Son Dakika
Gazilerimiz minnet ile anıldı...“Türkiye’de, işsizlik oranları artıyor”İddia mı, gerçek mi?“Köylü kalkınmadıkça, Türkiye kalkınamaz”“Keşan’a 1000 kişilik yurt yapılacak”Koç, eğitimde yaşanan sorunları gündeme taşıdıVatandaş, kedi evi yaptı Hamam kaderine terk edildiEsnaf, su sızıntısına çözüm üretilmesini istiyorKeşan Uğur Lisesi’nden anlamlı ziyaret
Özcan, Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleriyle bir araya geldi

Özcan, Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleriyle bir araya geldi

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, önceki gün, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleri ile bir araya gelerek sorunları görüştü.

Saat 15.00’te Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Zabıta Müdürü Yasin Paçaman, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman, Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanı Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Salih Özkan ile oda üyeleri katıldılar.

Özcan: “14 senedir hep

sizlere destek olmaya çalıştım”

Toplantıda ilk olarak söz alan Özcan, oda seçimlerinin yakın sürede sonuçlandığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Yönetim kurulunu kutladık ama sizlere de hayırlı olsun. İkinci görüşmemizde başkanla böyle bir toplantı yapma ihtiyacı duyduk. Seçimler öncesi bazı şeyler rölantiye girer. Seçimler bittikten sonra da yavaş yavaş düzen gelmeye başlar. Bu her seçim için geçerli olan bir şeydir. 14 senedir hep sizlere destek olmaya çalıştım. Keşan’ın özelliğini hiçbir zaman göz ardı etmedim. Bazı konularda bazı il ve ilçelerde davranıldığı gibi sıkı davranmıyoruz. Kendi özelliğimiz var, bu özelliği de göz ardı ederek çok fazla bir laçkalık yapmanın da faydası yok. Sonuçta artısı da eksisi de hepimize yazacak olan şeyler. Son görüşmemizde oda başkanımızın bir takım talepleri oldu. Bugün de bu maddeleri görüşerek sizlerle bunları paylaşıp çözümlerini de beraber bulmaya çalışalım. Ben şimdi sözü oda başkanımıza bırakıyorum.”

Kocaman: “El ele vererek burayı

daha yaşanır bir hale getirebiliriz”

Mehmet Özcan’dan sonra söz alan Kocaman’da şunları söyledi: “Teşekkür ederim başkanım. Toplantımıza katılarak şeref verdiniz. Arkadaşlar hepinize hoş geldiniz diyorum. Çok saygıdeğer belediye başkanım, oda başkanlarım ve oda üyelerim istişare toplantımıza hoş geldiniz. Toplantımızın amacı pazaryerimiz ve esnafımızın sorunları hakkında olacaktır. Keşan Belediye Başkanımızın da bizzat katılımı ve bizlerin de katkıları ile bu sorunlara çözüm üretmek amacındayız. Yönetime yaklaşık 2.5 ay önce geldik ve görevi devraldık. Dersimize iyi çalışarak pazaryerimizin ve esnaflarımızın sorunlarını tespit ettik. Keşan Pazarına bir çeki düzen verilmesini anladık. Tespit ettiğimiz konuları bir rapor haline getirerek Keşan Belediye Başkanımız ve Pazaryeri Komisyonumuza ilettik. Belediye Başkanımız ve Komisyonumuzun destekleri ile bu çalışmalara başladık. Tespit ettiğimiz maddeleri sizlere de sunacağız. Bu çalışmaları yaparken, şahsi ve kişisel bir sorunumuzun olmadığını, amacımızın Keşan esnafımızın ve halkımızın daha rahat bir ortamda alışveriş yapmasını sağlamak olduğunu da belirtmek istiyorum. Bu çalışmaların faydalı olacağına ve halkımızın Pazar yerine daha rahat giriş yapacağına inancımız tamdır. Bu vesileyle ortaya tezgah açarak yolun daralmasına neden olan, hırsızlık ve buna benzer olayların olmasına engel olacağız. Zabıtamızla beraber hareket ederek bu işin üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Arkadaşlar gittiğiniz diğer pazarlarda nasıl kurallara uyuyorsanız kendi ilçemizde de bu kurallara uymanız gerektiğine inanıyorum. El ele vererek burayı daha yaşanır bir hale getirebilirsek, evimize bir parça daha fazla ekmek getirebiliriz.”

Daha sonra Oda Yönetimi tarafından oluşturulan 12 maddelik rapor okundu.

Raporda yer alan maddeler şöyle;

1-Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar esnaf odamıza kayıtlı ve Keşan pazarında tezgah açan ama diğer esnaf odalarına da kayıtlı olan yerlerin tamamının güncellenmesi.

2-Vergi kaydı olmayıp tezgah açan esnafa 30 gün süre verilmesi ve süre içerisinde gerekli evrakları getirmeyen esnafın yerlerinin iptal edilmesi ve cezai işlem uygulanması.

3-Güncellenen yerlere odamızca kimlik kartı bastırılıp esnafa dağıtılması.

4-Belediyede kurulmakta olan Pazar Yeri Komisyonuna oda adına iki kişinin komisyonda görev yapması.

5-Giyim Pazarı içerisinde balık satışı yapan ve kokoreç satan arabaların pazarın içinden çıkartılıp başka bir yer gösterilmesi.

6-Esnaflar arasında Pazar yeri devri yapılırken odamızdan görüş alınması ve devir ücretinin % 50’si kadar yeri devir alan esnafın odaya bağış yapması.

7-Cumartesi pazaryerinde 2 hafta süre ile yerlerini açmayan esnafın yerlerinin iptaline.

8-Pazaryeri düzenlemesinde çizilen çizgilere esnafın riayet etmesi aksi takdirde uyarı yapılıp ihlale devam eden esnafa cezai işlem uygulanmasına.

9-İşporta diye adlandırılan küçük esnafın tespitine işporta adı altında büyük tezgah açıp haksız rekabete neden olan esnafın kaldırılıp cezai işlem uygulanmasına

10-Esnafımızın gitmediği pazarlardan gelen yabancı esnafın tespit yapılıp yerlerinin iptaline.

11-İstanbul, Çorlu, Lüleburgaz vb. yerlerden gelip de gelen yabancıya yerlerini kiraya veren esnafın tespit edilip ikaz edilmesine ikazlara uymayan esnafın yerinin iptaline ve cezai işlem uygulanmasına.

12-31.12.207 tarihiden sonra Keşan’da yabancı esnaf diye adlandırılan grupta yer alan esnaf Keşan’da oda kaydı dahi yaptırsa yer verilmemesine.

“Kurallara uyulmalı”

Özcan, bu maddelerin okunmasının ardından esnafa kimlik kartı dağıtılacağını ve kira ödemelerinin pos makinesi türü bir cihazla esnafın ayağına gidilerek kiraların tahsil edileceğini, yönetmelik gereği 2 hafta değil; 3 hafta üst üste yılda 5 defa mazeretsiz tezgah açmayanların yerlerinin iptal edileceğini, yerlerini kiraya veren ve oda tarafından tespiti yapılan esnafın uyarılmasına ve bu kiralamaların devam etmesi halinde bu yerlerin iptal edileceğini, dışarıdan gelen ve uzun yıllardan bu yana Keşan’da tezgah açan 120 esnafın dışında bundan böyle hiçbir yabancı esnafa yer verilmeyeceğini, işportacı tabir edilen esnafın 1 metre gibi bir tezgah açmasına izin verileceğini ama 7-8 metre tezgah açıp ben işportacıyım diyen esnafın işportacı olmadığını ve işportacı esnafına karşı hep iyi niyetli olunduğunu çünkü onların da evlerine ekmek götürmek için uğraştıklarını ancak kurallara da uymaları gerektiğini belirtti.

“Belkoop veya Çamlıkent söylemi doğru değil”

Mehmet Özcan, daha sonra esnafların “Başkanım tuhafiyecileri Belkoop veya Çamlıkent’e taşıyacakmışsınız? Sizin ağzınızdan bu tür şeyler bize söyleniyor” şeklindeki sorusunu da şöyle cevaplandırdı: “Bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda ne alınmış bir karar ne de benim söylemim olmamıştır. Yılmaz Değer arkadaşımız ve meclis üyemiz de burada kendisine de böyle bir karar alıp almadığımızı soruyorum. Sayın arkadaşım meclis olarak böyle bir kararımız var mı? Sizin pazarınızın yeri yıllardan beri aynıdır. Bazı alışkanlıkları değiştirmek öyle kolay bir şey değildir. Ama benim ağzımdan bunları söyleyenleri de hayretle karşılıyorum. Ama sizin bilmenizi istiyorum ki ben kesinlikle ne böyle bir söz söyledim ne de böyle bir karar alındı. Ben sadece kapalı otoparkta pazarınızın kurulması ile ilgili çekincelerimi dile getirdim.”

“Eski itfaiye binasındaki proje içersinde size yer ayırabiliriz”

Özcan, eski itfaiye binası ile ilgili bir projenin olduğunu belirterek, “Burada iki kat otopark, iki adet düğün salonu planlarımız var. Ayrıca buranın en alt katında da Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odamıza yer ayırabiliriz. Bu proje içerisinde sizlere yer ayırıp tezgahlarınızı burada açmanızı sağlayacağız.” dedi.

“Çöplerinizi toplayın”

Mehmet Özcan, Keşan esnafının dışarıda gittiği pazarlarda, Pazar sonunda çöplerini nasıl toplayıp bir poşet içersinde bırakıyorsa, Cumartesi pazarında da aynı şekilde bırakmaları gerektiğini belirterek, “Cumartesi günü Pazar bittiğinde pazaryerinde oluşan görüntü ve kirlilik hiç hoş olmuyor. Bu konuda sizden bir söz istiyorum. Çöplerinizi pazarın sonunda lütfen poşetlere koyup bırakın ve bu çirkin görüntüye sebep olmaya son verin.” şeklinde konuştu.

Özcan’ın bu söyleminin ardından esnaflar da çöpleri toplamak için söz verdiler.

Mehmet Özcan’da ele ele verildiği takdirde çözülemeyecek bir sorun olmadığını ve cezai işlemleri son olarak, düşündüklerini öncelikle karşılıklı iyi niyetle sorunları çözmeye çalıştıklarını belirtti.

Toplantı esnafların görüşlerini dile getirmesi ile sona erdi.

(Nilüfer ÇELİK)

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Gazilerimiz minnet ile anıldı...

19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi dün Keşan'da da düzenlenen törenle kutlandı.

Saat 11.00 sıralarında, Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Garnizon Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, kamu, özel, sivil, sosyal ve siyasal kesimlerin temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve az sayıda vatandaş katıldı. Keşan Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin, Atatürk Anıtı önüne konulmasıyla başlayan törende; saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Uzun: "Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir"

Tören, Garnizon Komutanlığı'ndan Yzb. Serdar Uzun tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmasıyla devam etti. Her karışı şehit kanları ile sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna, hayatlarını feda etmeyi göze alarak, gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içerisinde olduklarını vurgulayan Uzun, "Bugün, aynı zamanda, sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'e 'Gazi'lik ünvanı ve 'Mareşal' rütbesi verildiği günün de yıldönümüdür. Muharebenin e büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna, seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şahadet şerbetini içemeyen evlatları, hak ettikleri gazilik ünvanını büyük bir gururla taşımaktadır. Gazilik; Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, Gazi ise; bu destanı yazan kahramanın adıdır. Ulu Önder Atatürk de Gazi ünvanı ile anılmaktan büyük gurur ve şeref duyduğunu; 'Kahraman Türk Ordusu, sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin, millet tarafından takdimine delalet eden bu ünvan ve rütbeyi, ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.' sözleri ile dile getirmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendisine verilen yeni rütbe ve ünvanı vesilesiyle, Türk Ordusu'na ithafen yayımladığı bildiride; 'Büyük Millet Meclisi'nin hakkımda yeni bir rütbe ve gazi ünvanı ile tecelli eden iltifatları, doğrudan doğruya sizindir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordumuzdur. Sizin kahramanlığınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetin, millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve ünvanı, ancak size mal ederek, tüm askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım.' ifadeleriyle; muzaffer ve gazi Türk Ordusu'nun yüceltmiş ve bu ünvanın bizim kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri veciz bir şekilde ortaya koymuştur. Fedakarlık timsali değerli gazilerimiz; ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız, şerefiyle yaşayabiliyor ise bunun aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçludur. Şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak, daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır." dedi.

Dönmez: "Cumhuriyetimizin en büyük Gazisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, yaşayan canlı temsilcisidir"

Daha sonra, gaziler adına Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez söz aldı. Gazi'nin bir kahraman olduğunun altını çizen Dönmez, "Cumhuriyetimizin en büyük Gazisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, yaşayan canlı temsilcisidir. Asildir, vakarlıdır, yüksek şeref, ahlak ve fazilet sahibidir. Devletine her zaman şükran borçludur. Onu sever, asla küsmez ve devlet düşmanlarıyla aynı safta bulunmaz. Ecdadımız, ölürsem şehit, kalırsam gaziyim desturuyla savaşmış, canını ortaya koymuş en büyük miraslardan birisi olarak bize bu yüce ünvanları bırakmıştır. Gün birlik ve beraberlik günüdür diyerek, ülkemizi bu günkü terör batağından kurtarmak için birlik ve beraberlik içinde hareket etmeli ve Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmalıyız." diye konuştu.

Şehitlik ziyaret edildi...

Yapılan konuşmaların ardından, Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencileri Dilruba Hökelek “Bu vatan kimin”, Barkın Keskin ise “Bayrak” isimli şiirlerini okudu. Şiirlerin ardından, gaziler ile hatıra fotoğrafı çektirildi. Törene katılanlar, daha sonra ise Asri Mezarlık’ta bulunan Şehitlik’e geçti. Buradaki törende, şehitlerin mezarları başında dualar okundu. Katılımcılar, mezarlara karanfil bırakıp, suladıktan sonra, dua okuyarak Şehitlik’ten ayrıldı. Öte yandan, Şehitlik'te, gazilere, öğrenciler ve Keşan Gençlik Merkezi yetkilileri tarafından karanfil takdim edildi.

HABER / FOTO: İlker GÜREL

“Türkiye’de, işsizlik oranları artıyor”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada; Türkiye’de açıklanan işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, oranların daha yüksek seviyede olduğunu kaydetti.

“Üretime yatırım yapılmalı”

İşsizliğin üretim sektörüne yapılacak yatırımlarla aşılacağını belirten Gaytancıoğlu, “Fabrikalar kurarsınız, tarlaları işlersiniz. Burada elde ettiğiniz ürünleri değerlendirirsiniz pazarlarsınız, paketlersiniz birçok sanayiye, birçok imalat sektörüne, hizmet sektörüne iş çıkar.” dedi.

“AKP’li yıllarda tek haneli olan işsizlik

rakamları, çift haneli rakamlara çıktı”

AK Parti ile Türkiye’nin üretimsizliği tanıdığına kayıt düşen Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye AKP’li yıllarla üretimsizliği tanıdı. Üretmeyen, ithalatçı bir ülke tamamen istihdamı betonda, inşaat sektöründe gören, vasıfsız iş gücünü inşaat sektöründe değerlendirerek işsizliği azaltan politikalarıyla uzun yıllardır mücadele verdi. Ancak, bunun yanlış sanal bir işsizlik azaltma projesi olduğunu biz sürekli söyledik. Konutlar, yapıldıktan sonra kendini üretmeyen yapılardır. Gerçek üretim nedir? Fabrikalar kurarsınız, tarlaları işlersiniz. Burada elde ettiğiniz ürünleri değerlendirirsiniz pazarlarsınız, paketlersiniz. Birçok sanayiye, birçok imalat sektörüne ve hizmet sektörüne iş çıkar. AKP’li yıllarda tek haneli olan işsizlik rakamları maalesef ekonomik durumundan dolayı çift haneli rakamlara çıktı.”

“İşsizlik oranları artıyor”

Cumhuriyet tarihinin en büyük işsizlik rakamlarının AK Parti hükümetleri döneminde yaşandığını söyleyen Gaytancıoğlu, “Resmi verilere göre; % 11’lere yaklaşan bir işsizlik oranı var. Ama DİSK’in işsizlik raporuna göre; %18’leri aşan bir işsizlik oranı var. 6,5 milyonluk bir genç nüfusun özellikle iş aramaktan ümidini kaybettiğinin, işsiz olduğunun gerçek göstergesidir. Türkiye İstatistik Kurumu daha çok 1 ay çalışanı da 1 yıllık çalışmış gibi hesaplıyor. Mevsimlik çalışanı da yıllık çalışmış gibi görüyor. Ayrıca, işten umudunu kesenleri iş aramayan kesim gibi göstererek rakamları düşürüyor. Ama gerçekte biz dışarı çıktığımızda işsizliğin ne boyutta olduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“İşsizlik oranı %20’leri buldu”

Türkiye’de işsizlik rakamlarının %20’leri bulduğuna kayıt düşen Okan Gaytancıoğlu, “Buna en güzel örnek İspanya’dır. İspanya, açık iş arayanları tespit ettiğinde bu rakamın % 25-%30’lara yaklaştığını gördük. Türkiye’de gerçekten böyle bir araştırma yapılsa, bizde bu rakam daha da yukarılara çıkabilir. DİSK’in araştırmasının rakamlarının üstüne bile çıkabilir. Çünkü ev hanımları, potansiyel olarak, iş bulamıyor. Öğrenciler iş aramıyor ancak bir iş bulsalar çoğu çalışabilecek. Yani geçici işlerde çalışabilecek çok sayıda insan var. Aynı şekilde tarımda gizli bir işsizlik var. Buğday ve ayçiçeği tarımı yapan çiftçiler herhangi bir iş olanağı bulabilseler geçici işlerde çalışabilecekler.” dedi.

“Genç işsizlerin oranı Türkiye’de çok fazla”

Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “En önemli işsizlik örneği, üniversite mezunlarında yaşanıyor. 22-23 yaşında askerliğini yapmış, fakülte ve yüksek okulu mezunu gençlerimiz maalesef işsiz ve ailelerinden harçlık alarak geçimlerini sağlıyorlar. Bu da yaklaşık %40’lar düzeyindedir. Yani genç işsizlerin oranı Türkiye’de çok fazla. Genç işsizleri biz istihdama kanalize edemezsek büyük bir sorun olarak karşımıza gelecek.”

“Kriz derinleştiğinde, işsizlik

rakamları katlanarak artacak”

Türkiye’de üretim dinamiklerinin geçirilmesi gerektiğini ifade eden Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye üretim dinamiklerini harekete geçirmeli. Konut sektöründen, inşaat sektöründen yatırımları alarak daha çok üretim sağlayan sektörlere; tarıma, imalat sanayine, ağır sanayiye yönlendirmeli ve bu tür yatırımları desteklemeli teşvik etmeli. Turizm gibi bacasız sanayiyi vasıflı-vasıfsız iş gücünü kullanabileceği yatırım ortamını alarak işsizliği çözmek zorunda ama AKP hükümetinin bu konuda hiçbir çabasının da olmadığını da görüyoruz. Bu tür tedbirlerle işsizliği çözülebileceğini hiçbir dünya ülkesinde görmedik. Türkiye’de de görmeyeceğiz. Ekonomik krizin daha başındayız. Korkarım ki bu kriz derinleştiğinde, işsizlik rakamları katlanarak artacak. Bundan da kimse memnun olmayacak.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

İddia mı, gerçek mi?

Keşan'da, 17 Eylül 2018 tarihinde, bir sitede meydana gelen olayda, kazan dairesinde köpeğe tecavüz iddiası şok etkisi yaratırken, iddiaların yöneltildiği kişi ile bazı apartman sakinleri arasında husumet olduğu da iddialar arasında.

İddiaya göre; Keşan'daki bir site içerisinde bulunan apartmanın kazan dairesinde, apartman sakinlerinden bir kişi ile köpek görüldü. Durum, "Köpeğe tecavüz" iddiasıyla jandarma ekiplerine bildirildi. İhbarın yapıldığı yere gelen jandarma, iddiaların yöneltildiği kişiyi İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürerek ifadesini aldı. İddiaların yöneltildiği kişinin, yapılan bir inşaatta, geceleri durması için sahiplendiği köpeği, ertesi gün inşaata götürmek için kazan dairesine bağladığını söylediği, kendisine yöneltilen suçlamaların ise tamamen asılsız olduğunu söylediği öğrenildi. İddiaların yöneltildiği kişinin, apartman sakinleri ile daha önce aralarında husumet yaşandığını da iddia ettiği, edinilen bilgiler arasında. İfadesi alınan kişi daha sonra serbest bırakılırken, soruşturmanın devam ediyor.

Haber: Haber MERKEZİ

“Köylü kalkınmadıkça, Türkiye kalkınamaz”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Salim Yatıkçı yaptığı açıklamada; köylünün kalkınamadığı sürece, Türkiye’nin de kalkınamayacağını söyledi.

“Amerika’dan süt ürünleri ithal edilecek”

Türkiye 3 yıl aradan sonra Amerika’dan süt ürünleri ithal edeceğini belirten Yatıkçı, “Amerika, Tarım Bakanlığı’nın raporuna göre; üç yıldan beri sertifika sorunu nedeniyle, yapılamayan süt ürünleri ithalatı bu sorunun ortadan kalkması ile yeniden başlatılacak. 2014 yılında ABD’den gerçekleştirilen süt ürünleri ithalatı 24 milyon dolar iken, yeni bir sertifika üzerinden varılan antlaşmaya göre, bu ithalat hacminin daha da artacağı öngörülüyor. Her yıl yaklaşık 213 milyon dolar değerinde süt ürünleri ithal eden bir ülke olmamız sebebiyle, ABD’nin de iştahı kabarıyor.” dedi.

“AKP iktidarı dersine iyi çalışmalı”

Salim Yatıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dört mevsimi yaşayan coğrafyaya sahip bir ülke olarak, daha önce kendi kendini besleyen dünyadaki sayılı 7 ülkeden bir tanesi konumunda olan Türkiye, AKP iktidarı sayesinde üretimden uzak tamamen ithalata dayalı tüketim ekonomisiyle yönetilir hale getirildi. Köylerimizde yaşayan üreticilerimize devlet tarafından gerekli olan destek sağlanamadığı için çiftçi çok zor durumda. 1990’lı yıllarda çalışan nüfusun %50’si tarım sektörü ile uğraşmaktaydı. Bugün ise, toplumun %78 kentlerde yaşıyor. Kentleri besleyen köylümüz toprağını terke zorlanarak şehir göçüne itiliyor. Dolayısıyla, kentte kendine yaşam arayışı içerisinde, şehirsel yaşamın ortasında zorluklar içerisinde kaybolup gitmeye mahkum bırakılıyor. Bu kadar verimli topraklarımız ve ovalarımız varken, son 17 yıldır AKP iktidarı döneminde başka ülkelerin etine, sütüne, buğdayına muhtaç hale getirildik.

Girdi maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle, kendi toprağını işleyemeyen köylüye, hazine arazilerinin ecrimisil kira bedelini %50 indirimle 10 yıllığına kiralanabileceğini müjdeli bir haber olarak vermek köylü ile alay etmektir. Beton yığınlarına yapılan ölü yatırımlarla ülkenin kalkınmasını planlayan AKP iktidarı dersine iyi çalışmalı.”

“Üreticiye faizsiz krediler verilmeli”

Yatıkçı sözlerini şöyle tamamladı: “Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için biran önce önlemler alınmalı. Üreticiye faizsiz krediler, denetimli ve kontrollü olarak verilmeli. Gençleri kırsal alanda tutabilmenin yolları aranmalı ve bununla ilgili yeni projeler üretilerek hayata geçirilmeli. Tüketici bir toplum olmaktan uzaklaşıp, üretime ağırlık verilerek biran önce ülkenin kalkınması için elimizden geleni hep birlikte yapmalıyız.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

“Keşan’a 1000 kişilik yurt yapılacak”

Edirne İl Genel Meclisi’nin AK Partili Üyesi Adnan Vural, yaptığı açıklamada; Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde, Keşan’a 1000 kişilik yurt yapılacağını kaydetti.

“1000 kişilik yurt yapılacak”

Keşan’da yıllardır yurt sorunu yaşandığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Vural, şunları söyledi: “Keşan’daki yurt sorunu yeni yapılacak 1000 kişilik yurtla çözülmüş olacak. 1000 kişilik kız öğrenci yurdunun yapılması, 2019 programına alındı. Yurt binası, Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nun bulunduğu kampüs içerisine yapılacak. Bu yurdun yapılması öğrencilerimizi barınma anlamında rahatlatacak.”

“Öğrencilerimiz mağdur edilmeyecek”

Adnan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü: “1000 kişilik öğrenci yurdu yapıldığı zaman, Keşan Şehirler Arası Otobüs Terminali’nin oradaki kız öğrenci yurdu taşınacak, yeni binaya taşınacak. Erkek öğrencilerde eski binaya taşınacak. Yeni yurdun yapılacak olması, Keşan için sevindirici bir gelişme. İnşallah 2019 yılında ihalesi olur ve ihalesi olduktan sonra çalışmalar başlar. Kısa zamanda içerisinde hizmete açılmasını temenni ediyorum. Böylece, Keşan’a güzel bir bina kazandırmış oluruz.  Keşan’a gelen öğrencilerimiz mağdur edilmeyecek, yurt hazır olmuş olacak.”

“2018 yılında, Edirne ve birçok

ilçesinde sıcak asfalt yapıldı”

Köylerdeki çalışmalar hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Vural, sözlerini şöyle tamamladı: “2018 yılında, Edirne ve birçok ilçesinde sıcak asfalt yapıldı. Keşan’a da yapılacak ama işi alan firma bir türlü yapamadı. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız toplantıda bu arkadaşın ihalesini iptal ettik. Tekrar ihaleye çıkacak. KÖYDES’ten gelen bütçeyle de sıcak asfalt yapılması gereken yerlere yapacağız. Herhangi bir sıkıntı yok. 1 hafta-10 gün içinde başlayacağız.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar