Son Dakika
Asfalt yol yapımı ihalesi ile 24 kilometrelik kaldırım, 20 kilometre de yeni yol yapılacak2 kişinin corona virüsü testi pozitif çıktı12 yaşındaki çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen şüpheli tutuklandıHasan Şen, desteklemelerdeki artışı sevindirici olarak karşıladıAksal, 1 Ağustos'a kadar yapılan sosyal destek ödemesi hakkında bilgi verdi: "Edirne genelinde 121 milyon 475 bin 549 TL nakdi destek ödemesi yapıldı"“Konut sektöründe hareketlilik yaşanıyor”Uğurcan Urgan İbrice Limanı'ndaki dalış merkezleri ile ilgili gelişmeye dikkat çekti: "Bu konuyla ilgili gerekli kurum ve birimlerle irtibatta geçtik"“El emeğinden alınan KDV kaldırılmalı”Aydemir: “Engellilerin ekonomik şartları iyileştirilmeli”Belediye işçilerinin dikkati olası yangını önledi
Akıllı, Helvacıoğlu’na seslendi: “Kooperatif başkanı olarak değil; belediye başkanı olarak, Erikli’ye hizmet edin”

Akıllı, Helvacıoğlu’na seslendi: “Kooperatif başkanı olarak değil; belediye başkanı olarak, Erikli’ye hizmet edin”

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi eski 2. Başkanı Şükrü Akıllı yaptığı yazılı açıklamada; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi başkanı olacağı yönündeki söylemleri hakkında eleştirilerde bulunarak, “Kooperatifin başkanı olacağım demesi 4 bin 500’ü aşan kooperatif üyesinin iradesine ipotek koymaktır. Sayın Helvacıoğlu, kooperatif başkanı olarak değil; belediye başkanı olarak, Erikli’ye hizmet etmeli.” dedi.

“Tüm belediyecilik hizmetlerini kooperatif yürüttü”

Yaz sezonu yaklaştığında yıllardır, Saros Körfezi ve Erikli Sahili en çok konuşulan, gündeme oturan unsurlardan biri olduğunu belirten Akıllı, “Bu günlerde, basınımızda yer alan Erikli Sahili sorunları, turizm geliştirme kooperatifinin erken genel kurulu, yeni Keşan Belediye Başkanımızın beyanatları üzerine, bazı konuları kamuoyu ile paylaşma gereği duydum. Saros Körfezi’nin önemli yerleşim alanlarından Erikli Sahili, Keşan Belediyesi’nin 54 yıldan beri mücavir alanında ve belediyenin en önemli beslenme kaynaklarından biridir. Nadide bir turizm beldesi olma yolunda hızla gelişen, kentleşen Erikli beraberindeki sorunlarını da, her sezon öncesinde tartışmaya açan bir yerleşim alanıdır. Erikli’de 30 yıl önce kurulan Turizm Geliştirme Kooperatifi, 4 bin 500’ü aşan üye yapısıyla, üyelerinin aidat ve ek ödemeleriyle bugünlere gelmiştir. Akla gelebilecek tüm belediyecilik hizmetlerini kooperatif yürütmüştür. 11 Ağustos 2019’da faaliyet süresi dolacak olan kooperatifin akıbeti de, 26 Mayıs’ta yapılacak genel kurulda belli olacaktır. Mevcut kooperatif yönetimi hazırladığı genel kurul çağrı ve gündem yazısını 1 ay önce üyelere bildirmesi ile herkes şaşırmıştır. Alelacele adeta tuzak bir genel kurul yapılmasına anlam verememişlerdir. Çünkü 30 yıldır genel kurulların ilki haziran sonunda, ikincisi de temmuz ayında yapılmıştır. Mayıs ayında üyelerin büyük bir çoğunluğu okullar kapanmadığından, henüz sezon açılmadığından, tatil programlarını yaz mevsimine göre planladıklarından Erikli’ye gelememektedir. Mayıs ayındaki genel kurul çağırısı ve kooperatifin faaliyet süresinin 10 yıl daha uzatılmasının gündeme alınması üyelerin büyük tepkisine neden olmuştur. Çünkü uzatma konusu geçen yılki genel kurulda ezici bir çoğunlukla ret edilmiştir.” dedi.

“Başkan Helvacıoğlu’nun kooperatifin başkanı olacağım demesi 4 bin 500’ü aşan kooperatif üyesinin iradesine ipotek koymaktır”

Akıllı, açıklamasına şöyle devam etti: “Keşan Belediye Başkanı sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun birkaç gün önce yaptığı basın toplantısındaki açıklamalarına da değinmeden geçemeyeceğim. Sayın Başkan Helvacıoğlu, ‘26 Mayıs günü yapılacak genel kurulla ilgili önemli karar aldık. Kooperatifle beraber çalışmak için belediye başkanı olarak, ben kooperatifin de başkanı olacağım? Yardımcım da İl Genel Meclis Üyesi İsmail Keleş olacak. Mevcut yönetimden de 3 kişi yönetime gelecek. Kooperatifin devri olana kadar böyle çalışacağız.’ diyor. Öncelikle ifade etmek isterim ki, böyle bir açıklama 4 bin 500’ü aşan kooperatif üyesinin iradesine ipotek koymaktır. Kooperatifin en büyük karar organı genel kuruldur. Hiç kimse genel kurulun üzerinde değildir. Aday olmak, seçilmek her üyenin hakkıdır. Bunun da yasal bir prosedürü vardır. Ancak, önceden bu şekilde deklare edilmesi, dayatma yapılması üyelerimizce de kabul görülmeyen bir husus olduğu kanaatindeyim. Kaldı ki, kooperatif süresinin uzatılıp uzatılmaması konusunda henüz genel kurulda verilmiş bir karar yok iken, sayın başkan da kooperatif yönetimi gibi acele etmiştir.”

“Helvacıoğlu, kooperatif başkanı olarak değil; belediye başkanı olarak, Erikli’ye hizmet etmeli”

Açıklamasına, “30 yıldır aidatları, ek ödemeleri ile Erikli’yi bugünlere taşıyan, kurdukları kooperatifle Keşan Belediyesi’nin yapması gereken işleri üstlenen üyeler artık yorulmuştur.” diyerek, devam eden Şükrü Akıllı, şunları söyledi: “15 yıldır Keşan Belediyesi mücavir sahasındaki Erikli’nin altyapı hizmetlerini devir alacağına dair yetkili organlarında karar almasına rağmen kararlar uygulanamamıştır. Üyelere verilen sözler tutulmamıştır. Üyeler üzerinde büyük bir güvensizlik söz konusudur. Belediye artık sırtını kooperatife dayamamalıdır. Mücavir sahasından tahsil ettiği 15 kalem vergi ve gelirini Erikli için harcamalıdır. Görevi neyse yapmalıdır. Erikli’de artık belediye varlığı hissedilmelidir. Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu, kooperatif başkanı olarak değil belediye başkanı olarak, Erikli’ye hizmet etmelidir. Yeni belediye başkanından ve yönetiminden Erikli halkının beklentisi, arzusu budur. Kaldı ki, sayın başkanın geçmiş yıllarda ifa ettiği görevleri sürecinde ‘Sahillerin kooperatifle yönetilemeyeceğini, altyapı ve belediyecilik hizmetlerinin yerel yönetimlerce yapılması, Keşan Belediyesi’nin de altyapı hizmetlerini devir alması gerektiğini,  20 Temmuz 2017 tarihli açıklamasında da Saros Körfezi tam yetkili bir veya birkaç belediye ile yönetilmeli’ demiştir.  Şimdi bu sözleri yerine getirme zamanıdır. Belediyenin mali ve idari yapısı mücavir sahalara hizmet vermeye yeterli değil deniliyorsa, yetkili organlarından alınacak kararla buralardan çekilebilirler. O zaman nasıl ki, halkımız 30 yıl önce çare arayıp bulmuş ise, bugün de çareleri bulacaktır.”

“Herkes plan ve hesabını ortak akılla yapmalıdır”

Akıllı açıklamasını şöyle tamamladı: “Üyelerimizin ortak görüşü; yaz mevsiminde, 70 bin-80 bin nüfusa ulaşan Erikli’nin artık kooperatifle yönetilemeyeceği, faaliyet süresinin uzatılmaması, kooperatifin tasfiye edilmesi veya tasfiye sürecinde yasalar ve kooperatif ana sözleşmesi hükümleri kapsamında kooperatifin aktif ve pasifi ile belediyeye devir edilmesi bu da olmaz ise, son çare Erikli Belediyesi’nin kurulması yönündedir. Üyeler olarak, bu hususları genel kurula önereceğiz. Yaşanılabilir bir Erikli için karar verilecektir. Bu nedenlerle hiç kimse başkanlık veya yönetim hesabı yapmamalı. Herkes plan ve hesabını ortak akılla yapmalıdır.”

(Haber: Deniz ÇİL)                                                                              

               

       

                

               

 

1 YORUM

S

Seher kurçeren

Yaklaşık 1 yıl önce

İstanbul Türkiye nin Erikli de Keşan İn rant kapısı İki aylık sezon için ev tutsak daha ucuza gelir belediyeye emlak çöp vergisi Kooperatife aidat Siteye aidat Yasaya uygun olmayan şekilde pansiyonc uluk, günübirlikçiler... Eriklide konut sayısı 7_8 binlerde Üye sayısı 4_5 bin Nereden bakılsa Herşey tutarsız Kör tuttuğunu öpüyor yeter artık

YORUM YAZ
Son Eklenenler

Asfalt yol yapımı ihalesi ile 24 kilometrelik kaldırım, 20 kilometre de yeni yol yapılacak

Keşan Belediyesi sınırları ve mücavir alanları içerisinde muhtelif cadde ve sokaklarda asfalt kaplama yol ve yama yapılması işinin sözleşmesi, dün imzalanırken, Keşan Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç, asfalt plentinin kapatılmasına açıklık getirdi.

Başkanlık makamında imzalanan ve saat 14.00’te başlayan imza törenine; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ihaleyi alan firma yetkilisi Hasan Hüseyin Dönmez, Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç katıldı. İmza töreninde konuşan Helvacıoğlu, Keşan’a dur durak bilmeden hizmet etmeye devam ettiklerinin altını çizerek, “Sözleşmemiz yaklaşık 10 kilometrelik yolun asfaltlanmasını ve sandık yama diye tabir edilen şekilde 4 bin noktada asfalt yama yapılmasını içeriyor. Aşağı Zaferiye Mahallesi Ahmet Gücüyener Caddesi, Keşan Küçük Sanayi Sitesi Vatan Caddesi, Demokrasi Caddesi, Esnaf Caddesi, Paşayiğit Caddesi, Mehmet Gemici Caddesi, Şehit Polis Okan Koç Caddesi’ni içeren cadde ve sokaklarımızı yeniden asfaltlayacağız. Korona Virüs nedeniyle ihalelerimizi biraz ertelemek zorunda kalmıştık. 3 Temmuz 2020’de ihalemizi gerçekleştirdik. Eğer salgın olmasaydı ihalemizi nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirecektik. Sezonu kaçırmadan ihalemizi tamamladık. Biraz gecikme yaşandığı için üzgünüz. 10 kilometrelik yolu asfalt sezonu bitene kadar tamamlayacağız.” dedi.

"Yol anlamında Keşan’ın 3’te 1’i yenilecek"

Keşan’da yolların konuşulmayacağını, bu güzel yollarda hep birlikte yürüyeceklerini kaydeden Mustafa Helvacıoğlu, "Geçen günlerde kilit taş ihalemizi gerçekleştirmiştik. Bu ihaleyle birlikte toplamda 24 kilometrelik kaldırım, 20 kilometre de yarısı paket taş olmak üzere yeni yol yapmış olacağız. Göreve geldiğimiz günden beri yaptığımız yol çalışmalarımızla yaklaşık olarak Keşan’ımızın 3’te 1’ini yenilemiş oluyoruz. Keşan’ımızda toplamda 150 kilometrelik yol ağı var. Ciddi bir yol ihtiyacı olan Keşan’da 1,5 yılda 3’te 1’lik kısmını yenilemiş olacağız." diye konuştu.

Kılıç: "Trakya Üniversitesi tarafından raporlanması üzerine bu tesisi kapatmak zorunda kaldık"

Yürütülecek çalışmalar kapsamında asfalt yapılacak alanlarda hem doğal gaz hem de su ve Telekom altyapısı ile ilgili işleri öncelikle çözeceklerini, sonrasında asfalt serimi gerçekleştirileceğini kaydeden Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç, 150 gün içerisinde söz konusu ihalenin içeriğinde bulunan asfalt işlerini tamamlayacaklarını dile getirdi. Kılıç, Helvacıoğlu'nun sorusu üzerine Keşan Belediyesi’nin asfalt şantiyesinin neden kapatıldığını da anlattı. Erdi Kılıç, Keşan Belediyesi’nin asfalt şantiyesinin kullanılamaz durumda olduğunun Trakya Üniversitesi tarafından raporlanması üzerine bu tesisi kapatmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Helvacıoğlu: "Bunların hepsi 5 milyon 200 bin TL tutuyor"

Bu bölümde yeniden konuşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi Asfalt Şantiyesi’nde geçen dönem 12 bin ton asfalt üretildiğini bunun da yaklaşık 7,5 milyon TL’ye mal olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Bu yıl 15 bin ton asfalt ihalesine çıktık. Ayrıca asfaltın altına serilmek üzere 6 bin ton temel malzeme alımı da gerçekleştirdik. 3 bin ton da kazıma yapılacak. Bunların hepsi 5 milyon 200 bin TL tutuyor. Yani yaklaşık %50’ye yakın tasarruf sağlandı hem de neredeyse 2 kat fazla iş yapılacak. Tasarrufa büyük önem veriyor, disiplinli şekilde çalışıyor ve hızlı hareket ediyoruz. Halkımızın belediyemize ödediği verginin 1 kuruşu dahi bizim için çok önemli. Bu 1 kuruşun hakkını savunmaya devam edeceğiz. Keşan’ımıza, belediyemize ve firmamıza hayırlı olsun.”

Dönmez: "Asfalt plentini biz sadece yerini kiraladık"

Sözleşme imza töreninde daha sonra Hasan Hüseyin Dönmez söz aldı. Dönmez, Keşan’a hizmet üretmek için geldiklerinin altını çizerek, “Tüm teknik ekipmanımız, araçlarımızla Keşan’ımıza hizmet edeceğiz. Keşan’da istihdama da katkı sunacağız. Asfalt plentini biz sadece yerini kiraladık. Yeni kurulan plenti tüm bölgemize hizmet etmek için kullanacağız. Başkanımıza Keşan için çok güzel işlere imza attığı için çok teşekkür ediyoruz. Samimi şekilde ilçesine hizmet eden bir Başkanımız var. İşimizin süresi 150 gün ama biz bu işi daha önce tamamlayacağız.” dedi. Aytuğ Bayır da 3 Temmuz 2020’de ihaleyi elektronik ortamda gerçekleştirdiklerini, şeffaf ve rekabeti artırıcı nitelikte bir ihale süreci yaşandığını kaydetti. Konuşmaların ardından ihalenin sözleşmesi hayırlı olsun dilekleri ile imzalandı.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 

2 kişinin corona virüsü testi pozitif çıktı

Keşan’da, 2 kişinin corona virüsü testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Kurban Bayramı öncesinde sağlık kuruluşuna başvuruda bulunan 2 kişiye yapılan testlerin sonucunun pozitif çıktığı öğrenildi. 2 kişinin Edirne’de tedavi altına alındığı öğrenilirken; temas ettikleri kişilerinin de tespit edilerek, test yapıldığı öğrenildi.

Öte yandan corona testi pozitif çıkan 2 kişinin ikametlerinin bulunduğu apartmanların karantinaya alındığı öğrenildi.

(Haber Merkezi)

12 yaşındaki çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen şüpheli tutuklandı

Mecidiye Köyü'ndeki İtalyan Koyu'nda, 2 Ağustos 2020 tarihinde, saat 14.00 sıralarında meydana gelen olayda, 12 yaşındaki akrabası olan çocuğa cinsel istismar ve saldırıda bulunduğu iddia edilen 50 yaşındaki şüpheli, tutuklandı.

İddiaya göre; tatil için İtalyan Koyu'na giden E.G. (50), akrabası olan E.Ö. (12)'ye cinsel tacizde bulunduğu ihbarını alan Erikli Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, olay yerine gitti. Olay ile ilgili tanıkların ifadelerini alan jandarma ekipleri, E.G.'nin, E.Ö.'ye cinsel taciz ve saldırıda bulunduğunu tespit etti. Şüpheli Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı üzerine gözaltına alındı. Cinsel taciz ve saldırıda bulunduğu iddia edilen 12 yaşındaki çocuk ise psikolog eşliğinde ifadesinin alınması için Edirne Çocuk İzleme Merkezi'ne götürüldü. Jandarmadaki işlemlerinin ardından Keşan Adliyesi'ne sevk edilen şüpheli, çıkartıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

Haber: Haber MERKEZİ

 

Hasan Şen, desteklemelerdeki artışı sevindirici olarak karşıladı

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, ayçiçeği hasadının, yağışlar olmaması nedeniyle 15 gün erken başlayabileceğini belirtirken, desteklemelerdeki artışın ise sevindirici olduğunu söyledi.

Şen, Türkiye genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle, ayçiçek ekimlerinin ardından yağış olmadığını belirterek, "Ayçiçeğine son iki aydır yağış düşmüyor. Bayramın ikinci günü Suluca-Enez tarafına bir yağmur yağdı o da geç ekilmiş olan ayçiçekleri için iyi bir ortam oluşturdu. Türkiye genelinde bu yıl mevsimler kurak geçiyor.  Ayçiçeklerinin ekiminden sonraki süreçte de yağmur çok yağmadı. Her bitkinin kendini idame ettirebilmesi için yetişme süresi var. Bu süreçte hasadımız 10-15 gün erkene alınacak gibi görünüyor. Çünkü yağış düşmedi. Bitkinin ekildiği günden bu güne kadar yağışlar olmadı diyebiliriz." dedi.

"Bölgemizde domuz zararı gitgide yaygınlaşıyor"

Hasat dönemine yaklaşılan ayçiçeğinde domuz zararının arttığını vurgulayan Hasan Şen, "Ağustos ayının son haftalarında Keşan bölgesinde ayçiçeği hasadı başlar. Bölgemizde domuz zararı gitgide yaygınlaşıyor. Bu sebepten çiftçilerimiz ürettikleri bitkiyi biran önce hasat ederek domuz zararını en aza indirmenin peşinde. Bu yıl biraz zor geçti. Buğdayda hastalıklar oluştu. Geç ekilen yerlerde verimler nispeten iyiydi. Ama diğer alanlarda verimlerimiz beklediğimizin çok altındaydı." diye konuştu.

"Bunun sürekli olması gerekiyor"

Ayçiçeği desteklerinin arttığı yönünde açıklamaların yapıldığı toplantıya katıldığını hatırlatan Şen, şunları söyledi; "Desteklemeler konusunda da Türkiye Ziraat Odaları Birliği ayçiçeği verilerine göre başkanımız Şemsi Bayraktar’ın söylediği 60 kuruş talebi vardı. Desteklemelerin yüzde 25 civarında artması bizler için sevindirici. Bunun sürekli olması gerekiyor. ‘Bu yıl destekleme verdik, seneye vermeyelim’ değil, enflasyon oranında desteklerin sürekliliğini bekliyoruz. Çiftçiler açısından çok daha iyi olacak. Biz taleplerimiz doğrultusunda gerekli her şeyi söylemeye çalışıyoruz. Bütün iş yetkililerin elinde kalıyor. Her şey onların iki dudağının arasında. Biz çiftçileri inşallah unutmazlar. 2020 yılı biz çiftçiler açısından çok sıkıntılı bir süreçte devam ediyor. Sadece ayçiçeği, buğday değil, yarın öbür gün çeltikte sıkıntılar yaşanacak. Bu yıl hayırlısıyla geçsin inşallah hem biz çiftçilere hem de esnafa, bütün topluma iyi bir yıl olmadı. Allah bizlere sabır versin. Bizler yine de üretmeye devam edeceğiz. Çünkü bizim başka yapacak işimiz yok. biz ekmeğimizi topraktan çıkarıyoruz."

Haber: İlker GÜREL

 

 

Aksal, 1 Ağustos'a kadar yapılan sosyal destek ödemesi hakkında bilgi verdi: "Edirne genelinde 121 milyon 475 bin 549 TL nakdi destek ödemesi yapıldı"

AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı Dr. Fatma Aksal, coronavirüs ile mücadele sürecinde, Edirne genelinde yapılan sosyal destek ödemesi hakkında sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Aksal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, coronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan sosyal destek ödemeleri hakkında bilgi verdi. Fatma Aksal, Edirne genelinde, 1 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla 57 bin 397 hane, kişi ve çalışana toplamda 121 milyon 475 bin 549 TL nakdi sosyal destek ödemesi yapıldığını belirtti.

"Kısa Çalışma Ödeneği ile 16 bin 977 çalışana 69 milyon 983 bin 765 TL..."

Hane bazlı, 3 fazda yapılan Sosyal Destek Programı kapsamında, 26 bin 276 haneye, toplamda 26 milyon 276 bin TL sosyal destek ödemesi yapıldığını bildiren Aksal, sosyal destek ödemesi yapılan program başlığını ve Edirne genelinde yapılan ödemeler hakkında şu paylaşımı yaptı; "Biz Bize Yeteriz Türkiye'm ile 2 bin 579 haneye 2 milyon 579 bin TL, Kısa Çalışma Ödeneği ile 16 bin 977 çalışana 69 milyon 983 bin 765 TL, Nakdi Ücret Desteği ile 8 bin 572 çalışana 11 milyon 590 bin 198 TL, İşsizlik Ödeneği ile 2 bin 993 kişiye 11 milyon 46 bin 586 TL."

Haber: İlker GÜREL

Tüm Kategoriler

Gündem

Siyaset

Tarım

Bölgesel

Dünya

Ekonomi

Resmi İlan

Spor

Teknoloji

Sponsorlar