Son Dakika
“Çalışırken batıyoruz..!!” --Trafik kurallarına uyulması konusunda adeta seferberlik başlatıldı --Kaza yapan minibüste 24 göçmen yakalandı ____----Taş, grip aşısının yaptırılmasına dikkat çekti --___Şeker pancarında hasat başladı __Muharrem Çirozlar, CHP'den Enez Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı --Sarman, belediyeden kıdem ve ihbar tazminatını alamadığını iddia etti Doğal gaz aboneliğinde yeni dönem başladı __İpsala Emniyeti'nin yaptığı operasyonda 2 kişi tutuklandı __Minibüs duraklarına yapılan araç parkları trafiği karıştırıyor _----
Aşevi, Ramazan Ayı’nda yemek vermeyecek..!!

Aşevi, Ramazan Ayı’nda yemek vermeyecek..!!

Keşan İki Minareli Çarşı Camii ve Aşevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kerim Aktaryıldız, bu yıl Ramazan Ayı’nda yemek vermeyeceklerini belirterek, şunları söyledi: “Geçen yıl yaşanan üzücü olaydan sonra, aşevi yöneticileri ve üyeleri olarak toplanıp; aşevinin kapanmasına karar verdik. Dolayısıyla, aşevi, bu Ramazan Ayı’nda yemek vermeyecek. Kurulduğumuzdan bugüne ilk defa bir Ramazan Ayı’nda yemek vermeyeceğiz. Böylece, Keşan iyi bir aşevini kaybetmiş oldu.

Bugüne kadar benim arkamda duran Keşan’daki tüm kurum ve kuruluşlara, belediye başkanımıza, kaymakamlarımıza, halkımıza teşekkür ederim. Haklarını bana helal etsinler. Ben hakkımı helal ediyorum.”

::::::::::::::::::::::

 

Keşan İki Minareli Çarşı Camii ve Aşevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kerim Aktaryıldız dün yaptığı açıklamada; Aşevi’nin bu Ramazan Ayı’nda yemek dağıtmayacağını kaydetti.

“Amacımız; fakir-fukara olan insanlarımızın,

Ramazan’da sıcak 3 çeşit yemek yemesiydi”

Aşevi’nin, 21 yıldan bu yana faaliyette olduğunu ve 20 yıldan bu yana ihtiyaç sahibi olan insanlara Ramazan Ayı’nda yemek verdiklerini hatırlatarak, sözlerine başlayan Aktaryıldız, “Biz, 20 yıldır kademe kademe yardımlarımızı artırarak ve büyüyerek bugünlere geldik. Keşan’ın bir aşevi var ve her Ramazan Ayı’nda ihtiyaç sahibi olan 3 bin-3 bin 500 kişiye yemek veren bir kuruluştur. Aşevi; Keşan Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Keşan Belediye Başkanı, kurum ve kuruluşlarımız ile Keşan’ın önde gelen işadamları sayesinde ihtiyaç sahibi insanlara yemek verdi. Biz, kesintisiz olarak, 20 yıl boyunca yemek verdik. Bizim amacımız; Keşan’da fakir-fukara olan insanlarımız, en azından Ramazan Ayı’nda sıcak 3 çeşit yemek yemesini istedik. Burada, kimsenin en küçük bir çıkarı dahi olmamıştır.” dedi.

“O çocukları biz zehirlemedik”

Aşevi olarak, 20 yıldır yemek verdiklerini ancak, geçen yıl istenmeyen bir üzücü olayın yaşandığını hatırlatan Kerim Aktaryıldız, şunları söyledi: “Geçen yıl, gıda zehirlenmesi yaşandı. Bu zehirlenme, Aşevi’ne mal edildi. Ancak, alınan raporlara göre; zehirlenme 0-10 yaş aralığında bulunan çocuklarımızda yaşanmış. Zehirlenenlerin sayısı ise, 86 olarak belirtilmişti. Acaba, bu çocuklar aşevinden aldıkları yemekleri yedikten sonra mı yoksa, başka yedikleri herhangi bir gıdadan mı zehirlendi? Yoksa, bu birileri tarafından hazırlanmış bir komplo muydu? Çünkü biz, yaklaşık 3 bin 500 kişiye yemek veriyoruz ancak, sadece 86 kişinin zehirlenmiş. Peki, bu zehirlenme yemekten olmuş olsaydı, diğer binlerce insana neden bir şey olmadı? Kısacası, ben yemekten kaynaklı bir zehirlenme olduğuna inanmıyorum. O çocukları biz zehirlemedik. Yaşananlar bizleri son derece üzdü.”

“20 yıldan bu yana yemek veriyoruz

ancak, bu yıl veremeyeceğiz”

Aktaryıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Aşevi, yönetim ve denetim kurulu ile üyeler olarak, bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda, ortak bir karar alınarak, aşevinin kapanmasına karar verildi. Aşevi, bu Ramazan Ayı’nda yemek vermeyeceğiz. Kurulduğumuzdan bugüne ilk defa bir Ramazan Ayı’nda yemek vermeyeceğiz. 20 yıldan bu yana yemek veriyoruz ancak, bu yıl veremeyeceğimizden ötürü son derece üzüntülüyüz. Keşan iyi bir aşevini kaybetmiş oldu. Ben, Nisan 2017 tarihine kadar başkanlık görevini sürdüreceğim. Benden sonraki başkan, yemek verme geleneğini sürdürür ya da sürdürmez bunu bir şey demem söz konusu değil. Genel kurul kararı alınarak, aşevinde yeniden yemek dağıtma yetkisini alır. Buna kimse engel olamaz.

Ancak, kaymakamlık ve belediye, aşçısını ve diğer giderleri karşılarsa aşevini açarım. Bizde kendilerine gerekli desteği veririz. Aşevi olarak, biz, bugüne kadar aşçısından elektrik masrafına kadar her şeyi karşıladık. Bunlar ciddi maliyet gerektiren durumlardır. Ama 20 yıldan bu yana biz, bunun üstesinden geldik.”

“İlk başladığımız dönemlerde

50-100 haneye vermek veriyorduk”

“Aşevi bugüne kadar kaç kişiye yemek verdi?” şeklindeki soruya cevap veren Kerim Aktaryıldız, şöyle konuştu: “Biz, ilk başladığımız dönemlerde 50-100 haneye vermek veriyorduk. Daha sonraki dönemlerde bu sayı arttı. Son 10 yıl içerisinde de, her yıl 2 bin 500-3 bin 500 kişiye yemek verdik. Aşevi’nden her yıl yemek alan ihtiyaç sahibi insanlarda, yemek dağıtımı olup-olmayacağını bizlere soruyor. Bizde yemek verilmeyeceğini dile getirince, üzüntülü bir şekilde evlerine gidiyorlar. Bu durum bizleri de, son derece üzülmektedir.”

“Herkes haklarını bana helal etsin”

Aktaryıldız sözlerini şöyle tamamladı: “Aşevi olarak, 20 yıldan bu yana hiçbir olumsuz vak’ayla karşılamazken; geçen yıl bu tür olumsuzlukla karşılaşmamız bizleri son derece üzdü. 20 yıl boyunca verdiğimiz emeklerin heba olmasına üzülüyorum. Ben isterdim ki, başkanlık görevini anlımın akıyla bırakmak isterdim. Ayrıca, bugüne kadar benim arkamda duran Keşan’daki tüm kurum ve kuruluşlara, belediye başkanımıza, kaymakamlarımıza, halkımıza teşekkür ederim. Haklarını bana helal etsinler. Ben hakkımı helal ediyorum.”

YORUM YAZ
Son Eklenenler

“Çalışırken batıyoruz..!!” --

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamada; “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”na ilk olarak, büyük firmaların destek vermesi gerektiğini belirterek, küçük esnafın zaten sürekli indirim ve tasarruf yaptığını kaydetti.

“Ekonominin bu hale gelmesinde küçük esnafın hiçbir günahı yok”

Küçük esnafın işlerinin çok iyi olmadığını ve kan ağladığını belirten Erkan, “Küçük esnaf gerekirse; %20 indirim yapar. Yeter ki, memleket düzelsin. Fakat, sadece küçük esnafın indirim yapmasıyla ekonomi düzelmez. İlk önce büyük firmalar indirime gidecek. Küçük esnaf zaten sürekli indirim ve tasarruf yapıyor. Ekonominin bu hale gelmesinde küçük esnafın hiçbir günahı yok. Sen küçük esnafa uzun vadeli kredi vermezsen olacağı buydu. Bankalar yıllık %40’a varan faizler uyguluyor. Zenginler de kredi alsa bu şekilde geri ödeyemez. Biz hep söylüyoruz; sicil affını çıkaracaksın. Büyük esnafın derdini küçük esnaf çözüyor. İmalatı küçük esnaf yapıyor.” şeklinde konuştu.

“Küçük esnaf, ekonominin bel kemiği”

Hüseyin Erkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Küçük esnaf, ekonominin bel kemiğidir. Büyük şirketlere küçük esnaftan geçiliyor. Ekonominin ana damarı biziz. Zaten akaryakıt fiyatları her geçen gün artıyor, faizler desen öyle. Bu esnaf derdini kime anlatacak? Ekonomiyi küçük esnaf mı bu hale getirdi?”

“En kötü zamanı geçiriyoruz”

Edirne milletvekillerinin küçük esnafı ziyaret ederek, dertlerini dinlemeleri gerektiğine vurgu yapan Erkan, şunları söyledi: “Milletvekilleri, gelsinler bizleri dolaşsınlar ve bir çayımızı içip derdimizi dinlesinler. Esnafın durumunu yerinde görsünler. Bizim elimizden tutan yok. Kendi çabasıyla geçinmeye uğraşıyor. Belki de sanayinin kuruluşundan bu yana en kötü zamanı geçiriyoruz. Çalışırken batıyoruz. Buradan Maliye Bakanı’na söylüyorum; ilk önce büyük esnafa, stokçulara gideceksin. İlk baş onlar tasarruf ve indirim yapacak. Küçük esnaf kirasını, faturasını ödeyemiyor. 20 bin TL borcunu ödeyemeyip iflas eden esnaf var. Bunu şimdiye kadar ilk kez duyuyoruz. Ekonominin canlanması için musluklar küçük esnaf için açılmalı.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

Trafik kurallarına uyulması konusunda adeta seferberlik başlatıldı --

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, trafik kurallarına uymayan sürücülere, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı tüm polis memurlarının, istirahatlı oldukları günlerde dahi cezai işlem yetkisine sahip olduğu vurgulanırken, bu konuda sık sık denetimlerin yapılacağı da bildirildi.

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, vatandaşlara trafik kuralları ve cezai işlem uygulamaları ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Ülke genelinde sürücülerin dikkatsizliği ve trafik kural ihlali sebebiyle can ve mal kayıpları ile sonuçlanan çok sayıda trafik kazaları yaşandığının altı çizildiği bilgilendirmede; "Genel itibarıyla vatandaşlarımız da trafik kural ihlalleri ile alakalı olarak sadece trafik  zabıtasınca yakalanma ve yine sadece trafik zabıtasınca ceza kesilebileceği yönünde bir algının bulunduğu, ancak trafik zabıtası dışında branş farkı olmaksızın Emniyet Genel Müdürlüğümüz bünyesinde çalışmakta olan tüm polis memurlarınca trafikte kural ihlalinin tespiti halinde sürücülere gerekli cezai işlem uygulanabilmektedir." denildi.

"İstirahatlı oldukları zamanlar da dahil olmak üzere, konuyla ilgili ilçemiz genelinde sürücülerimize yönelik sık sık denetim ve kontroller yapılacak"

Bilgilendirmenin devamında, 4 Eylül 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 6551 sayılı yazısı ile şehir içerisinde genel itibarıyla sürücülerin duyarlılık göstermesi neticesinde can ve mal kayıpları ile sonuçlanacak trafik kazalarına sebep olan "Seyir halinde cep telefonu ile görüşme, emniyet kemeri kullanmama, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme, makas atma" gibi kural ihlalleri başta olmak üzere, tespitinin yapılabilmesi halinde kesilebilecek cezai işlemler hakkında da şu ifadelere yer verildi; "Trafik kuralları ile alakalı olarak gerekli cezai işlem uygulanabilmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğümüzde görevli tüm personelimize trafik kuralı ihlal tespit tutanağının teslimi yapılmış olup; gerek sivil, gerek resmi ve büro hizmetlerinde çalışan görevlilerimizce istirahatlı oldukları zamanlar da dahil olmak üzere, konuyla ilgili ilçemiz genelinde sürücülerimize yönelik sık sık denetim ve kontroller yapılacak, kural ihlali tespiti halinde gerekli cezai işlem uygulanacaktır."

Haber: İlker GÜREL

Kaza yapan minibüste 24 göçmen yakalandı ____----

İstanbul istikametinden İpsala'ya giderken, geçtiğimiz akşam saat 03.20 sıralarında, Migros Kavşağı'nda kaza yapan minibüsten Pakistan uyruklu 24 göçmen çıktı.

İddiaya göre; İstanbul istikametinden İpsala istikametine giden H.S. yönetimindeki 34 BOJ 029 plakalı minibüs, Dörtyol Kavşağı'na geldiği sırada, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak bariyerlere çarptı. İhbar üzerine olay yerine, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kazada, minibüs içerisinde Pakistan uyruklu 24 göçmen yakalanırken, sürücü H.S. gözaltına alınarak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. "Göçmen Kaçakçılığı Yapmak" suçundan para cezası kesildikten sonra, emniyetteki işlemleri tamamlanarak Keşan Adliyesi'ne sevk edilen H.S., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haber / FOTO: Haber MERKEZİ

Taş, grip aşısının yaptırılmasına dikkat çekti --___

Özel Keşan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ragıp Taş, dün yaptığı açıklamada, grip aşısı yaptırmayan vatandaşlara uyarıda bulunarak, hastalığa karşı önlem alınması için grip aşısının yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Taş, grip aşısının Eylül ya da Ekim ayı içerisinde yapıldığını bildirerek, grip aşısının, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların aile hekimlerine başvuruda bulunarak aşı vurulabileceğini söyledi. Özellikle astım, bronşit, şeker gibi kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların ise mutlaka aşı vurdurmaları gerektiğinin altını çizen Ragıp Taş, “Grip aşısı ile ilgili bilgi almak isteyenler eczacısını veya aile hekimine danışabilir. Grip aşısı vurulmak için en uygun dönem Eylül ve Ekim ayları. Grip aşısı, uygun zamanda ve bağışıklık sistemi zayıf, yaşlı, kronik hastalıkları olan kişilerde gerçekten fayda sağlayabiliyor.” şeklinde konuştu.

Haber: İlker GÜREL

 

 

Şeker pancarında hasat başladı __

Keşan’da şeker pancarı üretimi yapan Yusuf Uzdilli, yaptığı açıklamada; şeker pancarında hasat döneminin başladığını belirtti.

“Verimlerimiz, geçen yıllara göre biraz düşük”

Şeker pancarı hasadının başladığının başladığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Uzdilli, şunları söyledi: “Pancar hasadına geçen hafta içerisinde başladık. 12 Ekim itibariyle de, fabrika şeker pancarı alımlara başladı. Verimlerimiz, geçen yıllara göre biraz düşük seviyede olduğunu görmekteyiz. Düşük olmasının nedeni, havalardan ya da kuraklıktan kaynaklanıyor olabilir.”

“600 dönüm alanda şeker pancarı ekimi yapıldı”

Keşan’da bu yıl yaklaşık 600 dönüm alanda şeker pancarı ekimi yapıldığını ifade eden Yusuf Uzdilli, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici olarak, bizler ekimlerimize devam ediyoruz. Fakat, bölgede havaların yağışlı gitmesinden ötürü ekiliş çok fazla olmadı. Şuanda yaklaşık 300 dönümlük alanda söküm işlemi gerçekleştirildi. Yakın zaman içerisinde sökümler tamamen bitmiş olacak. Emeğimizin karşılığını alıp-almadığımız konusunda bir şey söylemek erken diye düşünüyorum. Çünkü çıkan şeker oranının ne olup-olmadığını bilmiyoruz. Fiyatlar şeker oranına göre belirlenmektedir.”

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar