Son Dakika
Yıldız, kayyum atamaları hakkında konuştu: “Demokrasiye vurulan bir darbedir”“Çeltik hasadına sayılı günler kaldı”Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret ettiKeşanlı santrafor Batuhan Altın Top ödülünü aldıSavcı, “Roman Stratejik Eylem Planı”nı anlattı- Kırsal kalkınma ile ilgili hibe destekleri yayımlandıKöyler Arası Halı Saha Futbol Turnuvası'nda finalin adı İzzetiye ve Esetçe olduHelvacıoğlu, 26 Ağustos’ta pazarcı esnafı ile buluşacakKeşanlı Gürkan Erduvan’ın rol aldığı “Fırıncı Murtaza” adlı film 2020 yılının Mart ayında vizyona girecekİpsala Lisesi 6 Fen mezunları 40. yılda Edirne’de buluşacak
CHP Kadın Kolları’nın engellilere yardımları devam ediyor

CHP Kadın Kolları’nın engellilere yardımları devam ediyor

 

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan Kadın Kolları tarafından dün, hayırseverlerin bağışladığı bir adet yürüteç ve tekerlekli sandalyeyi ihtiyaç sahibi 52 yaşındaki Aynur Fidan ve 64 yaşındaki Salih Ün’e ulaştırdı.

CHP Keşan İlçe Kadın Kolu Başkanı Nedime Pangal, yürüteci Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde ikamet eden Aynur Fidan’a ulaştırmak üzere Ahmet Fidan’a, tekerlekli sandalyeyi ise, Yeni Mahalle’de ikamet eden Salih Ün’e ulaştırılmak üzere Fikret Akan’a teslim etti.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Pangal, açıklamasının başında Keşan halkının geçmiş Kurban Bayramı’nı kutladı.

Nedime Pangal, sözlerini şöyle tamamladı: “CHP olarak tespit edebildiğimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olmaya devam ediyoruz. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda muhtarlarımızı ziyaret ederek, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı tespit etmek için çalışmalara devam ediyoruz. Bugün (dün) ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız Aynur Fidan ve Salih Ün’ün yanında olmaya çalışıyoruz. Bu konuda bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Yardım çalışmalarına devam edeceğiz.”

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Yıldız, kayyum atamaları hakkında konuştu: “Demokrasiye vurulan bir darbedir”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız yaptığı açıklamada; Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yıldız açıklamasında şunlara yer verdi: “Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerinin seçilmiş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması halkın iradesinin gasp edilmesidir. Seçilmişleri görevden almak toplumsal huzuru, barışı ve demokrasimizi yok eder! Tüm yurttalar bu duruma birlikte ‘hayır’ demelidir. Yoksa sıra yakında hepimize gelir! Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! Bu kayyum atamalarına tepkimiz saptırılmamalıdır. Bu parti meselesi değildir. Biz, AKP’li belediye başkanları görevlerinden istifa ettirildiklerinde de aynı tepkiyi gösterdik. Mesele demokrasinin rafa kaldırılmak istenmesidir. Bu yapılan millet iradesine saygı göstermemek, tanımamaktır. Ayrıca, ortaya atılan bir iddia yok. Bu varsayımlara ilişkin bir yargı kararı bulunmamasına rağmen Anayasa’nın verdiği yetki kullanılarak tedbir amacıyla görevden almalar olarak açıklanan bir durum var. YSK tarafından 5 ay önce seçime girmelerinde bir sakınca görülmeyen demokratik yollarla siyaset yapan belediye başkanlarına, AKP’nin yerel seçimlerdeki ağır yenilgisinin faturası kesilmeye mi çalışılıyor? Önemli belediye başkanlıklarının el değiştirmesinin ardından yapılan israfın ve yolsuzlukların ve ülkedeki ekonomik krizin üzeri mi örtülmeye çalışılıyor? Herhangi bir usulsüzlük hukuki olarak tespit ediliyorsa, kanun görevden uzaklaştırmayı öngörür, kayyum atamasını değil! Acaba hukuk ihlal edilerek, 31 Mart yerel seçimlerindeki ‘seçilirse de kayyum atarız’ söylemi hayata mı geçirilmiştir? İşte tam da, bu yüzden kararın hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyoruz. Anayasaya göre kimse ispatlanana kadar suçlu sayılamaz. Bu demokrasiye vurulan bir darbedir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

“Çeltik hasadına sayılı günler kaldı”

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi ve çeltik üreticisi Ahmet Koru, yaptığı açıklamada; çeltik hasadına sayılı günler kaldığını belirterek, sezonun hayırlı ve bereketli olmasını temenni ettiklerini kaydetti.

“Hasat, 15 Eylül’den sonra başlayacak ve ay sonu doğru hız kazanacaktır”

Çeltik hasadına sayılı günler kaldığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Koru, “Çeltikte, bakım işlemleri tamamlanmak üzere. Ekiliş tarihlerine göre, bazı çeltiklere su veriliyor. Harman zamanı gelmesi nedeniyle, önümüzdeki günlerde su verme işlemi kesilecek. Erken ekim yapanlar, eylül ayının başında hasat çalışmalarına başlayabilir. Ama hasat, 15 Eylül’den sonra başlayacak ve ay sonu doğru hız kazanacaktır.” dedi.

“İstenmeyen olumsuzluklar yaşanmadan harmanımızı yapmayı istiyoruz”

Ahmet Koru sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretici olarak, zor doğa koşullarına rağmen çeltik üretimi yapıyoruz. Türkiye’nin farklı yerlerinde yağışlar, fırtınalar ve sel baskınları yaşanıyor. Harman zamanına az bir zaman kaldı ve benzer felaketler yaşanması durumunda, çeltik ürününü mahveder. Çok büyük verim kayıplarına neden olur. İstenmeyen olumsuzluklar yaşanmadan harmanımızı yapmayı istiyoruz. Üretici olarak, bölgemizde benzer olayların yaşanmaması için dua ediyoruz. Çeltiklerin şuanda, bölgemizde iyi gittiğini görmekteyiz. İnşallah hayırlı ve verimli bir sezon geçiririz.”

“Girdi ürünlerini yüzde 60-yüzde 70 oranında pahalı kullandık”

Çeltik hasadının ardından pazarlama kısmına geçileceğini ifade eden Koru, “Piyasada, şuanda çok fazla ürün var. Türkiye’ye gelen ithal ürünler var ve bunlar yerli ürünlerle karıştırılıp, büyük marketlerin 3 aylık stoklarının hazır olduğu ifade ediliyor. Fiyatların, 2018 yılının nisan ve mayıs aylarında satılan fiyatlardan çok uzak olduğunu görmekteyiz. Üretici olarak, yaşanan durumdan çekincelerimiz var. İthal ve yerli ürünlerin karıştırılarak, piyasada çok fazla ürün olması harman zamanı ürünümüzün aşağılara kadar düşmesine inşallah neden olmaz. 2018 yılında yaşanan ekonomik krizi bizler çok fazla hissettik. Girdi ürünlerini yüzde 60-yüzde 70 oranında pahalı şekilde kullandık. Serbest piyasada fiyatlar iyi şekilde oluşur ve herkes çıkardığı ürünü iyi şekilde değerlendirip, borcunu öder. Gelecek yıla iyi şekilde hazırlanmak için çalışır. Çeltik üretimini yapmak her geçen gün zorlaşıyor. Girdi maliyetleri bizleri her geçen gün zorlaştırıyor.” şeklinde konuştu.

“Üreticiyi koruyan adımlar ve açıklamalar yapılmasını bekliyoruz”

“TMO’nun bu yıl alım yapma durumu var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Ahmet Koru şunları söyledi: “TMO ile ilgili son durumdan bilgim yok. Ama İpsala’daki ve bölgemizdeki depolara bakıldığında buğday dolu. Dolayısıyla, TMO’nun bu yıl ürün almayacak gibi bir görüntüsü var. Ama ilerleyen günlerde ne olacağını hep birlikte göreceğiz. TMO’nun piyasaya yaptığı pirinç ve çeltik satışları bizleri olumsuz etkiliyor. İnşallah bunlar gözden geçirilir. TMO ve üretici birlikleri bir araya gelip, üreticiyi koruyan adımlar, açıklamalar yapılmasını bekliyoruz.”

“Desteklemelerin artırılması gerekiyor”

Koru sözlerini şöyle tamamladı: “Buğday ve ayçiçeğinde desteklemeler yapılıyor. Çeltik üreticileri olarak, en fazla masraf yaparak üretim yapan insanlar olarak, desteklemelerin artırılması gerekiyor. Aldığımız desteklerle bir nebze olsun, ayakta durmaya çalışırız. Girdi maliyetleri bizi çok zorluyor. Hayırlı ve bereketli bir sezon geçirmeyi temenni ediyoruz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret etti

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 21 Ağustos 2019 Çarşamba Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret ederken, ziyaret ile ilgili Keşan Belediyesi'nin sosyal medya hesabından yapılan fotoğraf paylaşımının altına, Aktaş'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili sözleri hatırlatılarak eleştiri yorumları yapıldı.

Saat 17.00 sıralarında Keşan’a gelen Aktaş, Paşayiğit Mahallesi'nde, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, Başkan Yardımcısı Mücahit Erdoğan, İmar ve Şehircilik Müdürü Güliz Uslu Ergenler, Fen İşleri Müdürü Benhür Felek, Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, Paşayiğit Mahallesi Muhtarı Orhan Mutlu tarafından karşılandı. Aktaş, Paşayiğit Mahallesi’nde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirilmesi planlanan park alanımızda yerinde incelemelerde bulundu. Alinur Aktaş, buradaki incelemelerinin ardından Keşan Belediyesi’ne geldi ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından karşılandı. Buradaki ziyarete; Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, İl Genel Meclisi üyeleri; Halil Bayazıt, İsmail Keleş, Belediye Başkan Yardımcıları Yakup Balcı, Nuran Uslu,  Belediye Meclisi üyeleri; Nehir Gergin, Şafak Uslu, Tarık Uysal, Müslim Çekiç, AK Parti Keşan İlçe yöneticileri, İş İnsanı Ethem Yazıcı ve birim amirleri de katıldı. Keşan’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Paşayiğit Mahallesi’nde yapılacak parka Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak destek vereceklerini dile getirdi.

Helvacıoğlu: "Paşayiğit Mahallemizdeki yapılacak park için verdikleri destek sözleri nedeniyle teşekkür ediyoruz"

Başkan Helvacıoğlu da Keşan’a büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı Keşan’da ağırlamaktan dolayı büyük onur duyduklarını anlattı ve şunları söyledi: "Tecrübelerinden faydalandığımız Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’ı Keşan’da ağırlamaktan dolayı büyük onur duyduk. Başkanımıza nazik ziyaretleri ve Paşayiğit Mahallemizdeki yapılacak park için verdikleri destek sözleri nedeniyle teşekkür ediyoruz." Ziyaret, karşılıklı hediyelerin verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

Ziyaret fotoğrafına sosyal medyadan eleştiri yapıldı

Öte yandan, Alinur Aktaş'ın ziyaretiyle ilgili olarak Keşan Belediyesi'nin sosyal medya hesabından yapılan fotoğraf paylaşımının altına, Aktaş'ın kamuoyunda 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili sözleri hatırlatılarak, eleştirileri yorumları yaptı.

Haber MERKEZİ

 

 

 

 

Keşanlı santrafor Batuhan Altın Top ödülünü aldı

Keşanspor ve Keşan Anafartalarspor formaları giydikten sonra, gösterdiği başarılı performans ile dikkatleri üzerine çeken ve 3. lig ile 2. lig takımlarında forma giydikten sonra son olarak Van Büyükşehir Belediyespor'a transfer olan Keşanlı Batuhan Er, Altın Top ödülünü aldı.

Keşan'da forma giydiği dönemlerde gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çeken Batuhan Er, üst liglere transfer olarak başarı basamaklarını çıkmaya başlamıştı. Başarılı futbolunu, 2018-2019 sezonunda da sürdüren 24 yaşındaki başarılı santrafor, devre arası transfer döneminde, 3. Lig 1. Grup'ta mücadele eden Karaköprü Belediyespor'dan, 3. Lig 2. Grup'ta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor'a transfer oldu. Sol kanat ve sağ kanat mevkilerinde de oynayabilen Batuhan Er, sezon sonunda gol kralı unvanının sahibi olmayı başardı. Keşanlı gol kralı Batuhan Er, TPFD (Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği) tarafından düzenlenen ödül töreni ile Altın Top ödülünü aldı.

Haber: İlker GÜREL

 

Savcı, “Roman Stratejik Eylem Planı”nı anlattı

Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Fahrettin Savcı yaptığı açıklamada; Resmi Gazetede yayımlanan “Roman Stratejik Eylem Planı” taslağının ikinci aşamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Roman çocukların eğitimde eşit hizmet alması sağlanacak”

Resmi Gazetede yayımlanan “Roman Stratejik Eylem Planı” taslağının ikinci aşamasıyla ilgili olarak, bakanlıklar tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Savcı, şunları söyledi: “Hedef kitle, dezavantajlı roman kardeşlerimizdir. Bu plan içerisinde eğitim, sağlık, barınma ve istihdam öncelikli alanlar olarak belirlendi. Önümüzdeki günlerde, Ankara’da izleme ve takip kurulu oluşturulacak. Burada, STK ve kamu kurumlarının temsilcileri tarafından roman mahallelerine yönelik ziyaretler ile neler yapılacağı yönünde planlama yapılacak. Bu planlama için devletimiz belli bir bütçe oluşturacak. Tüm roman çocukları eğitimde eşit hizmet alması ve zorunlu eğitimlerinin başarıyla tamamlanması sağlanacaktır. Hedef, toplamda en az bin 714 roman çocuğumuza ulaşmaktır.”

“Roman vatandaşlarımızın iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılmalı”

Hazırlanan planlar içerisinde istihdamında yer aldığına kayıt düşen Fahrettin Savcı, sözlerine şöyle devam etti: “Roman vatandaşlarımızın iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması gerekiyor. Nitelikli ve güvenceli işlerde, istihdamın artırılmasını talep etmiştik ve bu da, değerlendirmeye alındığını görmekteyiz. Mesleki yeteneklerin geliştirilmesi, girişimciliğin desteklenmesi ve çocuk işçiliğin önlenmesi gibi maddelerde yer almaktadır. Bu konuda da, en az 4 bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir.”

“Barınma sorunu…”

Barınma konusuna da, planlarda yer verildiğini ifade eden Savcı, şunları söyledi: “Dezavantajlı bölgelerde, yeterli barınma olanaklarının sağlanması ve yaşanabilir bir ortamın sağlanması hedefleniyor. Cumhurbaşkanımıza, romanların konut ihtiyaçlarını dile getirmiştik. Bu çerçevede, tüm Türkiye’de olduğu gibi Keşan’da da, 700 Evler TOKİ konutları yapılmıştı. Bu konuda, yerel yönetimlerde gerekli desteği vermişti. Bizlerinde bir takım çalışmaları var ve bunları bakanımıza ileteceğiz. Barınma konusunda gerekli adımlar atılmaya devam edecektir. İyileştirilebilir konumdaki konutlar belirlenerek, bu konutlar yapılacaktır. Bu çerçevede; ev onarım yardımları azami 15 bin TL, ev yapımı içinde 25 bin TL yardım yapılacaktır. 2 bin 500 ailenin barınma sorununu çözüme kavuşturmak için çalışma yapacağız.”

“En az 20 bin roman vatandaşımıza hizmet verilmesi hedefleniyor”

Sağlık hizmetleri hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Fahrettin Savcı sözlerini şöyle tamamladı: “Roman vatandaşların sağlık hizmetleri konusunda farkındalık yaratılacak. Tütün ve madde bağımlılığının zararları konusunda çalışmaları artıracağız. Yoksullukla mücadele, refahın artırılması ve sosyal hizmet ile yardımlardan yararlanması hedeflenmektedir. En az 20 bin roman vatandaşımıza hizmet verilmesi hedefleniyor. Bu planlardan umutluyuz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar