Son Dakika
Kontrolden çıkan otomobil duvara çarptı: 1 yaralıGelibolu yolu üzerindeki kazada 2 kişi yaralandıSultaniçe’deki kazada 1 kişi yaralandıMotosikletin metrelerce sürüklendiği kazada 2 kişi ağır yaralandıMecidiye Sahili’ndeki kazada 7 kişi yaralandıKerman: “İpsala’nın kalbi burada atacak”Güngör, "Kimlik Bilgilendirme Kanunu"nu değerlendirdiKeşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği kurulduŞikayetlerin yükseldiği Atatürk Bulvarı asfaltlanıyorGÜNEKAB Meclisi toplandı
Lütfü Açar, TARSİM ile ilgili öneri ve eleştiride bulundu

Lütfü Açar, TARSİM ile ilgili öneri ve eleştiride bulundu

Uzman Tarım Danışmanı ve Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği Muhasip Üyesi Lütfü Açar, geçtiğimiz hafta bölgede etkili olan dolu nedeniyle meydana gelen zararı hatırlatarak, TARSİM'e dikkat çekti.

Açar, geçtiğimiz hafta, bölgede etkili olan dolu yağışı nedeniyle bazı hububat ürünlerinin zarar gördüğünü hatırlatarak, tüm üreticilere geçmiş olsun temennisinde bulundu. Bir daha böyle bir zararın yaşanmamasını dileklerini de ileten Lütfü Açar, "Ancak tarımsal üretim; üretim şekli itibari ile açıkta ve kapalı ortamlarda yapılmaktadır. Açıkta yapılan tarımsal faaliyetler tamamen doğa şartlarında yapıldığına göre bu ve buna benzer doğa olaylarının olması muhtemeldir. Kaldı ki kapalı ortamlarda da yapılan tarımsal faaliyetlerinde  zamanla doğa olayları karşısında zarar gördüğü de görülmektedir. Devletimiz; geçmişte bu gibi yaşanan ve de yaşanması muhtemel doğa olayları karşısında mevcut olan yasalar ile üreticinin derdine derman olmaktaydı. Kısmen de olsa üreticilerin mağduriyetleri gideriliyordu. Ancak devlet, bu yasaları kaldırarak, TARSİM'i (Tarım Sigortalıları Havuzu) kurmuştur. Devlet kaynakları da bu havuzun içerisine atılmıştır. Ayrıca üreticinin sigorta ettirdiği ürünün bedelinin yarısını da peşin olarak ödeyerek TARSİM, gerek devlet olsun gerek ise üretici kaynaklarından desteklenen bir sigorta oluşumu olmuştur. TARSİM'in uygulanmaya başlandığı ilk yıllarda vatandaş TARSİM'e karşı olumlu yaklaşmış, ancak geçen yıllar itibari ile uygulamalardan dolayı üretici, mağduriyet yaşamış ve TARSİM'den uzaklaşmaya başlamıştır." dedi.

"Kaç işletme TARSİM sigorta acentelerine gidip de tarımsal faaliyetleri ile ilgili faaliyetlerini sigorta ettirmişlerdir?"

Meselenin de bu noktada kilitlendiğini ifade eden Açar, sorulması gereken sorunun; Geçen zaman dilimi içerisinde, üreticinin TARSİM'i sahiplenmesi gerekirken neden uzaklaştığı olması gerektiğinin altını çizerek, "Bakın ben ilçemizden örnekler vereyim. Bugün bu ilce sınırları içerisinde ÇKS'ye takriben 4.500 civarında kayıtlı çiftçi vardır. Bu çiftçilerin büyük oranı aynı zamanda hayvancılık işletmesine de sahiptir veya tamamen hayvancılık işletmesi şeklindedir. Bu hayvancılık işletmeleri de dikkate alındığında, takriben TARSİM'den faydalanması gereken toplam işletme sayısının 8.500'ün üzerinde olduğu görülecektir. Peki bugünkü tarih itibari ile kaç işletme TARSİM sigorta acentelerine gidip de tarımsal faaliyetleri ile ilgili faaliyetlerini sigorta ettirmişlerdir? Sigortalı olanlarında büyük bir oranı ise ilgili kurumlardan kullandıkları kredilerden dolayı mecburiyetten sigortalıdırlar. Diğer taraftan mülkiyet olayı henüz tam olarak çözülemediğinden üretici tüm işlediği arazilerinin tamamını sigorta yaptıramamaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak da kayıt altına aldıramadığı arazilerindeki üretimlerini kayıtlı araziler üzerinden göstermesi ile de dekar verimlerinden kaynaklanan problemler ile de mağduriyetler yaşanmaktadır." diye konuştu.

"TARSİM üretici açısından daha güvenceli bir kuruluş olacağı yerde, üreticinin bu konudaki mağduriyeti geçmişe göre daha fazla olduğu görülmektedir"

Üreticinin, TARSİM'den başka sigorta güvencesinin olmadığını kaydeden Lütfü Açar, sözlerini şöyle tamamladı; "Geçmişteki uygulamaların yetersiz kaldığı, ihtiyaca cevap vermediği  bahanesi ile bu uygulamalar kaldırıldı. İlgili kaynaklar TARSİM’e aktarıldı. Neticede TARSİM üretici açısından daha güvenceli bir kuruluş olacağı yerde, üreticinin bu konudaki mağduriyeti geçmişe göre daha fazla olduğu görülmektedir. Maalesef durum bu olmakla birlikte yine de  üreticinin TARSİM’den başka güvencesi olmadığı bilinmelidir. Neticede üreticinin işi bir anlamda Allaha kalmamalıdır. Herhangi bir doğa olayı ile de karşılaşmamsına dua etmemelidir. Çünkü herhangi bir doğa olayı karşısında TARSİM; Su baskınıdır, sel baskınıdır, doludur, yağmurdur, rüzgardır, fırtınadır, hortumdur, şimşektir, yangındır bahanelerine birde verim bahaneleri ile birlikte gizemli hesaplama formülleri ile üreticiyi sistemden uzaklaştırmamalıdır. Daha gerçekçi tedbirler ile üretici sisteme özendirilmelidir."

İlker GÜREL

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Kontrolden çıkan otomobil duvara çarptı: 1 yaralı

 

Aşağı Zaferiye Mahallesi Anafartalar Caddesi üzerinde, 26 Haziran 2017 tarihinde, saat 12.30 sıralarında meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

İddiaya göre; Anafartalar Caddesi üzerinden, stat istikametine giden Satılmış Erikoğlu yönetimindeki plakasız otomobil, Aşağı Zaferiye Camii yakınlarında kontrolden çıkarak, önce kaldırıma, sonra da bir işyerinin duvarına çarptı. Kazada, otomobilde yolcu olarak bulunan Yeter Erikoğlu yaralandı. Yaralı, olay yerine çağırılan ambulans ile Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Öte yandan, kaza yerine gelen polis, kaza yapan otomobili bulamayınca, sürücüye de alıp otomobili aradı. Bir alt sokakta bulunan otomobil, çekici vasıtası ile otoparka çekildi.

Haber MERKEZİ

Gelibolu yolu üzerindeki kazada 2 kişi yaralandı

 

Keşan-Gelibolu yolu üzerindeki Evreşe Kavşağı yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

İddiaya göre; Gelibolu istikametinden Keşan'a gelen Tülay Alemdar yönetimindeki 10 BBP 74 plakalı otomobili Evreşe Kavşağı yakınlarına geldiği sırada, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yoldan çıktı. Kazada; sürücü Alemdar ile otomobilde yolcu olarak bulunan Fatma Latife Kalender yaralandı. Yaralılar, olay yerine gelen ambulans ile Keşan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Haber MERKEZİ

Sultaniçe’deki kazada 1 kişi yaralandı

 

Enez’in Sultaniçe Köyü’nde 25 Haziran 2017 tarihinde meydana gelen kazada 1 kişi hafif şekilde yaralandı.

Olay, saat 08.00 sıralarında meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre; M.I. isimli şahsın kullandığı “34 ZK …” plakalı aracı ile seyir halindeyken, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu yaya olarak ilerleyen M.Ö.’ye aracın sol dikiz aynası ile vurması sonucu şahıs hafif şekilde yaralandı.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

(Haber Merkezi)

Motosikletin metrelerce sürüklendiği kazada 2 kişi ağır yaralandı

 

Keşan-Gelibolu yolu üzerinde, 25 Haziran 2017 tarihinde, saat 10.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, devrilen motosikletteki 2 kişi ağır yaralanırken, kask parçalandı.

İddiaya göre; Keşan istikametinden Gelibolu yönüne giden Mehmet Can Korkut (17) yönetimindeki 34 LU 3351 plakalı motosiklet, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak duble yolu ayıran orta refüje çarparak devrildi. Devrilen motosiklette; sürücü Korkut ile arkasında yolcu olarak bulunan Niyazi Varlı (17) ağır yaralandı. Yaralılar, çağrılan ambulanslarla  Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak ameliyata alındı. Yaralıların sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Motosiklet yaklaşık 300 metre sürüklendi

Öte yandan, kaza sırasında kaskın biri parçalanırken, devrilen motosiklet ise yaklaşık 300 metre sürüklendikten sonra durabildi.

İlker GÜREL

Mecidiye Sahili’ndeki kazada 7 kişi yaralandı

 

 

Mecidiye Sahili yakınlarında geçen pazartesi günü, dört aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 7 kişi hafif yaralandı.

Keşan-Mecidiye Sahili yolu üzerinde, saat 14.00 sıralarında meydana gelen ve dört aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında Berivan Yılmaz, Aysel Bayrak, Nutfiye Özkılıç, Güler Yılmaz, Emrah Yılmaz, Sıla Yılmaz ve Abdullah Erdemci hafif şekilde yaralandı.

Yaralılar, çağrılan ambulanslarla Keşan Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. Jandarmanın olayla ilgili incelemesi sürüyor. 

(Haber Merkezi)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar

250x250