Son Dakika
Bulgar ve Türk yemeklerinin sergilendiği festival ilgi gördüİl Milli Eğitim Müdürü Cırıt'tan sevindirici açıklama: "3 ya da 4 bina yapacağız"Gümülcineli, ilçe başkanlığına adaylığını açıkladı“Trakya’da termik santrallere karşı dayanışmayı büyütelim”Vural: “Köylere su verilmeye başlandı”“Keşan, bütçeden aslan payını alacak”İndirimli "Alışveriş Günleri Etkinliği" bugün başlıyorMaskeli saldırgan tarafından tabancayla vurulduVatandaş, köpeğe çarpıp kaçan sürücüye tepki gösterdiKeşan kadınları Ankara’da
“Mahallem Konuşuyor”un son bölümünde köyler konuşuldu

“Mahallem Konuşuyor”un son bölümünde köyler konuşuldu

Keşan FM’de 15 günde bir yayınlanan “Mahallem Konuşuyor” programının 15 Haziran 2017 Perşembe günü yayınlanan 12. bölümünde Keşan köyleri ve Keşan Muhtarlar Derneği  konuşuldu.

Keşan FM Yayın Sorumlusu Buket Birsen Çayır’ın moderatörlüğünde saat 14.10’da başlayan programın stüdyo konuğu, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı, Yayla Köyü Muhtarı Mehmet Onur oldu. Çayır, programdan önce bazı köyleri ziyaret ederek muhtarlarla görüştüklerini ve köylerin sorunları hakkında bilgiler aldıklarını aktardı. Telefonla görüştükleri bazı muhtarların kayıt vermek istemediğini ifade eden Çayır, “Muhtarlarımızın bazıları kayıt vermeyi değil programın canlı yayın konuğu olmayı istediler. 45 köyümüz var. Tamamını 45 dakika süren bir programda konuşmak imkansız. Son programda köylere yer vermekteki amacımız; köylerimizin sorunlarına da olabildiğince kulak vermekti. Daha sonra, ilerleyen günlerde sadece köylerimizi konuşacağımız bir program da yapabiliriz. Ancak şu an için köylerimizi bu projenin dışında tutmak istemedik ve son programı köylerimizin sorunlarına ayırdık.”şeklinde konuştu.

“Gökçetepe ve Sazlıdere, Yayla kadar şanslı değil!”

Sözlerine, Yayla köyünün, coğrafi olarak Keşan’a 32 km., Saros Körfezi’ne 1 Km. mesafede yer aldığını, geçim kaynaklarının; kuru tarım, hayvancılık ve balıkçılık olduğunu dile getirerek başlayan Mehmet Onur, tüm köyler ele alındığında; köy yollarının iyileştirilmesiyle birlikte daha fazla parke taş döşenmesi işinin gerekliliğine dikkat çekti. Sahil köyü olan Yayla’nın bu sebeple bazı avantajlara sahip olduğunu dile getiren Onur, Gökçetepe ve Sazlıdere gibi yine sahilde olan bazı köylerin ise aynı şansa sahip olmadığını kaydetti. İmar planı dışında kalmalarının bu iki köyü olumsuz etkilediğini bildiren Onur, imar konusunun bu köyler için en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yaptı

Meriç; “Zati yakacak ihtiyacımız siter karşılığı para ile verilecek. Burada bir hata var. Bu yanlıştan dönülmeli”

Canlı yayın sırasında, programdan önce röportajları gerçekleştirilen Akhoca köyü Muhtarı Emrullah Meriç ve Gökçetepe köyü Muhtarı Abdullah Kemik’in köylerinin sorunlarına yönelik verdikleri bilgiler ve Keşan Muhtarlar Derneği ile ilgili eleştiri ve görüşleri de yayınlandı. Muhtarların görevinin kolay olmadığını kaydeden Meriç, “Vatandaşımız sorunlarının çözümü için bize geliyor. Her konuda çabalıyoruz fakat her zaman gerekli çözümü üretemiyoruz.” şeklinde konuştu. Emrullah Meriç, Akhoca’nın sorunlarını şöyle sıraladı: “Eğitim öğretim döneminde taşımalı sistemle ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Bu durum öğrencileri ve öğrenci velilerini üzüyor. Şu ana kadar bu sorunumuzu aşamadık. Vatandaşımız çöp toplama bedeli olan 5 TL’yi ödemekte rahat davranıyor. Ödemiyor. Bunun gerekliliğini anlatmakta güçlük çekiyoruz. Geçim kaynağımız tarım, çiftçilik yapıyoruz. Toprak, göç veren bölgemiz için değerli. Bu noktada yapılan tarımda toplulaştırma çalışmaları halkımızı son derece memnun etti. Topraksız aileler 40’ar dönüm toprak sahibi oldu. 107 vatandaşımız çok yakında belgelerini alacak. Akhoca’ya 3 bin 500 metrekare parke taşı döşendi ama bu bize az geliyor. Elbette diğer köylerimiz de ihtiyacı olanı alsın fakat Akhoca’nın da hak ettiğini alması bizi mutlu eder. Bir de biz orman köylüsüyüz. Devletimiz bu yıla kadar zati yakacak ihtiyacımızı diğer orman köylerimizle birlikte karşılıyordu. Ancak bu yıl, yakacağımızın siter karşılığı paralı olarak verilmesi kararlaştırıldı. Orman köylüsü olmayan köyler de bu kapsama alındı. Burada bir hata yapılıyor. Halkımız tepkili. Bu yanlıştan en kısa sürede dönülmesini arzu ediyoruz.”

"Kılıçköy sınırları içindeki şehit mezarlığı hak ettiği yapıya kavuşsun"

Meriç, Kılıçköy sınırları içerisinde bulunan şehit mezarlığına da şu sözlerle dikkat çekti: “Burada, Osmanlı-Rus harbi zamanında Bulgar çeteleri tarafından katledilen askerlerimizin olduğu söyleniyor. O döneme canlı şahit olanlardan duyuyoruz. Buranın tarihçilerimiz tarafından araştırılmasını ve düzenleme yapılarak hak ettiği fiziksel ve manevi yapıya kavuşmasını istiyoruz.”

Kemik; "Arkadaşlar, siz hangi köye gittiniz, hangi noksanları tespit ettiniz de gittiniz toplantılara?”

Gökçetepe Muhtarı Abdullah Kemik, ana sıkıntılarının, Sazlıdere de dahil olmak üzere imar konusu olduğunu söyledi. İmar planlarının ivedi şekilde hayata geçirilerek Gökçetepe ve Sazlıdere’nin canlandırılması gerektiğinin altını çizen Kemik, “Turizm ile ilgili yapılan toplantılarda da dile getirdim. Bu bölgeye bir şeyler yapılabilmesi için bu sorunu çözmemiz gerekiyor. 2 bin 500 dönüm arazi satılmış ancak bu sorun çözülmeden direk dahi dikemiyorsun araziye. İl Genel Meclis üyeleri, Edirne’de gerçekleştirilen toplantılara hazırlıklı gitmeli. Ben şimdi buradan soruyorum, 'Arkadaşlar, siz hangi köye gittiniz, hangi noksanları tespit ettiniz de gittiniz toplantılara?' Köyleri gezip, sorunları belirleyerek, 45 köyümüzün sorunlarını rapor haline getirerek görüşmelere gitmek lazım. İl Genel Meclis üyeliği böyle olmalı. Gönlümüz bunları istiyor. Köyden, muhtardan, köylünün ağzından noksanları yazıp veya derleyip toplayıp Edirne’de buna göre proje yapılmalı veya bütçe buna göre hazırlanmalıdiye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

“Muhtarlıklarımız, sahillerde oluşturacakları birimlerle, kimlik bildirimine yardımcı olabilir.”

Programda, 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nda, OHAL kapsamında yapılan düzenlemeyi hatırlatan Mehmet Onur, “Yapılan düzenleme ile bu kanunun ilgili maddesine 'günübirlik kiralanan evler' de eklenmiş. Kanunun ilgili maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisinin tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutması, kolluk kuvvetlerinin veri kayıt sistemine tüm güncellemeleri anlık olarak iletmeleri gerektiği bir zorunluluk olarak ifade ediliyor. Bu konuda gerekli itinayı göstermeyenlere ise 10 bin TL ile 5 bin TL. arasında idari para cezası verileceği, durumun, işletme ruhsatının iptaline kadar varabileceği vurgulanıyor. Halkımızın, kimlik bildirimi konusuna duyarlı davranması, işletmelerimizin güncellemeleri hassasiyetle takip etmeleri gerekiyor. Bizler de muhtarlar olarak, henüz bu konuyu bir araya gelerek konuşmadık ama,vatandaşımıza yardımcı olmak adına sahillerimizde muhtarlık birimleri oluşturabilir, halkımızı bilgilendirebiliriz.”şeklinde konuştu.

Muhtarlara, dernek çatısı altında birlik olma çağrısı!

Program sırasında yayınlanan röportajlarda, muhtarlar Meriç ve Kemik’in, dernek konusunda birlik çağrısı yapmaları dikkat çekti. Meriç, yapılan son genel kuruldan sonra dernekte kutuplaşmalar olduğunu, bazı muhtarların dernekten kopma noktasına geldiğini vurguladı. “Meseleleri büyütmeden, hataları kusurları abi - kardeş duygusuyla değerlendirerek bir arada kalmaya devam edelim, derneğimize sahip çıkalım” diyen Meriç, muhtarlara; “Seçilmiş insanlar olarak birbirimizden üstünlüğümüz yok. Bugünden tezi yok gelin derneğimize sahip çıkalım” çağrısı yaptı. Kemik ise, derneğin amacına uygun yürütülmediği takdirde dernekte durma taraftarı olmadığını belirterek, şunları söyledi; “Muhtarlar Derneği’nde son zamanlarda çekişmeler olduğu doğrudur. Var olan bir şeye yok diyemeyiz. Hepimiz insanız. Bu muhtarlıklar bir gün bitecek. Akraba ilişkilerimizi, dostluk, kardeşlik ilişkilerimizi unutmadan, bu dernek çatısı altında güzel şeyler bu güne kadar yaptık, bundan sonra da yapılacağına eminim. Çok kötü günlerden alındı bu dernek. Ben istiyorum ki hep birlikte olalım. Derneğin yaşatılabilmesi için 3 TL belge parası alınıyor. Benim içim cızlıyor. Dernek amacına uygun hale gelmeli, bedel almadan işler yürütülmeli. Dernek budur. Parayla olduktan sonra başka yerde de yapılır bu.”

Onur: "Herkese karşı saygı çerçevesi içerisinde ilişkilerimi sürdürdüm, sürdürüyorum

Dile getirilen eleştiri, öneri ve birlik çağrısı üzerine Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Onur, “2 dönemdir muhtarlık yapıyorum. Herkese karşı saygı çerçevesi içerisinde ilişkilerimi sürdürdüm, sürdürüyorum. Toplamda 3 yılı kapsayan başkanlık döneminde de bir yılı doldurdum. Genel kurulumuzda benden önceki başkan Kozköy Muhtarı Kadir Uzun ile çekiştik. Başkan ben oldum. O günden bu yana da, onu destekleyen bazı arkadaşlarımız dernekten ayrılma kararı aldı. Hatta yeni dönem muhtar olan arkadaşlarımızın bazılarıyla  oturup çay kahve dahi içmeden küs olduk. 51 üyesi olan derneğin belirli giderleri var. Abdullah Kemik’in ifade ettiği 3 TL belge parasını almayı, Kemik’in de dahil olduğu bir ortamda ortak bir karar olarak belirledik. En azından derneğe faydası olur düşüncesi ile alınsın denildi. Ben de istemiyorum bu bedelin alınmasını. Haliyle derneği yaşatmak için gelire ihtiyaç duyuyoruz. 100 TL aidat bedelimiz var. Bunu düzenli ödeyen de 22 muhtar arkadaşımız.” şeklinde konuştu.

Programın sonunda Çayır,  “Mahallem Konuşuyor”un değerlendirilmesi kapsamında, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’ı da davet ettiklerini, tarihi henüz belli olmamakla birlikte, en kısa süre içerisinde Başkan Özcan ile bir program yapacaklarını dile getirdi.

Haber MERKEZİ

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Bulgar ve Türk yemeklerinin sergilendiği festival ilgi gördü

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası ve Bulgaristan’ın Pomorie kasabasındaki BİO Net Derneği'nin ortaklaşa hazırladıkları "Komşuların Lezzet Ağı" projesi kapsamında, dün Keşan'da düzenlenen festival ile Türk ve Bulgar yemekleri, beğeniye sunuldu.

Saat 11.00 sıralarında, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'nde başlayan festivale, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Bulgaristan BİO Net Derneği Başkanı Yanka Dimitrova, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Bulgar ve Türk aşçılar ile vatandaşlar katıldı. Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilen festivalde açılış konuşmasını Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası Başkanı Hüseyin Çakmak yaptı. Projeyle her iki ülkenin turizmine katkı sağlanacağına dikkat çeken Çakmak, "Bulgaristan'dan gelen misafirlerimiz Keşan, İpsala ve Enez ilçelerinde nereleri görebilirler, nerede yemek yiyebilirler, nerede konaklayabilirler bunları gösterebilmek için mücadele verdik. Bu festivalde de Bulgaristan ve Türkiye'nin yemeklerini sunacağız. İleriki dönemde daha geniş kapsamlı etkinlikler düzenleyeceğiz." dedi.

Dimitrova: "Bizim mutfağımızla sizin mutfağınızda hem benzerlikler, hem de farklılıklar var"

Daha sonra söz alan Bulgaristan BİO Net Derneği Başkanı YankaDimitrova, proje kapsamında Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası'yla çok uyumlu bir çalışma gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, "Proje kapsamında yeni analizler yapıldı. Turizm haritası oluşturduk. Her iki şehrin değerleriyle ilgili kitap basıldı. İlk festivali Burgaz bölgesinde, ikincisini ise Keşan'da yapıyoruz. Bizim mutfağımızla sizin mutfağınızda hem benzerlikler, hem de farklılıklar var. Bugün de bu yemekleri tatma imkanı bulacaksınız. Uyumlu çalışmadan dolayı partnerlerimize teşekkür ederim. Bu tip projelerin devamını diliyorum." diye konuştu.

İnağ: "Diğer oda başkanlarından da Avrupa Birliği projesi yapmalarını istiyorum"

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ise düzenlenen proje ile gerek turizm, gerekse otel işletmecilerinin yanı sıra esnafa da büyük katkı sağlayacağını belirterek, şunları söyledi; "Bu projelerin geniş anlamda bizlere desteği var. Projenin arkasında sadece odamız değil tüm halk var. Birlik olarak 10'uncu projeye imza attık. Fakat durakladık. 2014 yılında denildi ki, 'Projelerde Avrupa Birliği fiziki imkan verecek'. Ama halen yok. Birliğimizi fiziki bir imkan sağlamak istedik ama boş çıktı. Ama gidin görün ki, binalar yaptılar, arabalar aldılar. Bunda Türkiye'nin de çok büyük payı var. Paralarımız tam geri dönmüyor, diğer oda başkanlarından da Avrupa Birliği projesi yapmalarını istiyorum."

Özcan: "Başkalarının yemeklerini görmeden, tatmadan kendi yemeklerimizin ne kadar iyi olduğunu anlamamız mümkün değil"

Festivalin son konuşmasını yapan MehmetÖzcan, proje ile her iki komşu ülke yemeklerinin tanıtma imkanı sağlandığını belirterek, "İnsanların birinci önceliği yemektir. Yaşamak için yememiz lazım. Başkalarının yemeklerini görmeden, tatmadan kendi yemeklerimizin ne kadar iyi olduğunu anlamamız mümkün değil. Alışveriş yaptıkça, her iki ülke karşılıklı olarak ilişkilerine devam ettikçe hizmet kalitesi de artacaktır. Benzer yakın iki coğrafyada yaşayan iki toplumun kendi yöresel yemeklerini burada görmekten mutluluk duyuyorum."diye konuştu.

Yemeklere büyük ilgi gösterildi

Etkinlikte Bulgaristan Yani Popov Trakya Korosu ve Lalacık Köyü Halk Oyunları ekibi de gösterilerini sundu. Festivalin açılışı, protokol üyeleri ile Türk ve Bulgar katılımcılar tarafından davul-zurna eşliğinde halay çekilerek yapıldı. Yaklaşık 50 metre uzunluğundaki stantlarda Bulgar ve Türk yemekleri katılımcılara ikram edildi. Yemekleri tatmak isteyen vatandaşlar ise izdiham yarattı. Etkinlikte vatandaşlara proje kapsamında hazırlanan yemek kitabı, lezzet haritası, kültür takvimi, aşçı şapkası ve önlüğü ile mutfak eldivenleri dağıtıldı.

İlker GÜREL

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Cırıt'tan sevindirici açıklama: "3 ya da 4 bina yapacağız"

 

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) tarafından, Keşan'daki özel eğitim kurumlarının yöneticileri ve temsilcileri ile yapılan toplantıya katılan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Keşan'a 3 ya da 4 okul yapılacağını bildirirken, bu okul binalarından birinin Paşayiğit Mahallesi'nde olacağını söyledi.

Saat 10.30 sıralarında, Şapçı Prestige Hotel'de başlayan toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Meclis Başkan Yardımcısı Sevtap Engin, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan Saz ile özel eğitim kurumlarının temsilcileri katıldı.

Helvacıoğlu: "İnsana yapılan yatırım, ülkeyi büyütecek en hızlı yatırım olacaktır"

Toplantı öncesinde bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, özel eğitim kurumlarının sorunları ve çözüm önerilerini konuşmak adına düzenledikleri toplantıda, Keşan'daki eğitimi masaya yatıracaklarını dile getirerek, "İnsana yapılan yatırım, ülkeyi büyütecek en hızlı yatırım olacaktır. En iyi mirasın da eğitim olduğunu söylemek gerekir." dedi.

Cırıt: "Problemsiz bir eğitim düşünemeyiz"

Daha sonra söz alan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt eğitimcilerin sorun ve çözüm önerilerini konuşmak için bu toplantının düzenlendiğini ifade ederek, "Özel eğitim kurumlarının her zaman problemleri vardır. Eğitim de muhakkak problem vardır. Çünkü problemsiz bir eğitim düşünemeyiz. En nihayetinde insanın olduğu yerde, insanın eğitiminin olduğu yerde bazı sorunlar olacaktır. Fakat bu sorunları minimize etmenin çabasını bizler göstermek zorundayız. Hem il hem ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak hem de özel sektör yöneticileri olarak birlikte alacağımız kararlarla, birlikte yapacağımız çalışmalarla bir ve beraber bu yolda yürümemizle, eksiğimizi beraber tamamlayarak, belli bir noktaya getirerek eğitim camiasına daha büyük hizmetler yapacağımıza inanıyoruz. İnşallah bu toplantı, güzel şeylerin başlangıcının vesilesidir." diye konuştu. 

"3 ya da 4 bina yapacağız"

Basın mensuplarının, Yeni Mahalle sınırları içerisinde bir ortaokul istenildiği ve Keşan'a yeni eğitim binalarının yapılıp-yapılmayacağı yönündeki soruyu cevaplandıran Cırıt, şunları söyledi: "Okul yatırımlarımız var. Planlamalar TBMM'den yeni geçti. Bütçelerin meclise gelerek, kabul edilmesi gerekiyor. Kabul edildikten sonra bütçeye göre Keşan'da 3 yatırım yapacağız. Keşan'a gelirken Paşayiğit Mahallesi'ne uğradık. Oraya da okul planımız bugün itibariyle çıktı. 3 ya da 4 bina yapacağız. Keşan, Edirne'den daha çok büyüyor. Bu nedenle eğitim yatırımına ihtiyacı var."

İlker GÜREL

 

 

 

 

 

Gümülcineli, ilçe başkanlığına adaylığını açıkladı

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, dün düzenlediği basın toplantısında, 9 Aralık 2017 tarihinde yapılacak ilçe başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıkladı.

Parti lokalinde düzenlenen toplantı, saat 12.00 sıralarında başladı.

Toplantıya, Gümülcineli’nin yanı sıra; Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

“Kongremiz, 9 Aralık’ta…”

Açıklamasına, “Hepimizin bildiği gibi, partimizin olağan kongre süreci başlamış olup, belirlenen tarihlerde tüm ilçeler kongrelerini yapacaklardır.” diyerek, başlayan Gümülcineli, şunları söyledi: “İlçemizin kongre tarihi 9 Aralık 2017 Cumartesi günü olup, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecektir.”

“Delege seçimlerimizi hiçbir şaibeye fırsat

vermeden tarafsızlık ilkesi içerisinde gerçekleştirdik”

Erdoğan Gümülcineli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son günlerde bazı partililerimiz arasında, adaylığım ile ilgili çeşitli yorumlar yapıldığı tarafımca bilinmektedir. Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esaslarının bütününü, aynı zamanda davranış biçimi ve düşünce yapısını içeren siyaset, bizleri yurttaşlık düzeyinde etkilemektedir. Bu fikir ve düşünce içerisinde, delege seçimleri bitmeden adaylık açıklamamı yapmayı uygun görmedim. Delege seçimlerimizi hiçbir şaibeye fırsat vermeden tarafsızlık ilkesi içerisinde, üyelerimizin olağanüstü katılımı ve katkıları ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bizlerin içerisinde bulunmaktan, onur ve şeref duyduğumuz Cumhuriyet halk Partisine yakışan anlayışla gerçekleştirdik. Ben CHP Keşan İlçe Başkanı olarak, yönetim kurulum adına bütün üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim.”

“El ele verirsek, güç kazanabiliriz”

2019 yılında yapılacak olan seçimin CHP için yeni bir başlangıç olacağını ifade eden Gümülcineli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılacak olan kongre sürecinin akabinde görev alacak yeni İlçe Başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizi, kendilerini bekleyen görev ve sorumluluklar bilinci içerisinde, partimizi 2019 yılında yapılacak olan yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine taşıyacağı kaçınılmazdır. Yapılacak olan bu seçimler ülkemizi ya tek adam rejimine ‘Ben yaptım oldu.’ anlayışı ile yönetilmeye mecbur edecek ya da modern dünyanın bir parçası olup, parlamenter sistem, yürütme, yasama ve yargı organlarının denetimde olduğu demokratik bir yönetim sistemi ile yönetilmeye devam edecektir.

2019 Yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkemiz ve partimiz adına yeni bir başlangıç olacaktır. Bu seçim, milletvekilliği ve belediye başkanlığı seçimlerini içi boş hale getirecek olup, o anlamda bizleri 2019 seçimlerine taşıyacak siyasi kadronun tecrübe, birikim ve donanım açısından çok önemli olacağını vurgulamak isterim. Bu siyasi düşünceye ne katabilirim, bu ilkeler doğrultusunda çalışmayı görev yapmayı kendime hedef koymuş bir anlayışla çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Ülkemizin içerisinde bulunduğu bu ortamda, parti içi gruplaşmaların, Belediye Başkanlığı ve benzeri yarışların bir anlamı kalmamaktadır. Hep birlikte el ele verirsek, yürek yüreğe olursak güç kazanabiliriz. Bu nedenle hiçbir gruba veya kişiye bağlı olmaksızın, tarafsız, özgür, eşit ve adil bir yaklaşım ve anlayış içerisinde çalışacağımın bilinmesini isterim.”

“CHP Keşan İlçe Başkanlığı

görev ve sorumluluğuna talibim”

Erdoğan Gümülcineli, sözlerini şöyle tamamladı: “2015 yılı seçimlerinde partimize oy artışları ile kazandırılan başarı değerli yönetim kurulu üyelerimizin çabaları, siz değerli üyelerimiz ve halkımızın destekleri ile gerçekleşmiştir. 16 Nisan’da yapılan referandum, sonucu her ne kadar ülkemiz açısından olumsuz da olsa ilçemiz bazında bizleri sevindirecek her türlü destek yine siz değerli üyelerimiz ve oy kullanan Keşan seçmeni aracılığı ile elde edilmiştir. Bu sebeple, siyasetin tarafıma kazandırdığı ilkeler doğrultusunda hareket ederek, her zaman saygın bir siyaset inceliği içerisinde, hoşgörü ve anlayışla yürüttüğüm İlçe Başkanlığı görevime sizlerden almayı arzu ettiğim desteklerinizle, CHP Keşan İlçe Başkanlığı görev ve sorumluluğuna talibim. Burada bulunan tüm katılımcılarımıza gönülden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Erdoğan Gümülcineli’nin ardından Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan söz aldı.

Özcan: “Yarış bittikten sonra hepimiz yine aynı çatı

altında birlik içerisinde yolumuza devam edeceğiz”

Tecrübeli bir kadroya destek olacaklarını belirten Özcan, şunları söyledi: “Sayın Erdoğan Gümülcineli’ye son dönemde yaptığı İlçe Başkanlığı görevinden dolayı ve başarılı çalışmalarından dolayı kendisini partim adına tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi siyaseti içerisinde yılların hamuru ile yoğrulmuş, sosyal demokrasiyi hepimizden daha iyi özümsemiş, tarafsız bir yönetim uygulaması ile 3. başkanlığını da alnının akıyla bitirdiği kanaatindeyim. Değerli partililerim, önümüzdeki kongre sürecinden sonra ilçenin başına geçecek olan başkan ve yönetim kurulu, ülkemiz için çok önemli iki yılın mücadelesini verecek. Az önce başkanımın özetlediği gibi ya 2019’da ülkenin rejimini değiştirecek olan bir sonuca varacağız veyahut modern bir demokrasiye tekrardan geri döneceğiz. Hepimize çok büyük sorumluluklar düşüyor. Dinamik bir partiyiz, her iç seçimde mutlaka demokrasinin gereği parti içerisinde farklı gruplaşmalar olabilir. Yarış bittikten sonra hepimiz yine aynı çatı altında birlik içerisinde yolumuza devam etmek mecburiyetindeyiz. Bu tür yarışların, bizim gücümüzü kaybetmeye, ayrışmaya itmemesi gerekir. Önümüzdeki çok önemli olan bu iki yıl içerisinde benim arzuladığım ilçe başkanlığının başında, yönetiminde partiyi çok iyi bilen ve iyi tecrübeleri olan sosyal demokrasiyi iyi özümsemiş bir kadronun olmasından yanayım. 2019’da 2023 hedeflerine ulaşmanın ilk adımı olacak. Hedef 2023, ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Bunun yolu da 2019’dan geçmektedir. Önümüzdeki hafta Çarşamba günü, Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarını genel merkeze davet ettiler. Sık sık davetler olmaya başladı. Buluşmanın konusu ‘Seçim Yönetimi’ diye bir kavram koymuşlar, 2019 diyoruz ama ya yerel seçim ya da genel seçimlerden birinin erkene alınma ihtimali var gibi geliyor. Gidip geldikten sonra bunu sizlerle paylaşacağız zaten. O yüzden ilçe seçimleri gerçekleşmiş gibi dik olmamız lazım, dinamik olmamız lazım, sizlere tavsiyem ve benimde yapacağım tecrübeli bir kadroya destek olmaktır. Şimdiden önce ilçe seçimlerinin sonra il seçimlerinin sonra da kurultayın, partimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Toplantı, konuşmaların ardından sona erdi.

(Deniz ÇİL)

“Trakya’da termik santrallere karşı dayanışmayı büyütelim”

 

Trakya Platformu Dönem Sözcüleri Avukat Bülent Kaçar ve Avukat Gülşen Tufan yaptıkları açıklamada; Trakya Bölgesi’ne kurulması düşünülen Termik Santral’in kurulmaması konusunda, dayanışma çağrısında bulundu.

“Trakya’da termik santrallere karşı dayanışmayı büyütelim”

Kaçar ve Tufan açıklamasında şunlara yer verdi: “Koordinat değişikliği yapılan Çerkezköy Termik Santral Plan Değişikliğine karşı Trakya Platformunun Edirne ve Kırklareli’nde yaşayan dostlarımız ve sizler için hazırladığı 1/100 binlik bölge plan değişikliği itiraz dilekçesi verdik. Danıştay kararlarına rağmen siyasi iktidarın bölgemizdeki santral kurma girişimlerini sadece Trakya halkının birlikte mücadelesi durdurabilir. Trakya çapında binlerce bireysel ve kurumsal dilekçenin verilmesini sağlamak gerekmektedir. Herkesi sorumluluk almaya, sonuç alıcı çalışmalar yapmaya çağırıyoruz.

20 Kasım 2017 Pazartesi günü itiraz dilekçelerinin verilmesi için son gündür. Dilekçenin iki nüsha çıkartılıp her ikisinin imzalanıp birinin Valilik veya Kaymakamlığa teslim edilip diğerine evrak kayıt numarası ve tarihinin yazdırılması yetkili imzasının alınması itirazın takibi ve davanın açılması açısından önemlidir. Trakya’da termik santrallere karşı dayanışmayı büyütelim.” 
“Anayasanın çok sayıdaki maddesine aykırıdır”

Bülent Kaçar ve Gülşen Tufan açıklamalarına şöyle devam etti: 405 bin100 nüfuslu Çerkezköy ilçesi halkının ve tüm Trakya Bölgesi’nin yaşamını, canlı sağlığını derinden etkileyecek kömürlü termik santral kurularak toptan yok oluşunun plansal zemini oluşturulmak istenmektedir. Kömür çok kirli ve pahalı bir enerji üretim kaynağıdır. Bu faaliyet ormanlık bir alanda gerçekleşeceğine göre, toplumsal zararlar ve kamusal maliyet daha da artacaktır. Yapılan plan değişiklikleri ile yerleşim alanlarının çok yakınında yeraltı suları besleme alanında bulunan verimli tarım alanlarımız ve Trakya’da sınırlı olan orman varlıklarımız, enerji üretim alanı olarak düzenlenerek yasaklı sanayi türü olan kömürlü termik santrallerin kurulmasına olanak sağlanmaya çalışılmaktadır. Plan değişikliği yapılarak enerji üretim alanı olarak ilan edilmesi planlanan yerler ‘Orman Alanı’ ve ‘Yeraltı Suları Besleme Alanı’ kapsamında bulunmaktadır. Bu alanın plan değişiklikleri ile kullanıma açılması Anayasanın çok sayıdaki maddesine aykırıdır.”

“Yeni plan değişiklikleriyle Trakya, kömür ve

üstünde ot bile bitmeyen kül kazanına dönüşecektir”

Kaçar ve Tufan açıklamalarını şöyle tamamladı: “Termik Santral Projeleri ile kamu zarar görürken sadece yatırımcılar ve sermayedarlar memnun olacaktır. Öte yandan bölgede bulunan tüm tarım, konut, turizm yatırımlarının değeri düşecek, insanlar bölgeyi terk edecektir. Yatırımcısından başka hiç kimseye fayda sağlamayacağı gibi çevreye büyük zararlar verilecektir. Bakanlığın yaptığı ve onayladığı hiçbir plan bölgemizin ekolojik felaketi Ergene Nehri kirliliğine çözüm getirmemiş iken termik santrallerin kurulmasına yönelik yeni plan değişiklikleri ile Trakya kömür ve üstünde ot bile bitmeyen kül kazanına dönüşecektir.”

(Deniz ÇİL)

Vural: “Köylere su verilmeye başlandı”

 

Edirne İl Genel Meclisi’nin AK Partili Üyesi Adnan Vural, yaptığı açıklamada; Paşayiğit Mahallesi Muhtarı Ahmet Kaya’nın “4 gündür su yok..!!” başlıklı açıklamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Sorun giderildi ve bugün

itibariyle su verilmeye başlandı”

Paşayiğit Mahallesi’nde ve bazı köylerde 4 gündür su verilmemesi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Vural, şunları söyledi: “Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yaklaşık 7-8 köyümüze su verilmektedir. Su basan pompalarda arıza olması nedeniyle, köylerimize su verilemedi. Arızanın giderilmesi sürecinde, biraz sıkıntı yaşandı ama yapacak bir şey yok. Sorun giderildi ve bugün itibariyle su verilmeye başlandı. Şuanda tüm köylerimizde su anlamında sıkıntı bulunmamaktadır.”

“Boruların değişmesinden yanayım”

“Borularda patlakların olduğu ve 5 yıldan bu yana sıkıntıların yaşandığı dile getiriliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Adnan Vural, şunları söyledi: “Boruların değişmesinden yanayım. Bu konuda gerekli yazışmalar yapıldı ancak, değişim olmadı. Boruların değişmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu boruların değişiminin maliyetini, Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin bütçesinden karşılamak mümkün değil. Edirne İl Özel İdaresi tarafından bu boruların değişimi yapılabilir.”

“Vatandaş, sonuna kadar haklı”

Vural sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşımız, suyla ilgili tepki gösteriyor ve bu konuda sonuna kadar haklılar. Şuanda sıkıntı çözüldü. Bir daha benzer sıkıntının yaşanmaması için gerekli tedbirler alınıyor. Vatandaşımıza daha temiz bir su vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

(Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar

250x250