Son Dakika
Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası üyeleri net konuştu: "Pazaryeri şehir içinde kalsın ve verilen sözler tutulsun"Başkan Vekili Gergin kiralama ihalesi yapılacak tarla ve birçok konu hakkında açıklamalarda bulunduOrhan Çakırlar kayyum atamaları hakkında konuştu: "Demokrasi ve hukuk, millet iradesinin tecelli etmesinin en önemli aracı ve teminatıdır"Yıldız, kayyum atamaları hakkında konuştu: “Demokrasiye vurulan bir darbedir”“Çeltik hasadına sayılı günler kaldı”Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret ettiKeşanlı santrafor Batuhan Altın Top ödülünü aldıSavcı, “Roman Stratejik Eylem Planı”nı anlattı- Kırsal kalkınma ile ilgili hibe destekleri yayımlandıKöyler Arası Halı Saha Futbol Turnuvası'nda finalin adı İzzetiye ve Esetçe oldu
Giriş mi yasak, dönüş mü yasak?

Giriş mi yasak, dönüş mü yasak?

KKSS (Keşan Küçük Sanayi Sitesi)'ne, çarşı merkezinden gelip Sanayi Kavşağı'na girmeden giriş yapmak isteyen araçların tehlike yaşamaması için yasaklanan çıkış yönlerine asılan 2 farklı tabela sürücüleri şaşırtıyor.

Keşan Belediyesi ekiplerince KKSS'ne yapılan girişin, bazı sürücüler tarafından aynı zamanda çıkış istikameti olarak kullanılması, şehir merkezinden giriş yapmak isteyen diğer sürücüler için ciddi anlamda tehlike yaratırken, çıkış yapan sürücüler ise yasak olan bölüme konulan 2 ayrı tabelanın kafaları karıştırdığını söyledi. KKSS'nin Sanayi Kavşağı'na yakın olan bölümden çıkışın yasak olduğu, asılan tabela ile belirtilirken, biraz ileride bulunan bir "Sağa dönülmez" tabelası ise kafalarda soru işareti yarattığını belirten sürücüler, tabelaların, "Buna uymadınız bari buna uyun" anlamına mı geldiğini sorarak, "Girişi yasak olan yol ya girişe yasaktır, ya da girildikten sonra sağa dönüşü yasaktır diye düşünüyoruz. İki tabeladan birinin kaldırılması, yaşanabilecek olumsuzluğun önüne geçecektir. İlgili merciler bu konuyu dikkate almalı." dedi.

Haber / FOTO: Haber MERKEZİ

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası üyeleri net konuştu: "Pazaryeri şehir içinde kalsın ve verilen sözler tutulsun"

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası üyelerinin katılımıyla, bir süredir taşınacağı iddialarının yanı sıra çeşitli söylemlerde bulunulan pazaryeri ile ilgili 21 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, esnaflar, şehir içindeki pazaryerinden taşınmayacaklarını dile getirirken, oda yönetimine bu konuda tam yetki verdi.

Saat 19.00 sıralarında, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Derviş Günday Eğitim Salonu'nda başlayan toplantıya; Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman ile Başkan Yardımcısı Burak Sorut, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Çınar, Mehmet Başoğlu, Ramazan Aktaryıldız, İsmail Demirciler ve oda üyesi esnaflar katıldı.

Kocaman: "Başkanın bizden istediği pazaryerinin aşağıya yapılmasıdır"

Pazaryerinin geleceğinin ele alındığı toplantının açış konuşmasını yapan Hasan Kocaman, 19 Ağustos 2019 tarihinde, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve oda başkanları olarak bir toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Başkanın bizden istediği pazaryerinin aşağıya yapılmasıdır. Şehrin içindeki bu kirlilik bitsin, trafik sorununu bir anlamda çözmek istiyor. Bu konuda bizden yardım istiyor ve ‘Rasim Ergene Caddesi’ni, Paşayiğit Caddesi ile beraber geçici de olsa trafiğe açmamız gerekiyor’ diyor. Akabinde İlyasbey Caddesi’ndeki esnafı da toparlayıp hepsini itfaiye içerisinde konuşlandırmak istiyor. Şehrimizin trafiği çok sıkıştığından dolayı böyle bir serzenişte bulunuyor. Ben de bu görüş için sizlerin fikirlerine başvuruyorum." dedi.

"Kendisine, eski itfaiyenin olduğu alana 2 katlı bir pazaryeri yapılmasını talep ettim"

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası esnafları olarak, şehir içinde kalma taraftarı olduklarını vurgulayan Kocaman, "Kendisine, eski itfaiyenin olduğu alana 2 katlı bir pazaryeri yapılmasını talep ettim. Kendisi de ‘Sebze pazarının üstünü kapatmak için 12  milyon lira masraf ediyorum, size param kalmıyor. Geçici olarak sizi burada idame ettireyim, daha sonra kantinin arkasındaki alana kalıcı bir pazaryeri yapacağım' dedi. Bu konuda siz değerli üyelerimizin görüşlerini almak için bu toplantıyı düzenledik." diye konuştu.

"Esnafı yaşatmak zorundasınız"

Hasan Kocaman'ın bu konuşmasının ardından toplantıya katılan esnaflara söz verildi. Pazaryerinde tezgah açan Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası üyesi esnafların şehir içinden kaldırılacağı yönündeki iddialara değinen esnaflardan bazıları, "AVM’ler geldiği için esnaf burada kan ağlıyor. Siz buradan pazarı da Cumartesi günü alırsanız, ne olacak bu esnafın hali? Yok edin o zaman. Ben terziyim, bana günlük gelen işler artık esnaftan değil, internet üzerinden alınan elbiselerden geliyor. Esnafı yaşatmak zorundasınız. Mustafa Bey bunu düşünmek zorunda." dedi.

Esnaf, Kocaman ve yönetimine tam destek verdi: "Oda başkanımız havaya kalktığında bu 2 bin 500 kişi ayağa kalkacak"

Toplantıya katılan esnaflardan biri de, Mustafa Helvacıoğlu'nun, pazaryerini taşımak yerine, alışveriş için Yunanistan'dan gelenleri şehir içine getirmenin yollarını bulması gerektiğini dile getirerek, esnafların ekonomik anlamda kan ağladığını, pazaryerinin şehir içinden taşınması durumunda ertesi gün işyerine kilidi vuracağını söyledi. Esnaflardan biri de, "Odamızda yaklaşık 500 üye var. Bu sayı aileler ile birlikte 2 bin 500'ü bulur. Yani belediye başkanına karşı biz bir gücüz. Oda başkanımız havaya kalktığında bu 2 bin 500 kişi ayağa kalkacak. Sen dik duracaksın başkanım. Çünkü sen öndersin. Bizim görüşümüz, eski itfaiyenin orasıdır. Keşan dışına çıkmayacağız." şeklinde konuştu.

"Seçildikten sonra da aynen bizim bu yönetimimize söz verdi"

Toplantıya katılan esnaflardan biri, Mustafa Helvacıoğlu'nun, seçim döneminde kendilerine Atatürk Ortaokulu'nun bulunduğu alan ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasının bulunduğu alan için söz verdiğini iddia ederek, "Bunun arkasında durması lazım. Seçildikten sonra da aynen bizim bu yönetimimize söz verdi. Başkanımızdan biz şehrin göbeğinde güzel bir pazaryeri istiyoruz. Biz şehrin göbeğinde eğer olursak çarşı esnafı da, kuyumcuya, ayakkabıcıya, köfteciye, hamala herkese faydamız olur. Biz bu kanaatteyiz. Biz esnaf olarak pazaryeri olana kadar çarşı merkezinden kalkmayı hiç düşünmüyoruz. Biz zaten sokaklarda tezgah açan esnaf değiliz. Pazaryerini 2 senede bitirsin biz de yeni pazaryerimize geçelim. Her şey O'nun dediği gibi olsun ama şehrin göbeğinde bir pazaryeri yapsın." dedi.

Kocaman: "Bugün değil yarın da olsa biz burada kalmak zorundayız"

Pazaryeri ile ilgili olarak, şehir içinde hem sebze-meyve pazarı, hem de tuhafiyecileri bir araya getirecek bir alan bulunması gerektiği de dile getirilirken, pazaryeri için 100 yıl ilerisi düşünülerek hareket edilmesi gerektiği vurgulandı. Esnafın bu sözleri sonrasında konuşan Hasan Kocaman, "Biz de ondan yana hem fikiriz. Ancak bu arada şehrin dışında aynı yerler var. Dolayısıyla şehrin dışına gitmek zorunda kalıyoruz. Şehrin dışına gidince AVM’lerin önünü açmış oluyoruz ve kendi kendimizi bitireceğimizi işaret etmeye çalışıyoruz burada. Biz şehrin içinden ne kadar çok uzaklaşırsak kesinlikle sonumuzu hazırlıyor gibi görünüyor. Bugün değil yarın da olsa biz burada kalmak zorundayız. Çünkü internet zaten bizim ekmeğimizi paylaşıyor." diye konuştu.

"Bunun tek çözümü de eski itfaiyenin olduğu yer"

Pazaryeri ile ilgili olarak kalıcı bir çözüm üretilmesinin önemine değinen bir esnaf, şunları söyledi; "Biz dışarıda pazaryeri istemiyoruz. Biz çarşı ve pazar esnafı olarak bir bütünüz. Yunanistan vatandaşı geliyor, köylüsü geliyor, çevre illerden geliyorlar. Bir ayak alışkanlığı var burada. Eğer bu ayak alışkanlığını bu yöreden başka bir yere taşırsanız bu olay bitmiştir. Biz şu anda kesin ve kesin çözümü merkezde istiyoruz. Bunun tek çözümü de eski itfaiyenin olduğu yer. Oraya yapılmak istenirse çift katlı çok güzel bir pazaryeri olur. Çünkü orası kot farkından dolayı çok müsaittir. Eğer bu insanların ayağını kaydırırsan, belki 3 günde belki de 3 ayda olmaz ama uzun vadede merkezdeki Keşan esnafını bitirirler."  Toplantı; bir süre daha karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Başkan Vekili Gergin kiralama ihalesi yapılacak tarla ve birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu

Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin beraberinde Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Çevre Koruma ve Kontrol Birimi’nden Çevre Mühendisi Buse Orhun ve Çevre Sağlık Teknisyeni Osman Coşkun ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gergin, Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirilen ve saat 12.30 sıralarında başlayan açıklamada; Keşan Belediyesi’nin kiralama ihalesine çıktığı tarlanın niteliği, doğalgaz altyapı çalışmalarında belediye desteği, Keşanspor’la ilgili gelişmeler, kömür denetimleri, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ziyareti ve belediye bandosu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Gergin: "Mer'a değil tarla"

Büyük Cami Mahallesi sakinlerinden Yusuf Erdem Nalbantoğlu’nun Keşan Belediyesi tarafından ihaleyle kiraya çıkarılan tarla ile ilgili eleştirileri hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Vekili Nehir Gergin, "1520 Ada 1 Parsel’deki 196534 m2’lik alan otlakiyedir. Biz bu otlakıyeyi ihaleye çıkarmadık. 1519 Ada 1 Parsel olan 99629 m2 alan ise Keşan Belediyesi’ne ait tarladır. Belediyemize ait olan tarlamızı 3 yıllığına 54 bin 796TL’den yıllık bedel olmak üzere ihaleye çıkarıyoruz. Bu alan belediyeye aitti ve tapu kaydında da tarladır, otlakiye değildir. Alandan toplulaştırma geçtiği doğrudur. Toplulaştırmadan sonra alan tarla olarak tescil edilmiştir. Yıllardır bu alan otlakiye olarak kullanılmış, belediye de burasını kiraya vermemiştir. Ne kadar verimli olduğu soru işaretidir. Bu alan mera vazifesi gördü mü, sanıyorum ki görmedi. İlgili birimimizden yapılan açıklama da bu yönde. Tarlayla ilgili belediyemizin gelir kaygısı gütmesi normaldir bu nedenle kiralama ihalesine çıkılmıştır. 540 TL dekar fiyatı belirlendi. Emsallerinin biraz altında görülebilir. Yıllarca bu alan kullanılmadığı için alacak kişinin ıslah çalışması yapacağı için bu fiyat belirlendi. Yöneltilen iddialar gerçek değildir. Yusuf Erdem Nalbantolu’na gösterdiği duyarlılık nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Bize de bu açıklamayı yapma imkanı doğmuş oldu. Tarla gibi milli ekonomiye katkı sağlaması gereken bir alanı boş bırakmak doğru olmadığı için ihaleye çıkıyoruz. Ziraat ile uğraşan her kişiyi de ihalemize bekliyoruz.” dedi.

"Yoldan binaya kadar olan bölümde kutu bağlatma olarak dillendirilen işlemin kazı sorununu Keşan Belediyesi olarak biz yapmaya başlayıp sorunu ortadan kaldıracağı"

Nehir Gergin, konuşmasının devamında GAZDAŞ’ın Keşan içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalar ve bu çalışmalar kapsamında belediyenin vatandaşın işini kolaylaştırmak için attığı önemli adıma ilgili bilgi verdi. Gergin şunları söyledi: “Doğalgaz bağlantısı yaptırmak isteyen vatandaşlarımız GAZDAŞ’la kazı yaptırma noktasında zorluklar yaşıyorlar. Uzun süre sıra bekleme var ve bu bekleyiş nedeniyle vatandaşı özendirmek yerine neredeyse vazgeçiriyoruz. Yaz dönemi olması nedeniyle bu işi yapan özel firmaların da konuyla çok ilgilenmediklerini duyuyoruz. Vatandaşlarımıza hizmet için Keşan Belediyesi olarak piyasa fiyatının 1 saatlik kısmını baz alarak vatandaşımıza biz hizmet götüreceğiz. Bu fiyat araştırmalarımıza göre 150-200 TL arası bir bedel. Alanda 4 veya 5 saat de çalışılsa bir saatlik ücret alınacak. Yoldan binaya kadar olan bölümde kutu bağlatma olarak dillendirilen işlemin kazı sorununu Keşan Belediyesi olarak biz yapmaya başlayıp sorunu ortadan kaldıracağız. Gazın binaya gelmesi için vatandaşımıza kolaylık sağlamak istiyoruz. Konu hakkında ihtiyaç duyan vatandaşlarımızı belediyeye başvuru yapmaya davet ediyoruz. Bu konu belediyenin görevi olmamasına rağmen belediye olarak çevre duyarlılığımız ve doğal gaza geçişi hızlandırmak için teşvik olması amacıyla böyle bir hizmet vereceğiz. Keşan’da 26 bin hanenin 13 binine doğal gaza geçti. Bu %50’lik bir oran. %80’lik bir orana ulaşmak için yaptığımız çalışmanın olumlu geri dönüşlerinin olacağını düşünüyoruz.”

"Keşanspor efsanesi geri dönecek"

Keşanspor taraftarı başta olmak üzere tüm Keşan’ın heyecanla Keşanspor coşkusu yaşama arzusunda olduğunu belirten Başkan Vekili Gergin, “Bölgemizde şehirle, sporla, diğer spor kulübü yöneticileriyle sık sık Keşanspor’un geleceği ile ilgili görüşmelerde bulunuyoruz. Vardığımız kesin bir nokta yok. Keşanspor’un durumu ne yazık ki çok iyi değil. Bu nedenle zaten kaderine bırakılmış. Durumu toparlayıp toparlayamayacağımızın değerlendirileceği çok geniş katılımlı bir toplantı düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu toplantıda herkesin fikrini alacağız. Yeni sezona bir şekilde, çözüm üretip Keşanspor’u hazır etmek istiyoruz. Bir sezon kaçırmak istemiyoruz. Seçim vaatlerimiz arasında da vardı bu durum. Heyecan geri dönecek, efsane geri dönecek. Biz belediye olarak bu durumun direkt olarak içinde olmayı yeğliyoruz. Futbol ve spora belediye olarak destek vermek istiyoruz.” dedi.

"Engelsiz plajları Yayla’da da Danişment’de de yapmak istiyoruz"

Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda da çalışma yürüttüklerinin altını çizen Nehir Gergin, “Vatandaşlarımız Danişment’de de engelsiz plaj isteğinde bulunmuşlar. Danişment, Yayla ve Erikli bizim mücavir alanımız. Biz engelsiz plajları Yayla’da da Danişment’de de yapmak istiyoruz ki engelli vatandaşlarımız deniz ve kumsaldan yararlanmak için Erikli’ye gitmek zorunda kalmasın. Vatandaşımız bu hizmeti gönlü nereye gitmek istiyorsa orada alsın istiyoruz. Seçenekleri artırmak için çalışmalarımız olacak. Erikli’deki tesisi daha da iyi hale getirmek için de çalışmalarımız olacak.” şeklinde konuştu.

"Meclis Başkanımıza Keşan’la ilgili gösterdiği ilgi için Keşan adına teşekkür ediyoruz"

21 Ağustos 2019’daTBMM Başkanı Mustafa Şentop’la Tekirdağ’da yapılan görüşme ile ilgili de bilgi veren Gergin, şöyle devam etti: “Meclis Başkanımıza Keşan’la ilgili gösterdiği ilgi için Keşan adına teşekkür ediyoruz. İlettiğimiz tüm isteklerle ilgili anında ilgililerle görüşmelerde bulundu. Trakya için elinden geleni yapıyor. Tüm Türkiye için çalıştığı gibi. Bugün de Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu ve Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal Ankara’da görüşmelerde bulunuyor. Dün de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş Keşan Belediyemizi ziyaret etti. Paşayiğit Mahallemizde 14 dekarlık alanda park yapma sözleri var. Ağaçları koruyarak bir park yapacağız. Bursa Büyükşehir Belediyesi marifeti ve Keşan Belediyesi işbirliğinde o bölgede güzel bir çalışmamız olacak.”

"Ana yemek ve sonrası için mutfağımızda hazırlık aşamalarını yürütüyoruz"

Personel eğitimi ve işbirliklerine de büyük önem verdiklerini anlatan Gergin, Hukuk İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Birimi’nin çevre belediyelere eğitim ve işbirliği çalışmaları kapsamında gönderdiklerini belediyenin bu anlamdaki eksikliklerini bilgi paylaşımlarıyla gidermeyi planladıklarını kaydetti. Araç ve makine ekipman parkını genişletme çalışmalarını da yürüttüklerini kaydeden Nehir Gergin, “Çalışmalarımızı son hızla sürdürüyoruz. Pastadan önce ayrana ve ekmeğe ihtiyacımız var. Ana yemek ve sonrası için mutfağımızda hazırlık aşamalarını yürütüyoruz. Sahadaki hizmetler bir anda görülmeyebilir. Eksikliklerimizi gidermek için hem sahada hem de arka planda çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte çalışmalarımızın meyveleri görülecek. Dikey bahçemizde peyzaj çalışmamız bitmek üzere. Keşan halkını görsel manada çok mutlu edecek bir çalışma yapıldı." diye konuştu. Gergin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, kapanmayan yenileşen ve çok güzel işlere imza atacak Keşan Belediye Bandosu'nun vatandaşın karşısında tüm maharetiyle kutlamalarda yer alacağını da bildirdi.

Balcı: "Güzelleştirme Derneğimiz aktif ve pasifiyle Keşan Belediyesi’ne devroldu"

Basın toplantısında daha sonra Başkan Yardımcısı Yakup Balcı konuştu. 22 Ağustos 2019 Cuma günü Erikli’de Erikli Çay Bahçesi’nde devir sonrası gelinen durum ve bu bölgede yapılacak çalışmaların paylaşılacağı bir toplantı gerçekleştirileceğini dile getiren Balcı şunları kaydetti: “Güzelleştirme Derneğimiz aktif ve pasifiyle Keşan Belediyesi’ne devroldu. Geçiş aşamasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Keşan Belediyesi orada tahsilat almaya başladı. Toplantımızda vatandaşlarımıza bu konuyla ilgili bilgiler aktaracağız. Erikli’ye suyu getirmek istiyoruz. 26 Ağustos’ta pazaryerinin geleceği konusunda esnafımızla ve vatandaşımızla Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Meydanı’nda toplantı gerçekleştireceğiz. Biz yaptığımız işleri hiçbir zaman <Biz yaptık, oldu.> mantığıyla yapmadık, yapmayacağız da. Bu toplantıda da fikirler paylaşılacak ve ortak alınan karara göre hareket edilecek. 29 Ağustos’ta da mülklerimizin kiralama ihaleleri olacak. Bu ihalelerimiz her zaman olduğu gibi sosyal medyadan şeffaf şekilde halkla paylaşılacak.Kumdere’den gelen Terfi 3’teki su istasyonumuzda onarım çalışmaları 10 güne kadar bitecek. Halkımız oradan su almaya devam edecek. Halkımızın da çok beğeneceği ortasında parkın olacağı bir yapıya bürünecek bu bölüm. Alanda kapatma yok revizyon var. Alana kamera sistemi de kurulacak. Amacımız suyun farklı amaçlarla kullanılmasının önünü geçmek. Yapılan düzenleme ile tanker ile su alınmasının önüne geçilecek. Vatandaşımıza bu alandan ücretsiz su vermeye devam edeceğiz. Diğer belediyeler gibi para almayacağız.”

Coşkun: "Kömür denetimleri artarak sürecek"

Basın toplantısının son bölümünde Çevre Koruma ve Kontrol Birimi’nin kış dönemi öncesi çalışmaları hakkında Çevre Sağlık Teknisyeni Osman Coşkun tarafından bilgi verildi. 2009 yılından bu yana ilçede bulunan Hava Kirliliği Ölçüm İstasyonu’nun verileri neticesinde ilçede ciddi anlamda hava kirliliği problemi yaşandığının görüldüğünü aktaran Coşkun şunları söyledi: “2009 yılından bugüne kadar denetimlerimizi artırarak sürdürüyoruz. Keşan Belediyesi olarak Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğini Önleme Yönetmeliğine istinaden hava kirliliği yetki devrini aldık. Her yıl denetimlerimizi artırarak sürdürüyoruz. Şehirlerarası Terminalimizde kömür kontrol noktamız var. Ve kazan dairesi denetimlerimizde bu kontrol noktasından gerekli prosedürlerin yerine getirildiğine ilişkin evrakları istiyoruz. Doğalgaza geçişle birlikte hava kirliliğinde azalma söz konusu olsa da denetimlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Kömür konusunda İl Çevre ve şehircilik Müdürlüğü nezdinde Valilik’te Mahalli çevre Kurulu Toplantısı’nda daha önce alınan kararla ilgili bir değişiklik yok. 5800 kalorilik kömür kullanımına devam edilecek. İthal kömürlerde bu 6400 kalori olacak. Yerli kömür konusunda kireç kullanımına çok dikkat edilmeli. Firmalar bu kireci alan kişilere vermeliler. Vermedikleri takdirde 153 Beyaz Masa’ya bu durumu bildirebilirler. Yakma saatleri konusunda da yeni bir uygulama geçeceğiz.  Sabah 06.00-09.00 akşam 16.00-19.00 saatleri dışında yeni yakım ve besleme yapılamıyordu. Bu uygulamayı bu yıl kaldırmayı düşünüyoruz. Çünkü bu sefer aynı anda yakımlar yapılıyor ve hava kirliliği en üst düzeye çıkıyordu. Saatler serbest olacak ve herkes istediği saatte yakabilecek. Sosyal yardımlaşmadan dağıtılan kömürleri denetleme yetkimiz yok.  Çünkü kömür ihalesi tüm Türkiye için gerçekleştiriliyor. Alınan kalori değerleri ise sadece bölgemiz için geçerli.” 

Haber: İlker GÜREL

 

 

 

Orhan Çakırlar kayyum atamaları hakkında konuştu: "Demokrasi ve hukuk, millet iradesinin tecelli etmesinin en önemli aracı ve teminatıdır"

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İçişleri Bakanlığı'nın Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarını görevden uzaklaştırarak, yerlerine kayyum ataması yapılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Çakırlar, bazı belediye başkanlarının görevden alınmasına sebep olan olayların son 5 ay içerisinde gerçekleşmiş ise; bunu somut ve hukuki argümanlar ile halka açıklamanın, iktidarın görevi olduğunu vurgulayarak, "Terörle Mücadeledeki kararlılığımız, ‘Hukukun Üstünlüğü’ ve ‘Hukuk Devleti’ ilkelerine olan bağlılığımız kadar kesin ve tavizsizdir. Devletimizin nasıl ve hangi bedeller ödenerek kurulduğunu bilen, Hangi bedelleri ödeyerek milletimizi, devletimizi bir ve beraber ayakta tuttuğumuzun idrakinde olan bir Parti olarak; terörden medet uman, öven, seven, metheden, birliğimizi dirliğimizi bozan hiçbir eyleme bu aziz vatanda müsamaha gösterilmemesi gerektiğine inanıyoruz. Demokrasi ve hukuk, millet iradesinin tecelli etmesinin en önemli aracı ve teminatıdır. Bununla birlikte; seçilmiş olmak, seçilenlere suç işlemek ve hukuka uymamak imtiyazı tanımaz. Teröre ve teröre destek verenlere gerekli ceza verilmeli fakat bu süreçte alınan idari kararlar ve yapılan idari işlemler doğruluk karinesi ile devlete ve hukuka olan itimadı sarsmamalıdır.Eğer bazı Belediye Başkanlarının görevden alınmasına sebep olan olaylar son beş ay içerisinde gerçekleşmiş ise; bunu somut ve hukuki argümanlar ile halka açıklamak iktidarın görevidir. İyi hal kağıdı verdiğiniz, seçmen listelerinde ilan ettiğiniz, seçimde propaganda fırsatı tanıdığınız malum adayların kazananlarına mazbata verip dört ay sonra görevden uzaklaştırma iradenizi milletimize izah etmek mesuliyeti bizzat iktidarındır. Bu çerçevede 23 Haziran seçimlerinde terörist başı Öcalan ve kardeşinin bizzat Cumhur İttifakı'nın bir parçası olarak kullanma teşebbüsü bugün yaptığınız işi anlamsızlaştırmaktadır. Öcalan kardeşleri son seçimde meşru bir aktör olarak kullanma teşebbüsü, 1984’ten beri PKK ile yürütülen terör mücadelesinde bizzat yöneticiler tarafından oluşturulan en büyük zafiyet ve kırılmadır. Bu iç politika gelişmeleri ile Suriye’nin kuzeyinde gündeme gelen ve detaylarına vakıf olmadığımız yeni gelişmelerin bir bütünlük içinde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Suriye’nin kuzeyinin, ‘Kuzey Suriye’ olma tehlikesinin; vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin birliğini tehdit edecek önemli bir merhalede olduğunu gözlemlemekte ve bu gelişmelerin sonuçlarını hassasiyetle takip etmekteyiz. Kaygımız; güney sınırlarımızın ötesindeki oyuncuların tanımlanmış stratejik hedefleri doğrultusunda hareket etmeye devam etmekte oluşları ve iktidarın da beyanlarının aksine maalesef Fırat’ın doğusunu hedef alan malum bir senaryonun figüranı durumuna düşmüş bulunmasıdır. Oysaki terörle mücadelenin en önemli merhalesi içerideki amansız takip kadar sınırımızın hemen yanı başında bir uydu devletin kurulmasına müsaade etmemektir. Biz İYİ Parti olarak, ülkemizin bugününe ve geleceğine sahip çıkmak amacıyla sorumlulukla hareket etmek durumundayız. Bu anlayışla Türkiye’de, devletimizin ve milletimizin hukukunun üstünlüğünün teminatı altında yüksek kaliteli bir demokrasi ve güçlü bir ekonomi ile dünyayla rekabet edebilecek bir düzeye erişmesi için alın teri dökeceğiz. Ülkemizde her geçen gün yaşanmakta olan hadiseler, bize kendimizden başka tutunacak hiçbir dalımızın olmadığını ihbar etmektedir. 82 Milyonun birbirine kardeş, bir ve beraber edecek yeni bir yönetim anlayışı devlete ve millete hizmeti devralmalıdır. İYİ Parti, böyle bir hedefi gerçekleştirmek için hazır olup bu yönde çaba göstermektedir." dedi.

Haber: İlker GÜREL

 

Yıldız, kayyum atamaları hakkında konuştu: “Demokrasiye vurulan bir darbedir”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız yaptığı açıklamada; Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yıldız açıklamasında şunlara yer verdi: “Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması halkın iradesinin gasp edilmesidir. Seçilmişleri görevden almak toplumsal huzuru, barışı ve demokrasimizi yok eder! Tüm yurttalar bu duruma birlikte ‘hayır’ demelidir. Yoksa sıra yakında hepimize gelir! Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! Bu kayyum atamalarına tepkimiz saptırılmamalıdır. Bu parti meselesi değildir. Biz, AKP’li belediye başkanları görevlerinden istifa ettirildiklerinde de aynı tepkiyi gösterdik. Mesele demokrasinin rafa kaldırılmak istenmesidir. Bu yapılan millet iradesine saygı göstermemek, tanımamaktır. Ayrıca, ortaya atılan bir iddia yok. Bu varsayımlara ilişkin bir yargı kararı bulunmamasına rağmen Anayasa’nın verdiği yetki kullanılarak tedbir amacıyla görevden almalar olarak açıklanan bir durum var. YSK tarafından 5 ay önce seçime girmelerinde bir sakınca görülmeyen demokratik yollarla siyaset yapan belediye başkanlarına, AKP’nin yerel seçimlerdeki ağır yenilgisinin faturası kesilmeye mi çalışılıyor? Önemli belediye başkanlıklarının el değiştirmesinin ardından yapılan israfın ve yolsuzlukların ve ülkedeki ekonomik krizin üzeri mi örtülmeye çalışılıyor? Herhangi bir usulsüzlük hukuki olarak tespit ediliyorsa, kanun görevden uzaklaştırmayı öngörür, kayyum atamasını değil! Acaba hukuk ihlal edilerek, 31 Mart yerel seçimlerindeki ‘seçilirse de kayyum atarız’ söylemi hayata mı geçirilmiştir? İşte tam da, bu yüzden kararın hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyoruz. Anayasaya göre kimse ispatlanana kadar suçlu sayılamaz. Bu demokrasiye vurulan bir darbedir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

“Çeltik hasadına sayılı günler kaldı”

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi ve çeltik üreticisi Ahmet Koru, yaptığı açıklamada; çeltik hasadına sayılı günler kaldığını belirterek, sezonun hayırlı ve bereketli olmasını temenni ettiklerini kaydetti.

“Hasat, 15 Eylül’den sonra başlayacak ve ay sonu doğru hız kazanacaktır”

Çeltik hasadına sayılı günler kaldığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Koru, “Çeltikte, bakım işlemleri tamamlanmak üzere. Ekiliş tarihlerine göre, bazı çeltiklere su veriliyor. Harman zamanı gelmesi nedeniyle, önümüzdeki günlerde su verme işlemi kesilecek. Erken ekim yapanlar, eylül ayının başında hasat çalışmalarına başlayabilir. Ama hasat, 15 Eylül’den sonra başlayacak ve ay sonu doğru hız kazanacaktır.” dedi.

“İstenmeyen olumsuzluklar yaşanmadan harmanımızı yapmayı istiyoruz”

Ahmet Koru sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretici olarak, zor doğa koşullarına rağmen çeltik üretimi yapıyoruz. Türkiye’nin farklı yerlerinde yağışlar, fırtınalar ve sel baskınları yaşanıyor. Harman zamanına az bir zaman kaldı ve benzer felaketler yaşanması durumunda, çeltik ürününü mahveder. Çok büyük verim kayıplarına neden olur. İstenmeyen olumsuzluklar yaşanmadan harmanımızı yapmayı istiyoruz. Üretici olarak, bölgemizde benzer olayların yaşanmaması için dua ediyoruz. Çeltiklerin şuanda, bölgemizde iyi gittiğini görmekteyiz. İnşallah hayırlı ve verimli bir sezon geçiririz.”

“Girdi ürünlerini yüzde 60-yüzde 70 oranında pahalı kullandık”

Çeltik hasadının ardından pazarlama kısmına geçileceğini ifade eden Koru, “Piyasada, şuanda çok fazla ürün var. Türkiye’ye gelen ithal ürünler var ve bunlar yerli ürünlerle karıştırılıp, büyük marketlerin 3 aylık stoklarının hazır olduğu ifade ediliyor. Fiyatların, 2018 yılının nisan ve mayıs aylarında satılan fiyatlardan çok uzak olduğunu görmekteyiz. Üretici olarak, yaşanan durumdan çekincelerimiz var. İthal ve yerli ürünlerin karıştırılarak, piyasada çok fazla ürün olması harman zamanı ürünümüzün aşağılara kadar düşmesine inşallah neden olmaz. 2018 yılında yaşanan ekonomik krizi bizler çok fazla hissettik. Girdi ürünlerini yüzde 60-yüzde 70 oranında pahalı şekilde kullandık. Serbest piyasada fiyatlar iyi şekilde oluşur ve herkes çıkardığı ürünü iyi şekilde değerlendirip, borcunu öder. Gelecek yıla iyi şekilde hazırlanmak için çalışır. Çeltik üretimini yapmak her geçen gün zorlaşıyor. Girdi maliyetleri bizleri her geçen gün zorlaştırıyor.” şeklinde konuştu.

“Üreticiyi koruyan adımlar ve açıklamalar yapılmasını bekliyoruz”

“TMO’nun bu yıl alım yapma durumu var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Ahmet Koru şunları söyledi: “TMO ile ilgili son durumdan bilgim yok. Ama İpsala’daki ve bölgemizdeki depolara bakıldığında buğday dolu. Dolayısıyla, TMO’nun bu yıl ürün almayacak gibi bir görüntüsü var. Ama ilerleyen günlerde ne olacağını hep birlikte göreceğiz. TMO’nun piyasaya yaptığı pirinç ve çeltik satışları bizleri olumsuz etkiliyor. İnşallah bunlar gözden geçirilir. TMO ve üretici birlikleri bir araya gelip, üreticiyi koruyan adımlar, açıklamalar yapılmasını bekliyoruz.”

“Desteklemelerin artırılması gerekiyor”

Koru sözlerini şöyle tamamladı: “Buğday ve ayçiçeğinde desteklemeler yapılıyor. Çeltik üreticileri olarak, en fazla masraf yaparak üretim yapan insanlar olarak, desteklemelerin artırılması gerekiyor. Aldığımız desteklerle bir nebze olsun, ayakta durmaya çalışırız. Girdi maliyetleri bizi çok zorluyor. Hayırlı ve bereketli bir sezon geçirmeyi temenni ediyoruz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar