Son Dakika
Eylül ayında 12 FETÖ şüphelisi yakalayan emniyet son 2 ayda 1211 aracı kontrol etti “2019 yılı bütçesinin, 88 milyon lira olması bekleniyor” Hem eğitimde, hem de konaklamada Keşan'a katkı sağlayacak “Yetiştiricinin, hayvancılık yapması zorlaşıyor” -_“Keşan’da ilk defa kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi” Enez'de çıkan yangın korkuttu -“İsa Vural ve Adnan Vural’ı karalayarak, partimize zarar vermeye çalışmak doğru değil” --“İhtiyaç sahibi öğrencilerle, destek verecek insanları bir araya getireceğiz” -Vergi Dairesi Müdürü Cüneyt Solak'tan iade-i ziyaret -Zabıta ekipleri hatalı park yapan araçlara cezai işlem uyguladı -
Enez'deki "Saros Toplantısı"nda Keşan-Enez yolu ile 1/25 binlik planlar ağırlık bastı

Enez'deki "Saros Toplantısı"nda Keşan-Enez yolu ile 1/25 binlik planlar ağırlık bastı

* Enez'de gerçekleştirilen ve ağırlıklı olarak Keşan-Enez yolunun yapılması ile 1/25 binlik planların en kısa sürede yapılmasının konuşulduğu toplantıda, İbrahim Girgin'in "Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız." sözü ise toplantının dikkat çeken cümleleri arasında yerini aldı.

Edirne merkez ve ilçelerindeki oda ve borsaların meclis ve yönetimlerinin tarafından, Enez'de gerçekleştirilen "Saros Körfezi Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu toplantıda, özellikle Keşan-Enez yolunun acil olarak yapılması ve 1/25 binlik planlar dile getirilirken, sorunların çözüm noktasında mutlak birlikteliğe de dikkat çekildi.

Saat 18.00 sıralarında, Enez Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda başlayan toplantıya; Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, ETSO (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Uzunköprü TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şerafettin Çakır, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya ile Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu ile Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ile bölgedeki bazı STK'ların başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bostancı: "Enez'in geleceğini aydınlatmak istiyorsanız Keşan Enez yolunu dillendirelim"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Abdullah Bostancı, toplantının Enez'de düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, katılımcıları Enez'de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Edirne'den 200 km uzaklıkta olan Enez'in unutulduğunu zannettiklerini, ancak görüntüye bakıldığında unutulmadıklarını gördüğünü belirten Bostancı, "Enez, Edirne’nin en eski ilçesidir. İlçe olarak imarlı, denize sınırı olan tek ilçedir. Enez sınır ilçesidir. Doğal güzelliklerin ve tarihi güzelliklerin bileşkesidir. Deniz ile ormanın birleştiği, ekolojik popülasyonların içerisinde barındırdığı bir ilçedir. Bilimin ve bilginin kaynağı olan tüm unsurlar Enez'de toplanmış. Allah’ın bize verdiği bu lutfu ne kadar değerlendiriyoruz. 5 bin nüfusumuz var ve 5 bin nüfusa gelen kaynaklarımız belli. Maddi ve manevi katkılarınız oluyor. Yasaklı şehir olmaktan kurtardık kendimizi. Ancak en büyük sorun Keşan-Enez yolunun yapılmaması. Borsa ve oda başkanlarımız ile çok uğraş verdik. Ama artık dokunduğumuz anda işlemin değişebileceği ana geldik. Enez'in geleceğini aydınlatmak istiyorsanız Keşan Enez yolunu dillendirelim. Böylece yetkililere sürekli hatırlatmış oluruz. Bu yolda kazalar çok oluyor. Enez'e gelene kadar birçok araba hareketi var. Keşan'dan Enez'e gelene kadar 40 tane köy var. Bu sadece Enez'in değil, Keşan’ın da sorunudur. Keşan’ın, Enez'in, Trakya’nın ticaretinin canlanması için bu sorunu aşmalıyız. Enez Trakya’nın aynasıdır. Burada verilecek hizmetler tüm Trakya'yı etkiliyor." dedi.

"Vicdanınız kadar cüzdanınız da gerekiyor"

Enez'in özellikleri ile ilgili de konuşan Abdullah Bostancı, "Enez göçmen kuşların da uğrak yeri. Kuş popülasyonlarının tümü burada mevcut. Akvaryum gibi balık popülasyonu da var. Enez, İran’ın Ramsar Sözleşmesi'nde, 1974'te Enez sulak alanlar bölgesi olarak bu anlaşma içinde var. Yunanistan’ın 200 bin dönüm arazisi avlak alanı. Türkiye, avlak konusuna önem veriyor. Fakat neden Yunanistan buna önem vermiyor? Biz üretiyoruz, bizim bölgemizden oraya geçen kuşlar avlanıyor. Sınır bölgelerinde sınır ötesi ilişkilere imza atmışız. Orasının da milli park ilan edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Lütfen bunları üst mercilerde dile getirin. Birileri, bir yerlerde bazı unutulanlar olduğunu bilsin. 4,5 milyon bir bütçemiz var. 4,5 milyona ne yapabiliriz. Hiçbir şey. Beton parke ve beton ürünleri üreten bir şirket kurarak bütçemizi yükseltebilecek hale geldik. Bu fabrikanın şu anki iş hacmi 52 milyona ulaştı. Fakat bu bütçeye gelişemedik. 400 kişiye iş verir konuma geldik. İşsizlik oranının en düşük olduğu ilçelerden biri haline geldik. Ayrıca, limana gırgırlar, troller giriyor. Her gırgırda 35-40 kişi oluyor. Bilindiği gibi bir vatandaşımız elim bir olay sonucu hayatını kaybetti. Kimsenin ticaretine karşı değiliz ama yeni olaylar yaratmamamız lazım. Bu yıl da balık festivali yapacağız. Bu konuda misafir sayısını inşallah arttırırız. Sizlerden, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne verdiğinizin desteğin 20'de 1'ini Enez festivaline vermenizi rica ederiz. Vicdanınız kadar cüzdanınız da gerekiyor. Sadece Enez'e değil, Yunanistan'da, Trakya'daki insanlara da katkı yapmış olacaksınız." diye konuştu.

Zıpkınkurt: "Saros Körfezi'ne sahip çıkarsak geleceğimize, doğaya sahi çıkarız"

Daha sonra söz alan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, sözlerinin başında, Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, toplantının Enez'de organize edilmesindeki amacın, Enez'e farkındalık katmak olduğunu söyledi. Enez'in Edirne ile birlikte denize açılan bir kapısı olduğunu dile getiren Zıpkınkurt, "Saros Körfezi'ne sahip çıkarsak geleceğimize, doğaya sahi çıkarız. Bu temizlikte bir körfez buralarda yok. Şehrimizin geleceğini turizmde görüyorsak, Saros'a sahip çıkmalıyız. Toplantımızı Enez ilçemizde yapmamızın nedeni de bu." şeklinde konuştu.

Öztürk: "Hükümet bu tarz yerleri farklı modelle desteklemeli"

Edirne TB Başkanı Özay Öztürk de Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; "Bugün Enez'deyiz. Bize Ankara'da ya da birçok yerde Edirne'de deniz var mı diyene 'var' diyoruz. Saros gibi Türkiye'nin en önemli körfezlerinden bir tanesine Edirne ili sınırları içinde sahibiz. Bu da bizler açısından çok önemli. Farkındalık yaratmak adına bu toplantı burada yapıldı. 30 yıldır Saros'a gelen biri olarak buradaki gelişimi devamlı izledim. Bu gelişimde, maalesef çok küçük bütçelerle harikalar yaratılmaya çalışıyor. Ancak maalesef son dönemde kendi yazlığımıza gelme noktasında dahi soru işaretleri oluşuyor. Yerel yönetimlerin desteklenmesi noktasında çözüme kavuşturmalıyız. Enez, yazın 150 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyor. Bu bütçe ile orantılı ve çözülmesi gereken bir konu. Hükümet bu tarz yerleri farklı modelle desteklemeli. İstanbul'a bu kadar yakın olup, doğası güzel olan başka bir yer bilmiyorum. Bunu satmamız, ticari kazanca çevirmemiz gerekiyor. Bazı noktalarda büyürken sıkıntılı noktalar oluştu. Enez'e sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz. Orta vadeli planlar yapmak için birlikte çalışmalıyız. El birliği ile herkes bir şey isterse Ankara'dan alınamayacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Elimizden geleni yapmaya hazırız."

Şapçı: "Son 20 yıldır tüm kıyıda kontrolsüz bir büyüme var"

Daha sonra söz alan Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı, Enez'in sahili ile Ene Denizi'ne açılan bir penceresi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi; "Son 20 yıldır tüm kıyıda kontrolsüz bir büyüme var. Bu da birçok problemi getirdi. Edirne il ve ilçeleri olarak tek yumruk olup problemleri konuşacağız ve çözüme ulaşacağız. Saros'da en başta 1/25 binlik planların tamamlanmaması büyük sorun. Bu nedenle herhangi bir turizm gelişim bölgesi olarak Saros'u gösteremiyoruz. Bu da teşvik, yatırım ve gelişime engel oluyor. 5-6 yıldır sit alanlarının yenilenmesi üzerine çalışılıyor. Bunun tamamlanması kati olup, devamında haritaların çizilmesi gerekiyor. Ayrıca Enez'e ulaşımımız bir hayli zor. Yolumuz, geçmiş dönemlere hitap eden bir yol. Bunun için de daha önce girişimlerimiz oldu. Enez-Keşan yolunun genişletilmesine ihtiyacımız var. Bu da turizm, tarım, balıkçılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlayacak. Enez, Yunanistan a komşu, Saros’un bitiş noktası. 65. km sahil şeridimiz var ve 250 bin kişi ağırlıyoruz. Fakat altyapılarımızın eksikliği turizmin gelişmesine engel oluyor. Altyapıların tamamlaması için girişimlerde bulunmamız lazım. Bu anlamda hükümetimizden destek almamız gerekiyor. Sakin şehir toplantısı yapmıştık. Kışın çok fazla kaçak avcılık yapılıyor. Bunu fırsata çevirip av turizmine çevirme şansını yakalayabilir miyiz. Enez ve Saros’un kış turizmine de böylece katkı sağlayacaktır. Ayrıca yaz döneminde Erikli, Yayla, Gökçetepe'de kurulan kontrolsüz çadır ve işletmelerle bölgemiz zarar görüyor. Enez’de de oluyor. Kontrol olmazsa sıkıntı doğabiliyor. Ayriyeten son günlerde konu lan doğal gaz depolama tesisi kurulması konusu var. Bunun için ortak hareket edip Saros a zarar verip vermeyeceğini konuşmamız gerekiyor."  

Kaymaz: "Çocuklarımıza daha iyi gelecek bırakmak için buradayız"

Keşan TB Başkanı Necmi Kaymaz ise sözlerinin başında, Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, Enez'e katkı sağlamak amacıyla bu toplantının Enez2de yapıldığını dile getirdi. Her bölgenin ayrı sorunları olduğunu belirten Kaymaz, "Enez'deki sorunları konuşmak için buradayız. Oksijeni en yüksek olan bölgelerden bir tanesi burası. Bu değerlerin kaybolmaması adına STK’lar olarak yasaların kurumlara verdiği yetkiler çerçevesinde Keşan TB olarak katılımcı ve paylaşımcı olarak hazırız. Enez’i unutmuyoruz. Bölgemizi her yerde Hamzadere Bölgesi olarak adlandırıyoruz ve 3 ilçe birlikte hareket ediyoruz. Çocuklarımıza daha iyi gelecek bırakmak için buradayız. Ayrıca, Edirne’nin Saros’a sahip çıkmadığı söylemleri var. Bu asılsız söylem, STK’ların arasına nifak sokar. Lütfen buna izin vermeyelim. Sahip çıkmasak bugün burada olmazdık. Aslı olmayan şeylere itibar etmeyelim." diye konuştu.

Girgin: "Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız "

Toplantının devamında İpsala TB Başkanı İbrahim Girgin söz aldı. Tren kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Girgin, "Bu tür toplantıları en sık yapan bölgelerin başında geliyoruz. Geçmiş yıllarda, Trakya olarak tek bir sorun ve bu soruna çözüm olarak Ankara’ya giderek sonuç odaklı çalışalım kararı çıkmıştı. Biz de bu kararın arkasından koşarak, Enez-İpsala yolunun yapılmasını ve Ergene Eylem Planı'nın gerçekleşmesini sağlamıştık. Yani bize en acil kaç sorunumuz varsa onlara odaklanıp birlikte çözmemiz gerekiyor. Sorunları önem sırasına göre sıralamalıyız. Bölgemizde zenginliğimiz var. Sorunumuz da olacak. Bölgemizin kalkınması önceliklidir diyerek ailemiz geriye ittik." dedikten sonra İpsala Gümrük Kapısı'nda UMAT ile yeniden bir protokol imzalandığını ifade edip şunları kaydetti; "Yap işlet devret süresi doldu ve tekrar UMAT şirketinin protokolü imzalandı. Kapı tekrar sil baştan yeniden yapılacak. İpsala’da toplanan verginin yüzde 83'ü, Edirne'de yüzde 17'sini UMAT karşılıyor. Kuş sürüsü ile uçar. Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız. Edirne’de de sorunlarımızı hep birlikte sonuç odaklı olarak yapmalıyız. Bakanı ayağımıza getiriyoruz, dönüp arkama bakıyorum kimse yok. Enez tarımla değil, turizmle kalkınacak. Enez'in gerçeğini uzakta aramayın." 

Zıpkınkurt: "Şimdi de Enez'in tarihini ve turizmini öne çıkartalım"

Toplantının son bölümlerinde yeniden söz alan Recep Zıpkınkurt, "Enez, Keşan, İpsala'daki sorunları başkanlarımız her platformda dile getirdi. 1/25 binlik planlar ciddi anlamda takip edildi. Herhalde son aşamaya gelmiştir diye düşünüyorum. 12. ayda biteceği söyleniyor. Enez-Keşan yolunun duble yol çalışması devam ediyor. Turizm teşvikleri için 1/25 binlikler çıkmalı. Böylece bölge biran önce teşvik altına alınmalıdır. Dolayısıyla çıkacak konu başlıklarını ele alıp her platformda Ankara’ya sorunları taşıyalım. İpsala Pirinci son 2-3 yılda belli bir noktaya eldi. Şimdi de Enez'in tarihini ve turizmini öne çıkartalım." dedi.

Çakır: "Enez’de 5 yıldızlı otelin çalışmaması imkansız"

Uzunköprü TSO Başkan Yardımcısı Şerafettin Çakır da, Keşan-Enez yolunun iyi durumda olmadığına dikkat çekerek, "Yollar çok kötü. Gelme cesaretimiz olmuyor. Ayrıca Enez’e 5 yıldızlı otel düşünülmesiyle ilgili görüş alışverişi yaptık. İğneada’da varken, Enez’de 5 yıldızlı otelin çalışmaması imkansız." şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu: "Oda, borsalardan başka Saros Körfezi'ne sahip çıkanlarımız az"

Toplantının bu bölümüne, Edirne'de yapılan toplantıdan dönen Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz de katılırken, bu bölümde Keşan TSO Yönetim Kurulu eski Başkanı ve mevcut Meclis Üyesi Mustafa Helvacıoğlu söz aldı. Bazı tecrübelerini katılımcılar ile paylaşmak istediğini dile getirerek sözlerine başlayan Helvacıoğlu, "EMİTT Fuarı'nda 'Edirne'de deniz var mı?' diye 900 kişiye anket yaptık. Bazıları yok dedi. Biz de bu tanıtım çalışmasını yanlış yaptığımızı öğrenerek yollara döküldük. Fazla yaptık herhalde. Bugün kaosa dönüştü. Çok tanıtım yaptık diye eleştiri aldık ama biz Saros’u tanıttık. Üyelerimizi zenginleştirmek için tanıttık ama bürokrasi maalesef geç kaldı. Bürokrasi özel sektör kadar çalışamadı. Maalesef eksik kaldı. Şimdi yapacağımız iş sorunlarımızı tespit edip çok hızlı bir şekilde hareket etmeliyiz. Sorunlarımızı tespit edip çözüm odaklı için Ankara yolculuğumuz başlamalıdır. Şimdi çalışma zamanı. Enez’de 10 bin nüfusa bakan belediyemiz, yazın denize yetemez. Saros’a yeniden dizayn edecek bir yönetim şekli oluşturulmalıdır. Ekmek satsanız sezonda 3 milyon ekmek yapar. Vergi rekortmeni olursunuz. Her türlü zenginliğimiz var. Oda, borsalardan başka Saros Körfezi'ne sahip çıkanlarımız az. Daha çok sahip çıkmalıyız. Bu bir öz eleştiri. Günübirlikçi tesisleri olmalı. Çözüm üretmemiz için bunu yapmalıyız. Başkanımız büyük bir tesis yapmalı ki evimizin önü yerine bu tesise gitmeli insanlar. Her şey problem. Şimdi bu problemleri artık çözmeye yönelmemiz gerekiyor. Bakın özel sektörden biri turizm bakanı oldu. Enez yolunu mutlaka yaptırmalıyız. Balıkçılık konusunda yeni hikayeler yazmalıyız. Yılan balığı üretene teşvik olmalı. Trole ciddi önlemler almalı ve arkasında dik durmalıyız. Yöresel pazarları kurmalıyız. Ancak biz buraları kıymetlendiremiyoruz. Başkanımız ve kaymakamımızı yalnız bırakmamalıyız. Trolcüler geleceğine teknelerle olta turizmini geliştirmeliyiz." ifadelerine yer verdi.

Ersöz: "Çok değerli bir yerde yaşıyoruz"

Toplantıda konuşan Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz de, Enez ve Saros Körfezi'nin, Türkiye'deki en önemli turizm bölgesi arasında yer aldığının altını çizerek, "Enez'i çok seviyoruz. Ayağınızı denize soktuğunuzda balıkları görebiliyorsunuz. Çok değerli bir yerde yaşıyoruz. Balıkçı barınaklarımızda sorunlarımız var. Bunları büyüklerimize ilettik. Duyarlılıklarınız nedeniyle teşekkür. Çocuklarımızın Enez'in tadını çıkartmaları dileğiyle." dedi. Toplantının son bölümünde konuşan Keşan TSO Meclis Üyesi İsmail Keleş, birlikteliğin örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, bu birlikteliğin hareket etmesi durumunda başarılamayacak bir şeyin olmayacağını söyledi. Toplantı, bu konuşmaların ardından, Enez Sahili'nde yenen akşam yemeği ile sona erdi.

İlker GÜREL / Fevzi Can DİREK

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Eylül ayında 12 FETÖ şüphelisi yakalayan emniyet son 2 ayda 1211 aracı kontrol etti

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün yıl boyunca ve Ağustos ile Eylül aylarında gerçekleştirdiği icraatlar kapsamında, yıl içerisinde çeşitli suçlardan yakalama kararı bulunan 236 kişi, yine yıl içerisinde tam 1264 göçmen yakalanırken, yakalanan 236 kişiden 126'sı tutuklandı.

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yıl boyunca ve son 2 ayda gerçekleştirdikleri icraatlar hakkında bilgi verildi. Buna göre; Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 1 Ocak - 17 Eylül tarihleri arsında, yasadışı göçle mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalarda, toplamda 1264 göçmeni yakaladı. Yakalanan göçmenler, 6458 Sayılı Kanuna Muhalefet suçundan işlem yapılarak İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi. Ekipler bu kapsamda, dün bir çalışma daha gerçekleştirdi. Ekipler, şüphe üzerine İpsala yolu üzerinde, ŞafakAkman yönetimindeki 22 HR 686 plakalı aracı durdurdu. Ekiplerin araçta yaptığı kontrolde, Pakistan uyruklu 4 göçmen yakalanırken, araç sürücüsü Akman, Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda gözaltına alındı. Yakalanan göçmenlerin her birine ayrı ayrı, 6458 Sayılı Kanun kapsamında 2 bin 869 TL idari para cezası uygulanırken, araç sürücüsü ŞafakAkman hakkında da, aynı kanun maddesi kapsamında, göçmen başına 1144 TL idari para cezası uygulandı. Akman, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KOM Grup Amirliği 17 günde 12 FETÖ/PDY şüphelisi yakaladı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü KOM Grup Amirliği ekipleri, 1 Eylül - 17 Eylül 2018 tarihleri arasında, FETÖ/PDY'ye yönelik yürüttüğü operasyonlarda, haklarında silahlı örgüte üye olmak suçundan yakalama kararı bulunan ve bu kapsamda illegal yollardan yurtdışına kaçma girişiminde bulunan 12 şüpheliyi yakaladı. Buna bağlı olarak, 12 şüpheliye yurtdışına çıkmasına yardım eden 3 kişi yakalandı. Şüpheliler hakkında gerekli yasal işlemler yapıldı.

Asayiş Büro'nun yıl içerisinde yakaladığı 236 kişiden, 126'sı tutuklandı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, 1 Ocak - 17 Eylül 2018 tarihleri arasında yürüttüğü araştırmalarda, haklarında çeşitli suçlardan arama kararı olan 236 kişini yakaladı. Yakalanan 236 kişiden 126'si, sevk edildikleri mahkemelerce tutuklanarak cezaevlerine teslim edildi.

1 ayda 15 kişi tutuklandı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, haklarında şehitli suçlardan yakalama kararı olan kişiler üzerinde, 17 Ağustos - 17 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında, 21 kişiyi yakaladı. Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemelere sevk edilen 21 kişiden 15'i, çeşitli suçlardan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Trafik ekipleri son 2 ay içerisinde 1211 araç kontrol etti

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri, 1 Ağustos - 17 Eylül 2018 tarihleri arasında, şehrin çeşitli noktalarında gerçekleştirdiği denetimlerde, 1211 aracı ve araç sürücüsünü kontrol etti. Yapılan denetimlerde, 178 motosiklet sürücüsü kontrol edilirken, toplamda; 66 motosiklet ve 33 kamyon, kamyonet ile otomobil, trafikten men edilerek yedi emin otoparkına çekildi. Trafikten men edilen 66 motosikletten 8 tanesinin çalıntı olduğunu tespit eden ekipler, 450 araç ve araç sürücüsüne 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddelerince cezai işlem uyguladı.

7 defa genel asayiş ve "Huzur" uygulaması yapıldı

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü, 4 Ağustos - 17 Eylül tarihleri arasında, sorumluluk sahası içerisinde faaliyet gösteren umuma açık işletmeler ve umuma mahsus yerler ile ilgili olarak toplamda 7 defa genel asayiş ve "Huzur" uygulaması gerçekleştirdi. Tüm ekiplerin katıldığı uygulamalarda, 18 ayrı işyeri denetlenirken, bu işletmelerden toplamda 11 işletmeye, 4207 Sayılı Tutun Kanununa Muhalefet'ten, canlı müzik yayın saatlerine uymamak ve SGK'sız çalışan ile kimlik bildiriminde bulunmayan 11 işletmeye gerekli cezai işlem uygulandı. Bahse konu işyerlerinde çalıştığı tespit edilen 6 yabancı uyruklu bayan sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi İl Müdürlüğü'ne teslim edilirken, yapılan aramalarda 3 farklı kişinin üzerinden 3 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Yapılan uygulamalar neticesinde, toplam 976 kişinin GBT sorgulaması yapılırken, 8 kişinin çeşitli suçlardan arandığı tespit edildi ve bu kişiler adli makamlara sevk edildi. Ayrıca uygulamalarda 6 adet çalıntı motosiklet yakalandı. Ekipler, okul güvenliği kapsamında, 11 adet işyeri, 60 şahıs, 10 servis aracı üzerinde denetim yaptı. Yapılan denetimlerde 3 servis aracına toplamda 500 TL idari para cezası uygulandı. Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak, halkın huzur ve güven ortamında yaşamlarını sürdürebilmeleri adına denetimlerin devam edeceğini söyledi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

“2019 yılı bütçesinin, 88 milyon lira olması bekleniyor”

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş yaptığı açıklamada; yapılan çalışmalar, 2019 yılı bütçesi ve Sazlıdere Köyü’ne yapılması planlanan kanalizasyon sistemi hakkında değerlendirmede bulundu.

“Hafta sonu asfalt programımızın tamamını bitiyoruz”

2018 yılında yatırımların ve giderlerin karşılanması amacıyla, 80 milyon liralık bir bütçe hazırlandığını belirten Geçmiş, “Bütçenin yaklaşık %45’i cari giderlere, %55’i de yatırım için ayrılmıştı. Yatırım programı çerçevesinde, 80 kilometrelik asfaltlama yapıldı. Ayrıca, asfaltı bozulan yollarımızda iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Yaklaşık 120 kilometrelik yolda, malzemeli çakıl ve mıcırla bakım çalışmaları başladı. Bu hafta sonu asfalt programımızın tamamını bitiyoruz. Planladığımız bütün asfaltların yapımları başlayacak. Ekim ayından itibaren yapılan asfaltların kontrollerine, meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte başlayacağız.” dedi.

“2019 yılı yatırım bütçemiz,

88 milyon lira olması bekleniyor”

Kasım ayında, 2019 yılı yatırım programının görüşüleceğini ve meclise sevk edileceğinin altını çizen Mehmet Geçmiş sözlerine şöyle devam etti: “2019 yılı yatırım bütçemiz, 88 milyon lira olarak şekillendirmeye çalışacağız. Enflasyon ve mazot fiyatlarının artması nedeniyle, bu yıl cari giderlere %47’i ayrılacak ve yatırım içinde %53 ayrılacak. Ayrıca, bu yıl soğuk asfalttan vazgeçip; sıcak asfalta geçeceğiz. Edirne köylerimizde, birçok sorunu Özel İdare olarak, bitirmiş durumdayız. 300-400 kilometre asfalt olmayan yol kaldı bunu da sıcak asfalt olarak takviye edeceğiz. Sıcak asfalt kilometre olarak, azalacak. Ama asfaltların kullanım süresi 10 yıla çıkmış olacak. Bu yıl, yaklaşık 40-50 kilometre yol yapmayı planlıyoruz. Yollarımız, daha kalite ve konforu da yüksek olacak.”

“İçme suyu planlama”

İl Özel İdaresi olarak, içme suyu konusunda planlama yapıldığına kayıt düşen Geçmiş şöyle konuştu: “Muhtarlarımızdan gelen taleplere göre hatlarımızı değiştiriyoruz. Birçok muhtarımız, Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne sularını devrediyorlar. İşin biraz daha sıkıntılı olduğunu anladılar. 2019 yılında biraz daha içme suyuyla ilgili sıkıntılar yaşanacak. Çıkan yasa ve yönetmeliklerde artık içme suyunun tüm kontrol ve tahlilleri köy muhtarlarına dönecek. İl Özel İdare olarak, Köylere Hizmet Götürme Birliği, Kaymakama veya encümene sorulacak bunun için mutlaka teknik elemanlar ve sağlık il müdürlüğü tarafından her ay standart yaptırılacak. İçme suyu tahlillerinin ücretlerini ise, kendileri ödeyecek. Her yıl 300 bin-350 bin lira içme suyu tahlilleri için ödenek ayırıyoruz. Bugüne kadar hiç bu paraları talep etmedik ama 2019 yılında artık içme suyunu kim kullanıyorsa onlar ücret taleplerini almaya başlayacak. Muhtarlarımız, bu talepleri kendileri karşılayacak ya da ‘karşılayamayız ekonomik durumumuz bozuk.’ diyorlarsa, Köylere Hizmet Götürme Birliklerine devredecekler. Biz de asli görevlerimizi vatandaşlarımıza daha sağlıklı, daha düzgün suyumuzun debilerinin daha yüksek olduğu eski hatlarımızı değiştirerek daha sistemli bir şekilde düzenleyeceğiz. Bununla ilgili olarak, 2019’da böyle bir şeyler planlıyoruz ve maliyeti de, 15 milyon TL olması bekleniyor. Kasım ayındaki meclisimizde görüşmeler yapılacak ve bu miktar ihtiyaç ve taleplere göre artabilir ya da azalabilir.”

“Sazlıdere’nin alt yapısını yapacağız”

Kasım ayında yeni bütçe görüşüleceğini ve Sazlıdere’deki alt yapı sorununu gündeme getireceklerini ifade eden Mehmet Geçmiş sözlerini şöyle tamamladı: “1 ay boyunca tek tek 254 köyümüzdeki yatırımları tek tek toparlayacağız. Sazlıdere’yi de, programa almaya çalışıyoruz. Sazlıdere’de kanalizasyon anlamında sıkıntılar var. Bu sene oraya 2 tane doğal arıtma yapmayı planlıyoruz. Oradaki olayın takipçisiyim. Vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi çalışacağız. Sazlıdere sahilinde kanalizasyon sistemi yok. Oranında yapılması isteniyor ancak, sahil görev alanımızın dışında alıyor. Sahile, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesindedir. Yetki onlardadır. Ayrıca, Edirne’deki kamu kurumlarında tüm işlemler bitti ve Ankara’ya dosya gönderildi. İmar planları ile ilgili sahillerimizde artık kaçak yapı diye bir yapı kalmadı. Tüm kaçak yapılar bu imar planları ile yasal hale geldi.”

(Haber: Deniz ÇİL)         

 

Hem eğitimde, hem de konaklamada Keşan'a katkı sağlayacak

Yeni eğitim-öğretim yılında, toplamda yaklaşık 280 öğrenciye hizmet verilecek İmam Hatip Lisesi ve Süleyman Paşa İmam Hatip Ortaokulu, hem eğitime hem de konaklama anlamında katkı sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde, Keşan'a yaptığı ziyaret sırasında söz verdiği ve içerisinde Keşan Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Süleyman Paşa İmam Hatip Ortaokulu, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte faaliyete başladı. Lisede yaklaşık 130, ortaokulda da yaklaşık 150 öğrencinin bulunduğu her iki okulun, Keşan'daki eğitime katkı sağlamasının yanı sıra, okul bünyesinde bulunan 200 öğrenci kapasiteli yurt ile öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını da karşılayacak.

Yurt için onay çıktı

Yurdun hazırlanması için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, hem erkek, hem de kız yurdu olarak onayı alınan yurdun kısa süre içerisinde faaliyete gireceği öğrenildi. Bu dönemde kız yurdu olarak hizmet verecek olan yurdun, Fen Lisesi ve Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi'nde, konaklama ihtiyacı olan kız öğrencileri de bünyesinde barındıracağı öğrenildi. Böylece, Keşan'daki kız öğrencilerin konaklama sorunu, bir nebze de olsa giderilmiş olacak. Öte yandan, Yeni Mahalle sınırları içerisinde yeni dönemde faaliyete başlayan Feride Mehmet Çuhacı Ortaokulu da, öğrenci ve öğretmenleri ile eğitim-öğretime başladı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Yetiştiricinin, hayvancılık yapması zorlaşıyor” -_

Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, yaptığı açıklamada; son süreçte, girdi maliyetlerinin artması nedeniyle hayvancılık sektörünün olumsuz etkilendiğini ve bir çok yetiştiricinin hayvancılık yapamayacak duruma geleceğini kaydetti.

“Yetiştirici artık, hayvancılık yapamayacak”

Hayvancılıkta girdi maliyetlerinin sürekli arttığını belirten Günday, “Girdi maliyetleri artıyor ama et ve süt fiyatı artmıyor. Bu durum üreticinin belini büküyor. Tüketiciyi de düşünmek gerekir ama bizim de durumumuz kötü. Bu yüzden en önemli şey yem bitkilerine destek verilmesidir. Yem bitkilerine verilen destek arttırılmalıdır. Bu şartlarda, birçok yetiştirici hayvancılık yapamayacak. Büyük işletmeler, küçükbaş hayvancılığı yapamayacağını anladığı an hemen büyükbaş hayvancılığa yöneliyor. Küçükbaş hayvancılığı çoğunlukla aile işletmeleri yapıyor. Eğer onlar da bu işi yapamayacak hale gelirse hayvancılık büyük bir çöküş yaşar. Zaten bu işte başarılı olanlar çoğunlukla aile işletmeleridir. Eğer aile işletmelerini kaybedersek büyük sıkıntı yaşarız.”

“2 Kasım’da sona erecek”

Küçükbaş hayvan desteği müracaatlarının 2 Kasım 2018 tarihinde sona ereceğini hatırlatarak, sözlerine devam eden Şenol Günday, şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda, son tarih kasım ayının sonuydu. Ancak bu sene 2 Kasım’da sona erecek. 2 Kasım’da sistem kapandıktan sonra yapılacak bir şey kalmayacak. Bu yüzden üyelerimiz, 2 Kasım’a kadar birliğimize gelip müracaatlarını yapsınlar. Daha öncesinde hayvan küpe listesi de isteniyordu ancak bu yıl gelip sadece bir dilekçe verecekler.”

“Proje için gerekli 6 bin hayvanı

tamamlamakta sıkıntı çektik”

3 yıl önce yürütülen Islah Projesi hakkında da, bilgi veren Günday, sözlerini şöyle tamamladı: “O yıl üyemiz de, bizler de bilinçsizdik. İnsanlar 5 yıl içinde hayvanlarını satamayacak olmalarından korktular. Proje için gerekli 6 bin hayvanı tamamlamakta sıkıntı çektik. Edirne’den bir firmadan hayvan aldık. Bu firma daha sonra büyükbaş hayvancılığa yöneldi. Bu iş aile işletmeleriyle olur. Aile işletmelerinin kesinlikle desteklenmesi gerekiyor.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

“Keşan’da ilk defa kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi”

AHBAP Keşan Platformu ve Türk Kızılayı Edirne Şubesi işbirliğinde düzenlenen kök hücre ve kan bağış kampanyası dün gerçekleştirildi.

Kampanya; Keşan Atatürk Parkı yanındaki alanda gerçekleştirildi.

Eren: “Keşan’da ilk defa kök hücre

bağışı kampanyası düzenleniyor”

Kampanya hakkında bilgilendirmede bulunan Platform Başkanı Çilem Aslı Eren, şunları söyledi: “Etkinlik için haftalar öncesinden hazırlık yapıldı. Temel amacımız; kök hücre ve kan bağışına Keşan’da dikkat çekmektir. Kök hücre bizim için çok önemli. Bu konuda, yapılan güncel birçok araştırma var. Birçok hastalığın tedavisinin kök hücre ile mümkün olabileceği düşünülüyor. Bu konuda, birçok yayın yapıldı. Şu an çalışmalar devam ediyor. En fazla kemik iliği nakillerinde kullanılıyor. Bu yüzden çok önemli. Bir insana umut ışığı olabilmek çok güzel bir duygudur. Belki Keşan’dan vereceğimiz kök hücre ile bir uyumlu kişi bulunabilir. Kızılay’a teşekkür ediyoruz. Bize bu konuda olumlu dönüş yaptılar. Keşan’da ilk defa kök hücre bağışı kampanyası düzenleniyor. Keşanlıların duyarlı olduğunu görüyoruz.”

Gürsul Akdağ: “Hastalara

umut ışığı olmaya çalışıyoruz”

Kızılay İstanbul Kök Hücre Bölge Sorumlusu Nesrin Gürsul Akdağ ise, kampanya hakkında şöyle konuştu: “Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’ın ortak protokolüyle kemik iliği bankası kuruldu. Şuan 5. yılımızdayız. Bu proje ile donör kazanımı yaparak lösemi hastaları başta olmak üzere kök hücre ihtiyacı olan her hastaya umut ışığı olmaya çalışıyoruz. Bugün de bu amaçla Keşan’dayız.”

Saat 19.30’a kadar devam eden kampanyaya Keşanlılar büyük ilgi gösterdi.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar