Son Dakika
Sanayi Kavşağı sorununu dile getiren esnaf şimdi çözümü bekliyor Önce trafik kazası geçirdi, sonra 3. kattan düştüBoyalık, Keşan FM’de belediyeyi eleştirdi; Ağız ve Diş Hastanesi’nin müjdesini verdi..!!TEKZEN, 132'nci mağazasını Bendis AVM'de açtıBalcılar, Ankara’da yapılan ziyaret hakkında bilgilendirmede bulundu - -Regaip Gecesi kutlandı - -27 kişi kutsal topraklara uğurlandı -- -Ziraat Bankası, Anafartalar Caddesi’ne yeni ATM koydu- Umuma açık yerlerde uygulama yapıldı ---- - Liseler Arası Genç Kız-Erkek Bocce İl Finalleri sona erdi
Budak, siyasi geleceği için adres gösterdi: “Toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemli..!!”

Budak, siyasi geleceği için adres gösterdi: “Toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemli..!!”

22. ve 23. Dönem AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, bölgede ziyaretlerde bulunduğunu ve vatandaşın kendisini halen aktif milletvekili gibi gördüğünü belirterek, “Karnemiz geçmişte iyi ki, vatandaş teveccüh gösteriyor. Ancak, siyaset içerisinde yeniden olup-olmayacağımı zaman belirleyecektir. Artık, benim bir pozisyona başvurmamdan çok toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir.” dedi.

2002 yılında ilk defa CHP’den milletvekili seçildiğini hatırlatan Budak, şunları söyledi: “Beni ilk defa milletvekili yapan CHP’li delegelerdir. CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var. CHP’li delegelere her zaman müteşekkirim.”

2004 yılında, CHP’den AK Parti’ye geçişinin nedenleri hakkında konuşan Necdet Budak, “Parti değiştirmede, şartım; Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılmasıydı. Dönemin başbakanı ve şimdi ki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da söz verdi ve barajlar bölgeye kazandırıldı. Amacım bölgeye hizmet etmekti.” şeklinde konuştu.

::::::::::::::::

 

 

22. ve 23. Dönem AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, siyasette yeniden aktif şekilde rol alıp-almayacağı, 2004 yılında neden parti değiştirdiği ve vatandaşın kendisine yaklaşımı hakkında değerlendirmelere bulundu.

“Vatandaş, bizi halen aktif milletvekili gibi görüyor”

Ramazan Bayramı nedeniyle, bölgeye geldiğini hatırlatarak, sözlerine başlayan Budak, “Arife gününden bu yana bölgedeyim. Akrabalarımın hepsi Keşan’da ve Karlıköy’de bulunuyor. Bende onlarla bayramlaşma adına bölgede bulunuyorum. Keşan’daki bayramlaşma töreninin yanı sıra; İpsala, Enez ve Uzunköprü’de de bayramlaşmaya katıldım.

Bölgede olduğum süre içerisinde vatandaşla da, bir araya geldim ve bizi halen aktif milletvekili gibi görüp; sorunlarını anlatıyor ve bunu Ankara’ya iletmemizi istiyorlar. Ama ben, 2011 yılından bu yana milletvekili değilim. Bizim parti teşkilatlarımız, belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz var. Sorunlar konusunda onlarla irtibat kurulmasının doğru olacağını anlatıyorum. Çünkü mevcut milletvekillerimiz var ve onlarda sorunlarla mutlaka ilgileneceklerdir. Ayrıca, ben, bölgede tek başına dolaştım ve her kesimden sevgi, saygı görmem beni mutlu etti.” dedi.

“Geçmişte ne söz vermişsek yapmışız”

“Vatandaş, halen sizi görevde bulunan bir vekil gibi sorunları aktarmaya devam ediyor ve çözülmesini istiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Necdet Budak, şunları söyledi: “Bu insanın biraz gururunu okşuyor. Ama köylerde toplantı yaptığımızda, yapılan yatırımları dile getiriyor. Ancak, ben bu yatırımların olmasına sadece vesile oldum. Ankara’ya, yatırımların gelmesi için AK Parti teşkilatıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gittik. Yerlisu’daki vatandaşımız, başka yerlere çalışma yaptınız ama buradakini yarım bıraktınız ve bu da, sizin boynunuzun borcu yapacaksınız diyor. Bende teşkilatla ve milletvekilleriyle irtibat kurmaları durumunda çözüleceğini dile getiriyorum. Benden böyle bir beklenti olması güzel bir şey. Demek ki, geçmişte ne söz vermişsek yapmışız. Ama her şeye rağmen bana bir şey düşerse, yapmaya hazırım.”

“Projelere toplum ve siyasilerin sahip çıkması gerekiyor”

2011 yılından bu yana milletvekili olmadığını hatırlatarak, sözlerine devam eden Budak, şöyle konuştu: “Milletvekili olmasam dahi bölgem ve topluma hizmet edebileceğim çalışmalar içerisinde oldum. TEPAV olarak, bölge için çeşitli projeler ortaya koyduk ve bu yol haritasının artık, uygulamaya konulması lazım. Projelere toplum ve siyasilerin sahip çıkması gerekiyor. Sahip çıkılırsa, bölge açısından ciddi katkıları olacaktır. Demek ki, milletvekili olunsa da, olunmasa da topluma hizmet edilmek istendiğinde, farklı yöntem ve araçlarla yapılabilir. Bize görev düşerse, elimden gelindiğince bölgeme hizmet etmeye devam ederim.”

“Bunu zaman gösterecek”

“Yerlisu’da vatandaşın hizmetin yarım kaldığından ötürü sitem ettiğini dile getirdiniz. Peki, Necdet Budak’ı, siyasette yeniden ne zaman göreceğiz?” şeklindeki soruya cevap veren Necdet Budak, sözlerine şöyle devam etti: “Ben son seçimde milletvekili adaylığı için başvuru yapmadım. Şuanda, seçim ortamı da yok. Bu konuda bir şey söylemek çok erken. Devlette hizmetler devam edecektir. Burada Necdet Budak olmuş ya da olmamış çok önemli değil. Kişilere takılıp, kalınmaması lazım. Devlette devamlılık esastır. Bölgeye geldiğimde halen saygı görüyorsam, görevimi en iyi şekilde yapmamdan ötürüdür. Bu durum benim için güzel bir duygudur. Siyasette ne olur ne biter bilemeyiz. Eğer ülke ve bölgedeki gidişat iyi gidiyorsa; belediye başkanlığı, milletvekilliği ya da bir sivil toplum kuruluşunda elinden geleni yapmaya çalışacaktır. Kısacası bunu zaman gösterecektir. Ancak, bana hangi pozisyonda, hangi koltukta, hangi alanda görev düşerse, elimden geleni yapmaya hazırım.”

“Karnemiz iyi ki, vatandaş teveccüh gösteriyor”

“Necdet Budak’ın ismi belediye seçimlerinde Edirne ve Keşan için geçerken; genel seçimlerde sürekli dile getiriliyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Budak, şunları söyledi: “Bu konuda en iyi cevabı vatandaş verir. Geçmişte bir karnemiz var ve buna göre bir değerlendirme yaparak, bize teveccüh gösteriyorlar. Anket firmaları araştırma yapıyor ve çıkan sonuçların bir etkisi olabilir. Vatandaş talepte bulunuyorsa, mutlaka bildikleri bir şey vardır.”

“CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var”

Necdet Budak, “Üniversitede görevdeyken, siyasete girme düşüncesi sizde nasıl oluştu?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Ben, 2002 yılında CHP’den milletvekili seçildim. Beni ilk defa milletvekili yapan CHP’li delegelerdir. Özellikle Keşan, İpsala ve Enez başta olmak üzere tüm Edirne’nin katkısı olmuştur. CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var. 2004 yılında parti değiştirmemden ötürü CHP’li arkadaşlarımızdan haklı olarak, tepkiler oldu. O dönem çok zor bir süreç geçirdim. Ben bu değişikliği hizmet etmek için yaptığımı dile getirdim. Bunun çok detaylı nedenleri var ve belki de ileri de bu yönde bir kitap yazıp anlatma imkanım olabilir. CHP’li delegelere her zaman müteşekkirim.”

“2007 yılında seçimlere girdik ve yüzde 13 olan oy oranı, yüzde 26’ya çıktı”

“2007 yılında ise, AK Partili delegelerin desteğiyle seçildim. O dönem AK Parti’nin oy oranı çok düşük seviyedeydi. O zaman AK Parti Genel Merkezi’nde, Edirne oy oranı düşük ve çıkamama ihtimali olduğunu da dile getirdi. Ben Edirne’den başka bir yerden aday olmam ve burada kendimi ispatlamam gerektiğini anlattım. 2007 yılında seçimlere girdik ve yüzde 13 olan oy oranı, yüzde 26’ya çıktı. Ben Edirne’den kaçmadım. Benim amacım bölgeye hizmet etmekti ve bundan ötürü de, parti değiştirdim.”

“Parti değiştirmede, şart; Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılmasıydı”

“2004 yılında, dönemin başbakanı ve şimdi ki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılması durumunda parti değiştirebileceğimi söyledim. Eğer bunlar yapılabilecekse, siyasetin içerisinde olabileceğimi söyledim. Bana da, yapacağına yönelik söz verdi ve verdiği sözü de tutarak, barajları bölgeye kazandırdık. Barajlar kralı şekillinde de, lakaplar konuldu. İyi ki, bölgeme bir şeyler verebilmişim.”

“Benim bir pozisyona başvurmamdan çok

toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir”

Budak, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonraki süreçte siyaset içerisinde olup-olmayacağımı zaman belirleyecektir. Artık, benim bir pozisyona başvurmamdan çok toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir. Ben bir şeyin peşinde değilim. Ama Trakyalı biri olarak, ben kendimi bölgeme adamış biriyim. Ben genç yaşta vekillik yaptım ve zaman geçtikçe bizlerde olgunlaştık, kendimizi geliştirdik. Allah bize, sağlık ve huzur versin.”

“Herkesi kucaklamaya çalıştım”

Necdet Budak sözlerini şöyle tamamladı: “Ben insanların hangi siyasi partiden olursa olsun kucaklamaya çalışıyorum. Bugün her kesimden insanla bir araya gelebiliyorsam kucaklayıcı bir siyaset anlayışı izlememden kaynaklanmaktadır.”

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Sanayi Kavşağı sorununu dile getiren esnaf şimdi çözümü bekliyor

Bir süre önce çalışmalarına yeniden başlanan Sanayi Kavşağı'nda yaşanan trafik keşmekeşliğinin ardından, dün kavşak ile ilgili olarak Karayolları yetkilileri, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık ve Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, esnaf ile bir araya geldi.

Çalışmalarına bir süre önce yeniden başlanan Sanayi Kavşağı'nda, çalışmaların başladığı günde, sürücüler de trafikte zor anlar yaşanmaya başlamıştı. Çalışmaların başladığı günde, trafik akışında yapılan düzenlemeler sonrasında, sürücüler, şehir merkezine, bazı vatandaşlar ise hastalarını yolun karşısındaki özel hastaneye nasıl götüreceği sorusuna cevap aramaya başladı.

Çalışmalar kavşak noktasında devam ederken, köprüye giden yolun neden kapatıldığı soruluyor

Asri Mezarlık istikametinden gelerek şehir merkezine ya da Keşan Küçük Sanayi Sitesi'ne gitmek isteyen ve şehir merkezinden hastaneye gitmek isteyen sürücülerin hangi yolu kullanması gerektiği yönünde şaşkınlık geçirirken, Sanayi Kavşağı ile Enez Kavşağı arasında bulunan ve şehir merkezine ulaşımı kısaltan köprüye giden yolun neden trafiğe kapatıldığı merak konusu oldu. Çalışmaların kavşak noktasında devam ettiğini dile getiren sürücüler, köprü istikametine dönmek için daha ileriden tehlikeli dönüşlerin yapıldığını dile getiriyor.

İnceleme yapıldı

Sürücüler ve esnaf bu yöndeki sıkıntılarını dile getirirken, Karayolları yetkilileri, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık ve Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile bazı Yönetim Kurulu üyeleri, dün esnaf ile bir araya geldi. Esnaf, kavşak çalışmaları nedeniyle işlerin olumsuz yönde etkilendiğinin altını çizerek, bir bağlantı yolunun olması gerektiğini söyledi. Esnafın bu yöndeki taleplerini dinleyen, yetkililer, esnafın bu taleplerini üst mercilere ileteceklerini söyledi. Bu görüşmelerin ardından, esnaf, sorunun çözümü için beklemeye başladı. Öte yandan, kavşak ile ilgili olarak talepleri dinleyen Hüseyin Boyalık, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, mağduriyetlerin giderilmesi için yetkililer ile gerekli girişimleri yaptıklarını dile getirdi.

 

Haber MERKEZİ

 

Önce trafik kazası geçirdi, sonra 3. kattan düştü

Keşan-İpsala yolu üzerinde, geçtiğimiz akşam hafif ticari aracın kaza yapması sonucu yaralanan 13 kaçak Pakistanlılardan biri, tedavisi tamamlanarak Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edileceğini öğrenince, Keşan Devlet Hastanesi'nin 3. katından kaçmak isterken düştü ve ağır yaralandı.

İddiaya göre; Geçtiğimiz Salı akşamı Keşan-İpsala yolu üzerindeki Korucuköy Kavşağı'nda yasa dışı yollardan Yunanistan'a gitmek isteyen kaçakların bulunduğu hafif ticari aracın takla atması sonucu yaralanan Pakistan uyruklu Abddul Halim (27), Keşan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. Tedavisi tamamlanan Halim, dün taburcu edilerek jandarma tarafından Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edileceğini öğrenince, tedavi gördüğü hastanenin 3. katındaki beyin cerrahi servisinin penceresinden kaçmak istedi. Pencereyi açarak, aynı seviyede bulunan dut ağacının dalına tutunan Abddul Halim, dalın kırılması sonucu 3. kattan zemine düştü. Düşme sonucu sağ bacağı ve kafatasında kırıklar oluşan Abddul Halim ağır yaralandı. Durumu fark eden hastane güvenlik görevlileri, Halim'i aynı hastanenin acil servisine götürdü. Abddul Halim, ilk müdahalesinin ardından Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Polisin olayla ilgili başlattığı soruşturma sürüyor.

İlker GÜREL

 

 

Boyalık, Keşan FM’de belediyeyi eleştirdi; Ağız ve Diş Hastanesi’nin müjdesini verdi..!!

Keşan FM’de yayınlanan “Bunu Konuşalım Özel” programının, bu haftaki konuğu AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık oldu.

Cavit Deniz’in sunduğu program, saat 14.30 sıralarında başladı.

Programda; Sanayi Kavşağı, Yeni Keşan Devlet Hastanesi’nin durumu, OSB, su bedellerinin artırılması, Keşan Belediyesi’nin arazi satışı yapması, Belkoop mevkiinde bulunan arazisi üzerine yapmayı planladığı 230 konut projesi ve Afrin-Mehmetçiğe Destek Kampanyası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Belediye, yan yolları açmadı”

Sanayi Kavşağı’nın son durumu hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Boyalık, “Kavşak çalışması yapılırken bir takım sıkıntıların oluşacağını biliyorduk. Bunları da, dile getirmiştik. İnsanların can ve mal güvenliği bizler için her şeyden önemlidir. İnsanların kavşaklardan güvenli şekilde geçmesi her şeyden önemlidir. Bu güvenliği sağlamaya çalışırken, esnafın işlerinin bozulması gibi bir durum 2 gündür oluştu. İstanbul’a gidiş istikametindeki üst geçidi yapılmıştı. İstanbul’dan Çanakkale’ye giden yol çalışması başlayınca, yan yol kapandı. Yan yol kapanınca da, yolun uzadığını görmekteyiz. Gerekli görüşmeleri yaptık. Belediyenin burada vurdum duymazlığı var. Belediye, yan yolları açmadı. Yan yolları açarak, esnafımızın sıkıntılarını çözeceğiz. Sanayi Kavşağı konusunda yetkililerle görüştüğümüzde, haziran ayı sonunda tamamlanacak.” dedi.

“20 gün içerisinde hastaneye

taşınacak duruma geleceğiz”

Yeni Devlet Hastanesi hakkında da, sorulan soruya cevap veren Hüseyin Boyalık, şunları söyledi: “Keşan’a, Ankara’dan elimiz boş dönmedik. Hastanede çalışmalar devam ediyor. 20 gün içerisinde hastaneye taşınacak duruma geleceğiz. Hastaneye giden yolu yaptık. Isıtma sistemleri gibi bir çok teknik alt yapı hazırlanıyor. Hastalarımıza, Yeni Devlet Hastanesi’nde 20 gün sonra hizmet vereceğiz.”

“Ankara’da, yeni bir Ağız

ve Diş Hastanesi’nin sözünü aldık”

Boyalık sözlerine şöyle devam etti: “Ankara ziyaretinde, Keşan’a yeni bir Ağız ve Diş Hastanesi’nin sözünü aldık. Türkiye’de bugün hiçbir ilçede olmayan bu hastaneyi Keşan’a kazandıracağız. Keşanlıların rahat ulaşabileceği bir yere bu hastaneyi yapacağız. Bunun için gerekli arsayı temin ettikten sonra, yakın zaman içerisinde inşaatına başlanacaktır. Ağız ve Diş Hastanesi sıfırdan yapılacak.”

“OSB konusunda, müjdeyi kısa

süre içerisinde Keşanlılara vereceğiz”

OSB hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Boyalık, şöyle konuştu: “OSB konusunda iyi yoldayız. Önümüzdeki hafta 1 otobüsle Ankara’ya gideceğiz. OSB, AK Parti iktidarının eliyle Keşan’a kazandırılacaktır. Mer’a konusunda tıkanıklık yaşanmıştı ancak, kısa süre içerisinde müjdeyi Keşanlılara vereceğiz. İş bittikten sonra bu konuda daha ayrıntılı şekilde konuşacağız. Şuanda, bu konuda çok fazla konuşmayacağım.”

“Keşan’da su bedeli birçok

yere göre, yüksek seviyede”

Keşan Belediyesi tarafından suya yapılan zamla ilgili de, konuşan Boyalık, şöyle devam etti: “Su fiyatları, AK Partili belediyelerde düşüyor. Fakat, Keşan Belediyesi’nde su fiyatlarının arttığını görmekteyiz. Keşan’da su bedelinin birçok yere göre, yüksek olduğunu düşünüyorum. Keşan’da da, fiyatların düşmesi gerektiğine inanıyorum. Belediye sudan, çevre temizlik, atık sudan çok para kazanıyor ama kaynaklarını iyi şekilde kullanamıyor.”

“Belediye iyi şekilde idare edilmiyor”

Keşan Belediyesi’nde savurganlık yapıldığını öne süren Hüseyin Boyalık, şunları söyledi: “Belediye hesapsız harcamalar yapmasından ötürü çalışanların maaşlarını ödeyemez hale geldi. Belediye iyi şekilde idare edilmiyor. Burada sadece belediye başkanını suçlamıyorum. Çalışanlar, üzerindeki ölü toprağını atmalı ve hantal yapıdan kurtulması lazım. Belediye, vergilerini iyi şekilde toplamalı. Belediye, Keşan’a hizmet etmeli. Ancak, doğalgazdan ötürü yollar bozuldu ancak halen yapılamadığını görmekteyiz. Hizmet üretmeyen bir belediyenin olduğunu görüyoruz. AK Parti olarak, Keşan Belediyesi’ne talibiz. Genel Merkezin görev vermesi durumunda, layıkıyla yerine getirmeye çalışırız.”

“Günü kurtarmak isteyen herkes batmaya mahkumdur”

Belediyenin arazi satışı hakkında da, konuşan Boyalık sözlerini şöyle tamamladı: “Bir işletme öz kaynaklarını iyi kullanmazsa, satmaya mahkumdur. Satılan yeni arazide 40 daire çıkılır. 250 bin liraya satıldığı düşünülürse, yaklaşık 10 milyon lira toplanmış olur. Ama 1 milyon 124 bin liraya satışı yapıldı.  Bu arazinin satılacağını bizler duymadık. AK Partili meclis üyelerinin önüne bu satış konusu gelmemiş. Günü kurtarmak isteyen herkes batmaya mahkumdur. Belediyenin kaynakları iyi şekilde değerlendirilmesi lazım.”

“Keşan Belediyesi müteahhitliğe başlıyor”

Keşan Belediyesi’nin kendisine ait Belkoop’ta bulunan 23 dönümlük alana inşaat yapacağını hatırlatarak, sözlerine devam eden Hüseyin Boyalık, şöyle konuştu: “Keşan Belediyesi müteahhitliğe başlıyor. Keşan Belediyesi’nin yine kaynaklarının heba etmesini istemiyorum. Keşan Belediyesi tarafından konut yapılacakmış. 23 dönümlük alanda, yaklaşık 230 daire çıkıyor. 40 bin lira peşinat alınarak, bu çalışmanın yapılması planlanıyormuş. CHP’nin grup toplantısında bu konuşuluyor ve bir arkadaşımız bana bunu aktardı. Onların içerisinde de, Keşan’ı seven ve menfaatini kollayan insanlar var. Yapılması düşünülen bu çalışmayla 11 milyon lira para toplanacak. Soruyorum: 40 bin lira peşinat alıp mı yaparsınız yoksa, tamamlandıktan sonra mı verirsiniz? 230 daire çıkan bir yeri müteahhide verilirse, 92 daireyi yer sahibi alır. 92 daire de, 27 milyon lira yapar. Ama o yer 11 milyon liraya veriliyor.” 

“Verilen destekten herkese teşekkür ederiz”

Afrin’deki Mehmetçiğe destek kampanyası düzenlendiğini hatırlatarak, sözlerine devam eden Boyalık, şunları söyledi: “Kampanyaya, Keşan’daki işadamlarımız ve vatandaşlarımız tarafından gerekli destek verildi. 2 TIR erzak doldurduk ve Mehmetçiğimize bunları ulaştırdık. Verilen destekten herkese teşekkür ederiz.”

“Keşan, AK Belediyecilikle tanışacaktır”

Hüseyin Boyalık sözlerini şöyle tamamladı: “Belediye sistemi, değişmeden bu hantal yapıdan kurtulmak mümkün değil. Keşan geri kalmış durumdadır. Bundan ötürü de, Keşan’ın AK Belediyecilikle tanışması lazım ve tanışacağına da, inanıyorum.”

(Deniz ÇİL)

TEKZEN, 132'nci mağazasını Bendis AVM'de açtı

Türkiye'nin yapı marketi TEKZEN, 132’nci mağazasını dün düzenlediği törenle Keşan Bendis AVM'de açtı.

Saat 11.30 sıralarında, Bendis AVM'de başlayan törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Mücahit Erdoğan, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İstekler Group Alışveriş Merkezleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aydın İstek, TEKZEN Genel Müdürü Onur Mertoğlu, Mağazalar Kuruluş Müdürü Hasan Şener Bilge, Pazarlama Müdürü Mehmet Cem Kızılkaya, Operasyon Müdürü Hüseyin Menteşe, Herkese Kitap Vakfı Başkanı Bülent Şenver ile davetliler katıldı.

"Kitapcan Kumbaraları"na bağış yapıldı

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, TEKZEN'in Herkese Kitap Vakfı ile işbirliğinde hayata geçirilen “Bir kitap, bir mutluluk” projesinin lansmanı da yapılırken, "Kitapcan Kumbaraları"nın tanıtımı yapıldı. Kumbaralara ilk bağışı, Nuri Özder ve TEKZEN mağaza yöneticileri ile personeller yaptı. Mağazanın gezilmesinin ardından yemek yenildi.

İlker GÜREL

 

 

Balcılar, Ankara’da yapılan ziyaret hakkında bilgilendirmede bulundu - -

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, yaptığı açıklamada, bu hafta içerisinde Ankara’ya yaptığı ziyaretler hakkında bilgilendirmede bulunurken; 2018 yılında, 100 bin dönüm fazla çeltik ekileceğini kaydetti.

“Barajlar özelleşirse ya da DSİ’ye verilirse,

sulama birliklerinin ürettiği hizmeti üretemezler”

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görüşülen sulama birliklerinin DSİ’ye ve özel kurumlara devredilmesi hakkındaki kanun tasarısıyla ilgili konuşan Balcılar, şunları söyledi: “Bizim Ankara’ya gitmemizin ana sebebi Türkiye’deki sulama birliklerinin ve kooperatiflerin yeni gelen kanun tasarısına göre; hepsi Devlet Su İşleri’ne iade ediliyor. Bundan 15 gün önce bununla ilgili Antalya’da da bir toplantı vardı. Türkiye genelinde 378 tane sulama birliği var. Anadolu’da genel olarak ekilen ürün mısır oluyor. Mısır sulama birliklerinin hizmet verdiği yerde dekarda aldıkları para 38 ile 40 lira ortalama ama aynı bölgede aynı hizmeti veren DSİ’nin kendi çalıştırdığı barajlar ve özelleşmiş barajlarda mısır için dekarda alınan ortalama fiyat 95 liradır. Yani bu maliyetlerin arttıracağı korkusu içerisindeyiz. Örneğin biz İpsala Ovası’nda çeltik ekiyoruz ve dekar için Hamzadere Sulama Birliği’ne ödediğimiz para yıllık 100 lira oluyor. Bizim endişemiz yarın öbür gün bu barajlar özelleşirse veya DSİ’ye tekrar geri verilirse, sulama birliklerinin ürettiği hizmeti üretemeyecekler, maliyetlerimiz daha yukarılara çıkacak diye korkumuz var. Bu vesileyle Ankara’ya gittik. Başta Rafet Sezen, Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan olmak üzere bölge vekillerimizin hepsiyle görüştük. TBMM’de komisyonu dinledik. İlk 6 madde komisyondan geçti, özellikle MHP’li vekiller de bu işe karşı çıkıyor. Komisyon toplam 56 maddeden oluşuyor. AK Partili Milletvekilleri Cumhurbaşkanımız ile görüşüp bunu yumuşatma yoluna gidiyorlar. Olay bugün için bu aşamada ama 1 hafta sonra yumuşar mı, aynı şekli ile mi meclisten geçer bilemiyorum.”

“Kafamızda soru işaretleri var”

“Peki, değişikliğin üreticiye ne gibi etkisi olur?” şeklindeki soruya cevap veren Sedat Balcılar, şöyle konuştu: “Su kesiliyor, pompalarda arıza oluyor, elektrik sisteminde arızalar oluyor. Sulama birliklerinin bünyesinde sürekli görev yapan elemanları var. Eleman görevini yapmadığı zaman birlik başkanını, birlik müdürünü saat kaç olursa olsun arıyorsun ve üreticinin derdine derman oluyorlar. Gelecekte DSİ’ye geçtiği zaman başına kayyum atar gibi bir memur atanacakmış, bizim öğrendiğimiz bu. Gelen memur bu işi bilmez. Bugün Hamzadere sulaması yaklaşık 300 bin dönümlük alanı kapsıyor. Gelen adam işi bilmediği için üretici mağdur olur. Devlet memurlarının çalışma saatleri var. Çalışma saatleri dışında ulaşamazsın. Birlik başkanı köylünün, halkın oylarıyla seçiliyor. Maliyeti düşürmek amacıyla baraja su, elektriğin en ucuz olduğu saatte basılıyor, pahalı olduğu saatlerde pompaları durduruyorlar. Köylüye faydası olsun diye gereken özveriyi gösteriyorlar. Bizim endişemiz mısır örneğinde verdiğim gibi sulama maliyetlerimizin daha yukarıya çıkması, yeterince hizmet verilmemesi anlamında kafamızda soru işaretleri var.”

“2018’de, 100 bin dönüm fazla çeltik ekilecek”

Trakya’da çeltik ekim alanlarının 2018 yılında arttığının altını çizen Balcılar, sözlerini şöyle tamamladı: “TMO ziyareti, tamamen bir nezaket ziyaretiydi. Türkiye’de 2018 yılı üretim anlamında, Anadolu’da çok farklı olmaz. Ankara’daki sulama birlik başkanlarıyla ve TMO yetkilileriyle görüştüm. Artı ya da eksi olmaz, geçen seneki üretimin aynısı olur. Sadece Trakya’da yağışların çok iyi olması sebebiyle bir önceki yıl ekilmeyen yerler, 2018’de ekileceği için Türkiye anlamında 100 bin dönüm fazla çeltik ekilecek.”

(Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar