Son Dakika
Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ayçiçeği fiyatlarını görüştü“İhaleye çıkarılan alan tarla mı yoksa mer’a mı?”Karaca: “Çiftçiye uzun vadeli faizsiz kredi verilmeli”“Herkes tribüne oynuyor”Çarşı merkezindeki işyerinde çıkan yangın korkuttuNedim İşlek: "Vatandaşlar, MERNİS üzerindeki adres bilgilerini kontrol etmeli"Kılınç: “Demokrasiler, hukuk çerçevesinde yaşarlar”YKS sonuçlarına göre Uygulamalı Bilimler'e 194 öğrenci yerleşti Göksel Aktaş, ikinci el araç satışı yapan yeterlilik belgesi sahiplerine seslendi: "Ekspertiz firmalarından ekspertiz yaptırıp noterde beyan etmek zorundadırlar"Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan, Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret etti
Belediye Meclisi yeni dönem ilk toplantısı geniş katılım ile yapıldı

Belediye Meclisi yeni dönem ilk toplantısı geniş katılım ile yapıldı

Keşan Belediye Meclisi'nin yeni dönem ilk toplantısı, dün gerçekleştirilirken, toplantının açış konuşmasını yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Meclise kısır çekişmeler ile leke düşürmemenin, tüm Meclis üyelerinin borcu olduğunu söyledi.

Toplantı öncesi Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tüm Meclis üyeleri, siyasi parti ilçe başkanları ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Buradaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile sona erdi. Törenin ardından Keşan Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısı yapıldı. Keşan Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan toplantı saat 15.00’de başladı. Toplantıya; 25 Belediye Meclis üyesinin tamamının yanı sıra, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, MHP Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Zümbül, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, kamu kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Toplantı Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

Helvacıoğlu: "En büyük arzum, görevi bıraktığımızda arkamızdan 'herkesin başkanıydı' diye anılabilmektir"

Toplantının açış konuşmasını yapan Mustafa Helvacıoğlu, yeni dönemin hayırlara vesile olması dileyerek, şunları söyledi: "Bugün burada olmamız, analarımızın duaları, gençlerimizin heyecan ve enerjisi, tüm vatandaşlarımızın umut ve gayretleri ile gerçekleşmiştir. Bir demokrasi şöleni yaşadığımız yerel seçimlerimizde, Keşan'ımız için bu şekilde bir tablo ortaya çıkmıştır. 84 bin vatandaşımızın sorumluluğunu birlikte taşıyacağız. Keşan'ımızın sorunlarını, 25 belediye meclis üyemizle birlikte omuzlayacağız. Açık yüreklilik ile ifade etmek istiyorum; meclis üye dağılımı milletimizin iradesidir. Bu tablo, millete olan borcumuzu ödemek için buradadır. Söz konusu Keşan'ımızın sorunları ve Keşan’a hizmet etmekse, buradaki tüm arkadaşlarımın hiçbir ayrım gözetmeksizin ortak bir irade de buluşacağına inancım tamdır. Meclisimize kısır çekişmeler ile leke düşürmemek hepimizin borcudur. Siyasi rekabeti saygı üzerine kurmak hepimizin sorumluluğudur. Gönül kapılarını sonuna kadar açacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Hepimiz halkımızın hizmetinde olacağız. Bu şehrin tüm sorumluluğu artık bizlerin omuzlarındadır. Burada temsil edilen tüm partilerimizin, çalışmalarımızda ortak aklı işleteceğine ve önceliklerinin Keşan’ı hak ettiği yere getirmek olacağına inanıyorum. Her partimizin söz verdiği gibi projelerin hayata geçirilmesinde meclisimizin daha çok çalışacağına inanıyorum. Ne <Ben yaptım oldu> demek doğrudur, ne de her yapılana partizanca karşı çıkmak doğrudur. İnşallah, şeffaf ve denetlenebilir bir sistemi hep birlikte hakim kılacağız. Değerli çalışma arkadaşlarım; hakkı sadece hakkı olana teslim etmek mecburiyetindeyiz. Belediyemizde benim göreve getirdiğim bir arkadaşım, yanlışa düşer, zulmeder, harama yönelir, hakkı korumazsa, 84 binin belediye başkanı olarak sizlerden tek isteğim, hakkın korunması yolunda karşıma tereddütsüz dikilmenizdir. Siyasi polemiklerle uğraşıp, Keşan'ımıza ayırmamız gereken vakti ve kaynakları israf etmeyeceğiz. Biz artık sorumluluklarının farkında olan bir aileyiz. Oy verenle vermeyene götürülecek hizmet farklı olmayacak. En büyük arzum, görevi bıraktığımızda arkamızdan 'herkesin başkanıydı' diye anılabilmektir. İnşallah hep birlikte Keşan'ımız için güzel kararlara imza atacağız. Keşan'ımıza hizmet yolunda, sizlerle yapacağım kader ve güç birliğinin hayırlara vesile olacağını hep birlikte göreceğiz. Alacağımız kararların Keşan’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Meclis 1. Vekili Alioğlu, 2. Vekili ise Topçu oldu

Toplantıda daha sonra, en genç meclis üyeleri sıfatıyla geçici olarak AK Parti’li Mehmet Selim Aras ile CHP’li Süleyman Gürsel Paçaman katip üyeliği koltuklarına oturdu. Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sürdü ve ilk olarak Meclis 1. ve Meclis 2. Başkan Vekili Seçimi (2 yıl görev) gerçekleştirildi. AK Parti, Sema Kılıç ve Mehmet Selim Aras’ı önerirken, CHP ise Yüksel Alioğlu ile Zafer Topçu’yu önerdi. Yapılan oy sayımı sonucunda Meclis 1. Başkan Vekili 15 oy alan Yüksel Alioğlu, 2. Başkan Vekili ise yine 15 oy alan Zafer Topçu oldu.

Katip üyeliklere Banu Saygı ile Özlem Uybaş Yavuz getirildi

Toplantı Meclis Katibi seçimi (2 asil, 2 yedek) (2 yıl görev) ile sürdü. AK Parti; asil üyeliklere Barbaros Tokgöz, Müslim Çekiç’i, yedek üyeliklere de Yakup Balcı ile Tarık Uysal’ı aday gösterdi. CHP ise asil üyeliklere Banu Saygı, Özlem Uybaş Yavuz’u, yedek üyeliklere de Süleyman Gürsel Paçaman ile Erhan Engin’i aday gösterdi.Yapılan seçim sonucu Banu Saygı 15 oy, Özlem Uybaş Yavuz 15 oy alarak asil üye oldu, yedek üyeliklere de yine 15’er oy alan Süleyman Gürsel Paçaman ile Erhan Engin getirildi. Meclis 3. maddesinde Keşan Çiftçi Malları Koruma Meclis Üyeliği seçimi gerçekleştirildi.

Çiftçi Malları Koruma Meclisi'ne Sedat Yoluç'un listesi seçildi

Keşan Belediye Meclis Üyeleri, Keşan Ziraat Odası ve Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) üyelerinin kullandıkları oylar sonunda; Sedat Yoluç ve Hüseyin İnce’nin başkanlığındaki 2 liste ile gidilen seçimlerde Sedat Yoluç’un listesi 43 oy alarak seçimi kazanırken, Hüseyin İnce’nin listesi 30 oyda kaldı. Buna göre, Keşan Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne seçilen isimler şöyle; Asil: Sedat Yoluç, Hasan Tunca, Ramazan Ketenciler, Yusuf Uzdilli, Ahmet Küçükavcu. Yedek: Tunay Adanır, Süleyman Karakaş, Şaban Gemici, Ahmet Çetin Yazır, Nazmi Cinci. Meclisin 4. gündem maddesinde de Çiftçi Malları Murakabe Heyeti seçimi yapıldı. Hüseyin İnce ve Sedat Yoluç’un başkanlığını yaptığı iki liste ile gidilen seçimler sonucunda Yoluç’un listesi 47 oy alarak seçimi kazanırken, İnce’nin listesi 28 oyda kaldı. Buna göre Keşan Çiftçi Malları Murakabe Heyeti’ne şu kişiler seçildi: Asil: Hüseyin Turpçulu, Halit Başak, Engin Başdümen, Salih Gülfidan, Mehmet Çetik. Yedek: Bilgin Eser, Arda Karlıdağ, Ali Gürkan, Yaşar Özdemir, Zeki Eygül. Toplantının ardından Hüseyin İnce, Sedat Yoluç’u yeni seçilen üyeleri tebrik ederek başarılar diledi.

Encümen üyeliklerine Feridun Tümer ile Aladdin Öztürk seçildi

Keşan Halk Ekmek Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni temsilen Belediye Başkanı’nın yetkili kılınması hususu oybirliği ile kabul edildi. Toplantı, 1 yıllığına 2 Encümen Üye seçimi ile sürdü. AK Parti; Nehir Gergin ile Mithat Bulut’u aday gösterirken, CHP ise Feridun Tümer ile Aladdin Öztürk’ü aday gösterdi. Yapılan oy sayımı sonrası Encümen üyeliklerine 15’er oy alan Feridun Tümer ile Aladdin Öztürk seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'na Balcı, Tokgöz, Soran, Dinç ve Topçu seçildi

Toplantı, Plan ve Bütçe Komisyonu üye seçimi (5 üye) (1 yıl görev) maddesinin görüşülmesi ile devam etti. Meclis oranlamasına göre yapılan bu seçimde Plan ve Bütçe Komisyonu’na; AK Parti’li Yakup Balcı ile Barbaros Tokgöz, CHP’li Olcay Soran ve İbrahim Dinç, İyi Parti’li Zafer Topçu seçildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na Uslu, Aras, Yavuz, Engin ve Lofçalı seçildi

Yine Meclis oranlamasına göre gerçekleştirilen İmar ve Bayındırlık Komisyonu üye seçimi (5 üye) (1 yıl görev) sonrası bu komisyon üyeliklerine AK Parti’den Şafak Uslu ve Mehmet Selim Aras, CHP’den Özlem Uybaş Yavuz, Erhan Engin, İYİ Parti’den de Coşkun Lofçalı seçildi.

Ulaşım ve Trafik Komisyonu'na Gergin, Uslu, Özcan, Paçaman ve Gürel seçildi

Meclis toplantısı Ulaşım ve Trafik Komisyonu üye seçimi (5 üye) (1 yıl görev) ile devam etti. Yine Meclis oranlamasına göre yapılan seçim sonrası bu komisyona; AK Parti’den Nehir Gergin, Şafak Uslu, CHP’den İsmail Özcan ve Süleyman Paçaman, İYİ Parti’den de Hakan Gürel getirildi.  Disiplin Komisyonu üye seçimi (2 Üye) (1 Yıl Görev) ile devam eden toplantıda bu komisyona AK Parti Tarık Uysal ve Müslim Çekiç’i, CHP Aladdin Öztürk ve Volkan Erkan’ı aday gösterdi. İYİ Parti bu komisyona aday göstermedi. Yapılan seçim sonucu bu komisyona 15’er oy olan CHP’li Aladdin Öztürk ve Volkan Erkan getirildi.

Güney Edirne Katı Atık Birliği üyeleri belli oldu

Toplantı Güney Edirne Katı Atık Birliği’ne üye seçimi (12 asıl, 6 yedek üye) (5 yıl görev) ile sürdü. Bu komisyona AK Parti Nuran Uslu, Tarık Uysal, Mehmet Selim Aras’ı önerirken CHP Grubu ise Özlem Uybaş Yavuz, Erhan Engin, Coşkun Lofçalı, Abdi Kıyakoğlu, Hakan Gürel, Süleyman Gürsel Paçaman, Yüksel Alioğlu, Zafer Topçu, İsmail Özcan, Banu Saygı, Olcay Soran, İbrahim Dinç’i önerdi. CHP Grubu’nun önerdiği isimler 15 oy olarak asıl üyeliklere seçilirken yedek üyeliklere de 15’er oy alan CHP’li Feridun Tümer, Aladdin Öztürk, Volkan Erkan ile 11’er oy alan AK Partili Nuran Uslu, Tarık Uysal, Mehmet Selim Aras getirildi.

Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği’ne CHP'nin önerdiği isimler seçildi

Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği’ne üye seçimi (4 asil, 2 yedek üye) (5 yıl görev) ile süren toplantıda asil üyeliklere AK Parti; Şafak Uslu, Nehir Gergin, Barbaros Tokgöz ve Müslim Çekiç’i önerirken yedek üyelikler için de Sema Kılıç ve Yakup Balcı isimlerini önerdi. CHP ise asil üyelikler için İsmail Özcan, Süleyman Gürsel Paçaman, Abdi Kıyakoğlu, Olcay Soran, yedek üyelikler için de Hakan Gürel ve Coşkun Lofçalı’yı önerdi. Yapılan seçim sonucu 15’er oy alan CHP Grubu'nun önerdiği isimler ESTAB asil ve yedek üyeliklerine getirildi.

Satış Komisyonu’na Özcan seçildi

Toplantı, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanunu’nun 90. maddesine göre Satış Komisyonu’na üye seçiminin (1 üye) gerçekleştirilmesi ile sürdü. AK Parti bu komisyona Yakup Balcı’yı önerirken CHP ise İsmail Özcan’ı önerdi. 15 oy alan İsmail Özcan bu komisyona seçildi. Öte yandan, Satış Komisyonu'nun göreviyle ilgili olarak birim amirlerinden bilgi vermesini isteyen Helvacıoğlu, birim amirlerinden bilgi gelmeyince, "Biz neyi oylayacağız? nasıl hazırlandınız?" dedi.

Doğu- Batı Trakya Belediyeler Birliği üyeliğine Paçaman seçildi

Doğu- Batı Trakya Belediyeler Birliği’ne üye seçimi maddesinde, Birlik üyeliği için AK Parti asıl üyelik için Tarık Uysal ile Mithat Bulut, yedek üyelik için Mehmet Selim Aras'ı, CHP ise İbrahim Dinç ile Erhan Engin, yedek üye olarak İYİ Parti'den Hakan Gürel'i önerdi. Bu komisyona 15'er oy alan CHP'nin önerdiği isimler seçildi.

Trakya Kalkınma Ajansı üyeliğine Paçaman seçildi

Toplantıda daha sonra Trakya Kalkınma Ajansı’na üye seçimi (1 asil üye) maddesi görüşüldü. Toplantının bu gündem maddesinde söz alan Nehir Gergin, "Kabul edilir ya da edilmez ama nezaketen bu ve Trakya Kalkınma Birliği üye seçimi maddesine 1 tane Millet İttifakı'ndan, 1 tane de Cumhur İttifakı'ndan üye seçilmesi önerisini nezaketen değerlendirilmesini teklif ederiz." derken, Mustafa Helvacıoğlu, teklifin oylanmasını istemedi. Bu sözlerin ardından devam eden toplantıda; AK Parti, Ajans üyeliği için Nehir Gergin’i, CHP Grubu ise Süleyman Gürsel Paçaman’ı aday gösterdi. Yapılan seçim sonrası 15 oy alan Paçaman ajans üyeliğine seçildi.

Helvacıoğlu: "Allah yardımcımız olsun"

Toplantıda son madde olarak Trakya Kalkınma Birliği’ne 1 asil 1 yedek üye seçimi gerçekleştirildi. Gündem maddesinin bu bölümünde Trakya Kalkınma Birliği'ne seçileceklerin yaptığı görev ile ilgili bilgi isteyen Başkan Helvacıoğlu, birim amirlerinden bilgi gelmeyince, "Nereyi oylayacağız biz şimdi? Kimi seçeceğiz, nereye gidecekler, ne iş yapacaklar? Hepimiz burada yeniyiz. Allah yardımcımız olsun. İşte bu yüzden 5 gün sonra neler açıklayacağımı herkes bilsin. Nereden aldık, kaça aldık, kaç kişi çalışıyor. Aile şirketi olmuş!" dedi. Bu ifadelerin ardından, üye seçimine geçildi. AK Parti, Nehir Gergin’i asil, Nuran Uslu’yu da yedek üye olarak gösterdi. CHP Grubu ise ajans asil üyeliği için Aladdin Öztürk’ü, yedek üyelik için de Abdi Kıyakoğlu’nu önerdi. Yapılan seçim sonrası 15 oy alan Aladdin Öztürk asil üyeliğe, 15 oy alan Abdi Kıyakoğlu da yedek üyeliğe getirildi.

Nisan ayı 2. oturumu 18 Nisan Perşembe günü yapılacak

Seçilen tüm meclis üyelerini tebrik ederek görevlerinde başarılar dileyen Başkan Helvacıoğlu, Nisan Ayı 2. Oturumunun 18 Nisan 2019 Perşembe günü gerçekleştirileceğini ve saat 15.00’de başlayacağını bildirdi.Toplantıyı kapatan Mustafa Helvacıoğlu, ilk toplantıda Meclisi yalnız bırakmayan tüm sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlara teşekkür etti. 18 Nisan 2019 Perşembe günü gerçekleştirilecek 2.oturumda görüşülecek maddeler de şöyle; "5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 38.maddesi gereğince sözleşme yapmaya, sulh ve ibraya, teberruatı (bağışları) kabulüne, Belediye hesabına umum medeni akitleri yapmak üzere Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesinin meclisçe görüşülmesi, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49. Maddesi gereğince görevlendirilen Belediye Başkan Yardımcılarının ücretlerinin belirlenmesi hususunun meclisçe görüşülmesi, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 32.maddesi gereğince Belediye Meclis Üyelerine ödenecek olan huzur hakkının meclisçe görüşülmesi, Belediyemizin 2018 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi, Belediyemizin 2018 yılı Denetim Komisyonu Raporu’nun görüşülmesi."

Haber: İlker GÜREL

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ayçiçeği fiyatlarını görüştü

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, geçtiğimiz gün Lalapaşa Ziraat Odası'nda gerçekleştirilirken, toplantı sonrasında ayçiçeği fiyatları ile ilgili açıklama yapıldı.

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TZOB (Türkiye Ziraat Odaıar Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulu toplantısına; Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Meriç Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cengiz ve Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas katıldı.

Darcan: "Ayçiçeği üreticilerini önümüzdeki 2020 yılında ayçiçeği ekimi yapıp yapmama konusunda tereddütlendirmiştir"

Ayçiçeği fiyatlarının ele alınarak değerlendirmelerin yapıldığı İl Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Hüseyin Darcan, açıklanan ayçiçeği fiyatlarının, girdi maliyetlerinin ve enflasyonun altında kalması nedeniyle üreticinin zor duruma sokulduğunu dile getirerek, "Mazot ,gübre, ilaç ve tohum girdilerinin yaklaşık %30 artması yıllık ortalama enflasyonun %20,35 olduğunu göz önüne alınarak açıklanan ayçiçeği fiyatlarının tüm ayçiçeği üreticilerini önümüzdeki 2020 yılında ayçiçeği ekimi yapıp yapmama konusunda tereddütlendirmiştir. Girdi maliyetlerinin bu kadar yüksek olmasına rağmen, açıklanan rakamın totalde % 7,8 artış göstermesi üreticimizi zor durumda bırakmıştır. 2019 yılı ayçiçeği rafine yağına %68, ayçiçeğinin temel hammaddesi yan ürünlerinden yeme %38, küspeye %30 artış olmuştur. Ürün girdi maliyetleri ve ayçiçeği bitkisinden çıkan ürünlerin yuvarlak hesap %30 zamlanmasına karşın, ayçiçeği satış fiyatına % 7,8 fark yapılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Mevcut gümrük vergisi şu an üreticimizi koruyamamaktadır. Hükümetimizden gümrük vergisinin % 20 olmasının tekrar gözden geçirilerek vergi oranının artırılması istenilmektedir.” dedi.

Haber: İlker GÜREL

 

“İhaleye çıkarılan alan tarla mı yoksa mer’a mı?”

Büyük Cami Mahallesi sakinlerinden Yusuf Nalbantoğlu yaptığı açıklamada; Keşan Belediyesi tarafından Büyük Cami Mahallesi’nde ihaleye çıkarılan 99 bin 629,44 metrekarelik alanın mer’a olarak kullanıldığını belirterek, “Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı ve Keşan Ziraat Odası’nın bu konuda, belediyeye itirazda bulunması gerekiyor.” dedi.

“İhaleye çıkarılan alan yıllardır mer’a olarak kullanılıyor”

Keşan Belediyesi tarafından Büyük Cami Mahallesi’nde 1519 ada 1 parselde 99 bin 629,44 metrekarelik alanın 3 yıllığına ihaleye çıkartıldığını belirten Nalbantoğlu, “Mevcut alanın tarla olarak, yıllık 54 bin 796 TL’ye ihaleye çıkarıldığını görmekteyiz. Fakat, burası yıllardır mer’a alanı olarak kullanılmaktadır. Burası yemyeşil mer’a alanıdır. Keşan Belediyesi’nde tarla tapusu olarak geçebilir ama burası yıllardır mer’a alanı olarak kullanılıyor. Ben, 57 yaşındayım ve kendimi bildim bile mer’a olarak kullanılmaktadır. Bölgedeki yetiştiriciler, hayvanları bu alanda otlatıyor. Yetiştiricinin o bölgedeki tek mer’ası orasıdır. Hatta, geçmiş yıllarda, Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı ve Keşan Ziraat Odası tarafından gübreleme çalışması yapılarak, otların büyüyüp; hayvanların yemesi için çalışma yapılmıştı.” dedi.

“Alanın mer’a olarak, kullanıldığı

yetkililerin gözünden kaçmış”

“O alanın ihaleye çıkartılması, bölgede faaliyet gösteren yetiştiriciler açısından nasıl bir etki yaratacaktır?” şeklindeki soruya cevap veren Yusuf Nalbantoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Belediye, bu alanı ihaleye çıkartırken yeniden gözden geçirmesinde fayda var. Bu alanın mer’a olarak kullanıldığı yetkililerin gözünden sanırım kaçmış. Bu alanla ilgili gerekli incelemelerin yapılması gerekiyor. Ayrıca, yetiştiriciler düşünülerek, Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı ve Keşan Ziraat Odası’nın belediyeye itirazda bulunması gerekiyor. O alanın bozulması bence biraz sakıncalıdır. Bu mer’a alanda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar otlamaktadır. Ayrıca, bu alana sadece bölgedeki yetiştiricilerinde değil; yakın köylerinde hayvanları da gelmektedir. Yetkililerin hatalarından geri dönmelerini temenni ediyorum.”

(Haber: Deniz ÇİL)  

Karaca: “Çiftçiye uzun vadeli faizsiz kredi verilmeli”

Enez’de üreticilik yapan Ahmet Karaca yaptığı açıklamada; çiftçinin üretim yaparak battığını ve ayağa kaldırılması için uzun vadeli faizsiz kredilerin verilmesi gerektiğini kaydetti.

“Köye dönüş projelerin hiçbirinde başarı sağlanamadı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın, “doğal afetlerden olumsuz etkilenen çiftçilerin kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmeli.” şeklindeki açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Karaca, şunları söyledi: “Sayın Şemsi Bayraktar, çiftçinin battığını yeni mi hissetmiş? Çiftçi yıllardan bu yana batak içerisinde ve kredi borçlarıyla boğuşuyor. Çiftçiye uzun vadeli faizsiz kredi verilmediği sürece, elinde tarım arazisi kalmaz. Koltuklarda oturan arkadaşlarımız, köylerde önümüzdeki süreçteki büyük tehlikeyi göremiyorlar. Köylerde 50-60 yaş grubu insanlar emekli oldu ve bu insanlar sadece kendi hayatlarını sürdürmek için üretim yapacaklardır. Çiftçi, bunun üzerinde bir üretim yapamıyor. Çünkü batmış durumdalar. Çiftçi, ürettikçe batıyor. Ayrıca, köylere dönen genç nüfusunda olmadığını görüyoruz. Köye dönüş çerçevesinde, 40 koyun verildi ve buna benzer birçok proje yapıldı. Ama bu projelerin hiçbirinde başarı sağlanamadı.”

“Çiftçi, borçlarını yine borçla kapatmaya çalışıyor”

Ahmet Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de uygulanan yanlış tarım politikası nedeniyle, çiftçinin elinde bu gidişle toprak kalmayacak. Çünkü çiftçi üretim yapmak için sürekli borçlanıyor ve borçlarını yine borçla kapatmaya çalışıyor. Çiftçi, borcunu ödeyemediği içinde elindeki malları bankalar tarafından haciz ediliyor. Daha sonra da, bu topraklar büyük firmaların eline geçiyor. Çiftçinin kredisinin ertelenmesi değil; krediyle desteklenmesi gerekiyor.”

“Çiftçiye gerekli destekleme

yapılmazsa, dışa bağımlılık artacaktır”

Karaca, sözlerini şöyle tamamladı: “1 ton gübre 2 bin 500 TL seviyesinde ve bu fiyatlara çiftçi nasıl üretim yapabilir ki? Geçen yıl, ayçiçeği fiyatı 2 bin 700 TL seviyesinde iken; bu yıl verilen fiyat 2 bin 500 TL seviyesindedir. Büyük holdinglere, işçi ve sigorta desteği veriliyorsa, çiftçiye de verilmelidir. Eğer çiftçiye gerekli destekleme yapılmazsa, dışa bağımlılık artacaktır. Türkiye’de gübreye ve mazota sürekli zamlar geliyor. Enflasyonun yüzde 40-yüzde 50 olduğu bir ülkede nasıl tarım yapılacak? Devletin çiftçiyi desteklemesi gerekiyor.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“Herkes tribüne oynuyor”

Keşan’da çevreye duyarlığıyla bilinen Mehmet Sorgut yaptığı açıklamada; GAZDAŞ’ın doğal gaza geçişler konusunda gerekli çalışmaları yapmamasını, bazı kamu kurumlarının halen doğal gaza geçmediğini ve yetkililerinde sorunları bilmesine rağmen herhangi bir adım atmaması konusunda eleştirilerde bulundu.

“GAZDAŞ, bu aylarda çalışma yapmıyor”

Keşan, geçmiş yıllarda hava kirliliği konusunda Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Sorgut şunları söyledi: “Keşan’da hava kirliliğinin olması nedeniyle, doğal gaza geçişler hızlı şekilde gerçekleşti. İnsanlar temiz bir Keşan için geçiş yaptılar. Keşan’da geçmiş yıllarda, hava kirliliğinin yüzdesinin çok yüksek seviyede olduğunu görüyoruz. İnsanların nefes alamayacağı ve yaşayamayacağı kirlilik değerlerini görüyordu. Trakya Üniversitesi Fakültesi’ne, solunum ve akciğer rahatsızlığı nedeniyle, insanların başvurularının çok olduğunu görmekteyiz. Doğal gaz konusunda,

herkes belli bir sorumluluk üstlendi ve üzerine düşeni yapmaya çalıştı. Keşan’a doğal gazın gelmesini sağlayan GAZDAŞ’ın bu aylarda çalışma yapmadığını görmekteyiz. İnsanlar, GAZDAŞ’ın geçişleri biraz ötelediğinden çekinerek, yeniden kömür alımına gittiğini görmekteyiz. Kış mevsiminde insanların mağdur edilmeden biran önce doğal gaza geçişlerin tamamlanması gerekiyor.”

“Herkes tribüne oynuyor”

Mehmet Sorgut sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan’da kaç tane abone olduğu ve apartmanların ne kadarının geçiş yaptığı konusunda yetkililerin gerekli bilgilendirmeleri yapmalarını bekliyoruz. Keşan’da doğal gaza geçiş yapılması konusunda öneri yapan kurumların ne kadarı geçiş yaptı? Okullarda, kamu kurumlarında kömür yakılıyor. Hatta, yeni yapılan hastanede dahi kömür yakılıyor. Bu kurumların doğal gaz için ihaleye çıkıp-çıkmadığını ise, bilmiyoruz. Bu kış mevsiminde, yine sıkıntılı bir süreç yaşayacağımıza inanıyorum. Her yıl aynı konuları konuşmaktan bizler bıktık ama yetkililer çözüm üretme anlamında herhangi bir adım atmıyor. Mevcut görevlere kim gelirse gelsin, herkes tribüne oynuyor. Keşan’da yollar, kaldırımlar aynı şekilde. Siyasiler değişiyor ama kadrolar aynı. Herkes sorunları biliyor. Bu gidişle, bizler sorunları her yıl yaşamaya devam edeceğiz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Çarşı merkezindeki işyerinde çıkan yangın korkuttu

Demirciler Caddesi üzerinde bulunan bir işyerinde, dün saat 10.00 sıralarında çıkan yangın, büyümeden söndürüldü.

İddiaya göre; Demirciler Caddesi üzerinde bulunan ızgara salonunda, henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, kısa sürede işyerinin bacasını sardı. İşyerinden çıkan dumanları fark edenlerin haber vermesi üzerine olay yerine itfaiye ekipleri, polis ve GAZDAŞ ekipleri sevk edildi. Yangına müdahale eden itfaiye ekipleri, alevleri büyümeden söndürürken, işyerinin önünde toplanan kalabalık da rahat bir nefes aldı. İşyerinde maddi hasar meydana gelirken, yangında yaralı olmaması ise sevindirici olarak karşılandı.

Haber MERKEZİ

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar