Son Dakika
Gaytancıoğlu'nun da aralarında bulunduğu CHP'li 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçtiErkan, Sanayi Kavşağı'nın yapımını değerlendirdiKaymaz, Trakya Tanıtım Günleri ve Hisarcıklıoğlu ziyaretini değerlendirdiBoyalık, Keşan ve köylerdeki çalışmaları anlattıAçar: “Kanola bölge açısından önemli”Jandarmanın son operasyonda yakaladığı 3 kişiden 2'si tutuklandıZabıta yer ayırdıFeride ve Mehmet Çuhacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Mezuniyet Töreni yapıldıTuhafiyeciler Odası ve Zabıta Müdürlüğü pazaryerinde düzenleme yapıyorBostancı: “Enez’deki hazine ve mer’a yerlerini güzel şekilde sonuçlandıracağız”
Özcan, Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleriyle bir araya geldi

Özcan, Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleriyle bir araya geldi

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, önceki gün, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleri ile bir araya gelerek sorunları görüştü.

Saat 15.00’te Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Zabıta Müdürü Yasin Paçaman, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman, Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanı Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Salih Özkan ile oda üyeleri katıldılar.

Özcan: “14 senedir hep

sizlere destek olmaya çalıştım”

Toplantıda ilk olarak söz alan Özcan, oda seçimlerinin yakın sürede sonuçlandığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Yönetim kurulunu kutladık ama sizlere de hayırlı olsun. İkinci görüşmemizde başkanla böyle bir toplantı yapma ihtiyacı duyduk. Seçimler öncesi bazı şeyler rölantiye girer. Seçimler bittikten sonra da yavaş yavaş düzen gelmeye başlar. Bu her seçim için geçerli olan bir şeydir. 14 senedir hep sizlere destek olmaya çalıştım. Keşan’ın özelliğini hiçbir zaman göz ardı etmedim. Bazı konularda bazı il ve ilçelerde davranıldığı gibi sıkı davranmıyoruz. Kendi özelliğimiz var, bu özelliği de göz ardı ederek çok fazla bir laçkalık yapmanın da faydası yok. Sonuçta artısı da eksisi de hepimize yazacak olan şeyler. Son görüşmemizde oda başkanımızın bir takım talepleri oldu. Bugün de bu maddeleri görüşerek sizlerle bunları paylaşıp çözümlerini de beraber bulmaya çalışalım. Ben şimdi sözü oda başkanımıza bırakıyorum.”

Kocaman: “El ele vererek burayı

daha yaşanır bir hale getirebiliriz”

Mehmet Özcan’dan sonra söz alan Kocaman’da şunları söyledi: “Teşekkür ederim başkanım. Toplantımıza katılarak şeref verdiniz. Arkadaşlar hepinize hoş geldiniz diyorum. Çok saygıdeğer belediye başkanım, oda başkanlarım ve oda üyelerim istişare toplantımıza hoş geldiniz. Toplantımızın amacı pazaryerimiz ve esnafımızın sorunları hakkında olacaktır. Keşan Belediye Başkanımızın da bizzat katılımı ve bizlerin de katkıları ile bu sorunlara çözüm üretmek amacındayız. Yönetime yaklaşık 2.5 ay önce geldik ve görevi devraldık. Dersimize iyi çalışarak pazaryerimizin ve esnaflarımızın sorunlarını tespit ettik. Keşan Pazarına bir çeki düzen verilmesini anladık. Tespit ettiğimiz konuları bir rapor haline getirerek Keşan Belediye Başkanımız ve Pazaryeri Komisyonumuza ilettik. Belediye Başkanımız ve Komisyonumuzun destekleri ile bu çalışmalara başladık. Tespit ettiğimiz maddeleri sizlere de sunacağız. Bu çalışmaları yaparken, şahsi ve kişisel bir sorunumuzun olmadığını, amacımızın Keşan esnafımızın ve halkımızın daha rahat bir ortamda alışveriş yapmasını sağlamak olduğunu da belirtmek istiyorum. Bu çalışmaların faydalı olacağına ve halkımızın Pazar yerine daha rahat giriş yapacağına inancımız tamdır. Bu vesileyle ortaya tezgah açarak yolun daralmasına neden olan, hırsızlık ve buna benzer olayların olmasına engel olacağız. Zabıtamızla beraber hareket ederek bu işin üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Arkadaşlar gittiğiniz diğer pazarlarda nasıl kurallara uyuyorsanız kendi ilçemizde de bu kurallara uymanız gerektiğine inanıyorum. El ele vererek burayı daha yaşanır bir hale getirebilirsek, evimize bir parça daha fazla ekmek getirebiliriz.”

Daha sonra Oda Yönetimi tarafından oluşturulan 12 maddelik rapor okundu.

Raporda yer alan maddeler şöyle;

1-Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar esnaf odamıza kayıtlı ve Keşan pazarında tezgah açan ama diğer esnaf odalarına da kayıtlı olan yerlerin tamamının güncellenmesi.

2-Vergi kaydı olmayıp tezgah açan esnafa 30 gün süre verilmesi ve süre içerisinde gerekli evrakları getirmeyen esnafın yerlerinin iptal edilmesi ve cezai işlem uygulanması.

3-Güncellenen yerlere odamızca kimlik kartı bastırılıp esnafa dağıtılması.

4-Belediyede kurulmakta olan Pazar Yeri Komisyonuna oda adına iki kişinin komisyonda görev yapması.

5-Giyim Pazarı içerisinde balık satışı yapan ve kokoreç satan arabaların pazarın içinden çıkartılıp başka bir yer gösterilmesi.

6-Esnaflar arasında Pazar yeri devri yapılırken odamızdan görüş alınması ve devir ücretinin % 50’si kadar yeri devir alan esnafın odaya bağış yapması.

7-Cumartesi pazaryerinde 2 hafta süre ile yerlerini açmayan esnafın yerlerinin iptaline.

8-Pazaryeri düzenlemesinde çizilen çizgilere esnafın riayet etmesi aksi takdirde uyarı yapılıp ihlale devam eden esnafa cezai işlem uygulanmasına.

9-İşporta diye adlandırılan küçük esnafın tespitine işporta adı altında büyük tezgah açıp haksız rekabete neden olan esnafın kaldırılıp cezai işlem uygulanmasına

10-Esnafımızın gitmediği pazarlardan gelen yabancı esnafın tespit yapılıp yerlerinin iptaline.

11-İstanbul, Çorlu, Lüleburgaz vb. yerlerden gelip de gelen yabancıya yerlerini kiraya veren esnafın tespit edilip ikaz edilmesine ikazlara uymayan esnafın yerinin iptaline ve cezai işlem uygulanmasına.

12-31.12.207 tarihiden sonra Keşan’da yabancı esnaf diye adlandırılan grupta yer alan esnaf Keşan’da oda kaydı dahi yaptırsa yer verilmemesine.

“Kurallara uyulmalı”

Özcan, bu maddelerin okunmasının ardından esnafa kimlik kartı dağıtılacağını ve kira ödemelerinin pos makinesi türü bir cihazla esnafın ayağına gidilerek kiraların tahsil edileceğini, yönetmelik gereği 2 hafta değil; 3 hafta üst üste yılda 5 defa mazeretsiz tezgah açmayanların yerlerinin iptal edileceğini, yerlerini kiraya veren ve oda tarafından tespiti yapılan esnafın uyarılmasına ve bu kiralamaların devam etmesi halinde bu yerlerin iptal edileceğini, dışarıdan gelen ve uzun yıllardan bu yana Keşan’da tezgah açan 120 esnafın dışında bundan böyle hiçbir yabancı esnafa yer verilmeyeceğini, işportacı tabir edilen esnafın 1 metre gibi bir tezgah açmasına izin verileceğini ama 7-8 metre tezgah açıp ben işportacıyım diyen esnafın işportacı olmadığını ve işportacı esnafına karşı hep iyi niyetli olunduğunu çünkü onların da evlerine ekmek götürmek için uğraştıklarını ancak kurallara da uymaları gerektiğini belirtti.

“Belkoop veya Çamlıkent söylemi doğru değil”

Mehmet Özcan, daha sonra esnafların “Başkanım tuhafiyecileri Belkoop veya Çamlıkent’e taşıyacakmışsınız? Sizin ağzınızdan bu tür şeyler bize söyleniyor” şeklindeki sorusunu da şöyle cevaplandırdı: “Bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda ne alınmış bir karar ne de benim söylemim olmamıştır. Yılmaz Değer arkadaşımız ve meclis üyemiz de burada kendisine de böyle bir karar alıp almadığımızı soruyorum. Sayın arkadaşım meclis olarak böyle bir kararımız var mı? Sizin pazarınızın yeri yıllardan beri aynıdır. Bazı alışkanlıkları değiştirmek öyle kolay bir şey değildir. Ama benim ağzımdan bunları söyleyenleri de hayretle karşılıyorum. Ama sizin bilmenizi istiyorum ki ben kesinlikle ne böyle bir söz söyledim ne de böyle bir karar alındı. Ben sadece kapalı otoparkta pazarınızın kurulması ile ilgili çekincelerimi dile getirdim.”

“Eski itfaiye binasındaki proje içersinde size yer ayırabiliriz”

Özcan, eski itfaiye binası ile ilgili bir projenin olduğunu belirterek, “Burada iki kat otopark, iki adet düğün salonu planlarımız var. Ayrıca buranın en alt katında da Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odamıza yer ayırabiliriz. Bu proje içerisinde sizlere yer ayırıp tezgahlarınızı burada açmanızı sağlayacağız.” dedi.

“Çöplerinizi toplayın”

Mehmet Özcan, Keşan esnafının dışarıda gittiği pazarlarda, Pazar sonunda çöplerini nasıl toplayıp bir poşet içersinde bırakıyorsa, Cumartesi pazarında da aynı şekilde bırakmaları gerektiğini belirterek, “Cumartesi günü Pazar bittiğinde pazaryerinde oluşan görüntü ve kirlilik hiç hoş olmuyor. Bu konuda sizden bir söz istiyorum. Çöplerinizi pazarın sonunda lütfen poşetlere koyup bırakın ve bu çirkin görüntüye sebep olmaya son verin.” şeklinde konuştu.

Özcan’ın bu söyleminin ardından esnaflar da çöpleri toplamak için söz verdiler.

Mehmet Özcan’da ele ele verildiği takdirde çözülemeyecek bir sorun olmadığını ve cezai işlemleri son olarak, düşündüklerini öncelikle karşılıklı iyi niyetle sorunları çözmeye çalıştıklarını belirtti.

Toplantı esnafların görüşlerini dile getirmesi ile sona erdi.

(Nilüfer ÇELİK)

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Gaytancıoğlu'nun da aralarında bulunduğu CHP'li 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçti

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, 21 Nisan 2018 tarihinde yaptıkları görüşmenin ardından, dün, aralarında Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun da bulunduğu CHP'li 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti'ye katıldığı açıklanırken, böylece İYİ Parti'nin seçime katılmasına engel kalmadığı belirtilirken, Gaytancıoğlu, "Bu iş başka bir şey" dedi.

Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihine alınmasının ardından, İYİ Parti'nin seçime girip giremeyeceği konuşulmaya başlamıştı. Siyasette bu sorunun cevapları konuşulurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz Cumartesi günü bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin ardından, dün sürpriz bir gelişme yaşandı. CHP'den 15 milletvekili istifa ederek, seçimlere katılıp katılmayacağı tartışılan İYİ Parti'ye katıldı. Böylece parlamentoda 5 milletvekili bulunan İYİ Parti'nin vekil sayısı 20'ye çıkarken, partinin TBMM'de grup kurmasının önü açılıyor. Böylece, İYİ Parti'nin 24 Haziran seçimlerine katılmasında engel kalmazken, Meral Akşener'in de 100 bin imza toplamadan Cumhurbaşkanı adayı olabilmesine de imkan tanınmış olacak.

Altay: "YSK´nın bir demokrasi ayıbına zorlanması, bir demokrasi ayıbına imza atmaması ve atamasına da fırsat ve imkan sağlamak istiyoruz"

İYİ Parti'ye geçişler ile ilgili olarak istifa eden 15 milletvekili, dün basın toplantısı düzenledi. Grup adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Altay "5 milletvekilimiz CHP´den istifa edip İYİ Parti´ye katıldılar. YSK´nın bir demokrasi ayıbına zorlanması, bir demokrasi ayıbına imza atmaması ve atamasına da fırsat ve imkan sağlamak istiyoruz. Demokrasinin kazanması için yargının bu siyasi tasarrufunun ortadan kaldırılması için siyasi değil ama demokratik bir tasarruf ile CHP´ye mensup 15 sayın milletvekili bugün partimizden istifa ettiler İYİ Parti´ye katıldılar." dedi.

Tezcan: "Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır"

Konuyla ilgili konuşan Bülent Tezcan ise CHP'li 15 milletvekilinin, Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye geçtiğine dikkat çekerek, "Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır. Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamaya çalışıyorlar. Seçimlerde yarışı ortadan kaldıracak hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz." diye konuştu.

Gaytancıoğlu: "Önce Türkiye diye yollara çıkıyorsak, bunun gereğini yapmalıyız"

İstifa ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Gaytancıoğlu, "Bu bir parti görevidir. Partinin verdiği görevi yaptık. Bu yarın olsaydı çok geç olurdu. Birilerinin sorumluluk alması gerekiyordu. Partiden istifa etmek öyle kolay bir şey değil. Biz, Cumhuriyet Halk Partliyiz ve Cumhuriyet Halk Partililiğimiz ömür boyu devam eder. Bu iş başka bir şey. Önce Türkiye diye yollara çıkıyorsak, bunun gereğini yapmalıyız. İYİ Parti'nin seçimlere girmesini sağladık." derken, seçimlerde istifa edenler ile ilgili geleceğin ne olacağı sorusuna ise "Bundan sonrasını hep birlikte izleyeceğiz." diye cevapladı.

İstifa eden milletvekilleri

İYİ Parti'ye geçen CHP'li 15 milletvekilinin isimleri şöyle; Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.

İlker GÜREL

Erkan, Sanayi Kavşağı'nın yapımını değerlendirdi

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan, Sanayi Kavşağı'nda devam eden çalışmaları değerlendirirken, kavşaktan KKSS (Keşan Küçük Sanayi Sitesi)'ne girişin kapatılacak olmasıyla esnafın zora gireceğini söyledi.

Erkan, yapımına hızla devam eden Sanayi Kavşağı ihale edilirken, sözleşmede belirtilen iş bitiş tarihinin, yaz sezonu öncesinde olması gerektiğini dile getirerek, "Bu bölgede hareketlilik yaz mevsiminde oluyor. Bu nedenle Sanayi Kavşağı'nın sezon öncesinde bitirilmesi gerekiyordu. Sanayi esnafı bu anlamda zor günler geçiriyor. Bunu da bir kenara bıraktık, insan hayatı 2 saniye gibi bir zamanda kurtarılabiliyor. Bu nedenle Sanayi Kavşağı'nda ilk ve acil olarak yapılması gereken şey, hastane istikametine giden bolun açılmasıdır. Her şeyin başı sağlık. İkinci planda maddiyat geliyor. Ufak araçlar için sanayi altındaki köprüden hastaneye trafik akışı sağlanabilirdi. " dedi.

"Orası kapatılırsa sanayi için çok tehlikeli olur"

Sanayi Kavşağı'nın tamamlanmasının ardından, bu istikametten KKSS'ne giriş yolunun kapatılacağı ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Erkan, "Orası kapatılırsa sanayi için çok tehlikeli olur. Projeden sonra yapılacağı söylenen, KKSS girişi nasıl yapılacak merak ediyorum. O kot farkı nasıl doldurulacak? Herhalde biz bu yolun yapıldığını göremeyiz. Anayol ile sanayi yolu arasında ciddi bir kot farkı var. Biz esnaf sıkıntı yaşamasın diye çaba harcıyoruz. Yoksa kavşak da her türlü hizmet de güzel." diye konuştu.

İlker GÜREL

Kaymaz, Trakya Tanıtım Günleri ve Hisarcıklıoğlu ziyaretini değerlendirdi

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, yaptığı açıklamada; Ankara’da düzenlenen Trakya Tanıtım Günleri etkiliğini hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Trakya Tanıtım Günleri etkinliğine katıldık”

Keşan Ticaret Borsası Meclisi olarak, 18 Nisan 2018 Çarşamba günü Ankara’ya gittiklerini belirten Kaymaz, şunları söyledi: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin’le birlikte Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde Trakya Tanıtım Günleri etkinliğine katıldık. 3 ilin vali, kaymakam, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı organizasyondu. Biz de borsa olarak, standımızı ziyaret ettik. Bölgemizin tescilli ürünlerini, Saros Körfezi’ni görsellerle tanıttık. Tadımlık ürünlerimiz standımızda yer aldı. Hazırladığımız CD ve broşürleri dağıttık. Hamzadere bölgesi kalkınma eylem planımız vardı. Bununla ilgili 1000 adet CD dağıttık. Keşan, İpsala ve Enez olarak ayrılmadan Hamzadere bölgesindeki değerlerimizin hepsini tanıttık. Ziyaretçilerimize pilav ikram ettik. Saros Körfezi’ne ilgi büyüktü. Bölgemizin Ankara’da tanıtılmasının katkısı olacaktır. Bundan sonra yapılacak etkinliklerde daha donanımlı olacağız. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ valimiz ile kaymakamlarımızla yaptığımız istişarelerin ardından Ankara’dan ayrıldık.”

“Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettik”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyareti hakkında da, bilgi veren Necmi Kaymaz, sözlerini şöyle tamamladı: “1 saat süren ziyaretimizde, görüş alışverişinde bulunduk. Önümüzdeki dönemle ilgili hedeflerimizi ve projelerimizi anlattık. O da yönetimiyle birlikte bölgemiz için isteklerimizi sordu. Yardımcı olmak için her şeyi yapmaya hazır olduğunu iletti. Toplantıdan sonra Odalar ve Borsalar Birliği’nden ayrıldık. Rifat Başkanımız Hamzadere Bölgesi birlikteliğinin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu ve bunun devam etmesini istediğini söyledi.”

(Deniz ÇİL)    

 

Boyalık, Keşan ve köylerdeki çalışmaları anlattı

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Adnan Vural ve Sebahattin Şengün ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Harun Palabıyıkoğlu, geçen cumartesi günü düzenlendikleri basın toplantısında, Keşan ve köylerde yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Köylerimize yaklaşık 40 bin

metrekare parke taş dağıtımı olacak”

Keşan ve köylerde yaşanan eksikliklerin giderildiğinin altını çizerek, sözlerine başlayan Boyalık, “Bugün Yerel Yönetimler Başkanımız Harun Palabıyıkoğlu, İl Genel Meclis üyelerimiz Adnan Vural ve Sebahattin Şengün ile birlikte yaptığımız toplantının ardından Keşan’da yapılan hizmetleri, yerel anlamda iktidarın yaptığı hizmetleri kamuoyu ile paylaşmak adına burada toplandık. 16 yıllık AK Parti iktidarında ivmeli bir çalışma, hızlı bir çalışmayla gerek şehirlerin gerek kasabaların gerek köylerin eksiklerini tamamlama adına, özellikle kırsal kesimin ihtiyaçlarını öngörerek, İl Özel İdaresi, Devlet Su İşleri eliyle ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vasıtasıyla çiftçiliğin geliştirilmesi amacıyla birçok çalışmalara imza atıldı. Keşan’da KÖYDES programımız neticesinde köylerimize yaklaşık 40 bin metrekare parke taş dağıtımı olacak. Köy meydanlarının dizayn edilmesi, gerekirse yollarının yapılması anlamında hiç olmayan bir şeydi. Yaklaşık 3 yıldan beri Köylere Hizmet Götürme Birliği vasıtasıyla köylerimize bu hizmetleri yapmaya devam ediyoruz. Bu parke taşları biz veriyoruz, köy muhtarlıklarımız yaptırıyorlar. Devlet vatandaş el ele programı kapsamında çok da güzel bir çalışma oluyor. Bizim köy meydanlarımızda kahvelerimiz vardır, bu meydanların önünden bir araba geçtiğinde herkes toz yutuyordu, şimdi köy meydanlarından bir araba geçtiğinde toz olmuyor. Hiçbir şey eskisi gibi değil. Köylerimizde yapılan dere ıslah çalışmaları, köylerimizde yapılan asfaltlama çalışmaları bunların en büyük örnekleri oluyor.” şeklinde konuştu.

“Yollar asfaltlanıyor”

Köy yollarında gerekli çalışmaların yapıldığına kayıt düşen Hüseyin Boyalık, şunları söyledi: “Köylerimizde sıcak asfalt yapacağız. Enez yolundan Şabanmera’ya giden yol üzerinde göreceksiniz. Yaklaşık 2,5 kilometrelik yolu sıcak kaplama asfalt yaparak örneğini göstereceğiz. İnşallah sıcak kaplama asfalt yaparak köylerimizin yollarının hem daha uzun ömürlü olmasını hem de daha sağlıklı olmasını sağlayacağız. Olmaz denen işler AK Parti zamanında oluyor. Boztepe ve Keşan arasındaki yol yılan hikayesine dönmüş, köylüler bu yolun asfalt yapılmasını istiyordu ve bugün asfaltı yapılıyor. Havaların biraz daha ısınmasıyla birlikte asfalt yapıldığını hep beraber göreceğiz. Bu işler seçim yatırımı falan değildir, bu işler seçim gündemde yokken yapılmış işlerdir. İlk günkü heyecan ile çalışmaya devam ediyoruz. Yine aynı şekilde Çobançeşme yolunun da mıcır çekimi bitti.”

“Adalet ve Kalkınma Partisi, hizmet partisidir”

Boyalık, sözlerine şöyle devam etti: “Adalet ve Kalkınma Partisi, hizmet partisidir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu kadar çok oy alma nedeni ilk günkü heyecan ile çalışmaya devam etmesidir. Millete hizmet, halka hizmet, hakka hizmet ediyor. Adalet ve Kalkınma Partisi halkın partisi, Atatürk’ün Halkçılık İlkesini de en güzel yerine getiren partidir. Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir’ demiş. Bugün Hamzedere Barajı’nı bir düşünün; vatandaşımıza, çiftçimize, köylümüze nasıl bir hizmet yapıldığını hep beraber görün. Devlet Su İşleri, Hamzadere Bölgesi’nde çalışmaya başladı. Hamzadere sulama kanallarında tekrar çalışmaya başladı. Basında; devlet Hamzadere’ye kilit vurdu gibi haberler çıktı. Ödeneği bittiği zaman çalışma durur, tekrar ödenek aktarılır ve çalışma başlar. Yaklaşık 1 haftadır Hamzadere’de çalışma başladı. Sulu tarım yapan vatandaşlarımız yine suyunu bu yaz alacaklar hatta sulanabilir alan artarak alacaklar. Keşan, Siğilli, Kılıçköy gibi birçok yerde geçtiğimiz yıl yaşanan aksaklıkların bu yıl hiçbiri yaşanmayacak. Bu demektir ki, daha fazla üretim, daha fazla ürün demektir.”

“Hamzadere ile birlikte ürün çeşitliliği sağlanacak”

Hamzadere’nin bölge için öneminin büyük olduğunu ifade eden Hüseyin Boyalık, sözlerine şöyle devam etti: “Hamzadere ile birlikte ürün çeşitliliği sağlanacak. Suyun olduğu her yerde değişik ürünler ekebilirsiniz. Suyun olmadığı yerde buğday, ayçiçeği ekersiniz, başka bir şey ekemezsiniz. Su olduğunda çeşitlendirmesini yapabilirsiniz. Bizim topraklarımız bereketli topraklar. Ürün çeşitliliği sağladığımız zaman yapmak istediğimiz Gıda İhtisas OSB içinde ön hazırlık oluyor. O yüzden biz Hamzadere’ye büyük önem veriyoruz. 1000 günde 1000 gölet kapsamında birçok yerde de gölet inşaatlarımız devam ediyor. Bunlardan iki tanesi şu anda bitmemiş vaziyette kaldı. Bitenleri tekrar saymıyorum. Altıntaş ile Lalacık Göleti’nde çalışmalar devam ediyor. O göletler de tarımsal üretime faydalı hale gelecekler. Bu yapılanların hepsi sadece tarım için değil, Çokal Barajı gibi bir baraj yapıldı, dağların içerisinden gelen tertemiz bir baraj var. Çokal Barajı’ndan; Gökçetepe, Sazlıdere ve sahil bölgelerimize içme suyu için ishale yapımları devam ediyor. İshale hattı neredeyse Gökçetepe’ye ulaşmak üzere. İçme suyu sağlama çabamız devam ediyor.”

“Sazlıdere ve Gökçetepe…”

Boyalık, sözlerine şöyle devam etti: “Sazlıdere ve Gökçetepe, doğa ile iç içedir. Sazlıdere ve Gökçetepe bizim olmazsa olmazımızdır. Keşan’ın sahillerinde bakir kalmış yegane yerler. Önem gösteriyoruz, özen gösteriyoruz. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir programla o yeşil doğayı, o tabiatı yok etmek istemiyoruz. Otelimiz de olsun, oteller bölgemiz de olsun, su sporları yapılacak yerler de olsun ama neticede düzgün olsun. Erikli’ye ve Yayla’ya benzemesini istemiyoruz, daha doğa ile iç içe, temiz, gelen misafirimizi çok kolay ağırlayabileceğimiz, beton yığını olmayan yerler olsun istiyoruz.”

“Erikli Sahili’ndeki su sorunu…”

Erikli Sahili’nde yaşanan su sorunu hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Boyalık, “Erikli Sahili’nde, su sorunu çözülecek. Bu sezon ihalesi yapılarak önümüzdeki sezona içme suyunun yetiştirilmesi için çabalarımız devam ediyor. Mecidiye Göleti’nden, Erikli’ye uzanacak olan arıtma ve ishale hattı yapılarak Erikli’nin kullanabileceği içme suyu için bu yaz ihalesi yapılacak. Önümüzdeki yıl inşallah Erikli’yi pırıl pırıl, içilebilir bir suya kavuşturacağız. AK Parti halkın hizmetine olacak her yerde ve halkın menfaatine olacak her şeyi korumaya devam edecek. Bizler yerel yönetimlere çok önem veriyoruz. Keşan Belediyesi’ni alma gibi bir arzumuz var. Keşan’da hizmet etmek istiyoruz.” dedi.

“Yeni hastaneye, idari birimler taşınmaya başlandı”

Yeni Devlet Hastanesi’nin durumu hakkında, sorulan soruya cevap veren Boyalık, sözlerini şöyle tamamladı: “Hastane bitti ve eksiklikler tamamlandı. İdari birimler taşınmaya başlandı. Bilgisayarlar aktarılıyor. Kısacası, taşınma işlemleri başladı.”

(Deniz ÇİL)

Açar: “Kanola bölge açısından önemli”

Uzman Tarım Danışmanı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, yaptığı açıklamada; kanola tarımı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Kanola bölge açısından önemli”

Kanola ürününün bölge açısından son derece önemli olduğunun altını çizerek, sözlerine başlayan Açar, şunları söyledi: “Son yıllardaki ekilişlerdeki artışta bunu göstermektedir. Zaman itibariyle, sarı renkleriyle doğada güzel bir görüntü vermeye başladı. Kanola, önemli bir yağlık gurup bitkisidir. Kanola şuanda çiçeklenme dönemindedir. Önümüzdeki süreçte, olgunlaşma ve hasat dönemiyle birlikte kanola tarımı sona erecektir.”

“Kanola bitkisinin ülkemizde daha

fazla yetiştirileceğine inanıyorum”

Lütfü Açar, sözlerine şöyle devam etti: “Kanola, 1960’lı yıllarda Balkanlardan bölgemize giriş yaptı. İlk ekilişler, Trakya Bölgesi’nde yapıldı ve daha sonra diğer bölgelerde ekilişleri gerçekleştirildi. Kanola, kışlık bir yağlık bitkisidir ve kıraç toprakların değerlendirilmesi açısından iyidir. Bu süre zarfında yapılan ıslah çalışmaları sonucunda, bünyesindeki yağ oranı ve protein değeri yükseltilerek, ayçiçeği ve soyadan sonra üçüncü sırada yer almaktadır kanola. Kanola bitkisinin ülkemizde daha fazla yetiştirileceğine inanıyorum. Geçen yıl ekim ve kasım aylarında havanın ılık şekilde gitmesi, bitkinin kışa güçlü olarak girmesine vesile olmuştu. Bu yılda benzer durumun yaşanmasını diliyorum.”

“Üreticimiz açısından

inşallah kârlı bir yıl olur”

Açar sözlerini şöyle tamamladı: “Kıraç bölgelerde ekilen ayçiçekten 50-100 kilogram verim alacağımıza, kanola ekimi yapılması durumunda 250-300 kilogram verim elde edilebilir. Güçlü topraklarda kanola ekimi yapılması durumunda yine ayçiçekten daha fazla verim elde edilebilir. Çiftçinin 10 yıl önce kanolaya bakış açısıyla, bugünkü bakış açısı değişti. Bölge açısından önemli bir bitki ve sezonun hayırlı olmasını diliyorum. Üreticimiz açısından inşallah kârlı bir yıl olur.”

(Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar