Son Dakika
İ L A  N GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDENİlk buğday Keşan Ticaret Borsası'na geldi“Şeker pancarı, üreticiyi kalkındırmak için alternatif bir üründür”“Gündem; işsizlik ve yoksulluk olması gerekirken, herkes İstanbul seçimlerine kilitlendi”Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındıEski itfaiye binasındaki otoparkın alanı genişletildiDaha ne bekleniyor?Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüsler Beyköy güzergahını kullanacakOtobüsten inerken dengesini kaybeden kadın yere düştü“Açık Oto Pazarı’nın taşınması işlerimizi olumsuz etkiledi”
Belediye Meclisi yeni dönem ilk toplantısı geniş katılım ile yapıldı

Belediye Meclisi yeni dönem ilk toplantısı geniş katılım ile yapıldı

Keşan Belediye Meclisi'nin yeni dönem ilk toplantısı, dün gerçekleştirilirken, toplantının açış konuşmasını yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Meclise kısır çekişmeler ile leke düşürmemenin, tüm Meclis üyelerinin borcu olduğunu söyledi.

Toplantı öncesi Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tüm Meclis üyeleri, siyasi parti ilçe başkanları ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Buradaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile sona erdi. Törenin ardından Keşan Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısı yapıldı. Keşan Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan toplantı saat 15.00’de başladı. Toplantıya; 25 Belediye Meclis üyesinin tamamının yanı sıra, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, MHP Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Zümbül, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, kamu kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Toplantı Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

Helvacıoğlu: "En büyük arzum, görevi bıraktığımızda arkamızdan 'herkesin başkanıydı' diye anılabilmektir"

Toplantının açış konuşmasını yapan Mustafa Helvacıoğlu, yeni dönemin hayırlara vesile olması dileyerek, şunları söyledi: "Bugün burada olmamız, analarımızın duaları, gençlerimizin heyecan ve enerjisi, tüm vatandaşlarımızın umut ve gayretleri ile gerçekleşmiştir. Bir demokrasi şöleni yaşadığımız yerel seçimlerimizde, Keşan'ımız için bu şekilde bir tablo ortaya çıkmıştır. 84 bin vatandaşımızın sorumluluğunu birlikte taşıyacağız. Keşan'ımızın sorunlarını, 25 belediye meclis üyemizle birlikte omuzlayacağız. Açık yüreklilik ile ifade etmek istiyorum; meclis üye dağılımı milletimizin iradesidir. Bu tablo, millete olan borcumuzu ödemek için buradadır. Söz konusu Keşan'ımızın sorunları ve Keşan’a hizmet etmekse, buradaki tüm arkadaşlarımın hiçbir ayrım gözetmeksizin ortak bir irade de buluşacağına inancım tamdır. Meclisimize kısır çekişmeler ile leke düşürmemek hepimizin borcudur. Siyasi rekabeti saygı üzerine kurmak hepimizin sorumluluğudur. Gönül kapılarını sonuna kadar açacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Hepimiz halkımızın hizmetinde olacağız. Bu şehrin tüm sorumluluğu artık bizlerin omuzlarındadır. Burada temsil edilen tüm partilerimizin, çalışmalarımızda ortak aklı işleteceğine ve önceliklerinin Keşan’ı hak ettiği yere getirmek olacağına inanıyorum. Her partimizin söz verdiği gibi projelerin hayata geçirilmesinde meclisimizin daha çok çalışacağına inanıyorum. Ne <Ben yaptım oldu> demek doğrudur, ne de her yapılana partizanca karşı çıkmak doğrudur. İnşallah, şeffaf ve denetlenebilir bir sistemi hep birlikte hakim kılacağız. Değerli çalışma arkadaşlarım; hakkı sadece hakkı olana teslim etmek mecburiyetindeyiz. Belediyemizde benim göreve getirdiğim bir arkadaşım, yanlışa düşer, zulmeder, harama yönelir, hakkı korumazsa, 84 binin belediye başkanı olarak sizlerden tek isteğim, hakkın korunması yolunda karşıma tereddütsüz dikilmenizdir. Siyasi polemiklerle uğraşıp, Keşan'ımıza ayırmamız gereken vakti ve kaynakları israf etmeyeceğiz. Biz artık sorumluluklarının farkında olan bir aileyiz. Oy verenle vermeyene götürülecek hizmet farklı olmayacak. En büyük arzum, görevi bıraktığımızda arkamızdan 'herkesin başkanıydı' diye anılabilmektir. İnşallah hep birlikte Keşan'ımız için güzel kararlara imza atacağız. Keşan'ımıza hizmet yolunda, sizlerle yapacağım kader ve güç birliğinin hayırlara vesile olacağını hep birlikte göreceğiz. Alacağımız kararların Keşan’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Meclis 1. Vekili Alioğlu, 2. Vekili ise Topçu oldu

Toplantıda daha sonra, en genç meclis üyeleri sıfatıyla geçici olarak AK Parti’li Mehmet Selim Aras ile CHP’li Süleyman Gürsel Paçaman katip üyeliği koltuklarına oturdu. Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sürdü ve ilk olarak Meclis 1. ve Meclis 2. Başkan Vekili Seçimi (2 yıl görev) gerçekleştirildi. AK Parti, Sema Kılıç ve Mehmet Selim Aras’ı önerirken, CHP ise Yüksel Alioğlu ile Zafer Topçu’yu önerdi. Yapılan oy sayımı sonucunda Meclis 1. Başkan Vekili 15 oy alan Yüksel Alioğlu, 2. Başkan Vekili ise yine 15 oy alan Zafer Topçu oldu.

Katip üyeliklere Banu Saygı ile Özlem Uybaş Yavuz getirildi

Toplantı Meclis Katibi seçimi (2 asil, 2 yedek) (2 yıl görev) ile sürdü. AK Parti; asil üyeliklere Barbaros Tokgöz, Müslim Çekiç’i, yedek üyeliklere de Yakup Balcı ile Tarık Uysal’ı aday gösterdi. CHP ise asil üyeliklere Banu Saygı, Özlem Uybaş Yavuz’u, yedek üyeliklere de Süleyman Gürsel Paçaman ile Erhan Engin’i aday gösterdi.Yapılan seçim sonucu Banu Saygı 15 oy, Özlem Uybaş Yavuz 15 oy alarak asil üye oldu, yedek üyeliklere de yine 15’er oy alan Süleyman Gürsel Paçaman ile Erhan Engin getirildi. Meclis 3. maddesinde Keşan Çiftçi Malları Koruma Meclis Üyeliği seçimi gerçekleştirildi.

Çiftçi Malları Koruma Meclisi'ne Sedat Yoluç'un listesi seçildi

Keşan Belediye Meclis Üyeleri, Keşan Ziraat Odası ve Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) üyelerinin kullandıkları oylar sonunda; Sedat Yoluç ve Hüseyin İnce’nin başkanlığındaki 2 liste ile gidilen seçimlerde Sedat Yoluç’un listesi 43 oy alarak seçimi kazanırken, Hüseyin İnce’nin listesi 30 oyda kaldı. Buna göre, Keşan Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne seçilen isimler şöyle; Asil: Sedat Yoluç, Hasan Tunca, Ramazan Ketenciler, Yusuf Uzdilli, Ahmet Küçükavcu. Yedek: Tunay Adanır, Süleyman Karakaş, Şaban Gemici, Ahmet Çetin Yazır, Nazmi Cinci. Meclisin 4. gündem maddesinde de Çiftçi Malları Murakabe Heyeti seçimi yapıldı. Hüseyin İnce ve Sedat Yoluç’un başkanlığını yaptığı iki liste ile gidilen seçimler sonucunda Yoluç’un listesi 47 oy alarak seçimi kazanırken, İnce’nin listesi 28 oyda kaldı. Buna göre Keşan Çiftçi Malları Murakabe Heyeti’ne şu kişiler seçildi: Asil: Hüseyin Turpçulu, Halit Başak, Engin Başdümen, Salih Gülfidan, Mehmet Çetik. Yedek: Bilgin Eser, Arda Karlıdağ, Ali Gürkan, Yaşar Özdemir, Zeki Eygül. Toplantının ardından Hüseyin İnce, Sedat Yoluç’u yeni seçilen üyeleri tebrik ederek başarılar diledi.

Encümen üyeliklerine Feridun Tümer ile Aladdin Öztürk seçildi

Keşan Halk Ekmek Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni temsilen Belediye Başkanı’nın yetkili kılınması hususu oybirliği ile kabul edildi. Toplantı, 1 yıllığına 2 Encümen Üye seçimi ile sürdü. AK Parti; Nehir Gergin ile Mithat Bulut’u aday gösterirken, CHP ise Feridun Tümer ile Aladdin Öztürk’ü aday gösterdi. Yapılan oy sayımı sonrası Encümen üyeliklerine 15’er oy alan Feridun Tümer ile Aladdin Öztürk seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'na Balcı, Tokgöz, Soran, Dinç ve Topçu seçildi

Toplantı, Plan ve Bütçe Komisyonu üye seçimi (5 üye) (1 yıl görev) maddesinin görüşülmesi ile devam etti. Meclis oranlamasına göre yapılan bu seçimde Plan ve Bütçe Komisyonu’na; AK Parti’li Yakup Balcı ile Barbaros Tokgöz, CHP’li Olcay Soran ve İbrahim Dinç, İyi Parti’li Zafer Topçu seçildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na Uslu, Aras, Yavuz, Engin ve Lofçalı seçildi

Yine Meclis oranlamasına göre gerçekleştirilen İmar ve Bayındırlık Komisyonu üye seçimi (5 üye) (1 yıl görev) sonrası bu komisyon üyeliklerine AK Parti’den Şafak Uslu ve Mehmet Selim Aras, CHP’den Özlem Uybaş Yavuz, Erhan Engin, İYİ Parti’den de Coşkun Lofçalı seçildi.

Ulaşım ve Trafik Komisyonu'na Gergin, Uslu, Özcan, Paçaman ve Gürel seçildi

Meclis toplantısı Ulaşım ve Trafik Komisyonu üye seçimi (5 üye) (1 yıl görev) ile devam etti. Yine Meclis oranlamasına göre yapılan seçim sonrası bu komisyona; AK Parti’den Nehir Gergin, Şafak Uslu, CHP’den İsmail Özcan ve Süleyman Paçaman, İYİ Parti’den de Hakan Gürel getirildi.  Disiplin Komisyonu üye seçimi (2 Üye) (1 Yıl Görev) ile devam eden toplantıda bu komisyona AK Parti Tarık Uysal ve Müslim Çekiç’i, CHP Aladdin Öztürk ve Volkan Erkan’ı aday gösterdi. İYİ Parti bu komisyona aday göstermedi. Yapılan seçim sonucu bu komisyona 15’er oy olan CHP’li Aladdin Öztürk ve Volkan Erkan getirildi.

Güney Edirne Katı Atık Birliği üyeleri belli oldu

Toplantı Güney Edirne Katı Atık Birliği’ne üye seçimi (12 asıl, 6 yedek üye) (5 yıl görev) ile sürdü. Bu komisyona AK Parti Nuran Uslu, Tarık Uysal, Mehmet Selim Aras’ı önerirken CHP Grubu ise Özlem Uybaş Yavuz, Erhan Engin, Coşkun Lofçalı, Abdi Kıyakoğlu, Hakan Gürel, Süleyman Gürsel Paçaman, Yüksel Alioğlu, Zafer Topçu, İsmail Özcan, Banu Saygı, Olcay Soran, İbrahim Dinç’i önerdi. CHP Grubu’nun önerdiği isimler 15 oy olarak asıl üyeliklere seçilirken yedek üyeliklere de 15’er oy alan CHP’li Feridun Tümer, Aladdin Öztürk, Volkan Erkan ile 11’er oy alan AK Partili Nuran Uslu, Tarık Uysal, Mehmet Selim Aras getirildi.

Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği’ne CHP'nin önerdiği isimler seçildi

Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği’ne üye seçimi (4 asil, 2 yedek üye) (5 yıl görev) ile süren toplantıda asil üyeliklere AK Parti; Şafak Uslu, Nehir Gergin, Barbaros Tokgöz ve Müslim Çekiç’i önerirken yedek üyelikler için de Sema Kılıç ve Yakup Balcı isimlerini önerdi. CHP ise asil üyelikler için İsmail Özcan, Süleyman Gürsel Paçaman, Abdi Kıyakoğlu, Olcay Soran, yedek üyelikler için de Hakan Gürel ve Coşkun Lofçalı’yı önerdi. Yapılan seçim sonucu 15’er oy alan CHP Grubu'nun önerdiği isimler ESTAB asil ve yedek üyeliklerine getirildi.

Satış Komisyonu’na Özcan seçildi

Toplantı, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanunu’nun 90. maddesine göre Satış Komisyonu’na üye seçiminin (1 üye) gerçekleştirilmesi ile sürdü. AK Parti bu komisyona Yakup Balcı’yı önerirken CHP ise İsmail Özcan’ı önerdi. 15 oy alan İsmail Özcan bu komisyona seçildi. Öte yandan, Satış Komisyonu'nun göreviyle ilgili olarak birim amirlerinden bilgi vermesini isteyen Helvacıoğlu, birim amirlerinden bilgi gelmeyince, "Biz neyi oylayacağız? nasıl hazırlandınız?" dedi.

Doğu- Batı Trakya Belediyeler Birliği üyeliğine Paçaman seçildi

Doğu- Batı Trakya Belediyeler Birliği’ne üye seçimi maddesinde, Birlik üyeliği için AK Parti asıl üyelik için Tarık Uysal ile Mithat Bulut, yedek üyelik için Mehmet Selim Aras'ı, CHP ise İbrahim Dinç ile Erhan Engin, yedek üye olarak İYİ Parti'den Hakan Gürel'i önerdi. Bu komisyona 15'er oy alan CHP'nin önerdiği isimler seçildi.

Trakya Kalkınma Ajansı üyeliğine Paçaman seçildi

Toplantıda daha sonra Trakya Kalkınma Ajansı’na üye seçimi (1 asil üye) maddesi görüşüldü. Toplantının bu gündem maddesinde söz alan Nehir Gergin, "Kabul edilir ya da edilmez ama nezaketen bu ve Trakya Kalkınma Birliği üye seçimi maddesine 1 tane Millet İttifakı'ndan, 1 tane de Cumhur İttifakı'ndan üye seçilmesi önerisini nezaketen değerlendirilmesini teklif ederiz." derken, Mustafa Helvacıoğlu, teklifin oylanmasını istemedi. Bu sözlerin ardından devam eden toplantıda; AK Parti, Ajans üyeliği için Nehir Gergin’i, CHP Grubu ise Süleyman Gürsel Paçaman’ı aday gösterdi. Yapılan seçim sonrası 15 oy alan Paçaman ajans üyeliğine seçildi.

Helvacıoğlu: "Allah yardımcımız olsun"

Toplantıda son madde olarak Trakya Kalkınma Birliği’ne 1 asil 1 yedek üye seçimi gerçekleştirildi. Gündem maddesinin bu bölümünde Trakya Kalkınma Birliği'ne seçileceklerin yaptığı görev ile ilgili bilgi isteyen Başkan Helvacıoğlu, birim amirlerinden bilgi gelmeyince, "Nereyi oylayacağız biz şimdi? Kimi seçeceğiz, nereye gidecekler, ne iş yapacaklar? Hepimiz burada yeniyiz. Allah yardımcımız olsun. İşte bu yüzden 5 gün sonra neler açıklayacağımı herkes bilsin. Nereden aldık, kaça aldık, kaç kişi çalışıyor. Aile şirketi olmuş!" dedi. Bu ifadelerin ardından, üye seçimine geçildi. AK Parti, Nehir Gergin’i asil, Nuran Uslu’yu da yedek üye olarak gösterdi. CHP Grubu ise ajans asil üyeliği için Aladdin Öztürk’ü, yedek üyelik için de Abdi Kıyakoğlu’nu önerdi. Yapılan seçim sonrası 15 oy alan Aladdin Öztürk asil üyeliğe, 15 oy alan Abdi Kıyakoğlu da yedek üyeliğe getirildi.

Nisan ayı 2. oturumu 18 Nisan Perşembe günü yapılacak

Seçilen tüm meclis üyelerini tebrik ederek görevlerinde başarılar dileyen Başkan Helvacıoğlu, Nisan Ayı 2. Oturumunun 18 Nisan 2019 Perşembe günü gerçekleştirileceğini ve saat 15.00’de başlayacağını bildirdi.Toplantıyı kapatan Mustafa Helvacıoğlu, ilk toplantıda Meclisi yalnız bırakmayan tüm sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlara teşekkür etti. 18 Nisan 2019 Perşembe günü gerçekleştirilecek 2.oturumda görüşülecek maddeler de şöyle; "5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 38.maddesi gereğince sözleşme yapmaya, sulh ve ibraya, teberruatı (bağışları) kabulüne, Belediye hesabına umum medeni akitleri yapmak üzere Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesinin meclisçe görüşülmesi, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49. Maddesi gereğince görevlendirilen Belediye Başkan Yardımcılarının ücretlerinin belirlenmesi hususunun meclisçe görüşülmesi, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 32.maddesi gereğince Belediye Meclis Üyelerine ödenecek olan huzur hakkının meclisçe görüşülmesi, Belediyemizin 2018 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi, Belediyemizin 2018 yılı Denetim Komisyonu Raporu’nun görüşülmesi."

Haber: İlker GÜREL

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

İ L A  N GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN

İ  L A  N
GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN

Keşan Atatürk Stadı 1 Nolu Dükkan 1 (bir) yıl süreyle işletmeye verilecektir.

Şartname ve ekleri Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İşletmeler Servisinden 50,00.-TL karşılığında temin edilebilir.
 İhale, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Aliço Güreş Eğitim Merkezi idari binasında, 09/07/2019 Salı günü, saat: 15.00’da Açık Teklif Usulü ile yapılacaktır.
Dükkanın Muhammen Bedeli            : 3.750,00.-TL

Geçici Teminat                                   : 113,00.-TL

İhale Öncesi İsteklilerin Komisyona Sunacağı Belgeler; 

  1. İstekliler en geç ihale günü saat 15.00’e kadar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ihaleye katılacaklarına dair bir dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir.
  2. Nüfus Hüviyet Cüzdanının aslı veya tasdikli örneği,
  3. Noter Tasdikli İmza Örneği
  4. Tebligat adresi,
  5. İş ve Ev Telefonları,
  6. İkametgah ilmühaberi,
  7. Teminat yatırıldı makbuzu,

Ayrıca İl Müdürlüğü muhasebesine ihale saatine kadar geçici teminatın yatırılması gerekmektedir.
  Komisyon ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir.
 İlan olunur.
 Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
 

İlk buğday Keşan Ticaret Borsası'na geldi

Keşan’da, 2019 yılının ilk buğday ürünü, dün Keşan TB (Ticaret Borsası)’na getirilirken, burada açık arttırma usulü yapılan temsili salon satışında, kilogramı 2,50 TL’den, Yavaş Ticaret yetkilisi ve Keşan TB Meclis Katip Üyesi Tuncay Yavaş tarafından alındı.

Saat 11.00 sıralarında, Keşan TB Toplantı Salonu’nda başlayan ilk ürün satışına; Tarım ve Orman Keşan İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, S.S. 285 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Mehmet Ali Başak, Keşan TB Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri ile tüccarlar katıldı.

Kaymaz: "Buğdayın tesliminde ve satışında bu şifre ile birlikte işlemlerini takip ediyorlar"

Satış öncesi söz alan Kaymaz, yılın ilk buğday ürününün salon satışına katılan herkese “Hoş geldiniz” diyerek, "Bu sene buğday alımları ile ilgili bölgemizde geçen yıllarda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alım yaptığı tesislerde farklı bir uygulama var. Keşan Ticaret Borsası bir önceki meclisten kalan işlerin devamı için Türkiye Ürün İhtisas Borsası Anonim Şirketi'ne ortak oldu. Burada buğday alımlarında lisanslı depoya buğday ürünü gitmeden önce üreticimiz önce Keşan Ticaret Borsası'na gelmeden anlaşması yapılan 6 bankadan birine gidip yatırım hesabı açtırıyor. Yatırım hesabını açtırdıktan sonra ikametgâh senedini ve nüfus cüzdan fotokopisi ile birlikte Keşan Ticaret Borsası’na müracaat ediyor. Burada arkadaşlarımız kendilerine yardımcı oluyorlar. Sisteme girişini yapıyorlar, sistem kaydından sonra kendilerine verilen cep telefonlarına bir şifre geliyor. Bundan sonraki süreçte buğdayın tesliminde ve satışında bu şifre ile birlikte işlemlerini takip ediyorlar." dedi.

"Üreticimiz o yıla ait o buğday ürünü ile ilgili sübvansiyonlu bir kredi kullanmadıysa teslim etmiş olduğu ürünün yüzde 75’ine kadar 9 ay '0' vadeli faizsiz kredi kullanabiliyor"

Çiftçilerin, ürünlerini TMO-TOBB LİDAŞ'da teslim ederken kayıt için bazı evrakları yanında bulundurması gerektiği bilgisini veren Necmi Kaymaz, "Çiftçi eğer gerçek kişi ise yatırım hesabı ve nüfus cüzdan fotokopisi ile birlikte TMO-TOBB LİDAŞ'ta kayıt işlemini yaptırıyor. Ürünün sınıflandırma işlemi yapıldıktan sonra çiftçimiz eğer ki fiyatını uygun bulursa satışını yapabilir ya da kıymetli evrak durumuna geçen elektronik ürün senedini alıyor. Bundan sonraki süreçte üreticimizin o yıla ait o buğday ürünü ile ilgili sübvansiyonlu bir kredi kullanmadıysa teslim etmiş olduğu ürünün yüzde 75’ine kadar 9 ay '0' vadeli faizsiz kredi kullanabiliyor. Çiftçimiz, 3 gün sonra ya da 1 ay sonra ihtiyacı olduğu gün tekrar sisteme gelip ister TMO’ya ister sanayiciye, isterse tüccara ürünü satabilir." diye konuştu.

Şen: "Ürününe bakan, hizmet eden karşılığını alacak."

Daha sonra söz alan Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, TMO yerine artık TMO-TOBB LİDAŞ'ın olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi; "Şu anda bize gelen bilgiler ve TMO-TOBB LİDAŞ'ın internet sitesinden aldığımız bilgilere göre bazı anlaşmalı bankalar olduğunu görüyoruz. Bu anlaşmalı bankalar; AK Bank, Deniz Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank ve Garanti Bankası. Bizim Keşan Ziraat Odası olarak çalıştığımız bazı bankalara da sorduk. 9 ay '0' faizli krediyi, borcu olmayan çiftçimize sadece Ziraat Bankası verecek. Çiftçilerimize bu hasat döneminin hayırlı bir şekilde devam etmesini diliyorum. Allah doğal afetlerden korusun. Şu anda görülen tarlada gördüğümüz veya biçilen yerde gördüğümüz ürün kaliteli. İnşallah bu şekilde devam eder. Ürününe bakan, hizmet eden karşılığını alacak. Lisanslı depoculuk zaten bu konuda çok hassas. İnşallah üreticiler için hayırlı olur."

2.50 TL'ye Yavaş Ticaret aldı

Bu konuşmaların ardından salon satışına geçildi. Çiftçi Musa Aslan’ın Yeniceçiftlik Köyü mevkiinden getirdiği 1 ton ağırlığındaki buğday, salon satışı ile açık arttırmaya sunuldu. Keşan TB personeli Hüseyin Alpu tarafından, 1.35 TL'den açık arttırmaya sunulan; rutubet 10,9, hektolitre 78,8, glüten 28,4, indeks 95, protein 12,9, nişasta 60,6, selüloz 2,7, süne 1,3 değerlerine sahip ilk buğday ürünü, Yavaş Ticaret yetkilisi ve Keşan TB Meclis Katip Üyesi Tuncay Yavaş tarafından kilosu 2.50 TL’den satın alındı. Açık arttırmanın sonrasında, Keşan TB yönetimi tarafından, 50 litrelik mazot fişi ile günün anlam ve önemini belirten plaket Aslan’a takdim edildi. Hasan Şen ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri de üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla, her yıl olduğu gibi ilk ürün sahibine çeyrek altın hediye etti. Çiftçi Aslan, hasat ettiği tarlasından, dönüme yaklaşık 500 kg ortalama ürün elde ettiğini belirterek, hasadın tüm çiftçiler için hayırlı olmasını diledi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

 

 

“Şeker pancarı, üreticiyi kalkındırmak için alternatif bir üründür”

Keşanlı şeker pancarı üreticisi Yusuf Uzdilli, yaptığı açıklamada; şeker pancarının üreticiyi kalkındırmak için alternatif bir ürün olduğunu belirterek, iyi bir ekim yapılması durumunda güzel paralar kazanılabileceğini kaydetti.

“Şeker pancarının üretiminin devam etmesi önemlidir”

Şeker fabrikaları satıldı ve özel şirketlerin fabrikaları işletmeye başladığını belirten Uzdilli, “Özel şirketlere geçiş olduktan sonra, üreticilerden ekim yapması konusunda taahhüt aldılar. Fabrikaların şirkette ya da devlette olması önemli değildir. Önemli olan pancarın üretiminin devam etmesidir. Pancar üretimi de, devam ediyor. Mart ayı içerisinde ekimler yapıldı ve şuanda, sulama aşamasındadır. Eylül sonu ya da ekim ayı başlarında, söküm dönemine girilecektir. Üretici olarak, ürünümüzü taahhütle ekiyoruz. Özel şirket, şeker pancarına 30 kuruş verdi. Şeker oranları tutarsa, verilen fiyat üretici açısından iyidir.” dedi.

“Üretici alternatif olarak şeker pancarı

ekebilir ve güzel paralar kazanabilir”

Şeker pancarının, üreticiyi kalkındırmak için alternatif bir ürün olduğunu belirten Yusuf Uzdilli sözlerine şöyle devam etti: “Bölgedeki bazı üreticiler, şeker pancarının zorluğundan ötürü ekiminden kaçıyor. Ekim yapılıyor ama bunun kazdırılıp, çıkartılması insanlara biraz zor geliyor. Buğdaya göre, daha fazla uğraşmalı ve emek isteyen bir üründür. Şeker pancarında, insanlar istenen verimi ve kaliteyi yakalayamadığı için bu ürüne çok sıcak bakmıyorlar. Üretici alternatif olarak bu ürünü ekebilir ve güzel paralar kazanabilir.”

“Keşan bölgesinde, 300-500

dönümlük bir alanda ekim yapılıyor”

“Bölgede, ne kadar bir alanda şeker pancarı ekimi yapıldı?” şeklindeki soruya cevap veren Uzdilli sözlerini şöyle tamamladı: “Alpullu bölgesinde, 20 bin dönümden fazla bir alanda şeker pancarı ekimi yapıldı. Keşan bölgesinde ise, 300-500 dönüm arasında bir alanda ekim yapılmıştır. 20 bin-25 bin dönüm alanda ekiliş olursa, fabrikanın çalışması konusunda herhangi bir engel yoktur. İnşallah, ekim alanları bölgemizde daha da artar. Üretici açısından iyi bir sezonun olmasını istiyoruz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“Gündem; işsizlik ve yoksulluk olması gerekirken, herkes İstanbul seçimlerine kilitlendi”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; Türkiye’nin gündeminin işsizlik ve yoksulluk olması gerektiğini ancak, herkesin İstanbul seçimlerine kilitlendiğini kaydetti.

“Tek adam rejimi, yapılan seçimlerin

sonucunu beğenmedi ve iptal yönünde karar aldı”

Türkiye’de yaşayan insanların gündeminde işsizlik ve yoksulluğun olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Türkiye son 4 aydır işsizlik, yoksulluğa değil; seçimlere endekslenmiş durumdadır. 31 Mart seçimleri öncesinde her şeyi durdurduk, İstanbul ve Türkiye seçimlerini yaptık. Tek adam rejimi, yapılan seçimlerin sonucunu beğenmedi ve iptal yönünde karar aldı. İptal kararına göre, seçimler yenileniyor ve 45 günden bu yana kağıda, broşüre, araca milyonlarca lira harcanıyor. Halkın gündeminde işsizlik, yoksulluk, ekonomik sıkıntılar varken, her şey bir kenara bırakılıp; İstanbul seçimlerine odaklanıldı. Bu hiç iyi bir şey değildir.” dedi.

“Anketlerde, Ekrem İmamoğlu açık ara önde”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan anketlerde, Ekrem İmamoğlu’nun açık ara önde olduğunu görmekteyiz. Halkımızda, teveccüh gösteriyor. İnsanlar artık, bıkmışlar ve geçim sıkıntısı içerisindeler. Geçim sıkıntısına ve işsizliğe çözüm üretemeyen iktidar, günübirlik politikalarla Türkiye’yi yönetmeye çalışıyor. 23 Haziran’da, bu günübirlik politikaların sonunun geleceğini vatandaşlarımız verecekleri oylarla göstereceklerdir. AKP’ye geçmişte oy vermiş insanlar, buna dur diyerek, Ekrem İmamoğlu’na destek vereceğini düşünüyorum. Türkiye’de, çok şeylerin değişeceğine inanıyorum. İktidar hala üretim politikaları yerine, sıfır gümrük vergisiyle Sırbistan’dan et, buğday, nohut ithalatıyla ülkeyi yönetmeye çalışıyor. 23 Haziran seçimleri, tek adam rejiminin yürümeyeceğinin de bir göstergesidir. 31 Mart’ta seçilmiş bir belediye başkanımız vardı, 23 Haziran’da açık ara bir farkla yeniden tescillenerek, Ekrem İmamoğlu yeniden belediye başkanı olacaktır. Türkiye’nin gündemi daha farklı şekillenecektir.”

“Saros’a tatil için gelenleri

oy kullanmaya davet ediyoruz”

Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’dan Saros Körfezi’ne tatil için gelen seçmenlerin 23 Haziran’da oy kullanmaya davet ediyoruz. Seçmenlerin rahatça oy kullanmaları için gidiş-geliş için otobüs tahsis edildi. Halkımız zaten çok duyarlı. Bu seçimlerde oy kullanma oranı yüksek olacaktır.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı nedeniyle, tüm Türkiye’de olduğu gibi Keşan’da da, gıyabi cenaze namazı kılındı.

Keşan’da, İki Minareli Çarşı Camii’nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazına katılımın olduğu görüldü.

Gıyabi cenaze namazı, Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit tarafından kıldırıldı. Gıyabi cenaze namazından önce, konuşan Yiğit, “Gıyabi cenaze namazı, Türkiye’deki 81 il ve tüm ilçelerde kılındı. Rahmetli Mursi, zalimlere karşı onurlu bir davranış sergiledi. Türkiye’de, 15 Temmuz’da benzer girişimde bulunuldu ama halkımız buna fırsat verdi. Allah, devletimize ve milletimize yönelik her türlü tehlikeye karşı bizleri korusun.” dedi.

Konuşmanın ardından İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit tarafından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. Yiğit, daha sonra Mursi için helallik istedi. Cemaatte, Mursi’ye haklarını helal ettiklerini belirtmesini ardından gıyabi cenaze namazı sona erdi.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar