Son Dakika
“Keşan için el ele vereceğiz..!!”ÇKS'de süre uzatımına dikkat çeken Şen DİTAP değerlendirmesinde bulunduMetruk bina keyif yeri haline geldi “Ayasofya Cami’nin ibadete açılmasını sevinçle karşılıyoruz”Öner, cep telefonu kullanıcılarına sıcaklık ile ilgili uyarılarda bulunduGaytancıoğlu, işsizlik oranları hakkında konuştu: “Rakamlarla oynamak yerine gerçekleri konuşmak gerekiyor”Yan yatan otomobilin sürücüsü yaralandıŞehiriçi minibüsçüler meclisten geçen karar için teşekkür ettiUzdilli: “Ayçiçeğinde fiyatların bu yıl en az 3 bin TL olmasını bekliyoruz”Pazarcı şemsiyeleri iplerle bağlandı
Karayolları Trafik Güvenliği Haftası kutlamaları başladı

Karayolları Trafik Güvenliği Haftası kutlamaları başladı

  • Karayolları Trafik Güvenliği Haftası programında söz alan Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Jandarma Trafik Tim Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İsmail Kurt, “Ülkemizde son on yılda 10 milyon 357 bin 418 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 42 bin 420 vatandaşımızı yaşamını yitirmiştir.” dedi.

9-15 Mayıs 2016 Karayolları Trafik Güvenliği Haftası kapsamında düzenlenen kutlama programı, dün gerçekleştirilen etkinlikler ile başlarken, programda konuşan Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Jandarma Trafik Tim Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İsmail Kurt, Türkiye’de, son 10 yılda 10 milyon 357 bin 418 trafik kazası meydana geldiğini e bu kazalarda, 42 bin 420 vatandaşın yaşamını yitirdiğini söyledi.

Karayolları Trafik Güvenliği Haftası kapsamında, dün gerçekleştirilen açılış programı, saat 10.00’da, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Konferans Salonu’nda başladı. Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği’nde görevli Polis Memuru İlyas Canki’nin sunuculuğunu yaptığı programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Evren Akbey, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Göksel Demiralp, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mahir Sağlık, bazı daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri ile oda ve dernek başkanları ve öğrenciler katıldı.

Kurt: “Ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon 35 bin 742 trafik kazası meydana gelmektedir”        

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından başlayan programın açılış konuşmasını, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Jandarma Trafik Tim Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İsmail Kurt yaptı. İnsan hayatının vazgeçilmez bir parçası olan ulaştırma hizmetleri sektörünün insanlığın varoluşu ile birlikte başlayıp, sonu gelmeyecek bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Kurt, “Ulaşım ihtiyacı, bütün toplumların ekonomik, sosyal, kültürel ve politik yapılarında vazgeçilmez bir faktör haline gelmiştir. Yapılan tespitlere göre herhangi bir kaza sonucu yaşamlarını kaybedenlerin % 40’ı motorlu araç kazalarına bağlı olarak yaşamlarını kaybetmişlerdir. Trafik kazaları ülkemizde artık sorun boyutlarını çoktan aşmış, bir facia durumuna gelmiştir. Alınan tüm tedbirler trafiği olağan bir sorun boyutuna indirgeyememiştir. Ülkemizde son on yılda 10 milyon 357 bin 418 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 42 bin 420 vatandaşımızı yaşamını yitirmiştir. Kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı neredeyse bir şehir nüfusu kadardır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon 35 bin 742 trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalarda yaralanan ya da sakat kalan kişi sayısı ise 226 bin 445’tir.” dedi.

“Meydana gelen kazaların % 89.7’si sürücü kusurlarından, % 8.6’sının yaya kusurlarından kaynaklandığı anlaşılmıştır”

Türkiye’de her saat ortalama 118 kazanın meydana geldiğini ve bu kazalarda 27 kişinin yaralandığına dikkat çeken İsmail Kurt, “Her gün insanlarımızın tek tek aramızdan ayrılmasına neden olan trafik kazalarının bilançosu işte bu kadar büyüktür. Yine yapılan tespitlere göre meydana gelen kazaların % 89.7’si sürücü kusurlarından, % 8.6’sının yaya kusurlarından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Elde edilen veriler insan unsurunun önemini, onun tutum ve davranışlarını değiştirmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Hepimiz trafik tanımı içerisinde yaya, yolcu ya da sürücü olarak bulunmaktayız. Ülkemizde yaşayan ve trafikte aktif rol oynayan bizlerin ve tüm vatandaşlarımızın trafik konusunda üzerine düşen görevleri yapmaları gerekmektedir. Ülkemizdeki trafik trajedisinin meydana getirdiği kayıpları engellemenin tek yolu, ulus olarak trafik bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak, mevcut trafik yasaları ile belirlenmiş trafik kurallarına uyarak, deneyimlerimizi diğer bireylere aktarmaktan geçmektedir. Trafik güvenliği konusunda eğitimin katkısı da tartışılmazdır.” diye konuştu.

“Trafik kurallarını öğrenerek ve çevremizdeki insanlara öğreterek, bu haftanın amacına ulaşmasına yardımcı olabilir”

Sözlerinin son bölümünde, Trafik Haftası’nın, trafik kurallarının anlatılmasında önemli bir zaman dilimi olduğunun altını çizen Kurt, şunları söyledi; “Trafik kurallarını öğrenerek ve çevremizdeki insanlara öğreterek, bu haftanın amacına ulaşmasına yardımcı olabilir. Yapılacak olan çalışmalarda özellikle genç sürücülerin ‘önce diğerleri kurallara uysun ben zaten uyarım’ anlayışını değiştirmek gerekmektedir. Böylece karayolu trafik güvenliğinde ‘bireysel sorumluluk ve duyarlılık’ olmadan ‘toplumsal duyarlılığa’ ulaşılamayacağı anlatılmaya çalışılmalıdır. Bu anlayışı etkin kılmak için de ‘diğerlerinin kurallara uymasını beklemeden, her bireyin trafikte kendi sorumluluğunu ifa etmesi halinde bugün azınlıkta olsalar da yarın çoğunluk olacakları’ vurgulanmaya çalışılmalıdır. İşte bu nedenle, ‘trafikte önce siz örnek olun! Diğerlerin değiştiğini göreceksiniz’ diyor ve saygılar sunuyorum.”

Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi

Programın devamında; ilkokullar arasında düzenlenen trafik konulu şiir yarışması birincisi Rasim Ergene İlkokulu öğrencisi Öykü Güler, ikinci olan Türkmen İlkokulu öğrencisi Enis Avcu, üçüncü olan Raşit Efendi İlkokulu öğrencisi Derin Teoman Çomer, okul öncesi arasında düzenlenen resim yarışmasında birinci olan İklim Derin Engin, İsmail Tolga Derya, Buse Ünlü, ortaokullar arasında yapılan şiir yarışmasında birinci olan Irmak Er, ikinci olan Melike Başaran, üçüncü olan Hüma Başol, ilkokullar arasında yapılan kompozisyon yarışmasında birinci olan Evrim Naz Beyan, Feyza Yıldırım, Mustafa Yiğit Akay, ortaokullar arasında yapılan kompozisyon yarışmasında birinci olan Zeynep Çingöz, ikinci olan Aslı Ceren Gayretçi, Kaan Köseler’e, hediyeleri, protokol üyeleri tarafından verildi.

Yılın sürücülerine de ödül verildi

Buradaki program; bugüne kadar trafik kazasına karışmamış ve trafik kuralı ihlalinde bulunmamış, aynı zamanda halk ile iyi diyalog kurabilen, tavır, davranış ve giyimiyle de diğer sürücülere örnek olabilen ve Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası tarafından seçilen, minibüs sürücüsü Kenan Sönmez, servis aracı sürücüsü Erdoğan Çatal ve ticari taksi sürücüsü Gökhan Bayılmış’a da ödül verildi.

Kortej eşliğinde yürüyüş yapıldı

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri, kortej yürüyüşü ile sürdü. Keşan Orman İşletme Müdürlüğü önünde toplanan protokol üyeleri ve öğrenciler, ellerinde taşıdıkları ve trafik güveliğine dikkat çeken pankart ile dövizlerle, polis ve jandarma araçları ile Keşan Belediye Bandosu eşliğinde, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Öğrencilere, jandarma, polis, itfaiye ve ambulans araçlarının özellikler tanıtıldı. Etkinlik, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Müdürlüğü ve Keşan Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün hazırladığı stantların ziyaretiyle son buldu. Etkinlik sonunda katılımcılara ikramlarda bulunuldu. Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, 15 Mayıs’a kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

“Keşan için el ele vereceğiz..!!”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, dün, Keşan’a gelerek, bir takım ziyaretlerde bulundu.

Saat 12.45 sıralarında, Keşan Belediyesi Atatürk Stadı’na gelen Bakan Kasapoğlu, protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Keşan ziyaretine, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bazı belde belediye başkanları, Edirne İl Genel Meclisi’nin AK Partili üyeleri, kurum ve kuruluş temsilcileri, spor kulübü yöneticileri katıldı.

Ziyaretler…

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, Keşan Belediyesi Atatürk Stadı’nın çim sahasında incelemelerde bulundu ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan tesis hakkında bilgi aldı.

Bakan Kasapoğlu, daha sonra Keşan Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nu ziyaret ederek, incelemelerde bulundu ve eksiklikler hakkında bilgi aldı.

Bakan Kasapoğlu, penaltı vuruşunda bulundu

Ziyarette daha sonra Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu çim sahada topun başına geçerken, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da kaleye geçti.

Bakan Kasapoğlu, 3 penaltı atışından 2’sini gole çevirirken, 1 atış Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından kurtarıldı.

Bakan Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra Yeni Mahalle’ye yapılacak olan yarı olimpik yüzme havuzu alanında incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Keşan’a yapılacak projeler hakkında basın açıklamasında bulundu.

“Halkımızın, spora olan erişimini

kolaylaştırmak için çalışıyoruz”

Kasapoğlu, açıklamasında şunlara yer verdi: “Keşan; Edirne’miz, ülkemiz ve bizim için önemli bir ilçedir. AK Parti hükümeti olarak, sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ülkemizin sadece bugününü değil; yarınlarını düşünüp, bu doğrultuda proje üreten bir hareketiz. Bizim felsefemiz budur. Uzun zamandır başkanımızla konuştuğumuz projelerimizi harekete geçiriyoruz. Bugüne kadar Keşan’ın sportif altyapısını ve gençlerin geleceğe daha donanımlı hazırlanması için gerekli olan tüm altyapıyı en kısa sürede ilçemizle buluşturacağız. Bugün Keşan için bir milat olacak. Keşan’ın sportif anlamda geleceği ve gençleri için hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Sporu birkaç branştan ibaret görmüyoruz. Halkımızın tüm kesimlerinin spora olan erişimini kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Sporun tabana yayılması konusunda, tüm hedeflerimizi gerçekleştirmek bizim çok önem verdiğimiz bir konudur.”

“Tesisleri en kısa sürede halkımızla buluşturacağız”

“40 yıllık Keşan Stadı’nı çok daha modern ve güzel bir şekle dönüştüreceğiz. Halkımızı, spor yapmaları için 7/24 bekliyoruz. Spor kulüplerimizin antrenman sahasıyla, çok modern bir yapıyı Keşan halkımızla buluşturacağız. Kapalı Spor Salonumuzu da, tüm yönleriyle ele alacağız. Bunların yanı sıra; Keşan’a yüzme havuzu yapacağız. Bakanlık olarak, yüzme bilmeyen kalmasın diyoruz. Yüzme bizim çok önem verdiğimiz branşlardan biridir. Halkımızın yüzmeye erişimi ve yeni yüzücüleri, şampiyonları yetiştirme adına yarı olimpik olarak inşa edeceğimiz yüzme havuzu da, Keşan’ımıza hayırlı olsun. Yüzme havuzunun ihalesi çok yakında belediyemiz tarafından yapılacak. Bu tesisleri en kısa sürede halkımızla buluşturacağız. Sporun tabana yayılması için erişilir olması gerekiyor. 11 büyük mahallemiz var ve bu mahallelerimizi spor alanları, semt tipi sahalarla donatacağız. Keşan için hayırlı olsun.”

“Keşan için el ele vereceğiz”

“Ülkemizin en güzel Gençlik Merkezlerinden birini Keşan’a inşa etmiştik. Gençlerimiz bizim en büyük gücümüz ve umudumuzdur. İnşallah gerektiğinde, bu tip gençlik merkezlerimizden 1 tanesini yine Keşan’ımıza kazandıracağız. Gençlerimizi sahalara, salonlara ve merkezlere bekliyoruz. Valimize, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal’da Keşanlı ve kendisi bugün meclisteki çalışmalardan nedeniyle, katılamadı. Keşan için el ele vereceğiz. Birlik ve beraberlik tablosu çok önemlidir. Bu ülkenin en büyük gücü milli beraberliğidir. El ele ve omuz omuza vererek, ülkemizi, milletimizi adım adım geliştireceğiz. Gençlerimize bu ülkeyi emanet edeceğiz.”

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun konuşmasının ardından Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu söz aldı.

“Bakanımıza teşekkür ediyorum”

Helvacıoğlu’da konuşmasında şunlara yer verdi: “Bakanımıza, 11 mahallemize 11 semt sahası yapmasından, 40 yıllık stadımızın gençlere ve spora kazandırılacak olmasından dolayı teşekkür ederim. Türkiye’de, ‘yüzme bilmeyen kalmasın.’ temasıyla yola çıkan ve Keşan’da da, yüzme havuzu yapacak olmasından ötürü teşekkür ederiz. Ben kendisine açılış makasını şimdiden takdim ediyorum.”

GENÇLİK MERKEZİ ZİYARETİ…

Bakan Kasapoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Keşan Gençlik Merkezi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Keşan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Vedat Çimen, merkezde yapılan çalışmalar hakkında Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bilgilendirmede bulundu. Bakan Kasapoğlu, merkezin 7/24 hizmet vermesi gerektiğini yetkililere söyledi.

CENNET BAHÇESİ ZİYARETİ…

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ne geçerek, spor kulüpleri başkanlarıyla bir araya geldi.

“Keşan’daki spor kulüplerimize destek vereceğiz”

Cennet Bahçesi’nde, Keşan’daki spor kulüpleri başkanlarıyla bir araya gelen Bakan Kasapoğlu, yaşanan sorunları dinledi.

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Keşan’daki spor kulüplerinin sorunların çözümü konusunda gerekenlerin yapılacağını belirterek, “Keşan’daki kulüplerimize gerekli desteği yapacağız.” dedi.

Edirne Spor Kulübü yöneticileri

mağduriyetlerini anlattı

Daha sonra Edirne Spor Kulübü yöneticileri de, Bakan Kasapoğlu’na ligde yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

Yetkililer, liglerin bitmesine 4 hafta kala corona virüsü salgını nedeniyle durdurulduğunu belirterek, “Lig de, liderin 1 puan gerisinde bulunuyoruz. Biz, liglerin oynanmasını istiyoruz ve kim şampiyon olursa onun elini kaldırırız. Bu konuda bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz.” dedi.

Belde başkanları…

Ziyarette daha sonra Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker söz alarak, beldeye yapılmasını istediği projeleri anlattı.

Türker, konuşmasında şunlara yer verdi: “Beldemizde, gençlerin sportif faaliyetlerini yapabilecekleri hiçbir yer yok. Büyük bir gençlik potansiyelimiz var. Gençlerimiz, kahve ve meyhane köşelerine sıkışmış durumdalar. Biz, taleplerimizi Spor Toto Müdürümüzle görüştük. Bir kapalı spor salonu ve futbol sahası istiyoruz.”

“Yenimuhacir, Esetçe ve Yenikarpuzlu

beldelerine yeni spor tesisleri yapılacak”

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Yenimuhacir’ın yanında olduklarını ve yapılması gereken projelerin yapılacağının sözünü verdi.

Bakan Kasapoğlu, Yenimuhacir Beldesi’ne yapılacak projelerin aynısının Esetçe ve Yenikarpuzlu beldelerine de yapılması konusunda söz verdi.

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, görüşmelerin ardından katılımcılarla toplu fotoğraf çekildi. Bakan Kasapoğlu, daha sonra Keşan’dan ayrıldı.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

ÇKS'de süre uzatımına dikkat çeken Şen DİTAP değerlendirmesinde bulundu

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, ÇKS başvurusunda sürenin uzatıldığını bildirirken, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, tarımda dijitalleşme adına önemli bir proje olarak görülen DİTAP (Dijital Tarım Pazarı) projesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Şen, 2020 ÇKS başvuru süresinin, 1 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldığı bilgisini vererek, "2020 ÇKS kayıtları 1 Eylül’e kadar uzatıldı. Çiftçilerimiz mağdur olmamaları için dosya yapmayanların bir an önce yapmaları gerekiyor." dedi.

"DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır"

Sözlerinin devamında da, DİTAP ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Hasan Şen, "Bakanlığımız tarafından Dijital Tarım Pazarı ile tarımın tüm paydaşlarının tek bir platformda buluşması sağlanarak tarımsal arz ve talebin ‘Dijital Pazaryeri’ yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) hizmeti uygulamaya konulmuştur. DİTAP aracılığı ile üreticinin daha fazla gelir elde etmesi, tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulması ve tüketicinin de tarımsal ürünlere daha ucuza ulaşması sağlanacak olup,a üretici, tüketici toplumun her bireyine açık olan bu platforma www.ditap.gov.tr adresi üzerinden erişim sağlanabilmektedir. DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finansman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği bir alt yapıya sahip olacaktır. Alıcı, satıcı lojistik sektörü başta olmak üzere bu platformda herkes yer alabilecektir." dedi.

"Çiftçimiz, alıcılarımız uygulayacak mı ona bakacağız"

Tarımsal danışmanlar ve oda başkanları olarak DİTAP ile birebir ilgilendiklerini kaydeden Hasan Şen, şunları söyledi; "Dijital Tarım Pazarı devletimizin uyguladığı bir proje. Trakya’da mevcut olan çiftçinin yaş ortalaması 59. ÇKS kayıtlarından baktığımıza göre, Tarım İl Müdürlüğü’nün de belirlediği ortalama böyle. Ziraat Odaları tarafından gönderilen mesajları okuyan çiftçilerimizin sayısı çok az. Bu mesaj gönderimi aslında çok iyi bir şey. Değişik ürün üreten, organik tarım yapan, bölgemizde nadir yetişen ürünleri üreten çiftçi için pazarlama açısından çok iyi bir sistem. Köyde çiftçilerimizin yaş ortalaması çok yüksek olduğu için dijital teknolojiyi kullanacak kapasitede insanlar var mı acaba onları da bir düşünmek lazım. Sistem çalışırsa ve müracaat edilirse güzel olur. Bu sistem aracıyı ortadan kaldıran bir sistem. Para garantisi olan bir sistem. Kişileri aldatma durumu yok. Çiftçimiz açısından çok iyi. Benim tereddüdüm çiftçimizin yaşlı olması. Çiftçimiz, alıcılarımız uygulayacak mı ona bakacağız. Bu konuda yeni bir oluşum da oluyor. Bu oluşum için tarımsal danışman arkadaşlarımız ve oda başkanları olarak birebir ilgileniyoruz. Tarım İl Müdürlüğü bizlere bilgilendirmeler yapıyor. Ziraat Odası olarak gelen çiftçilere yardım ediyoruz. E-devleti olan çiftçilerimiz buraya geldiklerinde kayıt için yardımcı oluyoruz, olmaya da çalışacağız."

Haber: İlker GÜREL

 

Metruk bina keyif yeri haline geldi

İspat Cami Mahallesi Muhtar Ali Çevikel Caddesi İplik Sokak’ta bulunan metruk binanın, bahçesine konulan koltuklar ile adeta bir keyif yerine döndüğü belirtilirken, binanın artık yıkılması isteniyor.

İplik Sokak’ta bulunan ve geçtiğimiz aylarda hırsızların çaldıkları eşyaları burada sakladıktan bir süre sonra almak için yeniden geldiği metruk evin, şimdilerde keyif alanı olarak kullanıldığı belirtiliyor. Aynı mahalledeki metruk evlerin bir süre önce yıkılmaya başlanması ile İplik Sokak'taki bu evin de yıkılacağını bekleyen vatandaşlar, ancak yıkım gerçekleşmeyince, metruk evin daha da farklı şekilde kullanılmaya başlandığını söyledi. Bahçesine koltuklar konuşan metruk evin çevreye rahatsızlık verdiği iddia edilirken, belediye ekiplerinin bu ev ile ilgili gereken adımları atmasını bekliyor.

 Haber MERKEZİ

“Ayasofya Cami’nin ibadete açılmasını sevinçle karşılıyoruz”

Saadet Partisi Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler yaptığı açıklamada; Ayasofya Cami’nin ibadet açılması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Ayasofya’da, ilk cumayı

24 Temmuz’da kılacağız”

Ayasofya Cami’nin ibadete açılması hakkında değerlendirmelerde bulunan Köseler, Ayasofya'nın, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vasiyeti doğrultusunda eski hüviyetine getirilmesi ve cami olarak ibadete açılması yolunda önemli bir merhale olan Danıştay kararını takdirle karşılıyorum. Bu milletimizin uzun yıllardır var olan arzusu yönünde alınmış bir karardır. Ayasofya konusunu milletin gündeminde tutan Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamız ve yarım asırdır bu mücadeleyi veren Milli Görüş hareketi mensupları başta olmak üzere, emeği geçen herkesi kutluyorum. Ayasofya Camii şerifinin tekrar cami olarak ibadete açılmasını sevinçle karşılıyorum. İnşallah, ilk cumayı 24 Temmuz’da kılacağız.” dedi.

“Batı âleminden gelecek

tepkilere takılıp kalmayalım”

Ahmet Köseler, açıklamasında şunlara yer verdi: “Ayasofya hakkında alınan karar, yıllarca bunun mücadelesini veren bizler ve milletimiz için sevindirici bir adımdır. Fakat böylesine önemli bir mâbet üzerinden yeni bir kutuplaşma havası oluşursa, bu her şeyden önce Ayasofya'nın mânasına uygun olmayacaktır. Ayrıca, bu konuda, batı âleminden gelecek tepkilere de takılıp kalmayalım. Herkes bilmelidir ki, bu konuyu lehte veya aleyhte siyasi malzeme yapmak, siyasi bir şova dönüştürmek Fatih Sultan Mehmet Han’ın mirasına ve Feth'in ruhuna yakışır bir davranış olmayacaktır.”

“Türkiye'nin çözülmesi

gereken sorunlarını ele alalım”

“Ayasofya'yı açalım, namazımızı edâ edelim; ardından hızlıca dönüp, Türkiye'nin çözülmesi gereken sorunlarını ele alalım. Bugün enerjimizi, adaletten ekonomiye, dış politikadan eğitime; var olan devasa problemlerin çözümüne harcayalım. Bu problemlerin üstünü örtmek için, Ayasofya üzerinden oluşturulacak bir kamplaşma ortamının doğmasına da kesinlikle müsaade etmeyelim. İnanıyorum ki; Türkiye'nin problemlerini ancak birlik ve beraberlik havası içerisinde çözebiliriz.”

“Adil bir düzenin kurulması gerekiyor”

İstanbul Sözleşmesi hakkında da, konuşan Köseler, “Şimdi sıra, İstanbul Sözleşmesi ve buna dayalı olarak, çıkartılan kanunlar kaldırılmalı. Zina tekrar suç olarak yasaklanmalı, milli eğitimin inanç değerlerimize uygun nefis terbiyesini esas alan bir eğitim sistemine geçilmesi gerekiyor. Ardından faizin kaldırılarak adil bir düzenin kurulması gerekiyor.” dedi.

“Srebrenitsa’da 8 bin 372

Boşnak kardeşimiz katledildi”

11-22 Temmuz 1995 tarihlerinde, Srebrenitsa katliamının yaşandığını hatırlatan Ahmet Köseler sözlerini şöyle tamamladı: “Srebrenitsa katliamında şehit edilen 8 bin 372 Boşnak kardeşimizi soykırımın 25. yılında rahmetle anıyorum. MGV tarihimiz ülkemizde ve dünyada birçok mücadeleyle geçmiştir. Bosna'da MGV TABURU'da yiğitlerimizin izleridir. Aliya'ya, Erbakan hocamıza ve şehitlerimize rahmet olsun.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Öner, cep telefonu kullanıcılarına sıcaklık ile ilgili uyarılarda bulundu

Keşan'da cep telefonu tamiri işi ile uğraşan Şahin Öner, yaz mevsiminde aşırı sıcaklığa maruz kalan cep telefonlarının yıprandığına dikkat çekerek, bu konuda bazı önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Öner, cep telefonlarının, hayatın bir parçası haline geldiğinin altını çizerek, telefonların, ister plajda, ister arabada isterse doğa yürüyüşlerinde, insanların yanında taşındığını söyledi. Hal böyle olunca, yapılan ufak bir dikkatsizliğin, cihazlara küçük büyük sorunlar yol açtığının altını çizen Şahin Öner, "Bu yüzden bazı noktalara dikkat ederek yanınızdan ayırmadığınız o müthiş iletişim cihazına tatil dönüşünde veda etmek zorunda kalmazsınız. Aşırı ısı ve sonunda kısa devre. Kimse buna pek dikkat etmez. Ama aşırı ısı, cep telefonuna ciddi sorunlar yol açabilir. Yaz aylarında cep telefonunu güneş altında bırakmak, o ürünün aşırı ısınması ve bozulmasına neden olur. Aşırı sıcaklığa dikkat edilmediği durumlarda, özellikle yaz aylarında cep telefonun sıcaklığı 70 dereceye kadar çıkabilir. Yeni nesil telefonlarda bu büyük bir sorun. Çünkü ürünlerin üzerinde bulunan LCD ekranlar bozulabilir, hatta sıvı kristal akabilir. Kaldı ki plastik alaşımlı kasa sistemleri bu sıcaklıkta erimeye başlar. Bunlar belki bilinen şeyler. Fakat yüksek ısıda cep telefonlarının pilleri de zarar görür. Öyle ki, pillerin performansları önemli ölçüde düşer. Bazı durumlarda da çalışmasını tamamen yitirir. Bu yüzden cep telefonu her zaman gölgede kalmalı. Ayrıca arabanın torpidosunun üstünde kesinlikle bırakılmamalı. Güneş ışınının direkt olarak etki ettiği alanlarda cep telefonun uzak durması şart." dedi.

"Cep telefonunun pilini, SIM kartını ve varsa hafıza kartı çıkartmak ve ardından da kurutmak önemli"

Cep telefonlarının bir numaralı düşmanları arasında, nem ve su olduğunu vurgulayan Öner, şu önerilerde bulundu; "Islanan bir cep telefonu hemen kapatılmalı. Açık kalan ve su ile temasa geçen bir telefon her an kısa devre yapar. Su ile temas etmişse yapılması gereken ilk şey, cep telefonunu kapatmak ve dış yüzeyini silmek. Ardından da dikkatlice fön makinesi ile kurutma işlemine başlatmak. Cep telefonunun pilini, SIM kartını ve varsa hafıza kartı çıkartmak ve ardından da kurutmak önemli. Kapaklı olan cep telefonlarında kapağı söktüğünüzde suyun ürüne ne derecede etki yaptığı görülür. Bu alana da fön ile müdahale edilebilir. Cep telefonunu, tüm bunları yaptığınızda açabilirsiniz. Suya düşen bir cep telefonunu tekrar çalıştırmak oldukça zor. Peki suya düşen bir cep telefonuna ne yapmak gerekiyor? İlk olarak kapaklı bir telefon ise kapağı söküp, pil, SIM kartı ve bellek kartını cihazdan çıkarın. Cihazı kurutun ve zaman kaybetmeden yetkili servise verin. Bunu yaptığınızda telefonun tekrardan çalışabilmesi zayıf bir ihtimal ama buna karşın pil, SIM kartı ve bellek kartı tekrardan kullanılabilir."

"Daha büyük bir sorun, şarj bağlantısının kumlanması ve bu sayede de şarj işleminin gerçekleşmemesi"

Plajda kullanılan cep telefonları için kumun da bir tehlike olduğuna dikkat çeken Şahin Öner, "Cep telefonu kum ile temasa geçmezse bile, kuvvetli bir rüzgar cep telefonunun tuş takımın arasına kum tanecikleri sokabilir. Bu durum, tuşlarda temassızlık problemi yaratabilir kum tanecikleri, cep telefonlarında ciddi sorunlara yol açabilir. Daha büyük bir sorun, şarj bağlantısının kumlanması ve bu sayede de şarj işleminin gerçekleşmemesi. Kumdan kurtulmak için, ince bir fırça kullanılabilir. Nemli bir bez, sünger ya da bir kürdan aynı işi görür. En iyi seçenek elektrikli bir süpürge kullanmak. Bunu yapmadığınızda cihazın içine giren kumlar, ekranı bile çizebilir. Ekran çizildiğinde de yapılacak bir iş kalmaz. Cep telefonu kılıfları kesinlikle kullanılmalıdır."

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar