Son Dakika
Süleymanpaşa'da mülkiyeti Belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçeleri kiraya verilecekÇorlu'da banka ATM yerleri kiraya verilecekUzunköprü Belediyesi' ne ait lojmanlar kiraya verilecekGeçmiş, tamamlanan program ve Gökçetepe'nin su ve kanalizasyon yapım işi hakkında bilgi verdi: "Yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız"-Hurdaya dönen otomobilde hayatını kaybettiBelediye Başkanlığı'na "VIP" makam aracı alındıAdalet Bakanı Gül, bugün Keşan’da ziyaretlerde bulunacakMustafa Mercan son yolculuğuna uğurlandı“Üretici çalışırken batıyor”--İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir: "13 milyon araç ile 15 Euro'yu çarptığımızda, korkunç bir rakam ortaya çıkıyor"
Şalk: “Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı yok”

Şalk: “Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı yok”

Ankara DGM eski Cumhuriyet Başsavcısı ve PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ı İmralı’da sorgulayan savcı olarak da, bilenen Talat Şalk, yaptığı açıklamada; yeni anaya tartışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Anayasa, kuruluş dönemlerinde yapılır”

Yeni anaya tartışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Şalk, “Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı, grup toplantısında tek parti dönemi faşizminin ardından, önce 1960 sonra 1980 darbesinin gölgesinde hazırlanan anayasaların yol açtığı sorunların, Türkiye'ye ağır maliyetleri olduğunu söyledi. Türkiye'nin tarihinde ilk defa, gerçek bir özgürlük ortamında sivil bir anayasa hazırlama ve milletin takdirine sunma şansına sahip olduğunu belirterek, siyasi partilerimize üniversitelerimize ‘gelin yeni anayasa konusunda tekliflerimizi yıl içinde hazırlayalım, tartışmaya başlayalım’ sözleri ile yeni anayasa yazmaya davet etti.Anayasa; devletin teşkilatını kuran organların çalışmasını düzenleyen, vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini belirleyen, teminat altına alan temel kanundur. Anayasa, kuruluş dönemlerinde yapılır. ABD anayasası kuruluşunda yapılmıştır. Anayasayı kurucular hazırlamış ve yazmıştır. ABD anayasası bugün de aynı anayasadır. Zaman içinde birçok maddesi günün ihtiyaçlarına göre değiştirilmiş ancak devletin kuruluş esaslarına dokunulmamış, kurucu liderlerin iradesine bağlı kalınmıştır. Bizim 1982 anayasası yazıldığı günden bugüne 150'ye yakın maddesi değiştirilmiştir. Büyük çoğunluğu da AKP iktidarı döneminde gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanı sivil anayasa diyor ancak hiçbir ülke de sivil anayasa ve darbe anayasası ayrımı yoktur. ABD anayasasını, İngilizlerle yaptıkları özgürlük savaşında, İngilizlerle savaşan kurucular yazmıştır. Bizim 1982 anayasasını darbeyi yapan askerler yazdırmış olsa da, yapılan değişikliklerle anayasa sivilleştirilmiştir.” dedi.

“Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı yok”

Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olmadığını belirten TalatŞalk, şunları söyledi:“Problemler varsa, anayasa değişikliği ile çözebilir. Anayasadan daha öncelikli ihtiyaçları ve sorunları vardır. Milletimiz ve devletimiz sıkıntıdadır. AKP’nin uyguladığı politikalar sebebiyle dışarıda dostumuz kalmamıştır. Kıbrıs'ta, Akdeniz'de, Ege'de sorunlarımız vardır. Suriye'nin kuzeyine PYD/PKK hâkimdir. Bu Türkiye için tehdittir. ABD'nin, PYD/PKK’yı müttefiki kabul etmesi ve silahlandırması tehdidi daha da büyütmüştür. Halkımızın büyük çoğunluğu geçim derdindedir. Çiftçimiz sıkıntılı, esnafımız siftah yapmadan dükkân kapatmaktadır. Çoğu emeklimiz asgari ücretin az üstünde maaş almaktadır. Fiyatlar devamlı yükselmektedir.  AKP iktidarının bu konulara ağırlık vermesi, halkın sıkıntılarını gidermesi, Türkiye'mizi muhtemel tehlikelerden koruması gerekir.”

“Cumhurbaşkanı çok geniş yetkilere sahip olmuştu”

Şalk, sözlerini şöyle tamamladı: “Anayasada,Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemine göre yapılan değişiklikten sonra, Cumhurbaşkanı çok geniş yetkilere sahip olmuştur. Hâkimler Savcılar Kurulu üyelerinin bazılarını kendisi seçmekte, diğer üyelerin seçiminde de etkili durumdadır. TBMM’nin işlevi azalmış, Cumhurbaşkanı çok konuda kanun hükmünde kararname çıkarmaktadır Ayrıca TBMM’den çıkan kanunları da kendi isteğine göre çıkarmaktadır.Neden yeni anayasa istiyor? Şu sözleri benim dikkatimi çekti;‘Sürekli yeri reformlarla sistemi iyileştirme çabasında olmamıza rağmen, darbe anayasasının ruhundan kaynaklanan anaforlar bir türlü bitmedi. Cumhurbaşkanlığı hükümet istemini çalışırken karşımıza hep anayasa meselesinin çıktığını gördük.’ Bu sözlerden benim anladığım,Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden memnundur. Çalışırken anayasanın sınırlarını aştığını da biliyor. Bundan da rahatsız oluyor. Yeni anayasada herhalde Cumhurbaşkanının anayasa uyuma gerekliliğinin olmayacağını, olmaması lazım geldiğini düşünüyor. Öyle bir yeni anayasa yapmayı müzakere etmeye muhalefet atılır mı, bunu bilemiyorum. Muhalefet partilerinin yeni anayasa yazma çalışmalarına katılmaması halinde, Cumhurbaşkanı düşündüğü yeni anayasayı TBMM'de AKP grubuyla ve bu konuda yardım edeceklerini düşündüğüm bazı üniversite hocalarının yardımıyla hazırlar ve halkoyuna sunar mı? Veya erken seçime gider, yeni anayasa yapılmasını seçimden sonraya mı bırakır? Bu soruların cevabını şimdilik bilemiyorum zamanla neler olacağı ile neler olacağını göreceğiz.” Haber: Deniz ÇİL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Süleymanpaşa'da mülkiyeti Belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçeleri kiraya verilecek

Süleymanpaşa Belediyesi mülkiyeti belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçelerini kiraya vermek üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, 2 adet büfe, 1 adet çay bahçesi, bir kafeterya ve bir çay ocağı kiraya verilecek.

İhale Ertuğrul Mahallesi Yazar Mehmet Serez Caddesi No:10 Süleymanpaşa TEKİRDAĞ adresinde bulunan Süleymanpaşa Belediyesi Ek Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda 5 Ekim 2021 tarihinde 14.15 – 15.15 saatleri arasında yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/854266/emlak/is-yeri-ve-ticari-isletme/tekirdag-suleymanpasada-mulkiyeti-belediyeye-ait-bufe-kafeterya-ve-cay-bahceleri-kiraya-verilecektir

Çorlu'da banka ATM yerleri kiraya verilecek

Çorlu Belediyesi, Banka ATM yerlerini 5 (Beş) yıl müddetle “Açık Teklif” usulü ihaleyle kiraya verecek.

Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü orman yolunda üst yapılar yaptırmak üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Reşadiye Mah. Bülent Ecevit Bulvarı’nda 3 adet, Yenice Mahallesi İstiklal Caddesi’nde 3 adet olmak üzere toplamda 6 banka ATM yeri kiraya verilecek.

İhale 13 Ekim 2021 saat 15.00 – 16.15 arasında Çorlu Belediyesi Hizmet Binasında bulunan Belediye Encümen toplantı salonunda yapılacaktır.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/852485/ihale-duyurulari/kullanim-hakki-ve-isletme-haklarinin-kiraya-verilmesi/tekirdag-corluda-mulkiyeti-belediyeye-ait-6-adet-banka-atm-yeri-kiraya-verilecektir

Uzunköprü Belediyesi' ne ait lojmanlar kiraya verilecek

Uzunköprü Belediyesi'ne ait taşınmazlar açık arttırma usulü ile kiraya verilecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Yeniköy Mahallesi, Çöpköy Mahallesi ile Rıza Efendi Mahallesi’nde bulunan lojmanlar kiraya verilecek.

İhale 4 Ekim 2021 tarihinde saat 14.00 ile 14.15 arasında Uzunköprü Belediyesi Hizmet binası zemin katta bulunan Refik MARTİN Salonu’nda yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/853186/emlak/konut/edirne-uzunkopru-belediyesi-ne-ait-lojmanlar-kiraya-verilecektir

Geçmiş, tamamlanan program ve Gökçetepe'nin su ve kanalizasyon yapım işi hakkında bilgi verdi: "Yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız"

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, 2021 programını, İl Özel İdaresi personelinin özverili çalışmaları sonucu 9 ayda tamamladıklarını belirtirken, 121 km birinci ve ikinci kat asfalt yaptıkları 2021 yılı içerisinde, ödenek bulunması durumunda Gökçetepe Köyü'nün su ve kanalizasyon işini de yapacaklarını söyledi.

Geçmiş, 2021 yatırım programının sonuna geldiklerini dile getirerek, programın tamamını yerine getirdiklerini söyledi. Yatırım programı ile birlikte İl Genel Meclisi'nde bütçenin oylandığını hatırlatan Mehmet Geçmiş, "Bütçemizde 85 milyon TL gelir tespiti yaptık. Geçen yıl 90 milyon TL olan gelirler, pandemi nedeniyle azaldı. Bu gelirin azalacağını Sayın Valimiz ile birlikte tahmin etmiştik ve İl Genel Meclisi'nde 70 milyon TL kredi kullanılmasına karar verdik. Sayın Valimiz bu paranın 38 milyon TL'sini kullandı, kalan kısım ise boşta bırakıldı." dedi.

"Program kapsamında toplamda 121 km birinci kat asfalt yaptık"

2020 yılında Yunanistan sınırında Suriyeli göçmen yoğunluğu yaşandığını hatırlatan Geçmiş, "2020 yılında Suriyelilerin Edirne bölgesindeki sınırda yoğunluk oluşturdular. Bununla ilgili onların insani yardımlarının tümünü Edirne İl Özel İdaresi'nin imkanları ile karşıladı. Bu, ödeneklerimizde biraz sıkıntı yaratsa da, vatandaşlarımıza yaptığımız hizmetlerde sıkıntı yaratmadı. Program kapsamında toplamda 121 km birinci kat asfalt yaptık. Bunun toplam değeri de yaklaşık 5.5 milyon TL. Bunun yanı sıra yine 121 km ikinci kat asfalt yaptık. Bu asfalt programımızın tamamı bitti. Şimdi muhtarlarımız ve vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yolların düzgün hale getirilmesi için çalışıyoruz. Ayrıca, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüze ayırdığımız 4.5 milyon TL'lik ödenek ile Lalapaşa, Havsa, İpsala ve Keşan'daki içme sularımızın irsaliye hatlarını değiştirdik. Bununla ilgili olarak Yeniceçiftlik Köyü içme suyu depo yapımına 300 bin TL, Bahçeköy, Seydiköy, Gülçavuş, Bıldır köylerine toplamda 3.5 milyon TL'lik yatırım yaptık." diye konuştu.

"Yüz yüze eğitimin başlaması öncesinde okullardaki çalışmalarımızı tamamladık"

Program dışında ekstra işlemlerin de yapıldığını kaydeden Mehmet Geçmiş, okullarda yapılan çalışmalara da değinerek, "Yüz yüze eğitimin başlaması öncesinde okullardaki çalışmalarımızı tamamladık. Çocuklarımız şuan okullarda fiziki anlamda sorunsuz eğitimlerini sürdürüyor. Okullarımızın bakımlarına yaklaşık 30 milyon TL ödenek ayırmıştık. Keşan ve Uzunköprü'de birçok köyümüzde yatırımlarımıza devam ettik. İl Özel İdaresi'nde çalışan personellerimiz, programın gerçekleşmesinde çok başarılı bir performans gösterdiler ve 12 ay olarak planladığımız çalışmaları 9 ayda tamamladılar." şeklinde konuştu.

"Gökçetepe Köyümüzün su ve kanalizasyon yapımı için Sayın Valimizin bir çalışması var"

Artık öngöremedikleri işler ile ilgili talepler aldıklarını ifade eden Geçmiş, şunları söyledi; "Sayın Gökçetepe Köyümüzün su ve kanalizasyon yapımı için Sayın Valimizin bir çalışması var. Bu çalışmanın maliyeti çok yüksek ancak ödenek bulabilirsek, 2021 yılı içerisinde yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bunun gibi gelen talepleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Pandemiden dolayı ödeneklerimiz al olsa da, İl Genel Meclisi üyelerimizin de talep ve kararları ile birlikte 9 ilçemizdeki öncelikli tüm talepleri yerine getirmeye çalıştık. Meclis üyesi arkadaşlarımız artık 2022 yılının taleplerini almaya başlayacak. Kasım ayında da 2022 yılının programını onaylayacağız."

Haber: İlker GÜREL

-Hurdaya dönen otomobilde hayatını kaybetti

Keşan-İpsala yolunda meydana gelen trafik kazasında, İpsala Gümrük Kapısı kuyruğunda bekleyen TIR'a çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

İddiaya göre; Keşan istikametinden İpsala istikametine giden Mustafa Başaran (38) yönetimindeki 22 AAS 536 plakalı otomobil, İpsala girişin e geldiği sırada İpsala Gümrük Kapısı'ndan yurt dışına çıkış yapmak için kuyrukta bekleyen TIR'ın VA 0338 AB Makedonya plakalı dorsesine arkadan çarptı. İhbar üzerine kaza yerine polis, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kaza yerine gelen sağlık ekipleri, Başaran'ın hayatını kaybettiğini belirledi. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

 Haber MERKEZİ

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar