Son Dakika
İ L A  N GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDENİlk buğday Keşan Ticaret Borsası'na geldi“Şeker pancarı, üreticiyi kalkındırmak için alternatif bir üründür”“Gündem; işsizlik ve yoksulluk olması gerekirken, herkes İstanbul seçimlerine kilitlendi”Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındıEski itfaiye binasındaki otoparkın alanı genişletildiDaha ne bekleniyor?Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüsler Beyköy güzergahını kullanacakOtobüsten inerken dengesini kaybeden kadın yere düştü“Açık Oto Pazarı’nın taşınması işlerimizi olumsuz etkiledi”
CHP’de Gümülcineli tekrar başkan

CHP’de Gümülcineli tekrar başkan

CHP’nin geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan Keşan İlçe Kongresi yoğun bir katılımla gerçekleştirilirken, Erdoğan Gümülcineli başkanlığında tek liste olarak seçime giren liste oy kullanan 187 delegeden 185’inin  oyunu alarak seçimi kazandı. Öte yandan seçim öncesinde yapılan konuşmalarda ise gerek partililer, gerekse eski yönetici ve milletvekilleri tarafından çeşitli eleştiriler dile getirildi.

Saat 11.50 sıralarında Keşanspor Düğün Salonu’nda başlayan kongreye, delegeler ve partililer tarafından yoğun bir ilgi gösterildi. CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt ile yönetimi, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, İl Genel Meclisi Başkanı Abdülaziz Çıkıkçı, İl Genel Meclisi Üyeleri Erdinç Can, Mehmet Ali Yetim ve Erol Açık, çevre ilçelerin İlçe Başkan ve Yöneticileri ile çok sayıda partilinin katıldığı kongre, yeterli çoğunluğun sağlanmasının ardından başladı.

Erdoğan Gümülcineli: “CHP örgütleriyle, vekilleriyle ve genel merkez organlarıyla

kongrelerini birlik beraberlik ve bütünlük içersinde gerçekleştirmeye çalışıyor.”

Kongrenin açılışını yapan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, kongreye katılan tüm delege ve üyelere teşekkür ederek; “Ülkemiz son günlerde büyük sıkıntılar yaşıyor. CHP örgütleriyle, vekilleriyle ve genel merkez organlarıyla kongrelerini birlik beraberlik ve bütünlük içersinde gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu zor zamanda zorlu mücadele içersinde yer alan dava arkadaşlarıma teşekkür ediyor, yapacağımız kongrenin Keşan’a ve partimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Divan Başkanlığı’na Mehmet Özcan seçildi

Daha sonra ise Gümülcineli, verilen önerge doğrultusunda Divan Başkanlığı’na Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın, Katip Üyeliklere ise Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu ve Çamlıca eski Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkçı’nın önerildiğini söyledi. Yapılan oylama sonucunda divan heyeti seçimi oy birliği ile kabul edildi. Divan Başkanı Mehmet Özcan yaptığı konuşmada, kendisini bu göreve getiren tüm delegelere teşekkür ederek yapılacak olan kongrenin Keşan’a hayırlı olmasını diledi.

Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından divana sunulan ve 41 delegenin imzasının yer aldığı önergeyi okuyan Mehmet Özcan, verilen önergede seçimlerin “Blok Liste” olarak yapılmasının istendiğini açıkladı. Yapılan oylama sonucu seçimlerin blok liste olarak yapılması oy birliği ile kabul edildi.

AK Parti’de kongreye katılarak başarılar diledi

Önergenin kabulünün ardından CHP İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli tarafından Çalışma Raporu ve Salih Kirezci tarafından da Hesap Raporu okundu. Bu sırada AK Parti İlçe Başkanı Tolga Saltık, İl Genel Meclisi Üyesi Adnan Vural ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, CHP İlçe Kongresi’ni ziyaret etti. Saltık kongrenin hayırlı olmasını diledikten sonra yöneticilerle birlikte kongreden ayrıldı. Yapılan oylama sonucunda Çalışma ve Hesap Raporları oy birliği ile ayrı ayrı kabul edildi.

Erdoğan Gümülcineli: “Ülkemizin gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var”
1,5 yıl önce göreve getirildiklerini belirten Erdoğan Gümülcineli, “Bugüne kadar verdiğiniz destekleriniz ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne bağlılığınızla 3 seçimi başarı ile geride bıraktık. Yine sizlerin destekleriyle Keşan’daki oylarımızı her geçen seçim artırdık. Ancak ülkede partimizi istediğimiz yere taşıyamadık. Partimize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkı vermeye devam edeceğiz. Ülkemizin gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var. Ülkemiz kaosla yönetiliyor ve her gün bir yerlerden şehit haberleri duyuluyor. Onun için bizlere çok büyük işler düşüyor. Bugüne kadar partimize ve çalışmalarımıza verilen desteklerden ötürü tüm partililerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Gürkan Güneser: “Genel Merkez yönetimlerinde adaletsizlik söz konusu”

Divan Başkanı Mehmet Özcan daha sonra konuşma yapmak isteyenlerin isimlerini yazdırmalarını istedi ve ilk sözü geçen dönem CHP’den Milletvekili adayı olan Gürkan Güneser’e verdi.

CHP Keşan İlçe teşkilatının Keşan’daki oylarını her seçimde artırdığını kaydeden Güneser, bu nedenle özverili çalışmalarından dolayı CHP Keşan İlçe yönetimini kutlarken, CHP’nin ülke genelinde aldığı oylarının büyük çoğunluğunun batıdan geldiğini ifade ederek: “Ama bakıyorsunuz Tuncelili bir Genel Başkanımız var. Partimizin bütün birincilikleri Trakya illerinden çıkıyor. Bakıyorsunuz, Diyarbakır, Rize, Manisa, Malatya genel başkan yardımcılarımızın memleketleri. Bu gerçekten adaletsizlik ve çok doğru olmayan bir yöntem. Burada kim başarılı olmuşsa onun temsilde adalet dediğimiz ilke ile değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Parti Başkanının ve yanında birlikte çalışmak istediği MYK üyeleri hariç çarşaf listeyle yapılmasını, müdahale edilmemesini, hiçbir şekilde anahtar liste çıkarılmamasını alınan oy yüzdelerine göre illerden parti meclisinde çalışacak kişilerin tayin edilmesini öneriyorum.” diye konuştu.

Güneser, ayrıca CHP’nin örgütlerinde yer alan kişilerin Belediyelerde çalışmasının etik olmadığını ifade ederek Belediye-Örgüt ilişkisine dikkat çekti.

Kemal Değirmendereli: “Partimizi belediye partisi olmaktan kurtarmalıyız”

Daha sonra söz alan Mustafa Bezbaş da parti içindeki kavgaların bitirilmesi gerektiğini savundu.

Hüseyin Erkin de kongrelerde mikrofonların kısıtlandığını ancak herkesin istediğini konuşup eleştiri yapabileceğine dikkat çekerek, Cumhuriyet Halk Partisi olarak proje üretilmesini istedi.

Eski Milletvekili Nejat Gencan da yaptığı konuşmada delegelerin kongreye ilgi göstermemesine ve bu nedenle salonun dolmamasına sitem etti.

CHP Edirne eski Milletvekili Kemal Değirmendereli de delegelerin kongreye ilgi göstermediğinin altını çizerek, “Partimizi belediye partisi olmaktan kurtarmalıyız.” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer partinin ilçe başkanı, gençlik kolları başkanı ve kadın kolları başkanı belediye çalışanı oluyorsa veya Belediye çalışanları ön seçimde gelip blok olarak oy kullanıyorsa o zaman sağlıklı sonuçlara varmamız mümkün değildir. Veya delege seçimlerinde belediye başkanları ya da belediye başkanlarının yakınları fiili olarak müdahale ediyorsa o da bizi ileri götürmez. Bugün maalesef Keşan’da yaşadığımız bu burukluğun, enerjisizliğin altında da böyle bir önemli sebebi görmekteyim. Bunları hep beraber aşmamız gerekiyor. En büyük başarı Edirne halkının başarısıdır. Eğer önümüzdeki günlerde biz bu eksiklikleri gidermez, partimizi belediye partisi hüviyetinden çıkarmaz, belediye parti ilişkilerini saha sağlıklı raya oturtmazsak önümüzdeki yerel seçimlerde bu başarıyı beklememiz beyhude olur.”

Erdin Bircan: “Birbirimizi değil, AK Parti’yi ve AK Parti’den kopamayan
Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmeli ve onu nasıl başkan yapmayacağımızı konuşmalıyız”

Değirmendereli’den sonra söz alan CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, sözlerine 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü kutlayarak başladı.

Bircan, Ankara’ya iki milletvekili olarak gittiklerini ancak seçimde 3 kişilik çalışmalar gerçekleştirdiklerine işaret ederek, şöyle devam etti: “Niye eleştiriyoruz. Burada gençlerimiz iş arıyor. Bu insanlar direk tepelerindeydi. 30 Mart’ta bu gençlerimiz direk tepelerinde gezerken, ceplerinde 5 kuruş harçlık yoktu. Şimdi bu gençlere, bu insanlara iş vermek ve parti içinde görev alıyorlarsa Belediye içinde çalışmalarında ne sorun var. Bunu AKP’liler yapıyor. Biz çok demokratiğiz diyoruz ama o gençler orda dururken ben rahat edemiyorum. Ben bundan sonra belediye başkanlarımıza giderek bu gençlerimizin işe alınmasını isteyeceğim. Böyle bir şeyi kürsüden eleştirmek nasıl bir şey? Biz tabi ki burada birbirimizi eleştireceğiz. Ancak önce öz eleştirimizi yapacağız. Burada AKP şu anda diktatörlüğünü ilan eden Cumhurbaşkanı var. AKP’ye destek olmuş,  kendi partisini hala bırakmayan bir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. Biz bunu konuşacağız. Biz bunu nasıl başkan yapmayacağı, diktatörlüğüne nasıl son vereceğimizi konuşmamız gerekirken, biz hala kısır döngülerle burada ne oluyor diyoruz. Artık içimizdeki enerjiyi göstermeliyiz. CHP’nin her yerde olduğunu göstermeliyiz.  Gelin AKP’yi konuşalım. Parlamentoda, TBMM’de meclis başkanı iç tüzüğü uygulamıyor. Grup Başkanvekillerimize söz vermiyor. Bu mecliste meclisi bitirmeye, parlemantoya karşı olan,  cumhurbaşkanının emir ve direktiflerini yerine getiren bir meclis başkanı var. Biz bunları konuşacağız. Biz burada zincir olup, Ankara’da sesimizi yükseltmemiz gerekirken, biz birbirimizi konuşuyoruz.”

“Ben milletvekilliği  yaptığım süre içersinde bu ayrışımı, bu öteleştirmeyi kabul etmiyorum”
Erdin Bircan konuşmasının devamında Gürkan Güneser’in konuşmasındaki eleştirileri de şu şekilde değindi: “Genel Başkanımız Tunceliliymiş. Bundan daha doğal bir şey var mı? Yönetimlerde, parti meclisinde  temsil edilmediğimiz doğru. O zaman gelin hep birlikte, kol kola girelim, parti meclisinde de MYK’da da bizler olalım. Ama biz yine ayrışıyoruz. Bundan sonra burada, ben milletvekilliği  yaptığım süre içersinde bu ayrışımı, bu öteleştirmeyi kabul etmiyorum.Nedir bu öteleştirme. AKP’lilerle yemek yiyoruz, ama benim partilim geldiğinde sırtını dönüp selam vermiyoruz. Ondan sonra çıkıp mikrofonda bas bas bağırıyoruz. Edirne’de örgütleri hiçbir zaman inkar edemeyiz. İktidar olduğumuz belediye başkanlarımız bizim yanımızda oluyor. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Gençlik ve Kadın Kollarının tamamı bizlerle beraber oldu. Bizler güçlü olacağız. Umutlu olacağız. Hiçbir zaman umudumuzu yitirmeyeceğiz.”

Mehmet Özcan: “Belediye-örgüt işbirliğinde bahsedilen yer Keşan değil, Edirne Belediyesi’dir”

Konuşmalardaki parti-belediye eleştirileri üzerine konuşma ihtiyacı duyduğunu belirten Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, belediyelerin partilerin kazanılmış meyvesi olduğunu belirterek, “Benim örgütüm bundan ısırmak zorundadır.” dedi.

Özcan, şöyle konuştu: “Konu belediyecilik olunca bana da bir söz hakkı doğuyor. 3 dönemdir %50’nin üzerinde seçim kazandık. Her zaman bütün çalıştığım ilçe başkanlarıma şunu söylemişimdir. Belediyeler partinin kazanılmış meyvasıdır. Benim örgütüm bundan ısırmak zorundadır. Seçimlere giderken dedik ki, iç mücadele yaparız ama şu an zamanı değil. İç mücadelemizi seçim bittikten sonra yapalım dedik. O belediye başkanları sayesinde ekonomik sıkıntı çektiniz mi? Neden belediyelere vuruyorsunuz. Edirne Belediyesi’nde olan parti-belediye işbirliğini benim vatandaşlarım yanlış anlayabilir. Burada bahsedilen konu Keşan Belediyesi ile ilgili bir şey değil. Kadın Kolları Başkanımızın Edirne Belediye Başkan Yardımcısı olması teknik olarak mümkündür ama etik değildir. İstifa eder görevinden bir başkası gelir bu görevi yapar. Edirne’de başka kadın mı kalmadı? Aynı şekilde Merkez İlçe Başkanlığı  yapacaksın, gelecek benim elemanım olacak. Yok böyle bir şey! Bunlara biz azami dikkat ediyoruz. Biz tabii ki kendi partililerimizi alacağız. Burada asıl vurgulanmak istenen şey, 3 tane yöneticinin etik olmadan Belediyede çalıştırılması. İstifa eder görevinden başka kişiler gençlik kolu başkanı da,  kadın kolu başkanı da, merkez ilçe başkanı da bulunur. Vekillerimizin ve partililerimizin bahsettiği konu bu. Ben bu güne kadar böyle bir şey yapmadım, yapmayacağım. Ne kendime kukla bir yönetim istedim, ne de başka bişey. Ben ilçe başkanımızın bize danışmanlık etmesini istiyorum. Ben göreve ilk geldiğimde en çok yardımı Erdoğan beyden aldım. Belediye ile parti bağlantısı olacaksa, neden belediyeleri kazanmaya uğraşıyoruz.”

 

“2019’a 4 yıl varken CHP Genel başkanımız nasıl atama yapacağım diyor”
Mehmet Özcan, sözlerinin devamında Haziran seçimleri sırasında yaşadığı bir olaydan bahsederek, ön seçimin önemine şu şekilde değindi: “Yine Haziran seçimlerinde Koalisyon görüşmeleri sırasında Ankara’da içimi acıtan bir şey vardı. Sayın Genel başkanımız salona girdiği gibi ‘Siz başkanlar örgütlerden uzak durun, çünkü 2019’da  atama yapacağım’ dedi. Daha 2019’a 4 sene var. Kurultay yaşayalım bakalım. Vekillere ön seçim yapacaksın, bizlere ‘Merak etmeyin atama yapacağım’ Hani demokrasi nerede? Biz 2005 yılından beri İl yönetimlerinde ön seçim diye diye bu yola çıktık. Kısmenden biraz fazla da olsa bunları başardık. Bizler önce demokrasiyi içimize sindireceğiz.” diye konuştu.

Koalisyon görüşmelerinde kanaatlerini almak için Ankara'ya davet edildiklerini ve içinin acıdığını söyleyen Özcan, “Genel Başkan belediye başkanlarına ‘2019'da atama yapacağım.’ dedi. 2019'a daha 4 sene var. Vekillere ön seçim yapacaksın, başkanlara atama yapacaksın. Hani demokrasiydi? Biz 2005 yılından beri il yönetimiyle birlikte ön seçim diye diye bu ilkeyle yola çıktık ve sonunda bunu kısmen de olsa yaptık. Biz önce demokrasiyi içimize sindireceğiz. Önce demokrat, ondan sonra sosyal demokrat olmayı öğreneceğiz. Bu bağlamda belediye parti ilişkilerinde, özellikle seçilmiş önderlerimiz, il ya da ilçe başkanlarımız olur eğer böyle bir hata yapıyorsa belediye başkanları kendi aralarında uyarılır, iş ayyuka çıkmadan kırılır, sarılır, uyarılır. Ve böyle de konuşmak zorunda kalmayız.” dedi.

Okan Gaytancıoğlu: “Bu salonda herkes birbiriyle dost olmalı, rakip olmamalı.”

Mehmet Özcan, sözlerinin sonunda kongrenin hayırlı olması dileğinde bulundu ve sözü CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’na bıraktı.

Gaytancıoğlu da Kadın Hakları Günü’nü kutladıktan sonra 5 Aralık’ın aynı zamanda Dünya Toprak Günü olduğunu da hatırlatarak şu anda dünyadaki savaşların bir çoğunun sebebinin toprak olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partili olmanın sorumluluk istediğine vurgu yapan Okan Gaytancıoğlu, “Tabii ki eleştireceğiz. Biz öyle dimdik duran biat kültüründen mi, mücadeleden mi geliyoruz. Sağdan sola yazan bir topluma, soldan sağa yazdıran bir liderimiz var. Ülkemiz ve partimiz zor durumdadır. %25’i bende kabul etmiyorum. Çok çalışmamıza rağmen, Trakya’da başarılı oluyoruz, Edirne’de 1. Parti oluyoruz. Türkiye’de Edirne 1. Oluyor. Herkes görevini yaptı. Ama ülke genelinde bir yerde eksiklik var.  Demek ki, eksikliklerimiz var. Bunların en önemlisi de halka dokunmamaktır. Halka dokunmak, anlatmak zorundayız. Mücadele etmek zorundayız. Bıkmadan, usanmadan, yorulmadan çalışmak zorundayız. Cumhuriyet Halk Partililer yorulmaz. Hele söz konusu vatansa hiç yorulmazlar. Ülkemiz tehdit altındadır. AKP bir parti değildir. 13 Milyon aileyi yoksullaştırarak, biat kültürüyle getirilerek, en önemli haklarımızdan biri olan haber alma hakkımızı dahi elimizden alarak başarılı olmuşlardır. Tüm televizyonlara ele geçirilmiştir. Birbirimizi eleştirelim ama kırıcı olmasın. Bizler birbirimizi incitmektense karşımızdakini incitmeliyiz.  Belediyelerimiz tabii ki görevlerini yapacak. Parti-örgüt birlikteliğine önem gösterecek. Bizim rakibimiz biz değiliz.  Bu salonda herkes birbiriyle dost olmalı, rakip olmamalı.” diye konuştu.

Oktay Bozkurt: “Genel Merkez yapısını değiştirmediği sürece biz kolay kolay başarıya ulaşamayız.”

Kongrenin son konuşmasını yapan CHP Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt, kongreye katılanlara hoşgeldiniz diyerek son konuşmacı olmanın zor olduğunu dile getirdi.

Hem eleştirilere maruz kaldığını, hem başarılı olmasına rağmen başarısızlıkla itham edildiğini ifade eden Bozkurt, kendi içlerinde iç kavga olduğunu kaydetti.

Oktay Bozkurt, her ne olursa olsun CHP'yi Türkiye'ye birinci olarak taşıyan Enez İlçe Başkanı Vedat Avc'ya, İpsala İlçe Başkanı Ahmet Uybaş'a, Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli'ye, Havsa İlçe Başkanı Hasan Özer'e, Uzunköprü İlçe Başkanı İnanç Sülüş'e, Süloğlu İlçe Başkanı Önder Cin'e, Lalapaşa İlçe Başkanı Halil Akdere'ye, Merkez İlçe Başkanı Şenol Geçmiş'e, tüm kadın ve gençlik kollarına, belediye başkanlarına, il genel meclisi üyelerine, belediye meclisi üyelerine, fedakar partili kadınlara, CHP'ye gönül vermiş, cumhuriyeti ve Atatürk'ü sevenlere teşekkür etti ve hep birlikte mücadele verdiklerini ve hep birlikte kazanıp başardıklarını kaydetti.

Bozkurt, neden kaybettiklerini ve %25'i neden geçemedikleri konusunda şunları söyledi: "Genel Merkez yapısını değiştirmediği sürece biz kolay kolay başarıya ulaşamayız. 12 yıldan beri Rasim Çakır'la hep konuşmamda da bunu söylüyorum. Rasim Çakır'dan bu yana bir tane Parti Meclisi üyemiz yok. 1 tane MYK üyemiz yok. Ankara'da temsil gücümüz yok. 2 tane vekilimiz var. Edirne'deki örgüt çekişmesine mi, Ankara'nın mı yoksa Türkiye'nin mi derdine düşsünler. İlk önce bizler kurultay sayımızı değiştirmemiz gerekiyor. Madem bizler bu partinin omurgasıysak, madem biz bu partinin kalesiysek, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli partinin kalesiyse kurultayda sayımızın değişmesi lazım. Kurultayda temsil sayımız 8. Ama 0,1 alan Diyarbakır'ın temsil sayısı 26. Aldığımız oy oranına göre kurultay temsil sayısının dağıtımını yapmaları gerekiyor. O yüzden biz güçlü değiliz. Genel Merkez'de söz sahibi değiliz. Genel Merkez'deki sayıyı değiştirmediğimiz sürece başarılı olamayız. İlk önce çuvaldızı başkasına değil, kendimize batırmamız lazım.

"Genel Merkezimiz bir kuruş destek vermedi”

İç çekişmelerin olduğunu da dile getiren Oktay Bozkurt, "Oktay Bozkurt, taksici ve başarısız oldu. Taksiciysem, işçiysem diye il başkanlığı yapamayacak mıyım? Ben halkın içindeyim. Mustafa Kemal'in izinden giden çoluğunu çocuğunun düğününü göremeyen bir il başkanıyım. Başarısız denilen bu örgüt, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye 2.si oldu. Başarısız denilen bu örgüt, belediye başkanlarımızın sayesinde 2 önseçim geçirdi. 1.sinde maddi anlamda harcanan milletvekillerimiz oldu ve Genel Merkezimiz bir kuruş destek vermedi." diye konuştu.

Eleştirmek güzel ancak ilk önce partiye geleceksin

Belediyeler Cumhuriyet Halk Partisi'nin Trakya'da aynası olduğunu vurgulayan Bozkurt, CHP Edirne eski Milletvekili Adayı Hüseyin Erkin'in eleştirilerine yönelik olarak şunları söyledi: "Yerelde seçilen parlamenterlerimiz var. 17 seçilmiş il genel meclisi üyelerimiz var. Yurtiçi ve yurtdışı birçok komisyonlarımız var. Bizim il genel meclisi üyelerimiz hepsinde çok başarılı. Hüseyin Erkin bugüne kadar partiye gelip, ‘Benim bu projelerim var. il genel meclis üyelerini toplayalım ve vali kanalını kullanıp bu projelerini Edirne'ye taşıyalım.’ dedi mi? Demedi. Eleştirmek güzel ancak ilk önce partiye geleceksin. Söz istemenize gerek yok.  Kongrelerde kongre delegesi ve onur konuğu konuşur. Ayrıca kongre delegesi de değilsiniz. Onu da belirteyim."

“Önemli olan Cumhuriyet Halk Partili olmaktır.”

Bu süreçte Mustafa Bezbaş'ın il teşkilatının değişeceğini söylediğini aktaran Oktay Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: "İl teşkilatı değiştirilebilir. İlçe başkanları değişebilir. Bu parti kimseye kalmadı. Bu koltuk da kimseye de kalmayacak. Bu koltuk gelip geçici. Önemli olan milletvekili, il başkanı, belediye başkanı olmak değil. Önemli olan Cumhuriyet Halk Partili olmaktır. Hepinize teşekkür ediyorum."

“Kullanılan187 oydan 185’ini aldı”

Bozkurt’un konuşmasını tamamlamasının ardından Divan Başkanı Mehmet Özcan, kongrenin hayırlı olması dileyerek, seçime geçildiğini söyledi ve görevi İlçe Seçim Müdürü Sevin Dal’a bıraktı.

Erdoğan Gümülcineli önderliğindeki tek liste ile gidilen seçimde 354 delegeden 187’si oy kullandı ve 185 oy geçerli sayıldı.

İki zarfın içinden oy pusulası çıkmadığı için geçersiz sayıldığını dile getiren Dal, seçim sonucunu açıklayarak Erdoğan Gümülcineli önderliğindeki listenin göreve getirildiğini söyledi.

Seçimin ardından Gümülcineli’yi ilk tebrik eden kişiler partideki gençler oldu.

Seçimin ve sonucun hayırlı olmasını dileyen Erdoğan Gümülcineli, kongreye katılanlara teşekkür etti.

Yapılan seçimin ardından seçilen yeni CHP İlçe Yönetimi ise şu isimlerden oluştu:

Asil: Rafet Akıncı, Nasip Çakır, Erhan Engin, Gökmen Oğuz, Rıza Özzade, Nedret Özkan, İlker Gürbüz Öner, Cemal Özdemir, Hatice Öcal, Sait Kalan, Sinan Kaya, Işıl Kurt, Azize Top, Heves Özgür Yıldız

Yedek: Murat Kozak, Osman Çolak, Arif Demirkol, Ayşe Özcan, Bilgin Duran, Ali Üren, Ersin Güven, Emine Gegeoğlu, Okan Bulgur, Banu Kalfalar, Tayfun Pekişçi, Süleyman Gürsel Paçaman, Müjgan Yavuz, Ali Şevik

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

İ L A  N GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN

İ  L A  N
GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN

Keşan Atatürk Stadı 1 Nolu Dükkan 1 (bir) yıl süreyle işletmeye verilecektir.

Şartname ve ekleri Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İşletmeler Servisinden 50,00.-TL karşılığında temin edilebilir.
 İhale, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Aliço Güreş Eğitim Merkezi idari binasında, 09/07/2019 Salı günü, saat: 15.00’da Açık Teklif Usulü ile yapılacaktır.
Dükkanın Muhammen Bedeli            : 3.750,00.-TL

Geçici Teminat                                   : 113,00.-TL

İhale Öncesi İsteklilerin Komisyona Sunacağı Belgeler; 

  1. İstekliler en geç ihale günü saat 15.00’e kadar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ihaleye katılacaklarına dair bir dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir.
  2. Nüfus Hüviyet Cüzdanının aslı veya tasdikli örneği,
  3. Noter Tasdikli İmza Örneği
  4. Tebligat adresi,
  5. İş ve Ev Telefonları,
  6. İkametgah ilmühaberi,
  7. Teminat yatırıldı makbuzu,

Ayrıca İl Müdürlüğü muhasebesine ihale saatine kadar geçici teminatın yatırılması gerekmektedir.
  Komisyon ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir.
 İlan olunur.
 Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
 

İlk buğday Keşan Ticaret Borsası'na geldi

Keşan’da, 2019 yılının ilk buğday ürünü, dün Keşan TB (Ticaret Borsası)’na getirilirken, burada açık arttırma usulü yapılan temsili salon satışında, kilogramı 2,50 TL’den, Yavaş Ticaret yetkilisi ve Keşan TB Meclis Katip Üyesi Tuncay Yavaş tarafından alındı.

Saat 11.00 sıralarında, Keşan TB Toplantı Salonu’nda başlayan ilk ürün satışına; Tarım ve Orman Keşan İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, S.S. 285 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Mehmet Ali Başak, Keşan TB Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri ile tüccarlar katıldı.

Kaymaz: "Buğdayın tesliminde ve satışında bu şifre ile birlikte işlemlerini takip ediyorlar"

Satış öncesi söz alan Kaymaz, yılın ilk buğday ürününün salon satışına katılan herkese “Hoş geldiniz” diyerek, "Bu sene buğday alımları ile ilgili bölgemizde geçen yıllarda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alım yaptığı tesislerde farklı bir uygulama var. Keşan Ticaret Borsası bir önceki meclisten kalan işlerin devamı için Türkiye Ürün İhtisas Borsası Anonim Şirketi'ne ortak oldu. Burada buğday alımlarında lisanslı depoya buğday ürünü gitmeden önce üreticimiz önce Keşan Ticaret Borsası'na gelmeden anlaşması yapılan 6 bankadan birine gidip yatırım hesabı açtırıyor. Yatırım hesabını açtırdıktan sonra ikametgâh senedini ve nüfus cüzdan fotokopisi ile birlikte Keşan Ticaret Borsası’na müracaat ediyor. Burada arkadaşlarımız kendilerine yardımcı oluyorlar. Sisteme girişini yapıyorlar, sistem kaydından sonra kendilerine verilen cep telefonlarına bir şifre geliyor. Bundan sonraki süreçte buğdayın tesliminde ve satışında bu şifre ile birlikte işlemlerini takip ediyorlar." dedi.

"Üreticimiz o yıla ait o buğday ürünü ile ilgili sübvansiyonlu bir kredi kullanmadıysa teslim etmiş olduğu ürünün yüzde 75’ine kadar 9 ay '0' vadeli faizsiz kredi kullanabiliyor"

Çiftçilerin, ürünlerini TMO-TOBB LİDAŞ'da teslim ederken kayıt için bazı evrakları yanında bulundurması gerektiği bilgisini veren Necmi Kaymaz, "Çiftçi eğer gerçek kişi ise yatırım hesabı ve nüfus cüzdan fotokopisi ile birlikte TMO-TOBB LİDAŞ'ta kayıt işlemini yaptırıyor. Ürünün sınıflandırma işlemi yapıldıktan sonra çiftçimiz eğer ki fiyatını uygun bulursa satışını yapabilir ya da kıymetli evrak durumuna geçen elektronik ürün senedini alıyor. Bundan sonraki süreçte üreticimizin o yıla ait o buğday ürünü ile ilgili sübvansiyonlu bir kredi kullanmadıysa teslim etmiş olduğu ürünün yüzde 75’ine kadar 9 ay '0' vadeli faizsiz kredi kullanabiliyor. Çiftçimiz, 3 gün sonra ya da 1 ay sonra ihtiyacı olduğu gün tekrar sisteme gelip ister TMO’ya ister sanayiciye, isterse tüccara ürünü satabilir." diye konuştu.

Şen: "Ürününe bakan, hizmet eden karşılığını alacak."

Daha sonra söz alan Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, TMO yerine artık TMO-TOBB LİDAŞ'ın olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi; "Şu anda bize gelen bilgiler ve TMO-TOBB LİDAŞ'ın internet sitesinden aldığımız bilgilere göre bazı anlaşmalı bankalar olduğunu görüyoruz. Bu anlaşmalı bankalar; AK Bank, Deniz Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank ve Garanti Bankası. Bizim Keşan Ziraat Odası olarak çalıştığımız bazı bankalara da sorduk. 9 ay '0' faizli krediyi, borcu olmayan çiftçimize sadece Ziraat Bankası verecek. Çiftçilerimize bu hasat döneminin hayırlı bir şekilde devam etmesini diliyorum. Allah doğal afetlerden korusun. Şu anda görülen tarlada gördüğümüz veya biçilen yerde gördüğümüz ürün kaliteli. İnşallah bu şekilde devam eder. Ürününe bakan, hizmet eden karşılığını alacak. Lisanslı depoculuk zaten bu konuda çok hassas. İnşallah üreticiler için hayırlı olur."

2.50 TL'ye Yavaş Ticaret aldı

Bu konuşmaların ardından salon satışına geçildi. Çiftçi Musa Aslan’ın Yeniceçiftlik Köyü mevkiinden getirdiği 1 ton ağırlığındaki buğday, salon satışı ile açık arttırmaya sunuldu. Keşan TB personeli Hüseyin Alpu tarafından, 1.35 TL'den açık arttırmaya sunulan; rutubet 10,9, hektolitre 78,8, glüten 28,4, indeks 95, protein 12,9, nişasta 60,6, selüloz 2,7, süne 1,3 değerlerine sahip ilk buğday ürünü, Yavaş Ticaret yetkilisi ve Keşan TB Meclis Katip Üyesi Tuncay Yavaş tarafından kilosu 2.50 TL’den satın alındı. Açık arttırmanın sonrasında, Keşan TB yönetimi tarafından, 50 litrelik mazot fişi ile günün anlam ve önemini belirten plaket Aslan’a takdim edildi. Hasan Şen ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri de üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla, her yıl olduğu gibi ilk ürün sahibine çeyrek altın hediye etti. Çiftçi Aslan, hasat ettiği tarlasından, dönüme yaklaşık 500 kg ortalama ürün elde ettiğini belirterek, hasadın tüm çiftçiler için hayırlı olmasını diledi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

 

 

“Şeker pancarı, üreticiyi kalkındırmak için alternatif bir üründür”

Keşanlı şeker pancarı üreticisi Yusuf Uzdilli, yaptığı açıklamada; şeker pancarının üreticiyi kalkındırmak için alternatif bir ürün olduğunu belirterek, iyi bir ekim yapılması durumunda güzel paralar kazanılabileceğini kaydetti.

“Şeker pancarının üretiminin devam etmesi önemlidir”

Şeker fabrikaları satıldı ve özel şirketlerin fabrikaları işletmeye başladığını belirten Uzdilli, “Özel şirketlere geçiş olduktan sonra, üreticilerden ekim yapması konusunda taahhüt aldılar. Fabrikaların şirkette ya da devlette olması önemli değildir. Önemli olan pancarın üretiminin devam etmesidir. Pancar üretimi de, devam ediyor. Mart ayı içerisinde ekimler yapıldı ve şuanda, sulama aşamasındadır. Eylül sonu ya da ekim ayı başlarında, söküm dönemine girilecektir. Üretici olarak, ürünümüzü taahhütle ekiyoruz. Özel şirket, şeker pancarına 30 kuruş verdi. Şeker oranları tutarsa, verilen fiyat üretici açısından iyidir.” dedi.

“Üretici alternatif olarak şeker pancarı

ekebilir ve güzel paralar kazanabilir”

Şeker pancarının, üreticiyi kalkındırmak için alternatif bir ürün olduğunu belirten Yusuf Uzdilli sözlerine şöyle devam etti: “Bölgedeki bazı üreticiler, şeker pancarının zorluğundan ötürü ekiminden kaçıyor. Ekim yapılıyor ama bunun kazdırılıp, çıkartılması insanlara biraz zor geliyor. Buğdaya göre, daha fazla uğraşmalı ve emek isteyen bir üründür. Şeker pancarında, insanlar istenen verimi ve kaliteyi yakalayamadığı için bu ürüne çok sıcak bakmıyorlar. Üretici alternatif olarak bu ürünü ekebilir ve güzel paralar kazanabilir.”

“Keşan bölgesinde, 300-500

dönümlük bir alanda ekim yapılıyor”

“Bölgede, ne kadar bir alanda şeker pancarı ekimi yapıldı?” şeklindeki soruya cevap veren Uzdilli sözlerini şöyle tamamladı: “Alpullu bölgesinde, 20 bin dönümden fazla bir alanda şeker pancarı ekimi yapıldı. Keşan bölgesinde ise, 300-500 dönüm arasında bir alanda ekim yapılmıştır. 20 bin-25 bin dönüm alanda ekiliş olursa, fabrikanın çalışması konusunda herhangi bir engel yoktur. İnşallah, ekim alanları bölgemizde daha da artar. Üretici açısından iyi bir sezonun olmasını istiyoruz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“Gündem; işsizlik ve yoksulluk olması gerekirken, herkes İstanbul seçimlerine kilitlendi”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; Türkiye’nin gündeminin işsizlik ve yoksulluk olması gerektiğini ancak, herkesin İstanbul seçimlerine kilitlendiğini kaydetti.

“Tek adam rejimi, yapılan seçimlerin

sonucunu beğenmedi ve iptal yönünde karar aldı”

Türkiye’de yaşayan insanların gündeminde işsizlik ve yoksulluğun olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Türkiye son 4 aydır işsizlik, yoksulluğa değil; seçimlere endekslenmiş durumdadır. 31 Mart seçimleri öncesinde her şeyi durdurduk, İstanbul ve Türkiye seçimlerini yaptık. Tek adam rejimi, yapılan seçimlerin sonucunu beğenmedi ve iptal yönünde karar aldı. İptal kararına göre, seçimler yenileniyor ve 45 günden bu yana kağıda, broşüre, araca milyonlarca lira harcanıyor. Halkın gündeminde işsizlik, yoksulluk, ekonomik sıkıntılar varken, her şey bir kenara bırakılıp; İstanbul seçimlerine odaklanıldı. Bu hiç iyi bir şey değildir.” dedi.

“Anketlerde, Ekrem İmamoğlu açık ara önde”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan anketlerde, Ekrem İmamoğlu’nun açık ara önde olduğunu görmekteyiz. Halkımızda, teveccüh gösteriyor. İnsanlar artık, bıkmışlar ve geçim sıkıntısı içerisindeler. Geçim sıkıntısına ve işsizliğe çözüm üretemeyen iktidar, günübirlik politikalarla Türkiye’yi yönetmeye çalışıyor. 23 Haziran’da, bu günübirlik politikaların sonunun geleceğini vatandaşlarımız verecekleri oylarla göstereceklerdir. AKP’ye geçmişte oy vermiş insanlar, buna dur diyerek, Ekrem İmamoğlu’na destek vereceğini düşünüyorum. Türkiye’de, çok şeylerin değişeceğine inanıyorum. İktidar hala üretim politikaları yerine, sıfır gümrük vergisiyle Sırbistan’dan et, buğday, nohut ithalatıyla ülkeyi yönetmeye çalışıyor. 23 Haziran seçimleri, tek adam rejiminin yürümeyeceğinin de bir göstergesidir. 31 Mart’ta seçilmiş bir belediye başkanımız vardı, 23 Haziran’da açık ara bir farkla yeniden tescillenerek, Ekrem İmamoğlu yeniden belediye başkanı olacaktır. Türkiye’nin gündemi daha farklı şekillenecektir.”

“Saros’a tatil için gelenleri

oy kullanmaya davet ediyoruz”

Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’dan Saros Körfezi’ne tatil için gelen seçmenlerin 23 Haziran’da oy kullanmaya davet ediyoruz. Seçmenlerin rahatça oy kullanmaları için gidiş-geliş için otobüs tahsis edildi. Halkımız zaten çok duyarlı. Bu seçimlerde oy kullanma oranı yüksek olacaktır.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı nedeniyle, tüm Türkiye’de olduğu gibi Keşan’da da, gıyabi cenaze namazı kılındı.

Keşan’da, İki Minareli Çarşı Camii’nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazına katılımın olduğu görüldü.

Gıyabi cenaze namazı, Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit tarafından kıldırıldı. Gıyabi cenaze namazından önce, konuşan Yiğit, “Gıyabi cenaze namazı, Türkiye’deki 81 il ve tüm ilçelerde kılındı. Rahmetli Mursi, zalimlere karşı onurlu bir davranış sergiledi. Türkiye’de, 15 Temmuz’da benzer girişimde bulunuldu ama halkımız buna fırsat verdi. Allah, devletimize ve milletimize yönelik her türlü tehlikeye karşı bizleri korusun.” dedi.

Konuşmanın ardından İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit tarafından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. Yiğit, daha sonra Mursi için helallik istedi. Cemaatte, Mursi’ye haklarını helal ettiklerini belirtmesini ardından gıyabi cenaze namazı sona erdi.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar