Son Dakika
Süleymanpaşa'da mülkiyeti Belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçeleri kiraya verilecekÇorlu'da banka ATM yerleri kiraya verilecekUzunköprü Belediyesi' ne ait lojmanlar kiraya verilecekGeçmiş, tamamlanan program ve Gökçetepe'nin su ve kanalizasyon yapım işi hakkında bilgi verdi: "Yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız"-Hurdaya dönen otomobilde hayatını kaybettiBelediye Başkanlığı'na "VIP" makam aracı alındıAdalet Bakanı Gül, bugün Keşan’da ziyaretlerde bulunacakMustafa Mercan son yolculuğuna uğurlandı“Üretici çalışırken batıyor”--İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir: "13 milyon araç ile 15 Euro'yu çarptığımızda, korkunç bir rakam ortaya çıkıyor"
Lokantacı Kahveci Ve Otelciler Esnaf Odası: “Faizsiz kredi dağıtımında mağdur olan esnaflarımız var!”

Lokantacı Kahveci Ve Otelciler Esnaf Odası: “Faizsiz kredi dağıtımında mağdur olan esnaflarımız var!”

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası Başkan Hüseyin Çakmak, yaptığı yazılı açıklamada, esnafta son günlerde tatlı ve heyecanlı bir koşuşturma olduğunu ifade ederek, bunun sebebinin esnaf kefalet kooperatiflerinden kredi borcu olmayanlara verilecek olan kredi olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Çakmak; “Keşan'ımızda bu güne kadar küçük esnaf ve sanatkarlarımızda, çok tatlı ve heyecanlı bir koşuşturma var. Bu mutlu heyecanlı telaşın sebebi hükümetimizin Esnaf kefalet kooperatifimize 2016 yılına kredi borcu olmayan esnaflarımıza, devletimizin 30 bin lira faizsiz 5 yıl ödemeli can suyu kredi talep etmektedirler. 30 bin liralık faizsiz krediyi almayı hak edenler ne kadar mutlu ise alamayanlar da o kadar üzgün ve hükümetimize sitem etmektedirler.         Kredi için prosedürleri yerine getirip faizsiz kredi talep eden ve alan Esnaflarımız çok seviniyor. Ancak öğle Esnaflarımız var ki Esnaf Kefalet kooperatifinden kredi kullandı. Böyle esnaflarımız faizsiz kredinin ne zaman hangi şartlarda nasıl verileceğini bilmediği için kooperatifimizden kredi kullandılar. Bu yüzden faizsiz krediden faydalanamıyorlar. Oysa esnaflar arasında, ayrımcılık yapılmamalıdır. İki Kefil ve ipotek veren her esnaf ve sanatkarlarımız bu krediden faydalanma hakkına sahip olmalıdır. Esnaflarımız arasındaki bu haksızlık bir an önce önlemelidir. Hükümetimizde hiçbir kırmızı kalemi olmayan sicili temiz tüm esnaflarımızı faizsiz krediden faydalanmaları için kanunda yeni düzenleme yapmasını bekliyoruz. Faizsiz krediden bütün esnaflarımız faydalanmalıdır. Esnaflarımız arasında ayrımcılık yapılmamalıdır. Temiz Dürüst olan prosedürlerini yerine getiren tüm esnaflarımız faizsiz kredi kullanmalı hakkına sahip olmalıdır. Hükümetimizin Bu haksızlığı önleyip hiçbir esnafımızı mağdur etmeyeceğini umuyor ve bekliyoruz. Devletimiz bu haksızlığı önleyip esnaflarımızı sevindirip mutlu etmesini bekliyoruz.” dedi.

“Kefil istenmemelidir”

Çakmak, sözlerinin devamında kredi çekecek olan kişilerden kefil istenmemesi gerektiğini de vurgulayarak; “Hükümetimizin esnaflarımıza çıkardığı faizsiz kredi uygulaması esnaflarımızı çok mutlu etti. Ancak, Esnaflarımız 30 bin liralık kredi için 100 bin liralık dairesini veya köyünden 80 bin liralık tarlasını ipotek ediyor. Olmadı ayrıca, iki de kefil bulup yazdıracaksın. Esnaflarımız ben dairemi ipotek ettim. Paramı ödeyemezsem ipoteğim karşılıyor. Biz iki kefil için, arkadaşlarımıza kambur ediliyoruz. Bu kefil isteme olayı yersiz ve olumsuzdur. Kredi alanlardan ipotek istensin, Ancak kefil istenmemelidir. Kefillik olayı Esnaflarımız arasında itimatsızlık ve güvensizlik olayı yarattığından, kırgınlıklar meydana getirip en yakın arkadaşlar birbirine güceniyorlar. Kefillik olayı muhakkak kaldırılmalıdır.”

“KOSGEB ve İş-Kur esnaflara ciddi desteklerini hissettirmelidir!”

Keşan’daki esnafların 8-10 Yıldan bu yana KOSGEB'in ve İŞ Kur'un İsmini duyduğunu belirten Çakmak; “KOSGEB ve İş Kur'un esnaflarımızın arasında duyulmasında  biz esnaf ve sanatkar odalarımız çeşitli toplantılar ve yerel basınımızda bilgiler verip esnaflarımızın KOSGEB' ın ve İş Kur'un ne işe  yaradığını ne yaptığını duyurmaya çalıştık, Çaba gösterdik. Oysa KOSGEB ve İş Kur yılda bir iki defa Keşan'a gelip Belediye Başkanımızı, Kaymakamımızı ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Ziyaret ediyor. Basında Fotoğraflar Çıkıyor. Ne Oldu Keşan'a KOSGEB-İŞ KUR GELDİ ve Gitti. Esnaflarımız Bu Ziyaretlerden nasıl faydalandı. KOSGEB ve İş Kur En kısa Zamanda Keşan'a Gelip Esnaf ve Sanatkarlarımızla geniş kapsamlı Öğretici seminerler toplantılar yapıp esnaflarımıza nasıl faydalı olacaklarını geniş geniş anlatmalıdırlar. Bu iki kurumda verecekleri ekonomik destekleri ile esnaflarımıza kendilerini tanıtmalıdırlar.”

“Emekli çalışan esnaflardan % 10 kesinti devam ediyor!”

Çakmak, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ülkemizdeki bütün siyasi partiler seçim öncesi verdikleri ilk vaatlerden biri emekli çalışan esnaflardan kesilen % 10 devlet (SGDP)desteğinin kaldırılacağıdır. Tüm çalışan emekliler bu müjdeli vaade  çok sevindi.Hükümetimiz kuruldu. kurulan hükümetimiz % 10 kesintinin kaldırılacağını hatta her ay tüm emekli esnaflarımıza ayda 100,00 tl. zam verdi. Allah razı olsun fakat çalışan emeklilerden % 10 kesinti hala devam ediyor. Yapılan yeni ve çok geniş kapsamlı zamlar emekli maaşlarına yapılan 100 liralık zammı bırak kesilecek olan % 10 desteğimizi verse de zamları karşılamayacak ,Hükümetimizin ilk üç ay içinde gerçekleştirecekleri vaatlerin içinde bir an önce verdikleri sözü % 10 (SGDP) kesintiyi kaldırmasını bekliyoruz.”

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Süleymanpaşa'da mülkiyeti Belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçeleri kiraya verilecek

Süleymanpaşa Belediyesi mülkiyeti belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçelerini kiraya vermek üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, 2 adet büfe, 1 adet çay bahçesi, bir kafeterya ve bir çay ocağı kiraya verilecek.

İhale Ertuğrul Mahallesi Yazar Mehmet Serez Caddesi No:10 Süleymanpaşa TEKİRDAĞ adresinde bulunan Süleymanpaşa Belediyesi Ek Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda 5 Ekim 2021 tarihinde 14.15 – 15.15 saatleri arasında yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/854266/emlak/is-yeri-ve-ticari-isletme/tekirdag-suleymanpasada-mulkiyeti-belediyeye-ait-bufe-kafeterya-ve-cay-bahceleri-kiraya-verilecektir

Çorlu'da banka ATM yerleri kiraya verilecek

Çorlu Belediyesi, Banka ATM yerlerini 5 (Beş) yıl müddetle “Açık Teklif” usulü ihaleyle kiraya verecek.

Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü orman yolunda üst yapılar yaptırmak üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Reşadiye Mah. Bülent Ecevit Bulvarı’nda 3 adet, Yenice Mahallesi İstiklal Caddesi’nde 3 adet olmak üzere toplamda 6 banka ATM yeri kiraya verilecek.

İhale 13 Ekim 2021 saat 15.00 – 16.15 arasında Çorlu Belediyesi Hizmet Binasında bulunan Belediye Encümen toplantı salonunda yapılacaktır.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/852485/ihale-duyurulari/kullanim-hakki-ve-isletme-haklarinin-kiraya-verilmesi/tekirdag-corluda-mulkiyeti-belediyeye-ait-6-adet-banka-atm-yeri-kiraya-verilecektir

Uzunköprü Belediyesi' ne ait lojmanlar kiraya verilecek

Uzunköprü Belediyesi'ne ait taşınmazlar açık arttırma usulü ile kiraya verilecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Yeniköy Mahallesi, Çöpköy Mahallesi ile Rıza Efendi Mahallesi’nde bulunan lojmanlar kiraya verilecek.

İhale 4 Ekim 2021 tarihinde saat 14.00 ile 14.15 arasında Uzunköprü Belediyesi Hizmet binası zemin katta bulunan Refik MARTİN Salonu’nda yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/853186/emlak/konut/edirne-uzunkopru-belediyesi-ne-ait-lojmanlar-kiraya-verilecektir

Geçmiş, tamamlanan program ve Gökçetepe'nin su ve kanalizasyon yapım işi hakkında bilgi verdi: "Yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız"

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, 2021 programını, İl Özel İdaresi personelinin özverili çalışmaları sonucu 9 ayda tamamladıklarını belirtirken, 121 km birinci ve ikinci kat asfalt yaptıkları 2021 yılı içerisinde, ödenek bulunması durumunda Gökçetepe Köyü'nün su ve kanalizasyon işini de yapacaklarını söyledi.

Geçmiş, 2021 yatırım programının sonuna geldiklerini dile getirerek, programın tamamını yerine getirdiklerini söyledi. Yatırım programı ile birlikte İl Genel Meclisi'nde bütçenin oylandığını hatırlatan Mehmet Geçmiş, "Bütçemizde 85 milyon TL gelir tespiti yaptık. Geçen yıl 90 milyon TL olan gelirler, pandemi nedeniyle azaldı. Bu gelirin azalacağını Sayın Valimiz ile birlikte tahmin etmiştik ve İl Genel Meclisi'nde 70 milyon TL kredi kullanılmasına karar verdik. Sayın Valimiz bu paranın 38 milyon TL'sini kullandı, kalan kısım ise boşta bırakıldı." dedi.

"Program kapsamında toplamda 121 km birinci kat asfalt yaptık"

2020 yılında Yunanistan sınırında Suriyeli göçmen yoğunluğu yaşandığını hatırlatan Geçmiş, "2020 yılında Suriyelilerin Edirne bölgesindeki sınırda yoğunluk oluşturdular. Bununla ilgili onların insani yardımlarının tümünü Edirne İl Özel İdaresi'nin imkanları ile karşıladı. Bu, ödeneklerimizde biraz sıkıntı yaratsa da, vatandaşlarımıza yaptığımız hizmetlerde sıkıntı yaratmadı. Program kapsamında toplamda 121 km birinci kat asfalt yaptık. Bunun toplam değeri de yaklaşık 5.5 milyon TL. Bunun yanı sıra yine 121 km ikinci kat asfalt yaptık. Bu asfalt programımızın tamamı bitti. Şimdi muhtarlarımız ve vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yolların düzgün hale getirilmesi için çalışıyoruz. Ayrıca, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüze ayırdığımız 4.5 milyon TL'lik ödenek ile Lalapaşa, Havsa, İpsala ve Keşan'daki içme sularımızın irsaliye hatlarını değiştirdik. Bununla ilgili olarak Yeniceçiftlik Köyü içme suyu depo yapımına 300 bin TL, Bahçeköy, Seydiköy, Gülçavuş, Bıldır köylerine toplamda 3.5 milyon TL'lik yatırım yaptık." diye konuştu.

"Yüz yüze eğitimin başlaması öncesinde okullardaki çalışmalarımızı tamamladık"

Program dışında ekstra işlemlerin de yapıldığını kaydeden Mehmet Geçmiş, okullarda yapılan çalışmalara da değinerek, "Yüz yüze eğitimin başlaması öncesinde okullardaki çalışmalarımızı tamamladık. Çocuklarımız şuan okullarda fiziki anlamda sorunsuz eğitimlerini sürdürüyor. Okullarımızın bakımlarına yaklaşık 30 milyon TL ödenek ayırmıştık. Keşan ve Uzunköprü'de birçok köyümüzde yatırımlarımıza devam ettik. İl Özel İdaresi'nde çalışan personellerimiz, programın gerçekleşmesinde çok başarılı bir performans gösterdiler ve 12 ay olarak planladığımız çalışmaları 9 ayda tamamladılar." şeklinde konuştu.

"Gökçetepe Köyümüzün su ve kanalizasyon yapımı için Sayın Valimizin bir çalışması var"

Artık öngöremedikleri işler ile ilgili talepler aldıklarını ifade eden Geçmiş, şunları söyledi; "Sayın Gökçetepe Köyümüzün su ve kanalizasyon yapımı için Sayın Valimizin bir çalışması var. Bu çalışmanın maliyeti çok yüksek ancak ödenek bulabilirsek, 2021 yılı içerisinde yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bunun gibi gelen talepleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Pandemiden dolayı ödeneklerimiz al olsa da, İl Genel Meclisi üyelerimizin de talep ve kararları ile birlikte 9 ilçemizdeki öncelikli tüm talepleri yerine getirmeye çalıştık. Meclis üyesi arkadaşlarımız artık 2022 yılının taleplerini almaya başlayacak. Kasım ayında da 2022 yılının programını onaylayacağız."

Haber: İlker GÜREL

-Hurdaya dönen otomobilde hayatını kaybetti

Keşan-İpsala yolunda meydana gelen trafik kazasında, İpsala Gümrük Kapısı kuyruğunda bekleyen TIR'a çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

İddiaya göre; Keşan istikametinden İpsala istikametine giden Mustafa Başaran (38) yönetimindeki 22 AAS 536 plakalı otomobil, İpsala girişin e geldiği sırada İpsala Gümrük Kapısı'ndan yurt dışına çıkış yapmak için kuyrukta bekleyen TIR'ın VA 0338 AB Makedonya plakalı dorsesine arkadan çarptı. İhbar üzerine kaza yerine polis, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kaza yerine gelen sağlık ekipleri, Başaran'ın hayatını kaybettiğini belirledi. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

 Haber MERKEZİ

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar