Son Dakika
Süleymanpaşa'da mülkiyeti Belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçeleri kiraya verilecekÇorlu'da banka ATM yerleri kiraya verilecekUzunköprü Belediyesi' ne ait lojmanlar kiraya verilecekGeçmiş, tamamlanan program ve Gökçetepe'nin su ve kanalizasyon yapım işi hakkında bilgi verdi: "Yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız"-Hurdaya dönen otomobilde hayatını kaybettiBelediye Başkanlığı'na "VIP" makam aracı alındıAdalet Bakanı Gül, bugün Keşan’da ziyaretlerde bulunacakMustafa Mercan son yolculuğuna uğurlandı“Üretici çalışırken batıyor”--İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir: "13 milyon araç ile 15 Euro'yu çarptığımızda, korkunç bir rakam ortaya çıkıyor"
“Çocuktan işçi ve gelin olmaz”

“Çocuktan işçi ve gelin olmaz”

Avukat Nilüfer Erk Oğuz yaptığı açıklamada; 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle, değerlendirmelerde bulunarak, “Çocuktan işçi ve gelin olmaz.” dedi.

“18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle, değerlendirmelerde bulunan Erk Oğuz, “18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur. Evrensel hukuk kaidelerinde ve ulusal yasalarımızda da, bu şekilde belirtilmiştir. Öncelikle bunu anlamamız, benimsememiz ve buna göre hareket etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla, çocuktan işçi ve gelin olmaz. Bunların kafamıza iyi şekilde yerleştirmemiz gerekiyor. Günümüzde, halen gerek ülkemizde gerekse dünyamızda çocuk haklarının ihlal edildiğini görmekteyiz. Çocukların yaşam koşulları başta olmak üzere, eşit eğitim hakkına sahip olmaları gerekiyor. Sağlık koşulları iyi olmalı ve yardımlara ulaşabilmeleri önemlidir. Çocukların, beslenme, barınma ve temiz suya ulaşma sorunları var. Bu sorunlar basitmiş gibi görünüyor ama ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde çocuklar hala en temel insan ihtiyacı olarak, gördüğümüz barınma, beslenme ve temiz su ihtiyacından yoksun durumdalar.” dedi.

“Eğitimde eşitlik, sadece kağıt üzerinde kaldı”

Nilüfer Erk Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm dünyayı etkileyen coronavirüs salgınında, çocukların eğitime ulaşmadaki adaletsiz koşullar bir kez daha göz önüne serildi. Birçok çocuğumuzun tableti yok. Devletin bu konuda bir takım çabaları oldu ama ne kadar yeterlidir? Bu konuda, kaç aileye ulaşıldı? Online eğitimde, internete ulaşabilirlik ve internet bağlantılarının sağlanabilmesi gerekiyor. Ama çocukların içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartların eşitsizliği nedeniyle, bu mümkün olmuyor. Eğitimde öğrenciler arasındaki uçurum bu süreçte çok daha net şekilde gözler önüne serilmiş oldu. Eğitimde eşitliğin sadece kağıt üzerinde kaldığını maalesef gördük. Halbuki, eğitimdeki eşitlik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerinin en önemli prensiplerden biridir. Eğitimdeki koşullar eşit olmazsa, ülkenin kalkınmasını nasıl sağlayacağız? Benim en büyük kaygım, kayıp bir kuşağın olmasıdır. Çocuklarımız, hem sağlık hem eğitim anlamında eşit koşullara sahip değil. Bu sadece bizim ülkemizde değil; dünyanın genelinde yaşanan bir problemdir. Ayrıca, eğitimde kız ve erkek çocuk ayrımı yapılıyor. Bunun ayrımı ilerisi içinde devam ediyor. Cinsiyet ayrımcılığı kız ve erkek çocuk ayrımcılığından başlayıp; kadın-erkek ayrımcılığına kadar varıyor. Dolayısıyla, çocuklarımızı kız ve erkek evlat şeklinde ayırmamalıyız. Tüm çocukları kendi çocuklarımızı kadar sevebilmeliyiz.”

“Mustafa Kemal Atatürk’ü öğrenerek büyüyen çocuklar, masal kahramanlarına ihtiyaç duymaz”

Tüm dünyada ve Türkiye’de çocuk işçilik sorununun yaşandığını belirten Erk Oğuz, şunları söyledi: “Çocuk işçilik, büyük bir sorundur. Çocuktan işçi olmaz ve bunun sonlandırılması gerekiyor. Çocuklar, çocukluğunu doyasıya yaşamalılar. Gelecekleriyle ilgili hayallerini kurmalıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve cumhuriyetimizin kurucu ilkelerini çocuklarımıza en iyi ve doğru şekilde öğretmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ü öğrenerek büyüyen çocuklar, masal kahramanlarına ihtiyaç duymaz. Bizim en büyük kahramanımız ve yolumuza ışık tutacak olan Mustafa Kemal Atatürk’tür.”

“Çocuk istismarı, en büyük sorunların başında geliyor”

Türkiye’de yaşanan çocuk istismarı hakkında da, konuşan Nilüfer Erk Oğuz sözlerini şöyle tamamladı: “Çocuk istismarı, en büyük sorunların başında yer almaktadır. Çocuk istismarı konusunda, diğer dünya ülkeleri arasında çok üst seviyedeyiz. Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkeyi gençlere ve çocuklara emanet ediyor. Bizde, tüm çocukları kendi çocuğumuz gibi sevmeliyiz, korumalıyız ve kollamalıyız. Onların geleceğini hep birlikte hazırlamalıyız ve destek olmalıyız.”

(Haber: Deniz ÇİL)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Süleymanpaşa'da mülkiyeti Belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçeleri kiraya verilecek

Süleymanpaşa Belediyesi mülkiyeti belediyeye ait büfe, kafeterya ve çay bahçelerini kiraya vermek üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, 2 adet büfe, 1 adet çay bahçesi, bir kafeterya ve bir çay ocağı kiraya verilecek.

İhale Ertuğrul Mahallesi Yazar Mehmet Serez Caddesi No:10 Süleymanpaşa TEKİRDAĞ adresinde bulunan Süleymanpaşa Belediyesi Ek Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda 5 Ekim 2021 tarihinde 14.15 – 15.15 saatleri arasında yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/854266/emlak/is-yeri-ve-ticari-isletme/tekirdag-suleymanpasada-mulkiyeti-belediyeye-ait-bufe-kafeterya-ve-cay-bahceleri-kiraya-verilecektir

Çorlu'da banka ATM yerleri kiraya verilecek

Çorlu Belediyesi, Banka ATM yerlerini 5 (Beş) yıl müddetle “Açık Teklif” usulü ihaleyle kiraya verecek.

Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü orman yolunda üst yapılar yaptırmak üzere ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Reşadiye Mah. Bülent Ecevit Bulvarı’nda 3 adet, Yenice Mahallesi İstiklal Caddesi’nde 3 adet olmak üzere toplamda 6 banka ATM yeri kiraya verilecek.

İhale 13 Ekim 2021 saat 15.00 – 16.15 arasında Çorlu Belediyesi Hizmet Binasında bulunan Belediye Encümen toplantı salonunda yapılacaktır.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/852485/ihale-duyurulari/kullanim-hakki-ve-isletme-haklarinin-kiraya-verilmesi/tekirdag-corluda-mulkiyeti-belediyeye-ait-6-adet-banka-atm-yeri-kiraya-verilecektir

Uzunköprü Belediyesi' ne ait lojmanlar kiraya verilecek

Uzunköprü Belediyesi'ne ait taşınmazlar açık arttırma usulü ile kiraya verilecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Yeniköy Mahallesi, Çöpköy Mahallesi ile Rıza Efendi Mahallesi’nde bulunan lojmanlar kiraya verilecek.

İhale 4 Ekim 2021 tarihinde saat 14.00 ile 14.15 arasında Uzunköprü Belediyesi Hizmet binası zemin katta bulunan Refik MARTİN Salonu’nda yapılacak.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/853186/emlak/konut/edirne-uzunkopru-belediyesi-ne-ait-lojmanlar-kiraya-verilecektir

Geçmiş, tamamlanan program ve Gökçetepe'nin su ve kanalizasyon yapım işi hakkında bilgi verdi: "Yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız"

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, 2021 programını, İl Özel İdaresi personelinin özverili çalışmaları sonucu 9 ayda tamamladıklarını belirtirken, 121 km birinci ve ikinci kat asfalt yaptıkları 2021 yılı içerisinde, ödenek bulunması durumunda Gökçetepe Köyü'nün su ve kanalizasyon işini de yapacaklarını söyledi.

Geçmiş, 2021 yatırım programının sonuna geldiklerini dile getirerek, programın tamamını yerine getirdiklerini söyledi. Yatırım programı ile birlikte İl Genel Meclisi'nde bütçenin oylandığını hatırlatan Mehmet Geçmiş, "Bütçemizde 85 milyon TL gelir tespiti yaptık. Geçen yıl 90 milyon TL olan gelirler, pandemi nedeniyle azaldı. Bu gelirin azalacağını Sayın Valimiz ile birlikte tahmin etmiştik ve İl Genel Meclisi'nde 70 milyon TL kredi kullanılmasına karar verdik. Sayın Valimiz bu paranın 38 milyon TL'sini kullandı, kalan kısım ise boşta bırakıldı." dedi.

"Program kapsamında toplamda 121 km birinci kat asfalt yaptık"

2020 yılında Yunanistan sınırında Suriyeli göçmen yoğunluğu yaşandığını hatırlatan Geçmiş, "2020 yılında Suriyelilerin Edirne bölgesindeki sınırda yoğunluk oluşturdular. Bununla ilgili onların insani yardımlarının tümünü Edirne İl Özel İdaresi'nin imkanları ile karşıladı. Bu, ödeneklerimizde biraz sıkıntı yaratsa da, vatandaşlarımıza yaptığımız hizmetlerde sıkıntı yaratmadı. Program kapsamında toplamda 121 km birinci kat asfalt yaptık. Bunun toplam değeri de yaklaşık 5.5 milyon TL. Bunun yanı sıra yine 121 km ikinci kat asfalt yaptık. Bu asfalt programımızın tamamı bitti. Şimdi muhtarlarımız ve vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yolların düzgün hale getirilmesi için çalışıyoruz. Ayrıca, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüze ayırdığımız 4.5 milyon TL'lik ödenek ile Lalapaşa, Havsa, İpsala ve Keşan'daki içme sularımızın irsaliye hatlarını değiştirdik. Bununla ilgili olarak Yeniceçiftlik Köyü içme suyu depo yapımına 300 bin TL, Bahçeköy, Seydiköy, Gülçavuş, Bıldır köylerine toplamda 3.5 milyon TL'lik yatırım yaptık." diye konuştu.

"Yüz yüze eğitimin başlaması öncesinde okullardaki çalışmalarımızı tamamladık"

Program dışında ekstra işlemlerin de yapıldığını kaydeden Mehmet Geçmiş, okullarda yapılan çalışmalara da değinerek, "Yüz yüze eğitimin başlaması öncesinde okullardaki çalışmalarımızı tamamladık. Çocuklarımız şuan okullarda fiziki anlamda sorunsuz eğitimlerini sürdürüyor. Okullarımızın bakımlarına yaklaşık 30 milyon TL ödenek ayırmıştık. Keşan ve Uzunköprü'de birçok köyümüzde yatırımlarımıza devam ettik. İl Özel İdaresi'nde çalışan personellerimiz, programın gerçekleşmesinde çok başarılı bir performans gösterdiler ve 12 ay olarak planladığımız çalışmaları 9 ayda tamamladılar." şeklinde konuştu.

"Gökçetepe Köyümüzün su ve kanalizasyon yapımı için Sayın Valimizin bir çalışması var"

Artık öngöremedikleri işler ile ilgili talepler aldıklarını ifade eden Geçmiş, şunları söyledi; "Sayın Gökçetepe Köyümüzün su ve kanalizasyon yapımı için Sayın Valimizin bir çalışması var. Bu çalışmanın maliyeti çok yüksek ancak ödenek bulabilirsek, 2021 yılı içerisinde yaklaşık 5 milyon TL tutarında içme suyu ve kanalizasyon yatırımını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bunun gibi gelen talepleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Pandemiden dolayı ödeneklerimiz al olsa da, İl Genel Meclisi üyelerimizin de talep ve kararları ile birlikte 9 ilçemizdeki öncelikli tüm talepleri yerine getirmeye çalıştık. Meclis üyesi arkadaşlarımız artık 2022 yılının taleplerini almaya başlayacak. Kasım ayında da 2022 yılının programını onaylayacağız."

Haber: İlker GÜREL

-Hurdaya dönen otomobilde hayatını kaybetti

Keşan-İpsala yolunda meydana gelen trafik kazasında, İpsala Gümrük Kapısı kuyruğunda bekleyen TIR'a çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

İddiaya göre; Keşan istikametinden İpsala istikametine giden Mustafa Başaran (38) yönetimindeki 22 AAS 536 plakalı otomobil, İpsala girişin e geldiği sırada İpsala Gümrük Kapısı'ndan yurt dışına çıkış yapmak için kuyrukta bekleyen TIR'ın VA 0338 AB Makedonya plakalı dorsesine arkadan çarptı. İhbar üzerine kaza yerine polis, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kaza yerine gelen sağlık ekipleri, Başaran'ın hayatını kaybettiğini belirledi. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

 Haber MERKEZİ

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar