Son Dakika
“Saros’ta, çevre katliamının olmasını istemiyoruz..!!”Muhalefetin personel maaşları ile ilgili krediyi reddettiği mecliste tartışma çıktıYunanistan, Türk polis botuna taciz ateşi açtıKocaman, esnafların diğer ilçelere alınmamasını eleştirdi "Sanki eyalet sistemine dönmüşüz gibi bir hava var"“Çocuklarımızın eşit koşullarda eğitim almasını istiyoruz”“50 yıl boyunca su sorunu yaşanmayacak”Onaylanan kredilerini almaya gidenler sosyal mesafeyi unuttuÇalınan eşyaları bulununca şikayetçi olmadı -İtfaiyenin kedi mesaisi -İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar: "Üretimden para kazanamayan üreticiler şehirlere gidiyor"
Helvacıoğlu, gündemi değerlendirdi _

Helvacıoğlu, gündemi değerlendirdi _

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün, belediye başkanı seçilmesinin sırrı, Keşan Belediyesi’nin borcu, işten çıkartılan çalışanlar, işten yeni çıkarmaların olup-olmadığı, işe alımlar, belediye başkan yardımcılarının maaşları, pazaryeri, trafik, Halk Ekmek Şirketi’nin borcu, geçmiş dönem belediye başkanı Mehmet Özcan’a çıkartıldığı ifade edilen borç, su da indirimin olup-olmayacağı ve İstanbul seçimlerinin ardından CHP’ye geçip-geçmeyeceği konularında görüşlerini aldık.

“İşin sırrı, yerel yönetimlerde siyaset değil; çalışmak ve proje üretmektir”

“İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya gibi büyük şehirlerde AK Parti seçimleri kaybederken; siz, Keşan’da seçimleri kazandınız. Bu konuda, ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “31 Mart’ta yerel seçimlerde oldu ve teşkilatımızla, ekibimizle ciddi bir kampanya süreci yaşadık. Kampanyanın son bölümüne de, MHP katıldı ve Cumhur İttifakı kuruldu. Cumhur İttifakı’nın olmaması durumunda, Keşan’da zorlanabilirdik. Çünkü Keşan’da yıllardan bu yana CHP hakimiyeti vardı. Son 6 dönemdir, CHP’nin hakimiyetine seçim döneminde birde İYİ Parti desteği eklendi. Böylece, Millet İttifakı’nı oluşturdu. Biz, sadece AK Parti olarak, bunun gerisinde kalabiliriz düşüncesine girdim. Bunun içinde sayın vekilim, il ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte MHP’nin de bizimle olması gerektiğine inandık ve takımı oluşturduk. Takımı oluştururken, büyük bir mücadele yaşadık. Ben, 2018 yılının temmuz ayında aday adayı olacağımı açıkladım. Ankara’ya gitmeden adaymış gibi adaylıklar belirlenene kadar çalıştım. Aday olduktan sonra tempoyu artırarak, çalıştık. 30 yıldır CHP hakimiyetini benimseyen bir yapı vardı. Keşan’da sağ ve solda oyunu CHP’ye veriyordu. Bundan ötürü de, bu bayrağı nasıl alabileceğimizi araştırdım. İşin sırrı, yerel yönetimlerde siyaset değil; çalışmak ve proje üretmektir. Yerel yönetimlerde seçilene kadar siyasisiniz. Seçildikten sonra siyasetin merkezde olduğunu gördük.”

“100 günlük çalışmalarımda devletimi, hükümetimi ve bakanlarımı yanımda hissettim”

Mustafa Helvacıoğlu, sözlerine şöyle sürdürdü: “AK Parti’den aday olmak için başvurduğumda, kamuoyundan olumlu tepkiler aldım. Çünkü iktidar partisiyle yerel yönetimin beraber çalışacağı bir ortam yaratılacağına inandım. O inancımda, haklı çıktım. 100 günlük çalışmalarımda devletimi, hükümetimi ve bakanlarımı yanımda hissettim. Keşan gibi bir yerinin kazanılması, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ankara’nın da dikkatini çekti. Milletvekilimi, şahsımı ve teşkilatımızı her türlü platformda övgü ve sevgiyle karşılıyorlar. Sıradan bir belediye değiliz. Trakya’ya örnek olması için çabalayan bir çalışma olacağına inancım arttı. Ben, Keşan için çok çalışacağım ve şuanda çalışıyorum. Çalışma hayatımı 19 saate çıkardım. Ayrıca, Keşan’ın ihtiyaçlarını karşılayacak hamleleri devletimiz ve hükümetimiz atacaktır. 16 bakanlıktan 1 tane büyük bir proje alabilsem, Keşan’ı il olacak seviyeye taşımış oluruz.”

“Geçmiş dönem belediye başkanımız Mehmet Özcan’a, fazla personel çalıştırmaktan şahsına ceza gelmiştir”

Helvacıoğlu, “Belediye başkanı adayı olduğunuz dönemde, hiçbir çalışanı işten çıkarmayacağınızı söylediniz. Fakat, göreve başladığınızda, neden personel çıkarma yoluna gittiniz?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Personel çıkarmayacağım dedim ve bu söylemimin arkasında duruyorum. Personel çıkarmayacağım. Ama belediye bütçesinin yüzde 40’ına kadar doluluğu kullanmak kaydıyla olacaktır. ‘Baştan öyle demişti, kazanınca böyle yaptı.’ şeklinde bir durum yok. Geçmiş dönem belediye başkanımız Mehmet Özcan, fazla personel çalıştırmaktan şahsına ceza gelmiştir. 2012-2015 yılları arasında, 61 adet personel alımı yapılması süratiyle, oluşan gecikme faiziyle birlikte toplam 9 milyon 160 bin TL kamu zararı nedeniyle, kendisine bir tebligat yaptık. Kendisi 15 yıl hizmet ediyor ve şahsına ceza geliyor. İnşallah bu ceza, mahkeme sonucuyla yerini bulmaz. Ama bu ceza, kamu zararından dolayıdır. Fazla personel almalarından kaynaklanmaktadır. Kanun, ‘personel masrafları, bütçenin yüzde 40’ını geçemez.’ diyor. Eğer bütçenin yüzde 40’ını geçiyorsa, burada bir sorun var demektir. Örnek vermek gerekirse; Keşan Belediyesi’nde, 45 kişilik bir otobüs düşünün ve tüm koltuklar dolu, otobüste ayakta da, yer yok. Peki, otobüsün gitme şansı var mıdır ve trafik kurallarına göre, uygun mudur? Biz, bugüne kadar 7 tane personel çıkardık. Ama en az 50-60 tane daha personel çıkarmamız gerekiyor. Keşan Belediyesi’nde yaklaşık 50 kişinin emekliliği gelmiş durumda. Belediyede, baba-oğul, amca-yeğen, ağabey-kardeş çalışanlar var. Bunların önüne geçmek ve sağlıklı bir personel yapısına belediyeyi kavuşturmak için yüzde 40 bütçeyi geçmememiz gerekiyor. Yüzde 40’ı koymalarının nedeni, bütçenin yüzde 60’yla şehrine hizmet et diye koymuşlar. Sen, yüzde 60 çalışan bütçesi yaparsan, Keşan’a hizmet etmeye para yetmez. Bolu Belediyesi, AK Parti’den CHP’ye geçtiğinde, 100 çalışanı işten çıkardı. Demek ki, işçi çıkarmalarda doğru işler yapılıyor. İşçi çıkarmak partizanlık yapma anlamına gelmiyor. Partizanlık yapayım diye personel çıkarmadım. Normalleşmek için personel çıkardım. Personel giderlerini yüzde 40’ta tutmak için personel çıkardım.”

“İşe alma değil, ben ekibimi yanıma aldım”

“Personel çıkardınız ancak, yeni personel alımı yaptınız. Özellikle emekli birinin belediye bünyesine alınması eleştirildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Ben bunu kabul etmiyorum. Çünkü o benim meclis üyesi adayımdı. İnsanın bazı yerlerde idare edeceği kişileri olmalıdır. Başkan ekibiyle gelmelidir. Ben bugüne kadar 4 kişiyi işe aldım. Ama burada işe alma değil, ben ekibimi yanıma aldım. İster emekli ister öğrenci olur. Bir sürü çalışan var ve 4 tane ekibim olmasın mı? Başkan yardımcım Mustafa Altay, özel kalemim Gökhan Gürer, asistanım Seçil Gezer, danışmanımda Ayhan Gülver’dir.”

“Müfettiş, tablo, Keşan Belediyesi’ne uygun değil derse, personel çıkarmaya devam edeceğim”

Helvacıoğlu, “Belediyede, bundan sonraki süreçte işten çıkarmalar olacak mıdır?” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: “Ağustos ayında müfettiş gelecek. Müfettişe, ‘bu tablo, Keşan Belediyesi için uygun mu değil mi?’ diye soracağım. Eğer müfettiş, ‘bu tablo, Keşan Belediyesi’ne uygun değil.’ derse, personel çıkarmaya devam edeceğim. Tablo uygun olana kadar çıkarmaya devam edeceğiz. Çünkü belediye başkanımız Mehmet Özcan’ın yediği aynı cezayı bende yemiş olacağım.”

“Borcumu açıklamakla borcum azalmayacak ve çoğalmayacak”

“Keşan Belediyesi’nin borcu ne kadardır? İpsala, Enez, Beyendik belediyeleri borç ve alacaklarını ayrıntılı açıkladılar. Sizde onlar gibi ayrıntılı bir açıklama yapıp, belediye binasına asmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Keşan Belediyesi’nde görev süremiz yaklaşık 100 gün oldu ve asmaya gerek yok. Belediyenin borcu olduğunu herkes biliyor. Ama rakamsal olarak, bu bizde kalsın. Belediye meclisi, personelim ve gelecek müfettişle birlikte bu borcu irdeleyeceğiz. Daha sonra da, kamuoyuyla paylaşacağız. Burada, tabela asma ve bez açmayla vakit kaybetmeye gerek yok. Borcumu açıklamakla borcum azalmayacak ve çoğalmayacak. Borç, esnafa ve İller Bankası’na artmış. Belediyenin tüm organlarında borçlar büyümüştür. Bu borcu ödemeye başladık. Hükümet, borcun çok ve sen iktidar partisindensin al sana 50 milyon-100 milyon TL demeyecektir. İktidar partisinin bize faydası, projelerimize hızlı destek verecektir. Stadyum, OSB, huzurevi, millet parkı projelerine destek verecektir.”

“Bütün paraları geri alacağım”

Helvacıoğlu, “Bir avukatın 6 ayrı yerden maaş aldığını dile getirdiniz. Kendisi de, bu konuda açıklama yaptı ve almadığını dile getirdi. Bu konularda herhangi bir açıklamanız olmadı. Bunlarla ilgili ne söylemek istersiniz?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Bu konuda çok fazla polemiğe girmeye gerek yok. Ben 6 maaş demişim, 4-5 maaş alıyorsa ne fark eder? Sen bir meclis üyesi eşisin. Meclis üyesi eşiysen 1 TL maaş alamazsın. Kanunen yasaktır ve hukuk işlemi başlattım. Bütün paraları da, geri alacağım. Meclis üyesinin birinci dereceden eşi ve çocuğu belediyeden gelir elde edemez. Bu durumu gazetelere vermeye gerek yok. Çıkıp, kendimi rezil etmem. Muhatabım değil ve ondan ötürü cevap verme gereği duymadım. Bu olay, dava konusu olacak. Avukat kardeşim kendisini akladığını düşünüyor. Burası çiftlik değil. Burada nema yok ama olmuş.”

“Edirne’deki İl Özel İdare’nin kararıdır”

“Turizm sezonunun başladığı bu dönemde, müzikli mekanların saatlerinde değişiklik yaşandı. Bu sizin düşünceniz miydi yoksa encümen olarak aldığınız ortak bir karar mıydı?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Bu Edirne’nin ortak bir kararıydı. Edirne’deki İl Özel İdare’nin kararıdır. Uzunköprü, Havsa, İpsala, Yenimuhacir, Keşan, Valilik olmak üzere hepsi kapanış saatlerini saat 02.00 yaptı. Ben tek başıma Edirne’yi nasıl yönetirim. Uzunköprü CHP, İpsala İYİ Parti belediyesidir. Ayrıca, İl Özel İdaresi’nin encümeni CHP’lidir. Bu işin siyasetle ilgisi yoktur. Bu işin derlenip, toparlanmakla ilgisi vardır. Herkese teşekkür ederim.”

“Belediye başkan yardımcıları, belediye başkanın aldığı maaşın 3/2’sini alıyor”

“Keşan’da geçmiş dönemde belediye başkan yardımcılarının aldıkları maaşlar gündem olmuştu. Mehmet Özcan’da kendi maaş bordrosunu paylaşmıştı. Sizde kendinizin, geçmiş ve bu dönemde görev yapan belediye başkan yardımcılarının maaş bordrosunu kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediye başkan yardımcıları, belediye başkanın aldığı maaşın 3/2’sini alır. Kanun bu yöndedir. Devletin verdiği oranı kullanıyoruz. Artı ve eksi yoktur. İlk meclisimizde, 25 meclis üyesi bunu onaylamıştır. Bizler, maaş bordrolarını da açıklayabiliriz. Bu paralar cebimizde kalmıyor. Hediyesi, harçlığı, yardımı, desteğe gidiyor.” 

“Trafik düzenlemelerimiz, 2020 yılının sonunda bitecektir”

Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’da en büyük sorunların başında trafik gelmektedir. Yeni düzenlemeler yapıldı. Trafiğin rahatlaması amacıyla, çevre yolu yapılması yönünde bir düşünceniz var mıdır?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Anafartalar İlkokulu’nun oradaki güzergahtan eski cezaevini geçiyoruz ve Muhtar Ali Çevikel Caddesi’nden İlçe Trafik noktasına kadar olan cadde gidiş-geliş olacaktır. 1 Ağustos’ta bunun ihalesini hazırlıyoruz. Bu güzergah çevre yolu olacaktır. Şehiriçi trafik düzenlemeleri oluyor. Şuanda, yüzde 10 düzenleme oldu. Şehiriçindeki düzenlemeler, 1 yıl boyunca devam edecektir. Parkomat uygulaması mayıs ayında bitecek ve bizimde trafik düzenlemelerimiz, 2020 yılının sonunda bitecektir. Yüzde 10 düzenlemede dahi yüzde 40 oranında trafik rahatladı. Örnek vermek gerekirse; Özel Keşan Hastanesi’nden Gençlik Merkezi’ne 22 dakikada gidilirken, bu süre şuanda yarıya düşmüştür. Keşan, 40 yıldır 38 numara ayakkabı giyiyormuş ama ilçemiz büyüyor ve 45 numaraya gelmiş. Biz, Keşan’a 45 numara ayakkabı giydireceğiz. Vatandaşımız biraz sabır etsin.”

“Askeri kantinin arkasındaki alanla ilgili çalışmalarımız var”

“Belediye olarak, pazaryerinin üzerini kapatmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Pazaryerinin, mevcut yerinde olmasını istemeyenlerden biriyim. Pazaryeri için yeni yerler arıyoruz. Pazaryerinin üzerinin kapanması, tüm pazarın üzerinin kapanması anlamına gelmiyor? Burada yapılan pazar, Keşan pazarının 3/1’idir. Pazarın 3/2’si dışardadır. Dolayısıyla, pazaryerinin üzerini nasıl kapatacağız? Keşan’ın yeni bir pazaryerine ihtiyacı var. Askeri kantinin arkasındaki alanla ilgili çalışmalarımız var. Ama askeriye o alana lojman yapmak istiyor, bizde pazaryeri olur mu diye ders çalışıyoruz. Eğer olursa, Keşan’ın ve Trakya’nın en büyük pazarını yapmış olacağız. 2 katlı bir pazaryeri yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca, Aşağı Zaferiye’de TMO’nun olduğu alanı kapalı semt pazarı yapacağız. TMO’yla bu konuda anlaşacağız.”

“Halk Ekmekle ilgili hazırlanan raporu, savcılığa vereceğiz”

“Halk Ekmek Şirketi’nin borcu açıklandı. Halk Ekmek, Mehmet Gemici döneminde kuruldu. Mustafa Ürek ve Mehmet Özcan’la devam etti. Kurulduğu günden bugüne şirketin borcunu ayrıntılı şekilde açıklayacak mısınız?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Halk Ekmek’in 35 mülkü, yıllık 750 bin TL’de geliri var. Ama yaklaşık 1,5 milyon TL zararla dönemi kapatıyorsunuz. Yıllardan bu yana 750 bin TL gelirle bugünlere gelmiştir. 1,5 milyon TL borcun var ve şirket iflas noktasına gelmiştir. Bunu kalem kalem açıklamaya gerek yok. Çünkü mahkemeye veriyoruz. Tüm meclis ortak karar aldı ve inceleme komisyonu kurdu. Hazırlanan raporu, savcılığa vereceğiz.”

“Ön ödemeli su sayacı takanlara indirim yapmayı planlıyoruz”

“İki kişilik bir ailenin su tüketimi 13 ton ve ödediği fatura tutarı yaklaşık 92 TL’dir. Su faturalarının yüksek geldiği ifade ediliyor. Bu konuda belediye olarak, su da, indirimi düşünüyor musunuz? Ayrıca,  öğrenci ulaşımında indirim düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Su faturaların içerisinde katı atık, sıvı atık, çevre temizlik vergisi, su bedeli ve KDV yer almaktadır. Evlerde suyun tonu 6,37 TL, işyerlerinde ise, fiyat biraz daha yüksektir. Önümüzdeki günlerde, ön ödemeli su sayacı takma çalışmaları yapıyoruz. O zaman su sayacı takanlara indirim yapmayı planlıyoruz.”

“Keşan toplu taşımacılıkta yeniden düzenleme yapılacaktır”

“Öğrenci ulaşımı konusunda ise, 15 gün içerisinde büyük bir toplantı yapacağız. Keşan toplu taşımacılıkta yeniden düzenleme yapılacaktır. İzzetiye, Paşayiğit ve Keşan tek havuz şeklinde olacaktır. Araçlarımız yenilenecektir.”

“Benim yer değiştirmem söz konusu değil”

“İstanbul seçimleri sona erdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni CHP kazandı. İlerleyen süreç içerisinde  CHP’ye geçmeyi düşünüyor musunuz? Size bu yönde teklif var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben, Keşan’ın belediye başkanıyım. Artık, siyaset bitti. AK Parti aday adayıydım. Cumhurbaşkanımızın onayıyla aday oldum. Daha sonra da, Cumhur İttifakı’nın adayı oldum. Ben, Cumhur İttifakı’ndan belediye başkanı seçildim. Benim yer değiştirmem söz konusu değil. İstanbul Belediyesi, CHP’li oldu diye benimde geçme gibi bir durum aklıma dahi gelmedi. Böyle bir niyetimde yok. Ben, 5 yıl boyunca belediye başkanlığıma devam ediyorum. Keşan’ın belediye başkanıyım. Ben, cumhurbaşkanımıza, milletvekilime, ilçe ve il başkanıma hesap veren AK Partili bir belediyenin başkanıyım. Belediyenin içinde Keşan Belediye Başkanıyım. Siyasetin içerisinde AK Parti var, hizmetimin içerisinde Keşan Belediye Başkanlığı var. CHP’ye geçme gibi bir düşüncem olmadı ve hiçbir zamanda olmayacak. Bu yönde bana teklifte gelmedi. Gelse de, sonuç değişmez.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

 

 

  

YORUM YAZ
Son Eklenenler

“Saros’ta, çevre katliamının olmasını istemiyoruz..!!”

Sazlıdere Köyü Muhtarı Mehmet Özdemir yaptığı açıklamada; 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle, değerlendirmelerde bulunarak, Saros Körfezi’nde kurulması planlanan FSRU Limanı Projesi’nin çevreyi olumsuz yönde etkileyeceğini kaydetti.

“Projenin çevreye ve doğaya vereceği zarar çok büyüktür”

5 Haziran Dünya Çevre Günü olduğunu hatırlatarak, sözlerine başlayan Özdemir, bölgede kurulması planlanan FSRU Limanı Projesi’nin çevreye ve doğaya vereceği zararlar hakkında değerlendirmelerde bulunarak, şunları söyledi: “Tüm çevrecilerin gününü kutluyorum. Halkımızın çevreye daha duyarlı olmalarını bekliyorum. Bölgemize son dönemde FSRU Limanı Projesi’nin kurulması planlanıyor. Ancak, bu projenin çevreye ve doğaya vereceği zarar çok büyük olacaktır. Orman içerisine yaklaşık 17 kilometrelik borular döşenecek. Yapılacak bu çalışma nedeniyle, 10 bin ağacın kesimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje, bölgenin bitki örtüsünü olumsuz yönde etkileyecektir. Boru hattı için açılacak çukur nedeniyle, yaban hayvanlarının geçişlerini belli bir zaman engelleyecektir. Saros ve Korudağ’da yetişen bir çok bitki çeşidi tahrip olacaktır. Sazlıdere halkı, çevreye çok duyarlıdır. Halkımızda, Saros’ta herhangi bir tahribatın olmamasını istiyor.”

“Çevre katliamının olmasını istemiyoruz”

Sazlıdere’ye yapılacak 270 metre uzunluğunda bir limanın Saros’a çok büyük zararı olacağına kayıt düşen Mehmet Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Liman yapımında, dolgu malzemeleri kullanılacak. Bu durumda, denizde ciddi sıkıntılar doğuracaktır. Limana gelecek büyük gemilerin doğal gazı boşaltması haftalarca sürecek. Saros Körfezi’ne gelecek diğer gemiler tur atmak zorunda kalacak. Gemilerde herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda, Saros’ta çok ciddi bir çevre tahribatı yaşanabilir. Denizde yaşayan yüzlerce canlı yok olabilir. Bu limanın Saros’a yapılması büyük bir yanlıştır. Telafisi olmayan yanlış hayata geçirilmeden vazgeçilmelidir. Projeye izin veren yetkililer, yerinde inceleme yapmış olsalar, verdikleri karardan vazgeçeceklerine inanıyorum. Halk olarak, çevre katliamının olmasını istemiyoruz. Halk olarak gerekli tepkiyi göstermeye devam edeceğiz.”

“Saros, yok edilmemeli”

Özdemir sözlerini şöyle tamamladı: “FSRU Limanı projesi, sadece Sazlıdere’nin değil; Trakya’da yaşayan herkesin sorunudur. Proje, illaki yapılacaksa daha uygun bir yer yapılabilir. Doğal gazı, Avrupa’ya taşımak isteniyor. Sazlıdere’ye çok faydasının olacağını düşünmüyorum. Biz sadece bu işin nakliyesini yapmış olacağız. Saros, dünyanın sayılı körfezlerinden biridir. Bu güzel körfezin kirletilmemesini ve yok edilmemesini istiyoruz. Çevremizi temiz tutalım.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Muhalefetin personel maaşları ile ilgili krediyi reddettiği mecliste tartışma çıktı

Keşan Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplantısı 4 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilirken, personel maaşlarının ödenmesi için İller Bankası'ndan 4 milyon 500 bin TL'lik kredi kullandırılması maddesine "Ret" oyu veren muhalefet, belediyenin maaşları ödeyebileceğini, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise kendisinin ve belediye başkan yardımcılarının 3 ay maaş almayacağını kaydederek, siyasi ranta alet edildiklerini söyledi.

Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda sosyal mesafeli şekilde gerçekleştirilecek ve saat 15.00’te başlayan toplantıya katılanlara, salona girişlerinde ateş ölçer ile ateşleri ölçülerek dezenfekten ve maske verildi. Gündem maddelerine geçilmeden önce Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan çevre filminin izletildi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi’nin bu olağanüstü toplantının ardından Haziran ayı olağan toplantısı yapmak için de karar alındığını belirterek meclis üyelerine ve meclise katılanlara teşekkür etti.

Helvacıoğlu: "Şu an itibari ile de Keşan’da pozitif olmadığını da son bilgiler olarak sizinle paylaşmak istiyorum"

Yeni normalleşmede artık eskisi gibi olunmayacağını kaydeden Helvacıoğlu, "Yeni normalleşme artık eskisi gibi olmayacak. Tüm dünyada, ülkemizde Keşan’da rahmetli olmuşlara gani gani rahmet dilerken, şu anda hasta olanlara da şifalar diliyoruz. Keşan olarak da Türkiye olarak da başarılı bir dönem geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Sağlık sistemimizin önemi ortaya çıktı. Keşan'da da aynı hedeflerle hep beraber Keşan Belediye Meclisi'nin katkısıyla personelinin özverisi, Hıfzıssıhha Kurulu ile birlikte yaptığımız çalışmalar ve vatandaşımızın da kurallara uyması olağanüstü bir 60-70 gün geçirdik. Benim bilgim dahilinde, 1’i Keşan 3’ü İpsala'dan 1 de Enez’den olmak üzere  5 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu an itibari ile de Keşan’da pozitif olmadığını da son bilgiler olarak sizinle paylaşmak istiyorum. Bunlar bizi rehavete götürmemeli, Saros Körfezi vesilesi ile önümüzdeki günlerde yoğun bir katılım bekliyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelecek 200-300 bin nüfus ve sirkülasyon, 3 ayda  geçen yılki gibi olursa 3 milyona yakın nüfus demek. Bunlar izim için çok tehlikeli bir 3 ay geçireceğimiz anlamına geliyor. İkinci dalga değil ama daha birincisi bitmeden yeniden hastanelerimiz dolsun istemiyoruz, turizmimiz etkilensin istemiyoruz. Bizlere büyük yük düşecek. Allah yardımcımız olsun derken tedbiri de elden bırakmamayı tekrarlamak istiyorum. Mesafe,  dezenfeksiyon ve sosyal mesafe yanında maskelerimizi ihmal etmeyelim. Yaşam devam edecek ama tedbiri elden bırakmayacağız. Bu girişten sonra olağanüstü meclisimizin başında yarın Çevre Haftası başlıyor. Hafta nedeniyle meclisimizde sürpriz olarak bir videomuz var.Şimdi onu izleyelim." dedi.

"Paşayiğit’teki alandan da 30 Ekim’den sonra çöpten elektrik üretimine başlayacağız"

Filmin gösteriminin ardından tekrar söz alan Helvacıoğlu Erikli ve Yayla’daki çöpler ve Paşayiğit’teki GÜNEKAB eliyle yaptırılan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde yaşanan sorunların kanayan birer yara olduğunu dile getirerek, "Ama bu iki yaranın da bu yıl çözüleceğini kamuoyu ile paylaşmak isterim. Erikli ve Yayla’da bu sene GÜNEKAB’ın sorumluluğunda. Keşan Belediyesi’nin de desteği ile GÜNEKAB ile yaptığımız çalışma sonrasında o işi hallediyoruz. Paşayiğit’teki alandan da 30 Ekim’den sonra çöpten elektrik üretimine başlayacağız. Burada da üye olan belediyeler olarak çöpten elde edilecek gelirle oradaki giderlerimizi düşürmüş olacağız. Benim de 15 aylık görev süremde Erikli ve Yayla’daki, tablo ile Paşayiğit’te çöp alanı benim içimi sızlatan konulardır." diye konuştu

"Meclisin onlara sahip çıkmasını bekliyorum"

Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmesiyle devam etti. Toplantıda ilk olarak "Belediyemizde, ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı vergi, kira, harç, su vb. tahsilatlarında düşüşler olduğundan, personel maaşlarının ödenmesinde kullanılmak üzere 3 ay ertelemeli 36 ay vadeli 4.500.000,00 TL’si kredinin İller Bankası (İlbank) A.Ş.’den kullandırılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na yetki verilmesinin görüşülerek karara bağlanması." gündem maddesi görüşüldü. Bu madde ile ilgili olarak söz alan Helvacıoğlu, "Malum 3 ay bir coronavirüs sorunu yaşadık. Şirketlerimiz maaşlarını ödeyemez hale geldi. Ama devlet ve hükümetimizden büyük destekler geldi. Bu desteklerle başarılı bir coronavirüs ekonomisi ile bugüne gelindi. Bundan sonra da tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor. Yine belediyeler konusunda  Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 3 ay kesinti yapılmaması kararı alındı. Dünya ekonomisi sarsıldı, kepenkler kapandı dünyadaki ekonomik krizi hepiniz yaşıyorsunuz. Biz hizmet etmek için personelimizin maaşlarını ödemek için canla başla bu 3 ayı geçirdik. Geçen ay paylarımız eksik gelmesine rağmen bir şekilde maaşları vereceğiz dedik. Çünkü personelimiz bizim için alın teri, Keşan Belediyesi’nin personeli başka kurumların personelleri gibi değil. Sağlık çalışanı kadar çok kıymetli. İdari izinlerinde çalıştılar, büyük bir kısmı mesai almadı. 8 ay maaş alınmayan süreçte biz meclis olarak Keşan Belediyesi’nde bu maaşlar alınacak dedik. Ancak gelecek tablonun 3 ay boyunca sadece maaşlara verilmek kaydıyla İller Bankası’ndan gelen bu imkanı Keşan Belediyesi’nin meclisine taşıdık. Karar meclisin, hep beraber tartışacağız. Personelimizin de kulağı bu mecliste. Önümüzdeki günlerde alınamayacak bir maaş sistemi var. İller Bankası’ndan 3’te 1'lik bir pay geliyor. Belki karınlarını doyuracak kadar maaş alacaklar. Meclisin onlara sahip çıkmasını bekliyorum." dedi.

Tümer: "'Ben 5 ayda bu maaşları ödeyemeyecek vaziyete geldim' diyorsanız o ayrı bir mesele"

Madde ile ilgili olarak partilerin grup sözcülerinden görüşleri alındı. Kredi talebi ile ilgili red oyu veren CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grubu adına konuşan Feridun Tümer, şunları söyledi; "Yaptığımız tespitlerde, Keşan Belediyesi'nin bu maaşları ödeyecek bütçesi var. Ertelenen her ödemenin de geri dönüşü başladı. Belediyemiz, 2 milyon 500 bin TL gibi bir ödeme aldı. Haziran ayında da 8 milyon TL'ye yakın tahsilat alacak. Tabii ki coronavirüsten her yer yara aldı. 8 ay maaş alınmadığı dönem oldu evet. Ama Pazaryeri Projesi yapılırken, İller Bankası'na yoğun bir ödememiz vardı. Gerekçesi de buydu. 2019’a kadar da hiçbir personelin alacağı yoktu. Keşan Belediyesi'nin 4 günde 2 milyon 500 bin TL tahsilatı olmuş. Belediyemizin bu ödemeleri yapacak bütçesi var. Bu yüzden bu krediyi onaylamıyoruz. Belediyemizin maaş ödemek gibi bir zafiyeti yoktur. Keşan Belediyesi şuan kanuni kredi oranını doldurdu. Bu kredi ile ilgili verilmiş bir bakanlık onayı da yok. Personeli kullanarak acıtasyon yapmayın. Hibe gibi göstermeyin. Bu kredi talebinin 1.4 milyon lira faizi var ve bu kaç işçinin maaşına tekabül eder? Bu maaşları siz vermiyorsunuz. Belediye veriyor. Bu hibe değil Keşan’ın parasıdır. Keşan Belediyesi’nin 4 günde 5 milyon girdisi oldu. 'Ben 5 ayda bu maaşları ödeyemeyecek vaziyete geldim' diyorsanız o ayrı bir mesele. 20 gün önce bütün birim amirlerini aradınız, 'Nisan ayı mesailerini yazmayın' dediniz. Birim amirlerinin bazıları da bunu kabul etmedi. Belediyeden atılan 7 işçinin maliyeti 21 bin liraydı, sizin aldığınız üç tane işçinin maliyeti 29 bin lira. Keşan Belediyesi’nin maaş ödeyecek parası vardır."

Topçu: "Bunun için ekstra bir krediye ihtiyacı yoktur"

Red oyu veren İYİ Parti adına konuşan Grup Sözcüsü Zafer Topçu da, belediyenin maaşları ödeyebilecek güçte olduğunu dile getirerek, "Keşan Belediyesinin, çalışanların maaşlarını ödeyebilecek geliri ve durumu vardır, bunun için ekstra bir krediye ihtiyacı yoktur. Bu yüzden krediye gerek duymuyor ve kabul etmiyoruz. Teşekkürler." diye konuştu.

Gergin: "Maaşları ödemek için bütçenin başka bir noktasından ödün verdiğinizde, hizmetler aksayacaktır"

Madde ile ilgili olumlu görüş bildiren AK Parti Grubu adına konuşan Grup Sözcüsü Nehir Gergin de şu ifadelere yer verdi; "Biz bu maddeyi olumlu buluyoruz. İçinde bulunduğumuz durum olağandışı bir durumdur. Olağandışı durumlar her zaman ön görülemez. Tüm dünyada, tüm devletlerde ve çok büyük şirketlerde benzer durumlar ve zorluklar yaşanmaktadır. Kaldı ki bu sorunlar yaşandığı için devletimiz de belli destekler sağladı. Özel sektör ve kamu rahatlatıldı. Bu da içinde bulunduğumuz krizin büyüklüğünü gösteriyor. Kullanılmasını istediğimiz bu kredi maaş ödemelerinde kullanılacak, başka bir hizmette kullanılmayacak. Ancak bütçe bir bütündür. Maaşları ödemek için bütçenin başka bir noktasından ödün verdiğinizde, hizmetler aksayacaktır. Biz hizmetlerin aksamasını istemiyoruz. Bu kredi de büyük bir kredi değil ancak bu şartlarda önemli bir kredi. Belediyecilik anlayışımız gereği, sadece ödemelerini yapan bir belediye değiliz, hizmet veren bir belediyeyiz. En kötü şartta bile en iyi hizmeti vererek, personelin de maaşını zamanında almasını istiyoruz."

Helvacıoğlu: "Helvacıoğlu ve Cumhur İttifakı’nın sıkışması ve iş yapamamasını istiyorsunuz"

Grup sözcülerinin ilettiği görüşlerin ardından söz alan Mustafa Helvacıoğlu, muhalefetin hizmetlere engel olma çabasında olduğunu düşündüğünü ifade ederek, "4 milyon 350 bin lira zorunlu giderimiz var. 2 milyon 370 milyon lira fatura geliyor. 2 milyon açığımız var. Kasamızda ise 100 bin liramız var. Bu belediye sadece maaş ödemek için kurulduysa, eyvallah. Bugüne kadar hep maaş ödeme olmuş çünkü hizmet olmamış. Böyle bir şey yok. Bu kredi sadece 600 çalışan için alınacaktı. Ben ve başkan yardımcılarım 3 ay maaş almayacak. Üzülerek ifade ediyorum ki siyasi ranta alet ediliyoruz. Halkımızın takdirini kazanıyoruz. Siz 8 ay maaş vermemeye alışmışsınız, 3 ay vermesek de olur diyorsunuz. Sizin amacınız personelin maaş alıp almaması değil. Umurunuzda bile değil. Helvacıoğlu ve Cumhur İttifakı’nın sıkışması ve iş yapamamasını istiyorsunuz. Derdiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Bu vebali ödeyemezsiniz. Alın terine muhalefet edemezsiniz. Ama amacınız bizi çalıştırmamak. Ben ve başkan yardımcılarım üç ay maaş almayacak ve işçilerimizin ödemesini yapacağız." diye konuştu.

Keşan'da at arabaları tarih olacak

Toplantının devamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 8 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'nin tasnif cetvelinde D-12 grubunda olan Keşan Belediyesi'nin D-13 grubunda değerlendirilmesi sonucunda mevcut norm kadrolara ilave olarak 25 adet memur kadro ihdasına ait (I) sayılı cetveldeki değişiklikler görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 8 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetenin tasnif cetvelinde D-12 grubunda olan Belediyemizin D-13 grubunda değerlendirilmesi sonucunda mevcut norm kadrolara ilave olarak 12 adet sürekli işçi kadro ihdasına ait (V) sayılı cetveldeki değişiklikler de oybirliği ile kabul edildi. Keşan'da at arabalarının şehir merkezi ve mücavir alanlarında her türlü amaç için kullanımının yasaklanması da görüşülerek oybirliği ile kabul edildiği toplantıda, at arabalarının motorlu yük taşıma (Triporter) aracına dönüştürülmesine ait proje kapsamında 100 adet triporter aracının Keşan Belediyesi tarafından satın alınması ve daha önce kayıt altına alınan at arabası sahiplerine bedelsiz olarak verilmesi konusunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na yetki verilmesi de oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda, mücavir alanda bulunan seyyar satış arabalarının standart hale getirilmesi kapsamındaki projede yer alan  24 adet örnek seyyar satış arabalarının belediye tarafından alınarak, daha önce kayıt altına alınan seyyar araba sahiplerine bedelsiz olarak verilmesi hususunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na oy birliği ile yetki verilmesiyle devam etti. İller Bankası A.Ş. kontrolünde hazırlatılan İzzetiye 1/5000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı  40155 ve İzzetiye 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı'nın 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 8/b maddesi gereğince askı süreci sonrası yapılan itiraz düzeltmelerin de görüşülerek oybirliği ile kabul edildiği toplantıda, Keşan Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'nin açık pazar yeri olarak kullanılan kısmının üzerinin uzay çatı sistemi ile kapatılması ve çatı üzerine güneş enerji panellerinin yapılması amacıyla hazırlatılacak projeler hakkında meclise bilgi verilerek konuyla ilgili hazırlanan sunum meclise izlettirildi. Yukarı Zaferiye Mahallesi 842 adada yer alan belediye hizmet alanında yapılması düşünülen kapalı otopark, giyim pazarı, gençlik merkezi ve nikah salonu için hazırlatılacak projeler hakkında meclise bilgi verilerek görsel olarak da meclise bilgi verildi. Yukarı Zaferiye Mahallesi 1310 adada mülkiyeti Keşan Belediyesi adına kayıtlı 3-4 parseller için hazırlatılacak konut projesi hakkında meclise bilgi verilerek sunum gerçekleştirildi. Toplantı, sona ererken, Keşan Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısının 10 Haziran 2020 Çarşamba günü yapılmasına karar verildi.

Haber: İlker GÜREL

Yunanistan, Türk polis botuna taciz ateşi açtı

Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada; sınırda Yunanistan tarafından 10-12 kişilik askeri kamuflajlı bir grubun Meriç Nehri’ndeki Polis Özel Harekat botuna taciz ateşi açtığını duyurdu.

4 Haziran 2020 Perşembe günü saat 17.30 sıralarında gerçekleşen olayla ilgili yapılan açıklamada, şunlara yer verildi: “İlimiz Meriç ilçesi Başyurt Hudut Karakolu Rahmanca Köyü Mülki sınırları içinde, Polis Özel Harekat unsurlarımızca Meriç Nehri’nde botla devriye görevi ifa edilirken, nehrin ülkemiz sınırı kısmında ağaç köklerine takılı bir göçmen şahsa ait ceset görülüp fotoğraf ve video çekimi yapılırken Yunanistan tarafından 10-12 kişilik askeri kamuflajlı bir grup tarafından Polis Özel Harekat botumuza yönelik taciz ateşi açılmış, görevli personelimizin hemen pozisyon alıp havaya uyarı ateşi açması sonrasında taciz atışı son bulmuştur.”

(Haber Merkezi)

Kocaman, esnafların diğer ilçelere alınmamasını eleştirdi "Sanki eyalet sistemine dönmüşüz gibi bir hava var"

Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman, Keşan'daki esnafın çevre ilçelerde kurulan pazarlara alınmadığı için bu ilçelerdeki esnafların da Keşan'daki pazara gelmemesi yönünde karar alındığını bildirirken, bu konuda eleştirilerde bulundu.

Kocaman, coronavirüs tedbirlerinin ardından Keşan'da kurulan ilk pazarda dışarıdan gelen esnafa izin verildiğini, ancak aynı hoşgörüyü Keşan esnafına gösterilmeyerek, çevrede kurulan pazarlara alınmadığını hatırlatıp, Keşan'da da böyle bir karar aldığını söyledi. Çevrede kurulan pazarlara gidemediklerini ve yaptıkları görüşmelerde bu kararın kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları gibi kurumlar tarafından alındığı yönünde söylemler olduğunu kaydeden Hasan Kocaman, "Bizler gibi sık sık buluşup istişare edemiyorlar ya da aralarında iletişim kopukluğu var, bilemiyoruz. Ama bu bizim Keşanlı esnafımıza olumsuz olarak yansıdı. Herkesin kendisine göre bir ödeme planı var. Bu süreçte kimse bizlere ‘aç mısınız tok musunuz kardeşim?’ diye de sormadı, böyle bir süreçte birbirimize destek olmalıyız diye düşünüp biz kendilerini ilçemize davet ettik ve aynı karşılığı göremedik. Sıkıntı büyük ve gün geçtikçe de çekilen kredilerin ödemesi yaklaşacak. Hala pazara gidemiyorsak bu kredileri neyle ödeyeceğiz? Yanlış anlaşılmasın ama sanki eyalet sistemine dönmüşüz gibi bir hava var. Böyle bir durum olmamalı. Çevre ilçelerin yetkililerine bu kararlarını tekrar gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Biz de bugün kendileri ile aynı kararı aldık. Kendilerine bir çağrı yaptık ve ‘eğer siz bizim esnafımızı davet etmiyor ve önünü açamıyorsanız, sizin esnafınız da bize gelmesin’ şeklinde bir çağrı yaptık. Aynı çağrıyı buradan tekrar yapıyoruz. Bizim gitmediğimiz ilçelerdeki esnaf arkadaşlarımız da lütfen bize gelmesin. Bizim gitmediğimiz yerlerde de fiyatlar artıyor ve fırsatçılık yapıyorlar. Keşan esnafı olarak biz daha kalabalığız. Biz aynı şekilde yaşamayı devam ettirmeliyiz. Bizim gitmediğimiz yerde doğru düzgün bir pazar kurulmuyor ve fiyatlar da yukarı çıkıyor. Çevre ilçelerdeki esnaf, bize gelmesin. Biz gidemedikçe onların da gelmemesi kararını aldık. Böyle bir üzücü durumu yaşadığımız için üzgünüz." dedi.

Haber: İlker GÜREL

 

 

“Çocuklarımızın eşit koşullarda eğitim almasını istiyoruz”

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut yaptığı açıklamada; devlet ve özel okullarının telafi eğitimine başlayacak olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Çocuklarımızın eşit koşullarda eğitim almasını istiyoruz”

Devlet ve özel okullardaki eğitimin durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Bulut, “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı sona erdi. 19 Haziran’da da, uzaktan eğitim uygulaması da sona erecek. Öğrencilerimizin başarıları, birinci eğitim-öğretim yılında aldıkları notlarla değerlendirildi. Yılı ne yazık ki, bu şekilde kapatıyoruz. Ancak, devlet ve özel okullar arasında eşitsizlik söz konusu. Yetkililerin aldıkları kararlar, bu eşitsizliği daha da derinleştirecektir. Çocuklarını özel okula gönderen veliler, almadıkları eğitimin ücretini geri istediklerinden ötürü, 15 Ağustos itibariyle telafi eğitimlerine başlayacak. Eğer bu eğitime katılmak isteniyorsa, geriye dönük ücret talep edilemeyecek. Talep edilmesi durumunda ise, telafi eğitimine katılamayacaklar. Burada öğrenciler arasında eşitsizlik ortaya çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulları teşvik için ve velilerin geriye dönük paralarını talep etmemeleri için 3 haftalık telafi eğitimi yapabileceklerini ifade edildi. Devlet okulları kapalı ama özel okullar faaliyetlerine devam etmiş olacak. Biz, çocuklarımızın eşit koşullarda eğitim almasını istiyoruz.” dedi.

“15 Haziran’dan itibaren hizmet vermeye başlayacak”

Vedat Bulut sözlerine şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan son yapılan açıklamaya göre, özel eğitim kursları velilerin istemesi halinde hemen açılabilecek. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde ise, 15 Haziran’dan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Sosyal devletin görevi, öğrenciler arasındaki eşitlikleri engellemesi gerekiyordu. Yapılan uygulama çocuklarımızın yaşamlarını doğrudan etkiliyor ve eğitimde eşitsizliğin yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca, devlet ve özel okullarında telafi eğitimi yapılacaksa, aynı anda başlatılması gerekiyor. Devlet okullarında da, telafi eğitimi yapılacak ama özel okulların eğitimi öne çekiliyor. Bunu anlamak mümkün değil.”

“Okul öncesi eğitimde, çocuklarımız sosyal mesafeyi koruyacak bilince sahip değil”

Bulut sözlerini şöyle tamamladı: “Okul öncesi eğitim veren kurumların kesinlikle açılmaması gerekiyor. Çünkü okul öncesi eğitimde, çocuklarımız sosyal mesafeyi koruyacak bilince sahip olmadıkları için biz bu durumu sakıncalı buluyoruz. Bu konuda, yetkililerin gerekli düzenlemeyi yapmasını bekliyoruz.”

(Haber: Nilüfer ÇELİK)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar