Son Dakika
Çeltik fiyatları, üreticiyi memnun etmedi..!!3 kurumun ortaklaşa düzenlediği "Kermes ve Aşure Günü" için istenen para tepki çektiMarmara Bölgesi'ndeki Ziraat Odası başkanları endişelerini aktardıRuhsal Bakım Engelli Evi açılış için gün sayıyorKantar: “Gençlerimiz, ortaokulu bitirdiğinde Endüstri Meslek Lisesi’ne yönlendirilmeli”"Fuhuş yaptırmak"tan aranan şüpheli yakalandıBelediye Şehitlik Anıtı önünde aşure dağıttı34 göçmenin yakalandığı olayda 3 organizatör gözaltındaTers yönü kullanan sürücülere ceza kesildiBelediye, eski hastaneden adliyeye kadar olan yolu bütün şekilde asfaltladı
Helvacıoğlu, gündemi değerlendirdi _

Helvacıoğlu, gündemi değerlendirdi _

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün, belediye başkanı seçilmesinin sırrı, Keşan Belediyesi’nin borcu, işten çıkartılan çalışanlar, işten yeni çıkarmaların olup-olmadığı, işe alımlar, belediye başkan yardımcılarının maaşları, pazaryeri, trafik, Halk Ekmek Şirketi’nin borcu, geçmiş dönem belediye başkanı Mehmet Özcan’a çıkartıldığı ifade edilen borç, su da indirimin olup-olmayacağı ve İstanbul seçimlerinin ardından CHP’ye geçip-geçmeyeceği konularında görüşlerini aldık.

“İşin sırrı, yerel yönetimlerde siyaset değil; çalışmak ve proje üretmektir”

“İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya gibi büyük şehirlerde AK Parti seçimleri kaybederken; siz, Keşan’da seçimleri kazandınız. Bu konuda, ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “31 Mart’ta yerel seçimlerde oldu ve teşkilatımızla, ekibimizle ciddi bir kampanya süreci yaşadık. Kampanyanın son bölümüne de, MHP katıldı ve Cumhur İttifakı kuruldu. Cumhur İttifakı’nın olmaması durumunda, Keşan’da zorlanabilirdik. Çünkü Keşan’da yıllardan bu yana CHP hakimiyeti vardı. Son 6 dönemdir, CHP’nin hakimiyetine seçim döneminde birde İYİ Parti desteği eklendi. Böylece, Millet İttifakı’nı oluşturdu. Biz, sadece AK Parti olarak, bunun gerisinde kalabiliriz düşüncesine girdim. Bunun içinde sayın vekilim, il ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte MHP’nin de bizimle olması gerektiğine inandık ve takımı oluşturduk. Takımı oluştururken, büyük bir mücadele yaşadık. Ben, 2018 yılının temmuz ayında aday adayı olacağımı açıkladım. Ankara’ya gitmeden adaymış gibi adaylıklar belirlenene kadar çalıştım. Aday olduktan sonra tempoyu artırarak, çalıştık. 30 yıldır CHP hakimiyetini benimseyen bir yapı vardı. Keşan’da sağ ve solda oyunu CHP’ye veriyordu. Bundan ötürü de, bu bayrağı nasıl alabileceğimizi araştırdım. İşin sırrı, yerel yönetimlerde siyaset değil; çalışmak ve proje üretmektir. Yerel yönetimlerde seçilene kadar siyasisiniz. Seçildikten sonra siyasetin merkezde olduğunu gördük.”

“100 günlük çalışmalarımda devletimi, hükümetimi ve bakanlarımı yanımda hissettim”

Mustafa Helvacıoğlu, sözlerine şöyle sürdürdü: “AK Parti’den aday olmak için başvurduğumda, kamuoyundan olumlu tepkiler aldım. Çünkü iktidar partisiyle yerel yönetimin beraber çalışacağı bir ortam yaratılacağına inandım. O inancımda, haklı çıktım. 100 günlük çalışmalarımda devletimi, hükümetimi ve bakanlarımı yanımda hissettim. Keşan gibi bir yerinin kazanılması, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ankara’nın da dikkatini çekti. Milletvekilimi, şahsımı ve teşkilatımızı her türlü platformda övgü ve sevgiyle karşılıyorlar. Sıradan bir belediye değiliz. Trakya’ya örnek olması için çabalayan bir çalışma olacağına inancım arttı. Ben, Keşan için çok çalışacağım ve şuanda çalışıyorum. Çalışma hayatımı 19 saate çıkardım. Ayrıca, Keşan’ın ihtiyaçlarını karşılayacak hamleleri devletimiz ve hükümetimiz atacaktır. 16 bakanlıktan 1 tane büyük bir proje alabilsem, Keşan’ı il olacak seviyeye taşımış oluruz.”

“Geçmiş dönem belediye başkanımız Mehmet Özcan’a, fazla personel çalıştırmaktan şahsına ceza gelmiştir”

Helvacıoğlu, “Belediye başkanı adayı olduğunuz dönemde, hiçbir çalışanı işten çıkarmayacağınızı söylediniz. Fakat, göreve başladığınızda, neden personel çıkarma yoluna gittiniz?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Personel çıkarmayacağım dedim ve bu söylemimin arkasında duruyorum. Personel çıkarmayacağım. Ama belediye bütçesinin yüzde 40’ına kadar doluluğu kullanmak kaydıyla olacaktır. ‘Baştan öyle demişti, kazanınca böyle yaptı.’ şeklinde bir durum yok. Geçmiş dönem belediye başkanımız Mehmet Özcan, fazla personel çalıştırmaktan şahsına ceza gelmiştir. 2012-2015 yılları arasında, 61 adet personel alımı yapılması süratiyle, oluşan gecikme faiziyle birlikte toplam 9 milyon 160 bin TL kamu zararı nedeniyle, kendisine bir tebligat yaptık. Kendisi 15 yıl hizmet ediyor ve şahsına ceza geliyor. İnşallah bu ceza, mahkeme sonucuyla yerini bulmaz. Ama bu ceza, kamu zararından dolayıdır. Fazla personel almalarından kaynaklanmaktadır. Kanun, ‘personel masrafları, bütçenin yüzde 40’ını geçemez.’ diyor. Eğer bütçenin yüzde 40’ını geçiyorsa, burada bir sorun var demektir. Örnek vermek gerekirse; Keşan Belediyesi’nde, 45 kişilik bir otobüs düşünün ve tüm koltuklar dolu, otobüste ayakta da, yer yok. Peki, otobüsün gitme şansı var mıdır ve trafik kurallarına göre, uygun mudur? Biz, bugüne kadar 7 tane personel çıkardık. Ama en az 50-60 tane daha personel çıkarmamız gerekiyor. Keşan Belediyesi’nde yaklaşık 50 kişinin emekliliği gelmiş durumda. Belediyede, baba-oğul, amca-yeğen, ağabey-kardeş çalışanlar var. Bunların önüne geçmek ve sağlıklı bir personel yapısına belediyeyi kavuşturmak için yüzde 40 bütçeyi geçmememiz gerekiyor. Yüzde 40’ı koymalarının nedeni, bütçenin yüzde 60’yla şehrine hizmet et diye koymuşlar. Sen, yüzde 60 çalışan bütçesi yaparsan, Keşan’a hizmet etmeye para yetmez. Bolu Belediyesi, AK Parti’den CHP’ye geçtiğinde, 100 çalışanı işten çıkardı. Demek ki, işçi çıkarmalarda doğru işler yapılıyor. İşçi çıkarmak partizanlık yapma anlamına gelmiyor. Partizanlık yapayım diye personel çıkarmadım. Normalleşmek için personel çıkardım. Personel giderlerini yüzde 40’ta tutmak için personel çıkardım.”

“İşe alma değil, ben ekibimi yanıma aldım”

“Personel çıkardınız ancak, yeni personel alımı yaptınız. Özellikle emekli birinin belediye bünyesine alınması eleştirildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Ben bunu kabul etmiyorum. Çünkü o benim meclis üyesi adayımdı. İnsanın bazı yerlerde idare edeceği kişileri olmalıdır. Başkan ekibiyle gelmelidir. Ben bugüne kadar 4 kişiyi işe aldım. Ama burada işe alma değil, ben ekibimi yanıma aldım. İster emekli ister öğrenci olur. Bir sürü çalışan var ve 4 tane ekibim olmasın mı? Başkan yardımcım Mustafa Altay, özel kalemim Gökhan Gürer, asistanım Seçil Gezer, danışmanımda Ayhan Gülver’dir.”

“Müfettiş, tablo, Keşan Belediyesi’ne uygun değil derse, personel çıkarmaya devam edeceğim”

Helvacıoğlu, “Belediyede, bundan sonraki süreçte işten çıkarmalar olacak mıdır?” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: “Ağustos ayında müfettiş gelecek. Müfettişe, ‘bu tablo, Keşan Belediyesi için uygun mu değil mi?’ diye soracağım. Eğer müfettiş, ‘bu tablo, Keşan Belediyesi’ne uygun değil.’ derse, personel çıkarmaya devam edeceğim. Tablo uygun olana kadar çıkarmaya devam edeceğiz. Çünkü belediye başkanımız Mehmet Özcan’ın yediği aynı cezayı bende yemiş olacağım.”

“Borcumu açıklamakla borcum azalmayacak ve çoğalmayacak”

“Keşan Belediyesi’nin borcu ne kadardır? İpsala, Enez, Beyendik belediyeleri borç ve alacaklarını ayrıntılı açıkladılar. Sizde onlar gibi ayrıntılı bir açıklama yapıp, belediye binasına asmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Keşan Belediyesi’nde görev süremiz yaklaşık 100 gün oldu ve asmaya gerek yok. Belediyenin borcu olduğunu herkes biliyor. Ama rakamsal olarak, bu bizde kalsın. Belediye meclisi, personelim ve gelecek müfettişle birlikte bu borcu irdeleyeceğiz. Daha sonra da, kamuoyuyla paylaşacağız. Burada, tabela asma ve bez açmayla vakit kaybetmeye gerek yok. Borcumu açıklamakla borcum azalmayacak ve çoğalmayacak. Borç, esnafa ve İller Bankası’na artmış. Belediyenin tüm organlarında borçlar büyümüştür. Bu borcu ödemeye başladık. Hükümet, borcun çok ve sen iktidar partisindensin al sana 50 milyon-100 milyon TL demeyecektir. İktidar partisinin bize faydası, projelerimize hızlı destek verecektir. Stadyum, OSB, huzurevi, millet parkı projelerine destek verecektir.”

“Bütün paraları geri alacağım”

Helvacıoğlu, “Bir avukatın 6 ayrı yerden maaş aldığını dile getirdiniz. Kendisi de, bu konuda açıklama yaptı ve almadığını dile getirdi. Bu konularda herhangi bir açıklamanız olmadı. Bunlarla ilgili ne söylemek istersiniz?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Bu konuda çok fazla polemiğe girmeye gerek yok. Ben 6 maaş demişim, 4-5 maaş alıyorsa ne fark eder? Sen bir meclis üyesi eşisin. Meclis üyesi eşiysen 1 TL maaş alamazsın. Kanunen yasaktır ve hukuk işlemi başlattım. Bütün paraları da, geri alacağım. Meclis üyesinin birinci dereceden eşi ve çocuğu belediyeden gelir elde edemez. Bu durumu gazetelere vermeye gerek yok. Çıkıp, kendimi rezil etmem. Muhatabım değil ve ondan ötürü cevap verme gereği duymadım. Bu olay, dava konusu olacak. Avukat kardeşim kendisini akladığını düşünüyor. Burası çiftlik değil. Burada nema yok ama olmuş.”

“Edirne’deki İl Özel İdare’nin kararıdır”

“Turizm sezonunun başladığı bu dönemde, müzikli mekanların saatlerinde değişiklik yaşandı. Bu sizin düşünceniz miydi yoksa encümen olarak aldığınız ortak bir karar mıydı?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Bu Edirne’nin ortak bir kararıydı. Edirne’deki İl Özel İdare’nin kararıdır. Uzunköprü, Havsa, İpsala, Yenimuhacir, Keşan, Valilik olmak üzere hepsi kapanış saatlerini saat 02.00 yaptı. Ben tek başıma Edirne’yi nasıl yönetirim. Uzunköprü CHP, İpsala İYİ Parti belediyesidir. Ayrıca, İl Özel İdaresi’nin encümeni CHP’lidir. Bu işin siyasetle ilgisi yoktur. Bu işin derlenip, toparlanmakla ilgisi vardır. Herkese teşekkür ederim.”

“Belediye başkan yardımcıları, belediye başkanın aldığı maaşın 3/2’sini alıyor”

“Keşan’da geçmiş dönemde belediye başkan yardımcılarının aldıkları maaşlar gündem olmuştu. Mehmet Özcan’da kendi maaş bordrosunu paylaşmıştı. Sizde kendinizin, geçmiş ve bu dönemde görev yapan belediye başkan yardımcılarının maaş bordrosunu kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediye başkan yardımcıları, belediye başkanın aldığı maaşın 3/2’sini alır. Kanun bu yöndedir. Devletin verdiği oranı kullanıyoruz. Artı ve eksi yoktur. İlk meclisimizde, 25 meclis üyesi bunu onaylamıştır. Bizler, maaş bordrolarını da açıklayabiliriz. Bu paralar cebimizde kalmıyor. Hediyesi, harçlığı, yardımı, desteğe gidiyor.” 

“Trafik düzenlemelerimiz, 2020 yılının sonunda bitecektir”

Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’da en büyük sorunların başında trafik gelmektedir. Yeni düzenlemeler yapıldı. Trafiğin rahatlaması amacıyla, çevre yolu yapılması yönünde bir düşünceniz var mıdır?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Anafartalar İlkokulu’nun oradaki güzergahtan eski cezaevini geçiyoruz ve Muhtar Ali Çevikel Caddesi’nden İlçe Trafik noktasına kadar olan cadde gidiş-geliş olacaktır. 1 Ağustos’ta bunun ihalesini hazırlıyoruz. Bu güzergah çevre yolu olacaktır. Şehiriçi trafik düzenlemeleri oluyor. Şuanda, yüzde 10 düzenleme oldu. Şehiriçindeki düzenlemeler, 1 yıl boyunca devam edecektir. Parkomat uygulaması mayıs ayında bitecek ve bizimde trafik düzenlemelerimiz, 2020 yılının sonunda bitecektir. Yüzde 10 düzenlemede dahi yüzde 40 oranında trafik rahatladı. Örnek vermek gerekirse; Özel Keşan Hastanesi’nden Gençlik Merkezi’ne 22 dakikada gidilirken, bu süre şuanda yarıya düşmüştür. Keşan, 40 yıldır 38 numara ayakkabı giyiyormuş ama ilçemiz büyüyor ve 45 numaraya gelmiş. Biz, Keşan’a 45 numara ayakkabı giydireceğiz. Vatandaşımız biraz sabır etsin.”

“Askeri kantinin arkasındaki alanla ilgili çalışmalarımız var”

“Belediye olarak, pazaryerinin üzerini kapatmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Pazaryerinin, mevcut yerinde olmasını istemeyenlerden biriyim. Pazaryeri için yeni yerler arıyoruz. Pazaryerinin üzerinin kapanması, tüm pazarın üzerinin kapanması anlamına gelmiyor? Burada yapılan pazar, Keşan pazarının 3/1’idir. Pazarın 3/2’si dışardadır. Dolayısıyla, pazaryerinin üzerini nasıl kapatacağız? Keşan’ın yeni bir pazaryerine ihtiyacı var. Askeri kantinin arkasındaki alanla ilgili çalışmalarımız var. Ama askeriye o alana lojman yapmak istiyor, bizde pazaryeri olur mu diye ders çalışıyoruz. Eğer olursa, Keşan’ın ve Trakya’nın en büyük pazarını yapmış olacağız. 2 katlı bir pazaryeri yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca, Aşağı Zaferiye’de TMO’nun olduğu alanı kapalı semt pazarı yapacağız. TMO’yla bu konuda anlaşacağız.”

“Halk Ekmekle ilgili hazırlanan raporu, savcılığa vereceğiz”

“Halk Ekmek Şirketi’nin borcu açıklandı. Halk Ekmek, Mehmet Gemici döneminde kuruldu. Mustafa Ürek ve Mehmet Özcan’la devam etti. Kurulduğu günden bugüne şirketin borcunu ayrıntılı şekilde açıklayacak mısınız?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Halk Ekmek’in 35 mülkü, yıllık 750 bin TL’de geliri var. Ama yaklaşık 1,5 milyon TL zararla dönemi kapatıyorsunuz. Yıllardan bu yana 750 bin TL gelirle bugünlere gelmiştir. 1,5 milyon TL borcun var ve şirket iflas noktasına gelmiştir. Bunu kalem kalem açıklamaya gerek yok. Çünkü mahkemeye veriyoruz. Tüm meclis ortak karar aldı ve inceleme komisyonu kurdu. Hazırlanan raporu, savcılığa vereceğiz.”

“Ön ödemeli su sayacı takanlara indirim yapmayı planlıyoruz”

“İki kişilik bir ailenin su tüketimi 13 ton ve ödediği fatura tutarı yaklaşık 92 TL’dir. Su faturalarının yüksek geldiği ifade ediliyor. Bu konuda belediye olarak, su da, indirimi düşünüyor musunuz? Ayrıca,  öğrenci ulaşımında indirim düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Su faturaların içerisinde katı atık, sıvı atık, çevre temizlik vergisi, su bedeli ve KDV yer almaktadır. Evlerde suyun tonu 6,37 TL, işyerlerinde ise, fiyat biraz daha yüksektir. Önümüzdeki günlerde, ön ödemeli su sayacı takma çalışmaları yapıyoruz. O zaman su sayacı takanlara indirim yapmayı planlıyoruz.”

“Keşan toplu taşımacılıkta yeniden düzenleme yapılacaktır”

“Öğrenci ulaşımı konusunda ise, 15 gün içerisinde büyük bir toplantı yapacağız. Keşan toplu taşımacılıkta yeniden düzenleme yapılacaktır. İzzetiye, Paşayiğit ve Keşan tek havuz şeklinde olacaktır. Araçlarımız yenilenecektir.”

“Benim yer değiştirmem söz konusu değil”

“İstanbul seçimleri sona erdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni CHP kazandı. İlerleyen süreç içerisinde  CHP’ye geçmeyi düşünüyor musunuz? Size bu yönde teklif var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben, Keşan’ın belediye başkanıyım. Artık, siyaset bitti. AK Parti aday adayıydım. Cumhurbaşkanımızın onayıyla aday oldum. Daha sonra da, Cumhur İttifakı’nın adayı oldum. Ben, Cumhur İttifakı’ndan belediye başkanı seçildim. Benim yer değiştirmem söz konusu değil. İstanbul Belediyesi, CHP’li oldu diye benimde geçme gibi bir durum aklıma dahi gelmedi. Böyle bir niyetimde yok. Ben, 5 yıl boyunca belediye başkanlığıma devam ediyorum. Keşan’ın belediye başkanıyım. Ben, cumhurbaşkanımıza, milletvekilime, ilçe ve il başkanıma hesap veren AK Partili bir belediyenin başkanıyım. Belediyenin içinde Keşan Belediye Başkanıyım. Siyasetin içerisinde AK Parti var, hizmetimin içerisinde Keşan Belediye Başkanlığı var. CHP’ye geçme gibi bir düşüncem olmadı ve hiçbir zamanda olmayacak. Bu yönde bana teklifte gelmedi. Gelse de, sonuç değişmez.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

 

 

  

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Çeltik fiyatları, üreticiyi memnun etmedi..!!

TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) Genel Müdürlüğü dün yaptığı açıklamada, 2019 dönemi çeltik alım fiyatlarını açıkladı.

TMO; baldo, Gönen, Edirne çeşit çeltiklerin tonu 3 bin 800 TL, cammeo, romeo, keshan, galileo, tunca, köprü cl, özgür cl, güneş cl, beşer, proteo, fedra, barone cl 3 bin 500 TL, osmancık-97, gala, çakmak, efe, yatkın, paşalı, halilbey, durağan, kızıltan, hamzadere, sur cl, ülfet, sarhan, ımı 2554, boyabatkalesi, rekor cl, diğer yerli ıslah çeşitler 3 bin 50 TL, vasco, ronaldo, meco, nembo, colombo cl, kikko, ribaldo, 7721, rocca, diğer yabancı ıslah çeşitler 2 bin 900 TL, luna 2 bin 700 TL olarak açıklandı.

Konuyla ilgili olarak, dün, Keşanlı çeltik üreticisi Mehmet Emin Meriçve İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan görüşlerini aldık.

Meriç: “Ofis, çeltik alımı yapacağını

ifade ediyor ancak, Keşan’da yok”

TMO tarafından çeltik fiyatlarının açıklandığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Meriç, şunları söyledi: “Açıklanan çeltik fiyatları çok kötü değil ama çok iyi de diyemeyiz. Çeltik maliyetleri geçmiş yıllara yüksek seviyede. Ofis,çeltik alımı yapacağını ifade ediyor ancak, Keşan’da yok. Edirne’de yetkililerle yaptığımız görüşmede, Keşan’daki çeltik üreticisi ürününü İpsala’ya götürsün deniliyor. İpsala’daki ofisin depoları, oradaki üreticilere yeterli olmayacak. Keşan’da, 60 bin ya da 80 bin dönüm alanda çeltik ekimi yapılıyor. Peki, bu kadar geniş alanda ekim yapan Keşanlı üreticiler ne yapacak? Keşan’daki TMO’yu devir alan firma, çeltik üreticisinin derdine nasıl çare üretecek? Bu konuda, üreticilerin bilgilendirilmesini bekliyoruz.Osmancık cinsi pirinç, yerli üretim ve bu ürünün desteklenmesi gerekirken, fiyatın çok aşağı da olduğunu görmekteyiz.”

Balcılar: “Çiftçi, nakavt oldu”

TMO’nun çeltik fiyatını açıklamasının ardından çiftçinin nakavt olduğunun altını çizen Balcılar, şöyle konuştu: “Çeltik üreticisi geçen yıl, cameo cinsi çeltiğin tonunu 3 bin 500 TL’ye satışını yaptı. Aradan geçen 1 yılın ardından TMO’nun açıkladığı fiyat yine aynı oldu. Fakat, çiftçinin maliyeti 1 yıllık süreç içerisinde yüzde 40 oranında arttı. Üreticinin eline geçen para ise, yine aynı oldu. Dolayısıyla, çeltik üreticisi, sermayesinin yüzde 40’ını kaybetti ve fakirleşti. TMO fiyat açıklamadan önce, Osmancık cinsi çeltik, 3 bin 200-3 bin 250 TL seviyesinde satılıyordu. TMO, 3 bin 50 TL olarak fiyat açıkladı. TMO, hiç fiyat açıklamasa daha iyiydi. Bu durum çiftçiye destek değil, köstek oldu.”

“Üretici olarak, açıklanan

fiyattan memnun değiliz”

Sedat Balcılar sözlerini şöyle tamamladı: “TMO, 10 gün içerisinde alımlara başlar. Çiftçinin ürününü TMO’ya vermekten başka bir çaresi yok. Çünkü çiftçinin ilaç kullanımı, diğer masrafları var ve bu ürünü bir şekilde satmak zorunda. Çiftçi, ürününü satmayıp bekletme durumu gibi bir şansı da yok. Ürününü satıp, borçlarını ödeyecek. Üretici olarak, açıklanan fiyattan memnun değiliz.”

Darcan: "Maliyet fiyatına Osmancık cinsinin fiyatını açıklarsanız üreticinin sonu olur"

TMO'nun açıkladığı çeltik fiyatlarını "İyi görmüyoruz" diyerek değerlendiren Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, fiyatların memnun etmediğini belirterek, "Açıklanan fiyatlar, maliyet fiyatlarına göre düşük. Kaliteye göre; Luna 2.70 TL, diğer yabancı ıslah çeşitleri 2.90 TL, Osmancık-Gala-yerli ıslah çeşitleri 3.05 TL, Cameo 3.50 TL, Baldo-Gönen-Edirne çeşit çeltikler ise 3.80 TL olarak belirlenmiş. Çeltik üreticileri olarak maliyetlerimiz unutulmamalı. Ayrıca sulamanın, kira bedelinin yüksek olduğu yerler de var. Dönüm maliyetleri daha üst seviyelerde. Luna'da 700-800 kilo verim elde edilebilir. Osmancık cinsinde 800 kilo ortalama yakalamak zor. Osmancık çeşidinde en iyi ihtimalle 700 kg verim alınır. Baldo cinsinde de aynı verimden bahsedemeyiz. Dane maliyeti de 3 TL civarında. Siz maliyet fiyatına Osmancık cinsinin fiyatını açıklarsanız üreticinin sonu olur. Çeltiğe verilen destek zaten yıllardır 10 kuruş olarak kaldı. Fiyatları üreticiler olarak iyi görmüyoruz. TMO alım yapacak. Lisanslı depoya ürününü getirene de garantisini verdiler. Fiyatlar çok hoş değil, piyasayı nasıl etkileyecek bilmiyoruz." dedi.

Haber: (Deniz ÇİL- İlker GÜREL)

 

 

3 kurumun ortaklaşa düzenlediği "Kermes ve Aşure Günü" için istenen para tepki çekti

Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediye Başkanlığı ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlediği, ilk ve orta dereceli okullarda eş zamanlı başlayan "Kermes ve Aşure Günü" etkinliği için velilerden bazı okullarda 8, bazı okullarda ise 10'ar TL para istenmesi, bazı velilerin tepkisini çekti.

Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediye Başkanlığı ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, ilk ve orta dereceli 22 okulda düzenlenen "Kermes ve Aşure Günü" etkinliği, dün saat 12.00'de başladı. Etkinlik kapsamında, bazı okullarda pilav, ayran ve aşure, bazı okullarda ise lokma, ayran, çiğ köfte ve aşure dağıtıldı.

Helvacıoğlu: "Aileleri, velileri kaynaştıralım, bir araya getirelim istedik"

Eş zamanlı başlayan etkinliklere, Ahmet Yenice Ortaokulu'nda katılan, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ile bazı Belediye Meclisi üyeleri, lokma, ayran ve çiğ köfteden oluşan menüyü, öğrencilere dağıttı. Burada etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Helvacıoğlu, etkinliğin Keşan'daki 22 ilk ve orta dereceli okulda aynı anda başladığını belirterek, "Bu yıl kermesleri Muharrem Ayı'na denk getirdik. Kermesler her zaman ilk baharda yapılıyordu. Biz erken yapalım istedik. Aileleri, velileri kaynaştıralım, bir araya getirelim istedik. Herkes memnun ve mutlu. Keşan'da bir ilki yapıyoruz. Eğitim en önemli dinamiklerden biri. Eğitime her zaman önem veriyoruz. Belediyecilik olarak da eğitime önem vereceğiz." dedi. Hazırlanan menülerin öğrencilere dağıtılmasının ardından, aynı menü protokol üyelerine okulun Öğretmenler Odası'nda ikram edildi.

Velilerden istenen 8 TL tepki çekti

Okullarda eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bu etkinliğin bir gün öncesinde, bazı okul velilerinden 8, bazı okul velilerinden ise 10 TL istendiği iddia edildi. Velilerin cep telefonlarına gönderilen mesajda; "Salı günü aşure pilav ayran 8 TL okul kermesi yapılacak diğer velilerimize duyurur musunuz?" şeklindeki ifadeler sonrasında şaşkınlık yaşayan veliler, okullarda düzenlenen kermeslerde, velilerin yiyecek ya da içecekler hazırlayarak satışa sunduğunu ve buradan elde edilen gelirin okulların harcamalarında kullanıldığını hatırlatarak, etkinlik olmadan, üstelik de aşurelerin Keşan Belediyesi tarafından dağıtılacağının açıklanmasına rağmen peşin ücret talep edilmesine anlam veremediklerini söyledi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Marmara Bölgesi'ndeki Ziraat Odası başkanları endişelerini aktardı

Marmara Bölgesi il ve ilçelerindeki Ziraat Odaları'nın başkanları, dün Edirne'de düzenlenen toplantıda bir araya gelirken, burada yapılan basın açıklamasında, alım fiyatı aşağı inen ayçiçeği ile ilgili endişeler dile getirildi.

Edirne'de düzenlenen toplantıda, aşağı inen ayçiçeği alım fiyatları ile ilgili basın açıklamasını ziraat odaları başkanları adına TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan yaptı. Sözlerine, ayçiçeğinin, ülkenin ve bölgenin ekonomisi açısından son derece önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek başlayan Darcan, "Sıvıyağ tüketimimizin yüzde 76’sı, tohumları yüzde 40-45 oranında yağ içeren ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Küspesinin içerdiği yüzde 30-40 oranındaki protein ile de hayvan beslemesinde değerli bir yem olan ayçiçeği, sabun ve boya sanayinde değerlendirilmekte; sapları da yakacak olarak kullanılmaktadır. Sapların yakılması ile oluşan kül ise yüzde 36-40 oranında potasyum içermekte ve gübre olarak değerlendirilebilmektedir. 2018 yılında 1 milyon 800 bin ton olarak gerçekleşen yağlık ayçiçeği üretiminin 2019 yılı ilk tahmin sonuçlarına göre yüzde 11 artışla, 2 milyon ton olması beklenmektedir. Bu üretim rekor düzeydedir. 2 milyon ton üretim, ülkemizde bu yıla kadar görülen en yüksek üretim rakamıdır. Her türlü zorluğa rağmen üreticimiz üretmeye devam etmektedir. Üretim artışında; İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekim alanlarının artması, yağ açığının kapatılması amacıyla yapılan destekler, son yıllarda yaşanan verim artışı, Çukobirlik ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin ayçiçeği alımına başlaması gibi gelişmelere etkili olmuştur. Verim miktarındaki artışın yanında ekim alanlarının artması ayçiçeği üretiminin artmasına neden olmuştur. Son 10 yılda ekim alanları yüzde 26 oranında artarken ayçiçeği verimi yüzde 49 oranında artış göstermiştir. Ekim alanları ve verimdeki artışla birlikte son on yılda ayçiçeği üretimi yüzde 87 oranında artmıştır. Ülkemizde üretilen yağlı tohumlu bitkiler içerisinde ayçiçeğinin payı yüzde 45’dir. Ülkemizde halkın genelde bitkisel yağ olarak ayçiçeğini tercih etmesi ayçiçeğinin önemini artırmaktadır. Çerezlik tüketimi amaçlı da üretim yapılmaktadır. Yağlık ayçiçeği üretimi ülke geneline yayılmış olmakla birlikte, üç bölgede yoğunlaşmıştır. Türkiye ayçiçeği üretiminin yüzde 87 Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz  bölgelerinde gerçekleştirilmektedir." dedi.

"Doların daha da gerilemesi durumunda bu fiyat daha da gerileyecek mi?"

 Marmara Bölgesi'nin, toplam üretimden yüzde 55 pay aldığı bilgisini veren Hüseyin Darcan, "İç Anadolu bölgesi yüzde 21, Karadeniz Bölgesi yüzde 11 oranında pay almaktadır. Ayçiçeği üretiminde il düzeyinde de yoğunlaşma vardır. 4 ilde gerçekleştirilen üretim, toplam üretimin yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Bu illerden Tekirdağ, toplam üretimin yüzde 19’unu karşılayarak ilk sırada yer almaktadır. Tekirdağ ilini, Konya, Edirne ve Kırklareli illeri takip etmektedir. Bu illerimizi sırasıyla Adana, Çorum, Çanakkale, Tokat, İstanbul ve Samsun izlemektedir. Bu yıl ayçiçeğinin ekiminden hasadına kadar geçen süreçte yağışlar yeterli düzeyde gerçekleşmiştir. Ayçiçeği veriminde geçen yıla göre artış beklenmektedir. Bu beklenti 2019 yılı ilk tahmin sonuçlarına da yansımıştır. Ayçiçeği hasadı ilk olarak Temmuz ayı sonunda Çukurova’da başlamış olup, Ağustos ayı itibari ile Marmara Bölgesi ve diğer bölgelerde de artmıştır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 8 Ağustos’ta yüzde 40 yağ oranlı, yüzde 9 rutubetli ve yüzde 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği fiyatını 2,5 TL/kg olarak belirlemiştir. Birliğimizce yapılan çalışma sonucunda ayçiçeğinin 2019 yılı maliyeti 2,46 TL/kg olarak tespit edilmiştir. Açıklanan 2,5 TL/kg fiyat, Birliğimiz tarafından açıklanan maliyetin yüzde 1,6 üzerindedir. Trakya Birlik ve Tarım Kredi Kooperatifi bu fiyattan alıma başlamıştır. Ancak bilindiği üzere gümrük vergi oranları üreticimizi korumaya yetmemektedir. Dolar kuru yüksekliği nedeniyle yapılan ithalat maliyeti de 2.500 Ton/TL seviyesindeydi. Ancak geçtiğimiz haftadan itibaren dolar kurunda görülen gerileme ayçiçeği fiyatına yansımış ve piyasada fiyatlar 2.200 Ton/TL’ye kadar gerilemiştir. Doların daha da gerilemesi durumunda bu fiyat daha da gerileyecek mi? Bu kabul edilir bir durum değildir. Trakya Birlik 2500 Ton/TL’ye ürün almaya devam ediyor. Sonuçta ne olacak? Üretici ürününü piyasaya değil, Trakya Birlik’e teslim edecek ve piyasada yağ fiyatlarının ithal ürünle düşmesi durumunda Trakya Birlik zarar edecek. Bu durumdan hem üretici hem de Trakya Birlik zarar görecek. Hasat döneminde bu tür ani değişimlere karşı hızlı önlemler alınmalıdır. Gümrük vergi oranı piyasayı koruyamıyor ise referans fiyatlar artırılarak, düşük fiyatlı ürün ithalatı engellenmelidir. Bu nedenledir ki ayçiçeğinde referans fiyat üreticilerimiz için büyük önem taşımaktadır. Hali hazırda ayçiçeğinde ton başına ithal fiyatların bin 450 lira seviyesinde olduğu dikkate alındığında üreticilerimiz tedirginlik içindedir. Geçmiş yıllardaki uygulamalara bakıldığında 800 dolar/Ton’a kadar çıkarılan referans fiyat üreticilerimiz tarafından yerinde bir karar olarak değerlendirilmiştir.  Bu yılda da referans fiyatın 700 dolar/tona yükseltilmesini bekliyoruz. Bu ton başına alınan verginin 90 dolardan 140 dolar seviyesine çıkartılması demektir. Gelen ithal ürün maliyetinin ton başına 50 dolar artması iç piyasa fiyatlarının gerilemesini engelleyecektir. Ayrıca, 2017 yılında yağlı tohum, bitkisel yağ ve bunların küspelerinin işlenmesi sonucu arta kalan küspelerinin ithalatı için ödenen döviz miktarı3,2 milyar dolar iken 2018 yılında bu rakam yüzde 9,4 düşüşle 2,9 milyar dolara gerilemiştir. Artan üretimle birlikte, ithalata duyulan ihtiyaç da azalacaktır. Üreticilerimizin bir sonraki sezonda üretime devam edebilmesinin sağlanması, üretimin cazip hale gelmesi bakımından fiyat düşüşleri önlenmelidir. Üreticilerimizin alın terinin karşılığını alması, hem üreticilerimizin hem ülkemizin kazançlı çıkması en büyük temennimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle ayçiçeği üreticilerimize bereketli bir hasat dönemi diliyorum." diye konuştu

Haber: İlker GÜREL

 

Ruhsal Bakım Engelli Evi açılış için gün sayıyor

Vural İnşaat Sahibi Adnan Vural yaptığı açıklamada; Ruhsal Bakım Engelli Evi’ndeki çalışmalar ve inşaat sektörünün durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Kasım ya da aralık ayında

açılışımızı gerçekleştireceğiz”

Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde, atıl durumda bulunan yurt binasının Ruhsal Bakım Engelli Evi olarak hazırlandığını belirten Vural, “Binamızda gerekli güçlendirme çalışmaları yapıldı. Mevcut binamıza 2 adet asansör ilave ettik. Yeni yönetmeliğe göre; yangın merdiveni demirden değil, betondan olması gerekiyormuş. Bizlerde ona göre, gerekli dizaynı yaptık. Herhangi bir aksilik yaşanmaması durumunda, kasım ya da aralık ayında tüm çalışmalarımız tamamlanıp, açılışımızı gerçekleştireceğiz. Ruhsal Bakım Engelli Evi’nin açılmasıyla birlikte, yaklaşık 45-50 kişi istihdam edilmiş olacak. Bu merkezin açılmasıyla birlikte bölge ekonomisine katkı sağlayacaktır.” dedi.

“2020 yılı, inşaat sektörü

açısından son derece iyi olacaktır”

İnşaat sektörünün durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Adnan Vural, sözlerini şöyle tamamladı: “Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte, inşaat sektöründe belli bir canlılık yaşanmaya başladı. 2020 yılı, inşaat sektörü açısından son derece iyi olacaktır. Faizlerde düşüş yaşanırsa, sektör eski günlerine geri dönüş yapar. Parası olan insanlarda, konut alma konusunda adım atacaktır. İnşallah, sektörümüz her şey daha iyi olur.”

(Haber-Foto: Nilüfer ÇELİK)

Kantar: “Gençlerimiz, ortaokulu bitirdiğinde Endüstri Meslek Lisesi’ne yönlendirilmeli”

Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, yaptığı açıklamada; Yenimescit’in yanı sıra, Keşan’ın diğer mahallerinde de, işsiz insanların bulunduğunu belirterek, “Yetkililerin yaşanan işsizlik sorununa çözüm üretmesini istiyoruz.” dedi.

“Mahallemizde işsiz insan olduğu kadar Keşan’ın

diğer mahallelerinde de, işsiz insanlar bulunuyor”

Yenimescit Mahallesi’nin belli bölgelerinde yaşayan vatandaşların eğitimsiz olması nedeniyle, işsiz kaldığını belirten Kantar, şunları söyledi: “Vasıflı ve kalifiye eleman yok. Ama günlük işlere gidiliyor. Günlük işlerde, insan gücüne dayalı işlerdir. Mahallemizdeki insanlar mevsimlik işlere giderek geçimlerini sağlıyorlar. Bunun yanı sıra; İŞKUR kanalıyla, alımlar yapılıyor. Ama bunlarda 6 aylık ya da 9 aylık işlerdir. İŞKUR, mahallemizden ne kadar kişi işe alabilir ki? Bizim mahallemizde işsiz insan olduğu kadar Keşan’ın diğer mahallelerinde de, işsiz insanlar bulunuyor. Hangi birine iş bulup, istihdam edebilecek ki? Yetkililerin yaşanan işsizlik sorununa çözüm üretmesini istiyoruz.”

“Gençlerimiz, ortaokulu bitirdiğinde

Endüstri Meslek Lisesi’ne yönlendirilmeli”

Mahallede yaşayan gençlerin önünün açılması için adım atılması gerektiğine kayıt düşen Fikret Kantar, sözlerine şöyle devam etti: “Gençlerimiz, ortaokulu bitirdiğinde Endüstri Meslek Lisesi’ne yönlendirilmesi gerekiyor. En azından bir meslek sahibi olarak okullardan mezun olsunlar. Vasıflı ve kalifiye eleman olarak yetiştirilirse, en azından iş bulma imkanları olacaktır.”

“Üniversite mezunlarımız, kendi işlerini yapamıyor”

Kantar, sözlerini şöyle tamamladı: “Mahallemizde, 4 yıllık ve 2 yıllık üniversite mezunlarımız var. Ama bazıları iş bulamadıkları için mezun oldukları branşların dışında işler yaptığını görmekteyiz. Üniversite mezunu kardeşlerimiz seyyar esnaflık yapıyor, çöpte çalışıyor, marangozluk, mermercilik yapıyorlar. İngilizce ve Tarih öğretmeni olan kardeşlerimiz de kendi mesleklerini icra edemiyorlar. Dolayısıyla, yaşanan durumu gören gençlerimizde, ‘okusam ne olacak ki?’ şeklinde yanlış bir düşünce içerisine giriyor. Gençler, simit satıp; boyacılık yaparak aile bütçesine katkı sağlayabileceğini dile getiriyor. Eğitimli gençlerimiz bulunuyor ama rol modelimiz bulunmuyor.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar