Son Dakika
Keşan’ın kurtuluşunun 97. yıldönümü coşkuyla kutlandıKurtuluş Caddesi Alışveriş Günleri etkinliğinin 8’incisi gerçekleştirildi“Artı Çarşı, Keşan’a vizyon katacak” -Keşanspor Store hizmete açıldıAyaz: “Trakya’nın en büyük sorunu çevredir”Jandarma bir TIR dolusu göçmen yakaladıCHP’de, Büyük Cami’de kazanan Beyaz Liste oldu“Keşan, engellilerin yaşayabileceği bir kent haline dönüştürülmeli”SARDOS, Longoz'da ayak izlerini bıraktı100 adet saman balyası yandı
Keşan ile ilgili projeler hakkında bilgiler veren Aksal muhalefet milletvekillerini eleştirdi: "Maalesef, muhalefet vekillerimiz sadece soru önergeleri vermenin dışında başka bir işi takip etmiyorlar"

Keşan ile ilgili projeler hakkında bilgiler veren Aksal muhalefet milletvekillerini eleştirdi: "Maalesef, muhalefet vekillerimiz sadece soru önergeleri vermenin dışında başka bir işi takip etmiyorlar"

AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, dün düzenlediği basın toplantısında, ülke gündemine dair açıklamalarda bulunup, Keşan ile ilgili projeler hakkında da bilgiler verirken, Edirne'nin muhalefet milletvekillerinin soru önergesi vermekten başka bir işi takip etmediklerini söyledi.

Saat 11.30 sıralarında, AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasında başlayan basın toplantısına; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal'ın yanı sıra, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Edirne İl Genel Meclisi'nin AK Partili Üyesi İsmail Keleş ile bazı partililer de katıldı. Toplantının başında söz alan Gürcan Kılınç, basın camiasının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, "Keşan’ımız için projelerimiz devam etmekte. Sayın Vekilimiz Fatma Aksal öncülüğünde, Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu birlikteliğinde, Keşan için gelişmeler devam ediyor. Projelerimiz devam ediyor. İleriki günlerde bunları daha güzel bir şekilde halkımıza ve basınımıza açıklayacağız. Geldiğiniz için teşekkür ederiz." dedi.

Helvacıoğlu: "Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili önemli gelişmeler var"

Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, görevindeki 6 aylık süreçte, Fatma Aksal önderliğinde, Gürcan Kılınç'ın da katılımıyla, bakanlıklar, genel müdürlükleri ziyaretlerde bulunduklarını belirten Helvacıoğlu, "Ziyaretlerimizde çok yararlı işlere imza attık. Kunduracılar Çarşımız'daki çalışmalar, hibe kapsamında gerçekleşiyor. Yine kültür ve sanat merkezimiz, Turizm Bakanlığımızla, şu anda proje hazırlama aşamasındayız. Belediyeler Birliğimizin hibe ettiği çöp kamyonu şu anda çalışıyor. Bu arada çöp yıkama konteynır makinemiz, ihale aşamasında. O da Çevre ve Şehircilik Bakanımızın müsaadeleri ile bize hibe olarak kazandırıldı. 200 konteynır ile ilgili hibeyi, Sayın Bakanımız ve Sayın Vekilimizin önderliğinde Edirne bölgesindeki belediye başkanları olarak yapmış olduğumuz ziyarette kazandırdık. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili önemli gelişmeler var. Yakında siz değerli basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaşacağız. Bu konuda ciddi ilerlemelerimiz oldu. ‘Keşan Belediyesi olarak bölgemizde gücümüzü 2020’de hissettireceğiz’ demiştik. 2020’de hükümetimizin gücünü hissetmeye başlayacağız. 2019 yılında enerjimizi verdik. Çok iyi giden çalışmalarımız var. Kamuoyundan takdir alarak devam ettiriyoruz. Mahcup olmayacağız. ‘yaparsa Ak Parti yapar’ kavramının sorumluluğu ile hareket ediyoruz. Cumhur İttifakı hiçbir şekilde mahcup olmayacak, yoluna devam edecek. ‘Durmak yok yola devam’ diyorum." diye konuştu.

Aksal: "Eğer terk etmezlerse biz yarın akşam itibariyle operasyonlara kaldığımız yerden devam edeceğiz"

Toplantının devamında söz alan Fatma Aksal, ilk olarak, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutladı Sözlerinin devamında, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulunarak başlayan Aksal, "Hepimiz operasyonu çok yakından takip ediyoruz. Bilindiği gibi operasyona 9 Ekim günü saat 16.00’da başladık. Biz bunu her zaman söyledik; ülkemizin güvenliğini tehlikeye sokan hiç kimseye müsaade etmeyeceğiz. Nihayet operasyon kararını vererek Suriye’ye girdik. Orada 32 km derinliğinde 444 km uzunluğunda tüm sınır bölgemizde bir güvenlik şeridi oluşturacağız ve o bölgeden, PKK, YPG, PYD, teröristlerinin taciz atışlarını, saldırılarını sonlandıracağız. Öncelikle hedefimiz ülke güvenliği. Ama biliyorsunuz Türkiye’de yaklaşık olarak 3.5 milyonun üzerinde Suriyeli var. Bu insanlar kendi ülkelerinde güvende olamadıkları için, Türkiye’ye geldiler. Allah hiç kimseyi vatansız bırakmasın. Onların da çok büyük bir kısmı geri gitmek istiyorlar. Burada karşımızda bir terör örgütü var. Biz bir ordu ile savaşmıyoruz. Karşımızda bir ülke yok. Onun için ABD ile bir anlaşma yaptık. Yaptığımız anlaşma ile oradaki operasyona 5 günlük ara verdik. Yarın (bugün) bu 5 gün doluyor. Bize bu anlaşmada verilen söz, oradaki terör örgütleri, PKK, YPG, PYD vs. adı ne olursa olsun, hepsi silahlarını da alıp güvenli bölgeyi terk edecekler. Bizim istediğimiz budur. Eğer güvenli bölgeyi terk ederlerse ne ala; eğer terk etmezlerse biz yarın akşam itibariyle operasyonlara kaldığımız yerden devam edeceğiz. O bölgeyi temizleme konusunda kararlıyız. Bu kararımızdan bizi hiç kimse vazgeçiremez. Bizim derdimiz kimseyi öldürmek değil. Tam tersine bizim derdimiz, insanı yaşatmak. Bir tane evladımızın burnu kanasın istemeyiz. Onun için inşallah verdikleri sözü tutarlar ve bölgeyi terk ederler. Orada 'Kürt Devleti' adı altında, İsrail’in 'Büyük İsrail' yaratma projesidir. Bugün İsrail gazetelerine baktığınızda İsrail’in en önde gelen gazetelerinin atığı manşet şudur; ‘6 yıllık emek 6 günde heba oldu’. İnşallah dediğim gibi verdikleri sözü tutarlar ve bölgeyi terk ederler, biz de orada işimize gücümüze bakarız. Ama terk etmezlerse kendileri bilirler, biz operasyonlara devam edeceğiz. Bize gelen raporlara göre bölge teröristlerce terk ediliyor. Aldığımız bilgiler iyi yönde. İnşallah bu tamamlanır. Birinci gündem maddemiz budur." diye konuştu.

"Bazen yeni birilerini aramıza katmak gerekebiliyor"

İkinci gündem maddesinin ise bölge gündemi olduğunu dile getiren Fatma Aksal, geçen hafta AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ve Teşkilat Başkan Yardımcısı, Elazığ Milletvekili Metin Bulut'un, Keşan ve Havsa’yı ziyaret ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi; "Hem AK Parti’nin aldığı belediyelere hayırlı olsun ziyareti, hem de yakın zamanda başlayacak olan kongre süreci ile ilgilidir. Ben, ziyaret günü Sosyal Politikalar Başkanlığı'nda bir birim toplantım olduğu için kendisine eşlik edemedim ama istişare halindeyiz. İnşallah en yakın zamanda daha uzun bir program vesilesi ile bölgemize gelecektir. Ben kongre sürecimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizim derdimiz hiç kimseyi dışarıda bırakmak değil. Bizim bir kişiyi bile kaybedecek lüksümüz yok. Ama bazen bazı arkadaşlarımız, kendileri müsaade istiyorlar. Bazen yeni birilerini aramıza katmak gerekebiliyor. İnşallah önümüzdeki sürecin hayırlı olmasını diliyorum. Bölgemize gelince Edirne için de mücadele etmemiz gerekiyor. Ne kadar çok işlerinizi Ankara’da takip ediyorsanız o kadar çok bölgeye yatırım geliyor. Edirne’nin 4 tane vekili vardı. 1'i maalesef ki rahmetli oldu. Geriye kalan 3 vekilim ile birlikte mücadele etmeyi ben de isterim. Ancak maalesef bir bakıyoruz, muhalefet vekillerimiz sadece soru önergeleri vermenin dışında başka bir tane işi takip etmiyorlar. Muhalefet vekillerinin de Ankara’da yapacağı çok iş vardır. Bundan emin olabilirsiniz. Ben aday olduğum gün, 'eğer milletvekilliği sürecinde 2 şeyi başarırsam kendimi başarılı sayacağım' demiştim. Bunlardan bir tanesi hızlı trendir. Bildiğiniz gibi Edirne’de hızlı trenin temelini attık. Hızlı tren Edirne’yi dünyaya bağlayacaktır. Sadece İstanbul’a Ankara’ya değil. Bu proje, bir ucu Londra’ya, bir ucu Çin’e uzanan projenin parçasıdır. İnşallah ek kısa zamanda bu proje tamamlanacaktır. İkinci proje de Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesidir. Bu proje sadece Keşan’ın projesi değildir. Bu proje tüm Trakya’nın projesidir. Gıda OSB’de Mustafa Helvacıoğlu başkanımın dediği gibi ilerlemesi gerektiği gibi ilerliyor. İnşallah orada yakında ortaklık imzalanacak, Sanayi Bakanlığı'na geçecek. Sanayi Bakanlığı'na geçtiğinde de alt yapı çalışmalarına ve arsa tahsislerine başlayacağız. Edirne’de 3 ilçede AK Parti belediyemiz var. Bu demek değildir ki biz diğer belediyelere destek vermeyeceğiz. Ama sizler de takdir edersiniz ki Türkiye'de 'Ak Belediyecilik' bir marka olmuştur. Yaptığı hizmetler ortadadır. Bugün Ak Partili belediyelerin olduğu illere bakarsanız geldiği noktayı görürsünüz. İnşallah biz de Keşan’da, Havsa’da, Lalapaşa’da da göstereceğiz. İki başkanımız da, İl Genel Meclisi Üyemiz de gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Ben kendilerine seçim sürecinde de söz vermiştim. Sadece başkanlarıma değil bütün Keşanlılara, söz vermiştim. Gelin siyasi düşüncelerimizi bir kenara koyalım, hizmetin gelmesi için gece gündüz mücadele edelim."

"Doktor açığı bizim için de çok önemli"

Aksal, toplantını devamında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Keşan Devlet Hastanesi'nin doktor açığı ile ilgili soruyu cevaplayan Fatma Aksal, "Doktor sayısı olarak şanslı yerlerden birisiyiz. Uşak ilinde göğüs hastalıkları uzmanı olmadığını duyduk. Doktor açığı bizim için de çok önemli. Doktor konusuna öncelik veriyoruz. İnsanlar kalp krizi geçiriyorlar, Tekirdağ’a ve Edirne’ye sevk ediliyor. Bu bizim için büyük bir eksiklik ve hastanemiz için gerekli çabayı gösteriyoruz. Doktor sayımızı artırmak istiyoruz. Ayrıca, hastanenin bahçesinde bulunan kreş için yaklaşık 50 tane çocuğa ihtiyaç vardı. Fakat hastane bu sayıyı sağlayamadı. Belediye de birlikte yapmayı teklif etti ve umarız belediye ile birlikte o sayıyı sağlayacağız. Sayıyı tamamlamadan projeyi gerçekleştiremiyoruz." dedi.

"Keşan’da bir huzurevi olsun istiyoruz ama bakanlığın desteği ile rakamlara bakınca Ankara’ya çok güçlü gidemiyoruz"

Keşan'a yapılması planlanan Huzurevi'nde son durumu da aktaran Aksal, "Huzurevi yapılıp yapılmayacağına karar verilirken, bakanlık ildeki ihtiyaç sayısına bakıyor. Şu an Edirne ve Uzunköprü’de mevcut huzurevimiz var. Uzunköprü’de ikincisini açıyoruz. Edirne’deki huzur evini açtığımız zaman Edirne’deki ihtiyacın üzerindeki bir kapasiteye sahip olacağız. Keşan’da bir huzurevi olsun istiyoruz ama bakanlığın desteği ile rakamlara bakınca Ankara’ya çok güçlü gidemiyoruz. Uzunköprü’deki ikinci huzur evi faaliyete girdiğinde Edirne’de ihtiyaç gözükmeyecek. Keşan’da huzurevi öncelikli bir proje değildir." diye konuştu.

"Bir yandan insanlar kiralamalara karşı ama bir yandan da herkes hizmet istiyor"

Saros Körfezi'ndeki sahillerden bazı noktaların kiralanacak olmasıyla ilgili soru üzerine Fatma Aksal şunları söyledi; "Bir yandan insanlar kiralamalara karşı ama bir yandan da herkes hizmet istiyor. Sahili dolaştım. Yayla Liman arkasındaki vatandaşlar hizmet istiyor. Çöpten rahatsız oluyorlar. Ama ‘temiz bir alanda denize girebilmek için 5 lira verirseniz temiz olur’ dediğimizde ‘neden para verelim?’ diyor. Bir hizmet alacaksanız bir karşılığı olacak değil mi? İnsanlar bütün gün denize giriyor, doğal olarak pisliği de bırakıyor. Birisi bizim arkamızdan temizleyecekse, bedeli olması gerekir. Doğru insanlar doğru şekilde işletecekse, ben özelleştirmeye çok da karşı değilim. Sonuçta mülkiyetini vermiyoruz."  

"Her gün kocaman gemiler girecek gibi algılanıyor"

Devlet Hastanesi eski binasının bir bölümünün kullanıldığını, ihtiyaca göre başka bölümlerin de bu binaya taşınabileceğini belirten Aksal, Sazlıdere'ye yapılması planlanan FSRU Liman Projesi ile ilgili yapılan açıklamaları şöyle değerlendirdi; "Sazlıdere’deki durum inanılmaz bir duruma geldi. ‘Körfezimiz bitti gitti’ gibi inanılmaz abartıldı. Bu konuya çok fazla da girmek istemiyorum. Ben bu konuyu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımızla görüştüm. Bakanımız, ‘Sayın Vekilim biz oraya acil durum için acil bir yedek depo yapıyoruz’ dedi. Bizim gayet yeterli doğalgaz stoklama alanlarımız var. Ülkemizin 6 ay yetecek kadar yeterli doğalgaz stoğumuz var. Tuz Gölü'nün altını tamamen doğalgaz depolama alanı haline getirdik. Marmara Ereğlisi'nin alt yapısını hazırladık. Herhangi bir deprem gibi acil durumda, Marmara Ereğlisi'nden gaz akışımız kesilirse kullanmak için hazırlamak istiyoruz. Allah göstermesin bir acil durumda gemileri oraya getirip bölgemizi gazsız bırakmayacağız. Her gün kocaman gemiler girecek gibi algılanıyor. Ben de bir ağaç bile kesilsin istemiyoruz. Trakya ülkenin en çok doğal gaz tüketen bölgesidir. Evet, orada bir liman yapacağız ama ihtiyaç olmadığı sürece kullanmayacağız. Ama bunu anlatmaktan yoruldum. Ne yaparsak yapalım, birileri istemiyor. Doğa bizim için kıymetli ama bunu yapmamız lazım. Hepimiz arabaya biniyoruz. Ama çevreye zarar veriyor mu diye düşünmüyoruz. Bu projeyi inşallah çevreye en az zarar verecek şekilde yapacağız."

Helvacıoğlu: "Havalar iyiyken taşınmaları daha doğru olur diye düşünüyoruz"

Yakın zamanda yapım çalışmalarına başlanması beklenen pazaryeri projesi ile ilgili olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasının taşınma süreciyle ilgili soruyu ise Mustafa Helvacıoğlu cevapladı. Helvacıoğlu, “Belediyenin çizgisinde yürüyoruz, vekilim Ankara kanadında destek olacak. Yazışmalarımızı yaptık. Önümüzdeki hafta bir Ankara programımız var. Birkaç konu daha var. Pazaryeri projesi ile birlikte yürütüldüğü için de proje doğal olarak gecikti. İller bankasından destek isteyeceğiz ve meclisimize bilgi vermek üzere harekete geçeceğiz. Yıkım süresi doluyor farkındayız. Havalar iyiyken taşınmaları daha doğru olur diye düşünüyoruz. Kış kıyamete kalmasını istemiyoruz. Yerler havalar iyiyken boşaltılacak." dedi.

"Köprünün zarar görmeden taşınması mümkün mü araştıracağız"

Keşan Devlet Hastanesi'nin yeni binası yolunda, daralan Ferhat Ağa Köprüsü'nde iyileştirme yapılıp-yapılmayacağı ile ilgili soruya cevap veren Aksal ve Helvacıoğlu, "Anıtlar Kurulu'na bağlanacak, ancak çok da niteliği olmayan bir köprü olduğunu biliyoruz. Keşke bir Uzunköprü gibi olsaydı da korumak için çok çalışsaydık. Kurul ile görüşüp, ne kadar tarihi değeri olduğunu soruşturacağız. Tarihi değerlerimiz çok önemli, belki bizim bakarak anlayamayacağımız bir değeri vardır. Hiçbirimiz uzmanı değiliz. Oradan ambulanslar geçiyor, Allah korusun bir tehlike olabilir. Asfalt bile atamıyoruz oraya. Bu sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız. Köprünün zarar görmeden taşınması mümkün mü araştıracağız." şeklinde konuştu.

"Elimizde sihirli bir değnek yok ancak hizmetler görülüyor"

Toplantının son bölümünde, seçimlerin üzerinden geçen 6 aylık zaman diliminde Keşan'ın durumu sorulan Fatma Aksal, sözlerini şöyle tamamladı; "Yaklaşık 30 yıldır AK Parti belediyeciliği yoktu. Projeler gerekiyor, hemen olmuyor. Bir süreç gerekiyor. Çalışmaların, projelerin hazırlanması gerekiyor. Elimizde sihirli bir değnek yok ancak hizmetler görülüyor. Halk da fark ediyor. 2020 yılına geldiğimizde hizmetlerimiz çok daha net görülecek. Prosedürler tamamlanacak, ciddi bir mücadele var. İnanın Ankara’da da ciddi bir mücadele var. 6 ay uzun bir süre değil, bunun için biraz daha sabır istiyorum."   

Yapılan açıklamaların ve soruların cevaplandırılmasının ardından, "21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü", pasta kesilerek kutlandı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan’ın kurtuluşunun 97. yıldönümü coşkuyla kutlandı

Keşan’ın düşman işgalinden kurutuluşunun 97. yıldönümü dün, düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Kurtuluş Bayramı töreni, saat 10.00’da, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile başladı.

Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından, protokol mensupları, tören tribününe geçti.

Bayram törenine; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Belediye Başkan yardımcıları Nuran Uslu, Yakup Balcı, Mustafa Altay, Mücahit Erdoğan, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, gaziler, öğretmen ve öğrenciler ile eski Keşan Kurtuluş Bayramlarını yeniden yaşamak isteyen çok sayıda vatandaş katıldı.

Helvacıoğlu: “Kahramanlarımızı rahmetle anıyoruz”

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından yapıldı.

Keşan’ın kurtuluşunun 97'inci seneyi devriyesinde, o günlerin coşkusunu hâlâ bir arada yaşıyor olunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “19 Kasım 1922 sabahı, Kurtuluş Caddesi’nde Yüzbaşı Mehmet Bey gelip Keşan’ı teslim aldı.  19 Kasım 1922 günü; cesaretin, azmin, iradenin ve kahramanlığın timsali ve tarihi belgesi olmuştur. O gün umudunu ve özgüvenini tazeleyen halkımız, varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. O tarihten bu yana Keşan, cumhuriyetimizin daimi olarak bir parçası oldu ve olmaya da devam edecek. Ordumuz, 19 Kasım 1922 tarihini bizim için sonsuza kadar bağımsız yaşayacağımız bir bayram kılmıştır. Kurtuluş Savaşı'mızın kahraman neferleri bizlere sadece bir toprak bırakmadılar. Özgürlüğümüzü, milli egemenliğimizi, demokrasiyi armağan ettiler. Son derece zorlu süreçlerin içinden sıyrılarak, dişle, tırnakla, canla ve başla, iman dolu bir heyecanla bütün dünyaya eşsiz bir kurtuluş örneği gösteren Kahramanlarımızı rahmetle anıyoruz.”

“97 yıl önce kurtuluşumuz için mücadele etmiş kahramanlarımıza borcumuz var”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece ülkemizin değil dünyanın da kaderini değiştirip ülkemizi yok olmaktan kurtarıp bugünkü sınırımızda egemenliğimizi sağladığına vurgu yapan Mustafa Helvacıoğlu, konuşmasında şunlara yer verdi: “Kenetlenip ve tek ses, tek yürek olan milletimiz tarih boyunca nasıl ki tüm karanlıkları aydınlığa kavuşturduysa o gün de yine üzerine düşeni yaptı ve yeni bir destan yazdı. 97 yıl önce kurtuluşumuz için mücadele etmiş kahramanlarımıza borcumuz var. Geçmişimizle iftihar edip onu gelecek kuşaklara taşırken aynı zamanda geleceğimizi de inşa edeceğiz. Gelişen ve çağ atlayan dünyada yerimizi en ön sıralarda almak için var gücümüzle çalışmalıyız. Her adımda Keşan’ın bugününü ve geleceğini öngören projeleri hayata geçirmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Bunun yanı sıra, çocuklarımıza yaşamaktan mutluluk duyacakları güzel bir Keşan’ı hazırlamakla mükellefiz. Keşan’ı geliştirmek ve ileriye götürmek, 19 Kasım 1922’de bize özgürlüğü getiren büyüklerimize karşı da vicdani bir sorumluluğumuzdur. Geçmişimizden aldığımız güçle, geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyoruz.”

“Kurtuluş Günü’müz kutlu olsun”

“97 yıl önce, topla tüfekle canımızı ortaya koyarak verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini bugün; ilimde, bilimde, teknikte Türk Milleti’ne yakışır şekilde vermeliyiz. Yolumuz Türkiye’min yoluna baş koyanların yoludur. Yolumuz asırlarca bu topraklarda atlarını sulayan, yurdumuzu yaşatmak için kahramanca can verenlerin yoludur. Kent müzemizden parklarımıza, yollarımızdan kaldırımlara, meydanlarımızdan sosyal hizmetlerimize, şehir estetiğinden istihdam projelerimize kadar büyük bir heyecan ile Keşan’ı 100. yıla hazırlıyoruz. ‘Geçmiş geçmişte kaldı cancağzım. Artık yeni şeyler söylemek zamanı.’ diyen Mevlana'dan esinleniyor; yeni şeyler söylemek için de hayal kuruyor, çalışıyor ve üretiyoruz. Gayemiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyetler dediği seviyenin üzerine çıkmak ve Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde yürüdüğümüz 2023 hedefi doğrultusunda geleceğin marka şehri Keşan'ı oluşturmaktır. Bunun için azmimiz, aşkımız ve kararlılığımız var. Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcut. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm kurtuluş savaşı şehitlerini, şu ana kadar verdiğimiz tüm şehitleri rahmetle anıyoruz, buradaki direnişe de önderlik eden ve emeği geçen başta Raşit Efendi olmak üzere, bu vatan için çile çeken ninelerimizin, dedelerimizin aziz hatıralarını yaşatacağız ve onlara mahcup olmayacağız. Ruhları şad olsun. Kurtuluş Günü’müz kutlu olsun.”

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından Keşan’ın kurutuluşu ile ilgili düzenlenen şiir yarışmasında dereceye girenlere ödüllerin verilmesine geçildi.

Ödül töreni…

Keşan’ın kurutuluşu ile ilgili düzenlenen şiir yarışmasında ilçe 1.si seçilen şiir, eser sahibi Yekta Baydar Ortaokulu öğrencisi Evrim Naz Bayhan tarafından okunmasıyla süren törende, şiir, resim ve kompozisyon dalındaki yarışmalarda dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

Resim yarışmasında 3. olan Anafartalar İlkokulu öğrencisi Zehra Nur Aksu, şiir yarışmasında 3. olan Özel Bahçeşehir Ortaokulu öğrencisi Şebnem Gürener ve kompozisyon yarışmasında 3. olan Keşan Anadolu Lisesi öğrencisi Baran İranlı’ya ödülleri Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; resim yarışmasında 2. olan Rasim Ergene İlkokulu öğrencisi Asya Işılay, şiir yarışmasında 2. olan Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencisi Nükhet Berrak Huni ve kompozisyon yarışmasında 2. olan Mehmet Akif Anadolu Lisesi öğrencisi Ezgi Ülkü’ye ödülleri 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz; resim yarışmasında 1. olan Özel Bahçeşehir İlkokulu öğrencisi Ada Değirmenci, şiir yarışmasında 1. olan Yekta Baydar Ortaokulu öğrencisi Evrim Naz Bayhan ve kompozisyon yarışmasında 1. olan Keşan Fen Lisesi öğrencisi İzay İrem Yavaş’a ödülleri Keşan Kaymakamı Nuri Özder tarafından verildi.

Tören, Keşan Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları ve Yenimuhacir Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Oyunları ekipleri folklor gösterilerini sunmasıyla devam etti.

Bayramın en güzel ve ilgi çekici bölümü ise tören kortej geçişi oldu.

Eski bayramları yeniden Keşanlılara yaşatan kortejde, özel, kamu kurum ve kuruluşların araçlarından halka promosyonlar dağıtıldı.

“Odalar…”

Keşan Sebze, Bakkal ve Manavlar Odası aracından halka ıspanak dağıtılırken, Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Odası'na ait kamyonetin kasasına kurulan masada oda yöneticileri temsili olarak okey oynayarak, çay içti. Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası yöneticileri ise bir çekicinin arkasında geçiş sırasında temsili olarak demir dövdü.
“Promosyon ürün dağıtımında izdiham yaşandı”

Öte yandan bir market tarafından promosyon ürünlerin dağıtımı sırasında ise, izdiham yaşandı. Bazı çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi. İzdihamın büyümesi üzerine promosyonların dağıtıldığı araçlar, belediye başkan yardımcıları, zabıta ve polis ekiplerince tören alanından uzaklaştırıldığı görüldü.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

 

 

Kurtuluş Caddesi Alışveriş Günleri etkinliğinin 8’incisi gerçekleştirildi

Kurtuluş Caddesi esnafı tarafından, bu yıl 8’incisi düzenlenen “Kurtuluş Caddesi Alışveriş Günleri” etkinliği, dün büyük bir katılım ile gerçekleştirildi.

Kurtuluş Caddesi girişinde gerçekleştirilen açılış töreni, saat 13.15 sıralarında başladı.

Törene; Kaymakam Nuri Özder, Garnizon Komutan P. Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan ilçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, siyasi parti temsilcileri, bazı resmi kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ya da temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinlikte ilk olarak, Kurtuluş Caddesi esnafı Fatma Gürses söz aldı.

Gürses: “Birlik ve beraberlik içerisinde olursak, ayakta kalırız”

Fatma Gürses şunları söyledi: “Kurtuluş Caddesi Alışveriş Günleri etkinliğimizin 8’incisini düzenliyoruz. Bizler, cadde esnafları olarak, dikkatleri caddemize çekip; Keşan’ımızın ekonomisine can verebilmek için çalışıyoruz. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak ve onlara en kaliteli ürünü ucuza verebilmeyi amaçlıyoruz. Biz, birlik ve beraberlik içerisinde olursak, ayakta kalırız. Bu etkinliği düzenlememizde yanımızda olan ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz.”

Daha sonra Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı söz aldı.

Şapçı: “Etkinliklerin bölgeye yayılması en büyük dileğimizdir”

Şapçı konuşmasında şunlara yer verdi: “Kurtuluş Caddesi Alışveriş Günleri etkinliğimizin 8’incisini gerçekleştiriyoruz. Oda olarak, görevimiz; Keşan başta olmak üzere, tüm hizmet alanımızda ticaret ve ekonomiyi geliştirmektir. Bu kapsamda; organize edilen bu etkinlik, bölgemizin ticari faaliyetini geliştirmekte ve ekonomiye de, artı değer katmaktadır. Oda olarak, her yıl olduğu gibi bu yılda, indirim günlerine destek oluyoruz. Destek olmaya devam edeceğiz. Keşan’ın açık hava alışveriş merkezi olması yolunda atılan önemli adımlarda ana aktör olmaya ve destek vermeye devam edeceğiz. Ekonomiye ve ticarete ivme kazandıran bu tür etkinliklerin bölgeye yayılması en büyük dileğimizdir. Gelenek haline gelen bu etkinlikte, esnaflarımızın bol ve bereketli günler geçirmesini diliyorum. Etkinliğin bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Kaymaz: “Birlik ve beraberlik içerisinde olunmalı”

Daha sonra söz alan Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz şunları söyledi: “Bugün, Keşan’ın kurtuluşunun yıldönümüdür. Bugün, birlik ve beraberlik içerisinde olunması gereken bir gündür. Bu birlik ve beraberliğe katkı sunan halkımıza teşekkür ederim. Etkinliği düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Etkinlikte daha sonra Mustafa Helvacıoğlu söz aldı.

Helvacıoğlu: “Binlerce konuk ve misafirimizi şehrimizde ağırlayacağız”

Helvacıoğlu da, konuşmasında şunlara yer verdi: “Bu etkinlikler; bölgemizin en önemli ticaret merkezi olan ve Trakya’nın kalbi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Keşan’ımızın ticari faaliyetlerini geliştirmekte ve ekonomiye de büyük değer katmaktadır. Bu ve benzer organizasyonlar Keşan’ın açık hava alışveriş merkezi olması yolunda atılan önemli adımlardır. Önemli diyorum, çünkü Keşan Ticaret ve Sanayi Odası dönemlerimizde yönetimlerimiz, meclislerimiz ve esnafımız ile temellerini attığımız Kurtuluş Caddesi etkinlikleri önümüzdeki süreçte hayata geçirmeyi planladığımız diğer açık hava alışveriş etkinlikleri ve festivallerine de altyapı oluşturacak. Bölge ekonomisine canlılık kazandıracak bu önemli organizasyonlara ve diğer cadde esnaflarımızdan gelecek etkinlik taleplerine de her zaman destek vermeye hazır olduğumuzun altını çizmek istiyorum. Bu kapsamda, biraz önce Keşan’a ve Keşan ekonomisine değer katan önemli bir projenin, ‘Artı Çarşı Projesi’nin de açılışını gerçekleştirdik. Yine aynı şekilde, değerli hanımlarımızın el ve ev ürünlerini hazırladığı ‘İzzeti İkram Pazarı’ bugün ilk defa vatandaşlarımız ile buluşacak. Cadde festivali kapsamındaki bu gibi etkinliklerin tüm Keşan’a yayılması en büyük dileğimiz. Asıl önemli olan ise; her yıl üzerine değer katarak devam eden ve Kurtuluş Caddesi Alışveriş günleri başta olmak üzere benzer açık hava alışveriş organizasyonlarının daha da iyisini nasıl yaparız? Bunları birlikte planlamalıyız. Tabi bir önemli konuda; bu tür etkinlikler ile tüm bölgeyi, Yunanistan’dan misafirleri ve Batı Trakya ile birlikte balkanların şehrimize gelmesini sağlarken, aynı zamanda da ürettiğimiz ürünleri Keşan dışına da satmamız gerekiyor. Cadde alışveriş günleri yapıyoruz, binlerce konuk ve misafirimizi şehrimizde ağırlayacağız. Bu aynı zamanda da turizm demek. Misafirlerimizin her biri gidip Keşan’ımızı anlatacak, sosyal medyadan paylaşacak ve bir anda on binlere ulaşacağız. Saygı değer Keşan halkı; önümüzdeki süreçte, yerel gruplarımızın sahne alarak Keşan halkı ile buluşacağı önemli organizasyonlara da imza atacağız. Değerlerimizi tanıtacağız, onları marka yapma konusunda atacağımız emin adımlardan kimsenin şüphesi olmasın. Keşan şanslı günler yaşıyor. Biz daha mükemmel bir Keşan oluşturmak istiyoruz. Tüm kriterler bize bunu gösteriyor. Muazzam tarihimiz, kültürel birikimimiz, inanılmaz ekonomik potansiyelimiz, doğamız ve insan kaynağımız var. Yakın tarihte sadece Trakya’da değil, Türkiye’de de yükselen yıldız Keşan olacak ve olması gerekiyor. Biz bunları daim kılacağız, hep birlikte Keşan’ı daha iyi noktalara getireceğiz.

Kurtuluş caddesi esnafına da etkinliğimize sahip çıktıkları için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gelecek sene gerçekleştireceğimiz, 9. Kurtuluş etkinliklerini, daha fazla güne yayarak Kurtuluş Caddemiz başta olmak üzere Keşan’ımızın tüm cadde ve sokaklarında hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Ben bu vesileyle; her yıl üstüne katarak devam ettirilen Kurtuluş Caddesi Alışveriş Günleri Etkinliğinin, öncelikle esnafımıza bol kazançlar getirmesini temenni ediyor, etkinliğe gelen vatandaşlarımızın iyi günler geçirmelerini diliyorum. Keşan’a ve tüm bölgeye hayırlı olsun.”

Özder: “Katılım her yıl artarak devam ediyor”

Daha sonra Keşan Kaymakamı Nuri Özder söz alarak, “Etkinliğin Keşan’a ve bölgeye hayırlı olmasını diliyorum. Katılım her yıl artarak devam ediyor. Etkinliğin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri daha sonra cadde esnafına hayırlı işler diledi. Daha sonra protokol üyeleri cadde üzerinde açılan “İzzetİkram Pazarı”nı ziyaret ettiler.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

 

 

 

“Artı Çarşı, Keşan’a vizyon katacak” -

Keşan Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Artı Çarşı’nın açılışı 19 Kasım Kurtuluş Bayramı törenlerinin ardından gerçekleştirildi.

Saat 12.00’de gerçekleştirilen açılışa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Keşan Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile Artı Çarşı Esnafı katıldı.

Burada ilk olarak konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu şunları söyledi: “Bugün Keşan’da yaşayan vatandaşlarımıza söz verdiğimiz insan odaklı bir yatırım projesini hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Birliktelik ruhu içerisinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, vatandaşlarımız ve siz değerli esnafımız ile birlikte Keşan’a vizyon katacak Artı Çarşı'nın açılışı için toplanmış bulunuyoruz. İnsan odaklı belediye olarak ilk olarak şehrimizde vatandaşlarımızın kullanacağı kaldırımları ve asfaltları yapmak için çalışıyoruz bunun yanında da esnafımıza değer veriyor bugün burada açtığımız artı çarşı olmak üzere Keşan’ımızdaki caddelerimizi, çarşılarımızı da modern bir görünüme kavuşturuyoruz. Modern bir açık hava çarşısı niteliğinde olan artı çarşımız ayrıca ticarete de değer katacak. Artı çarşı başta olmak üzere benzer olarak gerçekleştireceğimiz çarşı, meydan ve cadde projeleri ile beraber Keşan’ımız kıymetleniyor. Vatandaşımızın ve esnafımızın çarşımızı çok beğendiğini gözlemliyoruz. İnşallah bu ticarete de yansıyacak, esnafımızın ciroları artacak, işleri kıymetlenecek. Keşan sanatı da hak ediyor dedik ve artı çarşımızda heykellerimize de yer verdik. Keşan’ın cazibe merkezi olması için çalışmalar yapmak üzere yola çıktık. Esnafımıza da çalışmalar sırasında gösterdikleri sabır, anlayış ve destek için çok teşekkür ediyoruz. Çok şükür, bu işten de alnımızın akıyla çıktık. Artı çarşımız tamamlandı, bu aşamadan sonra en büyük iş esnafımıza düşüyor. İş yerlerimizin vitrinine, tabelasına, görselliğine özen göstermeliyiz. Hizmet seferberliği yaşadığımız bugünlerde Keşan’ın dört bir yanında devam eden çalışmalarımız ile tüm mesaimizi vatandaşlarımızın beklentilerini en üst seviyede karşılamak için harcıyoruz. Keşan’da eş zamanlı olarak süren bu çalışmalar sırasında takdir edersiniz ki sorunlar da olacak, aksaklıklar da olacak, trafik sorunu da olacak. Ama şu iyi bilinmelidir ki bu çalışmaların sonucu Keşan için hayırlı olacak. Ne diyorduk; ‘Niyet iyiyse akıbet de iyi olur.’ Daha temiz, daha yeşil, daha vizyoner, daha modern ve daha yüksek standartlarda bir Keşan’ı hep birlikte şekillendiriyoruz. Asla yorgunluğa düşmeden, her gün yeni bir heyecanla çıtayı daha yükseğe taşımaya gayret göstereceğiz. Bundan sonra Kunduracılar Çarşımız başta olmak üzere bu gibi cadde ve sokak uygulamalarımızı Keşan’ın birçok noktasında hep birlikte yapacağız. Ben bu vesile ile tüm artı çarşı esnafımız başta olmak üzere bu önemli projenin Keşan’ımıza, bölgemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, en derin sevgi ve saygılarımla her birinizi selamlıyorum.”

Helvacıoğlu’ndan sonra konuşan Keşan Kaymakamı Nuri Özder de öncelikle tüm katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bu anlamlı günde bu çarşının açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu çarşı yeni düzenlemenin ardından daha iyi olacak. Çarşının Keşan’a ve esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan duadan sonra tüm işyerlerinin önünde bulunan kurdeleler esnaflar ve protokol üyeleri tarafından kesildi.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Keşanspor Store hizmete açıldı

21 Eylül 2019 Cumartesi günü gerçekleşen Keşanspor Kongresi’nde göreve gelen Keşanspor Kulübü Başkanı Nehir Gergin ve yönetim kurulunun ilk icraatı olan Keşanspor Store 19 Kasım 2019 Salı günü düzenlenen törenle açıldı.

Şehitlik Parkı’nda düzenlenen açılış, saat 12.30’da başladı.

Açılışa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Keşan Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan İl Genel Meclis üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, Keşanspor Kulübü Başkanı Nehir Gergin ve yönetim kurulu üyeleri ile sporseverler katıldı.

Helvacıoğlu: “Keşan’ın, Real Madrid’i Keşanspor olacak”

Burada ilk olarak konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Keşanspor Keşan’ın takımıdır. Trabzon’a gidiyorsunuz Trabzonspor var, Kayseri’ye gidiyorsunuz Kayserispor var, Madrid’e gidiyorsunuz Real Madrid var. Keşan’ın da Real Madrid’i Keşanspor olacak. Her takıma eşit davranıyoruz. Nehir başkan, Keşanspor’da ağır yükün altına girdi. Kendisini bu nedenle kutluyorum. Keşanspor’un başkanı oldu, Keşanspor’un başkanını yönetimini ve yanında yer alan herkese gönülden kalben alkışlıyoruz. Sadece Keşanspor değil Keşan STK’ları ile bir araya gelirse, Kaymakamımızın, Komutanımızın, Valilimizin, milletvekillerimizin, siyasi partilerimizin, vatandaşımızın, basınımızın, halkımızın, öğrencilerimizin, okullarımızın, odalarımız ve borsalarımız bir araya gelirsek elbirliğiyle Keşan’ı marka yapmak hiç de zor değil sevgili arkadaşlar. O yüzden spordan kültüre, şehirden ticarete yeter ki şu birliğimizi beraberliğimizi bozmayalım. Birbirine kata kata üzerine koya koya Keşan 2023’te Keşan Türkiye’de örnek Trakya’da örnek olacak. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.

Gergin: “Keşanspor’u hak ettiği yerlere  hep beraber çıkaracağımıza inanıyorum”

Helvacıoğlu’ndan sonra söz alan Gergin de öncelikle açılışa katılan herkese teşekkür ederek, “Keşanspor Kulübü olarak bu çıktığımız yolda en büyük desteği Sayın Belediye Başkanımızdan aldık. Onun verdiği destekle bu yola çıktık, bu bulunduğumuz alanda da kendisinin büyük katkısı oldu. Kendisine de çok teşekkür ediyorum. Keşanspor Kulübü’nün bulunduğu şartları tekrar anlatmaya gerek yok. Bu şartlardan kurtulabilmek için Keşanlıların bizlere yapacağı katkıların çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Bu malzemeleri bir forma kaşkol olarak düşünmeyin, buradan alınacak malzemeler kulübümüze katkı sağlayacaktır. Bunu unutmayalım, açılış yapılmamasına rağmen dünden bu yana gösterilen ilgi bizleri memnun etti. Biz de bundan çok mutluyuz. Bu ilgi bizi motive ediyor, bundan daha fazlasını da yapmak istiyoruz. Keşanspor’u hak ettiği yerlere hep beraber çıkaracağımıza inanıyorum. Bir şehrin heyecanını yaşattığı en önemli alan spor alanıdır. Keşanspor şehrin kulübü şehrin takımı dedik. Kenetlendik geliyoruz diyerek yola çıktık. Bu anlamda da diğer kulüplerimiz bize destekleri oldu. Bu kulüplerimize de teşekkür ediyorum. Şehrimize ve Keşanspor’a hayırlı olsun, hepinize tekrar teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Özder: “Keşanspor Keşan’da olan her insanın gönlünde olan bir takım”

Gergin’den sonra konuşan Keşan Kaymakamı Nuri Özder de, “Keşanspor Keşan’da olan her insanın gönlünde olan bir takım. Diğer kulüplerimiz de tabi ki aynı ama gerek Keşanspor gerekse diğer kulüplerimize kurumsal desteğin yanında ilçe halkı da gerekli desteği vermesi gerekir. Şimdiye kadar bir toparlanma çalışması oldu, bu nedenle Nehir beye ve diğer yöneticilere teşekkür ediyorum. Keşanspor’a gelir getirecek bu Keşanspor Store’nin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Daha sonra açılış tüm konuklar tarafından gerçekleştirildi ve Store konuklar tarafından gezildi.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Ayaz: “Trakya’nın en büyük sorunu çevredir”

Trakya Kent Konseyleri Birliği Başkanı Yücel Ayaz, dün, Keşan’a gelerek, Kent Konseyi’ni ziyaret ederek, basın toplantısı düzenledi.

Saat 14.00 sıralarında başlayan toplantıya, Ayaz’ın yanı sıra; Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, yönetim kurulu üyesi Ali Gülmez, Keşan Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Aysena Gündoğan katıldı.

Toplantıda ilk olarak, Yücel Ayaz söz aldı. 

Ayaz: “Her türlü mücadele ve eylem birlikteliğinde kol kola yan yana olacağız”

Keşan ve Trakya olarak, oluşabilecek her sorunda birlikte kol kola olacaklarını belirten Ayaz, “Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ile Keşan’ın ve Trakya’nın sorunlarını konuşuyoruz. Keşan’ın taleplerini Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak dinliyoruz. Beraber her türlü mücadele ve eylem birlikteliğinde kol kola yan yana olacağız. Keşan halkı için ve kamu yararına olan ne varsa Kent Konseyi’nin gündemindedir. Şuan Keşan’ın bazı sorunları var ve bu sorunlar hepimizin geleceğini ilgilendiren sorunlardır. Keşan Kent Konseyi’nin bu konuda topluma öncülük etmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Çevre konularında son derece duyarlı olmak lazım. Maalesef hoyratça ve çevremize de çok duyarlı olmadan gerçekleştirilecek yatırımlarda halkımızın çok duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu çevre bize tekrar geri gelmeyebilir. Liman yapılma konusunda Kent Konseyi farkındalık yaratmış durumda ama kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağız. Ekosistemi sekteye vuran projelere halkımız için sakıncalı olabilecek yatırımlara mutlaka ciddi bir tartışmanın, çevreye vereceği zararların neler olabileceğini masaya yatırmadan bunlara izin vermeyi düşünmüyoruz. Halkımız için zararlı olabilecek hususları her zaman halkın dikkatine sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Trakya’nın en büyük sorunu çevredir”

Yücel Ayaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kent Konseyleri tabi ki sadece çevre sorunları ile ilgilenmiyor. Nedense şu zaman diliminde, her zaman karşımıza çıkan şey çevre sorunları. Trakya’nın en büyük sorunları şu aralar çevredir. Örneğin Ergene’nin kirliliği ile baş edemiyoruz. Tabii ki fabrikaların bize faydası da var. Çevreye, çocuklara, halka zarar vermeden üretimleri gerçekleştirmeleri gerekir. Soluduğumuz havanın sağlığımızı olumsuz etkilemesini istemiyoruz, içtiğimiz suların bizleri hasta etmesini istemiyoruz. Tek bir amacımız var; halkımızın sağlığı ve çocuklarımızın geleceğidir. Geleceğimizi kurtarmak için buradayız. Yapılacak yatırımlar tabi ki bizi de sevindirir ama çevreye ve çocuklara zararı olacaksa bir kez daha düşünülmesi gerektiğini ifade ediyoruz.”

Toplantıda daha sonra Hasan Karagöz söz aldı.

Karagöz: “Başaracağımıza inanıyoruz”

Keşan Kent Konseyi’nin projeleri olduğunu belirten Karagöz, şunları söyledi: “Kent Konseyi olarak ciddi projelerimiz var. Daha önce devrettiğimiz Madde Bağımlılığı Takip Danışma Merkezi projesi devam ediyor. Bu proje ile ilgili görüşmelerimiz oldu, kaymakamlıktan yer talep ettik. Diş Polikliniği olarak önceden kullanılan alanın bu proje için belediyeye tahsis edilmesi talebimizi ilettik. Engelsiz yaşam, rehabilitasyon ve huzur evi ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yer tahsisi vardı. Önceki yönetimden bununla ilgili girişimlerimizi yapmıştık. Son yeni imar planında Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na giden yolda iki parsel yer ayrıldı. 18. madde uygulamasından dolayı çalışmalar oradan başladı. Oralar temizlendikten sonra belediye meclis kararı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devredilip engelsiz yaşam, rehabilitasyon merkezi ve huzurevinin Keşan’a kazandırılmasını takip ediyoruz. Kent Konseyi’nin çağrısı ile KEDAK ve belediye işbirliği ile Keşan depreme hazır olup olmadığının üzerinde girişimlerde bulunduk. Acil toplanma alanları, deprem sonrası anında yaşam alanı kuracak biçime dönüştürülmesi çalışmaları yürütülüyor. Netleştikten sonra sokaklara, caddelere acil toplanma alanlarının tabelaları asılacak. Belediye KEDAK’a yeni kıyafet alacak, önümüzdeki günlerde birlikte bir toplantı yapacağız. Kadın Emeği Sergisi Kurtuluş Günü’nde Kurtuluş Caddesinde sergisini açtı. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. FSRU, 2 yılı doldurmak üzere, basın bize bu konuda çok yardımcı oldu, sesimizi duyurdu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Başaracağımıza inanıyoruz ve başarımız tarihe not düşecek.”

(Haber-Foto: Nilüfer ÇELİK)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar