Son Dakika
Şehitlik Anıtı taşınacak mı?Hain darbe girişiminin 3. yılında şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu“Çiftçi ve esnaf kan ağlıyor”“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”“CHP, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için önerge verdi”"Sarı gelin" üreticisinin yüzünü güldürüyorTrakya Fest, 17 Temmuz’da başlıyorKeşan'da başlayan kovalamaca, Karasatı Köyü'nde son buldu Cumhuriyet TIR'ı Erikli Sahili'nde ziyaretçi akınına uğradıEmniyetin uygulamasında aranması olan 1 kişi gözaltına alındı __
Belediye eski binasındaki esnaftan "60 gün" tepkisi "Karar uygulanırsa bu kısa sürede nasıl dükkan bulacağız?"

Belediye eski binasındaki esnaftan "60 gün" tepkisi "Karar uygulanırsa bu kısa sürede nasıl dükkan bulacağız?"

Keşan Belediyesi hizmet binasının, Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'ndeki yeni yerine taşınmasının ardından, dün yaptıkları açıklamada, akıbeti merak edilen belediye eski binasında depreme dayanıklılık testi çalışmaları sonrasında, deprem testinin negatif yönde sonuçlanmasıyla yıkım için 60 günlük sürenin de başlamış olacağını vurgulayan esnaf, bu konuda hiç kimsenin kendileriyle görüşmediğini ve bu kadar kısa bir sürede nerede dükkan bulacaklarını sordu.

Keşan Belediyesi'nin eski hizmet binasının alt katlarında işyeri bulunan çok sayıda esnafın, dün saat 13.30 sıralarında düzenledikleri basın açıklamasında, esnaflar adına konuşan Hüseyin Birsel, belediyenin taşınmasından sonra binanın bakımsız kaldığını ve bazı bölümlerin kullanılamaz hale geldiğini belirterek, bu durumu da Keşan Belediyesi yetkililerine de ilettiklerini söyledi. Binadaki kullanılamaz hale gelen yerlere ufak da olsa bakım yapılmasını beklerken, binada deprem testi yapılmaya başlanmasıyla tüm esnafların şaşırdığını ifade eden Birsel, "Bina ile ilgili plan proje belirtilmeden, bizimle görüşülmeden yıkım kararı alınmak isteniyor. Biz, başkanın bizi çağırmasını ya da kendisinin bizi ziyaret edip bina ile alakalı plan projesini bizimle paylaşmasını istiyoruz. Keşan’a yapılacak plan ve projelerin hiçbir zaman önünde durmayız. Bizler zaten bu binada geleceğimizin olmadığını biliyorduk. Belediye buradan taşındığından beri geleceğimiz yoktu. Binanın kötü durumda olduğunu da biliyoruz. Sonuçta 1985 yılında yapılmış bir bina ve o zamanın şartlarında çok iyi bir binaydı. Bizler esnaflar olarak tek sorunumuz, zaman. Bize 2-3 yıl gibi bir süre verilebilirdi. Şu an deprem testi yapılıyor. Deprem testi sonuçları ilgili bakanlığa teslim edildiğinde, 60 gün içinde yıkım kararı çıkacak. Yıkım kararını Vali uyguluyor. Dolayısıyla karar uygulanırsa biz bu işsizlikte, bu krizde, kiraların yüksek olduğu bu dönemde, bu kadar kısa sürede nasıl dükkan bulacağız?" dedi.

"130 esnaf nasıl dükkan bulacak, nereye gidecek?"

Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi içerisindeki Keşan Belediyesi'nin yeni binası da yapılırken, dönemin Belediye Başkanı Mehmet Özcan'ın tüm esnafı toplayarak, o alandaki esnafa geçici yerler bulduğunu dile getiren Hüseyin Birsel, "Bize böyle bir çözüm hiçbir zaman üretilmedi. Biz 60 gün içinde burayı terk etmek istemiyoruz. Neden sadece belediyenin eski yeri yıkılmak isteniyor? Bu bina sağlam değil ama kendi kendine yıkılacak durumda da değil. Eski adliye binası bundan daha mı sağlam? Orası neden yapılmıyor? Neden sadece burası ve köy garajı yıkılacak. Bu 2 yerde yaklaşık 130 esnaf var. Kış mevsimi de geliyor. 130 esnaf nasıl dükkan bulacak, nereye gidecek? Belediyenin eski binasında oturduğumuz için kira bedelimiz makul. Burada bakımı yeni yapılan bir düğün salonu var. Bu insanlar nereye gidip düğün salonu kuracaklar? Çözüm yolu bulmak istiyoruz. Biz belediyenin projelerinin önünü tıkamak istemiyoruz. Projelerin yapılmasını da istiyoruz. Başkan daha önce birkaç yerde burasını yıkacağını söylemiş. Sadece yıkacağım demekle olmuyor. Orta yolun bulunması lazım. 2 ay içinde bizim buradan çıkmamız çok zor." diye konuştu.

İbrahim Birsel: "Neden burada sadece biz kurban seçiliyoruz?"

Deprem testinde yıkım akarı alınması sonrasında, ilgili bakanlığın vereceği kararın mahkeme yolunun kapalı olduğunu, ancak böyle bir durumda esnafın önemli ölçüde mağdur olacağından geri dönülemez bir hatanın başlangıcı olacağını dile getiren Birsel, tek sorunlarının, gösterilen 60 günlük kısa zaman olduğunu söyledi. Daha sonra söz alan İbrahim Birsel ise Mustafa Helvacıoğlu'nun Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı olduğu dönemde Özel İdare'den boşalan eski binada güçlendirme çalışması yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi; "Oraya yapılan maliyet ile buraya yapılacak maliyet gösterilsin bakalım ne kadar olacak. Bunun arkası da gelecek. Burada iş yapan esnaf hakkını arayacak. Kanuni yollardan da hakkımızı arayacağız. Neden burada sadece biz kurban seçiliyoruz?"

Topçu: "Başkanın buraya gelip esnafla istişare yapmasında yarar var"

Binada işyeri bulunan ve aynı zamanda Keşan Belediye Meclisi'nin İYİ Parti'li Üyesi olan Zafer Topçu, binanın depreme dayanıklı olmadığını bildiklerini, ancak bu binadan daha eski binaların da bulunduğunu ifade ederek, "Başkanın buraya gelip esnafla istişare yapmasında yarar var. Ortak yol bulunur. Buradaki esnaf için süreç çok önemli. Bu bina yıkılınca, yer nasıl değerlendirilecek? Satılacak mı ya da başka bir şekilde mi değerlendirilecek? Bunları Keşan halkının bilmesi lazım. Buradaki esnafın mağdur olmaması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Dönmez: "Seçimi aldıktan sonra ne değişti?"

Binada işyeri bulunan esnaflardan Gülhan Dönmez de, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'nun, seçim döneminde Belediye Başkanlığı binasını yeniden aynı yere taşıyacağı yönünde söylemde bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti; "Seçimi aldıktan sonra ne değişti? Kendisi neyi değiştirdi? Ben birebir kendiyle konuştum. Başkanlık binasının buraya yakıştığını söylemişti. Ne yazık ki söylenen ve uygulanan karşımıza farklı çıkıyor." Taşıyıcı kolonlardan örnek alınma şeklinin de, daha önce gördüklerinden çok daha farklı olduğuna dikkat çeken esnaflar, bunun da kafalarda soru işareti yarattığını söyledi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

 

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Şehitlik Anıtı taşınacak mı?

Hastane Caddesi üzerinde bulunan Şehitlik Anıtı'nın, Asli Mezarlık'taki Şehitlik'in önünde bulunan alanda yapılacak düzenlemeye dahil edilerek, bu alana taşınacağı bildirildi.

 Keşan Kaymakamlığı tarafından, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin 3. yıldönümü nedeniyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında, dün Asri Mezarlık'taki şehitlik ziyareti sırasında, Hastane Caddesi üzerinde bulunan Şehitlik Anıtı'nın taşınmasıyla ilgili görüş alışverişi yapıldı.

Helvacıoğlu:"Şehitlerimize önemi arttırarak, dualarımızı daha iyi ortamda yapmayı düşünüyoruz"

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tören sonrasında, Keşan Kaymakamı NuriÖzder ve Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez'e Asri Mezarlık önünde bulunan ve Keşan Belediye Meclisi toplantısında, düzenleme yapılmasının görüşülerek karara bağlandığı alana bir Şehitlik Anıtı yapmak istediklerini paylaştı. Düzenleme kapsamında, Hastane Caddesi üzerindeki Şehitlik Anıtı'nın da bu alana taşınmak istediklerini ifade eden Helvacıoğlu, "Göründüğü gibi şehitlerimizin kabirleri arasındaki koridorda programlar yapmak zorunda kalıyoruz. İnşallah böyle bir çalışmamız olacak. Gelecek yıla yetiştirebilir miyiz bilemeyiz ama bölgemizdeki diğer il ve ilçelerde güzel şehitlik alanları var. Bizim de şehitlerimize önemi arttırarak, dualarımızı daha iyi ortamda yapmayı düşünüyoruz. Tabiiki kamuoyunda da paylaşacağız. Yaptık oldu olmayacak." dedi.

Dönmez: "Şehitlik Anıtı'na yakışacak bir düzenleme olacaktır"

Mustafa Helvacıoğlu'nun bu açıklamasının ardından, Hastane Caddesi'ndeki Şehitlik Anıtı'nın, Asri Mezarlık karşısındaki, düzenlemesi yapılacak alana taşınmasını istediklerini dile getiren Ferhat Dönmez, "Hastane Caddesi üzerindeki Şehitlik Anıtı'nın kaldırılarak, belirtilen alanda, çok daha güzel bir anıt oluşturulmasını istiyoruz. Burada yapılacak şehitlikte, şehitlerimizin fotoğrafları yer alacak. Ziyaret edilebilecek, görselliğin de Şehitlik Anıtı'na yakışacak bir düzenleme olacaktır. Beklediğimiz Şehitlik Anıtı'nı biran önce yapılmasını bekliyoruz." diye konuştu. Şehitlik Anıtı'nın yeni yerine taşınması durumunda, boşalan yerin nasıl değerlendirileceği sorusu da daha şimdiden kafalarda yer etmeye başladı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Hain darbe girişiminin 3. yılında şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu

Keşan Kaymakamlığı, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde, şehitlik ziyaret edilirken, şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı kapsamında gün içerisinde çeşitli etkinlikler de gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Program, saat 11.00 sıralarında, Asri Mezarlık'ta şehitliğin ziyaret edilmesiyle başladı. Buradaki ziyarete; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı. Burada, İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit'in okuduğu duanın ardından, şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Mevlid-i Şerif okutuldu

Program kapsamında, öğlen namazı öncesinde, Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nde Mevlid-i Şerif ve Hatm-i Şerif okutuldu. Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4. Mekanize Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, daire amirleri ve vatandaşların katıldığı Mevlid-i Şerif'in ardından, Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası tarafından, pilav ayran ikramında bulunuldu. Programlar kapsamında, saat 14.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

“Çiftçi ve esnaf kan ağlıyor”

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; esnafın ve çiftçinin işlerinin kötü olduğu belirterek, hükümetin ekonomik anlamda gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydetti.

“Faizler yüksek olduğu sürece, piyasalar kötü gitmeye devam edecek”

Esnafın işlerinin ve ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini belirten Erkan, “Hükümet, esnafı yeniden ayağa kaldırmak için ekonomik anlamda gerekli tedbirleri almalı. Geçmiş yıllarda, alınan ekonomik tedbirlerin esnaf için hiçbir faydası olmamıştı. İnşallah yeni alınacak tedbirler, esnaf açısından iyi olur. Şuanda, sadece bizim gibi küçük esnafların değil; inşaat sektörünün dahi işleri durma noktasına geldi. Faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle, kimse kıpırdayamıyor. Faizler yüksek olduğu sürece, piyasalar kötü gitmeye devam edecektir. Çiftçi, buğday harmanını yaptı ama ekonomik anlamda piyasalara yansımadı. Kısacası, çiftçi ve esnaf kan ağlıyor.” dedi.

“Faizler düşürülmeli ve esnaflara uzun vadeli krediler verilmeli”

Hüseyin Erkan sözlerini şöyle tamamladı: “Esnaflar, yıllardan bu yana sicil affının çıkartılmasını istedi. Devletin esnafı rahatlatması için bunu çıkarması gerekiyor. Bunun yanı sıra; kredi faizleri düşürülmeli ve esnaflara uzun vadeli krediler verilmeli. Esnafın önünü görmesi için devletimizin adım atmasını istiyoruz. Eğer bu şekilde devam ederse, esnaf kalmayacak. Çünkü her gün elektriğe, mazota, benzine ve diğer girdi ürünlerine zam geliyor. Bu zamlar karşısında, insanlar ne kadar dayanacağız? Vatandaş olarak, kemer sıkıyoruz ama birazda onlar kemer sıksın.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”

Jeofizik Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Hakan Balcı yaptığı açıklamada; son dönemde Türkiye’de ve dünyada belli aralıklarla yaşanan depremlerin normal olup-olmadığı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür”

Türkiye ve dünyada yaşanan deprem hareketliliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Balcı, “Zaman içerisinde, küçük ve orta ölçekli depremlerle karşılaşıyoruz. Bununla ilgili olarak, ülkemizi ve bölgemizi ilgilendiren Kuzey Anadolu Fay hattında, belli periyotlarda hareketliliğin yaşandığını görüyoruz. Özellikle son zamanlarda Marmara Denizi içerisinde yaşanan hareketlilik dikkat çekicidir. Küçük çaplı depremler yaşanıyor. Depremler insanların nefes alıp vermesi gibidir ve dünyanın da, yaşaması için depremler oluyor, olmaya devam edecektir. Deprem; dünyanın yaşaması için gerekli olan bir dönüşümdür. Önemli olan depremlere karşı hazırlıklı olunması gerekiyor. Özellikle binalarımız ve yapılarımız konusunda, zaman zaman güncelleme söz konusudur.” dedi.

“Bizim bilemediğimiz tek husus, depremin ne zaman olacağıdır”

“Depremin havaların ısınmasına ya da başka nedenlere bağlanıyor. Peki, depremin ne zaman olacağını bilmemiz mümkün müdür?” şeklindeki soruya cevap veren Hakan Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Depremlerin yaz mevsiminde yaşanan sıcaklıklara ya da kış mevsiminde yaşanan bazı  durumlara bağlanıyor. Ama bilimsel anlamda, kanıtlanmış bir durum yoktur. Dolayısıyla, aşırı sıcakların olması panik yapacak bir durum değildir. Depremler belli süreçte, tekrarlanıyor ve faylar çalıştıkça da, deprem ürettiğini görmekteyiz. Bizim bilemediğimiz tek husus ise, depremin ne zaman olacağıdır. Ama nerede olabileceğini kestirebiliyoruz.”

“Deprem, okullarda ders olarak gösterilmeli”

Depremde, alınması gereken tedbirler hakkında, tavsiyelerde bulunan Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Öncelikle vatandaşımızın hazırlıklarını yapması gerekir. Oturduğumuz evlerimizde gerekli tedbirleri almalıyız. Çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Çocuklarımıza belli başlı deprem eğitimleri verilmeliyiz. Ailelerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Deprem, sadece ailede değil, okullarda da ders olarak gösterilmeli. Bu da benim kişisel bir tavsiyemdir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

“CHP, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için önerge verdi”

Keşan Engellileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Sedat Aydemir yaptığı açıklamada; CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın engellilerin maaşlarının iyileştirilmesi konusunda, önerge verdiğini belirterek, tüm milletvekillerinin buna destek vermesini beklediklerini söyledi.

“Önerge verilmesi konusunda mutlu olduk”

Engellilerin maaşlarının artırılması konusunda, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık meclise önerge verdiğini belirten Aydemir, “Engelli aylıkları çok düşük düzeyde ve bunun iyileştirilmesi konusunda, meclise önerge verildi. Bu konuda, milletvekiline ve CHP’lilere teşekkür ederiz. Çünkü birçok engelli birey, maaşlarının düşük olması nedeniyle, ilaçlarını alamıyorlar. Bundan ötürü de, maaşlarında iyileştirme yapılması gerekiyor. Bununla ilgili olarak, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın önerge vermesi konusunda mutlu olduk.” dedi.

“İnşallah, önergeye tüm milletvekillerimiz gerekli desteği verir”

Sedat Aydemir sözlerini şöyle tamamladı: Engellerin maaşlarında her yıl çok az bir artış yaşanıyor. Maaşlarda yaşanan artışlar yeterli düzeyde değildir. Engellilere, 3 ayda bir maaş veriliyor ve bununla geçinmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla, engellilere insani yaşam kalitesini artıran ve insan onuruna yakışan bir ücretin verilmesi gerekiyor. Bazı devlet yöneticileri, 1 günde kendi maaşlarına zam yapabiliyorsa, engelliler içinde zam yapabilirler. İnşallah verilen önergeye tüm milletvekillerimiz gerekli desteği verir ve maaşlarımızda gerekli iyileştirme yapılır.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar