Son Dakika
Yol çizgisi uygulama işi yaptırılacaktır (Lüleburgaz Belediyesi)Yedek parça alımı yapılacaktır (Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı) Gıda ürünleri alımı yapılacaktır (Süleymanpaşa Belediyesi)Pazaryeri Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'dan da rağbet görmeye başladıErikli Çevre ve Güç Birliği Derneği, arıtmanın yetersizliğine dikkat çektiKılınç: “21 yıldır milletimizin emrindeyiz”İndirim uygulayan marketlerde 5 litrelik ayçiçek yağı ve şeker kısa sürede bittiKent Konseyi FSRU Gemi İskelesi'ne tepki için "Sembolik piknik" yapacakAçar: “Bilgi ne kadar doğru kullanılırsa, hedefe o kadar hızlı gidilir”Baş: “Sahilde yaşanan çöp sorunu çözüme kavuşturulmalı”
Gaytancıoğlu, Trakya Birlik yönetimine seslendi: "Bir an önce kar paylarını açıklasınlar ve ortakları ile paylaşsınlar"

Gaytancıoğlu, Trakya Birlik yönetimine seslendi: "Bir an önce kar paylarını açıklasınlar ve ortakları ile paylaşsınlar"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, başta ayçiçek yağı olmak üzere son zamanlarda temel gıda ürünlerine yapılan zamlara dikkat çekerken, Trakya Birlik yönetiminin, kar payını biran önce açıklaması gerektiğini ve ortakları olan üreticileri bu kar payını ödemeleri gerektiğini söyledi.

Gaytancıoğlu, pandemi nedeniyle dünya genelinde sıvı yağa olan talebin arttığını ve bu talep artışı nedeniyle fiyatlarında yükseldiğine dikkat çekerek, "Hasat zamanı üreticimize iyi bir fiyat verelim ve böylece üreticimiz daha fazla ayçiçeği üretimi sağlayacağını söyledik. Üretimler kuraklık ve verim kayıpları nedeniyle azaldı.  Dünyada yağa olan talep pandemi ile birlikte artmıştı ve daha da artıp fiyatlar yükselecek. Geçtiğimiz yıllarda 350 – 360 dolar olan ayçiçeği 760 – 800 dolarlara çıktı. Onun için biz üreticiye 6 bin lira fiyat istemiştik ama onlar 5 bin 10 lira verdiler. Üretici 5 lira 20 kuruştan ürününü sattı ama şimdi ise fiyat 10 lira oldu. 1 yıldan beridir ayçiçek yağı marketlerde zam şampiyonu." dedi.

"İthalatla bu iş dönmez ve dönmediğini de görüyoruz"

Türkiye'de vatandaşların ayçiçek ve zeytinyağını daha fazla kullandığını belirten Okan Gaytancıoğlu, "Türk halkının damak zevki ayçiçek yağına yönelik. Pamuk, soya, mısır özür veya konola yağı gibi hangi yağı getirirsen getir bunları tüketmedi.  Türk tüketicisi olan 83 milyonun damak zevki hiçbir şekilde bu yağlara yönelmedi. Türk insanı ayçiçek yağı ve zeytinyağı tüketmek istiyor. Zeytinyağı zaten pahalı. Kızartmalarda ve yemeklerde ayçiçek yağı tüketiyor. Pandemiden de yararlanarak bizim Rusya ve Ukrayna gibi dünyaya yağlı tohumlu bitkiler satıp para kazanmamız lazım. Para kazanmayı bırak yağa ödediğimiz fatura artıyor ve tüketicimizin de ödediği bedel artıyor. 2020’nin Ocak, Şubat ve Mart ayında yani pandeminin yoğun olduğu dönemlerde bile 1 litre yağ 7 – 8 lirayken şimdi 30 lirayı aştı. Ayçiçek yağı şuanda altınla yarışıyor. Aslında üretimimizde 300 bin ton arttı. 1 milyon 300 bin tondan 1 milyon 600 bin tona çıktık ama bizim ihtiyacımız yaklaşık 2,5 - 3 milyon ton arasında değişiyor. İthalatla bu iş dönmez ve dönmediğini de görüyoruz. Bunun tek bir çaresi var o da üretmek. Çünkü bizim talebimiz gibi dünya ülkelerinin de yağa olan talebi artıyor. Çünkü üretim düşüyor ve üretim düştükçe talep sabit olduğu zaman bile fiyatlar yükselir. Bu ekonominin temel kuralıdır." diye konuştu.

"Şuan ki destekleme primini 50 kuruştan süratle 1 liraya veya 1,5 liraya çıkartalım"

Tarım ve Orman Bakanlığı'na, ayçiçeği destekleme primlerinin yükseltilmesi konusunda seslenen Okan Gaytancıoğlu, "Tarım Bakanı'nı bir kez daha uyarmak istiyorum ama bir şey anlamıyorlar. Hiçbir şekilde ilerleme yok. Şuan ki destekleme primini 50 kuruştan süratle 1 liraya veya 1,5 liraya çıkartalım. Üreticimize ayçiçek üretmek cazip olsun. Çünkü ayçiçek üretmekle kalmayıp aynı zamanda bunun küspesi de var ve küspesini de hayvan yemi olarak kullanıyoruz. Ayçiçeği, az gübre tüketen bir bitki. Şuan ki gübre fiyatlarının yüksekliğine baktığımızda diğer bitkilere göre daha az gübre kullanılmasını sağlıyor. Bizim açığımızı kapatarak öncelikle kendimize yeterli olmamız lazım. Hükümet harıl harıl Katar'a, Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidiyor. Kavgalı olduğumuz ülkelerle bile anlaşmalar yapmaya çalışıyor. Çünkü sırf birkaç dolar alsınlar diye uğraşıyorlar. Biz dolarları tamamen Rusya’daki, Ukrayna’daki şirketlere ve çiftçilere veriyoruz. Ayçiçeğin faturası1 milyar dolar. 1milyar dolar ödeyeceğimize kendimiz üretelim. Bu sıvı ayçiçek yağının tohumuna ödenen para. Birde soya, kanola yağı gibi diğer bitkiler var. Bitkisel yağların tamamını kattığımız zaman 3,5 4 milyar dolar yağa para ödüyoruz. Hem yüksel bedelle satın alıyoruz hem de üretimde ve sulama yatırımında hiçbir ilerleme yok. Yağlı tohumlu bitkilerde üretimdeki verimliliği artırmak için hiçbir çalışma yapmayan bir iktidar tarafından 20 yıldır Türkiye yönetiliyor. Hem tüketici hem de üretici için hüsran." diye konuştu.

"Türkiye’yi bu kaostan kurtaracağız"

Trakya Birlik yönetimine de seslenen Okan Gaytancıoğlu, şunları söyledi; "Trakya Birlik ürünü 5 liradan aldı. En son 5,40 dediler ama kesintilerle birlikte üreticinin eline 5,20 kuruş veriliyor.  Yönetim kurulu olarak biran önce kar paylarını açıklasınlar. Şuanda piyasada fiyat 10 lira. Belki kendileri 10 liradan satın almadılar ama bunu şimdi satarken yüksek fiyatla satıyorlar. Biran önce üreticiye kar paylarını ödesinler. Kooperatif olmak demek sorumluluktur. Özellikle kooperatif birliği ortaklarını koruyup gözetmek zorundadır. Biz kooperatifleri koruyup gözetiriz ama görevlerini de yapsınlar. Biran önce toplanıp satışlardan kazandıkları parayı ortakları ile paylaşsınlar. Çünkü yağ fiyatları yükselecek gibi görünüyor. Biran önce ekim alanlarının artırılması için Tarım Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapsınlar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman desteğe hazırız. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında planlı bir üretim yapacağız. Bizlerin döneminde ekilmeyen 35 milyon dönüm alanın yaklaşık 6 – 7 milyon dönümünü başta ayçiçek olmak üzere yağlı tohumlu bitkilere ayırdık. İktidar olduğumuzda bu şablonu ortaya koyacağız. Nerelerde ne tarımı yapacağımızı biliyoruz. Türkiye’yi bu kaostan kurtaracağız."

Haber: İlker GÜREL

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Yol çizgisi uygulama işi yaptırılacaktır (Lüleburgaz Belediyesi)

Lüleburgaz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, ilçe sınırları içerisinde muhtelif cadde ve sokaklarda çift kompenant ve soğuk yol çizgi boyası ile çizgi uygulaması yapım işi için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; 2mm kalınlığında çift kompenantlı boya ile 2200m² yaya geçidi çizgisi ve yavaşlama uyarı çizgilerinin çizilmesi, Soğuk yol çizgi boyası ile 2500m² yaya geçidi çizgilerinin çizilmesi, ofset çizgilerinin çizilmesi işleri ile 3500m² termoplastik boya ile şerit çizgilerinin çizilmesi işi yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 31 Ağustos 2022, 10.30;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; İhale Komisyonu Salonu olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1032288/ihale-duyurulari-yapim-ve-insaat-ihaleleri-yol-cizgisi-uygulama-isi-yaptirilacaktir

Yedek parça alımı yapılacaktır (Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı)

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Nace Konkasör Yedek Parça mal alımı için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Hacıköy Şantiyesinde bulunan konkasörde kullanılmak üzere 44 Kalem yedek parça - Mal Alımı yapılacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 5 Eylül 2022, 10.00;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası 1. Kat İhale İşleri Müdürlüğü İhale Salonu (Atatürk Mahallesi 57.Alay Caddesi No:6 Süleymanpaşa/Tekirdağ) olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1031119/ihale-duyurulari-mal-alim-ihaleleri-yedek-parca-alimi-yapilacaktir

Gıda ürünleri alımı yapılacaktır (Süleymanpaşa Belediyesi)

Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, kırmızı et alımı için ihale düzenleyecek.

Basın ilan kurumu ilan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; 2.500 kilogram Bütün Kemiksiz Dana But 2.000 kilogram Bütün Kemiksiz Dana Kol alınacak.

İhaleye son teklif verme tarih ve saati 29 Ağustos 2022, 14.00;  e-tekliflerin açılacağı adres ise; Tekirdağ İli Süleymanpaşa Belediyesi Ek Hizmet Binası (100. Yıl Mahallesi Suna Kan Caddesi No:40 Süleymanpaşa/Tekirdağ) olarak açıklandı.

 İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/1031774/ihale-duyurulari-mal-alim-ihaleleri-gida-urunleri-alimi-yapilacaktir

Pazaryeri Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'dan da rağbet görmeye başladı

Alışveriş için Bulgaristan'dan Edirne'ye akın ede kalabalık, son haftalarda Keşan'a da yansımaya başlarken, Hasan Kocaman, güler yüzlü hizmet ve en önemlisi etiket uygulamasına özen  gösterilmesinin,  esnaflar kadar Keşan ekonomisine de fayda sağlayacağını söyledi.

Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girişlerine imkan sağlanmasıyla birlikte alışveriş için Edirne’ye akın eden ve araçlarının bagajlarını doldurarak ülkelerine dönüş yoluna geçen Bulgaristan vatandaşları, son haftalarda Keşan'da kurulan pazaryerini de tercih etmeye başladı.

Kocaman: "Etiket uygulaması önemli"

Günübirlik alışveriş için Edirne'den sonra Keşan'ı da tercih etmeye başlayan Bulgaristan vatandaşları, pazaryerinde ve Keşan'daki işyerlerinde alışverişlerini gerçekleştiriyor. Konuyla ilgili olarak Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'dan alışveriş için Keşan'a gelen misafirlerin, Keşan'daki ekonomi adına önemine dikkat çeken Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, genellikle özel araçları ile geldikleri Keşan'da alışveriş yapmaya başlayan Bulgaristan vatandaşlarının her hafta artmaya başlamasının sevindirici olduğunu söyledi. Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'dan da alışveriş için Keşan'ın tercih edilebilir olmasının, Keşan'daki tüm esnaflar kadar ekonomiye de katkısının görülmeye başlayacağını dile getiren Kocaman, "Esnaflarımız bu konuda kaliteli ve güler yüzlü hizmetlerine, etiket uygulamasını da eklemesinin önemi oldukça fazla. Yurt dışından Keşan'a alışveriş için gelen vatandaşların etiket konusundaki duyarlılığı bir hayli etkili. Dolayısıyla, Edirne gibi Keşan'ın ekonomisine de önemli bir etki sağlayabilecek bu konuda duyarlı olmalıyız." dedi.

"İşbirliğinde geliştirici çalışmalar yapmalıyız"

Keşan'ın çevredeki alışveriş hareketliliğinden daha fazla yararlanabilmesi adına bazı adımlar atılması gerektiğini ve bu adımların da tüm kamu kurumları ve STK'lar ile iblrikte atılmasının son derece önemli olduğunun altını çizen Hasan Kocaman, "İşbirliği içerisinde yapılacak tüm çalışmaların Keşan'a vereceği katkı mutlaka çok daha fazla olacaktır. 'Bir elin nesi var, iki elin sesi var' sözünden hareketle, Keşan'ın ekonomisini canlandıracak birtakım çalışmaları görüşüp hayata geçirmek için bir yerden başlayalım. Şuanda yurtdışından bölgemize alışveriş için gelen gerek Yunanistan, gerekse Bulgaristan vatandaşlarını Keşan'a çekebilecek yenilikçi çalışmaları masaya yatıracak bir toplantı yapabiliriz. Bu konuda biz, gereken adımları atmadaki işbirliğine oda olarak her zaman hazırız." diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği, arıtmanın yetersizliğine dikkat çekti

Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği üyeleri, Erikli’de arıtmanın yetersizliğine dikkat çekmek adına hafta sonu eylem yaptı.

Erikli’de kanalizasyonun arıtılamadan denize dökülmesi, tuz gölünün kirletilmesi, çevreye yayılan koku ve haşerelerin artmasına dikkat çekildi.

Erikli Sahili’ndeki otogar girişinde bir araya gelen dernek üyeleri ve gönüllüler, arıtmanın kontrolsüz boşaltıldığı Tuz Gölü kıyısına yürüdüler. Dernek üyeleri, “arıtma yetersiz”, “denizimi kirletme”, “temiz çevre, sağlıklı yaşam”, “Keşan, Erikli’ye sahip çık” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması dernek adına Genel Sekreter Mürşide Çoban tarafından yapıldı.

“Sorunlarla uğraşmaya ve

boğuşmaya devam edeceğiz”

Açıklamasına, “Erikli Çevre ve Güç Birliği derneği olarak, her hafta Erikli’de rahatsızlık duyduğumuz sorunları dile getirmeye devam edeceğiz. Bizlere destek olmaya, omuz vermeye hoş geldiniz.” diyerek başlayan Çoban, şunları söyledi: “Bugün burada Erikli için yetersiz kalan ve işlevini yitirmiş, Saros Körfezi’ni kirletmek için büyük tehlike olan arıtma tesisine dikkat çekmek için toplandık. Saros Körfezi’nin bölge ve ülke turizmine olan katkısı, devlet ve devlet kurumlarınca önemsenmediği sürece maalesef ki, bu sorunlarla uğraşmaya ve boğuşmaya devam edeceğiz. Erikli nüfusunu dikkate aldığımızda nüfusu 100 bini aşmıştır. Hala mevcut kullanımdaki arıtma, o dönemde yaşayanların katkısıyla 20 bin nüfusa göre, kooperatif tarafından yaptırılarak hizmete konmuş olan biyolojik arıtma ve kanalizasyon şebekesidir. Bu konuda, derneğimizin kurucusu ve onursal başkanımız sayın Şükrü Akıllı’nın araştırıp yazdığı yazıdan aldığımız bilgiye göre; biyolojik arıtma, kooperatif yönetimi süresince bürokratik işlemlere rağmen zor da olsa başarılarak, çevre yasası ve su kirliliği kontrol yönetmeliklerin uyularak, evsel atıkların yani kanalizasyon atıkların deşarj izinleri çevre il müdürlüğünden alınmış, uzmanlaşmış çevre mühendislik firmalarının ayrıntılı çalışmaları, denetim ve kontrolleri ile sağlıklı bir şekilde yürütülmüştü. Hatta o dönem arıtmadan çıkan atık su ile arıtma çevresindeki ağaçlar ve yeşil alan sulanıyordu. Yani arıtma da dahil devletin ve belediyenin yapması gereken aklımıza gelen tüm hizmetleri bugüne kadar kurulan kooperatif ve üyeleri sayesinde yapılmıştı.”

“Çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike

içeren arıtmanın acilen deşarj izni alınmalı”

Mürşide Çoban sözlerine şöyle devam etti: “Kooperatifin, Keşan Belediyesi’ne devredilmesinden sonra ne yazık ki, beklenen hizmetler alınamamıştır. Kooperatif yönetimlerinin çevreye ve insan sağlığına gösterdiği hassasiyeti yerel yönetim yani belediye mücavir alanına göstermemiştir. Yasa ve kurallar göz ardı edilerek uyulmamıştır. Erikli’deki mevcut biyolojik arıtma tesisinin deşarj izni 5 yıldır alınmadığı gibi yıllardır 7000’i aşkın konutun evsel ve kanalizasyon atıkları arıtmadan geçerek önce göle sonra denize ulaştırılmaktadır. Oysaki hiçbir bilimsel ve teknik çalışma olmasa bile, 24 saat çalışan makinaların ve biyolojik arıtma sisteminin tükettiği elektik bedeli enerji bakanlığının teşvik uygulamasından yararlanıp %50’si geri iade alınabilirdi. Kooperatif yönetiminin yararlandığı bu olanaktan deşarj izni almayan Keşan Belediyesi yararlanamamış ve dolayısıyla kamu hakları heba olmuştur. Gelinen noktada gölün tabanı ve kanalın denize ulaştığı önemli bir saha balçık, çamur ile kaplıdır. Göl kıyısındaki çirkin manzaraların yansıra gözlenen olumsuzluklar ciddi bir tehlikenin işaretidir. Göl çevresi sinek ve haşere üretim merkezi haline gelmiştir. Buralarda su ürünleri avlanması ve denize girilmesi çok ciddi sağlık problemleri oluşturmaktadır. Arıtmanın deşarj izni olmadan göle ve denize verilen atık sular yeraltı sularının da kalitesini bozacak şekilde kuyulardan şebekeye sızmakta ve ciddi bir kontaminasyon ortamı oluşturmaktadır. Çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike içeren arıtmanın acilen deşarj izni alınmalıdır. Belediye de çevre kanunu yönetmelik hükümlerine uymak zorundadır.”

“Arıtılan suyun kullanılabileceği ileri

biyolojik arıtma tesisi kurulması elzemdir”

Çoban sözlerini şöyle tamamladı: “Deniz sularının genel kalite kriterlerine göre, sağlık birimlerince düzenli aralıklarla uyum ölçümü yapılmalıdır. Halk sağlığı çevre ve denizin temiz kalması ve temiz su kullanımıyla gerçekleşir. Kooperatif yönetimlerini sürekli denetleyen, cezai müeyyide uygulamakla tehdit eden, baskı kuran çevre yetkililerini göreve davet ediyoruz. Tüm bunlar araştırılıp yasalar gereği soruşturulması ve gereken önlemler daha fazla zaman geçirilmeden acilen yapılmalıdır. Erikli’ye artık bunca insan yükünü kaldırabilecek ve arıtılan suyun kullanılabileceği ileri biyolojik arıtma tesisi kurulması elzemdir. ERÇED olarak, insana verdiğimiz değerle halk sağlığını korumak, çevresel tüm sorunları çözerek hem çevreyi korumak ve muhtemel çevre kirliliklerinin önüne geçmek hedefinde ve takibinde olacağız.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar