Son Dakika
“Şeker fabrikalarının satılmasına karşıyız”Gaytancıoğlu, sulama birliklerinin özelleştirilmek istenmesini eleştirdiYetiştirici Emine teyze, kara kara ne yapacağını düşünüyorTaner Aykut, engelli bireylerin yurt dışından muafiyetli araç alımıyla ilgili bilgi verdiUğur Okulları öğrencilerinden Meriç’e iş yaşamı ziyaretiTakla atan hafif ticari araçtaki 13 kaçak yaralandıİzzetiye Mahallesi'nde toplulaştırma başladıMehmet Geçmiş: “Bütünşehir yasası rafa kaldırıldı”Jandarmanın pirinç tarlasında yakaladığı 7 FETÖ şüphelisi tutuklandıAhmet Turgay: “Kazanan gerçek üretici olmuştur”
Erdin Bircan: “Ergene’nin kirliliği Trakya’nın en önemli sorunudur”

Erdin Bircan: “Ergene’nin kirliliği Trakya’nın en önemli sorunudur”

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ergene’nin kirliliğinin tüm Trakya’nın en önemli sorunu olduğunu belirterek, kendisinin en önemli amacının Ergene’nin temizlenmesini sağlamak olduğunu söyledi.

CHP’li Erdin Bircan, Ergene’nin temizlenmesi ile ilgili yapılanları Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na bir soru önergesi ile sordu.

Bircan soru önergesinde, Ergene Nehrinin, Trakya Bölgesinde çiftçilerin yaklaşık olarak 300.000 dekarlık 1., 2. ve 3. sınıf tarım alanlarının beslendiği en önemli akarsu olduğunun altını çizerek, “Bir dönem Trakya tarımsal sulamasının simgesi olan Ergene bu gün ülkemizdeki nehir kirliliğinin sembolü olmuştur. Ergene’nin kirliliği bu yüzden tüm Trakya’nın en büyük sorunudur.” dedi.
 Bircan Önergenin gerekçesin “Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu 2011’de önce ‘Bizim hedefimiz 2014 yılında Ergene Nehri'ni temiz bir hale getirmek’ demiştir. Aynı yıl daha sonra ‘Biz Haliç'i temizlemişiz, Ergene bizim için çocuk oyuncağı’ diyen Bakan Eroğlu, 2015 yılında Ergene’nin tertemiz akacağını ve kendisinin Ergene’de yüzeceğini iddia etmiştir. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da 2013 yılında yaptığı açıklamada ‘İnşallah 2 yıl sonra hep birlikte Ergene'de balık tutacağız.’ demiştir.  2014 ve 2015’te Orman ve Su İşleri Bakanı ve Sağlık Bakanı Ergene’de yüzmüş ve balık tutmuş mudur?” diyerek açıkladı.

Ergene’nin sanayi tesisleri tarafından da kirletilmeye devam edildiğini kaydeden Bircan, Bununla birlikte, Ergene’nin temizlenmesi için çare olarak ilan edilen Marmara Denizine yapılacak derin deşarj ile Ergenenin suyunun temizlenmesi projesine başta konunun uzmanları olmak üzere birçok tepki vardır. Projenin açık ve net olmaması, Ergene’nin suyunun derin deşarj ile Marmara’ya verildikten sonra kuruma riski ile karşı karşıya olması, Marmara Denizinin daha da kirlenmesi ile tüm eko sistemin bozulması gibi birçok çekince uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.” dedi.

Erdin Bircan soru önergesinde, cevaplanması için şu soruları sordu:

-Ergene hükümet için çocuk oyuncağı ise 2002’den bugüne neden Ergene temizlenememiştir?

-AKP hükümetince, Ergene’nin temizlenmesi için 2002’den bugüne ne kadar para harcanmıştır?

-2014 ve 2015’te Orman ve Su İşleri Bakanı ve Sağlık Bakanı Ergene’de yüzmüş ve balık tutmuş mudur?

-Derin deşarj yöntemine uzmanların getirdiği bu kadar çekinceye rağmen bu projeyi hayata geçirmeyi düşünmekte misiniz? Ergene nehir yatak suyu yok edilerek, ölü nehir tamamen yok olarak büyük bir doğa faciası yaratılmayacak mı? Derin deşarj projesinin maliyeti nedir? Projenin birden fazla bölümlere ayrılarak ihale edilmesinin sebebi birçok kişiye menfaat sağlayacak olması mıdır?

-2002- 2015 yılları arasında, yıllar itibari ile Ergene Nehrinin kirlenmesine neden olan kaç sanayi tesisi tespit edilmiştir? Bu tesislerin kaç tanesine, ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır? ---Bu tesislerden kapatılan veya hizmeti durdurulan var mıdır?

-Ergene nehri Uzunköprü su analizleri detaylı olarak nedir? Bu analizlerdeki ağır metallerin ovadaki tarım ürünlerine geçtiği inancı yaygın olup bölgede kanser vakalarının hızla arttığı ifade edilmektedir. Sorumlu bakan olarak bu konuyu inceletip kanıtlarıyla ortaya koyacak mısınız?

YORUM YAZ
Son Eklenenler

“Şeker fabrikalarının satılmasına karşıyız”

S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ramis Özgen yaptığı açıklamada; şeker fabrikalarının satılmasına yönelik alınan karar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Zarar ediliyorsa, bu fabrikaları

ehli kişilere teslim edin”

Şeker fabrikalarının satılmasına karşı olduklarının altını çizerek, sözlerine başlayan Özgen, şunları söyledi: “Bizler fabrikaların satılmamasından yanayız. Bunlar milli ürünlerdir. Fabrikaların zarar ettiği dile getiriliyor. 14 fabrikanın 4’ü zarar ediyor desek, 10 tanesi kâr ediyordur. Peki, otoyollar ve köprüler zarar etmiyor mu? O zaman otoyollar ve köprüler zarar ediyorsa kapatsınlar. Fabrikalar kurulurken, üreticiye istihdam sağlanması için kurulmuştur. Bunun zararı düşünülmez. Zarar ediliyorsa, bu fabrikaları ehli kişilere teslim edin. Amerika’da, Fransa’da, İngiltere’de, Hollanda’da ve Almanya’da olduğu gibi işletmeleri bizlere devredin.”

“Fabrikalar satılması durumunda

en geç 5 yıl içerisinde kapatılır”

Ramis Özgen sözlerine şöyle devam etti: “Biz, bu fabrikalar sayesinde yılda 3 milyar dolar KDV kazandırıyoruz. Biz, mal mülk sizin olsun diyoruz ve geri adım atılmasını bekliyoruz. Eğer geri adım atılmazsa, B planımız var ve bu çerçevede bizlerde ihaleye girmek zorunda kalacağız. Ama işletmeleri bizlere devrederlerse, çok iyi olur. Örnek vermek gerekirse; zirai donatımlar tüm belediyelere hibe olarak verildi. Ereğli’de demir çelik fabrikaları işçilere 1 TL’ye verildi. Biz bunu da, istemiyoruz. Mal, mülk satın ama işletmeyi bize devredin. Muhammen bedel ya da kiralama bedeli neyse biz onu öderiz. Eğer fabrikaların satılması durumunda en geç 5 yıl içerisinde kapatılacağına inanıyorum. Bu işin arkasında Cargill ve yabancı sermaye bulunmaktadır. Kısacası, 5 yıl sonrasını kimse göremiyor.”

“Kooperatif olarak, 31 Mart’ta eylem yapacağız”

31 Mart’ta üreticilerle birlikte, Alpullu Şeker Fabrikası’nın önünde büyük bir eylem yapılacağını belirten Özgen, “Bu işi kooperatif olarak biz organize edeceğiz. Bu eyleme Trakya Bölgesi’nde herkesi davet edeceğiz. Türk bayrağı altında herkesi bize destek vermeye davet ediyoruz. Amacımız, siyasallaştırılmadan üreticilerin lehine bir basın toplantısı yapacağız.” şeklinde konuştu.

“Hükümetin üreticinin lehine

bir karar almasını istiyoruz”

Hükümet yetkililerine de, seslenen Ramis Özgen sözlerini şöyle tamamladı: “Hükümetimiz, şeker fabrikalarının satılması konusunu yeniden gözden geçirmelidir. Hükümetin üreticinin lehine bir karar almasını istiyoruz.”

(Deniz ÇİL)

Gaytancıoğlu, sulama birliklerinin özelleştirilmek istenmesini eleştirdi

CHP(Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada; TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri komisyonunda suyun ve su birliklerinin özelleştirilmesi konusunun görüşüldüğünü belirterek, CHP’nin bu duruma karşı olduğunu söyledi.

“Suyun özelleştirilmesi görüşülüyor”

Komisyonda, Devlet Su İşleri teşkilat yapısını düzenleme kanun tasarısının görüşüldüğünü belirten Gaytancıoğlu, “Önümüzdeki günlerde meclise gelecek Devlet Su İşleri’nin teşkilat yapısını düzenleme adı altında bir kanun tasarısını şu anda Tarım, Orman ve Köyişleri komisyonunda görüşüyoruz. Tarım, Orman ve Köyişleri komisyonu 7 Haziran’da kuruldu. Yaklaşık 3 yıl kadar bir süredir görev yapıyor ancak hiçbir kanun tasarısını bugüne kadar görüşmemiştik. İlk defa bunu görüşüyoruz. Bu görüştüğümüz kanun tasarısı maalesef suyun özelleştirilmesi konusu oldu.” dedi.

“Güneş enerji santrali kurabilecekler ama ÇED şartı var”

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri komisyonunda 58 maddenin görüşüldüğünü hatırlatarak, sözlerine devam eden Okan Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye’yi yönetemiyor ve artık her şeyi satarak, devletin görevini görmeyerek, yer altındaki ve yer üstündeki suyu özelleştirme mantığıyla, uzun yıllar emek verilen sulama birliklerini de tabiri caizse özelleştirerek bu işi götürmeye çalışıyor. Bunun yanlış olduğunu söyledik. Mecliste kurulan ve dün başlayan komisyon 58 maddeden oluşuyor. Birinci maddeden başladık, daha birinci madde su yüzeylerine güneş enerjisi santralı kurabilecekler. Buralar, özelleştirilerek kiraya verilecek. Biz buna Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili olarak karşı çıktık. Çünkü doğanın bir dengesi var ve su güneş aracılığıyla buharlaşıyor, yukarı çıkıp yağmur olarak dönüyor. Şimdi biz su yüzeyine sırf para kazanma amaçlı güneş enerjisi santrallerini kuracaksın, bu santraller güneşi kesecek, enerji üretecek. Orada bir sürü canlı organizma var ve bunların da yaşam şansı azalacak. Biz de şunları önerdik; bir sürü dağ, tepe, bayır var, buralara güneş enerji santrallerinizi kurun. Eğer yer kalmaz ise, hep beraber tartışırız. Muhalefetin gücüyle ÇED raporu şartını koştuk. ÇED raporu alındığı takdirde güneş enerji santrallerini kurabilecekler. Bu tabi ciddi bir baskıyla oldu. Güneş enerji santrali kurabilecekler ama ÇED şartı var. Çevreye zararlı olup olmadığı, oradaki bitki örtüsüne, canlı organizmalara zararlı olup olmadığı yönünde.”

“Tüm tarlalara su saati takılacak”

Komisyonda, sulama birliklerinin özelleştirilmesinin de, görüşüldüğüne kayıt düşen Gaytancıoğlu, “Önemli olan 5. ve 6. Madde, dün onlar da konuşuldu. 5. Madde; artık neredeyse tüm tarlalara su saati takılacak. İktidar suyu parayla satıyor. Yani çiftçinin tarlasından su bile çıksa oraya su saatini koyacak. 6. Madde; sulama birliklerinin özelleştirilmesi, örneğin bizim bölgemizde çok iyi çalışan, çok iyi hizmet veren kârlı sulama birlikleri olduğu gibi zararlı çalışan sulama birlikleri de var. Türkiye genelinde sayıları 390’a varan sulama birlikleri var. Bu sulama birliklerinden 90 tanesi kârlı, bizim bölgemizde de var. Örneğin; Hamzadere Sulama Birliği çok kârlı ve üretimi, suyu planlıyor. Ancak, sulama birliklerinin 900 milyon liralık bir zararı söz konusu ve bunun 500 milyon lirası Güneydoğu Anadolu’dadır. Yani buralardaki sulama birliklerini işletemiyorlar. Niye işletemiyorlar? Çünkü siz dünyanın en pahalı elektriğini kullanırsanız, sulama ucuz olmaz. Yıllardır üreticinin geliri artmıyor ve giderler sürekli artıyor. Dolayısıyla, çiftçi sulama parasını ödeyemiyor. Sulamaya destek verin. Su ücretinin yarısını verin, tarımda kullanılan elektrik fiyatlarını ucuzlatın, sonra sayaç takın. Bu çok ciddi tartışmaların ardından 1 oy ile kabul edildi. MHP de bize destek verdi. AKP’lilerin oyları ile reddedildi.” dedi.

“Kârlı olan 90 civarındaki

sulama birlikleri özelleştirilecek”

Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Kârlı olan 90 civarındaki sulama birlikleri özelleştirilecek. Satın alanlar bu suyu para ile satacaklar. Zararda olanlar ise, Devlet Su İşleri ve belediyeler aracılığıyla işletilecek. Zararı yine kamu ödeyecek, kârlı olanları özel sektör alıp işletecek. Yine benim bir önerim oldu burada; hepsini Devlet Su İşleri işletsin, biz suyu özelleştirmeyelim, biz suyu vatandaşa para ile satmayalım, kâr ettiklerini etsin zarar ettiklerini de sineye çeksin. Bu bir havuzda toplandığı için hepsinin ortak kâr ve zararı birbirini nötrler, zarar edenleri de devlet bir şekilde iyileştirme yollarına girer. Ondan sonra komisyon çalışmaları bugün saat 17.00’a ertelendi. Çünkü daha ormanlar var. AKP orman varlıklarını da satmak istiyor. Bunların da son derece yanlış olduğunu söylüyoruz. Komisyon çalışmaları ilerledikçe bilgilendirmelerimizi yapacağız.”

(Deniz ÇİL)

Yetiştirici Emine teyze, kara kara ne yapacağını düşünüyor

Mecidiye Köyü’nde yaşayan Emine Çetinel adlı vatandaş yaptığı açıklamada; uzun yıllardır ormanda ağıllarının bulunduğunu ve burada hayvancılık faaliyetlerini sürdürdüklerini ancak, yakın zaman içerisinde yıkıldığını belirterek, “Yetkililerin, yetiştiricilere yardımcı olmalarını istiyoruz.” dedi.

“Belirlenen süre içerisinde taşınamadık”

Keşan Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından orman içerisindeki ağıl alanlarının taşınması için tebligatların yapıldığını belirten Çetinel şunları söyledi: “Yetkililer bize taşınmamız gerektiğini söylediler ancak, belirlenen süre içerisinde taşınamadık. Ekonomik nedenlerden ötürü başka bir yere belirlenen süre içerisinde geçemedik. Yetkililerde, orman alanındaki ağıllarımızı yıktılar. Yetiştiriciler olarak, biz halen burada hayvanlarımıza bakmaya çalışıyoruz.”

“Yaklaşık 200 hayvanımız telef oldu”

Emine Çetinel sözlerini şöyle tamamladı: “Ağılların yıkılmasıyla birlikte hayvanlarımızı muhafaza edebileceğimiz bir kapalı alanda kalmadı. Havaların yağışlı olması nedeniyle, dışarıda kalan hayvanlarımız telef oldu. Ağılımızda 700 hayvanımız bulunuyordu ancak, yaklaşık 200 tanesi telef oldu. Biz, sadece hayvancılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Yetkililerin, yetiştiricilere yardımcı olmalarını istiyoruz.”

(Deniz ÇİL)

 

Taner Aykut, engelli bireylerin yurt dışından muafiyetli araç alımıyla ilgili bilgi verdi

Taner Aykut, Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren "Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı" kapsamında, engelli vatandaşların muafiyetli araç alımları hakkında bilgi verdi.

Taner Aykut, engelli bireylerin yurt dışından araç edinme ve muafiyet koşulları hakkında bilgiler vererek, bu konudaki kanunun 29. maddesi gereğice, otomatik ya da engelli tertibatlı araçların serbest dolaşıma sokulması için kişinin, ortopedik engelli olduğunu belirten rapor gerektiğini söyledi. Aynı madde kapsamında, muafiyetten faydalanan kişinin; kendisi, vasisi veya gümrük kanunun 225. maddesi çerçevesinde,  temsil yetkili kişilerin olabileceğini belirten Aykut, "Özel tertibatlı araçların Türkiye'ye getirilmesinde istenen belgeler için yetkili gümrük dairesine başvurulur. Bu birim de, Ankara Gümrükler Birliği Birimi'dir. Bu birimde, her ayın ilk Salı günü muafiyet toplantısı yapılmaktadır. Yapılan müracaat sonrasında, toplanan bu birim; gümrük geçiş, araç geçiş, vergiden muafiyet gibi belgeler vermektedir. Bu müracaatta istenen evraklar; Engelli ehliyeti, heyet raporu, sabıka kaydı ve ikametgahtır." dedi.

"Bu araç 5 yıl içerisinde başkasına satılamaz"

Bu işlem için başvuruların şahsen yapılması gerektiğini de bildiren Taner Aykut, "Bu belgeleri hazırlayarak başvuran kişiler, yurt dışından araç getirmek için muafiyet belgesine sahip olur. Bu belgenin 6 ay geçerliliği vardır. Bu sürede araç istenen ülkeden satın alınır ve kişiden kişiye bağışlanarak işlemi yapılır. Satıldığı ya da bağışlandığını gösteren belge ile gümrüklerden geçişi yapılıp, ikamet edilen yerin emniyet müdürlüğü ve noterinde plaka işlemlerinin ardından 5 yıl boyunca kullanılabilir. Bu araç 5 yıl içerisinde bir başkasına satılamaz. Aracın Türkiye'de kullanma şekli de düzenlendi. Buna göre, engelli bireyin yurt dışından getirdiği aracı, herhangi bir engelsiz birey de, noterden verilecek yetkiyle kullanma hakkına sahiptir." diye konuştu.

İlker GÜREL

Uğur Okulları öğrencilerinden Meriç’e iş yaşamı ziyareti

Özel Keşan Uğur Anadolu Lisesi öğrencileri, geçtiğimiz Salı günü, Gazetemiz Sahibi Mehmet Emin Meriç’i ziyaret ederek, iş hayatı ile ilgili bilgiler aldı.

Saat 11.00 sıralarında, Matematik Öğretmeni Gökçe Kuşkonmaz ile birlikte gazetemize gelerek Meriç’i ziyaret eden öğrenciler Çağlayan Tekin, Almira Ezerçe, İsmet Can Özkan, Selenay Boz, Bahar Bakır ve Zeynep Altun, iş hayatının başlangıcı ve iş hayatında nasıl ilerlenebildiği ile ilgili Mehmet Emin Meriç’in düşüncelerini aldı.

Kendi hayatında örnekler vererek, iş hayatına başladığı günleri hatırlatan Meriç, öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundu. Sohbet şeklinde devam eden ziyarette, Mehmet Emin Meriç, öğrencilerin merak ettiği soruları da yanıtladı.

Öğrenciler, ziyaretlerini kabul ederek sorularını yanıtlayan Meriç’e teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Mehmet Emin Meriç de, bu anlamlı ziyaretleri nedeniyle Matematik Öğretmeni Gökçe Kuşkonmaz ile öğrencilere teşekkür ederken, Kılıçköy’de bulunan çiftliğine bir gezi düzenlenmesi sözünü de verdi.

Fevzi Can DİREK

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar