Son Dakika
T.C. KEŞAN İCRA DAİRESİ 2019/311 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANIKeşan ile ilgili projeler hakkında bilgiler veren Aksal muhalefet milletvekillerini eleştirdi: "Maalesef, muhalefet vekillerimiz sadece soru önergeleri vermenin dışında başka bir işi takip etmiyorlar"Bu proje kitap okutur...CHP Keşan İlçe Başkanlığı "21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü"nü kutladıKeşan TSO yönetimi OSB ve Keşan ticareti ile ilgili son gelişmeleri paylaştıESTAB, Saros Tematik Turizm Haritası hazırladıBazı esnaflar Artı Çarşı'daki araç trafiğinin kapatılmasını öneriyorÖnce dirisi sonra ölüsü sahipsiz kaldı!Zabıtanın denetimlerinde 9 tezgah için tutanak tutulduOtları yakmak isterken saman balyalarını yaktı
Bunu Konuşalım’da bu haftaki konusu; ESTAB, Yapay Resif ve Dalış Turizmi

Bunu Konuşalım’da bu haftaki konusu; ESTAB, Yapay Resif ve Dalış Turizmi

Keşan FM’de, her hafta Çarşamba günleri yayınlanan ve yerel gündemin dikkat çeken konularının canlı yayında konuşulduğu “Bunu Konuşalım” programında bu hafta; ESTAB’ın projesi olarak hayat bulan “Yapay Resif”, dalış turizmi ve Saros Körfezi’ni olumlu-olumsuz etkileyen çevresel faktörler konuşulacak.

Moderatörlüğünü Orçun Oğuz’un üstlendiği ve bugün saat 13.30’da başlayacak programın konukları ise; Keşan Belediyesi ve ESTAB eski Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan ile ESTAB Başkanı Süleyman Paçaman olacak.

Keşan FM yetkilileri, dinleyicilerin 0549 537 26 36 whatsapp hattına soru ve görüşlerini içeren mesajlarını gönderebileceklerini belirterek; programın tekrarının, bu akşam saat 21.00’den itibaren radyodan dinlenebileceğini, program kayıtlarının ise www.kesan.fm adresinde yayınlanacağını bildirdi.

(Haber Merkezi)

YORUM YAZ
Son Eklenenler

T.C. KEŞAN İCRA DAİRESİ 2019/311 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
KEŞAN
İCRA DAİRESİ
2019/311 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN Özellikleri : Edirne İl, Keşan İlçe, 16 Ada, 24 Parsel, İSPATCAMİ Mahalle/Köy, 4. Kat 15 Nolu Daire Nolu Bağımsız Bölüm Tapu kaydı ve bilirkişi raporuna göre tarla vasfında taşınmazın tam hissesi.
İmar Durumu: Ayrık nizam 5 kat imarlı önden 5 metre yanlardan ve arka bahçe 3,5 metre çekme yapılarak TAKS:0,40 KAKS:2,00 emsale sahip olduğu belirtilmiştir.
Halihazır Durumu:Taşınmaz 1 antre, mutfak, 1 salon, 2 odası , banyo-wc çamaşırlık ve balkon hacimlerinden oluşmaktadır. Çelik kapılı iç oda kapıları Amerikan kapı, odalar laminat parke kaplı 1. sınıf mutfak dolabı ve tezgahlı Pvc çift cam dış kapı pencere doğramalı, mantolamalı, asansözlü, doğalgazlı yapı, alt yapı hizmetlerini tamamlamış tüm belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır.
Yüzölçümü : 100 m2 Arsa Payı : 103/1328 Kıymeti : 185.000,00 TL
KDV Oranı : KDV Kanunun 17. Maddesinin 4. Fıkrası Uyarınca Muaf
Kaydındaki Şerhler : Haciz-İpotek
1. Satış Günü : 02/12/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 02/01/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri: KEŞAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI TİYATRO VE KONFERANS SALONU FUAYE ALANI -
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâliye resmi, vergiler satış bedelinden ödenir. 7101 sayılı sayıl İcra ve İflas kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanunun 47. maddesiyle aynından doğanvergi borcunun rehin borcundan sonra geleceği hükme bağlanmış olup MADDE 47- 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 21 inci maddesinin ikinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
Gümrük resmi, bina ve arazi vergisi gibi eşya ve gayrimenkulün aynından doğan amme alacakları o eşya ve gayrimenkul bedelinden tahsilinde rehinli alacaklardan sonra gelir.”
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. İ.İ.K. 127. Mad. gereğigazetede veya elekronik ortamda yapılan satış ilanı (tebliğ yapılamayan ilgililere) tebligat yerine geçer. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/311 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

Keşan ile ilgili projeler hakkında bilgiler veren Aksal muhalefet milletvekillerini eleştirdi: "Maalesef, muhalefet vekillerimiz sadece soru önergeleri vermenin dışında başka bir işi takip etmiyorlar"

AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, dün düzenlediği basın toplantısında, ülke gündemine dair açıklamalarda bulunup, Keşan ile ilgili projeler hakkında da bilgiler verirken, Edirne'nin muhalefet milletvekillerinin soru önergesi vermekten başka bir işi takip etmediklerini söyledi.

Saat 11.30 sıralarında, AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasında başlayan basın toplantısına; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal'ın yanı sıra, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Edirne İl Genel Meclisi'nin AK Partili Üyesi İsmail Keleş ile bazı partililer de katıldı. Toplantının başında söz alan Gürcan Kılınç, basın camiasının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, "Keşan’ımız için projelerimiz devam etmekte. Sayın Vekilimiz Fatma Aksal öncülüğünde, Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu birlikteliğinde, Keşan için gelişmeler devam ediyor. Projelerimiz devam ediyor. İleriki günlerde bunları daha güzel bir şekilde halkımıza ve basınımıza açıklayacağız. Geldiğiniz için teşekkür ederiz." dedi.

Helvacıoğlu: "Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili önemli gelişmeler var"

Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, görevindeki 6 aylık süreçte, Fatma Aksal önderliğinde, Gürcan Kılınç'ın da katılımıyla, bakanlıklar, genel müdürlükleri ziyaretlerde bulunduklarını belirten Helvacıoğlu, "Ziyaretlerimizde çok yararlı işlere imza attık. Kunduracılar Çarşımız'daki çalışmalar, hibe kapsamında gerçekleşiyor. Yine kültür ve sanat merkezimiz, Turizm Bakanlığımızla, şu anda proje hazırlama aşamasındayız. Belediyeler Birliğimizin hibe ettiği çöp kamyonu şu anda çalışıyor. Bu arada çöp yıkama konteynır makinemiz, ihale aşamasında. O da Çevre ve Şehircilik Bakanımızın müsaadeleri ile bize hibe olarak kazandırıldı. 200 konteynır ile ilgili hibeyi, Sayın Bakanımız ve Sayın Vekilimizin önderliğinde Edirne bölgesindeki belediye başkanları olarak yapmış olduğumuz ziyarette kazandırdık. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili önemli gelişmeler var. Yakında siz değerli basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaşacağız. Bu konuda ciddi ilerlemelerimiz oldu. ‘Keşan Belediyesi olarak bölgemizde gücümüzü 2020’de hissettireceğiz’ demiştik. 2020’de hükümetimizin gücünü hissetmeye başlayacağız. 2019 yılında enerjimizi verdik. Çok iyi giden çalışmalarımız var. Kamuoyundan takdir alarak devam ettiriyoruz. Mahcup olmayacağız. ‘yaparsa Ak Parti yapar’ kavramının sorumluluğu ile hareket ediyoruz. Cumhur İttifakı hiçbir şekilde mahcup olmayacak, yoluna devam edecek. ‘Durmak yok yola devam’ diyorum." diye konuştu.

Aksal: "Eğer terk etmezlerse biz yarın akşam itibariyle operasyonlara kaldığımız yerden devam edeceğiz"

Toplantının devamında söz alan Fatma Aksal, ilk olarak, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutladı Sözlerinin devamında, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulunarak başlayan Aksal, "Hepimiz operasyonu çok yakından takip ediyoruz. Bilindiği gibi operasyona 9 Ekim günü saat 16.00’da başladık. Biz bunu her zaman söyledik; ülkemizin güvenliğini tehlikeye sokan hiç kimseye müsaade etmeyeceğiz. Nihayet operasyon kararını vererek Suriye’ye girdik. Orada 32 km derinliğinde 444 km uzunluğunda tüm sınır bölgemizde bir güvenlik şeridi oluşturacağız ve o bölgeden, PKK, YPG, PYD, teröristlerinin taciz atışlarını, saldırılarını sonlandıracağız. Öncelikle hedefimiz ülke güvenliği. Ama biliyorsunuz Türkiye’de yaklaşık olarak 3.5 milyonun üzerinde Suriyeli var. Bu insanlar kendi ülkelerinde güvende olamadıkları için, Türkiye’ye geldiler. Allah hiç kimseyi vatansız bırakmasın. Onların da çok büyük bir kısmı geri gitmek istiyorlar. Burada karşımızda bir terör örgütü var. Biz bir ordu ile savaşmıyoruz. Karşımızda bir ülke yok. Onun için ABD ile bir anlaşma yaptık. Yaptığımız anlaşma ile oradaki operasyona 5 günlük ara verdik. Yarın (bugün) bu 5 gün doluyor. Bize bu anlaşmada verilen söz, oradaki terör örgütleri, PKK, YPG, PYD vs. adı ne olursa olsun, hepsi silahlarını da alıp güvenli bölgeyi terk edecekler. Bizim istediğimiz budur. Eğer güvenli bölgeyi terk ederlerse ne ala; eğer terk etmezlerse biz yarın akşam itibariyle operasyonlara kaldığımız yerden devam edeceğiz. O bölgeyi temizleme konusunda kararlıyız. Bu kararımızdan bizi hiç kimse vazgeçiremez. Bizim derdimiz kimseyi öldürmek değil. Tam tersine bizim derdimiz, insanı yaşatmak. Bir tane evladımızın burnu kanasın istemeyiz. Onun için inşallah verdikleri sözü tutarlar ve bölgeyi terk ederler. Orada 'Kürt Devleti' adı altında, İsrail’in 'Büyük İsrail' yaratma projesidir. Bugün İsrail gazetelerine baktığınızda İsrail’in en önde gelen gazetelerinin atığı manşet şudur; ‘6 yıllık emek 6 günde heba oldu’. İnşallah dediğim gibi verdikleri sözü tutarlar ve bölgeyi terk ederler, biz de orada işimize gücümüze bakarız. Ama terk etmezlerse kendileri bilirler, biz operasyonlara devam edeceğiz. Bize gelen raporlara göre bölge teröristlerce terk ediliyor. Aldığımız bilgiler iyi yönde. İnşallah bu tamamlanır. Birinci gündem maddemiz budur." diye konuştu.

"Bazen yeni birilerini aramıza katmak gerekebiliyor"

İkinci gündem maddesinin ise bölge gündemi olduğunu dile getiren Fatma Aksal, geçen hafta AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ve Teşkilat Başkan Yardımcısı, Elazığ Milletvekili Metin Bulut'un, Keşan ve Havsa’yı ziyaret ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi; "Hem AK Parti’nin aldığı belediyelere hayırlı olsun ziyareti, hem de yakın zamanda başlayacak olan kongre süreci ile ilgilidir. Ben, ziyaret günü Sosyal Politikalar Başkanlığı'nda bir birim toplantım olduğu için kendisine eşlik edemedim ama istişare halindeyiz. İnşallah en yakın zamanda daha uzun bir program vesilesi ile bölgemize gelecektir. Ben kongre sürecimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizim derdimiz hiç kimseyi dışarıda bırakmak değil. Bizim bir kişiyi bile kaybedecek lüksümüz yok. Ama bazen bazı arkadaşlarımız, kendileri müsaade istiyorlar. Bazen yeni birilerini aramıza katmak gerekebiliyor. İnşallah önümüzdeki sürecin hayırlı olmasını diliyorum. Bölgemize gelince Edirne için de mücadele etmemiz gerekiyor. Ne kadar çok işlerinizi Ankara’da takip ediyorsanız o kadar çok bölgeye yatırım geliyor. Edirne’nin 4 tane vekili vardı. 1'i maalesef ki rahmetli oldu. Geriye kalan 3 vekilim ile birlikte mücadele etmeyi ben de isterim. Ancak maalesef bir bakıyoruz, muhalefet vekillerimiz sadece soru önergeleri vermenin dışında başka bir tane işi takip etmiyorlar. Muhalefet vekillerinin de Ankara’da yapacağı çok iş vardır. Bundan emin olabilirsiniz. Ben aday olduğum gün, 'eğer milletvekilliği sürecinde 2 şeyi başarırsam kendimi başarılı sayacağım' demiştim. Bunlardan bir tanesi hızlı trendir. Bildiğiniz gibi Edirne’de hızlı trenin temelini attık. Hızlı tren Edirne’yi dünyaya bağlayacaktır. Sadece İstanbul’a Ankara’ya değil. Bu proje, bir ucu Londra’ya, bir ucu Çin’e uzanan projenin parçasıdır. İnşallah ek kısa zamanda bu proje tamamlanacaktır. İkinci proje de Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesidir. Bu proje sadece Keşan’ın projesi değildir. Bu proje tüm Trakya’nın projesidir. Gıda OSB’de Mustafa Helvacıoğlu başkanımın dediği gibi ilerlemesi gerektiği gibi ilerliyor. İnşallah orada yakında ortaklık imzalanacak, Sanayi Bakanlığı'na geçecek. Sanayi Bakanlığı'na geçtiğinde de alt yapı çalışmalarına ve arsa tahsislerine başlayacağız. Edirne’de 3 ilçede AK Parti belediyemiz var. Bu demek değildir ki biz diğer belediyelere destek vermeyeceğiz. Ama sizler de takdir edersiniz ki Türkiye'de 'Ak Belediyecilik' bir marka olmuştur. Yaptığı hizmetler ortadadır. Bugün Ak Partili belediyelerin olduğu illere bakarsanız geldiği noktayı görürsünüz. İnşallah biz de Keşan’da, Havsa’da, Lalapaşa’da da göstereceğiz. İki başkanımız da, İl Genel Meclisi Üyemiz de gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Ben kendilerine seçim sürecinde de söz vermiştim. Sadece başkanlarıma değil bütün Keşanlılara, söz vermiştim. Gelin siyasi düşüncelerimizi bir kenara koyalım, hizmetin gelmesi için gece gündüz mücadele edelim."

"Doktor açığı bizim için de çok önemli"

Aksal, toplantını devamında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Keşan Devlet Hastanesi'nin doktor açığı ile ilgili soruyu cevaplayan Fatma Aksal, "Doktor sayısı olarak şanslı yerlerden birisiyiz. Uşak ilinde göğüs hastalıkları uzmanı olmadığını duyduk. Doktor açığı bizim için de çok önemli. Doktor konusuna öncelik veriyoruz. İnsanlar kalp krizi geçiriyorlar, Tekirdağ’a ve Edirne’ye sevk ediliyor. Bu bizim için büyük bir eksiklik ve hastanemiz için gerekli çabayı gösteriyoruz. Doktor sayımızı artırmak istiyoruz. Ayrıca, hastanenin bahçesinde bulunan kreş için yaklaşık 50 tane çocuğa ihtiyaç vardı. Fakat hastane bu sayıyı sağlayamadı. Belediye de birlikte yapmayı teklif etti ve umarız belediye ile birlikte o sayıyı sağlayacağız. Sayıyı tamamlamadan projeyi gerçekleştiremiyoruz." dedi.

"Keşan’da bir huzurevi olsun istiyoruz ama bakanlığın desteği ile rakamlara bakınca Ankara’ya çok güçlü gidemiyoruz"

Keşan'a yapılması planlanan Huzurevi'nde son durumu da aktaran Aksal, "Huzurevi yapılıp yapılmayacağına karar verilirken, bakanlık ildeki ihtiyaç sayısına bakıyor. Şu an Edirne ve Uzunköprü’de mevcut huzurevimiz var. Uzunköprü’de ikincisini açıyoruz. Edirne’deki huzur evini açtığımız zaman Edirne’deki ihtiyacın üzerindeki bir kapasiteye sahip olacağız. Keşan’da bir huzurevi olsun istiyoruz ama bakanlığın desteği ile rakamlara bakınca Ankara’ya çok güçlü gidemiyoruz. Uzunköprü’deki ikinci huzur evi faaliyete girdiğinde Edirne’de ihtiyaç gözükmeyecek. Keşan’da huzurevi öncelikli bir proje değildir." diye konuştu.

"Bir yandan insanlar kiralamalara karşı ama bir yandan da herkes hizmet istiyor"

Saros Körfezi'ndeki sahillerden bazı noktaların kiralanacak olmasıyla ilgili soru üzerine Fatma Aksal şunları söyledi; "Bir yandan insanlar kiralamalara karşı ama bir yandan da herkes hizmet istiyor. Sahili dolaştım. Yayla Liman arkasındaki vatandaşlar hizmet istiyor. Çöpten rahatsız oluyorlar. Ama ‘temiz bir alanda denize girebilmek için 5 lira verirseniz temiz olur’ dediğimizde ‘neden para verelim?’ diyor. Bir hizmet alacaksanız bir karşılığı olacak değil mi? İnsanlar bütün gün denize giriyor, doğal olarak pisliği de bırakıyor. Birisi bizim arkamızdan temizleyecekse, bedeli olması gerekir. Doğru insanlar doğru şekilde işletecekse, ben özelleştirmeye çok da karşı değilim. Sonuçta mülkiyetini vermiyoruz."  

"Her gün kocaman gemiler girecek gibi algılanıyor"

Devlet Hastanesi eski binasının bir bölümünün kullanıldığını, ihtiyaca göre başka bölümlerin de bu binaya taşınabileceğini belirten Aksal, Sazlıdere'ye yapılması planlanan FSRU Liman Projesi ile ilgili yapılan açıklamaları şöyle değerlendirdi; "Sazlıdere’deki durum inanılmaz bir duruma geldi. ‘Körfezimiz bitti gitti’ gibi inanılmaz abartıldı. Bu konuya çok fazla da girmek istemiyorum. Ben bu konuyu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımızla görüştüm. Bakanımız, ‘Sayın Vekilim biz oraya acil durum için acil bir yedek depo yapıyoruz’ dedi. Bizim gayet yeterli doğalgaz stoklama alanlarımız var. Ülkemizin 6 ay yetecek kadar yeterli doğalgaz stoğumuz var. Tuz Gölü'nün altını tamamen doğalgaz depolama alanı haline getirdik. Marmara Ereğlisi'nin alt yapısını hazırladık. Herhangi bir deprem gibi acil durumda, Marmara Ereğlisi'nden gaz akışımız kesilirse kullanmak için hazırlamak istiyoruz. Allah göstermesin bir acil durumda gemileri oraya getirip bölgemizi gazsız bırakmayacağız. Her gün kocaman gemiler girecek gibi algılanıyor. Ben de bir ağaç bile kesilsin istemiyoruz. Trakya ülkenin en çok doğal gaz tüketen bölgesidir. Evet, orada bir liman yapacağız ama ihtiyaç olmadığı sürece kullanmayacağız. Ama bunu anlatmaktan yoruldum. Ne yaparsak yapalım, birileri istemiyor. Doğa bizim için kıymetli ama bunu yapmamız lazım. Hepimiz arabaya biniyoruz. Ama çevreye zarar veriyor mu diye düşünmüyoruz. Bu projeyi inşallah çevreye en az zarar verecek şekilde yapacağız."

Helvacıoğlu: "Havalar iyiyken taşınmaları daha doğru olur diye düşünüyoruz"

Yakın zamanda yapım çalışmalarına başlanması beklenen pazaryeri projesi ile ilgili olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasının taşınma süreciyle ilgili soruyu ise Mustafa Helvacıoğlu cevapladı. Helvacıoğlu, “Belediyenin çizgisinde yürüyoruz, vekilim Ankara kanadında destek olacak. Yazışmalarımızı yaptık. Önümüzdeki hafta bir Ankara programımız var. Birkaç konu daha var. Pazaryeri projesi ile birlikte yürütüldüğü için de proje doğal olarak gecikti. İller bankasından destek isteyeceğiz ve meclisimize bilgi vermek üzere harekete geçeceğiz. Yıkım süresi doluyor farkındayız. Havalar iyiyken taşınmaları daha doğru olur diye düşünüyoruz. Kış kıyamete kalmasını istemiyoruz. Yerler havalar iyiyken boşaltılacak." dedi.

"Köprünün zarar görmeden taşınması mümkün mü araştıracağız"

Keşan Devlet Hastanesi'nin yeni binası yolunda, daralan Ferhat Ağa Köprüsü'nde iyileştirme yapılıp-yapılmayacağı ile ilgili soruya cevap veren Aksal ve Helvacıoğlu, "Anıtlar Kurulu'na bağlanacak, ancak çok da niteliği olmayan bir köprü olduğunu biliyoruz. Keşke bir Uzunköprü gibi olsaydı da korumak için çok çalışsaydık. Kurul ile görüşüp, ne kadar tarihi değeri olduğunu soruşturacağız. Tarihi değerlerimiz çok önemli, belki bizim bakarak anlayamayacağımız bir değeri vardır. Hiçbirimiz uzmanı değiliz. Oradan ambulanslar geçiyor, Allah korusun bir tehlike olabilir. Asfalt bile atamıyoruz oraya. Bu sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız. Köprünün zarar görmeden taşınması mümkün mü araştıracağız." şeklinde konuştu.

"Elimizde sihirli bir değnek yok ancak hizmetler görülüyor"

Toplantının son bölümünde, seçimlerin üzerinden geçen 6 aylık zaman diliminde Keşan'ın durumu sorulan Fatma Aksal, sözlerini şöyle tamamladı; "Yaklaşık 30 yıldır AK Parti belediyeciliği yoktu. Projeler gerekiyor, hemen olmuyor. Bir süreç gerekiyor. Çalışmaların, projelerin hazırlanması gerekiyor. Elimizde sihirli bir değnek yok ancak hizmetler görülüyor. Halk da fark ediyor. 2020 yılına geldiğimizde hizmetlerimiz çok daha net görülecek. Prosedürler tamamlanacak, ciddi bir mücadele var. İnanın Ankara’da da ciddi bir mücadele var. 6 ay uzun bir süre değil, bunun için biraz daha sabır istiyorum."   

Yapılan açıklamaların ve soruların cevaplandırılmasının ardından, "21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü", pasta kesilerek kutlandı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

 

 

Bu proje kitap okutur...

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı'nı kapsayacak şekilde hazırlanan "Keşan Okuyor" projesiyle, tüm öğrenciler ile öğrenci ailelerine kitap okuma alışkanlığı kazandırılması sağlanacak.

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, hedef kitlesi Keşan'daki ortaokul ve lise öğrencileri alınarak hazırlanan "Keşan Okuyor" projesi dikkat çekiyor. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı'nı kapsayacak olan bu projeyle, kitapların; bilgi ve tecrübeyi koruyan ve geleceğe taşıyan ölümsüz eserler olmakla birlikte, kültür ve medeniyetin kaynağı ve koruyucusu olduğu düşüncesinden hareket edilerek, öğrencilerin kendine olan güvenini artırmaları, düşünce ufkunu geliştirip geniş bir bakış açısı ve olayları inceleme yeteneği kazanmaları, kelime dağarcığını zenginleştirmeleri ve öğrencilerin daha sosyal bir karakter kazanmaları, düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırmaları amaçlanıyor. Proje kapsamında, her okulda 1 idareci ve 1 edebiyat/Türkçe öğretmeninden oluşan bir ekip kuruldu ve bu ekip okullarda kitap okumanın yararları ile ilgili eğitimler verdi. "Keşan Okuyor" projesi kapsamında, 5 öğrenci ve 1 öğretmenden oluşan heyet, Keşan'daki daire amirleri ziyaret ederek, kitap okuma etkinlikleri yapmaya başladı.

Belediye işbirliği ile kitap toplama kampanyası yapılacak

Proje kapsamında, Keşan Belediye Başkanlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, kitap toplama kampanyası gerçekleştirilecek. Toplanacak bu kitaplar ile kütüphanesi olmayan köy, belde ve merkez okullara kütüphane kurulacak. Yine proje kapsamında, belirlenecek yerlerdeki oturma banklarında kitaplıklar oluşturulacak. Böylece kurumların önünde bekleyen vatandaşlar, beklerken kitap okuma şansını elde edecek. Proje kapsamında, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi'nde bir kitap fuarı yapılması da düşünülüyor.

Öğrenciden başlayacak alışkanlık, Keşan'a yayılacak

Bu projeyle, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması öğrencilerden başlayarak, tüm Keşan halkına yayılacak ve kitap okunması sayesinde, kitap okumanın güzelliği herkesçe hissedilecek, var olan kelime haznesi, kitap okuma sayesinde gelişecek. Bu durum, hem öğrencilere, hem de velilerin günlük yaşamlarına katkı sağlayacak.

Haber: İlker GÜREL

CHP Keşan İlçe Başkanlığı "21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü"nü kutladı

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanlığı tarafından, dün düzenlenen kahvaltılı toplantı ile Keşan'daki basın mensuplarının "21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü" kutlarken, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, açıklamalarda bulundu.

Saat 10.00 sıralarında, 90’lar Kafe’de başlayan toplantıda, kahvaltı sonrasında gün ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, "Ülkemizde 125 gazeteci ve medya mensubu hala tutuklu durumda. Demokratik parlamenter sistemlerde siyasi iktidar tarafından demokrasinin standartlarını yükseltmek, düşüncenin ifade edilmesi, örgütlenme, basın özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması amaçlanırken, mevcut Türk tipi Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte ülkemizde baskıcı ve sansürcü bir anlayışın egemen olduğunu, temel hak ve özgürlüklerin daraldığını görüyoruz.  21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutladığımız bu gün, ülkemizde 125 gazeteci ve medya mensubu hala tutuklu durumda. Ülkemizde gazeteciler, güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle işsizlik, ekonomik zorluklar ve bunun yanında yaptıkları haberler nedeniyle sansür, baskı ve tutuklama kıskacında yaşamaya zorlanıyor. Böylece işlerini yapmaları engelleniyor. Toplumun büyük bölümü tarafsız haber alamıyor. 180 ülkenin yer aldığı Dünya Basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye 157. sırada yer alıyor." dedi.

"Bağımsız ve özgür basın, demokratik hukuk devletinin en önemli öğelerinden biridir"

Keşan'daki mevcut yerel basının korunması noktasında Keşan halkına da bazı görevler düştüğünü dile getiren Özgür Heves Yıldız, şunları söyledi; "Bağımsız ve özgür basın, demokratik hukuk devletinin en önemli öğelerinden biridir. Hukuk devleti ilkesini tesis etmek için gazeteci, muhalif, siyasetçi ve STK temsilcilerine yönelik baskıya derhal son verilmelidir. Yurttaşın haber alma hakkı, bilgilenme hakkı, demokrasinin işletilmesinde dördüncü kuvvet olması gereken basının görevini yapmasının önü açılmalıdır. Yerel basının durumu biraz daha farklıdır. Hala özgürce düşüncelerini aktaran, Keşan kamuoyuna tarafsız haber ulaştıran sizler, fedakarca çalışarak hem ilçemizdeki gelişmeleri halkımızla paylaşmak için emek harcıyorsunuz, hem de kamuoyu, yönetenler ile yönetilenler arasında köprü görevi görüyorsunuz. Bir anlamda ilçemizi sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunuyorsunuz, bu yüzden sizlere teşekkür ediyoruz. Yerel basının özgün yapısının korunması, sermayenin eline terk edilmesinin önlenmesi için Keşan halkına da çok büyük görev düşüyor, bizler okuyucular olarak yerel basınımıza sahip çıkmalı, değerini bilmeli maddi manevi desteğimizi esirgememeliyiz ki, doğru ve tarafsız haberlere ileriki zamanlarda ulaşabilelim. Kamuoyuna haber ve bilgi akışını tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunları dile getirmek, demokrasi ve gelişimine katkı sağlamak için gece gündüz demeden, zor şartlar altında uğraş veren kıymetli basın çalışanlarımızın Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsun."

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

Keşan TSO yönetimi OSB ve Keşan ticareti ile ilgili son gelişmeleri paylaştı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) yönetici, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle Keşan'daki basın mensupları ile bir araya gelirken, toplantıda, Gıda OSB ve Keşan ticareti ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgiler verildi.

Saat 13.00 sıralarında, Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu'nda başlayan toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Kadir Mutaf ile Murat Arıkan, Genel Sekreter Erdem Başak ve Keşan'daki basın mensupları katıldı.

Şapçı: "Kısa zamanda OSB’nin büyük adımını atmış olacağız"

Toplantıda söz alan Şapçı, basın camiasının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, Gıda OSB ile ilgili gelişmeleri şöyle aktardı; "AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal’a, Edirne Valisi Ekrem Canalp’e, Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut’a, Keşan Kaymakamı Nuri Özder’e, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na, kurum görüşleri ve öz izinlerde yaptıkları katkılardan ötürü Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası olarak çok teşekkür ederiz. 7 kuruldan aldığımız görüşlerde sağlık açısından, tarım, ekonomi, bölgenin diğer açılarından uygun olup olmadığını denetliyorlardı, rapor sunuluyordu, bu kurum raporları tamamlandı ve Keşan Gıda Organize Sanayi Bölgesi'nin yapılmasında her hangi bir engel olmadığı görüldü. Artık yavaş yavaş müteşebbis heyetini kurmamız sonrasında da önümüzde ilerleyeceğimiz nihaiyi ÇED raporu ile beraber, kısa zamanda OSB’nin büyük adımını atmış olacağız. Önümüzdeki en önemli süreç planlama. Şehir planlamacıları ile endüstri mühendislerimiz ile planlama yapılarak hangi sektöre hangi alanın ne kadar ihtiyaç duyulduğu ve OSB’nin içine nelerin ne kadar olması gerektiği için plan çıkartacağız. Ona göre de ÇED raporumuz tamamlanmış olacak. Müteşebbis heyeti kurulduktan sonra da bakanlık tarafından yer sağlanmış olacak.  Bu aşamaların hızlı geçmesinin en büyük nedeni Milletvekilimiz Fatma Aksal ve Valimiz Ekrem Canalp’in, Kaymakamımız Nuri Özder’in, Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’nun taşın altına ellerini sokup, önemseyip konuyu takip etmeleridir." diye konuştu.

"Yaptığımız çalışmalar ile eksiklerimiz neler olduğunu sormuştuk"

Sözlerinin devamında, Keşan'daki ticarete değinen İsmail Şapçı, "Kışın gelmesi ile beraber bölgede ekonomik yoğunluk azaldı. Bölgemizin avantajı sınıra çok yakın olmamız. Ekonomimiz Türkiye’nin geri kalan kısımlarına göre daha az bozuldu. Bozulmadı da diyemeyiz. Yönetim ve meclisimiz olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kalimerhaba’yı güncelledik. Kalimerhaba’yı Kavala’da, Gümülcine’de ve Dedeağaç’ta olmak üzere dağıtımını gerçekleştirdik. Oradaki Ticaret Odaları ile protokoller imzalayıp, toplantılar yaparak Kalimerhaba’yı daha fazla dağıtmaya çalıştık. Kalimerhaba’da Belediye Başkanımız ile yaptığımız çalışma ile de yabancı araçlar için bir otopark vardı. Otopark bu ayın sonu itibari ile tamamlanmış oluyor. Otoparkın adı Dostluk Otoparkı olacak. Cumhuriyet Meydanı’nda indirme-bindirme yeri vardı, orası yurtdışından gelen misafirlere yeniden tanıtılacak. Otobüsler oraya yanaşıp, gelen misafirleri orada indirecekler, eski hapishanenin olduğu alana araçlarını park edip, sonra oradan alacaklar. Önemsediğimiz ve gümrükte yaptığımız çalışmalar ile eksiklerimiz neler olduğunu sormuştuk. Gelen turistlerimiz çöp kutularının eksik olduğunu belirtmişti. Yeni çöp kutuları alınarak, çarşıda çöp kutusu eksikleri tamamlandı. Tebelalandırma eksiklikleri vardı, onlarında işlemleri fena gitmiyor. Yeni ve temiz tuvaletlerin olması gerektiğini söylemişlerdi, bunun içinde bir çalışma var. Bizim ricamız bir an önce tamamlanıp, en azından kış sezonuna, yabancıların gördüğü eksikliklerin olmaması ve Keşan’ı daha cazibeli yer haline getirebiliriz. Esnaflarımıza özellikle vitrin süsleme, vitrin pazarlama eğitimlerimiz, müşteri karşılama ve müşteri ile anlaşabilme eğitimlerimiz olacak. Bu eğitimlere biz dahil herkesin katılmasını istiyoruz. Turistlerimizin etiket şikayetleri oluyordu, Euro veya dolar etiketi değil, TL etiketi olsun istendi. Özellikle Keşan’da etiketlendirmeler fena değil. Fakat her üründe olabilirse en azından esnaflarımıza eksiksiz hizmet vermek istiyoruz." diye konuştu.

Mutaf: "Barış Pınarı Harekâtı'ndan dolayı Alışveriş Festivali'ni erteledik"

Daha sonra söz alan Kadir Mutaf, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Nisan ayına erteledikleri Alışveriş Festivali hakkında bilgi vererek, "Hazırlıklarımız zaten yapılmıştı, Barış Pınarı Harekâtı'ndan dolayı Alışveriş Festivali'ni erteledik. Festivalde birçok eğlence, sosyal etkinlik yapmayı planladık, bu zamanda yapmayı pek uygun bulmadık. Paydaşlarımız ile yaptığımız toplantıda Nisan ayında uygun olursa, 23 Nisan’da meclisimizin kuruluşunun 100. yılına denk gelmesiyle görkemli bir şekilde 4 günlük bir alışveriş festivali yapmayı planlıyoruz. İleriki günlerde orada yapmak istediklerimizi de paylaşacağız. Bu etkinliği yaparken hedeflerimizden birisi de yurtdışından gelen misafirlerimiz için. Geniş çaplı bir etkinlik olacak. Artı Çarşı ile başlayan daha sonra Kunduracılar Çarşısı'nda ve daha sonra bankalar caddesindeki geçitlerden devam edecek bir süreç söz konusu. Çarşı merkezinde yavaş yavaş yayalaşmanın ön plana çıktığı bir şekil izliyoruz. Oda olarak her zaman destek veriyoruz. Üyelerimize daha sonra caddelerinde modernleşmeyi getirecek örnek projelerle birlikte olacağız. Bu bir süreç sabırlı olunması gerek. Bazı alışkanlıkların değişmesi kolay değil. Vatandaşlarımızın sabırlı olmalarını diliyoruz." şeklinde konuştu.

YÖREX Fuarı...

Toplantının devamında, 22-23-24-25 Ekim tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek olan YÖREX Fuarı hakkında bilgi verildi. Erdem Başak, fuar ile ilgili "Her zaman olduğu gibi bu sene de oda üyeleri ile beraber, hem katılım sağlayacağız hem fuarı gezip yenilikleri görmüş olacağız. ‘İpsala Pirinci’ ve ‘Keşan Satır Eti’ ile iki coğrafi işaretimizi götürüyoruz." derken, İsmail Şapçı da, Trakya Üniversitesi, Trakya Kalkınma Ajansı ile ortaklık projesi imzalayarak bölgeye yeni coğrafi işaretler katmak istediklerini ifade ederek, şunları söyledi; "Bölgeye yeni coğrafi işaretler kazandırmak istiyoruz. Bunların başında Siğilli Bamyası, Çeribaşı Kirazı, Mahmutköy Fasulyesi, Korudağ Balı şeklinde olacak. Bunlar için ön çalışmaları başlattık. Coğrafi işaret almak biraz süreçli bir şey." dedi.

Arıkan: "Bir yerden bir şey alacaksak hemen önünde durmaya alışığız"

Toplantının son bölümünde konuşan Murat Arıkan, Keşan'da değişen yolları durumuyla ilgili olarak şunları söyledi; "Yollar ve trafik konusunda sürekli belediye ile görüşme halindeyiz. Şehiriçinde ana ve ara arterler hepsi bir noktada. Belediyeye önerimiz, örneğin Atakent’ten çıkan bir araç İstanbul’a, Edirne’ye ya da İpsala’ya gidecek ise şehiriçine girmesin. Ya da başka bir yerden gelen araba Gençlik Merkezi veya üniversiteye gidecek ise şehiriçine girmesin. Uzun yıllardır Keşan’da olan bir alışkanlık var, bir yerden bir şey alacaksak hemen önünde durmaya alışığız. Bunu yıkmak biraz zor. Bununla ilgili çalışmalar da yapılıyor. Keşan her geçen gün büyüyor, alışılması lazım."

Haber: İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar