Son Dakika
Çocuk Oyun Merkezi için 11 kalem oyun malzemeleri alınacakÇan Belediyesi'ne ait işyeri 11 aylığına kiraya verilecek Motorin satın alınacak (Edirne)Keşan HEM Müdürlüğü'ndeki kursiyer sayısı önceki yıla göre neredeyse 3 katına çıktıCHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 2022 yatırım programını değerlendirdi: "Saros’a saplanan zehirli bir Katar hançerinden başka bir şey olmayan FSRU için para ayrılmış"Harun Çelik, yönetim ve denetim kurullarında yer alan adayları açıkladı2021 yılında 210 bin 456 doz aşı yapıldıKeşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır: "Bu zamlarla elektrik şirketleri dükkanımıza ortak oldu"Minik sürücü de uygulamaya takıldıElektrik faturalarındaki artış Keşan'da gündem oldu
“Çocuklarımız, yaşarken ölüyor..!!”

“Çocuklarımız, yaşarken ölüyor..!!”

CKD (Cumhuriyet Kadınları Derneği) Başkanı Avukat Nilüfer Erk Oğuz, yaptığı açıklamada; 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili açıklamada bulundu.

“Dünyanın birçok yerinde çocuklar vatanından göç etmeye zorlanıyor”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’yle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Erk Oğuz, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü 1989’da kabul edilen, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile birlikte çocuk haklarının yaslarca kutlandığı bir gündür. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık oluşturmak bu günün kutlanma amaçları arasında yer almakta. Özellikle belirtmek gerekirse 18 yaşın altındaki her birey çocuktur. Sözleşmede de bu açıkça belirtilmiştir. Ulusal yasalarda da belirtilmiştir. Sözleşmede en temel değerler ayrım gözetmeme, çocuğun yararlarının gözetilmesi, yaşama, gelişme ve hayata aktif katılım olarak yer almaktadır. Günümüzde yaşatılan her çatışma her savaş en çok çocukları etkilemekte. Dünyanın birçok yerinde çocuklar vatanından göç etmeye zorlanmaktadır. Güvenli bir yuva bulabilmek adına heba olmakta. Bu da ne yazık ki, dünyamız anlamında gerçeklik.” dedi.

“Çocuk hakları günü şirin çocuk fotoğrafları koyup sosyal medyada yayımlayıp ertesi gün unutacağımız bir şey değil”

Nilüfer Erk Oğuz, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemize baktığımız zamanda çocuk haklarında endişe verici veriler söz konusu. 2019 yılı itibari ile 22 bin hamile çocuğumuz var. Bunlar resmi kayıtlara geçmiş verilerdir. Geçirilmeyen sayıları tahmin etmek bile istemiyorum. 8 bin cinsel istismar vak’ası, cezaevinde 3 bin çocuğumuz var. 500’e yakın iş kazası, bu iş kazaları neticesinde çocuk ölümleri var. Ülkemizin gerçeği maalesef budur. Çocuk hakları günü şirin çocuk fotoğrafları koyup sosyal medyada yayımlayıp ertesi gün unutacağımız bir şey değildir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Çocuklar bir milletin ve bir devletin geleceğidir’ Biz çocuklarımızı hamileliği ile cinsel istismarı ile cezaevindekilerle hatta iş kazasında ölenler ile her anlamda kaybediyoruz. Çocuklarımızı bir anlamda yaşarken de öldürüyoruz. Mevzu bahis sadece kendi evladımız olunca çocuk haklarına son derece yaklaşırken, bir başkasını çocuğu ya da dünyanın her hangi bir noktasındaki bir çocuk ne yazık ki aynı şekilde içimizi sızlatmıyor.”

“Çocuklar geleceğimizdir”

Çocuklara eşit koşullar ve eşit haklar sağlayıp, onları koruyup sevmenin her bireyin görevi olduğunun altını çizen Erk Oğuz, şunları söyledi: “Çocuk, çocuktur, çocuktan gelin olmaz, anne olmaz, işçi olmaz. Hem toplum olarak hem de birey olarak sadece kendi evlatlarımızı değil tüm çocuklarımızı kız erkek diye ayırmadan kucaklamalı ve onları cesaretlendirmeliyiz. Coşku ve şefkatle sevmeli, merhamet duyup, koruyup kollamalıyız. Muhafaza edip, eğitmeli ve hayata yetiştirmeliyiz. Eşit koşullar ve eşit olanaklar sağlamak her birimizin görevidir. Çocuklar geleceğimizdir. Bu verilerle baktığımız zaman biz geleceğimizi neredeyse yok etme noktasına gelmiş durumdayız. Bir ülkenin geleceği çocuklarına bağlıdır. Hem bu millet hem bu devlet, Atatürk tarafından da ilk evvela çocuklarımıza teslim edilmiştir. Biz devletimizi, milletimizi, geleceğimizi tehlikeye atıyoruz”

“Utana utana utanmaz hale geldik”

Türkiye’nin özellikle hamilelik ve cinsel istismar vak’alarında ilk sıralarda olduğunu belirten Nilüfer Erk Oğuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu verilere baktığımızda utana utana utanmaz hale geldik. Çocuklar çocukluğunu yaşamalıdır. Kız erkek çocuk ayrımı çok yanlıştır. Bu maalesef doğu toplumlarında daha kritik yaşanıyor. Kız erkek diye iki cinsiyet olarak eşit haklarla doğan çocuklar toplum içinde yetişirken toplumsal yapı ile birlikte kadın ve erkek olmayı öğreniyorlar. Biz kız çocuk-erkek çocuk ayrımı yaparak cinsiyet eşitsizliğini daha çocuk çağında başlatmış oluyoruz. Daha küçükken ayrıştırılan çocukların zihniyeti de bu şekilde yetişiyor. Yararlandıkları kaynaklar, güçten yararlanabilmeleri, eğitim şartlarından eşit şekilde yararlanabilmeleri, ekonomik koşullardan yararlanabilmeleri hatta sağlık koşulları bile daha çocukluktan farklılık yaratıyor. Çocuklar gerek ülkemizde gerek dünyada birçok problem, birçok eşitsizlik ve sıkıntıyla dezavantajlı durumda. Hatta kız çocuklar iki kez dezavantajlı durumda. Çocuklar bizim geleceğimizdir, onları sevgiyle, şefkatle, ayrım yapmaksızın sevmeliyiz, korumalıyız.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Çocuk Oyun Merkezi için 11 kalem oyun malzemeleri alınacak

Ezine Belediyesi Çocuk Oyun Merkezine 11 kalem mal alımı ve kurulumu alımı için ihale düzenelecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, 11 adet belediye oyun merkezine oyuncak alımı yapılacak.

İhale; 7 Şubat 2022 günü, saat 11.00’de CUMHURİYET MAH. ORG. NAHİT ŞENOĞUL CAD. NO:2 EZİNE/ÇANAKKALE  adresinde gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/917206/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/ezine-belediyesi-cocuk-oyun-merkezi-icin-11-kalem-oyun-malzemeleri-satin-alacak

Çan Belediyesi'ne ait işyeri 11 aylığına kiraya verilecek

Çan Belediyesi 1 adet işyeri 11 aylık kiralama olarak açık arttırma usulü kiralama ihalesine çıkarttı.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Fatih Mahallesi Kıbrıs Sokak No:13 adresindeki işyeri 11 Aylık kiralanacak.

İhale; 1 Şubat 2022 günü, saat 15.00’te Çan Belediyesi Encümen huzurunda gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/919089/emlak/is-yeri-ve-ticari-isletme/can-belediyesine-ait-isyeri-kiraya-verilecektir

Motorin satın alınacak (Edirne)

Edirne Belediye Başkanlığı motorin alımı için ihale düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre, Park ve Bahçeler Müdürlüğü 2022 yılındaki Hizmetlerinde Kullanılmak Üzere 1 kalem 95 Oktan Benzin alımı yapılacak.

İhale; 9 Şubat 2022 günü, saat 11.00’de Edirne Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğü Satın Alma Birimi Babademirtaş Mahallesi Tekkekapı Caddesi Saraçhane Mevkii Ek Hızmet Bınası No:1 22020 - MERKEZ / EDİRNE adresinde gerçekleştirilecek.

İlanın detayları için ise internet adresi şöyle; https://www.ilan.gov.tr/ilan/919787/ihale-duyurulari/mal-alim-ihaleleri/motorin-satin-alinacaktir

Keşan HEM Müdürlüğü'ndeki kursiyer sayısı önceki yıla göre neredeyse 3 katına çıktı

Keşan HEM (Halk Eğitimi Merkezi) Müdürlüğü'nde, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde toplamda 1821 kursiyer kurs görürken, bu sayı 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde 4 bin 618'e çıkarken, erkek kursiyer sayısı da 3 kat arttı.

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan HEM Müdürlüğü'nün 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde açılan kurs ve kurslara katılan kursiyerler hakkında bilgilendirmede bulundu. 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde 61'i mesleki kurs olmak üzere toplamda 138 kurs açıldığını ve bu kurslardan 7'sinin okuma yazma kursu olduğu bilgisini veren Saz, genel kurslara 501 kadın, 246 erkek kursiyer olmak üzere toplamda 747 kursiyerin katıldığını, mesleki kurslara ise 826 kadın, 236 erkek kursiyer olmak üzere 1062 kursiyerin katılım gösterdiğini belirterek, okuma-yazma kursuna da 7 kadın ve 5 erkek olmak üzere 12 kursiyerin katılım gösterdiğini söyledi. İlhan Saz, bu sayılar göre, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde açılan 138 kursa, 1334 kadın kursiyer, 487 erkek kursiyer olmak üzere 1821 kursiyerin katılım gösterdiğini belirtti.

Mesleki kurslara katılım neredeyse 3 katına çıktı

Keşan HEM Müdürlüğü'nde 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde birçok başlıkta 126 genel kursun açıldığını ve bu kurslara, 1034 kadın, 659 erkek kursiyer olmak üzere toplamda 1693 kursiyerin katıldığı bilgisini paylaşan Saz, açılan 173 mesleki kursa ise 2114 kadın, 807 erkek kursiyerin katılım gösterdiğini, toplamdaki kursiyer sayısının ise 2921 olduğunu kaydetti. Aynı dönem açılan 2 okuma-yazma kursuna ise 1 kadın, 3 erkek olmak üzere 4 kursiyerin katıldığını dile getiren İlhan Saz, Keşan HEM Müdürlüğü'nde 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde açılan 301 kursa, 3149 kadın, 1469 erkek olmak üzere toplamda 4618 kursiyerin katıldığını ifade etti. Saz'ın verdiği bu bilgilere göre; Keşan'da mesleki kurslara verilen önem de gözler önüne serildi.

Haber: İlker GÜREL

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 2022 yatırım programını değerlendirdi: "Saros’a saplanan zehirli bir Katar hançerinden başka bir şey olmayan FSRU için para ayrılmış"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 2022 yılı yatırım programıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gaytancıoğlu, 2022 yılı yatırım programında Edirne’ye yapılacak yatırımlara bakıldığında, iki şeyin net olarak göründüğünü belirterek, "2022 bütçesinde yatırımlar yok, olan yatırımcıklardan da Edirne’ye pay yok. Eğer mazotun, elektriğin, gübrenin çok ucuz olduğuna, ekonomimizin uçup kaçtığına inanıyorsanız 2022 yılında Edirne’ye yatırım yapılacağına da inanabilirsiniz. AKP’lilerin marifetmiş gibi paylaştıkları ve Edirne’mizin acil ihtiyacı olan sulama işlerine bakalım. Çakmak sulamasına ayrılan para 65 milyon. Yayınladıkları yatırım programına göre bu işi 2025 yılında bitirecekler ve bunun için 350 milyona daha ihtiyaç var. Oysa ayrılan para beşte biri kadar.  Bu parayla on yılda bu işi bitiremezler. Çoktan bitirilmese gereken Hamzadere Barajı ve Meriç taşkın projesi hala sürüyor. Bu yıl da bu işlerin bitirilemeyeceği net olarak görülmekte. İpsala Karaağaç ve Çömlekköy Barajları için ayrılan miktarlar iz ödenek yani biner lira. Buralara çivi çakılmayacak. Eğer ek yatırım programında buralara gerekli miktarlar verilmez ise bu insanlarımızın aklıyla dalga geçmektir. Birileri çıkıp ‘Çömlekköy Barajını yatırım programına aldırdık gerekli ödenekleri de sonraki yıllarda koyduracağız’ diyebilir. Ancak biz Çakmak’tan biliyoruz ki söz verilen tarihler uzadıkça uzuyor. AKP’lilerin yatırım dedikleri yatırım değil yılan hikâyesi. ‘Yatırım programına aldırdık’ diye konuşan, sözde müjdeler veren AKP’liler Keşan – Enez Yolu’da daha önceki yatırım programlarında vardı. 2021 yılında bitirilecekti. Şimdi nerede? Ne oldu? Yapıldı mı? Siz o yolu kullanmıyor musunuz? Saros sahilleri sizin için sadece belli vakıflara peşkeş çekmek için mi var?" dedi.

"430 milyonu Saros’u yok etmek için, Edirne’ye bir gram faydası olmayan zarar ziyan projesi için harcayacaklar"

Saros FSRU Gemi İskelesi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Okan Gaytancıoğlu, "Saros demişken yatırım programında olan ve Saros’a saplanan zehirli bir Katar hançerinden başka bir şey olmayan FSRU için para ayrılmış. 430 milyonu Saros’u yok etmek için, Edirne’ye bir gram faydası olmayan zarar ziyan projesi için harcayacaklar. Bu parayı Çakmak’a versen iş bitecek. Ama nasıl bir Katar aşkı ki insanı kendi toprağına, kendi halkına düşman yapıyor. Bir de hızlı tren projesi var ki, buranın finansmanı da Avrupa Birliğinden sağlanıyor. Bütçe imkânlarıyla yapılıyor olsaydı diğerleri gibi kaplumbağa hızında ilerlerdi. AKP’nin yatırım yapmak için hem parası yok hem de niyeti yok. Olan üç kuruş parayı da 5’li çeteye Katar aşkına harcayıp çarçur ediyor. Tarlasına su götüremeyen çiftçimiz umurlarında değil. Ama bu düzen değişecek. En geç 2023’te gidecekler ve Türkiye yeniden kendi halkının çıkarları için çalışan bir iktidar görecek. CHP iktidarında bu halkın birikimi bu halkın çıkarları için yatırımlara dönecek. Yalancı müjdeler paylaşan AKP’lilere diyorum ki: Eğer bana cevap verecekseniz, Edirne öğretmenevinde basın toplantısı yapın. Ben de sizi dinlemeye gelecek ve sessizce dinleyeceğim. Yalnız Edirne öğretmenevinin yerini bana da bildirirseniz sevinirim. Sürekli Edirne’de olmama rağmen bir türlü yerini bulamadım." diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar