Son Dakika
“Saros’ta, çevre katliamının olmasını istemiyoruz..!!”Muhalefetin personel maaşları ile ilgili krediyi reddettiği mecliste tartışma çıktıYunanistan, Türk polis botuna taciz ateşi açtıKocaman, esnafların diğer ilçelere alınmamasını eleştirdi "Sanki eyalet sistemine dönmüşüz gibi bir hava var"“Çocuklarımızın eşit koşullarda eğitim almasını istiyoruz”“50 yıl boyunca su sorunu yaşanmayacak”Onaylanan kredilerini almaya gidenler sosyal mesafeyi unuttuÇalınan eşyaları bulununca şikayetçi olmadı -İtfaiyenin kedi mesaisi -İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar: "Üretimden para kazanamayan üreticiler şehirlere gidiyor"
CHP’de Gümülcineli tekrar başkan

CHP’de Gümülcineli tekrar başkan

CHP’nin geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan Keşan İlçe Kongresi yoğun bir katılımla gerçekleştirilirken, Erdoğan Gümülcineli başkanlığında tek liste olarak seçime giren liste oy kullanan 187 delegeden 185’inin  oyunu alarak seçimi kazandı. Öte yandan seçim öncesinde yapılan konuşmalarda ise gerek partililer, gerekse eski yönetici ve milletvekilleri tarafından çeşitli eleştiriler dile getirildi.

Saat 11.50 sıralarında Keşanspor Düğün Salonu’nda başlayan kongreye, delegeler ve partililer tarafından yoğun bir ilgi gösterildi. CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt ile yönetimi, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, İl Genel Meclisi Başkanı Abdülaziz Çıkıkçı, İl Genel Meclisi Üyeleri Erdinç Can, Mehmet Ali Yetim ve Erol Açık, çevre ilçelerin İlçe Başkan ve Yöneticileri ile çok sayıda partilinin katıldığı kongre, yeterli çoğunluğun sağlanmasının ardından başladı.

Erdoğan Gümülcineli: “CHP örgütleriyle, vekilleriyle ve genel merkez organlarıyla

kongrelerini birlik beraberlik ve bütünlük içersinde gerçekleştirmeye çalışıyor.”

Kongrenin açılışını yapan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, kongreye katılan tüm delege ve üyelere teşekkür ederek; “Ülkemiz son günlerde büyük sıkıntılar yaşıyor. CHP örgütleriyle, vekilleriyle ve genel merkez organlarıyla kongrelerini birlik beraberlik ve bütünlük içersinde gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu zor zamanda zorlu mücadele içersinde yer alan dava arkadaşlarıma teşekkür ediyor, yapacağımız kongrenin Keşan’a ve partimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Divan Başkanlığı’na Mehmet Özcan seçildi

Daha sonra ise Gümülcineli, verilen önerge doğrultusunda Divan Başkanlığı’na Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın, Katip Üyeliklere ise Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu ve Çamlıca eski Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkçı’nın önerildiğini söyledi. Yapılan oylama sonucunda divan heyeti seçimi oy birliği ile kabul edildi. Divan Başkanı Mehmet Özcan yaptığı konuşmada, kendisini bu göreve getiren tüm delegelere teşekkür ederek yapılacak olan kongrenin Keşan’a hayırlı olmasını diledi.

Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından divana sunulan ve 41 delegenin imzasının yer aldığı önergeyi okuyan Mehmet Özcan, verilen önergede seçimlerin “Blok Liste” olarak yapılmasının istendiğini açıkladı. Yapılan oylama sonucu seçimlerin blok liste olarak yapılması oy birliği ile kabul edildi.

AK Parti’de kongreye katılarak başarılar diledi

Önergenin kabulünün ardından CHP İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli tarafından Çalışma Raporu ve Salih Kirezci tarafından da Hesap Raporu okundu. Bu sırada AK Parti İlçe Başkanı Tolga Saltık, İl Genel Meclisi Üyesi Adnan Vural ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, CHP İlçe Kongresi’ni ziyaret etti. Saltık kongrenin hayırlı olmasını diledikten sonra yöneticilerle birlikte kongreden ayrıldı. Yapılan oylama sonucunda Çalışma ve Hesap Raporları oy birliği ile ayrı ayrı kabul edildi.

Erdoğan Gümülcineli: “Ülkemizin gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var”
1,5 yıl önce göreve getirildiklerini belirten Erdoğan Gümülcineli, “Bugüne kadar verdiğiniz destekleriniz ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne bağlılığınızla 3 seçimi başarı ile geride bıraktık. Yine sizlerin destekleriyle Keşan’daki oylarımızı her geçen seçim artırdık. Ancak ülkede partimizi istediğimiz yere taşıyamadık. Partimize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkı vermeye devam edeceğiz. Ülkemizin gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var. Ülkemiz kaosla yönetiliyor ve her gün bir yerlerden şehit haberleri duyuluyor. Onun için bizlere çok büyük işler düşüyor. Bugüne kadar partimize ve çalışmalarımıza verilen desteklerden ötürü tüm partililerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Gürkan Güneser: “Genel Merkez yönetimlerinde adaletsizlik söz konusu”

Divan Başkanı Mehmet Özcan daha sonra konuşma yapmak isteyenlerin isimlerini yazdırmalarını istedi ve ilk sözü geçen dönem CHP’den Milletvekili adayı olan Gürkan Güneser’e verdi.

CHP Keşan İlçe teşkilatının Keşan’daki oylarını her seçimde artırdığını kaydeden Güneser, bu nedenle özverili çalışmalarından dolayı CHP Keşan İlçe yönetimini kutlarken, CHP’nin ülke genelinde aldığı oylarının büyük çoğunluğunun batıdan geldiğini ifade ederek: “Ama bakıyorsunuz Tuncelili bir Genel Başkanımız var. Partimizin bütün birincilikleri Trakya illerinden çıkıyor. Bakıyorsunuz, Diyarbakır, Rize, Manisa, Malatya genel başkan yardımcılarımızın memleketleri. Bu gerçekten adaletsizlik ve çok doğru olmayan bir yöntem. Burada kim başarılı olmuşsa onun temsilde adalet dediğimiz ilke ile değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Parti Başkanının ve yanında birlikte çalışmak istediği MYK üyeleri hariç çarşaf listeyle yapılmasını, müdahale edilmemesini, hiçbir şekilde anahtar liste çıkarılmamasını alınan oy yüzdelerine göre illerden parti meclisinde çalışacak kişilerin tayin edilmesini öneriyorum.” diye konuştu.

Güneser, ayrıca CHP’nin örgütlerinde yer alan kişilerin Belediyelerde çalışmasının etik olmadığını ifade ederek Belediye-Örgüt ilişkisine dikkat çekti.

Kemal Değirmendereli: “Partimizi belediye partisi olmaktan kurtarmalıyız”

Daha sonra söz alan Mustafa Bezbaş da parti içindeki kavgaların bitirilmesi gerektiğini savundu.

Hüseyin Erkin de kongrelerde mikrofonların kısıtlandığını ancak herkesin istediğini konuşup eleştiri yapabileceğine dikkat çekerek, Cumhuriyet Halk Partisi olarak proje üretilmesini istedi.

Eski Milletvekili Nejat Gencan da yaptığı konuşmada delegelerin kongreye ilgi göstermemesine ve bu nedenle salonun dolmamasına sitem etti.

CHP Edirne eski Milletvekili Kemal Değirmendereli de delegelerin kongreye ilgi göstermediğinin altını çizerek, “Partimizi belediye partisi olmaktan kurtarmalıyız.” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer partinin ilçe başkanı, gençlik kolları başkanı ve kadın kolları başkanı belediye çalışanı oluyorsa veya Belediye çalışanları ön seçimde gelip blok olarak oy kullanıyorsa o zaman sağlıklı sonuçlara varmamız mümkün değildir. Veya delege seçimlerinde belediye başkanları ya da belediye başkanlarının yakınları fiili olarak müdahale ediyorsa o da bizi ileri götürmez. Bugün maalesef Keşan’da yaşadığımız bu burukluğun, enerjisizliğin altında da böyle bir önemli sebebi görmekteyim. Bunları hep beraber aşmamız gerekiyor. En büyük başarı Edirne halkının başarısıdır. Eğer önümüzdeki günlerde biz bu eksiklikleri gidermez, partimizi belediye partisi hüviyetinden çıkarmaz, belediye parti ilişkilerini saha sağlıklı raya oturtmazsak önümüzdeki yerel seçimlerde bu başarıyı beklememiz beyhude olur.”

Erdin Bircan: “Birbirimizi değil, AK Parti’yi ve AK Parti’den kopamayan
Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmeli ve onu nasıl başkan yapmayacağımızı konuşmalıyız”

Değirmendereli’den sonra söz alan CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, sözlerine 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü kutlayarak başladı.

Bircan, Ankara’ya iki milletvekili olarak gittiklerini ancak seçimde 3 kişilik çalışmalar gerçekleştirdiklerine işaret ederek, şöyle devam etti: “Niye eleştiriyoruz. Burada gençlerimiz iş arıyor. Bu insanlar direk tepelerindeydi. 30 Mart’ta bu gençlerimiz direk tepelerinde gezerken, ceplerinde 5 kuruş harçlık yoktu. Şimdi bu gençlere, bu insanlara iş vermek ve parti içinde görev alıyorlarsa Belediye içinde çalışmalarında ne sorun var. Bunu AKP’liler yapıyor. Biz çok demokratiğiz diyoruz ama o gençler orda dururken ben rahat edemiyorum. Ben bundan sonra belediye başkanlarımıza giderek bu gençlerimizin işe alınmasını isteyeceğim. Böyle bir şeyi kürsüden eleştirmek nasıl bir şey? Biz tabi ki burada birbirimizi eleştireceğiz. Ancak önce öz eleştirimizi yapacağız. Burada AKP şu anda diktatörlüğünü ilan eden Cumhurbaşkanı var. AKP’ye destek olmuş,  kendi partisini hala bırakmayan bir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. Biz bunu konuşacağız. Biz bunu nasıl başkan yapmayacağı, diktatörlüğüne nasıl son vereceğimizi konuşmamız gerekirken, biz hala kısır döngülerle burada ne oluyor diyoruz. Artık içimizdeki enerjiyi göstermeliyiz. CHP’nin her yerde olduğunu göstermeliyiz.  Gelin AKP’yi konuşalım. Parlamentoda, TBMM’de meclis başkanı iç tüzüğü uygulamıyor. Grup Başkanvekillerimize söz vermiyor. Bu mecliste meclisi bitirmeye, parlemantoya karşı olan,  cumhurbaşkanının emir ve direktiflerini yerine getiren bir meclis başkanı var. Biz bunları konuşacağız. Biz burada zincir olup, Ankara’da sesimizi yükseltmemiz gerekirken, biz birbirimizi konuşuyoruz.”

“Ben milletvekilliği  yaptığım süre içersinde bu ayrışımı, bu öteleştirmeyi kabul etmiyorum”
Erdin Bircan konuşmasının devamında Gürkan Güneser’in konuşmasındaki eleştirileri de şu şekilde değindi: “Genel Başkanımız Tunceliliymiş. Bundan daha doğal bir şey var mı? Yönetimlerde, parti meclisinde  temsil edilmediğimiz doğru. O zaman gelin hep birlikte, kol kola girelim, parti meclisinde de MYK’da da bizler olalım. Ama biz yine ayrışıyoruz. Bundan sonra burada, ben milletvekilliği  yaptığım süre içersinde bu ayrışımı, bu öteleştirmeyi kabul etmiyorum.Nedir bu öteleştirme. AKP’lilerle yemek yiyoruz, ama benim partilim geldiğinde sırtını dönüp selam vermiyoruz. Ondan sonra çıkıp mikrofonda bas bas bağırıyoruz. Edirne’de örgütleri hiçbir zaman inkar edemeyiz. İktidar olduğumuz belediye başkanlarımız bizim yanımızda oluyor. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Gençlik ve Kadın Kollarının tamamı bizlerle beraber oldu. Bizler güçlü olacağız. Umutlu olacağız. Hiçbir zaman umudumuzu yitirmeyeceğiz.”

Mehmet Özcan: “Belediye-örgüt işbirliğinde bahsedilen yer Keşan değil, Edirne Belediyesi’dir”

Konuşmalardaki parti-belediye eleştirileri üzerine konuşma ihtiyacı duyduğunu belirten Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, belediyelerin partilerin kazanılmış meyvesi olduğunu belirterek, “Benim örgütüm bundan ısırmak zorundadır.” dedi.

Özcan, şöyle konuştu: “Konu belediyecilik olunca bana da bir söz hakkı doğuyor. 3 dönemdir %50’nin üzerinde seçim kazandık. Her zaman bütün çalıştığım ilçe başkanlarıma şunu söylemişimdir. Belediyeler partinin kazanılmış meyvasıdır. Benim örgütüm bundan ısırmak zorundadır. Seçimlere giderken dedik ki, iç mücadele yaparız ama şu an zamanı değil. İç mücadelemizi seçim bittikten sonra yapalım dedik. O belediye başkanları sayesinde ekonomik sıkıntı çektiniz mi? Neden belediyelere vuruyorsunuz. Edirne Belediyesi’nde olan parti-belediye işbirliğini benim vatandaşlarım yanlış anlayabilir. Burada bahsedilen konu Keşan Belediyesi ile ilgili bir şey değil. Kadın Kolları Başkanımızın Edirne Belediye Başkan Yardımcısı olması teknik olarak mümkündür ama etik değildir. İstifa eder görevinden bir başkası gelir bu görevi yapar. Edirne’de başka kadın mı kalmadı? Aynı şekilde Merkez İlçe Başkanlığı  yapacaksın, gelecek benim elemanım olacak. Yok böyle bir şey! Bunlara biz azami dikkat ediyoruz. Biz tabii ki kendi partililerimizi alacağız. Burada asıl vurgulanmak istenen şey, 3 tane yöneticinin etik olmadan Belediyede çalıştırılması. İstifa eder görevinden başka kişiler gençlik kolu başkanı da,  kadın kolu başkanı da, merkez ilçe başkanı da bulunur. Vekillerimizin ve partililerimizin bahsettiği konu bu. Ben bu güne kadar böyle bir şey yapmadım, yapmayacağım. Ne kendime kukla bir yönetim istedim, ne de başka bişey. Ben ilçe başkanımızın bize danışmanlık etmesini istiyorum. Ben göreve ilk geldiğimde en çok yardımı Erdoğan beyden aldım. Belediye ile parti bağlantısı olacaksa, neden belediyeleri kazanmaya uğraşıyoruz.”

 

“2019’a 4 yıl varken CHP Genel başkanımız nasıl atama yapacağım diyor”
Mehmet Özcan, sözlerinin devamında Haziran seçimleri sırasında yaşadığı bir olaydan bahsederek, ön seçimin önemine şu şekilde değindi: “Yine Haziran seçimlerinde Koalisyon görüşmeleri sırasında Ankara’da içimi acıtan bir şey vardı. Sayın Genel başkanımız salona girdiği gibi ‘Siz başkanlar örgütlerden uzak durun, çünkü 2019’da  atama yapacağım’ dedi. Daha 2019’a 4 sene var. Kurultay yaşayalım bakalım. Vekillere ön seçim yapacaksın, bizlere ‘Merak etmeyin atama yapacağım’ Hani demokrasi nerede? Biz 2005 yılından beri İl yönetimlerinde ön seçim diye diye bu yola çıktık. Kısmenden biraz fazla da olsa bunları başardık. Bizler önce demokrasiyi içimize sindireceğiz.” diye konuştu.

Koalisyon görüşmelerinde kanaatlerini almak için Ankara'ya davet edildiklerini ve içinin acıdığını söyleyen Özcan, “Genel Başkan belediye başkanlarına ‘2019'da atama yapacağım.’ dedi. 2019'a daha 4 sene var. Vekillere ön seçim yapacaksın, başkanlara atama yapacaksın. Hani demokrasiydi? Biz 2005 yılından beri il yönetimiyle birlikte ön seçim diye diye bu ilkeyle yola çıktık ve sonunda bunu kısmen de olsa yaptık. Biz önce demokrasiyi içimize sindireceğiz. Önce demokrat, ondan sonra sosyal demokrat olmayı öğreneceğiz. Bu bağlamda belediye parti ilişkilerinde, özellikle seçilmiş önderlerimiz, il ya da ilçe başkanlarımız olur eğer böyle bir hata yapıyorsa belediye başkanları kendi aralarında uyarılır, iş ayyuka çıkmadan kırılır, sarılır, uyarılır. Ve böyle de konuşmak zorunda kalmayız.” dedi.

Okan Gaytancıoğlu: “Bu salonda herkes birbiriyle dost olmalı, rakip olmamalı.”

Mehmet Özcan, sözlerinin sonunda kongrenin hayırlı olması dileğinde bulundu ve sözü CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’na bıraktı.

Gaytancıoğlu da Kadın Hakları Günü’nü kutladıktan sonra 5 Aralık’ın aynı zamanda Dünya Toprak Günü olduğunu da hatırlatarak şu anda dünyadaki savaşların bir çoğunun sebebinin toprak olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partili olmanın sorumluluk istediğine vurgu yapan Okan Gaytancıoğlu, “Tabii ki eleştireceğiz. Biz öyle dimdik duran biat kültüründen mi, mücadeleden mi geliyoruz. Sağdan sola yazan bir topluma, soldan sağa yazdıran bir liderimiz var. Ülkemiz ve partimiz zor durumdadır. %25’i bende kabul etmiyorum. Çok çalışmamıza rağmen, Trakya’da başarılı oluyoruz, Edirne’de 1. Parti oluyoruz. Türkiye’de Edirne 1. Oluyor. Herkes görevini yaptı. Ama ülke genelinde bir yerde eksiklik var.  Demek ki, eksikliklerimiz var. Bunların en önemlisi de halka dokunmamaktır. Halka dokunmak, anlatmak zorundayız. Mücadele etmek zorundayız. Bıkmadan, usanmadan, yorulmadan çalışmak zorundayız. Cumhuriyet Halk Partililer yorulmaz. Hele söz konusu vatansa hiç yorulmazlar. Ülkemiz tehdit altındadır. AKP bir parti değildir. 13 Milyon aileyi yoksullaştırarak, biat kültürüyle getirilerek, en önemli haklarımızdan biri olan haber alma hakkımızı dahi elimizden alarak başarılı olmuşlardır. Tüm televizyonlara ele geçirilmiştir. Birbirimizi eleştirelim ama kırıcı olmasın. Bizler birbirimizi incitmektense karşımızdakini incitmeliyiz.  Belediyelerimiz tabii ki görevlerini yapacak. Parti-örgüt birlikteliğine önem gösterecek. Bizim rakibimiz biz değiliz.  Bu salonda herkes birbiriyle dost olmalı, rakip olmamalı.” diye konuştu.

Oktay Bozkurt: “Genel Merkez yapısını değiştirmediği sürece biz kolay kolay başarıya ulaşamayız.”

Kongrenin son konuşmasını yapan CHP Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt, kongreye katılanlara hoşgeldiniz diyerek son konuşmacı olmanın zor olduğunu dile getirdi.

Hem eleştirilere maruz kaldığını, hem başarılı olmasına rağmen başarısızlıkla itham edildiğini ifade eden Bozkurt, kendi içlerinde iç kavga olduğunu kaydetti.

Oktay Bozkurt, her ne olursa olsun CHP'yi Türkiye'ye birinci olarak taşıyan Enez İlçe Başkanı Vedat Avc'ya, İpsala İlçe Başkanı Ahmet Uybaş'a, Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli'ye, Havsa İlçe Başkanı Hasan Özer'e, Uzunköprü İlçe Başkanı İnanç Sülüş'e, Süloğlu İlçe Başkanı Önder Cin'e, Lalapaşa İlçe Başkanı Halil Akdere'ye, Merkez İlçe Başkanı Şenol Geçmiş'e, tüm kadın ve gençlik kollarına, belediye başkanlarına, il genel meclisi üyelerine, belediye meclisi üyelerine, fedakar partili kadınlara, CHP'ye gönül vermiş, cumhuriyeti ve Atatürk'ü sevenlere teşekkür etti ve hep birlikte mücadele verdiklerini ve hep birlikte kazanıp başardıklarını kaydetti.

Bozkurt, neden kaybettiklerini ve %25'i neden geçemedikleri konusunda şunları söyledi: "Genel Merkez yapısını değiştirmediği sürece biz kolay kolay başarıya ulaşamayız. 12 yıldan beri Rasim Çakır'la hep konuşmamda da bunu söylüyorum. Rasim Çakır'dan bu yana bir tane Parti Meclisi üyemiz yok. 1 tane MYK üyemiz yok. Ankara'da temsil gücümüz yok. 2 tane vekilimiz var. Edirne'deki örgüt çekişmesine mi, Ankara'nın mı yoksa Türkiye'nin mi derdine düşsünler. İlk önce bizler kurultay sayımızı değiştirmemiz gerekiyor. Madem bizler bu partinin omurgasıysak, madem biz bu partinin kalesiysek, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli partinin kalesiyse kurultayda sayımızın değişmesi lazım. Kurultayda temsil sayımız 8. Ama 0,1 alan Diyarbakır'ın temsil sayısı 26. Aldığımız oy oranına göre kurultay temsil sayısının dağıtımını yapmaları gerekiyor. O yüzden biz güçlü değiliz. Genel Merkez'de söz sahibi değiliz. Genel Merkez'deki sayıyı değiştirmediğimiz sürece başarılı olamayız. İlk önce çuvaldızı başkasına değil, kendimize batırmamız lazım.

"Genel Merkezimiz bir kuruş destek vermedi”

İç çekişmelerin olduğunu da dile getiren Oktay Bozkurt, "Oktay Bozkurt, taksici ve başarısız oldu. Taksiciysem, işçiysem diye il başkanlığı yapamayacak mıyım? Ben halkın içindeyim. Mustafa Kemal'in izinden giden çoluğunu çocuğunun düğününü göremeyen bir il başkanıyım. Başarısız denilen bu örgüt, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye 2.si oldu. Başarısız denilen bu örgüt, belediye başkanlarımızın sayesinde 2 önseçim geçirdi. 1.sinde maddi anlamda harcanan milletvekillerimiz oldu ve Genel Merkezimiz bir kuruş destek vermedi." diye konuştu.

Eleştirmek güzel ancak ilk önce partiye geleceksin

Belediyeler Cumhuriyet Halk Partisi'nin Trakya'da aynası olduğunu vurgulayan Bozkurt, CHP Edirne eski Milletvekili Adayı Hüseyin Erkin'in eleştirilerine yönelik olarak şunları söyledi: "Yerelde seçilen parlamenterlerimiz var. 17 seçilmiş il genel meclisi üyelerimiz var. Yurtiçi ve yurtdışı birçok komisyonlarımız var. Bizim il genel meclisi üyelerimiz hepsinde çok başarılı. Hüseyin Erkin bugüne kadar partiye gelip, ‘Benim bu projelerim var. il genel meclis üyelerini toplayalım ve vali kanalını kullanıp bu projelerini Edirne'ye taşıyalım.’ dedi mi? Demedi. Eleştirmek güzel ancak ilk önce partiye geleceksin. Söz istemenize gerek yok.  Kongrelerde kongre delegesi ve onur konuğu konuşur. Ayrıca kongre delegesi de değilsiniz. Onu da belirteyim."

“Önemli olan Cumhuriyet Halk Partili olmaktır.”

Bu süreçte Mustafa Bezbaş'ın il teşkilatının değişeceğini söylediğini aktaran Oktay Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı: "İl teşkilatı değiştirilebilir. İlçe başkanları değişebilir. Bu parti kimseye kalmadı. Bu koltuk da kimseye de kalmayacak. Bu koltuk gelip geçici. Önemli olan milletvekili, il başkanı, belediye başkanı olmak değil. Önemli olan Cumhuriyet Halk Partili olmaktır. Hepinize teşekkür ediyorum."

“Kullanılan187 oydan 185’ini aldı”

Bozkurt’un konuşmasını tamamlamasının ardından Divan Başkanı Mehmet Özcan, kongrenin hayırlı olması dileyerek, seçime geçildiğini söyledi ve görevi İlçe Seçim Müdürü Sevin Dal’a bıraktı.

Erdoğan Gümülcineli önderliğindeki tek liste ile gidilen seçimde 354 delegeden 187’si oy kullandı ve 185 oy geçerli sayıldı.

İki zarfın içinden oy pusulası çıkmadığı için geçersiz sayıldığını dile getiren Dal, seçim sonucunu açıklayarak Erdoğan Gümülcineli önderliğindeki listenin göreve getirildiğini söyledi.

Seçimin ardından Gümülcineli’yi ilk tebrik eden kişiler partideki gençler oldu.

Seçimin ve sonucun hayırlı olmasını dileyen Erdoğan Gümülcineli, kongreye katılanlara teşekkür etti.

Yapılan seçimin ardından seçilen yeni CHP İlçe Yönetimi ise şu isimlerden oluştu:

Asil: Rafet Akıncı, Nasip Çakır, Erhan Engin, Gökmen Oğuz, Rıza Özzade, Nedret Özkan, İlker Gürbüz Öner, Cemal Özdemir, Hatice Öcal, Sait Kalan, Sinan Kaya, Işıl Kurt, Azize Top, Heves Özgür Yıldız

Yedek: Murat Kozak, Osman Çolak, Arif Demirkol, Ayşe Özcan, Bilgin Duran, Ali Üren, Ersin Güven, Emine Gegeoğlu, Okan Bulgur, Banu Kalfalar, Tayfun Pekişçi, Süleyman Gürsel Paçaman, Müjgan Yavuz, Ali Şevik

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

“Saros’ta, çevre katliamının olmasını istemiyoruz..!!”

Sazlıdere Köyü Muhtarı Mehmet Özdemir yaptığı açıklamada; 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle, değerlendirmelerde bulunarak, Saros Körfezi’nde kurulması planlanan FSRU Limanı Projesi’nin çevreyi olumsuz yönde etkileyeceğini kaydetti.

“Projenin çevreye ve doğaya vereceği zarar çok büyüktür”

5 Haziran Dünya Çevre Günü olduğunu hatırlatarak, sözlerine başlayan Özdemir, bölgede kurulması planlanan FSRU Limanı Projesi’nin çevreye ve doğaya vereceği zararlar hakkında değerlendirmelerde bulunarak, şunları söyledi: “Tüm çevrecilerin gününü kutluyorum. Halkımızın çevreye daha duyarlı olmalarını bekliyorum. Bölgemize son dönemde FSRU Limanı Projesi’nin kurulması planlanıyor. Ancak, bu projenin çevreye ve doğaya vereceği zarar çok büyük olacaktır. Orman içerisine yaklaşık 17 kilometrelik borular döşenecek. Yapılacak bu çalışma nedeniyle, 10 bin ağacın kesimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje, bölgenin bitki örtüsünü olumsuz yönde etkileyecektir. Boru hattı için açılacak çukur nedeniyle, yaban hayvanlarının geçişlerini belli bir zaman engelleyecektir. Saros ve Korudağ’da yetişen bir çok bitki çeşidi tahrip olacaktır. Sazlıdere halkı, çevreye çok duyarlıdır. Halkımızda, Saros’ta herhangi bir tahribatın olmamasını istiyor.”

“Çevre katliamının olmasını istemiyoruz”

Sazlıdere’ye yapılacak 270 metre uzunluğunda bir limanın Saros’a çok büyük zararı olacağına kayıt düşen Mehmet Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Liman yapımında, dolgu malzemeleri kullanılacak. Bu durumda, denizde ciddi sıkıntılar doğuracaktır. Limana gelecek büyük gemilerin doğal gazı boşaltması haftalarca sürecek. Saros Körfezi’ne gelecek diğer gemiler tur atmak zorunda kalacak. Gemilerde herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda, Saros’ta çok ciddi bir çevre tahribatı yaşanabilir. Denizde yaşayan yüzlerce canlı yok olabilir. Bu limanın Saros’a yapılması büyük bir yanlıştır. Telafisi olmayan yanlış hayata geçirilmeden vazgeçilmelidir. Projeye izin veren yetkililer, yerinde inceleme yapmış olsalar, verdikleri karardan vazgeçeceklerine inanıyorum. Halk olarak, çevre katliamının olmasını istemiyoruz. Halk olarak gerekli tepkiyi göstermeye devam edeceğiz.”

“Saros, yok edilmemeli”

Özdemir sözlerini şöyle tamamladı: “FSRU Limanı projesi, sadece Sazlıdere’nin değil; Trakya’da yaşayan herkesin sorunudur. Proje, illaki yapılacaksa daha uygun bir yer yapılabilir. Doğal gazı, Avrupa’ya taşımak isteniyor. Sazlıdere’ye çok faydasının olacağını düşünmüyorum. Biz sadece bu işin nakliyesini yapmış olacağız. Saros, dünyanın sayılı körfezlerinden biridir. Bu güzel körfezin kirletilmemesini ve yok edilmemesini istiyoruz. Çevremizi temiz tutalım.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Muhalefetin personel maaşları ile ilgili krediyi reddettiği mecliste tartışma çıktı

Keşan Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplantısı 4 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilirken, personel maaşlarının ödenmesi için İller Bankası'ndan 4 milyon 500 bin TL'lik kredi kullandırılması maddesine "Ret" oyu veren muhalefet, belediyenin maaşları ödeyebileceğini, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise kendisinin ve belediye başkan yardımcılarının 3 ay maaş almayacağını kaydederek, siyasi ranta alet edildiklerini söyledi.

Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda sosyal mesafeli şekilde gerçekleştirilecek ve saat 15.00’te başlayan toplantıya katılanlara, salona girişlerinde ateş ölçer ile ateşleri ölçülerek dezenfekten ve maske verildi. Gündem maddelerine geçilmeden önce Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan çevre filminin izletildi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi’nin bu olağanüstü toplantının ardından Haziran ayı olağan toplantısı yapmak için de karar alındığını belirterek meclis üyelerine ve meclise katılanlara teşekkür etti.

Helvacıoğlu: "Şu an itibari ile de Keşan’da pozitif olmadığını da son bilgiler olarak sizinle paylaşmak istiyorum"

Yeni normalleşmede artık eskisi gibi olunmayacağını kaydeden Helvacıoğlu, "Yeni normalleşme artık eskisi gibi olmayacak. Tüm dünyada, ülkemizde Keşan’da rahmetli olmuşlara gani gani rahmet dilerken, şu anda hasta olanlara da şifalar diliyoruz. Keşan olarak da Türkiye olarak da başarılı bir dönem geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Sağlık sistemimizin önemi ortaya çıktı. Keşan'da da aynı hedeflerle hep beraber Keşan Belediye Meclisi'nin katkısıyla personelinin özverisi, Hıfzıssıhha Kurulu ile birlikte yaptığımız çalışmalar ve vatandaşımızın da kurallara uyması olağanüstü bir 60-70 gün geçirdik. Benim bilgim dahilinde, 1’i Keşan 3’ü İpsala'dan 1 de Enez’den olmak üzere  5 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu an itibari ile de Keşan’da pozitif olmadığını da son bilgiler olarak sizinle paylaşmak istiyorum. Bunlar bizi rehavete götürmemeli, Saros Körfezi vesilesi ile önümüzdeki günlerde yoğun bir katılım bekliyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelecek 200-300 bin nüfus ve sirkülasyon, 3 ayda  geçen yılki gibi olursa 3 milyona yakın nüfus demek. Bunlar izim için çok tehlikeli bir 3 ay geçireceğimiz anlamına geliyor. İkinci dalga değil ama daha birincisi bitmeden yeniden hastanelerimiz dolsun istemiyoruz, turizmimiz etkilensin istemiyoruz. Bizlere büyük yük düşecek. Allah yardımcımız olsun derken tedbiri de elden bırakmamayı tekrarlamak istiyorum. Mesafe,  dezenfeksiyon ve sosyal mesafe yanında maskelerimizi ihmal etmeyelim. Yaşam devam edecek ama tedbiri elden bırakmayacağız. Bu girişten sonra olağanüstü meclisimizin başında yarın Çevre Haftası başlıyor. Hafta nedeniyle meclisimizde sürpriz olarak bir videomuz var.Şimdi onu izleyelim." dedi.

"Paşayiğit’teki alandan da 30 Ekim’den sonra çöpten elektrik üretimine başlayacağız"

Filmin gösteriminin ardından tekrar söz alan Helvacıoğlu Erikli ve Yayla’daki çöpler ve Paşayiğit’teki GÜNEKAB eliyle yaptırılan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde yaşanan sorunların kanayan birer yara olduğunu dile getirerek, "Ama bu iki yaranın da bu yıl çözüleceğini kamuoyu ile paylaşmak isterim. Erikli ve Yayla’da bu sene GÜNEKAB’ın sorumluluğunda. Keşan Belediyesi’nin de desteği ile GÜNEKAB ile yaptığımız çalışma sonrasında o işi hallediyoruz. Paşayiğit’teki alandan da 30 Ekim’den sonra çöpten elektrik üretimine başlayacağız. Burada da üye olan belediyeler olarak çöpten elde edilecek gelirle oradaki giderlerimizi düşürmüş olacağız. Benim de 15 aylık görev süremde Erikli ve Yayla’daki, tablo ile Paşayiğit’te çöp alanı benim içimi sızlatan konulardır." diye konuştu

"Meclisin onlara sahip çıkmasını bekliyorum"

Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmesiyle devam etti. Toplantıda ilk olarak "Belediyemizde, ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı vergi, kira, harç, su vb. tahsilatlarında düşüşler olduğundan, personel maaşlarının ödenmesinde kullanılmak üzere 3 ay ertelemeli 36 ay vadeli 4.500.000,00 TL’si kredinin İller Bankası (İlbank) A.Ş.’den kullandırılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na yetki verilmesinin görüşülerek karara bağlanması." gündem maddesi görüşüldü. Bu madde ile ilgili olarak söz alan Helvacıoğlu, "Malum 3 ay bir coronavirüs sorunu yaşadık. Şirketlerimiz maaşlarını ödeyemez hale geldi. Ama devlet ve hükümetimizden büyük destekler geldi. Bu desteklerle başarılı bir coronavirüs ekonomisi ile bugüne gelindi. Bundan sonra da tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor. Yine belediyeler konusunda  Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 3 ay kesinti yapılmaması kararı alındı. Dünya ekonomisi sarsıldı, kepenkler kapandı dünyadaki ekonomik krizi hepiniz yaşıyorsunuz. Biz hizmet etmek için personelimizin maaşlarını ödemek için canla başla bu 3 ayı geçirdik. Geçen ay paylarımız eksik gelmesine rağmen bir şekilde maaşları vereceğiz dedik. Çünkü personelimiz bizim için alın teri, Keşan Belediyesi’nin personeli başka kurumların personelleri gibi değil. Sağlık çalışanı kadar çok kıymetli. İdari izinlerinde çalıştılar, büyük bir kısmı mesai almadı. 8 ay maaş alınmayan süreçte biz meclis olarak Keşan Belediyesi’nde bu maaşlar alınacak dedik. Ancak gelecek tablonun 3 ay boyunca sadece maaşlara verilmek kaydıyla İller Bankası’ndan gelen bu imkanı Keşan Belediyesi’nin meclisine taşıdık. Karar meclisin, hep beraber tartışacağız. Personelimizin de kulağı bu mecliste. Önümüzdeki günlerde alınamayacak bir maaş sistemi var. İller Bankası’ndan 3’te 1'lik bir pay geliyor. Belki karınlarını doyuracak kadar maaş alacaklar. Meclisin onlara sahip çıkmasını bekliyorum." dedi.

Tümer: "'Ben 5 ayda bu maaşları ödeyemeyecek vaziyete geldim' diyorsanız o ayrı bir mesele"

Madde ile ilgili olarak partilerin grup sözcülerinden görüşleri alındı. Kredi talebi ile ilgili red oyu veren CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grubu adına konuşan Feridun Tümer, şunları söyledi; "Yaptığımız tespitlerde, Keşan Belediyesi'nin bu maaşları ödeyecek bütçesi var. Ertelenen her ödemenin de geri dönüşü başladı. Belediyemiz, 2 milyon 500 bin TL gibi bir ödeme aldı. Haziran ayında da 8 milyon TL'ye yakın tahsilat alacak. Tabii ki coronavirüsten her yer yara aldı. 8 ay maaş alınmadığı dönem oldu evet. Ama Pazaryeri Projesi yapılırken, İller Bankası'na yoğun bir ödememiz vardı. Gerekçesi de buydu. 2019’a kadar da hiçbir personelin alacağı yoktu. Keşan Belediyesi'nin 4 günde 2 milyon 500 bin TL tahsilatı olmuş. Belediyemizin bu ödemeleri yapacak bütçesi var. Bu yüzden bu krediyi onaylamıyoruz. Belediyemizin maaş ödemek gibi bir zafiyeti yoktur. Keşan Belediyesi şuan kanuni kredi oranını doldurdu. Bu kredi ile ilgili verilmiş bir bakanlık onayı da yok. Personeli kullanarak acıtasyon yapmayın. Hibe gibi göstermeyin. Bu kredi talebinin 1.4 milyon lira faizi var ve bu kaç işçinin maaşına tekabül eder? Bu maaşları siz vermiyorsunuz. Belediye veriyor. Bu hibe değil Keşan’ın parasıdır. Keşan Belediyesi’nin 4 günde 5 milyon girdisi oldu. 'Ben 5 ayda bu maaşları ödeyemeyecek vaziyete geldim' diyorsanız o ayrı bir mesele. 20 gün önce bütün birim amirlerini aradınız, 'Nisan ayı mesailerini yazmayın' dediniz. Birim amirlerinin bazıları da bunu kabul etmedi. Belediyeden atılan 7 işçinin maliyeti 21 bin liraydı, sizin aldığınız üç tane işçinin maliyeti 29 bin lira. Keşan Belediyesi’nin maaş ödeyecek parası vardır."

Topçu: "Bunun için ekstra bir krediye ihtiyacı yoktur"

Red oyu veren İYİ Parti adına konuşan Grup Sözcüsü Zafer Topçu da, belediyenin maaşları ödeyebilecek güçte olduğunu dile getirerek, "Keşan Belediyesinin, çalışanların maaşlarını ödeyebilecek geliri ve durumu vardır, bunun için ekstra bir krediye ihtiyacı yoktur. Bu yüzden krediye gerek duymuyor ve kabul etmiyoruz. Teşekkürler." diye konuştu.

Gergin: "Maaşları ödemek için bütçenin başka bir noktasından ödün verdiğinizde, hizmetler aksayacaktır"

Madde ile ilgili olumlu görüş bildiren AK Parti Grubu adına konuşan Grup Sözcüsü Nehir Gergin de şu ifadelere yer verdi; "Biz bu maddeyi olumlu buluyoruz. İçinde bulunduğumuz durum olağandışı bir durumdur. Olağandışı durumlar her zaman ön görülemez. Tüm dünyada, tüm devletlerde ve çok büyük şirketlerde benzer durumlar ve zorluklar yaşanmaktadır. Kaldı ki bu sorunlar yaşandığı için devletimiz de belli destekler sağladı. Özel sektör ve kamu rahatlatıldı. Bu da içinde bulunduğumuz krizin büyüklüğünü gösteriyor. Kullanılmasını istediğimiz bu kredi maaş ödemelerinde kullanılacak, başka bir hizmette kullanılmayacak. Ancak bütçe bir bütündür. Maaşları ödemek için bütçenin başka bir noktasından ödün verdiğinizde, hizmetler aksayacaktır. Biz hizmetlerin aksamasını istemiyoruz. Bu kredi de büyük bir kredi değil ancak bu şartlarda önemli bir kredi. Belediyecilik anlayışımız gereği, sadece ödemelerini yapan bir belediye değiliz, hizmet veren bir belediyeyiz. En kötü şartta bile en iyi hizmeti vererek, personelin de maaşını zamanında almasını istiyoruz."

Helvacıoğlu: "Helvacıoğlu ve Cumhur İttifakı’nın sıkışması ve iş yapamamasını istiyorsunuz"

Grup sözcülerinin ilettiği görüşlerin ardından söz alan Mustafa Helvacıoğlu, muhalefetin hizmetlere engel olma çabasında olduğunu düşündüğünü ifade ederek, "4 milyon 350 bin lira zorunlu giderimiz var. 2 milyon 370 milyon lira fatura geliyor. 2 milyon açığımız var. Kasamızda ise 100 bin liramız var. Bu belediye sadece maaş ödemek için kurulduysa, eyvallah. Bugüne kadar hep maaş ödeme olmuş çünkü hizmet olmamış. Böyle bir şey yok. Bu kredi sadece 600 çalışan için alınacaktı. Ben ve başkan yardımcılarım 3 ay maaş almayacak. Üzülerek ifade ediyorum ki siyasi ranta alet ediliyoruz. Halkımızın takdirini kazanıyoruz. Siz 8 ay maaş vermemeye alışmışsınız, 3 ay vermesek de olur diyorsunuz. Sizin amacınız personelin maaş alıp almaması değil. Umurunuzda bile değil. Helvacıoğlu ve Cumhur İttifakı’nın sıkışması ve iş yapamamasını istiyorsunuz. Derdiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Bu vebali ödeyemezsiniz. Alın terine muhalefet edemezsiniz. Ama amacınız bizi çalıştırmamak. Ben ve başkan yardımcılarım üç ay maaş almayacak ve işçilerimizin ödemesini yapacağız." diye konuştu.

Keşan'da at arabaları tarih olacak

Toplantının devamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 8 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'nin tasnif cetvelinde D-12 grubunda olan Keşan Belediyesi'nin D-13 grubunda değerlendirilmesi sonucunda mevcut norm kadrolara ilave olarak 25 adet memur kadro ihdasına ait (I) sayılı cetveldeki değişiklikler görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 8 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetenin tasnif cetvelinde D-12 grubunda olan Belediyemizin D-13 grubunda değerlendirilmesi sonucunda mevcut norm kadrolara ilave olarak 12 adet sürekli işçi kadro ihdasına ait (V) sayılı cetveldeki değişiklikler de oybirliği ile kabul edildi. Keşan'da at arabalarının şehir merkezi ve mücavir alanlarında her türlü amaç için kullanımının yasaklanması da görüşülerek oybirliği ile kabul edildiği toplantıda, at arabalarının motorlu yük taşıma (Triporter) aracına dönüştürülmesine ait proje kapsamında 100 adet triporter aracının Keşan Belediyesi tarafından satın alınması ve daha önce kayıt altına alınan at arabası sahiplerine bedelsiz olarak verilmesi konusunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na yetki verilmesi de oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda, mücavir alanda bulunan seyyar satış arabalarının standart hale getirilmesi kapsamındaki projede yer alan  24 adet örnek seyyar satış arabalarının belediye tarafından alınarak, daha önce kayıt altına alınan seyyar araba sahiplerine bedelsiz olarak verilmesi hususunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na oy birliği ile yetki verilmesiyle devam etti. İller Bankası A.Ş. kontrolünde hazırlatılan İzzetiye 1/5000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı  40155 ve İzzetiye 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı'nın 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 8/b maddesi gereğince askı süreci sonrası yapılan itiraz düzeltmelerin de görüşülerek oybirliği ile kabul edildiği toplantıda, Keşan Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'nin açık pazar yeri olarak kullanılan kısmının üzerinin uzay çatı sistemi ile kapatılması ve çatı üzerine güneş enerji panellerinin yapılması amacıyla hazırlatılacak projeler hakkında meclise bilgi verilerek konuyla ilgili hazırlanan sunum meclise izlettirildi. Yukarı Zaferiye Mahallesi 842 adada yer alan belediye hizmet alanında yapılması düşünülen kapalı otopark, giyim pazarı, gençlik merkezi ve nikah salonu için hazırlatılacak projeler hakkında meclise bilgi verilerek görsel olarak da meclise bilgi verildi. Yukarı Zaferiye Mahallesi 1310 adada mülkiyeti Keşan Belediyesi adına kayıtlı 3-4 parseller için hazırlatılacak konut projesi hakkında meclise bilgi verilerek sunum gerçekleştirildi. Toplantı, sona ererken, Keşan Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısının 10 Haziran 2020 Çarşamba günü yapılmasına karar verildi.

Haber: İlker GÜREL

Yunanistan, Türk polis botuna taciz ateşi açtı

Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada; sınırda Yunanistan tarafından 10-12 kişilik askeri kamuflajlı bir grubun Meriç Nehri’ndeki Polis Özel Harekat botuna taciz ateşi açtığını duyurdu.

4 Haziran 2020 Perşembe günü saat 17.30 sıralarında gerçekleşen olayla ilgili yapılan açıklamada, şunlara yer verildi: “İlimiz Meriç ilçesi Başyurt Hudut Karakolu Rahmanca Köyü Mülki sınırları içinde, Polis Özel Harekat unsurlarımızca Meriç Nehri’nde botla devriye görevi ifa edilirken, nehrin ülkemiz sınırı kısmında ağaç köklerine takılı bir göçmen şahsa ait ceset görülüp fotoğraf ve video çekimi yapılırken Yunanistan tarafından 10-12 kişilik askeri kamuflajlı bir grup tarafından Polis Özel Harekat botumuza yönelik taciz ateşi açılmış, görevli personelimizin hemen pozisyon alıp havaya uyarı ateşi açması sonrasında taciz atışı son bulmuştur.”

(Haber Merkezi)

Kocaman, esnafların diğer ilçelere alınmamasını eleştirdi "Sanki eyalet sistemine dönmüşüz gibi bir hava var"

Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman, Keşan'daki esnafın çevre ilçelerde kurulan pazarlara alınmadığı için bu ilçelerdeki esnafların da Keşan'daki pazara gelmemesi yönünde karar alındığını bildirirken, bu konuda eleştirilerde bulundu.

Kocaman, coronavirüs tedbirlerinin ardından Keşan'da kurulan ilk pazarda dışarıdan gelen esnafa izin verildiğini, ancak aynı hoşgörüyü Keşan esnafına gösterilmeyerek, çevrede kurulan pazarlara alınmadığını hatırlatıp, Keşan'da da böyle bir karar aldığını söyledi. Çevrede kurulan pazarlara gidemediklerini ve yaptıkları görüşmelerde bu kararın kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları gibi kurumlar tarafından alındığı yönünde söylemler olduğunu kaydeden Hasan Kocaman, "Bizler gibi sık sık buluşup istişare edemiyorlar ya da aralarında iletişim kopukluğu var, bilemiyoruz. Ama bu bizim Keşanlı esnafımıza olumsuz olarak yansıdı. Herkesin kendisine göre bir ödeme planı var. Bu süreçte kimse bizlere ‘aç mısınız tok musunuz kardeşim?’ diye de sormadı, böyle bir süreçte birbirimize destek olmalıyız diye düşünüp biz kendilerini ilçemize davet ettik ve aynı karşılığı göremedik. Sıkıntı büyük ve gün geçtikçe de çekilen kredilerin ödemesi yaklaşacak. Hala pazara gidemiyorsak bu kredileri neyle ödeyeceğiz? Yanlış anlaşılmasın ama sanki eyalet sistemine dönmüşüz gibi bir hava var. Böyle bir durum olmamalı. Çevre ilçelerin yetkililerine bu kararlarını tekrar gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Biz de bugün kendileri ile aynı kararı aldık. Kendilerine bir çağrı yaptık ve ‘eğer siz bizim esnafımızı davet etmiyor ve önünü açamıyorsanız, sizin esnafınız da bize gelmesin’ şeklinde bir çağrı yaptık. Aynı çağrıyı buradan tekrar yapıyoruz. Bizim gitmediğimiz ilçelerdeki esnaf arkadaşlarımız da lütfen bize gelmesin. Bizim gitmediğimiz yerlerde de fiyatlar artıyor ve fırsatçılık yapıyorlar. Keşan esnafı olarak biz daha kalabalığız. Biz aynı şekilde yaşamayı devam ettirmeliyiz. Bizim gitmediğimiz yerde doğru düzgün bir pazar kurulmuyor ve fiyatlar da yukarı çıkıyor. Çevre ilçelerdeki esnaf, bize gelmesin. Biz gidemedikçe onların da gelmemesi kararını aldık. Böyle bir üzücü durumu yaşadığımız için üzgünüz." dedi.

Haber: İlker GÜREL

 

 

“Çocuklarımızın eşit koşullarda eğitim almasını istiyoruz”

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut yaptığı açıklamada; devlet ve özel okullarının telafi eğitimine başlayacak olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Çocuklarımızın eşit koşullarda eğitim almasını istiyoruz”

Devlet ve özel okullardaki eğitimin durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Bulut, “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı sona erdi. 19 Haziran’da da, uzaktan eğitim uygulaması da sona erecek. Öğrencilerimizin başarıları, birinci eğitim-öğretim yılında aldıkları notlarla değerlendirildi. Yılı ne yazık ki, bu şekilde kapatıyoruz. Ancak, devlet ve özel okullar arasında eşitsizlik söz konusu. Yetkililerin aldıkları kararlar, bu eşitsizliği daha da derinleştirecektir. Çocuklarını özel okula gönderen veliler, almadıkları eğitimin ücretini geri istediklerinden ötürü, 15 Ağustos itibariyle telafi eğitimlerine başlayacak. Eğer bu eğitime katılmak isteniyorsa, geriye dönük ücret talep edilemeyecek. Talep edilmesi durumunda ise, telafi eğitimine katılamayacaklar. Burada öğrenciler arasında eşitsizlik ortaya çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulları teşvik için ve velilerin geriye dönük paralarını talep etmemeleri için 3 haftalık telafi eğitimi yapabileceklerini ifade edildi. Devlet okulları kapalı ama özel okullar faaliyetlerine devam etmiş olacak. Biz, çocuklarımızın eşit koşullarda eğitim almasını istiyoruz.” dedi.

“15 Haziran’dan itibaren hizmet vermeye başlayacak”

Vedat Bulut sözlerine şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan son yapılan açıklamaya göre, özel eğitim kursları velilerin istemesi halinde hemen açılabilecek. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde ise, 15 Haziran’dan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Sosyal devletin görevi, öğrenciler arasındaki eşitlikleri engellemesi gerekiyordu. Yapılan uygulama çocuklarımızın yaşamlarını doğrudan etkiliyor ve eğitimde eşitsizliğin yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca, devlet ve özel okullarında telafi eğitimi yapılacaksa, aynı anda başlatılması gerekiyor. Devlet okullarında da, telafi eğitimi yapılacak ama özel okulların eğitimi öne çekiliyor. Bunu anlamak mümkün değil.”

“Okul öncesi eğitimde, çocuklarımız sosyal mesafeyi koruyacak bilince sahip değil”

Bulut sözlerini şöyle tamamladı: “Okul öncesi eğitim veren kurumların kesinlikle açılmaması gerekiyor. Çünkü okul öncesi eğitimde, çocuklarımız sosyal mesafeyi koruyacak bilince sahip olmadıkları için biz bu durumu sakıncalı buluyoruz. Bu konuda, yetkililerin gerekli düzenlemeyi yapmasını bekliyoruz.”

(Haber: Nilüfer ÇELİK)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar