Son Dakika
Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu “Üretici için iyi bir sezon olmadı”Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştıGüpegündüz attılar ve gittilerErikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi yöneticileri, gündemdeki konuları değerlendirdiDurak, Sazlıdere’de bugün yapılacak toplantıya bölge halkını davet ettiSu havuzu, çiçeklik olduKorkuluklar kot farkında eridiAktaş: “İkinci el piyasasında, bayram öncesi hareketlilik bekliyoruz”
Enez'deki "Saros Toplantısı"nda Keşan-Enez yolu ile 1/25 binlik planlar ağırlık bastı

Enez'deki "Saros Toplantısı"nda Keşan-Enez yolu ile 1/25 binlik planlar ağırlık bastı

* Enez'de gerçekleştirilen ve ağırlıklı olarak Keşan-Enez yolunun yapılması ile 1/25 binlik planların en kısa sürede yapılmasının konuşulduğu toplantıda, İbrahim Girgin'in "Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız." sözü ise toplantının dikkat çeken cümleleri arasında yerini aldı.

Edirne merkez ve ilçelerindeki oda ve borsaların meclis ve yönetimlerinin tarafından, Enez'de gerçekleştirilen "Saros Körfezi Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu toplantıda, özellikle Keşan-Enez yolunun acil olarak yapılması ve 1/25 binlik planlar dile getirilirken, sorunların çözüm noktasında mutlak birlikteliğe de dikkat çekildi.

Saat 18.00 sıralarında, Enez Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda başlayan toplantıya; Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, ETSO (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Uzunköprü TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şerafettin Çakır, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya ile Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu ile Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ile bölgedeki bazı STK'ların başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bostancı: "Enez'in geleceğini aydınlatmak istiyorsanız Keşan Enez yolunu dillendirelim"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Abdullah Bostancı, toplantının Enez'de düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, katılımcıları Enez'de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Edirne'den 200 km uzaklıkta olan Enez'in unutulduğunu zannettiklerini, ancak görüntüye bakıldığında unutulmadıklarını gördüğünü belirten Bostancı, "Enez, Edirne’nin en eski ilçesidir. İlçe olarak imarlı, denize sınırı olan tek ilçedir. Enez sınır ilçesidir. Doğal güzelliklerin ve tarihi güzelliklerin bileşkesidir. Deniz ile ormanın birleştiği, ekolojik popülasyonların içerisinde barındırdığı bir ilçedir. Bilimin ve bilginin kaynağı olan tüm unsurlar Enez'de toplanmış. Allah’ın bize verdiği bu lutfu ne kadar değerlendiriyoruz. 5 bin nüfusumuz var ve 5 bin nüfusa gelen kaynaklarımız belli. Maddi ve manevi katkılarınız oluyor. Yasaklı şehir olmaktan kurtardık kendimizi. Ancak en büyük sorun Keşan-Enez yolunun yapılmaması. Borsa ve oda başkanlarımız ile çok uğraş verdik. Ama artık dokunduğumuz anda işlemin değişebileceği ana geldik. Enez'in geleceğini aydınlatmak istiyorsanız Keşan Enez yolunu dillendirelim. Böylece yetkililere sürekli hatırlatmış oluruz. Bu yolda kazalar çok oluyor. Enez'e gelene kadar birçok araba hareketi var. Keşan'dan Enez'e gelene kadar 40 tane köy var. Bu sadece Enez'in değil, Keşan’ın da sorunudur. Keşan’ın, Enez'in, Trakya’nın ticaretinin canlanması için bu sorunu aşmalıyız. Enez Trakya’nın aynasıdır. Burada verilecek hizmetler tüm Trakya'yı etkiliyor." dedi.

"Vicdanınız kadar cüzdanınız da gerekiyor"

Enez'in özellikleri ile ilgili de konuşan Abdullah Bostancı, "Enez göçmen kuşların da uğrak yeri. Kuş popülasyonlarının tümü burada mevcut. Akvaryum gibi balık popülasyonu da var. Enez, İran’ın Ramsar Sözleşmesi'nde, 1974'te Enez sulak alanlar bölgesi olarak bu anlaşma içinde var. Yunanistan’ın 200 bin dönüm arazisi avlak alanı. Türkiye, avlak konusuna önem veriyor. Fakat neden Yunanistan buna önem vermiyor? Biz üretiyoruz, bizim bölgemizden oraya geçen kuşlar avlanıyor. Sınır bölgelerinde sınır ötesi ilişkilere imza atmışız. Orasının da milli park ilan edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Lütfen bunları üst mercilerde dile getirin. Birileri, bir yerlerde bazı unutulanlar olduğunu bilsin. 4,5 milyon bir bütçemiz var. 4,5 milyona ne yapabiliriz. Hiçbir şey. Beton parke ve beton ürünleri üreten bir şirket kurarak bütçemizi yükseltebilecek hale geldik. Bu fabrikanın şu anki iş hacmi 52 milyona ulaştı. Fakat bu bütçeye gelişemedik. 400 kişiye iş verir konuma geldik. İşsizlik oranının en düşük olduğu ilçelerden biri haline geldik. Ayrıca, limana gırgırlar, troller giriyor. Her gırgırda 35-40 kişi oluyor. Bilindiği gibi bir vatandaşımız elim bir olay sonucu hayatını kaybetti. Kimsenin ticaretine karşı değiliz ama yeni olaylar yaratmamamız lazım. Bu yıl da balık festivali yapacağız. Bu konuda misafir sayısını inşallah arttırırız. Sizlerden, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne verdiğinizin desteğin 20'de 1'ini Enez festivaline vermenizi rica ederiz. Vicdanınız kadar cüzdanınız da gerekiyor. Sadece Enez'e değil, Yunanistan'da, Trakya'daki insanlara da katkı yapmış olacaksınız." diye konuştu.

Zıpkınkurt: "Saros Körfezi'ne sahip çıkarsak geleceğimize, doğaya sahi çıkarız"

Daha sonra söz alan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, sözlerinin başında, Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, toplantının Enez'de organize edilmesindeki amacın, Enez'e farkındalık katmak olduğunu söyledi. Enez'in Edirne ile birlikte denize açılan bir kapısı olduğunu dile getiren Zıpkınkurt, "Saros Körfezi'ne sahip çıkarsak geleceğimize, doğaya sahi çıkarız. Bu temizlikte bir körfez buralarda yok. Şehrimizin geleceğini turizmde görüyorsak, Saros'a sahip çıkmalıyız. Toplantımızı Enez ilçemizde yapmamızın nedeni de bu." şeklinde konuştu.

Öztürk: "Hükümet bu tarz yerleri farklı modelle desteklemeli"

Edirne TB Başkanı Özay Öztürk de Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; "Bugün Enez'deyiz. Bize Ankara'da ya da birçok yerde Edirne'de deniz var mı diyene 'var' diyoruz. Saros gibi Türkiye'nin en önemli körfezlerinden bir tanesine Edirne ili sınırları içinde sahibiz. Bu da bizler açısından çok önemli. Farkındalık yaratmak adına bu toplantı burada yapıldı. 30 yıldır Saros'a gelen biri olarak buradaki gelişimi devamlı izledim. Bu gelişimde, maalesef çok küçük bütçelerle harikalar yaratılmaya çalışıyor. Ancak maalesef son dönemde kendi yazlığımıza gelme noktasında dahi soru işaretleri oluşuyor. Yerel yönetimlerin desteklenmesi noktasında çözüme kavuşturmalıyız. Enez, yazın 150 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyor. Bu bütçe ile orantılı ve çözülmesi gereken bir konu. Hükümet bu tarz yerleri farklı modelle desteklemeli. İstanbul'a bu kadar yakın olup, doğası güzel olan başka bir yer bilmiyorum. Bunu satmamız, ticari kazanca çevirmemiz gerekiyor. Bazı noktalarda büyürken sıkıntılı noktalar oluştu. Enez'e sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz. Orta vadeli planlar yapmak için birlikte çalışmalıyız. El birliği ile herkes bir şey isterse Ankara'dan alınamayacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Elimizden geleni yapmaya hazırız."

Şapçı: "Son 20 yıldır tüm kıyıda kontrolsüz bir büyüme var"

Daha sonra söz alan Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı, Enez'in sahili ile Ene Denizi'ne açılan bir penceresi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi; "Son 20 yıldır tüm kıyıda kontrolsüz bir büyüme var. Bu da birçok problemi getirdi. Edirne il ve ilçeleri olarak tek yumruk olup problemleri konuşacağız ve çözüme ulaşacağız. Saros'da en başta 1/25 binlik planların tamamlanmaması büyük sorun. Bu nedenle herhangi bir turizm gelişim bölgesi olarak Saros'u gösteremiyoruz. Bu da teşvik, yatırım ve gelişime engel oluyor. 5-6 yıldır sit alanlarının yenilenmesi üzerine çalışılıyor. Bunun tamamlanması kati olup, devamında haritaların çizilmesi gerekiyor. Ayrıca Enez'e ulaşımımız bir hayli zor. Yolumuz, geçmiş dönemlere hitap eden bir yol. Bunun için de daha önce girişimlerimiz oldu. Enez-Keşan yolunun genişletilmesine ihtiyacımız var. Bu da turizm, tarım, balıkçılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlayacak. Enez, Yunanistan a komşu, Saros’un bitiş noktası. 65. km sahil şeridimiz var ve 250 bin kişi ağırlıyoruz. Fakat altyapılarımızın eksikliği turizmin gelişmesine engel oluyor. Altyapıların tamamlaması için girişimlerde bulunmamız lazım. Bu anlamda hükümetimizden destek almamız gerekiyor. Sakin şehir toplantısı yapmıştık. Kışın çok fazla kaçak avcılık yapılıyor. Bunu fırsata çevirip av turizmine çevirme şansını yakalayabilir miyiz. Enez ve Saros’un kış turizmine de böylece katkı sağlayacaktır. Ayrıca yaz döneminde Erikli, Yayla, Gökçetepe'de kurulan kontrolsüz çadır ve işletmelerle bölgemiz zarar görüyor. Enez’de de oluyor. Kontrol olmazsa sıkıntı doğabiliyor. Ayriyeten son günlerde konu lan doğal gaz depolama tesisi kurulması konusu var. Bunun için ortak hareket edip Saros a zarar verip vermeyeceğini konuşmamız gerekiyor."  

Kaymaz: "Çocuklarımıza daha iyi gelecek bırakmak için buradayız"

Keşan TB Başkanı Necmi Kaymaz ise sözlerinin başında, Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, Enez'e katkı sağlamak amacıyla bu toplantının Enez2de yapıldığını dile getirdi. Her bölgenin ayrı sorunları olduğunu belirten Kaymaz, "Enez'deki sorunları konuşmak için buradayız. Oksijeni en yüksek olan bölgelerden bir tanesi burası. Bu değerlerin kaybolmaması adına STK’lar olarak yasaların kurumlara verdiği yetkiler çerçevesinde Keşan TB olarak katılımcı ve paylaşımcı olarak hazırız. Enez’i unutmuyoruz. Bölgemizi her yerde Hamzadere Bölgesi olarak adlandırıyoruz ve 3 ilçe birlikte hareket ediyoruz. Çocuklarımıza daha iyi gelecek bırakmak için buradayız. Ayrıca, Edirne’nin Saros’a sahip çıkmadığı söylemleri var. Bu asılsız söylem, STK’ların arasına nifak sokar. Lütfen buna izin vermeyelim. Sahip çıkmasak bugün burada olmazdık. Aslı olmayan şeylere itibar etmeyelim." diye konuştu.

Girgin: "Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız "

Toplantının devamında İpsala TB Başkanı İbrahim Girgin söz aldı. Tren kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Girgin, "Bu tür toplantıları en sık yapan bölgelerin başında geliyoruz. Geçmiş yıllarda, Trakya olarak tek bir sorun ve bu soruna çözüm olarak Ankara’ya giderek sonuç odaklı çalışalım kararı çıkmıştı. Biz de bu kararın arkasından koşarak, Enez-İpsala yolunun yapılmasını ve Ergene Eylem Planı'nın gerçekleşmesini sağlamıştık. Yani bize en acil kaç sorunumuz varsa onlara odaklanıp birlikte çözmemiz gerekiyor. Sorunları önem sırasına göre sıralamalıyız. Bölgemizde zenginliğimiz var. Sorunumuz da olacak. Bölgemizin kalkınması önceliklidir diyerek ailemiz geriye ittik." dedikten sonra İpsala Gümrük Kapısı'nda UMAT ile yeniden bir protokol imzalandığını ifade edip şunları kaydetti; "Yap işlet devret süresi doldu ve tekrar UMAT şirketinin protokolü imzalandı. Kapı tekrar sil baştan yeniden yapılacak. İpsala’da toplanan verginin yüzde 83'ü, Edirne'de yüzde 17'sini UMAT karşılıyor. Kuş sürüsü ile uçar. Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız. Edirne’de de sorunlarımızı hep birlikte sonuç odaklı olarak yapmalıyız. Bakanı ayağımıza getiriyoruz, dönüp arkama bakıyorum kimse yok. Enez tarımla değil, turizmle kalkınacak. Enez'in gerçeğini uzakta aramayın." 

Zıpkınkurt: "Şimdi de Enez'in tarihini ve turizmini öne çıkartalım"

Toplantının son bölümlerinde yeniden söz alan Recep Zıpkınkurt, "Enez, Keşan, İpsala'daki sorunları başkanlarımız her platformda dile getirdi. 1/25 binlik planlar ciddi anlamda takip edildi. Herhalde son aşamaya gelmiştir diye düşünüyorum. 12. ayda biteceği söyleniyor. Enez-Keşan yolunun duble yol çalışması devam ediyor. Turizm teşvikleri için 1/25 binlikler çıkmalı. Böylece bölge biran önce teşvik altına alınmalıdır. Dolayısıyla çıkacak konu başlıklarını ele alıp her platformda Ankara’ya sorunları taşıyalım. İpsala Pirinci son 2-3 yılda belli bir noktaya eldi. Şimdi de Enez'in tarihini ve turizmini öne çıkartalım." dedi.

Çakır: "Enez’de 5 yıldızlı otelin çalışmaması imkansız"

Uzunköprü TSO Başkan Yardımcısı Şerafettin Çakır da, Keşan-Enez yolunun iyi durumda olmadığına dikkat çekerek, "Yollar çok kötü. Gelme cesaretimiz olmuyor. Ayrıca Enez’e 5 yıldızlı otel düşünülmesiyle ilgili görüş alışverişi yaptık. İğneada’da varken, Enez’de 5 yıldızlı otelin çalışmaması imkansız." şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu: "Oda, borsalardan başka Saros Körfezi'ne sahip çıkanlarımız az"

Toplantının bu bölümüne, Edirne'de yapılan toplantıdan dönen Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz de katılırken, bu bölümde Keşan TSO Yönetim Kurulu eski Başkanı ve mevcut Meclis Üyesi Mustafa Helvacıoğlu söz aldı. Bazı tecrübelerini katılımcılar ile paylaşmak istediğini dile getirerek sözlerine başlayan Helvacıoğlu, "EMİTT Fuarı'nda 'Edirne'de deniz var mı?' diye 900 kişiye anket yaptık. Bazıları yok dedi. Biz de bu tanıtım çalışmasını yanlış yaptığımızı öğrenerek yollara döküldük. Fazla yaptık herhalde. Bugün kaosa dönüştü. Çok tanıtım yaptık diye eleştiri aldık ama biz Saros’u tanıttık. Üyelerimizi zenginleştirmek için tanıttık ama bürokrasi maalesef geç kaldı. Bürokrasi özel sektör kadar çalışamadı. Maalesef eksik kaldı. Şimdi yapacağımız iş sorunlarımızı tespit edip çok hızlı bir şekilde hareket etmeliyiz. Sorunlarımızı tespit edip çözüm odaklı için Ankara yolculuğumuz başlamalıdır. Şimdi çalışma zamanı. Enez’de 10 bin nüfusa bakan belediyemiz, yazın denize yetemez. Saros’a yeniden dizayn edecek bir yönetim şekli oluşturulmalıdır. Ekmek satsanız sezonda 3 milyon ekmek yapar. Vergi rekortmeni olursunuz. Her türlü zenginliğimiz var. Oda, borsalardan başka Saros Körfezi'ne sahip çıkanlarımız az. Daha çok sahip çıkmalıyız. Bu bir öz eleştiri. Günübirlikçi tesisleri olmalı. Çözüm üretmemiz için bunu yapmalıyız. Başkanımız büyük bir tesis yapmalı ki evimizin önü yerine bu tesise gitmeli insanlar. Her şey problem. Şimdi bu problemleri artık çözmeye yönelmemiz gerekiyor. Bakın özel sektörden biri turizm bakanı oldu. Enez yolunu mutlaka yaptırmalıyız. Balıkçılık konusunda yeni hikayeler yazmalıyız. Yılan balığı üretene teşvik olmalı. Trole ciddi önlemler almalı ve arkasında dik durmalıyız. Yöresel pazarları kurmalıyız. Ancak biz buraları kıymetlendiremiyoruz. Başkanımız ve kaymakamımızı yalnız bırakmamalıyız. Trolcüler geleceğine teknelerle olta turizmini geliştirmeliyiz." ifadelerine yer verdi.

Ersöz: "Çok değerli bir yerde yaşıyoruz"

Toplantıda konuşan Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz de, Enez ve Saros Körfezi'nin, Türkiye'deki en önemli turizm bölgesi arasında yer aldığının altını çizerek, "Enez'i çok seviyoruz. Ayağınızı denize soktuğunuzda balıkları görebiliyorsunuz. Çok değerli bir yerde yaşıyoruz. Balıkçı barınaklarımızda sorunlarımız var. Bunları büyüklerimize ilettik. Duyarlılıklarınız nedeniyle teşekkür. Çocuklarımızın Enez'in tadını çıkartmaları dileğiyle." dedi. Toplantının son bölümünde konuşan Keşan TSO Meclis Üyesi İsmail Keleş, birlikteliğin örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, bu birlikteliğin hareket etmesi durumunda başarılamayacak bir şeyin olmayacağını söyledi. Toplantı, bu konuşmaların ardından, Enez Sahili'nde yenen akşam yemeği ile sona erdi.

İlker GÜREL / Fevzi Can DİREK

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan: "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan, Keşan S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi ortakları tarafından kurulan KETUS (Keşan Toplu Ulaşım Sistemi)'a alınan 2 aracın satışa çıkartılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Büyükkayhan, dernek başkanı olarak göreve geldiğinde, engellilerin Çanakkale gezisi için KETUS A.Ş.'ye başvurduğunu ve şirket yönetiminin hiçbir talepte bulunmadan engelli vatandaşları Çanakkale'ye geziye götürdüğünün altını çizerek başladığı açıklamasında, bu konuda KETUS A.Ş. yönetimine bir kez daha teşekkür ettiğini söyledi. Bahse konu gezi sırasında, engelli vatandaşların taşınabilmesi adına en azından TOKİ ile Halk Ekmek arasında bir güzergah belirlenebileceği yönünde bir talepte bulunduğunu dile getiren İsmail Büyükkayhan, "Bunu tamamen ücretsiz yapmasalar da olurdu. Ancak bu işlem bir türlü gerçekleşemedi. Bu konuyu Keşan Belediye Başkanımıza ilettiğimde bazı hukuksal problemler olduğunu, bunları aşmak için çalıştıklarını, aştıkları andan itibaren engellilerin yanında olmak için çaba gösterdiklerini söylemişti. Fakat şimdiye kadar bir sonuç alınamadı." dedi.

" Mecburen araçları satışa çıkartmış oluyor"

Engelli vatandaşların bu süreçte, KETUS A.Ş. tarafından alınan araçlardan yararlanma şanslarının olmadığına dikkat çeken Büyükkayhan, "Bunun asın nedeninin, hukuksal problemin çözülmemesi olduğunu düşünüyorum. KETUS bu araçlara para ödedi ve araçlar çalışmadığı halde taksitlerini ödüyor. Mecburen de araçları satışa çıkartmış oluyor. Bu, onlar için gayet doğal. Çalışmayan bir malzemeye ölü yatırım yapılmaz. Ben de bir ticaret adamı olsam belki ben de aynı şeyi düşünürü.m. Biran önce KETUS ve belediye arasındaki problemin çözülerek engelli ve yaşlılar için diğer ile ve ilçelerde olduğu gibi halkın menfaatine işlem başlamasını bekliyoruz. Belediye seçimlerinden önce inşallah bu iş olacaktır. Belediye Başkanımızın da bize bu fedakarlığı göstereceğinden hiç şüphem yok." diye konuştu.

"Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir"

KETUS A.Ş.'nin araçları satmasıyla ilgili plaka ve güzergah belirlenmesinin etken olabileceği yönündeki söylemleri hatırlatan İsmail Büyükkayhan, bu konunun Keşan Belediye Meclisi toplantılarında dile getirilmediğini ifade ederek, şunları söyledi; "Keşan Belediye Meclisi isterse Keşan'da her şeyi yapabilir. Nasıl ki TBMM, aldığı kararları Türkiye sınırları içerisinde uyguluyorsa, yerelde Belediye Meclisi de aldığı kararları ilçe sınırları içinde uygulayabilir. Alacağı kararlar da her zaman halkın menfaatinedir." 

İlker GÜREL

 

Oktay Bozkurt, delegelere, “İnce” çağrısında bulundu

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne eski İl Başkanı Oktay Bozkurt yaptığı açıklamada; kurultay delegelerinin, halkın çağrısına cevap vermesi gerektiğini ve değişim kurultayı için imza vermeleri gerektiğini kaydetti.

“Delegelerimiz, halkın çağrısına cevap vermeli”

Açıklamasına, “Sevgili yol arkadaşlarım, başlamış olan kurultay çağrımız Türkiye'nin gerçeklerini gören delegelerimizce karşılık bulmuş ve ilk günden 350 imzayı geçmiştir.” diyerek, başlayan Bozkurt, şunları söyledi: “Yeterli imza olmasından çok sevindirici olan, koltuk hesabı olmadan siyasi kariyer hesabı olmadan değişim ihtiyacına yürekleri ile katılan delegelerimiz olmasıdır. Bülent Ecevit’in genel başkanlığa geldiği gibi halkın isteklerine yanıt veren bir Cumhuriyet Halk Partisi delegasyonu o yıllarda olduğu gibi %40 barajını yıkıp geçecektir. Cumhuriyet Halk Partisi adında da geçtiği gibi halkın partisidir. Halkın çağrısına cevap vermek tüm delegelerimizi bir görevdir.”

“Değişim kurultayına imza verilmesini istiyorum”

Oktay Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Tek adam rejimine, karşı muhalefet etmek kolay olmayacaktır. Bu görevi yıllar sonra ‘bu adam baş eder’ dediğimiz Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce üstlenmelidir. Cumhurbaşkanı olarak, görmek istediğimiz ve Türkiye'yi gerçek kimliğine kavuşturacak diye inandığımız Muharrem İnce'yi Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek kimliğine büründürecek kişi olarak görmemek zaten en büyük hata olacaktır. Bu bilinç ile tüm delegelerimizin bizlere 16 yıl sonra muhalefet olarak, kaç oy alacağımız değil; nasıl kazanacağımızı gösteren Muharrem İnce'nin genel başkan olması için değişim kurultayına imza vermelerini dilerim.”

“Delegelerimize çağrım, değişim hareketine katılmalarıdır”

Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çağrıyı daha önce de yapmış bir eski il başkanı olarak, bu değişimin siyasi kayıpların ve kazançların değil, halkın kazanç ve kayıpları ile sonuçlanacağını tekrar hatırlatmak isterim. Mesele parti içi mesele değil; tam olarak Türkiye meselesidir. Türkiye'nin kazanması için yapmış olduğum çağrı için siyasi kayıp yaşamış biri olarak kendimi çok gururlu ve onurlu hissetmekteyim. Bunu zaman bize Cumhuriyet Halk Partimizin Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye'ye yakışan bir aday kazandırması ile daha da derinden hissettim. Yeni yönetim sistemi ile seçim süreçlerinde artık partinin kurumsal yapısının yanında güçlü lider ve halkın lideri ihtiyacı çok açıktır. İşte tam olarak bu sebep ile Muharrem İnce’yi partimize genel başkan olmasının yanında cumhuriyetimize, kişisel haklarımıza, özgürlüğümüze, halkımıza önderlik etmesi için delegelerimize çağrım bu değişim hareketine katılmalarıdır.”

(Deniz ÇİL)

 

 “Üretici için iyi bir sezon olmadı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada; hububat hasadı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sezonun üretici açısından iyi olmadığını kaydetti.

“Döviz kurundaki yükseliş,

girdi maliyetlerini %30 arttırdı”

Hububat üreticisi açısından iyi bir sezonun geçmediğini belirten Darcan, şunları söyledi: “Verimler düşük. Sap da zayıf ve balya sıkıntısı var. Çok iyi bir sezon değildi. Sezon ortasında yağmurların yağması sıkıntılı bir süreçti. Rekolte beklentilerin altında kaldı. Fiyat açısından baktığımızda ise diğer yıllara göre verilen fiyat iyiydi. Geçen yılki fiyatlara %12 artış yansıtıldı. Fiyat güzel ama döviz kurunda yükseliş girdi maliyetlerini yaklaşık %30 arttırdı. Gelen zamlara göre fiyat düşük kaldı. Ekim sezonunda artışları yakından hissedeceğiz. Mazot, gübre ve ilaçta müthiş bir artış var. Yeni sezonda bunlar karşımıza çıkacak.”

“Çimlenmeden dolayı TMO’nun

ürün almama sorununu çözdük”

Hüseyin Darcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çimlenmeden dolayı TMO ürün almıyordu ama bu sorunu çözdük. TMO ile görüşmelerimiz oldu. Şu anda çimlenmedeki %4 oran, %10’a çıktı. Yemlik sınıfından alacaklar. Ufak bir fiyat düşüşü yaşandı. Söz konusu oran geri çevrilenler için iyi bir rakam. Vatandaşın elinde ürün kalacağını düşünmüyorum.”

“Ayçiçeği üretimi açısından sıkıntı gözükmüyor”

Ayçiçeği üretimi hakkında değerlendirmede bulunan Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayçiçeği üretimi açısından şu anda her hangi bir sıkıntı gözükmüyor. Yağışların zamanında meydana gelmesi faydalı oldu. Ancak hasat sezonuna daha belirli bir zaman var ve neler yaşanacağını kestiremeyiz. Çeltikte de sıkıntımız yok. Örtü altında değiliz, doğaya müdahale etme şansımız yok. Aşırı sıcaklar ayçiçeğini etkiliyor.” 

(Deniz ÇİL)

Yeniden yapılandırmada başvurular 3 bini aştı

 

18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, borçlarını yapılandırmak isteyenler için süreç devam ediyor.

31.03.2018 tarihine kadar olan borçları ve beyana tabi vergilerde 31 Mart 2018 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameleri kapsayan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki yeniden yapılandırma başvuruları yoğun şekilde devam ediyor. Bahse konu kanun ile ilgili olarak Keşan merkezin yanı sıra, belde ve köylerinde de bilgilendirici çalışmalar yürüten Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü, kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Kanun kapsamında başvuru sayısının 3 bini aştığı tahmin ediliyor.

İlker GÜREL

Güpegündüz attılar ve gittiler

İspat Cami Mahallesi Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerindeki boşluk alana, güpegündüz gayet doğalmış gibi atılan koltuklar tepki çekti.

Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerinde, gündüz vakti, taşıdıkları eski koltukları herkesin şaşkın bakışları arasında, daha önce park yapılacağı yönünde açıklamaların yapıldığı, ancak hurdalıktan kurtulamayan alana atan kişilerin, daha sonra da hiçbir şey olmamış gibi oradan ayrılması tepki çekti. Vatandaşların uyarısına rağmen atılan koltuklar, uzun süredir hala aynı yerde dururken, ilgili mercilerin bu konuda yasal bir yaptırım uygulaması gerektiği dile getiriliyor. Daha önce, yeşil alan olduğu ve park yapılacağı yönündeki söylemlerin ardından park bekleyen vatandaşlar, bu manzara ile karşılaşmaları sonrasında yetkililerin gereğini yapmalarını istedi.

İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar