Son Dakika
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret ettiKeşanlı santrafor Batuhan Altın Top ödülünü aldıSavcı, “Roman Stratejik Eylem Planı”nı anlattı- Kırsal kalkınma ile ilgili hibe destekleri yayımlandıKöyler Arası Halı Saha Futbol Turnuvası'nda finalin adı İzzetiye ve Esetçe olduHelvacıoğlu, 26 Ağustos’ta pazarcı esnafı ile buluşacakKeşanlı Gürkan Erduvan’ın rol aldığı “Fırıncı Murtaza” adlı film 2020 yılının Mart ayında vizyona girecekİpsala Lisesi 6 Fen mezunları 40. yılda Edirne’de buluşacakTUZLADER Başkanı Temizel, Günenç’i ziyaret ettiVeteranların maçından beraberlik çıktı
Karagöz, erken seçimlerin 1 Kasım’da yapılamayabileceği görüşünü bildirdi

Karagöz, erken seçimlerin 1 Kasım’da yapılamayabileceği görüşünü bildirdi

ÖDP (Özgürlük ve Dayanışma Partisi) Keşan İlçe Başkanı Hasan Karagöz, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacağı açıklanan erken genel seçimler ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunurken, son günlerde Türkiye’de yaşanan terör olaylarının seçime nasıl yansıyacağı konusunda da görüş bildirdi.

Karagöz, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacağı açıklanan erken genel seçimler ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, AK Parti’nin 2002 yılından bugüne kadar her şartta “Milli İrade” ifadesini seslendirdiğini vurgulayarak, bu sözler üzerine hayat kurduğunu, ancak 7 Haziran’da yapılan seçimlerde “Milli İrade”nin, AK Parti iktidarı olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Yapılan seçimlerde, halkın koalisyon istediğinin ortaya çıktığını dile getiren Hasan Karagöz, “Ancak MHP’nin tavrı anlaşılır değil. Siyasetsizliği siyasetini yapıyorlar desek daha doğru olur. Kendileri ile çelişkili durum içerisindeler. MHP, HDP’nin destek verdiği yerde biz olmayız diyor. Ancak bu çok tutarlı bir şey değil. Meclisin Başkanlık Divanı’nda her partinin temsilcisi var ve aynı masanın etrafına rahatlıkla oturabiliyorlar. Her komisyonda temsilci var. O masaya da rahatlıkla oturabiliyorlar. Bu anlamdaki tutarsızlıkları ortada. Bu nedenle AKP’nin koltuk değneği niteliği taşıyan bir durum sergiliyorlar. Önümüzdeki seçime, erken seçim denemez. Aslında seçim yenileniyor. Çünkü parlamento iradesini ortaya koyamadı. Etkisiz ve yetkisiz eleman konumundalar. Bugün tüm yetki ‘Kaçaksaray’ da toplanmıştır. Tek belirleyici ve tek güç kendisi. Yaklaşık 2,5 yıl çatışmasızlık ortamı ve kimsenin burnu dahi kanamamışken ve böyle bir hayatın mümkün olabileceğini göstermişken, ne olduysa 7 Haziran’dan sonra, tek başına iktidar olamama olasılığı ortaya çıkınca, MHP’nin CHP’nin, HDP ile kurabileceği bir azınlık hükümetini destekler, 17-25 Aralık dahil tüm yolsuzluklar ortaya çıkar kaygısıyla, koalisyon görüşmeleri olmadı. Görüşmelere başlarken bile bu görüntü vardı.” dedi.

“‘Beştepe’nin yolunu bilmeyene ben yetki vermem’ gerekçesine çocuklar bile güler”

Cumhurbaşkanı’nın, ana muhalefet partisi olan CHP’ye hükümet kurma görevi vermediğinin altını çizen Karagöz, bu görevi vermemesindeki nedenin, CHP’nin azınlık hükümetine destek verebilmesi olarak değerlendirerek, “Bu konuda söylediği ‘Beştepe’nin yolunu bilmeyene ben yetki vermem’ gerekçesine çocuklar bile güler. Sanki babasının servetinden bir şeyler bağışlayacakmış gibi bir şey yaratıyor. Oysa ki bulunduğu mevki bunu sorumlu kılıyor. Seçim tarihini de kendisi belirliyor. YSK, O’nun talimatı üzerinden 1 Kasım dedi. O emir verdi, YSK tamam dedi. 30 Ağustos Balosu’nda da milli iradeye; ‘İnşallah 7 Haziran’daki hata 1 Kasım’da tekrar edilmez ve memleket huzur bulur’ diyor. Bunu kim nasıl anlamak isterse anlasın ama 7 Haziran’da bizi tek başına iktidar yapmadınız. Bizi zora soktunuz. Akıllanın 1 Kasım’da da aynı sonuç çıkarsa, gözyaşları akmaya devam edecek’ mesajı veriyor.” diye konuştu.

“‘Tek başına iktidara gelecekler’ algısı oluşturuluyor”

Ağustos ayında yapılan seçim anketlerinde farklı bir sonuç çıkmadığını dile getiren Hasan Karagöz, AK Parti’nin oylarında bir yükseliş olmadığını belirterek, şunları söyledi; “Yandaş anketçiler, algı oluşturma anlamında sonuç açıklıyor. ‘Tek başına iktidara gelecekler’ algısı oluşturuluyor. Böylece seçmenin sandığa gitmemesi sağlanıyor ve AKP’nin oy yüzdesi artıyor. Burada CHP seçmenine önemli bir görev düşüyor. Bu sonucu görerek davranmak gerekiyor. Geçtiğimiz seçimde kullanılmayan %18’e yakın oylar kullanılsaydı, iddia ediyorum en az %10’u CHP’ye oy atacaktı.”

“PKK tek taraflı çatışmasızlık kararı almazsa, 1 Kasım’da seçimler olmaz”

Terör olaylarının bilinçli çıkartılmış bir şey olduğunu ifade eden ve IŞİD tarafından patlatılan bomba ile 32 kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Karagöz, hemen ardından 2 polisin şehit edildiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı; “Aynı akşam 2 polisimiz öldürülüyor. Sonrasında Kandil açıklama yapıyor ve sonrasında gözaltılar, bombalamalar başlıyor. Belli sayıda göstermelik IŞİD’çileri gözaltına aldılar ama şuanda gözaltında IŞİD’çi kalmadı. Gözaltında olanlar, Aleviler, Kürtler, sosyalistler, devrimcilerdir. Yapılan bombalamalara bakıldığında, 32 canı PKK, polisleri ise IŞİD öldürmüş gibi bir algı oluştu. Durup dururken de bu olaylar başlıyor. Karşı taraf da, hafife alınmayacak yılların silahlı gücü var. Yapılan açıklamalarda afaki oranlarda PKK’lı öldürüldüğü açıklanıyor. Fakat ortada ceset yok. Geçmiş yıllarda basında bu fotoğraflar yer alıyor, somut verilere de yer veriliyordu. PKK’nın askeri, polisi öldürmesi kabul edilebilir bir durum değil. Tayyip’in ve AKP’nin ekmeğine yağ sürüyorlar. PKK ne pahasına olursa olsun tek taraflı çatışmasızlık durumu ilan etmesi gerekiyor. 1 Kasım’da seçim olmasının ön koşulu bu. Bu ortamda çok adil bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum. Bu nedenle 1 Kasım’a kadar, Ekim ayında yapılacak anketlere bakacaklar. Ben, seçimlerin yüzde bin500 1 Kasım’da olacağına inanmıyorum. Seçim ertelenebilir. Irak ve Suriye’ye asker gönderme, operasyon ve yabancı asker konuşlandırma tezkeresi olan ve ‘Savaş Tezkeresi’ adını verdiğim tezkere yetkisi de verildi. Savaş ortamı da oluşturulabilir. Ayrıca, eğer anketler kendisini tatmin etmezse, ‘Seçim koşulları yok. Güvenlik sağlanamayacağından seçimi erteliyorum’ yetkisi Cumhurbaşkanı’nda var. Burada anket yapanlara da çok iş düşüyor. Bu kanın biran önce durması için yüzde 39’larda olan AKP’yi yüzde 55’lerde göstersinler de bu gencecik insanlar ölmesin. Şuan yapılan vatan savunması değil, saray savunmasıdır. Ölen askerler, polisler hep gariban çocukları. Ülkenin durumu artık vahim. 1 Kasım’dan sonra ne olacağı da belli değil. Diktatörler sokakta yıkılır. Birleşik halk muhalefetini sokakta örgütlemek gerekiyor. Bunları yenecek olan güç, böyle bir güçtür diye düşünüyorum. Bu anlamda hepimize görev düşüyor ve bu kanın durması gerekiyor. Şehitler gerçekten ölmesin. Ölmemesi için de yeter dememiz ve sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Bunu haykırmamız gerekiyor. Eğer 1 Kasım’da seçimler gerçekleşirse yine koalisyon çıkacak. MHP’nin tavrının sonuçlarını 1 Kasım’da göreceğiz. Geçtiğimiz seçimlerdeki oy oranını alacağını da düşünmüyorum. Artık sorumluluk almaları gerekiyor. Taşın altına artık gövdelerin konulması gereken süreçteyiz. 1 Kasım’da inşallah PKK tek taraflı çatışmayı keser ve seçimler olur, ancak kesmezse seçimlerin olacağına inanmıyorum.”

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret etti

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 21 Ağustos 2019 Çarşamba Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret ederken, ziyaret ile ilgili Keşan Belediyesi'nin sosyal medya hesabından yapılan fotoğraf paylaşımının altına, Aktaş'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili sözleri hatırlatılarak eleştiri yorumları yapıldı.

Saat 17.00 sıralarında Keşan’a gelen Aktaş, Paşayiğit Mahallesi'nde, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, Başkan Yardımcısı Mücahit Erdoğan, İmar ve Şehircilik Müdürü Güliz Uslu Ergenler, Fen İşleri Müdürü Benhür Felek, Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, Paşayiğit Mahallesi Muhtarı Orhan Mutlu tarafından karşılandı. Aktaş, Paşayiğit Mahallesi’nde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirilmesi planlanan park alanımızda yerinde incelemelerde bulundu. Alinur Aktaş, buradaki incelemelerinin ardından Keşan Belediyesi’ne geldi ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından karşılandı. Buradaki ziyarete; Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, İl Genel Meclisi üyeleri; Halil Bayazıt, İsmail Keleş, Belediye Başkan Yardımcıları Yakup Balcı, Nuran Uslu,  Belediye Meclisi üyeleri; Nehir Gergin, Şafak Uslu, Tarık Uysal, Müslim Çekiç, AK Parti Keşan İlçe yöneticileri, İş İnsanı Ethem Yazıcı ve birim amirleri de katıldı. Keşan’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Paşayiğit Mahallesi’nde yapılacak parka Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak destek vereceklerini dile getirdi.

Helvacıoğlu: "Paşayiğit Mahallemizdeki yapılacak park için verdikleri destek sözleri nedeniyle teşekkür ediyoruz"

Başkan Helvacıoğlu da Keşan’a büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı Keşan’da ağırlamaktan dolayı büyük onur duyduklarını anlattı ve şunları söyledi: "Tecrübelerinden faydalandığımız Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’ı Keşan’da ağırlamaktan dolayı büyük onur duyduk. Başkanımıza nazik ziyaretleri ve Paşayiğit Mahallemizdeki yapılacak park için verdikleri destek sözleri nedeniyle teşekkür ediyoruz." Ziyaret, karşılıklı hediyelerin verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

Ziyaret fotoğrafına sosyal medyadan eleştiri yapıldı

Öte yandan, Alinur Aktaş'ın ziyaretiyle ilgili olarak Keşan Belediyesi'nin sosyal medya hesabından yapılan fotoğraf paylaşımının altına, Aktaş'ın kamuoyunda 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili sözleri hatırlatılarak, eleştirileri yorumları yaptı.

Haber MERKEZİ

 

 

 

 

Keşanlı santrafor Batuhan Altın Top ödülünü aldı

Keşanspor ve Keşan Anafartalarspor formaları giydikten sonra, gösterdiği başarılı performans ile dikkatleri üzerine çeken ve 3. lig ile 2. lig takımlarında forma giydikten sonra son olarak Van Büyükşehir Belediyespor'a transfer olan Keşanlı Batuhan Er, Altın Top ödülünü aldı.

Keşan'da forma giydiği dönemlerde gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çeken Batuhan Er, üst liglere transfer olarak başarı basamaklarını çıkmaya başlamıştı. Başarılı futbolunu, 2018-2019 sezonunda da sürdüren 24 yaşındaki başarılı santrafor, devre arası transfer döneminde, 3. Lig 1. Grup'ta mücadele eden Karaköprü Belediyespor'dan, 3. Lig 2. Grup'ta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor'a transfer oldu. Sol kanat ve sağ kanat mevkilerinde de oynayabilen Batuhan Er, sezon sonunda gol kralı unvanının sahibi olmayı başardı. Keşanlı gol kralı Batuhan Er, TPFD (Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği) tarafından düzenlenen ödül töreni ile Altın Top ödülünü aldı.

Haber: İlker GÜREL

 

Savcı, “Roman Stratejik Eylem Planı”nı anlattı

Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Fahrettin Savcı yaptığı açıklamada; Resmi Gazetede yayımlanan “Roman Stratejik Eylem Planı” taslağının ikinci aşamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Roman çocukların eğitimde eşit hizmet alması sağlanacak”

Resmi Gazetede yayımlanan “Roman Stratejik Eylem Planı” taslağının ikinci aşamasıyla ilgili olarak, bakanlıklar tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Savcı, şunları söyledi: “Hedef kitle, dezavantajlı roman kardeşlerimizdir. Bu plan içerisinde eğitim, sağlık, barınma ve istihdam öncelikli alanlar olarak belirlendi. Önümüzdeki günlerde, Ankara’da izleme ve takip kurulu oluşturulacak. Burada, STK ve kamu kurumlarının temsilcileri tarafından roman mahallelerine yönelik ziyaretler ile neler yapılacağı yönünde planlama yapılacak. Bu planlama için devletimiz belli bir bütçe oluşturacak. Tüm roman çocukları eğitimde eşit hizmet alması ve zorunlu eğitimlerinin başarıyla tamamlanması sağlanacaktır. Hedef, toplamda en az bin 714 roman çocuğumuza ulaşmaktır.”

“Roman vatandaşlarımızın iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılmalı”

Hazırlanan planlar içerisinde istihdamında yer aldığına kayıt düşen Fahrettin Savcı, sözlerine şöyle devam etti: “Roman vatandaşlarımızın iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması gerekiyor. Nitelikli ve güvenceli işlerde, istihdamın artırılmasını talep etmiştik ve bu da, değerlendirmeye alındığını görmekteyiz. Mesleki yeteneklerin geliştirilmesi, girişimciliğin desteklenmesi ve çocuk işçiliğin önlenmesi gibi maddelerde yer almaktadır. Bu konuda da, en az 4 bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir.”

“Barınma sorunu…”

Barınma konusuna da, planlarda yer verildiğini ifade eden Savcı, şunları söyledi: “Dezavantajlı bölgelerde, yeterli barınma olanaklarının sağlanması ve yaşanabilir bir ortamın sağlanması hedefleniyor. Cumhurbaşkanımıza, romanların konut ihtiyaçlarını dile getirmiştik. Bu çerçevede, tüm Türkiye’de olduğu gibi Keşan’da da, 700 Evler TOKİ konutları yapılmıştı. Bu konuda, yerel yönetimlerde gerekli desteği vermişti. Bizlerinde bir takım çalışmaları var ve bunları bakanımıza ileteceğiz. Barınma konusunda gerekli adımlar atılmaya devam edecektir. İyileştirilebilir konumdaki konutlar belirlenerek, bu konutlar yapılacaktır. Bu çerçevede; ev onarım yardımları azami 15 bin TL, ev yapımı içinde 25 bin TL yardım yapılacaktır. 2 bin 500 ailenin barınma sorununu çözüme kavuşturmak için çalışma yapacağız.”

“En az 20 bin roman vatandaşımıza hizmet verilmesi hedefleniyor”

Sağlık hizmetleri hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Fahrettin Savcı sözlerini şöyle tamamladı: “Roman vatandaşların sağlık hizmetleri konusunda farkındalık yaratılacak. Tütün ve madde bağımlılığının zararları konusunda çalışmaları artıracağız. Yoksullukla mücadele, refahın artırılması ve sosyal hizmet ile yardımlardan yararlanması hedeflenmektedir. En az 20 bin roman vatandaşımıza hizmet verilmesi hedefleniyor. Bu planlardan umutluyuz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

- Kırsal kalkınma ile ilgili hibe destekleri yayımlandı

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar yaptığı açıklamada; kırsal kalkınma ile ilgili hibe destekleri yayımlandığını belirterek, son başvuru tarihinin 30 Eylül 2019 olduğunu kaydetti.

Açar, açıklamasında şunlara yer verdi: “Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi hakkında 2019/30 nolu tebliği 02.08.2019 tarihli resmi gazete de yayımlanarak uygulanmaya konulmuştur. Yayımlanan tebliği ile bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, yenilenebilir enerji kullanan yeni sera, yenilenebilir enerji üretim tesisleri, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar yer almaktadır. Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm yatırımları, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, hibe desteği kapsamında değerlendirilmektedir. Yayımlanan 13 Etap Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi ile ilgili proje özellikle hayvancılık yatırımlarından süt hayvancılığı, besi hayvancılığı ve de küçükbaşa hayvancılık yatırımları anlamında ciddi destekleme verilen bir proje olduğu görülmektedir. Tebliği doğrultusunda desteklemelerden faydalanmak isteyen yatırımcılar; tebliğin yayımlanan tarihten itibaren 60 gün içerisinde gerekli projelerini hazırlatıp müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu itibar iledir ki; kırsal kalkınma tarımsal son müracaat tarihi 30 Eylül 2019’dur.”

(Haber: Nilüfer ÇELİK)

 

 

 

Köyler Arası Halı Saha Futbol Turnuvası'nda finalin adı İzzetiye ve Esetçe oldu

Enerjin Uygun anısına düzenlenen Çetin Elektrik Aydınlatma Ligi Enercin Uygun Köyler Arası Halı Saha Futbol Turnuvası'nda geçtiğimi akşam oynanan maçların ardından final maçında karşılaşacak rakipler de belli oldu.

Uygun Halı Saha Tesisleri'nde düzenlenen Çetin Elektrik Aydınlatma Ligi Enercin Uygun Köyler Arası Halı Saha Futbol Turnuvası'nda geçtiğimiz akşam oynanan karşılaşmaların ardından, finalde karşı karşıya gelecek rakipler de belli oldu. Esetçe Ekunsan United takımının, Esetçe Karadeniz Fırtınası takımını 6-2 mağlup etmesinin ardından oynanan diğer karşılaşmada da, İzzetiye, Türkmen Tuna Sondaj takımını 3-1 mağlup etti. Bu karşılaşmalarda alınan sonuçların ardından, Esetçe Ekunsan United ve İzzetiye takımları, bugün şampiyonu belirleyecek maçta karşı karşıya gelecek.

Haber: İlker GÜREL

 

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar