Son Dakika
İLANKEŞAN  MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNDEN(tekrar)KEŞAN BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON MÜDÜRLÜĞÜNCE, MUHTELİF CADDE VE SOKAKLARDA BACALARIN VE IZGARALARIN YÜKSELTİLMESİ VE İLAVE HATLAR YAPIMI KEŞAN BELEDİYE BAŞKANLIĞIHüseyin Erkin, Tunca ve Meriç'te debilerin düşmesiyle ilgili uyardı: "Önlemlerin şimdiden alınmasında fayda var"TEKZİP VE DÜZELTME“Vekaletle kurban kesim ücreti yurt içi 975 TL, yurt dışı 825 TL olarak belirlendi”Malkara Belediye Başkanı Yurdakul ile görüşen Sarıkeçe 13 Temmuz'u işaret etti "Keşanlı pazarcı esnafımızın 13 Temmuz itibariyle sergi açabileceklerinin müjdesini aldık"Erkan: “İşlerimizde geçen yıla göre yüzde 60 oranında düşüş yaşandı”Jandarma ekipleri 394 kg bandrolsüz nargile tütünü ele geçirdiEvinde yapılan aramada bonzai ve hassas terazi çıkan şüpheli tutuklandı“Çeltikte, zor bir sezon geçiriyoruz”
Sakin başlayan meclis toplantısı soru önergeleri ile gerildi

Sakin başlayan meclis toplantısı soru önergeleri ile gerildi

Keşan Belediye Meclisi'nin Kasım ayı olağan toplantısı, dün gerçekleştirilirken, oldukça sakin ve maddelerin oy birliği ile kabul edildiği meclisin sonunda, bir sonraki oturuma bırakılan CHP'li Belediye Meclis Üyesi Aladdin Öztürk'ün verdiği soru önergesi nedeniyle Toplantı Salonu bir anda karıştı.

Saat 15.00 sıralarında, Keşan Belediyesi Meclisi Toplantı Salonu'nda başlayan toplantıda; Meclis üyeleri Mehmet Selim Aras ve Hakan Gürel mazeretleri nedeniyle meclis tarafından izinli sayıldı.

Öztürk'ün soru önergeleri ve imar ile ilgili 2 madde gündeme eklendi

Belediye Meclisi'nin görüşeceği gündeme geçilmeden önce, Keşan Belediye Meclis Üyesi Alattin Öztürk tarafından, asfaltlama, Artı Çarşı esnafından ve Barış Parkı civarında yapılacak düzenlemeden belediyenin destek istediği yönünde açıklamaların da yer aldığı ve cenaze nakillerinde ücret talebi hakkında soru önergesi ile Müslim Çekiç’in daha önceki dönem meclisince alınan cenaze aracı için km. başına 1.15 TL cenaze sahiplerine yansıtılması ile ilgili alınan kararın iptali yönündeki talep ile 2 adet imar ile ilgili gündem dışı madde gündeme alındı.

Keşan Halk Ekmek Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin adı Keşan Kent Hizmetleri Limited Şirketi olarak değiştirildi

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; belediyenin 2020 Yılı Performans Programı’nın görüşülmesi gerçekleştirildi. Bu madde oybirliğiyle Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Diğer maddede belediyenin 2020 yılında uygulanacak vergi, harç ve ücret tarifelerinin görüşülerek bu maddede oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Belediyenin 2020 Yılı bütçesi de meclis üyelerinin oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Toplantıda, belediyenin 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından meclise sunuldu. Stratejik Plan ile ilgili söz alan grup başkanları, planda emeği geçe herkese teşekkür etti. Yapılan oylama sonucu Keşan Belediyesi’nin 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı oybirliği ile kabul edildi. Toplantının devamında, belediye mülkiyetinde bulunan, Keşan'daki 1 adet ve mücavir alanımız Yayla Sahili’nde 48 adet iş yerinin 10 yıllık kiralama ihalesine çıkartılması için Encümen’e yetki verilmesi konusu da, oy birliği ile kabul edildi. Keşan Belediyesi Personel Limited Şirketi’nin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan sigorta borcundan dolayı Şirket ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında borç yapılandırması yapılacağından dolayı Belediye taşınmazlarından teminat gösterilmesi hususu da, İYİ Parti'li Meclis üyelerinin red oylarına karşı, oy çokluğu ile kabul edildi. Belediyeye ait Keşan Halk Ekmek Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin ünvanının değiştirilmesi konusu da görüşülerek, şirket adının, Keşan Kent Hizmetleri Limited Şirketi olarak değiştirilmesi meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Hastane Caddesi'nin "Merhum Alparslan Türkeş" adının verilmesi komisyona havale edildi

Toplantının devamında, Erkan Gege’nin, Merhum Alparslan Türkeş’in isminin, Keşan Devlet Hastanesi'nin taşınması nedeniyle anlamını kaybettiğini belirttiği Hastane Caddesi'ne verilmesi konusu görüşüldü. Bu gündem maddesi ile ilgili olarak, Halide Coşkun’un, Büyük Cami Mahallesi Muhtarlığı yapmış olan Merhum eşi, İlhami Coşkun’un adının bir sokağa verilmesine ait talep ile 57. Alay Yürüyüş Komitesi’nin “57. Alay Mustafa Kemal Çocuk Parkı” isminin bir çocuk parkına verilmesine ait talep de hatırlatılarak, bu yöndeki taleplerin görüşülerek, gerekli tespitleri yapabilecek bir komisyon kurulmasına, gündeme alınan 3 maddenin de kurulacak bu komisyonda görüşülmesine oy birliği ile kabul edildi. Büyük Cami Mahallesi Barış Parkı civarında trafik akışının düzenlenmesi ile ilgili Ulaşım ve Trafik Komisyonu’na havale edilen konu hakkında Meclis’e bilgi verilmesi ve konunun Meclis gündeminden çıkarılması konusu da görüşüldü. Bu madde de, İl Trafik Komisyonu'na sunulacak bir önerinin hazırlanması için oy birliği ile ikinci oturuma bırakıldı. Gündemde yer alan Keşan Belediyesi Ticari Hatlı Minibüs ve Otobüs Yönetmeliği de, oybirliği ile ikinci oturuma bırakıldı. Keşan-İzzetiye Mahallesi 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı tasarılarının ön onayını inceleyen İmar Komisyonu'nun kararı oybirliği ile kabul edildi. Yukarı Zaferiye Mahallesi 800 Ada, 10 numaralı parsel ve 1466 Ada 1 numaralı parsele ilişkin "Konut" olan fonksiyonunun Millet Caddesi güzergahında zemin kat "Ticaret" olarak değiştirilmesine ilişkin plan değişikliği talebi görüşülerek meclisçe oybirliği ile kabul edildi.

Plan değişikliğinde, AK Parti Grubu "Şartlı evet" onayı verirken, AK Parti'li Tarık Uysal ise red oyu verdi

Aşağı Zaferiye Mahallesi 285 Ada 8 numaralı parselin imar yolunun kaldırılmasına ilişkin plan değişikliği talebinin görüşüldüğü toplantıda, İmar Komisyonu'nun bu talep ile ilgili olarak verdiği "Kişisel menfaat oluşturduğu gerekçesiyle red" kararı oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda, en önemli gündem maddesi olarak gösterilen "Çarşı Merkezi İş Alanı’na ilişkin plan değişikliği talebi"nin görüşülmesine geçildi. Bir önceki toplantıda, İmar Komisyonu'na havale edilen bu gündem maddesiyle ilgili konuşan AK Parti Grubu Sözcüsü Nehir Gergin, bahse konu plan değişikliğinin yeterli olmadığını, ilerleyen yıllarda genişletilmesi gerekmesi durumunda, gerekli çalışmaların yeniden yapılması taahhüdünün verilmesi durumunda komisyon kararına olumlu yönde oy vereceklerini söyledi. CHP ve İYİ Parti grubu da, çalışmaların her zaman Keşan'ın menfaati doğrultusunda yapıldığını ve yapılacağını, Keşan büyüdükçe imarın tabiiki genişletilebileceğini kaydedip maddeyi kabul etti. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da, ilgili madde ile ilgili olarak İmar Komisyonu'nda yapılan çalışmalar sonucu "Çarşı merkezindeki 5 metre sorunu çözüldü." dedi. AK Parti Grubu'nun şart koştuğu genişletme talebiyle ilgili olarak İmar Komisyonu'nun bu yönde bir talebi olduğu da toplantının bu gündem maddesinde dile getirildi. Bu gündem maddesiyle ilgili söz alan AK Partili Meclis Üyesi Tarık Uysal, geçen dönem bu maddeye onay vermediğini hatırlatarak, "Şehrin dokusuna zarar vereceği için bu maddeye onay vermeyeceğim." diye konuştu. Bu madde ile ilgili İmar Komisyonu'nun kararı oy çokluğu ile kabul edildi.

Sakin geçen toplantı bir anda hareketlendi

Toplantıda, Asri Mezarlık plan değişikliğine ilişkin 3 adet itiraz dilekçesi görüşülerek meclisçe oybirliği ile komisyona havale edildi. Keşan'ın mahalle sınırlarının güncellenmesi de görüşülerek meclis tarafından oybirliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi. Belediye sınırları içerisinde yapılacak olan binalarda yeraltı çöp konteyner alanlarının belirlenmesine ait Bayındırlık ve İmar Komisyonu raporu görüşülerek, meclisçe oybirliği ile kabul edildi. Maddelerin sona ermesinden sonra gündem dışı olarak gündeme alınan imar ile ilgili madde meclis tarafından oy çokluğu ile İmar Komisyonu’na havale edildi. Müslim Çekiç’in önergesi de oybirliği ile kabul edilerek cenaze hizmetlerinde daha önceki meclisin aldığı karar gereği kilometre alınan 1.15 TL bedel alınması kararı oybirliği ile iptal edildi. Kasım ayı 2. oturumunun, 26 Kasım 2019 Salı günü saat 15.00’te yapılması kararlaştırıldı. Toplantıda, Alattin Öztürk tarafından, asfaltlama, Artı Çarşı esnafından ve Barış Parkı civarında yapılacak düzenlemeden belediyenin destek istediği yönünde açıklamaların da yer aldığı ve cenaze nakillerinde ücret talebi hakkında verilen soru önergelerinin görüşülerek cevaplanması da, bir sonraki oturuma bırakılırken, Nehir Gergin, bu soru önergesiyle ilgili olarak AK Parti Grubu adına değil, şahsını ilgilendirdiğini söylediği açıklamalarda bulundu.

Gergin: "Sadece benim değil, bölgedeki bütün işletmelerin hassasiyetini rencide eden bu önergeyi kınıyorum"

Bahse konu soru önergesinde, kendisini de ilgilendiren bir cümlenin yer aldığına dikkat çeken Gergin, "Her şeye verecek cevabımız olduğu gibi buna da cevabımız var. Soru önergesini başkanımız yanıtlar. Ama bu kısım benim için son derece önemli olduğundan cevap veriyorum. Böylesine açık adres göstererek adeta faşizan bir tavırla burada bunu vermek bir dava konusudur. Tazminat davası açacağımı buradan Sayın Aladdin Bey'e iletirim. Bu mecliste az önce çarşı merkezindeki plan değişikliği ile ilgili bir 'evet' oyu verdik. Burada kaç tane belediye meclis üyesinin işyeri veya arsası var? Neredeyse hepimiz el kaldırdık. Ne için kaldırdık bu eli, kendi arsa dükkânlarımız için mi? Çıkar mı elde ettik? O bölgeye getirilen yol konusunda, belediye olarak orada imar açmışsan, bana da ticari unvan vermişsen, ben bu işletmeyi açarken ruhsatımı almışsam, çevre, çöp, tabela, reklam vergisini alıyorsan benim yolumu 2019 yılında topraktan sıyırıp yapacaksın. Aynı şekilde bu şehrin başka yerlerinde toprak yol varsa 2019 yılında hala asfalt görmemiş ise onlar da yapılacaktır. Kimin işletmesi, kimin evinin önü olduğunun bir anlamı yoktur. Sadece benim değil, bölgedeki bütün işletmelerin hassasiyetini rencide eden bu önergeyi kınıyorum." dedi.

"Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan ilçe teşkilat seçimlerinde pirim yapmak adına şov yapmayın Aladdin Bey"   

Sözlerinin devamında, Aladdin Öztürk'ün, Artı Çarşı'da esnaflardan katılım payı talep edildiği yönündeki iddiaların yer aldığı soru önergesine de değinen Nehir Gergin, şunları söyledi; "Artı Çarşı’da yapılan işlem; olan bir yolun kaldırılıp düzeltilmesi, kaldırımın düzeltilmesidir. Sayın Başkanım şifahen 'Böyle bir katkıda bulunabilir misin?' diye sormuş olabilir bölge esnafına. Bölge esnafından ola Meclis Üyesi Süleyman Bey de burada. O toplantıya katılanlardan biri kendisi. Katkıda bulunurlar ya da bulunmazlar ayrı bir konu. Burada, Cumhuriyet Halk Partisi’nin önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan ilçe teşkilat seçimlerinde pirim yapmak adına şov yapmayın Aladdin Bey. Benim işletmemde onlarca insan çalışıyor ve bu insanlar ekmek yiyor. Sadece bende değil, aynı zamanda orada işletmesi olan Zafer Bey de var, niye yazmadınız? Kesinlikle yakışmadı. Biz bu şehrin insanıyız, bu şehirde yaşıyoruz."

Helvacıoğlu: "Bana para istediğime dair belge getir yarın sabah istifa edeyim"

Mustafa Helvacıoğlu, Nehir Gergin'in bu sözlerinin ardından toplantıyı kapatırken, Aladdin Öztürk de kendisine sataşma olduğu gerekçesiyle söz almak istedi. Ancak Helvacıoğlu'nun, konunun bir sonraki meclis toplantısında görüşüleceğini belirtip toplantıyı kapattığını söylemesi üzerine, Öztürk'ün "Benim muhatabım Belediye Başkanıdır. Ben soruların cevaplandırılmasını Belediye Başkanından istedim. Ben soru sormaya devam edeceğim. Herkesten para talep ediyorsunuz." ifadelerinin ardından toplantı gerildi. Kimseden para talep etmediklerini ifade eden Helvacıoğlu, "Bana para istediğime dair belge getir yarın sabah istifa edeyim. Bana siyasi şov yapma. Kimin bayrağını taşıdığınızı biliyorum. Toplantıyı rencide etme." diyerek cevap verdi. 

Uysal ve Öztürk'ü meclis üyeleri ayırdı

Tartışmanın ardından Mustafa Helvacıoğlu salondan ayrılırken, AK Partili Meclis Üyesi Tarık Uysal da Aladdin Öztürk ile tartışmaya başladı. Karşılıklı sözlerin üzerine birbirlerinin üzerine yürüyen iki meclis üyesini, araya giren diğer meclis üyeleri sakinleştirmeye çalıştı. Tartışma, daha dazla büyümeden yatıştırıldı.

İşte ortamı geren soru önergeleri...

Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Aladdin Öztürk tarafından verilen soru önergeleri şu şekilde; "Asfalt ve aydınlatma katılım bedeli; Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından Terziler Sitesi ile Ali Paşa Çarşısı etrafında yapılmış olan toplantılarda mevcut bölgede yol ve kaldırım çalışmaları yapıldığı bu nedenle de her esnaftan dükkan başına 200 TL katılım payı isteneceği dile getirilmiştir. Yine 21 Ekim’de yerel basın da yer alan Büyük Cami Mahallesi Barış Parkı çevresindeki esnafların işlerindeki artış nedeniyle çevre aydınlatmalarının elektrik faturalarının esnaf tarafından ödenmesi talep edilmiştir. Son olarak Keşan Belediyesi tarafından, Londra Asfaltı'na bağlanan toplam uzunluğu 1250 mt. alana bugünkü mali değeri 240.000 TL olan 8 cm kalınlığında 10 metre genişliğinde 1200 ton asfalt yapılmıştır. Soru 1- Artı Çarşı ve Barış Parkı çevresinde bulunan ki neredeyse siftahsız ayakta kalmaya çalışan esnafımıza destek olunması gerekirken katılım payı adı altında para istenmesinin nedeni nedir? Soru 2- artı Çarşı ve Barış Parkı esnafından katılım payı isteyen Başkan Mustafa Helvacıoğlu Cennet Bahçesi Mevkiinden başlayan yol asfaltlaması için de bölgedeki yüksek ciro yapan büyük işletmelerden katılım payı adı altında ücret talebinde bulunmuş mudur? Soru 3- Ülke olarak içerisinde bulunduğumuz ekonomik krizin etkilerini azaltabilmek adına ilçemizde bulunan yerel esnafı desteklemek için Keşan Belediyesinin bir çalışması var mıdır? Cenaze nakillendirme ücret talebi; 16 Ekim’de Yeni Mescit Mahallesi’nden bir yurttaşımız İstanbul’da vefat etmiştir. Cenaze sahipleri belediyemize başvurarak cenazelerinin Keşan’a getirilmesini talep etmişlerdir. Keşan Belediyesi cenaze hizmetleri yetkilisi bu hizmet için cenaze sahibinden 450 TL tutarında bir ücret talep etmiştir. Cenaze sahipleri bu duruma itiraz etmiş olmasına rağmen yetkili ısrarını sürdürmüş, talep edilen ücret temin edilerek belediyeye takdim edilmiş, ancak yetkili bu defa mesainin bittiğini ve bu nedenle şehir dışına cenaze aracı göndermeyeceğini söyleyince yaşanan tartışma sonrası belediyenin camları kırılmıştır. Oysa ki 28 Mayıs 2019 tarihinde de Balıkesir’de vefat eden Yeni Mescit Mahallesinden bir vatandaşın cenazesi olması gerektiği gibi gece saat 21.30’da bizzat sizin tarafınızdan cenaze sahibinden hiçbir ücret talep etmeden cenazesinin Keşan’a gelmesi talimatı verilmiştir. Soru 1- hangi cenazenin ücretli, hangisinin ücretsiz taşınacağı belediye başkanın kararına mı bağlı? Soru 2- yaşayanlar arasında yaptığınız ayrımı, ölüler arasında yapmaya ne zaman başladınız? Soru 3- hangi cenazenin ücretli, hangisinin ücretsiz olduğunu neye göre karar veriyorsunuz?"

Haber / FOTO: İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

İLANKEŞAN  MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNDEN(tekrar)

İLAN
 

KEŞAN  MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNDEN

 
S.NO TAŞINMAZ   NO. İLİ İLÇESİ MAHALLESİ/KÖYÜ ADA PARSEL CİNSİ TAŞINMAZ BİNA NO ARSA  FİİLİ YÜZÖLÇÜMÜ TAHMİNİ GEÇİCİ TEMİNAT İHALE  İHALE
ŞEKLİ DAİRE NO PAYI DURUMU NET/BRÜT BEDELİ(TL) BEDELİ (TL) TARİHİ SAATİ
1 22050100742 EDİRNE KEŞAN YUKARI ZAFERİYE MAH. 201 9 MESKEN KAT İRTİFAKI 17-5 150/4000 Dolu 95,00 / 95,00 155.000,00 15.500,00 16.07.2020 10:00
2 22050100742 EDİRNE KEŞAN YUKARI ZAFERİYE MAH. 201 9 MESKEN KAT İRTİFAKI 17-7 200/4000 Dolu 100,00 / 100,00 170.000,00 17.000,00 16.07.2020 10:15
3 22050100742 EDİRNE KEŞAN YUKARI ZAFERİYE MAH. 201 9 MESKEN KAT İRTİFAKI 17-10 200/4000 Dolu 100,00 / 100,00 170.000,00 17.000,00 16.07.2020 10:30
4 22050100742 EDİRNE KEŞAN YUKARI ZAFERİYE MAH. 201 9 MESKEN KAT İRTİFAKI 17-13 200/4000 Boş 100,00 / 100,00 170.000,00 17.000,00 16.07.2020 11:00
            Yukarıda nitelikleri, tahmini bedelleri ve geçici teminatları belirtilen  taşınmazların satış  ihalesi  2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesi gereğince Açık Teklif Usulü ile karşılarında belirtilen tarih ve saatte Büyükcami Mahallesi-Hükümet Konağı arkası Maliye Hizmet Binası -4 ncü Kat Malmüdürlüğü - KEŞAN  adresindeki   Malmüdürlüğü Makam Odasında  teşekkül edecek komisyon huzurunda yapılacaktır.
             1- İhale ile ilgili dosya ve şartname mesai saatleri dahilinde Keşan  Milli Emlak Müdürlüğünde ücretsiz görülebilir.
             2-  İhaleye katılmak isteyenlerin;
                a) Yasal yerleşim yerini gösterir belgeyi (ikametgâh belgesi) 
                b) Tebligat için Türkiye'de adres göstermeleri,
                c) Gerçek kişilerin TC kimlik numarasını, tüzel kişilerin ise vergi kimlik numarasını bildirmeleri, gerçek kişilerin Nüfus Cüzdanı suretini,
                ç) Geçici teminat makbuzunu veya teminat mektubunu,
                d) Özel hukuk tüzel kişilerinin, yukarıda belirtilen şartlardan ayrı olarak, İdare merkezlerinin bulunduğu yer mahkemesinden veya siciline kayıtlı bulunduğu Ticaret veya Sanayi Odasından yahut benzeri mesleki kuruluştan, ihalenin yapıldığı yıl içinde alınmış sicil kayıt belgesi ile tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile tam yetkili olduklarını gösterir noterlikçe tasdik edilmiş imza sirkülerini veya vekâletnameyi vermeleri; kamu tüzel kişilerinin ise, yukarıdaki 2. maddenin (b), (ç) bentlerinde belirtilen şartlardan ayrı olarak tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile yetkili olduğunu belirtir belgeyi komisyona teslim etmek zorundadırlar.
             3-  Geçici teminatın, mevduat veya katılım bankalarından alınacak teminat mektubu olarak verilmesi halinde, geçici teminat mektubunun süresiz olması ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 27. maddesi ve Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinde belirtilen hususları taşıması gerekmektedir.
             4- İstekliler ihale saatine kadar İhale Komisyonuna ulaşması kaydıyla, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre hazırlayacakları teklif mektuplarını iadeli taahhütlü posta ile de gönderebilirler, postadaki gecikmeler kabul edilmez.
             5-  Satışa konu kamu konutlarında oturanlar, 4706 sayılı Kanun 4. maddesinin 8. fıkrası uyarınca ihale bedeli üzerinden  öncelikli olarak satın alma hakkına sahiptirler. 
             6- Komisyon gerekçesini belirtmek şartıyla ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir.
            İlan olunur
            NOT:Türkiye genelindeki ihale bilgileri  www.milliemlak.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir.

KEŞAN BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON MÜDÜRLÜĞÜNCE, MUHTELİF CADDE VE SOKAKLARDA BACALARIN VE IZGARALARIN YÜKSELTİLMESİ VE İLAVE HATLAR YAPIMI KEŞAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI

KEŞAN BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON MÜDÜRLÜĞÜNCE, MUHTELİF CADDE VE SOKAKLARDA BACALARIN VE IZGARALARIN YÜKSELTİLMESİ VE İLAVE HATLAR YAPIMI

KEŞAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünce, Muhtelif Cadde ve Sokaklarda Bacaların ve Izgaraların Yükseltilmesi ve İlave Hatlar Yapımı yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektronik ortamda EKAP üzerinden alınacaktır.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

İKN

:

2020/346593

 

1-İdarenin

a) Adı

:

KEŞAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI

b) Adresi

:

Belediye Yeni Hizmet Binası Yukarı Zaferiye Mahallesi İlyasbey Caddesi No:23/E 22800 KEŞAN/EDİRNE

c) Telefon ve faks numarası

:

2847141185 - 2847140985

ç) İhale dokümanının görülebileceği ve e-imza kullanılarak indirilebileceği internet sayfası

:

https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/


2-İhale konusu yapım işinin

a) Adı

:

Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünce, Muhtelif Cadde ve Sokaklarda Bacaların ve Izgaraların Yükseltilmesi ve İlave Hatlar Yapımı

b) Niteliği, türü ve miktarı

:

17 Kalem Muhtelif Miktarlarda Bacaların ve Izgaraların Yükseltilmesi ve İlave Hatlar Yapımı
Ayrıntılı bilgiye EKAP’ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.

c) Yapılacağı/teslim edileceği yer

:

Proje ve Mahal Listelerinde Belirtilen Yerler

ç) Süresi/teslim tarihi

:

Yer tesliminden itibaren 180 (yüz seksen) takvim günüdür.

d) İşe başlama tarihi

:

Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde
yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır.


3-İhalenin

a) İhale (son teklif verme) tarih ve saati

:

24.07.2020 - 11:00

b) İhale komisyonunun toplantı yeri (e-tekliflerin açılacağı adres)

:

Yukarı Zaferiye Mahallesi, İlyasbey Caddesi, No:23/E Keşan Belediyesi Yeni Hizmet Binası Kat:2 Destek Hizmetleri Müdürlüğü Keşan/EDİRNE


4. İhaleye katılabilme şartları ve istenilen belgeler ile yeterlik değerlendirmesinde uygulanacak kriterler:
4.1. İsteklilerin ihaleye katılabilmeleri için aşağıda sayılan belgeler ve yeterlik kriterleri ile fiyat dışı unsurlara ilişkin bilgileri e-teklifleri kapsamında beyan etmeleri gerekmektedir.
4.1.2. Teklif vermeye yetkili olduğunu gösteren İmza Beyannamesi veya İmza Sirküleri.
4.1.2.1. Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesi.
4.1.2.2. Tüzel kişi olması halinde, ilgisine göre tüzel kişiliğin ortakları, üyeleri veya kurucuları ile tüzel kişiliğin yönetimindeki görevlileri belirten son durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi, bu bilgilerin tamamının bir Ticaret Sicil Gazetesinde bulunmaması halinde, bu bilgilerin tümünü göstermek üzere ilgili Ticaret Sicil Gazeteleri veya bu hususları gösteren belgeler ile tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri,
4.1.3. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen teklif mektubu.
4.1.4. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen geçici teminat.
4.1.5İhale konusu işte idarenin onayı ile alt yüklenici çalıştırılabilir. Ancak işin tamamı alt yüklenicilere yaptırılamaz.
4.1.6 Tüzel kişi tarafından iş deneyimi göstermek üzere sunulan belgenin, tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ortağına ait olması halinde, ticaret ve sanayi odası/ticaret odası bünyesinde bulunan ticaret sicil memurlukları veya yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavir tarafından ilk ilan tarihinden sonra düzenlenen ve düzenlendiği tarihten geriye doğru son bir yıldır kesintisiz olarak bu şartın korunduğunu gösteren belge.

4.2. Ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:

İdare tarafından ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin kriter belirtilmemiştir.

 

4.3. Mesleki ve Teknik yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler:

4.3.1. İş deneyim belgeleri:

Son on beş yıl içinde bedel içeren bir sözleşme kapsamında taahhüt edilen ve teklif edilen bedelin % 50 oranından az olmamak üzere ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin iş deneyimini gösteren belgeler.

 

4.4.Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler ve benzer işlere denk sayılacak mühendislik ve mimarlık bölümleri:

4.4.1. Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler:

Yapım İşlerinde İş Deneyiminde Değerlendirilecek Benzer İşlere Dair Tebliğ Ekinde yer alan A/IV Grubu İşler benzer iş olarak kabul edilecektir.

4.4.2. Benzer işe denk sayılacak mühendislik veya mimarlık bölümleri:

İnşaat Mühendisliği veya Çevre Mühendisliği


5. Ekonomik açıdan en avantajlı teklif sadece fiyat esasına göre belirlenecektir.

6. İhaleye sadece yerli istekliler katılabilecektir.

7. İhale dokümanı EKAP üzerinden bedelsiz olarak görülebilir. Ancak, ihaleye teklif verecek olanların, e-imza kullanarak EKAP üzerinden ihale dokümanını indirmeleri zorunludur.

8. Teklifler, EKAP üzerinden elektronik ortamda hazırlandıktan sonra, e-imza ile imzalanarak, teklife ilişkin e-anahtar ile birlikte ihale tarih ve saatine kadar EKAP üzerinden gönderilecektir.

9. İstekliler tekliflerini, her bir iş kaleminin miktarı ile bu iş kalemleri için teklif edilen birim fiyatların çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden teklif birim fiyat şeklinde verilecektir. İhale sonucunda, üzerine ihale yapılan istekli ile birim fiyat sözleşme imzalanacaktır.


10. Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir.

11. İstekliler teklif ettikleri bedelin %3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir.

12. Bu ihalede elektronik eksiltme yapılmayacaktır.

13. Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 90 (doksan) takvim günüdür.

14.Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez.

15. Diğer hususlar:

İhalede Uygulanacak Sınır Değer Katsayısı (N) : 1,2
Aşırı düşük teklif değerlendirme yöntemi: Teklifi sınır değerin altında olduğu tespit edilen isteklilerin teklifleri, Kanunun 38 inci maddesinde öngörülen açıklama istenmeksizin reddedilecektir.

 

Hüseyin Erkin, Tunca ve Meriç'te debilerin düşmesiyle ilgili uyardı: "Önlemlerin şimdiden alınmasında fayda var"

Makine Yüksek Mühendisi ve DSİ (Devlet Su İşleri) emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, Tunca ve Meriç nehirlerindeki debilerin düştüğüne dikkat çekerek, debilerin düşmesinden kaynaklı mağduriyetlerin yaşandığını ve şimdiden önlem alınmasında fayda olacağını söyledi.

Erkin, Meriç ve Tunca nehirlerindeki debiler ile ilgili rakamsal verileri paylaştı. Verilere göre debilerin düştüğünü ve çiftçilerin bu anlamda dikkatli olması gerektiği yönünde uyarıda bulunan Hüseyin Erkin, "Tunca - Meriç debileri düşüyor, çeltik riski olabilir." dedi.

"1993 yılında Bulgaristan’dan 0,13 dolar metreküp ton fiyatından su alınmıştır"

Meriç Nehri'nin, Tunca ve Arda kolları ile birleşerek, Türkiye-Yunanistan arasında yaklaşık 180 kilometre sınır oluşturduğunu hatırlatan Erkin, "Enez ve Saros Körfezi'ne dökülen yılda ortalama 6 milyar metreküp su taşıyan bir nehirdir. Yaz aylarında ve ilkbahar sonlarına doğru Meriç- Tunca nehirlerinden tarımsal alanlarda sulama yapılmaktadır. Denize akan yıllık 6 milyar metreküp suyun, en fazla 1 milyarı ancak tarımda, DSİ projeleri dahil kullanılabilmektedir. Ancak son yıllarda Bulgaristan’daki nehir üzerindeki, barajlarda depolanan sular dolayısıyla, zaman zaman Meriç ve Tunca nehirleri debilerinden yeterli su akmamakta. Debi azalmasından dolayı çiftçiler mağdur oluyor. Geçmiş yıllarda bu şekilde durumlar yine ortaya çıkmıştı. Örneğin, 1993 yılında yaz aylarındaki kuraklık dolayısıyla nehirde su debisinin düşmesi yüzünden Bulgaristan’dan 0,13 dolar metreküp ton fiyatından su alınmıştır. Bu yıl inşallah aynı olay meydana gelmez. Tunca Nehri’nin ortalama debisi 40-50 metreküp saniye iken, şu anda 5 metreküp saniye düşmüştür. Meriç Nehri’nin ortalama debisi saniyede 200 metreküp civarında iken şu an saniyede 45 metreküp civarında akıyor. Debi giderek azalırsa o zaman tehlike söz konusu olur. Çiftçilerimiz buna göre önlemler almalı. İl ve ilçe bazlarında çeltik komisyonlarının da önlem almaları gerekir. Suyu daha dikkatli kullanmalarında büyük fayda var. Nehirde su azaldıkça özellikle Meriç’in Enez Deltası’nda akışı olmadığı için tuzlu su nehir yatağına geliyor. Çiftçiler set yaparak tuzlu suyun nehir yatağına girmesini engelleyici önlemlerini alıyorlar. Bu yıl da dikkatli olmasında fayda var. Bulgaristan’daki barajlarda da yeterli miktarda su olmadığı için önümüzdeki Temmuz ve Ağustos aylarında nehir debilerinin düşeceği, bu şekilde akacağı gözüküyor. Temennimiz daha kötü olmaması. Bununla ilgili önlemlerin şimdiden alınmasında fayda var." diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

 

 

 

TEKZİP VE DÜZELTME

Gazetemizin 6 Temmuz 2020 tarihinde, “Keşan Belediyesi, lüks tekne kiraladı” başlıklı haberle ilgili olarak, Keşan Belediyesi bir tekzip gönderdi.

Belediye tarafından gönderilen tekzipte şunlara yer verildi: “06/07/2020 tarihli 3463 nolu sayımızda yer alan muhabirimiz Deniz Çil tarafından yapılan ‘Keşan Belediyesi, lüks tekne kiraladı’ başlıklı gerçek olmayan haberi ilgisi Keşan Belediyesi’nin talebi üzerine tekzip ediyoruz.

Keşan Belediyesi tarafından habere konu edilen lüks bir tekne kiralaması yapılmamıştır. Hatta başkaca bir tekne kiralaması da söz konusu değildir. Bu açıdan yapılan haberin gerçek dışı olduğunu kamuoyuna duyurup, düzeltir ve özür dileriz.”

(Haber Merkezi)

 

“Vekaletle kurban kesim ücreti yurt içi 975 TL, yurt dışı 825 TL olarak belirlendi”

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit yaptığı açıklamada; vekaletle kurban kesimi hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Bu yıl ki, tema, ‘Kurbanını paylaş,

kardeşinle yakınlaş’ olarak belirlendi”

Vekalet kurban kesimi hakkında değerlendirmelerde bulunan Yiğit, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı vekaletle kurban fiyatını açıkladı. Bu yıl başkanlığımız, yurt içi 975 TL, yurt dışı 825 TL olarak fiyat açıkladı. Vatandaşlarımız TDV mobil bağış uygulamasından ve internet üzerinden kurban bağışı yapabilir. Dünyanın birçok bölgesinde Türkiye Diyanet Vakfı vekaletle kurban kesiyor. Hem ülkemiz genelinde hem de yurtdışında vekaletle kurban kesmek isteyen vatandaşlarımız il ve ilçe müftülüklerine veya köy ve mahalle camilerimizdeki görevli hocalarımıza giderek makbuz karşılığı paralarını yatırabiliyor. Milletimizin Türkiye Diyanet Vakfına olan güveni her geçen yıl artmaktadır. Bu yıl ki, tema, ‘Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş’ olarak belirlendi.” dedi.

“2019 yılında, 453 bin 560 hisse

kurban ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır”

Mehmet Yiğit açıklamasını şöyle sürdürdü: “2019 yılında Türkiye Diyanet Vakfı’na emanet edilen 453 bin 560 hisse kurbanın yurt içinde il ve ilçelerde 424 kesim noktasında, yurt dışında ise 149 ülkenin 423 bölgesinde bizzat gönüllü ve görevlilerin nezaretinde kesilmiş ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır.

Türkiye Diyanet Vakfı, İslami usullere uygun olarak kesilen kurbanları yurt içi ve yurtdışında ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, muhacir ve mülteci kardeşlerimize, kuran kuruşlarımıza ve öğrenci yurtlarımıza, yurt dışında ise açlık, yoksulluk ve savaşların yoğun olduğu Afrika’dan başlamak üzere, orta Asya’dan balkanlara, Kafkasya’dan uzak doğuya ve Latin Amerika’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada mazlum ve muhtaç kardeşlerimize ulaşmaktadır.”

“Kurban, sosyal dayanışmanın

ve kardeşliğimizin güzel bir örneğidir”

Yiğit açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu yıl Türkiye içinde yaklaşık 77 il ve 232 ilçede, Türkiye dışında ise 75 ülke ve 287 bölgede kesimler yapılacak ve halkımızın başkanlığımıza emanet edeceği hisseler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır. Son ödeme tarihi 30 Temmuz 2020 Perşembe mesai saati sonuna kadar devam edecektir. Yüce Allah sadece kendi rızasını kazanmak için yapılacak olan bu ibadeti kabul eylesin. Kurban aynı zamanda sosyal dayanışmanın ve kardeşliğimizin güzel bir örneğidir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar