Son Dakika
Şehitlik Anıtı taşınacak mı?Hain darbe girişiminin 3. yılında şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu“Çiftçi ve esnaf kan ağlıyor”“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”“CHP, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için önerge verdi”"Sarı gelin" üreticisinin yüzünü güldürüyorTrakya Fest, 17 Temmuz’da başlıyorKeşan'da başlayan kovalamaca, Karasatı Köyü'nde son buldu Cumhuriyet TIR'ı Erikli Sahili'nde ziyaretçi akınına uğradıEmniyetin uygulamasında aranması olan 1 kişi gözaltına alındı __
Helvacıoğlu, gündemi değerlendirdi _

Helvacıoğlu, gündemi değerlendirdi _

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün, belediye başkanı seçilmesinin sırrı, Keşan Belediyesi’nin borcu, işten çıkartılan çalışanlar, işten yeni çıkarmaların olup-olmadığı, işe alımlar, belediye başkan yardımcılarının maaşları, pazaryeri, trafik, Halk Ekmek Şirketi’nin borcu, geçmiş dönem belediye başkanı Mehmet Özcan’a çıkartıldığı ifade edilen borç, su da indirimin olup-olmayacağı ve İstanbul seçimlerinin ardından CHP’ye geçip-geçmeyeceği konularında görüşlerini aldık.

“İşin sırrı, yerel yönetimlerde siyaset değil; çalışmak ve proje üretmektir”

“İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya gibi büyük şehirlerde AK Parti seçimleri kaybederken; siz, Keşan’da seçimleri kazandınız. Bu konuda, ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “31 Mart’ta yerel seçimlerde oldu ve teşkilatımızla, ekibimizle ciddi bir kampanya süreci yaşadık. Kampanyanın son bölümüne de, MHP katıldı ve Cumhur İttifakı kuruldu. Cumhur İttifakı’nın olmaması durumunda, Keşan’da zorlanabilirdik. Çünkü Keşan’da yıllardan bu yana CHP hakimiyeti vardı. Son 6 dönemdir, CHP’nin hakimiyetine seçim döneminde birde İYİ Parti desteği eklendi. Böylece, Millet İttifakı’nı oluşturdu. Biz, sadece AK Parti olarak, bunun gerisinde kalabiliriz düşüncesine girdim. Bunun içinde sayın vekilim, il ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte MHP’nin de bizimle olması gerektiğine inandık ve takımı oluşturduk. Takımı oluştururken, büyük bir mücadele yaşadık. Ben, 2018 yılının temmuz ayında aday adayı olacağımı açıkladım. Ankara’ya gitmeden adaymış gibi adaylıklar belirlenene kadar çalıştım. Aday olduktan sonra tempoyu artırarak, çalıştık. 30 yıldır CHP hakimiyetini benimseyen bir yapı vardı. Keşan’da sağ ve solda oyunu CHP’ye veriyordu. Bundan ötürü de, bu bayrağı nasıl alabileceğimizi araştırdım. İşin sırrı, yerel yönetimlerde siyaset değil; çalışmak ve proje üretmektir. Yerel yönetimlerde seçilene kadar siyasisiniz. Seçildikten sonra siyasetin merkezde olduğunu gördük.”

“100 günlük çalışmalarımda devletimi, hükümetimi ve bakanlarımı yanımda hissettim”

Mustafa Helvacıoğlu, sözlerine şöyle sürdürdü: “AK Parti’den aday olmak için başvurduğumda, kamuoyundan olumlu tepkiler aldım. Çünkü iktidar partisiyle yerel yönetimin beraber çalışacağı bir ortam yaratılacağına inandım. O inancımda, haklı çıktım. 100 günlük çalışmalarımda devletimi, hükümetimi ve bakanlarımı yanımda hissettim. Keşan gibi bir yerinin kazanılması, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ankara’nın da dikkatini çekti. Milletvekilimi, şahsımı ve teşkilatımızı her türlü platformda övgü ve sevgiyle karşılıyorlar. Sıradan bir belediye değiliz. Trakya’ya örnek olması için çabalayan bir çalışma olacağına inancım arttı. Ben, Keşan için çok çalışacağım ve şuanda çalışıyorum. Çalışma hayatımı 19 saate çıkardım. Ayrıca, Keşan’ın ihtiyaçlarını karşılayacak hamleleri devletimiz ve hükümetimiz atacaktır. 16 bakanlıktan 1 tane büyük bir proje alabilsem, Keşan’ı il olacak seviyeye taşımış oluruz.”

“Geçmiş dönem belediye başkanımız Mehmet Özcan’a, fazla personel çalıştırmaktan şahsına ceza gelmiştir”

Helvacıoğlu, “Belediye başkanı adayı olduğunuz dönemde, hiçbir çalışanı işten çıkarmayacağınızı söylediniz. Fakat, göreve başladığınızda, neden personel çıkarma yoluna gittiniz?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Personel çıkarmayacağım dedim ve bu söylemimin arkasında duruyorum. Personel çıkarmayacağım. Ama belediye bütçesinin yüzde 40’ına kadar doluluğu kullanmak kaydıyla olacaktır. ‘Baştan öyle demişti, kazanınca böyle yaptı.’ şeklinde bir durum yok. Geçmiş dönem belediye başkanımız Mehmet Özcan, fazla personel çalıştırmaktan şahsına ceza gelmiştir. 2012-2015 yılları arasında, 61 adet personel alımı yapılması süratiyle, oluşan gecikme faiziyle birlikte toplam 9 milyon 160 bin TL kamu zararı nedeniyle, kendisine bir tebligat yaptık. Kendisi 15 yıl hizmet ediyor ve şahsına ceza geliyor. İnşallah bu ceza, mahkeme sonucuyla yerini bulmaz. Ama bu ceza, kamu zararından dolayıdır. Fazla personel almalarından kaynaklanmaktadır. Kanun, ‘personel masrafları, bütçenin yüzde 40’ını geçemez.’ diyor. Eğer bütçenin yüzde 40’ını geçiyorsa, burada bir sorun var demektir. Örnek vermek gerekirse; Keşan Belediyesi’nde, 45 kişilik bir otobüs düşünün ve tüm koltuklar dolu, otobüste ayakta da, yer yok. Peki, otobüsün gitme şansı var mıdır ve trafik kurallarına göre, uygun mudur? Biz, bugüne kadar 7 tane personel çıkardık. Ama en az 50-60 tane daha personel çıkarmamız gerekiyor. Keşan Belediyesi’nde yaklaşık 50 kişinin emekliliği gelmiş durumda. Belediyede, baba-oğul, amca-yeğen, ağabey-kardeş çalışanlar var. Bunların önüne geçmek ve sağlıklı bir personel yapısına belediyeyi kavuşturmak için yüzde 40 bütçeyi geçmememiz gerekiyor. Yüzde 40’ı koymalarının nedeni, bütçenin yüzde 60’yla şehrine hizmet et diye koymuşlar. Sen, yüzde 60 çalışan bütçesi yaparsan, Keşan’a hizmet etmeye para yetmez. Bolu Belediyesi, AK Parti’den CHP’ye geçtiğinde, 100 çalışanı işten çıkardı. Demek ki, işçi çıkarmalarda doğru işler yapılıyor. İşçi çıkarmak partizanlık yapma anlamına gelmiyor. Partizanlık yapayım diye personel çıkarmadım. Normalleşmek için personel çıkardım. Personel giderlerini yüzde 40’ta tutmak için personel çıkardım.”

“İşe alma değil, ben ekibimi yanıma aldım”

“Personel çıkardınız ancak, yeni personel alımı yaptınız. Özellikle emekli birinin belediye bünyesine alınması eleştirildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Ben bunu kabul etmiyorum. Çünkü o benim meclis üyesi adayımdı. İnsanın bazı yerlerde idare edeceği kişileri olmalıdır. Başkan ekibiyle gelmelidir. Ben bugüne kadar 4 kişiyi işe aldım. Ama burada işe alma değil, ben ekibimi yanıma aldım. İster emekli ister öğrenci olur. Bir sürü çalışan var ve 4 tane ekibim olmasın mı? Başkan yardımcım Mustafa Altay, özel kalemim Gökhan Gürer, asistanım Seçil Gezer, danışmanımda Ayhan Gülver’dir.”

“Müfettiş, tablo, Keşan Belediyesi’ne uygun değil derse, personel çıkarmaya devam edeceğim”

Helvacıoğlu, “Belediyede, bundan sonraki süreçte işten çıkarmalar olacak mıdır?” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: “Ağustos ayında müfettiş gelecek. Müfettişe, ‘bu tablo, Keşan Belediyesi için uygun mu değil mi?’ diye soracağım. Eğer müfettiş, ‘bu tablo, Keşan Belediyesi’ne uygun değil.’ derse, personel çıkarmaya devam edeceğim. Tablo uygun olana kadar çıkarmaya devam edeceğiz. Çünkü belediye başkanımız Mehmet Özcan’ın yediği aynı cezayı bende yemiş olacağım.”

“Borcumu açıklamakla borcum azalmayacak ve çoğalmayacak”

“Keşan Belediyesi’nin borcu ne kadardır? İpsala, Enez, Beyendik belediyeleri borç ve alacaklarını ayrıntılı açıkladılar. Sizde onlar gibi ayrıntılı bir açıklama yapıp, belediye binasına asmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Keşan Belediyesi’nde görev süremiz yaklaşık 100 gün oldu ve asmaya gerek yok. Belediyenin borcu olduğunu herkes biliyor. Ama rakamsal olarak, bu bizde kalsın. Belediye meclisi, personelim ve gelecek müfettişle birlikte bu borcu irdeleyeceğiz. Daha sonra da, kamuoyuyla paylaşacağız. Burada, tabela asma ve bez açmayla vakit kaybetmeye gerek yok. Borcumu açıklamakla borcum azalmayacak ve çoğalmayacak. Borç, esnafa ve İller Bankası’na artmış. Belediyenin tüm organlarında borçlar büyümüştür. Bu borcu ödemeye başladık. Hükümet, borcun çok ve sen iktidar partisindensin al sana 50 milyon-100 milyon TL demeyecektir. İktidar partisinin bize faydası, projelerimize hızlı destek verecektir. Stadyum, OSB, huzurevi, millet parkı projelerine destek verecektir.”

“Bütün paraları geri alacağım”

Helvacıoğlu, “Bir avukatın 6 ayrı yerden maaş aldığını dile getirdiniz. Kendisi de, bu konuda açıklama yaptı ve almadığını dile getirdi. Bu konularda herhangi bir açıklamanız olmadı. Bunlarla ilgili ne söylemek istersiniz?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Bu konuda çok fazla polemiğe girmeye gerek yok. Ben 6 maaş demişim, 4-5 maaş alıyorsa ne fark eder? Sen bir meclis üyesi eşisin. Meclis üyesi eşiysen 1 TL maaş alamazsın. Kanunen yasaktır ve hukuk işlemi başlattım. Bütün paraları da, geri alacağım. Meclis üyesinin birinci dereceden eşi ve çocuğu belediyeden gelir elde edemez. Bu durumu gazetelere vermeye gerek yok. Çıkıp, kendimi rezil etmem. Muhatabım değil ve ondan ötürü cevap verme gereği duymadım. Bu olay, dava konusu olacak. Avukat kardeşim kendisini akladığını düşünüyor. Burası çiftlik değil. Burada nema yok ama olmuş.”

“Edirne’deki İl Özel İdare’nin kararıdır”

“Turizm sezonunun başladığı bu dönemde, müzikli mekanların saatlerinde değişiklik yaşandı. Bu sizin düşünceniz miydi yoksa encümen olarak aldığınız ortak bir karar mıydı?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Bu Edirne’nin ortak bir kararıydı. Edirne’deki İl Özel İdare’nin kararıdır. Uzunköprü, Havsa, İpsala, Yenimuhacir, Keşan, Valilik olmak üzere hepsi kapanış saatlerini saat 02.00 yaptı. Ben tek başıma Edirne’yi nasıl yönetirim. Uzunköprü CHP, İpsala İYİ Parti belediyesidir. Ayrıca, İl Özel İdaresi’nin encümeni CHP’lidir. Bu işin siyasetle ilgisi yoktur. Bu işin derlenip, toparlanmakla ilgisi vardır. Herkese teşekkür ederim.”

“Belediye başkan yardımcıları, belediye başkanın aldığı maaşın 3/2’sini alıyor”

“Keşan’da geçmiş dönemde belediye başkan yardımcılarının aldıkları maaşlar gündem olmuştu. Mehmet Özcan’da kendi maaş bordrosunu paylaşmıştı. Sizde kendinizin, geçmiş ve bu dönemde görev yapan belediye başkan yardımcılarının maaş bordrosunu kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediye başkan yardımcıları, belediye başkanın aldığı maaşın 3/2’sini alır. Kanun bu yöndedir. Devletin verdiği oranı kullanıyoruz. Artı ve eksi yoktur. İlk meclisimizde, 25 meclis üyesi bunu onaylamıştır. Bizler, maaş bordrolarını da açıklayabiliriz. Bu paralar cebimizde kalmıyor. Hediyesi, harçlığı, yardımı, desteğe gidiyor.” 

“Trafik düzenlemelerimiz, 2020 yılının sonunda bitecektir”

Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’da en büyük sorunların başında trafik gelmektedir. Yeni düzenlemeler yapıldı. Trafiğin rahatlaması amacıyla, çevre yolu yapılması yönünde bir düşünceniz var mıdır?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Anafartalar İlkokulu’nun oradaki güzergahtan eski cezaevini geçiyoruz ve Muhtar Ali Çevikel Caddesi’nden İlçe Trafik noktasına kadar olan cadde gidiş-geliş olacaktır. 1 Ağustos’ta bunun ihalesini hazırlıyoruz. Bu güzergah çevre yolu olacaktır. Şehiriçi trafik düzenlemeleri oluyor. Şuanda, yüzde 10 düzenleme oldu. Şehiriçindeki düzenlemeler, 1 yıl boyunca devam edecektir. Parkomat uygulaması mayıs ayında bitecek ve bizimde trafik düzenlemelerimiz, 2020 yılının sonunda bitecektir. Yüzde 10 düzenlemede dahi yüzde 40 oranında trafik rahatladı. Örnek vermek gerekirse; Özel Keşan Hastanesi’nden Gençlik Merkezi’ne 22 dakikada gidilirken, bu süre şuanda yarıya düşmüştür. Keşan, 40 yıldır 38 numara ayakkabı giyiyormuş ama ilçemiz büyüyor ve 45 numaraya gelmiş. Biz, Keşan’a 45 numara ayakkabı giydireceğiz. Vatandaşımız biraz sabır etsin.”

“Askeri kantinin arkasındaki alanla ilgili çalışmalarımız var”

“Belediye olarak, pazaryerinin üzerini kapatmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Pazaryerinin, mevcut yerinde olmasını istemeyenlerden biriyim. Pazaryeri için yeni yerler arıyoruz. Pazaryerinin üzerinin kapanması, tüm pazarın üzerinin kapanması anlamına gelmiyor? Burada yapılan pazar, Keşan pazarının 3/1’idir. Pazarın 3/2’si dışardadır. Dolayısıyla, pazaryerinin üzerini nasıl kapatacağız? Keşan’ın yeni bir pazaryerine ihtiyacı var. Askeri kantinin arkasındaki alanla ilgili çalışmalarımız var. Ama askeriye o alana lojman yapmak istiyor, bizde pazaryeri olur mu diye ders çalışıyoruz. Eğer olursa, Keşan’ın ve Trakya’nın en büyük pazarını yapmış olacağız. 2 katlı bir pazaryeri yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca, Aşağı Zaferiye’de TMO’nun olduğu alanı kapalı semt pazarı yapacağız. TMO’yla bu konuda anlaşacağız.”

“Halk Ekmekle ilgili hazırlanan raporu, savcılığa vereceğiz”

“Halk Ekmek Şirketi’nin borcu açıklandı. Halk Ekmek, Mehmet Gemici döneminde kuruldu. Mustafa Ürek ve Mehmet Özcan’la devam etti. Kurulduğu günden bugüne şirketin borcunu ayrıntılı şekilde açıklayacak mısınız?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Halk Ekmek’in 35 mülkü, yıllık 750 bin TL’de geliri var. Ama yaklaşık 1,5 milyon TL zararla dönemi kapatıyorsunuz. Yıllardan bu yana 750 bin TL gelirle bugünlere gelmiştir. 1,5 milyon TL borcun var ve şirket iflas noktasına gelmiştir. Bunu kalem kalem açıklamaya gerek yok. Çünkü mahkemeye veriyoruz. Tüm meclis ortak karar aldı ve inceleme komisyonu kurdu. Hazırlanan raporu, savcılığa vereceğiz.”

“Ön ödemeli su sayacı takanlara indirim yapmayı planlıyoruz”

“İki kişilik bir ailenin su tüketimi 13 ton ve ödediği fatura tutarı yaklaşık 92 TL’dir. Su faturalarının yüksek geldiği ifade ediliyor. Bu konuda belediye olarak, su da, indirimi düşünüyor musunuz? Ayrıca,  öğrenci ulaşımında indirim düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Su faturaların içerisinde katı atık, sıvı atık, çevre temizlik vergisi, su bedeli ve KDV yer almaktadır. Evlerde suyun tonu 6,37 TL, işyerlerinde ise, fiyat biraz daha yüksektir. Önümüzdeki günlerde, ön ödemeli su sayacı takma çalışmaları yapıyoruz. O zaman su sayacı takanlara indirim yapmayı planlıyoruz.”

“Keşan toplu taşımacılıkta yeniden düzenleme yapılacaktır”

“Öğrenci ulaşımı konusunda ise, 15 gün içerisinde büyük bir toplantı yapacağız. Keşan toplu taşımacılıkta yeniden düzenleme yapılacaktır. İzzetiye, Paşayiğit ve Keşan tek havuz şeklinde olacaktır. Araçlarımız yenilenecektir.”

“Benim yer değiştirmem söz konusu değil”

“İstanbul seçimleri sona erdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni CHP kazandı. İlerleyen süreç içerisinde  CHP’ye geçmeyi düşünüyor musunuz? Size bu yönde teklif var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben, Keşan’ın belediye başkanıyım. Artık, siyaset bitti. AK Parti aday adayıydım. Cumhurbaşkanımızın onayıyla aday oldum. Daha sonra da, Cumhur İttifakı’nın adayı oldum. Ben, Cumhur İttifakı’ndan belediye başkanı seçildim. Benim yer değiştirmem söz konusu değil. İstanbul Belediyesi, CHP’li oldu diye benimde geçme gibi bir durum aklıma dahi gelmedi. Böyle bir niyetimde yok. Ben, 5 yıl boyunca belediye başkanlığıma devam ediyorum. Keşan’ın belediye başkanıyım. Ben, cumhurbaşkanımıza, milletvekilime, ilçe ve il başkanıma hesap veren AK Partili bir belediyenin başkanıyım. Belediyenin içinde Keşan Belediye Başkanıyım. Siyasetin içerisinde AK Parti var, hizmetimin içerisinde Keşan Belediye Başkanlığı var. CHP’ye geçme gibi bir düşüncem olmadı ve hiçbir zamanda olmayacak. Bu yönde bana teklifte gelmedi. Gelse de, sonuç değişmez.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

 

 

  

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Şehitlik Anıtı taşınacak mı?

Hastane Caddesi üzerinde bulunan Şehitlik Anıtı'nın, Asli Mezarlık'taki Şehitlik'in önünde bulunan alanda yapılacak düzenlemeye dahil edilerek, bu alana taşınacağı bildirildi.

 Keşan Kaymakamlığı tarafından, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin 3. yıldönümü nedeniyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında, dün Asri Mezarlık'taki şehitlik ziyareti sırasında, Hastane Caddesi üzerinde bulunan Şehitlik Anıtı'nın taşınmasıyla ilgili görüş alışverişi yapıldı.

Helvacıoğlu:"Şehitlerimize önemi arttırarak, dualarımızı daha iyi ortamda yapmayı düşünüyoruz"

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tören sonrasında, Keşan Kaymakamı NuriÖzder ve Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez'e Asri Mezarlık önünde bulunan ve Keşan Belediye Meclisi toplantısında, düzenleme yapılmasının görüşülerek karara bağlandığı alana bir Şehitlik Anıtı yapmak istediklerini paylaştı. Düzenleme kapsamında, Hastane Caddesi üzerindeki Şehitlik Anıtı'nın da bu alana taşınmak istediklerini ifade eden Helvacıoğlu, "Göründüğü gibi şehitlerimizin kabirleri arasındaki koridorda programlar yapmak zorunda kalıyoruz. İnşallah böyle bir çalışmamız olacak. Gelecek yıla yetiştirebilir miyiz bilemeyiz ama bölgemizdeki diğer il ve ilçelerde güzel şehitlik alanları var. Bizim de şehitlerimize önemi arttırarak, dualarımızı daha iyi ortamda yapmayı düşünüyoruz. Tabiiki kamuoyunda da paylaşacağız. Yaptık oldu olmayacak." dedi.

Dönmez: "Şehitlik Anıtı'na yakışacak bir düzenleme olacaktır"

Mustafa Helvacıoğlu'nun bu açıklamasının ardından, Hastane Caddesi'ndeki Şehitlik Anıtı'nın, Asri Mezarlık karşısındaki, düzenlemesi yapılacak alana taşınmasını istediklerini dile getiren Ferhat Dönmez, "Hastane Caddesi üzerindeki Şehitlik Anıtı'nın kaldırılarak, belirtilen alanda, çok daha güzel bir anıt oluşturulmasını istiyoruz. Burada yapılacak şehitlikte, şehitlerimizin fotoğrafları yer alacak. Ziyaret edilebilecek, görselliğin de Şehitlik Anıtı'na yakışacak bir düzenleme olacaktır. Beklediğimiz Şehitlik Anıtı'nı biran önce yapılmasını bekliyoruz." diye konuştu. Şehitlik Anıtı'nın yeni yerine taşınması durumunda, boşalan yerin nasıl değerlendirileceği sorusu da daha şimdiden kafalarda yer etmeye başladı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Hain darbe girişiminin 3. yılında şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu

Keşan Kaymakamlığı, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde, şehitlik ziyaret edilirken, şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında gün içerisinde çeşitli etkinlikler de gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Program, saat 11.00 sıralarında, Asri Mezarlık'ta şehitliğin ziyaret edilmesiyle başladı. Buradaki ziyarete; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı. Burada, İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit'in okuduğu duanın ardından, şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Mevlid-i Şerif okutuldu

Program kapsamında, öğlen namazı öncesinde, Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nde Mevlid-i Şerif ve Hatm-i Şerif okutuldu. Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, daire amirleri ve vatandaşların katıldığı Mevlid-i Şerif'in ardından, Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası tarafından, pilav ayran ikramında bulunuldu. Programlar kapsamında, saat 14.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Çiftçi ve esnaf kan ağlıyor”

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; esnafın ve çiftçinin işlerinin kötü olduğu belirterek, hükümetin ekonomik anlamda gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydetti.

“Faizler yüksek olduğu sürece, piyasalar kötü gitmeye devam edecek”

Esnafın işlerinin ve ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini belirten Erkan, “Hükümet, esnafı yeniden ayağa kaldırmak için ekonomik anlamda gerekli tedbirleri almalı. Geçmiş yıllarda, alınan ekonomik tedbirlerin esnaf için hiçbir faydası olmamıştı. İnşallah yeni alınacak tedbirler, esnaf açısından iyi olur. Şuanda, sadece bizim gibi küçük esnafların değil; inşaat sektörünün dahi işleri durma noktasına geldi. Faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle, kimse kıpırdayamıyor. Faizler yüksek olduğu sürece, piyasalar kötü gitmeye devam edecektir. Çiftçi, buğday harmanını yaptı ama ekonomik anlamda piyasalara yansımadı. Kısacası, çiftçi ve esnaf kan ağlıyor.” dedi.

“Faizler düşürülmeli ve esnaflara uzun vadeli krediler verilmeli”

Hüseyin Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Esnaflar, yıllardan bu yana sicil affının çıkartılmasını istedi. Devletin esnafı rahatlatması için bunu çıkarması gerekiyor. Bunun yanı sıra; kredi faizleri düşürülmeli ve esnaflara uzun vadeli krediler verilmeli. Esnafın önünü görmesi için devletimizin adım atmasını istiyoruz. Eğer bu şekilde devam ederse, esnaf kalmayacak. Çünkü her gün elektriğe, mazota, benzine ve diğer girdi ürünlerine zam geliyor. Bu zamlar karşısında, insanlar ne kadar dayanacağız? Vatandaş olarak, kemer sıkıyoruz ama birazda onlar kemer sıksın.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”

Jeofizik Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Hakan Balcı yaptığı açıklamada; son dönemde Türkiye’de ve dünyada belli aralıklarla yaşanan depremlerin normal olup-olmadığı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”

Türkiye ve dünyada yaşanan deprem hareketliliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Balcı, “Zaman içerisinde, küçük ve orta ölçekli depremlerle karşılaşıyoruz. Bununla ilgili olarak, ülkemizi ve bölgemizi ilgilendiren Kuzey Anadolu Fay hattında, belli periyotlarda hareketliliğin yaşandığını görüyoruz. Özellikle son zamanlarda Marmara Denizi içerisinde yaşanan hareketlilik dikkat çekicidir. Küçük çaplı depremler yaşanıyor. Depremler insanların nefes alıp vermesi gibidir ve dünyanın da, yaşaması için depremler oluyor, olmaya devam edecektir. Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür. Önemli olan depremlere karşı hazırlıklı olunması gerekiyor. Özellikle binalarımız ve yapılarımız konusunda, zaman zaman güncelleme söz konusudur.” dedi.

“Bizim bilemediğimiz tek husus, depremin ne zaman olacağıdır”

“Depremin havaların ısınmasına ya da başka nedenlere bağlanıyor. Peki, depremin ne zaman olacağını bilmemiz mümkün müdür?” şeklindeki soruya cevap veren Hakan Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Depremlerin yaz mevsiminde yaşanan sıcaklıklara ya da kış mevsiminde yaşanan bazı  durumlara bağlanıyor. Ama bilimsel anlamda, kanıtlanmış bir durum yoktur. Dolayısıyla, aşırı sıcakların olması panik yapacak bir durum değildir. Depremler belli süreçte, tekrarlanıyor ve faylar çalıştıkça da, deprem ürettiğini görmekteyiz. Bizim bilemediğimiz tek husus ise, depremin ne zaman olacağıdır. Ama nerede olabileceğini kestirebiliyoruz.”

“Deprem, okullarda ders olarak gösterilmeli”

Depremde, alınması gereken tedbirler hakkında, tavsiyelerde bulunan Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Öncelikle vatandaşımızın hazırlıklarını yapması gerekir. Oturduğumuz evlerimizde gerekli tedbirleri almalıyız. Çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Çocuklarımıza belli başlı deprem eğitimleri verilmeliyiz. Ailelerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Deprem, sadece ailede değil, okullarda da ders olarak gösterilmeli. Bu da benim kişisel bir tavsiyemdir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“CHP, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için önerge verdi”

Keşan Engellileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Sedat Aydemir yaptığı açıklamada; CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın engellilerin maaşlarının iyileştirilmesi konusunda, önerge verdiğini belirterek, tüm milletvekillerinin buna destek vermesini beklediklerini söyledi.

“Önerge verilmesi konusunda mutlu olduk”

Engellilerin maaşlarının artırılması konusunda, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık meclise önerge verdiğini belirten Aydemir, “Engelli aylıkları çok düşük düzeyde ve bunun iyileştirilmesi konusunda, meclise önerge verildi. Bu konuda, milletvekiline ve CHP’lilere teşekkür ederiz. Çünkü birçok engelli birey, maaşlarının düşük olması nedeniyle, ilaçlarını alamıyorlar. Bundan ötürü de, maaşlarında iyileştirme yapılması gerekiyor. Bununla ilgili olarak, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın önerge vermesi konusunda mutlu olduk.” dedi.

“İnşallah, önergeye tüm milletvekillerimiz gerekli desteği verir”

Sedat Aydemir sözlerini şöyle tamamladı: Engellerin maaşlarında her yıl çok az bir artış yaşanıyor. Maaşlarda yaşanan artışlar yeterli düzeyde değildir. Engellilere, 3 ayda bir maaş veriliyor ve bununla geçinmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla, engellilere insani yaşam kalitesini artıran ve insan onuruna yakışan bir ücretin verilmesi gerekiyor. Bazı devlet yöneticileri, 1 günde kendi maaşlarına zam yapabiliyorsa, engelliler içinde zam yapabilirler. İnşallah verilen önergeye tüm milletvekillerimiz gerekli desteği verir ve maaşlarımızda gerekli iyileştirme yapılır.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar