Son Dakika
Gaytancıoğlu'nun da aralarında bulunduğu CHP'li 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçtiErkan, Sanayi Kavşağı'nın yapımını değerlendirdiKaymaz, Trakya Tanıtım Günleri ve Hisarcıklıoğlu ziyaretini değerlendirdiBoyalık, Keşan ve köylerdeki çalışmaları anlattıAçar: “Kanola bölge açısından önemli”Jandarmanın son operasyonda yakaladığı 3 kişiden 2'si tutuklandıZabıta yer ayırdıFeride ve Mehmet Çuhacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Mezuniyet Töreni yapıldıTuhafiyeciler Odası ve Zabıta Müdürlüğü pazaryerinde düzenleme yapıyorBostancı: “Enez’deki hazine ve mer’a yerlerini güzel şekilde sonuçlandıracağız”
Üreticiyi rahatlatacak Lisanslı Depoculuk Sistemi’nin temeli İpsala’da atıldı

Üreticiyi rahatlatacak Lisanslı Depoculuk Sistemi’nin temeli İpsala’da atıldı

Bölge üreticisine büyük katkı sağlayacak olan Lisanslı Depoculuk Sistemi ve yaklaşık bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan Petek Tekstil Fabrikası’nın inşaat temeli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in da katılımıyla dün İpsala’da düzenlenen törenle atıldı.

Saat 15.00 sıralarında, İpsala- Keşan yolu Kumdere Köyü sapağı yakınlarındaki Lisanslı Depoculuk inşaat alanında başlayan törene; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, siyasi parti temsilcileri, oda ve borsaların yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, TMO bölge müdürleri ve temsilcileri, Trakya Kalkınma Ajansı temsilcileri, üreticiler ve davetliler katıldı.

Kerman: “Türkiye’de ilk defa bir belediye ‘Lisanslı Depoculuk’ yapıyor”

Törende ilk olarak konuşan İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, tüm katılımcılara “Hoş geldiniz” diyerek şunları söyledi: “İhalelerini yaparak, yağmur, çamur, soğuk demeden kısa bir zaman içerisinde inşaatımızı ilerlettik. Bunu yaparken aynı zamanda belediyemize ait olan arsamızı Petek Tekstil’in değerli yöneticilerine vererek, burada güzel bir yatırım yapmalarını sağladık. İlçemiz, hak ettiği ve uzun zamandan beri beklediği yere yavaş yavaş geliyor. Tabi bunlar yetmez. Allah’ın izniyle bölgemiz çiftçisine temelini atmak üzere bulunduğumuz alanda 20 bin tonluk Lisanslı Depoculuk’un ruhsatını Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’den aldık. Daha sonra, yaptığımız ziyarette ‘Burada değişiklik yapalım. Bu depo bize yetmeyecek’ dedik. Proje değişikliği yaparak, lisansını alalım ve 20 bin tonu 30 bin tona çıkarmak için destek bekliyoruz. Şunu gururla söylüyorum; Türkiye’de ilk defa bir belediye ‘Lisanslı Depoculuk’ yapıyor. Bu depoyu ilçemize kazandırmanın mutluluğu ve huzuru içerisindeyiz. Bu tür yapılan tesisler, kısa bir zaman içerisinde değerli üreticilerimize çok büyük destekler verecek. Ben ürünümü hemen satmak istemiyorum, gelecekte bu ürünler para yapacak’ gibi düşünen üreticilerimiz, bu depolara ürünlerini emanet edecek. Buralardan alacakları belgeler ile bankalardan maliyetinin biraz daha üstünde krediler kullanarak, nakit ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Buna bir önder olarak, bunu ilk defa yapmaktan gurur duyuyorum.”

“Petek Tekstil Fabrikası, yaklaşık 100 ülkeye İpsala’dan ihracat yapacak”

Kerman, konuşmasının devamında, “Lisanslı Depoculuk inşaatının hemen yanında bulunacak olan ve 3 ay gibi bir süre sonra açılışını yapacağımız Petek Tekstil Fabrikası da yaklaşık 100 ülkeye İpsala’dan ihracat yapacak. İpsalalarımız bununla gurur duymalıdır. Malatya’dan İstanbul’a gelmiş ve yatırım yapmak için buraları tercih eden bu fabrikanın yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Bölgemizdeki işsizliği karşılayacak bir kapasitede fabrika yapıyorlar. Ayrıca kendilerinden aldığım söz ile ‘Biz buraya gelirsek, bizden sonra 20 yatırımcı daha bu bölgeye gelecek’ dediler. Ben bu müjdeli haberi alınca çok mutlu oldum.” dedi.

“OSB de ilçemize gelirse en az 100 fabrika daha buraya gelecektir”

İpsala’ya Organize Sanayi Bölgesi getirilmesi için Bakan Yardımcısı Daniş’den her türlü yardım ve desteğin verileceği sözünü aldığının altını çizen Mehmet Kerman, “Seçilmeden önce 3 fabrikanın sözünü vermiştik. Ancak şuanda 3 değil 4 taneyi bitirmek üzereyiz. İnşallah OSB de ilçemize gelirse en az 100 fabrika daha buraya gelecektir. Aslında buradaki konumuz Lisanslı Depoculuk ve Petek Tekstil Fabrikası’nın temelinin atılması. Bunun dışında artık ihale aşamasına getirdiğimiz sıcak su kaplıcalarını da aramaya başlayacağız. Noktaları belli. Sondaj çalışmaları için kısa bir zaman sonra sayın İl Başkanımın desteği ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun da desteğini alarak, ilçemizde sıcak suyu yeryüzüne çıkaracağız. Ayrıca ilçemize sağlık turizmi ve seracılığı da geliştireceğiz. İlçemizde her geçen gün güzellikler olacak. 3’üncü toplu konut projesini de İpsalamıza getireceğiz. Bizler durmadan, yorulmadan çalışıyoruz. Güzel işler yaptıkça bütün yorgunluğumuz gidiyor. Yapılan bu tesislerimizin ilçemize, ülkemize, vatana millete hayırlar getirmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Soyalp: “Hasat dönemlerinde uzun kuyrukların oluşmasına son verildi”

Kerman’ın ardından konuşan TMO Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, “20 bin tonluk lisanslı depoculuk tesisinin temelini atıyoruz. 1938 yılında buğday üreticilerine destek olmak ve piyasaları düzenlemek amacıyla, kurulan TMO değişen şartlar içerisinde arpa, çavdar, yulaf, mısır ve çeltik gibi ürünlerin yanı sıra; bakanlar kurulunun kararıyla değişik ürünlerde de görevlendirildi. Bu görevi yaparken birçok zorlukla karşılaşıldı ancak, TMO’nun kurumsal bilgisi ve deneyimle personeliyle tüm bunların üstesinden gelmiştir. TMO hububat başta olmak üzere, görevlendirildiği tarım ürünleriyle ilgili olarak, iç ve dış piyasaları yakından takip etmektedir. Bu ürünlerin alım ve satım işlerini yapmaktadır. Gerektiğinde, ithalat ve ihracat yaparak, piyasaların sağlıklı işleyişini temin etmektedir. TMO olarak, emanet alım, randevulu alım, kaliteye dayalı alım ve 4 milyon tonu geçen önemli uygulamalarla ülkemiz hububat uygulamalarına yön verilmiştir. Kaliteye dayalı alım sistemiyle birlikte, buğdayın kalitesi ön plana çıkmıştır. Kaliteli ürün daha değerli hale gelmiştir. Randevulu sistemle birlikte, hasat dönemlerinde uzun kuyrukların oluşmasına son verilmiştir.” dedi.

“Alım garantisi vereceğiz”

Lisanslı depoculuk hamlesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Soyalp, şöyle devam etti: “2011 yılından bu yana lisanslı depolar üzerinden alım yapıyoruz. Özellikle 2016 ve 2017 yıllarında lisanslı depolar aracılığıyla, elektronik senet üzerinden alım yapıyoruz. 2016 yılında 222 bin ton, 2017 yılında ise, 335 bin ton alım yaptık. TMO olarak, buradaki depoya alım garantisi vereceğiz.”

“Lisanslı depoculuğun faydaları…”

Lisanslı depoculuğun faydaları hakkında bilgi veren Cihan Soyalp, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici, ürününü getirip lisanslı depoya koyduğunda ilk 6 ay, 6 TL/ton destek veriyor. Lisanslı depolarda ürünler 24 ay tutulabiliyor. Bundan ötürü de, geri kalan 18 ayda, 3 TL/ton destek verilecek. Hatta, üreticilerin lisanslı depolara getirdiği ürün için ton başına 25 TL destek veriliyor. Kısacası, lisanslı depolar üreticilerimiz açısından çok faydalı olacak. Bölgemiz açısından hayırlı olmasını diliyorum.”

Uysal: “150 bin tonun üzerinde çeltiğin hasat edildiği bir yerde çalışmak benim için bir keyiftir”

Soyalp’in ardından konuşan İpsala Kaymakamı Ali Uysal da, şunları ifade etti: “Bugün İpsala’mızda tarihi bir an yaşıyoruz. Ben İpsala ve ülkem adına çok mutluyum. Her iki tesisinde İpsala’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum. Mücadele ruhuyla öne çıkan değerli bakanımız Mehmet Kerman’ı vermiş olduğu emeklerden dolayı yürekten kutluyorum. 1 yılı aşkın süredir Kaymakam olarak çalıştığım İpsala’da, görev yapmak benim için bir zorunluluk değil, bir ayrıcalık, onur ve şereftir. Çünkü İpsala’nın çok bilinçli, dünya çapındaki yenilikleri ve teknolojiyi takip eden bir çiftçi kitlesi var. 150 bin tonun üzerinde çeltiğin hasat edildiği bir yerde çalışmak benim için bir keyiftir.”   

Törende daha sonra, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Daniş söz aldı.

Daniş: “Birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor”

İpsala’nın tarımsal faaliyetlerde, ticarette ve belediye hizmetlerinde çok üst seviye bir çalışmanın yürütüldüğünün altını çizen Daniş, şunları söyledi: “İpsala gibi küçük ilçelerimizde belli hizmetlerin bir noktaya gelebilmesi için birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Bugün yapılan hizmetlerin sebebi, İpsala’da çok yoğun ve iyi bir tarımın yapılabilmesidir. Türkiye’deki çeltik üretiminin yüzde 20’sini İpsala’daki üreticilerimiz üretmektedir. 330 bin tonlarda olan çeltik üretimi, son 15 yıl içerisinde 900 bin tonlara geldiyse, bunda en büyük pay, İpsalalı üreticilerimizindir.”

“Seracılık üretimi yapılabilir”

Mehmet Daniş, sözlerine şöyle devam etti: “İpsala’da çok iyi çeltik üretimi yapıyoruz. Ama üretimimizi çeşitlendirebiliriz. Katma değeri daha yüksek ürünlerde üretebiliriz. Bunlardan biri de, seracılıktır. Seracılık üretimi, doğru şekilde yapıldığında birim başına ciddi geliri olan bir uğraştır. Yüksek derece seracılık üretimi yapabileceğini düşünüyorum. Eğer İpsala’ya bunu kazandırabilirsek, bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu çalışmanın bölgenin gelirini artıracağına inanıyorum.”

“Türkiye genelinde böyle bir yatırımı yapan tek belediye, İpsala’dır”

Lisanslı depoculuğun üreticiler açısından son derece önemli olduğuna kayıt düşen Daniş, şunları söyledi: “Sermaye, ürünün en bol olduğu dönemde ucuza almaya çalışır. Üreticilerin en büyük sorunlarından biri budur. Lisanslı depoculuk sayesinde, üretici ürününü sermaye istediği zaman değil; biz istediğimiz zaman satmasını sağlayacaktır. Ürününüzü lisanslı depolara koyduğunuzda, ilk 6 ay 6 TL destek verilecek. Üreticimiz, ürününü depolasın ve piyasalara baksın, satmak isterse satar, satmak istemezse depoya koyar. Depoya koyduğu ürün karşılığında, elektronik ürün senedi alıyor ve bununla birlikte bankaya gittiğinde istediği zaman paraya çevirebilecek. Geri kalan 18 ay içinde 3 TL/ton verilecek. Bunun yanı sıra; ürünün depoya getirilmesi nedeniyle, ton başına 25 TL destek verilecek. Böylece, üretici ürettiği ürünü dilediği zaman ve dilediği kadar satabilme imkanı veriyor. Türkiye genelinde böyle bir yatırımı yapan tek belediye, İpsala’dır. İpsala Belediyesi tarafından bugün 20 bin ton olarak yapılıyor ancak, yakın zaman içerisinde 30 bin tona çıkartılacağına inanıyorum.”

“Türkiye, tarımsal gayri milli hasıla da Avrupa birincisidir”

Türkiye olarak, ciddi bir tarımsal üretimin yapıldığına vurgu yapan Mehmet Daniş, “Türkiye, tarımsal gayri milli hasıla anlamında, Avrupa’nın birinci konumundadır. 2000’li yıllarda, 24 milyar-25 milyar dolar olan tarım gelirimiz, 51 milyar dolara çıkmış durumda. Avrupa’nın dördüncüsüydük ama şuanda birincisiyiz. Dünya’da ise, bazı yıllarda dokuzuncu bazı yıllarda yedincisiyiz. Ama yeterli görmüyoruz. Üreticimizin üretimden daha fazla refah payı almasını istiyoruz. İpsala bölgesinde, çeltik üretimini yüzde 150 arttırıldığını görmekteyiz. Ayçiçeği üretimini ülkemizde yüzde 130 artırdık. Sebze ve meyvede benzer durumlar yaşanmıştır. Şimdi ki, hedefimiz depoculuk ve tarımsal sanayi gibi ürünlerimizin katma değerinin bölgemizde kalabilmesidir. Üreticilerimizin desteklemelerden yararlanmasını istiyoruz. Bölge olarak, daha fazla hayvancılık yapılmalı. Bu konuda gerekli desteklemeler yapılacaktır.” dedi.

“Üreticimizin hizmetindeyiz”

Daniş, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler, her zaman üreticimizin hizmetindeyiz. Tarım topraklarının bölünmemesi için adımlar attık. Topraklarımızın, tarım dışına çıkmasını istemiyoruz. Çünkü toprak, gelecektir. Bundan ötürü de, tarım topraklarına sahip çıkmamız gerekiyor. Gelecekte gıda güvenliği açısından bağımsız olmayan ülkelerin milli güvenlikleri tehlikede olacaktır. Bunun sinyalleri verilmeye başlandı. Tarım topraklarımıza sahip çıkmalıyız. Topraklarımızı gelecek nesillere iyi şekilde bırakmalıyız.”

“İpsala, yakın zaman içerisinde bölgenin parlayan yıldızı konumuna gelecek”

Mehmet Daniş sözlerini şöyle tamamladı: “İpsala tarım ve belediyecilik faaliyetleri anlamında iyi durumda. İpsala’nın yakın zaman içerisinde bölgenin parlayan yıldızı konumuna geleceğine inanıyorum. Termal kaynaklarından yeteri kadar faydalanmamız durumunda, sağlık turizmini de İpsala’ya kazandırmış olacağız.”

Temel atma töreni gerçekleştirildi

Konuşmaların ardından İpsala’ya kazandırılan Lisanslı Depoculuk ve Petek Tekstil Fabrikası’nın bölgeye hayırlı olması için kurdele kesilirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcı Mehmet Daniş’in önderliğinde inşaat butonuna basıldı.

Tören, pilav-ayran ikramının ardından sona erdi.

(Fevzi Can DİREK)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Gaytancıoğlu'nun da aralarında bulunduğu CHP'li 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçti

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, 21 Nisan 2018 tarihinde yaptıkları görüşmenin ardından, dün, aralarında Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun da bulunduğu CHP'li 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti'ye katıldığı açıklanırken, böylece İYİ Parti'nin seçime katılmasına engel kalmadığı belirtilirken, Gaytancıoğlu, "Bu iş başka bir şey" dedi.

Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihine alınmasının ardından, İYİ Parti'nin seçime girip giremeyeceği konuşulmaya başlamıştı. Siyasette bu sorunun cevapları konuşulurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz Cumartesi günü bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin ardından, dün sürpriz bir gelişme yaşandı. CHP'den 15 milletvekili istifa ederek, seçimlere katılıp katılmayacağı tartışılan İYİ Parti'ye katıldı. Böylece parlamentoda 5 milletvekili bulunan İYİ Parti'nin vekil sayısı 20'ye çıkarken, partinin TBMM'de grup kurmasının önü açılıyor. Böylece, İYİ Parti'nin 24 Haziran seçimlerine katılmasında engel kalmazken, Meral Akşener'in de 100 bin imza toplamadan Cumhurbaşkanı adayı olabilmesine de imkan tanınmış olacak.

Altay: "YSK´nın bir demokrasi ayıbına zorlanması, bir demokrasi ayıbına imza atmaması ve atamasına da fırsat ve imkan sağlamak istiyoruz"

İYİ Parti'ye geçişler ile ilgili olarak istifa eden 15 milletvekili, dün basın toplantısı düzenledi. Grup adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Altay "5 milletvekilimiz CHP´den istifa edip İYİ Parti´ye katıldılar. YSK´nın bir demokrasi ayıbına zorlanması, bir demokrasi ayıbına imza atmaması ve atamasına da fırsat ve imkan sağlamak istiyoruz. Demokrasinin kazanması için yargının bu siyasi tasarrufunun ortadan kaldırılması için siyasi değil ama demokratik bir tasarruf ile CHP´ye mensup 15 sayın milletvekili bugün partimizden istifa ettiler İYİ Parti´ye katıldılar." dedi.

Tezcan: "Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır"

Konuyla ilgili konuşan Bülent Tezcan ise CHP'li 15 milletvekilinin, Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye geçtiğine dikkat çekerek, "Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır. Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamaya çalışıyorlar. Seçimlerde yarışı ortadan kaldıracak hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz." diye konuştu.

Gaytancıoğlu: "Önce Türkiye diye yollara çıkıyorsak, bunun gereğini yapmalıyız"

İstifa ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Gaytancıoğlu, "Bu bir parti görevidir. Partinin verdiği görevi yaptık. Bu yarın olsaydı çok geç olurdu. Birilerinin sorumluluk alması gerekiyordu. Partiden istifa etmek öyle kolay bir şey değil. Biz, Cumhuriyet Halk Partliyiz ve Cumhuriyet Halk Partililiğimiz ömür boyu devam eder. Bu iş başka bir şey. Önce Türkiye diye yollara çıkıyorsak, bunun gereğini yapmalıyız. İYİ Parti'nin seçimlere girmesini sağladık." derken, seçimlerde istifa edenler ile ilgili geleceğin ne olacağı sorusuna ise "Bundan sonrasını hep birlikte izleyeceğiz." diye cevapladı.

İstifa eden milletvekilleri

İYİ Parti'ye geçen CHP'li 15 milletvekilinin isimleri şöyle; Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.

İlker GÜREL

Erkan, Sanayi Kavşağı'nın yapımını değerlendirdi

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan, Sanayi Kavşağı'nda devam eden çalışmaları değerlendirirken, kavşaktan KKSS (Keşan Küçük Sanayi Sitesi)'ne girişin kapatılacak olmasıyla esnafın zora gireceğini söyledi.

Erkan, yapımına hızla devam eden Sanayi Kavşağı ihale edilirken, sözleşmede belirtilen iş bitiş tarihinin, yaz sezonu öncesinde olması gerektiğini dile getirerek, "Bu bölgede hareketlilik yaz mevsiminde oluyor. Bu nedenle Sanayi Kavşağı'nın sezon öncesinde bitirilmesi gerekiyordu. Sanayi esnafı bu anlamda zor günler geçiriyor. Bunu da bir kenara bıraktık, insan hayatı 2 saniye gibi bir zamanda kurtarılabiliyor. Bu nedenle Sanayi Kavşağı'nda ilk ve acil olarak yapılması gereken şey, hastane istikametine giden bolun açılmasıdır. Her şeyin başı sağlık. İkinci planda maddiyat geliyor. Ufak araçlar için sanayi altındaki köprüden hastaneye trafik akışı sağlanabilirdi. " dedi.

"Orası kapatılırsa sanayi için çok tehlikeli olur"

Sanayi Kavşağı'nın tamamlanmasının ardından, bu istikametten KKSS'ne giriş yolunun kapatılacağı ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Erkan, "Orası kapatılırsa sanayi için çok tehlikeli olur. Projeden sonra yapılacağı söylenen, KKSS girişi nasıl yapılacak merak ediyorum. O kot farkı nasıl doldurulacak? Herhalde biz bu yolun yapıldığını göremeyiz. Anayol ile sanayi yolu arasında ciddi bir kot farkı var. Biz esnaf sıkıntı yaşamasın diye çaba harcıyoruz. Yoksa kavşak da her türlü hizmet de güzel." diye konuştu.

İlker GÜREL

Kaymaz, Trakya Tanıtım Günleri ve Hisarcıklıoğlu ziyaretini değerlendirdi

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, yaptığı açıklamada; Ankara’da düzenlenen Trakya Tanıtım Günleri etkiliğini hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Trakya Tanıtım Günleri etkinliğine katıldık”

Keşan Ticaret Borsası Meclisi olarak, 18 Nisan 2018 Çarşamba günü Ankara’ya gittiklerini belirten Kaymaz, şunları söyledi: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin’le birlikte Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde Trakya Tanıtım Günleri etkinliğine katıldık. 3 ilin vali, kaymakam, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı organizasyondu. Biz de borsa olarak, standımızı ziyaret ettik. Bölgemizin tescilli ürünlerini, Saros Körfezi’ni görsellerle tanıttık. Tadımlık ürünlerimiz standımızda yer aldı. Hazırladığımız CD ve broşürleri dağıttık. Hamzadere bölgesi kalkınma eylem planımız vardı. Bununla ilgili 1000 adet CD dağıttık. Keşan, İpsala ve Enez olarak ayrılmadan Hamzadere bölgesindeki değerlerimizin hepsini tanıttık. Ziyaretçilerimize pilav ikram ettik. Saros Körfezi’ne ilgi büyüktü. Bölgemizin Ankara’da tanıtılmasının katkısı olacaktır. Bundan sonra yapılacak etkinliklerde daha donanımlı olacağız. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ valimiz ile kaymakamlarımızla yaptığımız istişarelerin ardından Ankara’dan ayrıldık.”

“Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettik”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyareti hakkında da, bilgi veren Necmi Kaymaz, sözlerini şöyle tamamladı: “1 saat süren ziyaretimizde, görüş alışverişinde bulunduk. Önümüzdeki dönemle ilgili hedeflerimizi ve projelerimizi anlattık. O da yönetimiyle birlikte bölgemiz için isteklerimizi sordu. Yardımcı olmak için her şeyi yapmaya hazır olduğunu iletti. Toplantıdan sonra Odalar ve Borsalar Birliği’nden ayrıldık. Rifat Başkanımız Hamzadere Bölgesi birlikteliğinin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu ve bunun devam etmesini istediğini söyledi.”

(Deniz ÇİL)    

 

Boyalık, Keşan ve köylerdeki çalışmaları anlattı

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Adnan Vural ve Sebahattin Şengün ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Harun Palabıyıkoğlu, geçen cumartesi günü düzenlendikleri basın toplantısında, Keşan ve köylerde yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Köylerimize yaklaşık 40 bin

metrekare parke taş dağıtımı olacak”

Keşan ve köylerde yaşanan eksikliklerin giderildiğinin altını çizerek, sözlerine başlayan Boyalık, “Bugün Yerel Yönetimler Başkanımız Harun Palabıyıkoğlu, İl Genel Meclis üyelerimiz Adnan Vural ve Sebahattin Şengün ile birlikte yaptığımız toplantının ardından Keşan’da yapılan hizmetleri, yerel anlamda iktidarın yaptığı hizmetleri kamuoyu ile paylaşmak adına burada toplandık. 16 yıllık AK Parti iktidarında ivmeli bir çalışma, hızlı bir çalışmayla gerek şehirlerin gerek kasabaların gerek köylerin eksiklerini tamamlama adına, özellikle kırsal kesimin ihtiyaçlarını öngörerek, İl Özel İdaresi, Devlet Su İşleri eliyle ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vasıtasıyla çiftçiliğin geliştirilmesi amacıyla birçok çalışmalara imza atıldı. Keşan’da KÖYDES programımız neticesinde köylerimize yaklaşık 40 bin metrekare parke taş dağıtımı olacak. Köy meydanlarının dizayn edilmesi, gerekirse yollarının yapılması anlamında hiç olmayan bir şeydi. Yaklaşık 3 yıldan beri Köylere Hizmet Götürme Birliği vasıtasıyla köylerimize bu hizmetleri yapmaya devam ediyoruz. Bu parke taşları biz veriyoruz, köy muhtarlıklarımız yaptırıyorlar. Devlet vatandaş el ele programı kapsamında çok da güzel bir çalışma oluyor. Bizim köy meydanlarımızda kahvelerimiz vardır, bu meydanların önünden bir araba geçtiğinde herkes toz yutuyordu, şimdi köy meydanlarından bir araba geçtiğinde toz olmuyor. Hiçbir şey eskisi gibi değil. Köylerimizde yapılan dere ıslah çalışmaları, köylerimizde yapılan asfaltlama çalışmaları bunların en büyük örnekleri oluyor.” şeklinde konuştu.

“Yollar asfaltlanıyor”

Köy yollarında gerekli çalışmaların yapıldığına kayıt düşen Hüseyin Boyalık, şunları söyledi: “Köylerimizde sıcak asfalt yapacağız. Enez yolundan Şabanmera’ya giden yol üzerinde göreceksiniz. Yaklaşık 2,5 kilometrelik yolu sıcak kaplama asfalt yaparak örneğini göstereceğiz. İnşallah sıcak kaplama asfalt yaparak köylerimizin yollarının hem daha uzun ömürlü olmasını hem de daha sağlıklı olmasını sağlayacağız. Olmaz denen işler AK Parti zamanında oluyor. Boztepe ve Keşan arasındaki yol yılan hikayesine dönmüş, köylüler bu yolun asfalt yapılmasını istiyordu ve bugün asfaltı yapılıyor. Havaların biraz daha ısınmasıyla birlikte asfalt yapıldığını hep beraber göreceğiz. Bu işler seçim yatırımı falan değildir, bu işler seçim gündemde yokken yapılmış işlerdir. İlk günkü heyecan ile çalışmaya devam ediyoruz. Yine aynı şekilde Çobançeşme yolunun da mıcır çekimi bitti.”

“Adalet ve Kalkınma Partisi, hizmet partisidir”

Boyalık, sözlerine şöyle devam etti: “Adalet ve Kalkınma Partisi, hizmet partisidir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu kadar çok oy alma nedeni ilk günkü heyecan ile çalışmaya devam etmesidir. Millete hizmet, halka hizmet, hakka hizmet ediyor. Adalet ve Kalkınma Partisi halkın partisi, Atatürk’ün Halkçılık İlkesini de en güzel yerine getiren partidir. Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir’ demiş. Bugün Hamzedere Barajı’nı bir düşünün; vatandaşımıza, çiftçimize, köylümüze nasıl bir hizmet yapıldığını hep beraber görün. Devlet Su İşleri, Hamzadere Bölgesi’nde çalışmaya başladı. Hamzadere sulama kanallarında tekrar çalışmaya başladı. Basında; devlet Hamzadere’ye kilit vurdu gibi haberler çıktı. Ödeneği bittiği zaman çalışma durur, tekrar ödenek aktarılır ve çalışma başlar. Yaklaşık 1 haftadır Hamzadere’de çalışma başladı. Sulu tarım yapan vatandaşlarımız yine suyunu bu yaz alacaklar hatta sulanabilir alan artarak alacaklar. Keşan, Siğilli, Kılıçköy gibi birçok yerde geçtiğimiz yıl yaşanan aksaklıkların bu yıl hiçbiri yaşanmayacak. Bu demektir ki, daha fazla üretim, daha fazla ürün demektir.”

“Hamzadere ile birlikte ürün çeşitliliği sağlanacak”

Hamzadere’nin bölge için öneminin büyük olduğunu ifade eden Hüseyin Boyalık, sözlerine şöyle devam etti: “Hamzadere ile birlikte ürün çeşitliliği sağlanacak. Suyun olduğu her yerde değişik ürünler ekebilirsiniz. Suyun olmadığı yerde buğday, ayçiçeği ekersiniz, başka bir şey ekemezsiniz. Su olduğunda çeşitlendirmesini yapabilirsiniz. Bizim topraklarımız bereketli topraklar. Ürün çeşitliliği sağladığımız zaman yapmak istediğimiz Gıda İhtisas OSB içinde ön hazırlık oluyor. O yüzden biz Hamzadere’ye büyük önem veriyoruz. 1000 günde 1000 gölet kapsamında birçok yerde de gölet inşaatlarımız devam ediyor. Bunlardan iki tanesi şu anda bitmemiş vaziyette kaldı. Bitenleri tekrar saymıyorum. Altıntaş ile Lalacık Göleti’nde çalışmalar devam ediyor. O göletler de tarımsal üretime faydalı hale gelecekler. Bu yapılanların hepsi sadece tarım için değil, Çokal Barajı gibi bir baraj yapıldı, dağların içerisinden gelen tertemiz bir baraj var. Çokal Barajı’ndan; Gökçetepe, Sazlıdere ve sahil bölgelerimize içme suyu için ishale yapımları devam ediyor. İshale hattı neredeyse Gökçetepe’ye ulaşmak üzere. İçme suyu sağlama çabamız devam ediyor.”

“Sazlıdere ve Gökçetepe…”

Boyalık, sözlerine şöyle devam etti: “Sazlıdere ve Gökçetepe, doğa ile iç içedir. Sazlıdere ve Gökçetepe bizim olmazsa olmazımızdır. Keşan’ın sahillerinde bakir kalmış yegane yerler. Önem gösteriyoruz, özen gösteriyoruz. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir programla o yeşil doğayı, o tabiatı yok etmek istemiyoruz. Otelimiz de olsun, oteller bölgemiz de olsun, su sporları yapılacak yerler de olsun ama neticede düzgün olsun. Erikli’ye ve Yayla’ya benzemesini istemiyoruz, daha doğa ile iç içe, temiz, gelen misafirimizi çok kolay ağırlayabileceğimiz, beton yığını olmayan yerler olsun istiyoruz.”

“Erikli Sahili’ndeki su sorunu…”

Erikli Sahili’nde yaşanan su sorunu hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Boyalık, “Erikli Sahili’nde, su sorunu çözülecek. Bu sezon ihalesi yapılarak önümüzdeki sezona içme suyunun yetiştirilmesi için çabalarımız devam ediyor. Mecidiye Göleti’nden, Erikli’ye uzanacak olan arıtma ve ishale hattı yapılarak Erikli’nin kullanabileceği içme suyu için bu yaz ihalesi yapılacak. Önümüzdeki yıl inşallah Erikli’yi pırıl pırıl, içilebilir bir suya kavuşturacağız. AK Parti halkın hizmetine olacak her yerde ve halkın menfaatine olacak her şeyi korumaya devam edecek. Bizler yerel yönetimlere çok önem veriyoruz. Keşan Belediyesi’ni alma gibi bir arzumuz var. Keşan’da hizmet etmek istiyoruz.” dedi.

“Yeni hastaneye, idari birimler taşınmaya başlandı”

Yeni Devlet Hastanesi’nin durumu hakkında, sorulan soruya cevap veren Boyalık, sözlerini şöyle tamamladı: “Hastane bitti ve eksiklikler tamamlandı. İdari birimler taşınmaya başlandı. Bilgisayarlar aktarılıyor. Kısacası, taşınma işlemleri başladı.”

(Deniz ÇİL)

Açar: “Kanola bölge açısından önemli”

Uzman Tarım Danışmanı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, yaptığı açıklamada; kanola tarımı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Kanola bölge açısından önemli”

Kanola ürününün bölge açısından son derece önemli olduğunun altını çizerek, sözlerine başlayan Açar, şunları söyledi: “Son yıllardaki ekilişlerdeki artışta bunu göstermektedir. Zaman itibariyle, sarı renkleriyle doğada güzel bir görüntü vermeye başladı. Kanola, önemli bir yağlık gurup bitkisidir. Kanola şuanda çiçeklenme dönemindedir. Önümüzdeki süreçte, olgunlaşma ve hasat dönemiyle birlikte kanola tarımı sona erecektir.”

“Kanola bitkisinin ülkemizde daha

fazla yetiştirileceğine inanıyorum”

Lütfü Açar, sözlerine şöyle devam etti: “Kanola, 1960’lı yıllarda Balkanlardan bölgemize giriş yaptı. İlk ekilişler, Trakya Bölgesi’nde yapıldı ve daha sonra diğer bölgelerde ekilişleri gerçekleştirildi. Kanola, kışlık bir yağlık bitkisidir ve kıraç toprakların değerlendirilmesi açısından iyidir. Bu süre zarfında yapılan ıslah çalışmaları sonucunda, bünyesindeki yağ oranı ve protein değeri yükseltilerek, ayçiçeği ve soyadan sonra üçüncü sırada yer almaktadır kanola. Kanola bitkisinin ülkemizde daha fazla yetiştirileceğine inanıyorum. Geçen yıl ekim ve kasım aylarında havanın ılık şekilde gitmesi, bitkinin kışa güçlü olarak girmesine vesile olmuştu. Bu yılda benzer durumun yaşanmasını diliyorum.”

“Üreticimiz açısından

inşallah kârlı bir yıl olur”

Açar sözlerini şöyle tamamladı: “Kıraç bölgelerde ekilen ayçiçekten 50-100 kilogram verim alacağımıza, kanola ekimi yapılması durumunda 250-300 kilogram verim elde edilebilir. Güçlü topraklarda kanola ekimi yapılması durumunda yine ayçiçekten daha fazla verim elde edilebilir. Çiftçinin 10 yıl önce kanolaya bakış açısıyla, bugünkü bakış açısı değişti. Bölge açısından önemli bir bitki ve sezonun hayırlı olmasını diliyorum. Üreticimiz açısından inşallah kârlı bir yıl olur.”

(Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar