Son Dakika
Keşan'da 3 noktaya asılan HDP afişleri, halkın tepkisi üzerine kaldırıldı --\“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı” ---\\\Kılıçaslan: “Günübirlikçiler çevreyi yine kirletti” ----\- Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı ile tüm bölgeyi analiz ediyor ---\463 kişinin daha işe alınacağı TYP başvuruları başladı --\Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Öncel, Artvin’e atandı --*Özbek: “Dolar ve altında artış yaşanmaya devam eder” ---\0Trafik canavarı bayramda boş durmadı ---\İpsala yolunda kaza: 4 yaralı ----\2 otomobil kafa kafaya çarpıştı: 1 yaralı ---\
İpsala, doğalgaz için ilk kazmayı törenle vurdu

İpsala, doğalgaz için ilk kazmayı törenle vurdu

İpsala’ya doğalgaz getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, dün düzenlenen törenle ilk hat döşemesi gerçekleştirildi. Bu çalışma da bölgedeki ilk doğalgaz çalışması olmuş oldu.

EPDK tarafından Keşan ve İpsala’ya gelecek olan doğalgazla ilgili son günlerde önemli gelişmeler yaşanıyordu. Bunlardan en önemlisi ise dün İpsala’da düzenlenen temel atma töreni oldu. İpsala Belediyesi ve İpsala Kaymakamlığı’nın girişimleri sonucunda ilçeye getirilecek olan doğalgazla alakalı hat döşeme çalışmaları İpsala şehir merkezinde başladı.

Saat 13.30’da gerçekleştirilen törene, İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Yenikarpuzlu Belediye Başkanı Ufuk Atalay, Esetçe Belediye Başkanı İbrahim Örs, Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe ve İl Yönetimi, GAZDAŞ Edirne İşletme Müdürü Cumhur Pekdemir, AK Parti İpsala İlçe Başkanı Turan Girgin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Tolga Saltık, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, Kurum Kuruluşların Daire Amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mehmet Kerman: “En büyük vaadim olan beşi bir yerde hizmetin,

dördüncüsünü hayata geçiriyoruz”

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, daha sonra ise İpsala Belediyesi Mehteran Takımı kısa bir gösteri sundu. Tören, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman’ın açılış konuşmasıyla devam etti. ilçenin bayram yaşadığını belirterek sözlerine başlayan Mehmet Kerman; “Bugün ilçemize doğalgaz getirmenin bayramını yaşıyoruz. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun. İnşallah yüce rabbim, bugün temelini atacağımız doğalgaz hattının kullanılmasını da bize nasip eder. Doğalgazın ilçemize gelmesinde emeği geçen Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’na, Milletvekilimiz Rafet Sezen’e, geçmiş dönem Necdet Budak’a, eski Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan’a, emekliye ayrılan Dursun Ali Şahin’e çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hepsinin bugün doğalgazın ilçemize getirilmesinde büyük emeği var. Ama bu gelecek derken, biraz daha hızlı ve çabuk gelmesinde GAZDAŞ ve Zorlu Firması’nın da büyük emekleri var. Herkese ben buradan çok teşekkür ediyorum. Başarılar tesadüf değildir. Bir çok çalışma altyapı oluştuktan sonra bu günlere geldik. Ben ilçe halkıma görev almadan önce beşi bir yerde hizmet getireceğimi söylemiştim. Bugün artık 4.’sünü yapıyoruz. Kanalizasyonu bitirdik, yağmursuyu hattını, içme suyunu bitirdik. Doğalgaz da bugün başlıyor. Hedefimiz seneye bugün bunun açılışını yapmak istiyoruz. İnşallah 5’i bir yerde hizmetimin beşincisi de arıtma tesisini yapmak. İnşallah onun da en kısa sürede ihalesini yapıp, sizlerin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bu işi de bu kadar aceleye getirmemizin sebebi, altyapıyı bir an önce bitirip yollarımızı yapıp, ışıklandırmayı ve ağaçlandırmayı yapıp ilçemizi yaşanabilir bir hale getirmek ve ilçemizi Trakya’nın incisi yapmaktır.” dedi. 

“En az 3 fabrikayı ilçemize getirerek istihdama katkı sağlayacağız”

Kerman, konuşmasının devamında ilçeye gelir getirici ve istihdam sağlayıcı en az 3 tane fabrikayı da getirmek istediğini belirterek; “Bunlar güzel şeyler ama asıl olan bu güzellikler varken ceplerimiz boş, karnımız aç. Başkanım bu güzellikleri yapıyorsun da bu ilçeye gelir getirici hizmetlerin gelmesi için ne yapman lazım diye soranlara da şu cevabı vermek istiorum. Benim vaatlerimde en az 3 fabrikayı ilçeye getireceğim dedim. Geceyi gündüzüme katarak en az 3 fabrikayı ilçemize getirteceğim. Sözümün arkasındayım. Bundan da vazgeçmeyeceğim. Şartlar ne olursa olsun, ne gerekirse gereksin sizin gibi ilçe halkım arkamda olduğu sürece ben verdiğim vaatleri sonuna kadar yerine getiririm. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu.

“Başbakan Davutoğlu’da Kutlu Doğum’a katılabilir”

İlçenin güzel hizmetleri hak ettiğini dile getiren ve bir çok projeyi hayata geçirecekelrini söyleyen Kerman; şunları söyledi: “ Bugüne kadar gecikmiş olan bu hizmetleri kısa bir zaman içersinde gerçekleştirmek için Belediye Meclisi üyelerimizle birlikte yola çıktık. Yapılan çalışmalarda hepsi bize el kaldırıyor, destek veriyor. Muhalefetle bile uyum içersinde çalışıyoruz. Bugün için gündemimizde olan Kapalı Pazaryeri Projemizin temel atma törenini valimiz atandığı gibi yapacağız. 7 bin500 m2’lik kapalı pazaryerimizin temelini yine hep birlikte atacağız. Hedefimiz de 20 kasım’da İpsala’mızın bu pazaryerini sizlerin hizmetine sunmak. Aynı zamanda şu anda temelleri atılmak üzere olan TOKİ’nin ikinci etabının temelini de önümüzdeki günlerde atacağız. Yine Peygamber Efendimizin Kutlu Doğumu’nu ilçemizde kutlayacağız. 17 Nisan’da ilçemiz 10 bin misafiri ağırlayacak. Diyanet İşleri Başkanımız da ilçemize teşrif edecek. Yine çok yüksek ihtimalle sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu da ilçemizde ağırlamak istiyoruz. Bu konuda gerekli davetimizi de yaptık. Yine Balkanlar’dan, Batı Trakya’dan en az 50 otobüs misafirimiz ilçemize gelecek. İpsala’mız kabuğundan çıktı. Artık daha da tanınacak ve bizler ilçemizi Trakya’nın incisi yapacağız.”

“En büyük hayalimi gerçekleştirmeye az kaldı”

En büyük hayallerinden bir tanesinin ilçe başkanıyken ilçeye bırakılan doğalgaz vanasının kendisi tarafından faaliyete geçirtilmesi olduğunu vurgulayan Kerman; şöyle konuştu:“İnsanların hayalleri olacak. Hayalleri olanlar daha sonra da hayallerini gerçekleştirmek için mücadele edecek. Bende hayallerimi gerçekleştirmek için yaklaşık 10 yıl önce AK Parti İlçe Başkanı iken Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan’ın doğalgaz vanasını bıraktırmak üzere dönemin milletvekili Necdet Budak ile Ankara’ya gittik. Ve Doğalgaz vanasını TMO’nun olduğu yerin arkasına bıraktırdık. Bu vanayı bırakırken dedim ki, ‘Allahım inşallah bu vananın bıraktırılmasını bana nasip kısmet ettin, gelecekte de bu ilçeye belediye başkanı olup bu ilçeye doğalgazı getirmekte bana nasip kısmet olsun’ dedim. Cenabı Allah dualarımı kabul etti. Ve bugün bu mutluluğu bana yaşatan çok değerli ilçe halkıma çok teşekkür ediyorum. Ben kendimi ilçeme adadım. Hizmet anlamında daha birçok hizmeti getirmek üzere yola çıktım. Bu davada beni yalnız bırakmayın. Siz bana dua ettikçe ben nazara gelmem. Daha çok hizmet yaparım. Yine kutlu doğum programına kadar Osmanlı’nın tarihini yaşatan ve ilçemizin tarihi camisinin karşısında yer alan saat kulemizi de ilçemize kazandıracağız. Bu da ilçemize çok güzel bir estetik katacak. bizleri yalnız bırakmayan çok değerli misafirlerimize ve halkımıza çok teşekkür ediyorum.”

Cumhur Pekdemir: “İpsala’yı doğalgazla tanıştırmaktan memnuniyet duyuyoruz”

Kerman’ın ardından ise konuşmasını yapmak üzere GAZDAŞ Edirne İşletme Müdürü Cumhur Pekdemir konuştu. İpsala’ya doğalgaz gelme kararının 8 Ekim 2015 tarihinde alındığını belirterek; “EPDK tarafından alınan kararla bu tarihte İpsala GAZDAŞ’ın doğalgaz dağıtım hizmet alanı içine dahil oldu. Ondan sonra yapılan projeler neticesinde bugün burada temel atma töreni için birlikteyiz. Nedenlerinden bir tanesi de ilçede yapılan ve bitmek üzere olan altyapının ardından üzerine asfalt döküleceğinden yolların birdaha kazılmaması için ana arterlerde çekeceğimiz boru hatlarını belediye başkanımız Mehmet Kerman’ın ricası ve belediye çalışanlarımızla yaptığımız çalışmalarla öne aldık.  Bu sayede biten altyapının üzerine çekilecek olan asfalt, tekrar doğalgaz için kazılmayacak. Böylece de milli servetimiz heba olup gitmeyecek. GAZDAŞ olarak 2006 yılından beri Trakya bölgesinde 400 bin noktaya hizmet veriyoruz. Bu noktaya artık İpsala’da dahil oldu. İpsala’yı doğalgazla tanıştırmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Eyyüp Özdemir: “Bu İpsala halkının birlikteliğinin başarısıdır”

İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir ise, ilçeye kazandırılan Doğalgaz nedeniyle mutlu olduklarını söyledi. İpsala Kaymakamı olarak göreve başladığımız günden kısa süre sonra karşımızda bulduğumuz en önemli madde doğalgaz oldu. İlk başladığımız dönemde en çok ihtiyacımız olan yeterli abone sayısını bulmaktı. Bugün bu güzelliğin yanında bir başka güzelliği de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu da birlikte olmak gayretini gayet vakur bir şekilde layıkıyla ortaya koyan İpsala’lıların dayanışmasıdır. Hemşerilerimi o günkü şartlarda hiç bir şey gözetmeden bir araya gelerek hep potansiyel, hemde nüfus sayısı olarak daha büyük ilçelerin verdikleri gayretinde üstünde bir gayret göstererek İpsala bunu başardı. Bu hak en çok İpsalalılarındır. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ise temel atma törenine geçildi. Protokol üyelerinin kestiği kurdele ve kesilen kurbanın ardından ilk boru hattı açılan kanala döşendi. Daha sonra ise protokol üyeleri, açılan kanala toprak attı. Tören daha pilav-ayran ikramının ardından sona erdi.

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan'da 3 noktaya asılan HDP afişleri, halkın tepkisi üzerine kaldırıldı --\

Keşan'da, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Aşağı Zaferiye Mahallesi'nde bulunan ilan panolarına asılan HDP'nin seçim afişleri, yaklaşık 50 kişilik bir grubun tepkisi üzerine asıldıkları yerden kaldırıldı.

14 Nisan 2018 Perşembe akşam saatlerinde, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın da aralarında bulunduğu gruba, PKK'lı oldukları öne sürülen grup tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı saldırıda 3 kişinin ölmesi ve 9 kişinin de yaralanmasına tepki gösteren yaklaşık 50 kişilik grup Cumhuriyet Meydanı'na gelirken, HDP'ye ait seçim afişlerinin burada asılı olmasına tepki gösterdi. Durumun haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis sevk edildi.

Afişler kaldırıldı

Vatandaşlar, tepkilerini sürdürüp, "Afişler kaldırılmadan gitmeyiz" demeleri üzerine, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Aşağı Zaferiye Mahallesi'ndeki ilan panolarında bulunan HDP'ye ait seçim afişleri kaldırıldı. Afişlerin kaldırılmasını alkışla karşılayan kalabalık grup, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan'ın da araya girmesiyle olaysız şekilde dağıldı.

Seçim otobüsü de tepki çekmişti

Geçtiğimiz haftalarda da, seçim çalışmaları kapsamında Keşan'a seçim aracı ile gelen HDP'lilere tepki gösterilmiş ve tepkiler sonrasında HDP'liler, seçim aracı ilçeden ayrılmıştı.

İlker GÜREL

“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı” ---\\\

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; Ramazan Bayramı’nda herhangi bir hareketliliğin yaşanmadığını ve esnafın borçlarını ödemekte zorlandığını söyledi.

“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı”

Ramazan Bayramı’nda, istenen hareketliliğin yaşanmadığını belirten Erkan, “Esnaf açısından ekonomik bir hareketlilik olmadı. Esnafın işleri her geçen gün kötüye gidiyor. İşlerin kötüye gitmesi nedeniyle, borçlarını ödemekte zorlanılıyor. Emeklilere verilen bin TL’lik bayram parası piyasaya çok fazla bir yansıması olmadı. Ekonomi genel itibariyle bozuk. Her yıl, bir önceki yılı aratır durumda.” dedi.

“Esnafın ayağa kaldırılması gerekiyor”

“Seçimlere az bir zaman kaldı. Seçimlerden sonraki süreçte, esnaflar olarak beklentiniz nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Hüseyin Erkan, şunları söyledi: “Sicil affının yeniden düzenlenip, çıkartılması gerekiyor. Banka faizlerinin daha uygun seviyeye getirilmeli ya da sıfır faizli krediler vererek, esnafın ayağa kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde gelecek süreç içerisinde esnaf bulamayacaklar. Bundan ötürü de, devletin esnafın yanında olması gerekiyor.”

“Esnaf, borçlarını ödemekte zorlanıyor”

Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Esnaf, borçlarını ödemekte zorlanıyor. Borcunu ödemeyen birçok esnaf, icralık duruma düşüyor. Açılan icra dosyalarında bazı esnafların, birden fazla icra dosyasının olduğunu görüyoruz. Bu kötü gidişat devam ettiği sürece, icralık olanların sayısı artar. Ayrıca, kepenk kapatanların sayısı da, her geçen gün artıyor. Esnafın, işyerini kapatmaması için devletin gerekli desteklemeleri yapması gerekiyor. Umarız, seçimlerden sonraki süreç, esnaf açısından iyi olur.”

(Deniz ÇİL)

Kılıçaslan: “Günübirlikçiler çevreyi yine kirletti” ----\

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Abbas Kılıçaslan, yaptığı açıklamada, günübirlikçiler tarafından Erikli’de kumsal ve kaldırımların yine işgal edildiğini belirtirken; yeni bir arıtmanın yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

“Günübirlikçiler, Erikli’de

ortalığı yine kirletip gittiler”

Ramazan Bayramı’nda, Erikli’ye gelen günübirlikçiler tarafından her yıl yaşanan sıkıntıların yeniden yaşandığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Kılıçaslan, “Günübirlikçiler, Erikli’de ortalığı her zaman olduğu gibi yine kirletip gittiler. Bazı yerlerde, çöplerini konteynırlara atacaklarına sağa sola attıklarını görüyoruz. Herkes çöpünü konteynırlara atmış olsaydı hem çevre kirlenmezdi hem de görüntü kirliliği oluşmazdı. Kooperatif olarak, biz yine bu çöpleri topladık. Şuanda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.” dedi.

“Kumsala çadırlar kuruldu ve

kaldırımların üzeri işgal edildi”

Abbas Kılıçaslan, sözlerine şöyle devam etti: “Günübirlikçiler, çevre kirliliği yarattığı gibi kumsala çadır kurdular ve kaldırımların üzerini işgal ettiler. Kısacası, tatil için bölgeye gelen insanlar yaşanan durumdan rahatsızlık duydular. Günübirlikçiler, denizimizi de kirletiyorlar. Ama bunların bölge esnafına ya da kooperatifi hiçbir katkısı olmamıştır. Bu en büyük sıkıntılarımızın başında geliyor. Günübirlikçi sorunun artık, çözüme kavuşturulması gerekiyor. Günübirlikçilerin bölgeye gelişini engelleme gibi bir şansımız yok. Jandarma ve zabıta ekipleri birlikte, hareket ederek, düzeni oluşturması gerekiyor. Daha önce, Kaymakamlık, başsavcılık, belediye ve jandarma ile ilgili kurumlarla birlikte oturup belli kararlar aldık. Ancak, alınan kararların uygulamasına geçilmedi. Uygulamaya inşallah kısa sürede geçilir ve sorunlarımız az da olsa çözüme kavuşur.”

“Yeni bir arıtmanın yapılması şart”

“Peki, Erikli’de bunun dışında herhangi bir sıkıntı yaşandı mı?” şeklindeki soruya cevap veren Kılıçaslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bayramın ikinci günü elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle, 3 saat boyunca su sıkıntısı yaşandı. Kuyulardan çektiğimiz suyu Erikli’ye verdiğimiz için elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle, su vermedik. Bunun yanı sıra; arıtmamızda bu bayramda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ama yeni bir arıtmanın yapılması şarttır. Çünkü mevcut arıtma artık, Erikli’ye yeterli değil.

Belediyemiz, Mecidiye’de arıtma için yer tahsisi için başvurmuştu. Başvurunun olumlu şekilde sonuçlanmasını bekliyoruz.”

(Deniz ÇİL)

- Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı ile tüm bölgeyi analiz ediyor ---\

Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı'nın deneyimli personeli ile sadece Keşan değil, tüm bölgeye analiz anlamında hizmet veriyor.

Bölge üreticilerinden gelen, toprak, bitki ve sulama suyu analizi taleplerini karşılamasının yanı sıra, ürün laboratuarı ile ürünlerin de analizini gerçekleştiren Keşan Ticaret Borsası Toprak Analiz Laboratuarı'nın deneyimli kadro ekibinden biri olan Toprak Laboratuar sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, bölgede hasatı başlayan kanola, arpa ve buğdayın da kalite parametrelerinin ürün laboratuarında, Ürün Laboratuar Sorumlusu Özlem Ulusoy tarafından kanolada; nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı, arpada; nem, hektolitre ağırlığı, protein, nişasta ve selüloz, buğdayda; nem, hektolitre ağırlığı, gluten indeks, sedim, geçikmeli sedim, protein, nişasta ve selüloz analizleri yapılarak üreticilerin ürünlerinin değerlerini öğrenmesini sağladıklarını söyledi. Böylece, ürünlerin kalite oranına göre gerçek değerinde satılmasına yardımcı olduklarını dile getiren Aktaş, hasat zamanı gelen ürünlerden; ayçiçeğinde; nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı analizleri, çeltikte; nem, hektolitre ağırlığı, randıman ve kırık tane analizleri, badem ve cevizde; nem ve hektolitre ağırlığı analizleri yapıldığı bilgisini de verdi.

İlker GÜREL

463 kişinin daha işe alınacağı TYP başvuruları başladı --\

Keşan, İpsala ve Enez'i kapsayan TYP (Toplum Yararına Program) projesi kapsamında, daha önce alınan 377 işçiye ek olarak, 463 işçi alımı için başvurular dün başladı.

İŞKUR'un Türkiye genelinde işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde uyguladığı TYP projesi kapsamında, Keşan, İpsala ve Enez bölgelerini kapsayan TYP başvuruları dün itibarıyla başladı. İŞKUR Edirne Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren, Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürlüğü'ne yapılan başvurular sonrasında yapılacak değerlendirmelerde, 463 kişi geçici olarak, çeşitli kurumlarda işe alınacak.

Enez Belediye Başkanlığı'na 100 işçi alınacak

Buna göre TYP projesi kapsamında kontenjanlar şu şekilde; Enez Belediye Başkanlığı 100 kişi, İpsala Belediye Başkanlığı 90 kişi, Yenikarpuzlu Belediye Başkanlığı 35 kişi, Beyendik Belediye Başkanlığı 10 kişi, Keşan Orman İşletme Müdürlüğü 35 kişi, Enez İşletme Şefliği'ne de 15, İpsala İlçe Müftülüğü 10 kişi, Enez Köylere Hizmet Götürme Birliği 20 kişi, İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliği 10 kişi, Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği 50 kişi, Keşan Devlet Hastanesi 40 kişi, İpsala Devlet Hastanesi 20 kişi, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 10, Keşan İlçe Müftülüğü 15, Gıda Tarıma ve Hayvancılık Keşan İlçe Müdürlüğü 1 kişi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü 2 kişi.

16 Temmuz'da iş başı yapılacak

Toplamda 463 kişinin işe alınacağı TYP projesi kapsamında, başvuruların 22 Haziran 2018 tarihine kadar devam edeceği öğrenilirken, 463 kişi, 16 Temmuz 2018 tarihinde işe başlayacak. İş bitiş tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Bilindiği gibi bir süre önce yine Keşan, Enez ve İpsala bölgelerinde 377 işçi, TYP projesi kapsamında 6 ay süreli olarak işe alınmıştı.

İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar