Son Dakika
BAKIM VE ONARIM HİZMETİ ALINACAKTIR ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ - KEŞAN DİĞER ÖZEL  BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜKEŞAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ  BİNASI DOĞALGAZ DÖNÜŞÜM İŞİ EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ“Keşan’da, 1-2 yıl içinde ciddi bir asfaltlama çalışması yapılacak”Trakya'da ilk kuşkonmaz bitkisi Yeniceçiftlik'te ekildiYenimescit Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği toplu sünnet töreni yapacakAK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı’na Ubeydullah Fidan atandı“Rasim Ergene Caddesi’nde kurulan pazarın kaldırılması söz konusu değil”Keşan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Meriç Dünya Süt Günü'nde süt tüketimine dikkat çektiDolandırıcılıkta aranan şüpheli yakalandı“Hasırcılık ve sepetçilik mesleğini canlandıracağız”
Şen, belediyede işten çıkarmalara tepki gösterdi: “Yaptıkları uygulama, kul hakkı yemedir..!!”

Şen, belediyede işten çıkarmalara tepki gösterdi: “Yaptıkları uygulama, kul hakkı yemedir..!!”

Keşan Belediyesi’nden işten çıkartılan 8 çalışanla ilgili olarak, dün, Keşan Emek ve Demokrasi Platformu tarafından basın toplantısı düzenlendi.

Eğitim Sen Keşan İlçe Temsilciliği binasından düzenlenen toplantı, saat 13.00 sıralarında başladı.

Toplantıya; DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Keşan Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri ile Keşan Belediyesi’nden işten çıkartılan çalışanlar katıldı.

“İş akdinin feshi, bir işçinin idamının fermanıdır”

Toplantıda, konuşan Şen, Keşan Belediyesi’nde işten çıkartılan çalışanların durumu hakkında şunları söyledi: “Pazartesi günü akşam saatlerinde, Keşan Belediyesi Personel Şirketi’nde çalışan 7 sendika üyesi arkadaşımızın yanı sıra; belediyede sözleşmeli memur olarak, çalışan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası üyesi 1 arkadaşımızın iş akdini fesih edildiğine dair tebligatlar kendilerine ulaşmış. DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası olarak, uzun yıllardır örgütlü olduğumuz Keşan Belediyesi’ndeki bu uygulamayı Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleriyle birlikte, nasıl bir tepki geliştireceğimizi görüştük. Bu çerçevede; Genel İş’in çağrısı üzerine Salı günü saat 18.00’de bir araya gelip görüşmelerde bulunduk. Bizler yapılan bu dayatmayı kabul etmemiz mümkün değildir. Bizim için öncelikli olan insanların işidir, işlerinin sürekliliğidir, iş güvencesidir. Yaptığımız toplu sözleşmelerde birinci önceliğimiz budur. Ücretler göreceli kavramlardır. Bir toplu sözleşmede değiştirilemezse, diğerinde değiştirebilirsiniz. Ancak, işin olmadığı bir yerde ne toplu sözleşmenin ne de ücretin bir anlamı olmaz. İş akdinin feshi, bir işçinin idamının fermanıdır. Belediye giderlerinin fazla olması nedeniyle, işten çıkartıldığı ifade ediliyor. Bu işçileri belediye ne biz aldırdık ne de bu konuda herhangi bir dahilimiz yoktur. Belediye bu insanlar alınıyor ve çalıştırılıyor. Bunlar işlerinde, 5-5.5 yıl çalışıyorlar. Düne kadar bu arkadaşlarımız fazlalık olarak görülmedi de, şimdi mi fazlalık görülüyor? İş akdinin feshini gerektiren ciddi bir dayanak yoktur. Sadece personel giderlerinin yüzde 40’ının üzerine çıktığı ifade ediliyor.”

“Kanunun hiçbir yerinde, işçiyi işten atacaksın demez”

Salim Şen, sözlerine şöyle devam etti: “Ben, 27 yıllık bir belediyeciyim. Belediyeyi şuanda yönetenlerin tamamından fazla belediyecilik tecrübem vardır. Bu konuda, mütevazi değilim. Yüzde 40’ın üzerinde çalışan var bahanesiyle bize gelmesinler. Kanunun hiçbir yerinde, işçiyi işten atacaksın demez. Sadece ilke olarak, kanun koyucu tarafından ilgili mevzuata eklenmiş bir ifadedir. Yüzde 40’ın üzerinde personel giderini aşma ki, yatırımlara bütçe ayırmış ol şeklinde bir ifadedir. Türkiye’de bin 400 belediyeden çoğu ya da tamamına yakını bunu aşmıştır. 2018 yılının nisan ayında, kanun hükmündeki kararnamenin emrettiği şekilde belediye şirketlerine devir olduktan sonra, bu arkadaşlarımız ve personel, giderlerin içerisine devir olmuştur. Oysa ki, 1 yıl önce bu arkadaşlarımızın maaşları belediye personel giderlerinin içerisinde değildi. Ramazan Ayı’nın ortasında ve bayrama sayılı günler kala işçileri işten atmak için herhangi bir gerekçe olamaz.”

Yaptıkları uygulama, kul hakkı yemedir”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun “Ne kul hakkı, ne de maaş hakkı yemenin derdinde değiliz” şeklindeki söylemlerini hatırlatarak, sözlerine devam eden Şen, şunları söyledi: “Yaptıkları uygulama tam da, kul hakkı yemenin karşılığıdır. İşçilerin çalışma hakkını, evine götüreceği ekmeği elinden aldınız. Bu kişilerin suçu neydi? Hangi kritere göre, siz çalışanları işten çıkartıyorsunuz? Bu toplu işten çıkarmadır. Aynı gün 8 kişiyi işten çıkarıyorsunuz. İşçi çıkarma esnasında, son gelen ilk çıkar uygulaması işlemez miydi? Niyet bu değildir. İşten çıkarmaları biz ret ediyoruz. Bu arkadaşlarımızın işine geri dönmesinin sağlanmasını istiyoruz. Keşan Belediyesi’nde iş barışı olacaksa ve toplumsal barış sağlanacaksa, bu arkadaşlarımız işlerine dönmelidir. Belediyede çalışan 8 kişiyi işten çıkartıyorsunuz ama 3 kişiyi alıyorsunuz. 3 değil, 33 kişi işe alın. Ben çok işçinin olmasından keyif duyarım. İnsanların işinin ve aşının olmasından keyif duyarım. Ben, yakından takip edeceğim. Kimleri alıp-almadığını hep birlikte göreceğiz. Gerekçelerinin doğru olup-olmadığını takip edeceğiz.”

“İnsanları karşınıza alıp, ikna

edip emekliliklerini isteyebilirler”

Salim Şen, sözlerine şöyle devam etti: “Belediye başkanıyla yaptığımız sözleşme sürecinde, emekliliği gelmiş ama emekli olmadığından yana yakındı. İnsanları farklı yerlere sürerek ve tehdit ederek, çözüm üretilmez. İnsanları karşınıza alıp, ikna edip onore ederseniz emekliliklerini isteyebilirler. Belediye başkanı olarak, çağırıp şartları anlatınız. Bir insanı zorla emekli edemezsiniz. Memurlarda 65 yaş sınırı, işçilerde bu sınırda yoktur. Dolayısıyla, inatlaşmayla çözüm üretilemez. Belediye başkanı daha çok konuştuğu için bizleri dinledi mi bilmiyorum.”

“Belediyemizde, bankamatik

işçisi niteliğinde kimse yoktur”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, göreve geldiğinde, belediyede bankamatik çalışanı olup-olmadığını araştırdığını ancak, bulamadığını belirten Şen, “Belediyedeki çalışanların işlerine gelip gittiğini ve verilen görevleri yerine getirdiğini gördü. Belediyemizde, bankamatik işçisi niteliğinde kimse yoktur. Bugüne kadar da, böyle bir tespitte bulunamadı. Üyelerimizin tamamı işlerine gidip geliyorlar.” dedi.

“Bizim derdimiz, bağcıyı dövmek değil; üzüm yemektir”

Salim Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan Belediyesi’nde 3 aylık deneme süresini tamamlamayan arkadaşlardan da, iş akdi fesih edilen arkadaşlarımız oldu. Deneme süreleri içerisinde, performansını beğenmeyip, iş akdini fesih edebilir. Halk Ekmek Şirketi’nde iş akdi fesih edilen arkadaşlarımız var. Bizim derdimiz, bağcıyı dövmek değil; üzüm yemektir. Sorunlara birlikte el atıp, yine birlikte çözüm arayabiliriz. Sendika olarak, tüm üyelerimizin maaşlarını zamanında almasını istiyoruz. Biz, bu işten çıkarmalara en sert şekilde karşı duracağız.”

“Bu iş, kıdem tazminatıyla olmaz”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun “8 kişi işten çıktı ve 115 bin TL tazminat parası ödeyeceğiz.” şeklindeki açıklaması hakkında da, konuşan Şen, şunları söyledi: “Sayın başkan kıdem tazminatlarının 115 bin TL tuttuğunu ifade etmiş. Bu iş, kıdem tazminatıyla olmaz. Haksız ve hukuksuz davalardan geri adım atılmazsa, açılacak bu davalardan belediyenin kaç paralık bir yük altına girdiğini kamuoyuyla paylaşacağız. Ben farklı nedenlerle, bu arkadaşlarımızın iş akdini fesih ettim ve kıdem tazminatlarını öderim diyorsa, büyük bir yanılgı içerisindedirler. İhbar süreleri, kötü niyetle ilgili tazminatlar, işe iade davaları, işe almak istemediğinde 8 aylık maaşlar gündeme gelecektir. Dolayısıyla, 115 bin TL’lik tazminatların nereye gideceğini gelecek süreçte göreceğiz. Başkanımız inşallah bundan vazgeçer.”

“Belediyede, 552 kişi çalışıyor”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, belediyede 700 çalışanın olduğunu iddia ettiğini hatırlatarak, sözlerine devam eden Salim Şen, şunları söyledi: “Keşan Belediyesi’nde 700 çalışan yok. Belediyede memur, işçi, belediye şirketi çalışanları olmak üzere toplam 552 kişi çalışıyor. 552 sayısı çok fazla değildir. Bu kişiler verimli ve üretime dönük kullanılırsa çok büyük bir sayı değildir. Belediyede hiçbir zaman 700 çalışan olmadı.”

“10 günlük cayma süresi bulunuyor”

Şen, sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan Belediyesi’ndeki huzuru ve çalışma barışını bozmama adına, işten çıkartılan arkadaşlarımızın yeniden işe alınmaları için 10 günlük cayma süresi bulunuyor. Bu arkadaşlarımızın biran önce işe alınmalarını talep ediyoruz. Bizleri farklı eylemliklere itmemelerini istiyoruz. Sorunların çözümü konusunda, birlikte hareket edilmesini istiyoruz. Başkandan kararını değiştirmesini istiyoruz. Meydanlarda, işçi çıkarmayacağı yönündeki sözünü tutmasını bekliyoruz.”

Emek ve Demokrasi Platformu…

Daha sonra Keşan Emek ve Demokrasi Platformu tarafından hazırlanan ortak basın metni DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, tarafından okundu.

Açıklamada, şunlara yer verildi: “DİSK/Genel-İş Sendikası olarak Keşan Belediyesinde uzun yıllardır örgütlü bulunmaktayız. Bunun yanı sıra 696 sayılı KHK ile kurulu bulunan Keşan Belediyesi Personel Ltd.Şti.’nde de örgütlenerek 288 işçinin yetkili sendikası olduk. Buna bağlı olarak Bakanlıktan yetki talebimize gelen olumlu cevap ile 9 Mayıs 2019 Perşembe günü bu işyerimizde Toplu-İş Sözleşmemizi imzaladık. Bütün kamuoyunun malumu olduğu üzere 696 sayılı KHK ile kurulan belediye şirketlerinde çalışan işçiler, taşeron işçi diye adlandırdığımız ve uzun yıllardır emekleri vahşice sömürülen işçilerden oluşmaktadır. Biz de Genel-İş Sendikası olarak bu üyelerimizin zaten çok geri olan ekonomik, sosyal vb. haklarını bir nebze olsun ileriye taşımanın mücadelesini vermekteyiz. Keşan halkının bildiği üzere bu işçi arkadaşlarımız çok düşük ücretler ile oldukça zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Söz konusu işçiler yıllardır yazın sıcağında, kışın kar, yağmur ve fırtınasında bu ilçenin çöpünü toplamakta, yolunu yapmakta, suyunu akıtmakta, kanalizasyonunu tamir etmekte, yangınlara canları pahasına müdahale etmektedirler. Ancak; bugün için geldiğimiz noktada bu işçilerin bütün bu hizmetleri göz ardı edilmekte, belediye başkanı tarafından belediye kaynaklarını tüketen işe yaramaz insanlar olarak gösterilmektedir. Üstelikte üyelerimizin bu özverilerine rağmen bu işçi arkadaşlarımızdan 7 tanesinin her türlü hukuki, insani ve vicdani değerden uzak bir biçimde, Ramazan Ayı içerisinde ve bayrama sayılı günler kala iş akitlerinin haksız bir şekilde fesih edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu işçilerimize verilen tebligatlarda gerçekçi hiçbir mazeret gösterilmemiştir.

Oysa biz DİSK/Genel-İş Sendikası olarak Belediye Başkanına seçildiği günden itibaren sendika olarak niyetimizin “bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu” bu nedenle her türlü sorununu ve sıkıntısını bizimle paylaşabileceğini sendika olarak var olan sıkıntıların çözümü noktasında işbirliği yapabileceğimizi söyledik. Ancak bugün belediye başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun sorun çözmeden anladığının insanları işten atmak olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Üstelikte bu arkadaşlarımız imzalanmış olan Toplu-İş Sözleşmelerinin daha mutluluğunu bile yaşayamadan 13 Mayıs 2019 Pazartesi günü şirket merkezine çağrılarak kendilerine iş akitlerinin fesih edildiğine dair yazılar tebliğ edilmiştir. Aslında 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından göreve gelen Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun işten çıkardığı işçiler sadece bu arkadaşlar da değildir. Deneme süresi bahane edilerek daha öncesinde de Belediye Şirketinde ki işçilerden iş akdi fesih edilenler olmuştur. Üstelik Sözleşmeli Memur statüsünde çalışan bir 4/b’li çalışanın da sözleşmesinin bitmesi beklenmeden iş akdi fesih edilmiştir. Yine Keşan Halk Ekmek Ltd.Şti.’nde çalışan işçilerin de pek çoğu işten atıldılar. Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu mazbatasını aldığı günden bu yana yegane uğraşısı personel olmuş, sürgünler, işten atmalar ve tehditler her gün artarak devam etmiştir. Belediye seçimleri esnasında meydanlarda tek bir işçiyi bile işten atmayacağım diyen, hatta Keşan’a 5 bin işçi istihdamı yaratacağını vaat eden Belediye Başkanının bu sözleri ne olmuştur.

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından bu işten atmaların gerekçesi olarak Belediye Personel giderlerinin % 40 oranının üzerinde olması gösterilmektedir. Oysa ki, bu durum Belediye açısından bir suç değil ilgili yasa tarafından işaret edilen bir ilke ve bir temennidir. Ülkemizde ki yüzlerce Belediye aynı durumdadır. Üstelik bundan dolayı bir kamu zararı çıkarılması da söz konusu değildir. Ekonomik sıkıntı gerekçe gösterilerek işçiler işten atılmakta ancak bu işçilere yasal tazminatlarının (kıdem tazminatının) yanı sıra ödenecek olan ihbar, işsizlik, sendikalaşma, kötü niyet ve boşta geçen sürelere ilişkin tazminatlar ile Belediyenin ne kadar büyük bir ekonomik yükün altına gireceği kamuoyundan gizlenmektedir. Şunu tarihe not düşün ki eğer bu işçiler tekrar işe başlatılmazlar ise Belediye Başkanının dediği gibi bu sekiz arkadaşın tazminatlarının toplamı 115 bin TL değil, bunun kat be kat üzerinde olacak ve Belediye büyük bir ekonomik yükün altına girmiş olacaktır. Ayrıca bizlerde Keşan halkı olarak bundan böyle Keşan Belediyesine yeni personel alınıp-alınmadığının takipçisi olacağız. 

Sevgili Keşan halkı; Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu şunu bilmelidir ki insanların çalışma hakkı anayasal bir haktır ve engellenemez. İnsanların bu haklarının elinden alınması ne insan haklarıyla ne vicdanla ne de hukukla izah edilebilir. Gerçekçi hiçbir gerekçe göstermeden işçileri işten atmakla Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu Keşan Belediyesinde ki huzuru ve çalışma barışını bozmuştur. Aslında sadece Keşan Belediyesinde ki huzur bozulmamış Keşan’daki toplumsal barışta bozulmuştur. Keşan Belediyesinde iktidar 1989 yılında ANAP’tan SHP’ye, 2001 yılında CHP’den MHP’ye ve 2004 yılında da MHP’den CHP’ye olmak üzere defalarca el değiştirmiş, ancak seçilen Belediye Başkanlarından hiçbiri çalışanların işi ile aşı ile oynamamıştır. Bu utanç tablosunu Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan hemen, derhal, ivedilikle ortadan kaldırmasını istiyor ve bekliyoruz. Aksi takdirde DİSK/Genel-İş Sendikası ve Keşan Emek ve Demokrasi Platformu olarak başta hukuki haklarımız olmak üzere yürüyüş, basın açıklaması, iş yavaşlatma ve iş bırakma gibi her türlü sendikal hakkımızı kullanmaktan kaçınmayacağımızı belirtmek isteriz.

Değerli Keşan halkı; son olarak DİSK/Genel-İş sendikası ve Keşan Emek ve Demokrasi Platformu olarak buradan Keşan Belediye Başkanına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, Keşan’da kavga değil barış istiyorsanız, Keşan’da huzur istiyorsanız çok geç olmadan 7 işçi ve 1 sözleşmeli memurun iş akdinin feshine dair almış olduğunuz bu hukuksuz, insani ve vicdani değerlerden uzak kararınızı geri çekiniz. Biz var olan sorun ve sıkıntıların çözümü noktasında görüşmeye ve işbirliği yapmaya hazırız. Aksi halde Keşan’da doğacak olumsuzlukların müsebbibi biz değil siz olacaksınız.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

BAKIM VE ONARIM HİZMETİ ALINACAKTIR ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ - KEŞAN DİĞER ÖZEL  BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

BAKIM VE ONARIM HİZMETİ ALINACAKTIR
ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ - KEŞAN DİĞER ÖZEL 
BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Keşan Orman İşletme Müdürlüğü, Enez Orman İşletme Şefliği Yangın Emniyet yolları Tamir ve Bakım hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır: 
İhale Kayıt Numarası            : 2019/245180
1-İdarenin
a) Adresi                         : Yukarızaferiye Mah. Hastane Cad. 26 22800 KEŞAN/EDİRNE
b) Telefon ve faks numarası    : 2847141036 - 2847142033
c) Elektronik Posta Adresi       : kesanisl@ogm.gov.tr
ç) İhale dokümanının 
görülebileceği internet adresi : https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/ 

2-İhale konusu hizmetin
a) Niteliği, türü ve miktarı        : 91,45 ha Yangın Emniyet yolları bakımı 
                      Ayrıntılı bilgiye EKAP'ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari
                                                şartnameden ulaşılabilir.
b) Yapılacağı yer                    :  Keşan Orman İşletme Müdürlüğü Enez Orman işletme şefliği
                                                Hudutlarındaki Yangın Emniyet Yolları
c) Süresi                          : İşe başlama tarihinden itibaren 45(kırk beş) gündür

3- İhalenin
a) Yapılacağı yer            : Keşan Orman İşletme Müdürlüğü Yukarızaferiye Mah. Hastane Cad. 
                                                No: 28 Keşan/EDİRNE 
b) Tarihi ve saati                : 30.05.2019 - 11:00
4. İhaleye katılabilme şartları ve istenilen belgeler ile yeterlik değerlendirmesinde uygulanacak kriterler:
4.1. İhaleye katılma şartları ve istenilen belgeler: 
4.1.2. Teklif vermeye yetkili olduğunu gösteren İmza Beyannamesi veya İmza Sirküleri; 
4.1.2.1. Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesi, 
4.1.2.2. Tüzel kişi olması halinde, ilgisine göre tüzel kişiliğinin ortakları, üyeleri veya kurucuları ile tüzel kişiliğin yönetimdeki görevlileri belirten son durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi, bu bilgilerin tamamının bir Ticaret Sicil Gazetesinde bulunmaması halinde, bu bilgilerin tümünü göstermek üzere ilgili Ticaret Sicil Gazeteleri veya bu hususları gösteren belgeler ile tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri, 
4.1.3. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen teklif mektubu. 
4.1.4. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen geçici teminat. 
4.1.5. İhale konusu işin tamamı veya bir kısmı alt yüklenicilere yaptırılamaz. 
4.2. Ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:
İdare tarafından ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin kriter belirtilmemiştir.
4.3. Mesleki ve Teknik yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:
4.3.1. Makine, teçhizat ve diğer ekipmana ait belgeler ve kapasite raporu:
İhale Esnasında; En az 170 Hp Gücünde bir adet greydere ait kendi malı olması halinde kendi malı olduğunu gösterir belgeleri, kendi malı olmaması halinde ise ihale konusu iş süresince geçerli noter onaylı kira süresi düzenleyeceklerine dair taahhütnameyi komisyona sunmaları zorunludur.
5.Ekonomik açıdan en avantajlı teklif sadece fiyat esasına göre belirlenecektir. 
6. İhaleye sadece yerli istekliler katılabilecektir. 
7. İhale dokümanının görülmesi ve satın alınması: 
7.1. İhale dokümanı, idarenin adresinde görülebilir ve 100 TRY (Türk Lirası) karşılığı Keşan Orman İşletme Müdürlüğü Döner Sermaye Saymanlığı adresinden satın alınabilir. 
7.2. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanını satın almaları veya EKAP üzerinden e-imza kullanarak indirmeleri zorunludur. 
8. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar Keşan Orman İşletme Müdürlüğü adresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir. 
9. İstekliler tekliflerini, Birim fiyatlar üzerinden vereceklerdir. İhale sonucu üzerine ihale yapılan istekliyle, her bir iş kaleminin miktarı ile bu kalemler için teklif edilen birim fiyatların çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden birim fiyat sözleşme imzalanacaktır.
Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir. 
10. İstekliler teklif ettikleri bedelin %3'ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir. 
11. Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 45 (kırk beş) takvim günüdür. 
12. Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez. 
13.Diğer hususlar:
İhale, Kanunun 38 inci maddesinde öngörülen açıklama istenmeksizin ekonomik açıdan en avantajlı teklif üzerinde bırakılacaktır. 
Bu ihalede elektronik eksiltme yapılmayacaktır. 

KEŞAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ  BİNASI DOĞALGAZ DÖNÜŞÜM İŞİ EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ

KEŞAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 
BİNASI DOĞALGAZ DÖNÜŞÜM İŞİ
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ PLAN VE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Binası Doğalgaz Dönüşüm İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
İhale Kayıt Numarası            : 2019/235629
1-İdarenin
a) Adresi                          : Kocasinan Mahallesi Prof.Dr.Süheyl Ünver Caddesi No:2 Kat: 3 
                                                  22100 EDİRNE MERKEZ/EDİRNE
b) Telefon ve faks numarası     : 2842352703 - 2842352695
c) Elektronik Posta Adresi        : destekhizmetler@edirneozelidare.gov.tr
ç) İhale dokümanının 
görülebileceği internet adresi   : https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/ 

2-İhale konusu yapım işinin
a) Niteliği, türü ve miktarı          : 1 Adet İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Binası Doğalgaz Dönüşüm işi
                        Ayrıntılı bilgiye EKAP'ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan
                                                  idari şartnameden ulaşılabilir.
b) Yapılacağı yer              : Edirne İli, Keşan İlçesi
c) İşe başlama tarihi              : Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde yer teslimi
                                                  yapılarak işe başlanacaktır.
ç) İşin süresi                   : Yer tesliminden itibaren 45 (kırk beş) takvim günüdür.

3- İhalenin
a) Yapılacağı yer              : Edirne İl Özel İdaresi Kocasinan Mahallesi Prof.Dr. Sühely Ünver
                                                  Caddesi No:2 Kat:3 Merkez / EDİRNE
b) Tarihi ve saati                  : 30.05.2019 - 10:30
4. İhaleye katılabilme şartları ve istenilen belgeler ile yeterlik değerlendirmesinde uygulanacak kriterler:
4.1. İhaleye katılma şartları ve istenilen belgeler: 
4.1.2. Teklif vermeye yetkili olduğunu gösteren İmza Beyannamesi veya İmza Sirküleri. 
4.1.2.1. Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesi. 
4.1.2.2. Tüzel kişi olması halinde, ilgisine göre tüzel kişiliğin ortakları, üyeleri veya kurucuları ile tüzel kişiliğin yönetimindeki görevlileri belirten son durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi, bu bilgilerin tamamının bir Ticaret Sicil Gazetesinde bulunmaması halinde, bu bilgilerin tümünü göstermek üzere ilgili Ticaret Sicil Gazeteleri veya bu hususları gösteren belgeler ile tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri, 
4.1.3. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen teklif mektubu. 
4.1.4. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen geçici teminat. 
4.1.5. İhale konusu işte idarenin onayı ile alt yüklenici çalıştırılabilir. Ancak işin tamamı alt yüklenicilere yaptırılamaz. 
4.1.6. Tüzel kişi tarafından iş deneyimi göstermek üzere sunulan belgenin, tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ortağına ait olması halinde, ticaret ve sanayi odası/ticaret odası bünyesinde bulunan ticaret sicil memurlukları veya serbest muhasebeci, yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavir tarafından ilk ilan tarihinden sonra düzenlenen ve düzenlendiği tarihten geriye doğru son bir yıldır kesintisiz olarak bu şartın korunduğunu gösteren belge. 
4.2. Ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:
İdare tarafından ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin kriter belirtilmemiştir.
4.3. Mesleki ve Teknik yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:
4.3.1. İş deneyim belgeleri:
Son on beş yıl içinde bedel içeren bir sözleşme kapsamında taahhüt edilen ve teklif edilen bedelin % 70 oranından az olmamak üzere ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin iş deneyimini gösteren belgeler. 
4.4.Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler ve benzer işlere denk sayılacak mühendislik ve mimarlık bölümleri:
4.4.1. Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler:
11.06.2011 Tarihli ve 27961 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Yapım İşleride Benzer iş gurupları tebliğinde belirtilen (C)II. GRUP: ISITMA-SOĞUTMA, HAVALANDIRMA VE İKLİMLEME TESİSATI İŞLERİ ile (C)IV. GRUP: GAZ TESİSATI İŞLERİ benzer iş olarak kabul edilecektir.
4.4.2. Benzer işe denk sayılacak mühendislik veya mimarlık bölümleri:
Makine Mühendisi
5.Ekonomik açıdan en avantajlı teklif sadece fiyat esasına göre belirlenecektir.
6. İhaleye sadece yerli istekliler katılabilecektir. 
7. İhale dokümanının görülmesi ve satın alınması: 
7.1. İhale dokümanı, idarenin adresinde görülebilir ve 100 TRY (Türk Lirası) karşılığı Edirne İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürlüğü Kocasinan Mahallesi Prof.Dr. Sühely Ünver Caddesi No:2 Kat:3 Merkez / EDİRNE adresinden satın alınabilir. 
7.2. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanını satın almaları veya EKAP üzerinden e-imza kullanarak indirmeleri zorunludur. 
8. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar Edirne İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürlüğü Kocasinan Mahallesi Prof.Dr. Sühely Ünver Caddesi No:2 Kat:3 Merkez / EDİRNEadresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir. 
9. İstekliler tekliflerini, Her bir iş kaleminin miktarı ile bu iş kalemleri için teklif edilen birim fiyatların çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden teklif birim fiyat şeklinde verilecektir. İhale sonucu, üzerine ihale yapılan istekliyle birim fiyat sözleşme imzalanacaktır. 
Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir. 
10. İstekliler teklif ettikleri bedelin %3'ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir. 
11. Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 60 (altmış) takvim günüdür. 
12. Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez. 
13. Diğer hususlar:
İhalede Uygulanacak Sınır Değer Katsayısı (N) : 1,00
İhale, Kanunun 38 inci maddesinde öngörülen açıklama istenmeksizin ekonomik açıdan en avantajlı teklif üzerinde bırakılacaktır.
Bu ihalede elektronik eksiltme yapılmayacaktır. 

“Keşan’da, 1-2 yıl içinde ciddi bir asfaltlama çalışması yapılacak”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun düzenlediği haftalık olağan basın toplantısı, dün gerçekleştirildi.

Belediye Başkan yardımcıları; Nuran Uslu, Yakup Balcı, Erhan Başaran ve birim müdürleri ile sorumluların katıldığı basın toplantısı belediye başkanlık makamında gerçekleştirildi. Toplantı, saat 10.00 sıralarında başladı.

Helvacıoğlu: “Samsun ziyaretimiz,

Keşan adına olumlu ve güzel geçti”

Basın toplantısına Samsun’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri ve burada yaptığı görüşmeleri anlatarak başlayan Başkan Helvacıoğlu, “Samsun’da çok önemli gelişmelerle karşılaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızla tanışma ve konuşma fırsatı buldum. Kendisini Keşan’a davet ettik. Burada yaptığımız çalışmalar ve Keşan ile ilgili bilgiler aktardık. TOBB’un organizasyonunda TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile toplantılara katıldık. Meclis Başkanımızla havalimanında görüşerek kendisine bilgiler aktardık. Keşan’la ilgili projeleri hızlandırmak için, sorunların çözümü konusunda hızlı adımlar atmak için dosyalarımıza birlikte Ankara’ya gideceğiz. SARDOS bisiklet grubumuzun Atamızın doğduğu evinden Selanik’ten alınan toprağı Samsun’da Valimize, Keşan TSO ile teslim ettik. Samsun ziyaretimiz, Keşan adına olumlu ve güzel geçti.” dedi.

“Saros Çalıştayı’nda, Erikli ve

Yayla’nın sorunları üzerinde duruldu”

Geçen hafta Gıda OSB ile ilgili olarak, Paşayiğit’te halkın katılımı toplantısı gerçekleştirildiğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi’nin de ortak olduğu OSB’yle ilgili çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu süreci yakından izlemeye devam edeceğiz. Ayrıca aynı gün Edirne Valimizin katılımıyla Saros Çalıştayı’nı gerçekleştirdik. Bu toplantıda en çok Erikli ve Yayla’nın sorunları üzerinde duruldu.” şeklinde konuştu.

“Gönüllü başkan danışmanlıkları oluşturduk”

Belediyede gönüllü başkan danışmanlıkları oluşturulduğuna vurgu yapan Helvacıoğlu, şunları dile getirdi: “Alanında uzman olan kişilerden seçilen 20’ye yakın başkan danışmanımız olacak. Çözüm kurullarını oluşturmak için aldığımız danışmanlarımız gönüllü olacak. Danışman olmak isteyen turizmden sanata, tarımdan ticarete, ekonomiden spora kadar her konuda danışman kadrosu oluşturduk.”

“Trafik konusunda, ilçede pilot

uygulamalar gerçekleştirilecek”

Ramazan Bayramı’na kadar trafik konusunda ilçede pilot uygulamalar da gerçekleştirileceğine işaret eden Mustafa Helvacıoğlu, “Hemşerilerimizi çalışmalarımızı dikkatle izlemeye davet ediyoruz. Öneri ve eleştirilerini bizlere iletsinler. Emniyet ve Zabıta müdürlüğümüz pilot uygulamalara önümüzdeki günlerde başlayacaklar. Rahatsızlık verebiliriz. Ama Keşan trafiğini rahatlatmamız lazım.” dedi.

Yakup Balcı…

Helvacıoğlu’ndan sonra sözü Başkan Yardımcısı Yakup Balcı aldı.

İftar çadırlarının 8 gece şehir meydanında Köy Garajı’nın hemen yanında kurulduğunu ve vatandaşlara iftar yemeği verildiğini dile getiren Balcı, “Daha sonra İzzetiye Mahallemizde ve İspat Cami Mahallesi’nde iftar verdik. 22 Mayıs 2019 Çarşamba akşamı iftarımız Paşayiğit Mahallesi’nde verilecek ve iftarlarımızı tüm mahallelerimize götürmeyi planlıyoruz. Ramazan şenliklerimiz de başladı ve Ramazan Ayı’nın sonuna kadar gösterilerini sunmaya devam edecekler.” dedi.

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, Ramazan iftarlarını vermek için hayırseverlerin de müracaatlarda bulunduğunu, onlar adına iftarlar verildiğini ifade etti ve konu hakkında Keşan Belediyesi’nden bilgi alınabileceğini anlattı.

“İhaleler gerçekleştirilecek”

Erikli Sahili’ndeki çay bahçesi ve umumi tuvaletlerin Halk Ekmek Şirketi’nden Keşan Belediyesi uhdesine alındığını bildiren Yakup Balcı, 28 Mayıs 2019 Salı günü saat 15.30’da bu yerlerin ihaleye çıkarılacağını, aynı gün Hal Binası’ndaki 4 adet buzhane ve 5 adet işyerinin de ihaleye çıkarılacağını dile getirdi. Balcı, Keşan Engelliler Parkı’nın altında bulunan tuvaletin de 28 Mayıs 2019’da ihaleye çıkacağını ve ihalelerin canlı yayınla şeffaf şekilde halka ulaştırılacağını bildirdi.

Nuran Uslu temaslarını paylaştı

Başkan Yardımcısı Nuran Uslu da Ankara’da geçen hafta içinde AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’la birlikte gerçekleştirdikleri ziyaretler hakkında bilgi verdi.

Uslu, İller Bankası’nda Keşan Belediyesi’nin kredibilitesini öğrendiklerini anlattı ve şunları söyledi: “TOKİ’ye gidip alt gelir ve sosyal konut projeleri ile ilgili görüşmelerde bulunduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidip belediyemize hibe araç verilmesi ile ilgili görüşmelerde bulunduk. Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne giderek burada Keşan’daki Karayolları Asfalt Şantiyesi’nden yararlanma konusunda Keşan Belediyesi ile protokol imzalanması konusunda görüşmeler yaptık. Devlet Malzeme Ofisi ile malzeme alımı konusunda görüştük. Belediyenin elektrik tüketimi çok olduğu için yenilenebilir enerji kayıkları konusunda görüşmeler yaptık. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda Hayvan Barınağı’na alınan hibe ödeneğin takibi ile ilgili de görüşmeler yaptık.”

“Keşan’da ciddi bir asfaltlama çalışması yapılacak”

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, önümüzdeki 1-2 yıl içinde Keşan’da ciddi bir asfaltlama çalışması yapılacağı için Karayolları ile yapılacak bu işbirliğinin çok önemli olduğunu bildirdi.

Erhan Başaran…

Toplantıda daha sonra Başkan Yardımcısı Erhan Başaran söz aldı.

Yol bakım, park ve bahçeler ile temizlik çalışmalarının son hızla devam ettiğini kaydeden Başaran, “Eski İtfaiye Binamızı yıktık ve yapılacak yeni projelerimize hazır hale getireceğiz. Yaz sezonuyla birlikte mücavir alanlarımızda da çalışmalarımıza hız verdik.” dedi.

Eski İtfaiye Binası’nın yıkıldığını, etrafındaki geçici iş yerlerinin de yıkılacağı bilgisini de paylaşan Başkan Helvacıoğlu, bu alanın yeni yapılacak projelere altyapı oluşturacağını, ilk etapta burasının geniş bir otopark olarak değerlendirileceğini söyledi.

“Birim müdürleri ve sorumluları projelerini anlattı”

Başkan yardımcılarının ardından toplantıda birim müdürleri ve sorumluları söz aldı.

Fen İşleri Müdürü Hasan Özer Tutulmaz şunları dile getirdi: “Asfalt çalışmalarımıza şehir içinde ve mücavir alanlarımızda devam ediyoruz. 10.700 m2’lik bir asfalt yol yaptık. 110 metruk binadan 35 adedini yıkarak ortadan kaldırdık.”

İmar ve Şehircilik Müdürü Güliz Uslu Ergenler ise, şunları paylaştı: “İnşaat ve ruhsat kontrollerimiz sürüyor. Asansör kontrollerimize devam ediyoruz. Kamyon ve yeni otogar yapımı konusunda fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kent Müzesi için tarihi yapısı olan Eski Devlet Hastanesi’nin tahsisini talep ettik. Ayrıca Yayla, Erikli ve Danişmet’te vatandaşımıza daha iyi hizmet üretebilmek için kumsalları belediyemizin kiralamasını düşündük ve bu konuda yazışmalar yaptık. Kaçak inşaatlarla ilgili durdurma ve ceza işlemlerimiz sürüyor. Güneş enerji paneli kurmak için yer arayışımız da var.”

Bengü Başar Arat da müdürlük çalışmalarıyla ilgili şunları ifade etti: “İdaremiz aleyhine açılan davaları müdürlüğümüz tarafından takip ediyoruz. Kira borçlarını ödemeyen vatandaşlarımıza ihbarnameler gönderiyoruz. Danışmanlık sözleşmelerini imzalamaya başladık ilerleyen günlerde de bu devam edecektir.”

Helvacıoğlu: “Ödemeyenlerin icra takipleri başlatılacak”

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, Ramazan Bayramı’ndan sonra alacak takibinin sıkılaşacağını bildirdi ve şunları söyledi: “25 milyon alacağımız var, Keşan bizden hizmet bekliyor. Ödeyen ile ödemeyen ayrılacak. Ödemeyenlerin icra takipleri başlatılacak.”

Park ve Bahçeler Birimi’nden Pelin Sençper şunları aktardı: “Bu yıl yaklaşık 400 bin adet çiçek yetiştirdik. Parklar ve bahçelerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tepe Mezarlık duvarları için görsel açıdan şehre değer katacak peyzaj çalışmaları yapacağız. Mezarlık ve yeşil alanlarda tırpan çalışmaları yapıyoruz.”

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, şunları anlattı: “Ramazan Bayramı’nda her mezarlıkta ücretsiz çiçek stantlarımız olacak. Tüm vatandaşlarımız bu stantlardan ücretsiz yararlanabilecekler.”

Fen İşleri Müdürlüğü’nden Taner Güngör de mezarlıklarla ilgili bilgi paylaştı.

Güngör, “Mezarlıklarla ilgili Alo 188 hattı çalışmalarını devam ediyoruz. Mezarlık ve defin işlemlerinin belediyede tek noktadan yapılmasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. 6 mezarlığımız var 5 aktif 1’i pasif durumda. Şehit ve gazi ile 1. derece yakınlarına mezar satış ücreti alınmıyor. Önceki dönemlerde mezarlık yeri ayırtıp da bu yeri almayan vatandaşlarımız var. Bayram sonunda bu yerleri eğer satın almazlarsa bu yerleri yeniden alım için satışa sunacağız ve tahsislerini gerçekleştireceğiz.” dedi.

Destek Hizmetleri Müdürü Savaş Serbest de toplantıda birimiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Müdürlüğümüzde satın alma birimi oluşturduk. Ve tekliflerimizi mümkün olabilen en çok sayıda esnaflarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Diğer müdürlüklerimizin alım işlemlerini biz yapıyoruz. Ulaşamadığımız esnaf varsa bize ulaşsınlar ilgili konularda bizde kendilerine teklifleri ulaştıralım. Araçların tamir ve bakımları da bizim müdürlüğümüzde yürütülüyor.”

Muhtarlık İşleri Müdürü Mücahit Erdoğan, “Keşan Belediyesi olarak Ramazan eğlenceleri ve iftarlarımızı sürdürüyoruz. Kadir Gecesi’ne özel bir programımız da olacak. Geçen hafta engellilerle ilgili etkinlikler gerçekleştirdik. Bir de önümüzde Ramazan Bayramı var. Bu bayram dolayısıyla 2. el kıyafet büromuza kıyafet bağışı bekliyoruz. Ayrıca ihtiyaç duyan vatandaşlarımız buradan kıyafetlerini ücretsiz alabilirler.” dedi.

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Herkesi 2. el eşya bağışına bekliyoruz. Ayrıca geçen hafta engellilerimiz için dolu dolu bir program gerçekleştirdik. Belediyemizde onları ağırlayarak empati kurduk. 19 Mayıs ve Fener Alayı’nda üzerimize düşen ne varsa yerine getirdik.”

Yazı İşleri Müdürü Sevil Kılıç da müdürlüğüyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Meclis toplantısı ve belediye encümeni bizim sorumluluğumuzda yürütülüyor. CİMER başvurularına cevap verilmesi bizim müdürlüğümüz üzerinden yapılmakta. Köşk Düğün Salonu’nda Ramazan Ayı nedeniyle genel bir bakım çalışması yapıyoruz. 2019 yılına ait kiralamalarımız devam ediyor.  2020 yılına ait kiralama yapılmayacak burasının ihaleyle işletilmesi yapılacak. Evlendirme işlemleri de müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Geçen hafta 8 akit yapılmış 1 de evlenme izin belgesi düzenlenmiştir. Belediyeye gelen ve belediyeden giden evrakların kontrolü müdürlüğümüz tarafından sağlanmaktadır.”

“Alo 153 Şikayet ve İstek Hattı’nı kuracağız”

Söz alan ve önümüzdeki dönemde “Alo 153 Şikayet ve İstek Hattı’nı” kuracaklarına vurgu yapan Başkan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Şu an bu hat test aşamasında. Haziran Ayı’ndan itibaren daha aktifleşecek. Alo 188 Cenaze hattı çalışmalarımız da devam ediyor. Cenaze işlemleri tek noktadan alacak.”

Çevre Koruma ve Kontrol Birimi’nden Ayşegül Arslan Aydın da birimi ile ilgili şunları paylaştı: “Müdürlüğümüz kapandı ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlandık. Faaliyetlerimiz bu birim altında sürecek. Yerimiz de değişti vatandaşlarımız bize artık belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü’nün bulunduğu alandaki eski Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bulunduğu yerden ulaşabilecekler. Atık ve hafriyat toplama çalışmalarımız devam ediyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günüyle ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Konutlarımızda aşamalı olarak geri dönüşüm projesini başlatacağız. Toplantılar, eğitimler yapıp, pilot bölgeler oluşturarak bilinç oluşturacağız. Okullarda öğrenci ve öğretmenlerden geri dönüşüm komisyonları oluşturacağız. Okullardan çıkan yiyecekleri kompost gübre yapmak için projelerimizi faaliyete geçireceğiz. İlçemizde çeşitli yerlere atık getirme merkezleri kuracağız.”

Zabıta Müdürü Mustafa Altay da müdürlük çalışmalarını şöyle aktardı: “Ruhsat başvurularına devam ediyoruz. Market denetimlerine devam ediyoruz. Pazaryerleri ilgili başvuru almayı sürdürüyoruz. Bordür taşı boyalamalarına devam ediyoruz. Yaya geçitleri ve kasislerde boyama çalışmalarımıza ilerleyen günlerde başlayacak. Kent merkezindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için trafik düzenlemesi çalışmalarımız da hassasiyetle devam ediyor.”

Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen de şunları söyledi: “Bünyemizde, muhasebe, tahakkuk tahsilat, icra ve emlak servisi bulunuyor. Tüm gelir giderler birimimizde kontrol ediliyor. 4 veznemiz aktif şekilde çalışıyor. Ayrıca mobil olarak cumartesi günü tahsilat yapıyoruz. Oto Pazarı’nda da mobil tahsilat yapılıyor. Öğle arasında veznelerimiz kapanmadan vatandaşımıza hizmet veriyor. Bu ayın sonunda çevre temizlik, emlak ve ilan ve reklam vergilerinin, katı atık bertaraf ücretlerinin ödemesi 31 Mayıs 2019’da sona eriyor. Vatandaşlarımızı vergilerini ödemeye davet ediyoruz.”

Spor Tesisleri Sorumlusu Andaç Gedik de sportif faaliyetlerle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Tüm tesislerimiz yaz dönemindeki aktif sportif faaliyetlere hazır hale geldi. Tartan zemin oluşturulması ve tenis kortu oluşturulması ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Su sporlarının faaliyetlerinin artırılması konusunda çalışmalarımız sürüyor. Windsurfü Saros’da bir marka haline getirmek istiyoruz. Windsurfle ilgili ücretsiz eğitimlerimiz olacak. Cankurtaranlarımız bayramda görevleri başında olacak. Erikli’de yelken ve su sporları kulübünün yanında engelli vatandaşlarımızın denize rahat ulaşımı için bir engelli platformu kuracağız. Spor kurslarımız yaz boyunca devam edecek.”

Temizlik İşleri Müdürü Yasin Paçaman da müdürlük faaliyetleri ile ilgili şunları kaydetti: “Keşan’ın çeşitli noktalarında ve mücavir alanlarımızda yıkama ve temizlik çalışmaları yürütüyoruz. Pazarlar sonrası ortaya çıkan çöpleri düzenli olarak topluyoruz. Dal, budak, hafriyat toplama çalışmalarımız sürüyor. Mezarlıklarımızda bayram öncesi detaylı bir temizlik çalışması yapılacak.”

Bu bölümde söz alan Mustafa Helvacıoğlu, 250 adet çöp konteyner ihalesine çıkılacağını bildirdi ve Keşan Belediyesi’nde ilk defa 3. Dönem belediye başkanı olan İsmail Saraç’ın anmasının gerçekleştirildiğini söyledi.

“Keşan Belediyesi’nde, 545 personel çalışıyor”

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Murat Kabcuk da şunları söyledi: “Keşan Belediyesi’nde 142 memur, sürekli işçi kadrosunda çalışan 102, sözleşmeli personel statüsünde çalışan 14, şirket bünyesinde de 287 çalışan kişi olmak üzere toplam 545 personel çalışıyor. Maaşlarımız ödendi. İkramiyeler tahakkuk ettirildi. Sağlık raporları işlendi, disipline sevk edilen personele de uyarı cezası verildi.”

Bu bölümde söz alan Başkan Mustafa Helvacıoğlu, “Göreve geldiğimiz andan itibaren maaşları düzenli ödedik. Bundan sonra da personelimizi mağdur etmemeye çalışacağız. Personel sayısında tasarruflarımız söz konusu. Normalleşeme kadar bu devam edecek. Bu kul hakkı değildir. Kul hakkını burasını fazlasıyla dolduranlar yemiştir. Bir santral odasında 5 kişi çalışıyordu, aile şirketi gibi işleyiş vardı.  Kul hakkı değil, çalışan kardeşlerimizim emeğini korumaktır bu. İştirakler hariç 550’ye yakın personelimiz var.” dedi.

İtfaiye Müdürü Savaş Yiğit de müdürlüğüyle ilgili şunları anlattı: “Merkezde bulunan müfreze aracımız, eski itfaiye binamız yıkılsa da bu alanda görev yapmaya devam edecek. Yangın önleme ve yangın eğitim bölümleri oluşturduk. Yangın vanaları sayımızı artırıyoruz. Devlet hastanesi personeline eğitimler verdik. Orman yangınlarını önleme toplantılarına katıldık. Trafik haftasında aktif görev aldık ve yaralı kurtarma tatbikatı gerçekleştirdik. İtfaiye aracı ve ekipmanı konusunda eksiklilerimiz var. Eksiklerimizi gidermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Toplantıda son müdürlük konuşmasını Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Yıldırır yaptı.

Yıldırır, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı ilgili müdürlükte Hayvan Barınağı ile ilgili görüşmelerde bulunulduğunu belirterek, “Barınağı %40 hibe para çıkmıştı, bunun %10’u ödenmişti.  Geri kalan meblağın alınması konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Barınakta ciddi bir aşama kaydedildi. Bu barınakta bakımlar yapılacak ve hayvanlar yeniden bulundukları ortama yeniden salınacak. Halkımızdan sokak hayvanları konusunda özveri bekliyoruz. İlaçlama konusunda sorumluluk sahamızda çalışma yürütüyoruz. İlerleyen dönemde ULV ile çalışmalarımız olacak.” dedi.

Helvacıoğlu: “Ciddi gayret ve çaba sarf ediyoruz”

Toplantıyı kapatan Başkan Helvacıoğlu, toplantıya verdikleri katkı nedeniyle başkan yardımcılarına, birim sorumlularına teşekkür etti ve şunları belirtti: “Çalışmalarımızda eksikliklerimiz olabilir ama çok ciddi gayret ve çaba sarf ediyoruz. Herkes belediyeyle ilgili düşüncelerini ve öneri isteklerini bize iletsin. Bu Keşan bizim evimiz gibi bakmalıyız. Sorunları birlikte aşacağız. Katılan herkese teşekkür ediyoruz.”

(Haber Merkezi)

 

  

 

 

              

 

Trakya'da ilk kuşkonmaz bitkisi Yeniceçiftlik'te ekildi

Trakya bölgesinde bir ilki gerçekleştirerek, Yeniceçiftlik'teki 10 dönümlük alana kuşkonmaz bitkisi sözleşmeli ekim modeliyle ekilirken, ekimi yapan şirketin yetkilisi Mehmet Gürer, kuşkonmaz bitkisini uzun süredir araştırdıktan sonra ekmeye karar verdiğini söyledi.

Saat 11.00 sıralarında, Yeniceçiftlik Köyü yakınlarındaki 10 dönümlük alanda gerçekleştirilen programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Keleş, Edirne Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Nazan Türkarslan, Tarım ve Orman Keşan İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Yeniceçiftlik Köyü Muhtarı Erdinç Şeftali, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, kuşkonmaz bitkisini eken şirket ile sözleşme yapan firma sahibi Arman Badur ile davetliler katıldı.

Badur: "Kavala ile Selanik arasında 3 bin hektarlık alanda ekili kuşkonmazın tümü Almanya’ya ihraç ediliyor"

Katılımcılara, kuşkonmaz bitkisinin, Trakya'da ilk olarak Yeniceçiftlik Köyü'nde ekilmesiyle ilgili süreç hakkında bilgi veren Arman Badur, Eskişehir’de yaklaşık 450 dönüm alanda kuşkonmaz ürettiklerini ifade ederek, "Daha önce Türkiye’nin çeşitli yerlerinde işlerimiz oldu. Yıllar önce Silivri’de tecrübemiz olmuştu. Fakat ondan beri Trakya’da ilk defa bir üreticimiz ile bir kuşkonmaz fidesi dikişi gerçekleştiriyoruz. Yıllık şu anda Türkiye’de 300 ton kadar bir üretim var. İthalatı da yaklaşık 300 ton kadar. 600 tonluk ve her sene gelişmekte olan bir taze kuşkonmaz pazarı mevcut. Bunun ihracat potansiyeli de ciddi anlamda yüksek. O yüzden gittikçe de gelişeceğini düşünüyoruz. Kavala ile Selanik arasında 3 bin hektar kuşkonmaz var. Bugün burada bir hektar kuşkonmaz ekiliyor. Kavala ile Selanik arasında bahsettiğim 3 bin hektarlık alanda ekili kuşkonmazın tümü Almanya’ya ihraç ediliyor. Yunanistan’da hiç tüketilmiyor. Aynı iklim koşullarına, aşağı yukarı burada olduğunu varsayarsak burada ne hedeflemek gerekir. Nasıl bir potansiyel var. Hep beraber düşünmek lazım. 3-4 yıl içinde Türkiye’de çok kısa zamanda 2 bin hektar kuşkonmaza sıçrayacağını düşünüyoruz." dedi.

"Kuşkonmaz değerli bir ürün"

Bitki ekiminin, kademeli ürün alınabilmesi için değişik yerlere ekilmesi gerektiğine de dikkat çeken Badur, "Hem karasal iklim olan yerlerde, hem daha sıcak yerlerde, hem yüksek ovalardaki yerlere yapılacak ekiplerle, 8-10 aylık bir üretim periyodu sağlanabilir. Kuşkonmaz değerli bir ürün. Değerli olmasının sebebi de maliyetinin yüksek olması. Maliyeti nispetindeki bir kar oranı olacağını düşünürsek birçok tarımsal ürüne göre katma değeri daha yüksek. Avrupa’da 350 bin ton taze üretim ve tüketim var. Avrupa’da yaklaşık 450 bin tonluk bir yıllık Pazar mevcut. Şu anda Türkiye’de 300 ton üretiliyor. Türkiye’deki tüm meyve ve sebze üretiminin tüm Avrupa’nın yüzde 75’ine eşit olduğunu düşünürseniz, Türkiye’nin burada misliyle üretim yapıyor olması gerekiyor. Türkiye her kalemde varken kuşkonmazda yok. Dolayısıyla işin doğası gereği kuşkonmaz üretiminin patlama yapacağını düşünüyorum. Türkiye’de kuşkonmaz olmamasının nedenlerinden biri, sermaye yoğunluğunun olması. Kuşkonmaz tohumu ithal geldiği için şuan pahalı. Şimdi burada önümüzdeki sene belki 50-100 kilo ürün olacak dekarda. Ondan sonraki sene dekardan 400-500 kilo ürün alacak. Ondan sonraki sene tam verime girecek, bir ton bölü dekar. Burada uzun dönemde geri dönen bir yatırım. Şu an dikilen bu fidelerden önümüzdeki sene dekarda 100 kilogram alacağız. Ondan sonraki sene, 500 kilogram, ondan sonra da tam verim alacağız. Sonrasında ise 10 yıl boyunca tam verim alır." diye konuştu.

"Günlük transfer olduğunda yazın bile sorunsuz bir şekilde devam edebilir"

Bitkinin bir dekarlık alana ekilecek fide maliyetinin yaklaşık 5 bin TL olduğunu belirten Arman Badur, şunları söyledi; "Kuşkonmaz, hamile bayanlara, emziren bayanlara özellikle çok tavsiye edilen bir şey. Onun dışında bir sürü ürünün de özelliklerini içeriyor. Afrodizyak özelliği ile biliniyor. Bol lif ve su içeriyor. Bu ürünün pazarlanması noktasında, biz sözleşmeli üretim modeli ile ürünü almayı taahhüt ediyoruz. Kuşkonmaz hasat edildi gibi aslında nemli ve serin bir ortama alınmalı. Bu bahar aylarında 1-2 gün yola dayanabilir ama daha Haziran'daki hasatlarda kesinlikle soğuk hava ihtiyacı var. Günlük transfer olduğunda yazın bile sorunsuz bir şekilde devam edebilir." 

Gürer: "Umarım beklentiler karşılanır ve bölgemizde bir alternatif ürün daha çıkar"

Daha sonra söz alan Mehmet Gürer, Trakya bölgesinde kuşkonmaz ekerek bir ilki gerçekleştirmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ben yıllarca ticaretle uğraştım. Emeklilik ile ilgili böyle bir projem vardı. Kuşkonmaz hep ilgimi çekiyordu. Arıyordum ama bulamıyordum. Hatta geçen yıl evime deneme olarak 20 kök ektim. Sonradan araştırmalarımla Arman Bey bu konuda duayen olduğunu gördüm. Şuanda denemek için 1 hektarlık alana ekim yapıyoruz. Umarım beklentiler karşılanır ve bölgemizde bir alternatif ürün daha çıkar." şeklinde konuştu. Program; yetişmiş kuşkonmaz dağıtımının ardından sona erdi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Yenimescit Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği toplu sünnet töreni yapacak

Yenimescit Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetimi, toplu sünnet töreni ile ilgili olarak kayıt almaya başladıklarını belirterek, törenin 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşeceğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Yenimescit Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Kantar, "Yenimescit Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da 7 Temmuz 2019 Pazar günü toplu sünnet törenimizi gerçekleştireceğiz. 150 tane çocuğumuz sünnet olacak. Durumu iyi olmayan ailelere bunu duyurmak istiyoruz. Kayıtlarımız Yenimescit Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi muhtarlıklarından ve Beşkardeşler Otopark'tan yapılabilecek. Sünnet için hiçbir ücret talep etmiyoruz. Köyler de bu toplu sünnet törenine dahil olabilir. Tabi ki önceliğimiz Keşan olacak. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da çocuklarımızı giydireceğiz, sünnet ettireceğiz, eğlencelerini, düğünlerini yapacağız. Amacımız Peygamber Efendimizin sünnetini yerine getirmek ve ailelere de katkı sağlayabilmek. İhtiyacı olan ve katılmak isteyen herkesi başvuru yapmaya davet ediyoruz." dedi

Haber: İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar