Son Dakika
Gelibolu yolu üzerindeki kazada 2 kişi yaralandıSultaniçe’deki kazada 1 kişi yaralandıMotosikletin metrelerce sürüklendiği kazada 2 kişi ağır yaralandıMecidiye Sahili’ndeki kazada 7 kişi yaralandıKerman: “İpsala’nın kalbi burada atacak”Güngör, "Kimlik Bilgilendirme Kanunu"nu değerlendirdiKeşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği kurulduŞikayetlerin yükseldiği Atatürk Bulvarı asfaltlanıyorGÜNEKAB Meclisi toplandıESTAB Meclisi olağanüstü toplandı
“Türk çiftçisinin ayağa kaldırılması lazım”

“Türk çiftçisinin ayağa kaldırılması lazım”

 

  • TMO’nun biran önce fiyat açıklaması gerektiğinin altını çizen Özkan, “Henüz yapılan bir çalışma yok. Bir an önce fiyatın açıklanması ve TMO’nun kapılarını açıp alım yapması gerekiyor. Çünkü geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntılar tekrar nüfus edebilir.” dedi.

MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Edirne İl Başkanı Hakan Özkan, yaptığı açıklamada; TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi)’nun fiyat açıklamamasını eleştirerek, fiyatların biran önce açıklanıp, alımlara başlaması gerektiğini kaydetti.

“TMO’nun kapılarını açıp alım yapması gerekiyor”

TMO’nun fiyat açıklamadığını ve kurumu göreve çağırdığını belirten Özkan, “Henüz yapılan bir çalışma yok. Bir an önce fiyatın açıklanması ve TMO’nun kapılarını açıp alım yapması gerekiyor. Çünkü geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntılar tekrar nüfus edebilir. Bu yıl da sıkıntı yaşamak istemiyoruz. Üreticilerimizden şikâyetler geliyor. Maalesef, 2-3 gün önce bakanımızın yaptığı açıklama bizleri çok üzdü. Bize göre; çiftçiye yapılmış bir tehdittir. Bu çok yanlış bir tutumdur. Tam hasat zamanı ‘Gıda maddeleri ile ilgili ithalatta KDV’yi sıfırlayıp, gıda ithalatı yapabiliriz’ gibi bir açıklama bizim çiftçimizi kalbinden vurmuştur. Mal tam hazır değerini buldu, çiftçimiz bu sene sıkıntı yaşamayacak gibi bir düşünceye sahipken böyle bir açıklamayla çiftçimiz derinden yaralandı. Çiftçimiz zaten para kazanamıyor. Bildiğiniz gibi Trakya toprakları Türkiye’nin en verimli topraklarıdır. Buna rağmen insanlar çiftçilikten kaçıyor. Türkiye’de şehir merkezlerinde yaşayan nüfus oranı yüzde 92 iken, Edirne’de yüzde 74’lerde devam ediyor. Edirne’deki çiftçilerimiz çiftçiliklerini devam ettirmeye çalışıyor ama maalesef bu politikalarla insanlarımız topraklarını satıp çiftçilikten vazgeçmek zorunda kalacak.” dedi.

“Türk çiftçisinin ayağa kaldırılması lazım”

Açıklamasına, “Gıda güvenliğimiz tehlike altındadır” diyerek, devam eden Hakan Özkan, şunları söyledi: “Burada yapılması gereken çiftçimize sahip çıkmak, desteklemek. Geçen yıl bakan bir açıklama yaparak mazota yüzde 50, tohuma da yüzde 40 destek verileceklerini söyledi ama piyasada konuşulan rakamlara baktığımızda bir hayal kırıklığı yaratacak gibi. Türk çiftçisinin ayağa kaldırılması lazım. Bugün Türkiye gıda maddelerini ithal etmek zorunda kalıyorsa uygulanan yanlış tarım politikaları yüzündendir. Çiftçimizi batırmak kimsenin işine gelmeyecektir. Gıda güvenliğimiz tehlike altında. Çiftçilerimizin birçok borcu var ve bu borçları ödemek çok zor. Altından kalkılacak gibi değil. Yapılan bazı çalışmalarda yetersiz. Çiftçimize destek olmalıyız. Bu politikalar böyle devam ederse, ithalata kapılar açılırsa çiftçimizi büyük büyük bir hayal kırıklığı bekliyor.”

“Çiftçimizi üzmeye kimsenin hakkı yok”

Şeker pancarı hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Özkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim çiftçimiz her zaman üzerine düşeni yapıyor. Fakat tarım politikaları çiftçimize yarayacak bir biçimde tanzim edilmiyor. Şeker pancarının destek kapsamına alınması gerekiyor. Çiftçimizi bu kadar üzmeye kimsenin hakkı yok. Çok yanlış bir uygulama. Biliyorsunuz Edirne’de 400 bin dönüm Trakya’da 1 milyon 200 bin dönüm arazi satılmış durumda. Bunlar geçen yılın rakamları. Bu böyle devam ederse bizim ne pancarımız kalacak, ne buğdayımız, ne de çeltiğimiz.”

(Deniz ÇİL)

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Gelibolu yolu üzerindeki kazada 2 kişi yaralandı

 

Keşan-Gelibolu yolu üzerindeki Evreşe Kavşağı yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

İddiaya göre; Gelibolu istikametinden Keşan'a gelen Tülay Alemdar yönetimindeki 10 BBP 74 plakalı otomobili Evreşe Kavşağı yakınlarına geldiği sırada, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yoldan çıktı. Kazada; sürücü Alemdar ile otomobilde yolcu olarak bulunan Fatma Latife Kalender yaralandı. Yaralılar, olay yerine gelen ambulans ile Keşan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Haber MERKEZİ

Sultaniçe’deki kazada 1 kişi yaralandı

 

Enez’in Sultaniçe Köyü’nde 25 Haziran 2017 tarihinde meydana gelen kazada 1 kişi hafif şekilde yaralandı.

Olay, saat 08.00 sıralarında meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre; M.I. isimli şahsın kullandığı “34 ZK …” plakalı aracı ile seyir halindeyken, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu yaya olarak ilerleyen M.Ö.’ye aracın sol dikiz aynası ile vurması sonucu şahıs hafif şekilde yaralandı.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

(Haber Merkezi)

Motosikletin metrelerce sürüklendiği kazada 2 kişi ağır yaralandı

 

Keşan-Gelibolu yolu üzerinde, 25 Haziran 2017 tarihinde, saat 10.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, devrilen motosikletteki 2 kişi ağır yaralanırken, kask parçalandı.

İddiaya göre; Keşan istikametinden Gelibolu yönüne giden Mehmet Can Korkut (17) yönetimindeki 34 LU 3351 plakalı motosiklet, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak duble yolu ayıran orta refüje çarparak devrildi. Devrilen motosiklette; sürücü Korkut ile arkasında yolcu olarak bulunan Niyazi Varlı (17) ağır yaralandı. Yaralılar, çağrılan ambulanslarla  Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak ameliyata alındı. Yaralıların sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Motosiklet yaklaşık 300 metre sürüklendi

Öte yandan, kaza sırasında kaskın biri parçalanırken, devrilen motosiklet ise yaklaşık 300 metre sürüklendikten sonra durabildi.

İlker GÜREL

Mecidiye Sahili’ndeki kazada 7 kişi yaralandı

 

 

Mecidiye Sahili yakınlarında geçen pazartesi günü, dört aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 7 kişi hafif yaralandı.

Keşan-Mecidiye Sahili yolu üzerinde, saat 14.00 sıralarında meydana gelen ve dört aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında Berivan Yılmaz, Aysel Bayrak, Nutfiye Özkılıç, Güler Yılmaz, Emrah Yılmaz, Sıla Yılmaz ve Abdullah Erdemci hafif şekilde yaralandı.

Yaralılar, çağrılan ambulanslarla Keşan Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. Jandarmanın olayla ilgili incelemesi sürüyor. 

(Haber Merkezi)

Kerman: “İpsala’nın kalbi burada atacak”

 

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, bayramın üçüncü gününde, basın mensuplarıyla bir araya gelerek yakın zamanda ihaleye çıkacak kapalı pazar yeri dükkânlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Dükkanlar, açık arttırma usulüyle satışa sunulacak”

Vatandaşların ve basın mensuplarının bayramını kutlayarak sözlerine başlayan Kerman, “İlçemizin hayali olan 7500 m2’lik kapalı pazar yerimizde bulunan 65 adet dükkanımızın satışı için bilgi vermek ve kamuoyunda değerlendirmek açısından bir toplantı yağma ihtiyacı duydum. Değerli vatandaşlarım, ilçemizin hayali olan kapalı pazar yerimizin dükkanları 18 Temmuz 2017 Salı günü, saat 10.00’da, İpsala Belediye Düğün Salonumuzda açık arttırma usulüyle satışa sunulacaktır.

Bu dükkanlardan almak isteyen vatandaşlarımız için,30 Haziran 2017 Cuma günü, saat 15.00’da, belediye meclis toplantı salonunda banka müdürlerimiz, esnaf sanatkarlar odamız ve belediye meclis üyelerimiz ile birlikte bir toplantı tertipleyeceğiz. Dükkan almak isteyen vatandaşlarımızın bilgi almak üzere bu toplantıya katılmaları onların menfaatine olacaktır.” dedi.

“Kapalı pazar yerindeki dükkanlar…”

Mehmet Kerman, kapalı pazar yerindeki dükkanlarla ilgili de bilgi vererek, şunları söyledi: “Dükkanlarımız doğalgazlı olup, hem üstten hem de yan duvarları mantolama sistemi yapılmış ve depreme dayanıklı mütemadi temel atılmıştır. Üzeri kapalı bir pazar yeridir. İlçemizin pazarı Çarşamba günleri yapılmaktadır. Bu alanda Çarşamba günleri bizim meşhur  pazarımız kurulduktan sonra, Cuma günleri de burada yöresel ürün pazarımız ve organik ürünlerin pazarlandığı bir alanı oluşturacağız. Aynı zamanda da ilçemizin trafik akışının daha rahat olması için pazaryerimizin kapalı alan kısmını da otopark olarak kullandıracağız.

Bunun yanında, hemen kısa bir zaman içerisinde de kapalı pazar yerimizin yanında altı yine otopark, üzeri iki bankanın gelebileceği ve iki büyük marketin burada işyerini açabileceği ofisler, bürolar ve üstünün kültür sarayı düşünüldüğü, tiyatro ve sinema salonlarının olduğu, aynı zamanda da büyük bir kapalı düğün salonunun yapılıp, yazın da üzeri açık düğün salonu olacağı inşaata en kısa zamanda bu alanda başlayacağız. Yani lafın kısası, İpsala’nın kalbi burada atacaktır.

Bunun için, yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız; kira öder gibi buradan dükkan almanızı tavsiye ediyorum. Bana güvenin, inanın, pişman olmayacaksınız.”

“Kredi kolaylığı…”

Kerman, sözlerini şöyle tamamladı: “Kapalı pazar yerinde bulunan dükkanların üzerlerine metrekare ve fiyat bilgilerinin yapıştırıldığını, dükkan almak isteyen esnaf ve vatandaşlara bankaların 10 yıla kadar vadeyle, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan 5 yıla kadar vadeyle kredi kolaylığı sağlanacağını belirterek, bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almanız için 30 Haziran 2017 Cuma günü yapacağımız toplantıya katılmanızı diliyorum.”

(Haber Merkezi)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar

250x250