Son Dakika
Şehitlik Anıtı taşınacak mı?Hain darbe girişiminin 3. yılında şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu“Çiftçi ve esnaf kan ağlıyor”“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”“CHP, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için önerge verdi”"Sarı gelin" üreticisinin yüzünü güldürüyorTrakya Fest, 17 Temmuz’da başlıyorKeşan'da başlayan kovalamaca, Karasatı Köyü'nde son buldu Cumhuriyet TIR'ı Erikli Sahili'nde ziyaretçi akınına uğradıEmniyetin uygulamasında aranması olan 1 kişi gözaltına alındı __
Gökçetepe Sahili'nde 3 işyeri yıkılırken işletmeciler isyan etti

Gökçetepe Sahili'nde 3 işyeri yıkılırken işletmeciler isyan etti

Gökçetepe Köyü Sahili'nde bulunan 3 işyeri, dün sabah saatlerinde Edirne İl Özel İdaresi ekipleri tarafından, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin aldığı güvenlik önlemleri eşliğinde yıkılırken, karşılarında bir anda yıkım ekiplerini gören işletme sahipleri ise yıkım işlemini çaresiz gözlerle izlerken, işletmeler için İmar Barışı uygulamasından yararlanıp gerekli paraları yatırmalarına rağmen yıkım kararının neye göre alındığını sordu.

Sabah saatlerinde, işletmelerinin önlerinde Edirne İl Özel İdaresi'ne ait kepçe ile kamyonları ve güvenlik önlemi almak için gelen jandarma ekiplerini gören işletme sahipleri, şaşkınlık geçirdi. Yıkım kararı ile ilgili olarak kendilerine bilgi verilen bazı işletme sahipler, yıkımı durdurmak için soluğu Edirne'de alsa da, yıkım işlemi başlatıldı.

Kayalı: "Mühürlerin çözüleceğine dair evrak teslim aldık, sonradan çıkan zarfta yıkım kararı olduğunu gördük"

Edirne'ye giden yıkımın yapıldığı ilk işyerinin işletmecisi Tahsin Kayalı, İmar Barışı uygulamasından yararlanmak için gerekli olan belgeleri mahkemede resmi olarak tamamladıklarını kaydederek, "Bitirdiğimiz halde 14 Haziran Cuma günü yerlerin yıkılacağını tebliğ ettiler. 2 gün içerisinde boşaltılması gerektiğine dair gizli bir evrak sunuldu. Biz mühürlerin çözüleceğine dair evrak teslim aldık, sonradan çıkan zarfta yıkım kararı olduğunu gördük. Edirne'ye savunmamızı yapmaya geldik. Burada hiçbir kurum bize yardım etmiyor. Yardım eden olmayınca da şu an yerlerimiz yıkılıyor. Bütün her şeyi bir kalemde sildiler." dedi.

Semerci: "İmar Barışı için yatırdığımız 10 bin 10 TL'lik makbuzumuz da mevcut"

İşletmesi yıkılan bir diğer işletmenin yetkilisi Hüseyin Semerci, yıkım kararının yanlış olduğunu savunarak, yaklaşık 2 gün önce kendilerine, işletmelerindeki mührün açılması için belge geldiğini, bu belgenin en altından da bir zarf çıktığını ve bu zarfta ise yıkım tebliğin olduğunu söyledi. Sonradan gördükleri bu yıkım tebliğine göre, işletmelerin 2 gün içerisinde boşaltılması gerektiği yönünde ifadelerin yer aldığını belirten Semerci, "Biz, yıkıma gelen yetkililere, İmar Barışı'ndan faydalandığımızı ve bu uygulamadan aldığımız Yapı kayıt Belgemizi gösterdik ama kendileri bu belgelere bakmadılar bile. Biz burada 30 yıllık işletmecileriz, vergimizi de veriyoruz. İl Özel İdare'ye kiramızı da vermişiz. Bizim uygunsuz hiçbir şeyimiz yok. Devletin çıkardığı İmar Barışı uygulamasından yararlandık ve Yapı Kayıt Belgesi'ni aldık. İmar Barışı için yatırdığımız 10 bin 10 TL'lik makbuzumuz da mevcut. Gelen kişilere evraklarımızı göstermemize rağmen, belgelerimize bakılmaksızın yıkım işlemi başlatıldı." diye konuştu.

"Elimizde devletin verdiği belgeler var, buna rağmen yıkıma başlandı"

İşletmelerin yıkım kararı ile ilgili olarak işletme sahiplerinin Edirne Valiliği'ne gittiğini, ancak yıkımın bekletilmediğini ifade eden Hüseyin Semerci, "Burada usulsüzlük ve kanunsuzluk var. Daha önce de yıkım kararları verildi ancak mücadelemizi verdik ve mahkemeleri kazanarak yıkım kararını durdurduk. Daha sonra da İmar Barışı'ndan yararlandık. Burada adaletsizlik olduğu ortada. Elimizde devletin verdiği belgeler var, buna rağmen yıkıma başlandı. Bu kanunsuzluğu herkesin öğrenmesini istiyoruz. Bunun arkasında kim var herkes biliyor, kişiler ile ilgili de suç duyurusunda bulunacağız. Ondan sonraki süreçte mücadelemize devam edeceğiz." şeklinde konuştu.  

"Gizli tebligat yapılmış"

Bahse konu işyerlerine 3 yıl önce mühür vurulduğunu ve 3 yıldır iş yapmadıklarının altını çizen Semerci, "İşletmelerimizin ruhsatlarının iptali için buraya mescit yapıldı. İşyeri ruhsatlarımızı iptal ettikten sonra normal ruhsatlarımız ile uğraşmaya başladılar. Bu süreçte mahkemelerimiz hep devam etti. Kazanıyoruz; 'kentsel dönüşüme sokulacak, depreme dayanıklı değil deyip' yıkıyorlar. Belgeyi kim neye göre çıkardı? Bize tadilat yapın diyebilirlerdi, bize süre verilebilirdi. 14 Haziran 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de İl Özel İdaresi yetkilileri, tebliği getirdi. Memurlar neden gece 8 de geliyor da gündüz 16.00'da gelmiyorlar? Bize sadece mühürleri açmak için tebliğ getirdiler. Altındaki zarfı bize göstermediler. O kâğıt yıkım için verilen kâğıtmış. Gizli tebligat yapılmış. Her şey planlanmış. Bize daha önce yıkım kararı geldiğinde 15 gün süre vardı. Madem depreme dayanıklı değil, yapı ile ilgili sıkıntılar var, süre verilir ve mekânlar tadilata alınır. Bize böyle süre de verilmedi. Yapı riskli ise 60 gün müsaade verilir. Bize verilen 2 günde ne yapabiliriz ki? 2 gün süre kanunda zaten yok. 2 gün süre de zamanı kısıtlamak ve işlere başlamak için verildi. Dilekçem ve avukatım şu an Edirne’de ve onları beklemiyorlar." diye konuştu.

"Burada yapılan haksızlık başka kimseye yapılmasın, sesimizi herkes duysun"

Kendilerinin, kanundan yana olduğunu ve kanun ne derse o kararı uygulayacaklarını da belirten Semerci, şunları söyledi; "Devletimize karşı çıkacak değiliz. İmar Barışı yasası Türkiye Cumhuriyeti'ne çıkmış. Ben de bundan yararlanmak istiyorum. Yerler için her türlü mücadelemizi vereceğiz. Vatandaşlık görevimizi yapıyoruz, kimseye zorluk çıkarmadık, çıkarmayacağız. Haberi Meclis'e kadar taşıyacağız, burada yapılan haksızlık başka kimseye yapılmasın, sesimizi herkes duysun. Dükkanımdan çöp dahil almayacağım, yıksınlar karşılığını devlete tazminat olarak açacağım."

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Şehitlik Anıtı taşınacak mı?

Hastane Caddesi üzerinde bulunan Şehitlik Anıtı'nın, Asli Mezarlık'taki Şehitlik'in önünde bulunan alanda yapılacak düzenlemeye dahil edilerek, bu alana taşınacağı bildirildi.

 Keşan Kaymakamlığı tarafından, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin 3. yıldönümü nedeniyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında, dün Asri Mezarlık'taki şehitlik ziyareti sırasında, Hastane Caddesi üzerinde bulunan Şehitlik Anıtı'nın taşınmasıyla ilgili görüş alışverişi yapıldı.

Helvacıoğlu:"Şehitlerimize önemi arttırarak, dualarımızı daha iyi ortamda yapmayı düşünüyoruz"

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tören sonrasında, Keşan Kaymakamı NuriÖzder ve Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez'e Asri Mezarlık önünde bulunan ve Keşan Belediye Meclisi toplantısında, düzenleme yapılmasının görüşülerek karara bağlandığı alana bir Şehitlik Anıtı yapmak istediklerini paylaştı. Düzenleme kapsamında, Hastane Caddesi üzerindeki Şehitlik Anıtı'nın da bu alana taşınmak istediklerini ifade eden Helvacıoğlu, "Göründüğü gibi şehitlerimizin kabirleri arasındaki koridorda programlar yapmak zorunda kalıyoruz. İnşallah böyle bir çalışmamız olacak. Gelecek yıla yetiştirebilir miyiz bilemeyiz ama bölgemizdeki diğer il ve ilçelerde güzel şehitlik alanları var. Bizim de şehitlerimize önemi arttırarak, dualarımızı daha iyi ortamda yapmayı düşünüyoruz. Tabiiki kamuoyunda da paylaşacağız. Yaptık oldu olmayacak." dedi.

Dönmez: "Şehitlik Anıtı'na yakışacak bir düzenleme olacaktır"

Mustafa Helvacıoğlu'nun bu açıklamasının ardından, Hastane Caddesi'ndeki Şehitlik Anıtı'nın, Asri Mezarlık karşısındaki, düzenlemesi yapılacak alana taşınmasını istediklerini dile getiren Ferhat Dönmez, "Hastane Caddesi üzerindeki Şehitlik Anıtı'nın kaldırılarak, belirtilen alanda, çok daha güzel bir anıt oluşturulmasını istiyoruz. Burada yapılacak şehitlikte, şehitlerimizin fotoğrafları yer alacak. Ziyaret edilebilecek, görselliğin de Şehitlik Anıtı'na yakışacak bir düzenleme olacaktır. Beklediğimiz Şehitlik Anıtı'nı biran önce yapılmasını bekliyoruz." diye konuştu. Şehitlik Anıtı'nın yeni yerine taşınması durumunda, boşalan yerin nasıl değerlendirileceği sorusu da daha şimdiden kafalarda yer etmeye başladı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Hain darbe girişiminin 3. yılında şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu

Keşan Kaymakamlığı, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde, şehitlik ziyaret edilirken, şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında gün içerisinde çeşitli etkinlikler de gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Program, saat 11.00 sıralarında, Asri Mezarlık'ta şehitliğin ziyaret edilmesiyle başladı. Buradaki ziyarete; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı. Burada, İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit'in okuduğu duanın ardından, şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Mevlid-i Şerif okutuldu

Program kapsamında, öğlen namazı öncesinde, Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nde Mevlid-i Şerif ve Hatm-i Şerif okutuldu. Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, daire amirleri ve vatandaşların katıldığı Mevlid-i Şerif'in ardından, Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası tarafından, pilav ayran ikramında bulunuldu. Programlar kapsamında, saat 14.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Çiftçi ve esnaf kan ağlıyor”

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; esnafın ve çiftçinin işlerinin kötü olduğu belirterek, hükümetin ekonomik anlamda gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydetti.

“Faizler yüksek olduğu sürece, piyasalar kötü gitmeye devam edecek”

Esnafın işlerinin ve ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini belirten Erkan, “Hükümet, esnafı yeniden ayağa kaldırmak için ekonomik anlamda gerekli tedbirleri almalı. Geçmiş yıllarda, alınan ekonomik tedbirlerin esnaf için hiçbir faydası olmamıştı. İnşallah yeni alınacak tedbirler, esnaf açısından iyi olur. Şuanda, sadece bizim gibi küçük esnafların değil; inşaat sektörünün dahi işleri durma noktasına geldi. Faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle, kimse kıpırdayamıyor. Faizler yüksek olduğu sürece, piyasalar kötü gitmeye devam edecektir. Çiftçi, buğday harmanını yaptı ama ekonomik anlamda piyasalara yansımadı. Kısacası, çiftçi ve esnaf kan ağlıyor.” dedi.

“Faizler düşürülmeli ve esnaflara uzun vadeli krediler verilmeli”

Hüseyin Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Esnaflar, yıllardan bu yana sicil affının çıkartılmasını istedi. Devletin esnafı rahatlatması için bunu çıkarması gerekiyor. Bunun yanı sıra; kredi faizleri düşürülmeli ve esnaflara uzun vadeli krediler verilmeli. Esnafın önünü görmesi için devletimizin adım atmasını istiyoruz. Eğer bu şekilde devam ederse, esnaf kalmayacak. Çünkü her gün elektriğe, mazota, benzine ve diğer girdi ürünlerine zam geliyor. Bu zamlar karşısında, insanlar ne kadar dayanacağız? Vatandaş olarak, kemer sıkıyoruz ama birazda onlar kemer sıksın.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”

Jeofizik Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Hakan Balcı yaptığı açıklamada; son dönemde Türkiye’de ve dünyada belli aralıklarla yaşanan depremlerin normal olup-olmadığı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”

Türkiye ve dünyada yaşanan deprem hareketliliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Balcı, “Zaman içerisinde, küçük ve orta ölçekli depremlerle karşılaşıyoruz. Bununla ilgili olarak, ülkemizi ve bölgemizi ilgilendiren Kuzey Anadolu Fay hattında, belli periyotlarda hareketliliğin yaşandığını görüyoruz. Özellikle son zamanlarda Marmara Denizi içerisinde yaşanan hareketlilik dikkat çekicidir. Küçük çaplı depremler yaşanıyor. Depremler insanların nefes alıp vermesi gibidir ve dünyanın da, yaşaması için depremler oluyor, olmaya devam edecektir. Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür. Önemli olan depremlere karşı hazırlıklı olunması gerekiyor. Özellikle binalarımız ve yapılarımız konusunda, zaman zaman güncelleme söz konusudur.” dedi.

“Bizim bilemediğimiz tek husus, depremin ne zaman olacağıdır”

“Depremin havaların ısınmasına ya da başka nedenlere bağlanıyor. Peki, depremin ne zaman olacağını bilmemiz mümkün müdür?” şeklindeki soruya cevap veren Hakan Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Depremlerin yaz mevsiminde yaşanan sıcaklıklara ya da kış mevsiminde yaşanan bazı  durumlara bağlanıyor. Ama bilimsel anlamda, kanıtlanmış bir durum yoktur. Dolayısıyla, aşırı sıcakların olması panik yapacak bir durum değildir. Depremler belli süreçte, tekrarlanıyor ve faylar çalıştıkça da, deprem ürettiğini görmekteyiz. Bizim bilemediğimiz tek husus ise, depremin ne zaman olacağıdır. Ama nerede olabileceğini kestirebiliyoruz.”

“Deprem, okullarda ders olarak gösterilmeli”

Depremde, alınması gereken tedbirler hakkında, tavsiyelerde bulunan Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Öncelikle vatandaşımızın hazırlıklarını yapması gerekir. Oturduğumuz evlerimizde gerekli tedbirleri almalıyız. Çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Çocuklarımıza belli başlı deprem eğitimleri verilmeliyiz. Ailelerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Deprem, sadece ailede değil, okullarda da ders olarak gösterilmeli. Bu da benim kişisel bir tavsiyemdir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“CHP, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için önerge verdi”

Keşan Engellileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Sedat Aydemir yaptığı açıklamada; CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın engellilerin maaşlarının iyileştirilmesi konusunda, önerge verdiğini belirterek, tüm milletvekillerinin buna destek vermesini beklediklerini söyledi.

“Önerge verilmesi konusunda mutlu olduk”

Engellilerin maaşlarının artırılması konusunda, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık meclise önerge verdiğini belirten Aydemir, “Engelli aylıkları çok düşük düzeyde ve bunun iyileştirilmesi konusunda, meclise önerge verildi. Bu konuda, milletvekiline ve CHP’lilere teşekkür ederiz. Çünkü birçok engelli birey, maaşlarının düşük olması nedeniyle, ilaçlarını alamıyorlar. Bundan ötürü de, maaşlarında iyileştirme yapılması gerekiyor. Bununla ilgili olarak, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın önerge vermesi konusunda mutlu olduk.” dedi.

“İnşallah, önergeye tüm milletvekillerimiz gerekli desteği verir”

Sedat Aydemir sözlerini şöyle tamamladı: Engellerin maaşlarında her yıl çok az bir artış yaşanıyor. Maaşlarda yaşanan artışlar yeterli düzeyde değildir. Engellilere, 3 ayda bir maaş veriliyor ve bununla geçinmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla, engellilere insani yaşam kalitesini artıran ve insan onuruna yakışan bir ücretin verilmesi gerekiyor. Bazı devlet yöneticileri, 1 günde kendi maaşlarına zam yapabiliyorsa, engelliler içinde zam yapabilirler. İnşallah verilen önergeye tüm milletvekillerimiz gerekli desteği verir ve maaşlarımızda gerekli iyileştirme yapılır.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar