Son Dakika
Kısa süre içerisinde yeni hastane seferleri başlayacakCHP’de listeler değişti, Bircan 2.sıraya adayı olduKantar: “Bonzai ile ilgili cezalar ağırlaştırılmalı”“Üretici, iflas etme noktasına geldi”Gaytancığlu, AK Parti’nin ekonomi politikalarını eleştirdiMotosiklet minibüse çarptı: 1 yaralıYağmur Sokak 45 gündür internet bekliyorÇeltik tohumu su ve toprakla buluşuyorKarahisar Muhtarı İlhan Siner: "4 bin dekar alanın sulanabilir hale gelmesini sağlayanlara teşekkür ederiz"2018 yılı hasat ve balya bağlama fiyatları belirlendi
Parkomat şirketinin yetkilisi Ali Haydar Balkav net konuştu: "0-10 dakika ücretsiz diye bir uygulama söz konusu değil"

Parkomat şirketinin yetkilisi Ali Haydar Balkav net konuştu: "0-10 dakika ücretsiz diye bir uygulama söz konusu değil"

Keşan'da başlayan parkomat uygulamasının ardından, uygulamada ilk dakikaların ücretsiz olup-olmamasıyla ilgili çıkan tartışmalara, dün yaptığı açıklamayla nokta koyan ANS Şirketler Grubu bünyesindeki Park 48 şirketi Genel Koordinatörü Ali Haydar Balkav, belirlenen yerlere araç park ettiği andan itibaren park ücretinin başladığını söyledi.

Keşan'da başlayan parkomat uygulamasının ardından, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan'ın konuyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından "ilk 10 dakika ücretsiz" algısı oluşurken, araç sahipleri de, bu açıklamanın ardından 3-4 dakikalık beklemelere kesilen park ücreti konusunda şikayetlerini dile getirmişti. Bu konuyla ilgili olarak dün, ihaleyi alan şirket yetkilisi Balkav, önemli açıklamalar yaptı. Park ücretlerinin, Avrupa ülkelerinde, bir MTV olarak görüldüğünü dile getirerek sözlerine başlayan Ali Haydar Balkav, bahse konu uygulamanın Keşan'da yeni başladığını ve Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan'ın, Keşan'daki trafik sorununu çözmek amacıyla bu uygulamanın başlamasına destek verdiğini kaydederek, "Firmamızda 25 genç çalışıyor ve bu gençlerin hepsi Keşanlı. Şirket olarak çalışanları dışarıdan da getirebilirdik ancak Keşanlı olmalarını, Keşan'ın kazanmasını istedik. Aldığımız ihale sonucunda yaptığımız iş, ticari bir iş. Dolayısıyla kazanç elde etmemiz gerekiyor. Bu işte en önemli gider, personel giderleri. Geçen ay 70 bin TL ödeme yaptık. Bu nedenle ilk ay zarar ettik. Biz, ilk birkaç ay zarar etmezsek, karda oluruz diye düşünüyorduk. ANS Şirketler Grubu'nun yüzde 10'luk dilimini park işi oluşturuyor." dedi.

"İlk 10 dakikanın ücretsiz olması bizi derinden sarsar"

 Sözlerinin devamında, parkometrelerde çalışan personellere, yeri geldiğinde hakaret edildiğini, kötü muamele gösterildiğini ve bunun hoş olmayan bir durum olduğunu dile getiren Balkav, "Bu işi, belediyenin yaptığı ihale ve hazırlanan ücret çizelgesi sonucu aldık. Kazandığımız ihale sonucunda da belediye ile sözleşme yaptık ve bu doğrultuda ücret tarifesi belirlendi. Uygulama başladıktan sonra, Belediye Başkanımızla görüştük ve yaptığı açıklamanın, bize pahalıya mal olduğunu ilettik. İlk 10 dakikanın ücretsiz olması bizi derinden sarsar. Zaten bu işten para kazanılması beklenen tarafı da kısa süreli araç parklarıdır. Uzun süre park edilen araçlardan para kazanılmıyor. Görevli arkadaşlarımız, acil durumlarda bir iki dakika esnek davranabiliyor. Ayrıca, parkomat uygulamasının başlamasıyla birlikte Keşan Belediyesi'nin kapalı otoparkındaki doluluk oranı yüzde 50-55 daha da arttı. Hatta bu artış, şehir içerisindeki tüm otoparklar için geçerli diyebiliriz." diye konuştu.

"Ücretsiz olması gibi bir durum yok"

Parkomat uygulamasının genişletilmesiyle ilgili olarak vatandaşlardan ve esnaflardan istek geldiği yönünde duyum aldığını belirten Ali Haydar Balkav, şunları söyledi; "Bu uygulamaya başladığımız günden itibaren trafik sorunu kalmadı. Ayrıca, bizim alışveriş yapacağımız yerin önüne kadar arabamızla gitme alışkanlığımız var. Ücretli olan yerlere ilk 3 dakika ya da 5 dakika park edilmesinin ücretsiz olması gibi bir durum söz konusu değil. Belediye Başkanımız ile yaptığımız görüşmede, yaptığı açıklamanın bizi zor durumda bıraktığını söyledim. Kendisi de açıklamanın yanlış anlaşıldığını iletti. Günlük ciromuzda yüzde 20'lik düşüşe neden oldu. Biz girdi çıktılardan para kazanıyoruz. Dolayısıyla ücretsiz olması gibi bir durum yok. Vatandaşımız böyle bir beklenti içerisinde olmasın. Sonuç olarak buraya milyonluk yatırım yaptık. İstihdamın yanında, Keşan'ın trafiğini de düzelttik. Bu konuda Emniyet Müdürlüğümüz ve belediyemiz bizlere yardımcı oldu. Tabi burada vatandaşlarımız da unutulamaz. İlerleyen süreçte, İnönü Caddesi ve bu caddeye bağlanan ara sokaklar da bu uygulamaya eklenecek. Biz bu noktalar için de ekstra personel çalıştırıp, belediyeye ekstra ücret ödeyeceğiz."

"Engelli vatandaşlarımız için sözleşmede özel bir madde yok"

Sözlerinin son bölümünde, ücretli olarak belirlenen ve Halk Pazarı alanı içerisinde kalan yerlere tezgah açan esnaf ile engelli vatandaşlardan para alınıp alınmamasıyla ilgili soruyu da cevaplayan Balkav, "Keşan'ın Halk Pazarı çok büyük. Bu noktalara esnafımız tezgah açıyor. Ancak biz kendilerinden o gün için para almıyoruz. Normal şartlarda ücret talep edebiliriz ancak biz anlayış gösteriyoruz. Belediye onlardan işgaliye alırken, biz de o alanlar için belediyeye ücret ödüyoruz. Sözleşmede bu alanlardan ücret alınmayacağı gibi bir konu yok. Engelli vatandaşlarımız için sözleşmede özel bir madde yok. Bu konu, şirketin inisiyatifine bırakılmış gibi. Örneğin; Muğla bölgesindeki parkomat uygulamasındaki sözleşmede, engelli park yerleri için ilk 30 dakikanın ücretsiz olduğunu belirtilmiş. Engelliler için ayrılan yerler dışında ücretli olarak görülüyor Buradaki amaç da, birçok engelli vatandaşımızın bu alandan yararlanabilmesi. Yani bu alanın sabahtan akşama kadar otopark olarak kullanılmasının önüne geçilmesidir. Biz de engelli vatandaşlarımız için ayrılan ücretli araç parkı yerlerinde, 1 saat ücretsiz park hizmeti veriyoruz. Bu yasal bir hak olmasa da, biz engelli vatandaşlarımızı düşünerek böyle bir uygulama yapıyoruz. Ayrıca, gazilerimiz park alanlarından ücretsiz olarak faydalanabilir." dedi.

İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Kısa süre içerisinde yeni hastane seferleri başlayacak

S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetimi, yeni hastane güzergahına seferlerin başlatılması için harekete geçti.

S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetimi, yapımı devam eden ve 11 Haziran 2018 tarihinde açılışının gerçekleştirileceği yeni Devlet Hastanesi güzergahına seferlerin başlatılması için harekete geçti. İlgili kurumlar ile güzergah belirlenmesinde görüşmelere başlandığı öğrenilirken, kararın kısa süre içerisinde belli olacağı, kararın olumlu çıkması sonrasında da 2, 4 ve 5 nolu minibüs hatlarının bu güzergahı da içerisine alan seferlerin başlatılacağı edinilen bilgiler arasında.

 İlker GÜREL

CHP’de listeler değişti, Bircan 2.sıraya adayı oldu

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Merkezi tarafından YSK’ya teslim edilen Edirne Milletvekili aday listelerinde değişiklik yaşandı.

YSK tarafından yapılan incelemeler sonucunda, CHP Genel Merkezi’nin Edirne’deki 2.sıra milletvekili adayı olarak belirlediği Ediz Ün’ün adaylığının kabul edilmediği öğrenildi.

CHP Genel Merkezi yetkilileri, konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bildirmesinin ardından; Kılıçdaroğlu’nun 2.sıra milletvekili adaylığı için Erdin Bircan’ın getirilmesi yönünde bilgi tebliğ ettiği öğrenildi.

Pekcanlı: “Ediz Ün’ün yerine 2.sıra adayı

olarak milletvekilimiz Erdin Bircan aday gösterildi”

Konuyla ilgili olarak, dün açıklama yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı şunları söyledi:

“Geçmiş dönem Merkez İlçe Başkanımız Ediz Ün’ün daha önce Cumhurbaşkanı’na hakaretten 1 yıl

ceza alması nedeni ile Yüksek Seçim Kurulu tarafından milletvekili adaylığına uygun olmadığı

belirtilmiştir. Ediz Ün’ün yerine 2.sıra adayı olarak milletvekilimiz Erdin Bircan aday gösterilmiştir.

Partimize ilimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

“Çalışmalarımıza vakit kaybetmeden başlıyoruz”

Pekcanlı açıklamasını şöyle tamamladı: “Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Örgütü olarak, Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar, Yalova Milletvekilimiz Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapmak için çalışmalarımıza vakit kaybetmeden başlıyoruz. Buna göre; 1.sıra adayımız Okan Gaytancıoğlu, 2. sıra adayımız Erdin Bircan, 3.sıra adayımız Yakup Atalay, 4.sıra adayımız Erdoğan Gümülcineli olarak belirlenmiştir.”

(Deniz ÇİL)

 

Kantar: “Bonzai ile ilgili cezalar ağırlaştırılmalı”

Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, yaptığı açıklamada; bonzai içenlerinde ve satanlarında en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini kaydetti.

“Mahallemizdeki metruk evler

belediye tarafından kapatılacak”

Yenimescit Mahallesi’nde 4 tane metruk ev bulunduğunun altını çizerek, sözlerine başlayan Kantar, şunları söyledi: “Bu evlerden iki tanesi Keşan Belediyesi ile yaptığımız yazışmalar neticesinde ev sahiplerinin imzalarını alarak, emniyet güçleri nezaretinde kapatıldı. Şimdi 2 metruk ev kaldı. Bir tanesi Ferdi Sokak üzerinde bir tanesi de Asır Sokak üzerinde. Bu metruk evlerle ilgili yasal olarak işlemler yapıldı. Polis memuru arkadaşlarla evleri fotoğrafladık. Bir de yasal olarak, ev sahiplerinin imzaları gerekiyordu. İmzalar da atıldı. Bir hafta 10 gün içerisinde bu evler belediyemiz tarafından kapatılacaktır.”

“8-10 yaş yaşlarında bir çocuğa

bonzai verilmiş ama durumu iyi”

Asır Sokak üzerindeki bir evde istenmeyen bir olayın yaşandığını hatırlatarak, sözlerine devam eden Fikret Kantar, “8-10 yaş yaşlarında bir çocuğa bonzai verilmiş. Annesinin fark etmesiyle annesi tarafından hastaneye getiriliyor. Hastanede zehirlenmediği, bonzai içirildiği anlaşılıyor. Devlet hastanemizden Tekirdağ’a sevk ediyor. Tekirdağ’da yoğun bakımda olduğu haberlerini alıyoruz. Hayati tehlikesi olmadığı bilgilerini aldık.” dedi.

“Cezalar ağırlaştırılmalı”

Fikret Kantar, sözlerini şöyle tamamladı: “Bonzaiden artık kurtulmamız lazım. Tüm Türkiye’yi sardı. Bonzai ile ilgili her ay bir açıklama yapıyorum. Bunların cezalarının ağırlaştırılmasını düşünüyorum. Gençlerimize yazık oluyor. Halkın görmediği kız öğrencilerimiz, erkek öğrencilerimiz bonzainin esir olmuş. Cezaların ağırlaştırılmasını ve bonzai ile mücadele edilmesini istiyorum. İçene çok ağır satana daha da ağır ceza verilmeli.”     Deniz Çil

 

“Üretici, iflas etme noktasına geldi”

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li Üyesi ve üretici Mehmet Ali Yetim yaptığı açıklamada; buğdayda açıklanan fiyatların düşük kaldığını, benzer durumun ayçiçeği ve çeltikte de yaşanabileceğini belirterek, “Fiyatların düşük kalması durumunda, üretici iflas etme noktasına gelir.” dedi.

“Üretici, iflas etme noktasına geldi”

Döviz fiyatlarının artışının, üreticiye yansımaları hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Yetim, “Buğday fiyatları açıklandığında, dolar 4,20 lira seviyelerindeydi. Şuanda ise, 4,70 lira seviyelerine gelmiş durumda. Dövizdeki artış nedeniyle, açıklanan buğday fiyatının düşük kaldığını düşünüyorum. Dövizdeki hareketlilik nedeniyle, mazot fiyatlarında da, 17-20 kuruş arasında bir artış oldu. Gübre fiyatlarının ne olacağı belli değil. Gübreye, özel tüketim vergisi konuldu. Ayrıca, havaların iyi gitmemesi nedeniyle,          buğdayda verim oranları düşük seviyelerde. Bölgemizde, dönümden 100 kilogram alınacak yer olduğu gibi 250 kilogram alınacak yerde bulunmaktadır. Dövizdeki hareketlilik, yüksek olan girdi maliyetleri ve buğdayda açıklanan fiyatın düşük kalması üreticiyi iflas etme noktasına getirdi.”

“Buğdayda olduğu gibi ayçiçeği ve çeltikte de,

düşük bir fiyatın açıklanacağını düşünüyorum”

Hükümet yetkililerinin üreticinin bu kötü durumunu görmesi gerektiğine kayıt düşen Mehmet Ali Yetim sözlerine şöyle devam etti: “Buğdayda, bin 50 lira olarak açıklandı ama ekonomik gidişatı göz önüne alınarak, belli bir artışın olması gerekiyor. Eğer seçim üzeri hükümet yetkilileri, ürün fiyatlarını artırmayı düşünmüyorlarsa, üreticiyi düşünmedikleri anlamına geliyor. Üreticinin ekonomik anlamda ezilmemesi için buğdayın en az bin 400-bin 500 lira olması gerekiyor. Buğday üreticisini düşünmeyen bir hükümet, ayçiçeği ve çeltik üreticisini de düşüneceğine inanmıyorum. Ayçiçeği ve çeltikte de, buğdayda olduğu gibi düşük bir fiyatın açıklanacağını düşünüyorum. Bu durumda, Trakya’daki üreticinin bitirilmesi anlamına geliyor.”

Yetim sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticiler, Cumhurbaşkanı adaylarının açıklamalarında üreticilere vereceği desteği göz önüne alarak, bir değerlendirme yapmalarını istiyorum.”

(Deniz ÇİL)

Gaytancığlu, AK Parti’nin ekonomi politikalarını eleştirdi

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada; AK Parti’nin ekonomi politikalarına eleştirerek, insanların artık, borcunu ödeyemez duruma geldiğini kaydetti.

“İstihdam yaratamaz, ekonominizi düzeltemezsiniz”

Açıklamasına, “AK Parti’nin yıllardır uyguladığı ekonomi politikası şansa gitti.” diyerek, başlayan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Üretime dayanmayan, sadece sıcak para ticaretini hedef alan ekonomi politikalarının uzun süre sürdürülemeyeceğini bütün dünya ekonomistleri söyler. Temelinde bir şeyler üretip markalaşıp dünyaya satamazsanız ham maddenizi işleyip dünya piyasalarına arz edemezseniz bunun sonu sürdürülebilir değildir. İstihdam yaratamaz, ekonominizi düzeltemezsiniz. Ekonomide var olan işçinin, memurun, esnafın gelirlerini artıramazsanız ekonomik büyümeyi sağlayamazsınız.”

“İnsanlar borcunu ödeyemiyor”

AK Parti’nin yıllardır yurt dışında olan fazla parayı Türkiye’ye çekerek, yüksek faiz ödediğini ifade eden Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Bunu inşaat sektörüne tamamen rant getiren bir sektöre aktardı. İnsanları tüketici kredileriyle, konut kredileriyle borçlandırdı. Yine aynı şekilde kendi arabanızı üretmiyorsunuz, başka ülkelerden getirip insanlara 60-70 bin gibi rakamlarla satarak borçlandırıyorsunuz. Sağlıklı büyümenin olması gerekiyor. Buğday üretirsiniz, un yaparsınız, dünyaya başka ürünler satarsınız. Demir çelik sanayinizi, motor sanayinizi desteklersiniz, bilişim teknolojilerini desteklersiniz. Endüstriyel yatırımlarınızı yaparsınız. Türkiye’nin bulunduğu konumu kullanarak lojistiğinizden yararlanırsınız. Türkiye’yi bu şekilde büyütürsünüz. İnşaatlarla, AVM’lerle, yeni konutlarla büyütemezsiniz. Bu ülkede AKP iktidar olduğundan beri 9 defa vergi affı çıktı. Çünkü insanlar borcunu ödeyemiyor.”

“Türkiye’de yeni bir iktidar,

yeni bir anlayış gerekiyor”

CHP olarak, her zaman yapıcı bir muhalefet sergilediklerine kayıt düşen Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ekonomi böyle yönetilmez dedik. Ama AKP bu yoldan dönmedi ve artık dünyadan da o para gelmiyor. O para güvenli bir limana gelir, bizde güvenli bir liman yok ki. Olağanüstü hal var. Hukuk sistemini de iyileştirmediniz. Ne oldu? Birçok firma kapattı gitti. Çünkü güçlü sermaye demokrasinin, hukuk devletinin olduğu yerlerde kalır. Türkiye OHAL’le yönetiliyor. Artık, Türkiye’de yeni bir iktidar, yeni bir anlayış gerekiyor. O da 24 Haziran’da gerçekleşecek. Nasıl bir üretim, nasıl bir paylaşım olacağını göreceksiniz. En başında söylediğim gibi hiçbir ülke üretmeden kalkınamamıştır.”

(Deniz ÇİL)

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar