Son Dakika
Av tüfeği ile intihar ettiZiraat Odası Tarım Danışmanlığı Birimi görevlilerinden önemli uyarı: "Çiftçilerimiz hastalığı önlemek için bugünlerde kök boğaz ilaçlaması yapmalıdır"“Doktor açığını kapatmak için mücadele ediyoruz”Hizmetiçi eğitim verilen muhtarlara devlet eliyle sağlanan ücretsiz hizmetlere vurgu yapıldıKeşan Belediyesi'nden askere gidecek gençlere Asker Destek Paketi...Alkollü servis sürücüsünün sözleşmesi feshedildi“Doğal gaz abone sayısı, 16 bin 500 seviyelerine ulaştı”Balcılar: “Çiftçilerin yaş ortalaması 59’a yükseldi”Keşan TSO meclis ve yönetimi İYİ Parti yönetimini ziyaret ettiOtobüs kazalarının önlenmesine yönelik toplantı yapıldı
Temiz Keşan Derneği Başkanı Ekin Öztürk: "Halkın zararına olacak her şeyin karşısında duracağız"

Temiz Keşan Derneği Başkanı Ekin Öztürk: "Halkın zararına olacak her şeyin karşısında duracağız"

Keşan'da, özellikle hava kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla 2016 yılında kurulan Temiz Keşan Derneği'nin olağan genel kurulu geçtiğimiz gün yapılırken, göreve gelen yeni yönetim, kurucu üyeler ile birlikte 12 Şubat 2020 tarihinde basın toplantısı düzenledi.

Saat 18.30 sıralarında, Keşan'daki bir otelde başlayan basın toplantısına; Temiz Keşan Derneği'nin kurucu üyeleri ile göreve getirilen yeni yönetim katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan Temiz Keşan Derneği'nin kurucu üyelerinden Barış Hasan Serin, kısa zaman içinde 2 bin 367 üye ile Edirne’de oda ve borsalar haricinde en büyük sivil toplum kuruluşu haline geldiklerini dile getirerek, "Temiz Keşan Derneği’nin kurucu yönetim kurulu ve yeni yönetim kurulu üyeleri olarak, Keşan halkını saygı ile selamlıyorum. Bugün burada amacımız, yeni yönetimimizle buluşmaktı. Derneğimizin kısa özetini geçmemiz gerekirse, 2016 yılında hep beraber otururken, yaşadığımız bölgede, geleceğimiz için ne yapabileceğimizi istişare ettik. Temiz bir çevreyi nasıl sağlarız diye düşünürken, İstanbul’da bulunan Keşanlı yönetici ve işadamları derneği ile beraber, Temiz Keşan Derneğini kurmaya karar verdik. Ve derneğimizin kuruluşunu yaptık. Çok kısa bir sürede arkadaşlarımızın desteği ile beraber, 2367 üyesi olan bir dernek haline geldik. Bugün baktığımızda bölgemizde resmi kurumlar haricindeki en büyük STK durumuna geldik. Toplantılar ve eğitimler yaptık. Milli eğitim bakanlığının desteğini aldık, resmi kurumları bir araya getirdik. Amacımız sadece havayı temizlemek değil, hava toprak ve sudan herkesin en iyi şekilde faydalanmasını sağlamak. Daha iyi bir Keşan adına çok çalıştık. Bundan sonra da doğalgazın gelmesi için katkı sağladık. Havamız hala istenilen temizliğe ulaşmadı ve bunun için çaba sarf ediyoruz. Toprak ve suya da önem vereceğiz. Bu aşamada kurucu üyelerimize ve yönetim kurumumuza teşekkür ediyorum." dedi.

Kef: "Hastalıkların oluşumunda yer altı sularının kirliliği ciddi bir önem taşıyor"

Temiz Keşan Derneği’nin kurucu üyelerinden olan Kemal Kef de, eğitimsel ve sağlık ile ilgili her konuda yeni yönetime destek için hazır olduğunun altını çizerek, "Çeşitli toplantılar yaptık, çeşitli konferanslar ve eğitimler düzenledik. Televizyon programlarına gittik, radyolarda çalışmalar yaptık, gazetelere çeşitli yazılar yazdık ve amacımızı duyurmaya çalıştık. Halkımız en çok sağlıktan etkileniyor ve sağlığı önemsiyor. Sağlığımız için temizliğin önemini hep vurguladım. Halkımız, çevre bilincine ulaşmaya başladı. İki yıldır üniversitede ders veriyorum ve ders verdiğim üniversitede de öğrencilerden bir ekip oluşturdum. Bir takım tiyatral girişimlerde bulunduk. Halkın düzeyine çalışmalarımızı ulaştırmayı başardık. Sayın başkanımızın da çok büyük katkıları oldu. Yönetim olarak herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Başlarda işimiz çok zordu ve başarılı olacağımıza kimse inanmıyordu. Fakat sonuçta bunun işe yarayacağını bildiğimiz için mücadele etmeyi bırakmadık. Bazen de sert eleştiriler aldık. Tek amacımız toplumumuzu sağlıklı bir çevreye kavuşturmaktı. İnandık ve ciddi bir yol aldık. İlçemize doğalgazın gelmesi için ciddi bir mücadele verdik. Biz hiçbir fikrin uzantısı değiliz. Biz temiz çevre ve sağlık için buradayız. Her görüşten de üyemiz var. Artık bir yenilenme sürecindeyiz. Taze bir azim söz konusu ve çalışmalarımız daha da ileriye taşınacak. İlgilendiğimiz şey sadece hava temizliği değil. Su kirliliği de bizim için önemli. Tarım alanıyız ve toprak kirliliği de bizim için çok önemli. Hastalıkların oluşumunda yer altı sularının kirliliği ciddi bir önem taşıyor. Hastalıkların arttığını görüyoruz. Yeni üyelerimizin de desteğini bekliyoruz ve yeni yönetimimize de başarılar diliyoruz." diye konuştu.

Mercan: "Bir kişinin 70 kazan yaktığı gibi rakamlar da gördük"

Toplantının devamında, Temiz Keşan Derneği eski Başkanı Tolga Mercan söz aldı. Dernekte görev alan tüm yönetimin, bu işin bir parçası olduğunu vurgulayan Mercan, şunları söyledi; "Keşanlıların Keşan’a sahip çıkması için kurulan bir dernekle işe başladığımız için, burada ne sağ ne sol, ne ileri ne geri, hiçbir şey düşünmeden sadece Keşan için fayda sağlamaya çalışıyoruz. İnsanların ne düşündüğünden çok, kendimizin ne yapacağını düşünerek bu işe başladık. Önce eğitimle ilerledik. Eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili çalışmalar yaptık. Kendilerine çok teşekkür ederiz. Doğal gazın gelmesi ile ilgili çok ciddi bir görev üstlendiğimizi düşünüyorum. ‘Sadece biz yaptık’a da gelmesin sözlerimiz. Çözümün bir parçası olduk. Bir amaç uğruna mücadele ettik. Üniversitelerden hocalarımız eğitimler verdi. Kalorifer yakan arkadaşların kazanlarının sayıları ile ilgili araştırmalar yaptık ve ürkütücü rakamlarla karşılaştık. Bir kişinin 70 kazan yaktığı gibi rakamlar da gördük. Geçmişte yapmış olduğumuz çalışmaların da Keşan’ın havasının temizlenmesine ciddi katkı sağladığını gözlemledik. Bu iş bir bayrak yarışı, biz Keşan için elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Bizim çektiğimiz hava kirliliğini, çocuklarımız çekmesin diye yola koyulduk. Bundan sonra da yeni arkadaşlarımızla da devam edeceğiz. Bayrağı devrederken, çok daha güzel çalışmaların yapılacağını biliyoruz. Sizlere de destek olmaya hazırız ve yanınızda duracağımıza dair söz veriyoruz. Biz ilk 100’ü koştuk, devamını çok daha iyi koşacağınıza dair inancımız tamdır. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teker teker teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. İkinci 100 metre için başkanımıza güveniyoruz ve desteğimiz yanınızda. Başarılar diliyorum."

Öztürk: "Bundan sonra da FSRU’dan tutun da kumsalların kiralanıp betonlaşmasına engel olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz"

Yapılan genel kurulda Temiz Keşan Derneği Başkanlığı görevine getirilen Ekin Öztürk, geçmiş dönemde görev yapanların deneyimlerinden de yararlanacaklarını ifade ederek, "Bu derneğin kuruluş aşamasından beri Tolga Mercan’ın yanındaydım. Heyecanımı tahmin edemezsiniz. Diğer Yönetim Kurulu arkadaşlarımın da aynı heyecanı taşıdığını biliyorum. Ben astım hastalığını geçirdiğim için temiz havanın ne kadar önemli olduğunu en iyi bilen insanlardan birisiyim. Dernek, gönüllülük esasıyla ilerleyen bir oluşumdur. Bu bağlamda biz de üzerimize düşeni yapacağız. Bu derneğin birer çalışanlarıyız, sonra üyeleriyiz. Yönetimimizde avukatlardan tutun da çevre ve ziraat mühendislerine kadar işin ehli kişileri bulunduruyoruz. Keşan’a faydalı olan insanlar yönetimimize alındı. İlerleyen süreçte yönetimi tanıtmak amacıyla basın açıklamaları düzenleyeceğiz. Keşan’ın doğal gaz sorunu halloldu. Fakat hava seviyesi için çalışmalarımız devam edecek. Toprak su ile ilgili de çalışmalarımız devam edecek. Tolga Bey ve yönetimi bayrağı bize devretti. Destekleri bizler için gerçekten çok önemli. Bu derneğin kurucuları, insanlar şikayet ederken, ellerini taşın altına koyabilmiş insanlardır. Keşan halkı olarak eski yönetime ve kurucu başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da FSRU’dan tutun da kumsalların kiralanıp betonlaşmasına engel olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Halkın zararına olacak her şeyin karşısında duracağız. Bu oluşumların Çevremize ve sağlığımıza nasıl zararlar vereceği ile ilgili bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğiz. Gündemi takip edeceğiz ve bunlarla ilgili yapılacak ne varsa yapmaya hazırız. Sık sık bir araya geleceğiz ve halkımızı bilgilendireceğiz. Bize bu görevi layık gören herkese teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

Yönetim Kurulu...

Toplantı, eski ve yeni yönetimler arasında fikir alışverişinin ardından sona erdi. Öte yandan, yapılan genel kurulda Temiz Keşan Derneği'nin Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Yönetim Kurulu Başkanı: Ekin Öztürk, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Özge Kuru Tutal, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri: Deniz Kalfa Günay, Yönetim Kurulu Muhasip: Onur Durmaz, Yönetim Kurulu Üyesi: Birkan Belen, Denetim Kurulu Başkanı: Serbay Aksu, Denetim Kurulu Üye: Barış Hasan Serin, Denetim Kurulu Üye: Kemal Ayaroğlu.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Av tüfeği ile intihar etti

* Av tüfeği ile intihar eden Keşan Belediyesi'nden emekli işçi R.E., yaklaşık 1 hafta sonra çocuğunun yanından dönen eşi tarafından bulundu.

Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Kantarcı Sokak'ta bulunan 2 katlı evin giriş katında oturan R.E. (52), evinin banyo bölümünde av tüfeği ile intihar etti.

İddiaya göre; yaklaşık 1 haftadır çocuğunda kalan A.E.,Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Kantarcı Sokak'ta bulunan evine döndü. İçeri giren A.E., eşi R.E.'yi, kanlar içerisinde banyoda hareketsiz halde yatarken gördü. Evden çıkarak yardım isteyen A.E.'nin sesini duyan komşuları, durumu polise ve sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen polis çevrede güvenlik önlemi alırken, sağlık ekipleri de yaptığı kontrolde R.E.'nin hayatını kaybettiğini belirledi. Evde inceleme yapan Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, R.E.'nin av tüfeği ile koltuk altından ateş ederek intihar ettiğini tespit etti. Eşini kanlar içerisinde cansız halde gördükten sonra fenalaşan A.E., ambulans ile kaldırıldığı Keşan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. R.E.'nin cenazesi, Cumhuriyet Savcısı'nın incelemesinin ardından otopsi için Keşan Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Ziraat Odası Tarım Danışmanlığı Birimi görevlilerinden önemli uyarı: "Çiftçilerimiz hastalığı önlemek için bugünlerde kök boğaz ilaçlaması yapmalıdır"

Keşan Ziraat Odası Tarım Danışmanlığı Birimi görevlileri Ziraat Mühendisleri Duygu Öz, Sergen Marangoz ve Tanju Kahraman, ekili alanlarda yaptıkları incelemelerde tespit ettikleri kök boğaz hastalığı ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Bölgedeki ekili alanlarda incelemeler yapan Öz, Marangoz ve Kahraman, kurak ve ılık geçen kış mevsiminin, kök boğaz hastalığı için uygun zemin hazırladığını belirterek, "Bu yıl kış mevsiminin ılık ve kurak geçmesi sebebiyle sıcaklıkların arttığı bu günler de kök boğaz hastalığı görülmese bile koruyucu amaçlı kök boğaz ilaçlaması yapılması gerekmektedir. Tahıllarda büyük problemlere neden olan toprak kökenli, kök ve kök boğaz çürüklüğü hastalığına dünyada ve Türkiye'de yoğun şekilde rastlanmaktadır. Hastalık bitkinin normal yaşam faaliyetlerini sürdürmesini engel olur. Bitkiye giriş yaptığı yerlerde çeşitli  bölgelerde, renkte ve şekillerde lekeler oluştururlar. Hastalık genelde erken dönemde çimlenen buğdaylarda, tarlanın bazı bölümlerinde alan alan sararıp ölmesine neden olabilir. Kardeşlenme dönemi ve sapa kalkma dönemlerinde hastalık; bitkinin ana gövdesinde toprak içinde kalan sapta veya toprağa yakın üst bölgelerinde, en dış kından başlayan, koyu kahve lekeler ve çürümeler şeklinde kendini gösterir. Oluşan lekelerin boyutları hastalık seyrine göre değişebilir. Hastalık oranı yüksek ve şiddetinin durumuna göre bitkilerde renk açılması, cılızlaşma, boş beyazlaşmış başak çıkartma görülebilir. Hastalık şiddeti çok yüksek ise kök bölgelerinde çürüyen yerlerden bitkiler yatabilir." dedi.

"Çiftçilerimiz hastalık ile mücadele edebilmek için: derine ekim yapmamalı"

Hastalık etmenlerinin, toprakta organik madde arasında ya da hasat sonrası kalan bitki artıkları arasında 3 yıla kadar canlı kalabildiğinin altını çizen Duygu Öz, Sergen Marangoz ve Tanju Kahraman, şunları söyledi; "Tohum, rüzgar, su, veya toprak işleme araçları ile bulaşma olabilir. Ilık kurak geçen kışlarda hastalık riski artar. Çiftçilerimiz hastalık ile mücadele edebilmek için: derine ekim yapmamalı, aşırı azotlu gübrelemeden kaçınmalı, hastalığa dayanıklı çeşitler tercih edilmeli. Çiftçilerimiz hastalığı önlemek için de bugünlerde kök boğaz ilaçlaması yapmalıdır."

Haber: İlker GÜREL

“Doktor açığını kapatmak için mücadele ediyoruz”

AK Parti Edirne Milletvekili ve MKYK Üyesi Fatma Aksal yaptığı açıklamada; Keşan’da ve bölgede yaşanan doktor açıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Doktor yetiştirmek, hastane yapmak kadar kolay değil”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile geçen hafta içerisinde görüştüklerini hatırlatarak, sözlerine başlayan Aksal, şunları söyledi: “Sağlık Bakanımızla görüşmelerimizde, Edirne ve ilçelerindeki sağlık yatırımları ile sağlık hizmetleri konusunda görüştük. Doktor taleplerimizi kendisine ilettik. Doktor atamaları, Edirne il merkezi olarak yapılıyor ve dağılımı da il merkezinden yapılmaktadır. İl düzeyinde bakıldığında, Edirne çok kötü durumda değil. Ama hastanelere dağılımı konusunda biraz sıkıntı var. Edirne geneline ve Keşan’a daha fazla doktorun gelmesi çalışıyoruz. Bakanımızla, Edirne’yle ilgili gerekli değerlendirmeleri yaptık. Bu işin takipçisiyiz. Ama doktor yetiştirmek, hastane yapmak kadar kolay değil. Türkiye’nin dört bir tarafına çok güzel hastaneler yaptık ama aynı hızla doktor yetiştirilemiyor. Pazar günü Keşan Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek, başhekimimizle görüştük. Doktor açığımızı en yakın zamanda kapatmak için mücadele ediyoruz.”

“Yakın zaman içerisinde birkaç tane uzman hekim ataması yapılır diye ümit ediyorum”

“CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İpsala Devlet Hastanesi’ndeki uzman doktor açığını dile getirmişti. Bu konuda ne söylemek istersiniz?” şeklindeki soruya cevap veren Fatma Aksal, sözlerine şöyle devam etti: “Uzman doktorun olmasını gönlümüz arzu ediyor. Her alanda uzman doktorlarımız olsun. Ama her yerde uzman doktorun olması mümkün olmuyor. İpsala daha küçük ve acil vak’alara müdahale edecek hastane niteliğindedir. Keşan Devlet Hastanesi ne kadar güçlenirse, İpsala Devlet Hastanesi de, o kadar güçlenecektir. İnşallah yakın zaman içerisinde birkaç tane uzman hekim ataması yapılır diye ümit ediyorum.”

“Edirne’ye daha iyi hizmet etmek için gece-gündüz çalışıyoruz”

Keşan’a kurulması planlanan Gıda İhtisas OSB’deki çalışmalar hakkında da, bilgi veren Aksal, sözlerini şöyle tamamladı: “OSB’nin temelini inşallah yakın zamanda atarız. OSB’de çalışmalar istediğimiz hızda gidiyor. Herhangi bir sıkıntı yok. Yakından takip ediyoruz. Sadece OSB’yi değil; Edirne’ye yapılacak tüm yatırımları yakından takip ediyoruz. Hızlı tren projesi de, istediğimiz gibi gitmektedir. Edirne’ye ve Edirne’de yaşayanlar daha iyi hizmet etmek için gece-gündüz çalışıyoruz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Hizmetiçi eğitim verilen muhtarlara devlet eliyle sağlanan ücretsiz hizmetlere vurgu yapıldı

Edirne Valiliği tarafından, Keşan'daki merkez, belde mahalle muhtarları ile köy muhtarlarına yönelik olarak dün düzenlenen hizmetiçi eğitim toplantısında, kurumların sağladığı ücretiz hizmetler hakkında detaylı bilgiler verildi.

Saat 11.00 sıralarında, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Derviş Günday Eğitim Salonu'nda başlayan toplantıya; Edirne Valiliği İdare ve Denetim Müdürü H. Hülya Erdoğan, Keşan Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Hasan Boz ile Edirne Halk Sağlığı Hizmetleri, TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü, YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) yetkilileri ile Edirne İl Genel Meclisi'nin AK Partili Üyesi İsmail Keleş ve muhtarlar katıldı. 

YEDAM'ın uyuşturucudaki desteğine dikkat çekildi

Toplantı, YEDAM personeli Sosyal Hizmet Uzmanı Asude Türkdoğan tarafından, YEDAM tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmesiyle başladı. Özellikle uyuşturucu konusunda yapılan çalışmalara dikkat çeken Türkdoğan, YEDAM'ın bu konuda, tedavi, yol ücretleri gibi ciddi çalışmalar hakkında muhtarları bilgilendirdi. Bu konuda söz alan Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, YEDAM'ın Keşan'da da kurulması gerektiğini ve burada İpsala ile Enez'e de hizmet vererek, uyuşturucu konusunda başarı sağlanacağını kaydetti. Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, da Keşan'da en çok uyuşturucu vakasının mahallesinde yaşandığını dile getirerek, "Bu konuda tedavi amacıyla birçok yere gittik. Ancak sadece tedavi görenin ücreti ödeniyor. Dolayısıyla zaten maddi gücü olmayan bu kişilerin yanında kimse kalmıyor. Tedavi gören kişi de birkaç gün kaldıktan sonra çıkıyor ve dönüş parası bulmaya çalışıyor. Uyuşturucunun tedavisinde başarı için tedavinin sürekliliği şart. Biz bu konuda birçok defa ilgili mercilerle görüştük ancak değişen bir şey olmadı. Uyuşturucu denen illet ile her yerde mücadele edilmeli." dedi. Asude Türkdoğan da, YEDAM ile irtibata geçilmesi durumunda gerekli desteğin sağlandığını vurguladı.

İçme suyu tahlil sonuçlarında her eksik parametre başına 22 bin TL ceza...

Toplantının devamında bilgilendirmede bulunan Edirne Halk Sağlığı Merkezi Başkan yardımcısı Dr. Onur Çakar, içme suyunun önemine dikkat çekerek, özellikle köylerdeki içme suyu depolarının son derece titizlikle korunması gerektiğini, yapılacak tahlillerden çıkacak her bir eksik parametre başına 22 bin TL cezai işlem uygulandığı bilgisini verdi. Sivrisinek ile mücadele ve Gelişen Anne Baba Okulu hizmetlerin hakkında da detaylı bilgilendirmede bulunan Çakar, özellikle ücretsiz olarak verilen Gelişen Anne Baba Okulu hizmetinin önemine dikkat çekerek, bu, Obezite Okulu, KETEM ve KETEM gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanmak için Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü ile irtibata geçilmesinin yeterli olacağını söyledi.

Açık Kapı ile direkt ve üst düzeyde iletişim...

Öte yandan, toplantının devamında, İçişleri Bakanlığı bünyesinde hizmet veren "Açık Kapı" uygulaması ile sorunların, doğrudan valilik bünyesinde oluşturulan "Açık Kapı Masalarına" iletilebileceği bildirildi. Elektronik olarak ya da valilik ve kaymakamlıklarda bulunan "Açık Kapı" birimlerine yazılı olarak taleplerin iletilebileceği ve yapılan başvuruların süreç ve sonuç bilgileri kısa mesaj ile başvuru sahibine bildirildiği kaydedildi. Toplantı, muhtarlardan gelen soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Keşan Belediyesi'nden askere gidecek gençlere Asker Destek Paketi...

Askere gidecek gençlere asker destek paketi uygulaması hayata geçirilirken, şehrin yöneticileri askerlik öncesi gençlerle yemekte buluştu.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun vizyon projeleri arasında yer alan, Keşan Belediyesi’nde ilk kez hayata geçirilen, askere giden her gence "Asker destek paketi" verilmesini içeren proje dün başladı. Keşan Kaymakamlığı, Keşan 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Askerlik Şubesi Başkanlığı ile ilgili kurumların destek verdiği projeyle ilgili olarak askere gidecek gençlerle öğle yemeğinde bir araya gelindi. Yemeğe; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Barış Ulucanlı, Askerlik Şubesi Başkanlığı’ndan Kıdemli Başçavuş Özgür Çevik, Keşan Belediye Başkan Yardımcıları; Yakup Balcı, Nuran Uslu, Mustafa Altay, Mücahit Erdoğan, belediye meclisi üyeleri ve askere gidecek gençler katıldı.

Helvacıoğlu: "Askerlik herkesin hayatında bir dönüm noktasıdır"

Yemekte protokol tarafından, birliğine teslim olmaya hazırlanan gençlere Türk Bayrağı ve kişisel bakım ürünlerinden oluşan asker destek paketi hediye edildi. Vatani görevini yerine getirmek üzere kışlalarına gidecek olan askerlerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Vatani görevleri için askere gidecek evlatlarımızın coşkusunu ve sevgisini paylaşmayı vazife kabul ediyoruz. Bu anlamda; şubat ve mart olmak üzere iki dönemde askere gidecek gençlerimizi uğurluyoruz. Vatan evladı gençlerimiz ile bir araya gelerek bir moral yemeği organize ettik. Askerlik herkesin hayatında bir dönüm noktasıdır. Vatani görevi tamamladıktan sonra hayatımızın rengi, gidişi ve akışı değişiyor. Askerde, hayatınız boyunca anlatacağınız hikayelere sahip olmaya başlıyorsunuz. Daha da önemlisi, hayatınızın dönüm noktasını başlatıyorsunuz. Bundan sonra hayatınızın akışı askerlik öncesi, askerlik sonrası diye anılmaya başlanıyor. Bu genç kardeşlerimizde vatani görevlerine giderken yalnız değiller. Devletimiz, milletimiz, aileleri ve belediyemiz onların yanında ve arkasında. Allah’ın izniyle vatan için gidecek ve sağ salim de geri dönecekler. Biz de bugün birbirinden değerli bu vatan evlatlarımıza içinde kişisel malzemelerin bulunduğu asker çantamızı hediye ediyoruz. Evlatlarımıza hayırlı tezkereler diliyoruz. Ne Mutlu Türk’üm diyene…” dedi.

Çevik: "Askerlik çok önemli ve kutsal bir görevdir"

Helvacıoğlu’nun ardından Askerlik Şubesi Başkanlığı’ndan Kıdemli Başçavuş Özgür Çevik konuştu. Güzel bir organizasyon içinde olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını anlatan Çevik, “Türk Silahlı Kuvveleri, mazisi şan ve şerefle dolu bir kurumdur. Türk milletinin gözbebeği bir kurumda birer nefer olacaksınız. Askerlik çok önemli ve kutsal bir görevdir. Devletimize ve milletimize layığıyla hizmet edeceğinize olan inancım tamdır. Hepinize hayırlı görevler diliyorum.” şeklinde konuştu.

Özder: "Belediye Başkanımız da sağ olsun gerekli desteği verdi"

Askerliğin insan hayatı için çok önemli bir vazife olduğunun altını çizen Özder, şunları söyledi: “Tüm kurumlarımızla işbirliği içinde askere gidecek gençlerimizle biraraya geldik. Belediye Başkanımız da sağ olsun gerekli desteği verdi. Sizlere moral desteği vermek için buradayız. Tüm gençlerimize vatani hizmetlerinde başarılar, hayırlı tezkereler diliyorum.” Askerlik görevini yerine getirecek gençler adına konuşan Hasan Molla da askerlik görevini yerine getirecek olmanın heyecanı, mutluluğu ve gururunu yaşadığını belirterek organizasyonda emeği geçen tüm kurumlara asker arkadaşları adına teşekkür etti. Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar