Son Dakika
Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu “Üretici için iyi bir sezon olmadı”Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştıGüpegündüz attılar ve gittilerErikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi yöneticileri, gündemdeki konuları değerlendirdiDurak, Sazlıdere’de bugün yapılacak toplantıya bölge halkını davet ettiSu havuzu, çiçeklik olduKorkuluklar kot farkında eridiAktaş: “İkinci el piyasasında, bayram öncesi hareketlilik bekliyoruz”
Özcan, Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleriyle bir araya geldi

Özcan, Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleriyle bir araya geldi

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, önceki gün, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası üyeleri ile bir araya gelerek sorunları görüştü.

Saat 15.00’te Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Zabıta Müdürü Yasin Paçaman, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman, Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanı Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Salih Özkan ile oda üyeleri katıldılar.

Özcan: “14 senedir hep

sizlere destek olmaya çalıştım”

Toplantıda ilk olarak söz alan Özcan, oda seçimlerinin yakın sürede sonuçlandığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Yönetim kurulunu kutladık ama sizlere de hayırlı olsun. İkinci görüşmemizde başkanla böyle bir toplantı yapma ihtiyacı duyduk. Seçimler öncesi bazı şeyler rölantiye girer. Seçimler bittikten sonra da yavaş yavaş düzen gelmeye başlar. Bu her seçim için geçerli olan bir şeydir. 14 senedir hep sizlere destek olmaya çalıştım. Keşan’ın özelliğini hiçbir zaman göz ardı etmedim. Bazı konularda bazı il ve ilçelerde davranıldığı gibi sıkı davranmıyoruz. Kendi özelliğimiz var, bu özelliği de göz ardı ederek çok fazla bir laçkalık yapmanın da faydası yok. Sonuçta artısı da eksisi de hepimize yazacak olan şeyler. Son görüşmemizde oda başkanımızın bir takım talepleri oldu. Bugün de bu maddeleri görüşerek sizlerle bunları paylaşıp çözümlerini de beraber bulmaya çalışalım. Ben şimdi sözü oda başkanımıza bırakıyorum.”

Kocaman: “El ele vererek burayı

daha yaşanır bir hale getirebiliriz”

Mehmet Özcan’dan sonra söz alan Kocaman’da şunları söyledi: “Teşekkür ederim başkanım. Toplantımıza katılarak şeref verdiniz. Arkadaşlar hepinize hoş geldiniz diyorum. Çok saygıdeğer belediye başkanım, oda başkanlarım ve oda üyelerim istişare toplantımıza hoş geldiniz. Toplantımızın amacı pazaryerimiz ve esnafımızın sorunları hakkında olacaktır. Keşan Belediye Başkanımızın da bizzat katılımı ve bizlerin de katkıları ile bu sorunlara çözüm üretmek amacındayız. Yönetime yaklaşık 2.5 ay önce geldik ve görevi devraldık. Dersimize iyi çalışarak pazaryerimizin ve esnaflarımızın sorunlarını tespit ettik. Keşan Pazarına bir çeki düzen verilmesini anladık. Tespit ettiğimiz konuları bir rapor haline getirerek Keşan Belediye Başkanımız ve Pazaryeri Komisyonumuza ilettik. Belediye Başkanımız ve Komisyonumuzun destekleri ile bu çalışmalara başladık. Tespit ettiğimiz maddeleri sizlere de sunacağız. Bu çalışmaları yaparken, şahsi ve kişisel bir sorunumuzun olmadığını, amacımızın Keşan esnafımızın ve halkımızın daha rahat bir ortamda alışveriş yapmasını sağlamak olduğunu da belirtmek istiyorum. Bu çalışmaların faydalı olacağına ve halkımızın Pazar yerine daha rahat giriş yapacağına inancımız tamdır. Bu vesileyle ortaya tezgah açarak yolun daralmasına neden olan, hırsızlık ve buna benzer olayların olmasına engel olacağız. Zabıtamızla beraber hareket ederek bu işin üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Arkadaşlar gittiğiniz diğer pazarlarda nasıl kurallara uyuyorsanız kendi ilçemizde de bu kurallara uymanız gerektiğine inanıyorum. El ele vererek burayı daha yaşanır bir hale getirebilirsek, evimize bir parça daha fazla ekmek getirebiliriz.”

Daha sonra Oda Yönetimi tarafından oluşturulan 12 maddelik rapor okundu.

Raporda yer alan maddeler şöyle;

1-Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar esnaf odamıza kayıtlı ve Keşan pazarında tezgah açan ama diğer esnaf odalarına da kayıtlı olan yerlerin tamamının güncellenmesi.

2-Vergi kaydı olmayıp tezgah açan esnafa 30 gün süre verilmesi ve süre içerisinde gerekli evrakları getirmeyen esnafın yerlerinin iptal edilmesi ve cezai işlem uygulanması.

3-Güncellenen yerlere odamızca kimlik kartı bastırılıp esnafa dağıtılması.

4-Belediyede kurulmakta olan Pazar Yeri Komisyonuna oda adına iki kişinin komisyonda görev yapması.

5-Giyim Pazarı içerisinde balık satışı yapan ve kokoreç satan arabaların pazarın içinden çıkartılıp başka bir yer gösterilmesi.

6-Esnaflar arasında Pazar yeri devri yapılırken odamızdan görüş alınması ve devir ücretinin % 50’si kadar yeri devir alan esnafın odaya bağış yapması.

7-Cumartesi pazaryerinde 2 hafta süre ile yerlerini açmayan esnafın yerlerinin iptaline.

8-Pazaryeri düzenlemesinde çizilen çizgilere esnafın riayet etmesi aksi takdirde uyarı yapılıp ihlale devam eden esnafa cezai işlem uygulanmasına.

9-İşporta diye adlandırılan küçük esnafın tespitine işporta adı altında büyük tezgah açıp haksız rekabete neden olan esnafın kaldırılıp cezai işlem uygulanmasına

10-Esnafımızın gitmediği pazarlardan gelen yabancı esnafın tespit yapılıp yerlerinin iptaline.

11-İstanbul, Çorlu, Lüleburgaz vb. yerlerden gelip de gelen yabancıya yerlerini kiraya veren esnafın tespit edilip ikaz edilmesine ikazlara uymayan esnafın yerinin iptaline ve cezai işlem uygulanmasına.

12-31.12.207 tarihiden sonra Keşan’da yabancı esnaf diye adlandırılan grupta yer alan esnaf Keşan’da oda kaydı dahi yaptırsa yer verilmemesine.

“Kurallara uyulmalı”

Özcan, bu maddelerin okunmasının ardından esnafa kimlik kartı dağıtılacağını ve kira ödemelerinin pos makinesi türü bir cihazla esnafın ayağına gidilerek kiraların tahsil edileceğini, yönetmelik gereği 2 hafta değil; 3 hafta üst üste yılda 5 defa mazeretsiz tezgah açmayanların yerlerinin iptal edileceğini, yerlerini kiraya veren ve oda tarafından tespiti yapılan esnafın uyarılmasına ve bu kiralamaların devam etmesi halinde bu yerlerin iptal edileceğini, dışarıdan gelen ve uzun yıllardan bu yana Keşan’da tezgah açan 120 esnafın dışında bundan böyle hiçbir yabancı esnafa yer verilmeyeceğini, işportacı tabir edilen esnafın 1 metre gibi bir tezgah açmasına izin verileceğini ama 7-8 metre tezgah açıp ben işportacıyım diyen esnafın işportacı olmadığını ve işportacı esnafına karşı hep iyi niyetli olunduğunu çünkü onların da evlerine ekmek götürmek için uğraştıklarını ancak kurallara da uymaları gerektiğini belirtti.

“Belkoop veya Çamlıkent söylemi doğru değil”

Mehmet Özcan, daha sonra esnafların “Başkanım tuhafiyecileri Belkoop veya Çamlıkent’e taşıyacakmışsınız? Sizin ağzınızdan bu tür şeyler bize söyleniyor” şeklindeki sorusunu da şöyle cevaplandırdı: “Bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda ne alınmış bir karar ne de benim söylemim olmamıştır. Yılmaz Değer arkadaşımız ve meclis üyemiz de burada kendisine de böyle bir karar alıp almadığımızı soruyorum. Sayın arkadaşım meclis olarak böyle bir kararımız var mı? Sizin pazarınızın yeri yıllardan beri aynıdır. Bazı alışkanlıkları değiştirmek öyle kolay bir şey değildir. Ama benim ağzımdan bunları söyleyenleri de hayretle karşılıyorum. Ama sizin bilmenizi istiyorum ki ben kesinlikle ne böyle bir söz söyledim ne de böyle bir karar alındı. Ben sadece kapalı otoparkta pazarınızın kurulması ile ilgili çekincelerimi dile getirdim.”

“Eski itfaiye binasındaki proje içersinde size yer ayırabiliriz”

Özcan, eski itfaiye binası ile ilgili bir projenin olduğunu belirterek, “Burada iki kat otopark, iki adet düğün salonu planlarımız var. Ayrıca buranın en alt katında da Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odamıza yer ayırabiliriz. Bu proje içerisinde sizlere yer ayırıp tezgahlarınızı burada açmanızı sağlayacağız.” dedi.

“Çöplerinizi toplayın”

Mehmet Özcan, Keşan esnafının dışarıda gittiği pazarlarda, Pazar sonunda çöplerini nasıl toplayıp bir poşet içersinde bırakıyorsa, Cumartesi pazarında da aynı şekilde bırakmaları gerektiğini belirterek, “Cumartesi günü Pazar bittiğinde pazaryerinde oluşan görüntü ve kirlilik hiç hoş olmuyor. Bu konuda sizden bir söz istiyorum. Çöplerinizi pazarın sonunda lütfen poşetlere koyup bırakın ve bu çirkin görüntüye sebep olmaya son verin.” şeklinde konuştu.

Özcan’ın bu söyleminin ardından esnaflar da çöpleri toplamak için söz verdiler.

Mehmet Özcan’da ele ele verildiği takdirde çözülemeyecek bir sorun olmadığını ve cezai işlemleri son olarak, düşündüklerini öncelikle karşılıklı iyi niyetle sorunları çözmeye çalıştıklarını belirtti.

Toplantı esnafların görüşlerini dile getirmesi ile sona erdi.

(Nilüfer ÇELİK)

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan, Keşan S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi ortakları tarafından kurulan KETUS (Keşan Toplu Ulaşım Sistemi)'a alınan 2 aracın satışa çıkartılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Büyükkayhan, dernek başkanı olarak göreve geldiğinde, engellilerin Çanakkale gezisi için KETUS A.Ş.'ye başvurduğunu ve şirket yönetiminin hiçbir talepte bulunmadan engelli vatandaşları Çanakkale'ye geziye götürdüğünün altını çizerek başladığı açıklamasında, bu konuda KETUS A.Ş. yönetimine bir kez daha teşekkür ettiğini söyledi. Bahse konu gezi sırasında, engelli vatandaşların taşınabilmesi adına en azından TOKİ ile Halk Ekmek arasında bir güzergah belirlenebileceği yönünde bir talepte bulunduğunu dile getiren İsmail Büyükkayhan, "Bunu tamamen ücretsiz yapmasalar da olurdu. Ancak bu işlem bir türlü gerçekleşemedi. Bu konuyu Keşan Belediye Başkanımıza ilettiğimde bazı hukuksal problemler olduğunu, bunları aşmak için çalıştıklarını, aştıkları andan itibaren engellilerin yanında olmak için çaba gösterdiklerini söylemişti. Fakat şimdiye kadar bir sonuç alınamadı." dedi.

" Mecburen araçları satışa çıkartmış oluyor"

Engelli vatandaşların bu süreçte, KETUS A.Ş. tarafından alınan araçlardan yararlanma şanslarının olmadığına dikkat çeken Büyükkayhan, "Bunun asın nedeninin, hukuksal problemin çözülmemesi olduğunu düşünüyorum. KETUS bu araçlara para ödedi ve araçlar çalışmadığı halde taksitlerini ödüyor. Mecburen de araçları satışa çıkartmış oluyor. Bu, onlar için gayet doğal. Çalışmayan bir malzemeye ölü yatırım yapılmaz. Ben de bir ticaret adamı olsam belki ben de aynı şeyi düşünürü.m. Biran önce KETUS ve belediye arasındaki problemin çözülerek engelli ve yaşlılar için diğer ile ve ilçelerde olduğu gibi halkın menfaatine işlem başlamasını bekliyoruz. Belediye seçimlerinden önce inşallah bu iş olacaktır. Belediye Başkanımızın da bize bu fedakarlığı göstereceğinden hiç şüphem yok." diye konuştu.

"Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

KETUS A.Ş.'nin araçları satmasıyla ilgili plaka ve güzergah belirlenmesinin etken olabileceği yönündeki söylemleri hatırlatan İsmail Büyükkayhan, bu konunun Keşan Belediye Meclisi toplantılarında dile getirilmediğini ifade ederek, şunları söyledi; "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir. Nasıl ki TBMM, aldığı kararları Türkiye sınırları içerisinde uyguluyorsa, yerelde Belediye Meclisi de aldığı kararları ilçe sınırları içinde uygulayabilir. Alacağı kararlar da her zaman halkın menfaatinedir." 

İlker GÜREL

 

Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne eski İl Başkanı Oktay Bozkurt yaptığı açıklamada; kurultay delegelerinin, halkın çağrısına cevap vermesi gerektiğini ve değişim kurultayı için imza vermeleri gerektiğini kaydetti.

“Delegelerimiz, halkın çağrısına cevap vermeli”

Açıklamasına, “Sevgili yol arkadaşlarım, başlamış olan kurultay çağrımız Türkiye'nin gerçeklerini gören delegelerimizce karşılık bulmuş ve ilk günden 350 imzayı geçmiştir.” diyerek, başlayan Bozkurt, şunları söyledi: “Yeterli imza olmasından çok sevindirici olan, koltuk hesabı olmadan siyasi kariyer hesabı olmadan değişim ihtiyacına yürekleri ile katılan delegelerimiz olmasıdır. Bülent Ecevit’in genel başkanlığa geldiği gibi halkın isteklerine yanıt veren bir Cumhuriyet Halk Partisi delegasyonu o yıllarda olduğu gibi %40 barajını yıkıp geçecektir. Cumhuriyet Halk Partisi adında da geçtiği gibi halkın partisidir. Halkın çağrısına cevap vermek tüm delegelerimizi bir görevdir.”

“Değişim kurultayına imza verilmesini istiyorum”

Oktay Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Tek adam rejimine, karşı muhalefet etmek kolay olmayacaktır. Bu görevi yıllar sonra ‘bu adam baş eder’ dediğimiz Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce üstlenmelidir. Cumhurbaşkanı olarak, görmek istediğimiz ve Türkiye'yi gerçek kimliğine kavuşturacak diye inandığımız Muharrem İnce'yi Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek kimliğine büründürecek kişi olarak görmemek zaten en büyük hata olacaktır. Bu bilinç ile tüm delegelerimizin bizlere 16 yıl sonra muhalefet olarak, kaç oy alacağımız değil; nasıl kazanacağımızı gösteren Muharrem İnce'nin genel başkan olması için değişim kurultayına imza vermelerini dilerim.”

“Delegelerimize çağrım, değişim hareketine katılmalarıdır”

Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çağrıyı daha önce de yapmış bir eski il başkanı olarak, bu değişimin siyasi kayıpların ve kazançların değil, halkın kazanç ve kayıpları ile sonuçlanacağını tekrar hatırlatmak isterim. Mesele parti içi mesele değil; tam olarak Türkiye meselesidir. Türkiye'nin kazanması için yapmış olduğum çağrı için siyasi kayıp yaşamış biri olarak kendimi çok gururlu ve onurlu hissetmekteyim. Bunu zaman bize Cumhuriyet Halk Partimizin Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye'ye yakışan bir aday kazandırması ile daha da derinden hissettim. Yeni yönetim sistemi ile seçim süreçlerinde artık partinin kurumsal yapısının yanında güçlü lider ve halkın lideri ihtiyacı çok açıktır. İşte tam olarak bu sebep ile Muharrem İnce’yi partimize genel başkan olmasının yanında cumhuriyetimize, kişisel haklarımıza, özgürlüğümüze, halkımıza önderlik etmesi için delegelerimize çağrım bu değişim hareketine katılmalarıdır.”

(Deniz ÇİL)

 

 “Üretici için iyi bir sezon olmadı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada; hububat hasadı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sezonun üretici açısından iyi olmadığını kaydetti.

“Döviz kurundaki yükseliş,

girdi maliyetlerini %30 arttırdı”

Hububat üreticisi açısından iyi bir sezonun geçmediğini belirten Darcan, şunları söyledi: “Verimler düşük. Sap da zayıf ve balya sıkıntısı var. Çok iyi bir sezon değildi. Sezon ortasında yağmurların yağması sıkıntılı bir süreçti. Rekolte beklentilerin altında kaldı. Fiyat açısından baktığımızda ise diğer yıllara göre verilen fiyat iyiydi. Geçen yılki fiyatlara %12 artış yansıtıldı. Fiyat güzel ama döviz kurunda yükseliş girdi maliyetlerini yaklaşık %30 arttırdı. Gelen zamlara göre fiyat düşük kaldı. Ekim sezonunda artışları yakından hissedeceğiz. Mazot, gübre ve ilaçta müthiş bir artış var. Yeni sezonda bunlar karşımıza çıkacak.”

“Çimlenmeden dolayı TMO’nun

ürün almama sorununu çözdük”

Hüseyin Darcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çimlenmeden dolayı TMO ürün almıyordu ama bu sorunu çözdük. TMO ile görüşmelerimiz oldu. Şu anda çimlenmedeki %4 oran, %10’a çıktı. Yemlik sınıfından alacaklar. Ufak bir fiyat düşüşü yaşandı. Söz konusu oran geri çevrilenler için iyi bir rakam. Vatandaşın elinde ürün kalacağını düşünmüyorum.”

“Ayçiçeği üretimi açısından sıkıntı gözükmüyor”

Ayçiçeği üretimi hakkında değerlendirmede bulunan Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayçiçeği üretimi açısından şu anda her hangi bir sıkıntı gözükmüyor. Yağışların zamanında meydana gelmesi faydalı oldu. Ancak hasat sezonuna daha belirli bir zaman var ve neler yaşanacağını kestiremeyiz. Çeltikte de sıkıntımız yok. Örtü altında değiliz, doğaya müdahale etme şansımız yok. Aşırı sıcaklar ayçiçeğini etkiliyor.” 

(Deniz ÇİL)

Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştı

 

18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, borçlarını yapılandırmak isteyenler için süreç devam ediyor.

31.03.2018 tarihine kadar olan borçları ve beyana tabi vergilerde 31 Mart 2018 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameleri kapsayan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki yeniden yapılandırma başvuruları yoğun şekilde devam ediyor. Bahse konu kanun ile ilgili olarak Keşan merkezin yanı sıra, belde ve köylerinde de bilgilendirici çalışmalar yürüten Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü, kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Kanun kapsamında başvuru sayısının 3 bini aştığı tahmin ediliyor.

İlker GÜREL

Güpegündüz attılar ve gittiler

İspat Cami Mahallesi Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerindeki boşluk alana, güpegündüz gayet doğalmış gibi atılan koltuklar tepki çekti.

Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerinde, gündüz vakti, taşıdıkları eski koltukları herkesin şaşkın bakışları arasında, daha önce park yapılacağı yönünde açıklamaların yapıldığı, ancak hurdalıktan kurtulamayan alana atan kişilerin, daha sonra da hiçbir şey olmamış gibi oradan ayrılması tepki çekti. Vatandaşların uyarısına rağmen atılan koltuklar, uzun süredir hala aynı yerde dururken, ilgili mercilerin bu konuda yasal bir yaptırım uygulaması gerektiği dile getiriliyor. Daha önce, yeşil alan olduğu ve park yapılacağı yönündeki söylemlerin ardından park bekleyen vatandaşlar, bu manzara ile karşılaşmaları sonrasında yetkililerin gereğini yapmalarını istedi.

İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar