Son Dakika
OSB Keşan’a biran önce kurulmalı...--“Çeltik üreticisi, hüsrana uğradı”LİDAŞ, toplam 90 bin ton depolama kapasitesi ile hizmete girecekKETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği hizmet vermeye devam ediyorPancar üreticisi Yusuf Uzdilli: "100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor"“Mevlid-i Nebi Haftası’nın bu yıl ki teması ‘Hz. Peygamber ve Gençlik’tir”Eğitim Sen’in müzik ve şiir dinletisi etkinliği büyük beğeni topladı“Yolcular, Keşanlı taksicilerden memnun”Kışlık odunlar evlere taşınıyorBazı kalorifer ateşçilerinden örnek teşkil edecek davranış
Ata Toprağı İpsala'dan yola çıktı

Ata Toprağı İpsala'dan yola çıktı

"Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsamında, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Türk atletlere teslim edilirken, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin Adaletoağlu, sınırın diğer tarafında esaret yaşandığını söyledi.

Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu, İpsala Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Çağdaş Çelik’in sunumunda, İpsala Gümrük Kapısı'nda saat 11.00’da saygı duruşundan sonra, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunması ile başladı. İpsala Anadolu Lisesi'nden Şahin Ergene adlı öğrenci "Şu Sonsuz Koşu" isimli şiiri okumasının ardından İpsala Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundu.

Adaletoğlu: "Okullarımız kapanıyor, orada ki derneklerimiz açılmamaya devam ediyor"

Törenin devamında, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin Adaletoğlu konuşma yaptı. Gazze'ye yapılan saldırıları kınayarak sözlerine başlayan Adaletoğlu, "Bizler Batı Trakya’dan gelmiş Türkiye’de yaşamaya devam eden, orada kalan yakınlarımız dışında göç etmek zorunda kalan insanlarız. Buradan, Türkiye Cumhuriyeti’nden oradaki insanlara sahip çıkmaya devam ediyoruz ve onların sorunları ile gerek Türkiye’de gerekse batı Trakya’da, taşınması gereken her yere taşımaya devam ediyoruz. Buraya gelirken insan farklı duygular ile gelmek ister. Büyük coşku ile gelmek ister. Fakat biz işin bir yönü ile bu organizasyona gelirken, büyük onur ve coşkuyu içimizde hissederken iki gün önce Filistin’de, Gazze’de yaşanan olaylar nedeni ile içimi maalesef burkuldu. Gerçekten dünya bir katliama şahitlik etti. Herkeste seyretmeye devam ediyor. Bizler Batı Trakya Türkleri adına öncelikle bu katliamı şiddetle kınıyoruz. Lanetliyoruz. Türkiye’de, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak iki üyemizi bakan olarak gördük ve bürokratik anlamda birçok sorunun hallolduğuna şahit olduk. Projelerimize neredeyse %90 oranında çözümler üretildi. Sınırın bu tarafında bu kolaylıkları yaşarken, sınırın diğer tarafında, biz adeta esaret yaşamaya devam ediyoruz. Bir umut olarak gelen Yunanistan’da Çipras geldi. Her şey iyiye gidecek, azınlık haklarına kavuşacak, Batı Trakya Türkleri geçmişte yaşadığı sıkıntıları artık yaşamayacak dediğimiz bir dönemde; maalesef bizler hayal kırıklığına uğradık. Bir yıl önce burada söylemiştik. Okullarımız kapanıyor, orada ki derneklerimiz açılmamaya devam ediyor. Müftülerimiz ısrarla atanmıyor. İki tane kukla müftü ile oradaki toplumu temsil ettiğine inan kişileri bizler toplum olarak lanetliyoruz. Orada iki müftümüz azınlığımızın seçtiği müftüyü atamaya davet ediyoruz. Gelin bakın oradaki kapanan okullarımızı ihya edelim ve azınlık adına o okullarımızı kazandıralım. 330 okuldan bugün 130 civarına düşmüş ise bu demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden Yunanistan adına açıkçası bir utanç vesilesi olması gerekiyor.” dedi.

Savcı: "737 km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz"

Törenin devamında, Masterler Atletizm Spor Kulübü Genel Sekreteri Zeynep Savcı söz aldı. Savcı, "31 yıldır büyük bir şevkle yaptığımız İpsala’dan Ankara’ya Atatürk’ü Anma ve Barış Koşumuza bir kez daha başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bize birazdan teslim edilecek olan Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak kutsal bir emanet olarak, ülkemizin refahı, adaletli ve aydınlık geleceği demokrasiden ödün vermeyecek yönetim şekli, gençlerimizin gerçekleşmesini istediğimiz hayalleri ve hak ettikleri geleceklerinin sembolü olarak, 19 Mayıs günü Anıtkabir’e ulaştıracaklar. Bizler bu uğurda sporun, ahlaklı ve sağlıklı yaşamın bizi buluşturduğu ortak payda olan koşu çerçevesinde elimizden geldiğince gençlerimize örnek olmak ve onların ufkunu açmak için zaman zaman zor şartlar altında olsa da her yıl olduğu gibi bugün de 737 km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz. İstanbul Masterleri Atletizm kulübü sporcuları olarak bu değerli ve kutsal görevi yapmaktan büyük bir onur duyduğumuzu bir kez daha belirtir, saygılarımızı sunarız.” diye konuştu.

Altay: "Vatandaşlarımızın refah ve huzuru için hizmet vermekten büyük gurur duyuyoruz"

Daha sonra söz alan Atletizm Federasyonu temsilcisi Selahattin Yıldız, Selanik'ten alınan ve sporculara teslim edilecek olan kutsal toprağın, Ankara’ya, yaşlı gibi görünen ama kalplerinde Atatürk sevgisi ile dolu ustalar tarafından götürüleceğini dile getirerek, "Öte yanda yine suyun öte yakasında getirilen toprak Samsun iline teslim edilecek. Ben bu büyük ve meşakkatli organizasyonda görev alan Edirne valiliği ve İpsala Kaymakamlığı ile belediye başkanlığına teşekkür ediyorum. hayırlara vesile olmasını temenni ederim.” deyip sözü Gümülcine Konsolosu Neslihan Altay'a verdi. Altay, organizasyonun Türk halkı ve Batı Trakyalılar için ayrı ve özel bir anlam taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi; "Geçtiğimiz yılda olduğu gibi bugün burada bir kez daha heyecan ve coşku içerisinde toplanmamıza vesile teşkil eden bağımsız Türk yurdunun kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya gözlerini açtığı Selanik’te ki evinden alınan toprağın başkentimiz aynı zamanda Cumhuriyetimizin kuruluşunun beşiği olan Ankara’ya taşınmasına tanıklık ediyor olmamız, Türk halkı ve Batı Trakyalı soydaşlarımız için özel ve manevi bir değer taşımaktadır. Bizler Dış İşleri Bakanlığı mensupları olarak dünyanın dört bir yanında yurtta sulh cihanda sulh ilkesine bağlı kalarak her koşulda vatandaşlarımızın refah ve huzuru için hizmet vermekten büyük gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Özder, startı verdi

Konuşmaların ardından, plaket takdimi yapıldı. Plaketlerin takdim edilmesinden sonra, Özder, Selanik'ten gelen Ata Toprağı'nı, Samsun'a götürmeleri için Adaletoğlu’na ve atletlere teslim ederek, Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu'nun startını İpsala Gümrük Kapısı'ndan başlattı.

İlker GÜREL

 

YORUM YAZ
Son Eklenenler

OSB Keşan’a biran önce kurulmalı...--

Yeni Mescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar, yaptığı açıklamada, Keşan’da işsizliğin çok fazla hissedildiğini ve istihdam alanlarının artırılması gerektiğini belirtirken; Tarım İhtisas OSB’nin de, Keşan’a biran önce kurulması gerektiğini kaydetti.

“İstihdam alanları artırılmalı”

İşsizlik oranının arttığını ancak, her şeye rağmen çalışanlarında olduğunu belirten Kantar, “Önümüzdeki kış mevsiminde, işsizlik ve hava şartları nedeniyle, çetin bir kış geçeceğini düşünüyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediye tarafından yardımlar yapılmaktadır. Yardımlarla ilgili başvuranların hiçbiri geri gönderilmedi. Yardımlar belli bir yere kadar yapılabilir ama insanların öncelikle istihdam edilmesi gerekiyor. Kısacası, taşıma suyla değirmen dönmez. Yardımla ne kadar geçim sürdürebilir ki insan. İstihdam alanları genişletilerek, geçici süreli işlerin süreklilik halinde olmasını istiyoruz.” dedi.

“OSB’nin artık, biran önce Keşan’a kurulmalı”

Paşayiğit Mahallesi sınırların kurulması düşünülen Tarım İhtisas OSB hakkında da, konuşan Fikret Kantar, sözlerini şöyle sürdürdü: “OSB’nin artık, biran önce Keşan’a kurulmasını istiyoruz. Öncelikle bölgedeki işsizlik sorununun çözülmesi için adımlar atılmalıdır. Yerel seçimlere az bir zaman kaldı ve belediye başkan adaylarının işsizliğin çözümü üzerinde durmalarını istiyorum. Ayrıca, mahallemiz için düşünülen kentsel dönüşümün biran önce yapılmasını istiyorum.”

“Amacımız; gençlerin kendilerini geliştirmesidir”

Yaptıkları projeden de, bahseden Kantar, sözlerini şöyle tamamladı: “Öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerin kendisini geliştirmesi için ücretsiz kurslar düzenliyoruz. Şuanda düzenlenen kurslarımız son derece faydalı oluyor. Amacımız; gençlerin kendilerini geliştirmesidir.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

“Çeltik üreticisi, hüsrana uğradı”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada; çeltik fiyatları ve üreticinin durumu hakkında değerlendirmede bulundu.

“Devletin desteği hiç doğru dürüst olmadı”

Türkiye’nin pirinçte ithalatçı bir ülke konumunda olduğunu belirten Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’nin uzun zamandan beri çeltik üretimi ciddi anlamda artıyor. 20 yıldan beri 300 bin tondan 900 bin tonlara çıktı. Bu tamamen yerli ıslahçıların ve çiftçilerin başarısıdır. Hem ıslahçılar iyi tohum geliştirdiler hem de çiftçi bu tohumları kullandı. Arazilerini büyüttüler, modern aletler kullandılar. Buna göre, üretim arttı. Fakat, devletin desteği hiç doğru dürüst olmadı. Tam tersine bazı yıllar köstek oldu. Bu yıllardan biri de 2018’dir.”

“Tarım Bakanlığı uyudu”

Okan Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Hasat iyi geçti ve verim yüksekti. Fiyat bazı çeşitlerde 3 TL’nin üzerinde seyretti. Fakat, TMO tarafından piyasalara müdahale edilmediğinden faizler yükselince ve enflasyon artınca fiyatlar geriledi. Devlet burada TMO’yu kullanmadı. Tabiri caizse Tarım Bakanlığı uyudu. Üretici borcunu ödeyebilmek için ürününü elden çıkarmaya başladı. Üretici, kilogramı 1,80 TL’ye ve 2 liraya sattı. Ama biz bu ürünü ithal ediyoruz. Şuanda, ithal maliyeti çok yüksek ve yaklaşık 3,5 TL’ye denk geliyor. Ürün ithal edileceğine, kendi çiftçinize destek verin. 15 Eylül’de Osmancık’ın fiyatını 3 TL’den açıklayın demiştim. Fakat, 15 Kasım’a gelindi ve fiyatlar açıklanıyor. Osmancık için 2,60 TL olarak açıklanıyor. Fakat, iri taneli çeşitler için fiyat yok. Bu son derece yanlış bir uygulamadır.”

“Üretici açısından bir hüsran oldu”

Üreticinin çok zor durumda olduğunu belirten Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “TMO görevini yapamamıştır. Önümüzdeki yıl çeltik üretimini olumsuz etkileyecek bir karardır. Bunu 2 ay önce açıklasalar piyasada taban fiyat oluşurdu. Kimsenin elinde mal yok. Hasat başlamadan önce fiyat açıklanması çiftçiyi rahatlatır. Üretici açısından bir hüsran oldu.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

 

LİDAŞ, toplam 90 bin ton depolama kapasitesi ile hizmete girecek

Türkiye'deki lisanslı depoculuk sektörüne öncülük etmek ve bu iş alanı ile ilgili sorunları çözmek, ayrıca ülkedeki gelecek yıllarda kurulacak olan Ürün İhtisas Borsacılığı'nın da önünü açmak amacıyla kurulan TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.), gelecek yıl Keşan'da 90 bin ton kapasite ile hazır hale gelecek.

TMO-TOBB LİDAŞ, TMO Keşan Ajans Amirliği'ne ait arazisini, arazi içerisindeki taşınmazları ile birlikte kiralamasının ardından, yaz aylarında, gelecek yıl yapacağı alımlar için silo çalışmaları başladı. Başlatılan çalışmalar kapsamında, her biri 2 bin 500'er tonluk 5 silo yapımı tamamlanırken, yaklaşık 50 dönümlük alanda, mevcut binalar ve yine yaklaşık 20 bin tonluk mevcut depoların yanı sıra, toplamda 28 adet 2 bin 500'er tonluk silonun yapılacağı öğrenildi. Böylece, toplam depolama kapasitesinin 90 bin tona çıkartılacağı alanda sorunsuz faaliyet gösterilmesi hedefleniyor. Çalışmalar hızla devam ederken, TMO Keşan Ajans Amirliği'nin, gelecek yıl faaliyet göstermeyeceği, depolama işlemlerinin TMO-TOBB LİDAŞ tarafından yürütüleceği bilgisi edinildi.

Haber: İlker GÜREL

KETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği hizmet vermeye devam ediyor

Keşan Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimi’nin alt katında faaliyet gösteren KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama Eğitim Merkezi) Birimi'ndeki  Sigara Bırakma Polikliniği, ücretsiz olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye çapında yıllardır uyguladığı sigara bırakma seferberliği kapsamında kurulan Sigara Bırakma Poliklinikleri, hizmete devam ediyor. Keşan'da da Keşan Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimi’nin alt katında faaliyet gösteren KETEM Birimi'ndeki Sigara Bırakma Polikliniği, görevlendirilen bir doktor ile hizmet vermeye devam ediyor. Hafta içi mesai saatleri içerisinde, alınan randevu sonrasında hastalara verilen hizmet kapsamında, muayene yapılıyor. Yapılan muayene sonrasında, uygun görüldüğü takdirde, sigarayı bırakmak isteyen kişiye, sigara bırakma tedavisinde kullanılan nikotin bandı verilebiliyor. Geçmiş yıllarda, bahse konu poliklinikte, sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak verilmiş ve bu konuda ciddi oranda başarı elde edilmişti.

Haber: İlker GÜREL

Pancar üreticisi Yusuf Uzdilli: "100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor"

Bölgedeki ekilişleri 2018 yılının Mart ayında, söküm işlemleri is Ekim ayının başlarında başlayan pancarda, söküm işlemi tamamlanırken, bölgede uzun yıllar pancar üretimi yapan üreticilerden Yusuf Uzdilli, ekilişlerin gelecek yıl biraz daha düşebileceğini belirtti.

Uzdilli, bölgedeki pancar sökümlerinin tamamlandığını belirterek, yaklaşık 550-600 dönüm ekiliş yapılan Keşan Bölgesi'nden, Alpullu Çeker Fabrikası'na gönderilen ürünün, 4 bin ile 5 bin ton civarında olduğunu söyledi. Alpullu Şeker Fabrikası'nın 12 Ekim 2018 tarihinde alıma başladığını, Ekim ayının sonunda da alımların sonlandığını ifade eden Yusuf Uzdilli, "Verimler ve kalite bu yıl düşük. Şu şartlarda pancar üreticisi, sadece girdiği kapıdan çıkar. Zarar etmez ama kar da etmez. Kalite düşük olduğu için üreticinin eline, açıklanan fiyatın altında para geçecek. Bu yıl tonu 235 TL'ydi. Ancak şeker oranı düşük olduğu için bu rakamlar 150 ile 170 TL arasına geriledi. Yani 100 ton ürün elde eden bir üretici, yaklaşık 6 bin TL az para almış oluyor." dedi.

"Bazı teklifler sunuyorlar"

Alpullu Şeker Fabrikası'nın 30 Kasım 2018 tarihinde itibaren el değiştireceğini bildiren Uzdilli, fabrikayı devralan kişilerin, bölgedeki üreticileri ziyaret ettiğini ifade ederek, "Bazı teklifler sunuyorlar. Biz de durum değerlendirmesi yapıyoruz. Aslında ekiliş konusunda çok umudumuz yok. Bazı tereddütlerimiz olsa da, bunu zaman gösterecek. Devletin verdiği imkanlar ile devralacak firmanın verdiği şartlar, birbirine yakın." diye konuştu.

"Firma da, devletin açıkladığı fiyata göre, 15 kuruş fark veriyor"

Devletin, pancar üreticisine "Küspe Kartı" dağıttığını, firmanın ise bunu vermediğini ifade eden Yusuf Uzdilli, şunları söyledi; "Firma da, devletin açıkladığı fiyata göre, 15 kuruş fark veriyor. Ancak burada firma küspe vermeyecek. Devlet, bize duruma göre nakliye ücreti ödüyordu. Şimdi firma, ton ya da dönüm başına 50 TL verecekmiş. Bu rakamlar ilerleyen yıllarda bizi kurtarır mı kurtarmaz mı bilmiyoruz. Artık ekecek üretici bulmak lazım. Eski sistemlerdeki ekilişleri yakalamak biraz zor gibi görünse de, pancar ekecek olan arkadaşları ikna edebilirsek durum değişebilir."

Haber: İlker GÜREL

 

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar