Son Dakika
Milletvekili adayları, seçmenden destek istedi..!!Cefakar anne "Leydi"Eski Başkan Aykut, Engelliler Derneği'nin "Fitre" dağıtımını eleştirdiErikli Sahili'ndeki Semt Polikliniği'nde 2 pratisyen görevlendirildiAçar: “Üretici, gelecek yıl için tedbirini almalı”Direğe bağlı kabloyla intihar ettiBircan: “Esnaf, siftah yapmadan dükkanını kapatıyor”"Narko-Sokak" uygulamasında gözaltına alınan baba-oğul serbest kaldıCelal Çakır Mira Et Mangal Restaurant açıldıSandık başkanları ile memur üyelere eğitim verildi
Rafet Sezen ve Hüseyin Boyalık, açıklanan 91 kuruşluk buğday fiyatı değerlendirdi

Rafet Sezen ve Hüseyin Boyalık, açıklanan 91 kuruşluk buğday fiyatı değerlendirdi

-Sezen, buğday müdahale alım fiyatının 91 kuruş olarak açıklandığını ve çiftçilerin, ürününü TMO’ya satması durumunda, parasını bayramdan önce alabileceğini ifade ederken, Boyalık ise “Bugünkü piyasa için iyi bir fiyat.” dedi.

AK Parti Edirne Milletvekili ve Tarım ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Rafet Sezen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından buğday alım fiyatının 91 kuruş olarak açıklanması ile ilgili detaylı bilgiler verirken, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık da, konuyla ilgili bölgesel anlamda değerlendirmelerde bulundu.

Sezen, AK Parti Trakya Bölgesi milletvekilleri olarak gösterdikleri yoğun girişimler sonucunda buğday alım fiyatlarının açıklandığına dikkat çekerek, 2016 yılı için hububat müdahale alım fiyatının, Anadolu sert kırmızı buğday için ton başına 910 TL olarak belirlendiğini söyledi. Bu fiyata ve kaliteye göre yüzde 7'ye kadar ilave prim uygulanacağını kaydeden Rafet Sezen, “Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bugüne kadar çiftçiden aldığı yükleme ve boşaltma ücreti de artık alınmayacak ve ürünlerini taahhütname karşılığı TMO'ya veren çiftçiler, satmak isterlerse ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin alabilecekler. Kırmızı Sert 1. Grup 910tl/ton2.Grup 865 tl/ton Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğday 765 TL/ton olarak açıklanan buğday alım fiyatları iyi seviyede. Başta Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e çiftçilerimiz adına teşekkürlerimi sunar, çiftçilerimize bol bereketli ve hayırlı hasatlar dilerim.”

Boyalık: “Bugünkü piyasa için iyi bir fiyat”

Boyalık, kısa bir süre önce Keşan’a gelen TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ile bölgedeki, buğdaylar üzerinde görüştüklerini ve bu ziyarette fiyatın da 91 kuruş olarak açıklanacağı yönünde bilgi aldıklarını kaydetti. Açıklanan fiyatın, mevcut piyasa koşullarında iyi bir fiyat olduğuna dikkat çeken Hüseyin Boyalık, “Bugünkü piyasa için iyi bir fiyat. Baz alınması gereken fiyat değil. Bunun üzerine çeşitli desteklerde mevcut. Böyle bir fiyat politikası geçen dönem çeltik için olmamıştı. Bu yıl onu da konuştuk. Yaklaşık 1 ay sonra TMO genel müdürümüzle yeniden çeşitli görüşmelerimiz tekrar olacak. Sadece buğday değil çeltik üreticisi açısından da benzer bir durumun gerçekleşmesi noktasında AK Parti İlçe Teşkilatı olarak pay sahibi olacağız.” dedi.

“Keşan Bölgesi’nde yetiştirilen buğday kalite açısından 1. sınıf”

Sözlerinin devamında, Keşan Bölgesi’nde yetiştirilen buğdayın, kalite açısından 1. sınıf olduğunu vurgulayan Boyalık, bölge kötü buğdayın olmadığını dile getirerek, “Bu yıl kötü buğday yok ve süne tahribatı çok az. İnşallah çiftçimizin yüzü bu sene gülecek. Öte yandan Başbakanımızın; ‘Ofise mallarını teslim edenlerin bayrama kadar parasını ödeyeceğiz’ şeklinde bir açıklaması var. Bu daha da güzel bir müjde. Düşünün, bugün malı teslim ediyorsunuz ve 3 gün sonra parasını alıyorsunuz. Sosyal devletçilik, sosyal politika budur. Önümüzde gelen bir bayram ve bu bayramı devletimizin başındaki başbakanımız düşünüyor. Üreticisinin, çiftçisinin rahat etmesi için parasını erkenden ödüyor.” diye konuştu.

“Çiftçiye verilen değeri de buradan görebilirsiniz”

Açıklanan fiyatın yanı sıra, buğdayın kalitesine göre yüzde 1 ve yüzde 7 arasında prim verileceğine de dikkat çeken Hüseyin Boyalık, “Böyle bir destek ve prim de var. Destekler ve primde ülkemizde günden güne yaygınlaşmaya başladı. 2001 yılı öncesindeki destekleri düşünün bir de bugünü düşünün çiftçiye verilen değeri de buradan görebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

“Bir CHP’li milletvekili ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin milletvekilini birbirine karıştırmamalısınız”

Milletvekili Rafet Sezen’in bölgeyi fazla ziyaret etmemesiyle ilgili eleştirilere de değinen Boyalık, yerel gazetelerde çıkan haberin doğruluğu olmadığını dile getirerek, şunları söyledi; “Nedenine gelirsek; Rafet Sezen şuanda yasa çıkaran kanun çıkaran bir hükümetin milletvekili ve kanun ve yasa çıkarmakla yükümlü mecliste çalışmalara katılmak durumunda. Bir CHP’li milletvekili ile Adalet ve Kalkınma Partisinin milletvekilini birbirine karıştırmamalısınız. Onlar muhalefet bozgunculuk yapmak için mecliste. İktidarda iş yapmak için mecliste. O yüzden sayın vekilimin mecliste olması gerekiyor. Keşan’a gelip, gidememesinin sebebi odur. Geçen akşam iftar yemeğinde Rafet Sezen ile birlikteydik. Uzun süreden sonra bir arada saatlerce oturduk, konuştuk. İftarımızı hep beraber yaptık. Bütün parti teşkilatıyla mahalle başkanları, teşkilat başkanları, köy temsilcileri, kadın kolları yönetim kurulu, gençlik kolları yönetim kurulu, ana kademe hep beraber oturup iftar yaptık. Uzun uzunda görüştük. Netice itibariyle bizimle ilişkisi hiçbir zaman kesilmiş değil. Burada her şeye bütün olanlara vakıf durumda. Her gün kendisiyle görüşüyoruz. Ama Rafet Sezen’i bu şekilde de yerden yere vurmak doğru değil. Az öncede söylediğim gibi iktidar partisinin milletvekili ve üzerindeki yük muhalefet partisine göre daha fazla en azından Keşan’a gelip de saçma sapan açıklamalar yapıp da insanların rahatını huzurunu sükûnetini bozmuyor. Fahrettin Savcu’nın da gazetede çıkan bir açıklaması var. Diyor ki ‘Milletvekili yoksa ilçe teşkilatı ne güne duruyor’ doğru diyor. Milletvekilimiz şuan Ankara’da çalışıyor ve ilçe teşkilatına da sınırsız güç veriyor. Her zaman yanımızda ve arkamızda bu konuda da bir sıkıntımız yok. Geçen akşam kendisinin söylediğini belirtiyim, Meclisin tatile girmesiyle birlikte de Rafet Bey Keşan’da olacak. Bayramın 2. günü Keşan’da bayramlaşma programına gelecek. İlçe teşkilatıyla bayramlaşma programında olacak.”

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Milletvekili adayları, seçmenden destek istedi..!!

Edirne’den 1.sıra milletvekili adayı olan siyasi parti temsilcileri, yarın yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

Milletvekili adayları, seçmenlere seslenerek, yarın yapılacak olan seçimlerde destek istedi.

Konuyla ilgili olarak, AK Parti Edirne Milletvekili Adayı Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili ve Milletvekili Adayı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Adayı Orhan Çakırlar, MHP Edirne Milletvekili Adayı Hakan Özkan, Saadet Partisi Edirne Milletvekili Adayı Ali Demirkıran, Vatan Partisi Edirne Milletvekili Adayı Şükrü Özer’ini açıkladı.

Aksal: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan yapacağız”

Fatma Aksal, açıklamasında şunlara yer verdi: “24 Haziran seçimlerinin bölgemize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçimlerde cumhur, başkanını kendisi seçecektir. 16 Nisan’da yapılan referandumda, sistem değişikliğine yaşanmıştı. İlk defa sistem değişikliği uygulaması olacak. Türkiye’de, bu seçimle birlikte koalisyonlar dönemi kapanacaktır. Seçilebilmek için yüzde 50+1’e ihtiyaç var. İnşallah, 24 Haziran akşamı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan yapacağız. Parlamento da, çok güçlü olacaktır. Güçlü parlamento, güçlü hükümet ve güçlü Türkiye diyoruz.”

“Edirne’de ve Türkiye’de alabileceğimiz en iyi oyu alacağız”

Aksal, açıklamasını şöyle tamamladı: “AK Parti olarak, seçimlerin bittiği günün ertesi günü çalışmalara başladık. Biz, her zaman sahadaydık. Adayların açıklanmasıyla birlikte çalışmalarımızı daha da, hızlandırdık. Tüm adaylar olarak, yoğun çalışmamıza devam ediyoruz. AK Parti olarak, Edirne’de ve Türkiye’de alabileceğimiz en iyi oyu alacağız. Tek bir oyun bile vebali çok büyüktür. Gecemizi gündüzümüze katarak, gerek adaylar gerekse teşkilatlarımız partimizin başarısı için çalışıyor. Milletimiz seçimlerde ne kadar verirse, başımızın üstünedir.”

Gaytancıoğlu: “Artık, mevcut

iktidarının süresi dolmuştur”

AK Parti’nin Türkiye’yi baskın seçime götürdüğünü hatırlatarak, sözlerine başlayan Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Seçimlere en hazırlıklı parti, Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Partimiz, seçim bildirgesini çok iyi şekilde hazırladı. Seçim vaatlerini, Türkiye’nin gerçeklerine göre, düzenledi. 24 Haziran’da oluşacak yeni parlamentoda ve yeni Cumhurbaşkanı Muharrem İnce’yle birlikte Türkiye’yi daha huzurlu, daha mutlu, daha üretken bir ülke haline getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Son 1 aydır yapılan saha çalışmasında, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara yakın olduğunu gösteriyor. Türkiye, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Artık, AKP’yi eleştirmiyoruz! Çünkü AKP’nin Türkiye’ye ne yaptığı, insanları ve devleti nasıl borçlandırdığını, kamu kaynaklarının nasıl hoyratça kullanıldığını herkes gördü. Bu durumda kimse memnun değil. Artık, bu iktidarının süresi dolmuştur. Türkiye, yeni bir sayfa açmak zorundadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadroları ve Cumhurbaşkanımız Muharrem İnce, yaşanan sorunları çözecektir.”

“Edirne’de 4-0 yapacağız”

Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Edirne’de 4-0 yapacağımıza inancımız tamdır. Çünkü iktidar partisi sahalarda yok. Parti örgütlerimiz bu seçimlerde çok iyi çalışıyorlar. Edirne’den 4 milletvekilini de, Ankara’ya göndererek, bu işi bitireceğimize inanıyorum.”

Çakırlar: “Seçmenlerin oy kullanırken

bizleri tercih etmelerini arzu ediyoruz”

Orhan Çakırlar açıklamasında şunlara yer verdi: “Seçimlerin bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Milletvekili olarak, seçilecek ya da seçilmeyecek olan tüm arkadaşlarımıza da hayırlı olsun. Seçmenlerin büyük bir çoğunluğu kararlarını verdiler ve sandığa gidip oylarını kullanacaklar. Seçmenlerin oy kullanırken bizleri tercih etmelerini arzu ediyoruz. İYİ Parti olarak, iyi bir oy oranı alarak, milletvekili çıkaracağımızdan şüphemiz yok. Hayırlı olmasını diliyorum.”

Özkan: Edirne’mizi Ankara’da temsil edeceğiz”

Hakan Özkan açıklamasında şunlara yer verdi: “24 Haziran’da yapılacak seçimlerin bölgeye ve ülkeye hayırlı olmasını diliyorum. MHP olarak, bu seçimlerde iddialıyız ve Edirne’mizi Ankara’da temsil edeceğiz. Ülkemizin ve milletimizin hayrına ne varsa, parti olarak yapmaya çalışacağız. Seçim sürecinin hayırlı ve uğurlu bir olmasını diliyorum.”

Demirkıran: “Türkiye’de ve Edirne’de en iyi sonucu alacağız”

Ali Demirkıran açıklamasında şunlara yer verdi: “Seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum. Genel Başkanımız başta olmak üzere, hepimiz iyi bir tanıtım yaptık. Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu seçimde çıtayı yükseltti. Bu seçim sonuçlarının Türkiye için iyi olacağını düşünüyorum. Saadet Partisi olarak, Türkiye’de ve Edirne’de en iyi sonucu alacağımıza inanıyoruz.”

Özer: “Seçimlerde iddialıyız ve kazanacağız”

Şükrü Özer, açıklamasında şunlara yer verdi: “Teröre karşı ülkemizin huzurunu sağlamak istiyoruz. Türkiye’de üretime yönelik politikayı hayata geçireceğiz. Atıl durumda olan küçük sanayimizi yeniden canlandıracağız. Bu seçimlerde iddialıyız ve kazanacağız. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2’nci tura kalacağız. Biz, 2 yıl içerisinde milli bir ekonomiyi oluşturacağız.”

(Deniz ÇİL)

Cefakar anne "Leydi"

KE-HAYKO (Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği)'nun Mehmet Gemici Cennet Bahçesi arkasında kurduğu ve "Can Evi" adını verdiği barınakta bakılan "Leydi" isimli dişi köpek, bir batında doğurduğu 11 yavrusunun yanı sıra, 4 yavru köpeğe de süt annelik yapıyor.

Yol kenarında, bir batında doğurduğu 11 yavru köpeği emzirirken bulunan ve KE-HAYKO tarafından "Can Evi"ne alınan "Leydi", buradaki annesiz 4 yavru köpeğe de süt annelik yapmaya başladı. "Leydi", sütten kesilmemesi için 3 öğün kuru mama ve kıymayla besleniyor.

Cebeci: "Başka bir annenin yavrularına dahi sahip çıkıyor"

KE-HAYKO Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, "Leydi"yi yavrularıyla birlikte hayvanseverler tarafından barınağa getirildiğini belirterek, "Köpeğimiz, yavrularıyla birlikte yol kenarına atılmış. Bize getirildi. Sağlık kontrolleri yapıldı. Sağlıkları yerinde. 4 tane de yavruya süt annelik yapıyor. Kendi yavrularından ayrı tutmuyor. Kendisinden olmayan, başka bir annenin yavrularına dahi sahip çıkıyor. Daha sonra bu yavruları sahiplendireceğiz. 15 yavruya annelik yapması çok zor. Beslemek için ilave yaş mamaya da ihtiyacımız var. Destek bekliyoruz.” diye konuştu.

İlker GÜREL

Eski Başkan Aykut, Engelliler Derneği'nin "Fitre" dağıtımını eleştirdi

Keşan Ortopedik Engelliler Derneği'nde bir süre başkanlık görevi yapan Taner Aykut, Keşan Engelliler Derneği'nin 12 Haziran 2018 tarihinde, dernek binası önünde gerçekleştirilen "Fitre Dağıtımı" ile ilgili eleştirilerde bulunurken, bahse konu derneğin, tüzüğe göre Keşan Ortopedik Engelliler Derneği olduğunu iddia etti.

Aykut, Keşan Engelliler Derneği'nin, asıl isminin, tüzüğe göre Keşan Ortopedik Engelliler Derneği olduğunu iddia ederek, "Mevcut dernek başkanı, üyelerin bilgisi olmadan ve tüzük değişikliği için olağan genel kurul kararı almadan kağıt üzerinde üyelerin yeterli katılım sayısı olmadan, derneğin ismini Keşan Engelliler Derneği olarak kayda almıştır. Oysa ki Keşanımız'da Keşan Engellileri Koruma Derneği vardır ve halen aktiftir. Bu yaptığı diğer derneğimize de saygısızlıktır. Yakınlarda yine ismini değiştirmediyse bu dernek başkanı arefe gününden 2 gün önce dernek önünde engelli arkadaşları toplayıp dualarla, reklamasyon, sponsor eşliğinde üyelere fitre dağıtımı yaparak ve engelli bireyleri rencide edip bazı vaazlar vererek, kendini bir an dernek başkanı engelliler temsilcisi değil de, Azrail ile melekler arasındaki görevli gibi yansıtmıştır. Bu yapılan yardım dağıtımı, hiç hoş bir görüntü olmadığı gibi tüm engelli bireyleri rencide etmiştir. Bu yapılanı kınıyorum. Engelli ibaresi taşıyan bu kelimenin içeriğinde onur, gurur vardır. Bu şekilde hiç bir engelliyi rencide etmeye kimsenin hakkı yoktur. Yapılan bir yardıma tabiki aracı olunacaktır. Derneklerin görevi de bu ama yapılan bir yardım da imza karşılığı ve 'bir elin verdiğini diğer el görmeyecek' şekilde olmalıdır. Sinevizyon kurarak, reklam yaparak değil. Diğer iki derneğimizin de saygı duyduğum değerli yöneticileri de bu durumdan rahatsız olduğunu düşünüyorum. Bu talihsiz olayın bir daha yaşanmamasını diliyorum." dedi.

İlker GÜREL

 

Erikli Sahili'ndeki Semt Polikliniği'nde 2 pratisyen görevlendirildi

Erikli Sahili'nde, 2016 yılının Haziran ayında hizmete giren ve hayırsever iş adamı tarafından yaptırılan Kerami Mercan Semt Polikliniği'ne 2 pratisyenin atandığı öğrenildi.

Ramazan Bayramı tatilindeki yoğun günlerde dahi açılmaması ve bu durumun eleştirilmesinin ardından,

Hayırsever Mercan ailesi tarafından Erikli Sahili'nde yaptırılan Kerami Mercan Semt Polikliniği personel yetersizliği ve yeni açılacak devlet hastanesindeki çalışmalar nedeniyle tatil yoğunluğunda hizmete girememesiyle ilgili eleştirilerin ardından, 2 pratisyenin görevlendirildiği öğrenildi. Pratisyen hekimlerin, hafta başında görevlendirilmesinin ardından, Semt Polikliniği'nin hizmete girdiği ifade edilirken, Erikli Sahili'nde tatilini geçiren vatandaşlara bu sezon bu şekilde hizmet verileceği edinilen bilgiler arasında.

Haber MERKEZİ

 

Açar: “Üretici, gelecek yıl için tedbirini almalı”

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, yaptığı açıklamada, hububat üretiminde bu yıl verimin az olduğunu belirtirken; gelecek yıl için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti.

“Hasat hızlı şekilde devam ediyor”

Açıklamasına, “Hububat tarlalarında hasat hızlı bir şekilde devam ediyor.” diyerek, başlayan Açar, şunları söyledi: “Ayçiçeğinde gelişmeler takip ediliyor ve son düşen yağışlarla ayçiçeğine olumlu yansıdı. Çeltik alanlarında ekilişler tamamlanmış görünüyor. Herhangi bir sorun görünmüyor. Mısır tarlalarında her fırsatta söylediğimiz gibi gelecekte mısır tarımı ilçemizde gün geçtikçe arttıracak. Sebze ve meyve üretim alanlarında da takipler yapılmaktadır.”

“Üretim bir planlama işidir”

Kuraklığın verim üzerinde etkilerinin olduğuna kayıt düşen Lütfü Açar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevsim itibariyle bitkisel üretimi bu şekilde değerlendirme yapıldıktan sonra şunu söyleyebiliriz; ayçiçeğinde yağışlar olumlu oldu ve düzgün ekilen ayçiçeğinin gelişimleri iyi olduğunu görüyoruz. Mart ayına kadar gelen yağışlı bir sürecin ardından gelen aylarda kuraklık olması hububat üretiminde istenilen verimlerin yakalanmadığını görüyoruz. Üretim bir planlamadır. Planlamayı ne kadar doğru yaparsak, ekim öncesi hazırlıkları ve ekim sonrasındaki yapılacakları, iklimi de dikkate aldığımız zaman en iyi sonucu elde edebiliriz.”

“Gelecek yıl için tedbirlerimizi almamız lazım”

Açar, sözlerini şöyle tamamladı: “Hububat üretiminde 250-300 kilogram seviyesinde olduğunu görüyoruz. Tespitlerimiz arasında 500 kilogramlık olanlar da var. Bitkisel üretimde, tarla ziraatı üretimi çerçevesinde bütün mesele iyi planlamak ve ilgili kesimin önerilerini dikkate almaktan geçiyor. Bu sene iklim şartlarını da göz önüne getirerek arzu etmediğimiz sonuçlar olduysa üretim hatalarımızı ve eksikliklerimizi görmemiz lazım. Sulu tarımı da kendi şartlarında değerlendirmemiz lazım. Çiftçi arzu ettiği seviyede ürün elde ederse mutlu olur. Bu sene yapılan üretimi not etmemiz lazım, tedbirlerimizi almamız lazım.” 

(Nilüfer ÇELİK)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar