Son Dakika
Keşan’da, Cuma namazı kılınacak camiler belli olduÇarşı merkezinde maske zorunluluğu getirildiKeşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen: "Kısıtlama sürecinde üretim sekteye uğramadı"Sanayi Kavşağı'ndaki kazada 4 kişi yaralandı“Girdi maliyetlerimiz her geçen gün artıyor”“İşlerimiz 5’te 1 oranında düştü”“İktidarın erken seçime gideceğini düşünmüyorum”Valilikten polisin yasağa uymadıkları için müdahale ettiği grup ile ilgili açıklama geldiYasak sonrası manzara değişmediAçar, süne ile mücadeleye dikkat çekti: "Çiftçilerimizin ilaçlama yapması önemlidir"
Helvacıoğlu, Enez’i masaya yatırdı

Helvacıoğlu, Enez’i masaya yatırdı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu ve İl Genel Meclisi işbirliğiyle gerçekleştirilen Enez İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı dün gerçekleştirildi.

Toplantıda; Enez'in sorunları çözüm önerileriyle birlikte değerlendirildi. Saat 14.00 sıralarında başlayan toplantıya; İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, siyasi parti temsilcileri ve İl Genel Meclisi üyeleri katıldı.

“Çeribaşı Kiraz’ı gibi birçok ürünü markalaştırmalıyız”

Konuşmasına, “Enez, Odamızın hizmet alanı içinde olan, sadece turizm anlamında değil; birçok konuda en çok gurur duyduğumuz bölgelerimizdendir.” diyerek, başlayan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Enez’in ve dolayısıyla Saros Körfezi’nin daha da güzel yarınlara kavuşması için gereken her konuda el ele vermek gerektiğine her platformda dikkat çekiyoruz. Keşan, Enez ve İpsala’yı hep birlikte konuşuruz. Tüm bölgeye ‘Hamzadere’ diyerek bütünleştirdik. İş camiamızla, kaymakamlığımızla, belediyemizle, esnaf odalarımız ve muhtarlıklarımız ile birlikte Enez’e bir bütün olarak bakmalıyız. Enez’i bir marka haline getireceksek, daha sık toplanmalı, birlik ve beraberliğimizi daha da öne çıkartmalıyız. Enez’e sadece kum, deniz ve güneş olarak bakmamalıyız. Enez’i tüm değerlerinin en üst düzeyde karşılık gördüğü gelecek yıllara birlikte hazırlayacağız. Şanslı olduğumuz bir konuda Enez’de bayan bir kaymakamımızın olması. Bu her şehre nasip olmaz. Bölgeyi zenginleştirecek ve büyüteceksek kıyı köylerimizi önemsemeli ve turizme katkılarını arttırmalıyız. Yöresel ürünlerimizi değerlendirmeliyiz. Yöresel ürün potansiyellerimizin başlıcalarından biri olan ve odamızın coğrafi işaret sürecini başlattığı Çeribaşı Kiraz’ı gibi birçok ürünü markalaştırmalıyız.”

“Yatırımcılarımızı bölgeye çekmek için projeler hazırlamalıyız”

Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir stratejiyi ortaya koyup hep birlikte bu plana sahip çıkmalıyız. Sezon içerisinde yaşanan olumsuzluklar ve eksiklikler ile turizm alanındaki gelişmeleri karşılıklı görüşerek, bunlarla ilgili bilgi alış verişinde bulunmalıyız. Turizm sezonu uzatacak projelerin hayata geçirilmesi konusunda ortak fikirler üretmeli ve bunların acilen uygulanmasını sağlamalıyız. İşte size 12 aylık bir proje; Trakya’nın kuş cenneti Gala Gölü Milli Parkı’ndan bahsediyorum. İstanbul’a yakınlığı, ulaşım kolaylığı ve ziyaretçilerinin her geçen gün arttığı 6 bin hektarlık bir park bölgesi. 200’e yakın kuş türü gözlemlenebiliyor. Türkiye’nin 2. büyük kuş cenneti olarak nitelendirilen alanda ziyaretçiler doğa sporlarını kurallara uygun olarak, doğal hayatı bozmadan yapabiliyor. Bunun yanı sıra yürüyüş, bisiklet kullanma, manzara seyretmek, doğa fotoğrafçılığı, kuş gözlemciliği, piknik gibi aktivitelere de o kadar müsait ki… Enez sahili planlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor ama konaklama konusunda oldukça yetersiz. Konaklama olanaklarını geliştirmek zorundayız. Restoranlardan, kafelere, eğlence mekanlarından, sosyal tesislere kadar doldurulması gereken birçok boşluk göze çarpıyor. Bu kapsamda, yatırımcılarımızı bölgeye çekmek için projeler hazırlamalıyız. Saros turizmi için yatırım yapacak girişimcilere yol haritası çizmeli ve yatırım yapmaları konusunda onları teşvik etmeliyiz.”

“Birlik ve beraberlik Enez’in geleceğini şekillendirecek”

Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Birlik ve beraberlik Enez’in geleceğini şekillendirecektir. İnanıyoruz ki, Enez sahilleri bölgede olduğu gibi Türkiye turizminde de önemli bir paya sahip olacak. Kıyı köy sahilleri ile beraber yaz sezonunda toplam 1 milyon nüfusa ulaşan Enez’in potansiyelini ortaya çıkaracak projeler üzerine çalışarak Enez’i marka haline getirmeliyiz. Enez’de sadece Turizm yok… Tarımda var. Hamzadere Barajı sulama alanına giren Enez’in Tarım ve Hayvancılığını da unutmamak gerekir. Gıdanın önem kazanacağı önümüzdeki yıllarda iki ürün almanın yollarını aramalıyız.  Alternatif ürünlerimiz için çalışmalarımızı sadece çiftçilerimize bırakmamalıyız. Tarımda planlama eksikliğimizi tüm kurumlarımızla birlikte gidermeliyiz. Tarımda planlı verimli ve kaliteli üretimi belirli bir standarda oturtmak niyetindeysek, ürünü katma değerli hale getirip değer fiyatına pazarlama sorunu yaşamadan satabilmeyi hedefliyorsak, tüketicinin uygun fiyata, sağlıklı ve güvenilir ürün tüketmesinden yanaysak, çözümün kooperatifleşmekte olduğunu da söylemek isterim. Bölgemiz birlikte iş yapma kültürü ve kurumsallaşma konusunda maalesef çok zayıf.  O yüzden kooperatifleşmeyi sık sık konuşuyoruz fakat bir türlü teoriden pratiğe geçemiyoruz.  Türkiye genelinde kooperatifçilik başarılı olmasa da yöresel anlamda parmak ile gösterilecek başarılı kooperatifler var. Bizlere göre kooperatifçilik modelinin tarımın birçok temel sorununu ortadan kaldıracak bir model olduğunu düşünüyoruz. Yani çiftçi kendi içinde örgütlenmesi halinde yüksek girdi maliyet sorununu daha kolay çözecek, ürününe daha değer fiyat bulacak.”

“Sonuç bildirgesi…”

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından açıklanan sonuç bildirgesi ise, şöyle: “Enez için ivedilikle master planı hazırlanmalı, Enez’e kent müzesi kazandırılmalı, Enez’de en az iki yıllık üniversite açılmalı, Enez-Keşan karayolu tamamlanmalı, Enez Limanı için gündem oluşturulmalı, yurtiçi ve yurtdışı turizm gezileri düzenlenmeli, Enez için kapsamlı tanıtım filmi hazırlanmalı, Enez tanıtım sitesi ve sosyal medya hesapları açılmalı, Enez için hediyelik materyaller hazırlanmalı, Enez’de yöresel ürünler pazarı kurulmalı,  kıyı köylerin turizme katkısı arattırılmalı, turizm sezonunu uzatacak projeler üretilip uygulanmalı, Gala Gölü Milli Parkı’nın projelendirilip 12 ay turizme açılması, Enez Çeribaşı Kirazı’nın coğrafi işaret sürecinin tamamlanması.”

(Deniz ÇİL)

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan’da, Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu

Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında, 16 Mart’ta ibadete ara verilen camiler, yarın Cuma namazıyla birlikte yeniden ibadete açılıyor.

Keşan merkezinde, köylerinde ve beldelerinde Cuma namazı kılınacak ve kılınmayacak camiler, Keşan İlçe Müftülüğünün sosyal paylaşım sitesinde yayımlandı.

Yarın kılınacak Cuma namazları, corona virüsü tedbirleri nedeniyle, belirlenen cami bahçelerinde kılınacak.

Öte yandan abdestin camilerde değil, evlerde alınması gerektiği, belli mesafede saf tutulacağı, maske takılması gerektiği, namaz çıkışlarında tokalaşmanın olmayacağı ve camiye herkesin kendi seccadesiyle gelmesi gerektiği hakkında uyarılarda bulunuldu.

Keşan merkezinde Cuma namazı kılınacak camiler ve yerler ise, şöyle:

Çamlıkent Cami Bahçesi, Hacı Mümine Özkaya Cami Bahçesi, Hersekzade Ahmet Paşa Cami Bahçesi, Hersekzade Ahmet Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Bahçesi, İzzetiye Mahalle Cami Bahçesi, Karaağaç Cami Bahçesi, Kurtuluş Özkaya Cami Bahçesi, Paşayiğit Mahallesi Yeni Cami Bahçesi, Sanayi Cami Bahçesi, Saray Avluları Cami Bahçesi, Sosyal Konutlar TOKİ Cami Bahçesi, Yukarı Zaferiye Mahallesi Cami Bahçesi.

Cuma namazı kılınmayacak camiler ise, şöyle:

Yörüker, Ensaray, Aşağı Zaferiye, Hacı Mehmet Ağa, Bekir Varnalı, Tahta Cami, İki Minareli Çarşı Cami, İstasyon Mahallesi, Yeni Sanayi Mescidi.

Keşan Beldelerinde ise, Cuma namazı kılınacak camiler ve yerler ise, şöyle:

Beyendik Beldesi TOKİ Cami, Beyendik Beldesi Açık Hava Düğün Salonu, Yenimuhacir Beldesi TOKİ Cami, Yenimuhacir Beldesi Açık Hava Düğün Salonu.

Keşan’a bağlı köylerde Cuma namazı kılınacak camiler ise, şöyle:

Akçeşme, Akhoca, Altıntaş, Bahçeköy, Barağı, Beyköy, Boztepe, Büyükdoğanca, Çamlıca, Çeltik, Çobançeşme, Danişment, Dışbudak, Erikli Köyü Sahil Cami, Gökçetepe, Kadıköy, Karacaali, Karasatı, Karlıköy, Kızkapan, Koruklu, Kozköy, Küçükdoğanca, Lalacık, Mahmutköy, Maltepe, Mecidiye Köyü Fatma Hatun Cami, Mecidiye Köyü Eski Cami, Pırnar, Sazlıdere, Seydiköy, Siğilli, Suluca, Şabanmera, Şükrüköy, Türkmen, Yayla, Yeniceçiftlik.

Cuma namazı kılınmayacak köyler ise, şöyle:

Çelebi, Erikli Köyü, Gündüzler, Karahisar, Mercan, Orhaniye, Yerlisu, Yeşilköy.

(Haber Merkezi)

Çarşı merkezinde maske zorunluluğu getirildi

Keşan’da çarşı merkezinde, yoğunluğu fazla olduğu caddelerde maske zorunluluğu getirildi.
Keşan Kaymakamı Nuri Özder başkanlığında toplanan Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu maske zorunluluğu ile ilgili karar aldı.

Alınan karara göre, çarşı merkezinde insan yoğunluğunun fazla olduğu İsmail Saraç Caddesi, Önder Caddesi, Demirciler Caddesi, Alparslan Türkeş Meydanı ve İsmet İnönü Caddesi’nde, vatandaşlar için maske takma zorunluluğu kararı aldı. Karar ile ilgili Keşan Belediyesi anons sistemi vasıtasıyla duyuru yapıldı.

Haber Mekezi

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen: "Kısıtlama sürecinde üretim sekteye uğramadı"

Ramazan Bayramı süresince uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan çiftçiler, kısıtlamada üretime devam ederken, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, üretimin sekteye uğramadığını söyledi.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında, 23-24-25-26 Mayıs Ramazan Bayramı süresi boyunca tüm Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı. Bu uygulamadan, tarımsal faaliyette bulunarak üretime katkı veren çiftçiler muaf tutuldu. Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, kısıtlama süresince, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerine devam ettiğini dile getirerek, faaliyetler hakkında da bilgilendirmede bulundu.

"Çiftçimiz tarlasında arazisinde olmak zorundaydı"

Üretime devam etme zorunluluğu olduğunu söylediği çiftçilerin, kısıtlama süresince tarlalarında çalıştığını kaydeden Şen, "Çiftçilerimiz ekim ve dikim işlemlerini gerçekleştirmeye devam ettiler. Bazı bölgelerde ayçiçeği ve çeltik ekimlerinin %80-90’ı gerçekleşmiş vaziyette. Keşan’da da durum aynı. Çiftçimiz üretimin en önemli günlerinde oldukça hareketli. Çiftçimiz tarlasında arazisinde olmak zorundaydı. Hayvancılık ile uğraşan insanlar otluk ihtiyaçlarını karşılamak zorundaydılar. Bunu sağlayan üreticiler de bunlarla meşguldüler. Üreticiler olarak bayramı çalışarak geçirdik. Bu yıl virüs sebebiyle köylerde de çok hareketlilik olmadı. İnsanlar ayçiçeği ekimlerine ve arazilerini tırmıklamaya devam etti. Sulu arazilerde bahçesi olanlar bahçelerini ekmeye ve çeltik olan bölgelerde çeltiklerin ekimlerine devam edildi. Bu konuda bizlere gösterilen özen için ilk olarak İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'na teşekkür ederiz. Yasak sürecinde üretim sekteye uğramadı. Son 2-3 gündür yağışlar oluyor. Yağışlardan dolayı bazı çiftçilerimiz evlerinde kaldı. Bazı tarım işlerinde yağmur da yağsa engellemeyen durumlar var. Bu durumdan engellenmeyen çiftçiler tarım arazilerinde çalışmalarına devam ettiler." dedi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

 

Sanayi Kavşağı'ndaki kazada 4 kişi yaralandı

Sanayi Kavşağı'nda, dün saat 14.30 sıralarında, hafif ticari araç ile otomobilin çarpılması sonucu meydana gelen trafik kazasında, 4 kişi yaralanırken, otomobilde sıkışan yaşlı çift, ekipler ve vatandaşların yardımı ile sıkıştıkları yerden çıkartıldı.

İddiaya göre; Gelibolu istikametinde giden V.Ç. yönetimindeki 22 FB 201 plakalı hafif ticari araç, Sanayi Kavşağı'na geldiği sırada şehir merkezinden gelerek kavşaktan çıkış yapmak isteyen S.D. yönetimindeki 22 AC 231 plakalı otomobil ile çarpıştı. İhbar üzerine olay yerine polis, sağlık ekipleri ve itfaiye sevk edildi. Kazada, V.Ç. ile aynı araçta bulunan P.Y. ve otomobilde bulunan S.D. ile eşi K.D. yaralandı. Otomobilde sıkışan sürücü S.D. ile eşi K.D., ekiplerin ve vatandaşların yardımı ile sıkıştıkları yerden çıkartıldı. Yaralılar, ambulanslar ile kaldırıldıkları Keşan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Girdi maliyetlerimiz her geçen gün artıyor”

Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, yaptığı açıklamada; corona virüs salgını sürecinde yetiştiricilerin yaşadığı sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Küçükbaş hayvan fiyatları düştü”

Corona virüsü salgını sürecinde yetiştiricilerin yaşadığı sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Günday, “Bu süreçte, talebin olmaması nedeniyle, küçükbaş hayvanların fiyatlarında ciddi düşüşler yaşandı. Küçükbaşta baskül fiyatları 26 TL seviyesindeyken, 22 TL’ye kadar düştü. Fakat, fiyatlar kasaplarda değişmedi. Sadece yetiştiricinin elindeki fiyatlar değişti. Ayrıca, yetiştiricinin elindeki küçükbaş hayvanlara talep olmadığı için satışını yapamadı. Bu durumda yetiştiricinin maliyetlerini artırdı. Yetiştiriciler olarak, biran önce işlerimizin rayına girmesini bekliyoruz.” dedi.

“Girdi maliyetlerimiz her geçen gün artıyor”

“Yetiştiriciler, salgın sürecinden ne kadar etkilendi?” şeklindeki soruya cevap veren Şenol Günday sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu süreçte, tüm yetiştiricilerimiz olumsuz yönde etkilendi. Ama küçükbaş hayvanını virüsten önce satan yetiştiricilerimiz bu süreçten çok fazla etkilenmemiştir. Salgın, bölgemizde küçükbaş hayvancılığın hareketleneceği döneme denk geldi. Bundan ötürü de, küçükbaşta sıkıntılar var. Hayvancılıkta yem çok önemlidir. Ama yem fiyatları bu süreçte hiç yerinde durmadı ve sürekli artış yaşandı. Girdi maliyetlerimiz her geçen gün artıyor. Eğer bu şekilde devam ederse, kimse ayakta duramaz.”

Günday sözlerini şöyle tamamladı: “Salgın nedeniyle, sadece Türkiye’deki değil; tüm dünyadaki insanlar, sektörler olumsuz etkileniyor. Temennimiz, biran önce bu salgının sona erip, günlük yaşama geri dönmektir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar