Son Dakika
Mezbaha İşletmeciliği, Belediye ve Borsa işbirliğinde yenilenmeye devam edecekBoyalık, Afrin operasyonunu ve ekonomiyi değerlendirdi Gaytancıoğlu: “Çocuk istismarında bulunanlar, hadım edilmeli..!!”Keşan'da "Okuryazarlık Seferberliği" başladıİşçimen, Adana fuarını değerlendirip TAPDK konusunda üyeleri bilgilendirdiBu yamaların yarısı asfalt yarısı beton“İnsanlar bu yıl da sorunlarıyla baş başa kalacak”İYİ Parti'de görev dağılımı yapıldıPaşayiğit'te çözümün adı: "Beton bariyer"--Kavşak çalışması, esnafın işlerini vurdu
İpsala, doğalgaz için ilk kazmayı törenle vurdu

İpsala, doğalgaz için ilk kazmayı törenle vurdu

İpsala’ya doğalgaz getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, dün düzenlenen törenle ilk hat döşemesi gerçekleştirildi. Bu çalışma da bölgedeki ilk doğalgaz çalışması olmuş oldu.

EPDK tarafından Keşan ve İpsala’ya gelecek olan doğalgazla ilgili son günlerde önemli gelişmeler yaşanıyordu. Bunlardan en önemlisi ise dün İpsala’da düzenlenen temel atma töreni oldu. İpsala Belediyesi ve İpsala Kaymakamlığı’nın girişimleri sonucunda ilçeye getirilecek olan doğalgazla alakalı hat döşeme çalışmaları İpsala şehir merkezinde başladı.

Saat 13.30’da gerçekleştirilen törene, İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Yenikarpuzlu Belediye Başkanı Ufuk Atalay, Esetçe Belediye Başkanı İbrahim Örs, Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe ve İl Yönetimi, GAZDAŞ Edirne İşletme Müdürü Cumhur Pekdemir, AK Parti İpsala İlçe Başkanı Turan Girgin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Tolga Saltık, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, Kurum Kuruluşların Daire Amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mehmet Kerman: “En büyük vaadim olan beşi bir yerde hizmetin,

dördüncüsünü hayata geçiriyoruz”

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, daha sonra ise İpsala Belediyesi Mehteran Takımı kısa bir gösteri sundu. Tören, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman’ın açılış konuşmasıyla devam etti. ilçenin bayram yaşadığını belirterek sözlerine başlayan Mehmet Kerman; “Bugün ilçemize doğalgaz getirmenin bayramını yaşıyoruz. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun. İnşallah yüce rabbim, bugün temelini atacağımız doğalgaz hattının kullanılmasını da bize nasip eder. Doğalgazın ilçemize gelmesinde emeği geçen Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’na, Milletvekilimiz Rafet Sezen’e, geçmiş dönem Necdet Budak’a, eski Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan’a, emekliye ayrılan Dursun Ali Şahin’e çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hepsinin bugün doğalgazın ilçemize getirilmesinde büyük emeği var. Ama bu gelecek derken, biraz daha hızlı ve çabuk gelmesinde GAZDAŞ ve Zorlu Firması’nın da büyük emekleri var. Herkese ben buradan çok teşekkür ediyorum. Başarılar tesadüf değildir. Bir çok çalışma altyapı oluştuktan sonra bu günlere geldik. Ben ilçe halkıma görev almadan önce beşi bir yerde hizmet getireceğimi söylemiştim. Bugün artık 4.’sünü yapıyoruz. Kanalizasyonu bitirdik, yağmursuyu hattını, içme suyunu bitirdik. Doğalgaz da bugün başlıyor. Hedefimiz seneye bugün bunun açılışını yapmak istiyoruz. İnşallah 5’i bir yerde hizmetimin beşincisi de arıtma tesisini yapmak. İnşallah onun da en kısa sürede ihalesini yapıp, sizlerin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bu işi de bu kadar aceleye getirmemizin sebebi, altyapıyı bir an önce bitirip yollarımızı yapıp, ışıklandırmayı ve ağaçlandırmayı yapıp ilçemizi yaşanabilir bir hale getirmek ve ilçemizi Trakya’nın incisi yapmaktır.” dedi. 

“En az 3 fabrikayı ilçemize getirerek istihdama katkı sağlayacağız”

Kerman, konuşmasının devamında ilçeye gelir getirici ve istihdam sağlayıcı en az 3 tane fabrikayı da getirmek istediğini belirterek; “Bunlar güzel şeyler ama asıl olan bu güzellikler varken ceplerimiz boş, karnımız aç. Başkanım bu güzellikleri yapıyorsun da bu ilçeye gelir getirici hizmetlerin gelmesi için ne yapman lazım diye soranlara da şu cevabı vermek istiorum. Benim vaatlerimde en az 3 fabrikayı ilçeye getireceğim dedim. Geceyi gündüzüme katarak en az 3 fabrikayı ilçemize getirteceğim. Sözümün arkasındayım. Bundan da vazgeçmeyeceğim. Şartlar ne olursa olsun, ne gerekirse gereksin sizin gibi ilçe halkım arkamda olduğu sürece ben verdiğim vaatleri sonuna kadar yerine getiririm. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu.

“Başbakan Davutoğlu’da Kutlu Doğum’a katılabilir”

İlçenin güzel hizmetleri hak ettiğini dile getiren ve bir çok projeyi hayata geçirecekelrini söyleyen Kerman; şunları söyledi: “ Bugüne kadar gecikmiş olan bu hizmetleri kısa bir zaman içersinde gerçekleştirmek için Belediye Meclisi üyelerimizle birlikte yola çıktık. Yapılan çalışmalarda hepsi bize el kaldırıyor, destek veriyor. Muhalefetle bile uyum içersinde çalışıyoruz. Bugün için gündemimizde olan Kapalı Pazaryeri Projemizin temel atma törenini valimiz atandığı gibi yapacağız. 7 bin500 m2’lik kapalı pazaryerimizin temelini yine hep birlikte atacağız. Hedefimiz de 20 kasım’da İpsala’mızın bu pazaryerini sizlerin hizmetine sunmak. Aynı zamanda şu anda temelleri atılmak üzere olan TOKİ’nin ikinci etabının temelini de önümüzdeki günlerde atacağız. Yine Peygamber Efendimizin Kutlu Doğumu’nu ilçemizde kutlayacağız. 17 Nisan’da ilçemiz 10 bin misafiri ağırlayacak. Diyanet İşleri Başkanımız da ilçemize teşrif edecek. Yine çok yüksek ihtimalle sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu da ilçemizde ağırlamak istiyoruz. Bu konuda gerekli davetimizi de yaptık. Yine Balkanlar’dan, Batı Trakya’dan en az 50 otobüs misafirimiz ilçemize gelecek. İpsala’mız kabuğundan çıktı. Artık daha da tanınacak ve bizler ilçemizi Trakya’nın incisi yapacağız.”

“En büyük hayalimi gerçekleştirmeye az kaldı”

En büyük hayallerinden bir tanesinin ilçe başkanıyken ilçeye bırakılan doğalgaz vanasının kendisi tarafından faaliyete geçirtilmesi olduğunu vurgulayan Kerman; şöyle konuştu:“İnsanların hayalleri olacak. Hayalleri olanlar daha sonra da hayallerini gerçekleştirmek için mücadele edecek. Bende hayallerimi gerçekleştirmek için yaklaşık 10 yıl önce AK Parti İlçe Başkanı iken Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan’ın doğalgaz vanasını bıraktırmak üzere dönemin milletvekili Necdet Budak ile Ankara’ya gittik. Ve Doğalgaz vanasını TMO’nun olduğu yerin arkasına bıraktırdık. Bu vanayı bırakırken dedim ki, ‘Allahım inşallah bu vananın bıraktırılmasını bana nasip kısmet ettin, gelecekte de bu ilçeye belediye başkanı olup bu ilçeye doğalgazı getirmekte bana nasip kısmet olsun’ dedim. Cenabı Allah dualarımı kabul etti. Ve bugün bu mutluluğu bana yaşatan çok değerli ilçe halkıma çok teşekkür ediyorum. Ben kendimi ilçeme adadım. Hizmet anlamında daha birçok hizmeti getirmek üzere yola çıktım. Bu davada beni yalnız bırakmayın. Siz bana dua ettikçe ben nazara gelmem. Daha çok hizmet yaparım. Yine kutlu doğum programına kadar Osmanlı’nın tarihini yaşatan ve ilçemizin tarihi camisinin karşısında yer alan saat kulemizi de ilçemize kazandıracağız. Bu da ilçemize çok güzel bir estetik katacak. bizleri yalnız bırakmayan çok değerli misafirlerimize ve halkımıza çok teşekkür ediyorum.”

Cumhur Pekdemir: “İpsala’yı doğalgazla tanıştırmaktan memnuniyet duyuyoruz”

Kerman’ın ardından ise konuşmasını yapmak üzere GAZDAŞ Edirne İşletme Müdürü Cumhur Pekdemir konuştu. İpsala’ya doğalgaz gelme kararının 8 Ekim 2015 tarihinde alındığını belirterek; “EPDK tarafından alınan kararla bu tarihte İpsala GAZDAŞ’ın doğalgaz dağıtım hizmet alanı içine dahil oldu. Ondan sonra yapılan projeler neticesinde bugün burada temel atma töreni için birlikteyiz. Nedenlerinden bir tanesi de ilçede yapılan ve bitmek üzere olan altyapının ardından üzerine asfalt döküleceğinden yolların birdaha kazılmaması için ana arterlerde çekeceğimiz boru hatlarını belediye başkanımız Mehmet Kerman’ın ricası ve belediye çalışanlarımızla yaptığımız çalışmalarla öne aldık.  Bu sayede biten altyapının üzerine çekilecek olan asfalt, tekrar doğalgaz için kazılmayacak. Böylece de milli servetimiz heba olup gitmeyecek. GAZDAŞ olarak 2006 yılından beri Trakya bölgesinde 400 bin noktaya hizmet veriyoruz. Bu noktaya artık İpsala’da dahil oldu. İpsala’yı doğalgazla tanıştırmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Eyyüp Özdemir: “Bu İpsala halkının birlikteliğinin başarısıdır”

İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir ise, ilçeye kazandırılan Doğalgaz nedeniyle mutlu olduklarını söyledi. İpsala Kaymakamı olarak göreve başladığımız günden kısa süre sonra karşımızda bulduğumuz en önemli madde doğalgaz oldu. İlk başladığımız dönemde en çok ihtiyacımız olan yeterli abone sayısını bulmaktı. Bugün bu güzelliğin yanında bir başka güzelliği de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu da birlikte olmak gayretini gayet vakur bir şekilde layıkıyla ortaya koyan İpsala’lıların dayanışmasıdır. Hemşerilerimi o günkü şartlarda hiç bir şey gözetmeden bir araya gelerek hep potansiyel, hemde nüfus sayısı olarak daha büyük ilçelerin verdikleri gayretinde üstünde bir gayret göstererek İpsala bunu başardı. Bu hak en çok İpsalalılarındır. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ise temel atma törenine geçildi. Protokol üyelerinin kestiği kurdele ve kesilen kurbanın ardından ilk boru hattı açılan kanala döşendi. Daha sonra ise protokol üyeleri, açılan kanala toprak attı. Tören daha pilav-ayran ikramının ardından sona erdi.

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Mezbaha İşletmeciliği, Belediye ve Borsa işbirliğinde yenilenmeye devam edecek

Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, dün Keşan TB (Ticaret Borsası) Mezbaha İşletmeciliği'ni ziyaret ederken, ziyarette yaptığı açıklamada, mezbahada güneş enerji panelleri ve soğuk hava deposu çalışmaları yapılacağını dile getirirken, Canlı Hayvan Borsası ve mezbahanın Keşan ekonomisine katkılarına dikkat çekildi.

Saat 13.30 sıralarında, Keşan TB Mezbaha İşletmeciliği'ne gelen Mehmet Özcan ve beraberindeki Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Feyzi Engin, Keşan Belediyesi Meclis Başkanı Ercan Ersoylu, Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Yıldırır'ı, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz ile bazı borsa yöneticileri karşıladı.

Özcan: "Güneş enerji panelleri koyacağız"

Ziyarette konuşan Özcan, 1'inci sınıf durumdaki mezbahanın 13 yıldır hizmet verdiğinin altını çizerek, "Keşan Belediyesi ve Keşan Ticaret Borsası olarak birlikte işlettiğimiz mezbaha borsanın fiilen işletmesiyle oldukça modernize oldu. 2013 sonunda Tarım Bakanlığı'nın mezbahalarla ilgili acil modernizasyon yönetmeliği kapsamında 40 günlük çalışmayla 900 bin TL masraf ederek mezbahamızı hem kapasite olarak, hem de bütün ekipmanları değiştirip mevzuatta aranan bütün şartlara uyan bir mezbaha haline getirdik. İçeride bulunan su depolarını dışarı koyduk. Kesilen hayvanların etlerinin transferden önce 24 saat soğuk hava depolarında  bekletilmeleri gerekiyormuş. Kapasitemiz yetiyor ama  bunu geliştirmemiz lazım. Bu nedenle kazan dairesinin yerini değiştirip, orayı soğuk hava deposu yapmayı planlıyoruz. Ayrıca doğal gaz hattı buraya geldiğinde de, mezbahayı doğal gaz sistemine dönüştüreceğiz. Bir de buranın sıcak su ihtiyacını karşılayabilmek için güneş panelleri koyacağız. Protokol gereği binaya yapılan kalıcı masraflar mal sahibine aittir. Soğuk hava deposu ve güneş panellerini belediye eliyle yaptıracağız. Onların cebinden para çıkartmadan yaptıracağız bunları." dedi.

"Küçükbaş kesimlerinde Edirne mezbahasının kesimini biz burada 1 aydan daha kısa bir sürede yapıyoruz"

Keşan TB Camlı Hayvan Borsası'nın işlem hacmine de değinen Özcan, buradaki kapasite sayesinde, Keşan'da haftalık büyükbaşta yaklaşık 1 milyonluk, küçükbaşta da 250-500 bin TL bir pazar oluştuğunu dile getirerek, "Pazar, Şarköy, Malkara, Uzunköprü, İpsala, Enez, Gelibolu gibi bölgeye hitap eden bir şey. Türkiye'deki sayılı mezbahaların içerisinde belki de ilk 5 veya 10'da yer aldığı kanaatindeler. Küçükbaş kesimlerinde Edirne mezbahasının kesimini biz burada 1 aydan daha kısa bir sürede yapıyoruz. Bu yoğun talebi sürdürülebilir hale getirebilmemiz için kalitemizi de sürekli yenilememiz gerekiyor. Yenilikler ile hem mezbahanın kapasitesi artacak, hem de müşteri hizmetlerinde büyük bir avantaj elde edilecek. Mezbahamızda Türkiye ortalamasının üzerinde bir hizmet verdiğimiz kanaatindeyiz." diye konuştu.

Kaymaz: "Aramızda nasıl bir protokol imzalandığını bizden öğrenmek istediler"

Daha sonra söz alan Necmi Kaymaz, Keşan Belediyesi ve Keşan TB'nin ortaklığında yürütülen mezbaha çalışmalarının, diğer il ve ilçelere örnek olduğunu bildirerek, şunları söyledi; "Bazı illerde faaliyet gösteren borsalardan gelen arkadaşlarımız, bunu nasıl başardığımızı, aramızda nasıl bir protokol imzalandığını bizden öğrenmek istediler. Kendilerine gerekli bilgileri verdik. Muğla Belediye mezbahasından da talep geldi. Ancak uzak olduğu için kabul edemedik. Gönüllülük esasına dayalı bir iş yapıyoruz. Hiçbirimiz buradan 1 TL dahi almıyoruz. Ücretsiz, gönüllülük esasına göre yapılan bir iş bu. Bizden sonraki arkadaşların da aynı özveriyle bu işi devam ettireceklerine inanıyoruz. Çünkü sistem kuruldu. Sistemin yürümesi için herkes üzerine düşeni yapmak zorunda. Buradaki her şey iki tarafında özverisiyle oldu. Tesise yeni yatırımlar yapılması gerekiyor. Bu bizim rekabet gücümüzü arttırıyor. " Ziyaretin son bölümünde yeniden söz alan Özcan, yen imar planlarının ardından, Mezbaha İşletmeciliği'nin yanına bir elektrik trafosu konması için çalışma başlatıldığını söyledi.

İlker GÜREL

 

 

 

Boyalık, Afrin operasyonunu ve ekonomiyi değerlendirdi

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, yaptığı açıklamada; Afrin operasyonu ve ülke ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla

Ortadoğu’da, dünyada varlığımızı gösterdik”

Açıklamasına, “Ülkemiz son zamanlarda hem ekonomik hem de siyasi olayların tam ortasında yer alıyor.” şeklindeki soruya cevap veren Boyalık, şunları söyledi: “15 Temmuz darbe girişiminin, ardından ekonomik darbe girişimi, ardından Ortadoğu’da patlayan Suriye olaylarının gitgide hızlanması ülkemizi ciddi anlamda tedirgin etmiştir. Ancak, AK Parti hükümetinin ciddi ve dik duruşu sadece o bölgede değil, dünyada varlığımız hissettiriyor. Bir zamanlar müttefikimiz olan ABD’nin diğer tarafta bize karşı bir hareket içerisinde olduğunu da gözlemlemekteyiz. Ama bunlar hiçbir zaman bizi yıldıramaz. Hükümetimizin, özellikle cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla Ortadoğu’da, dünyada varlığımızı gösterdik. Bunun dışında şu anda Türkiye’de yaşayan yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli’nin tekrar geri dönüşü için ülkelerinde huzurlu bir yaşam sürmeleri için Afrin önemli bir konu. Ülkemize gelen mülteciler geri dönecek ve Afrin’de tampon olacaklar. O bölge de güvenli bir bölge haline gelecek. Ülkemizin silahlı kuvvetleri şu an orada gayet başarılı operasyonlar yürütmekte. Son zamanlarda Suriye birliklerinin oraya girdiği yönünde asparagas haberler de çıktı. Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de şükranlarımızı sunuyoruz. Milliyetçi, onurlu duruşuyla her zaman AK Parti’nin yanında oldu. Hatta bir seçim birlikteliği konuşuyor, konuşuluyor değil artık biz ortak sayılırız. Bunlar bizim için güzel şeyler. Milliyetçi olan kimseyle bir sorunumuz yok. Biz tek yumruk olduk. Mesele devlet, vatan ve bayrak meseledir. Bu bayrak şehitlerimizin kanıyla sulanmıştır. Hiçbir şekilde bunu siyasi oyunlara alet etmeyiz. Ülkede olduğu gibi Keşan’da da milliyetçi arkadaşlarımızla tek yumruğuz. MHP Keşan İlçe Başkanımız Erkan Gege’de aynı şeyi ifade etti.”.

“Türkiye’de kişi başı milli gelir yaklaşık

12 bin-13 bin dolar seviyelerindedir”

Hüseyin Boyalık sözlerine şöyle devam etti: “AK Parti iktidara geldikten sonra büyük kazanımlar elde etmiş bir Türkiye ekonomisi var. Alt gelir ve orta gelirde ciddi anlamda bir ivme kazanan ticaretiyle, her şeyiyle artan bir ekonomik durum var. Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisinin en güçlü ilk 10 ekonomisi içine girme gibi bir hedefimiz vardı. Bu hedefimiz hala sürmekte. Özellikle inşaat sektöründeki ivmenin artırılmasıyla, yapılaşmanın artırılmasıyla ülke ekonomisinde ciddi anlamda bir kazanım sağlanmıştı. Türkiye’de 11 bin dolar civarında olan kişi başı milli gelir düzeyi şu anda yaklaşık 12 bin-13 bin dolar seviyelerine çıkararak yüksek gelirli ekonomilere daha uyum sağlar hale geldi ülkemiz. Bu noktada hükümetimiz ortak akılla hareket ediyor. İhracatı, büyümeyi arttırıcı hamleleri ortak akılla yapıyoruz. Bu da ülkemizde sanayicilere ve KOBİ’lere çeşitli destekler verilerek sağlanıyor. Bu desteklerin de verilmesi AK Parti hükümeti zamanında sürekli devam edecek. Bunlarda büyümenin sürdürülebilir olması için gerekli olan hareketler. Ne savaş, ne ekonomik darbeler ne de 15 Temmuz darbesi ekonomimizi bozamıyor. Bu da güçlendirilmiş bir Türkiye ekonomisinin olduğunu göstermekte. Diri bir yapıya sahip ekonomimiz var. Tek başına iktidar her şeyi planlayarak, programlayarak devam etmekte. Özellikle sanayicilerin üretimde kullandığı ithal girdisi olan malları Türkiye’de üretmek amacıyla teşvikler verilmektedir.”

“2018’de daha güçlü bir ekonomi olacağı inancındayız”

Boyalık sözlerini şöyle tamamladı: “AK Parti hükümeti zamanında proje bazlı destekler getirildi. Bunlarda sanayicilerimizin elini kolaylaştırmıştır. Büyümeyi destekleyen istihdam oranlarını yakalamak için çeşitli aktiviteler yapılıp, büyümenin topluma yayılması amaçlanmaktadır. Bu noktada, Türkiye ekonomisinin 2017 yılında büyüme oranı yüzde 11.1 olarak gerçekleşmiştir. Maalesef ki, ikinci yarıda da bu oran yaklaşık 7.4 gibi gerçekleşmiştir. Uluslararası krizin ve Ortadoğu’daki krizlerin etkileriyle birlikte ufak bir daralma olmasına rağmen yine 2018’e umutla bakmaktayız. 2018’de daha güçlü bir ekonomi olacağı inancındayız. AK Parti iktidarı her zaman büyüyen bir ekonomiye sahip Türkiye hedeflemektedir. Ekonomi olmazsa Türkiye olamaz, ekonomi olmazsa başarılı ve kuvvetli bir yönetim olamaz.”

(Deniz ÇİL)

 

Gaytancıoğlu: “Çocuk istismarında bulunanlar, hadım edilmeli..!!”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada; çocuk istismarında bulunan kişilerin en ağır şekilde cezalandırılıp, hadım edilmesi gerektiğini kaydetti.

“En ağır cezalara çarptırılmalı”

Türkiye’de son dönemde yaşanan çocuk istismarı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Böyle bir durumun olmaması gerekiyor. Bunu telaffuz etmek dahi hoş değildir. Çocuk istismarında bulunanların, düşünenlerin toplumdan dışlanması gerekiyor. İstismarda bulunan kişilerinde en ağır cezalara çarptırılmalı. Toplumun belli bir eğitime ihtiyacı var. Ama AKP, hiçbir şekilde eğitime önem vermiyor. Toplum nasıl eğitilirse ve bilgiye ulaşması sağlanırsa, bunun önünün alınabileceğini düşünüyorum.”

“Hadım edilebilir”

“İdam konusu sürekli olarak, dile getiriliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Okan Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İdam, Türkiye Cumhuriyeti’nde vardı. İdam konusuna dikkatli yaklaşılması lazım. Toplumda, bu olaydan sonra hep kamuoyu baskısı olur ve dikkatli olunmalı. Uluslararası anlaşmalarla, Türkiye kendisini bağlamıştır. Örnek vermek gerekirse; bu tür suçları işleyenler, hadım edilebilir. Hadım edilmesi bence, daha caydırıcı bir durumdur. İdam konusunda soğuk kanlı davranıyoruz. 15 Temmuz’dan sonra da, gündeme gelmişti. Ama suçlar geriye dönük işlemiyor.”

“AKP’yle birlikte benzer vak’alarda artış yaşandı”

Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Çocuk istismarı konusunda, yeteri kadar yayın yapmıyor. En çok izlenene saatlerde, televizyonlarda magazin ya da şiddet içeren programlar yer alıyor. Bunların yerine toplumu bilgilendirici ve eğitici programların gösterilmesi gerekiyor. Ama çocuk istismarı yapanlarında en ağır cezalarla yargılanması gerekiyor. AKP’yle birlikte buna benzer vak’alarda ciddi bir artış yaşandığını görmekteyiz.”

(Deniz ÇİL)

Keşan'da "Okuryazarlık Seferberliği" başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından canlı yayın ile başlatılan "Okuryazarlık Seferberliği" kapsamında, Keşan'da da "Keşan'da Okuma Yazma-Bilmeyen Kalmasın" sloganıyla kurslar başladı.

Keşan'da "Keşan'da Okuma Yazma-Bilmeyen Kalmasın" sloganıyla başlatılan okuma yazma kurslarını ziyaret eden, Keşan İlkçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ve Keşan Halk eğitim Merkezi Müdürü Turgut Yıldız, kursiyerler ile bir araya geldi. Konuyla ilgili bilgi veren Saz, "Keşan Kaymakamlığımızın koordinesinde Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitimi Merkezi okuma yazma kurslarımız başlamıştır. Keşan Anafartalar İlkokulunda 18 kursiyerimiz dün itibariyle kurslara başlamıştır. Şehit Ahmet Can İlk ve Orta Okulu'nda 7 kursiyerimiz, Yenimuhacir İlk ve Ortaokulu'nda 12 kursiyerimiz bugün itibariyle kurslara başlayacaktır. Keşan Halk Eğitim Merkezi binasında ise 15 kursiyerimiz sabah,16 kursiyerimiz akşam grubu olarak devam etmektedir. Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır." dedi.

İlker GÜREL

 

 

İşçimen, Adana fuarını değerlendirip TAPDK konusunda üyeleri bilgilendirdi

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen, dün düzenlediği basın toplantısında, TÜYAP tarafından, Adana'da gerçekleştirilen Doğalgaz Teknolojileri, İnşaat Teknolojileri ve Mobilya Fuarı'nı değerlendirdi.

Saat 12.00 sıralarında başlayan basın toplantısına, İşçimen'in yanı sıra,  Keşan TSO 2. Grup Meslek Komitesi Başkanı Selçuk Ataklı, Genel Sekreter Erdem Başak ve Basın-Yayın İnsan Kaynakları sorumlusu Gökhan Gürer katıldı. Adana'da, 15-16 Şubat 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen Doğalgaz Teknolojileri, İnşaat Teknolojileri ve Mobilya Fuarı'na, Keşan TSO olarak 22 kişiden oluşan bir heyetle katıldıkları bilgisini veren Mustafa İşçimen, fuarda, inşaat sektöründeki yenilikleri ve firmalar ile bazı istişareler yaptıklarını dile getirerek, "İyi bir fuar geçti. Özellikle inşaat sektöründeki arkadaşlarımız, bu sektördeki yenilikleri görerek, birebir görüşmeler yaptı. Fuarın ardından, Adana Ticaret Odası'nın misafiri olduk. Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sayın Muzaffer Emin Yumuşak tarafından ağırlandık. Bölge istişarelerinde bulunduk. Bu istişarelerde, Adana'nın Tarım OSB konusunda bizden bir adım önde olduğunu ve Tarım OSB'nin 12 bin dönüm tarım arazisi üzerinde çalışmalara başlandığını öğrendik. Bizim de bölgemizde yapılacak Gıda OSB konusunda yardımcı olacaklarını söylediler. Adana'da, seracılık, turizm, sanayi ve kimyasal sanayinin çok gelişmiş olduğunu da öğrendik. Adana'da sanayinin gelişmesinde Sabancı Ailesi'nin büyük katkısı olduğu söylendi. Daha sonra Adana'da bir gezi yaptık. Ayrıca Adana'nın markalaşmış ürünlerini gördük." dedi.

"TAPDK'da belge değişimine gidildi"

Sözlerinin son bölümünde, TAPDK ruhsatları ile ilgili olarak da bilgiler veren İşçimen, TAPDK ruhsatlarının yenilenmesi için başvuru tarihinin 31 Mart 2018 mesai bitimi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi; "TAPDK'da belge değişimine gidildi. Bununla ilgili olarak üyelerimizin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile istişarede bulunması gerekiyor. TAPDK yenilemelerine özen göstermeliler. Çünkü satışlarını 1 yıl boyunca bu belge ile yapacaklar. Belirtilen tarihe kadar başvurularını mutlaka yapsınlar."

İlker GÜREL

 

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar

250x250