Son Dakika
AK Parti kongresinde Belgin İba güven tazeledi“Destek ödemeleri zamanında yapılmalı”“Endişeliyiz..!!” “Damlama sulama artık, toprak altına inmeye başladı”“İmar sorunu yılan hikayesine döndü”Çakır: “Zamların raflara yansımasından sonra satışlar düştü”“Eğitimde, eşitsizlikler ortadan kaldırılmalı”- “Müzik sektörü zor günler geçiriyor”1194,50 gram uyuşturucu ve 4 bin 900 TL ele geçirildi58 adet kaçak parfüm ele geçirildi
“Keşan’da, 1-2 yıl içinde ciddi bir asfaltlama çalışması yapılacak”

“Keşan’da, 1-2 yıl içinde ciddi bir asfaltlama çalışması yapılacak”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun düzenlediği haftalık olağan basın toplantısı, dün gerçekleştirildi.

Belediye Başkan yardımcıları; Nuran Uslu, Yakup Balcı, Erhan Başaran ve birim müdürleri ile sorumluların katıldığı basın toplantısı belediye başkanlık makamında gerçekleştirildi. Toplantı, saat 10.00 sıralarında başladı.

Helvacıoğlu: “Samsun ziyaretimiz,

Keşan adına olumlu ve güzel geçti”

Basın toplantısına Samsun’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri ve burada yaptığı görüşmeleri anlatarak başlayan Başkan Helvacıoğlu, “Samsun’da çok önemli gelişmelerle karşılaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızla tanışma ve konuşma fırsatı buldum. Kendisini Keşan’a davet ettik. Burada yaptığımız çalışmalar ve Keşan ile ilgili bilgiler aktardık. TOBB’un organizasyonunda TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile toplantılara katıldık. Meclis Başkanımızla havalimanında görüşerek kendisine bilgiler aktardık. Keşan’la ilgili projeleri hızlandırmak için, sorunların çözümü konusunda hızlı adımlar atmak için dosyalarımıza birlikte Ankara’ya gideceğiz. SARDOS bisiklet grubumuzun Atamızın doğduğu evinden Selanik’ten alınan toprağı Samsun’da Valimize, Keşan TSO ile teslim ettik. Samsun ziyaretimiz, Keşan adına olumlu ve güzel geçti.” dedi.

“Saros Çalıştayı’nda, Erikli ve

Yayla’nın sorunları üzerinde duruldu”

Geçen hafta Gıda OSB ile ilgili olarak, Paşayiğit’te halkın katılımı toplantısı gerçekleştirildiğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi’nin de ortak olduğu OSB’yle ilgili çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu süreci yakından izlemeye devam edeceğiz. Ayrıca aynı gün Edirne Valimizin katılımıyla Saros Çalıştayı’nı gerçekleştirdik. Bu toplantıda en çok Erikli ve Yayla’nın sorunları üzerinde duruldu.” şeklinde konuştu.

“Gönüllü başkan danışmanlıkları oluşturduk”

Belediyede gönüllü başkan danışmanlıkları oluşturulduğuna vurgu yapan Helvacıoğlu, şunları dile getirdi: “Alanında uzman olan kişilerden seçilen 20’ye yakın başkan danışmanımız olacak. Çözüm kurullarını oluşturmak için aldığımız danışmanlarımız gönüllü olacak. Danışman olmak isteyen turizmden sanata, tarımdan ticarete, ekonomiden spora kadar her konuda danışman kadrosu oluşturduk.”

“Trafik konusunda, ilçede pilot

uygulamalar gerçekleştirilecek”

Ramazan Bayramı’na kadar trafik konusunda ilçede pilot uygulamalar da gerçekleştirileceğine işaret eden Mustafa Helvacıoğlu, “Hemşerilerimizi çalışmalarımızı dikkatle izlemeye davet ediyoruz. Öneri ve eleştirilerini bizlere iletsinler. Emniyet ve Zabıta müdürlüğümüz pilot uygulamalara önümüzdeki günlerde başlayacaklar. Rahatsızlık verebiliriz. Ama Keşan trafiğini rahatlatmamız lazım.” dedi.

Yakup Balcı…

Helvacıoğlu’ndan sonra sözü Başkan Yardımcısı Yakup Balcı aldı.

İftar çadırlarının 8 gece şehir meydanında Köy Garajı’nın hemen yanında kurulduğunu ve vatandaşlara iftar yemeği verildiğini dile getiren Balcı, “Daha sonra İzzetiye Mahallemizde ve İspat Cami Mahallesi’nde iftar verdik. 22 Mayıs 2019 Çarşamba akşamı iftarımız Paşayiğit Mahallesi’nde verilecek ve iftarlarımızı tüm mahallelerimize götürmeyi planlıyoruz. Ramazan şenliklerimiz de başladı ve Ramazan Ayı’nın sonuna kadar gösterilerini sunmaya devam edecekler.” dedi.

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, Ramazan iftarlarını vermek için hayırseverlerin de müracaatlarda bulunduğunu, onlar adına iftarlar verildiğini ifade etti ve konu hakkında Keşan Belediyesi’nden bilgi alınabileceğini anlattı.

“İhaleler gerçekleştirilecek”

Erikli Sahili’ndeki çay bahçesi ve umumi tuvaletlerin Halk Ekmek Şirketi’nden Keşan Belediyesi uhdesine alındığını bildiren Yakup Balcı, 28 Mayıs 2019 Salı günü saat 15.30’da bu yerlerin ihaleye çıkarılacağını, aynı gün Hal Binası’ndaki 4 adet buzhane ve 5 adet işyerinin de ihaleye çıkarılacağını dile getirdi. Balcı, Keşan Engelliler Parkı’nın altında bulunan tuvaletin de 28 Mayıs 2019’da ihaleye çıkacağını ve ihalelerin canlı yayınla şeffaf şekilde halka ulaştırılacağını bildirdi.

Nuran Uslu temaslarını paylaştı

Başkan Yardımcısı Nuran Uslu da Ankara’da geçen hafta içinde AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’la birlikte gerçekleştirdikleri ziyaretler hakkında bilgi verdi.

Uslu, İller Bankası’nda Keşan Belediyesi’nin kredibilitesini öğrendiklerini anlattı ve şunları söyledi: “TOKİ’ye gidip alt gelir ve sosyal konut projeleri ile ilgili görüşmelerde bulunduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidip belediyemize hibe araç verilmesi ile ilgili görüşmelerde bulunduk. Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne giderek burada Keşan’daki Karayolları Asfalt Şantiyesi’nden yararlanma konusunda Keşan Belediyesi ile protokol imzalanması konusunda görüşmeler yaptık. Devlet Malzeme Ofisi ile malzeme alımı konusunda görüştük. Belediyenin elektrik tüketimi çok olduğu için yenilenebilir enerji kayıkları konusunda görüşmeler yaptık. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda Hayvan Barınağı’na alınan hibe ödeneğin takibi ile ilgili de görüşmeler yaptık.”

“Keşan’da ciddi bir asfaltlama çalışması yapılacak”

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, önümüzdeki 1-2 yıl içinde Keşan’da ciddi bir asfaltlama çalışması yapılacağı için Karayolları ile yapılacak bu işbirliğinin çok önemli olduğunu bildirdi.

Erhan Başaran…

Toplantıda daha sonra Başkan Yardımcısı Erhan Başaran söz aldı.

Yol bakım, park ve bahçeler ile temizlik çalışmalarının son hızla devam ettiğini kaydeden Başaran, “Eski İtfaiye Binamızı yıktık ve yapılacak yeni projelerimize hazır hale getireceğiz. Yaz sezonuyla birlikte mücavir alanlarımızda da çalışmalarımıza hız verdik.” dedi.

Eski İtfaiye Binası’nın yıkıldığını, etrafındaki geçici iş yerlerinin de yıkılacağı bilgisini de paylaşan Başkan Helvacıoğlu, bu alanın yeni yapılacak projelere altyapı oluşturacağını, ilk etapta burasının geniş bir otopark olarak değerlendirileceğini söyledi.

“Birim müdürleri ve sorumluları projelerini anlattı”

Başkan yardımcılarının ardından toplantıda birim müdürleri ve sorumluları söz aldı.

Fen İşleri Müdürü Hasan Özer Tutulmaz şunları dile getirdi: “Asfalt çalışmalarımıza şehir içinde ve mücavir alanlarımızda devam ediyoruz. 10.700 m2’lik bir asfalt yol yaptık. 110 metruk binadan 35 adedini yıkarak ortadan kaldırdık.”

İmar ve Şehircilik Müdürü Güliz Uslu Ergenler ise, şunları paylaştı: “İnşaat ve ruhsat kontrollerimiz sürüyor. Asansör kontrollerimize devam ediyoruz. Kamyon ve yeni otogar yapımı konusunda fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kent Müzesi için tarihi yapısı olan Eski Devlet Hastanesi’nin tahsisini talep ettik. Ayrıca Yayla, Erikli ve Danişmet’te vatandaşımıza daha iyi hizmet üretebilmek için kumsalları belediyemizin kiralamasını düşündük ve bu konuda yazışmalar yaptık. Kaçak inşaatlarla ilgili durdurma ve ceza işlemlerimiz sürüyor. Güneş enerji paneli kurmak için yer arayışımız da var.”

Bengü Başar Arat da müdürlük çalışmalarıyla ilgili şunları ifade etti: “İdaremiz aleyhine açılan davaları müdürlüğümüz tarafından takip ediyoruz. Kira borçlarını ödemeyen vatandaşlarımıza ihbarnameler gönderiyoruz. Danışmanlık sözleşmelerini imzalamaya başladık ilerleyen günlerde de bu devam edecektir.”

Helvacıoğlu: “Ödemeyenlerin icra takipleri başlatılacak”

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, Ramazan Bayramı’ndan sonra alacak takibinin sıkılaşacağını bildirdi ve şunları söyledi: “25 milyon alacağımız var, Keşan bizden hizmet bekliyor. Ödeyen ile ödemeyen ayrılacak. Ödemeyenlerin icra takipleri başlatılacak.”

Park ve Bahçeler Birimi’nden Pelin Sençper şunları aktardı: “Bu yıl yaklaşık 400 bin adet çiçek yetiştirdik. Parklar ve bahçelerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tepe Mezarlık duvarları için görsel açıdan şehre değer katacak peyzaj çalışmaları yapacağız. Mezarlık ve yeşil alanlarda tırpan çalışmaları yapıyoruz.”

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, şunları anlattı: “Ramazan Bayramı’nda her mezarlıkta ücretsiz çiçek stantlarımız olacak. Tüm vatandaşlarımız bu stantlardan ücretsiz yararlanabilecekler.”

Fen İşleri Müdürlüğü’nden Taner Güngör de mezarlıklarla ilgili bilgi paylaştı.

Güngör, “Mezarlıklarla ilgili Alo 188 hattı çalışmalarını devam ediyoruz. Mezarlık ve defin işlemlerinin belediyede tek noktadan yapılmasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. 6 mezarlığımız var 5 aktif 1’i pasif durumda. Şehit ve gazi ile 1. derece yakınlarına mezar satış ücreti alınmıyor. Önceki dönemlerde mezarlık yeri ayırtıp da bu yeri almayan vatandaşlarımız var. Bayram sonunda bu yerleri eğer satın almazlarsa bu yerleri yeniden alım için satışa sunacağız ve tahsislerini gerçekleştireceğiz.” dedi.

Destek Hizmetleri Müdürü Savaş Serbest de toplantıda birimiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Müdürlüğümüzde satın alma birimi oluşturduk. Ve tekliflerimizi mümkün olabilen en çok sayıda esnaflarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Diğer müdürlüklerimizin alım işlemlerini biz yapıyoruz. Ulaşamadığımız esnaf varsa bize ulaşsınlar ilgili konularda bizde kendilerine teklifleri ulaştıralım. Araçların tamir ve bakımları da bizim müdürlüğümüzde yürütülüyor.”

Muhtarlık İşleri Müdürü Mücahit Erdoğan, “Keşan Belediyesi olarak Ramazan eğlenceleri ve iftarlarımızı sürdürüyoruz. Kadir Gecesi’ne özel bir programımız da olacak. Geçen hafta engellilerle ilgili etkinlikler gerçekleştirdik. Bir de önümüzde Ramazan Bayramı var. Bu bayram dolayısıyla 2. el kıyafet büromuza kıyafet bağışı bekliyoruz. Ayrıca ihtiyaç duyan vatandaşlarımız buradan kıyafetlerini ücretsiz alabilirler.” dedi.

Bu bölümde söz alan Başkan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Herkesi 2. el eşya bağışına bekliyoruz. Ayrıca geçen hafta engellilerimiz için dolu dolu bir program gerçekleştirdik. Belediyemizde onları ağırlayarak empati kurduk. 19 Mayıs ve Fener Alayı’nda üzerimize düşen ne varsa yerine getirdik.”

Yazı İşleri Müdürü Sevil Kılıç da müdürlüğüyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Meclis toplantısı ve belediye encümeni bizim sorumluluğumuzda yürütülüyor. CİMER başvurularına cevap verilmesi bizim müdürlüğümüz üzerinden yapılmakta. Köşk Düğün Salonu’nda Ramazan Ayı nedeniyle genel bir bakım çalışması yapıyoruz. 2019 yılına ait kiralamalarımız devam ediyor.  2020 yılına ait kiralama yapılmayacak burasının ihaleyle işletilmesi yapılacak. Evlendirme işlemleri de müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Geçen hafta 8 akit yapılmış 1 de evlenme izin belgesi düzenlenmiştir. Belediyeye gelen ve belediyeden giden evrakların kontrolü müdürlüğümüz tarafından sağlanmaktadır.”

“Alo 153 Şikayet ve İstek Hattı’nı kuracağız”

Söz alan ve önümüzdeki dönemde “Alo 153 Şikayet ve İstek Hattı’nı” kuracaklarına vurgu yapan Başkan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Şu an bu hat test aşamasında. Haziran Ayı’ndan itibaren daha aktifleşecek. Alo 188 Cenaze hattı çalışmalarımız da devam ediyor. Cenaze işlemleri tek noktadan alacak.”

Çevre Koruma ve Kontrol Birimi’nden Ayşegül Arslan Aydın da birimi ile ilgili şunları paylaştı: “Müdürlüğümüz kapandı ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlandık. Faaliyetlerimiz bu birim altında sürecek. Yerimiz de değişti vatandaşlarımız bize artık belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü’nün bulunduğu alandaki eski Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bulunduğu yerden ulaşabilecekler. Atık ve hafriyat toplama çalışmalarımız devam ediyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günüyle ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Konutlarımızda aşamalı olarak geri dönüşüm projesini başlatacağız. Toplantılar, eğitimler yapıp, pilot bölgeler oluşturarak bilinç oluşturacağız. Okullarda öğrenci ve öğretmenlerden geri dönüşüm komisyonları oluşturacağız. Okullardan çıkan yiyecekleri kompost gübre yapmak için projelerimizi faaliyete geçireceğiz. İlçemizde çeşitli yerlere atık getirme merkezleri kuracağız.”

Zabıta Müdürü Mustafa Altay da müdürlük çalışmalarını şöyle aktardı: “Ruhsat başvurularına devam ediyoruz. Market denetimlerine devam ediyoruz. Pazaryerleri ilgili başvuru almayı sürdürüyoruz. Bordür taşı boyalamalarına devam ediyoruz. Yaya geçitleri ve kasislerde boyama çalışmalarımıza ilerleyen günlerde başlayacak. Kent merkezindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için trafik düzenlemesi çalışmalarımız da hassasiyetle devam ediyor.”

Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen de şunları söyledi: “Bünyemizde, muhasebe, tahakkuk tahsilat, icra ve emlak servisi bulunuyor. Tüm gelir giderler birimimizde kontrol ediliyor. 4 veznemiz aktif şekilde çalışıyor. Ayrıca mobil olarak cumartesi günü tahsilat yapıyoruz. Oto Pazarı’nda da mobil tahsilat yapılıyor. Öğle arasında veznelerimiz kapanmadan vatandaşımıza hizmet veriyor. Bu ayın sonunda çevre temizlik, emlak ve ilan ve reklam vergilerinin, katı atık bertaraf ücretlerinin ödemesi 31 Mayıs 2019’da sona eriyor. Vatandaşlarımızı vergilerini ödemeye davet ediyoruz.”

Spor Tesisleri Sorumlusu Andaç Gedik de sportif faaliyetlerle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Tüm tesislerimiz yaz dönemindeki aktif sportif faaliyetlere hazır hale geldi. Tartan zemin oluşturulması ve tenis kortu oluşturulması ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Su sporlarının faaliyetlerinin artırılması konusunda çalışmalarımız sürüyor. Windsurfü Saros’da bir marka haline getirmek istiyoruz. Windsurfle ilgili ücretsiz eğitimlerimiz olacak. Cankurtaranlarımız bayramda görevleri başında olacak. Erikli’de yelken ve su sporları kulübünün yanında engelli vatandaşlarımızın denize rahat ulaşımı için bir engelli platformu kuracağız. Spor kurslarımız yaz boyunca devam edecek.”

Temizlik İşleri Müdürü Yasin Paçaman da müdürlük faaliyetleri ile ilgili şunları kaydetti: “Keşan’ın çeşitli noktalarında ve mücavir alanlarımızda yıkama ve temizlik çalışmaları yürütüyoruz. Pazarlar sonrası ortaya çıkan çöpleri düzenli olarak topluyoruz. Dal, budak, hafriyat toplama çalışmalarımız sürüyor. Mezarlıklarımızda bayram öncesi detaylı bir temizlik çalışması yapılacak.”

Bu bölümde söz alan Mustafa Helvacıoğlu, 250 adet çöp konteyner ihalesine çıkılacağını bildirdi ve Keşan Belediyesi’nde ilk defa 3. Dönem belediye başkanı olan İsmail Saraç’ın anmasının gerçekleştirildiğini söyledi.

“Keşan Belediyesi’nde, 545 personel çalışıyor”

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Murat Kabcuk da şunları söyledi: “Keşan Belediyesi’nde 142 memur, sürekli işçi kadrosunda çalışan 102, sözleşmeli personel statüsünde çalışan 14, şirket bünyesinde de 287 çalışan kişi olmak üzere toplam 545 personel çalışıyor. Maaşlarımız ödendi. İkramiyeler tahakkuk ettirildi. Sağlık raporları işlendi, disipline sevk edilen personele de uyarı cezası verildi.”

Bu bölümde söz alan Başkan Mustafa Helvacıoğlu, “Göreve geldiğimiz andan itibaren maaşları düzenli ödedik. Bundan sonra da personelimizi mağdur etmemeye çalışacağız. Personel sayısında tasarruflarımız söz konusu. Normalleşeme kadar bu devam edecek. Bu kul hakkı değildir. Kul hakkını burasını fazlasıyla dolduranlar yemiştir. Bir santral odasında 5 kişi çalışıyordu, aile şirketi gibi işleyiş vardı.  Kul hakkı değil, çalışan kardeşlerimizim emeğini korumaktır bu. İştirakler hariç 550’ye yakın personelimiz var.” dedi.

İtfaiye Müdürü Savaş Yiğit de müdürlüğüyle ilgili şunları anlattı: “Merkezde bulunan müfreze aracımız, eski itfaiye binamız yıkılsa da bu alanda görev yapmaya devam edecek. Yangın önleme ve yangın eğitim bölümleri oluşturduk. Yangın vanaları sayımızı artırıyoruz. Devlet hastanesi personeline eğitimler verdik. Orman yangınlarını önleme toplantılarına katıldık. Trafik haftasında aktif görev aldık ve yaralı kurtarma tatbikatı gerçekleştirdik. İtfaiye aracı ve ekipmanı konusunda eksiklilerimiz var. Eksiklerimizi gidermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Toplantıda son müdürlük konuşmasını Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Yıldırır yaptı.

Yıldırır, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı ilgili müdürlükte Hayvan Barınağı ile ilgili görüşmelerde bulunulduğunu belirterek, “Barınağı %40 hibe para çıkmıştı, bunun %10’u ödenmişti.  Geri kalan meblağın alınması konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Barınakta ciddi bir aşama kaydedildi. Bu barınakta bakımlar yapılacak ve hayvanlar yeniden bulundukları ortama yeniden salınacak. Halkımızdan sokak hayvanları konusunda özveri bekliyoruz. İlaçlama konusunda sorumluluk sahamızda çalışma yürütüyoruz. İlerleyen dönemde ULV ile çalışmalarımız olacak.” dedi.

Helvacıoğlu: “Ciddi gayret ve çaba sarf ediyoruz”

Toplantıyı kapatan Başkan Helvacıoğlu, toplantıya verdikleri katkı nedeniyle başkan yardımcılarına, birim sorumlularına teşekkür etti ve şunları belirtti: “Çalışmalarımızda eksikliklerimiz olabilir ama çok ciddi gayret ve çaba sarf ediyoruz. Herkes belediyeyle ilgili düşüncelerini ve öneri isteklerini bize iletsin. Bu Keşan bizim evimiz gibi bakmalıyız. Sorunları birlikte aşacağız. Katılan herkese teşekkür ediyoruz.”

(Haber Merkezi)

 

  

 

 

              

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

AK Parti kongresinde Belgin İba güven tazeledi

AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nın, 7’nci olağan kongresi dün, Mimar Sinan Spor Salonu’nda gerçekleştirdi.

Kongreye; Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, AK Parti ilçe başkanları, AK Partili ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum ve meslek örgütleri temsilcileri ve delegeler katıldı.

Coronavirüsü salgını nedeniyle, kongreye gelenler, salona maske ile kabul edildi ve girişte tek tek ateş ölçümü yapıldı.

7’nci olağan kongre, divan kurulunun seçimi ile başladı. Kongre gündeminin oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kongrenin açılış konuşması AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba tarafından gerçekleştirildi.

İba: “Edirne’mize AK Parti belediyeciliğini getireceğiz”

Katılımcıları selamlayarak, konuşmasına başlayan İba, şunları söyledi: “AK Parti, milletimize hizmet yolculuğudur. Bu yolculukta görevi devraldığımız günden itibaren milletimizin gönül rızasını kazanmak için çalışmalara başladık. 18 yıldır nice başarılara birlikte imza attık. Biz birlikte güçlüyüz. Şimdi tüm teşkilatlarımızla gece gündüz demeden çalışmamız lazım. Millete olan borcumuzu birlikte ödeyelim. 7’nci kongrelerimizde yenileniyor ve güçleniyoruz. Edirne’mize de AK Parti belediyeciliğini getireceğiz. Yeni yönetimlerimizle Edirne’mizde yolumuza daha güçlü devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı bağlandı

Belgin İba’nın konuşmasının ardından kongreye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı bağlantı gerçekleştirdi. Erdoğan, konuşmasında Edirne kongresini selamlarken; İl Başkanı İba, İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce ve İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Cambaz’ı takdim etti. Recep Tayyip Erdoğan, il kongresini tebriklerini iletti. İba da gerçekleştirdiği konuşmada Erdoğan’a teşekkür etti. Erdoğan, konuşmasında milletin AK Parti’ye hem eksikleri tamamlama, hem de geleceği inşa görevi verdiğini belirterek, “Girdiğimiz 15 genel seçimin, mahalli seçimin, cumhurbaşkanlığı seçiminin ve halk oylamasının tamamında AK Parti’yi sandıktan birinci çıkartan milletimize şükranlarımızı, demokrasi ve ekonomide yaptığımız hizmetlerle gösterdik” dedi.

Erdoğan: “Siyasette hizmet mücadelesi bir bayrak yarışı gibidir”

Cumhuriyet tarihinde yapılanların 10 katının AK Parti iktidarında yapıldığının altını çizen Erdoğan, şunları söyledi: “Milli iradenin üstünlüğüne sıkı sıkıya sahip çıktık. Milletimiz de girdiğimiz her zorlu mücadelede, 15 Temmuz’da olduğu gibi yanımızda yer alarak, bize istikamet göstererek, destek ve cesaret vererek her daim vefasını gösterdi. Bu uzun hizmet ve mücadele döneminde AK Parti’nin her kademesinde görev alan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Siyasette hizmet mücadelesi bir bayrak yarışı gibidir. Yönetimlerde yeni görev üstlenen kardeşlerim var. Bundan sonraki il kongrelerinde de aynı şekilde görev değişiklikleri mutlaka olacaktır. Görev yapmış tüm kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Meydanı asla bırakmayacağız”

AK Parti’nin 83 milyon vatandaşın tamamını kucaklayacak mücadele azmine sahip olduğuna kayıt düşen Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’yi yeniden eski kriz, kaos, baskı ve sefalet günlerine döndürmenin hesaplarını yapanlara meydanı asla bırakmayacağız. Türkiye bu günlere kolay gelmedi. 1000 yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklarda elde ettiğimiz her kazanımın gerisinde milyonların alın teri vardır. Malazgirt’ten bugüne millet olarak, mücadelesiz geçen tek bir günümüz yoktur. Aradan 1000 yıl geçse de hâlâ bize bu vatanı yakıştıramayanlar olduğunu görüyoruz. Bir asır önce milletimizi Çanakkale’de silmeye çalışanlara verdiğimiz cevabı hâlâ hazmedemeyenler olduğunu biliyoruz. Dört bir yandan işgale uğramış, ordusu ve meclisi dağıtılmış, nefes yolları tıkanmış Anadolu’da yakılan ve zafere ulaşan istiklal ateşinden canı yananların hâlâ aynı hayalin peşinde olduğunu biliyoruz. Rahmetli Menderes’in öncülüğünde geçtiğimiz, milletin değerlerine dayalı çok partili siyasi hayatla birlikte ellerinden kayıp giden tek parti faşizmine hâlâ özlem duyanlar olduğunu biliyoruz. Rahmetli Özal’ın Türkiye’yi, dünyanın itibarlı ve seçkin ülkeleri arasına sokmak için başlattığı reformları kabullenemeyenlerin, yaşadıkları savrulmaları da biliyoruz. AK Parti’nin 18 yıllık iktidarında Türkiye’yi demokrasi ve ekonomide getirdiği seviyeyi görmemek için gözlerini kapatanları da biliyoruz.”

“Milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye artık ülkenin yönetimi teslim edilemez”

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Vesayetin, terör örgütlerinin, darbecilerin oyunlarını boşa çıkartarak büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını sürdüreceğiz. Yıllarca iktidarı sandıkta değil perde gerisinde yazılan senaryolarla elde etmeye çalışanların, milli irade düşmanlığının sebebi budur. Milletten demokrasinin kurallarıyla alamadıkları yetkinin gaspla kendilerine takdimini bekleyenler hiç kusura bakmasınlar, daha çok beklerler. Bu yolu tamamen kapattık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye artık ülkenin yönetimi teslim edilemez. Milletin gönlüne girmenin yolu da onun değerleriyle barışık olmaktan, ona umut vermekten, program ve projeleriyle göz doldurmaktan geçiyor. Biz milletimizin karşısına 18 yıllık hizmet ve eserlerimizle çıkıyoruz. Bununla yetinmiyor, 2023 hedeflerimizle çıkıyoruz. Onunla da yetinmiyoruz, 2053 vizyonumuzu ve 2071 hayallerimizi konuşuyoruz.”

“Milletimiz, ilk seçimde ağır bir ders verecek”

Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yalan ve iftira üzerine kurulu anlamsız polemiklerle ülkenin vaktini ve milletin enerjisini heba edenlere elbette eyvallahımız olmayacaktır. Milletimize saygımız gereği yalanlarını ve iftiralarını ortaya sunarlarken asıl gündemimizden asla kopmayacağız. Kendi partileri içindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, ahlaksızlık skandallarıyla yüzleşmeyenlere, milletimizin ilk seçimde ağır bir ders vereceğini Cumhur İttifakı olarak bugünden görüyor ve buna inanıyoruz. Bunları kendi karanlıklarıyla baş başa bırakıyoruz. Biz, Türkiye’nin gelişmesi ve kalkınması için yeni projelerin heyecanlarını yaşamaya devam edeceğiz. 2023, Edirne serhat şehrinde bir başka yıl olacaktır.”

“Aşılanan vatandaş sayısı, 1 milyonu aştı”

Coronavirüsü salgının nedeniyle, başlatılan aşılama çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Aşılanan vatandaş sayısı, 1 milyonu aştı. Aşılama çalışmalarına kademeli olarak, tüm vatandaşlar dâhil edilecek. Coronavirüsü salgınına karşı temizlik, maske ve mesafe kuralına uyulmalı.”

Kongrede daha sonra Fatma Aksal ve Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir konuştu.

Kongrenin son bölümünde, eski Başbakan Binali Yıldırım söz aldı.

Yıldırım: “Edirne, Osmanlı’ya 88 yıl baş şehirlik yaptı”

Edirne’nin Osmanlı’ya 88 yıl baş şehirlik yaptığını belirten Yıldırım, şunları söyledi: “İstanbul'un fethinin kapıları buradan açılmış. Edirne serhat şehrimiz, Anadolu’nun Avrupa’ya açılan penceresi, vitrinidir. Avrupa’nın da Asya’ya açılan kapısıdır. Dolayısıyla Edirne’miz, tarihin her döneminde önemini muhafaza etmiş bir şehrimizdir. Tarih, kültür, verimli topraklar ve çalışkan insanlarıyla Edirne hep ülkemiz için üretmiş, ülkemizin zenginliğine zenginlik katmış bir şehrimizdir. Dolayısıyla böylesine önemli bir şehrimize hizmet etmek, burada yaşayan vatandaşlarımızı hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini güçlendirmek, daha da iyileştirmek, ilk günden bugüne hep önceliğimiz oldu. Onun için Edirne’de, iktidarda olduğumuz 2003 yılından bugüne kadar bölünmüş yol miktarını 70 kilometreden 264 kilometreye çıkardık. Bu da tam 4 kat artış demektir. Sıcak asfalt miktarını da 267 kilometreden 587 kilometreye çıkardık. O da 2 kattan fazla artışı gösteriyor. Edirne’yi Tekirdağ’a, Kırklareli’ne, Çanakkale’ye bölünmüş yollarla bağladık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik; Türkiye’nin doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini birbirine kardeş yaptık.”

“252 vatandaşımızı şehit verdik”

15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi hakkında konuşan Binali Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “15 Temmuz yaşadık, kalkışma yaşadık. O gece 252 vatandaşımızı şehit verdik. 2 binden fazla vatandaşımız gazi oldu. Ama o gece ay yıldızlı bayrak inmedi, ezanlar dinmedi, alçaklar hak ettikleri cezayı buldu. AK Parti iktidara geldiğinde doğan yavrularımız bugün 18 yaşında. 18 yaş seçme ve seçilme yaşıdır. Gençlere güvenen bir parti olduğumuz için seçme ve seçilme yaşını 18’e indirdik. Bize hep dediler ki, gençler o yaşta nasıl seçecekler, nasıl seçilecekler? Biz, onlara 15 Temmuz’da gençlerin verdiği cevabı verdik. Bu ülkenin gençleri, bu ülkenin bugününün de yarınının da teminatıdır. Cumhurbaşkanımız o gece milletimizi meydanlara davet ettiğinde, meydanları dolduranlar en önce gençlerdi, kadınlardı ve bu davaya gönül veren kardeşlerimizdi.”

“Sistemin değişmesini de hararetle en fazla isteyenlerden birisiyim”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili eleştiriler hakkında konuşan Yıldırım, “Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili çok şey söyleniyor. Ne söylüyorsunuz diye sorduğumuzda ortada bir şey yok. Alternatifiniz ne, içeriğiniz ne? Nasıl bir model öneriyorsunuz? Millet karar vermiş, yüzde 52 destek vermiş. Neden? Bir daha vesayet olmasın, milletin iradesi doğrudan sandıkta tecelli etsin ve seçimden seçime millet iradesini yeniden ifade etsin. Sistem eğer böyle olmasaydı, bu pandemi döneminde bu kadar hızlı kararlar alınabilir miydi? Memleketin sorunlarına bu kadar hızlı çözümler üretebilir miydik? Bunu yaşayan bilir. Ben parlamenter sistemin son başbakanıyım. Sistemin değişmesini de hararetle en fazla isteyenlerden birisiyim. O zaman da ifade ettim. Bu sistem babayla oğlu birbirine düşürür. Çünkü darbelerin arkasında kurgulanan anayasalarla maalesef millet iradesi seçilmişlere ancak kısmen verilmiş. Diğeri hiç millete hesap vermeyen, milletin önüne gitmeyen bir takım vesayet odaklarının elinde kalmış. İşte sistem değişikliği, doğrudan demokrasiyi işleten ve milli iradeyi de doğrudan ülkeyi yöneteceklere, mecliste yasama görevi yapacak vekillere veriyor” şeklinde konuştu.

“Seçimler, 2023 yılında yapılacak”

Seçimlerin 2023 yılında yapılacağını altını çizen Binali Yıldırım, şunları söyledi: “Yeni sistemin 2’nci seçimi, Cumhurbaşkanlığı’nın halk tarafından seçiminin 3’üncü seçimi olacak. Cumhurbaşkanımız 2014’te de halkın doğrudan oylarıyla seçildi. Dolayısıyla sisteme kusur bulmak yerine, milletin kararına saygı duymak siyasi partilerin yapması gereken en önemli şeydir. Muhalefet partileri, diğer ittifak; siz memleketin sorunlarına, memleket içi yapacağınız işlere dair vatandaşlarımıza fikirlerinizi paylaşmak için mesai harcamanız gerekirken neden takılıp sistemle uğraşıyorsunuz? Sistemin kararını veren millettir. Eğer sistemle ilgili tekrar bir karar değişikliği olacaksa, onu da yine millet verir.”

“En gelişmiş ülkeler bile yarım gram olan mikropla dize geldi”

Coronavirüsü salgınıyla ilgili konuşan Yıldırım, “Dünyada en gelişmiş ülkeler bile yarım gram olan şu mikropla dize geldi. Virüsle başa çıkamadılar. Amerika’nın ve Avrupa’nın yerle bir oldu. Bizim şehir hastanelerimizi acımasızca eleştirenlerin, Cumhurbaşkanımızın, AK Parti iktidarının vizyonunda ne kadar uzak olduklarını yine bu pandemi döneminde gördük. Bu hastaneler hayat kurtardı, mikropla, virüsle mücadelede bize güç kattı ve bu süreci en başarılı şekilde yöneten ülkeler arasında yerimizi aldık. Biz ne dedik? İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Bu lafla olmuyor. Osmanlı, 619 yıl bu ilkeyle ayakta kalmış ve bölgemize değil, 3 kıtaya huzur getirmiş. Yaptıklarımızla övünmek yeterli değil. Yaptıklarımız yapıldı, vatandaşımız da bundan gerekli faydayı gördü 2023 hedeflerine kilitleneceğiz.” şeklinde konuştu.

“1-2 yıl içerisinde Çerkezköy’e kadar ulaşacak”

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi olan hızlı tren hattıyla ilgili de konuşan Binali Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı: “Edirne-İstanbul Hızlı Tren Projesi, 1-2 yıl içerisinde Çerkezköy’e kadar ulaşacak. Daha sonra da Çerkezköy’den de Halkalı’ya kadar yapılacak. 18 yıl boyunca bütün kadrolarımızla beraber durmadan çalıştık, insanımızın refahını düzeltmek için çok büyük hizmetleri hayata geçirdik.”

Yıldırım’ın konuşmasının ardından AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, kendisine minyatür talika hediye etti. Binali Yıldırım, daha sonra 7’nci olağan kongreden ayrıldı. Yıldırım, kentteki programını Edirne Valiliği, ETSO ve AK Parti Edirne İl Başkanlığı ziyaretleri ile tamamladı.

Konuşmaların ardından kongrede yönetim, denetim ve bütçe raporları okunarak oy birliğiyle kabul edildi. Raporların ardından kongrede mevcut İl Başkanı Belgin İba ve yönetiminin AK Parti Edirne İl Başkanlığı’na tek liste ile aday olduğu açıklandı.

600 delege oy kullandı

AK Parti Edirne İl Başkanlığı adaylarının kongreye tanıtılmasının ardından delegelerin oy verme işlemi başlatıldı. 600 delegenin oy kullanılmasının ardından İba ve yönetimi yeniden AK Parti Edirne İl Başkanlığı’na seçildiler.

“Keşanlı 3 isim yönetimde yer alırken, Kılınç büyük kongre delegesi oldu”

Öte yandan AK Parti İl Yönetim Kurulu’nda Keşan’dan Mustafa Mercan, Hakan Çevikel ve Mecit Erol olmak üzere 3 kişi yer alırken; AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç da büyük kongre delegesi oldu.

İba başkanlığında oluşturulan yönetim kurulu ise, şöyle:

Yönetim Kurulu: Adem AyazAhmet OsmanlıAli KobakAydoğan AkıncıBirol YorulmazCandemir ÇekiçDilek Arzu DermenciEmel ÖzgerEmel ÖzgerEngin BahşiErdi ErtekEzgi YetkinerFahriye Güncel HintoğluGamze KartalGökhan BaltaGözde Emel BaytarHakan ÇevikelHalil GümüşHatice KoçaşlıHüryan HatiklerHüseyin Yıldırımİsmail Akalınİsmail YıldızMurat BüyükgözeMustafa ÇınarkökMustafa MercanMustafa OkurMümin KarayavruMümine KonukOktay TopalovaRasim ÖzgünRauf Tolga ŞenbaşSerkan YörükSevda Nur KurbanŞenol EkşiTuran GirginUğurcan İmrakUmur Ersen AyaydınYıldız YeşilkurtMecit Erol.

İl Demokrasi Hakem Kurulu: Adnan AladağTurgay SayanFaik Turgut.

İl Disiplin Kurulu: Müjdat KahveNaci ArdaAhmet ÖzgerNedim UzunKamil Tunca.

Büyük Kongre Delegeleri: Belgin İbaNergiz İnceBurak CambazÖnder ÖzcanGürcan KılınçAydoğan Akıncı.

(Haber Merkezi)

 

“Destek ödemeleri zamanında yapılmalı”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen yaptığı açıklamada; çiftçilere verilen desteklemelerin gayri safi milli hâsılanın en az %1 oranında olması gerektiğini belirtti.

“Desteklemelerde uygulanan stopaj kesintisi kaldırılmalı”

Çiftçi destek ödemeleri hakkında konuşan Şen, “Destek bütçesi tarım kanununda belirtildiği gibi gayri safi milli hâsılanın en az %1 oranında olmalıdır. Destekler ekimden önce açıklanmalı ve zamanında ödenmelidir. Desteklemelerde %2-%4 arası uygulanan stopaj kesintisi kaldırılmalıdır. Desteklerde adalet sağlanmalı küçük aile işletmelerine öncelik verilmelidir. Organik tarım ve iyi tarım uygulamalarında destekler kesintisiz olarak verilmelidir. Gençleri tarımda tutabilmek için genç çiftçilere yönelik teşvik ve destekler verilmelidir. Çeşitli nedenlerle çiftçi kayıt sistemine dâhil edilemeyen ancak tarımsal üretim yapan arazilerde tarımsal desteklerden faydalanılmalıdır. Kullanılmayan tarım alanları değerlendirilerek ithalatı azaltabilir, ülke ihtiyacımızı ve ihracat için gerekli ham maddeyi sağlayabiliriz. Temel ürünlerimiz olan patates, soğan ve domates gibi ürünlerimizde pazarlama sorunları çözülmelidir. İhracat pazarlarımızın kaybolmaması için ve iç piyasada ürün fiyatlarının üretici aleyhine gelişmemesi için portakal, soğan, limon ve patates gibi ürünlere ihracat yasakları getirilmemelidir. Tarsim sigorta primleri düşürülmeli, ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçiler tarım sigortası yaptırabilmelidir. Ayrıca, çiftçi destek ödemelerinin zamanında yapılması gerekiyor.” dedi.

“İthalat, ülke gündeminden çıkarılmalı”

İthalatın ülke gündeminden çıkarılması gerektiğine kayıt düşen Hasan Şen, sözlerine şöyle devam etti: “Acilen toplulaştırma çalışmaları tamamlanmalıdır. Verimli tarım arazileri korunmalıdır. Toprak koruma kurumlarında ziraat odaları daimi üye olmalıdır. Çiftçilerimiz ekonomik açıdan örgütlenmeli ve desteklenmelidir. Bu örgütler idari ve mali yönde güçlendirilmeli fonksiyonel ve profesyonel olmalıdır. Üretim planlaması tüm ürünlerde süratle hayata geçirilmelidir. Sözleşmeli üretim, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsaları yaygınlaştırılmalıdır. Depo kurulumu tüm bölgelerde destekleme kapsamına alınmalıdır. Ülke içi bitkisel ve hayvansal üretim teşviklerine devam edilerek besilik dana dâhil her türlü ithalatın kısa zamanda ülke gündeminden çıkarılması sağlanmalıdır. Başta peynir olmak üzere ürünlere katma değer kazandırma ve markalaştırma çalışmalarına hız verilmelidir. Tarım Bağ-Kur sigortası prim gün sayısı 2008 yılında olduğu gibi 15 güne indirilmelidir. Kadın ve genç çiftçilere pozitif ayrımcılık yapılmalı, zor şartlarda üretim yapan çiftçilere her yıl için 90 gün fiili hizmet zammı verilmelidir. Primleri ödeyemeyen bazı çiftçilerimiz çalışmaya devam ederken muafiyet belgesi alarak sigortalılıklarını durdurmaktadır. Gelirleri yükseldiğinde bu durumu belgeleyip muafiyetlerini kaldırmaktadırlar. Muafiyette geçen süreler, çiftçimizin çalışma gün sayılarına eklenmelidir.”

“Girdi maliyetleri haddinden fazla yükseldi”

Mecliste çiftçi borçlarıyla ilgili görüşmelerin olduğunu ve somut bir şeyin henüz olmadığına kayıt düşen Şen, sözlerini şöyle tamamladı: “Mecliste çiftçi borçlarıyla ilgili çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Şu ana kadar somut bir adım atılmadı. Çiftçi borçları genelde yılbaşına kadar taksitlendirme veya cezai işlemler uygulanıyordu. Bu süreçten sonra yapılacak işlemler borçların faizlerin silinmesi yönünde veya taksitlendirmesi yönünde olabilir. Yıllardır bunlar oluyor ama çiftçiye bir şey sağlamıyor. Faizlerin tamamen silinmesi lazım. Genel Başkanımızın bu konuda açıklaması olmuştu. Pandemi sürecinde çiftçiler borçlar anlamında tıkandı, girdi maliyetleri haddinden fazla yükseldi. Çiftçi şu an pek fazla harcama yapmıyor ama yarın öbür gün ilkbahar geldiğinde çiftçimiz bunları daha çok hissedecek. 2021 yılında çiftçinin gelirlerine, desteklerine hiçbir şekilde artış sağlanmadı. Çiftçi, 2021 yılında bunun acısını hissedecek.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

“Endişeliyiz..!!”

Keşan’da çiftçilik yapan Mehmet Ali Yetim, yaptığı açıklamada; çiftçinin yaşadığı sorunlar ve kuraklık hakkında değerlendirmede bulundu.

“Çiftçiler hem kuraklıktan hem de devletin destek olmamasından dert yanıyor”

Buğday ve ayçiçeği üretimi yapan Yetim, “Türkiye genelindeki on binlerce tarım emekçisi gibi bizlerde kuraklıktan nasibimizi aldık. Türkiye’de son dönemlerin en kurak yılının yaşanması en çok da tarım sektörünü olumsuz yönde etkiledi. Özellikle yağış mevsiminde yeterli yağışların olmaması çiftçilerin ürünlerini geç ekmesine, ekilen ürünlerin de filizlenmemesine neden oldu. Çiftçiler hem kuraklıktan hem de devletin destek olmamasından dert yanıyor. Yağışların beklenenden az olması meteorolojik kuraklığa, baraj göllerinin boşalması hidrolojik kuraklığa, tarım ürünlerinin zarar görmesi ise tarımsal kuraklığa yol açıyor. Sonrasında ithalat artışı, fiyatların yükselmesi ise sosyo-ekonomik kuraklığa neden oluyor.” dedi.

“Ürün kaybı ve ürünün olgunlaşma sürecinde zaman kaybı oldu”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, en son Kasım 2020 raporu yayımladığını hatırlatarak sözlerine devam eden Mehmet Ali Yetim, şunları söyledi: “Raporda, yağış rejimlerindeki azlık ve ürünlerdeki son durum değerlendiriliyor. Bu rapora göre, henüz tarımsal kuraklık yok. Ancak, çiftçiler farklı düşünüyor. Yaz kuraklığını bir şekilde elimizdeki su rezervleri ile idare etmeye çalıştık. Kış kuraklığında böyle bir durum söz konusu değil. Kış kuraklığında çok sıkıntı çekiyoruz. Buğday, yulaf gibi ürünlerin kardeşlenme sürecinde, atılan tohumların çimlenmesinde sorunlar oldu. Verim kaybı olacak. Kış ürünlerinde yağmur ihtiyacından dolayı toprak altındaki besin elementlerini alamadığından dolayı strese girdi. Ürün kaybı ve ürünün olgunlaşma sürecinde zaman kaybı oldu. Çiftçilerin bu denli ürün kaybetmesinin ekonomiye zararının olacağı gibi, tüketen insanlarda da gıda ihtiyacında sıkıntılar yaşanacak.”

“Yağış olmadığından dolayı endişeliyiz”

Bölge yağışların az olmasından dolayı bu yıl buğday ekiminin geç yapıldığına kayıt düşen Yetim, şunları söyledi: “Kuraklık var ve yağışlar yok. Hava serin. Yağışlar yakın zaman içerisinde biraz oldu. Buğdaylar yeni yeni çıkıyor. Tarlanın bazı yerleri kurudu bile. Kuraklıktan ötürü de buğdaylarda hastalık oldu. Alttan böcek yapıyor. Ayçiçeği tarlalarına da yeterli yağmur yağmadı. Yaza karşı ekeceğiz ama yağış olmadığından dolayı endişeliyiz”

“Gıda üretiminde suya çok fazla ihtiyaç var”

Çiftçilerin yaşadığı sorunlar karşısında, devletin kendilerini yalnız bıraktığının altını çizen Mehmet Ali Yetim, “Devlet destek vermediği için üretimden uzak durmaya çalışıyoruz. Gübrede ve ilaçta, fahiş artışlar oldu. Çiftçinin işi Allah’a kaldı. İnşallah bu çiftçiye yardım eli uzanır. İnsanların aç kalmaması, gıdaya erişim konusunda bir sorun olmaması için bizlere sahip çıkılması gerekiyor. En çok suyu tarım kullanıyor. Ziraat Mühendisleri Odasının verdiği bilgilere göre, dünyada tatlı suları en çok tarım kullanıyor. Türkiye'de tatlı suları yüzde 73 oranında tarım, yüzde 11 oranında da sanayi kullanıyor, evsel kullanım oranı ise yüzde 16’dır. Gıda üretiminde suya çok fazla ihtiyaç var. Türkiye’de suyun kullanımında hem bir plansızlık hem de ücretlerinde pahalılık söz konusu. Yaşanan kuraklık özellikle küçük ve orta ölçekli çiftçiyi daha fazla etkileyecek. Çiftçilerin bu pandemi ve kuraklık döneminde mutlaka destek kapsamına alınması gerekiyor. Hatta ücretsiz tarla içi sulama yaptırılması gerekir. Aksi takdirde azalan su kaynaklarıyla kendine yeten, gıda güvencesini sağlayan tarımsal üretim miktarına ulaşmak söz konusu olmayacak. Bu gidiş önümüzdeki günlerde büyük bir gıda krizi olarak karşımıza çıkacaktır.” dedi.

“Çiftçi, kuraklık şartlarında artık üretemez hale geldi”

Mehmet Ali Yetim, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de kuraklıkla ilgili çeşitli şekillerde önlem mekanizmaları kurulamadığı için artık tarım kesimi için bir afet söz konusudur. Afeti gidermek için neler yapılmalı noktasına geldik. Ürün çeşitliliğimiz bitecek. Çiftçi, kuraklık şartlarında artık üretemez hale geldi. Türkiye’de gıda tehdidi olacak. Yaşanan bu zorluklar nedeniyle kuraklıktan gelecek zararların kamu tarafından karşılanması gerekiyor. Yoksa Türkiye’de ürün çeşitliliğimiz, her şeyimiz bitecek. Yağışlar şu sıra normale dönmüş durumda. Ancak uzmanlar toprağın uzun süre susuz kalmasından dolayı asıl sıkıntının hasat döneminde yaşanacağına ve ekonomik kayıpların daha da büyük olacağına dikkat çekiyor.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“Damlama sulama artık, toprak altına inmeye başladı”

Kur Sulama yetkilisi H.Çağrı Çelik, yaşanan kuraklıkta birçok kesimin su kaynaklarını daha etkili ve faydalı şekilde kullanabilmeleri adına dile getirdiği damlama sulama modelinde toprak altına geçilmesindeki öneme dikkat çekerek, bunun da daha az su ve maliyet anlamı taşıdığını söyledi.

Çelik, özellikle son yıllarda kuraklığın ciddi anlamda konuşulmaya başlandığını ve bu konuda devletin en üst kademesinden başlanarak bilgilendirmelerde bulunulmaya başlandığının altını çizdi.

Bu konudaki en dikkat çeken vurgulamanın, damlama sulama yöntemi olduğunu dile getiren H. Çağrı Çelik, iklim değişiklikleri ve su kaynaklarındaki azalmaların, yetiştiricileri önemli ölçüde etkilediğini, buradaki çözümün de damlama sulama ile ürünlerin verim ve kalitelerini garanti altına alınabilecek olmasından geçtiğini ifade etti.

“Yapay zekaya sahip toprak altı damlama sulama yöntemi…”

Kuraklığın konuşulduğu günlerde, yetiştiricilerin suyu daha etkili kullanmak için damlama sulama yöntemine daha fazla eğildiğini, vurgulayan Çelik, “Yetiştiricilerimiz artık suyu daha etkili nasıl kullanabileceğini düşünüyor. Dolayısıyla, biz de yetiştiricilerimizin suyu nasıl daha az kullanarak maksimum verim elde edebileceklerini araştırarak bazı yöntemler geliştiriyoruz. Bu anlamda, yapay zekaya sahip toprak altı damlama sulama yöntemi geliştirdik. 700 dönümlük alana uyguladığımız 180 bin metre uzunluğundaki toplam damlama sulama boru hattı ile su kullanımını minimum düzeye inmesini sağlıyoruz. Bu kapsamda arazi içerisinde su havuzu hazırlanıyor ve buradan toprak altına döşenen damlama sulama sistemi, arazinin büyüklüğüne göre hem mali yükün hafiflemesi, hem de suyun idareli kullanılması anlamına geliyor. Uygulanabilecek olan bu proje ile enerji, gübreleme ve sulama gibi yetiştiricilerimizin en önemli girdi maliyetleri en aza inecek.” dedi.

“Amaç maliyetler kadar su kaynaklarının tüketimini de en aza indirmek”

Damlama sulamalarının toprak altına indirilmesinin, ülke genelinde her kesim tarafından konuşulan önemli konular arasındaki yerini aldığını belirten H. Çağrı Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: “Böylece toprak altındaki kaynaklarımızdan kullandığımız suları, arazinin her köşesine yayabiliyor, dolayısıyla da sulamayı daha etkili şekilde kullanabiliyoruz. Bu da maliyetin yanı sıra üretimin devamlılığı için önemli bir adım oluyor. Bilindiği gibi üretimde su, her şeyden önemli bir yere sahip. Burada unutulmaması gereken en önemli konu, su kaynaklarımızın daha az ve daha yararlı şekilde nasıl kullanabileceğini tespit edip bu uygulamayı hayata geçirebilmektir. Yer altı kaynaklarımızı daha verimli kullanmamız için bu projeler de artık devletimizin gündemindeki konuların başında gelmektedir.”

(Haber: İlker GÜREL)

“İmar sorunu yılan hikayesine döndü”

Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör yaptığı açıklamada; Sazlıdere ve Gökçetepe sahillerinde yaşanan imar sorununun yılan hikayesine döndüğünü belirterek, “Soruna milletvekilleri ve yetkililer kulak verip, çözüm üretmeli.” dedi.

“Bölge halkı, imar konusunda mağduriyet yaşıyor”

Sazlıdere ve Gökçetepe sahillerinde yaşanan imar sorunu hakkında değerlendirmelerde bulunan Güngör, “Nüfusu 2 binin altında kalan belediyelerin kapanmasıyla ilgili alınan karar neticesinde, Çamlıca Belediyesi kapandı. Belediyenin kapanmasıyla birlikte, imar sorunları yaşanmaya başladı. 2014 yılından bu yana bölge halkı imar konusunda mağduriyet yaşıyor. Ama bu bölgede geçmiş yıllarda imar vardı. Çamlıca Belediyesi eski Başkanı, 26 Aralık 1999 tarihinde imarla ilgili belgeleri Bayındırlık Bakanlığı’na verdi. Eğer gerekli izinler olmamış olsaydı, Valilik tarafından imar izni geçmiş yıllarda verilmezdi. Yaşanan imar sorunu yılan hikayesine döndü ve çözüleceğine inanmıyorum.” dedi.

“Belediye başkanı ve meclis üyeleri, birlik olup aynı yere yumruğunu vurmalı”

Olcay Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan sorunun çözüme kavuşması için en büyük görev Keşan Belediyesi Başkanı ve meclis üyelerine düşmektedir. Saros konusunda, iktidarı ve muhalefetiyle hepsi birlik olup yumruğu aynı yere vurmaları durumunda sorunun çözüme kavuşacağına inanıyorum. İmar sorunu çözüldüğünde hem belediyemiz hem de bölgemiz kazansın. Sorun çözüme kavuşursa en azından bölge yaşayan insanların mağduriyeti giderilmiş olur. Biz, belediye başkanımıza ve meclis üyelerimize güveniyorum.”

“Soruna milletvekilleri ve yetkililer kulak verip, çözüm üretmeli”

Güngör, sözlerini şöyle tamamladı: “İmar sorunu yaşanması nedeniyle, bölgenin değeri her geçen gün düşmektedir. Bölge halkının yaşadığı soruna milletvekilleri ve yetkililer kulak verip, çözüm üretmeli.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar