Son Dakika
Keşan Devlet Hastanesi, 4 kalem gıda (ekmek) alımı yapacak- Keşan Belediye Başkanlığı spor tesisi yaptıracak- “Türkiye’nin gerçek gündemi yoksulluk ve işsizliktir”Keşan’da 12 bin 155 öğrenci karnelerini online olarak aldıKeşan Belediyesi hizmet filosuna katılan 2 araç tanıtıldı“Maliyetler arttı”- Bayazıt ve Keleş köylerde yapılan çalışmaları anlattı- Halk pazarında bu hafta da yoğunluk yaşanmadıKazada, 2 kişi yaralandı ____--- Keşan’a hizmetleri dokunan Müftü Raşit Efendi ve Hüseyin Yazır unutulmadı
“Hasırcılık ve sepetçilik mesleğini canlandıracağız”

“Hasırcılık ve sepetçilik mesleğini canlandıracağız”

Trakya Roman Dernekleri Federasyon Başkanı Fahrettin Savcu yaptığı açıklamada; kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan hasırcılık ve sepetçiliği canlandırmak için çalıştıklarını belirterek, “Dernek olarak, talep edenlerle, üretim yapanları buluşturacağız.” dedi.

“Hasırcılık ve sepetçilik mesleğini yeniden canlandıracağız”

Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan hasırcılık ve sepetçiliğin yeniden revaçta olduğunu belirten Savcu şunları söyledi: “Ege ve Akdeniz bölgelerindeki otel ile işletmelerden hasır gövde, bambu gibi talepler geldi. Bizlerde, bu ürünleri yapabileceğimiz sazları da, Uzunköprü ve Karapınar bölgelerinde olduğunu tespit ettik. Bu sazların ihtiyaca cevap verebilecek durumda olduğunu gördük. Bu sazı biçebilecek arkadaşlarımızla birlikte işe başlayacağız. Kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş olan hasırcılık ve sepetçilik mesleğini yeniden canlandıracağız. Hasırcılık ve sepetçilik mesleğinden atalarımız ekmek yemiş ve çocuklarını okutmuştur. Yine bu sektörlerde, insanlarımız ekmek yemeğe devam etmelerini sağlayacağız. Bu çerçevede; hasır ve sepet yapabilecek ailelerin evlerine hasır tezgahları koyacağız. Böylece kadınlarımız evlerinde bu hasırları yapacaklar ve bunları otel ve işletmelere satışını yapacağız. Bu ekonomik olarak, ailelere büyük bir katkı sağlamış olacak.”

“Biz, talep edenlerle, üretim

yapanları buluşturacağız”

“Dernek olarak, sizin bu konuda çıkarınız ne olacak?” şeklindeki soruya cevap veren Fahrettin Savcu sözlerini şöyle tamamladı: “Dernek olarak, bizim herhangi bir çıkarımız yok. Biz, talep edenlerle, üretim yapanları buluşturacağız. İnsanlar bu işlerden para kazanmaya başlayınca, üretim oranları artacaktır. Amacımız; insanların para kazanması ve bu mesleklerin yeniden gün yüzüne çıkartılmasıdır. Roman vatandaşlarımızın istihdamı açısından çok iyi olacak.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Devlet Hastanesi, 4 kalem gıda (ekmek) alımı yapacak

Keşan Devlet Hastanesi tarafından 4 kalem gıda (ekmek) alımı amacıyla, ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; siparişler partiler halinde; faksla veya mail ile tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç 15 gün içerisinde ihale dokümanındaki hususlara uygun olarak mal alımları muayene ve kabul yönetmeliği esasları dahilinde, idarenin belirlediği zamanlarda, belirtilen miktarlarda yükleniciye gösterilen depolarına her türlü masraf yükleniciye ait olmak üzere teslim edilecektir. Teslimatlar mesai saatleri (08:00-14:00) içinde Keşan Devlet Hastanesi ambar memurluğuna ve İpsala ünitesinin mutfak birimine yapılacaktır.

İhale, Keşan Devlet Hastanesi Aşağızaferiye Mahallesi Evreşe Caddesi No:28 Keşan/EDİRNE adresinde, 28.01.2021 günü saat 14.00’de yapılacak.

İlan adresi ise, şöyle: https://www.ilan.gov.tr/ilan/728114/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/gida-urunleri-satin-alinacaktir

- Keşan Belediye Başkanlığı spor tesisi yaptıracak

Keşan Belediyesi, 11 adet sentetik çim yüzeyli futbol sahası ve çevresine tel örgü ve ihatanın yapımı, 1 adet gençlik merkezi futbol sahasının üzerinin branda ile kapatılması amacıyla ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; yaptırılacak spor tesis işleri, 240 gün içerisinde teslim edilecek.

İhale, Keşan Belediye Başkanlığı’nda 2.kat Destek Hizmetleri Müdürlüğü odasında Yukarı Zaferiye Mahallesi, İlyasbey Caddesi, No:23/E Keşan/Edirne adresinde, 11.02.2021 günü saat 11.00'de yapılacak.

İlan adresi ise, şöyle: https://www.ilan.gov.tr/ilan/728290/ihale-duyurulari/yapim-isi-ve-insaat-ihaleleri/sentetik-cim-zeminli-futbol-sahasi-yaptirilacaktir

- “Türkiye’nin gerçek gündemi yoksulluk ve işsizliktir”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan dün parti binasında düzenledikleri toplantıda, Keşan ve ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen toplantı, saat 13.00 sıralarında başladı.

Toplantıya, Gaytancıoğlu, Pekcanlı, Pekcan ve partililer katıldı.

Toplantıda ilk olarak, Pekcan söz aldı.

Pekcan: “Zemin kayıyor”

Keşan’da bir süredir AK Parti anlamında hareketli günler yaşandığını belirten Recep Pekcan, “Arka arkaya ziyaretler yapıldı. Önce Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanımız buradaydı, sonra AKP’nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı buradaydı. İl başkanı zaten devamlı gelip gidiyor. AKP milletvekili de burada. Keşan'da yoğun şekilde çalışıyorlar ve kendilerini gösteriyorlar. Yaklaşık 2 senedir onların tanımlamasıyla gönül belediyeciliği adı altında bir belediyecilik çalışması yapılıyor. Halkın memnuniyetsizliği söz konusu ve zemin kayıyor. Keşan’da çok önemli bir değişim yaşanıyor. Yapılan şeylerden de çok net belli. 2 senede yapılan şey, yollardır. Onun dışında aynı yolları 2 kere yapıyoruz. Yeni asfaltlar yapıyoruz ama yeni asfaltlar kısa sürede kabarıyor. Yamaları yapıyoruz yamalar kalkıyor. Genel başkanımızın dediği gibi yönetilemeyen, savrulan bir Keşan var. Keşan Belediyesi tarafından büfe kiralamaları yapıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda yaşanan durum basına yansıdı. Buradaki büfenin arkasında bir sarkıtma var. Muhtemelen ön taraf bir daha veriliyor. Onun dışında daha keyifsiz işler var. Türkiye'de olduğu gibi Keşan'da da siz değerli basın ile ilgili hoş olmayan gelişmeler yaşanıyor. 1 basın mensubu arkadaşımız savcılığa şikayet edildi. Hani basın özgürlüğü hani düşünce özgürlüğü?” dedi.

“Memurlara sendika değiştirmeleri için baskı yapılıyor”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’nin Keşan’a gelmesinin ardından Keşan Belediyesi’nde baskıların arttığını ifade eden Pekcan, şunları söyledi: “Belediyede çalışan memur arkadaşlara sendika değiştirmeleri konusunda baskı yapılıyor. Baskının ne şekilde yapıldığını zamanı gelince söyleyeceğiz. KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen’ e üye olan memur arkadaşlar BEM-BİR-SEN’e geçmeleri için yoğun baskı altındalar. Bunu kamuoyunun beğenisine çalışan arkadaşların değerlendirmesinde bırakıyorum.”

“Sayın başkan kendisi yapmış gibi anlatıyor”

Recep Pekcan sözlerini şöyle tamamladı: “Geçen mecliste, pandemi nedeniyle zarar gören Keşan halkı ve kiracılar için birtakım kazanımlar elde edildi. Birtakım yardımlar çıktı ama güneşi balçıkla sıvamadan emek hırsızlığı yapmadan nasıl olduklarının anlatılması lazım. Elbette belli konularda fikir birlikteliğiyle geçti. Ama ben Keşan kamuoyunun bir kere daha bilgisi olması için Cumhuriyet Halk Partisi adına Millet İttifakı adına olayın nasıl olduğunu kısaca söyleyeyim. Konutlarda, insani su kullanım hakkı adı altında yüzde 20 su indirimi yapılacak. Ocak ayındaki okumalarla başlayacak. Sayın başkan kendisi yapmış gibi anlatıyor. Plan ve bütçe komisyonunda görüşülürken, AKP’li arkadaşların şerh koyduğu ve reddettiği bir indirimdir. Ama meclise geldiğinde canlı yayında ve meclis çoğunluğu nedeniyle, geçeceğini bildikleri için evet demişlerdir.”

Toplantıda daha sonra CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı söz aldı.

Pekcanlı: “Pandemi yaklaşık 10 aydır herkesin belini büktü”

Esnafların ve vatandaşların ekonomik açıdan ciddi sıkıntılı günler geçirdiğini belirten Pekcanlı, “Edirne bazında ticaret yapan esnaflarımızı milletvekilimizle gezdik ve onlarla bir araya gelmeye çalıştık. Daha önce pandeminin etkilediği sektörlerle ilgili biz ve milletvekilimiz bir rapor hazırlamıştık. Kendisi milletvekili olarak biz parti olarak genel merkezimize ve meclise vermek üzere bu çalışmalar devam ediyor. AK Parti kongresini tamamladı. Birçok yerde kongre yapılamıyorken, kongre salonunu herkes görmüştür herhalde. Edirne'de görmek istediğimiz bir çok insanın yüzünü ben orada gördüm. İnşallah esnafın, çiftçinin sıkıntılarını orada AK Partili yöneticileri yakalamışken anlatmışlardır. Çünkü ben onların kongreye gittiğini gördük. Bundan sonraki sistemlerinde, kongreye gittiklerini ve çiftçinin sorunlarını iletip-iletmediklerini hatırlatacağım. Pandemi yaklaşık 10 aydır herkesin belini büktü.” şeklinde konuştu.

“Esnafa yardımda bulunsunlar”

Keşan’da, önceki dönem belediye başkanı Mehmet Özcan’ın altyapı olmak üzere bir çok çalışmayı bitirdiğini ifade eden Fevzi Pekcanlı, “Keşan Belediyesi’nin bu pandemi döneminde esnafa daha fazlasını yapması lazım. Biz, Keşan ve Havsa’da altyapıyı bitirdik ve anahtar teslimi belediye bıraktık. Esnafa destek çıkacaksa yerel yönetimler olarak çıkmalılar. Edirne'de, 300 milyon-400 milyon TL’lik altyapı işi var ama Recep Gürkan, esnafa verdiği desteklere baksınlar! Koskoca hükümet arkalarında. Bakanlıklardan gelen tahsisli ödeneklerle projeleri kendi imkanlarıyla yaratmış gibi anlatmak yerine çıksınlar esnafa yardımda bulunsunlar.” dedi.

Toplantıda son olarak, Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu söz aldı.

Gaytancıoğlu: “Emeklilerimizin yüzde 80’i açlık sınırının altında bir gelire sahip”

Türkiye’nin gerçek gündeminin yoksulluk ve işsizlik olduğunun altını çizerek, sözlerine başlayan Gaytancıoğlu, “Yoksulluk, işsizlik ve hayat pahalılığı hiçbir zaman unutulmaz. Bugün Keşan'ın pazarı ve vatandaş pazara gittiğinde, mutsuz şekilde evine dönüyor. Neden istediklerini çocuğunun, eşinin istediklerini alamadan dönüyor. Çünkü insanların gelir çok düşük. Asgari ücret açıklandı ve yoksulluk sınırına yaklaşamıyor. Açlık sınırının biraz altında kalıyor ama birkaç ay sonra açlık sınırı asgari ücreti bile aşacaktır. Emeklilerimizin yüzde 80’i açlık sınırının altında bir gelire sahipler. Türkiye'nin gerçek gündemi bu ama AKP ve küçük ortağı bir sanal gündem yaratmaya çalışıyorlar. Bizim onu konuşacağımızı zannediyorlar ama çok yanılıyorlar. Biz onu konuşmayacağız. Bizim gerçek gündemimiz kesinlikle ve kesinlikle, esnafın bugün içine düştüğü durumdur. Daha doğrusu düşürüldüğü durumdur. Esnaflar, kaderine terk edildi. Arkadaşlar kahveci esnafı 10 aydır kapalı. Birkaç ay açıldı ama son 4 aydır tamamen kapalı. Elindeki en önemli silahı olan oyunlar elinden alındı. İşletmeler, hijyen kurallarına uydular ama 4 aydır kapalı. Ne yiyorsun, ne içiyorsun diye kimse sormadı. Evine ekmek götürüyor musun diye kimse sormadı. 700 bin kahveci esnafımız var. Restoranlar ve lokantalara paket servisle idare edin denildi. Her şey pakete girmiyor, paketi alabilecek insan da yok. Esnafa kira yardımı yapılacak denildi ama bunu da, daha vermediler. Paramız yok diyemiyorlar.” şeklinde konuştu.

“Herkes kimin çalışıp kimin çalışmadığı görüyor”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’nin, “CHP’li belediyeler çalışmıyor” şeklindeki sözlerini eleştiren Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “CHP’li belediyeler çalışmıyor, iş yapmıyor demiş. Herkes her şeyi görüyor arkadaşlar kimin çalışıp kimin çalışmadığı ortadadır. Halk niye bize destek verdi, neden İstanbul'u, Ankara’yı, İzmir'i sen yönet dedi. Halk seçimlerde bize destek verdi. Ama İstanbul'da belediyemiz ekmek dağıtımı yapmak istiyor ama engellemeye çalışıyorlar. Fırıncı esnafının olmadığı yerlere büfeler açmak istiyor. Her şey planlı programlı yapmak istiyorlar ama oradaki belediyeler mecliste bizi engellemeye çalışıyor. İnsanlar, 1 TL’lik ekmekten almak istiyorlar. Biz Türkiye'nin gerçek gündeminden kopmayacağız. Ciddi anlamda belediyecilik yapıyoruz. Bize çamur atacaklarına Türkiye’yi yönetsinler. Bizimle uğraşmasınlar. Her şeyin suçlusu CHP diyerek gündemi saptırmak doğru değil. Biz gerekirse iktidara destek veriyoruz. Her konuda vermeye çalışıyoruz.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Keşan’da 12 bin 155 öğrenci karnelerini online olarak aldı

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilk dönemi dün, itibariyle sona erdi. Pandemi nedeniyle ilkokul, ortaokul, lise ve okul öncesi öğrenciler sıralara oturamadan bir dönemin sonuna gelindi. Keşan’da 12 bin 155 öğrenci tatile girdi ve karneler online olarak internet üzerinden alındı.

Normal şartlarda 22 Ocak ve 8 Şubat tarihleri arasında olacak şekilde planlanan ancak 12 ile16 Nisan 2021 tarihleri arasında belirlenen ikinci ara tatil, yarıyıl tatiline eklendi. Bu durumda sömestre tatili 3 haftaya çıktı.

Pandemi sebebiyle yoğunluk yaratmamak için bu dönem için karne törenleri iptal edilirken, ilk ve ortaokul öğrencilerine dijital karne verildi; ancak lise öğrencileri karnelerine kavuşmak için ikinci dönemi bekleyecek.

Tatil 3 hafta sürse de MEB (Milli Eğitim Bakanlığı), 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne; destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitim faaliyetleri konulu resmi yazı gönderdi.

Gönderilen yazıda, 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan destek ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitimin 22 Ocak’ta başlayacağı duyruldu.

İkinci dönemin 15 Şubat 2021 Pazartesi günü yüz yüze başlaması planlanıyor.

(Haber: Deniz ÇİL)

Keşan Belediyesi hizmet filosuna katılan 2 araç tanıtıldı

Keşan Belediyesi’nin hizmet filosuna kattığı 2 adet 0 kilometre aracın tanıtım programı dün gerçekleştirildi.

Saat 14.30 sıralarında Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen programa; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, MHP İlçe Başkanı Adnan İnan, Keşan İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Remzi Eralp, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yıldırır ve bazı birim müdürleri ile belediye personeli katıldı.

Programda konuşan Helvacıoğlu, belediye hizmet filosuna kazandırdıkları 2 yeni aracı tanıttıklarını belirterek, “Bugün, hizmet filomuza kazandırdığımız 2 yeni aracımızın tanıtım programı vesilesiyle bir aradayız. Büyüyen araç filomuzun, hizmetlerin de büyüdüğünün ve geliştiğinin göstergesi olduğunu önemle belirtmek isterim. Bilindiği üzere, göreve geldiğimizden bu yana hizmetlerimizin niteliği, kalitesi ve hızı, fark edilir şekilde gelişim gösteriyor. Keşan Belediyesi’nin hızlı ve güvenilir yapısı her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Buna bağlı olarak, araç-gereç ve ekipman olarak da atılım ve gelişim dönemi başlattık. Vatandaşlarımız bu durumu takdirler karşılıyor. Vatandaşımızın takdirini almak bizin için çok kıymetli. Vatandaşımızın her kuruşu bizim namusumuzdur. Görevimiz boyunca Keşan’a daha iyi hizmetler edeceğiz. Güzel bir Keşan’a, özlediğimiz Keşan’a hep birlikte kavuşacağız. Keşan’ın potansiyelini biliyoruz.  Halkımızdan aldığımız güvenle kendimizi çok güçlü hissediyoruz. Bugün; araç ve gereç envanterimize Keşan’ımızın ihtiyacı olan 2 yeni sokak hayvanları rehabilitasyon ve biosidal ürün uygulama aracı kazandırıyoruz. Keşan’ımıza 22 ayda 36 araç kazandırmış olduk. Bu da her ay neredeyse 1,5 araç ediyor. Araç yaş ortalamamız hızla düşüyor. Hizmet kalitesi ve hızındaki ilerlemeye paralel olarak araç envanterimizin de hızla büyüdüğünü gururla ifade etmek isterim. Her geçen gün daha da güçlendiğimizi ifade ederek Keşan’ımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmasının arından Remzi Eralp tarafından dua okundu.

(Haber - Foto: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar