Son Dakika
67 okulda karne alan 13 bin 391 öğrenci yarıyıl tatiline başladı“Hükümet, Türkiye’yi hukuk sisteminin dışına çıkarmaya çalışıyor”Akıllı: “Belediye ve kooperatif yönetimi devir konusunu unuttu”Karaman: “Dernek binası en geç 1 ay içinde kullanıma açılacak” Keşan TSO Kadın Girişimciler'in kadınları üretime teşvik edecek projesi: "Marifetli Hanım Eller Kooperatifi"Mecidiye’deki kalker ocağıyla ilgili dava, 24 Ocak’ta gerçekleştirilecekOkul Sporları Organizasyonu'nun düzenlediği spor yarışmalarında önemli başarılar elde edildiYayırıl tatili Umre kafilesi dualarla kutsal topraklara uğurlandıKeşan Sosyal Hizmet Merkezi’nin minik öğrencileri de karnelerini aldıBaşkan Özcan’dan öğrencilere karne hediyesi
Budak, siyasi geleceği için adres gösterdi: “Toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemli..!!”

Budak, siyasi geleceği için adres gösterdi: “Toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemli..!!”

22. ve 23. Dönem AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, bölgede ziyaretlerde bulunduğunu ve vatandaşın kendisini halen aktif milletvekili gibi gördüğünü belirterek, “Karnemiz geçmişte iyi ki, vatandaş teveccüh gösteriyor. Ancak, siyaset içerisinde yeniden olup-olmayacağımı zaman belirleyecektir. Artık, benim bir pozisyona başvurmamdan çok toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir.” dedi.

2002 yılında ilk defa CHP’den milletvekili seçildiğini hatırlatan Budak, şunları söyledi: “Beni ilk defa milletvekili yapan CHP’li delegelerdir. CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var. CHP’li delegelere her zaman müteşekkirim.”

2004 yılında, CHP’den AK Parti’ye geçişinin nedenleri hakkında konuşan Necdet Budak, “Parti değiştirmede, şartım; Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılmasıydı. Dönemin başbakanı ve şimdi ki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da söz verdi ve barajlar bölgeye kazandırıldı. Amacım bölgeye hizmet etmekti.” şeklinde konuştu.

::::::::::::::::

 

 

22. ve 23. Dönem AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, siyasette yeniden aktif şekilde rol alıp-almayacağı, 2004 yılında neden parti değiştirdiği ve vatandaşın kendisine yaklaşımı hakkında değerlendirmelere bulundu.

“Vatandaş, bizi halen aktif milletvekili gibi görüyor”

Ramazan Bayramı nedeniyle, bölgeye geldiğini hatırlatarak, sözlerine başlayan Budak, “Arife gününden bu yana bölgedeyim. Akrabalarımın hepsi Keşan’da ve Karlıköy’de bulunuyor. Bende onlarla bayramlaşma adına bölgede bulunuyorum. Keşan’daki bayramlaşma töreninin yanı sıra; İpsala, Enez ve Uzunköprü’de de bayramlaşmaya katıldım.

Bölgede olduğum süre içerisinde vatandaşla da, bir araya geldim ve bizi halen aktif milletvekili gibi görüp; sorunlarını anlatıyor ve bunu Ankara’ya iletmemizi istiyorlar. Ama ben, 2011 yılından bu yana milletvekili değilim. Bizim parti teşkilatlarımız, belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz var. Sorunlar konusunda onlarla irtibat kurulmasının doğru olacağını anlatıyorum. Çünkü mevcut milletvekillerimiz var ve onlarda sorunlarla mutlaka ilgileneceklerdir. Ayrıca, ben, bölgede tek başına dolaştım ve her kesimden sevgi, saygı görmem beni mutlu etti.” dedi.

“Geçmişte ne söz vermişsek yapmışız”

“Vatandaş, halen sizi görevde bulunan bir vekil gibi sorunları aktarmaya devam ediyor ve çözülmesini istiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Necdet Budak, şunları söyledi: “Bu insanın biraz gururunu okşuyor. Ama köylerde toplantı yaptığımızda, yapılan yatırımları dile getiriyor. Ancak, ben bu yatırımların olmasına sadece vesile oldum. Ankara’ya, yatırımların gelmesi için AK Parti teşkilatıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gittik. Yerlisu’daki vatandaşımız, başka yerlere çalışma yaptınız ama buradakini yarım bıraktınız ve bu da, sizin boynunuzun borcu yapacaksınız diyor. Bende teşkilatla ve milletvekilleriyle irtibat kurmaları durumunda çözüleceğini dile getiriyorum. Benden böyle bir beklenti olması güzel bir şey. Demek ki, geçmişte ne söz vermişsek yapmışız. Ama her şeye rağmen bana bir şey düşerse, yapmaya hazırım.”

“Projelere toplum ve siyasilerin sahip çıkması gerekiyor”

2011 yılından bu yana milletvekili olmadığını hatırlatarak, sözlerine devam eden Budak, şöyle konuştu: “Milletvekili olmasam dahi bölgem ve topluma hizmet edebileceğim çalışmalar içerisinde oldum. TEPAV olarak, bölge için çeşitli projeler ortaya koyduk ve bu yol haritasının artık, uygulamaya konulması lazım. Projelere toplum ve siyasilerin sahip çıkması gerekiyor. Sahip çıkılırsa, bölge açısından ciddi katkıları olacaktır. Demek ki, milletvekili olunsa da, olunmasa da topluma hizmet edilmek istendiğinde, farklı yöntem ve araçlarla yapılabilir. Bize görev düşerse, elimden gelindiğince bölgeme hizmet etmeye devam ederim.”

“Bunu zaman gösterecek”

“Yerlisu’da vatandaşın hizmetin yarım kaldığından ötürü sitem ettiğini dile getirdiniz. Peki, Necdet Budak’ı, siyasette yeniden ne zaman göreceğiz?” şeklindeki soruya cevap veren Necdet Budak, sözlerine şöyle devam etti: “Ben son seçimde milletvekili adaylığı için başvuru yapmadım. Şuanda, seçim ortamı da yok. Bu konuda bir şey söylemek çok erken. Devlette hizmetler devam edecektir. Burada Necdet Budak olmuş ya da olmamış çok önemli değil. Kişilere takılıp, kalınmaması lazım. Devlette devamlılık esastır. Bölgeye geldiğimde halen saygı görüyorsam, görevimi en iyi şekilde yapmamdan ötürüdür. Bu durum benim için güzel bir duygudur. Siyasette ne olur ne biter bilemeyiz. Eğer ülke ve bölgedeki gidişat iyi gidiyorsa; belediye başkanlığı, milletvekilliği ya da bir sivil toplum kuruluşunda elinden geleni yapmaya çalışacaktır. Kısacası bunu zaman gösterecektir. Ancak, bana hangi pozisyonda, hangi koltukta, hangi alanda görev düşerse, elimden geleni yapmaya hazırım.”

“Karnemiz iyi ki, vatandaş teveccüh gösteriyor”

“Necdet Budak’ın ismi belediye seçimlerinde Edirne ve Keşan için geçerken; genel seçimlerde sürekli dile getiriliyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Budak, şunları söyledi: “Bu konuda en iyi cevabı vatandaş verir. Geçmişte bir karnemiz var ve buna göre bir değerlendirme yaparak, bize teveccüh gösteriyorlar. Anket firmaları araştırma yapıyor ve çıkan sonuçların bir etkisi olabilir. Vatandaş talepte bulunuyorsa, mutlaka bildikleri bir şey vardır.”

“CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var”

Necdet Budak, “Üniversitede görevdeyken, siyasete girme düşüncesi sizde nasıl oluştu?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Ben, 2002 yılında CHP’den milletvekili seçildim. Beni ilk defa milletvekili yapan CHP’li delegelerdir. Özellikle Keşan, İpsala ve Enez başta olmak üzere tüm Edirne’nin katkısı olmuştur. CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var. 2004 yılında parti değiştirmemden ötürü CHP’li arkadaşlarımızdan haklı olarak, tepkiler oldu. O dönem çok zor bir süreç geçirdim. Ben bu değişikliği hizmet etmek için yaptığımı dile getirdim. Bunun çok detaylı nedenleri var ve belki de ileri de bu yönde bir kitap yazıp anlatma imkanım olabilir. CHP’li delegelere her zaman müteşekkirim.”

“2007 yılında seçimlere girdik ve yüzde 13 olan oy oranı, yüzde 26’ya çıktı”

“2007 yılında ise, AK Partili delegelerin desteğiyle seçildim. O dönem AK Parti’nin oy oranı çok düşük seviyedeydi. O zaman AK Parti Genel Merkezi’nde, Edirne oy oranı düşük ve çıkamama ihtimali olduğunu da dile getirdi. Ben Edirne’den başka bir yerden aday olmam ve burada kendimi ispatlamam gerektiğini anlattım. 2007 yılında seçimlere girdik ve yüzde 13 olan oy oranı, yüzde 26’ya çıktı. Ben Edirne’den kaçmadım. Benim amacım bölgeye hizmet etmekti ve bundan ötürü de, parti değiştirdim.”

“Parti değiştirmede, şart; Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılmasıydı”

“2004 yılında, dönemin başbakanı ve şimdi ki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılması durumunda parti değiştirebileceğimi söyledim. Eğer bunlar yapılabilecekse, siyasetin içerisinde olabileceğimi söyledim. Bana da, yapacağına yönelik söz verdi ve verdiği sözü de tutarak, barajları bölgeye kazandırdık. Barajlar kralı şekillinde de, lakaplar konuldu. İyi ki, bölgeme bir şeyler verebilmişim.”

“Benim bir pozisyona başvurmamdan çok

toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir”

Budak, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonraki süreçte siyaset içerisinde olup-olmayacağımı zaman belirleyecektir. Artık, benim bir pozisyona başvurmamdan çok toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir. Ben bir şeyin peşinde değilim. Ama Trakyalı biri olarak, ben kendimi bölgeme adamış biriyim. Ben genç yaşta vekillik yaptım ve zaman geçtikçe bizlerde olgunlaştık, kendimizi geliştirdik. Allah bize, sağlık ve huzur versin.”

“Herkesi kucaklamaya çalıştım”

Necdet Budak sözlerini şöyle tamamladı: “Ben insanların hangi siyasi partiden olursa olsun kucaklamaya çalışıyorum. Bugün her kesimden insanla bir araya gelebiliyorsam kucaklayıcı bir siyaset anlayışı izlememden kaynaklanmaktadır.”

YORUM YAZ
Son Eklenenler

67 okulda karne alan 13 bin 391 öğrenci yarıyıl tatiline başladı

Türkiye genelinde olduğu gibi Keşan'da da 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın 1. dönemi, dün, 50 resmi, 17 özel olmak üzere toplamda 67 okulda 13 bin 391 öğrencinin karne almasıyla sona ererken, Ali Kale ve Kardeşleri İlkokulu'nda, Karne Töreni yapıldı.

Saat 10.30'da başlayan törene, Keşan Kaymakamı Nuri Özder ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan Saz, okul yöneticileri, öğretmenler ve veliler katıldı. Özder ve Saz, burada öğrenciler ile bir araya gelerek, ilkokul öğrencileri ile anasınıfı öğrencilerine karne ve başarı belgeleri ile hediyeler takdim etti.

Özder: "Bazı branşlardaki norm kadromuzda ise fazlamız var"

Karne dağıtımının ardından basın mensuplarına ilk dönem ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Nuri Özder, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. döneminin, fazla büyük bir sorun olmadan geride kaldığını dile getirerek, "Çok yoğun bir sıkıntı yaşamadık. Bazı sıkıntılarımız oluyor tabii ki ama ikinci dönem bunların daha az olması için çalışacağız. Öğretmen açığı ile ilgili bir sorunumuz yok. Ücretli öğretmen sayımız oldukça az. Bazı branşlardaki norm kadromuzda ise fazlamız var. Tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller dilerim." dedi.

Saz: "Değerli veliler; Karneler çocuklarımızın nasıl bir insan olduğunu ortaya koymaz"

Daha sonra konuşan Keşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan Saz, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. yarıyıl sonunda Keşan'da 13 bin 391 öğrencinin karne heyecanı yaşadığını dile getirerek, "İlçemizde 1108 öğretmenimizle sorunsuz olarak 1.yarıyıl dönemini tamamlamış bulunmaktayız. Sevgili öğrenciler; Başarı birden çok faktöre bağlıdır. Başarıya ulaşmada sorumluluk duyma, planlı çalışma, ulaşılabilir hedeflere sahip olma ve kararlı olma son derece önemlidir. Tatiller, dinlenmeyi hak ettiğimiz dönemlerdir. Bütün bir dönemin yorgunluğunu tatilde atmak en büyük hakkınızdır. Kitap okuma alışkanlığınızı pekiştirmek amacıyla bol bol kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Değerli öğretmen arkadaşlarım; Bugün sizlerin bilgi ve deneyimlerinden yararlanmayı sınıflarımızda bekleyen öğrencilerimiz, yarın ülkemizi daha iyi seviyelere çıkarabilmek için bayrağı hepimizden teslim alacaktır. Elimizdeki cevheri gerektiği gibi işlersek verdiğimiz emekler asla boşa gitmeyecektir. Sevgi dolu, sabırlı, hoşgörülü, yenilikleri takip edip, bilgilerini güncelleyen ve bu bilinçle hareket eden siz değerli meslektaşlarımın yetiştirdiği öğrenciler her birimizin gururu olacaktır. Değerli veliler; Karneler çocuklarımızın nasıl bir insan olduğunu ortaya koymaz, onların okul derslerindeki durumlarının nasıl olduğunu gösteren belgelerdir. Karneleri değerlendirirken, çocuklarımızı cesaretlendirmeli, özgüvenlerini yitirmelerine neden olacak kıyaslamalardan kaçınmalıyız. Esas olan Çocuklarımızın mutluluğudur. Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2. döneme en iyi şekilde hazırlık yapmaktayız. 1. dönem çalışmalarımıza katkı sunan ve desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza, tüm kişi ve kurumlara destek ve katkılarından ötürü şükranlarımızı arz ediyor tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum." diye konuştu. Eğitim öğretim yılının ikinci dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak.

 

İlker GÜREL

 

 

 

“Hükümet, Türkiye’yi hukuk sisteminin dışına çıkarmaya çalışıyor”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; OHAL’in 6’ncı defa 3 ay daha uzatılması ve ülkedeki ekonomik durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Dış dünyada itibar kaybediyoruz,

mecliste sürekli kan kaybediyor”

Açıklamasına, “AKP, Türkiye’de ekseni kaydırmaya çalışıyor ancak, halktan destek bulamıyor.” diyerek, başlayan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “16 Nisan’dan sonra tek adam rejimi devreye girdi. 15 Temmuz’da da, bir darbe girişimi sonucu ülkede OHAL ilan edildi. Türkiye, OHAL sürecinden bir türlü çıkarılamıyor. Çıkamadığımızdan ötürü de, dış dünyada itibar kaybediyoruz, mecliste sürekli kan kaybediyor. Meclise yasalar gelmiyor ve tek adam rejimi kendi gücünü kanun hükmünde kararnamelerle, sarayda hazırladığı yasalarla Türkiye Cumhuriyeti’ne dikte ettirmeye çalışıyor. Biz, CHP olarak, 15 Temmuz’a genel kontrollü darbe dedik. 20 Temmuz saray darbesine karşıyız. Çünkü 1 milyona yakın insan tutuklandı ve yerlerinden edildi.”

“Hükümeti Türkiye’yi hukuk

sisteminin dışına çıkarmaya çalışıyor”

Okan Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de hukuku bitirmek isteyen tek adam rejimi var. Türkiye Cumhuriyeti, 1923 tarihinden itibaren belli bir süre tek partiyle yönetildi ancak, daha sonra çok partili döneme geçildi ve demokrasi işledi. Halkın seçtiği kişiler parlamentoda yer aldı. Yasalar uzlaşmayla geçti. Anayasa Mahkemesi’nin kararları tüm yasaların üzerindedir. Fakat, hükümet Türkiye’yi hukuk sisteminin dışına çıkarmaya çalışıyorlar. Hukukun üstünlüğünü ön plana çıkarmıyor, üstünlerin hukukunu ortaya çıkarıyorlar. Burada üstün olanda, tek adamdır. Sarayda, danışmanlar yasaları hazırlıyor ve meclise gerek duyulmadan çıkartılıyor. Örnek vermek gerekirse; OHAL, 6’ncı defa 3 ay uzatıldı. Uzatılmasıyla birlikte meclis tatile sokuldu.”

“İnsanlar işsizlik ve yoksullukla baş başa kaldı”

AK Parti hükümetinin Türkiye’nin yüzde 11.1 büyüdüğünü dile getirdiğini hatırlatan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’de ekonomi çok kötü durumda ancak, büyüdüğümüz dile getiriliyor. Bundan ne işsizler ne çiftçiler, ne de emekliler faydalanabiliyor. Ama bağkur primlerinde yüzde 20’ye yakın bir artış söz konusu. Emekli maaşlarına gelen zam ise, yüzde 5.4 seviyelerindedir. Enflasyon ise, yüzde 12 seviyelerinde olduğu görülüyor. Kısacası, ekonomi çok kötü durumdadır. Dışarıda ülkenin itibarı kalmadı. Bunun yolu uzlaşma ve hukukun üstün kılınmasıdır. Türkiye’de farklı gündemler ortaya atılıyor ama insanlar işsizlik ve yoksullukla baş başa kalıyor.”

“Birçok ürünü ithal ediyoruz”

Türkiye tarımının durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye tarım ülkesi ama halen birçok ürünü ithal ediyoruz. Halkımız yaşananları görüyor. İlk seçimlerde, halkımız sandıkta gereken cevabı verecektir. CHP olarak, Türkiye’yi yönetmeye talibiz.”

(Deniz ÇİL)

Akıllı: “Belediye ve kooperatif yönetimi devir konusunu unuttu”

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi eski 2. Başkanı Şükrü Akıllı, yaptığı açıklamada; kooperatifin, Keşan Belediyesi’ne devri ve yaz döneminde alınması gereken tedbirler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Yaz mevsimi için güvenlik tedbirleri alınmalı”

Erikli’nin yaz mevsiminde nüfusunun 75 bin-80 bin seviyelerine ulaştığının altını çizerek, sözlerine başlayan Akıllı, şunları söyledi: “Nüfusun artması nedeniyle, güvenlik tedbirlerinin artırılmasında ve zabıta sayısının artırılmasında fayda var. Erikli’nin belli noktalarına mobese kameralarının da, konulması gerekiyor. Erikli’nin ve bölgenin güvenliği için bunlar şarttır. 2017 yılının sonlarında Erikli’de toplantı olmuştu ve konu hakkında, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan bilgilendirmede bulunmuştu.”

“Yaz döneminde su sıkıntısı yaşanabilir”

Şükrü Akıllı sözlerine şöyle devam etti: “Yaz mevsiminde yaşanan olumlu ya da olumsuz olaylar karşısında tecrübe sahibi olmuş oluyoruz. Erikli’de herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmaması için kış mevsiminden itibaren alınması gerekiyor. Erikli’de en büyük sorunların başında su geliyor. Bu yıl yeterli yağışların olmadığını görüyoruz. Eğer havalar bu şekilde devam ederse, gelecek yaz döneminde su anlamında ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca, alt yapı anlamında gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Aksi takdirde, gelecek yaz döneminde tatil için gelenler insanlar yine çile çekmeye devam ederler.”

“Belediye ve kooperatif

yönetimi devir konusunu unuttu”

Kooperatifin belediyeye devri konusunda, değerlendirmelerde bulunan Akıllı, sözlerini şöyle tamamladı: “Belediyeye devir konusunda kaçınılıyor. Ufak tefek tedbirlerle, Erikli’de bazı şeyler düzeltilmeye çalışılıyor. Ancak, ufak tefek tedbirler alınarak, Erikli’de sorunlar çözülemez. Kalıcı tedbirlerin alınması gerekiyor. Biz, kooperatifin Keşan Belediyesi’ne devrini sürekli dile getirdik. Ancak, gelinen noktaya bakıldığında, belediye ve kooperatif yönetimi devir konusunu unuttu. Önümüzdeki dönem, kooperatifin görev süresi doluyor. Soruyorum: Erikli’de hizmeti kim götürecek? Artık, sorunun çözüme kavuşturulması gerekiyor.”

(Deniz ÇİL)

Karaman: “Dernek binası en geç 1 ay içinde kullanıma açılacak”

Keşan Emekli Öğretmenler Yardımlaşma Derneği’nin yeni binasında inşaat çalışmaları devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak, Keşan Emekli Öğretmenler Yardımlaşma Derneği Başkanı Sebahattin Karaman ve Keşan Emekli Öğretmenler Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Gücüyener bilgilendirmede bulundu.

“1 ay içinde kullanıma açılacak”

Dernek binasının en geç 1 ay içerisinde kullanıma açılacağını belirten Karaman, “Yıkım aşamasındaki süreç sıkıntılı oldu. Binanın ana yol üzerinde olması ve bizim bölgemizde binayı yıkacak donanımda makine yoktu. Makine İstanbul’dan geldi. Diğer süreçler ile birlikte de bizim düşündüğümüzden 1,5 aylık bir sarkma oldu. Bizim amacımız 6 aylık bir süreçte içine geçmekti ama olmadı. Binanın yapımına 1,5 ay geç başladık. Yinede düşündüklerimizi uyguladık. Mimar Şenol Yalı kardeşimizi tebrik ederek anmak istiyorum. Bize çok faydası oldu. Teknik ekibimizin desteği, onların motivasyonu ve yönetim, denetim kurulu arkadaşlarımız dahil bir ekip oluşturduk ve binayı bu duruma getirdik. Binanın yüzde 95’lik kısmı bitti. Hedeflediğimiz amaçlar doğrultusunda, bina için hedeflediğimiz meblağ vardı buna da paramız yetti. Eksik olarak ince işçilik kaldı. İnce sıva ve parke döşeme kaldı. En fazla 1 ay içerisinde içine geçeceğiz. Asansörümüz oldu, boyamız bitti, su ve doğal gaz bitti.” dedi.

“Bina ne şekilde kullanılacak?”

Dernek binasının ne şekilde kullanılacağı hakkında da, bilgilendirmede bulunan Sebahattin Karaman, sözlerine şöyle devam etti: “Binamızın adı Keşan Emekli Öğretmenler Yardımlaşma Derneği, binamızın alt katımızı kiracılarımız belli. 2. ve 3. kat Emekli Öğretmenler Derneği ve toplantı salonu olarak kullanacağız. Son 3 katı kiraya vereceğiz. Sosyal amaçlı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Teras katı da lokanta olarak kullanmak istiyoruz.”

“Diğer binalarda, asansör olmadığı

için fazlalık gibi gözüküyor”

Dernek binasının diğer binalara göre, yüksekliğinin fazla olduğu yönünde yapılan eleştiriler hakkında da, konuşan Karaman, sözlerini şöyle tamamladı: “Herkes bir şeyler söyleyecek, eleştirilere açığız. Hatamız var ise hatamızı da kabul ederiz. Karşılıklı bakıldığında karşımızdaki bina ile yüksekliği aynı. Gözüken ön tarafta bir asansör boşluğunun olduğu bölge var. Bu yerin yapılması gerekiyordu. Diğer binalarda o yok, asansör olmadığı için fazlalık gibi gözüküyor. Binamızın 1 metrelik kapalı çıkması vardı önceden Belediye Başkanımıza gittik bu konuda o da teknik olarak bunu yapamayacağımızı söyledi. Şu anda bir fazlalık yok veya kapalı çıkmamız yok.”

(Deniz ÇİL)

 

Keşan TSO Kadın Girişimciler'in kadınları üretime teşvik edecek projesi: "Marifetli Hanım Eller Kooperatifi"

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Trakya'daki oda ve borsaların ortaklığında kurulan Trakya ABİGEM (Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) A.Ş. işbirliğinde, "Bin kadın" sloganı ile hazırlanan "Marifetli Hanım Eller Kooperatifi" projesi, dün düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Saat 12.30 sıralarında, Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu'nda başlayan basın toplantısına; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile Trakya ABİGEM A.Ş. Direktörü Fatih Yaldız katıldı.

Helvacıoğlu: "Kadına değer vermek sözle olmaz"

Toplantıda, proje ile ilgili bilgiler veren Helvacıoğlu, Keşan TSO Kadın Girişimciler Kurulu ile Trakya ABİGEM A.Ş. işbirliğinde gerçekleştirilen projede, Keşan, İpsala ve Enez’i kapsayan bölgedeki bin kadının üretime katılması amacıyla hayata geçirileceğinin altını çizerek, "Bu önemli proje ile yaşamın her alanında yanımızda olan kadınlarımızı üretime teşvik edeceğiz. Marifetli hanım eller projemiz ile kadınlarımız aile, bölge ve ülke ekonomisine de katkı sağlayacak. Gıda ve hizmet konusunda ürettikleri ev ve el ürünlerini satarak ekonomiye değer katacaklar. Kadın girişimcilerimiz bir araya gelerek bilgi ve deneyim alışverişinde bulunacak ve birbirlerini güçlendirmeleri sağlanacak. Üyeler, internet sitesi üzerinden de sipariş alıp satış yapabilecek. Kooperatif üyesi kadınlar, eğitimler sayesinde istedikleri alanlarda uzmanlaşma imkanı da bulacak. Sabit satış noktası ve satış tır dorsesi marifeti ile kadınlarımız kooperatif kültürü kapsamında ürettikleri ev ve el ürünlerini pazarlayabilecekler. Hazırladığımız projeyi AB, Kalkınma Ajansı ve sınır ötesi gibi çağrıya çıkan hibe programlarına sunacağız. Kadına değer vermek sözle olmaz. Kadınlarımızı üretime sokabiliyorsak işte o zaman kadına değer vermiş oluruz." dedi.

Yaldız: "Kadınlarımız, artık el ürünlerini sosyal medyadan satışa sunuyor"

Mustafa Helvacıoğlu'nun ardından söz alan Yaldız, projenin, kadınlara yönelik ve üretimin amaçlanması nedeniyle tercih edilebilir olduğunun altını çizerek, "Proje taslağı olarak hazır olmalıyız. Çünkü başvuru süresi kısa oluyor ve bu kısa sürede hazırlıklı olmalıyız. Kadınlarımız, artık el ürünlerini sosyal medyadan satışa sunuyor. Bu kadınlarımızı tespit ederek, projeye dahil edebilir, böylece hem üretimi arttırır, hem de projenin amacına ulaşmasına yardımcı olabiliriz. Ciddi ve kadınlara destek verici olan bu proje, eğitimlerle güçlendirilebilir. " diye konuştu. Toplantı, Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin, proje hakkındaki sorularını cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar

250x250