Son Dakika
Bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti --Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, harekatın 44.yıldönümünde anılarını anlattı __2 otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı __Tekin Keşan'a, Akcan Havsa'ya atandı __Uybaş, sezonu değerlendirdi ve su sorununa dikkat çekti __Mercan Sokak esnafı 1 yıldır yol bekliyor __Engelli Yılmaz Sancar: "Devlet Hastanesi'nde engelli raporu için benden ücret talep edildi" __“Trol ve gırgır tekneleri, Enez Limanı’nı kullanmayacak” __Keşan TSO üyelerine, e-ticaret semineri verildi __Uzunköprü, Türkiye’yi temsil ediyor -
Parkomat şirketinin yetkilisi Ali Haydar Balkav net konuştu: "0-10 dakika ücretsiz diye bir uygulama söz konusu değil"

Parkomat şirketinin yetkilisi Ali Haydar Balkav net konuştu: "0-10 dakika ücretsiz diye bir uygulama söz konusu değil"

Keşan'da başlayan parkomat uygulamasının ardından, uygulamada ilk dakikaların ücretsiz olup-olmamasıyla ilgili çıkan tartışmalara, dün yaptığı açıklamayla nokta koyan ANS Şirketler Grubu bünyesindeki Park 48 şirketi Genel Koordinatörü Ali Haydar Balkav, belirlenen yerlere araç park ettiği andan itibaren park ücretinin başladığını söyledi.

Keşan'da başlayan parkomat uygulamasının ardından, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan'ın konuyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından "ilk 10 dakika ücretsiz" algısı oluşurken, araç sahipleri de, bu açıklamanın ardından 3-4 dakikalık beklemelere kesilen park ücreti konusunda şikayetlerini dile getirmişti. Bu konuyla ilgili olarak dün, ihaleyi alan şirket yetkilisi Balkav, önemli açıklamalar yaptı. Park ücretlerinin, Avrupa ülkelerinde, bir MTV olarak görüldüğünü dile getirerek sözlerine başlayan Ali Haydar Balkav, bahse konu uygulamanın Keşan'da yeni başladığını ve Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan'ın, Keşan'daki trafik sorununu çözmek amacıyla bu uygulamanın başlamasına destek verdiğini kaydederek, "Firmamızda 25 genç çalışıyor ve bu gençlerin hepsi Keşanlı. Şirket olarak çalışanları dışarıdan da getirebilirdik ancak Keşanlı olmalarını, Keşan'ın kazanmasını istedik. Aldığımız ihale sonucunda yaptığımız iş, ticari bir iş. Dolayısıyla kazanç elde etmemiz gerekiyor. Bu işte en önemli gider, personel giderleri. Geçen ay 70 bin TL ödeme yaptık. Bu nedenle ilk ay zarar ettik. Biz, ilk birkaç ay zarar etmezsek, karda oluruz diye düşünüyorduk. ANS Şirketler Grubu'nun yüzde 10'luk dilimini park işi oluşturuyor." dedi.

"İlk 10 dakikanın ücretsiz olması bizi derinden sarsar"

 Sözlerinin devamında, parkometrelerde çalışan personellere, yeri geldiğinde hakaret edildiğini, kötü muamele gösterildiğini ve bunun hoş olmayan bir durum olduğunu dile getiren Balkav, "Bu işi, belediyenin yaptığı ihale ve hazırlanan ücret çizelgesi sonucu aldık. Kazandığımız ihale sonucunda da belediye ile sözleşme yaptık ve bu doğrultuda ücret tarifesi belirlendi. Uygulama başladıktan sonra, Belediye Başkanımızla görüştük ve yaptığı açıklamanın, bize pahalıya mal olduğunu ilettik. İlk 10 dakikanın ücretsiz olması bizi derinden sarsar. Zaten bu işten para kazanılması beklenen tarafı da kısa süreli araç parklarıdır. Uzun süre park edilen araçlardan para kazanılmıyor. Görevli arkadaşlarımız, acil durumlarda bir iki dakika esnek davranabiliyor. Ayrıca, parkomat uygulamasının başlamasıyla birlikte Keşan Belediyesi'nin kapalı otoparkındaki doluluk oranı yüzde 50-55 daha da arttı. Hatta bu artış, şehir içerisindeki tüm otoparklar için geçerli diyebiliriz." diye konuştu.

"Ücretsiz olması gibi bir durum yok"

Parkomat uygulamasının genişletilmesiyle ilgili olarak vatandaşlardan ve esnaflardan istek geldiği yönünde duyum aldığını belirten Ali Haydar Balkav, şunları söyledi; "Bu uygulamaya başladığımız günden itibaren trafik sorunu kalmadı. Ayrıca, bizim alışveriş yapacağımız yerin önüne kadar arabamızla gitme alışkanlığımız var. Ücretli olan yerlere ilk 3 dakika ya da 5 dakika park edilmesinin ücretsiz olması gibi bir durum söz konusu değil. Belediye Başkanımız ile yaptığımız görüşmede, yaptığı açıklamanın bizi zor durumda bıraktığını söyledim. Kendisi de açıklamanın yanlış anlaşıldığını iletti. Günlük ciromuzda yüzde 20'lik düşüşe neden oldu. Biz girdi çıktılardan para kazanıyoruz. Dolayısıyla ücretsiz olması gibi bir durum yok. Vatandaşımız böyle bir beklenti içerisinde olmasın. Sonuç olarak buraya milyonluk yatırım yaptık. İstihdamın yanında, Keşan'ın trafiğini de düzelttik. Bu konuda Emniyet Müdürlüğümüz ve belediyemiz bizlere yardımcı oldu. Tabi burada vatandaşlarımız da unutulamaz. İlerleyen süreçte, İnönü Caddesi ve bu caddeye bağlanan ara sokaklar da bu uygulamaya eklenecek. Biz bu noktalar için de ekstra personel çalıştırıp, belediyeye ekstra ücret ödeyeceğiz."

"Engelli vatandaşlarımız için sözleşmede özel bir madde yok"

Sözlerinin son bölümünde, ücretli olarak belirlenen ve Halk Pazarı alanı içerisinde kalan yerlere tezgah açan esnaf ile engelli vatandaşlardan para alınıp alınmamasıyla ilgili soruyu da cevaplayan Balkav, "Keşan'ın Halk Pazarı çok büyük. Bu noktalara esnafımız tezgah açıyor. Ancak biz kendilerinden o gün için para almıyoruz. Normal şartlarda ücret talep edebiliriz ancak biz anlayış gösteriyoruz. Belediye onlardan işgaliye alırken, biz de o alanlar için belediyeye ücret ödüyoruz. Sözleşmede bu alanlardan ücret alınmayacağı gibi bir konu yok. Engelli vatandaşlarımız için sözleşmede özel bir madde yok. Bu konu, şirketin inisiyatifine bırakılmış gibi. Örneğin; Muğla bölgesindeki parkomat uygulamasındaki sözleşmede, engelli park yerleri için ilk 30 dakikanın ücretsiz olduğunu belirtilmiş. Engelliler için ayrılan yerler dışında ücretli olarak görülüyor Buradaki amaç da, birçok engelli vatandaşımızın bu alandan yararlanabilmesi. Yani bu alanın sabahtan akşama kadar otopark olarak kullanılmasının önüne geçilmesidir. Biz de engelli vatandaşlarımız için ayrılan ücretli araç parkı yerlerinde, 1 saat ücretsiz park hizmeti veriyoruz. Bu yasal bir hak olmasa da, biz engelli vatandaşlarımızı düşünerek böyle bir uygulama yapıyoruz. Ayrıca, gazilerimiz park alanlarından ücretsiz olarak faydalanabilir." dedi.

İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti --

İspat Cami Mahallesi Paşayiğit Caddesi üzerinde, 19 Haziran 2018 Perşembe günü saat 20.00 sıralarında meydana gelen olayda, bıçakla yaralanan kişi, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İddiaya göre; Daha önce aralarında husumet bulunan Osman Kara (43) ve Emre Pirinçustası(28), Paşayiğit Caddesi üzerinde karşı karşıya geldi. Burada tartışmaya başlayan ikiliden Prinçustası, hurda toplamada kullandığı bıçağı cebinden çıkartarak Osman Kara'ya sapladı ve olay yerinden kaçtı. Aldığı bıçak darbesiyle kan kaybeden Kara ise aracına binerek işyerine gitti.

Asayiş kısa sürede yakaladı

Kanlar içerisinde araçtan inen Osman Kara'yı kanlar içerisinde görenler, Kara'yı hemen Keşan Devlet Hastanesi'ne götürdü. Osman Kara, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Kara'nın cesedi otopsi için hastane morguna konuldu. EmrePirinçustası ise olaydan kısa süre sonra polis tarafından yakalanarak, gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek mahkemeye çıkartılan Pirinçustası, tutuklanarak cezaevine konuldu. Öte yandan, Osman Kara'nın, otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından teslim alınan cenazesi, Keşan Hacı Mümine Özkaya Camii'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından asri mezarlıkta toprağa verildi.

Haber MERKEZİ

Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, harekatın 44.yıldönümünde anılarını anlattı __

Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, yaptığı açıklamada; Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. Yıldönümü nedeniyle, anılarını anlattı.

“7 tezkereci arkadaşımız

vardı ve hayatlarını kaybetti”

Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşadıklarını anlatarak, sözlerine başlayan Biçer, “Acemi birliğimin ardından usta birliğine geçtim ve Kıbrıs Harekatı başladı. Gemiye binene kadar bize bir şey söylemediler. Gemide komutanlarımız ‘Harekata çıktık. Gazamız mübarek olsun’ dediler. Sabaha karşı harekat başlamış oldu. Gemiden iner inmez ateşle karşılaştık. Burada 7 tezkereci arkadaşımız vardı, 7’si de hayatını kaybetti. O dönemde genciz ve kafamıza bir şeyi takmıyorduk. O dönemde bugünleri görüp-görmeyeceğimi bile düşünmedim. Öyle bir hava vardı. O günkü şartlarda G-1 tüfeklerle çatışmaya giriyorduk. İki şarjör ateş ediyoruz, silah tutukluk yapıyordu. Vurulan arkadaşımızın silahını alıyorduk. Bataryalarımız bitti, irtibat kesildi. Sabaha kadar bir birimizi doğradık.” dedi.

“Ya denize atlayacaktık ya da ölecektik”

Ali Biçer sözlerine şöyle devam etti: “2 harekata kalktığımızda, bir çatışmaya girdik. İki tepelik arasında bir alan. Kafasını kaldıran vuruluyordu. 3 arkadaş söz konusu alanda bulunan deniz boyundaki bir patikadan tepelik alanı geçmek istedik. Bizi fark ettiler ve ateş açtılar. Ya denize atlayacağız ya da öleceğiz. Yaklaşık 25 metre yükseklikten denize atladık. Karaya çıktığımızda yüzmeyi bilmediğimiz ortaya çıktı. Denizden nasıl çıktığımıza hâlâ anlam veremiyorum. Bu olayı hiç unutamadım. Karaya çıktığımız alanda bir taşı siper yaptık ama o kadar şiddetli ateş ediyorlardı ki kaya parçalandı. Daha sonra takviye birliklerimizin desteği ile kurtulduk. Harekatta yaşananlar çok farklıydı. Savaş iyi bir şey değil.” şeklinde konuştu.

“Rumlar gelmiş, erkekleri ve kadınları kesmiş”

Biçer, sözlerini şöyle tamamladı: “Kıbrıs Barış Harekatı’nda oradaki halkın Türk askerine bakışı çok iyiydi. Rumlar gelmiş, erkekleri ve kadınları kesmiş. Biz son anlarda onlara can olduk. Ancak daha sonra halk değişmiş. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra ziyaret amaçlı adaya gittim. Türk askerine olan sempati kaybolmuş. Bununla karşılaştım. Benim kucağımda orada 20 arkadaşım vefat etti. Kurtuldular ve her şeyi unuttular. Unutabilirler ama Kıbrıs, Türkiye için stratejik bir noktada. Bugün olsa yine oraya giderim. Zor bir dönem geçirdik, benim için unutulmayan bir süreçtir.”

(Deniz ÇİL)

 

 

 

2 otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı __

Keşan-Malkara yolunun 2. kilometresinde bulunan kavşakta, dün saat 16.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, 1 kişi hayatını kaybederken 5 kişi de yaralandı.

İddiaya göre; Malkara'da Keşan'a giden Selfet Doğan (36) yönetimindeki 34 VH 6882 plakalı otomobil, yolun 2. kilometresinde bulunan kavşağa geldiği sırada, aynı istikamette giden ve kavşaktan dönmek için sola dönüş yapmak isteyen Ali İşlek (66) yönetimindeki 59 PH 042 plakalı otomobile çarptı. 34 VH 6882 plakalı otomobilin takla attığı kazada; sürücüler Doğan ve İşlek'in yanı sıra; Yasin Yıldız (27), Cengiz Aydemin (52), Emine İşlek (61) ve Emine İşlek (6) yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağırılan ambulanslar ile Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralılardan, durumu ağır olan Ali İşlek, yapılan tüm müdahalelerin ardından kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Haber MERKEZİ

 

 

Tekin Keşan'a, Akcan Havsa'ya atandı __

Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atanırken, 2. Sınıf Emniyet Müdürü olan Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin de Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.

3. Sınıf Emniyet Müdürü iken Yüksek Değerlendirme Kurul Kararı, İçişleri Bakanlığının 6 Temmuz 2018 tarihli Oluru ile 2. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine terfi eden Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Edirne İl Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. Tekin, Valilik Makamı'nın 18 Temmuz 2018 tarihli oluru ile de Keşan İlçe Emniyet Müdürü olarak atandı. Yapılan atama ile 29 Ağustos 2018 tarihinde Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine başlayan Zafer Akcan ise Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Öte yandan, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü görevinin ardından İpsala Kara Hudut Kapısı Şube Müdürü olarak görev yapan Edirne İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Göksel Demiralp de Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Haber

İlker GÜREL

Uybaş, sezonu değerlendirdi ve su sorununa dikkat çekti __

Kudret Gayrimenkul Sahibi Kudret Uybaş yaptığı açıklamada; Erikli’deki sezonda hareketliliğin yaşanıp-yaşanmadığı ve yıllardır devam eden su sorunu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Sezon şuana kadar beklentilerimizi karşılamadı”

Yaz sezonun gelmesiyle birlikte Erikli’de hareketliliğin yaşanıp-yaşanmadığı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Uybaş, şunları söyledi: “Erikli’de 15 Temmuz’a kadar istenen doluluk oranına ulaşamadık. Haziran ayında ve 10 Temmuz’a kadar ki, süreçte havaların yağmurlu olması, esnaf açısından iyi olmadı. Kısacası, sezon şuana kadar beklentilerimizi karşılamadı.”

“Festivallerin başlamasıyla,

yüzde 100’lük doluluk oranına ulaştık”

Kudret Uybaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erikli’de festivallerin başlamasıyla birlikte hareketlenmeler başladı. Festivallerin olması nedeniyle, Erikli’de yüzde 100’lük bir doluluk söz konusudur. Gençlerin olduğu bir yoğunluk yaşanıyor. Ağustos ayında bir festival daha var ve yine yoğunluk yaşanacaktır. Ayrıca, birçok memurun ve özel sektörde çalışanların 20 Temmuz’dan sonra izin aldığını görmekteyiz.

Herhangi bir aksilik olmaması durumunda ağustos ayının sonuna kadar yoğunluk olacaktır.”

“Erikli’de su sorunu yaşanıyor”

Erikli’de yaşanan su sorunu bu yıl daha fazla yaşandığını belirten Uybaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Evlere artık, tankerle su taşımak zorunda kalınıyor. Bu sorun haftasonu katlanarak devam edecektir. Bölgemize, festival için ek olarak, 10 bin insan gelmesi nedeniyle, sorun daha fazla kendisini hissettirecektir. Kooperatif yetkililerinde ve ilgililerden ekstra bir çaba gösterilmesini bekliyoruz. Erikli’de su sınırlı şekilde veriliyor. Alt yapı sorunu artarak devam ediyor. Yetkililerin sorunu çözmesini bekliyoruz.”

(Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar