Son Dakika
Bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti --Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, harekatın 44.yıldönümünde anılarını anlattı __2 otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı __Tekin Keşan'a, Akcan Havsa'ya atandı __Uybaş, sezonu değerlendirdi ve su sorununa dikkat çekti __Mercan Sokak esnafı 1 yıldır yol bekliyor __Engelli Yılmaz Sancar: "Devlet Hastanesi'nde engelli raporu için benden ücret talep edildi" __“Trol ve gırgır tekneleri, Enez Limanı’nı kullanmayacak” __Keşan TSO üyelerine, e-ticaret semineri verildi __Uzunköprü, Türkiye’yi temsil ediyor -
Ata Toprağı İpsala'dan yola çıktı

Ata Toprağı İpsala'dan yola çıktı

"Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsamında, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Türk atletlere teslim edilirken, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin Adaletoağlu, sınırın diğer tarafında esaret yaşandığını söyledi.

Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu, İpsala Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Çağdaş Çelik’in sunumunda, İpsala Gümrük Kapısı'nda saat 11.00’da saygı duruşundan sonra, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunması ile başladı. İpsala Anadolu Lisesi'nden Şahin Ergene adlı öğrenci "Şu Sonsuz Koşu" isimli şiiri okumasının ardından İpsala Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundu.

Adaletoğlu: "Okullarımız kapanıyor, orada ki derneklerimiz açılmamaya devam ediyor"

Törenin devamında, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin Adaletoğlu konuşma yaptı. Gazze'ye yapılan saldırıları kınayarak sözlerine başlayan Adaletoğlu, "Bizler Batı Trakya’dan gelmiş Türkiye’de yaşamaya devam eden, orada kalan yakınlarımız dışında göç etmek zorunda kalan insanlarız. Buradan, Türkiye Cumhuriyeti’nden oradaki insanlara sahip çıkmaya devam ediyoruz ve onların sorunları ile gerek Türkiye’de gerekse batı Trakya’da, taşınması gereken her yere taşımaya devam ediyoruz. Buraya gelirken insan farklı duygular ile gelmek ister. Büyük coşku ile gelmek ister. Fakat biz işin bir yönü ile bu organizasyona gelirken, büyük onur ve coşkuyu içimizde hissederken iki gün önce Filistin’de, Gazze’de yaşanan olaylar nedeni ile içimi maalesef burkuldu. Gerçekten dünya bir katliama şahitlik etti. Herkeste seyretmeye devam ediyor. Bizler Batı Trakya Türkleri adına öncelikle bu katliamı şiddetle kınıyoruz. Lanetliyoruz. Türkiye’de, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak iki üyemizi bakan olarak gördük ve bürokratik anlamda birçok sorunun hallolduğuna şahit olduk. Projelerimize neredeyse %90 oranında çözümler üretildi. Sınırın bu tarafında bu kolaylıkları yaşarken, sınırın diğer tarafında, biz adeta esaret yaşamaya devam ediyoruz. Bir umut olarak gelen Yunanistan’da Çipras geldi. Her şey iyiye gidecek, azınlık haklarına kavuşacak, Batı Trakya Türkleri geçmişte yaşadığı sıkıntıları artık yaşamayacak dediğimiz bir dönemde; maalesef bizler hayal kırıklığına uğradık. Bir yıl önce burada söylemiştik. Okullarımız kapanıyor, orada ki derneklerimiz açılmamaya devam ediyor. Müftülerimiz ısrarla atanmıyor. İki tane kukla müftü ile oradaki toplumu temsil ettiğine inan kişileri bizler toplum olarak lanetliyoruz. Orada iki müftümüz azınlığımızın seçtiği müftüyü atamaya davet ediyoruz. Gelin bakın oradaki kapanan okullarımızı ihya edelim ve azınlık adına o okullarımızı kazandıralım. 330 okuldan bugün 130 civarına düşmüş ise bu demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden Yunanistan adına açıkçası bir utanç vesilesi olması gerekiyor.” dedi.

Savcı: "737 km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz"

Törenin devamında, Masterler Atletizm Spor Kulübü Genel Sekreteri Zeynep Savcı söz aldı. Savcı, "31 yıldır büyük bir şevkle yaptığımız İpsala’dan Ankara’ya Atatürk’ü Anma ve Barış Koşumuza bir kez daha başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bize birazdan teslim edilecek olan Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak kutsal bir emanet olarak, ülkemizin refahı, adaletli ve aydınlık geleceği demokrasiden ödün vermeyecek yönetim şekli, gençlerimizin gerçekleşmesini istediğimiz hayalleri ve hak ettikleri geleceklerinin sembolü olarak, 19 Mayıs günü Anıtkabir’e ulaştıracaklar. Bizler bu uğurda sporun, ahlaklı ve sağlıklı yaşamın bizi buluşturduğu ortak payda olan koşu çerçevesinde elimizden geldiğince gençlerimize örnek olmak ve onların ufkunu açmak için zaman zaman zor şartlar altında olsa da her yıl olduğu gibi bugün de 737 km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz. İstanbul Masterleri Atletizm kulübü sporcuları olarak bu değerli ve kutsal görevi yapmaktan büyük bir onur duyduğumuzu bir kez daha belirtir, saygılarımızı sunarız.” diye konuştu.

Altay: "Vatandaşlarımızın refah ve huzuru için hizmet vermekten büyük gurur duyuyoruz"

Daha sonra söz alan Atletizm Federasyonu temsilcisi Selahattin Yıldız, Selanik'ten alınan ve sporculara teslim edilecek olan kutsal toprağın, Ankara’ya, yaşlı gibi görünen ama kalplerinde Atatürk sevgisi ile dolu ustalar tarafından götürüleceğini dile getirerek, "Öte yanda yine suyun öte yakasında getirilen toprak Samsun iline teslim edilecek. Ben bu büyük ve meşakkatli organizasyonda görev alan Edirne valiliği ve İpsala Kaymakamlığı ile belediye başkanlığına teşekkür ediyorum. hayırlara vesile olmasını temenni ederim.” deyip sözü Gümülcine Konsolosu Neslihan Altay'a verdi. Altay, organizasyonun Türk halkı ve Batı Trakyalılar için ayrı ve özel bir anlam taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi; "Geçtiğimiz yılda olduğu gibi bugün burada bir kez daha heyecan ve coşku içerisinde toplanmamıza vesile teşkil eden bağımsız Türk yurdunun kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya gözlerini açtığı Selanik’te ki evinden alınan toprağın başkentimiz aynı zamanda Cumhuriyetimizin kuruluşunun beşiği olan Ankara’ya taşınmasına tanıklık ediyor olmamız, Türk halkı ve Batı Trakyalı soydaşlarımız için özel ve manevi bir değer taşımaktadır. Bizler Dış İşleri Bakanlığı mensupları olarak dünyanın dört bir yanında yurtta sulh cihanda sulh ilkesine bağlı kalarak her koşulda vatandaşlarımızın refah ve huzuru için hizmet vermekten büyük gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Özder, startı verdi

Konuşmaların ardından, plaket takdimi yapıldı. Plaketlerin takdim edilmesinden sonra, Özder, Selanik'ten gelen Ata Toprağı'nı, Samsun'a götürmeleri için Adaletoğlu’na ve atletlere teslim ederek, Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu'nun startını İpsala Gümrük Kapısı'ndan başlattı.

İlker GÜREL

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti --

İspat Cami Mahallesi Paşayiğit Caddesi üzerinde, 19 Haziran 2018 Perşembe günü saat 20.00 sıralarında meydana gelen olayda, bıçakla yaralanan kişi, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İddiaya göre; Daha önce aralarında husumet bulunan Osman Kara (43) ve Emre Pirinçustası(28), Paşayiğit Caddesi üzerinde karşı karşıya geldi. Burada tartışmaya başlayan ikiliden Prinçustası, hurda toplamada kullandığı bıçağı cebinden çıkartarak Osman Kara'ya sapladı ve olay yerinden kaçtı. Aldığı bıçak darbesiyle kan kaybeden Kara ise aracına binerek işyerine gitti.

Asayiş kısa sürede yakaladı

Kanlar içerisinde araçtan inen Osman Kara'yı kanlar içerisinde görenler, Kara'yı hemen Keşan Devlet Hastanesi'ne götürdü. Osman Kara, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Kara'nın cesedi otopsi için hastane morguna konuldu. EmrePirinçustası ise olaydan kısa süre sonra polis tarafından yakalanarak, gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek mahkemeye çıkartılan Pirinçustası, tutuklanarak cezaevine konuldu. Öte yandan, Osman Kara'nın, otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından teslim alınan cenazesi, Keşan Hacı Mümine Özkaya Camii'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından asri mezarlıkta toprağa verildi.

Haber MERKEZİ

Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, harekatın 44.yıldönümünde anılarını anlattı __

Kıbrıs Gazisi Ali Biçer, yaptığı açıklamada; Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. Yıldönümü nedeniyle, anılarını anlattı.

“7 tezkereci arkadaşımız

vardı ve hayatlarını kaybetti”

Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşadıklarını anlatarak, sözlerine başlayan Biçer, “Acemi birliğimin ardından usta birliğine geçtim ve Kıbrıs Harekatı başladı. Gemiye binene kadar bize bir şey söylemediler. Gemide komutanlarımız ‘Harekata çıktık. Gazamız mübarek olsun’ dediler. Sabaha karşı harekat başlamış oldu. Gemiden iner inmez ateşle karşılaştık. Burada 7 tezkereci arkadaşımız vardı, 7’si de hayatını kaybetti. O dönemde genciz ve kafamıza bir şeyi takmıyorduk. O dönemde bugünleri görüp-görmeyeceğimi bile düşünmedim. Öyle bir hava vardı. O günkü şartlarda G-1 tüfeklerle çatışmaya giriyorduk. İki şarjör ateş ediyoruz, silah tutukluk yapıyordu. Vurulan arkadaşımızın silahını alıyorduk. Bataryalarımız bitti, irtibat kesildi. Sabaha kadar bir birimizi doğradık.” dedi.

“Ya denize atlayacaktık ya da ölecektik”

Ali Biçer sözlerine şöyle devam etti: “2 harekata kalktığımızda, bir çatışmaya girdik. İki tepelik arasında bir alan. Kafasını kaldıran vuruluyordu. 3 arkadaş söz konusu alanda bulunan deniz boyundaki bir patikadan tepelik alanı geçmek istedik. Bizi fark ettiler ve ateş açtılar. Ya denize atlayacağız ya da öleceğiz. Yaklaşık 25 metre yükseklikten denize atladık. Karaya çıktığımızda yüzmeyi bilmediğimiz ortaya çıktı. Denizden nasıl çıktığımıza hâlâ anlam veremiyorum. Bu olayı hiç unutamadım. Karaya çıktığımız alanda bir taşı siper yaptık ama o kadar şiddetli ateş ediyorlardı ki kaya parçalandı. Daha sonra takviye birliklerimizin desteği ile kurtulduk. Harekatta yaşananlar çok farklıydı. Savaş iyi bir şey değil.” şeklinde konuştu.

“Rumlar gelmiş, erkekleri ve kadınları kesmiş”

Biçer, sözlerini şöyle tamamladı: “Kıbrıs Barış Harekatı’nda oradaki halkın Türk askerine bakışı çok iyiydi. Rumlar gelmiş, erkekleri ve kadınları kesmiş. Biz son anlarda onlara can olduk. Ancak daha sonra halk değişmiş. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra ziyaret amaçlı adaya gittim. Türk askerine olan sempati kaybolmuş. Bununla karşılaştım. Benim kucağımda orada 20 arkadaşım vefat etti. Kurtuldular ve her şeyi unuttular. Unutabilirler ama Kıbrıs, Türkiye için stratejik bir noktada. Bugün olsa yine oraya giderim. Zor bir dönem geçirdik, benim için unutulmayan bir süreçtir.”

(Deniz ÇİL)

 

 

 

2 otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı __

Keşan-Malkara yolunun 2. kilometresinde bulunan kavşakta, dün saat 16.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, 1 kişi hayatını kaybederken 5 kişi de yaralandı.

İddiaya göre; Malkara'da Keşan'a giden Selfet Doğan (36) yönetimindeki 34 VH 6882 plakalı otomobil, yolun 2. kilometresinde bulunan kavşağa geldiği sırada, aynı istikamette giden ve kavşaktan dönmek için sola dönüş yapmak isteyen Ali İşlek (66) yönetimindeki 59 PH 042 plakalı otomobile çarptı. 34 VH 6882 plakalı otomobilin takla attığı kazada; sürücüler Doğan ve İşlek'in yanı sıra; Yasin Yıldız (27), Cengiz Aydemin (52), Emine İşlek (61) ve Emine İşlek (6) yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağırılan ambulanslar ile Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralılardan, durumu ağır olan Ali İşlek, yapılan tüm müdahalelerin ardından kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Haber MERKEZİ

 

 

Tekin Keşan'a, Akcan Havsa'ya atandı __

Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atanırken, 2. Sınıf Emniyet Müdürü olan Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin de Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.

3. Sınıf Emniyet Müdürü iken Yüksek Değerlendirme Kurul Kararı, İçişleri Bakanlığının 6 Temmuz 2018 tarihli Oluru ile 2. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine terfi eden Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Edirne İl Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. Tekin, Valilik Makamı'nın 18 Temmuz 2018 tarihli oluru ile de Keşan İlçe Emniyet Müdürü olarak atandı. Yapılan atama ile 29 Ağustos 2018 tarihinde Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine başlayan Zafer Akcan ise Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Öte yandan, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü görevinin ardından İpsala Kara Hudut Kapısı Şube Müdürü olarak görev yapan Edirne İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Göksel Demiralp de Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Haber

İlker GÜREL

Uybaş, sezonu değerlendirdi ve su sorununa dikkat çekti __

Kudret Gayrimenkul Sahibi Kudret Uybaş yaptığı açıklamada; Erikli’deki sezonda hareketliliğin yaşanıp-yaşanmadığı ve yıllardır devam eden su sorunu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Sezon şuana kadar beklentilerimizi karşılamadı”

Yaz sezonun gelmesiyle birlikte Erikli’de hareketliliğin yaşanıp-yaşanmadığı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Uybaş, şunları söyledi: “Erikli’de 15 Temmuz’a kadar istenen doluluk oranına ulaşamadık. Haziran ayında ve 10 Temmuz’a kadar ki, süreçte havaların yağmurlu olması, esnaf açısından iyi olmadı. Kısacası, sezon şuana kadar beklentilerimizi karşılamadı.”

“Festivallerin başlamasıyla,

yüzde 100’lük doluluk oranına ulaştık”

Kudret Uybaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erikli’de festivallerin başlamasıyla birlikte hareketlenmeler başladı. Festivallerin olması nedeniyle, Erikli’de yüzde 100’lük bir doluluk söz konusudur. Gençlerin olduğu bir yoğunluk yaşanıyor. Ağustos ayında bir festival daha var ve yine yoğunluk yaşanacaktır. Ayrıca, birçok memurun ve özel sektörde çalışanların 20 Temmuz’dan sonra izin aldığını görmekteyiz.

Herhangi bir aksilik olmaması durumunda ağustos ayının sonuna kadar yoğunluk olacaktır.”

“Erikli’de su sorunu yaşanıyor”

Erikli’de yaşanan su sorunu bu yıl daha fazla yaşandığını belirten Uybaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Evlere artık, tankerle su taşımak zorunda kalınıyor. Bu sorun haftasonu katlanarak devam edecektir. Bölgemize, festival için ek olarak, 10 bin insan gelmesi nedeniyle, sorun daha fazla kendisini hissettirecektir. Kooperatif yetkililerinde ve ilgililerden ekstra bir çaba gösterilmesini bekliyoruz. Erikli’de su sınırlı şekilde veriliyor. Alt yapı sorunu artarak devam ediyor. Yetkililerin sorunu çözmesini bekliyoruz.”

(Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar