Son Dakika
Bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti --Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, harekatın 44.yıldönümünde anılarını anlattı __2 otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı __Tekin Keşan'a, Akcan Havsa'ya atandı __Uybaş, sezonu değerlendirdi ve su sorununa dikkat çekti __Mercan Sokak esnafı 1 yıldır yol bekliyor __Engelli Yılmaz Sancar: "Devlet Hastanesi'nde engelli raporu için benden ücret talep edildi" __“Trol ve gırgır tekneleri, Enez Limanı’nı kullanmayacak” __Keşan TSO üyelerine, e-ticaret semineri verildi __Uzunköprü, Türkiye’yi temsil ediyor -
Petshop işletmecisi Demirhan Çoroğlu: “Aileler çocuklarına evcil hayvan almalı”

Petshop işletmecisi Demirhan Çoroğlu: “Aileler çocuklarına evcil hayvan almalı”

 

Boncuk Petshop işletmecisi Demirhan Çoroğlu, yaptığı açıklamada, evcil hayvan yetiştirenlere bazı tavsiyelerde bulunurken, sektörün durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kedi ve köpek gibi hayvanların dükkanda satışına karşı olduğunu söyleyerek açıklamasına başlayan Demirhan Çoroğlu, “Bu işe başladığımızdan beri kedi köpek satışına karşıyız. Daha çok çiftliklerde ve alanların geniş olduğu yerlerde bu iş yapılmalı. Biz müşterilerimize her konuda yardımcı oluyoruz. Hayvanlarının aç kalmamalarını istiyoruz.” dedi.

“Açık mama ile kapalı mama arasında herhangi bir kalite farkı yoktur”

Çoroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Dükkanımızda açık ve kapalı mamalar olmak üzere hayvanlar için bir sürü gıda bulunuyor. Açık mama ile kapalı mama arasında herhangi bir kalite farkı yoktur. 15 kiloluk bir mamayı küçük poşetlere ayırıp, parça parça satıyoruz gibi düşünün. Bir anda 15 kilo mama pet sahibine pahalı geliyor fakat böle böle aldığında bütçeye de uygun oluyor. Dükkanımızda bulunan mamalar hayvan sağlığına dikkat ederek seçiliyor.”

“Yaz aylarında petlere ilgi azalıyor”

Yaz aylarında pet sahiplerinin hayvanlarla daha az ilgilendiğini ifade eden Demirhan Çoroğlu,“Yazın işlerimiz durgun oldu. İnsanlar daha çok tatile gidiyor. Parklara bahçelere çıkıyor. Evcil hayvanlarına daha az zaman ayırıyorlar. Bir kuşu varsa ikinciyi almak istemiyor nasılsa ilgilenemeyeceğini düşünüyor. Ama kışın bir kuş alan ikincisini de almak istiyor. Sanki halkımız yaz aylarında evcil hayvanlarına daha az ilgi gösteriyor gibi. Bunun altında belli sebepler var tabi. Yaz tatili ve insanların evde daha az zaman geçirmesi. Mamasını ve suyunu tabi ki eksik etmiyorlar hayvanlarının. Ama mesela daha az oyuncak satılıyor, daha az aksesuar satılıyor, daha az kalsiyumlu oyun kemikleri satılıyor. İlgi azalıyor kısacası.” şeklinde konuştu.

“Aileler çocuklarına evcil hayvan almalı”

Demirhan Çoroğlu, aynı zamanda küçük çocuk sahibi ailelere de çocuklarına bir evcil hayvan almalarını tavsiye ederek,şunları söyledi: “Keşan’da çok fazla evcil hayvan sahibi yok. Bizim çevre bölgemizde daha çok pet sahibi var. Örneğin, Malkara’da daha çok pet sahibi var. Gelibolu’dan daha çok müşterimiz var. Benim özellikle çocuklu ailelere bir tavsiyem var. Çocuklarına sorumluluk ve bilinç aşılamak için her evde bir balık, bir kuş, bakımı kolay hayvanlardan olmalı. Küçük bir çocuğun bir evcil hayvanla beraber büyümesi gerçekten önemli bir şey. Ve çocuğa sorumluluk aşılamak anlamına da geliyor aynı zamanda. Bir çocuk bir hayvanın yemini ve suyunu verme sorumluluğunu erken yaşta edinmesi, ileriki hayatı için çok güzel bir durumdur. Çocuk, ‘Ben bunun yemini vermezsem hayvanım ölür.’ Diye düşünebildiği zaman, ileriki yaşlarda her türlü sorumluluğa bu şekilde bakabilecek. Bu güzel bir olay. Aileler çocuklarına evcil hayvan almalı. Bu ileride hayvan sever nesillerin de yetişmesi anlamına gelir.”

“Umarım herkes hayvan sevgisini tadabilir”

Çoroğlu, muhabbet kuşlarını bir türlü konuşturamayan pet sahiplerine de tavsiyelerde bulunarak açıklamasını şöyle sonlandırdı:“Bize en çok muhabbet kuşları ile ilgili sıkıntılar geliyor. Örneğin bir muhabbet kuşu satın alıyorlar, alırken de ‘Konuşabiliyor mu?’ diye soruyorlar. Tabi ki konuşur fakat bir kuşun kendi kendine konuşması imkansızdır. Bir kuş kendi kendine konuşmayı öğrenemez ki. Sonra gelip ‘Bu kuş konuşmuyor’ diyorlar. Konuşmaz çünkü ilgi gerekir. Ve sürekli aynı kelimeyi karşısında tekrar etmeniz gerekir yani emek gerekir. Onun seviyesine inmeleri gerekir. O hayvan zaten insanlardan korkuyor. Bir kuşun konuşabilmesi için öncelikle insanlardan ürkmemesi gerekir. Ona bir zarar gelmeyeceğine emin olduktan sonra da yavaş yavaş yaklaşmaya başlar. Bu süreçten sonra yeterli ilgi gösterilirse kuş konuşur. Ve kuşa aynı anda, ‘boncuk, maviş, babacık, cici kuş, öpücük’ derseniz hayvanın kafası karışır. Ezberleyemez, hiçbirini söyleyemez. Teker teker öğretmek gerekir. Sonra zaten hepsini birden kolayca söyleyebilir. Kısaca sabır gerekir. Kısaca bütün hayvanlar için geçerli olan şey sabır ve sevgidir. Umarım herkes hayvan sevgisini tadabilir.”

Fevzi Can DİREK

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti --

İspat Cami Mahallesi Paşayiğit Caddesi üzerinde, 19 Haziran 2018 Perşembe günü saat 20.00 sıralarında meydana gelen olayda, bıçakla yaralanan kişi, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İddiaya göre; Daha önce aralarında husumet bulunan Osman Kara (43) ve Emre Pirinçustası(28), Paşayiğit Caddesi üzerinde karşı karşıya geldi. Burada tartışmaya başlayan ikiliden Prinçustası, hurda toplamada kullandığı bıçağı cebinden çıkartarak Osman Kara'ya sapladı ve olay yerinden kaçtı. Aldığı bıçak darbesiyle kan kaybeden Kara ise aracına binerek işyerine gitti.

Asayiş kısa sürede yakaladı

Kanlar içerisinde araçtan inen Osman Kara'yı kanlar içerisinde görenler, Kara'yı hemen Keşan Devlet Hastanesi'ne götürdü. Osman Kara, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Kara'nın cesedi otopsi için hastane morguna konuldu. EmrePirinçustası ise olaydan kısa süre sonra polis tarafından yakalanarak, gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek mahkemeye çıkartılan Pirinçustası, tutuklanarak cezaevine konuldu. Öte yandan, Osman Kara'nın, otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından teslim alınan cenazesi, Keşan Hacı Mümine Özkaya Camii'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından asri mezarlıkta toprağa verildi.

Haber MERKEZİ

Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, harekatın 44.yıldönümünde anılarını anlattı __

Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, yaptığı açıklamada; Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. Yıldönümü nedeniyle, anılarını anlattı.

“7 tezkereci arkadaşımız

vardı ve hayatlarını kaybetti”

Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşadıklarını anlatarak, sözlerine başlayan Biçer, “Acemi birliğimin ardından usta birliğine geçtim ve Kıbrıs Harekatı başladı. Gemiye binene kadar bize bir şey söylemediler. Gemide komutanlarımız ‘Harekata çıktık. Gazamız mübarek olsun’ dediler. Sabaha karşı harekat başlamış oldu. Gemiden iner inmez ateşle karşılaştık. Burada 7 tezkereci arkadaşımız vardı, 7’si de hayatını kaybetti. O dönemde genciz ve kafamıza bir şeyi takmıyorduk. O dönemde bugünleri görüp-görmeyeceğimi bile düşünmedim. Öyle bir hava vardı. O günkü şartlarda G-1 tüfeklerle çatışmaya giriyorduk. İki şarjör ateş ediyoruz, silah tutukluk yapıyordu. Vurulan arkadaşımızın silahını alıyorduk. Bataryalarımız bitti, irtibat kesildi. Sabaha kadar bir birimizi doğradık.” dedi.

“Ya denize atlayacaktık ya da ölecektik”

Ali Biçer sözlerine şöyle devam etti: “2 harekata kalktığımızda, bir çatışmaya girdik. İki tepelik arasında bir alan. Kafasını kaldıran vuruluyordu. 3 arkadaş söz konusu alanda bulunan deniz boyundaki bir patikadan tepelik alanı geçmek istedik. Bizi fark ettiler ve ateş açtılar. Ya denize atlayacağız ya da öleceğiz. Yaklaşık 25 metre yükseklikten denize atladık. Karaya çıktığımızda yüzmeyi bilmediğimiz ortaya çıktı. Denizden nasıl çıktığımıza hâlâ anlam veremiyorum. Bu olayı hiç unutamadım. Karaya çıktığımız alanda bir taşı siper yaptık ama o kadar şiddetli ateş ediyorlardı ki kaya parçalandı. Daha sonra takviye birliklerimizin desteği ile kurtulduk. Harekatta yaşananlar çok farklıydı. Savaş iyi bir şey değil.” şeklinde konuştu.

“Rumlar gelmiş, erkekleri ve kadınları kesmiş”

Biçer, sözlerini şöyle tamamladı: “Kıbrıs Barış Harekatı’nda oradaki halkın Türk askerine bakışı çok iyiydi. Rumlar gelmiş, erkekleri ve kadınları kesmiş. Biz son anlarda onlara can olduk. Ancak daha sonra halk değişmiş. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra ziyaret amaçlı adaya gittim. Türk askerine olan sempati kaybolmuş. Bununla karşılaştım. Benim kucağımda orada 20 arkadaşım vefat etti. Kurtuldular ve her şeyi unuttular. Unutabilirler ama Kıbrıs, Türkiye için stratejik bir noktada. Bugün olsa yine oraya giderim. Zor bir dönem geçirdik, benim için unutulmayan bir süreçtir.”

(Deniz ÇİL)

 

 

 

2 otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı __

Keşan-Malkara yolunun 2. kilometresinde bulunan kavşakta, dün saat 16.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, 1 kişi hayatını kaybederken 5 kişi de yaralandı.

İddiaya göre; Malkara'da Keşan'a giden Selfet Doğan (36) yönetimindeki 34 VH 6882 plakalı otomobil, yolun 2. kilometresinde bulunan kavşağa geldiği sırada, aynı istikamette giden ve kavşaktan dönmek için sola dönüş yapmak isteyen Ali İşlek (66) yönetimindeki 59 PH 042 plakalı otomobile çarptı. 34 VH 6882 plakalı otomobilin takla attığı kazada; sürücüler Doğan ve İşlek'in yanı sıra; Yasin Yıldız (27), Cengiz Aydemin (52), Emine İşlek (61) ve Emine İşlek (6) yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağırılan ambulanslar ile Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralılardan, durumu ağır olan Ali İşlek, yapılan tüm müdahalelerin ardından kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Haber MERKEZİ

 

 

Tekin Keşan'a, Akcan Havsa'ya atandı __

Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atanırken, 2. Sınıf Emniyet Müdürü olan Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin de Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.

3. Sınıf Emniyet Müdürü iken Yüksek Değerlendirme Kurul Kararı, İçişleri Bakanlığının 6 Temmuz 2018 tarihli Oluru ile 2. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine terfi eden Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Edirne İl Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. Tekin, Valilik Makamı'nın 18 Temmuz 2018 tarihli oluru ile de Keşan İlçe Emniyet Müdürü olarak atandı. Yapılan atama ile 29 Ağustos 2018 tarihinde Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine başlayan Zafer Akcan ise Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Öte yandan, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü görevinin ardından İpsala Kara Hudut Kapısı Şube Müdürü olarak görev yapan Edirne İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Göksel Demiralp de Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Haber

İlker GÜREL

Uybaş, sezonu değerlendirdi ve su sorununa dikkat çekti __

Kudret Gayrimenkul Sahibi Kudret Uybaş yaptığı açıklamada; Erikli’deki sezonda hareketliliğin yaşanıp-yaşanmadığı ve yıllardır devam eden su sorunu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Sezon şuana kadar beklentilerimizi karşılamadı”

Yaz sezonun gelmesiyle birlikte Erikli’de hareketliliğin yaşanıp-yaşanmadığı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Uybaş, şunları söyledi: “Erikli’de 15 Temmuz’a kadar istenen doluluk oranına ulaşamadık. Haziran ayında ve 10 Temmuz’a kadar ki, süreçte havaların yağmurlu olması, esnaf açısından iyi olmadı. Kısacası, sezon şuana kadar beklentilerimizi karşılamadı.”

“Festivallerin başlamasıyla,

yüzde 100’lük doluluk oranına ulaştık”

Kudret Uybaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erikli’de festivallerin başlamasıyla birlikte hareketlenmeler başladı. Festivallerin olması nedeniyle, Erikli’de yüzde 100’lük bir doluluk söz konusudur. Gençlerin olduğu bir yoğunluk yaşanıyor. Ağustos ayında bir festival daha var ve yine yoğunluk yaşanacaktır. Ayrıca, birçok memurun ve özel sektörde çalışanların 20 Temmuz’dan sonra izin aldığını görmekteyiz.

Herhangi bir aksilik olmaması durumunda ağustos ayının sonuna kadar yoğunluk olacaktır.”

“Erikli’de su sorunu yaşanıyor”

Erikli’de yaşanan su sorunu bu yıl daha fazla yaşandığını belirten Uybaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Evlere artık, tankerle su taşımak zorunda kalınıyor. Bu sorun haftasonu katlanarak devam edecektir. Bölgemize, festival için ek olarak, 10 bin insan gelmesi nedeniyle, sorun daha fazla kendisini hissettirecektir. Kooperatif yetkililerinde ve ilgililerden ekstra bir çaba gösterilmesini bekliyoruz. Erikli’de su sınırlı şekilde veriliyor. Alt yapı sorunu artarak devam ediyor. Yetkililerin sorunu çözmesini bekliyoruz.”

(Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar