Son Dakika
Çeltik fiyatları, üreticiyi memnun etmedi..!!3 kurumun ortaklaşa düzenlediği "Kermes ve Aşure Günü" için istenen para tepki çektiMarmara Bölgesi'ndeki Ziraat Odası başkanları endişelerini aktardıRuhsal Bakım Engelli Evi açılış için gün sayıyorKantar: “Gençlerimiz, ortaokulu bitirdiğinde Endüstri Meslek Lisesi’ne yönlendirilmeli”"Fuhuş yaptırmak"tan aranan şüpheli yakalandıBelediye Şehitlik Anıtı önünde aşure dağıttı34 göçmenin yakalandığı olayda 3 organizatör gözaltındaTers yönü kullanan sürücülere ceza kesildiBelediye, eski hastaneden adliyeye kadar olan yolu bütün şekilde asfaltladı
CHP ve İYİ Parti, Helvacıoğlu’na yüklendi  Tümer, Helvacıoğlu’nu Allah’a havale etti

CHP ve İYİ Parti, Helvacıoğlu’na yüklendi  Tümer, Helvacıoğlu’nu Allah’a havale etti

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız ve bazı belediye meclis üyeleri dün, düzenledikleri basın toplantısında, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen toplantı, saat 15.00 sıralarında başladı.

Toplantıya, Yıldız’ın yanı sıra; Belediye Meclis üyesi ve grup sözcüsü Feridun Tümer, belediye meclis üyeleri Aladdin Öztürk ve İbrahim Dinç ile partili yöneticiler katıldı.

Toplantıda ilk olarak, söz alan Özgür Heves Yıldız şunları söyledi: “9 Eylül, CHP’mizin 96. kuruluş yıldönümünü İlçemizde kutladık. Daha sonra aynı gün il başkanlığımızın düzenlediği törene katıldık. Ardından İl Danışma Kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Böylece ilimizde 31 Mart seçimlerinin değerlendirmesini yaptığımız toplantıları bitirmiş olduk. Bundan sonraki süreçte kongre takvimimizin açıklanmasını bekliyoruz. Geçen hafta içerisinde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınıyorum. Kendisine daha önce de defalarca bu tür saldırılar yapılmıştır. Ancak, failleri yakalanmamış, yakalananlar ceza almamıştır. Kendilerini korumak için tüm imkanları seferber edenler, bu ülkede maalesef muhalefet liderini koruyamıyor. Ülkemizde adalet duygusuna olan inancı sarsmaya yönelik bu tür davranışları da kınıyoruz. Hangi baskıyı kurarlarsa kursunlar genel başkanımızın da dediği gibi kimse bizi yolumuzdan döndüremez kendisine geçmiş olsun diyor; bir daha böyle saldırıların yaşanmamasını temenni ediyoruz. Geçen hafta içinde yaşanan bir diğer gelişme de İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasıdır. Sahte deliller ve mesnetsiz iddialarla kaybettiklerini geri almaya çalışanlara inat, il başkanımızın yanındayız. Kendisi il başkanı seçildikten 2 gün sonra, 6 yıl önce attığı tweetler nedeniyle, dava açılmıştı. Geçtiğimiz hafta içinde 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Bu karar siyasidir. Adaletin vesayet altına alındığının delilidir. İstanbul’daki başarının cezasıdır. Ama umudumuzu kaybetmedik, hukuk ve adalet halkın vicdanında tecelli edecek, İstanbul’dan gelenler İstanbul’dan gidecek.”

“Keşan’ın menfaatlerine uymayan

hiçbir kararın altına imza atmayacağız”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun eleştirileriyle ilgili konuşan Yıldız, şunları söyledi: “Keşan’ın gündemini fazlasıyla meşgul eden bir diğer konu da mecliste red oyu verdiğimiz kredi kullanma talebidir. Bunu siyasi kaygılarla yaptığımız söyleyen Sayın Helvacıoğlu’na tekrar hatırlatmak istiyoruz ki, Keşan’ın menfaatlerine uymayan hiçbir kararın altına imza atmayacağız. Keşan halkının parasını çarçur ettirmeyeceğiz. Kendileri, bunu başarısızlıklarına şimdiden kılıf uydurmak için yapıyorlar diye düşünüyoruz, yüksek faizle borçlanarak hizmet herkes yapar, mühim olan kendi imkanlarımızla en düşük maliyetle yapmaktır. Caddelerin isimlerini sayarak, bu caddeleri  kullanan vatandaşlarımızdan özür diliyoruz,” kredi kullanılmasına izin vermeseniz de  bu yolları yapacağız  söz veriyoruz” diyor. Bizimde demek istediğimiz tam olarak budur, madem kredi kullanmadan yapabilecek gücümüz var, neden kredi kullanacağız? Tabi ki yapacaksınız, bu bir lütuf değil, görevinizdir. Zaten Keşan’da yol ve asfalt yapmayacaksınız da ne yapacaksınız, tüm alt yapısı hazır bir Keşan teslim ettik. Son 2 yıldır yapılan doğalgaz çalışmaları tamamlandığında zaten hizmet anlamında yol ve kaldırımdan başka yüksek maliyetli yatırım gerektiren başka projeniz yok. Keşan halkından bize gelen tepkilerde çok doğru bir karar aldığımızı gösteriyor. İsraf Belediyeciliğinin örneklerine yakın zamanda hepimiz şahit olduk. Bunun Keşan’da yaşanmaması için halkımız tarafından bize verilen yetkinin sorumluluğunu taşıyoruz. Denetleme yetkimizi, halkın vicdanında kabul görmeyen her girişiminizde yetkimiz dahilinde kullanmaya devam edeceğiz.”

“CHP ve İYİ Parti, içme suyu sondaj kuyusu

için istenen 479 bin TL’lik kredi talebini onayladı”

Özgür Heves Yıldız sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan halkı sizden, istihdamla ilgili projelerinizi bir an önce hayata geçirmenizi istiyor. İnanın ki, şu anda Keşan’ın en büyük sorunu işsizlik, belediye olarak enerjimizi ve kaynaklarımızı bu yönde harcamamızı bekliyorlar. Üretimle ve istihdamla ilgili projelere öncelik verilmesini bekliyorlar. Bir diğer konu da sanki CHP ve İYİ Partili Belediye Meclis Üyeleri, tüm kredi taleplerinizi reddediyor izlenimi vermenizdir. Geçen haftaki belediye meclisi toplantısında aynı meclis üyeleri 3 adet içme suyu sondaj kuyusu için istenen 479 bin TL’lik kredi talebini onaylamışlardır. 2 aylık kredi ve ihale aşaması süreceği göz önüne alındığında, mevsim itibariyle uygulamada aksaklık olacağı öngörülerek reddettiğimiz kredi talebi, gerek görüldüğünde kendi imkanlarımız devreye  sokulamıyorsa ve faiz oranı daha uygun olacaksa  tekrar değerlendirileceği de grup sözcümüz tarafından belirtilmiştir. Tekrar söylüyoruz, eğer kendi imkanlarımızla bugüne kadar 10 km asfalt yol yaptıysak talep edilen caddeler ki 7,5 km yolu da yapabiliriz. Asfalt şantiyesini hazır buldunuz, geliştirerek daha da işlevsel hale getirip, kapasiteyi arttırarak, Keşan halkının hizmetine sunabilir, yetmediği yerde karayollarından destek talep edebilirsiniz. Öncelikle bahsedilen caddelerde yapmanız gereken doğalgaz bağlantılarını tamamlamaktır. Şu anda tamamen durmuş olan bu çalışmayı, kaldırım ve asfalt yapımından önce çözmek zorundasınız. Sayın Helvacıoğlu’nun dünkü açıklamasında ‘sanayi caddesini asfaltlayacaktık’ dediğini gördük. Meclis tutanaklarında da görüntülerde de bu yolun dahil olmadığını biliyoruz. Bu yanlışı düzeltmiş olalım halkımız bu konuda  bilgilendirmiş olalım. Burada yapmaya çalıştığı bizi sanayi esnafına hedef göstermektir. Ama herkes bilsin ki, bahsettiği projeye o yol dahil değildi.”

Daha sonra meclis üyesi Feridun Tümer söz aldı.

“Ucube demek başkana yakışmadı”

Tümer açıklamalarında şunlara yer verdi: Mustafa bey dün talihsiz bir açıklama yaptı belediye binasına ‘ucube bir yapı’ dedi. Ucube kötü bir söylem oldu. Orada yüzlerce insan ekmek yiyor. ‘Eksik yapılmış, eksikleri var’ deseydi, eyvallah ama ‘ucube’ demek başkana pek yakışmadı. Pazaryeri yapılırken, oraya ne kadar methiye düzdüğünün kayıtları vardır. TSO balkonundan buranın çok güzel bir AVM ve pazaryeri olacağını, hatta belediye başkanı seçildikten sonra, kendisini ziyarete gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanının da ‘ne güzel bir belediye binasına kavuşmuşsunuz’ şeklinde övgüleri vardır. Mustafa bey de, TSO başkanıyken bu ucubeye bakarak ‘çok güzel’ nasıl dedi? Bunu halkın vicdanına bırakıyorum.”

“Bizler Keşan için elimizi taşın altına koymaya hazırız”

Mustafa bey meclisteki konuşmayı ya algılayamadı ya anlayamadı ya da işine öyle geldi. Bizler kredinin tarihinin yanlış olduğunu söylüyoruz, 10 derecede asfalt atarım diyor. Ama dünkü konuşmasında ‘nisan mayıs ayında asfalt atmaya başlayacağız’ diyor. Meclis konuşmasında ‘enflasyona yenik düşmeyelim’ diyor ama kendi grup sözcüsü 12-15 Eylül’de faizlerin düşeceğini söylüyor. Biz de Cumhurbaşkanının 4-5 puan düşeceğini söylediğini biliyoruz. Bu krediyi aldıktan sonra geri ödeyeceğiz. 780 bin lira, 242 bin lira faizi var. Yani şimdi kullanmayacağımız krediyi bankaya mı koyacağız? Ne yapacağız? Asfaltı nisan mayıs ayında atacağız diye kendisi söylüyor. Aynı şeyleri plajların kiralanmasında da yaşadık. Bütün belediye meclis üyelerinin bulunduğu komisyonlarda çalışıyorlar. İmar komisyonunda 9-10 madde vardı. Söyleyeceğim bunları, bilinsin. Kim Keşan için çalışıyor? Kim mücadele ediyor, bilinmesi gerekir. İmar komisyonunun son iki toplantısına AK Partili meclis üyeleri katılmadı. Ve Keşan’daki 5 metre yeni imar planının çözümü için, İYİ Parti ve CHP’li imar komisyonu üyeleri 4 toplantı yapıp çözüme varacaklardı ki, onların imar komisyonu üyeleri çıkıp, hiç konuşulmayan bir şey söyledi. Bizler Keşan için elimizi taşın altına koymaya hazırız, fakat bunu Keşan halkının çıkarlarını ve menfaatini koruyarak yapmak zorundayız. Bu konularda da hep aynı şeyi yaşadık. Tartıştığımız konular hep aynı, ‘plajları al, ama halkı bedava faydalandır’ dedik. Burada da 5 buçuk milyonu konuşuyoruz.”

“Ben onu Allah’a havale ediyorum”

“Ben de seçim sözlerini artık açalım diyorum. Hani her mahalleye kreş? Hani Kent Müzesi? Hani huzurevi? Bu konular kapatılıyor. ‘Toplum için bir şeyler konuşalım’ diyoruz. Şimdiye kadar, bir laf atılıp gündem oluşturuluyor, ama ortada bir şey yok. İyi şeyleri de onaylıyoruz. ‘Artı Çarşı’ dedik, ‘750 bine projesi yapıldı’ dedik, ‘siz 400’e yaptınız’ dedik, tebrik ettik. Bu arada Muammer Aksoy ile ilgili yolu biz önerdik. ‘Bu şekilde yap dedik, bu problemi çöz’ dedik. Önerilerimiz oluyor. Biz ‘zamanı değil’ dedik, bir madde önce kredi verdik. ‘Zamanı geldiğinde konuşalım’ diyoruz. Kapılarımız kapalı değil. Bizi halka havale etmiş, biz halkın içindeyiz. Ben de onu Allah’a havale ediyorum.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Çeltik fiyatları, üreticiyi memnun etmedi..!!

TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) Genel Müdürlüğü dün yaptığı açıklamada, 2019 dönemi çeltik alım fiyatlarını açıkladı.

TMO; baldo, Gönen, Edirne çeşit çeltiklerin tonu 3 bin 800 TL, cammeo, romeo, keshan, galileo, tunca, köprü cl, özgür cl, güneş cl, beşer, proteo, fedra, barone cl 3 bin 500 TL, osmancık-97, gala, çakmak, efe, yatkın, paşalı, halilbey, durağan, kızıltan, hamzadere, sur cl, ülfet, sarhan, ımı 2554, boyabatkalesi, rekor cl, diğer yerli ıslah çeşitler 3 bin 50 TL, vasco, ronaldo, meco, nembo, colombo cl, kikko, ribaldo, 7721, rocca, diğer yabancı ıslah çeşitler 2 bin 900 TL, luna 2 bin 700 TL olarak açıklandı.

Konuyla ilgili olarak, dün, Keşanlı çeltik üreticisi Mehmet Emin Meriçve İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan görüşlerini aldık.

Meriç: “Ofis, çeltik alımı yapacağını

ifade ediyor ancak, Keşan’da yok”

TMO tarafından çeltik fiyatlarının açıklandığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Meriç, şunları söyledi: “Açıklanan çeltik fiyatları çok kötü değil ama çok iyi de diyemeyiz. Çeltik maliyetleri geçmiş yıllara yüksek seviyede. Ofis,çeltik alımı yapacağını ifade ediyor ancak, Keşan’da yok. Edirne’de yetkililerle yaptığımız görüşmede, Keşan’daki çeltik üreticisi ürününü İpsala’ya götürsün deniliyor. İpsala’daki ofisin depoları, oradaki üreticilere yeterli olmayacak. Keşan’da, 60 bin ya da 80 bin dönüm alanda çeltik ekimi yapılıyor. Peki, bu kadar geniş alanda ekim yapan Keşanlı üreticiler ne yapacak? Keşan’daki TMO’yu devir alan firma, çeltik üreticisinin derdine nasıl çare üretecek? Bu konuda, üreticilerin bilgilendirilmesini bekliyoruz.Osmancık cinsi pirinç, yerli üretim ve bu ürünün desteklenmesi gerekirken, fiyatın çok aşağı da olduğunu görmekteyiz.”

Balcılar: “Çiftçi, nakavt oldu”

TMO’nun çeltik fiyatını açıklamasının ardından çiftçinin nakavt olduğunun altını çizen Balcılar, şöyle konuştu: “Çeltik üreticisi geçen yıl, cameo cinsi çeltiğin tonunu 3 bin 500 TL’ye satışını yaptı. Aradan geçen 1 yılın ardından TMO’nun açıkladığı fiyat yine aynı oldu. Fakat, çiftçinin maliyeti 1 yıllık süreç içerisinde yüzde 40 oranında arttı. Üreticinin eline geçen para ise, yine aynı oldu. Dolayısıyla, çeltik üreticisi, sermayesinin yüzde 40’ını kaybetti ve fakirleşti. TMO fiyat açıklamadan önce, Osmancık cinsi çeltik, 3 bin 200-3 bin 250 TL seviyesinde satılıyordu. TMO, 3 bin 50 TL olarak fiyat açıkladı. TMO, hiç fiyat açıklamasa daha iyiydi. Bu durum çiftçiye destek değil, köstek oldu.”

“Üretici olarak, açıklanan

fiyattan memnun değiliz”

Sedat Balcılar sözlerini şöyle tamamladı: “TMO, 10 gün içerisinde alımlara başlar. Çiftçinin ürününü TMO’ya vermekten başka bir çaresi yok. Çünkü çiftçinin ilaç kullanımı, diğer masrafları var ve bu ürünü bir şekilde satmak zorunda. Çiftçi, ürününü satmayıp bekletme durumu gibi bir şansı da yok. Ürününü satıp, borçlarını ödeyecek. Üretici olarak, açıklanan fiyattan memnun değiliz.”

Darcan: "Maliyet fiyatına Osmancık cinsinin fiyatını açıklarsanız üreticinin sonu olur"

TMO'nun açıkladığı çeltik fiyatlarını "İyi görmüyoruz" diyerek değerlendiren Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, fiyatların memnun etmediğini belirterek, "Açıklanan fiyatlar, maliyet fiyatlarına göre düşük. Kaliteye göre; Luna 2.70 TL, diğer yabancı ıslah çeşitleri 2.90 TL, Osmancık-Gala-yerli ıslah çeşitleri 3.05 TL, Cameo 3.50 TL, Baldo-Gönen-Edirne çeşit çeltikler ise 3.80 TL olarak belirlenmiş. Çeltik üreticileri olarak maliyetlerimiz unutulmamalı. Ayrıca sulamanın, kira bedelinin yüksek olduğu yerler de var. Dönüm maliyetleri daha üst seviyelerde. Luna'da 700-800 kilo verim elde edilebilir. Osmancık cinsinde 800 kilo ortalama yakalamak zor. Osmancık çeşidinde en iyi ihtimalle 700 kg verim alınır. Baldo cinsinde de aynı verimden bahsedemeyiz. Dane maliyeti de 3 TL civarında. Siz maliyet fiyatına Osmancık cinsinin fiyatını açıklarsanız üreticinin sonu olur. Çeltiğe verilen destek zaten yıllardır 10 kuruş olarak kaldı. Fiyatları üreticiler olarak iyi görmüyoruz. TMO alım yapacak. Lisanslı depoya ürününü getirene de garantisini verdiler. Fiyatlar çok hoş değil, piyasayı nasıl etkileyecek bilmiyoruz." dedi.

Haber: (Deniz ÇİL- İlker GÜREL)

 

 

3 kurumun ortaklaşa düzenlediği "Kermes ve Aşure Günü" için istenen para tepki çekti

Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediye Başkanlığı ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlediği, ilk ve orta dereceli okullarda eş zamanlı başlayan "Kermes ve Aşure Günü" etkinliği için velilerden bazı okullarda 8, bazı okullarda ise 10'ar TL para istenmesi, bazı velilerin tepkisini çekti.

Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediye Başkanlığı ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, ilk ve orta dereceli 22 okulda düzenlenen "Kermes ve Aşure Günü" etkinliği, dün saat 12.00'de başladı. Etkinlik kapsamında, bazı okullarda pilav, ayran ve aşure, bazı okullarda ise lokma, ayran, çiğ köfte ve aşure dağıtıldı.

Helvacıoğlu: "Aileleri, velileri kaynaştıralım, bir araya getirelim istedik"

Eş zamanlı başlayan etkinliklere, Ahmet Yenice Ortaokulu'nda katılan, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ile bazı Belediye Meclisi üyeleri, lokma, ayran ve çiğ köfteden oluşan menüyü, öğrencilere dağıttı. Burada etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Helvacıoğlu, etkinliğin Keşan'daki 22 ilk ve orta dereceli okulda aynı anda başladığını belirterek, "Bu yıl kermesleri Muharrem Ayı'na denk getirdik. Kermesler her zaman ilk baharda yapılıyordu. Biz erken yapalım istedik. Aileleri, velileri kaynaştıralım, bir araya getirelim istedik. Herkes memnun ve mutlu. Keşan'da bir ilki yapıyoruz. Eğitim en önemli dinamiklerden biri. Eğitime her zaman önem veriyoruz. Belediyecilik olarak da eğitime önem vereceğiz." dedi. Hazırlanan menülerin öğrencilere dağıtılmasının ardından, aynı menü protokol üyelerine okulun Öğretmenler Odası'nda ikram edildi.

Velilerden istenen 8 TL tepki çekti

Okullarda eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bu etkinliğin bir gün öncesinde, bazı okul velilerinden 8, bazı okul velilerinden ise 10 TL istendiği iddia edildi. Velilerin cep telefonlarına gönderilen mesajda; "Salı günü aşure pilav ayran 8 TL okul kermesi yapılacak diğer velilerimize duyurur musunuz?" şeklindeki ifadeler sonrasında şaşkınlık yaşayan veliler, okullarda düzenlenen kermeslerde, velilerin yiyecek ya da içecekler hazırlayarak satışa sunduğunu ve buradan elde edilen gelirin okulların harcamalarında kullanıldığını hatırlatarak, etkinlik olmadan, üstelik de aşurelerin Keşan Belediyesi tarafından dağıtılacağının açıklanmasına rağmen peşin ücret talep edilmesine anlam veremediklerini söyledi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Marmara Bölgesi'ndeki Ziraat Odası başkanları endişelerini aktardı

Marmara Bölgesi il ve ilçelerindeki Ziraat Odaları'nın başkanları, dün Edirne'de düzenlenen toplantıda bir araya gelirken, burada yapılan basın açıklamasında, alım fiyatı aşağı inen ayçiçeği ile ilgili endişeler dile getirildi.

Edirne'de düzenlenen toplantıda, aşağı inen ayçiçeği alım fiyatları ile ilgili basın açıklamasını ziraat odaları başkanları adına TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan yaptı. Sözlerine, ayçiçeğinin, ülkenin ve bölgenin ekonomisi açısından son derece önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek başlayan Darcan, "Sıvıyağ tüketimimizin yüzde 76’sı, tohumları yüzde 40-45 oranında yağ içeren ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Küspesinin içerdiği yüzde 30-40 oranındaki protein ile de hayvan beslemesinde değerli bir yem olan ayçiçeği, sabun ve boya sanayinde değerlendirilmekte; sapları da yakacak olarak kullanılmaktadır. Sapların yakılması ile oluşan kül ise yüzde 36-40 oranında potasyum içermekte ve gübre olarak değerlendirilebilmektedir. 2018 yılında 1 milyon 800 bin ton olarak gerçekleşen yağlık ayçiçeği üretiminin 2019 yılı ilk tahmin sonuçlarına göre yüzde 11 artışla, 2 milyon ton olması beklenmektedir. Bu üretim rekor düzeydedir. 2 milyon ton üretim, ülkemizde bu yıla kadar görülen en yüksek üretim rakamıdır. Her türlü zorluğa rağmen üreticimiz üretmeye devam etmektedir. Üretim artışında; İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekim alanlarının artması, yağ açığının kapatılması amacıyla yapılan destekler, son yıllarda yaşanan verim artışı, Çukobirlik ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin ayçiçeği alımına başlaması gibi gelişmelere etkili olmuştur. Verim miktarındaki artışın yanında ekim alanlarının artması ayçiçeği üretiminin artmasına neden olmuştur. Son 10 yılda ekim alanları yüzde 26 oranında artarken ayçiçeği verimi yüzde 49 oranında artış göstermiştir. Ekim alanları ve verimdeki artışla birlikte son on yılda ayçiçeği üretimi yüzde 87 oranında artmıştır. Ülkemizde üretilen yağlı tohumlu bitkiler içerisinde ayçiçeğinin payı yüzde 45’dir. Ülkemizde halkın genelde bitkisel yağ olarak ayçiçeğini tercih etmesi ayçiçeğinin önemini artırmaktadır. Çerezlik tüketimi amaçlı da üretim yapılmaktadır. Yağlık ayçiçeği üretimi ülke geneline yayılmış olmakla birlikte, üç bölgede yoğunlaşmıştır. Türkiye ayçiçeği üretiminin yüzde 87 Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz  bölgelerinde gerçekleştirilmektedir." dedi.

"Doların daha da gerilemesi durumunda bu fiyat daha da gerileyecek mi?"

 Marmara Bölgesi'nin, toplam üretimden yüzde 55 pay aldığı bilgisini veren Hüseyin Darcan, "İç Anadolu bölgesi yüzde 21, Karadeniz Bölgesi yüzde 11 oranında pay almaktadır. Ayçiçeği üretiminde il düzeyinde de yoğunlaşma vardır. 4 ilde gerçekleştirilen üretim, toplam üretimin yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Bu illerden Tekirdağ, toplam üretimin yüzde 19’unu karşılayarak ilk sırada yer almaktadır. Tekirdağ ilini, Konya, Edirne ve Kırklareli illeri takip etmektedir. Bu illerimizi sırasıyla Adana, Çorum, Çanakkale, Tokat, İstanbul ve Samsun izlemektedir. Bu yıl ayçiçeğinin ekiminden hasadına kadar geçen süreçte yağışlar yeterli düzeyde gerçekleşmiştir. Ayçiçeği veriminde geçen yıla göre artış beklenmektedir. Bu beklenti 2019 yılı ilk tahmin sonuçlarına da yansımıştır. Ayçiçeği hasadı ilk olarak Temmuz ayı sonunda Çukurova’da başlamış olup, Ağustos ayı itibari ile Marmara Bölgesi ve diğer bölgelerde de artmıştır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 8 Ağustos’ta yüzde 40 yağ oranlı, yüzde 9 rutubetli ve yüzde 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği fiyatını 2,5 TL/kg olarak belirlemiştir. Birliğimizce yapılan çalışma sonucunda ayçiçeğinin 2019 yılı maliyeti 2,46 TL/kg olarak tespit edilmiştir. Açıklanan 2,5 TL/kg fiyat, Birliğimiz tarafından açıklanan maliyetin yüzde 1,6 üzerindedir. Trakya Birlik ve Tarım Kredi Kooperatifi bu fiyattan alıma başlamıştır. Ancak bilindiği üzere gümrük vergi oranları üreticimizi korumaya yetmemektedir. Dolar kuru yüksekliği nedeniyle yapılan ithalat maliyeti de 2.500 Ton/TL seviyesindeydi. Ancak geçtiğimiz haftadan itibaren dolar kurunda görülen gerileme ayçiçeği fiyatına yansımış ve piyasada fiyatlar 2.200 Ton/TL’ye kadar gerilemiştir. Doların daha da gerilemesi durumunda bu fiyat daha da gerileyecek mi? Bu kabul edilir bir durum değildir. Trakya Birlik 2500 Ton/TL’ye ürün almaya devam ediyor. Sonuçta ne olacak? Üretici ürününü piyasaya değil, Trakya Birlik’e teslim edecek ve piyasada yağ fiyatlarının ithal ürünle düşmesi durumunda Trakya Birlik zarar edecek. Bu durumdan hem üretici hem de Trakya Birlik zarar görecek. Hasat döneminde bu tür ani değişimlere karşı hızlı önlemler alınmalıdır. Gümrük vergi oranı piyasayı koruyamıyor ise referans fiyatlar artırılarak, düşük fiyatlı ürün ithalatı engellenmelidir. Bu nedenledir ki ayçiçeğinde referans fiyat üreticilerimiz için büyük önem taşımaktadır. Hali hazırda ayçiçeğinde ton başına ithal fiyatların bin 450 lira seviyesinde olduğu dikkate alındığında üreticilerimiz tedirginlik içindedir. Geçmiş yıllardaki uygulamalara bakıldığında 800 dolar/Ton’a kadar çıkarılan referans fiyat üreticilerimiz tarafından yerinde bir karar olarak değerlendirilmiştir.  Bu yılda da referans fiyatın 700 dolar/tona yükseltilmesini bekliyoruz. Bu ton başına alınan verginin 90 dolardan 140 dolar seviyesine çıkartılması demektir. Gelen ithal ürün maliyetinin ton başına 50 dolar artması iç piyasa fiyatlarının gerilemesini engelleyecektir. Ayrıca, 2017 yılında yağlı tohum, bitkisel yağ ve bunların küspelerinin işlenmesi sonucu arta kalan küspelerinin ithalatı için ödenen döviz miktarı3,2 milyar dolar iken 2018 yılında bu rakam yüzde 9,4 düşüşle 2,9 milyar dolara gerilemiştir. Artan üretimle birlikte, ithalata duyulan ihtiyaç da azalacaktır. Üreticilerimizin bir sonraki sezonda üretime devam edebilmesinin sağlanması, üretimin cazip hale gelmesi bakımından fiyat düşüşleri önlenmelidir. Üreticilerimizin alın terinin karşılığını alması, hem üreticilerimizin hem ülkemizin kazançlı çıkması en büyük temennimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle ayçiçeği üreticilerimize bereketli bir hasat dönemi diliyorum." diye konuştu

Haber: İlker GÜREL

 

Ruhsal Bakım Engelli Evi açılış için gün sayıyor

Vural İnşaat Sahibi Adnan Vural yaptığı açıklamada; Ruhsal Bakım Engelli Evi’ndeki çalışmalar ve inşaat sektörünün durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Kasım ya da aralık ayında

açılışımızı gerçekleştireceğiz”

Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde, atıl durumda bulunan yurt binasının Ruhsal Bakım Engelli Evi olarak hazırlandığını belirten Vural, “Binamızda gerekli güçlendirme çalışmaları yapıldı. Mevcut binamıza 2 adet asansör ilave ettik. Yeni yönetmeliğe göre; yangın merdiveni demirden değil, betondan olması gerekiyormuş. Bizlerde ona göre, gerekli dizaynı yaptık. Herhangi bir aksilik yaşanmaması durumunda, kasım ya da aralık ayında tüm çalışmalarımız tamamlanıp, açılışımızı gerçekleştireceğiz. Ruhsal Bakım Engelli Evi’nin açılmasıyla birlikte, yaklaşık 45-50 kişi istihdam edilmiş olacak. Bu merkezin açılmasıyla birlikte bölge ekonomisine katkı sağlayacaktır.” dedi.

“2020 yılı, inşaat sektörü

açısından son derece iyi olacaktır”

İnşaat sektörünün durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Adnan Vural, sözlerini şöyle tamamladı: “Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte, inşaat sektöründe belli bir canlılık yaşanmaya başladı. 2020 yılı, inşaat sektörü açısından son derece iyi olacaktır. Faizlerde düşüş yaşanırsa, sektör eski günlerine geri dönüş yapar. Parası olan insanlarda, konut alma konusunda adım atacaktır. İnşallah, sektörümüz her şey daha iyi olur.”

(Haber-Foto: Nilüfer ÇELİK)

Kantar: “Gençlerimiz, ortaokulu bitirdiğinde Endüstri Meslek Lisesi’ne yönlendirilmeli”

Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, yaptığı açıklamada; Yenimescit’in yanı sıra, Keşan’ın diğer mahallerinde de, işsiz insanların bulunduğunu belirterek, “Yetkililerin yaşanan işsizlik sorununa çözüm üretmesini istiyoruz.” dedi.

“Mahallemizde işsiz insan olduğu kadar Keşan’ın

diğer mahallelerinde de, işsiz insanlar bulunuyor”

Yenimescit Mahallesi’nin belli bölgelerinde yaşayan vatandaşların eğitimsiz olması nedeniyle, işsiz kaldığını belirten Kantar, şunları söyledi: “Vasıflı ve kalifiye eleman yok. Ama günlük işlere gidiliyor. Günlük işlerde, insan gücüne dayalı işlerdir. Mahallemizdeki insanlar mevsimlik işlere giderek geçimlerini sağlıyorlar. Bunun yanı sıra; İŞKUR kanalıyla, alımlar yapılıyor. Ama bunlarda 6 aylık ya da 9 aylık işlerdir. İŞKUR, mahallemizden ne kadar kişi işe alabilir ki? Bizim mahallemizde işsiz insan olduğu kadar Keşan’ın diğer mahallelerinde de, işsiz insanlar bulunuyor. Hangi birine iş bulup, istihdam edebilecek ki? Yetkililerin yaşanan işsizlik sorununa çözüm üretmesini istiyoruz.”

“Gençlerimiz, ortaokulu bitirdiğinde

Endüstri Meslek Lisesi’ne yönlendirilmeli”

Mahallede yaşayan gençlerin önünün açılması için adım atılması gerektiğine kayıt düşen Fikret Kantar, sözlerine şöyle devam etti: “Gençlerimiz, ortaokulu bitirdiğinde Endüstri Meslek Lisesi’ne yönlendirilmesi gerekiyor. En azından bir meslek sahibi olarak okullardan mezun olsunlar. Vasıflı ve kalifiye eleman olarak yetiştirilirse, en azından iş bulma imkanları olacaktır.”

“Üniversite mezunlarımız, kendi işlerini yapamıyor”

Kantar, sözlerini şöyle tamamladı: “Mahallemizde, 4 yıllık ve 2 yıllık üniversite mezunlarımız var. Ama bazıları iş bulamadıkları için mezun oldukları branşların dışında işler yaptığını görmekteyiz. Üniversite mezunu kardeşlerimiz seyyar esnaflık yapıyor, çöpte çalışıyor, marangozluk, mermercilik yapıyorlar. İngilizce ve Tarih öğretmeni olan kardeşlerimiz de kendi mesleklerini icra edemiyorlar. Dolayısıyla, yaşanan durumu gören gençlerimizde, ‘okusam ne olacak ki?’ şeklinde yanlış bir düşünce içerisine giriyor. Gençler, simit satıp; boyacılık yaparak aile bütçesine katkı sağlayabileceğini dile getiriyor. Eğitimli gençlerimiz bulunuyor ama rol modelimiz bulunmuyor.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar