Son Dakika
Keşan'da 3 noktaya asılan HDP afişleri, halkın tepkisi üzerine kaldırıldı --\“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı” ---\\\Kılıçaslan: “Günübirlikçiler çevreyi yine kirletti” ----\- Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı ile tüm bölgeyi analiz ediyor ---\463 kişinin daha işe alınacağı TYP başvuruları başladı --\Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Öncel, Artvin’e atandı --*Özbek: “Dolar ve altında artış yaşanmaya devam eder” ---\0Trafik canavarı bayramda boş durmadı ---\İpsala yolunda kaza: 4 yaralı ----\2 otomobil kafa kafaya çarpıştı: 1 yaralı ---\
Kabakçılı, Pazaryeri Kompleksi’ndeki işyerinin borç karşılığı SGK’ya verilecek olmasını eleştirdi

Kabakçılı, Pazaryeri Kompleksi’ndeki işyerinin borç karşılığı SGK’ya verilecek olmasını eleştirdi

 

SP (Saadet Partisi) Keşan İlçe Teşkilat Başkanı Mustafa Kabakçılı dün yaptığı açıklamada, SGK Keşan Merkez Müdürlüğü’ne, Keşan Belediyesi’nin, prim borçlarına karşılık Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nden vereceği alan ile ilgili olarak eleştirilerde bulunurken, Keşan Belediyesi’ndeki durumun, dışarıya anlatıldığı gibi olmadığını, batak içinde ve bir kördüğümün göstergesi olduğunu söyledi.

Kabakçılı, sözlerinin başında, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın ve CHP’nin bölge milletvekilleri tarafından övgüyle bahsedildiğini söylediği Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nin, yalnızca kaba inşaat, büyüklük ve harcanan para bakımından övgüyü hak edebileceğini kaydetti. Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nin, fotoğraf çektirmek için güzel bir yer olduğunu dile getiren Mustafa Kabakçılı, “Fakat ayrıntılar konuşulduğunda, Keşan Belediyesi’nin altından kalkamayacağı ve topluma izah edemeyeceği bir durum var. Mehmet Özcan, geçtiğimiz 2014 yılı Mart ayındaki yerel seçimleri kazanmasından sonra Pazaryeri inşaatına başlandı. Keşan’ın 40 yıllık değiştirilmeyen, yenilenmeyen, güncellenmeyen Pazaryeri’ne kazmayı vuruldu. Çağdaş, modern, güzel, kullanışlı bir yer yapıyoruz diye başladı söze ve ‘Bunu biz başlattık ve biz bitiririz’ diyerek hareket edildi. Keşan halkı da, Pazaryeri’ne büyük önem verdiği için Mehmet Özcan’a bir kredi verdi ve 3. dönem Belediye Başkanlığını kazandı. Biz, başından beri ‘Yapamazsınız, bu sizin işiniz değil’ gibi sözler hiç söylemedik. Sonucu bekledik ve şimdi sonuç görüldü, iş bitti.” dedi.

 “Belediye tarafından satma lafı hiç telaffuz edilmedi”

Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ndeki işyerlerinin satılacağı ya da kiralanacağının belli olmadığını kaydeden Kabakçılı, “Bu yönde netleşmeyen konular var. Yer ve işyerleri belediyeye ait. Belediye işin başından beri ‘biz buraları satmayacağız. Vatandaşa kiralayacağız’ sözünü söylüyor. Belediye tarafından satma lafı hiç telaffuz edilmedi. Şimdi tabi bizim Keşan Belediyesi’nin içinde bulunduğu bir borç batağı durumu var. Keşan Belediyesi, İlbank’tan sürekli borç almış olmasına rağmen, borç batağından kurtulamıyor. Bir taraftan da alacaklarını tahsil edemiyor. Birikmiş bir sürü alacakları var. Esnafa borcu var. Her tarafa borcu var.” diye konuştu.

SGK İl Müdürü Hayrettin Karbuz ve beraberindeki heyetin, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ne giderek, Keşan Belediyesi’nin prim borçlarına karşılık kendilerine verilecek olan alanda inceleme yaptığını hatırlatarak,

“Ancak burada dikkat çeken şey, belediyenin burayı keyiften değil, Keşan halkının işini kolaylaştırmak ve hizmet olsun diye değil, belediye içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için satmasıdır”

Keşan Belediyesi’nin borçları nedeniyle Keşan’ın ortasına kördüğüm atıldığını ifade eden Mustafa Kabakçılı, şunları söyledi; “Müteahhitlere borçlar nedeniyle dükkan satıyorlar. Hatta hediye veriyorlar. Pazarlık bile yapmadan borçlara karşı hediye veriyorlar. Şimdi duyuyoruz ki daha bitmeden borçlara karşı Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde yer satışları başlamış. 8 Nisan’da yerel gazetelerde çıkan haberde gördük ki Keşan Belediyesi’nin SGK’ya olan borçlarından dolayı Edirne il SGK Müdürü ve İstanbul’dan da ilgili bir heyet Keşan’a gelerek SGK için Pazaryeri’nden yer beğenmişler ve beğendikleri yer üzerine de herhalde anlaşmışlar. Tabi bu bitirilen yerde SGK’nın bir şubesinin olması ve böylece bölge insanımızın işini Edirne’ye gitmeden halledecek olması güzel. Ancak burada dikkat çeken şey, belediyenin burayı keyiften değil, Keşan halkının işini kolaylaştırmak ve hizmet olsun diye değil, belediye içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için satmasıdır. Belediyenin batak içinde, bir kördüğüm içinde olduğu, yani dışarıya anlatıldığı gibi olmadığı göz önüne seriliyor. İstedikleri kadar her şeyin çok iyi olduğunu söylesinler. Fakat Keşan Belediyesi tam bir batağın içine girmiş konumda. Ne yapıyor; Yüzüncü Yıl Pasajı’nı Keşan’ın göbeğinde satıp satıp kördüğüme çevirdiler. Keşan’ın merkezini katlettiler. Şimdi de pazaryerini satmayacağız dediler. Ama daha içine girmeden SGK’ya pazarladıklarını duyuyoruz. Biz tabi bu satışı sorgulamak yerine Keşan Belediyesi’ne ‘Ne oluyorsunuz?’ demeyi istiyoruz. Batıyor musunuz? Batarsanız Keşan’ı da batırıyorsunuz. Keşan’ın geleceğini kilitliyorsunuz. Batarsanız kendiniz batın. Bize zarar vermeyin deriz onlara. Keşan’ın geleceğini karartıyorsunuz. Yaptığınız ilk adam gibi bir iş olarak görünüyor. Kullanışlık açısından buranın bir sürü sorunları var. Bir de şimdi satış mı? Kira mı? Burada ciddi anlamda sorunlar var. Belediyeye şunu hatırlatıyoruz; yapmış olduğunuz bu tasarruflar sizin şahsi tasarruflarınız değildir. Keşan’ın geleceğini ilgilendiren tasarruflardır. Adımlarınızı ona göre ölçün, tartın ve atın. Keşan’ın geleceğini ipotek altına almayın. Keşan’ın geleceğini karartmayın.”

“Belediye Meclisi’nde AK Parti’nin ve MHP’nin Meclis üyeleri, orada Özcan’ın talebesi gibi oturmaktan başka bir iş yapmıyorlar”

Sözlerinin devamında, Keşan Belediye Meclisi’ndeki AK Parti’li ve MHP’li Meclis üyelerini eleştiren Kabakçılı, Meclis üyelerinin, Mehmet Özcan’ın öğrencisi gibi oturmaktan başka bir iş yapmadıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı; “Aynı sözümü bir daha söylüyorum; Belediye Meclisi’nde AK Parti’nin ve MHP’nin Meclis üyeleri, orada Özcan’ın talebesi gibi oturmaktan başka bir iş yapmıyorlar. Bu konuları irdelemek Özcan’ın keyfi davranmalarının önüne set kurmak onların işidir. En azından kamuoyunu bilinçlendirmek bunların işidir. Kamuoyuna yapılan yanlışları duyurmak onların işidir. Sağ olsunlar Keşan’ımızda halkı her konuda şeffaf bir şekilde bilinçlendirmeye gayret eden 4 tane yerel basınımız var bu aslında bölge siyasetçileri için çok büyük bir nimettir. Belediyenin muhalefet Meclis üyeleri istedikleri kadar Belediye Meclisi’nde konuşturulmasınlar. İstedikleri kadar söz sahibi olmasınlar. Basın toplantısı yapmaktanda mı acizler ki acizler. Basın toplantısı yapmak yürek ister, mertlik ister, arkasının tertemiz olmasını gerektirir. Ben de diyorum ki bu muhalefet üyelerinde bu vasıflar yok. Olmadığı için de bu konuları sorgulayamıyorlar. Bu sebeple Özcan Keşan’ı çiftliği gibi yönetiyor. Bu muhalefet Meclisi üyeleri adam olsalar Özcan Keşan’ı böyle yönetemez istediği yerleri çatır çatır satamaz. ‘Size mi soracağım?’ diyemez. Muhalefet üyeleri ‘Sayımız yetersiz’ demekten başka hiçbir şey yapmıyor. Kamuoyu ve Keşan’da siyaseti takip edenler muhalefet Meclis üyesinden alınan kararları engellemesini beklemiyorlar. Belediye satış kararı aldı. Senin bunu engelleme yetkin olmadığını ilkokul çocuğu dahil hepimiz biliyoruz. Sana ‘Belediyenin satış kararını niçin engellemedin?’ diye sormuyoruz. Bunu halka duyurmak benden önce onların işidir. Meclis’te konuşturmuyorsa gazetecilere yap açıklamanı tüm Keşan duysun.”

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan'da 3 noktaya asılan HDP afişleri, halkın tepkisi üzerine kaldırıldı --\

Keşan'da, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Aşağı Zaferiye Mahallesi'nde bulunan ilan panolarına asılan HDP'nin seçim afişleri, yaklaşık 50 kişilik bir grubun tepkisi üzerine asıldıkları yerden kaldırıldı.

14 Nisan 2018 Perşembe akşam saatlerinde, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın da aralarında bulunduğu gruba, PKK'lı oldukları öne sürülen grup tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı saldırıda 3 kişinin ölmesi ve 9 kişinin de yaralanmasına tepki gösteren yaklaşık 50 kişilik grup Cumhuriyet Meydanı'na gelirken, HDP'ye ait seçim afişlerinin burada asılı olmasına tepki gösterdi. Durumun haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis sevk edildi.

Afişler kaldırıldı

Vatandaşlar, tepkilerini sürdürüp, "Afişler kaldırılmadan gitmeyiz" demeleri üzerine, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Aşağı Zaferiye Mahallesi'ndeki ilan panolarında bulunan HDP'ye ait seçim afişleri kaldırıldı. Afişlerin kaldırılmasını alkışla karşılayan kalabalık grup, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan'ın da araya girmesiyle olaysız şekilde dağıldı.

Seçim otobüsü de tepki çekmişti

Geçtiğimiz haftalarda da, seçim çalışmaları kapsamında Keşan'a seçim aracı ile gelen HDP'lilere tepki gösterilmiş ve tepkiler sonrasında HDP'liler, seçim aracı ilçeden ayrılmıştı.

İlker GÜREL

“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı” ---\\\

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; Ramazan Bayramı’nda herhangi bir hareketliliğin yaşanmadığını ve esnafın borçlarını ödemekte zorlandığını söyledi.

“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı”

Ramazan Bayramı’nda, istenen hareketliliğin yaşanmadığını belirten Erkan, “Esnaf açısından ekonomik bir hareketlilik olmadı. Esnafın işleri her geçen gün kötüye gidiyor. İşlerin kötüye gitmesi nedeniyle, borçlarını ödemekte zorlanılıyor. Emeklilere verilen bin TL’lik bayram parası piyasaya çok fazla bir yansıması olmadı. Ekonomi genel itibariyle bozuk. Her yıl, bir önceki yılı aratır durumda.” dedi.

“Esnafın ayağa kaldırılması gerekiyor”

“Seçimlere az bir zaman kaldı. Seçimlerden sonraki süreçte, esnaflar olarak beklentiniz nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Hüseyin Erkan, şunları söyledi: “Sicil affının yeniden düzenlenip, çıkartılması gerekiyor. Banka faizlerinin daha uygun seviyeye getirilmeli ya da sıfır faizli krediler vererek, esnafın ayağa kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde gelecek süreç içerisinde esnaf bulamayacaklar. Bundan ötürü de, devletin esnafın yanında olması gerekiyor.”

“Esnaf, borçlarını ödemekte zorlanıyor”

Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Esnaf, borçlarını ödemekte zorlanıyor. Borcunu ödemeyen birçok esnaf, icralık duruma düşüyor. Açılan icra dosyalarında bazı esnafların, birden fazla icra dosyasının olduğunu görüyoruz. Bu kötü gidişat devam ettiği sürece, icralık olanların sayısı artar. Ayrıca, kepenk kapatanların sayısı da, her geçen gün artıyor. Esnafın, işyerini kapatmaması için devletin gerekli desteklemeleri yapması gerekiyor. Umarız, seçimlerden sonraki süreç, esnaf açısından iyi olur.”

(Deniz ÇİL)

Kılıçaslan: “Günübirlikçiler çevreyi yine kirletti” ----\

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Abbas Kılıçaslan, yaptığı açıklamada, günübirlikçiler tarafından Erikli’de kumsal ve kaldırımların yine işgal edildiğini belirtirken; yeni bir arıtmanın yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

“Günübirlikçiler, Erikli’de

ortalığı yine kirletip gittiler”

Ramazan Bayramı’nda, Erikli’ye gelen günübirlikçiler tarafından her yıl yaşanan sıkıntıların yeniden yaşandığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Kılıçaslan, “Günübirlikçiler, Erikli’de ortalığı her zaman olduğu gibi yine kirletip gittiler. Bazı yerlerde, çöplerini konteynırlara atacaklarına sağa sola attıklarını görüyoruz. Herkes çöpünü konteynırlara atmış olsaydı hem çevre kirlenmezdi hem de görüntü kirliliği oluşmazdı. Kooperatif olarak, biz yine bu çöpleri topladık. Şuanda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.” dedi.

“Kumsala çadırlar kuruldu ve

kaldırımların üzeri işgal edildi”

Abbas Kılıçaslan, sözlerine şöyle devam etti: “Günübirlikçiler, çevre kirliliği yarattığı gibi kumsala çadır kurdular ve kaldırımların üzerini işgal ettiler. Kısacası, tatil için bölgeye gelen insanlar yaşanan durumdan rahatsızlık duydular. Günübirlikçiler, denizimizi de kirletiyorlar. Ama bunların bölge esnafına ya da kooperatifi hiçbir katkısı olmamıştır. Bu en büyük sıkıntılarımızın başında geliyor. Günübirlikçi sorunun artık, çözüme kavuşturulması gerekiyor. Günübirlikçilerin bölgeye gelişini engelleme gibi bir şansımız yok. Jandarma ve zabıta ekipleri birlikte, hareket ederek, düzeni oluşturması gerekiyor. Daha önce, Kaymakamlık, başsavcılık, belediye ve jandarma ile ilgili kurumlarla birlikte oturup belli kararlar aldık. Ancak, alınan kararların uygulamasına geçilmedi. Uygulamaya inşallah kısa sürede geçilir ve sorunlarımız az da olsa çözüme kavuşur.”

“Yeni bir arıtmanın yapılması şart”

“Peki, Erikli’de bunun dışında herhangi bir sıkıntı yaşandı mı?” şeklindeki soruya cevap veren Kılıçaslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bayramın ikinci günü elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle, 3 saat boyunca su sıkıntısı yaşandı. Kuyulardan çektiğimiz suyu Erikli’ye verdiğimiz için elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle, su vermedik. Bunun yanı sıra; arıtmamızda bu bayramda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ama yeni bir arıtmanın yapılması şarttır. Çünkü mevcut arıtma artık, Erikli’ye yeterli değil.

Belediyemiz, Mecidiye’de arıtma için yer tahsisi için başvurmuştu. Başvurunun olumlu şekilde sonuçlanmasını bekliyoruz.”

(Deniz ÇİL)

- Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı ile tüm bölgeyi analiz ediyor ---\

Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı'nın deneyimli personeli ile sadece Keşan değil, tüm bölgeye analiz anlamında hizmet veriyor.

Bölge üreticilerinden gelen, toprak, bitki ve sulama suyu analizi taleplerini karşılamasının yanı sıra, ürün laboratuarı ile ürünlerin de analizini gerçekleştiren Keşan Ticaret Borsası Toprak Analiz Laboratuarı'nın deneyimli kadro ekibinden biri olan Toprak Laboratuar sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, bölgede hasatı başlayan kanola, arpa ve buğdayın da kalite parametrelerinin ürün laboratuarında, Ürün Laboratuar Sorumlusu Özlem Ulusoy tarafından kanolada; nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı, arpada; nem, hektolitre ağırlığı, protein, nişasta ve selüloz, buğdayda; nem, hektolitre ağırlığı, gluten indeks, sedim, geçikmeli sedim, protein, nişasta ve selüloz analizleri yapılarak üreticilerin ürünlerinin değerlerini öğrenmesini sağladıklarını söyledi. Böylece, ürünlerin kalite oranına göre gerçek değerinde satılmasına yardımcı olduklarını dile getiren Aktaş, hasat zamanı gelen ürünlerden; ayçiçeğinde; nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı analizleri, çeltikte; nem, hektolitre ağırlığı, randıman ve kırık tane analizleri, badem ve cevizde; nem ve hektolitre ağırlığı analizleri yapıldığı bilgisini de verdi.

İlker GÜREL

463 kişinin daha işe alınacağı TYP başvuruları başladı --\

Keşan, İpsala ve Enez'i kapsayan TYP (Toplum Yararına Program) projesi kapsamında, daha önce alınan 377 işçiye ek olarak, 463 işçi alımı için başvurular dün başladı.

İŞKUR'un Türkiye genelinde işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde uyguladığı TYP projesi kapsamında, Keşan, İpsala ve Enez bölgelerini kapsayan TYP başvuruları dün itibarıyla başladı. İŞKUR Edirne Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren, Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürlüğü'ne yapılan başvurular sonrasında yapılacak değerlendirmelerde, 463 kişi geçici olarak, çeşitli kurumlarda işe alınacak.

Enez Belediye Başkanlığı'na 100 işçi alınacak

Buna göre TYP projesi kapsamında kontenjanlar şu şekilde; Enez Belediye Başkanlığı 100 kişi, İpsala Belediye Başkanlığı 90 kişi, Yenikarpuzlu Belediye Başkanlığı 35 kişi, Beyendik Belediye Başkanlığı 10 kişi, Keşan Orman İşletme Müdürlüğü 35 kişi, Enez İşletme Şefliği'ne de 15, İpsala İlçe Müftülüğü 10 kişi, Enez Köylere Hizmet Götürme Birliği 20 kişi, İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliği 10 kişi, Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği 50 kişi, Keşan Devlet Hastanesi 40 kişi, İpsala Devlet Hastanesi 20 kişi, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 10, Keşan İlçe Müftülüğü 15, Gıda Tarıma ve Hayvancılık Keşan İlçe Müdürlüğü 1 kişi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü 2 kişi.

16 Temmuz'da iş başı yapılacak

Toplamda 463 kişinin işe alınacağı TYP projesi kapsamında, başvuruların 22 Haziran 2018 tarihine kadar devam edeceği öğrenilirken, 463 kişi, 16 Temmuz 2018 tarihinde işe başlayacak. İş bitiş tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Bilindiği gibi bir süre önce yine Keşan, Enez ve İpsala bölgelerinde 377 işçi, TYP projesi kapsamında 6 ay süreli olarak işe alınmıştı.

İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar