Son Dakika
Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu “Üretici için iyi bir sezon olmadı”Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştıGüpegündüz attılar ve gittilerErikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi yöneticileri, gündemdeki konuları değerlendirdiDurak, Sazlıdere’de bugün yapılacak toplantıya bölge halkını davet ettiSu havuzu, çiçeklik olduKorkuluklar kot farkında eridiAktaş: “İkinci el piyasasında, bayram öncesi hareketlilik bekliyoruz”
Kalfalar, genç nüfusta yaşanan işsizlik sorununa dikkat çekti

Kalfalar, genç nüfusta yaşanan işsizlik sorununa dikkat çekti

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, yaptığı açıklamada; Keşan’da genç nüfusun istihdamında sorunların olduğunu ve İş Kur Keşan Şubesi’nin daha etkin olarak, kullanılması gerektiğini kaydetti.

“İşsizlik 20-35 yaş aralığındaki

gençlerde yaygın durumda”

Açıklamasına, “İş Kur’un Keşan’a gelmesi uzun yıllardan beri talep edilen bir istekti. Bu nihayet gerçekleşti.” diyerek, başlayan Kalfalar, şunları söyledi: “İlçemizde yıllardır artan bir şekilde mesleksizliğin neden olduğu bir işsizlik söz konusu. Bu işsizlik 20-35 yaş aralığındaki gençlerde özellikle çok yaygın bir durumda. İş Kur’u Keşan’a getirdik. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ama bana göre; yürütülen çalışmalarda bir altyapı eksikliği var. Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanımız Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamalarda sanayideki işyerlerinde çalıştıracak eleman bulamadıklarını belirtiyor. Bence bu konuda sonuna kadar haklı, bu sorunun çözümü için İş Kur’a bir bakmak gerekir. Diyalogumuzu arttıralım eksiklik nedir, ne değildir buna bir bakalım. İş Kur’un bürosunu getirdik ve 3 tanede eleman koyduk oraya ama bu elemanlar ne yapacak? Nereye inecek, ne yapacak? Gerçi bu personel bunların hepsini bilir ama oradan kalkamazlar. Bunun için Keşan’da bulunan üniversitelerimizde okuyan öğrenci kardeşlerimizden yararlanabiliriz. Bunlar işyerlerine giderek bir saha taraması yapabilirler. Keşan sanayisine gidilir kapı kapı dolaşılıp ‘sana eleman gerekli mi?’ diye sorulur. Bu şekilde hangi elemana ihtiyaç olduğu tespit edilir. Bunlar işyerlerine giderek bir saha taraması yapabilirler. Daha sonra o işkollarına göre; öğretmenler görevlendirip meslek kursları açılır. İş Kur’un böyle bir yetkisi var diye biliyorum ve bunu yapmamız gerekiyor. Bunu yaparsak, gençlerin istihdamı konusunda önemli bir iş yapmış olacağımıza inanıyorum.”

“Tabana inilmeli”

Keşan’da uzun zamandır yaşadığını ve 20 yıldır da muhtarlık görevini sürdürdüğünü ifade eden Bayram Ali Kalfalar, “Bizim kişilerle işimiz yok. Sıkıntı ve eksikliklerle işimiz var. Hizmet eksikliği ile işimiz var. İnsanlardan gördüğüm sıkıntıları dile getiriyorum. Bu insanlar eğitilmeli ve meslek sahibi yapılmalı ondan sonra kamuyu da arkamıza alarak işverenin kapısı çalınmalı. Zaten İş Kur’un ve ilgili bakanlığımızın istihdam konusunda sağlamış olduğu birçok imkan var. Bu durum işverenlerimizin de yararına. Bu sorunu hep beraber çözeceğiz.  Bu mesele iktidarın, Keşan’ın sorunu. Bu durum siyaset üstü bir şey. Bu konuda siyaset yaparsak bir gün yaşadığımız olayları bir başka gün çok farklı bir şekilde patlamayacağını hiç kimse garanti edemez. Hiç kimse kendi kendini kandırmasın burada yapılması gerekenler tabana inmektir. Kurulan tüm dernekler vatandaşları ve üyelerini meslek edinme konusunda yönlendirmelidir. İş Kur, Halk Eğitim Merkezi, işveren hepsi birlikte olmalı.” şeklinde konuştu.

“Diploma olmadığı için birçok genç işsiz durumda”

Kalfalar sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan’da çok sayıda gencimizin ilkokul diploması bulunmuyor. Bu gençlerimizin büyük çoğunluğu da, işsiz durumda. Bu durumda olan kardeşlerimiz için en ideal olan meslek inşaatçılık sektörüdür. Bu iş kolunu da bence en çok 10 sene daha kullanabiliriz. Şu an için bazı arkadaşlarımız bu durumda olan işsizlerle sahip çıkıyorlar ama bu sayı yeterli bir durumda değil. Bu gençlerinde işlerine gayet iyi bir şekilde sahip çıktıklarını görüyoruz ve bundan dolayı da büyük memnuniyet duyuyoruz. Eğitim çok önemli. Bence bölgelerdeki mahallelerimizde bulunan okulların öğrencileri taşımalı eğitim sistemi ile diğer mahallelerde bulunan okullara dağıtılmalı. Bence böyle bir radikal karar alınmalı ve uygulanmalı. Bu başka türlü olmaz. Bunu yapamıyorsak bu ailelerin çocukları ve anne, babaları kreşe almak gerekir. Bu konuda duyarlılık gösteren ailelerin anne ve babaları istihdam edilme konusunda öncelikli olarak tercih edilmeli.”

“Keşan elden gidiyor”

Bayram Ali Kalfalar sözlerini şöyle tamamladı: “Birlikte ortak karar alıp stratejiler belirlemeliyiz. Yoksa Keşan elden gidiyor. Meslek, meslek, meslek bu da eğitime dayanıyor. Bu da Köy Enstitülerinin önemini ortaya çıkarıyor. Meslek olmayan yerde alın teri olmaz. Alın teri olmayan yerde karakter olmaz. Karakter olmayan yerde huzursuzluk olur. Bölgemizin içinde bu sorunları hiç yaşamamasına rağmen bazılarının bizden çok daha fazla bilmesi beni çok sevindiriyor. Buna seviniyorum ama bildikleri için de üzülüyorum. Buranın sorunlarını burada yaşayan insanlara sormak gerektiğine inanıyorum.”

(Deniz ÇİL)   

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan, Keşan S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi ortakları tarafından kurulan KETUS (Keşan Toplu Ulaşım Sistemi)'a alınan 2 aracın satışa çıkartılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Büyükkayhan, dernek başkanı olarak göreve geldiğinde, engellilerin Çanakkale gezisi için KETUS A.Ş.'ye başvurduğunu ve şirket yönetiminin hiçbir talepte bulunmadan engelli vatandaşları Çanakkale'ye geziye götürdüğünün altını çizerek başladığı açıklamasında, bu konuda KETUS A.Ş. yönetimine bir kez daha teşekkür ettiğini söyledi. Bahse konu gezi sırasında, engelli vatandaşların taşınabilmesi adına en azından TOKİ ile Halk Ekmek arasında bir güzergah belirlenebileceği yönünde bir talepte bulunduğunu dile getiren İsmail Büyükkayhan, "Bunu tamamen ücretsiz yapmasalar da olurdu. Ancak bu işlem bir türlü gerçekleşemedi. Bu konuyu Keşan Belediye Başkanımıza ilettiğimde bazı hukuksal problemler olduğunu, bunları aşmak için çalıştıklarını, aştıkları andan itibaren engellilerin yanında olmak için çaba gösterdiklerini söylemişti. Fakat şimdiye kadar bir sonuç alınamadı." dedi.

" Mecburen araçları satışa çıkartmış oluyor"

Engelli vatandaşların bu süreçte, KETUS A.Ş. tarafından alınan araçlardan yararlanma şanslarının olmadığına dikkat çeken Büyükkayhan, "Bunun asın nedeninin, hukuksal problemin çözülmemesi olduğunu düşünüyorum. KETUS bu araçlara para ödedi ve araçlar çalışmadığı halde taksitlerini ödüyor. Mecburen de araçları satışa çıkartmış oluyor. Bu, onlar için gayet doğal. Çalışmayan bir malzemeye ölü yatırım yapılmaz. Ben de bir ticaret adamı olsam belki ben de aynı şeyi düşünürü.m. Biran önce KETUS ve belediye arasındaki problemin çözülerek engelli ve yaşlılar için diğer ile ve ilçelerde olduğu gibi halkın menfaatine işlem başlamasını bekliyoruz. Belediye seçimlerinden önce inşallah bu iş olacaktır. Belediye Başkanımızın da bize bu fedakarlığı göstereceğinden hiç şüphem yok." diye konuştu.

"Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

KETUS A.Ş.'nin araçları satmasıyla ilgili plaka ve güzergah belirlenmesinin etken olabileceği yönündeki söylemleri hatırlatan İsmail Büyükkayhan, bu konunun Keşan Belediye Meclisi toplantılarında dile getirilmediğini ifade ederek, şunları söyledi; "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir. Nasıl ki TBMM, aldığı kararları Türkiye sınırları içerisinde uyguluyorsa, yerelde Belediye Meclisi de aldığı kararları ilçe sınırları içinde uygulayabilir. Alacağı kararlar da her zaman halkın menfaatinedir." 

İlker GÜREL

 

Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne eski İl Başkanı Oktay Bozkurt yaptığı açıklamada; kurultay delegelerinin, halkın çağrısına cevap vermesi gerektiğini ve değişim kurultayı için imza vermeleri gerektiğini kaydetti.

“Delegelerimiz, halkın çağrısına cevap vermeli”

Açıklamasına, “Sevgili yol arkadaşlarım, başlamış olan kurultay çağrımız Türkiye'nin gerçeklerini gören delegelerimizce karşılık bulmuş ve ilk günden 350 imzayı geçmiştir.” diyerek, başlayan Bozkurt, şunları söyledi: “Yeterli imza olmasından çok sevindirici olan, koltuk hesabı olmadan siyasi kariyer hesabı olmadan değişim ihtiyacına yürekleri ile katılan delegelerimiz olmasıdır. Bülent Ecevit’in genel başkanlığa geldiği gibi halkın isteklerine yanıt veren bir Cumhuriyet Halk Partisi delegasyonu o yıllarda olduğu gibi %40 barajını yıkıp geçecektir. Cumhuriyet Halk Partisi adında da geçtiği gibi halkın partisidir. Halkın çağrısına cevap vermek tüm delegelerimizi bir görevdir.”

“Değişim kurultayına imza verilmesini istiyorum”

Oktay Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Tek adam rejimine, karşı muhalefet etmek kolay olmayacaktır. Bu görevi yıllar sonra ‘bu adam baş eder’ dediğimiz Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce üstlenmelidir. Cumhurbaşkanı olarak, görmek istediğimiz ve Türkiye'yi gerçek kimliğine kavuşturacak diye inandığımız Muharrem İnce'yi Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek kimliğine büründürecek kişi olarak görmemek zaten en büyük hata olacaktır. Bu bilinç ile tüm delegelerimizin bizlere 16 yıl sonra muhalefet olarak, kaç oy alacağımız değil; nasıl kazanacağımızı gösteren Muharrem İnce'nin genel başkan olması için değişim kurultayına imza vermelerini dilerim.”

“Delegelerimize çağrım, değişim hareketine katılmalarıdır”

Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çağrıyı daha önce de yapmış bir eski il başkanı olarak, bu değişimin siyasi kayıpların ve kazançların değil, halkın kazanç ve kayıpları ile sonuçlanacağını tekrar hatırlatmak isterim. Mesele parti içi mesele değil; tam olarak Türkiye meselesidir. Türkiye'nin kazanması için yapmış olduğum çağrı için siyasi kayıp yaşamış biri olarak kendimi çok gururlu ve onurlu hissetmekteyim. Bunu zaman bize Cumhuriyet Halk Partimizin Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye'ye yakışan bir aday kazandırması ile daha da derinden hissettim. Yeni yönetim sistemi ile seçim süreçlerinde artık partinin kurumsal yapısının yanında güçlü lider ve halkın lideri ihtiyacı çok açıktır. İşte tam olarak bu sebep ile Muharrem İnce’yi partimize genel başkan olmasının yanında cumhuriyetimize, kişisel haklarımıza, özgürlüğümüze, halkımıza önderlik etmesi için delegelerimize çağrım bu değişim hareketine katılmalarıdır.”

(Deniz ÇİL)

 

 “Üretici için iyi bir sezon olmadı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada; hububat hasadı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sezonun üretici açısından iyi olmadığını kaydetti.

“Döviz kurundaki yükseliş,

girdi maliyetlerini %30 arttırdı”

Hububat üreticisi açısından iyi bir sezonun geçmediğini belirten Darcan, şunları söyledi: “Verimler düşük. Sap da zayıf ve balya sıkıntısı var. Çok iyi bir sezon değildi. Sezon ortasında yağmurların yağması sıkıntılı bir süreçti. Rekolte beklentilerin altında kaldı. Fiyat açısından baktığımızda ise diğer yıllara göre verilen fiyat iyiydi. Geçen yılki fiyatlara %12 artış yansıtıldı. Fiyat güzel ama döviz kurunda yükseliş girdi maliyetlerini yaklaşık %30 arttırdı. Gelen zamlara göre fiyat düşük kaldı. Ekim sezonunda artışları yakından hissedeceğiz. Mazot, gübre ve ilaçta müthiş bir artış var. Yeni sezonda bunlar karşımıza çıkacak.”

“Çimlenmeden dolayı TMO’nun

ürün almama sorununu çözdük”

Hüseyin Darcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çimlenmeden dolayı TMO ürün almıyordu ama bu sorunu çözdük. TMO ile görüşmelerimiz oldu. Şu anda çimlenmedeki %4 oran, %10’a çıktı. Yemlik sınıfından alacaklar. Ufak bir fiyat düşüşü yaşandı. Söz konusu oran geri çevrilenler için iyi bir rakam. Vatandaşın elinde ürün kalacağını düşünmüyorum.”

“Ayçiçeği üretimi açısından sıkıntı gözükmüyor”

Ayçiçeği üretimi hakkında değerlendirmede bulunan Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayçiçeği üretimi açısından şu anda her hangi bir sıkıntı gözükmüyor. Yağışların zamanında meydana gelmesi faydalı oldu. Ancak hasat sezonuna daha belirli bir zaman var ve neler yaşanacağını kestiremeyiz. Çeltikte de sıkıntımız yok. Örtü altında değiliz, doğaya müdahale etme şansımız yok. Aşırı sıcaklar ayçiçeğini etkiliyor.” 

(Deniz ÇİL)

Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştı

 

18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, borçlarını yapılandırmak isteyenler için süreç devam ediyor.

31.03.2018 tarihine kadar olan borçları ve beyana tabi vergilerde 31 Mart 2018 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameleri kapsayan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki yeniden yapılandırma başvuruları yoğun şekilde devam ediyor. Bahse konu kanun ile ilgili olarak Keşan merkezin yanı sıra, belde ve köylerinde de bilgilendirici çalışmalar yürüten Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü, kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Kanun kapsamında başvuru sayısının 3 bini aştığı tahmin ediliyor.

İlker GÜREL

Güpegündüz attılar ve gittiler

İspat Cami Mahallesi Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerindeki boşluk alana, güpegündüz gayet doğalmış gibi atılan koltuklar tepki çekti.

Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerinde, gündüz vakti, taşıdıkları eski koltukları herkesin şaşkın bakışları arasında, daha önce park yapılacağı yönünde açıklamaların yapıldığı, ancak hurdalıktan kurtulamayan alana atan kişilerin, daha sonra da hiçbir şey olmamış gibi oradan ayrılması tepki çekti. Vatandaşların uyarısına rağmen atılan koltuklar, uzun süredir hala aynı yerde dururken, ilgili mercilerin bu konuda yasal bir yaptırım uygulaması gerektiği dile getiriliyor. Daha önce, yeşil alan olduğu ve park yapılacağı yönündeki söylemlerin ardından park bekleyen vatandaşlar, bu manzara ile karşılaşmaları sonrasında yetkililerin gereğini yapmalarını istedi.

İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar