Son Dakika
“Keşan için el ele vereceğiz..!!”ÇKS'de süre uzatımına dikkat çeken Şen DİTAP değerlendirmesinde bulunduMetruk bina keyif yeri haline geldi “Ayasofya Cami’nin ibadete açılmasını sevinçle karşılıyoruz”Öner, cep telefonu kullanıcılarına sıcaklık ile ilgili uyarılarda bulunduGaytancıoğlu, işsizlik oranları hakkında konuştu: “Rakamlarla oynamak yerine gerçekleri konuşmak gerekiyor”Yan yatan otomobilin sürücüsü yaralandıŞehiriçi minibüsçüler meclisten geçen karar için teşekkür ettiUzdilli: “Ayçiçeğinde fiyatların bu yıl en az 3 bin TL olmasını bekliyoruz”Pazarcı şemsiyeleri iplerle bağlandı
Muhalefetin personel maaşları ile ilgili krediyi reddettiği mecliste tartışma çıktı

Muhalefetin personel maaşları ile ilgili krediyi reddettiği mecliste tartışma çıktı

Keşan Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplantısı 4 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilirken, personel maaşlarının ödenmesi için İller Bankası'ndan 4 milyon 500 bin TL'lik kredi kullandırılması maddesine "Ret" oyu veren muhalefet, belediyenin maaşları ödeyebileceğini, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise kendisinin ve belediye başkan yardımcılarının 3 ay maaş almayacağını kaydederek, siyasi ranta alet edildiklerini söyledi.

Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda sosyal mesafeli şekilde gerçekleştirilecek ve saat 15.00’te başlayan toplantıya katılanlara, salona girişlerinde ateş ölçer ile ateşleri ölçülerek dezenfekten ve maske verildi. Gündem maddelerine geçilmeden önce Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan çevre filminin izletildi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi’nin bu olağanüstü toplantının ardından Haziran ayı olağan toplantısı yapmak için de karar alındığını belirterek meclis üyelerine ve meclise katılanlara teşekkür etti.

Helvacıoğlu: "Şu an itibari ile de Keşan’da pozitif olmadığını da son bilgiler olarak sizinle paylaşmak istiyorum"

Yeni normalleşmede artık eskisi gibi olunmayacağını kaydeden Helvacıoğlu, "Yeni normalleşme artık eskisi gibi olmayacak. Tüm dünyada, ülkemizde Keşan’da rahmetli olmuşlara gani gani rahmet dilerken, şu anda hasta olanlara da şifalar diliyoruz. Keşan olarak da Türkiye olarak da başarılı bir dönem geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Sağlık sistemimizin önemi ortaya çıktı. Keşan'da da aynı hedeflerle hep beraber Keşan Belediye Meclisi'nin katkısıyla personelinin özverisi, Hıfzıssıhha Kurulu ile birlikte yaptığımız çalışmalar ve vatandaşımızın da kurallara uyması olağanüstü bir 60-70 gün geçirdik. Benim bilgim dahilinde, 1’i Keşan 3’ü İpsala'dan 1 de Enez’den olmak üzere  5 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu an itibari ile de Keşan’da pozitif olmadığını da son bilgiler olarak sizinle paylaşmak istiyorum. Bunlar bizi rehavete götürmemeli, Saros Körfezi vesilesi ile önümüzdeki günlerde yoğun bir katılım bekliyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelecek 200-300 bin nüfus ve sirkülasyon, 3 ayda  geçen yılki gibi olursa 3 milyona yakın nüfus demek. Bunlar izim için çok tehlikeli bir 3 ay geçireceğimiz anlamına geliyor. İkinci dalga değil ama daha birincisi bitmeden yeniden hastanelerimiz dolsun istemiyoruz, turizmimiz etkilensin istemiyoruz. Bizlere büyük yük düşecek. Allah yardımcımız olsun derken tedbiri de elden bırakmamayı tekrarlamak istiyorum. Mesafe,  dezenfeksiyon ve sosyal mesafe yanında maskelerimizi ihmal etmeyelim. Yaşam devam edecek ama tedbiri elden bırakmayacağız. Bu girişten sonra olağanüstü meclisimizin başında yarın Çevre Haftası başlıyor. Hafta nedeniyle meclisimizde sürpriz olarak bir videomuz var.Şimdi onu izleyelim." dedi.

"Paşayiğit’teki alandan da 30 Ekim’den sonra çöpten elektrik üretimine başlayacağız"

Filmin gösteriminin ardından tekrar söz alan Helvacıoğlu Erikli ve Yayla’daki çöpler ve Paşayiğit’teki GÜNEKAB eliyle yaptırılan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde yaşanan sorunların kanayan birer yara olduğunu dile getirerek, "Ama bu iki yaranın da bu yıl çözüleceğini kamuoyu ile paylaşmak isterim. Erikli ve Yayla’da bu sene GÜNEKAB’ın sorumluluğunda. Keşan Belediyesi’nin de desteği ile GÜNEKAB ile yaptığımız çalışma sonrasında o işi hallediyoruz. Paşayiğit’teki alandan da 30 Ekim’den sonra çöpten elektrik üretimine başlayacağız. Burada da üye olan belediyeler olarak çöpten elde edilecek gelirle oradaki giderlerimizi düşürmüş olacağız. Benim de 15 aylık görev süremde Erikli ve Yayla’daki, tablo ile Paşayiğit’te çöp alanı benim içimi sızlatan konulardır." diye konuştu

"Meclisin onlara sahip çıkmasını bekliyorum"

Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmesiyle devam etti. Toplantıda ilk olarak "Belediyemizde, ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı vergi, kira, harç, su vb. tahsilatlarında düşüşler olduğundan, personel maaşlarının ödenmesinde kullanılmak üzere 3 ay ertelemeli 36 ay vadeli 4.500.000,00 TL’si kredinin İller Bankası (İlbank) A.Ş.’den kullandırılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na yetki verilmesinin görüşülerek karara bağlanması." gündem maddesi görüşüldü. Bu madde ile ilgili olarak söz alan Helvacıoğlu, "Malum 3 ay bir coronavirüs sorunu yaşadık. Şirketlerimiz maaşlarını ödeyemez hale geldi. Ama devlet ve hükümetimizden büyük destekler geldi. Bu desteklerle başarılı bir coronavirüs ekonomisi ile bugüne gelindi. Bundan sonra da tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor. Yine belediyeler konusunda  Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 3 ay kesinti yapılmaması kararı alındı. Dünya ekonomisi sarsıldı, kepenkler kapandı dünyadaki ekonomik krizi hepiniz yaşıyorsunuz. Biz hizmet etmek için personelimizin maaşlarını ödemek için canla başla bu 3 ayı geçirdik. Geçen ay paylarımız eksik gelmesine rağmen bir şekilde maaşları vereceğiz dedik. Çünkü personelimiz bizim için alın teri, Keşan Belediyesi’nin personeli başka kurumların personelleri gibi değil. Sağlık çalışanı kadar çok kıymetli. İdari izinlerinde çalıştılar, büyük bir kısmı mesai almadı. 8 ay maaş alınmayan süreçte biz meclis olarak Keşan Belediyesi’nde bu maaşlar alınacak dedik. Ancak gelecek tablonun 3 ay boyunca sadece maaşlara verilmek kaydıyla İller Bankası’ndan gelen bu imkanı Keşan Belediyesi’nin meclisine taşıdık. Karar meclisin, hep beraber tartışacağız. Personelimizin de kulağı bu mecliste. Önümüzdeki günlerde alınamayacak bir maaş sistemi var. İller Bankası’ndan 3’te 1'lik bir pay geliyor. Belki karınlarını doyuracak kadar maaş alacaklar. Meclisin onlara sahip çıkmasını bekliyorum." dedi.

Tümer: "'Ben 5 ayda bu maaşları ödeyemeyecek vaziyete geldim' diyorsanız o ayrı bir mesele"

Madde ile ilgili olarak partilerin grup sözcülerinden görüşleri alındı. Kredi talebi ile ilgili red oyu veren CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grubu adına konuşan Feridun Tümer, şunları söyledi; "Yaptığımız tespitlerde, Keşan Belediyesi'nin bu maaşları ödeyecek bütçesi var. Ertelenen her ödemenin de geri dönüşü başladı. Belediyemiz, 2 milyon 500 bin TL gibi bir ödeme aldı. Haziran ayında da 8 milyon TL'ye yakın tahsilat alacak. Tabii ki coronavirüsten her yer yara aldı. 8 ay maaş alınmadığı dönem oldu evet. Ama Pazaryeri Projesi yapılırken, İller Bankası'na yoğun bir ödememiz vardı. Gerekçesi de buydu. 2019’a kadar da hiçbir personelin alacağı yoktu. Keşan Belediyesi'nin 4 günde 2 milyon 500 bin TL tahsilatı olmuş. Belediyemizin bu ödemeleri yapacak bütçesi var. Bu yüzden bu krediyi onaylamıyoruz. Belediyemizin maaş ödemek gibi bir zafiyeti yoktur. Keşan Belediyesi şuan kanuni kredi oranını doldurdu. Bu kredi ile ilgili verilmiş bir bakanlık onayı da yok. Personeli kullanarak acıtasyon yapmayın. Hibe gibi göstermeyin. Bu kredi talebinin 1.4 milyon lira faizi var ve bu kaç işçinin maaşına tekabül eder? Bu maaşları siz vermiyorsunuz. Belediye veriyor. Bu hibe değil Keşan’ın parasıdır. Keşan Belediyesi’nin 4 günde 5 milyon girdisi oldu. 'Ben 5 ayda bu maaşları ödeyemeyecek vaziyete geldim' diyorsanız o ayrı bir mesele. 20 gün önce bütün birim amirlerini aradınız, 'Nisan ayı mesailerini yazmayın' dediniz. Birim amirlerinin bazıları da bunu kabul etmedi. Belediyeden atılan 7 işçinin maliyeti 21 bin liraydı, sizin aldığınız üç tane işçinin maliyeti 29 bin lira. Keşan Belediyesi’nin maaş ödeyecek parası vardır."

Topçu: "Bunun için ekstra bir krediye ihtiyacı yoktur"

Red oyu veren İYİ Parti adına konuşan Grup Sözcüsü Zafer Topçu da, belediyenin maaşları ödeyebilecek güçte olduğunu dile getirerek, "Keşan Belediyesinin, çalışanların maaşlarını ödeyebilecek geliri ve durumu vardır, bunun için ekstra bir krediye ihtiyacı yoktur. Bu yüzden krediye gerek duymuyor ve kabul etmiyoruz. Teşekkürler." diye konuştu.

Gergin: "Maaşları ödemek için bütçenin başka bir noktasından ödün verdiğinizde, hizmetler aksayacaktır"

Madde ile ilgili olumlu görüş bildiren AK Parti Grubu adına konuşan Grup Sözcüsü Nehir Gergin de şu ifadelere yer verdi; "Biz bu maddeyi olumlu buluyoruz. İçinde bulunduğumuz durum olağandışı bir durumdur. Olağandışı durumlar her zaman ön görülemez. Tüm dünyada, tüm devletlerde ve çok büyük şirketlerde benzer durumlar ve zorluklar yaşanmaktadır. Kaldı ki bu sorunlar yaşandığı için devletimiz de belli destekler sağladı. Özel sektör ve kamu rahatlatıldı. Bu da içinde bulunduğumuz krizin büyüklüğünü gösteriyor. Kullanılmasını istediğimiz bu kredi maaş ödemelerinde kullanılacak, başka bir hizmette kullanılmayacak. Ancak bütçe bir bütündür. Maaşları ödemek için bütçenin başka bir noktasından ödün verdiğinizde, hizmetler aksayacaktır. Biz hizmetlerin aksamasını istemiyoruz. Bu kredi de büyük bir kredi değil ancak bu şartlarda önemli bir kredi. Belediyecilik anlayışımız gereği, sadece ödemelerini yapan bir belediye değiliz, hizmet veren bir belediyeyiz. En kötü şartta bile en iyi hizmeti vererek, personelin de maaşını zamanında almasını istiyoruz."

Helvacıoğlu: "Helvacıoğlu ve Cumhur İttifakı’nın sıkışması ve iş yapamamasını istiyorsunuz"

Grup sözcülerinin ilettiği görüşlerin ardından söz alan Mustafa Helvacıoğlu, muhalefetin hizmetlere engel olma çabasında olduğunu düşündüğünü ifade ederek, "4 milyon 350 bin lira zorunlu giderimiz var. 2 milyon 370 milyon lira fatura geliyor. 2 milyon açığımız var. Kasamızda ise 100 bin liramız var. Bu belediye sadece maaş ödemek için kurulduysa, eyvallah. Bugüne kadar hep maaş ödeme olmuş çünkü hizmet olmamış. Böyle bir şey yok. Bu kredi sadece 600 çalışan için alınacaktı. Ben ve başkan yardımcılarım 3 ay maaş almayacak. Üzülerek ifade ediyorum ki siyasi ranta alet ediliyoruz. Halkımızın takdirini kazanıyoruz. Siz 8 ay maaş vermemeye alışmışsınız, 3 ay vermesek de olur diyorsunuz. Sizin amacınız personelin maaş alıp almaması değil. Umurunuzda bile değil. Helvacıoğlu ve Cumhur İttifakı’nın sıkışması ve iş yapamamasını istiyorsunuz. Derdiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Bu vebali ödeyemezsiniz. Alın terine muhalefet edemezsiniz. Ama amacınız bizi çalıştırmamak. Ben ve başkan yardımcılarım üç ay maaş almayacak ve işçilerimizin ödemesini yapacağız." diye konuştu.

Keşan'da at arabaları tarih olacak

Toplantının devamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 8 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'nin tasnif cetvelinde D-12 grubunda olan Keşan Belediyesi'nin D-13 grubunda değerlendirilmesi sonucunda mevcut norm kadrolara ilave olarak 25 adet memur kadro ihdasına ait (I) sayılı cetveldeki değişiklikler görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 8 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetenin tasnif cetvelinde D-12 grubunda olan Belediyemizin D-13 grubunda değerlendirilmesi sonucunda mevcut norm kadrolara ilave olarak 12 adet sürekli işçi kadro ihdasına ait (V) sayılı cetveldeki değişiklikler de oybirliği ile kabul edildi. Keşan'da at arabalarının şehir merkezi ve mücavir alanlarında her türlü amaç için kullanımının yasaklanması da görüşülerek oybirliği ile kabul edildiği toplantıda, at arabalarının motorlu yük taşıma (Triporter) aracına dönüştürülmesine ait proje kapsamında 100 adet triporter aracının Keşan Belediyesi tarafından satın alınması ve daha önce kayıt altına alınan at arabası sahiplerine bedelsiz olarak verilmesi konusunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na yetki verilmesi de oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda, mücavir alanda bulunan seyyar satış arabalarının standart hale getirilmesi kapsamındaki projede yer alan  24 adet örnek seyyar satış arabalarının belediye tarafından alınarak, daha önce kayıt altına alınan seyyar araba sahiplerine bedelsiz olarak verilmesi hususunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na oy birliği ile yetki verilmesiyle devam etti. İller Bankası A.Ş. kontrolünde hazırlatılan İzzetiye 1/5000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı  40155 ve İzzetiye 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı'nın 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 8/b maddesi gereğince askı süreci sonrası yapılan itiraz düzeltmelerin de görüşülerek oybirliği ile kabul edildiği toplantıda, Keşan Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'nin açık pazar yeri olarak kullanılan kısmının üzerinin uzay çatı sistemi ile kapatılması ve çatı üzerine güneş enerji panellerinin yapılması amacıyla hazırlatılacak projeler hakkında meclise bilgi verilerek konuyla ilgili hazırlanan sunum meclise izlettirildi. Yukarı Zaferiye Mahallesi 842 adada yer alan belediye hizmet alanında yapılması düşünülen kapalı otopark, giyim pazarı, gençlik merkezi ve nikah salonu için hazırlatılacak projeler hakkında meclise bilgi verilerek görsel olarak da meclise bilgi verildi. Yukarı Zaferiye Mahallesi 1310 adada mülkiyeti Keşan Belediyesi adına kayıtlı 3-4 parseller için hazırlatılacak konut projesi hakkında meclise bilgi verilerek sunum gerçekleştirildi. Toplantı, sona ererken, Keşan Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısının 10 Haziran 2020 Çarşamba günü yapılmasına karar verildi.

Haber: İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

“Keşan için el ele vereceğiz..!!”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, dün, Keşan’a gelerek, bir takım ziyaretlerde bulundu.

Saat 12.45 sıralarında, Keşan Belediyesi Atatürk Stadı’na gelen Bakan Kasapoğlu, protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Keşan ziyaretine, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bazı belde belediye başkanları, Edirne İl Genel Meclisi’nin AK Partili üyeleri, kurum ve kuruluş temsilcileri, spor kulübü yöneticileri katıldı.

Ziyaretler…

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, Keşan Belediyesi Atatürk Stadı’nın çim sahasında incelemelerde bulundu ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan tesis hakkında bilgi aldı.

Bakan Kasapoğlu, daha sonra Keşan Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nu ziyaret ederek, incelemelerde bulundu ve eksiklikler hakkında bilgi aldı.

Bakan Kasapoğlu, penaltı vuruşunda bulundu

Ziyarette daha sonra Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu çim sahada topun başına geçerken, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da kaleye geçti.

Bakan Kasapoğlu, 3 penaltı atışından 2’sini gole çevirirken, 1 atış Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından kurtarıldı.

Bakan Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra Yeni Mahalle’ye yapılacak olan yarı olimpik yüzme havuzu alanında incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Keşan’a yapılacak projeler hakkında basın açıklamasında bulundu.

“Halkımızın, spora olan erişimini

kolaylaştırmak için çalışıyoruz”

Kasapoğlu, açıklamasında şunlara yer verdi: “Keşan; Edirne’miz, ülkemiz ve bizim için önemli bir ilçedir. AK Parti hükümeti olarak, sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ülkemizin sadece bugününü değil; yarınlarını düşünüp, bu doğrultuda proje üreten bir hareketiz. Bizim felsefemiz budur. Uzun zamandır başkanımızla konuştuğumuz projelerimizi harekete geçiriyoruz. Bugüne kadar Keşan’ın sportif altyapısını ve gençlerin geleceğe daha donanımlı hazırlanması için gerekli olan tüm altyapıyı en kısa sürede ilçemizle buluşturacağız. Bugün Keşan için bir milat olacak. Keşan’ın sportif anlamda geleceği ve gençleri için hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Sporu birkaç branştan ibaret görmüyoruz. Halkımızın tüm kesimlerinin spora olan erişimini kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Sporun tabana yayılması konusunda, tüm hedeflerimizi gerçekleştirmek bizim çok önem verdiğimiz bir konudur.”

“Tesisleri en kısa sürede halkımızla buluşturacağız”

“40 yıllık Keşan Stadı’nı çok daha modern ve güzel bir şekle dönüştüreceğiz. Halkımızı, spor yapmaları için 7/24 bekliyoruz. Spor kulüplerimizin antrenman sahasıyla, çok modern bir yapıyı Keşan halkımızla buluşturacağız. Kapalı Spor Salonumuzu da, tüm yönleriyle ele alacağız. Bunların yanı sıra; Keşan’a yüzme havuzu yapacağız. Bakanlık olarak, yüzme bilmeyen kalmasın diyoruz. Yüzme bizim çok önem verdiğimiz branşlardan biridir. Halkımızın yüzmeye erişimi ve yeni yüzücüleri, şampiyonları yetiştirme adına yarı olimpik olarak inşa edeceğimiz yüzme havuzu da, Keşan’ımıza hayırlı olsun. Yüzme havuzunun ihalesi çok yakında belediyemiz tarafından yapılacak. Bu tesisleri en kısa sürede halkımızla buluşturacağız. Sporun tabana yayılması için erişilir olması gerekiyor. 11 büyük mahallemiz var ve bu mahallelerimizi spor alanları, semt tipi sahalarla donatacağız. Keşan için hayırlı olsun.”

“Keşan için el ele vereceğiz”

“Ülkemizin en güzel Gençlik Merkezlerinden birini Keşan’a inşa etmiştik. Gençlerimiz bizim en büyük gücümüz ve umudumuzdur. İnşallah gerektiğinde, bu tip gençlik merkezlerimizden 1 tanesini yine Keşan’ımıza kazandıracağız. Gençlerimizi sahalara, salonlara ve merkezlere bekliyoruz. Valimize, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal’da Keşanlı ve kendisi bugün meclisteki çalışmalardan nedeniyle, katılamadı. Keşan için el ele vereceğiz. Birlik ve beraberlik tablosu çok önemlidir. Bu ülkenin en büyük gücü milli beraberliğidir. El ele ve omuz omuza vererek, ülkemizi, milletimizi adım adım geliştireceğiz. Gençlerimize bu ülkeyi emanet edeceğiz.”

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun konuşmasının ardından Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu söz aldı.

“Bakanımıza teşekkür ediyorum”

Helvacıoğlu’da konuşmasında şunlara yer verdi: “Bakanımıza, 11 mahallemize 11 semt sahası yapmasından, 40 yıllık stadımızın gençlere ve spora kazandırılacak olmasından dolayı teşekkür ederim. Türkiye’de, ‘yüzme bilmeyen kalmasın.’ temasıyla yola çıkan ve Keşan’da da, yüzme havuzu yapacak olmasından ötürü teşekkür ederiz. Ben kendisine açılış makasını şimdiden takdim ediyorum.”

GENÇLİK MERKEZİ ZİYARETİ…

Bakan Kasapoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Keşan Gençlik Merkezi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Keşan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Vedat Çimen, merkezde yapılan çalışmalar hakkında Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bilgilendirmede bulundu. Bakan Kasapoğlu, merkezin 7/24 hizmet vermesi gerektiğini yetkililere söyledi.

CENNET BAHÇESİ ZİYARETİ…

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ne geçerek, spor kulüpleri başkanlarıyla bir araya geldi.

“Keşan’daki spor kulüplerimize destek vereceğiz”

Cennet Bahçesi’nde, Keşan’daki spor kulüpleri başkanlarıyla bir araya gelen Bakan Kasapoğlu, yaşanan sorunları dinledi.

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Keşan’daki spor kulüplerinin sorunların çözümü konusunda gerekenlerin yapılacağını belirterek, “Keşan’daki kulüplerimize gerekli desteği yapacağız.” dedi.

Edirne Spor Kulübü yöneticileri

mağduriyetlerini anlattı

Daha sonra Edirne Spor Kulübü yöneticileri de, Bakan Kasapoğlu’na ligde yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

Yetkililer, liglerin bitmesine 4 hafta kala corona virüsü salgını nedeniyle durdurulduğunu belirterek, “Lig de, liderin 1 puan gerisinde bulunuyoruz. Biz, liglerin oynanmasını istiyoruz ve kim şampiyon olursa onun elini kaldırırız. Bu konuda bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz.” dedi.

Belde başkanları…

Ziyarette daha sonra Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker söz alarak, beldeye yapılmasını istediği projeleri anlattı.

Türker, konuşmasında şunlara yer verdi: “Beldemizde, gençlerin sportif faaliyetlerini yapabilecekleri hiçbir yer yok. Büyük bir gençlik potansiyelimiz var. Gençlerimiz, kahve ve meyhane köşelerine sıkışmış durumdalar. Biz, taleplerimizi Spor Toto Müdürümüzle görüştük. Bir kapalı spor salonu ve futbol sahası istiyoruz.”

“Yenimuhacir, Esetçe ve Yenikarpuzlu

beldelerine yeni spor tesisleri yapılacak”

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Yenimuhacir’ın yanında olduklarını ve yapılması gereken projelerin yapılacağının sözünü verdi.

Bakan Kasapoğlu, Yenimuhacir Beldesi’ne yapılacak projelerin aynısının Esetçe ve Yenikarpuzlu beldelerine de yapılması konusunda söz verdi.

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, görüşmelerin ardından katılımcılarla toplu fotoğraf çekildi. Bakan Kasapoğlu, daha sonra Keşan’dan ayrıldı.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

ÇKS'de süre uzatımına dikkat çeken Şen DİTAP değerlendirmesinde bulundu

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, ÇKS başvurusunda sürenin uzatıldığını bildirirken, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, tarımda dijitalleşme adına önemli bir proje olarak görülen DİTAP (Dijital Tarım Pazarı) projesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Şen, 2020 ÇKS başvuru süresinin, 1 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldığı bilgisini vererek, "2020 ÇKS kayıtları 1 Eylül’e kadar uzatıldı. Çiftçilerimiz mağdur olmamaları için dosya yapmayanların bir an önce yapmaları gerekiyor." dedi.

"DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır"

Sözlerinin devamında da, DİTAP ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Hasan Şen, "Bakanlığımız tarafından Dijital Tarım Pazarı ile tarımın tüm paydaşlarının tek bir platformda buluşması sağlanarak tarımsal arz ve talebin ‘Dijital Pazaryeri’ yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) hizmeti uygulamaya konulmuştur. DİTAP aracılığı ile üreticinin daha fazla gelir elde etmesi, tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulması ve tüketicinin de tarımsal ürünlere daha ucuza ulaşması sağlanacak olup,a üretici, tüketici toplumun her bireyine açık olan bu platforma www.ditap.gov.tr adresi üzerinden erişim sağlanabilmektedir. DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finansman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği bir alt yapıya sahip olacaktır. Alıcı, satıcı lojistik sektörü başta olmak üzere bu platformda herkes yer alabilecektir." dedi.

"Çiftçimiz, alıcılarımız uygulayacak mı ona bakacağız"

Tarımsal danışmanlar ve oda başkanları olarak DİTAP ile birebir ilgilendiklerini kaydeden Hasan Şen, şunları söyledi; "Dijital Tarım Pazarı devletimizin uyguladığı bir proje. Trakya’da mevcut olan çiftçinin yaş ortalaması 59. ÇKS kayıtlarından baktığımıza göre, Tarım İl Müdürlüğü’nün de belirlediği ortalama böyle. Ziraat Odaları tarafından gönderilen mesajları okuyan çiftçilerimizin sayısı çok az. Bu mesaj gönderimi aslında çok iyi bir şey. Değişik ürün üreten, organik tarım yapan, bölgemizde nadir yetişen ürünleri üreten çiftçi için pazarlama açısından çok iyi bir sistem. Köyde çiftçilerimizin yaş ortalaması çok yüksek olduğu için dijital teknolojiyi kullanacak kapasitede insanlar var mı acaba onları da bir düşünmek lazım. Sistem çalışırsa ve müracaat edilirse güzel olur. Bu sistem aracıyı ortadan kaldıran bir sistem. Para garantisi olan bir sistem. Kişileri aldatma durumu yok. Çiftçimiz açısından çok iyi. Benim tereddüdüm çiftçimizin yaşlı olması. Çiftçimiz, alıcılarımız uygulayacak mı ona bakacağız. Bu konuda yeni bir oluşum da oluyor. Bu oluşum için tarımsal danışman arkadaşlarımız ve oda başkanları olarak birebir ilgileniyoruz. Tarım İl Müdürlüğü bizlere bilgilendirmeler yapıyor. Ziraat Odası olarak gelen çiftçilere yardım ediyoruz. E-devleti olan çiftçilerimiz buraya geldiklerinde kayıt için yardımcı oluyoruz, olmaya da çalışacağız."

Haber: İlker GÜREL

 

Metruk bina keyif yeri haline geldi

İspat Cami Mahallesi Muhtar Ali Çevikel Caddesi İplik Sokak’ta bulunan metruk binanın, bahçesine konulan koltuklar ile adeta bir keyif yerine döndüğü belirtilirken, binanın artık yıkılması isteniyor.

İplik Sokak’ta bulunan ve geçtiğimiz aylarda hırsızların çaldıkları eşyaları burada sakladıktan bir süre sonra almak için yeniden geldiği metruk evin, şimdilerde keyif alanı olarak kullanıldığı belirtiliyor. Aynı mahalledeki metruk evlerin bir süre önce yıkılmaya başlanması ile İplik Sokak'taki bu evin de yıkılacağını bekleyen vatandaşlar, ancak yıkım gerçekleşmeyince, metruk evin daha da farklı şekilde kullanılmaya başlandığını söyledi. Bahçesine koltuklar konuşan metruk evin çevreye rahatsızlık verdiği iddia edilirken, belediye ekiplerinin bu ev ile ilgili gereken adımları atmasını bekliyor.

 Haber MERKEZİ

“Ayasofya Cami’nin ibadete açılmasını sevinçle karşılıyoruz”

Saadet Partisi Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler yaptığı açıklamada; Ayasofya Cami’nin ibadet açılması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Ayasofya’da, ilk cumayı

24 Temmuz’da kılacağız”

Ayasofya Cami’nin ibadete açılması hakkında değerlendirmelerde bulunan Köseler, Ayasofya'nın, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vasiyeti doğrultusunda eski hüviyetine getirilmesi ve cami olarak ibadete açılması yolunda önemli bir merhale olan Danıştay kararını takdirle karşılıyorum. Bu milletimizin uzun yıllardır var olan arzusu yönünde alınmış bir karardır. Ayasofya konusunu milletin gündeminde tutan Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamız ve yarım asırdır bu mücadeleyi veren Milli Görüş hareketi mensupları başta olmak üzere, emeği geçen herkesi kutluyorum. Ayasofya Camii şerifinin tekrar cami olarak ibadete açılmasını sevinçle karşılıyorum. İnşallah, ilk cumayı 24 Temmuz’da kılacağız.” dedi.

“Batı âleminden gelecek

tepkilere takılıp kalmayalım”

Ahmet Köseler, açıklamasında şunlara yer verdi: “Ayasofya hakkında alınan karar, yıllarca bunun mücadelesini veren bizler ve milletimiz için sevindirici bir adımdır. Fakat böylesine önemli bir mâbet üzerinden yeni bir kutuplaşma havası oluşursa, bu her şeyden önce Ayasofya'nın mânasına uygun olmayacaktır. Ayrıca, bu konuda, batı âleminden gelecek tepkilere de takılıp kalmayalım. Herkes bilmelidir ki, bu konuyu lehte veya aleyhte siyasi malzeme yapmak, siyasi bir şova dönüştürmek Fatih Sultan Mehmet Han’ın mirasına ve Feth'in ruhuna yakışır bir davranış olmayacaktır.”

“Türkiye'nin çözülmesi

gereken sorunlarını ele alalım”

“Ayasofya'yı açalım, namazımızı edâ edelim; ardından hızlıca dönüp, Türkiye'nin çözülmesi gereken sorunlarını ele alalım. Bugün enerjimizi, adaletten ekonomiye, dış politikadan eğitime; var olan devasa problemlerin çözümüne harcayalım. Bu problemlerin üstünü örtmek için, Ayasofya üzerinden oluşturulacak bir kamplaşma ortamının doğmasına da kesinlikle müsaade etmeyelim. İnanıyorum ki; Türkiye'nin problemlerini ancak birlik ve beraberlik havası içerisinde çözebiliriz.”

“Adil bir düzenin kurulması gerekiyor”

İstanbul Sözleşmesi hakkında da, konuşan Köseler, “Şimdi sıra, İstanbul Sözleşmesi ve buna dayalı olarak, çıkartılan kanunlar kaldırılmalı. Zina tekrar suç olarak yasaklanmalı, milli eğitimin inanç değerlerimize uygun nefis terbiyesini esas alan bir eğitim sistemine geçilmesi gerekiyor. Ardından faizin kaldırılarak adil bir düzenin kurulması gerekiyor.” dedi.

“Srebrenitsa’da 8 bin 372

Boşnak kardeşimiz katledildi”

11-22 Temmuz 1995 tarihlerinde, Srebrenitsa katliamının yaşandığını hatırlatan Ahmet Köseler sözlerini şöyle tamamladı: “Srebrenitsa katliamında şehit edilen 8 bin 372 Boşnak kardeşimizi soykırımın 25. yılında rahmetle anıyorum. MGV tarihimiz ülkemizde ve dünyada birçok mücadeleyle geçmiştir. Bosna'da MGV TABURU'da yiğitlerimizin izleridir. Aliya'ya, Erbakan hocamıza ve şehitlerimize rahmet olsun.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Öner, cep telefonu kullanıcılarına sıcaklık ile ilgili uyarılarda bulundu

Keşan'da cep telefonu tamiri işi ile uğraşan Şahin Öner, yaz mevsiminde aşırı sıcaklığa maruz kalan cep telefonlarının yıprandığına dikkat çekerek, bu konuda bazı önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Öner, cep telefonlarının, hayatın bir parçası haline geldiğinin altını çizerek, telefonların, ister plajda, ister arabada isterse doğa yürüyüşlerinde, insanların yanında taşındığını söyledi. Hal böyle olunca, yapılan ufak bir dikkatsizliğin, cihazlara küçük büyük sorunlar yol açtığının altını çizen Şahin Öner, "Bu yüzden bazı noktalara dikkat ederek yanınızdan ayırmadığınız o müthiş iletişim cihazına tatil dönüşünde veda etmek zorunda kalmazsınız. Aşırı ısı ve sonunda kısa devre. Kimse buna pek dikkat etmez. Ama aşırı ısı, cep telefonuna ciddi sorunlar yol açabilir. Yaz aylarında cep telefonunu güneş altında bırakmak, o ürünün aşırı ısınması ve bozulmasına neden olur. Aşırı sıcaklığa dikkat edilmediği durumlarda, özellikle yaz aylarında cep telefonun sıcaklığı 70 dereceye kadar çıkabilir. Yeni nesil telefonlarda bu büyük bir sorun. Çünkü ürünlerin üzerinde bulunan LCD ekranlar bozulabilir, hatta sıvı kristal akabilir. Kaldı ki plastik alaşımlı kasa sistemleri bu sıcaklıkta erimeye başlar. Bunlar belki bilinen şeyler. Fakat yüksek ısıda cep telefonlarının pilleri de zarar görür. Öyle ki, pillerin performansları önemli ölçüde düşer. Bazı durumlarda da çalışmasını tamamen yitirir. Bu yüzden cep telefonu her zaman gölgede kalmalı. Ayrıca arabanın torpidosunun üstünde kesinlikle bırakılmamalı. Güneş ışınının direkt olarak etki ettiği alanlarda cep telefonun uzak durması şart." dedi.

"Cep telefonunun pilini, SIM kartını ve varsa hafıza kartı çıkartmak ve ardından da kurutmak önemli"

Cep telefonlarının bir numaralı düşmanları arasında, nem ve su olduğunu vurgulayan Öner, şu önerilerde bulundu; "Islanan bir cep telefonu hemen kapatılmalı. Açık kalan ve su ile temasa geçen bir telefon her an kısa devre yapar. Su ile temas etmişse yapılması gereken ilk şey, cep telefonunu kapatmak ve dış yüzeyini silmek. Ardından da dikkatlice fön makinesi ile kurutma işlemine başlatmak. Cep telefonunun pilini, SIM kartını ve varsa hafıza kartı çıkartmak ve ardından da kurutmak önemli. Kapaklı olan cep telefonlarında kapağı söktüğünüzde suyun ürüne ne derecede etki yaptığı görülür. Bu alana da fön ile müdahale edilebilir. Cep telefonunu, tüm bunları yaptığınızda açabilirsiniz. Suya düşen bir cep telefonunu tekrar çalıştırmak oldukça zor. Peki suya düşen bir cep telefonuna ne yapmak gerekiyor? İlk olarak kapaklı bir telefon ise kapağı söküp, pil, SIM kartı ve bellek kartını cihazdan çıkarın. Cihazı kurutun ve zaman kaybetmeden yetkili servise verin. Bunu yaptığınızda telefonun tekrardan çalışabilmesi zayıf bir ihtimal ama buna karşın pil, SIM kartı ve bellek kartı tekrardan kullanılabilir."

"Daha büyük bir sorun, şarj bağlantısının kumlanması ve bu sayede de şarj işleminin gerçekleşmemesi"

Plajda kullanılan cep telefonları için kumun da bir tehlike olduğuna dikkat çeken Şahin Öner, "Cep telefonu kum ile temasa geçmezse bile, kuvvetli bir rüzgar cep telefonunun tuş takımın arasına kum tanecikleri sokabilir. Bu durum, tuşlarda temassızlık problemi yaratabilir kum tanecikleri, cep telefonlarında ciddi sorunlara yol açabilir. Daha büyük bir sorun, şarj bağlantısının kumlanması ve bu sayede de şarj işleminin gerçekleşmemesi. Kumdan kurtulmak için, ince bir fırça kullanılabilir. Nemli bir bez, sünger ya da bir kürdan aynı işi görür. En iyi seçenek elektrikli bir süpürge kullanmak. Bunu yapmadığınızda cihazın içine giren kumlar, ekranı bile çizebilir. Ekran çizildiğinde de yapılacak bir iş kalmaz. Cep telefonu kılıfları kesinlikle kullanılmalıdır."

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar