Son Dakika
Çam fıstığı kozalağı dalında satışı yapılacakOrman İşletme Müdürlüğü akaryakıt alımı yapacakTeşhir ve tanzim malzemesi alınacakGaytancıoğlu, Trakya Birlik yönetimine seslendi: "Bir an önce kar paylarını açıklasınlar ve ortakları ile paylaşsınlar"Polis ve zabıta Otogar'da hem denetim hem uyarı yaptıEmniyet ve belediyenin halı saha takımları sahaya "Kadına Şiddete Hayır" pankartı ile çıktıYeni kurulan Sosyalist Cumhuriyet Partisi'nin Keşan Temsilcisi Bahri Vatan olduYöresel ürünler Keşan TSO ve Edirne Belediyesi'nin işbirliğinde tanıtıldı-Hayvancılık desteklemelerine ilişkin usul ve esaslar belirlendiAsfaltın çöktüğü caddede yama çalışması yapıldı
“Tekirdağ açıklarında beklenen depremden Saros Körfezi daha fazla etkilenebilir”

“Tekirdağ açıklarında beklenen depremden Saros Körfezi daha fazla etkilenebilir”

Jeofizik Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Hakan Balcı yaptığı açıklamada; Tekirdağ açıklarında beklenen depremin Keşan’a etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Uzmanlar Tekirdağ açıklarında deprem bekliyor”

Türkiye’deki bazı uzmanların Marmara Bölgesi’nde yaşanması beklenen büyük depremin Tekirdağ’da olacağına yönelik söylemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Balcı, şunları söyledi: “İzmir’de yaşanan büyük depremin ardından yaşanan sorun yeniden gündeme geldi. Türkiye’nin deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde, özellikle doğuda batıya doğru bir depremin geldiğini gördük. Bu fay üzerinde yine deprem beklentisi bulunuyor. Özellikle kurulan sismograf ağlarıyla birlikte, alınan düzenli ölçümler sayesinde bazı deprem noktacıklarının belirli noktalarda toplandığını görüyoruz. Bu durumda, oranın hareketli ve kırılmaya karşı hassas olduğunu, gerilmelerin arttığını göstermektedir. Depremcikler, hangi fay üzerinde yoğun şekilde varsa, oranın canlı bir fay hattı olduğunu gözlemliyoruz. Bilim adamları son süreçte, sismograflardan aldığı kayıtlara baktığında, Tekirdağ açıklarında depremciklerin oluştuğunu görüyoruz. Bundan ötürü de, uzmanlar Tekirdağ açıklarında deprem beklediklerini açıklıyor.”

“Depremin ne zaman olacağını bilemeyiz ama nerede olabileceğini bilebiliyoruz”

Hakan Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilim adamları, 1999 yılında yaşanan depremden sonra 30 yıl içerisinde depremin yaşanabileceğini dile getiriyordu. Depremin ne zaman olacağını önceden bildiren bir sistem yok ama nerede olabileceğini bilebiliyoruz. Küçük sarsıntıların toplandığı bölgelerden çekilmemiz gerekiyor. O bölgelerde, yaşanacak depremin yaklaştığını öngörebiliyoruz. 1912 yılında Şarköy Mürefte depremi yaşanmıştı. Mürefte ve Tekirdağ açıkları hassas bir bölgedir. Buralara dikkat edilmeli. Deprem öldürmez, binalar öldürür. Bundan ötürü de, 1999 yılından önceki yapıların yenilenmesi gerekiyor. Bunu en son İzmir depreminde de, gözlemlemiş olduk.”

“Saros Körfezi daha fazla etkilenebilir”

Tekirdağ açıklarında beklenen depremin Keşan’a etkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan ile Tekirdağ arasında belli bir mesafe var. Özellikle Keşan’ın yapısal anlamda taşın üzerinde kurulu ve yüksekte olması bize büyük bir avantaj sağlıyor. Bu durum, depremin şiddetini azaltacaktır. Ancak, yumuşak zemin üzerine inşa edilmiş binalara dikkat edilmeli. Özellikle Saros Körfezi’nde, 1999 yılından önce yapılan binaların elden geçirilmesi gerekiyor. Zemin özelliklerinden ötürü Saros Körfezi daha fazla etkilenebilir. Deprem gerçeğiyle yaşamayı öğreneceğiz.”

HABER: DENİZ ÇİL

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Çam fıstığı kozalağı dalında satışı yapılacak

Hava Kuvvetleri Komutanlığı 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığı çam fıstığı kozalağı dalında satışı için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; tahmini 52.750 kilogram çam fıstığı kozalağı (dalında) satışı yapılacak.

İhale, 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığı İhale Komisyon Başkanlığı Çanakkale Asfaltı Bandırma/BALIKESİR adresinde 21 Aralık 2021 tarihinde, saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/897316/endustriyel-urunler/tarim-ve-orman-urunleri/cam-fistigi-kozalagi-dalinda-satisi-yapilacaktir

Orman İşletme Müdürlüğü akaryakıt alımı yapacak

Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü akaryakıt alımı için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; 10.000 litre motorin (diğer katkılı), 80.000 litre motorin, 4.000 litre 95 oktan benzin alımı yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 30 Aralık 2021 – 10.00, e-tekliflerin açılacağı adres ise Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü, Müdür Yardımcısı Odası olarak açıklandı.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/897532/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/kirklareli-ili-demirkoy-ilcesi-orman-isletme-mudurlugu-tarafindan-akaryakit-alimi-yapilacaktir

Teşhir ve tanzim malzemesi alınacak

Kırklareli İl Özel İdaresi teşhir ve tanzim malzemesi alımı için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Teşhir Tanzim İşi 2'inci etap mal alımı yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 29 Aralık 2021 – 10.00, e-tekliflerin açılacağı adres ise; Kırklareli İl Özel İdaresi Hizmet Birimleri Binası-Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak açıklandı.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/897938/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/teshir-ve-tanzim-malzemesi-alinacaktir

Gaytancıoğlu, Trakya Birlik yönetimine seslendi: "Bir an önce kar paylarını açıklasınlar ve ortakları ile paylaşsınlar"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, başta ayçiçek yağı olmak üzere son zamanlarda temel gıda ürünlerine yapılan zamlara dikkat çekerken, Trakya Birlik yönetiminin, kar payını biran önce açıklaması gerektiğini ve ortakları olan üreticileri bu kar payını ödemeleri gerektiğini söyledi.

Gaytancıoğlu, pandemi nedeniyle dünya genelinde sıvı yağa olan talebin arttığını ve bu talep artışı nedeniyle fiyatlarında yükseldiğine dikkat çekerek, "Hasat zamanı üreticimize iyi bir fiyat verelim ve böylece üreticimiz daha fazla ayçiçeği üretimi sağlayacağını söyledik. Üretimler kuraklık ve verim kayıpları nedeniyle azaldı.  Dünyada yağa olan talep pandemi ile birlikte artmıştı ve daha da artıp fiyatlar yükselecek. Geçtiğimiz yıllarda 350 – 360 dolar olan ayçiçeği 760 – 800 dolarlara çıktı. Onun için biz üreticiye 6 bin lira fiyat istemiştik ama onlar 5 bin 10 lira verdiler. Üretici 5 lira 20 kuruştan ürününü sattı ama şimdi ise fiyat 10 lira oldu. 1 yıldan beridir ayçiçek yağı marketlerde zam şampiyonu." dedi.

"İthalatla bu iş dönmez ve dönmediğini de görüyoruz"

Türkiye'de vatandaşların ayçiçek ve zeytinyağını daha fazla kullandığını belirten Okan Gaytancıoğlu, "Türk halkının damak zevki ayçiçek yağına yönelik. Pamuk, soya, mısır özür veya konola yağı gibi hangi yağı getirirsen getir bunları tüketmedi.  Türk tüketicisi olan 83 milyonun damak zevki hiçbir şekilde bu yağlara yönelmedi. Türk insanı ayçiçek yağı ve zeytinyağı tüketmek istiyor. Zeytinyağı zaten pahalı. Kızartmalarda ve yemeklerde ayçiçek yağı tüketiyor. Pandemiden de yararlanarak bizim Rusya ve Ukrayna gibi dünyaya yağlı tohumlu bitkiler satıp para kazanmamız lazım. Para kazanmayı bırak yağa ödediğimiz fatura artıyor ve tüketicimizin de ödediği bedel artıyor. 2020’nin Ocak, Şubat ve Mart ayında yani pandeminin yoğun olduğu dönemlerde bile 1 litre yağ 7 – 8 lirayken şimdi 30 lirayı aştı. Ayçiçek yağı şuanda altınla yarışıyor. Aslında üretimimizde 300 bin ton arttı. 1 milyon 300 bin tondan 1 milyon 600 bin tona çıktık ama bizim ihtiyacımız yaklaşık 2,5 - 3 milyon ton arasında değişiyor. İthalatla bu iş dönmez ve dönmediğini de görüyoruz. Bunun tek bir çaresi var o da üretmek. Çünkü bizim talebimiz gibi dünya ülkelerinin de yağa olan talebi artıyor. Çünkü üretim düşüyor ve üretim düştükçe talep sabit olduğu zaman bile fiyatlar yükselir. Bu ekonominin temel kuralıdır." diye konuştu.

"Şuan ki destekleme primini 50 kuruştan süratle 1 liraya veya 1,5 liraya çıkartalım"

Tarım ve Orman Bakanlığı'na, ayçiçeği destekleme primlerinin yükseltilmesi konusunda seslenen Okan Gaytancıoğlu, "Tarım Bakanı'nı bir kez daha uyarmak istiyorum ama bir şey anlamıyorlar. Hiçbir şekilde ilerleme yok. Şuan ki destekleme primini 50 kuruştan süratle 1 liraya veya 1,5 liraya çıkartalım. Üreticimize ayçiçek üretmek cazip olsun. Çünkü ayçiçek üretmekle kalmayıp aynı zamanda bunun küspesi de var ve küspesini de hayvan yemi olarak kullanıyoruz. Ayçiçeği, az gübre tüketen bir bitki. Şuan ki gübre fiyatlarının yüksekliğine baktığımızda diğer bitkilere göre daha az gübre kullanılmasını sağlıyor. Bizim açığımızı kapatarak öncelikle kendimize yeterli olmamız lazım. Hükümet harıl harıl Katar'a, Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidiyor. Kavgalı olduğumuz ülkelerle bile anlaşmalar yapmaya çalışıyor. Çünkü sırf birkaç dolar alsınlar diye uğraşıyorlar. Biz dolarları tamamen Rusya’daki, Ukrayna’daki şirketlere ve çiftçilere veriyoruz. Ayçiçeğin faturası1 milyar dolar. 1milyar dolar ödeyeceğimize kendimiz üretelim. Bu sıvı ayçiçek yağının tohumuna ödenen para. Birde soya, kanola yağı gibi diğer bitkiler var. Bitkisel yağların tamamını kattığımız zaman 3,5 4 milyar dolar yağa para ödüyoruz. Hem yüksel bedelle satın alıyoruz hem de üretimde ve sulama yatırımında hiçbir ilerleme yok. Yağlı tohumlu bitkilerde üretimdeki verimliliği artırmak için hiçbir çalışma yapmayan bir iktidar tarafından 20 yıldır Türkiye yönetiliyor. Hem tüketici hem de üretici için hüsran." diye konuştu.

"Türkiye’yi bu kaostan kurtaracağız"

Trakya Birlik yönetimine de seslenen Okan Gaytancıoğlu, şunları söyledi; "Trakya Birlik ürünü 5 liradan aldı. En son 5,40 dediler ama kesintilerle birlikte üreticinin eline 5,20 kuruş veriliyor.  Yönetim kurulu olarak biran önce kar paylarını açıklasınlar. Şuanda piyasada fiyat 10 lira. Belki kendileri 10 liradan satın almadılar ama bunu şimdi satarken yüksek fiyatla satıyorlar. Biran önce üreticiye kar paylarını ödesinler. Kooperatif olmak demek sorumluluktur. Özellikle kooperatif birliği ortaklarını koruyup gözetmek zorundadır. Biz kooperatifleri koruyup gözetiriz ama görevlerini de yapsınlar. Biran önce toplanıp satışlardan kazandıkları parayı ortakları ile paylaşsınlar. Çünkü yağ fiyatları yükselecek gibi görünüyor. Biran önce ekim alanlarının artırılması için Tarım Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapsınlar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman desteğe hazırız. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında planlı bir üretim yapacağız. Bizlerin döneminde ekilmeyen 35 milyon dönüm alanın yaklaşık 6 – 7 milyon dönümünü başta ayçiçek olmak üzere yağlı tohumlu bitkilere ayırdık. İktidar olduğumuzda bu şablonu ortaya koyacağız. Nerelerde ne tarımı yapacağımızı biliyoruz. Türkiye’yi bu kaostan kurtaracağız."

Haber: İlker GÜREL

Polis ve zabıta Otogar'da hem denetim hem uyarı yaptı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği ekipleri ile Keşan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde denetim yaparken uyarılarda da bulundu.

Trafik ekipleri ve zabıta ekipleri, Keşan Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde, 12.30 ile 14.30 saatleri arasında, yolcu taşımacılığı yapan araçlara ve araçların sürücülerine yönelik denetim yaptı. Denetimde, 13 araç ve sürücüsü kontrol edilirken, herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Otogar'da bulunan otobüs yazıhanelerini de denetleyen polis ve zabıta, "Çığırtkanlar" ile ilgili uyarılarda da bulundu.

Haber: İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar