Son Dakika
“Çalışırken batıyoruz..!!” --Trafik kurallarına uyulması konusunda adeta seferberlik başlatıldı --Kaza yapan minibüste 24 göçmen yakalandı ____----Taş, grip aşısının yaptırılmasına dikkat çekti --___Şeker pancarında hasat başladı __Muharrem Çirozlar, CHP'den Enez Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı --Sarman, belediyeden kıdem ve ihbar tazminatını alamadığını iddia etti Doğal gaz aboneliğinde yeni dönem başladı __İpsala Emniyeti'nin yaptığı operasyonda 2 kişi tutuklandı __Minibüs duraklarına yapılan araç parkları trafiği karıştırıyor _----
Parkomat şirketinin yetkilisi Ali Haydar Balkav net konuştu: "0-10 dakika ücretsiz diye bir uygulama söz konusu değil"

Parkomat şirketinin yetkilisi Ali Haydar Balkav net konuştu: "0-10 dakika ücretsiz diye bir uygulama söz konusu değil"

Keşan'da başlayan parkomat uygulamasının ardından, uygulamada ilk dakikaların ücretsiz olup-olmamasıyla ilgili çıkan tartışmalara, dün yaptığı açıklamayla nokta koyan ANS Şirketler Grubu bünyesindeki Park 48 şirketi Genel Koordinatörü Ali Haydar Balkav, belirlenen yerlere araç park ettiği andan itibaren park ücretinin başladığını söyledi.

Keşan'da başlayan parkomat uygulamasının ardından, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan'ın konuyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından "ilk 10 dakika ücretsiz" algısı oluşurken, araç sahipleri de, bu açıklamanın ardından 3-4 dakikalık beklemelere kesilen park ücreti konusunda şikayetlerini dile getirmişti. Bu konuyla ilgili olarak dün, ihaleyi alan şirket yetkilisi Balkav, önemli açıklamalar yaptı. Park ücretlerinin, Avrupa ülkelerinde, bir MTV olarak görüldüğünü dile getirerek sözlerine başlayan Ali Haydar Balkav, bahse konu uygulamanın Keşan'da yeni başladığını ve Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan'ın, Keşan'daki trafik sorununu çözmek amacıyla bu uygulamanın başlamasına destek verdiğini kaydederek, "Firmamızda 25 genç çalışıyor ve bu gençlerin hepsi Keşanlı. Şirket olarak çalışanları dışarıdan da getirebilirdik ancak Keşanlı olmalarını, Keşan'ın kazanmasını istedik. Aldığımız ihale sonucunda yaptığımız iş, ticari bir iş. Dolayısıyla kazanç elde etmemiz gerekiyor. Bu işte en önemli gider, personel giderleri. Geçen ay 70 bin TL ödeme yaptık. Bu nedenle ilk ay zarar ettik. Biz, ilk birkaç ay zarar etmezsek, karda oluruz diye düşünüyorduk. ANS Şirketler Grubu'nun yüzde 10'luk dilimini park işi oluşturuyor." dedi.

"İlk 10 dakikanın ücretsiz olması bizi derinden sarsar"

 Sözlerinin devamında, parkometrelerde çalışan personellere, yeri geldiğinde hakaret edildiğini, kötü muamele gösterildiğini ve bunun hoş olmayan bir durum olduğunu dile getiren Balkav, "Bu işi, belediyenin yaptığı ihale ve hazırlanan ücret çizelgesi sonucu aldık. Kazandığımız ihale sonucunda da belediye ile sözleşme yaptık ve bu doğrultuda ücret tarifesi belirlendi. Uygulama başladıktan sonra, Belediye Başkanımızla görüştük ve yaptığı açıklamanın, bize pahalıya mal olduğunu ilettik. İlk 10 dakikanın ücretsiz olması bizi derinden sarsar. Zaten bu işten para kazanılması beklenen tarafı da kısa süreli araç parklarıdır. Uzun süre park edilen araçlardan para kazanılmıyor. Görevli arkadaşlarımız, acil durumlarda bir iki dakika esnek davranabiliyor. Ayrıca, parkomat uygulamasının başlamasıyla birlikte Keşan Belediyesi'nin kapalı otoparkındaki doluluk oranı yüzde 50-55 daha da arttı. Hatta bu artış, şehir içerisindeki tüm otoparklar için geçerli diyebiliriz." diye konuştu.

"Ücretsiz olması gibi bir durum yok"

Parkomat uygulamasının genişletilmesiyle ilgili olarak vatandaşlardan ve esnaflardan istek geldiği yönünde duyum aldığını belirten Ali Haydar Balkav, şunları söyledi; "Bu uygulamaya başladığımız günden itibaren trafik sorunu kalmadı. Ayrıca, bizim alışveriş yapacağımız yerin önüne kadar arabamızla gitme alışkanlığımız var. Ücretli olan yerlere ilk 3 dakika ya da 5 dakika park edilmesinin ücretsiz olması gibi bir durum söz konusu değil. Belediye Başkanımız ile yaptığımız görüşmede, yaptığı açıklamanın bizi zor durumda bıraktığını söyledim. Kendisi de açıklamanın yanlış anlaşıldığını iletti. Günlük ciromuzda yüzde 20'lik düşüşe neden oldu. Biz girdi çıktılardan para kazanıyoruz. Dolayısıyla ücretsiz olması gibi bir durum yok. Vatandaşımız böyle bir beklenti içerisinde olmasın. Sonuç olarak buraya milyonluk yatırım yaptık. İstihdamın yanında, Keşan'ın trafiğini de düzelttik. Bu konuda Emniyet Müdürlüğümüz ve belediyemiz bizlere yardımcı oldu. Tabi burada vatandaşlarımız da unutulamaz. İlerleyen süreçte, İnönü Caddesi ve bu caddeye bağlanan ara sokaklar da bu uygulamaya eklenecek. Biz bu noktalar için de ekstra personel çalıştırıp, belediyeye ekstra ücret ödeyeceğiz."

"Engelli vatandaşlarımız için sözleşmede özel bir madde yok"

Sözlerinin son bölümünde, ücretli olarak belirlenen ve Halk Pazarı alanı içerisinde kalan yerlere tezgah açan esnaf ile engelli vatandaşlardan para alınıp alınmamasıyla ilgili soruyu da cevaplayan Balkav, "Keşan'ın Halk Pazarı çok büyük. Bu noktalara esnafımız tezgah açıyor. Ancak biz kendilerinden o gün için para almıyoruz. Normal şartlarda ücret talep edebiliriz ancak biz anlayış gösteriyoruz. Belediye onlardan işgaliye alırken, biz de o alanlar için belediyeye ücret ödüyoruz. Sözleşmede bu alanlardan ücret alınmayacağı gibi bir konu yok. Engelli vatandaşlarımız için sözleşmede özel bir madde yok. Bu konu, şirketin inisiyatifine bırakılmış gibi. Örneğin; Muğla bölgesindeki parkomat uygulamasındaki sözleşmede, engelli park yerleri için ilk 30 dakikanın ücretsiz olduğunu belirtilmiş. Engelliler için ayrılan yerler dışında ücretli olarak görülüyor Buradaki amaç da, birçok engelli vatandaşımızın bu alandan yararlanabilmesi. Yani bu alanın sabahtan akşama kadar otopark olarak kullanılmasının önüne geçilmesidir. Biz de engelli vatandaşlarımız için ayrılan ücretli araç parkı yerlerinde, 1 saat ücretsiz park hizmeti veriyoruz. Bu yasal bir hak olmasa da, biz engelli vatandaşlarımızı düşünerek böyle bir uygulama yapıyoruz. Ayrıca, gazilerimiz park alanlarından ücretsiz olarak faydalanabilir." dedi.

İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

“Çalışırken batıyoruz..!!” --

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”na ilk olarak, büyük firmaların destek vermesi gerektiğini belirterek, küçük esnafın zaten sürekli indirim ve tasarruf yaptığını kaydetti.

“Ekonominin bu hale gelmesinde küçük esnafın hiçbir günahı yok”

Küçük esnafın işlerinin çok iyi olmadığını ve kan ağladığını belirten Erkan, “Küçük esnaf gerekirse; %20 indirim yapar. Yeter ki, memleket düzelsin. Fakat, sadece küçük esnafın indirim yapmasıyla ekonomi düzelmez. İlk önce büyük firmalar indirime gidecek. Küçük esnaf zaten sürekli indirim ve tasarruf yapıyor. Ekonominin bu hale gelmesinde küçük esnafın hiçbir günahı yok. Sen küçük esnafa uzun vadeli kredi vermezsen olacağı buydu. Bankalar yıllık %40’a varan faizler uyguluyor. Zenginler de kredi alsa bu şekilde geri ödeyemez. Biz hep söylüyoruz; sicil affını çıkaracaksın. Büyük esnafın derdini küçük esnaf çözüyor. İmalatı küçük esnaf yapıyor.” şeklinde konuştu.

“Küçük esnaf, ekonominin bel kemiği”

Hüseyin Erkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Küçük esnaf, ekonominin bel kemiğidir. Büyük şirketlere küçük esnaftan geçiliyor. Ekonominin ana damarı biziz. Zaten akaryakıt fiyatları her geçen gün artıyor, faizler desen öyle. Bu esnaf derdini kime anlatacak? Ekonomiyi küçük esnaf mı bu hale getirdi?”

“En kötü zamanı geçiriyoruz”

Edirne milletvekillerinin küçük esnafı ziyaret ederek, dertlerini dinlemeleri gerektiğine vurgu yapan Erkan, şunları söyledi: “Milletvekilleri, gelsinler bizleri dolaşsınlar ve bir çayımızı içip derdimizi dinlesinler. Esnafın durumunu yerinde görsünler. Bizim elimizden tutan yok. Kendi çabasıyla geçinmeye uğraşıyor. Belki de sanayinin kuruluşundan bu yana en kötü zamanı geçiriyoruz. Çalışırken batıyoruz. Buradan Maliye Bakanı’na söylüyorum; ilk önce büyük esnafa, stokçulara gideceksin. İlk baş onlar tasarruf ve indirim yapacak. Küçük esnaf kirasını, faturasını ödeyemiyor. 20 bin TL borcunu ödeyemeyip iflas eden esnaf var. Bunu şimdiye kadar ilk kez duyuyoruz. Ekonominin canlanması için musluklar küçük esnaf için açılmalı.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

Trafik kurallarına uyulması konusunda adeta seferberlik başlatıldı --

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, trafik kurallarına uymayan sürücülere, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı tüm polis memurlarının, istirahatlı oldukları günlerde dahi cezai işlem yetkisine sahip olduğu vurgulanırken, bu konuda sık sık denetimlerin yapılacağı da bildirildi.

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, vatandaşlara trafik kuralları ve cezai işlem uygulamaları ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Ülke genelinde sürücülerin dikkatsizliği ve trafik kural ihlali sebebiyle can ve mal kayıpları ile sonuçlanan çok sayıda trafik kazaları yaşandığının altı çizildiği bilgilendirmede; "Genel itibarıyla vatandaşlarımız da trafik kural ihlalleri ile alakalı olarak sadece trafik  zabıtasınca yakalanma ve yine sadece trafik zabıtasınca ceza kesilebileceği yönünde bir algının bulunduğu, ancak trafik zabıtası dışında branş farkı olmaksızın Emniyet Genel Müdürlüğümüz bünyesinde çalışmakta olan tüm polis memurlarınca trafikte kural ihlalinin tespiti halinde sürücülere gerekli cezai işlem uygulanabilmektedir." denildi.

"İstirahatlı oldukları zamanlar da dahil olmak üzere, konuyla ilgili ilçemiz genelinde sürücülerimize yönelik sık sık denetim ve kontroller yapılacak"

Bilgilendirmenin devamında, 4 Eylül 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 6551 sayılı yazısı ile şehir içerisinde genel itibarıyla sürücülerin duyarlılık göstermesi neticesinde can ve mal kayıpları ile sonuçlanacak trafik kazalarına sebep olan "Seyir halinde cep telefonu ile görüşme, emniyet kemeri kullanmama, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme, makas atma" gibi kural ihlalleri başta olmak üzere, tespitinin yapılabilmesi halinde kesilebilecek cezai işlemler hakkında da şu ifadelere yer verildi; "Trafik kuralları ile alakalı olarak gerekli cezai işlem uygulanabilmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğümüzde görevli tüm personelimize trafik kuralı ihlal tespit tutanağının teslimi yapılmış olup; gerek sivil, gerek resmi ve büro hizmetlerinde çalışan görevlilerimizce istirahatlı oldukları zamanlar da dahil olmak üzere, konuyla ilgili ilçemiz genelinde sürücülerimize yönelik sık sık denetim ve kontroller yapılacak, kural ihlali tespiti halinde gerekli cezai işlem uygulanacaktır."

Haber: İlker GÜREL

Kaza yapan minibüste 24 göçmen yakalandı ____----

İstanbul istikametinden İpsala'ya giderken, geçtiğimiz akşam saat 03.20 sıralarında, Migros Kavşağı'nda kaza yapan minibüsten Pakistan uyruklu 24 göçmen çıktı.

İddiaya göre; İstanbul istikametinden İpsala istikametine giden H.S. yönetimindeki 34 BOJ 029 plakalı minibüs, Dörtyol Kavşağı'na geldiği sırada, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak bariyerlere çarptı. İhbar üzerine olay yerine, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kazada, minibüs içerisinde Pakistan uyruklu 24 göçmen yakalanırken, sürücü H.S. gözaltına alınarak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. "Göçmen Kaçakçılığı Yapmak" suçundan para cezası kesildikten sonra, emniyetteki işlemleri tamamlanarak Keşan Adliyesi'ne sevk edilen H.S., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haber / FOTO: Haber MERKEZİ

Taş, grip aşısının yaptırılmasına dikkat çekti --___

Özel Keşan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ragıp Taş, dün yaptığı açıklamada, grip aşısı yaptırmayan vatandaşlara uyarıda bulunarak, hastalığa karşı önlem alınması için grip aşısının yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Taş, grip aşısının Eylül ya da Ekim ayı içerisinde yapıldığını bildirerek, grip aşısının, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların aile hekimlerine başvuruda bulunarak aşı vurulabileceğini söyledi. Özellikle astım, bronşit, şeker gibi kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların ise mutlaka aşı vurdurmaları gerektiğinin altını çizen Ragıp Taş, “Grip aşısı ile ilgili bilgi almak isteyenler eczacısını veya aile hekimine danışabilir. Grip aşısı vurulmak için en uygun dönem Eylül ve Ekim ayları. Grip aşısı, uygun zamanda ve bağışıklık sistemi zayıf, yaşlı, kronik hastalıkları olan kişilerde gerçekten fayda sağlayabiliyor.” şeklinde konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

 

Şeker pancarında hasat başladı __

Keşan’da şeker pancarı üretimi yapan Yusuf Uzdilli, yaptığı açıklamada; şeker pancarında hasat döneminin başladığını belirtti.

“Verimlerimiz, geçen yıllara göre biraz düşük”

Şeker pancarı hasadının başladığının başladığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Uzdilli, şunları söyledi: “Pancar hasadına geçen hafta içerisinde başladık. 12 Ekim itibariyle de, fabrika şeker pancarı alımlara başladı. Verimlerimiz, geçen yıllara göre biraz düşük seviyede olduğunu görmekteyiz. Düşük olmasının nedeni, havalardan ya da kuraklıktan kaynaklanıyor olabilir.”

“600 dönüm alanda şeker pancarı ekimi yapıldı”

Keşan’da bu yıl yaklaşık 600 dönüm alanda şeker pancarı ekimi yapıldığını ifade eden Yusuf Uzdilli, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici olarak, bizler ekimlerimize devam ediyoruz. Fakat, bölgede havaların yağışlı gitmesinden ötürü ekiliş çok fazla olmadı. Şuanda yaklaşık 300 dönümlük alanda söküm işlemi gerçekleştirildi. Yakın zaman içerisinde sökümler tamamen bitmiş olacak. Emeğimizin karşılığını alıp-almadığımız konusunda bir şey söylemek erken diye düşünüyorum. Çünkü çıkan şeker oranının ne olup-olmadığını bilmiyoruz. Fiyatlar şeker oranına göre belirlenmektedir.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar