldığı uygulamalarda, 18 ayrı işyeri denetlenirken, bu işletmelerden toplamda 11 işletmeye, 4207 Sayılı Tutun Kanununa Muhalefet'ten, canlı müzik yayın saatlerine uymamak ve SGK'sız çalışan ile kimlik bildiriminde bulunmayan 11 işletmeye gerekli cezai işlem uygulandı. Bahse konu işyerlerinde çalıştığı tespit edilen 6 yabancı uyruklu bayan sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi İl Müdürlüğü'ne teslim edilirken, yapılan aramalarda 3 farklı kişinin üzerinden 3 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Yapılan uygulamalar neticesinde, toplam 976 kişinin GBT sorgulaması yapılırken, 8 kişinin çeşitli suçlardan arandığı tespit edildi ve bu kişiler adli makamlara sevk edildi. Ayrıca uygulamalarda 6 adet çalıntı motosiklet yakalandı. Ekipler, okul güvenliği kapsamında, 11 adet işyeri, 60 şahıs, 10 servis aracı üzerinde denetim yaptı. Yapılan denetimlerde 3 servis aracına toplamda 500 TL idari para cezası uygulandı. Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak, halkın huzur ve güven ortamında yaşamlarını sürdürebilmeleri adına denetimlerin devam edeceğini söyledi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

“2019 yılı bütçesinin, 88 milyon lira olması bekleniyor”

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş yaptığı açıklamada; yapılan çalışmalar, 2019 yılı bütçesi ve Sazlıdere Köyü’ne yapılması planlanan kanalizasyon sistemi hakkında değerlendirmede bulundu.

“Hafta sonu asfalt programımızın tamamını bitiyoruz”

2018 yılında yatırımların ve giderlerin karşılanması amacıyla, 80 milyon liralık bir bütçe hazırlandığını belirten Geçmiş, “Bütçenin yaklaşık %45’i cari giderlere, %55’i de yatırım için ayrılmıştı. Yatırım programı çerçevesinde, 80 kilometrelik asfaltlama yapıldı. Ayrıca, asfaltı bozulan yollarımızda iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Yaklaşık 120 kilometrelik yolda, malzemeli çakıl ve mıcırla bakım çalışmaları başladı. Bu hafta sonu asfalt programımızın tamamını bitiyoruz. Planladığımız bütün asfaltların yapımları başlayacak. Ekim ayından itibaren yapılan asfaltların kontrollerine, meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte başlayacağız.” dedi.

“2019 yılı yatırım bütçemiz,

88 milyon lira olması bekleniyor”

Kasım ayında, 2019 yılı yatırım programının görüşüleceğini ve meclise sevk edileceğinin altını çizen Mehmet Geçmiş sözlerine şöyle devam etti: “2019 yılı yatırım bütçemiz, 88 milyon lira olarak şekillendirmeye çalışacağız. Enflasyon ve mazot fiyatlarının artması nedeniyle, bu yıl cari giderlere %47’i ayrılacak ve yatırım içinde %53 ayrılacak. Ayrıca, bu yıl soğuk asfalttan vazgeçip; sıcak asfalta geçeceğiz. Edirne köylerimizde, birçok sorunu Özel İdare olarak, bitirmiş durumdayız. 300-400 kilometre asfalt olmayan yol kaldı bunu da sıcak asfalt olarak takviye edeceğiz. Sıcak asfalt kilometre olarak, azalacak. Ama asfaltların kullanım süresi 10 yıla çıkmış olacak. Bu yıl, yaklaşık 40-50 kilometre yol yapmayı planlıyoruz. Yollarımız, daha kalite ve konforu da yüksek olacak.”

“İçme suyu planlama”

İl Özel İdaresi olarak, içme suyu konusunda planlama yapıldığına kayıt düşen Geçmiş şöyle konuştu: “Muhtarlarımızdan gelen taleplere göre hatlarımızı değiştiriyoruz. Birçok muhtarımız, Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne sularını devrediyorlar. İşin biraz daha sıkıntılı olduğunu anladılar. 2019 yılında biraz daha içme suyuyla ilgili sıkıntılar yaşanacak. Çıkan yasa ve yönetmeliklerde artık içme suyunun tüm kontrol ve tahlilleri köy muhtarlarına dönecek. İl Özel İdare olarak, Köylere Hizmet Götürme Birliği, Kaymakama veya encümene sorulacak bunun için mutlaka teknik elemanlar ve sağlık il müdürlüğü tarafından her ay standart yaptırılacak. İçme suyu tahlillerinin ücretlerini ise, kendileri ödeyecek. Her yıl 300 bin-350 bin lira içme suyu tahlilleri için ödenek ayırıyoruz. Bugüne kadar hiç bu paraları talep etmedik ama 2019 yılında artık içme suyunu kim kullanıyorsa onlar ücret taleplerini almaya başlayacak. Muhtarlarımız, bu talepleri kendileri karşılayacak ya da ‘karşılayamayız ekonomik durumumuz bozuk.’ diyorlarsa, Köylere Hizmet Götürme Birliklerine devredecekler. Biz de asli görevlerimizi vatandaşlarımıza daha sağlıklı, daha düzgün suyumuzun debilerinin daha yüksek olduğu eski hatlarımızı değiştirerek daha sistemli bir şekilde düzenleyeceğiz. Bununla ilgili olarak, 2019’da böyle bir şeyler planlıyoruz ve maliyeti de, 15 milyon TL olması bekleniyor. Kasım ayındaki meclisimizde görüşmeler yapılacak ve bu miktar ihtiyaç ve taleplere göre artabilir ya da azalabilir.”

“Sazlıdere’nin alt yapısını yapacağız”

Kasım ayında yeni bütçe görüşüleceğini ve Sazlıdere’deki alt yapı sorununu gündeme getireceklerini ifade eden Mehmet Geçmiş sözlerini şöyle tamamladı: “1 ay boyunca tek tek 254 köyümüzdeki yatırımları tek tek toparlayacağız. Sazlıdere’yi de, programa almaya çalışıyoruz. Sazlıdere’de kanalizasyon anlamında sıkıntılar var. Bu sene oraya 2 tane doğal arıtma yapmayı planlıyoruz. Oradaki olayın takipçisiyim. Vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi çalışacağız. Sazlıdere sahilinde kanalizasyon sistemi yok. Oranında yapılması isteniyor ancak, sahil görev alanımızın dışında alıyor. Sahile, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesindedir. Yetki onlardadır. Ayrıca, Edirne’deki kamu kurumlarında tüm işlemler bitti ve Ankara’ya dosya gönderildi. İmar planları ile ilgili sahillerimizde artık kaçak yapı diye bir yapı kalmadı. Tüm kaçak yapılar bu imar planları ile yasal hale geldi.”

(Haber: Deniz ÇİL)         

 

Hem eğitimde, hem de konaklamada Keşan'a katkı sağlayacak

Yeni eğitim-öğretim yılında, toplamda yaklaşık 280 öğrenciye hizmet verilecek İmam Hatip Lisesi ve Süleyman Paşa İmam Hatip Ortaokulu, hem eğitime hem de konaklama anlamında katkı sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde, Keşan'a yaptığı ziyaret sırasında söz verdiği ve içerisinde Keşan Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Süleyman Paşa İmam Hatip Ortaokulu, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte faaliyete başladı. Lisede yaklaşık 130, ortaokulda da yaklaşık 150 öğrencinin bulunduğu her iki okulun, Keşan'daki eğitime katkı sağlamasının yanı sıra, okul bünyesinde bulunan 200 öğrenci kapasiteli yurt ile öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını da karşılayacak.

Yurt için onay çıktı

Yurdun hazırlanması için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, hem erkek, hem de kız yurdu olarak onayı alınan yurdun kısa süre içerisinde faaliyete gireceği öğrenildi. Bu dönemde kız yurdu olarak hizmet verecek olan yurdun, Fen Lisesi ve Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi'nde, konaklama ihtiyacı olan kız öğrencileri de bünyesinde barındıracağı öğrenildi. Böylece, Keşan'daki kız öğrencilerin konaklama sorunu, bir nebze de olsa giderilmiş olacak. Öte yandan, Yeni Mahalle sınırları içerisinde yeni dönemde faaliyete başlayan Feride Mehmet Çuhacı Ortaokulu da, öğrenci ve öğretmenleri ile eğitim-öğretime başladı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Yetiştiricinin, hayvancılık yapması zorlaşıyor” -_

Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, yaptığı açıklamada; son süreçte, girdi maliyetlerinin artması nedeniyle hayvancılık sektörünün olumsuz etkilendiğini ve bir çok yetiştiricinin hayvancılık yapamayacak duruma geleceğini kaydetti.

“Yetiştirici artık, hayvancılık yapamayacak”

Hayvancılıkta girdi maliyetlerinin sürekli arttığını belirten Günday, “Girdi maliyetleri artıyor ama et ve süt fiyatı artmıyor. Bu durum üreticinin belini büküyor. Tüketiciyi de düşünmek gerekir ama bizim de durumumuz kötü. Bu yüzden en önemli şey yem bitkilerine destek verilmesidir. Yem bitkilerine verilen destek arttırılmalıdır. Bu şartlarda, birçok yetiştirici hayvancılık yapamayacak. Büyük işletmeler, küçükbaş hayvancılığı yapamayacağını anladığı an hemen büyükbaş hayvancılığa yöneliyor. Küçükbaş hayvancılığı çoğunlukla aile işletmeleri yapıyor. Eğer onlar da bu işi yapamayacak hale gelirse hayvancılık büyük bir çöküş yaşar. Zaten bu işte başarılı olanlar çoğunlukla aile işletmeleridir. Eğer aile işletmelerini kaybedersek büyük sıkıntı yaşarız.”

“2 Kasım’da sona erecek”

Küçükbaş hayvan desteği müracaatlarının 2 Kasım 2018 tarihinde sona ereceğini hatırlatarak, sözlerine devam eden Şenol Günday, şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda, son tarih kasım ayının sonuydu. Ancak bu sene 2 Kasım’da sona erecek. 2 Kasım’da sistem kapandıktan sonra yapılacak bir şey kalmayacak. Bu yüzden üyelerimiz, 2 Kasım’a kadar birliğimize gelip müracaatlarını yapsınlar. Daha öncesinde hayvan küpe listesi de isteniyordu ancak bu yıl gelip sadece bir dilekçe verecekler.”

“Proje için gerekli 6 bin hayvanı

tamamlamakta sıkıntı çektik”

3 yıl önce yürütülen Islah Projesi hakkında da, bilgi veren Günday, sözlerini şöyle tamamladı: “O yıl üyemiz de, bizler de bilinçsizdik. İnsanlar 5 yıl içinde hayvanlarını satamayacak olmalarından korktular. Proje için gerekli 6 bin hayvanı tamamlamakta sıkıntı çektik. Edirne’den bir firmadan hayvan aldık. Bu firma daha sonra büyükbaş hayvancılığa yöneldi. Bu iş aile işletmeleriyle olur. Aile işletmelerinin kesinlikle desteklenmesi gerekiyor.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

“Keşan’da ilk defa kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi”

AHBAP Keşan Platformu ve Türk Kızılayı Edirne Şubesi işbirliğinde düzenlenen kök hücre ve kan bağış kampanyası dün gerçekleştirildi.

Kampanya; Keşan Atatürk Parkı yanındaki alanda gerçekleştirildi.

Eren: “Keşan’da ilk defa kök hücre

bağışı kampanyası düzenleniyor”

Kampanya hakkında bilgilendirmede bulunan Platform Başkanı Çilem Aslı Eren, şunları söyledi: “Etkinlik için haftalar öncesinden hazırlık yapıldı. Temel amacımız; kök hücre ve kan bağışına Keşan’da dikkat çekmektir. Kök hücre bizim için çok önemli. Bu konuda, yapılan güncel birçok araştırma var. Birçok hastalığın tedavisinin kök hücre ile mümkün olabileceği düşünülüyor. Bu konuda, birçok yayın yapıldı. Şu an çalışmalar devam ediyor. En fazla kemik iliği nakillerinde kullanılıyor. Bu yüzden çok önemli. Bir insana umut ışığı olabilmek çok güzel bir duygudur. Belki Keşan’dan vereceğimiz kök hücre ile bir uyumlu kişi bulunabilir. Kızılay’a teşekkür ediyoruz. Bize bu konuda olumlu dönüş yaptılar. Keşan’da ilk defa kök hücre bağışı kampanyası düzenleniyor. Keşanlıların duyarlı olduğunu görüyoruz.”

Gürsul Akdağ: “Hastalara

umut ışığı olmaya çalışıyoruz”

Kızılay İstanbul Kök Hücre Bölge Sorumlusu Nesrin Gürsul Akdağ ise, kampanya hakkında şöyle konuştu: “Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’ın ortak protokolüyle kemik iliği bankası kuruldu. Şuan 5. yılımızdayız. Bu proje ile donör kazanımı yaparak lösemi hastaları başta olmak üzere kök hücre ihtiyacı olan her hastaya umut ışığı olmaya çalışıyoruz. Bugün de bu amaçla Keşan’dayız.”

Saat 19.30’a kadar devam eden kampanyaya Keşanlılar büyük ilgi gösterdi.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar