Son Dakika
Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu “Üretici için iyi bir sezon olmadı”Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştıGüpegündüz attılar ve gittilerErikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi yöneticileri, gündemdeki konuları değerlendirdiDurak, Sazlıdere’de bugün yapılacak toplantıya bölge halkını davet ettiSu havuzu, çiçeklik olduKorkuluklar kot farkında eridiAktaş: “İkinci el piyasasında, bayram öncesi hareketlilik bekliyoruz”
Üreticiyi rahatlatacak Lisanslı Depoculuk Sistemi’nin temeli İpsala’da atıldı

Üreticiyi rahatlatacak Lisanslı Depoculuk Sistemi’nin temeli İpsala’da atıldı

Bölge üreticisine büyük katkı sağlayacak olan Lisanslı Depoculuk Sistemi ve yaklaşık bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan Petek Tekstil Fabrikası’nın inşaat temeli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in da katılımıyla dün İpsala’da düzenlenen törenle atıldı.

Saat 15.00 sıralarında, İpsala- Keşan yolu Kumdere Köyü sapağı yakınlarındaki Lisanslı Depoculuk inşaat alanında başlayan törene; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, siyasi parti temsilcileri, oda ve borsaların yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, TMO bölge müdürleri ve temsilcileri, Trakya Kalkınma Ajansı temsilcileri, üreticiler ve davetliler katıldı.

Kerman: “Türkiye’de ilk defa bir belediye ‘Lisanslı Depoculuk’ yapıyor”

Törende ilk olarak konuşan İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, tüm katılımcılara “Hoş geldiniz” diyerek şunları söyledi: “İhalelerini yaparak, yağmur, çamur, soğuk demeden kısa bir zaman içerisinde inşaatımızı ilerlettik. Bunu yaparken aynı zamanda belediyemize ait olan arsamızı Petek Tekstil’in değerli yöneticilerine vererek, burada güzel bir yatırım yapmalarını sağladık. İlçemiz, hak ettiği ve uzun zamandan beri beklediği yere yavaş yavaş geliyor. Tabi bunlar yetmez. Allah’ın izniyle bölgemiz çiftçisine temelini atmak üzere bulunduğumuz alanda 20 bin tonluk Lisanslı Depoculuk’un ruhsatını Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’den aldık. Daha sonra, yaptığımız ziyarette ‘Burada değişiklik yapalım. Bu depo bize yetmeyecek’ dedik. Proje değişikliği yaparak, lisansını alalım ve 20 bin tonu 30 bin tona çıkarmak için destek bekliyoruz. Şunu gururla söylüyorum; Türkiye’de ilk defa bir belediye ‘Lisanslı Depoculuk’ yapıyor. Bu depoyu ilçemize kazandırmanın mutluluğu ve huzuru içerisindeyiz. Bu tür yapılan tesisler, kısa bir zaman içerisinde değerli üreticilerimize çok büyük destekler verecek. Ben ürünümü hemen satmak istemiyorum, gelecekte bu ürünler para yapacak’ gibi düşünen üreticilerimiz, bu depolara ürünlerini emanet edecek. Buralardan alacakları belgeler ile bankalardan maliyetinin biraz daha üstünde krediler kullanarak, nakit ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Buna bir önder olarak, bunu ilk defa yapmaktan gurur duyuyorum.”

“Petek Tekstil Fabrikası, yaklaşık 100 ülkeye İpsala’dan ihracat yapacak”

Kerman, konuşmasının devamında, “Lisanslı Depoculuk inşaatının hemen yanında bulunacak olan ve 3 ay gibi bir süre sonra açılışını yapacağımız Petek Tekstil Fabrikası da yaklaşık 100 ülkeye İpsala’dan ihracat yapacak. İpsalalarımız bununla gurur duymalıdır. Malatya’dan İstanbul’a gelmiş ve yatırım yapmak için buraları tercih eden bu fabrikanın yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Bölgemizdeki işsizliği karşılayacak bir kapasitede fabrika yapıyorlar. Ayrıca kendilerinden aldığım söz ile ‘Biz buraya gelirsek, bizden sonra 20 yatırımcı daha bu bölgeye gelecek’ dediler. Ben bu müjdeli haberi alınca çok mutlu oldum.” dedi.

“OSB de ilçemize gelirse en az 100 fabrika daha buraya gelecektir”

İpsala’ya Organize Sanayi Bölgesi getirilmesi için Bakan Yardımcısı Daniş’den her türlü yardım ve desteğin verileceği sözünü aldığının altını çizen Mehmet Kerman, “Seçilmeden önce 3 fabrikanın sözünü vermiştik. Ancak şuanda 3 değil 4 taneyi bitirmek üzereyiz. İnşallah OSB de ilçemize gelirse en az 100 fabrika daha buraya gelecektir. Aslında buradaki konumuz Lisanslı Depoculuk ve Petek Tekstil Fabrikası’nın temelinin atılması. Bunun dışında artık ihale aşamasına getirdiğimiz sıcak su kaplıcalarını da aramaya başlayacağız. Noktaları belli. Sondaj çalışmaları için kısa bir zaman sonra sayın İl Başkanımın desteği ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun da desteğini alarak, ilçemizde sıcak suyu yeryüzüne çıkaracağız. Ayrıca ilçemize sağlık turizmi ve seracılığı da geliştireceğiz. İlçemizde her geçen gün güzellikler olacak. 3’üncü toplu konut projesini de İpsalamıza getireceğiz. Bizler durmadan, yorulmadan çalışıyoruz. Güzel işler yaptıkça bütün yorgunluğumuz gidiyor. Yapılan bu tesislerimizin ilçemize, ülkemize, vatana millete hayırlar getirmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Soyalp: “Hasat dönemlerinde uzun kuyrukların oluşmasına son verildi”

Kerman’ın ardından konuşan TMO Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, “20 bin tonluk lisanslı depoculuk tesisinin temelini atıyoruz. 1938 yılında buğday üreticilerine destek olmak ve piyasaları düzenlemek amacıyla, kurulan TMO değişen şartlar içerisinde arpa, çavdar, yulaf, mısır ve çeltik gibi ürünlerin yanı sıra; bakanlar kurulunun kararıyla değişik ürünlerde de görevlendirildi. Bu görevi yaparken birçok zorlukla karşılaşıldı ancak, TMO’nun kurumsal bilgisi ve deneyimle personeliyle tüm bunların üstesinden gelmiştir. TMO hububat başta olmak üzere, görevlendirildiği tarım ürünleriyle ilgili olarak, iç ve dış piyasaları yakından takip etmektedir. Bu ürünlerin alım ve satım işlerini yapmaktadır. Gerektiğinde, ithalat ve ihracat yaparak, piyasaların sağlıklı işleyişini temin etmektedir. TMO olarak, emanet alım, randevulu alım, kaliteye dayalı alım ve 4 milyon tonu geçen önemli uygulamalarla ülkemiz hububat uygulamalarına yön verilmiştir. Kaliteye dayalı alım sistemiyle birlikte, buğdayın kalitesi ön plana çıkmıştır. Kaliteli ürün daha değerli hale gelmiştir. Randevulu sistemle birlikte, hasat dönemlerinde uzun kuyrukların oluşmasına son verilmiştir.” dedi.

“Alım garantisi vereceğiz”

Lisanslı depoculuk hamlesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Soyalp, şöyle devam etti: “2011 yılından bu yana lisanslı depolar üzerinden alım yapıyoruz. Özellikle 2016 ve 2017 yıllarında lisanslı depolar aracılığıyla, elektronik senet üzerinden alım yapıyoruz. 2016 yılında 222 bin ton, 2017 yılında ise, 335 bin ton alım yaptık. TMO olarak, buradaki depoya alım garantisi vereceğiz.”

“Lisanslı depoculuğun faydaları…”

Lisanslı depoculuğun faydaları hakkında bilgi veren Cihan Soyalp, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici, ürününü getirip lisanslı depoya koyduğunda ilk 6 ay, 6 TL/ton destek veriyor. Lisanslı depolarda ürünler 24 ay tutulabiliyor. Bundan ötürü de, geri kalan 18 ayda, 3 TL/ton destek verilecek. Hatta, üreticilerin lisanslı depolara getirdiği ürün için ton başına 25 TL destek veriliyor. Kısacası, lisanslı depolar üreticilerimiz açısından çok faydalı olacak. Bölgemiz açısından hayırlı olmasını diliyorum.”

Uysal: “150 bin tonun üzerinde çeltiğin hasat edildiği bir yerde çalışmak benim için bir keyiftir”

Soyalp’in ardından konuşan İpsala Kaymakamı Ali Uysal da, şunları ifade etti: “Bugün İpsala’mızda tarihi bir an yaşıyoruz. Ben İpsala ve ülkem adına çok mutluyum. Her iki tesisinde İpsala’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum. Mücadele ruhuyla öne çıkan değerli bakanımız Mehmet Kerman’ı vermiş olduğu emeklerden dolayı yürekten kutluyorum. 1 yılı aşkın süredir Kaymakam olarak çalıştığım İpsala’da, görev yapmak benim için bir zorunluluk değil, bir ayrıcalık, onur ve şereftir. Çünkü İpsala’nın çok bilinçli, dünya çapındaki yenilikleri ve teknolojiyi takip eden bir çiftçi kitlesi var. 150 bin tonun üzerinde çeltiğin hasat edildiği bir yerde çalışmak benim için bir keyiftir.”   

Törende daha sonra, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Daniş söz aldı.

Daniş: “Birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor”

İpsala’nın tarımsal faaliyetlerde, ticarette ve belediye hizmetlerinde çok üst seviye bir çalışmanın yürütüldüğünün altını çizen Daniş, şunları söyledi: “İpsala gibi küçük ilçelerimizde belli hizmetlerin bir noktaya gelebilmesi için birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Bugün yapılan hizmetlerin sebebi, İpsala’da çok yoğun ve iyi bir tarımın yapılabilmesidir. Türkiye’deki çeltik üretiminin yüzde 20’sini İpsala’daki üreticilerimiz üretmektedir. 330 bin tonlarda olan çeltik üretimi, son 15 yıl içerisinde 900 bin tonlara geldiyse, bunda en büyük pay, İpsalalı üreticilerimizindir.”

“Seracılık üretimi yapılabilir”

Mehmet Daniş, sözlerine şöyle devam etti: “İpsala’da çok iyi çeltik üretimi yapıyoruz. Ama üretimimizi çeşitlendirebiliriz. Katma değeri daha yüksek ürünlerde üretebiliriz. Bunlardan biri de, seracılıktır. Seracılık üretimi, doğru şekilde yapıldığında birim başına ciddi geliri olan bir uğraştır. Yüksek derece seracılık üretimi yapabileceğini düşünüyorum. Eğer İpsala’ya bunu kazandırabilirsek, bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu çalışmanın bölgenin gelirini artıracağına inanıyorum.”

“Türkiye genelinde böyle bir yatırımı yapan tek belediye, İpsala’dır”

Lisanslı depoculuğun üreticiler açısından son derece önemli olduğuna kayıt düşen Daniş, şunları söyledi: “Sermaye, ürünün en bol olduğu dönemde ucuza almaya çalışır. Üreticilerin en büyük sorunlarından biri budur. Lisanslı depoculuk sayesinde, üretici ürününü sermaye istediği zaman değil; biz istediğimiz zaman satmasını sağlayacaktır. Ürününüzü lisanslı depolara koyduğunuzda, ilk 6 ay 6 TL destek verilecek. Üreticimiz, ürününü depolasın ve piyasalara baksın, satmak isterse satar, satmak istemezse depoya koyar. Depoya koyduğu ürün karşılığında, elektronik ürün senedi alıyor ve bununla birlikte bankaya gittiğinde istediği zaman paraya çevirebilecek. Geri kalan 18 ay içinde 3 TL/ton verilecek. Bunun yanı sıra; ürünün depoya getirilmesi nedeniyle, ton başına 25 TL destek verilecek. Böylece, üretici ürettiği ürünü dilediği zaman ve dilediği kadar satabilme imkanı veriyor. Türkiye genelinde böyle bir yatırımı yapan tek belediye, İpsala’dır. İpsala Belediyesi tarafından bugün 20 bin ton olarak yapılıyor ancak, yakın zaman içerisinde 30 bin tona çıkartılacağına inanıyorum.”

“Türkiye, tarımsal gayri milli hasıla da Avrupa birincisidir”

Türkiye olarak, ciddi bir tarımsal üretimin yapıldığına vurgu yapan Mehmet Daniş, “Türkiye, tarımsal gayri milli hasıla anlamında, Avrupa’nın birinci konumundadır. 2000’li yıllarda, 24 milyar-25 milyar dolar olan tarım gelirimiz, 51 milyar dolara çıkmış durumda. Avrupa’nın dördüncüsüydük ama şuanda birincisiyiz. Dünya’da ise, bazı yıllarda dokuzuncu bazı yıllarda yedincisiyiz. Ama yeterli görmüyoruz. Üreticimizin üretimden daha fazla refah payı almasını istiyoruz. İpsala bölgesinde, çeltik üretimini yüzde 150 arttırıldığını görmekteyiz. Ayçiçeği üretimini ülkemizde yüzde 130 artırdık. Sebze ve meyvede benzer durumlar yaşanmıştır. Şimdi ki, hedefimiz depoculuk ve tarımsal sanayi gibi ürünlerimizin katma değerinin bölgemizde kalabilmesidir. Üreticilerimizin desteklemelerden yararlanmasını istiyoruz. Bölge olarak, daha fazla hayvancılık yapılmalı. Bu konuda gerekli desteklemeler yapılacaktır.” dedi.

“Üreticimizin hizmetindeyiz”

Daniş, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler, her zaman üreticimizin hizmetindeyiz. Tarım topraklarının bölünmemesi için adımlar attık. Topraklarımızın, tarım dışına çıkmasını istemiyoruz. Çünkü toprak, gelecektir. Bundan ötürü de, tarım topraklarına sahip çıkmamız gerekiyor. Gelecekte gıda güvenliği açısından bağımsız olmayan ülkelerin milli güvenlikleri tehlikede olacaktır. Bunun sinyalleri verilmeye başlandı. Tarım topraklarımıza sahip çıkmalıyız. Topraklarımızı gelecek nesillere iyi şekilde bırakmalıyız.”

“İpsala, yakın zaman içerisinde bölgenin parlayan yıldızı konumuna gelecek”

Mehmet Daniş sözlerini şöyle tamamladı: “İpsala tarım ve belediyecilik faaliyetleri anlamında iyi durumda. İpsala’nın yakın zaman içerisinde bölgenin parlayan yıldızı konumuna geleceğine inanıyorum. Termal kaynaklarından yeteri kadar faydalanmamız durumunda, sağlık turizmini de İpsala’ya kazandırmış olacağız.”

Temel atma töreni gerçekleştirildi

Konuşmaların ardından İpsala’ya kazandırılan Lisanslı Depoculuk ve Petek Tekstil Fabrikası’nın bölgeye hayırlı olması için kurdele kesilirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcı Mehmet Daniş’in önderliğinde inşaat butonuna basıldı.

Tören, pilav-ayran ikramının ardından sona erdi.

(Fevzi Can DİREK)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan, Keşan S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi ortakları tarafından kurulan KETUS (Keşan Toplu Ulaşım Sistemi)'a alınan 2 aracın satışa çıkartılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Büyükkayhan, dernek başkanı olarak göreve geldiğinde, engellilerin Çanakkale gezisi için KETUS A.Ş.'ye başvurduğunu ve şirket yönetiminin hiçbir talepte bulunmadan engelli vatandaşları Çanakkale'ye geziye götürdüğünün altını çizerek başladığı açıklamasında, bu konuda KETUS A.Ş. yönetimine bir kez daha teşekkür ettiğini söyledi. Bahse konu gezi sırasında, engelli vatandaşların taşınabilmesi adına en azından TOKİ ile Halk Ekmek arasında bir güzergah belirlenebileceği yönünde bir talepte bulunduğunu dile getiren İsmail Büyükkayhan, "Bunu tamamen ücretsiz yapmasalar da olurdu. Ancak bu işlem bir türlü gerçekleşemedi. Bu konuyu Keşan Belediye Başkanımıza ilettiğimde bazı hukuksal problemler olduğunu, bunları aşmak için çalıştıklarını, aştıkları andan itibaren engellilerin yanında olmak için çaba gösterdiklerini söylemişti. Fakat şimdiye kadar bir sonuç alınamadı." dedi.

" Mecburen araçları satışa çıkartmış oluyor"

Engelli vatandaşların bu süreçte, KETUS A.Ş. tarafından alınan araçlardan yararlanma şanslarının olmadığına dikkat çeken Büyükkayhan, "Bunun asın nedeninin, hukuksal problemin çözülmemesi olduğunu düşünüyorum. KETUS bu araçlara para ödedi ve araçlar çalışmadığı halde taksitlerini ödüyor. Mecburen de araçları satışa çıkartmış oluyor. Bu, onlar için gayet doğal. Çalışmayan bir malzemeye ölü yatırım yapılmaz. Ben de bir ticaret adamı olsam belki ben de aynı şeyi düşünürü.m. Biran önce KETUS ve belediye arasındaki problemin çözülerek engelli ve yaşlılar için diğer ile ve ilçelerde olduğu gibi halkın menfaatine işlem başlamasını bekliyoruz. Belediye seçimlerinden önce inşallah bu iş olacaktır. Belediye Başkanımızın da bize bu fedakarlığı göstereceğinden hiç şüphem yok." diye konuştu.

"Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

KETUS A.Ş.'nin araçları satmasıyla ilgili plaka ve güzergah belirlenmesinin etken olabileceği yönündeki söylemleri hatırlatan İsmail Büyükkayhan, bu konunun Keşan Belediye Meclisi toplantılarında dile getirilmediğini ifade ederek, şunları söyledi; "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir. Nasıl ki TBMM, aldığı kararları Türkiye sınırları içerisinde uyguluyorsa, yerelde Belediye Meclisi de aldığı kararları ilçe sınırları içinde uygulayabilir. Alacağı kararlar da her zaman halkın menfaatinedir." 

İlker GÜREL

 

Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne eski İl Başkanı Oktay Bozkurt yaptığı açıklamada; kurultay delegelerinin, halkın çağrısına cevap vermesi gerektiğini ve değişim kurultayı için imza vermeleri gerektiğini kaydetti.

“Delegelerimiz, halkın çağrısına cevap vermeli”

Açıklamasına, “Sevgili yol arkadaşlarım, başlamış olan kurultay çağrımız Türkiye'nin gerçeklerini gören delegelerimizce karşılık bulmuş ve ilk günden 350 imzayı geçmiştir.” diyerek, başlayan Bozkurt, şunları söyledi: “Yeterli imza olmasından çok sevindirici olan, koltuk hesabı olmadan siyasi kariyer hesabı olmadan değişim ihtiyacına yürekleri ile katılan delegelerimiz olmasıdır. Bülent Ecevit’in genel başkanlığa geldiği gibi halkın isteklerine yanıt veren bir Cumhuriyet Halk Partisi delegasyonu o yıllarda olduğu gibi %40 barajını yıkıp geçecektir. Cumhuriyet Halk Partisi adında da geçtiği gibi halkın partisidir. Halkın çağrısına cevap vermek tüm delegelerimizi bir görevdir.”

“Değişim kurultayına imza verilmesini istiyorum”

Oktay Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Tek adam rejimine, karşı muhalefet etmek kolay olmayacaktır. Bu görevi yıllar sonra ‘bu adam baş eder’ dediğimiz Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce üstlenmelidir. Cumhurbaşkanı olarak, görmek istediğimiz ve Türkiye'yi gerçek kimliğine kavuşturacak diye inandığımız Muharrem İnce'yi Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek kimliğine büründürecek kişi olarak görmemek zaten en büyük hata olacaktır. Bu bilinç ile tüm delegelerimizin bizlere 16 yıl sonra muhalefet olarak, kaç oy alacağımız değil; nasıl kazanacağımızı gösteren Muharrem İnce'nin genel başkan olması için değişim kurultayına imza vermelerini dilerim.”

“Delegelerimize çağrım, değişim hareketine katılmalarıdır”

Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çağrıyı daha önce de yapmış bir eski il başkanı olarak, bu değişimin siyasi kayıpların ve kazançların değil, halkın kazanç ve kayıpları ile sonuçlanacağını tekrar hatırlatmak isterim. Mesele parti içi mesele değil; tam olarak Türkiye meselesidir. Türkiye'nin kazanması için yapmış olduğum çağrı için siyasi kayıp yaşamış biri olarak kendimi çok gururlu ve onurlu hissetmekteyim. Bunu zaman bize Cumhuriyet Halk Partimizin Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye'ye yakışan bir aday kazandırması ile daha da derinden hissettim. Yeni yönetim sistemi ile seçim süreçlerinde artık partinin kurumsal yapısının yanında güçlü lider ve halkın lideri ihtiyacı çok açıktır. İşte tam olarak bu sebep ile Muharrem İnce’yi partimize genel başkan olmasının yanında cumhuriyetimize, kişisel haklarımıza, özgürlüğümüze, halkımıza önderlik etmesi için delegelerimize çağrım bu değişim hareketine katılmalarıdır.”

(Deniz ÇİL)

 

 “Üretici için iyi bir sezon olmadı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada; hububat hasadı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sezonun üretici açısından iyi olmadığını kaydetti.

“Döviz kurundaki yükseliş,

girdi maliyetlerini %30 arttırdı”

Hububat üreticisi açısından iyi bir sezonun geçmediğini belirten Darcan, şunları söyledi: “Verimler düşük. Sap da zayıf ve balya sıkıntısı var. Çok iyi bir sezon değildi. Sezon ortasında yağmurların yağması sıkıntılı bir süreçti. Rekolte beklentilerin altında kaldı. Fiyat açısından baktığımızda ise diğer yıllara göre verilen fiyat iyiydi. Geçen yılki fiyatlara %12 artış yansıtıldı. Fiyat güzel ama döviz kurunda yükseliş girdi maliyetlerini yaklaşık %30 arttırdı. Gelen zamlara göre fiyat düşük kaldı. Ekim sezonunda artışları yakından hissedeceğiz. Mazot, gübre ve ilaçta müthiş bir artış var. Yeni sezonda bunlar karşımıza çıkacak.”

“Çimlenmeden dolayı TMO’nun

ürün almama sorununu çözdük”

Hüseyin Darcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çimlenmeden dolayı TMO ürün almıyordu ama bu sorunu çözdük. TMO ile görüşmelerimiz oldu. Şu anda çimlenmedeki %4 oran, %10’a çıktı. Yemlik sınıfından alacaklar. Ufak bir fiyat düşüşü yaşandı. Söz konusu oran geri çevrilenler için iyi bir rakam. Vatandaşın elinde ürün kalacağını düşünmüyorum.”

“Ayçiçeği üretimi açısından sıkıntı gözükmüyor”

Ayçiçeği üretimi hakkında değerlendirmede bulunan Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayçiçeği üretimi açısından şu anda her hangi bir sıkıntı gözükmüyor. Yağışların zamanında meydana gelmesi faydalı oldu. Ancak hasat sezonuna daha belirli bir zaman var ve neler yaşanacağını kestiremeyiz. Çeltikte de sıkıntımız yok. Örtü altında değiliz, doğaya müdahale etme şansımız yok. Aşırı sıcaklar ayçiçeğini etkiliyor.” 

(Deniz ÇİL)

Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştı

 

18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, borçlarını yapılandırmak isteyenler için süreç devam ediyor.

31.03.2018 tarihine kadar olan borçları ve beyana tabi vergilerde 31 Mart 2018 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameleri kapsayan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki yeniden yapılandırma başvuruları yoğun şekilde devam ediyor. Bahse konu kanun ile ilgili olarak Keşan merkezin yanı sıra, belde ve köylerinde de bilgilendirici çalışmalar yürüten Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü, kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Kanun kapsamında başvuru sayısının 3 bini aştığı tahmin ediliyor.

İlker GÜREL

Güpegündüz attılar ve gittiler

İspat Cami Mahallesi Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerindeki boşluk alana, güpegündüz gayet doğalmış gibi atılan koltuklar tepki çekti.

Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerinde, gündüz vakti, taşıdıkları eski koltukları herkesin şaşkın bakışları arasında, daha önce park yapılacağı yönünde açıklamaların yapıldığı, ancak hurdalıktan kurtulamayan alana atan kişilerin, daha sonra da hiçbir şey olmamış gibi oradan ayrılması tepki çekti. Vatandaşların uyarısına rağmen atılan koltuklar, uzun süredir hala aynı yerde dururken, ilgili mercilerin bu konuda yasal bir yaptırım uygulaması gerektiği dile getiriliyor. Daha önce, yeşil alan olduğu ve park yapılacağı yönündeki söylemlerin ardından park bekleyen vatandaşlar, bu manzara ile karşılaşmaları sonrasında yetkililerin gereğini yapmalarını istedi.

İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar