Son Dakika
Şehitlik Anıtı taşınacak mı?Hain darbe girişiminin 3. yılında şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu“Çiftçi ve esnaf kan ağlıyor”“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”“CHP, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için önerge verdi”"Sarı gelin" üreticisinin yüzünü güldürüyorTrakya Fest, 17 Temmuz’da başlıyorKeşan'da başlayan kovalamaca, Karasatı Köyü'nde son buldu Cumhuriyet TIR'ı Erikli Sahili'nde ziyaretçi akınına uğradıEmniyetin uygulamasında aranması olan 1 kişi gözaltına alındı __
Şen, Çiftçiler Günü’nde konuştu: “Tarım, emek ve yürek işidir”

Şen, Çiftçiler Günü’nde konuştu: “Tarım, emek ve yürek işidir”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle, dün, Keşan Ziraat Odası Başkanlığı tarafından program düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ilk program, saat 10.30 sıralarında başladı. Programda; saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programın ardından Keşan Ziraat Odası Başkanlığı önünde, günün anlam ve önemiyle ilgili basın açıklaması yapıldı.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle, düzenlenen basın açıklaması Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen tarafından gerçekleştirildi.

127 milyon insanın karnını Türk çiftçisi doyurmaktadır”

Açıklamasına, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü bütün kalbimle kutluyorum.” diyerek, başlayan Şen, şunları söyledi: “14 Mayıs 1946 tarihinde, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu kurulmuştur. Bu federasyona üye olan ülkeler 14 Mayıs gününü, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlamaktadırlar. Türkiye’de bu federasyona üye olduğundan bizde de; 14 Mayıs, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Sembolik olarak, 14 Mayıs’ta Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor ve çiftçiler hatırlanıyor. Oysa, günlük hayatımızın her anında, çiftçi ve çiftçilik faaliyetlerini, çiftçilerin izini görmek mümkündür. Tüm dünyada ve ülkemizde de insanlar sabah sofralarında çiftçilerimizin ürettikleri ile besleniyor. Birkaç örnek vermek gerekirse, insanoğlu; sabah kahvaltılarında, öğlen, akşam yemeklerinde çiftçilerimizin ürettikleriyle besleniyorlar. Hammaddesinin çiftçilerimizin ürettiği (pamuk-deri-yün v.s.) ürünlerle giyiniyoruz. Çiftçilerimizin ürettiklerinin hayatımızdan çıkma ihtimalini düşünürsek, çiftçilerimizin ve tarım sektörünün önemini anlaşılması için yeterli olacaktır. Ülkemizde yapılan bir araştırmada; ülkemizin nüfusu 81 milyon-82 milyon civarındadır. Bir yılda yaklaşık 40 milyon turist ülkemize geliyor, en az 5 milyon mülteci ülkemizde barınıyor. Yaklaşık olarak, 127 milyon insanın karnını Türk çiftçisi doyurmaktadır. Bu yapılan araştırma da, ayrıca ülkemizde her 4 kadından bir kadın çiftçilik yapmaktadır. Ayrıca, ülkemiz çiftçisi günde 16-17 saat çalışmaktadır. Kısaca, tarım sektörü çok önemlidir. Ancak, ülkemizde tarım sektörü çok zor şartlar da üretim yapmaktadır. Tarım sektörüne ne yazık ki, yeterli önem verilmiyor. Oysa önce tarımın ve çiftçinin sorunları çözülse domino taş etkisi ile diğer sektörlerde de zincirleme olarak, hızla iyileşme görülecektir. En önemli sorunlarımız; maliyetlerin yüksek olması, parçalanmış araziler, halâ sulamaya açılamayan tarım arazileri, kendi arasında örgütlenememe, pazarlama sorunları, planlama yapılamamasıdır.”

“Tarımın sorunu, tüm yaşamsal sektörlerin sorunudur”

Tarım sektörünün sorunlarını sadece tarımın sorunuymuş gibi değerlendirmenin çok büyük bir hata olacağını belirten Hasan Şen, “Tarımın sorunu ülke sorunudur, devlet sorunudur, ekonomi sorunudur, sağlık sorunudur. Kısaca, tüm yaşamsal sektörlerin sorunudur. Direk olarak, insanlığın var oluş ve yaşamın devamlılığını sürdürebilmesi ile ilgisi olan tarım ve çiftçilerin sorunu olduğunun bilincinde olmalıyız. Bu nedenlerden dolayı, ülkemiz de planlı, programlı, çözüm odaklı, devlet destekli tarım politikaları üretilmeli. Siyasi partilerin de bu sorunların çözümü ve sektörün sorunlarının çözümü için kamuoyu oluşturulmasında sorumluluklarının olduğunu ve onların çözüm önerilerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz çiftçisinin, tüm zorlu şartlara rağmen üretimden vazgeçmediğini, tarlasından-bağından-bahçesinden, ormanından, ahırından-ağılından, ormanından, denizinden kopamadığını ve üretmeye devam ettiğini belirtmeliyim. Ancak, tüm olumsuzluklar karşısında daha ne kadar dayanabilir onu kestiremiyorum. Toplumumuzun en sadık, azla yetinen, meslek grubu olan çiftçilerimizi küstürmemeliyiz. Onları daha çok üretmeye yöneltecek hedefler ve umutlandıracak yenilikler,  somut çalışmalar yapmalı, çiftçilerimizin yaşam koşullarını yükseltmeliyiz. Yoksa tüm toplumun yaşamını olumsuz etkileyecek, kalitesiz ve pahalı bir yaşamı göğüslemek zorunda kalırız.     Ne mutlu ki, ulus olarak, halâ tarımı biliyoruz, üretmenin, kendi ürettiğimizle beslenmeyi ve tüm milletimizi beslemenin zevkini unutmadık, devam ediyoruz. Umarım siyasal anlamda alınan yanlış kararlar bizleri ve yeni nesil tarımdan ve üretmekten uzaklaştırmaz.” dedi.

“Tarım, emek ve yürek işidir”

Şen, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici yani çiftçi, hayatını idame ettirecek kadar kazanamazsa istemeyerek de olsa, kendisi vazgeçemese de çocuklarını yani, yeni nesli tarımdan, çiftçilikten yani üretmekten uzaklaştıracaktır. Biz kazanamıyoruz. Siz de kazançsızlığa mahkum olmayın uzak durun diyecektir. Oysa biz Türk Milleti en iyi tarımı-hayvancılığı ve tarımın desteklediği sektörlerde üretimi biliyoruz. Öyle ki, bu işleri yaparken zorlanmayız, adeta doğduğumuz andan itibaren üretimin içinde buluruz kendimizi. Bu durumda tarım alanında üretimi bizim severek zorlanmadan yapmamızı sağlamaktadır. Tarımın emek ve yürek işi olduğunu hepimiz biliyoruz. Emek vererek, bu iş için yüreğimizi ortaya koyarak üretim yapıyoruz. Büyük emek vererek, sevgiyle üretim yapan tüm yürekli çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nün kutluyorum. Pek kıymetli çiftçilerimiz, tekrar 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününüzü kutlarken; ürününüz güvende, veriminiz zirvede, işleriniz kolay olsun.”

Hasan Şen, konuşmasının ardından programa katılanları başkanlık makamında kabul etti. Katılımcılar da, Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen başta olmak üzere tüm çiftçilerin günlerini kutladı.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

                                                                      

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Şehitlik Anıtı taşınacak mı?

Hastane Caddesi üzerinde bulunan Şehitlik Anıtı'nın, Asli Mezarlık'taki Şehitlik'in önünde bulunan alanda yapılacak düzenlemeye dahil edilerek, bu alana taşınacağı bildirildi.

 Keşan Kaymakamlığı tarafından, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin 3. yıldönümü nedeniyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında, dün Asri Mezarlık'taki şehitlik ziyareti sırasında, Hastane Caddesi üzerinde bulunan Şehitlik Anıtı'nın taşınmasıyla ilgili görüş alışverişi yapıldı.

Helvacıoğlu:"Şehitlerimize önemi arttırarak, dualarımızı daha iyi ortamda yapmayı düşünüyoruz"

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tören sonrasında, Keşan Kaymakamı NuriÖzder ve Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez'e Asri Mezarlık önünde bulunan ve Keşan Belediye Meclisi toplantısında, düzenleme yapılmasının görüşülerek karara bağlandığı alana bir Şehitlik Anıtı yapmak istediklerini paylaştı. Düzenleme kapsamında, Hastane Caddesi üzerindeki Şehitlik Anıtı'nın da bu alana taşınmak istediklerini ifade eden Helvacıoğlu, "Göründüğü gibi şehitlerimizin kabirleri arasındaki koridorda programlar yapmak zorunda kalıyoruz. İnşallah böyle bir çalışmamız olacak. Gelecek yıla yetiştirebilir miyiz bilemeyiz ama bölgemizdeki diğer il ve ilçelerde güzel şehitlik alanları var. Bizim de şehitlerimize önemi arttırarak, dualarımızı daha iyi ortamda yapmayı düşünüyoruz. Tabiiki kamuoyunda da paylaşacağız. Yaptık oldu olmayacak." dedi.

Dönmez: "Şehitlik Anıtı'na yakışacak bir düzenleme olacaktır"

Mustafa Helvacıoğlu'nun bu açıklamasının ardından, Hastane Caddesi'ndeki Şehitlik Anıtı'nın, Asri Mezarlık karşısındaki, düzenlemesi yapılacak alana taşınmasını istediklerini dile getiren Ferhat Dönmez, "Hastane Caddesi üzerindeki Şehitlik Anıtı'nın kaldırılarak, belirtilen alanda, çok daha güzel bir anıt oluşturulmasını istiyoruz. Burada yapılacak şehitlikte, şehitlerimizin fotoğrafları yer alacak. Ziyaret edilebilecek, görselliğin de Şehitlik Anıtı'na yakışacak bir düzenleme olacaktır. Beklediğimiz Şehitlik Anıtı'nı biran önce yapılmasını bekliyoruz." diye konuştu. Şehitlik Anıtı'nın yeni yerine taşınması durumunda, boşalan yerin nasıl değerlendirileceği sorusu da daha şimdiden kafalarda yer etmeye başladı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Hain darbe girişiminin 3. yılında şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu

Keşan Kaymakamlığı, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde, şehitlik ziyaret edilirken, şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında gün içerisinde çeşitli etkinlikler de gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Program, saat 11.00 sıralarında, Asri Mezarlık'ta şehitliğin ziyaret edilmesiyle başladı. Buradaki ziyarete; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı. Burada, İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit'in okuduğu duanın ardından, şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Mevlid-i Şerif okutuldu

Program kapsamında, öğlen namazı öncesinde, Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nde Mevlid-i Şerif ve Hatm-i Şerif okutuldu. Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, daire amirleri ve vatandaşların katıldığı Mevlid-i Şerif'in ardından, Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası tarafından, pilav ayran ikramında bulunuldu. Programlar kapsamında, saat 14.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Çiftçi ve esnaf kan ağlıyor”

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; esnafın ve çiftçinin işlerinin kötü olduğu belirterek, hükümetin ekonomik anlamda gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydetti.

“Faizler yüksek olduğu sürece, piyasalar kötü gitmeye devam edecek”

Esnafın işlerinin ve ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini belirten Erkan, “Hükümet, esnafı yeniden ayağa kaldırmak için ekonomik anlamda gerekli tedbirleri almalı. Geçmiş yıllarda, alınan ekonomik tedbirlerin esnaf için hiçbir faydası olmamıştı. İnşallah yeni alınacak tedbirler, esnaf açısından iyi olur. Şuanda, sadece bizim gibi küçük esnafların değil; inşaat sektörünün dahi işleri durma noktasına geldi. Faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle, kimse kıpırdayamıyor. Faizler yüksek olduğu sürece, piyasalar kötü gitmeye devam edecektir. Çiftçi, buğday harmanını yaptı ama ekonomik anlamda piyasalara yansımadı. Kısacası, çiftçi ve esnaf kan ağlıyor.” dedi.

“Faizler düşürülmeli ve esnaflara uzun vadeli krediler verilmeli”

Hüseyin Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Esnaflar, yıllardan bu yana sicil affının çıkartılmasını istedi. Devletin esnafı rahatlatması için bunu çıkarması gerekiyor. Bunun yanı sıra; kredi faizleri düşürülmeli ve esnaflara uzun vadeli krediler verilmeli. Esnafın önünü görmesi için devletimizin adım atmasını istiyoruz. Eğer bu şekilde devam ederse, esnaf kalmayacak. Çünkü her gün elektriğe, mazota, benzine ve diğer girdi ürünlerine zam geliyor. Bu zamlar karşısında, insanlar ne kadar dayanacağız? Vatandaş olarak, kemer sıkıyoruz ama birazda onlar kemer sıksın.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”

Jeofizik Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Hakan Balcı yaptığı açıklamada; son dönemde Türkiye’de ve dünyada belli aralıklarla yaşanan depremlerin normal olup-olmadığı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”

Türkiye ve dünyada yaşanan deprem hareketliliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Balcı, “Zaman içerisinde, küçük ve orta ölçekli depremlerle karşılaşıyoruz. Bununla ilgili olarak, ülkemizi ve bölgemizi ilgilendiren Kuzey Anadolu Fay hattında, belli periyotlarda hareketliliğin yaşandığını görüyoruz. Özellikle son zamanlarda Marmara Denizi içerisinde yaşanan hareketlilik dikkat çekicidir. Küçük çaplı depremler yaşanıyor. Depremler insanların nefes alıp vermesi gibidir ve dünyanın da, yaşaması için depremler oluyor, olmaya devam edecektir. Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür. Önemli olan depremlere karşı hazırlıklı olunması gerekiyor. Özellikle binalarımız ve yapılarımız konusunda, zaman zaman güncelleme söz konusudur.” dedi.

“Bizim bilemediğimiz tek husus, depremin ne zaman olacağıdır”

“Depremin havaların ısınmasına ya da başka nedenlere bağlanıyor. Peki, depremin ne zaman olacağını bilmemiz mümkün müdür?” şeklindeki soruya cevap veren Hakan Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Depremlerin yaz mevsiminde yaşanan sıcaklıklara ya da kış mevsiminde yaşanan bazı  durumlara bağlanıyor. Ama bilimsel anlamda, kanıtlanmış bir durum yoktur. Dolayısıyla, aşırı sıcakların olması panik yapacak bir durum değildir. Depremler belli süreçte, tekrarlanıyor ve faylar çalıştıkça da, deprem ürettiğini görmekteyiz. Bizim bilemediğimiz tek husus ise, depremin ne zaman olacağıdır. Ama nerede olabileceğini kestirebiliyoruz.”

“Deprem, okullarda ders olarak gösterilmeli”

Depremde, alınması gereken tedbirler hakkında, tavsiyelerde bulunan Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Öncelikle vatandaşımızın hazırlıklarını yapması gerekir. Oturduğumuz evlerimizde gerekli tedbirleri almalıyız. Çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Çocuklarımıza belli başlı deprem eğitimleri verilmeliyiz. Ailelerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Deprem, sadece ailede değil, okullarda da ders olarak gösterilmeli. Bu da benim kişisel bir tavsiyemdir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“CHP, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için önerge verdi”

Keşan Engellileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Sedat Aydemir yaptığı açıklamada; CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın engellilerin maaşlarının iyileştirilmesi konusunda, önerge verdiğini belirterek, tüm milletvekillerinin buna destek vermesini beklediklerini söyledi.

“Önerge verilmesi konusunda mutlu olduk”

Engellilerin maaşlarının artırılması konusunda, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık meclise önerge verdiğini belirten Aydemir, “Engelli aylıkları çok düşük düzeyde ve bunun iyileştirilmesi konusunda, meclise önerge verildi. Bu konuda, milletvekiline ve CHP’lilere teşekkür ederiz. Çünkü birçok engelli birey, maaşlarının düşük olması nedeniyle, ilaçlarını alamıyorlar. Bundan ötürü de, maaşlarında iyileştirme yapılması gerekiyor. Bununla ilgili olarak, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın önerge vermesi konusunda mutlu olduk.” dedi.

“İnşallah, önergeye tüm milletvekillerimiz gerekli desteği verir”

Sedat Aydemir sözlerini şöyle tamamladı: Engellerin maaşlarında her yıl çok az bir artış yaşanıyor. Maaşlarda yaşanan artışlar yeterli düzeyde değildir. Engellilere, 3 ayda bir maaş veriliyor ve bununla geçinmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla, engellilere insani yaşam kalitesini artıran ve insan onuruna yakışan bir ücretin verilmesi gerekiyor. Bazı devlet yöneticileri, 1 günde kendi maaşlarına zam yapabiliyorsa, engelliler içinde zam yapabilirler. İnşallah verilen önergeye tüm milletvekillerimiz gerekli desteği verir ve maaşlarımızda gerekli iyileştirme yapılır.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar