Son Dakika
“Çalışırken batıyoruz..!!” --Trafik kurallarına uyulması konusunda adeta seferberlik başlatıldı --Kaza yapan minibüste 24 göçmen yakalandı ____----Taş, grip aşısının yaptırılmasına dikkat çekti --___Şeker pancarında hasat başladı __Muharrem Çirozlar, CHP'den Enez Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı --Sarman, belediyeden kıdem ve ihbar tazminatını alamadığını iddia etti Doğal gaz aboneliğinde yeni dönem başladı __İpsala Emniyeti'nin yaptığı operasyonda 2 kişi tutuklandı __Minibüs duraklarına yapılan araç parkları trafiği karıştırıyor _----
Koçak: “Değişimden yanayız”

Koçak: “Değişimden yanayız”

Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkan Adayı Feyzullah Koçak yaptığı yazılı açıklamada; neden aday oldukları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Odamızda heyecan kalmadı”

Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkan yönetimine neden aday olduklarını açıklayarak, sözlerine başlayan Koçak, şunları söyledi: “Odamızda heyecan kalmadı. Dayanışma sözcüğü kağıt üzerinde. Oda yasal ve zorunlu rutin işlerin dışında hiçbir şey yapmaz oldu. İddia yok, heyecan yok, dayanışma yok. ‘Her koyun kendi bacağından asılır’  misali her birimiz kendi kaderlerimiz ile baş başa bırakıldık. Bu duygularla şimdi değişim zamanı dedik ortaya çıktık. Sizler de hazırsanız tam zamanı, Haydi! Hep birlikte değiştirelim.”

“İki dönem kuralını Keşan’da hayata geçireceğiz”

Feyzullah Koçak sözlerine şöyle devam etti: “Biz yeni bir ekibiz ve ilk kez görev talep ediyoruz. Ancak, 20 yıldır görevde olup da ‘şunları, bunları yapacağız.’ diye vaatlerde bulunanlara ‘Bugüne kadar elinizi tutan veya boğazınızı sıkan mı vardı?’ diye sorarlar adama. 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu ilk yürürlüğe girdiğinde 54. Maddesinin ikinci cümlesi, Başkanlık ve genel başkanlık görevini üst üste iki dönem yapanlar bir seçim dönemi geçmedikçe tekrar başkan seçilemezler.’ diyordu. Ancak, başkanlığı meslek ve saltanat haline getirenler bu cümlenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuş ve bu cümle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. (İptal ikinci cümle: Anayasa Mahkemesi’nin 30/9/2005 tarihli ve E.:2005/78, K.:2005/59 sayılı Kararı ile.)(…) Bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok ama teamül olarak, iki dönem kuralını Keşan’da hayata geçireceğimize, üçüncü dönem aday olmayacağımıza söz veriyoruz!”

“Üyelere yapılacak hizmetler…”

Üyelere yönelik yapılacak hizmet hakkında da, bilgilendirmede bulunan Koçak, Her üyemize açık bilgileri ve özellikle kan grupları yazılı fotoğraflı kimlik kartları düzenlenecek. Üyelerimizin kan grupları odamızda oluşturulacak bir programla her kan grubu (0 RH POZİTİF) gibi ayrı ayrı gruplanarak tasniflenecek, yani canlı kan bankası oluşturulacak. Herhangi bir üyemize veya yakınına kan gerektiğinde odamıza başvurduğu takdirde kendisine ihtiyacı olan kana sahip üyelerimizin iletişim bilgileri verilecek. Ayrıca, bu tür durumlar toplu cep mesaj sistemiyle de tüm üyelerimize duyurulacak. Ben olmaktan, biz olmaya geçilecek. Başta sayın Kaymakamımız olmak üzere belediye başkanı, polis, jandarma, vergi dairesi, zabıta, ve sağlık kurumlarıyla oda üyelerimizin menfaatleri ve toplum sağlığının gerektirdiği şekilde diyaloglar kurulup geliştirilecek. Bunlardan her hangi bir kurum ile sorunu olan üyemiz kendi kaderine terk edilmeyecek. Yasa ve mevzuatlara göre sorunun çözülmesinde gerekli destek sunulacak. Oda üyelerimizi, kredi, eğitim, hizmet, yeni düzenlemeler ve benzeri konularda üyelerimizin menfaatlerini ilgilendiren konularda kendileri en hızlı ve anlaşılır şekilde bilgilendirilecek ve destek sunulacak. Tüm üyelerimizle ilişkilerimiz eşit uzaklık ve eşit yakınlık anlayışı üzerinden kurulacak. Senin adamın-benim adamım tavırlarına ödün verilmeyecek. Oda üyelerimizin ihtiyaç duyduğu elemanların ve yardımcı personellerin yetiştirilmesi  veya kendilerini geliştirmeleri için ilgili ve yetkili tüm kurum ve kuruluşlarla iyi ve sağlıklı ilişkiler kurup gerekli eğitim çalışmalarının yapılması sağlanacak. Buna ‘Yunanca’ kurslarda dahil. Tüm üyelerimizin yaşadığı sorunların çözümünün bulunması için gerekli AR-GE çalışmaları bilimsel verilere dayanılarak yaptırılacak.

Maç yayınları konusunda tüm üyelerimizin ortak menfaatine uygun bir düzenleme yapabilmek için yetkili kuruluşlarla gerekli görüşme ve çalışmalar yapılacak. Tüm üyelerimize ücretsiz Hukuk ve Mali Müşavirlik danışmanlık hizmetleri sunulacak. Üyelerimizin temel ihtiyaç maddelerinin daha ekonomik ve toplu çözümü için gerekli çalışmalar yapılacak. İhtiyaç duyulan her türlü dayanışma birimleri oluşturulacak. Oda çalışanlarımızdan görevlendirilecek bir kişinin ihtiyaç durumuna göre periyodik aralıklarla tüm üye esnaflarımızı düzenli bir şekilde ziyaret etmesi sağlanacak. Üye kayıtları ile ilgili sıkıntıların giderilmesi için güncelleme çalışmaları belli aralıklarla ve düzenli olarak yapılacak. Merdiven altı diye tarif elden kayıt dışı ticari işleri önleyici çalışmalar yapılacak. Yönetim kurulu olarak üyelerimiz belli aralıklarla ziyaret edilecek.” dedi.

“Değişimden yanayız”

Feyzullah Koçak açıklamasını şöyle tamamladı: “İddialıyız, azimliyiz, genç dinamik bir ekibiz. Değişimden yanayız. Birlikte yönetmeye talibiz. Biliyoruz, sorunlarımız çok, ancak el ele verip tam bir dayanışma içinde sorunlarımızın üstesinden geleceğimize, sizlerin destekleri ile kazanacağımıza ve başaracağımıza inanıyoruz. Haydi..! Değişime, değiştirmeye, birlikte yönetmeye...!”

(Deniz ÇİL)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

“Çalışırken batıyoruz..!!” --

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”na ilk olarak, büyük firmaların destek vermesi gerektiğini belirterek, küçük esnafın zaten sürekli indirim ve tasarruf yaptığını kaydetti.

“Ekonominin bu hale gelmesinde küçük esnafın hiçbir günahı yok”

Küçük esnafın işlerinin çok iyi olmadığını ve kan ağladığını belirten Erkan, “Küçük esnaf gerekirse; %20 indirim yapar. Yeter ki, memleket düzelsin. Fakat, sadece küçük esnafın indirim yapmasıyla ekonomi düzelmez. İlk önce büyük firmalar indirime gidecek. Küçük esnaf zaten sürekli indirim ve tasarruf yapıyor. Ekonominin bu hale gelmesinde küçük esnafın hiçbir günahı yok. Sen küçük esnafa uzun vadeli kredi vermezsen olacağı buydu. Bankalar yıllık %40’a varan faizler uyguluyor. Zenginler de kredi alsa bu şekilde geri ödeyemez. Biz hep söylüyoruz; sicil affını çıkaracaksın. Büyük esnafın derdini küçük esnaf çözüyor. İmalatı küçük esnaf yapıyor.” şeklinde konuştu.

“Küçük esnaf, ekonominin bel kemiği”

Hüseyin Erkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Küçük esnaf, ekonominin bel kemiğidir. Büyük şirketlere küçük esnaftan geçiliyor. Ekonominin ana damarı biziz. Zaten akaryakıt fiyatları her geçen gün artıyor, faizler desen öyle. Bu esnaf derdini kime anlatacak? Ekonomiyi küçük esnaf mı bu hale getirdi?”

“En kötü zamanı geçiriyoruz”

Edirne milletvekillerinin küçük esnafı ziyaret ederek, dertlerini dinlemeleri gerektiğine vurgu yapan Erkan, şunları söyledi: “Milletvekilleri, gelsinler bizleri dolaşsınlar ve bir çayımızı içip derdimizi dinlesinler. Esnafın durumunu yerinde görsünler. Bizim elimizden tutan yok. Kendi çabasıyla geçinmeye uğraşıyor. Belki de sanayinin kuruluşundan bu yana en kötü zamanı geçiriyoruz. Çalışırken batıyoruz. Buradan Maliye Bakanı’na söylüyorum; ilk önce büyük esnafa, stokçulara gideceksin. İlk baş onlar tasarruf ve indirim yapacak. Küçük esnaf kirasını, faturasını ödeyemiyor. 20 bin TL borcunu ödeyemeyip iflas eden esnaf var. Bunu şimdiye kadar ilk kez duyuyoruz. Ekonominin canlanması için musluklar küçük esnaf için açılmalı.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

Trafik kurallarına uyulması konusunda adeta seferberlik başlatıldı --

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, trafik kurallarına uymayan sürücülere, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı tüm polis memurlarının, istirahatlı oldukları günlerde dahi cezai işlem yetkisine sahip olduğu vurgulanırken, bu konuda sık sık denetimlerin yapılacağı da bildirildi.

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, vatandaşlara trafik kuralları ve cezai işlem uygulamaları ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Ülke genelinde sürücülerin dikkatsizliği ve trafik kural ihlali sebebiyle can ve mal kayıpları ile sonuçlanan çok sayıda trafik kazaları yaşandığının altı çizildiği bilgilendirmede; "Genel itibarıyla vatandaşlarımız da trafik kural ihlalleri ile alakalı olarak sadece trafik  zabıtasınca yakalanma ve yine sadece trafik zabıtasınca ceza kesilebileceği yönünde bir algının bulunduğu, ancak trafik zabıtası dışında branş farkı olmaksızın Emniyet Genel Müdürlüğümüz bünyesinde çalışmakta olan tüm polis memurlarınca trafikte kural ihlalinin tespiti halinde sürücülere gerekli cezai işlem uygulanabilmektedir." denildi.

"İstirahatlı oldukları zamanlar da dahil olmak üzere, konuyla ilgili ilçemiz genelinde sürücülerimize yönelik sık sık denetim ve kontroller yapılacak"

Bilgilendirmenin devamında, 4 Eylül 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 6551 sayılı yazısı ile şehir içerisinde genel itibarıyla sürücülerin duyarlılık göstermesi neticesinde can ve mal kayıpları ile sonuçlanacak trafik kazalarına sebep olan "Seyir halinde cep telefonu ile görüşme, emniyet kemeri kullanmama, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme, makas atma" gibi kural ihlalleri başta olmak üzere, tespitinin yapılabilmesi halinde kesilebilecek cezai işlemler hakkında da şu ifadelere yer verildi; "Trafik kuralları ile alakalı olarak gerekli cezai işlem uygulanabilmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğümüzde görevli tüm personelimize trafik kuralı ihlal tespit tutanağının teslimi yapılmış olup; gerek sivil, gerek resmi ve büro hizmetlerinde çalışan görevlilerimizce istirahatlı oldukları zamanlar da dahil olmak üzere, konuyla ilgili ilçemiz genelinde sürücülerimize yönelik sık sık denetim ve kontroller yapılacak, kural ihlali tespiti halinde gerekli cezai işlem uygulanacaktır."

Haber: İlker GÜREL

Kaza yapan minibüste 24 göçmen yakalandı ____----

İstanbul istikametinden İpsala'ya giderken, geçtiğimiz akşam saat 03.20 sıralarında, Migros Kavşağı'nda kaza yapan minibüsten Pakistan uyruklu 24 göçmen çıktı.

İddiaya göre; İstanbul istikametinden İpsala istikametine giden H.S. yönetimindeki 34 BOJ 029 plakalı minibüs, Dörtyol Kavşağı'na geldiği sırada, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak bariyerlere çarptı. İhbar üzerine olay yerine, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kazada, minibüs içerisinde Pakistan uyruklu 24 göçmen yakalanırken, sürücü H.S. gözaltına alınarak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. "Göçmen Kaçakçılığı Yapmak" suçundan para cezası kesildikten sonra, emniyetteki işlemleri tamamlanarak Keşan Adliyesi'ne sevk edilen H.S., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haber / FOTO: Haber MERKEZİ

Taş, grip aşısının yaptırılmasına dikkat çekti --___

Özel Keşan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ragıp Taş, dün yaptığı açıklamada, grip aşısı yaptırmayan vatandaşlara uyarıda bulunarak, hastalığa karşı önlem alınması için grip aşısının yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Taş, grip aşısının Eylül ya da Ekim ayı içerisinde yapıldığını bildirerek, grip aşısının, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların aile hekimlerine başvuruda bulunarak aşı vurulabileceğini söyledi. Özellikle astım, bronşit, şeker gibi kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların ise mutlaka aşı vurdurmaları gerektiğinin altını çizen Ragıp Taş, “Grip aşısı ile ilgili bilgi almak isteyenler eczacısını veya aile hekimine danışabilir. Grip aşısı vurulmak için en uygun dönem Eylül ve Ekim ayları. Grip aşısı, uygun zamanda ve bağışıklık sistemi zayıf, yaşlı, kronik hastalıkları olan kişilerde gerçekten fayda sağlayabiliyor.” şeklinde konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

 

Şeker pancarında hasat başladı __

Keşan’da şeker pancarı üretimi yapan Yusuf Uzdilli, yaptığı açıklamada; şeker pancarında hasat döneminin başladığını belirtti.

“Verimlerimiz, geçen yıllara göre biraz düşük”

Şeker pancarı hasadının başladığının başladığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Uzdilli, şunları söyledi: “Pancar hasadına geçen hafta içerisinde başladık. 12 Ekim itibariyle de, fabrika şeker pancarı alımlara başladı. Verimlerimiz, geçen yıllara göre biraz düşük seviyede olduğunu görmekteyiz. Düşük olmasının nedeni, havalardan ya da kuraklıktan kaynaklanıyor olabilir.”

“600 dönüm alanda şeker pancarı ekimi yapıldı”

Keşan’da bu yıl yaklaşık 600 dönüm alanda şeker pancarı ekimi yapıldığını ifade eden Yusuf Uzdilli, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici olarak, bizler ekimlerimize devam ediyoruz. Fakat, bölgede havaların yağışlı gitmesinden ötürü ekiliş çok fazla olmadı. Şuanda yaklaşık 300 dönümlük alanda söküm işlemi gerçekleştirildi. Yakın zaman içerisinde sökümler tamamen bitmiş olacak. Emeğimizin karşılığını alıp-almadığımız konusunda bir şey söylemek erken diye düşünüyorum. Çünkü çıkan şeker oranının ne olup-olmadığını bilmiyoruz. Fiyatlar şeker oranına göre belirlenmektedir.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar