Son Dakika
Kısa süre içerisinde yeni hastane seferleri başlayacakCHP’de listeler değişti, Bircan 2.sıraya adayı olduKantar: “Bonzai ile ilgili cezalar ağırlaştırılmalı”“Üretici, iflas etme noktasına geldi”Gaytancığlu, AK Parti’nin ekonomi politikalarını eleştirdiMotosiklet minibüse çarptı: 1 yaralıYağmur Sokak 45 gündür internet bekliyorÇeltik tohumu su ve toprakla buluşuyorKarahisar Muhtarı İlhan Siner: "4 bin dekar alanın sulanabilir hale gelmesini sağlayanlara teşekkür ederiz"2018 yılı hasat ve balya bağlama fiyatları belirlendi
Ata Toprağı İpsala'dan yola çıktı

Ata Toprağı İpsala'dan yola çıktı

"Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsamında, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Türk atletlere teslim edilirken, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin Adaletoağlu, sınırın diğer tarafında esaret yaşandığını söyledi.

Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu, İpsala Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Çağdaş Çelik’in sunumunda, İpsala Gümrük Kapısı'nda saat 11.00’da saygı duruşundan sonra, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunması ile başladı. İpsala Anadolu Lisesi'nden Şahin Ergene adlı öğrenci "Şu Sonsuz Koşu" isimli şiiri okumasının ardından İpsala Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundu.

Adaletoğlu: "Okullarımız kapanıyor, orada ki derneklerimiz açılmamaya devam ediyor"

Törenin devamında, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin Adaletoğlu konuşma yaptı. Gazze'ye yapılan saldırıları kınayarak sözlerine başlayan Adaletoğlu, "Bizler Batı Trakya’dan gelmiş Türkiye’de yaşamaya devam eden, orada kalan yakınlarımız dışında göç etmek zorunda kalan insanlarız. Buradan, Türkiye Cumhuriyeti’nden oradaki insanlara sahip çıkmaya devam ediyoruz ve onların sorunları ile gerek Türkiye’de gerekse batı Trakya’da, taşınması gereken her yere taşımaya devam ediyoruz. Buraya gelirken insan farklı duygular ile gelmek ister. Büyük coşku ile gelmek ister. Fakat biz işin bir yönü ile bu organizasyona gelirken, büyük onur ve coşkuyu içimizde hissederken iki gün önce Filistin’de, Gazze’de yaşanan olaylar nedeni ile içimi maalesef burkuldu. Gerçekten dünya bir katliama şahitlik etti. Herkeste seyretmeye devam ediyor. Bizler Batı Trakya Türkleri adına öncelikle bu katliamı şiddetle kınıyoruz. Lanetliyoruz. Türkiye’de, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak iki üyemizi bakan olarak gördük ve bürokratik anlamda birçok sorunun hallolduğuna şahit olduk. Projelerimize neredeyse %90 oranında çözümler üretildi. Sınırın bu tarafında bu kolaylıkları yaşarken, sınırın diğer tarafında, biz adeta esaret yaşamaya devam ediyoruz. Bir umut olarak gelen Yunanistan’da Çipras geldi. Her şey iyiye gidecek, azınlık haklarına kavuşacak, Batı Trakya Türkleri geçmişte yaşadığı sıkıntıları artık yaşamayacak dediğimiz bir dönemde; maalesef bizler hayal kırıklığına uğradık. Bir yıl önce burada söylemiştik. Okullarımız kapanıyor, orada ki derneklerimiz açılmamaya devam ediyor. Müftülerimiz ısrarla atanmıyor. İki tane kukla müftü ile oradaki toplumu temsil ettiğine inan kişileri bizler toplum olarak lanetliyoruz. Orada iki müftümüz azınlığımızın seçtiği müftüyü atamaya davet ediyoruz. Gelin bakın oradaki kapanan okullarımızı ihya edelim ve azınlık adına o okullarımızı kazandıralım. 330 okuldan bugün 130 civarına düşmüş ise bu demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden Yunanistan adına açıkçası bir utanç vesilesi olması gerekiyor.” dedi.

Savcı: "737 km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz"

Törenin devamında, Masterler Atletizm Spor Kulübü Genel Sekreteri Zeynep Savcı söz aldı. Savcı, "31 yıldır büyük bir şevkle yaptığımız İpsala’dan Ankara’ya Atatürk’ü Anma ve Barış Koşumuza bir kez daha başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bize birazdan teslim edilecek olan Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak kutsal bir emanet olarak, ülkemizin refahı, adaletli ve aydınlık geleceği demokrasiden ödün vermeyecek yönetim şekli, gençlerimizin gerçekleşmesini istediğimiz hayalleri ve hak ettikleri geleceklerinin sembolü olarak, 19 Mayıs günü Anıtkabir’e ulaştıracaklar. Bizler bu uğurda sporun, ahlaklı ve sağlıklı yaşamın bizi buluşturduğu ortak payda olan koşu çerçevesinde elimizden geldiğince gençlerimize örnek olmak ve onların ufkunu açmak için zaman zaman zor şartlar altında olsa da her yıl olduğu gibi bugün de 737 km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz. İstanbul Masterleri Atletizm kulübü sporcuları olarak bu değerli ve kutsal görevi yapmaktan büyük bir onur duyduğumuzu bir kez daha belirtir, saygılarımızı sunarız.” diye konuştu.

Altay: "Vatandaşlarımızın refah ve huzuru için hizmet vermekten büyük gurur duyuyoruz"

Daha sonra söz alan Atletizm Federasyonu temsilcisi Selahattin Yıldız, Selanik'ten alınan ve sporculara teslim edilecek olan kutsal toprağın, Ankara’ya, yaşlı gibi görünen ama kalplerinde Atatürk sevgisi ile dolu ustalar tarafından götürüleceğini dile getirerek, "Öte yanda yine suyun öte yakasında getirilen toprak Samsun iline teslim edilecek. Ben bu büyük ve meşakkatli organizasyonda görev alan Edirne valiliği ve İpsala Kaymakamlığı ile belediye başkanlığına teşekkür ediyorum. hayırlara vesile olmasını temenni ederim.” deyip sözü Gümülcine Konsolosu Neslihan Altay'a verdi. Altay, organizasyonun Türk halkı ve Batı Trakyalılar için ayrı ve özel bir anlam taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi; "Geçtiğimiz yılda olduğu gibi bugün burada bir kez daha heyecan ve coşku içerisinde toplanmamıza vesile teşkil eden bağımsız Türk yurdunun kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya gözlerini açtığı Selanik’te ki evinden alınan toprağın başkentimiz aynı zamanda Cumhuriyetimizin kuruluşunun beşiği olan Ankara’ya taşınmasına tanıklık ediyor olmamız, Türk halkı ve Batı Trakyalı soydaşlarımız için özel ve manevi bir değer taşımaktadır. Bizler Dış İşleri Bakanlığı mensupları olarak dünyanın dört bir yanında yurtta sulh cihanda sulh ilkesine bağlı kalarak her koşulda vatandaşlarımızın refah ve huzuru için hizmet vermekten büyük gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Özder, startı verdi

Konuşmaların ardından, plaket takdimi yapıldı. Plaketlerin takdim edilmesinden sonra, Özder, Selanik'ten gelen Ata Toprağı'nı, Samsun'a götürmeleri için Adaletoğlu’na ve atletlere teslim ederek, Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu'nun startını İpsala Gümrük Kapısı'ndan başlattı.

İlker GÜREL

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Kısa süre içerisinde yeni hastane seferleri başlayacak

S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetimi, yeni hastane güzergahına seferlerin başlatılması için harekete geçti.

S.S. 25 No'lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetimi, yapımı devam eden ve 11 Haziran 2018 tarihinde açılışının gerçekleştirileceği yeni Devlet Hastanesi güzergahına seferlerin başlatılması için harekete geçti. İlgili kurumlar ile güzergah belirlenmesinde görüşmelere başlandığı öğrenilirken, kararın kısa süre içerisinde belli olacağı, kararın olumlu çıkması sonrasında da 2, 4 ve 5 nolu minibüs hatlarının bu güzergahı da içerisine alan seferlerin başlatılacağı edinilen bilgiler arasında.

 İlker GÜREL

CHP’de listeler değişti, Bircan 2.sıraya adayı oldu

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Merkezi tarafından YSK’ya teslim edilen Edirne Milletvekili aday listelerinde değişiklik yaşandı.

YSK tarafından yapılan incelemeler sonucunda, CHP Genel Merkezi’nin Edirne’deki 2.sıra milletvekili adayı olarak belirlediği Ediz Ün’ün adaylığının kabul edilmediği öğrenildi.

CHP Genel Merkezi yetkilileri, konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bildirmesinin ardından; Kılıçdaroğlu’nun 2.sıra milletvekili adaylığı için Erdin Bircan’ın getirilmesi yönünde bilgi tebliğ ettiği öğrenildi.

Pekcanlı: “Ediz Ün’ün yerine 2.sıra adayı

olarak milletvekilimiz Erdin Bircan aday gösterildi”

Konuyla ilgili olarak, dün açıklama yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı şunları söyledi:

“Geçmiş dönem Merkez İlçe Başkanımız Ediz Ün’ün daha önce Cumhurbaşkanı’na hakaretten 1 yıl

ceza alması nedeni ile Yüksek Seçim Kurulu tarafından milletvekili adaylığına uygun olmadığı

belirtilmiştir. Ediz Ün’ün yerine 2.sıra adayı olarak milletvekilimiz Erdin Bircan aday gösterilmiştir.

Partimize ilimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

“Çalışmalarımıza vakit kaybetmeden başlıyoruz”

Pekcanlı açıklamasını şöyle tamamladı: “Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Örgütü olarak, Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar, Yalova Milletvekilimiz Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapmak için çalışmalarımıza vakit kaybetmeden başlıyoruz. Buna göre; 1.sıra adayımız Okan Gaytancıoğlu, 2. sıra adayımız Erdin Bircan, 3.sıra adayımız Yakup Atalay, 4.sıra adayımız Erdoğan Gümülcineli olarak belirlenmiştir.”

(Deniz ÇİL)

 

Kantar: “Bonzai ile ilgili cezalar ağırlaştırılmalı”

Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, yaptığı açıklamada; bonzai içenlerinde ve satanlarında en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini kaydetti.

“Mahallemizdeki metruk evler

belediye tarafından kapatılacak”

Yenimescit Mahallesi’nde 4 tane metruk ev bulunduğunun altını çizerek, sözlerine başlayan Kantar, şunları söyledi: “Bu evlerden iki tanesi Keşan Belediyesi ile yaptığımız yazışmalar neticesinde ev sahiplerinin imzalarını alarak, emniyet güçleri nezaretinde kapatıldı. Şimdi 2 metruk ev kaldı. Bir tanesi Ferdi Sokak üzerinde bir tanesi de Asır Sokak üzerinde. Bu metruk evlerle ilgili yasal olarak işlemler yapıldı. Polis memuru arkadaşlarla evleri fotoğrafladık. Bir de yasal olarak, ev sahiplerinin imzaları gerekiyordu. İmzalar da atıldı. Bir hafta 10 gün içerisinde bu evler belediyemiz tarafından kapatılacaktır.”

“8-10 yaş yaşlarında bir çocuğa

bonzai verilmiş ama durumu iyi”

Asır Sokak üzerindeki bir evde istenmeyen bir olayın yaşandığını hatırlatarak, sözlerine devam eden Fikret Kantar, “8-10 yaş yaşlarında bir çocuğa bonzai verilmiş. Annesinin fark etmesiyle annesi tarafından hastaneye getiriliyor. Hastanede zehirlenmediği, bonzai içirildiği anlaşılıyor. Devlet hastanemizden Tekirdağ’a sevk ediyor. Tekirdağ’da yoğun bakımda olduğu haberlerini alıyoruz. Hayati tehlikesi olmadığı bilgilerini aldık.” dedi.

“Cezalar ağırlaştırılmalı”

Fikret Kantar, sözlerini şöyle tamamladı: “Bonzaiden artık kurtulmamız lazım. Tüm Türkiye’yi sardı. Bonzai ile ilgili her ay bir açıklama yapıyorum. Bunların cezalarının ağırlaştırılmasını düşünüyorum. Gençlerimize yazık oluyor. Halkın görmediği kız öğrencilerimiz, erkek öğrencilerimiz bonzainin esir olmuş. Cezaların ağırlaştırılmasını ve bonzai ile mücadele edilmesini istiyorum. İçene çok ağır satana daha da ağır ceza verilmeli.”     Deniz Çil

 

“Üretici, iflas etme noktasına geldi”

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li Üyesi ve üretici Mehmet Ali Yetim yaptığı açıklamada; buğdayda açıklanan fiyatların düşük kaldığını, benzer durumun ayçiçeği ve çeltikte de yaşanabileceğini belirterek, “Fiyatların düşük kalması durumunda, üretici iflas etme noktasına gelir.” dedi.

“Üretici, iflas etme noktasına geldi”

Döviz fiyatlarının artışının, üreticiye yansımaları hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Yetim, “Buğday fiyatları açıklandığında, dolar 4,20 lira seviyelerindeydi. Şuanda ise, 4,70 lira seviyelerine gelmiş durumda. Dövizdeki artış nedeniyle, açıklanan buğday fiyatının düşük kaldığını düşünüyorum. Dövizdeki hareketlilik nedeniyle, mazot fiyatlarında da, 17-20 kuruş arasında bir artış oldu. Gübre fiyatlarının ne olacağı belli değil. Gübreye, özel tüketim vergisi konuldu. Ayrıca, havaların iyi gitmemesi nedeniyle,          buğdayda verim oranları düşük seviyelerde. Bölgemizde, dönümden 100 kilogram alınacak yer olduğu gibi 250 kilogram alınacak yerde bulunmaktadır. Dövizdeki hareketlilik, yüksek olan girdi maliyetleri ve buğdayda açıklanan fiyatın düşük kalması üreticiyi iflas etme noktasına getirdi.”

“Buğdayda olduğu gibi ayçiçeği ve çeltikte de,

düşük bir fiyatın açıklanacağını düşünüyorum”

Hükümet yetkililerinin üreticinin bu kötü durumunu görmesi gerektiğine kayıt düşen Mehmet Ali Yetim sözlerine şöyle devam etti: “Buğdayda, bin 50 lira olarak açıklandı ama ekonomik gidişatı göz önüne alınarak, belli bir artışın olması gerekiyor. Eğer seçim üzeri hükümet yetkilileri, ürün fiyatlarını artırmayı düşünmüyorlarsa, üreticiyi düşünmedikleri anlamına geliyor. Üreticinin ekonomik anlamda ezilmemesi için buğdayın en az bin 400-bin 500 lira olması gerekiyor. Buğday üreticisini düşünmeyen bir hükümet, ayçiçeği ve çeltik üreticisini de düşüneceğine inanmıyorum. Ayçiçeği ve çeltikte de, buğdayda olduğu gibi düşük bir fiyatın açıklanacağını düşünüyorum. Bu durumda, Trakya’daki üreticinin bitirilmesi anlamına geliyor.”

Yetim sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticiler, Cumhurbaşkanı adaylarının açıklamalarında üreticilere vereceği desteği göz önüne alarak, bir değerlendirme yapmalarını istiyorum.”

(Deniz ÇİL)

Gaytancığlu, AK Parti’nin ekonomi politikalarını eleştirdi

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada; AK Parti’nin ekonomi politikalarına eleştirerek, insanların artık, borcunu ödeyemez duruma geldiğini kaydetti.

“İstihdam yaratamaz, ekonominizi düzeltemezsiniz”

Açıklamasına, “AK Parti’nin yıllardır uyguladığı ekonomi politikası şansa gitti.” diyerek, başlayan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Üretime dayanmayan, sadece sıcak para ticaretini hedef alan ekonomi politikalarının uzun süre sürdürülemeyeceğini bütün dünya ekonomistleri söyler. Temelinde bir şeyler üretip markalaşıp dünyaya satamazsanız ham maddenizi işleyip dünya piyasalarına arz edemezseniz bunun sonu sürdürülebilir değildir. İstihdam yaratamaz, ekonominizi düzeltemezsiniz. Ekonomide var olan işçinin, memurun, esnafın gelirlerini artıramazsanız ekonomik büyümeyi sağlayamazsınız.”

“İnsanlar borcunu ödeyemiyor”

AK Parti’nin yıllardır yurt dışında olan fazla parayı Türkiye’ye çekerek, yüksek faiz ödediğini ifade eden Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Bunu inşaat sektörüne tamamen rant getiren bir sektöre aktardı. İnsanları tüketici kredileriyle, konut kredileriyle borçlandırdı. Yine aynı şekilde kendi arabanızı üretmiyorsunuz, başka ülkelerden getirip insanlara 60-70 bin gibi rakamlarla satarak borçlandırıyorsunuz. Sağlıklı büyümenin olması gerekiyor. Buğday üretirsiniz, un yaparsınız, dünyaya başka ürünler satarsınız. Demir çelik sanayinizi, motor sanayinizi desteklersiniz, bilişim teknolojilerini desteklersiniz. Endüstriyel yatırımlarınızı yaparsınız. Türkiye’nin bulunduğu konumu kullanarak lojistiğinizden yararlanırsınız. Türkiye’yi bu şekilde büyütürsünüz. İnşaatlarla, AVM’lerle, yeni konutlarla büyütemezsiniz. Bu ülkede AKP iktidar olduğundan beri 9 defa vergi affı çıktı. Çünkü insanlar borcunu ödeyemiyor.”

“Türkiye’de yeni bir iktidar,

yeni bir anlayış gerekiyor”

CHP olarak, her zaman yapıcı bir muhalefet sergilediklerine kayıt düşen Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ekonomi böyle yönetilmez dedik. Ama AKP bu yoldan dönmedi ve artık dünyadan da o para gelmiyor. O para güvenli bir limana gelir, bizde güvenli bir liman yok ki. Olağanüstü hal var. Hukuk sistemini de iyileştirmediniz. Ne oldu? Birçok firma kapattı gitti. Çünkü güçlü sermaye demokrasinin, hukuk devletinin olduğu yerlerde kalır. Türkiye OHAL’le yönetiliyor. Artık, Türkiye’de yeni bir iktidar, yeni bir anlayış gerekiyor. O da 24 Haziran’da gerçekleşecek. Nasıl bir üretim, nasıl bir paylaşım olacağını göreceksiniz. En başında söylediğim gibi hiçbir ülke üretmeden kalkınamamıştır.”

(Deniz ÇİL)

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar