Son Dakika
AK Parti, kuruluş yıldönümünü kutladı __---Enez'de feci kaza: 2 kişi hayatını kaybederken 2 kişi yaralandı ----Keşan TB, analiz hizmeti ile üreticilere yüksek verim ve kalite sunuyor __---“Üreticinin borcu artıyor..!!” ___Kaldırımlarda takılan da var düşen de __HSK 2. Dairesi Keşan'dan Erzurum'a atanan savcıyı görevden uzaklaştırdı __----Demirkan, Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik hakkında bilgi verdi __---Çakırlar, kurultayı ve ekonomiyi değerlendirdi __----“Döviz kurundaki artış, ikinci el piyasasını etkiledi” ___-Belediye ekipleri, durakları temizliyor __--
Enez'deki "Saros Toplantısı"nda Keşan-Enez yolu ile 1/25 binlik planlar ağırlık bastı

Enez'deki "Saros Toplantısı"nda Keşan-Enez yolu ile 1/25 binlik planlar ağırlık bastı

* Enez'de gerçekleştirilen ve ağırlıklı olarak Keşan-Enez yolunun yapılması ile 1/25 binlik planların en kısa sürede yapılmasının konuşulduğu toplantıda, İbrahim Girgin'in "Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız." sözü ise toplantının dikkat çeken cümleleri arasında yerini aldı.

Edirne merkez ve ilçelerindeki oda ve borsaların meclis ve yönetimlerinin tarafından, Enez'de gerçekleştirilen "Saros Körfezi Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu toplantıda, özellikle Keşan-Enez yolunun acil olarak yapılması ve 1/25 binlik planlar dile getirilirken, sorunların çözüm noktasında mutlak birlikteliğe de dikkat çekildi.

Saat 18.00 sıralarında, Enez Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda başlayan toplantıya; Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, ETSO (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Uzunköprü TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şerafettin Çakır, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya ile Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu ile Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ile bölgedeki bazı STK'ların başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bostancı: "Enez'in geleceğini aydınlatmak istiyorsanız Keşan Enez yolunu dillendirelim"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Abdullah Bostancı, toplantının Enez'de düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, katılımcıları Enez'de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Edirne'den 200 km uzaklıkta olan Enez'in unutulduğunu zannettiklerini, ancak görüntüye bakıldığında unutulmadıklarını gördüğünü belirten Bostancı, "Enez, Edirne’nin en eski ilçesidir. İlçe olarak imarlı, denize sınırı olan tek ilçedir. Enez sınır ilçesidir. Doğal güzelliklerin ve tarihi güzelliklerin bileşkesidir. Deniz ile ormanın birleştiği, ekolojik popülasyonların içerisinde barındırdığı bir ilçedir. Bilimin ve bilginin kaynağı olan tüm unsurlar Enez'de toplanmış. Allah’ın bize verdiği bu lutfu ne kadar değerlendiriyoruz. 5 bin nüfusumuz var ve 5 bin nüfusa gelen kaynaklarımız belli. Maddi ve manevi katkılarınız oluyor. Yasaklı şehir olmaktan kurtardık kendimizi. Ancak en büyük sorun Keşan-Enez yolunun yapılmaması. Borsa ve oda başkanlarımız ile çok uğraş verdik. Ama artık dokunduğumuz anda işlemin değişebileceği ana geldik. Enez'in geleceğini aydınlatmak istiyorsanız Keşan Enez yolunu dillendirelim. Böylece yetkililere sürekli hatırlatmış oluruz. Bu yolda kazalar çok oluyor. Enez'e gelene kadar birçok araba hareketi var. Keşan'dan Enez'e gelene kadar 40 tane köy var. Bu sadece Enez'in değil, Keşan’ın da sorunudur. Keşan’ın, Enez'in, Trakya’nın ticaretinin canlanması için bu sorunu aşmalıyız. Enez Trakya’nın aynasıdır. Burada verilecek hizmetler tüm Trakya'yı etkiliyor." dedi.

"Vicdanınız kadar cüzdanınız da gerekiyor"

Enez'in özellikleri ile ilgili de konuşan Abdullah Bostancı, "Enez göçmen kuşların da uğrak yeri. Kuş popülasyonlarının tümü burada mevcut. Akvaryum gibi balık popülasyonu da var. Enez, İran’ın Ramsar Sözleşmesi'nde, 1974'te Enez sulak alanlar bölgesi olarak bu anlaşma içinde var. Yunanistan’ın 200 bin dönüm arazisi avlak alanı. Türkiye, avlak konusuna önem veriyor. Fakat neden Yunanistan buna önem vermiyor? Biz üretiyoruz, bizim bölgemizden oraya geçen kuşlar avlanıyor. Sınır bölgelerinde sınır ötesi ilişkilere imza atmışız. Orasının da milli park ilan edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Lütfen bunları üst mercilerde dile getirin. Birileri, bir yerlerde bazı unutulanlar olduğunu bilsin. 4,5 milyon bir bütçemiz var. 4,5 milyona ne yapabiliriz. Hiçbir şey. Beton parke ve beton ürünleri üreten bir şirket kurarak bütçemizi yükseltebilecek hale geldik. Bu fabrikanın şu anki iş hacmi 52 milyona ulaştı. Fakat bu bütçeye gelişemedik. 400 kişiye iş verir konuma geldik. İşsizlik oranının en düşük olduğu ilçelerden biri haline geldik. Ayrıca, limana gırgırlar, troller giriyor. Her gırgırda 35-40 kişi oluyor. Bilindiği gibi bir vatandaşımız elim bir olay sonucu hayatını kaybetti. Kimsenin ticaretine karşı değiliz ama yeni olaylar yaratmamamız lazım. Bu yıl da balık festivali yapacağız. Bu konuda misafir sayısını inşallah arttırırız. Sizlerden, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne verdiğinizin desteğin 20'de 1'ini Enez festivaline vermenizi rica ederiz. Vicdanınız kadar cüzdanınız da gerekiyor. Sadece Enez'e değil, Yunanistan'da, Trakya'daki insanlara da katkı yapmış olacaksınız." diye konuştu.

Zıpkınkurt: "Saros Körfezi'ne sahip çıkarsak geleceğimize, doğaya sahi çıkarız"

Daha sonra söz alan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, sözlerinin başında, Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, toplantının Enez'de organize edilmesindeki amacın, Enez'e farkındalık katmak olduğunu söyledi. Enez'in Edirne ile birlikte denize açılan bir kapısı olduğunu dile getiren Zıpkınkurt, "Saros Körfezi'ne sahip çıkarsak geleceğimize, doğaya sahi çıkarız. Bu temizlikte bir körfez buralarda yok. Şehrimizin geleceğini turizmde görüyorsak, Saros'a sahip çıkmalıyız. Toplantımızı Enez ilçemizde yapmamızın nedeni de bu." şeklinde konuştu.

Öztürk: "Hükümet bu tarz yerleri farklı modelle desteklemeli"

Edirne TB Başkanı Özay Öztürk de Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; "Bugün Enez'deyiz. Bize Ankara'da ya da birçok yerde Edirne'de deniz var mı diyene 'var' diyoruz. Saros gibi Türkiye'nin en önemli körfezlerinden bir tanesine Edirne ili sınırları içinde sahibiz. Bu da bizler açısından çok önemli. Farkındalık yaratmak adına bu toplantı burada yapıldı. 30 yıldır Saros'a gelen biri olarak buradaki gelişimi devamlı izledim. Bu gelişimde, maalesef çok küçük bütçelerle harikalar yaratılmaya çalışıyor. Ancak maalesef son dönemde kendi yazlığımıza gelme noktasında dahi soru işaretleri oluşuyor. Yerel yönetimlerin desteklenmesi noktasında çözüme kavuşturmalıyız. Enez, yazın 150 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyor. Bu bütçe ile orantılı ve çözülmesi gereken bir konu. Hükümet bu tarz yerleri farklı modelle desteklemeli. İstanbul'a bu kadar yakın olup, doğası güzel olan başka bir yer bilmiyorum. Bunu satmamız, ticari kazanca çevirmemiz gerekiyor. Bazı noktalarda büyürken sıkıntılı noktalar oluştu. Enez'e sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz. Orta vadeli planlar yapmak için birlikte çalışmalıyız. El birliği ile herkes bir şey isterse Ankara'dan alınamayacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Elimizden geleni yapmaya hazırız."

Şapçı: "Son 20 yıldır tüm kıyıda kontrolsüz bir büyüme var"

Daha sonra söz alan Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı, Enez'in sahili ile Ene Denizi'ne açılan bir penceresi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi; "Son 20 yıldır tüm kıyıda kontrolsüz bir büyüme var. Bu da birçok problemi getirdi. Edirne il ve ilçeleri olarak tek yumruk olup problemleri konuşacağız ve çözüme ulaşacağız. Saros'da en başta 1/25 binlik planların tamamlanmaması büyük sorun. Bu nedenle herhangi bir turizm gelişim bölgesi olarak Saros'u gösteremiyoruz. Bu da teşvik, yatırım ve gelişime engel oluyor. 5-6 yıldır sit alanlarının yenilenmesi üzerine çalışılıyor. Bunun tamamlanması kati olup, devamında haritaların çizilmesi gerekiyor. Ayrıca Enez'e ulaşımımız bir hayli zor. Yolumuz, geçmiş dönemlere hitap eden bir yol. Bunun için de daha önce girişimlerimiz oldu. Enez-Keşan yolunun genişletilmesine ihtiyacımız var. Bu da turizm, tarım, balıkçılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlayacak. Enez, Yunanistan a komşu, Saros’un bitiş noktası. 65. km sahil şeridimiz var ve 250 bin kişi ağırlıyoruz. Fakat altyapılarımızın eksikliği turizmin gelişmesine engel oluyor. Altyapıların tamamlaması için girişimlerde bulunmamız lazım. Bu anlamda hükümetimizden destek almamız gerekiyor. Sakin şehir toplantısı yapmıştık. Kışın çok fazla kaçak avcılık yapılıyor. Bunu fırsata çevirip av turizmine çevirme şansını yakalayabilir miyiz. Enez ve Saros’un kış turizmine de böylece katkı sağlayacaktır. Ayrıca yaz döneminde Erikli, Yayla, Gökçetepe'de kurulan kontrolsüz çadır ve işletmelerle bölgemiz zarar görüyor. Enez’de de oluyor. Kontrol olmazsa sıkıntı doğabiliyor. Ayriyeten son günlerde konu lan doğal gaz depolama tesisi kurulması konusu var. Bunun için ortak hareket edip Saros a zarar verip vermeyeceğini konuşmamız gerekiyor."  

Kaymaz: "Çocuklarımıza daha iyi gelecek bırakmak için buradayız"

Keşan TB Başkanı Necmi Kaymaz ise sözlerinin başında, Çorlu'da yaşanan tren kazasında hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, Enez'e katkı sağlamak amacıyla bu toplantının Enez2de yapıldığını dile getirdi. Her bölgenin ayrı sorunları olduğunu belirten Kaymaz, "Enez'deki sorunları konuşmak için buradayız. Oksijeni en yüksek olan bölgelerden bir tanesi burası. Bu değerlerin kaybolmaması adına STK’lar olarak yasaların kurumlara verdiği yetkiler çerçevesinde Keşan TB olarak katılımcı ve paylaşımcı olarak hazırız. Enez’i unutmuyoruz. Bölgemizi her yerde Hamzadere Bölgesi olarak adlandırıyoruz ve 3 ilçe birlikte hareket ediyoruz. Çocuklarımıza daha iyi gelecek bırakmak için buradayız. Ayrıca, Edirne’nin Saros’a sahip çıkmadığı söylemleri var. Bu asılsız söylem, STK’ların arasına nifak sokar. Lütfen buna izin vermeyelim. Sahip çıkmasak bugün burada olmazdık. Aslı olmayan şeylere itibar etmeyelim." diye konuştu.

Girgin: "Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız "

Toplantının devamında İpsala TB Başkanı İbrahim Girgin söz aldı. Tren kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Girgin, "Bu tür toplantıları en sık yapan bölgelerin başında geliyoruz. Geçmiş yıllarda, Trakya olarak tek bir sorun ve bu soruna çözüm olarak Ankara’ya giderek sonuç odaklı çalışalım kararı çıkmıştı. Biz de bu kararın arkasından koşarak, Enez-İpsala yolunun yapılmasını ve Ergene Eylem Planı'nın gerçekleşmesini sağlamıştık. Yani bize en acil kaç sorunumuz varsa onlara odaklanıp birlikte çözmemiz gerekiyor. Sorunları önem sırasına göre sıralamalıyız. Bölgemizde zenginliğimiz var. Sorunumuz da olacak. Bölgemizin kalkınması önceliklidir diyerek ailemiz geriye ittik." dedikten sonra İpsala Gümrük Kapısı'nda UMAT ile yeniden bir protokol imzalandığını ifade edip şunları kaydetti; "Yap işlet devret süresi doldu ve tekrar UMAT şirketinin protokolü imzalandı. Kapı tekrar sil baştan yeniden yapılacak. İpsala’da toplanan verginin yüzde 83'ü, Edirne'de yüzde 17'sini UMAT karşılıyor. Kuş sürüsü ile uçar. Biz sürü olmasını öğrenemiyorsak bir şey yapamayız. Edirne’de de sorunlarımızı hep birlikte sonuç odaklı olarak yapmalıyız. Bakanı ayağımıza getiriyoruz, dönüp arkama bakıyorum kimse yok. Enez tarımla değil, turizmle kalkınacak. Enez'in gerçeğini uzakta aramayın." 

Zıpkınkurt: "Şimdi de Enez'in tarihini ve turizmini öne çıkartalım"

Toplantının son bölümlerinde yeniden söz alan Recep Zıpkınkurt, "Enez, Keşan, İpsala'daki sorunları başkanlarımız her platformda dile getirdi. 1/25 binlik planlar ciddi anlamda takip edildi. Herhalde son aşamaya gelmiştir diye düşünüyorum. 12. ayda biteceği söyleniyor. Enez-Keşan yolunun duble yol çalışması devam ediyor. Turizm teşvikleri için 1/25 binlikler çıkmalı. Böylece bölge biran önce teşvik altına alınmalıdır. Dolayısıyla çıkacak konu başlıklarını ele alıp her platformda Ankara’ya sorunları taşıyalım. İpsala Pirinci son 2-3 yılda belli bir noktaya eldi. Şimdi de Enez'in tarihini ve turizmini öne çıkartalım." dedi.

Çakır: "Enez’de 5 yıldızlı otelin çalışmaması imkansız"

Uzunköprü TSO Başkan Yardımcısı Şerafettin Çakır da, Keşan-Enez yolunun iyi durumda olmadığına dikkat çekerek, "Yollar çok kötü. Gelme cesaretimiz olmuyor. Ayrıca Enez’e 5 yıldızlı otel düşünülmesiyle ilgili görüş alışverişi yaptık. İğneada’da varken, Enez’de 5 yıldızlı otelin çalışmaması imkansız." şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu: "Oda, borsalardan başka Saros Körfezi'ne sahip çıkanlarımız az"

Toplantının bu bölümüne, Edirne'de yapılan toplantıdan dönen Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz de katılırken, bu bölümde Keşan TSO Yönetim Kurulu eski Başkanı ve mevcut Meclis Üyesi Mustafa Helvacıoğlu söz aldı. Bazı tecrübelerini katılımcılar ile paylaşmak istediğini dile getirerek sözlerine başlayan Helvacıoğlu, "EMİTT Fuarı'nda 'Edirne'de deniz var mı?' diye 900 kişiye anket yaptık. Bazıları yok dedi. Biz de bu tanıtım çalışmasını yanlış yaptığımızı öğrenerek yollara döküldük. Fazla yaptık herhalde. Bugün kaosa dönüştü. Çok tanıtım yaptık diye eleştiri aldık ama biz Saros’u tanıttık. Üyelerimizi zenginleştirmek için tanıttık ama bürokrasi maalesef geç kaldı. Bürokrasi özel sektör kadar çalışamadı. Maalesef eksik kaldı. Şimdi yapacağımız iş sorunlarımızı tespit edip çok hızlı bir şekilde hareket etmeliyiz. Sorunlarımızı tespit edip çözüm odaklı için Ankara yolculuğumuz başlamalıdır. Şimdi çalışma zamanı. Enez’de 10 bin nüfusa bakan belediyemiz, yazın denize yetemez. Saros’a yeniden dizayn edecek bir yönetim şekli oluşturulmalıdır. Ekmek satsanız sezonda 3 milyon ekmek yapar. Vergi rekortmeni olursunuz. Her türlü zenginliğimiz var. Oda, borsalardan başka Saros Körfezi'ne sahip çıkanlarımız az. Daha çok sahip çıkmalıyız. Bu bir öz eleştiri. Günübirlikçi tesisleri olmalı. Çözüm üretmemiz için bunu yapmalıyız. Başkanımız büyük bir tesis yapmalı ki evimizin önü yerine bu tesise gitmeli insanlar. Her şey problem. Şimdi bu problemleri artık çözmeye yönelmemiz gerekiyor. Bakın özel sektörden biri turizm bakanı oldu. Enez yolunu mutlaka yaptırmalıyız. Balıkçılık konusunda yeni hikayeler yazmalıyız. Yılan balığı üretene teşvik olmalı. Trole ciddi önlemler almalı ve arkasında dik durmalıyız. Yöresel pazarları kurmalıyız. Ancak biz buraları kıymetlendiremiyoruz. Başkanımız ve kaymakamımızı yalnız bırakmamalıyız. Trolcüler geleceğine teknelerle olta turizmini geliştirmeliyiz." ifadelerine yer verdi.

Ersöz: "Çok değerli bir yerde yaşıyoruz"

Toplantıda konuşan Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz de, Enez ve Saros Körfezi'nin, Türkiye'deki en önemli turizm bölgesi arasında yer aldığının altını çizerek, "Enez'i çok seviyoruz. Ayağınızı denize soktuğunuzda balıkları görebiliyorsunuz. Çok değerli bir yerde yaşıyoruz. Balıkçı barınaklarımızda sorunlarımız var. Bunları büyüklerimize ilettik. Duyarlılıklarınız nedeniyle teşekkür. Çocuklarımızın Enez'in tadını çıkartmaları dileğiyle." dedi. Toplantının son bölümünde konuşan Keşan TSO Meclis Üyesi İsmail Keleş, birlikteliğin örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, bu birlikteliğin hareket etmesi durumunda başarılamayacak bir şeyin olmayacağını söyledi. Toplantı, bu konuşmaların ardından, Enez Sahili'nde yenen akşam yemeği ile sona erdi.

İlker GÜREL / Fevzi Can DİREK

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

AK Parti, kuruluş yıldönümünü kutladı __---

AK Parti’nin, 17’nci kuruluş yıldönümü olması nedeniyle, dün, AK Parti Keşan İlçe Teşkilatı’nda kutlama programı düzenlendi.

Saat 14.00 sıralarında başlayan programa; İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın ve partililer katıldı.

Boyalık: “Tüm ilçe başkanlarımızın

partimize emekleri ve hizmetleri büyüktür”

Programda ilk olarak söz alan Boyalık, şunları söyledi: “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 17. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Ben 12., 13., 14., 15., 16. yıldönümünde vardım. İlçe Başkanı olarak, 3. yıldönümü kutlayışımız. Bizler Adalet ve Kalkınma Partisi’nin neferleriyiz. Bu partimizi Keşan’da kuran, partimize Keşan’da değer katan kurucu başkanı Salih ağabeyimizi ben buradan kıymetle anıyorum. Kendisi bugün programa katılamadı. Salih ağabeyimiz partimizi kuran değerli başkanımızdır. O günden bugüne geçen zamanda 13 tane İlçe Başkanımız oldu. İdris Kanık, İsa Birci, Ethem Toptani, Hüseyin Dinç, Sedat Taciroğlu, rahmetli Rıfat Eren, İlyas Tüfekçi, Muzaffer Güven, Ümit Torlaklı, Hakan Çevikel, Mustafa Mercan, Tolga Saltık olmak üzere tüm ilçe başkanlarımızın partimize emekleri ve hizmetleri büyüktür. Tüm ilçe başkanlarımızın ayrı bir yeri var. Netice itibariyle, bende 3 yıldan beri ilçe başkanlığı yapıyorum. Allah-ü Teala inşallah bize bu görevi taçlandırarak bırakmayı nasip eder.”

“AK Parti, 17 yıldır durmadan

ve yorulmadan çalıştı”

AK Parti’nin 17 yıldan bu yana girdiği her seçimden başarılı şekilde ayrıldığının altını çizen Hüseyin Boyalık, şunları söyledi: “AK Parti iktidara geldiği günden bu yana millete hizmet etmeyi borç bildi. AK Parti durmadan ve yorulmadan çalıştı. AK Parti bugüne insan odaklı Türkiye’yi hedeflemiş misyon edinmiştir. Bu davanın yükünü çeken cefakar, fedakar milletimiz 17 yıl başarıdan başarıya koşan Adalet ve Kalkınma Partisi’ni çok kısa zaman içerisinde de defalarca iktidar ile taçlandırmıştır. Türkiye’de hızla yürüttüğü çalışmalar ile refah seviyesini yükselten Adalet ve Kalkınma Partisi siyaset ve devlet dönüşümünde etkin rol oynadı. Durmak bilmeyen azmimiz ve gönülleri fethetmek sevdasıyla çıktığımız bu yolculukta Adalet ve Kalkınma Partisi olarak, üzerimize ne düşüyorsa yapmayı gaye edindik.”

“Keşan’da anlayış değişecek”

Boyalık sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan İlçe Teşkilatı olarak da milletimize dokunup her zaman için devlet millet el ele sloganını unutmadık. Aydınlık bir gelecek için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sosyal bir anlayışı olduğunu herkes bilmekte ve bunu yapmak için de özellikle bir belediye ayağının Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Keşan’da yönetilmesi gerektiğini de ısrarlar her platformda, her toplantıda söylemekteyiz. Keşan Belediyesi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin elinde olduğu müddetçe emin olun ki, Keşan’da sadece yollar, kaldırımlar, gözle görülen şeyler değişmez onun dışında bir yaşayış, bir anlayış değişir. Keşan Belediyesi’nde 70 tane çalışan zabıta varken sokaklarda hala başıboşluk var. Bizler Keşan Belediyesi’ni alarak bu millete huzurlu ve refah seviyesi yüksek bir hayat yaşatmayı kendimize borç edindik.”

“Keşan Belediyesi’ni kazanacağız”

Hüseyin Boyalık, sözlerini şöyle tamamladı: “Adalet ve Kalkınma Partisi 2001 yılından bugüne karanlıktan aydınlığa bu ülkeyi güneş gibi aydınlatan bir parti olmayı her zaman kendine borç edinmiş kişilerle oluşmuş büyük bir topluluktur. AK Parti büyüyen bir sevdadır. Cumhurbaşkanımızın yüzde 53 gibi yüksek bir oyla Başkan seçildi. Ardından Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yine iktidarını yaşıyoruz. Bu iktidarda Milliyetçi Hareket Partisi ile olan ortaklığımızın, yol arkadaşlığımızın da büyük önemi vardır. Milliyetçi Hareket Partisi ile aramızda fikir ayrılığı yok. Bizler bütünüz, biriz. Milliyetçi, muhafazakar bir yapıyı hep beraber koruyoruz. 17 yaşındaki AK Parti kurulduğu günden itibaren girdiği her seçimden başarı ile çıktı. İktidarını sürekli koruyan ve güçlendirerek çıkan tek partidir. Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan ile bir bütündür. İnşallah Keşan’da da durmak yok, yola devam diyeceğiz, Keşan Belediyesi’ni kazanacağız ve halka hizmet hakka diyerek işimize devam edeceğiz.”

Altın: “Herkese teşekkür ederim”

Daha sonra söz alan Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, partide kadın kolları başkanlığı görevinde bulunan herkese teşekkür ederek, AK Parti’yi Türkiye’de olduğu gibi Keşan’da iktidara taşımak için çalışacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından partililer, 17.yıldönümü nedeniyle hazırlanan pastayı keserek, kutladılar.

(Deniz ÇİL)

Enez'de feci kaza: 2 kişi hayatını kaybederken 2 kişi yaralandı ----

Enez'e bağlı Yenice Köyü yakınlarında, dün saat 16.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

İddiaya göre; Keşan'dan Enez istikametine giden Ahmet Çetin (70) yönetimindeki 34 ZJ 0452 plakalı otomobil, Yenice Köyü yakınlarına geldiği sırada, karşı yönden gelen Atıf Topçu (47) yönetimindeki 59 AZ 386 plakalı otomobil ile çarpıştı. Kazayı görenlerin ihbarı üzerine, olay yerine, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, otomobil içerisinde sıkışan Topçu'nun hayatını kaybettiğini belirlerken, ağır yaralanan Hatice Küçük ile Ahmet Çetin ve Nesibe Çetin, ambulanslar ile Enez Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan Hatice Küçük, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybederken, diğer yaralılar Ahmet Çetin ve Nesibe Çetin, Keşan Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Kaza yerinde hayatını kaybeden Atıf Topçu'nun cesedi, savcı ve jandarmanın incelemesinin ardından otopsi için hastane morguna kaldırıldı. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Haber MERKEZİ

 

Keşan TB, analiz hizmeti ile üreticilere yüksek verim ve kalite sunuyor __---

Keşan TB (Ticaret Borsası), bölge üreticilerine verdiği analiz hizmeti ile kalitenin ve verimin artmasını sağlıyor.

Keşan TB'nin analiz hizmeti ile ilgili olarak bilgilendirmede bulunan Keşan TB (Ticaret Borsası) Toprak Analiz Laboratuarı sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, Keşan TB'nin, geniz analiz yelpazesi ile üreticilerin yanında olmaya devam ettiğini söyledi. Keşan TB Toprak Analiz Laboratuarı'nın tüm üreticilerin yüksek verim ve kaliteli ürün alması için toprak, bitki ve sulama suyunu analiz ettiğini vurgulayan Aktaş, "Sulama suyunda (Anyon ve Katyon)  analizlerini yaparak suluma suyu sınıfını belirliyoruz. Toprakta (Ph, EC 'tuzluluk', bünye, organik madde, kireç, azot, fosfor, potasyum, kalsiyum,  magnezyum, sodyum, bakır, demir, mangan, çinko), bitkide (Bor, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır, demir, mangan, çinko) analizleri yapılarak toprağın ve bitkinin ihtiyacı belirlenip eksiklikler nasıl giderileceğinin önerisi yapılmaktadır. Kaliteli sulama suyu ile Bitkiler sulanarak verim ve kalite artışı sağlanmasına yardımcı oluyoruz." dedi.

"Badem ve ceviz için de rutubet ve hektolitre analizi yaparak, üreticilerin ürünlerini doğru zamanda hasat etmesi ve kalitesi tespit edilerek gerçek fiyattan satış sağlanıyor"

Bu hizmetlerin yanında, Keşan TB olarak, ürün laboratuarı ile tüm üreticilerin ürünlerinin de analizini yaptıklarını belirten Tezcan Aktaş, "Bölgede hasadı başlayan ayçiçeği, ceviz ve bademin kalite parametrelerinin borsamız ürün laboratuarında ayçiçeğinde; rutubet, hektolitre ağırlığı, yağ oranı, badem ve ceviz için de rutubet ve hektolitre analizi yaparak üreticilerin ürünlerini doğru zamanda hasat etmesi ve ürünlerinin kalitesini tespiti yapılarak ürünlerini gerçek fiyatında satmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca borsamız da tarım ürünlerinden: Kanolada (kolza) nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı arpada nem, hektolitre ağırlığı, protein, nişasta ve selüloz buğdayda nem, hektolitre ağırlığı, gluten, indeks, sedim, geçikmeli sedim, protein, nişasta ve selüloz çeltikte de nem, hektolitre ağırlığı, randıman ve kırık tane analizleri, analizleri yapılarak ürünlerin kalite parametrelerini belirleyerek tüm üreticilerin yanında oluyor. Keşan Ticaret Borsası olarak tüm üreticilerimize bol ve bereketli hasat sezonu geçirmelerini dileriz." diye konuştu.

İlker GÜREL

 

“Üreticinin borcu artıyor..!!” ___

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li Üyesi ve üretici Mehmet Ali Yetim yaptığı açıklamada; ayçiçek üreticisinin durumu ve verimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Üreticinin borcu büyüdü”

Türkiye’de ekonomisi gibi üreticinin de, durumun iyi olmadığının altını çizerek, sözlerine başlayan Yetim şunları söyledi: “Herkes ekonominin ne olacağını merak ediyor. Üretici olarak, buğdayın tonunu 850-950 lira arasında sattık. Verilen bu fiyat, üreticiye buğday ekimi yapmayın demektir. Buğday bu fiyatlara alınıyor ve gübre fiyatını 2 bin liraya çıkarıyorsunuz. Köyde yaşayan biri olarak, buğdaydan hiçbir şey anlamadık. Üretici olarak, hiçbir yere ödeme yapamadık. Önümüzde ayçiçeği var ve üreticinin borcu dağ gibi büyüdü. Her geçen günde artmaya devam ediyor.”

“Ton başına fiyat 3 bin lira olmalı”

Ayçiçeğinde verimlerin iyi olup-olmadığı hakkında değerlendirmelerde bulunan Mehmet Ali Yetim, “Verimler denildiği gibi çok yüksek ve iyi değil. Ayçiçeğinde, 150-200 kilogram bir verim ortalaması olur. Ayçiçeğinin tonunun 2 bin 500 lira olması gerektiğini ifade ettik ama gübrede, 100 liralık bir fark oluştu. Ayrıca, gübre fiyatlarında geçen yılla, bu yıl arasında yaklaşık 1000 liralık bir fark var. Buna yıllık enflasyonu koyarsak, ton başına fiyat 3 bin lira olmalı. Dışarıdan gelen ayçiçeğin ton fiyatı 550 dolar. Bundan ötürü de, Yağlı Tohumlar ve Tarım Krediler çiftçinin elinde ürünleri ucuza almaya çalışmamalıdır. Gübre fiyatları nasıl otomatik olarak açıklandıysa, ayçiçek fiyatlarını da açıklamalılar. Malı getir, sonra açıklarım denirse, siz üreticinin dostu değil; onların üzerinden geçinen kurum olursunuz. Hükümet üretimden bahsediyorsa, onlarında üreticiye destek olması gerekiyor. Krizleri atlatabilmenin yolu, tarımı geliştirmek ve üretimi artırmaktır.” dedi.

“Boyalık’a eleştiriler…”

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık’ı da, eleştiren Yetim sözlerini şöyle tamamladı: “İl Genel Meclisi’nin aldığı kararla yapılan yolları, sanki kendisi yapıyormuş gibi söylemde bulunuyor. İl Genel Meclisi kasım ayında bütçeyi ve yapılacak hizmetleri belirleyerek, sırasıyla çalışmalar yapılır. Bu çerçevede; Çobançeşme baraj yolu, Karacaali ve Lalacık-Pazardere yolu yapılacaktır.”

(Deniz ÇİL)

Kaldırımlarda takılan da var düşen de __

Keşan'ın en işlek yerlerinden olan Tayyip Akalın Caddesi ile İsmet İnönü Caddesi arasındaki ara sokakların kaldırımlarında yürümek adeta meziyet ister hale gelirken, bu kaldırımlarda düşen yayaların olduğu da iddia ediliyor.

Keşan'ın en işlek caddelerinden olan Tayyip Akalın Caddesi ile İsmet İnönü Caddesi arasında kalan Borsa Sokak, Namazgah Geçidi, Bakırcılar Sokak ve Hal Geçidi'ndeki kaldırımlarda, doğal gaz çalışmaları kapsamında yapılan kazıların bir türlü düzeltilmemesi, yayaların zor anlar yaşamasına neden oluyor. Kaldırımda yürümekte zorluk çekmeleri nedeniyle yola inen yayalar, bu defa da araç sürücülerinin tepkileri ile karşı karşıya kalıyor.

Üzerinden atlıyorlar

Bu nedenle kaldırımda yürümek zorunda kalan yayalardan bazıları, kaldırımın bozuk kısmından atlarken, bazıları ise engelli bir parkurdan geçercesine kaldırım taşının üzerinde denge kurarak geçişini tamamlıyor. Kaldırımlarda yürüyen birçok yayanın gün içerisinde düşmekten son anda kurtulduğu söylenirken, bazılarının ise düştüğü iddia ediliyor. Gerek yayalar, gerekse bazı işyeri sahipleri, Keşan'ın merkezinde yaşanan bu manzaranın ne zaman düzeleceğini merak ettiklerini dile getiriyor.

Haber MERKEZİ

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar