Son Dakika
Motosikletin metrelerce sürüklendiği kazada 2 kişi ağır yaralandıMecidiye Sahili’ndeki kazada 7 kişi yaralandıKerman: “İpsala’nın kalbi burada atacak”Güngör, "Kimlik Bilgilendirme Kanunu"nu değerlendirdiKeşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği kurulduŞikayetlerin yükseldiği Atatürk Bulvarı asfaltlanıyorGÜNEKAB Meclisi toplandıESTAB Meclisi olağanüstü toplandıKent Konseyi'nde ateş düşmediMecidiye limanı da, çöpten geçilmiyor
“Mahalle bakkalının en önemli özelliği samimiyet”

“Mahalle bakkalının en önemli özelliği samimiyet”

Keşan’da uzun yıllardır bakkal işleten ve Güven Market’in işletmecisi olan Tamer Güven, mahalle bakkalı olmanın zorluklarını ve büyük marketlere karşı yaşadıkları zorlukları anlattı.

“Dükkanımı kapatmayı düşünmedim”

1984 yılından bu yana bakkalcılık yaptığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Güven, “1984’den beri aynı yerdeyim. Hiç yer değiştirmedim. Bekardım, evlendim. Çocukları evlendirmeye bile başladım. Ben hiçbir zaman dükkanımı kapatmayı düşünmedim. Güç meselesi. Ben güçlüyüm. Mahalleli burayı seviyor. Burada karşılaşan müşteri ayaküstü sohbet ediyor. Herkes birbirini tanıyor. Ben de işimi seviyorum.”

“Mahalle bakkalının en önemli

özelliği içinde samimiyet barındırıyor”

Mahalle halkının dükkana evinin anahtarını bile teslim edebildiğini ifade eden Tamer Güven, şunları söyledi: “Mahalle bakkalının en önemli özelliği içinde samimiyet barındırmasıdır. Buraya gelen müşteri, mahalleli sadece alışveriş yapmıyor ki! Ayaküstü muhabbet ediyor. Evinin anahtarını bırakıyor. Önemli eşyalarını bırakıyor. Birisi bir eşyasını bırakıyor. Belki günlerce geri almıyor. Ama biliyor ki eşyası güvende. Çünkü biz birbirimizi biliriz.”

“Eskiden kırılırdım ama şimdi alıştım”

Açıklamasına, “Eskiden süpermarketlere giden müşterilere kırılırdım ama artık duruma alıştım.” diyerek, devam eden Güven, şöyle konuştu: “Bana gelmek yerine süpermarkete giden müşterilerime eskiden içimden kırılıyordum. Ama şimdi alıştım. Benden almak zorunda değil kimse. Ama insan tabi ki kırılıyor. Kızınlık demeyelim. Ben sadece bana borcu olup da süpermarketten alışveriş yapanlara kızıyorum. Paraları varsa borçlarını ödemeliler. Çünkü ben de mal alırken nakde ihtiyaç duyuyorum. Süpermarkete gittiğinde 1 TL’niz eksikse o ürünü alamıyorsunuz, geri bırakıyorsunuz. Kalsın, sonra alırız demiyor süpermarketler. Ama bana 2 TL eksik, sonra veririm diyebiliyorlar. Bu samimiyetten kaynaklanıyor. Tabi ki bu samimiyetten de mutluluk duyuyorum. Güven çok önemli. Ben küçük çocukların bakkal amcası olmayı seviyorum.”

“İşin zorlukları…”

İşinin zorluklarını da anlatan Tamer Güven şöyle devam etti: “Mahalle bakkalları kapanıyor. Çünkü genelde mahalle bakkalının ilk hedefi emekli olmak. Emekli olan bakkalını kapatıyor. Direnmiyor! Bizim işimiz kolay gibi görünüyor ama büyük zorlukları da var. Sabah 07.00’de açıyorum, gece 01.00’de kapatıyorum. Saatleri çok uzun. Bazen eşim yardım ediyor.”

“Bakkallık eskiye göre daha kolay”

Eski dönemlere kıyasla, bu zamanlarda bakkalcılığın daha kolay olduğunu anlatan Güven, “Ama şimdi bakkallık eskiye göre daha kolay. Satıcılarla iyi geçinirsen kolaylıklar sağlanıyor. Eskiden zordu çünkü her şey tekeldeydi. Bunu alıyorsan al, yoksa başkası alır diyordu satıcılar. Ve tercih şansımız olmuyordu. Şimdi rekabet var. Ondan almazsam başkasından alma şansım var. Kimse bana zorla bir ürün aldırtamıyor. Kendi istediğim ürünü kendi istediğim kadar alabiliyorum.” dedi.

“Süpermarketlerin bana zararı var”

Tamer Güven sözlerini şöyle devam etti: “Süpermarketlerin bana zararı var. Ama ben de bu zararları en aza indirmek için alternatif çözümler üretmeye çalışıyorum. Mesela tost yapıyorum. Süpermarkette satılmayan alternatif ürünler bulmaya çalışıyorum. Sürekli bana gelen müşterilerim var ama süpermarkete de gidiyorlar. Ay boyunca alışveriş yapıp maaşını alınca ödeme yapanlar var. Aldıkları ürünü yazdırıyorlar. Sonra toplu ödüyorlar. Bu benim için bazen sıkıntı yaratsa da arada güven duygusu olduğu için, rahatsızlık duymuyorum.”

“Markasını bilmediği ürünü bakkaldan

almıyor ama süpermarketten alıyor”

Vatandaşın, markasını bilmediği ürünü bakkaldan almadığını ama süpermarketten aldığına dikkat çeken Güven, sözlerini şöyle tamamladı: “Devir ekonomi devri. Durumlar bozuk. Ben isim vermeden söyleyeyim. Bazı marketlerde ismi duyulmamış markaların ürünleri satılıyor. Tabi ki doğal olarak daha ucuz ürünler oluyorlar. Ama benim mahalle bakkalı olarak adı duyulmamış ya da az duyulmuş markaların ürünlerini satma lüksüm yok. Mahalleli bana soruyor. Markayı beğenmeyip almıyor. Ama aynı ürünü süpermarketten alıyor. Benim fiyatlarım ürünün kalitesine göre. Ucuza almış olsam tabi ki de ucuza satabilirim. Ben duyulmadık bir kola markası getirsem kimse almaz. Ama süpermarketten alıyor. Belki de insanlar çekiniyor. Süpermarkette kimin ne aldığını kimse görmüyor. Ama burada belki de çekiniyorlar.”

(Deniz ÇİL)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Motosikletin metrelerce sürüklendiği kazada 2 kişi ağır yaralandı

 

Keşan-Gelibolu yolu üzerinde, 25 Haziran 2017 tarihinde, saat 10.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, devrilen motosikletteki 2 kişi ağır yaralanırken, kask parçalandı.

İddiaya göre; Keşan istikametinden Gelibolu yönüne giden Mehmet Can Korkut (17) yönetimindeki 34 LU 3351 plakalı motosiklet, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak duble yolu ayıran orta refüje çarparak devrildi. Devrilen motosiklette; sürücü Korkut ile arkasında yolcu olarak bulunan Niyazi Varlı (17) ağır yaralandı. Yaralılar, çağrılan ambulanslarla  Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak ameliyata alındı. Yaralıların sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Motosiklet yaklaşık 300 metre sürüklendi

Öte yandan, kaza sırasında kaskın biri parçalanırken, devrilen motosiklet ise yaklaşık 300 metre sürüklendikten sonra durabildi.

İlker GÜREL

Mecidiye Sahili’ndeki kazada 7 kişi yaralandı

 

 

Mecidiye Sahili yakınlarında geçen pazartesi günü, dört aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 7 kişi hafif yaralandı.

Keşan-Mecidiye Sahili yolu üzerinde, saat 14.00 sıralarında meydana gelen ve dört aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında Berivan Yılmaz, Aysel Bayrak, Nutfiye Özkılıç, Güler Yılmaz, Emrah Yılmaz, Sıla Yılmaz ve Abdullah Erdemci hafif şekilde yaralandı.

Yaralılar, çağrılan ambulanslarla Keşan Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. Jandarmanın olayla ilgili incelemesi sürüyor. 

(Haber Merkezi)

Kerman: “İpsala’nın kalbi burada atacak”

 

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, bayramın üçüncü gününde, basın mensuplarıyla bir araya gelerek yakın zamanda ihaleye çıkacak kapalı pazar yeri dükkânlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Dükkanlar, açık arttırma usulüyle satışa sunulacak”

Vatandaşların ve basın mensuplarının bayramını kutlayarak sözlerine başlayan Kerman, “İlçemizin hayali olan 7500 m2’lik kapalı pazar yerimizde bulunan 65 adet dükkanımızın satışı için bilgi vermek ve kamuoyunda değerlendirmek açısından bir toplantı yağma ihtiyacı duydum. Değerli vatandaşlarım, ilçemizin hayali olan kapalı pazar yerimizin dükkanları 18 Temmuz 2017 Salı günü, saat 10.00’da, İpsala Belediye Düğün Salonumuzda açık arttırma usulüyle satışa sunulacaktır.

Bu dükkanlardan almak isteyen vatandaşlarımız için,30 Haziran 2017 Cuma günü, saat 15.00’da, belediye meclis toplantı salonunda banka müdürlerimiz, esnaf sanatkarlar odamız ve belediye meclis üyelerimiz ile birlikte bir toplantı tertipleyeceğiz. Dükkan almak isteyen vatandaşlarımızın bilgi almak üzere bu toplantıya katılmaları onların menfaatine olacaktır.” dedi.

“Kapalı pazar yerindeki dükkanlar…”

Mehmet Kerman, kapalı pazar yerindeki dükkanlarla ilgili de bilgi vererek, şunları söyledi: “Dükkanlarımız doğalgazlı olup, hem üstten hem de yan duvarları mantolama sistemi yapılmış ve depreme dayanıklı mütemadi temel atılmıştır. Üzeri kapalı bir pazar yeridir. İlçemizin pazarı Çarşamba günleri yapılmaktadır. Bu alanda Çarşamba günleri bizim meşhur  pazarımız kurulduktan sonra, Cuma günleri de burada yöresel ürün pazarımız ve organik ürünlerin pazarlandığı bir alanı oluşturacağız. Aynı zamanda da ilçemizin trafik akışının daha rahat olması için pazaryerimizin kapalı alan kısmını da otopark olarak kullandıracağız.

Bunun yanında, hemen kısa bir zaman içerisinde de kapalı pazar yerimizin yanında altı yine otopark, üzeri iki bankanın gelebileceği ve iki büyük marketin burada işyerini açabileceği ofisler, bürolar ve üstünün kültür sarayı düşünüldüğü, tiyatro ve sinema salonlarının olduğu, aynı zamanda da büyük bir kapalı düğün salonunun yapılıp, yazın da üzeri açık düğün salonu olacağı inşaata en kısa zamanda bu alanda başlayacağız. Yani lafın kısası, İpsala’nın kalbi burada atacaktır.

Bunun için, yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız; kira öder gibi buradan dükkan almanızı tavsiye ediyorum. Bana güvenin, inanın, pişman olmayacaksınız.”

“Kredi kolaylığı…”

Kerman, sözlerini şöyle tamamladı: “Kapalı pazar yerinde bulunan dükkanların üzerlerine metrekare ve fiyat bilgilerinin yapıştırıldığını, dükkan almak isteyen esnaf ve vatandaşlara bankaların 10 yıla kadar vadeyle, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan 5 yıla kadar vadeyle kredi kolaylığı sağlanacağını belirterek, bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almanız için 30 Haziran 2017 Cuma günü yapacağımız toplantıya katılmanızı diliyorum.”

(Haber Merkezi)

Güngör, "Kimlik Bilgilendirme Kanunu"nu değerlendirdi

 

Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, yaz sezonunun gelmesiyle birlikte sahillerdeki kiralık evlerde uygulanacak "Kimlik Bildirme Kanunu"nu değerlendirirken, tek bölgede çalışabilecek olmalarının emlakçıları sıkıntıya sokabileceğini söyledi.

Güngör, sahil kesiminde, mutlaka bazı sorunların olabileceğini, ancak ilerleyen süreçte, güvenlik ile ilgili alınan kararların fayda sağlayacağını belirterek, "Kiralanacak evlerde kalacak vatandaşların kimlikleri, mutlaka ilgili mercilere bildirilmek zorunda. Aksi halde cezai işlem uygulanacak ki bu cezalar uygulanmaya başladı. Sistem, oturduğunda güzel olacak. Şuanda işi olmayan emlakçılık yapmaya kalkabiliyor. Bu kanunla kayıtsızlığın da önüne geçilmiş olacak. Böylece, hem ev sahipleri, hem de emlakçılar rahat edecek." dedi.

"Bir sahil bölgesinde çalışan emlakçının, diğer sahil bölgesinde ev kiralayamayacak olması bizim için sıkıntı yaratacaktır"

Bahse konu kanunda, emlakçıları üzen bir durumun da olduğunu ifade eden Olcay Güngör, "Bir sahil bölgesinde çalışan emlakçının, diğer sahil bölgesinde ev kiralayamayacak olması bizim için sıkıntı yaratacaktır. Örneğin; Erikli sahilinde çalışan emlakçı, başka bir sahilde ev kiralayamayacak. Bunun dışında, kanunun geneline baktığımızda, olumlu olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

İlker GÜREL

Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği kuruldu

Bir süre önce Mehmet Gemici Cennet Parkı’nda bir araya gelerek bir dernek çatısı altında çalışmaya karar veren Keşanlı hayvan severler oluşturdukları bir kurucular kurulu ile gerekli çalışmaları tamamladı.

Hazırladıkları tüzük ve diğer gerekli evrakları 21 Haziran 2017 tarihinde Keşan Kaymakamlığı’na sunan kurucular kurulu derneğin böylece tüzel kişilik kazanmış olduğunu belirttiler.

Kurucular Kurulu adına açıklama yapan Derneğin Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Nur Elif Yıldırım, kısa zamanda derneğin kuruluş işlemlerinin tamamlanması ile tüzüğün gerektirdiği çalışmalara derhal başlayacaklarını belirterek “İlk iş olarak 1 Temmuz günü Keşan Şehitler Parkı’nda saat 12 .00 de tüm Keşanlı hayvan severlerle toplanıp tanışacağız ve Derneğimiz hakkında bilgilendireceğiz.Hızla üye yazım işlemlerine başlayacağız”  dedi.

Açıklamasına, “Aynı gün gerekli izinler alındığı takdirde tüm yurtta yapılacak olan ve kamuoyunda katliam yasası olarak isimlendirilen yasayı protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması yapacağız” diyerek devam eden Yıldırım, “Derneğimize şimdiden sahip çıkarak bize yer tahsis eden Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a çok teşekkür ederiz. Belediye ve hayvan severler olarak, birlikte çok daha güzel işler başaracağımıza inanıyoruz.” dedi.

Kısa adı ( KE-HAYKO) olan Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma  Derneği’nin 7 kişilik kurucular kurulu Nur Elif Yıldırım, Sevinç Cebeci, Yelda Kılıç, Sakine Serin, Aylin Akyel, Nalan Saklı, Alper Dönmez’den oluşuyor.

(Haber Merkezi)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar

250x250