Son Dakika
Keşan'da 3 noktaya asılan HDP afişleri, halkın tepkisi üzerine kaldırıldı --\“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı” ---\\\Kılıçaslan: “Günübirlikçiler çevreyi yine kirletti” ----\- Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı ile tüm bölgeyi analiz ediyor ---\463 kişinin daha işe alınacağı TYP başvuruları başladı --\Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Öncel, Artvin’e atandı --*Özbek: “Dolar ve altında artış yaşanmaya devam eder” ---\0Trafik canavarı bayramda boş durmadı ---\İpsala yolunda kaza: 4 yaralı ----\2 otomobil kafa kafaya çarpıştı: 1 yaralı ---\
Koçak: “Değişimden yanayız”

Koçak: “Değişimden yanayız”

Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkan Adayı Feyzullah Koçak yaptığı yazılı açıklamada; neden aday oldukları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Odamızda heyecan kalmadı”

Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkan yönetimine neden aday olduklarını açıklayarak, sözlerine başlayan Koçak, şunları söyledi: “Odamızda heyecan kalmadı. Dayanışma sözcüğü kağıt üzerinde. Oda yasal ve zorunlu rutin işlerin dışında hiçbir şey yapmaz oldu. İddia yok, heyecan yok, dayanışma yok. ‘Her koyun kendi bacağından asılır’  misali her birimiz kendi kaderlerimiz ile baş başa bırakıldık. Bu duygularla şimdi değişim zamanı dedik ortaya çıktık. Sizler de hazırsanız tam zamanı, Haydi! Hep birlikte değiştirelim.”

“İki dönem kuralını Keşan’da hayata geçireceğiz”

Feyzullah Koçak sözlerine şöyle devam etti: “Biz yeni bir ekibiz ve ilk kez görev talep ediyoruz. Ancak, 20 yıldır görevde olup da ‘şunları, bunları yapacağız.’ diye vaatlerde bulunanlara ‘Bugüne kadar elinizi tutan veya boğazınızı sıkan mı vardı?’ diye sorarlar adama. 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu ilk yürürlüğe girdiğinde 54. Maddesinin ikinci cümlesi, Başkanlık ve genel başkanlık görevini üst üste iki dönem yapanlar bir seçim dönemi geçmedikçe tekrar başkan seçilemezler.’ diyordu. Ancak, başkanlığı meslek ve saltanat haline getirenler bu cümlenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuş ve bu cümle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. (İptal ikinci cümle: Anayasa Mahkemesi’nin 30/9/2005 tarihli ve E.:2005/78, K.:2005/59 sayılı Kararı ile.)(…) Bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok ama teamül olarak, iki dönem kuralını Keşan’da hayata geçireceğimize, üçüncü dönem aday olmayacağımıza söz veriyoruz!”

“Üyelere yapılacak hizmetler…”

Üyelere yönelik yapılacak hizmet hakkında da, bilgilendirmede bulunan Koçak, Her üyemize açık bilgileri ve özellikle kan grupları yazılı fotoğraflı kimlik kartları düzenlenecek. Üyelerimizin kan grupları odamızda oluşturulacak bir programla her kan grubu (0 RH POZİTİF) gibi ayrı ayrı gruplanarak tasniflenecek, yani canlı kan bankası oluşturulacak. Herhangi bir üyemize veya yakınına kan gerektiğinde odamıza başvurduğu takdirde kendisine ihtiyacı olan kana sahip üyelerimizin iletişim bilgileri verilecek. Ayrıca, bu tür durumlar toplu cep mesaj sistemiyle de tüm üyelerimize duyurulacak. Ben olmaktan, biz olmaya geçilecek. Başta sayın Kaymakamımız olmak üzere belediye başkanı, polis, jandarma, vergi dairesi, zabıta, ve sağlık kurumlarıyla oda üyelerimizin menfaatleri ve toplum sağlığının gerektirdiği şekilde diyaloglar kurulup geliştirilecek. Bunlardan her hangi bir kurum ile sorunu olan üyemiz kendi kaderine terk edilmeyecek. Yasa ve mevzuatlara göre sorunun çözülmesinde gerekli destek sunulacak. Oda üyelerimizi, kredi, eğitim, hizmet, yeni düzenlemeler ve benzeri konularda üyelerimizin menfaatlerini ilgilendiren konularda kendileri en hızlı ve anlaşılır şekilde bilgilendirilecek ve destek sunulacak. Tüm üyelerimizle ilişkilerimiz eşit uzaklık ve eşit yakınlık anlayışı üzerinden kurulacak. Senin adamın-benim adamım tavırlarına ödün verilmeyecek. Oda üyelerimizin ihtiyaç duyduğu elemanların ve yardımcı personellerin yetiştirilmesi  veya kendilerini geliştirmeleri için ilgili ve yetkili tüm kurum ve kuruluşlarla iyi ve sağlıklı ilişkiler kurup gerekli eğitim çalışmalarının yapılması sağlanacak. Buna ‘Yunanca’ kurslarda dahil. Tüm üyelerimizin yaşadığı sorunların çözümünün bulunması için gerekli AR-GE çalışmaları bilimsel verilere dayanılarak yaptırılacak.

Maç yayınları konusunda tüm üyelerimizin ortak menfaatine uygun bir düzenleme yapabilmek için yetkili kuruluşlarla gerekli görüşme ve çalışmalar yapılacak. Tüm üyelerimize ücretsiz Hukuk ve Mali Müşavirlik danışmanlık hizmetleri sunulacak. Üyelerimizin temel ihtiyaç maddelerinin daha ekonomik ve toplu çözümü için gerekli çalışmalar yapılacak. İhtiyaç duyulan her türlü dayanışma birimleri oluşturulacak. Oda çalışanlarımızdan görevlendirilecek bir kişinin ihtiyaç durumuna göre periyodik aralıklarla tüm üye esnaflarımızı düzenli bir şekilde ziyaret etmesi sağlanacak. Üye kayıtları ile ilgili sıkıntıların giderilmesi için güncelleme çalışmaları belli aralıklarla ve düzenli olarak yapılacak. Merdiven altı diye tarif elden kayıt dışı ticari işleri önleyici çalışmalar yapılacak. Yönetim kurulu olarak üyelerimiz belli aralıklarla ziyaret edilecek.” dedi.

“Değişimden yanayız”

Feyzullah Koçak açıklamasını şöyle tamamladı: “İddialıyız, azimliyiz, genç dinamik bir ekibiz. Değişimden yanayız. Birlikte yönetmeye talibiz. Biliyoruz, sorunlarımız çok, ancak el ele verip tam bir dayanışma içinde sorunlarımızın üstesinden geleceğimize, sizlerin destekleri ile kazanacağımıza ve başaracağımıza inanıyoruz. Haydi..! Değişime, değiştirmeye, birlikte yönetmeye...!”

(Deniz ÇİL)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan'da 3 noktaya asılan HDP afişleri, halkın tepkisi üzerine kaldırıldı --\

Keşan'da, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Aşağı Zaferiye Mahallesi'nde bulunan ilan panolarına asılan HDP'nin seçim afişleri, yaklaşık 50 kişilik bir grubun tepkisi üzerine asıldıkları yerden kaldırıldı.

14 Nisan 2018 Perşembe akşam saatlerinde, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın da aralarında bulunduğu gruba, PKK'lı oldukları öne sürülen grup tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı saldırıda 3 kişinin ölmesi ve 9 kişinin de yaralanmasına tepki gösteren yaklaşık 50 kişilik grup Cumhuriyet Meydanı'na gelirken, HDP'ye ait seçim afişlerinin burada asılı olmasına tepki gösterdi. Durumun haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis sevk edildi.

Afişler kaldırıldı

Vatandaşlar, tepkilerini sürdürüp, "Afişler kaldırılmadan gitmeyiz" demeleri üzerine, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Aşağı Zaferiye Mahallesi'ndeki ilan panolarında bulunan HDP'ye ait seçim afişleri kaldırıldı. Afişlerin kaldırılmasını alkışla karşılayan kalabalık grup, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan'ın da araya girmesiyle olaysız şekilde dağıldı.

Seçim otobüsü de tepki çekmişti

Geçtiğimiz haftalarda da, seçim çalışmaları kapsamında Keşan'a seçim aracı ile gelen HDP'lilere tepki gösterilmiş ve tepkiler sonrasında HDP'liler, seçim aracı ilçeden ayrılmıştı.

İlker GÜREL

“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı” ---\\\

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; Ramazan Bayramı’nda herhangi bir hareketliliğin yaşanmadığını ve esnafın borçlarını ödemekte zorlandığını söyledi.

“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı”

Ramazan Bayramı’nda, istenen hareketliliğin yaşanmadığını belirten Erkan, “Esnaf açısından ekonomik bir hareketlilik olmadı. Esnafın işleri her geçen gün kötüye gidiyor. İşlerin kötüye gitmesi nedeniyle, borçlarını ödemekte zorlanılıyor. Emeklilere verilen bin TL’lik bayram parası piyasaya çok fazla bir yansıması olmadı. Ekonomi genel itibariyle bozuk. Her yıl, bir önceki yılı aratır durumda.” dedi.

“Esnafın ayağa kaldırılması gerekiyor”

“Seçimlere az bir zaman kaldı. Seçimlerden sonraki süreçte, esnaflar olarak beklentiniz nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Hüseyin Erkan, şunları söyledi: “Sicil affının yeniden düzenlenip, çıkartılması gerekiyor. Banka faizlerinin daha uygun seviyeye getirilmeli ya da sıfır faizli krediler vererek, esnafın ayağa kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde gelecek süreç içerisinde esnaf bulamayacaklar. Bundan ötürü de, devletin esnafın yanında olması gerekiyor.”

“Esnaf, borçlarını ödemekte zorlanıyor”

Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Esnaf, borçlarını ödemekte zorlanıyor. Borcunu ödemeyen birçok esnaf, icralık duruma düşüyor. Açılan icra dosyalarında bazı esnafların, birden fazla icra dosyasının olduğunu görüyoruz. Bu kötü gidişat devam ettiği sürece, icralık olanların sayısı artar. Ayrıca, kepenk kapatanların sayısı da, her geçen gün artıyor. Esnafın, işyerini kapatmaması için devletin gerekli desteklemeleri yapması gerekiyor. Umarız, seçimlerden sonraki süreç, esnaf açısından iyi olur.”

(Deniz ÇİL)

Kılıçaslan: “Günübirlikçiler çevreyi yine kirletti” ----\

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Abbas Kılıçaslan, yaptığı açıklamada, günübirlikçiler tarafından Erikli’de kumsal ve kaldırımların yine işgal edildiğini belirtirken; yeni bir arıtmanın yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

“Günübirlikçiler, Erikli’de

ortalığı yine kirletip gittiler”

Ramazan Bayramı’nda, Erikli’ye gelen günübirlikçiler tarafından her yıl yaşanan sıkıntıların yeniden yaşandığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Kılıçaslan, “Günübirlikçiler, Erikli’de ortalığı her zaman olduğu gibi yine kirletip gittiler. Bazı yerlerde, çöplerini konteynırlara atacaklarına sağa sola attıklarını görüyoruz. Herkes çöpünü konteynırlara atmış olsaydı hem çevre kirlenmezdi hem de görüntü kirliliği oluşmazdı. Kooperatif olarak, biz yine bu çöpleri topladık. Şuanda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.” dedi.

“Kumsala çadırlar kuruldu ve

kaldırımların üzeri işgal edildi”

Abbas Kılıçaslan, sözlerine şöyle devam etti: “Günübirlikçiler, çevre kirliliği yarattığı gibi kumsala çadır kurdular ve kaldırımların üzerini işgal ettiler. Kısacası, tatil için bölgeye gelen insanlar yaşanan durumdan rahatsızlık duydular. Günübirlikçiler, denizimizi de kirletiyorlar. Ama bunların bölge esnafına ya da kooperatifi hiçbir katkısı olmamıştır. Bu en büyük sıkıntılarımızın başında geliyor. Günübirlikçi sorunun artık, çözüme kavuşturulması gerekiyor. Günübirlikçilerin bölgeye gelişini engelleme gibi bir şansımız yok. Jandarma ve zabıta ekipleri birlikte, hareket ederek, düzeni oluşturması gerekiyor. Daha önce, Kaymakamlık, başsavcılık, belediye ve jandarma ile ilgili kurumlarla birlikte oturup belli kararlar aldık. Ancak, alınan kararların uygulamasına geçilmedi. Uygulamaya inşallah kısa sürede geçilir ve sorunlarımız az da olsa çözüme kavuşur.”

“Yeni bir arıtmanın yapılması şart”

“Peki, Erikli’de bunun dışında herhangi bir sıkıntı yaşandı mı?” şeklindeki soruya cevap veren Kılıçaslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bayramın ikinci günü elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle, 3 saat boyunca su sıkıntısı yaşandı. Kuyulardan çektiğimiz suyu Erikli’ye verdiğimiz için elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle, su vermedik. Bunun yanı sıra; arıtmamızda bu bayramda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ama yeni bir arıtmanın yapılması şarttır. Çünkü mevcut arıtma artık, Erikli’ye yeterli değil.

Belediyemiz, Mecidiye’de arıtma için yer tahsisi için başvurmuştu. Başvurunun olumlu şekilde sonuçlanmasını bekliyoruz.”

(Deniz ÇİL)

- Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı ile tüm bölgeyi analiz ediyor ---\

Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı'nın deneyimli personeli ile sadece Keşan değil, tüm bölgeye analiz anlamında hizmet veriyor.

Bölge üreticilerinden gelen, toprak, bitki ve sulama suyu analizi taleplerini karşılamasının yanı sıra, ürün laboratuarı ile ürünlerin de analizini gerçekleştiren Keşan Ticaret Borsası Toprak Analiz Laboratuarı'nın deneyimli kadro ekibinden biri olan Toprak Laboratuar sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, bölgede hasatı başlayan kanola, arpa ve buğdayın da kalite parametrelerinin ürün laboratuarında, Ürün Laboratuar Sorumlusu Özlem Ulusoy tarafından kanolada; nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı, arpada; nem, hektolitre ağırlığı, protein, nişasta ve selüloz, buğdayda; nem, hektolitre ağırlığı, gluten indeks, sedim, geçikmeli sedim, protein, nişasta ve selüloz analizleri yapılarak üreticilerin ürünlerinin değerlerini öğrenmesini sağladıklarını söyledi. Böylece, ürünlerin kalite oranına göre gerçek değerinde satılmasına yardımcı olduklarını dile getiren Aktaş, hasat zamanı gelen ürünlerden; ayçiçeğinde; nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı analizleri, çeltikte; nem, hektolitre ağırlığı, randıman ve kırık tane analizleri, badem ve cevizde; nem ve hektolitre ağırlığı analizleri yapıldığı bilgisini de verdi.

İlker GÜREL

463 kişinin daha işe alınacağı TYP başvuruları başladı --\

Keşan, İpsala ve Enez'i kapsayan TYP (Toplum Yararına Program) projesi kapsamında, daha önce alınan 377 işçiye ek olarak, 463 işçi alımı için başvurular dün başladı.

İŞKUR'un Türkiye genelinde işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde uyguladığı TYP projesi kapsamında, Keşan, İpsala ve Enez bölgelerini kapsayan TYP başvuruları dün itibarıyla başladı. İŞKUR Edirne Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren, Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürlüğü'ne yapılan başvurular sonrasında yapılacak değerlendirmelerde, 463 kişi geçici olarak, çeşitli kurumlarda işe alınacak.

Enez Belediye Başkanlığı'na 100 işçi alınacak

Buna göre TYP projesi kapsamında kontenjanlar şu şekilde; Enez Belediye Başkanlığı 100 kişi, İpsala Belediye Başkanlığı 90 kişi, Yenikarpuzlu Belediye Başkanlığı 35 kişi, Beyendik Belediye Başkanlığı 10 kişi, Keşan Orman İşletme Müdürlüğü 35 kişi, Enez İşletme Şefliği'ne de 15, İpsala İlçe Müftülüğü 10 kişi, Enez Köylere Hizmet Götürme Birliği 20 kişi, İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliği 10 kişi, Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği 50 kişi, Keşan Devlet Hastanesi 40 kişi, İpsala Devlet Hastanesi 20 kişi, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 10, Keşan İlçe Müftülüğü 15, Gıda Tarıma ve Hayvancılık Keşan İlçe Müdürlüğü 1 kişi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü 2 kişi.

16 Temmuz'da iş başı yapılacak

Toplamda 463 kişinin işe alınacağı TYP projesi kapsamında, başvuruların 22 Haziran 2018 tarihine kadar devam edeceği öğrenilirken, 463 kişi, 16 Temmuz 2018 tarihinde işe başlayacak. İş bitiş tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Bilindiği gibi bir süre önce yine Keşan, Enez ve İpsala bölgelerinde 377 işçi, TYP projesi kapsamında 6 ay süreli olarak işe alınmıştı.

İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar