Son Dakika
Keşan'da 3 noktaya asılan HDP afişleri, halkın tepkisi üzerine kaldırıldı --\“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı” ---\\\Kılıçaslan: “Günübirlikçiler çevreyi yine kirletti” ----\- Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı ile tüm bölgeyi analiz ediyor ---\463 kişinin daha işe alınacağı TYP başvuruları başladı --\Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Öncel, Artvin’e atandı --*Özbek: “Dolar ve altında artış yaşanmaya devam eder” ---\0Trafik canavarı bayramda boş durmadı ---\İpsala yolunda kaza: 4 yaralı ----\2 otomobil kafa kafaya çarpıştı: 1 yaralı ---\
Budak, siyasi geleceği için adres gösterdi: “Toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemli..!!”

Budak, siyasi geleceği için adres gösterdi: “Toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemli..!!”

22. ve 23. Dönem AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, bölgede ziyaretlerde bulunduğunu ve vatandaşın kendisini halen aktif milletvekili gibi gördüğünü belirterek, “Karnemiz geçmişte iyi ki, vatandaş teveccüh gösteriyor. Ancak, siyaset içerisinde yeniden olup-olmayacağımı zaman belirleyecektir. Artık, benim bir pozisyona başvurmamdan çok toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir.” dedi.

2002 yılında ilk defa CHP’den milletvekili seçildiğini hatırlatan Budak, şunları söyledi: “Beni ilk defa milletvekili yapan CHP’li delegelerdir. CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var. CHP’li delegelere her zaman müteşekkirim.”

2004 yılında, CHP’den AK Parti’ye geçişinin nedenleri hakkında konuşan Necdet Budak, “Parti değiştirmede, şartım; Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılmasıydı. Dönemin başbakanı ve şimdi ki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da söz verdi ve barajlar bölgeye kazandırıldı. Amacım bölgeye hizmet etmekti.” şeklinde konuştu.

::::::::::::::::

 

 

22. ve 23. Dönem AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, siyasette yeniden aktif şekilde rol alıp-almayacağı, 2004 yılında neden parti değiştirdiği ve vatandaşın kendisine yaklaşımı hakkında değerlendirmelere bulundu.

“Vatandaş, bizi halen aktif milletvekili gibi görüyor”

Ramazan Bayramı nedeniyle, bölgeye geldiğini hatırlatarak, sözlerine başlayan Budak, “Arife gününden bu yana bölgedeyim. Akrabalarımın hepsi Keşan’da ve Karlıköy’de bulunuyor. Bende onlarla bayramlaşma adına bölgede bulunuyorum. Keşan’daki bayramlaşma töreninin yanı sıra; İpsala, Enez ve Uzunköprü’de de bayramlaşmaya katıldım.

Bölgede olduğum süre içerisinde vatandaşla da, bir araya geldim ve bizi halen aktif milletvekili gibi görüp; sorunlarını anlatıyor ve bunu Ankara’ya iletmemizi istiyorlar. Ama ben, 2011 yılından bu yana milletvekili değilim. Bizim parti teşkilatlarımız, belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz var. Sorunlar konusunda onlarla irtibat kurulmasının doğru olacağını anlatıyorum. Çünkü mevcut milletvekillerimiz var ve onlarda sorunlarla mutlaka ilgileneceklerdir. Ayrıca, ben, bölgede tek başına dolaştım ve her kesimden sevgi, saygı görmem beni mutlu etti.” dedi.

“Geçmişte ne söz vermişsek yapmışız”

“Vatandaş, halen sizi görevde bulunan bir vekil gibi sorunları aktarmaya devam ediyor ve çözülmesini istiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Necdet Budak, şunları söyledi: “Bu insanın biraz gururunu okşuyor. Ama köylerde toplantı yaptığımızda, yapılan yatırımları dile getiriyor. Ancak, ben bu yatırımların olmasına sadece vesile oldum. Ankara’ya, yatırımların gelmesi için AK Parti teşkilatıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gittik. Yerlisu’daki vatandaşımız, başka yerlere çalışma yaptınız ama buradakini yarım bıraktınız ve bu da, sizin boynunuzun borcu yapacaksınız diyor. Bende teşkilatla ve milletvekilleriyle irtibat kurmaları durumunda çözüleceğini dile getiriyorum. Benden böyle bir beklenti olması güzel bir şey. Demek ki, geçmişte ne söz vermişsek yapmışız. Ama her şeye rağmen bana bir şey düşerse, yapmaya hazırım.”

“Projelere toplum ve siyasilerin sahip çıkması gerekiyor”

2011 yılından bu yana milletvekili olmadığını hatırlatarak, sözlerine devam eden Budak, şöyle konuştu: “Milletvekili olmasam dahi bölgem ve topluma hizmet edebileceğim çalışmalar içerisinde oldum. TEPAV olarak, bölge için çeşitli projeler ortaya koyduk ve bu yol haritasının artık, uygulamaya konulması lazım. Projelere toplum ve siyasilerin sahip çıkması gerekiyor. Sahip çıkılırsa, bölge açısından ciddi katkıları olacaktır. Demek ki, milletvekili olunsa da, olunmasa da topluma hizmet edilmek istendiğinde, farklı yöntem ve araçlarla yapılabilir. Bize görev düşerse, elimden gelindiğince bölgeme hizmet etmeye devam ederim.”

“Bunu zaman gösterecek”

“Yerlisu’da vatandaşın hizmetin yarım kaldığından ötürü sitem ettiğini dile getirdiniz. Peki, Necdet Budak’ı, siyasette yeniden ne zaman göreceğiz?” şeklindeki soruya cevap veren Necdet Budak, sözlerine şöyle devam etti: “Ben son seçimde milletvekili adaylığı için başvuru yapmadım. Şuanda, seçim ortamı da yok. Bu konuda bir şey söylemek çok erken. Devlette hizmetler devam edecektir. Burada Necdet Budak olmuş ya da olmamış çok önemli değil. Kişilere takılıp, kalınmaması lazım. Devlette devamlılık esastır. Bölgeye geldiğimde halen saygı görüyorsam, görevimi en iyi şekilde yapmamdan ötürüdür. Bu durum benim için güzel bir duygudur. Siyasette ne olur ne biter bilemeyiz. Eğer ülke ve bölgedeki gidişat iyi gidiyorsa; belediye başkanlığı, milletvekilliği ya da bir sivil toplum kuruluşunda elinden geleni yapmaya çalışacaktır. Kısacası bunu zaman gösterecektir. Ancak, bana hangi pozisyonda, hangi koltukta, hangi alanda görev düşerse, elimden geleni yapmaya hazırım.”

“Karnemiz iyi ki, vatandaş teveccüh gösteriyor”

“Necdet Budak’ın ismi belediye seçimlerinde Edirne ve Keşan için geçerken; genel seçimlerde sürekli dile getiriliyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Budak, şunları söyledi: “Bu konuda en iyi cevabı vatandaş verir. Geçmişte bir karnemiz var ve buna göre bir değerlendirme yaparak, bize teveccüh gösteriyorlar. Anket firmaları araştırma yapıyor ve çıkan sonuçların bir etkisi olabilir. Vatandaş talepte bulunuyorsa, mutlaka bildikleri bir şey vardır.”

“CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var”

Necdet Budak, “Üniversitede görevdeyken, siyasete girme düşüncesi sizde nasıl oluştu?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Ben, 2002 yılında CHP’den milletvekili seçildim. Beni ilk defa milletvekili yapan CHP’li delegelerdir. Özellikle Keşan, İpsala ve Enez başta olmak üzere tüm Edirne’nin katkısı olmuştur. CHP’li delegelerin benim üzerimde büyük emekleri var. 2004 yılında parti değiştirmemden ötürü CHP’li arkadaşlarımızdan haklı olarak, tepkiler oldu. O dönem çok zor bir süreç geçirdim. Ben bu değişikliği hizmet etmek için yaptığımı dile getirdim. Bunun çok detaylı nedenleri var ve belki de ileri de bu yönde bir kitap yazıp anlatma imkanım olabilir. CHP’li delegelere her zaman müteşekkirim.”

“2007 yılında seçimlere girdik ve yüzde 13 olan oy oranı, yüzde 26’ya çıktı”

“2007 yılında ise, AK Partili delegelerin desteğiyle seçildim. O dönem AK Parti’nin oy oranı çok düşük seviyedeydi. O zaman AK Parti Genel Merkezi’nde, Edirne oy oranı düşük ve çıkamama ihtimali olduğunu da dile getirdi. Ben Edirne’den başka bir yerden aday olmam ve burada kendimi ispatlamam gerektiğini anlattım. 2007 yılında seçimlere girdik ve yüzde 13 olan oy oranı, yüzde 26’ya çıktı. Ben Edirne’den kaçmadım. Benim amacım bölgeye hizmet etmekti ve bundan ötürü de, parti değiştirdim.”

“Parti değiştirmede, şart; Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılmasıydı”

“2004 yılında, dönemin başbakanı ve şimdi ki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Hamzadere ve Çakmak barajlarının yapılması durumunda parti değiştirebileceğimi söyledim. Eğer bunlar yapılabilecekse, siyasetin içerisinde olabileceğimi söyledim. Bana da, yapacağına yönelik söz verdi ve verdiği sözü de tutarak, barajları bölgeye kazandırdık. Barajlar kralı şekillinde de, lakaplar konuldu. İyi ki, bölgeme bir şeyler verebilmişim.”

“Benim bir pozisyona başvurmamdan çok

toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir”

Budak, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonraki süreçte siyaset içerisinde olup-olmayacağımı zaman belirleyecektir. Artık, benim bir pozisyona başvurmamdan çok toplumun ya da karar vericilerin teklifleri önemlidir. Ben bir şeyin peşinde değilim. Ama Trakyalı biri olarak, ben kendimi bölgeme adamış biriyim. Ben genç yaşta vekillik yaptım ve zaman geçtikçe bizlerde olgunlaştık, kendimizi geliştirdik. Allah bize, sağlık ve huzur versin.”

“Herkesi kucaklamaya çalıştım”

Necdet Budak sözlerini şöyle tamamladı: “Ben insanların hangi siyasi partiden olursa olsun kucaklamaya çalışıyorum. Bugün her kesimden insanla bir araya gelebiliyorsam kucaklayıcı bir siyaset anlayışı izlememden kaynaklanmaktadır.”

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Keşan'da 3 noktaya asılan HDP afişleri, halkın tepkisi üzerine kaldırıldı --\

Keşan'da, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Aşağı Zaferiye Mahallesi'nde bulunan ilan panolarına asılan HDP'nin seçim afişleri, yaklaşık 50 kişilik bir grubun tepkisi üzerine asıldıkları yerden kaldırıldı.

14 Nisan 2018 Perşembe akşam saatlerinde, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın da aralarında bulunduğu gruba, PKK'lı oldukları öne sürülen grup tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı saldırıda 3 kişinin ölmesi ve 9 kişinin de yaralanmasına tepki gösteren yaklaşık 50 kişilik grup Cumhuriyet Meydanı'na gelirken, HDP'ye ait seçim afişlerinin burada asılı olmasına tepki gösterdi. Durumun haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis sevk edildi.

Afişler kaldırıldı

Vatandaşlar, tepkilerini sürdürüp, "Afişler kaldırılmadan gitmeyiz" demeleri üzerine, Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Aşağı Zaferiye Mahallesi'ndeki ilan panolarında bulunan HDP'ye ait seçim afişleri kaldırıldı. Afişlerin kaldırılmasını alkışla karşılayan kalabalık grup, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan'ın da araya girmesiyle olaysız şekilde dağıldı.

Seçim otobüsü de tepki çekmişti

Geçtiğimiz haftalarda da, seçim çalışmaları kapsamında Keşan'a seçim aracı ile gelen HDP'lilere tepki gösterilmiş ve tepkiler sonrasında HDP'liler, seçim aracı ilçeden ayrılmıştı.

İlker GÜREL

“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı” ---\\\

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; Ramazan Bayramı’nda herhangi bir hareketliliğin yaşanmadığını ve esnafın borçlarını ödemekte zorlandığını söyledi.

“Bayramda, ekonomik hareketlilik olmadı”

Ramazan Bayramı’nda, istenen hareketliliğin yaşanmadığını belirten Erkan, “Esnaf açısından ekonomik bir hareketlilik olmadı. Esnafın işleri her geçen gün kötüye gidiyor. İşlerin kötüye gitmesi nedeniyle, borçlarını ödemekte zorlanılıyor. Emeklilere verilen bin TL’lik bayram parası piyasaya çok fazla bir yansıması olmadı. Ekonomi genel itibariyle bozuk. Her yıl, bir önceki yılı aratır durumda.” dedi.

“Esnafın ayağa kaldırılması gerekiyor”

“Seçimlere az bir zaman kaldı. Seçimlerden sonraki süreçte, esnaflar olarak beklentiniz nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Hüseyin Erkan, şunları söyledi: “Sicil affının yeniden düzenlenip, çıkartılması gerekiyor. Banka faizlerinin daha uygun seviyeye getirilmeli ya da sıfır faizli krediler vererek, esnafın ayağa kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde gelecek süreç içerisinde esnaf bulamayacaklar. Bundan ötürü de, devletin esnafın yanında olması gerekiyor.”

“Esnaf, borçlarını ödemekte zorlanıyor”

Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Esnaf, borçlarını ödemekte zorlanıyor. Borcunu ödemeyen birçok esnaf, icralık duruma düşüyor. Açılan icra dosyalarında bazı esnafların, birden fazla icra dosyasının olduğunu görüyoruz. Bu kötü gidişat devam ettiği sürece, icralık olanların sayısı artar. Ayrıca, kepenk kapatanların sayısı da, her geçen gün artıyor. Esnafın, işyerini kapatmaması için devletin gerekli desteklemeleri yapması gerekiyor. Umarız, seçimlerden sonraki süreç, esnaf açısından iyi olur.”

(Deniz ÇİL)

Kılıçaslan: “Günübirlikçiler çevreyi yine kirletti” ----\

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Abbas Kılıçaslan, yaptığı açıklamada, günübirlikçiler tarafından Erikli’de kumsal ve kaldırımların yine işgal edildiğini belirtirken; yeni bir arıtmanın yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

“Günübirlikçiler, Erikli’de

ortalığı yine kirletip gittiler”

Ramazan Bayramı’nda, Erikli’ye gelen günübirlikçiler tarafından her yıl yaşanan sıkıntıların yeniden yaşandığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Kılıçaslan, “Günübirlikçiler, Erikli’de ortalığı her zaman olduğu gibi yine kirletip gittiler. Bazı yerlerde, çöplerini konteynırlara atacaklarına sağa sola attıklarını görüyoruz. Herkes çöpünü konteynırlara atmış olsaydı hem çevre kirlenmezdi hem de görüntü kirliliği oluşmazdı. Kooperatif olarak, biz yine bu çöpleri topladık. Şuanda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.” dedi.

“Kumsala çadırlar kuruldu ve

kaldırımların üzeri işgal edildi”

Abbas Kılıçaslan, sözlerine şöyle devam etti: “Günübirlikçiler, çevre kirliliği yarattığı gibi kumsala çadır kurdular ve kaldırımların üzerini işgal ettiler. Kısacası, tatil için bölgeye gelen insanlar yaşanan durumdan rahatsızlık duydular. Günübirlikçiler, denizimizi de kirletiyorlar. Ama bunların bölge esnafına ya da kooperatifi hiçbir katkısı olmamıştır. Bu en büyük sıkıntılarımızın başında geliyor. Günübirlikçi sorunun artık, çözüme kavuşturulması gerekiyor. Günübirlikçilerin bölgeye gelişini engelleme gibi bir şansımız yok. Jandarma ve zabıta ekipleri birlikte, hareket ederek, düzeni oluşturması gerekiyor. Daha önce, Kaymakamlık, başsavcılık, belediye ve jandarma ile ilgili kurumlarla birlikte oturup belli kararlar aldık. Ancak, alınan kararların uygulamasına geçilmedi. Uygulamaya inşallah kısa sürede geçilir ve sorunlarımız az da olsa çözüme kavuşur.”

“Yeni bir arıtmanın yapılması şart”

“Peki, Erikli’de bunun dışında herhangi bir sıkıntı yaşandı mı?” şeklindeki soruya cevap veren Kılıçaslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bayramın ikinci günü elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle, 3 saat boyunca su sıkıntısı yaşandı. Kuyulardan çektiğimiz suyu Erikli’ye verdiğimiz için elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle, su vermedik. Bunun yanı sıra; arıtmamızda bu bayramda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ama yeni bir arıtmanın yapılması şarttır. Çünkü mevcut arıtma artık, Erikli’ye yeterli değil.

Belediyemiz, Mecidiye’de arıtma için yer tahsisi için başvurmuştu. Başvurunun olumlu şekilde sonuçlanmasını bekliyoruz.”

(Deniz ÇİL)

- Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı ile tüm bölgeyi analiz ediyor ---\

Keşan Ticaret Borsası, Toprak Analiz Laboratuarı'nın deneyimli personeli ile sadece Keşan değil, tüm bölgeye analiz anlamında hizmet veriyor.

Bölge üreticilerinden gelen, toprak, bitki ve sulama suyu analizi taleplerini karşılamasının yanı sıra, ürün laboratuarı ile ürünlerin de analizini gerçekleştiren Keşan Ticaret Borsası Toprak Analiz Laboratuarı'nın deneyimli kadro ekibinden biri olan Toprak Laboratuar sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, bölgede hasatı başlayan kanola, arpa ve buğdayın da kalite parametrelerinin ürün laboratuarında, Ürün Laboratuar Sorumlusu Özlem Ulusoy tarafından kanolada; nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı, arpada; nem, hektolitre ağırlığı, protein, nişasta ve selüloz, buğdayda; nem, hektolitre ağırlığı, gluten indeks, sedim, geçikmeli sedim, protein, nişasta ve selüloz analizleri yapılarak üreticilerin ürünlerinin değerlerini öğrenmesini sağladıklarını söyledi. Böylece, ürünlerin kalite oranına göre gerçek değerinde satılmasına yardımcı olduklarını dile getiren Aktaş, hasat zamanı gelen ürünlerden; ayçiçeğinde; nem, hektolitre ağırlığı ve yağ oranı analizleri, çeltikte; nem, hektolitre ağırlığı, randıman ve kırık tane analizleri, badem ve cevizde; nem ve hektolitre ağırlığı analizleri yapıldığı bilgisini de verdi.

İlker GÜREL

463 kişinin daha işe alınacağı TYP başvuruları başladı --\

Keşan, İpsala ve Enez'i kapsayan TYP (Toplum Yararına Program) projesi kapsamında, daha önce alınan 377 işçiye ek olarak, 463 işçi alımı için başvurular dün başladı.

İŞKUR'un Türkiye genelinde işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde uyguladığı TYP projesi kapsamında, Keşan, İpsala ve Enez bölgelerini kapsayan TYP başvuruları dün itibarıyla başladı. İŞKUR Edirne Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren, Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürlüğü'ne yapılan başvurular sonrasında yapılacak değerlendirmelerde, 463 kişi geçici olarak, çeşitli kurumlarda işe alınacak.

Enez Belediye Başkanlığı'na 100 işçi alınacak

Buna göre TYP projesi kapsamında kontenjanlar şu şekilde; Enez Belediye Başkanlığı 100 kişi, İpsala Belediye Başkanlığı 90 kişi, Yenikarpuzlu Belediye Başkanlığı 35 kişi, Beyendik Belediye Başkanlığı 10 kişi, Keşan Orman İşletme Müdürlüğü 35 kişi, Enez İşletme Şefliği'ne de 15, İpsala İlçe Müftülüğü 10 kişi, Enez Köylere Hizmet Götürme Birliği 20 kişi, İpsala Köylere Hizmet Götürme Birliği 10 kişi, Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği 50 kişi, Keşan Devlet Hastanesi 40 kişi, İpsala Devlet Hastanesi 20 kişi, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 10, Keşan İlçe Müftülüğü 15, Gıda Tarıma ve Hayvancılık Keşan İlçe Müdürlüğü 1 kişi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü 2 kişi.

16 Temmuz'da iş başı yapılacak

Toplamda 463 kişinin işe alınacağı TYP projesi kapsamında, başvuruların 22 Haziran 2018 tarihine kadar devam edeceği öğrenilirken, 463 kişi, 16 Temmuz 2018 tarihinde işe başlayacak. İş bitiş tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Bilindiği gibi bir süre önce yine Keşan, Enez ve İpsala bölgelerinde 377 işçi, TYP projesi kapsamında 6 ay süreli olarak işe alınmıştı.

İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar