Son Dakika
OSB Keşan’a biran önce kurulmalı...--“Çeltik üreticisi, hüsrana uğradı”LİDAŞ, toplam 90 bin ton depolama kapasitesi ile hizmete girecekKETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği hizmet vermeye devam ediyorPancar üreticisi Yusuf Uzdilli: "100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor"“Mevlid-i Nebi Haftası’nın bu yıl ki teması ‘Hz. Peygamber ve Gençlik’tir”Eğitim Sen’in müzik ve şiir dinletisi etkinliği büyük beğeni topladı“Yolcular, Keşanlı taksicilerden memnun”Kışlık odunlar evlere taşınıyorBazı kalorifer ateşçilerinden örnek teşkil edecek davranış
“Enezimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz”

“Enezimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz”

 

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş dün yaptığı açıklamada; köy yollarında yapılan çalışmalar ve Enez’in pilot ilçe seçilmesinin getireceği katkılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Bozulan yolların tamiratı için gerekli çalışmaları yapıyoruz”

Bölgede son 15 yılın en yoğun kar yağışının yaşandığının altını çizerek, sözlerine başlayan Geçmiş, “Kar yağışının olması sevindirici bir durumdur. Yer altı sularımız azalmıştı ve artması açısından son derece iyi oldu. Ancak, her olumlu olayın ardından bazı olumsuzluklarda yaşadık. Yoğun kar yağışından ötürü bir takım bozulmalar meydana geldi. Bozulan yolların tamiratı için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Yollarda rahat ulaşım sağlanabilmesi için devamlı açık tutmaya çalıştık. Bu konuda, yol işleri müdürümüz ve personelimiz, büyük bir özveriyle çalıştılar. Diğer illere göre; kapanan yol anlamında çok büyük sıkıntı yaşamadık. Örnek vermek gerekirse; Kırklareli de, köy yollarının yüzde 80’i kapalıyken; bizde yollarımızın yüzde 90’ı açıktı. Dolayısıyla, çok fazla sıkıntı yaşamadık. Vatandaşlarımızda gerekli duyarlılık göstererek, köy içi yollarını kendi traktörleri ve kepçeleriyle açma yoluna gittiler. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyoruz. Kısacası, Edirne bu konuda son derece başarılı bir sınav verdi.” dedi.

“Ucuz eleştirilerde bulunuyorlar”

İl Genel Meclisi’nde, 2017’nin Enez yılı ilan edildiğini hatırlatarak, sözlerine devam eden Mehmet Geçmiş, sözlerine şöyle devam etti: “Enez, İl Genel Meclisi kararıyla, pilot ilçe ilan edildi. Bu konuda, olumlu söylemler dile getirilirken; bazı yetkililerin kasıtlı ve maksatlı olarak olumsuz söylemlerde bulunduğunu gözlemlemekteyim. Henüz ne yapıp, ne yapmayacağımızı bilmeden araştırmadan siyasi şov yapmak uğruna bu anlamlı ve güzel girişimi baltalamaya uğraşıyorlar. Enezli olarak, alınan karara sevinmeleri ve desteklemeleri gerekirken ucuz eleştirilerde bulunuyorlar. Bu durumda bizleri son derece üzmektedir. Biz, tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarıp; tanıtımlarına katkı vermeye, sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Acil ihtiyaçlarını mevcut ödeneklerimizden aktarmalar yaparak, gerekli iyileştirilmelerinin yapılmasını sağlamak istiyoruz. 55 milyon liralık bütçemiz var ve nerede ne yapılacağının yetkisi de, İl Genel Meclisi’ne aittir. İl Genel Meclisi bu konuda kararını alır ve her türlü kaynağı yaratır gereğini yapar.”

“Enezimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz”

“Enez pilot ilçe ilan edildi. Peki, burada hedeflenen nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Geçmiş, şunları söyledi: “Tarih doğa ve deniziyle büyük önem arz eden bu ilçemizin bütün sorunlarını çözmek istiyoruz, yapacağımız çeşitli etkinliklerle ilçenin daha fazla tanınmasını hedefliyoruz. Trakya’nın ikinci yaşam merkezi olan Enezimizi geleceğe doğru planlamalarla hazırlamak istiyoruz. Enez’de var olan tüm köy yollarının yapılmasını hedefliyoruz. Enez’de artık, içme suyu sorunu olan hiçbir köy kalmayacak. Mücavir alan içerisindeki yerler, belediyeye aittir. Bu konuda, belediye başkanının bir şeyler yapması gerekiyor. Sahil yollarının durumu çok kötü. Bizim oralara yasal olarak, bir katkı yapmamız mümkün değildir. Ama köy yollarıyla ilgili her türlü katkıyı yapacağız. Hedefimiz; 2017 yılı içerisinde mevcut sorunların büyük çoğunluğunu çözmektir. Ayrıca, Enez’de bir müzenin açılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü bir çok tarihi eser, Edirne’ye getiriliyor. Bölgeye tatil için gelen insanlar kaleyi gezerken, aynı zamanda tarihi değerlerini de görmesini istiyoruz. İnşallah müze de bu ilçemize kısa sürede açılır.”

“Sorunları masaya yatırıp; çözümü anlamında

somut adımlar atmayı hedefliyoruz”

Mehmet Geçmiş, sözlerini şöyle tamamladı: “İl Genel Meclisi olarak, mayıs ya da haziran aylarındaki olağan toplantılardan birini Enez’de yapmayı planlıyoruz. Yaşanan sorunları Enez’de daha iyi şekilde tartışma imkanı bulacağız. Milletvekillerimiz, yeni göreve başlayan Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızla, muhtarlarımız dernek ve odalarımızla sorunları masaya yatırıp; çözümü anlamında somut adımlar atmayı hedefliyoruz.”

(Deniz ÇİL)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

OSB Keşan’a biran önce kurulmalı...--

Yeni Mescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar, yaptığı açıklamada, Keşan’da işsizliğin çok fazla hissedildiğini ve istihdam alanlarının artırılması gerektiğini belirtirken; Tarım İhtisas OSB’nin de, Keşan’a biran önce kurulması gerektiğini kaydetti.

“İstihdam alanları artırılmalı”

İşsizlik oranının arttığını ancak, her şeye rağmen çalışanlarında olduğunu belirten Kantar, “Önümüzdeki kış mevsiminde, işsizlik ve hava şartları nedeniyle, çetin bir kış geçeceğini düşünüyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediye tarafından yardımlar yapılmaktadır. Yardımlarla ilgili başvuranların hiçbiri geri gönderilmedi. Yardımlar belli bir yere kadar yapılabilir ama insanların öncelikle istihdam edilmesi gerekiyor. Kısacası, taşıma suyla değirmen dönmez. Yardımla ne kadar geçim sürdürebilir ki insan. İstihdam alanları genişletilerek, geçici süreli işlerin süreklilik halinde olmasını istiyoruz.” dedi.

“OSB’nin artık, biran önce Keşan’a kurulmalı”

Paşayiğit Mahallesi sınırların kurulması düşünülen Tarım İhtisas OSB hakkında da, konuşan Fikret Kantar, sözlerini şöyle sürdürdü: “OSB’nin artık, biran önce Keşan’a kurulmasını istiyoruz. Öncelikle bölgedeki işsizlik sorununun çözülmesi için adımlar atılmalıdır. Yerel seçimlere az bir zaman kaldı ve belediye başkan adaylarının işsizliğin çözümü üzerinde durmalarını istiyorum. Ayrıca, mahallemiz için düşünülen kentsel dönüşümün biran önce yapılmasını istiyorum.”

“Amacımız; gençlerin kendilerini geliştirmesidir”

Yaptıkları projeden de, bahseden Kantar, sözlerini şöyle tamamladı: “Öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerin kendisini geliştirmesi için ücretsiz kurslar düzenliyoruz. Şuanda düzenlenen kurslarımız son derece faydalı oluyor. Amacımız; gençlerin kendilerini geliştirmesidir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

“Çeltik üreticisi, hüsrana uğradı”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada; çeltik fiyatları ve üreticinin durumu hakkında değerlendirmede bulundu.

“Devletin desteği hiç doğru dürüst olmadı”

Türkiye’nin pirinçte ithalatçı bir ülke konumunda olduğunu belirten Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’nin uzun zamandan beri çeltik üretimi ciddi anlamda artıyor. 20 yıldan beri 300 bin tondan 900 bin tonlara çıktı. Bu tamamen yerli ıslahçıların ve çiftçilerin başarısıdır. Hem ıslahçılar iyi tohum geliştirdiler hem de çiftçi bu tohumları kullandı. Arazilerini büyüttüler, modern aletler kullandılar. Buna göre, üretim arttı. Fakat, devletin desteği hiç doğru dürüst olmadı. Tam tersine bazı yıllar köstek oldu. Bu yıllardan biri de 2018’dir.”

“Tarım Bakanlığı uyudu”

Okan Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Hasat iyi geçti ve verim yüksekti. Fiyat bazı çeşitlerde 3 TL’nin üzerinde seyretti. Fakat, TMO tarafından piyasalara müdahale edilmediğinden faizler yükselince ve enflasyon artınca fiyatlar geriledi. Devlet burada TMO’yu kullanmadı. Tabiri caizse Tarım Bakanlığı uyudu. Üretici borcunu ödeyebilmek için ürününü elden çıkarmaya başladı. Üretici, kilogramı 1,80 TL’ye ve 2 liraya sattı. Ama biz bu ürünü ithal ediyoruz. Şuanda, ithal maliyeti çok yüksek ve yaklaşık 3,5 TL’ye denk geliyor. Ürün ithal edileceğine, kendi çiftçinize destek verin. 15 Eylül’de Osmancık’ın fiyatını 3 TL’den açıklayın demiştim. Fakat, 15 Kasım’a gelindi ve fiyatlar açıklanıyor. Osmancık için 2,60 TL olarak açıklanıyor. Fakat, iri taneli çeşitler için fiyat yok. Bu son derece yanlış bir uygulamadır.”

“Üretici açısından bir hüsran oldu”

Üreticinin çok zor durumda olduğunu belirten Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “TMO görevini yapamamıştır. Önümüzdeki yıl çeltik üretimini olumsuz etkileyecek bir karardır. Bunu 2 ay önce açıklasalar piyasada taban fiyat oluşurdu. Kimsenin elinde mal yok. Hasat başlamadan önce fiyat açıklanması çiftçiyi rahatlatır. Üretici açısından bir hüsran oldu.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

 

LİDAŞ, toplam 90 bin ton depolama kapasitesi ile hizmete girecek

Türkiye'deki lisanslı depoculuk sektörüne öncülük etmek ve bu iş alanı ile ilgili sorunları çözmek, ayrıca ülkedeki gelecek yıllarda kurulacak olan Ürün İhtisas Borsacılığı'nın da önünü açmak amacıyla kurulan TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.), gelecek yıl Keşan'da 90 bin ton kapasite ile hazır hale gelecek.

TMO-TOBB LİDAŞ, TMO Keşan Ajans Amirliği'ne ait arazisini, arazi içerisindeki taşınmazları ile birlikte kiralamasının ardından, yaz aylarında, gelecek yıl yapacağı alımlar için silo çalışmaları başladı. Başlatılan çalışmalar kapsamında, her biri 2 bin 500'er tonluk 5 silo yapımı tamamlanırken, yaklaşık 50 dönümlük alanda, mevcut binalar ve yine yaklaşık 20 bin tonluk mevcut depoların yanı sıra, toplamda 28 adet 2 bin 500'er tonluk silonun yapılacağı öğrenildi. Böylece, toplam depolama kapasitesinin 90 bin tona çıkartılacağı alanda sorunsuz faaliyet gösterilmesi hedefleniyor. Çalışmalar hızla devam ederken, TMO Keşan Ajans Amirliği'nin, gelecek yıl faaliyet göstermeyeceği, depolama işlemlerinin TMO-TOBB LİDAŞ tarafından yürütüleceği bilgisi edinildi.

Haber: İlker GÜREL

KETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği hizmet vermeye devam ediyor

Keşan Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimi’nin alt katında faaliyet gösteren KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama Eğitim Merkezi) Birimi'ndeki  Sigara Bırakma Polikliniği, ücretsiz olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye çapında yıllardır uyguladığı sigara bırakma seferberliği kapsamında kurulan Sigara Bırakma Poliklinikleri, hizmete devam ediyor. Keşan'da da Keşan Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimi’nin alt katında faaliyet gösteren KETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği, görevlendirilen bir doktor ile hizmet vermeye devam ediyor. Hafta içi mesai saatleri içerisinde, alınan randevu sonrasında hastalara verilen hizmet kapsamında, muayene yapılıyor. Yapılan muayene sonrasında, uygun görüldüğü takdirde, sigarayı bırakmak isteyen kişiye, sigara bırakma tedavisinde kullanılan nikotin bandı verilebiliyor. Geçmiş yıllarda, bahse konu poliklinikte, sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak verilmiş ve bu konuda ciddi oranda başarı elde edilmişti.

Haber: İlker GÜREL

Pancar üreticisi Yusuf Uzdilli: "100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor"

Bölgedeki ekilişleri 2018 yılının Mart ayında, söküm işlemleri is Ekim ayının başlarında başlayan pancarda, söküm işlemi tamamlanırken, bölgede uzun yıllar pancar üretimi yapan üreticilerden Yusuf Uzdilli, ekilişlerin gelecek yıl biraz daha düşebileceğini belirtti.

Uzdilli, bölgedeki pancar sökümlerinin tamamlandığını belirterek, yaklaşık 550-600 dönüm ekiliş yapılan Keşan Bölgesi'nden, Alpullu Çeker Fabrikası'na gönderilen ürünün, 4 bin ile 5 bin ton civarında olduğunu söyledi. Alpullu Şeker Fabrikası'nın 12 Ekim 2018 tarihinde alıma başladığını, Ekim ayının sonunda da alımların sonlandığını ifade eden Yusuf Uzdilli, "Verimler ve kalite bu yıl düşük. Şu şartlarda pancar üreticisi, sadece girdiği kapıdan çıkar. Zarar etmez ama kar da etmez. Kalite düşük olduğu için üreticinin eline, açıklanan fiyatın altında para geçecek. Bu yıl tonu 235 TL'ydi. Ancak şeker oranı düşük olduğu için bu rakamlar 150 ile 170 TL arasına geriledi. Yani 100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor." dedi.

"Bazı teklifler sunuyorlar"

Alpullu Şeker Fabrikası'nın 30 Kasım 2018 tarihinde itibaren el değiştireceğini bildiren Uzdilli, fabrikayı devralan kişilerin, bölgedeki üreticileri ziyaret ettiğini ifade ederek, "Bazı teklifler sunuyorlar. Biz de durum değerlendirmesi yapıyoruz. Aslında ekiliş konusunda çok umudumuz yok. Bazı tereddütlerimiz olsa da, bunu zaman gösterecek. Devletin verdiği imkanlar ile devralacak firmanın verdiği şartlar, birbirine yakın." diye konuştu.

"Firma da, devletin açıkladığı fiyata göre, 15 kuruş fark veriyor"

Devletin, pancar üreticisine "Küspe Kartı" dağıttığını, firmanın ise bunu vermediğini ifade eden Yusuf Uzdilli, şunları söyledi; "Firma da, devletin açıkladığı fiyata göre, 15 kuruş fark veriyor. Ancak burada firma küspe vermeyecek. Devlet, bize duruma göre nakliye ücreti ödüyordu. Şimdi firma, ton ya da dönüm başına 50 TL verecekmiş. Bu rakamlar ilerleyen yıllarda bizi kurtarır mı kurtarmaz mı bilmiyoruz. Artık ekecek üretici bulmak lazım. Eski sistemlerdeki ekilişleri yakalamak biraz zor gibi görünse de, pancar ekecek olan arkadaşları ikna edebilirsek durum değişebilir."

Haber: İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar